libconversion - en to tr translation catalogue (1983 entries)

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (acceleration)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (angle)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (area)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (binary data)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (currency)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (density)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (electrical current]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (electrical resistance]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (energy)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (force]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (frequency]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (fuel efficiency)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (length]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (mass)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (permeability)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (power)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (pressure)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (temperature)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (thermal conductivity)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (thermal flux density)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (thermal generation)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (time)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (velocity)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (voltage]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (volume)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (weight per area)]
en: %1 %2
tr: %1 %2

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
tr: şilin;şilin

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
tr: Avustralya doları;Avustralya doları

en: Acceleration
tr: İvmelendirme

en: Angle
tr: Açı

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
tr: frank;frank

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
tr: real;real

en: Binary Data
tr: İkili Veri

en: Binary Data Size
tr: İkili Veri Boyutu

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
tr: frank;franks

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
tr: Kıbrıs Sterlini;Kıbrıs Pound

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
tr: Kanada doları;Kanada doları

en: Currency
tr: Para Birimi

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
tr: mark;mark

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
tr: Danimarka kronu;Danimarka kronu

en: Density
tr: Yoğunluk

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
tr: kron;kron;kron

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
tr: avro;avro

en: ElectricalCurrent
tr: ElektrikAkımı

en: Energy
tr: Enerji

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
tr: Fransız frangı

en: Force
tr: Kuvvet

en: Frequency
tr: Frekans

en: From ECB
tr: ECB’den

en: Fuel Efficiency
tr: Yakıt Performansı

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
tr: pound;pound;pound sterling;pound sterling;sterlin;

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
tr: drahmi;drahmi

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
tr: kuna;kuna

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
tr: Hong Kong doları;Hong Kong doları

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
tr: rupi;rupi

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
tr: İrlanda Sterlini;İrlanda Pound

[ctx: ILS Israeli New Shekel - unit synonyms for matching user input]
en: shekel;shekels;sheqel;sheqels;sheqalim
tr: şekel;şekel;şekel;şekel;sheqalim

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
tr: rupi;rupi

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
tr: lira;lira

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
tr: İzlanda kronu;İzlanda kronası

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
tr: frang;frang

en: Length
tr: Uzunluk

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
tr: Malta lirası

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
tr: Meksika pezosu;Meksika pezosu

en: Mass
tr: Kütle

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
tr: gulden;gulden

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
tr: Yeni Zelanda doları;Yeni Zelanda doları

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
tr: Norveç kronu;Norveç kronu

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
tr: Filipinler pezosu;Filipinler pezosu

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
tr: zloti;zloti;zloti

en: Permeability
tr: Geçirgenlik

en: Power
tr: Güç

en: Pressure
tr: Basınç

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
tr: ruble;ruble;ruble;ruble

en: Resistance
tr: Direnç

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
tr: kroon;kroon

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
tr: Singapur doları;Singapur doları

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
tr: tor;tor;tor

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
tr: koruna;koruna;koruna;koruna

en: Speed
tr: Hız

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Thermal Conductivity
tr: Termal İletkenlik

en: Thermal Flux Density
tr: Termal Akış Yoğunluğu

en: Thermal Generation
tr: Termal Üretimi

en: Time
tr: Zaman

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
tr: dolar;dolar

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
tr: Alan

en: Voltage
tr: Voltaj

en: Volume
tr: Hacim

en: Weight per Area
tr: Ağırlık Bölü Alan

[ctx: XPF CFP franc - unit synonyms for matching user input]
en: CFP;CFP franc;CFP francs;Pacific franc;Pacific francs
tr: CFP;CFP franc;CFP francs;Pacific franc;Pacific francs;CFP frangı;CFP frankı;Pasifik frangı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
tr[0]: %1 Avustralya doları
tr[1]: %1 Avustralya doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
tr[0]: %1 Belçika frangı
tr[1]: %1 Belçika frangı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 CFP franc | %1 CFP francs
tr[0]: %1 CFP frangı
tr[1]: %1 CFP frangı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
tr[0]: %1 Kanada doları
tr[1]: %1 Kanada doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
tr[0]: %1 Kıbrıs Sterlini
tr[1]: %1 Kıbrıs Sterlini

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
tr[0]: %1 Çek korunası
tr[1]: %1 Çek korunası

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
tr[0]: %1 Danimarka kronu
tr[1]: %1 Danimarka kronu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Darcy | %1 Darcys
tr[0]: %1 Darsi
tr[1]: %1 Kaya Geçirgenliği

