plasma_engine_weather - en to uk translation catalogue (811 entries)

en: Day
uk: День

en: N/A
uk: н/д

en: Night
uk: Ніч

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
en:  then
uk:  тоді

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
uk: Пт

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
uk: Пн

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
uk: Сб

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
uk: Нд

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
uk: Чт

[ctx: Short for Today]
en: Today
uk: Сьогодні

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
uk: Ввечері

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
uk: Вт

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
uk: Ср

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
uk: ніч

[ctx: Short for tonight]
en: nite
uk: вночі

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
uk: Джерело: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
uk: Дані від BBC Weather

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
uk: Дані від Environment and Climate Change Канада

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
uk: Дані від NOAA National Weather Service

en: day
uk: день

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
uk: Незначна

[ctx: visibility]
en: Excellent
uk: Відмінна

[ctx: visibility]
en: Good
uk: Добра

[ctx: visibility]
en: Moderate
uk: Помірна

[ctx: visibility]
en: Poor
uk: Погана

[ctx: visibility]
en: Very Good
uk: Дуже добра

[ctx: visibility]
en: Very Poor
uk: Дуже погана

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
uk: Зливи і грози

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
uk: Легка хмарність

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
uk: Легка хмарність і легкий вітер

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
uk: Легка хмарність і вітер

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
uk: Легка хмарність та імла

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
uk: Дує пилом

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
uk: Дує піском

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
uk: Сніг з вітром

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
uk: Поряд завірюха

[ctx: weather condition]
en: Breezy
uk: Легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Clear
uk: Безхмарно

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
uk: Безхмарно і легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
uk: Безхмарно, імла

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
uk: Хмарно

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
uk: Зменшується хмарність

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
uk: Місцями опади

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
uk: Завірюха

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
uk: Мряка

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
uk: Мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
uk: Мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
uk: Мряка, льодяні кульки

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
uk: Мряка, сніг

[ctx: weather condition]
en: Dust
uk: Пил

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
uk: Пилові завихрення

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
uk: Пилова буря

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
uk: Поблизу пилова буря

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
uk: Пилові/піщані завихрення

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
uk: Поблизу пилові/піщані завихрення

[ctx: weather condition]
en: Fair
uk: Посередня

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
uk: Ясно, легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
uk: Ясно і вітряно

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
uk: Ясно з імлою

[ctx: weather condition]
en: Fog
uk: Густий туман

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
uk: Смуга туману поряд зі станцією

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
uk: Туман з утворенням льоду

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
uk: Туман місцями

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
uk: Поряд туман

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
uk: Туман

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
uk: Дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
uk: Льодяна мряка, дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
uk: Льодяна мряка, сніг

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
uk: Поряд льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
uk: Льодяний туман

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
uk: Поряд льодяний туман

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
uk: Льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
uk: Льодяний дощ, дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
uk: Льодяний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
uk: Поряд льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
uk: Дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
uk: Льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
uk: Смерчеві хмари

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
uk: Поряд смерчеві хмари

[ctx: weather condition]
en: Hail
uk: Град

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
uk: Злива з градом

[ctx: weather condition]
en: Haze
uk: Легка імла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
uk: Сильний сніг з вітром

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
uk: Потужна заметіль

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
uk: Сильна мряка

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
uk: Сильна мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
uk: Сильна мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
uk: Сильна мряка, льодяні кульки

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
uk: Сильна мряка, сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
uk: Сильна пилова буря

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
uk: Сильна льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
uk: Сильна льодяна мряка, дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
uk: Сильна льодяна мряка, сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
uk: Сильний льодяний туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
uk: Сильний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
uk: Сильний льодяний дощ, дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
uk: Сильний льодяний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
uk: Сильний град

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
uk: Сильне випадення льодових кульок

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
uk: Сильне випадення льодових кульок, мряка

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
uk: Сильне випадення льодових кульок, дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
uk: Сильний змішаний дощ і мряка

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
uk: Сильна злива змішана зі снігом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
uk: Сильний дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
uk: Сильний дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
uk: Сильний дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
uk: Сильний дощ, льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
uk: Сильний дощ, льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
uk: Сильний дощ, льодяні кульки

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
uk: Сильні зливи

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
uk: Значна злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
uk: Сильний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
uk: Сильний дощ і сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
uk: Сильна дощова злива

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
uk: Сильна піщана буря

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
uk: Сильні зливи

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
uk: Сильні зливи, туман/імла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
uk: Сильні снігопади

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
uk: Сильні снігопади, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
uk: Сильні снігопади, туман/імла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
uk: Сильний сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
uk: Сильний снігопад, завірюха

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
uk: Сильний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
uk: Сильний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
uk: Сильний снігопад, дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
uk: Сильний снігопад, льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
uk: Сильне випадення сніжних крупинок

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
uk: Сильний снігопад, завірюха

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
uk: Сильні снігові кульки

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
uk: Сильний снігопад, дощ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
uk: Сильні зливи зі снігом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
uk: Сильний снігопад, слива, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
uk: Сильний снігопад, слива, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
uk: Сильний снігопад

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
uk: Значна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
uk: Значна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
uk: Значна грозова злива, туман, вітер

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
uk: Значна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
uk: Значна грозова злива, град

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
uk: Значна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
uk: Значна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
uk: Значна грозова злива, град, імла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
uk: Значна грозова злива, імла

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
uk: Значна грозова злива, невеликий град/льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
uk: Значна громова буря, сніг

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
uk: Сильна громова буря з градом

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
uk: Сильна громова буря з дощем

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
uk: Значний дрібний град, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
uk: Льодові крижинки

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
uk: Льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
uk: Льодові кульки, мряка

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
uk: Льодові кульки, дощ

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
uk: Поряд випадення льодових кульок

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
uk: Наростає хмарність

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
uk: Легка мряка

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
uk: Легка мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
uk: Легка мряка, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
uk: Незначна мряка, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
uk: Незначна мряка, сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
uk: Легкий дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
uk: Легкий дрібний льодяний дощ, дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
uk: Легкий дрібний льодяний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
uk: Незначний льодяний туман

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
uk: Легкий льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
uk: Незначний льодяний дощ, дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
uk: Незначний льодяний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
uk: Незначні льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
uk: Незначні льодові кульки, мряка

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
uk: Незначні льодові кульки, дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
uk: Легкий дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
uk: Незначний дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
uk: Незначний дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
uk: Незначний дощ, дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
uk: Незначна злива з переходом у льодяну

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
uk: Незначна злива, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
uk: Незначні зливи

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
uk: Незначна злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
uk: Незначна злива, сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
uk: Незначний дощ і вітерець

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
uk: Легка дощова злива

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
uk: Незначна злива

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
uk: Незначна злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
uk: Незначна злива, сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
uk: Незначна злива, сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
uk: Незначна злива, сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
uk: Незначний дрібний град/льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
uk: Легкий сніг

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
uk: Легкий сніг, завірюха

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
uk: Легкий сніг, завірюха, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
uk: Легкий сніг, мряка

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
uk: Незначний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
uk: Незначний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
uk: Легкий сніг, дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
uk: Незначний сніг, льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
uk: Незначні сніжні крупинки

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
uk: Незначний сніг, завірюха

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
uk: Легкі снігові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
uk: Невеликий сніг, дощ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
uk: Незначний сніг зі зливою

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
uk: Незначний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
uk: Незначний снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
uk: Легкий снігопад

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
uk: Незначна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
uk: Незначна гроза, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
uk: Незначна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
uk: Незначна гроза, град

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
uk: Незначна гроза, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
uk: Незначна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
uk: Незначна гроза, град, імла

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
uk: Незначна гроза, імла

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
uk: Незначна грозова злива, дрібний град, сніг, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
uk: Незначна громова буря, сніг

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
uk: Видимі блискавки

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
uk: Курява

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
uk: Піщана завірюха

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
uk: Завірюха

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
uk: Переважно безхмарно

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
uk: Переважно сонячно

[ctx: weather condition]
en: Mist
uk: Імла

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
uk: Змішаний дощ і мряка

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
uk: Змішана дощова злива зі снігом

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
uk: Переважно безхмарно

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
uk: Переважно хмарно

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
uk: Переважно хмарно, легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
uk: Переважно хмарно, вітряно

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
uk: Переважно хмарно, імла

[ctx: weather condition]
en: N/A
uk: н/п

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
uk: Нема повідомлень

[ctx: weather condition]
en: Overcast
uk: Суцільна хмарність

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
uk: Суцільна хмарність, легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
uk: Суцільна хмарність, вітряно

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
uk: Суцільна хмарність та імла