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
tr[0]: %1 Fransız frangı
tr[1]: %1 Fransız frangı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
tr[0]: %1 Hong Kong doları
tr[1]: %1 Hong Kong doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronur
tr[0]: %1 İzlanda kronu
tr[1]: %1 İzlanda Kronu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
tr[0]: %1 İrlanda Sterlini
tr[1]: %1 İrlanda Sterlini

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
tr[0]: %1 İtalyan Lirası
tr[1]: %1 İtalyan Lirası

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
tr[0]: %1 Jülyen yılı
tr[1]: %1 Jülyen yılı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
tr[0]: %1 Lüksemburg Frankı
tr[1]: %1 Lüksemburg Frankı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
tr[0]: %1 Malta lirası
tr[1]: %1 Malta lirası

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
tr[0]: %1 Meksika pezosu
tr[1]: %1 Meksika pezosu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
tr[0]: %1 Mili-Darsi
tr[1]: %1 Mili-Darsi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
tr[0]: %1 Yeni Zelanda Doları
tr[1]: %1 Yeni Zelanda doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
tr[0]: %1 Norveç kronu
tr[1]: %1 Norveç kronu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
tr[0]: %1 Filipinler pezosu
tr[1]: %1 Filipinler pezosu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
tr[0]: %1 Rankin
tr[1]: %1 Rankin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
tr[0]: %1 Singapur Doları
tr[1]: %1 Singapur doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
tr[0]: %1 Slovak Korunası
tr[1]: %1 Slovak Korunası

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
tr[0]: %1 İsviçre frangı
tr[1]: %1 İsviçre frangı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
tr[0]: %1 Türk lirası
tr[1]: %1 Türk lirası

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
tr[0]: %1 Amerikan doları
tr[1]: %1 Amerikan doları

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
tr[0]: %1 ar
tr[1]: %1 ar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ampere | %1 amperes
tr[0]: %1 amper
tr[1]: %1 amper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
tr[0]: %1 yay dakika
tr[1]: %1 yay dakika

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
tr[0]: %1 yay saniye
tr[1]: %1 yay dakika

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
tr[0]: %1 gökbilimsel birim
tr[1]: %1 gökbilimsel birim

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
tr[0]: %1 atmosfer
tr[1]: %1 atmosfer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
tr[0]: %1 attoamper
tr[1]: %1 attoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
tr[0]: %1 attojul
tr[1]: %1 attojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
tr[0]: %1 attolitre
tr[1]: %1 attolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
tr[0]: %1 attometre
tr[1]: %1 attometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
tr[0]: %1 attopaskal
tr[1]: %1 attopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
tr[0]: %1 attosaniye
tr[1]: %1 attosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
tr[0]: %1 attovat
tr[1]: %1 attovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
tr[0]: %1 foot'da btu saat derece Fahrenheit
tr[1]: %1 foot'da btu saat derece Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
tr[0]: footküpte saatte %1 btu
tr[1]: footküpte saatte %1 btu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
tr[0]: saatte footkarede %1 btu
tr[1]: saatte footkarede %1 btu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
tr[0]: inçde footkare saat derece Fahrenheit'de %1 btu
tr[1]: inçde footkare saat derece Fahrenheit'de %1 btu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
tr[0]: %1 bayt
tr[1]: %1 bayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
tr[0]: %1 karat
tr[1]: %1 karat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
tr[0]: %1 santiamper
tr[1]: %1 santiamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
tr[0]: %1 santigram
tr[1]: %1 santigram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centihertz | %1 centihertzs
tr[0]: %1 santihertz
tr[1]: %1 santihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
tr[0]: %1 santijul
tr[1]: %1 santijul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
tr[0]: %1 santilitre
tr[1]: %1 santilitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
tr[0]: %1 santimetre
tr[1]: %1 santimetre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centinewton | %1 centinewtons
tr[0]: %1 santinewton
tr[1]: %1 santinewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiohm | %1 centiohms
tr[0]: %1 santiohm
tr[1]: %1 santiohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
tr[0]: %1 santipaskal
tr[1]: %1 santipaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
tr[0]: %1 santisaniye
tr[1]: %1 santisaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centivolt | %1 centivolts
tr[0]: %1 santivolt
tr[1]: %1 santivolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
tr[0]: %1 santivat
tr[1]: %1 santivat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 chain | %1 chains
tr[0]: %1 zincir
tr[1]: %1 zincir

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
tr[0]: %1 attometreküp
tr[1]: %1 attometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
tr[0]: %1 santimetreküp
tr[1]: %1 santimetreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
tr[0]: %1 dekametreküp
tr[1]: %1 dekametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
tr[0]: %1 desimetreküp
tr[1]: %1 desimetreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
tr[0]: %1 eksametreküp
tr[1]: %1 eksametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
tr[0]: %1 femtometreküp
tr[1]: %1 femtometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
tr[0]: %1 ayak küp
tr[1]: %1 ayak küp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
tr[0]: %1 gigametreküp
tr[1]: %1 gigametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
tr[0]: %1 hektometreküp
tr[1]: %1 hektometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
tr[0]: %1 inç küp
tr[1]: %1 inç küp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
tr[0]: %1 kilometreküp
tr[1]: %1 kilometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
tr[0]: %1 megametreküp
tr[1]: %1 megametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
tr[0]: %1 metreküp
tr[1]: %1 metreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
tr[0]: %1 mikrometreküp
tr[1]: %1 mikrometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
tr[0]: %1 mil küp
tr[1]: %1 mil küp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
tr[0]: %1 milimetreküp
tr[1]: %1 milimetreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
tr[0]: %1 nanometreküp
tr[1]: %1 nanometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
tr[0]: %1 petametreküp
tr[1]: %1 petametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
tr[0]: %1 pikometreküp
tr[1]: %1 pikometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
tr[0]: %1 terametreküp
tr[1]: %1 terametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
tr[0]: %1 yoktometreküp
tr[1]: %1 yoktometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
tr[0]: %1 yotametreküp
tr[1]: %1 yotametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
tr[0]: %1 zeptometreküp
tr[1]: %1 zeptometreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
tr[0]: %1 zetametreküp
tr[1]: %1 zetametreküp

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
tr[0]: %1 bardak
tr[1]: %1 bardak

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
tr[0]: %1 gün
tr[1]: %1 gün

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
tr[0]: %1 dekaamper
tr[1]: %1 dekaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
tr[0]: %1 dekagram
tr[1]: %1 dekagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
tr[0]: %1 dekahertz
tr[1]: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
tr[0]: %1 dekajul
tr[1]: %1 dekajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
tr[0]: %1 dekalitre
tr[1]: %1 dekalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
tr[0]: %1 dekametre
tr[1]: %1 dekametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
tr[0]: %1 dekanewton
tr[1]: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
tr[0]: %1 dekaohm
tr[1]: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
tr[0]: %1 dekapaskal
tr[1]: %1 dekapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
tr[0]: %1 dekasaniye
tr[1]: %1 dekasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
tr[0]: %1 dekavolt
tr[1]: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
tr[0]: %1 dekavat
tr[1]: %1 dekavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
tr[0]: %1 desiamper
tr[1]: %1 desiamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
tr[0]: %1 desibar
tr[1]: %1 desibar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
tr[0]: %1 desibel kilovat
tr[1]: %1 desibel kilovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
tr[0]: %1 desibel mikrovat
tr[1]: %1 desibel mikrovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
tr[0]: %1 desibel milivat
tr[1]: %1 desibel milivat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
tr[0]: %1 desibel vat
tr[1]: %1 desibel vat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
tr[0]: %1 desigram
tr[1]: %1 desigram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
tr[0]: %1 desihertz
tr[1]: %1 desihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
tr[0]: %1 desijul
tr[1]: %1 desijul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
tr[0]: %1 desilitre
tr[1]: %1 desilitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
tr[0]: %1 desimetre
tr[1]: %1 desimetre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
tr[0]: %1 desinewton
tr[1]: %1 desinewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciohm | %1 deciohms
tr[0]: %1 desiohm
tr[1]: %1 desiohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
tr[0]: %1 desipaskal
tr[1]: %1 desipaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
tr[0]: %1 desisaniye
tr[1]: %1 desisaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decivolt | %1 decivolts
tr[0]: %1 desivolt
tr[1]: %1 desivolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
tr[0]: %1 desivat
tr[1]: %1 desivat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
tr[0]: %1 derece
tr[1]: %1 derece