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
uk: Місцями туман

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
uk: Місцевість поряд частково вкрито туманом

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
uk: Мінлива хмарність

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
uk: Часткова хмарність і легкий вітерець

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
uk: Часткова хмарність і вітряно

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
uk: Часткова хмарність з імлою

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
uk: Туман місцями

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
uk: Поряд туман місцями

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
uk: Неоднорідний льодяний туман

[ctx: weather condition]
en: Rain
uk: Дощ

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
uk: Дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
uk: Дощ, туман

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
uk: Дощ, льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
uk: Дощ, льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
uk: Злива, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
uk: Злива

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
uk: Злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
uk: Поряд злива

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
uk: Поряд злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
uk: Дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
uk: Дощ і сніг

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
uk: Дощова злива

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
uk: Недавня мряка

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
uk: Недавня пилова або піщана буря

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
uk: Недавній туман

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
uk: Недавні льодяні опади

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
uk: Недавній град

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
uk: Недавній дощ

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
uk: Недавній дощ або сніг

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
uk: Недавня дощова злива

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
uk: Недавній сніг

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
uk: Недавній снігопад

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
uk: Недавня громова буря

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
uk: Недавня громова буря з градом

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
uk: Недавня громова буря з сильним градом

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
uk: Недавня громова буря з сильним дощем

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
uk: Недавня громова буря з дощем

[ctx: weather condition]
en: Sand
uk: Пісок

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
uk: Піщана буря

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
uk: Поблизу піщана буря

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
uk: Піщана або пилова буря

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
uk: Дуже сильна піщана або пилова буря

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
uk: Незначний туман

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
uk: Поряд незначний туман

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
uk: Злива, град

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
uk: Злива, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
uk: Злива

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
uk: Злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
uk: Поряд злива

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
uk: Поряд злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
uk: Злива, сніг

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
uk: Злива, сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
uk: Злива, сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
uk: Поряд злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
uk: Поряд злива, сніг

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
uk: Невеликий град/сніг, льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Smoke
uk: Марево

[ctx: weather condition]
en: Snow
uk: Сніг

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
uk: Сніг, завірюха

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
uk: Кристали льоду

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
uk: Сніг, дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
uk: Сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
uk: Сніг, туман

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
uk: Сніг, дрібний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
uk: Сніг, льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
uk: Сніжні крупинки

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
uk: Сніг з завірюхою

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
uk: Легкий снігопад

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
uk: Снігопад

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
uk: Снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
uk: Снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
uk: Поряд снігопад

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
uk: Поряд снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
uk: Поряд снігопад, туман

[ctx: weather condition]
en: Squalls
uk: Шквалистий вітер

[ctx: weather condition]
en: Sunny
uk: Сонячно

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
uk: Гроза

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
uk: Гроза, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
uk: Гроза, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
uk: Гроза, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
uk: Гроза, поряд імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
uk: Гроза, поряд імла, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
uk: Значна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
uk: Значна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
uk: Значна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
uk: Значна грозова злива, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
uk: Значна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
uk: Значна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
uk: Гроза зі значною зливою, град, імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
uk: Гроза зі значною зливою, імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
uk: Гроза з льодяними кульками

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
uk: Незначна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
uk: Незначна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
uk: Незначна грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
uk: Незначна грозова злива, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
uk: Незначна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
uk: Незначна грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
uk: Незначна грозова злива, град, імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
uk: Незначна грозова злива, імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
uk: Грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
uk: Грозова злива, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
uk: Грозова злива, град, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
uk: Незначна грозова злива, невеликий град/льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
uk: Поблизу грозова злива

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
uk: Поряд грозова злива, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
uk: Незначна громова буря, град/льодові кульки

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
uk: Громова буря, сніг

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
uk: Поряд гроза

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
uk: Поряд гроза, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
uk: Поряд гроза, туман

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
uk: Поряд гроза, град

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
uk: Поряд гроза, град, імла

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
uk: Поряд гроза, буря

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
uk: Громова буря з градом

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
uk: Громова буря з дощем

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
uk: Громова буря з піщаною або пиловою бурею

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
uk: Громова буря із сильною зливою

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
uk: Громова буря зі слабкою зливою

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
uk: Гроза без опадів

[ctx: weather condition]
en: Tornado
uk: Смерч

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
uk: Торнадо/Смерчі

[ctx: weather condition]
en: Windy
uk: Вітряно

[ctx: weather condition]
en: clear
uk: безхмарно

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
uk: часом прояснення

[ctx: weather condition]
en: clear sky
uk: чисте небо

[ctx: weather condition]
en: cloudy
uk: хмарно

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
uk: хмарно з градом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
uk: хмарно з сильним снігом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
uk: хмарно з легким снігом

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
uk: хмарно, сніг з дощем

[ctx: weather condition]
en: drizzle
uk: мряка

[ctx: weather condition]
en: few clouds
uk: легка хмарність

[ctx: weather condition]
en: fog
uk: туман

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
uk: туман з кристалами льоду

[ctx: weather condition]
en: foggy
uk: туман

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
uk: дрібна льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
uk: льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
uk: сірі хмари

[ctx: weather condition]
en: hail
uk: град

[ctx: weather condition]
en: hail shower
uk: град

[ctx: weather condition]
en: hail showers
uk: град

[ctx: weather condition]
en: haze
uk: імла

[ctx: weather condition]
en: hazy
uk: туманно

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
uk: сильна мряка

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
uk: сильна льодяна мряка

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
uk: сильний дощ

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
uk: сильна дощова злива

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
uk: сильна дощова злива

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
uk: сильний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
uk: сильна злива

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
uk: сильні зливи

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
uk: сильний сніг

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
uk: сильний снігопад з дощем

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
uk: сильний снігопад

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
uk: сильні снігопади

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
uk: значна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: light cloud
uk: слабка хмарність

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
uk: незначна мряка

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
uk: незначний льодяний дощ

[ctx: weather condition]
en: light rain
uk: легкий дощ

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
uk: легка дощова злива

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
uk: незначна дощова злива

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
uk: незначний дощ, сніг

[ctx: weather condition]
en: light shower
uk: легка злива

[ctx: weather condition]
en: light showers
uk: легкі зливи

[ctx: weather condition]
en: light snow
uk: легкий сніг

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
uk: легкий снігопад з дощем

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
uk: легкий снігопад

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
uk: легкі снігопади

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
uk: незначна грозова злива

[ctx: weather condition]
en: mist
uk: імла

[ctx: weather condition]
en: misty
uk: імла

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
uk: помірний дощ

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
uk: помірний сніг

[ctx: weather condition]
en: n/a
uk: н/д

[ctx: weather condition]
en: na
uk: н/д

[ctx: weather condition]
en: overcast
uk: суцільна хмарність

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
uk: часткова хмарність

[ctx: weather condition]
en: rain
uk: дощ

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
uk: піщана буря

[ctx: weather condition]
en: showers
uk: зливи

[ctx: weather condition]
en: sleet
uk: сніг з дощем

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
uk: дощ зі снігом

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
uk: дощі зі снігом

[ctx: weather condition]
en: snow
uk: сніг

[ctx: weather condition]
en: snow showers
uk: снігопад

[ctx: weather condition]
en: sunny
uk: сонячно

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
uk: часом сонячно

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
uk: щільна хмарність

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
uk: гроза

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
uk: грім з дощем

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
uk: грім з дощем

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
uk: тропічна буря

[ctx: weather condition]
en: white cloud
uk: білі хмари

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
uk: Легка хмарність

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
uk: Легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
uk: Легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
uk: Легкий сніг або зливи

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
uk: Легкий сніг або злива з грозою

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
uk: Легкі зливи або легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
uk: Легкі зливи або мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
uk: Легкі зливи

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
uk: Легкі зливи або мряка

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
uk: Легкі зливи або зливи з грозами

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
uk: Легкі зливи або зливи з грозами

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
uk: Легкі грозові зливи

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
uk: Легкі грозові бурі

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
uk: Легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
uk: Легкий мокрий сніг або зливи

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
uk: Змінна хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
uk: Захмарення

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
uk: Прояснення

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
uk: Заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
uk: Вітер з пилом

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
uk: Вітер з піском

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
uk: Сніг з вітром

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
uk: Пориви вітру

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
uk: Легкий вітерець

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
uk: Ймовірність мряки

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
uk: Ймовірність легкого снігу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
uk: Ймовірність льодяної мряки

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
uk: Ймовірність льодяного дощу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
uk: Ймовірність дощу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
uk: Ймовірність зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
uk: Ймовірність дощу/льодяного дощу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
uk: Ймовірність дощу/м.с.