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
tr[0]: %1 derece Celsius
tr[1]: %1 derece Celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
tr[0]: %1 derece Delisle
tr[1]: %1 derece Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
tr[0]: %1 derece Fahrenayt
tr[1]: %1 derece Fahrenayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
tr[0]: %1 derece Newton
tr[1]: %1 derece Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
tr[0]: %1 derece Reamur
tr[1]: %1 derece Reamur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
tr[0]: %1 derece Römer
tr[1]: %1 derece Römer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
tr[0]: %1 Drahmi
tr[1]: %1 Drahmi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
tr[0]: %1 dyn
tr[1]: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
tr[0]: %1 elektron volt
tr[1]: %1 elektron volt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
tr[0]: %1 Eskudo
tr[1]: %1 Eskudo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
tr[0]: %1 Avro
tr[1]: %1 Avro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
tr[0]: %1 eksaamper
tr[1]: %1 eksaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabit | %1 exabits
tr[0]: %1 eksabit
tr[1]: %1 eksabit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabyte | %1 exabytes
tr[0]: %1 eksabayt
tr[1]: %1 eksabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
tr[0]: %1 eksagram
tr[1]: %1 eksagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
tr[0]: %1 eksajul
tr[1]: %1 eksajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
tr[0]: %1 eksalitre
tr[1]: %1 eksalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
tr[0]: %1 eksametre
tr[1]: %1 eksametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaohm | %1 exaohms
tr[0]: %1 eksaohm
tr[1]: %1 eksaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
tr[0]: %1 eksapaskal
tr[1]: %1 eksapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
tr[0]: %1 eksasaniye
tr[1]: %1 eksasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exavolt | %1 exavolts
tr[0]: %1 eksavolt
tr[1]: %1 eksavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
tr[0]: %1 eksavat
tr[1]: %1 eksavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibit | %1 exbibits
tr[0]: %1 eksbibit
tr[1]: %1 eksbibit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibyte | %1 exbibytes
tr[0]: %1 eksbibayt
tr[1]: %1 eksbibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
tr[0]: %1 femtoamper
tr[1]: %1 femtoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
tr[0]: %1 femtojul
tr[1]: %1 femtojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
tr[0]: %1 femtolitre
tr[1]: %1 femtolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
tr[0]: %1 femtometre
tr[1]: %1 femtometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
tr[0]: %1 femtopaskal
tr[1]: %1 femtopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
tr[0]: %1 femtosaniye
tr[1]: %1 femtosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
tr[0]: %1 femtovat
tr[1]: %1 femtovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
tr[0]: %1 sıvı ons
tr[1]: %1 sıvı ons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
tr[0]: %1 ayak
tr[1]: %1 ayak

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
tr[0]: saniyede %1 ayak
tr[1]: saniyede %1 ayak

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
tr[0]: %1 ayak saniye kare
tr[1]: %1 ayak saniye kare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
tr[0]: %1 galon (Amerikan sıvı)
tr[1]: %1 galon (Amerikan sıvı)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
tr[0]: %1 galon (emperyal)
tr[1]: %1 galon (emperyal)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibyte | %1 gibibytes
tr[0]: %1 gibibayt
tr[1]: %1 gibibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
tr[0]: %1 gigaamper
tr[1]: %1 gigaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
tr[0]: %1 gigabayt
tr[1]: %1 gigabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
tr[0]: %1 gigajul
tr[1]: %1 gigajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
tr[0]: %1 gigalitre
tr[1]: %1 gigalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
tr[0]: %1 giga
tr[1]: %1 giga

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
tr[0]: %1 gigapaskal
tr[1]: %1 gigapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
tr[0]: %1 gigasaniye
tr[1]: %1 gigasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
tr[0]: %1 gigavat
tr[1]: %1 gigavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
tr[0]: %1 gradyan
tr[1]: %1 gradyan

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
tr[0]: litrede %1 gram
tr[1]: litrede %1 gram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
tr[0]: mililitrede %1 gram
tr[1]: mililitrede %1 gram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
tr[0]: metre kareye %1 gram
tr[1]: metre kareye %1 gram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
tr[0]: %1 tavsiye edilen günlük miktar
tr[1]: %1 tavsiye edilen günlük miktar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
tr[0]: %1 Gulden
tr[1]: %1 Gulden

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
tr[0]: %1 hektoamper
tr[1]: %1 hektoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
tr[0]: %1 hektogram
tr[1]: %1 hektogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
tr[0]: %1 hektohertz
tr[1]: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
tr[0]: %1 hektojul
tr[1]: %1 hektojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
tr[0]: %1 hektolitre
tr[1]: %1 hektolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
tr[0]: %1 hektometre
tr[1]: %1 hektometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
tr[0]: %1 hektonewton
tr[1]: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
tr[0]: %1 hektoohm
tr[1]: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
tr[0]: %1 hektopaskal
tr[1]: %1 hektopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
tr[0]: %1 hektosaniye
tr[1]: %1 hektosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
tr[0]: %1 hektovolt
tr[1]: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
tr[0]: %1 hektovat
tr[1]: %1 hektovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
tr[0]: %1 beygir gücü
tr[1]: %1 beygir gücü

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
tr[0]: %1 saat
tr[1]: %1 saat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
tr[0]: %1 inç
tr[1]: %1 inç

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
tr[0]: saniyede %1 inç
tr[1]: saniyede %1 inç

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
tr[0]: %1 inç civa
tr[1]: %1 inç civa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
tr[0]: %1 jul
tr[1]: %1 jul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
tr[0]: mol başına %1 jul
tr[1]: mol başına %1 jul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
tr[0]: %1 kibibayt
tr[1]: %1 kibibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
tr[0]: %1 kiloamper
tr[1]: %1 kiloamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
tr[0]: %1 kilobayt
tr[1]: %1 kilobayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
tr[0]: %1 kilokalori
tr[1]: %1 kilokalori

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
tr[0]: metreküpte %1 kilogram
tr[1]: metreküpte %1 kilogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
tr[0]: litrede %1 kilogram
tr[1]: litrede %1 kilogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
tr[0]: %1 kilojul
tr[1]: %1 kilojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
tr[0]: mol başına %1 kilojul
tr[1]: mol başına %1 kilojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
tr[0]: %1 kilolitre
tr[1]: %1 kilolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
tr[0]: %1 kilometre
tr[1]: %1 kilometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
tr[0]: saatte %1 kilometre
tr[1]: saatte %1 kilometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
tr[0]: litre başına %1 kilometre
tr[1]: litre başına %1 kilometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
tr[0]: %1 kilopaskal
tr[1]: %1 kilopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
tr[0]: %1 kilosaniye
tr[1]: %1 kilosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
tr[0]: %1 kilovat
tr[1]: %1 kilovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
tr[0]: %1 not
tr[1]: %1 not

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
tr[0]: %1 Kroon
tr[1]: %1 Kroon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
tr[0]: %1 kun
tr[1]: %1 kun

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
tr[0]: %1 atlama yılı
tr[1]: %1 atlama yılı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
tr[0]: %1 ışık-yılı
tr[1]: %1 ışık-yılı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
tr[0]: %1 litre
tr[1]: %1 litre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
tr[0]: 100 kilometrede %1 litre
tr[1]: 100 kilometrede %1 litre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
tr[0]: %1 Mark
tr[1]: %1 Mark

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
tr[0]: %1 Markka
tr[1]: %1 Markka

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibyte | %1 mebibytes
tr[0]: %1 mebibayt
tr[1]: %1 mebibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
tr[0]: %1 megaamper
tr[1]: %1 megaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabyte | %1 megabytes
tr[0]: %1 megabayt
tr[1]: %1 megabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
tr[0]: %1 megajul
tr[1]: %1 megajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
tr[0]: %1 megalitre
tr[1]: %1 megalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
tr[0]: %1 mega
tr[1]: %1 mega

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
tr[0]: %1 megapaskal
tr[1]: %1 megapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
tr[0]: %1 megasaniye
tr[1]: %1 megasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
tr[0]: %1 megavat
tr[1]: %1 megavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
tr[0]: %1 metre
tr[1]: %1 metre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
tr[0]: saniyede %1 metre
tr[1]: saniyede %1 metre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
tr[0]: %1 metre saniye kare
tr[1]: %1 metre saniye kare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
tr[0]: %1 mikroamper
tr[1]: %1 mikroamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
tr[0]: %1 mikrogram
tr[1]: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
tr[0]: %1 mikrohertz
tr[1]: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
tr[0]: %1 mikrojul
tr[1]: %1 mikrojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
tr[0]: %1 mikrolitre
tr[1]: %1 mikrolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
tr[0]: %1 mikrometre
tr[1]: %1 mikrometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
tr[0]: %1 mikrometre²
tr[1]: %1 mikrometre²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
tr[0]: %1 mikronewton
tr[1]: %1 mikronewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
tr[0]: %1 mikroohm
tr[1]: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
tr[0]: %1 mikropaskal
tr[1]: %1 mikropaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
tr[0]: %1 mikrosaniye
tr[1]: %1 mikrosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
tr[0]: %1 mikrovolt
tr[1]: %1 mikrovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
tr[0]: %1 mikrovat
tr[1]: %1 mikrovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
tr[0]: %1 mil
tr[1]: %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
tr[0]: US galonda %1 mil
tr[1]: US galonda %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
tr[0]: saatte %1 mil
tr[1]: saatte %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
tr[0]: İngiliz galonunda %1 mil
tr[1]: İngiliz galonunda %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
tr[0]: %1 miliamper
tr[1]: %1 miliamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
tr[0]: %1 milibar
tr[1]: %1 milibar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
tr[0]: %1 miligram
tr[1]: %1 miligram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
tr[0]: %1 milihertz
tr[1]: %1 milihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
tr[0]: %1 milijul
tr[1]: %1 milijul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
tr[0]: %1 mililitre
tr[1]: %1 mililitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
tr[0]: %1 milimetre
tr[1]: %1 milimetre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
tr[0]: %1 milimetre cıva
tr[1]: %1 milimetre cıva