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
uk: Ймовірність дощу або снігу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
uk: Ймовірність злив і гроз

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
uk: Ймовірність снігу

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
uk: Ймовірність снігопаду

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
uk: Ймовірність снігу/м.с.

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
uk: Ймовірність грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
uk: Можлива мряка

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
uk: Можлива мряка змішана з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
uk: Можлива мряка змішана з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
uk: Можлива мряка або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
uk: Можливий легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
uk: Можливий невеликий сніг з переходом у заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
uk: Можливий легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
uk: Можливий легкий сніг або град

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
uk: Можливі легкий сніг або зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
uk: Можливі легкий сніг або зливи з грозами

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
uk: Можливий дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
uk: Можливий льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
uk: Можливий льодяний дощ змішаний зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
uk: Можливий льодяний дощ або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
uk: Можливий льодяний дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
uk: Можливий невеликий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
uk: Можливий невеликий сніг з переходом у завірюху

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
uk: Можливий легкий сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
uk: Можливий легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
uk: Можливий легкий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
uk: Можливий легкий сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
uk: Можливий легкий сніг або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
uk: Можливий невеликий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
uk: Можливий невеликий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
uk: Можливий дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
uk: Можливий дощ з переходом у зливу

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
uk: Можливий дощ змішаний зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
uk: Можливий дощ або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
uk: Можливий дощ або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
uk: Можливий дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
uk: Можливі зливи або легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
uk: Можливі зливи або легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
uk: Можливі сильні грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
uk: Можливі зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
uk: Можливі зливи з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
uk: Можливі зливи з посиленням або грозові зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
uk: Можливі зливи з посиленням або грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
uk: Можливі зливи або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
uk: Можливі зливи або грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
uk: Можливі зливи або грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
uk: Можливий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
uk: Можливий сніг або заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
uk: Можливий сніг змішаний з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
uk: Можливий сніг змішаний з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
uk: Можливий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
uk: Можливий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
uk: Можливі снігові шквали

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
uk: Можливі грозові зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
uk: Можливі грози

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
uk: Можливі грози з градом

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
uk: Можливий легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
uk: Можливий невеликий мокрий сніг з переходом у заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
uk: Можливі легкий мокрий сніг або зливи

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
uk: Можливий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
uk: Можливий мокрий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
uk: Можливий мокрий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Clear
uk: Безхмарно

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
uk: Прояснення

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
uk: До кінця дня прояснення

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
uk: Хмарно

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
uk: Змінна хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
uk: Хмарно з проясненнями

[ctx: weather forecast]
en: Cold
uk: Холодно

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
uk: Зменшення хмарності

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
uk: Густий туман

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
uk: Мряка

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
uk: Можлива мряка

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
uk: Мряка змішана з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
uk: Мряка змішана з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
uk: Мряка або дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
uk: Мряка або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
uk: Легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
uk: Можливий легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
uk: Легкий сніг з посиленнями

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
uk: Легкий сніг з посиленнями або зливи

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
uk: Легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
uk: Легкий сніг або град

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
uk: Легкий сніг або зливи

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
uk: Легкий сніг або злива з грозою

[ctx: weather forecast]
en: Fog
uk: Туман

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
uk: Посилення туману

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
uk: Розсіювання туману

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
uk: Туман місцями

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
uk: Дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
uk: Можливий дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
uk: Льодяний туман

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
uk: Льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
uk: Можливий льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
uk: Льодяний пил

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
uk: Дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
uk: Льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
uk: Льодяний дощ змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
uk: Льодяний дощ змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
uk: Льодяний дощ змішаний зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
uk: Льодяний дощ або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
uk: Льодяний дощ або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
uk: Льодяний дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Frost
uk: Паморозь

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
uk: Поступове прояснення

[ctx: weather forecast]
en: Haze
uk: Легка імла

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
uk: Сильний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
uk: Сильний сніг

[ctx: weather forecast]
en: Hot
uk: Спекотно

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
uk: Льодові крижинки

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
uk: Льодяний туман

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
uk: Льодяний туман

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
uk: Поширення льодяного туману

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
uk: Розсіювання льодяного туману

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
uk: Льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
uk: Льодові кульки змішані з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
uk: Льодові кульки змішані зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
uk: Льодові кульки або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
uk: Льодові кульки або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
uk: Збільшення хмарності