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
tr[0]: %1 milinewton
tr[1]: %1 milinewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliohm | %1 milliohms
tr[0]: %1 miliohm
tr[1]: %1 miliohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
tr[0]: %1 milipaskal
tr[1]: %1 milipaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
tr[0]: %1 milisaniye
tr[1]: %1 milisaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millivolt | %1 millivolts
tr[0]: %1 milivolt
tr[1]: %1 milivolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
tr[0]: %1 milivat
tr[1]: %1 milivat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
tr[0]: %1 nanoamper
tr[1]: %1 nanoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
tr[0]: %1 nanojul
tr[1]: %1 nanojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
tr[0]: %1 nanolitre
tr[1]: %1 nanolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
tr[0]: %1 nanometre
tr[1]: %1 nanometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
tr[0]: %1 nanopaskal
tr[1]: %1 nanopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
tr[0]: %1 nanosaniye
tr[1]: %1 nanosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
tr[0]: %1 nanovat
tr[1]: %1 nanovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
tr[0]: %1 deniz mili
tr[1]: %1 deniz mili

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
tr[0]: %1 petrol varili
tr[1]: %1 petrol varili

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
tr[0]: %1 Beaufort ölçeğinde
tr[1]: %1 Beaufort ölçeğinde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
tr[0]: %1 ons
tr[1]: %1 ons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
tr[0]: ayak küpte %1 ons
tr[1]: ayak küpte %1 ons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
tr[0]: inç küpte %1 ons
tr[1]: inç küpte %1 ons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
tr[0]: yard kareye %1 ons
tr[1]: yard kareye %1 ons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
tr[0]: %1 parsek
tr[1]: %1 parsek

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
tr[0]: %1 paskal
tr[1]: %1 paskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibyte | %1 pebibytes
tr[0]: %1 pebibayt
tr[1]: %1 pebibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
tr[0]: %1 Peseta
tr[1]: %1 Peseta

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
tr[0]: %1 petaamper
tr[1]: %1 petaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabyte | %1 petabytes
tr[0]: %1 petabayt
tr[1]: %1 petabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
tr[0]: %1 petajul
tr[1]: %1 petajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
tr[0]: %1 petalitre
tr[1]: %1 petalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
tr[0]: %1 petametre
tr[1]: %1 petametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
tr[0]: %1 petapaskal
tr[1]: %1 petapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
tr[0]: %1 petasaniye
tr[1]: %1 petasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
tr[0]: %1 petavat
tr[1]: %1 petavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
tr[0]: %1 pikoamper
tr[1]: %1 pikoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
tr[0]: %1 pikogram
tr[1]: %1 pikogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
tr[0]: %1 pikohertz
tr[1]: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
tr[0]: %1 pikojul
tr[1]: %1 pikojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
tr[0]: %1 pikolitre
tr[1]: %1 pikolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
tr[0]: %1 pikometre
tr[1]: %1 pikometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
tr[0]: %1 pikonewton
tr[1]: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
tr[0]: %1 pikoohm
tr[1]: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
tr[0]: %1 pikopaskal
tr[1]: %1 pikopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
tr[0]: %1 pikosaniye
tr[1]: %1 pikosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
tr[0]: %1 pikovolt
tr[1]: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
tr[0]: %1 pikovat
tr[1]: %1 pikovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
tr[0]: %1 pint (Amerikan sıvı)
tr[1]: %1 pint (Amerikan sıvı)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
tr[0]: %1 pint (İngiliz)
tr[1]: %1 pint (İngiliz)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
tr[0]: %1 libre
tr[1]: %1 libre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
tr[0]: ayak küpte %1 libre
tr[1]: ayak küpte %1 libre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
tr[0]: inç küpte %1 libre
tr[1]: inç küpte %1 libre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
tr[0]: yard küpte %1 libre
tr[1]: yard küpte %1 libre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
tr[0]: %1 sterlin
tr[1]: %1 sterlin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
tr[0]: %1 libre-kuvvet
tr[1]: %1 libre-kuvvet