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
uk: Збільшення хмарності

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
uk: Збільшення хмарності

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
uk: Легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
uk: Легкий сніг і заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
uk: Легкий сніг, заметіль і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
uk: Легкий сніг і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
uk: Легкий сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
uk: Легкий сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
uk: Легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
uk: Легкий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
uk: Легкий сніг або дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
uk: Легкий сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
uk: Легкий сніг або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
uk: Невеликий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
uk: Невеликий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
uk: Невеликий мокрий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
uk: Місцями снігові шквали

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
uk: Переважна хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
uk: Переважно сонячно

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
uk: Переважно безхмарно

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
uk: Переважно хмарно

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
uk: Переважно сонячно

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
uk: Майже заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
uk: Суцільна хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
uk: Мінлива хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
uk: Частково сонячно

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
uk: Часткова хмарність

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
uk: Часом мряка

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
uk: Часом мряка змішана з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
uk: Часом мряка змішана з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
uk: Часом мряка або дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
uk: Часом мряка або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
uk: Часом дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
uk: Часом льодяна мряка або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
uk: Часом дрібний льодяний дощ або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
uk: Часом льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
uk: Часом льодяний дощ змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
uk: Часом льодяний дощ змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
uk: Часом льодяний дощ змішаний зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
uk: Часом льодяний дощ або льодяні кульки

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
uk: Часом льодяний дощ або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
uk: Часом льодяний дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
uk: Часом льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
uk: Часом льодові кульки змішані з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
uk: Часом льодові кульки змішані зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
uk: Часом льодові кульки або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
uk: Часом льодові кульки або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
uk: Часом легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
uk: Часом легкий сніг і заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
uk: Часом легкий сніг, заметіль і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
uk: Часом легкий сніг і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
uk: Часом легкий сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
uk: Часом легкий сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
uk: Часом легкий сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
uk: Часом легкий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
uk: Часом легкий сніг або дрібний льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
uk: Часом легкий сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
uk: Часом легкий сніг або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
uk: Часом невеликий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
uk: Часом легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
uk: Часом легкий мокрий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
uk: Часом невеликий мокрий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
uk: Часом дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
uk: Часом дощ змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
uk: Часом дощ змішаний зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
uk: Часом дощ або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
uk: Часом дощ або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
uk: Часом дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
uk: Часом дощ або грозова злива

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
uk: Часом дощ або гроза

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
uk: Часом сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
uk: Часом сніг і заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
uk: Часом сніг, заметіль і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
uk: Часом сніг і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
uk: Часом сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
uk: Часом сніг змішаний з дрібним льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
uk: Часом сніг змішаний з льодовими кульками

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
uk: Часом сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
uk: Часом сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
uk: Часом сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
uk: Часом сніг або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
uk: Часом сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
uk: Часом мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
uk: Часом мокрий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
uk: Часом мокрий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain
uk: Дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
uk: Можливий дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
uk: Злива

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
uk: Можлива злива

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
uk: Дощ з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
uk: Дощ з посиленням змішаний з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
uk: Дощ з посиленням, переходи у сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
uk: Дощ з посиленням або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
uk: Дощ з посиленням або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
uk: Дощ з посиленням або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
uk: Дощ з посиленням або грозові зливи

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
uk: Дощ з посиленням або гроза

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
uk: Дощ змішаний з льодяним дощем

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
uk: Дощ зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
uk: Дощ або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
uk: Дощ або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
uk: Дощ або сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
uk: Дощ або грозова злива

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
uk: Дощ або гроза

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
uk: Злива або легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
uk: Злива або легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
uk: Дощ/Льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
uk: Можливий дощ/льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
uk: Сніг/Мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
uk: Можливий дощ/м.с.

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
uk: Дощ/Сніг

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
uk: Дощ/Можливий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
uk: Сильна гроза

[ctx: weather forecast]
en: Showers
uk: Дощі

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
uk: Можливі зливи і грози

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
uk: Злива з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
uk: Злива з посиленням або грозові зливи

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
uk: Зливи з посиленням або грози

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
uk: Злива або мряка

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
uk: Злива або грозова злива

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
uk: Злива або гроза

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
uk: Мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
uk: Низька ймовірність мряки

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
uk: Низька ймовірність легкого снігу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
uk: Низька ймовірність льодяної мряки

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
uk: Низька ймовірність льодяного дощу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
uk: Низька ймовірність дощу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
uk: Низька ймовірність зливи

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
uk: Низька ймовірність дощу/льодяного дощу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
uk: Низька ймовірність дощу або сльоти

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
uk: Низька ймовірність дощу або снігу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
uk: Невелика ймовірність злив і гроз

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
uk: Низька ймовірність снігу

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
uk: Низька ймовірність снігопаду

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
uk: Низька ймовірність снігу або сльоти

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
uk: Невелика ймовірність грози

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
uk: Марево

[ctx: weather forecast]
en: Snow
uk: Сніг

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
uk: Можливий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
uk: Снігопад

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
uk: Можливий снігопад

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
uk: Сніг і заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
uk: Сніг, заметіль і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
uk: Сніг і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
uk: Сніг з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
uk: Сніг з посиленням і заметіль

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
uk: Сніг з посиленням і завірюха

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
uk: Сніг з посиленням з переходом у льодяну мряку

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
uk: Сніг з посиленням з переходом у льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
uk: Сніг з посиленням з переходом у льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
uk: Сніг з посиленням з переходом у дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
uk: Сніг з посиленням або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
uk: Сніг з посиленням або льодяні кульки

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
uk: Сніг з посиленням або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
uk: Сніг з переходом у льодяну мряку

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
uk: Сніг з переходом у льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
uk: Сніг з переходом у льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
uk: Сніг з переходом у дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
uk: Сніг або льодяна мряка

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
uk: Сніг або льодяний дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
uk: Сніг або льодові кульки

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
uk: Сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
uk: Снігові шквали

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
uk: Сніг/Мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
uk: Можливий сніг/м.с.

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
uk: Сонячно

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
uk: Сонячно з періодами хмарності

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
uk: Гроза

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
uk: Можлива гроза

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
uk: Гроза з можливістю граду

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
uk: Вулканічний попіл

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
uk: Смерч

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
uk: Легкий мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
uk: Легкий мокрий сніг з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
uk: Легкий мокрий сніг з посиленням або злива

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
uk: Легкий мокрий сніг або злива

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
uk: Мокрий сніг

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
uk: Мокрий сніг з посиленням

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
uk: Мокрий сніг з посиленням з переходом у дощ

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
uk: Мокрий сніг змішаний з дощем

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
uk: Мокрий сніг або дощ

[ctx: weather forecast]
en: Windy
uk: Вітряно

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
uk: Дощ зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
uk: Ймовірний дощ зі снігом

[ctx: weather forecast]
en: clear
uk: безхмарно

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
uk: часом прояснення

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
uk: чисте небо

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
uk: хмарно

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
uk: хмарно з градом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
uk: хмарно з сильним снігом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
uk: хмарно з легким снігом

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
uk: хмарно, сніг з дощем

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
uk: мряка

[ctx: weather forecast]
en: fog
uk: туман

[ctx: weather forecast]
en: foggy
uk: туман

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
uk: сірі хмари

[ctx: weather forecast]
en: hail
uk: град

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
uk: град

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
uk: град

[ctx: weather forecast]
en: hazy
uk: туманно

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
uk: сильний дощ

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
uk: сильна злива

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
uk: сильна дощова злива

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
uk: сильна злива

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
uk: сильні зливи

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
uk: сильний сніг

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
uk: сильний снігопад

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
uk: сильні снігопади

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
uk: слабка хмарність

[ctx: weather forecast]
en: light rain
uk: легкий дощ

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
uk: легка дощова злива

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
uk: незначна дощова злива

[ctx: weather forecast]
en: light shower
uk: легка злива

[ctx: weather forecast]
en: light showers
uk: легкі дощі

[ctx: weather forecast]
en: light snow
uk: легкий сніг

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
uk: легкий снігопад

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
uk: легкі снігопади

[ctx: weather forecast]
en: mist
uk: імла

[ctx: weather forecast]
en: misty
uk: імла

[ctx: weather forecast]
en: na
uk: н/д

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
uk: часткова хмарність

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
uk: піщана буря

[ctx: weather forecast]
en: sleet
uk: сніг з дощем

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
uk: сніг з дощем

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
uk: сніг з дощем

[ctx: weather forecast]
en: sunny
uk: сонячно

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
uk: часом проглядатиме сонце

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
uk: щільна хмарність

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
uk: гроза

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
uk: грім з дощем

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
uk: грім з дощем

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
uk: тропічна буря

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
uk: білі хмари