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
tr[0]: inç karede %1 libre kuvvet
tr[1]: inç karede %1 libre kuvvet

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rack unit | %1 rack units
tr[0]: %1 raf birimi
tr[1]: %1 raf birimi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
tr[0]: %1 radyan
tr[1]: %1 radyan

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
tr[0]: dakikada %1 devir
tr[1]: dakikada %1 devir

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
tr[0]: %1 Rupi
tr[1]: %1 Rupi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
tr[0]: %1 Rupi
tr[1]: %1 Rupi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
tr[0]: %1 Şilin
tr[1]: %1 Şilin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
tr[0]: %1 şekel
tr[1]: %1 şekel

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
tr[0]: %1 ışık hızı
tr[1]: %1 ışık hızı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
tr[0]: %1 attometrekare
tr[1]: %1 attometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
tr[0]: %1 santimetrekare
tr[1]: %1 santimetrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
tr[0]: %1 dekametrekare
tr[1]: %1 dekametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
tr[0]: %1 desimetrekare
tr[1]: %1 desimetrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
tr[0]: %1 eksametrekare
tr[1]: %1 eksametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
tr[0]: %1 femtometrekare
tr[1]: %1 femtometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
tr[0]: %1 ayak kare
tr[1]: %1 ayak kare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
tr[0]: %1 terametrekare
tr[1]: %1 gigametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
tr[0]: %1 hektometrekare
tr[1]: %1 hektometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
tr[0]: %1 inç kare
tr[1]: %1 inç kare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
tr[0]: %1 kilometrekare
tr[1]: %1 kilometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
tr[0]: %1 megametrekare
tr[1]: %1 megametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
tr[0]: %1 metrekare
tr[1]: %1 metrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
tr[0]: %1 mikrometrekare
tr[1]: %1 mikrometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
tr[0]: %1 mil kare
tr[1]: %1 mil kare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
tr[0]: %1 milimetrekare
tr[1]: %1 milimetrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
tr[0]: %1 nanometrekare
tr[1]: %1 nanometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
tr[0]: %1 petametrekare
tr[1]: %1 petametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
tr[0]: %1 pikometrekare
tr[1]: %1 pikometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
tr[0]: %1 terametrekare
tr[1]: %1 terametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
tr[0]: %1 yoktometrekare
tr[1]: %1 yoktometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
tr[0]: %1 yotametrekare
tr[1]: %1 yotametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
tr[0]: %1 zeptometrekare
tr[1]: %1 zeptometrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
tr[0]: %1 zetametrekare
tr[1]: %1 yotametrekare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
tr[0]: %1 standart yerçekimi
tr[1]: %1 defa standart yerçekimi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
tr[0]: %1 ston
tr[1]: %1 ston

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
tr[0]: %1 yemek kaşığı
tr[1]: %1 yemek kaşığı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
tr[0]: %1 çay kaşığı
tr[1]: %1 çay kaşığı

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibyte | %1 tebibytes
tr[0]: %1 tebibayt
tr[1]: %1 tebibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
tr[0]: %1 teknik atmosfer
tr[1]: %1 teknik atmosfer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
tr[0]: %1 teraamper
tr[1]: %1 teraamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabyte | %1 terabytes
tr[0]: %1 terabayt
tr[1]: %1 terabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
tr[0]: %1 terajul
tr[1]: %1 terajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
tr[0]: %1 teralitre
tr[1]: %1 teralitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
tr[0]: %1 terametre
tr[1]: %1 terametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
tr[0]: %1 terapaskal
tr[1]: %1 terapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
tr[0]: %1 terasaniye
tr[1]: %1 terasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
tr[0]: %1 teravat
tr[1]: %1 teravat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
tr[0]: bir inçin %1 binde biri
tr[1]: bir inçin %1 binde biri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
tr[0]: %1 Tolar
tr[1]: %1 Tolar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
tr[0]: %1 altın onsu
tr[1]: %1 altın onsu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
tr[0]: %1 vat
tr[1]: %1 vat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
tr[0]: metreküpte %1 watt
tr[1]: metreküpte %1 watt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
tr[0]: %1 metrede watt kelvin
tr[1]: %1 metrede watt kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
tr[0]: metrekareye %1 watt
tr[1]: metrekareye %1 watt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
tr[0]: %1 hafta
tr[1]: %1 hafta

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
tr[0]: %1 yarda
tr[1]: %1 yarda

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
tr[0]: %1 yıl
tr[1]: %1 yıl

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibyte | %1 yobibytes
tr[0]: %1 yobibayt
tr[1]: %1 yobibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
tr[0]: %1 yoktoamper
tr[1]: %1 yoktoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
tr[0]: %1 yoktogram
tr[1]: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
tr[0]: %1 yoktohertz
tr[1]: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
tr[0]: %1 yoktojul
tr[1]: %1 yoktojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
tr[0]: %1 yoktolitre
tr[1]: %1 yoktolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
tr[0]: %1 yoktometre
tr[1]: %1 yoktometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
tr[0]: %1 yoktonewton
tr[1]: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
tr[0]: %1 yoktoohm
tr[1]: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
tr[0]: %1 yoktopaskal
tr[1]: %1 yoktopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
tr[0]: %1 yoktosaniye
tr[1]: %1 yoktosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
tr[0]: %1 yoktovolt
tr[1]: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
tr[0]: %1 yoktovat
tr[1]: %1 yoktovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
tr[0]: %1 yottametre
tr[1]: %1 yottametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
tr[0]: %1 yottabayt
tr[1]: %1 yottabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
tr[0]: %1 yotagram
tr[1]: %1 yotagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
tr[0]: %1 yotajul
tr[1]: %1 yotajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
tr[0]: %1 yotalitre
tr[1]: %1 yotalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
tr[0]: %1 yotametre
tr[1]: %1 yotametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
tr[0]: %1 yotapaskal
tr[1]: %1 yotapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
tr[0]: %1 yotasaniye
tr[1]: %1 yotasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottavolt | %1 yottavolts
tr[0]: %1 yotavolt
tr[1]: %1 yotavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
tr[0]: %1 yotavat
tr[1]: %1 yotavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibyte | %1 zebibytes
tr[0]: %1 zebibayt
tr[1]: %1 zebibayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
tr[0]: %1 zeptoamper
tr[1]: %1 zeptoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
tr[0]: %1 zeptojul
tr[1]: %1 zeptojul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
tr[0]: %1 zeptolitre
tr[1]: %1 zeptolitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
tr[0]: %1 zeptometre
tr[1]: %1 zeptometre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
tr[0]: %1 zeptopaskal
tr[1]: %1 zeptopaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
tr[0]: %1 zeptosaniye
tr[1]: %1 zeptosaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
tr[0]: %1 zeptovat
tr[1]: %1 zeptovat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
tr[0]: %1 zettaamper
tr[1]: %1 zettaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
tr[0]: %1 zettabayt
tr[1]: %1 zettabayt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
tr[0]: %1 zetagram
tr[1]: %1 zetagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
tr[0]: %1 zetajul
tr[1]: %1 zetajul

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
tr[0]: %1 zetalitre
tr[1]: %1 zetalitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
tr[0]: %1 zetametre
tr[1]: %1 zetametre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaohm | %1 zettaohms
tr[0]: %1 zetaohm
tr[1]: %1 zetaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
tr[0]: %1 zetapaskal
tr[1]: %1 zetapaskal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
tr[0]: %1 zetasaniye
tr[1]: %1 zetasaniye

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettavolt | %1 zettavolts
tr[0]: %1 zetavolt
tr[1]: %1 zetavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
tr[0]: %1 zetavat
tr[1]: %1 zetavat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
tr[0]: %1 Zloti
tr[1]: %1 Zloti

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
tr[0]: Mah %1
tr[1]: Mah %1

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
tr: %1 Avustralya doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
tr: %1 Belçika frangı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 CFP francs
tr: %1 CFP frangı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
tr: %1 Kanada doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
tr: %1 Kıbrıs Sterlini

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
tr: %1 Çek korunası

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
tr: %1 Danimarka kronu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Darcy
tr: %1 Darsi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
tr: %1 Fransız frangı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
tr: %1 Hong Kong doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronur
tr: %1 İzlanda kronu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
tr: %1 İrlanda Sterlini

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
tr: %1 İtalyan Lirası

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
tr: %1 Jülyen yılı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
tr: %1 Lüksemburg Frankı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
tr: %1 Malta lirası

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
tr: %1 Meksika pezosu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
tr: %1 Mili-Darsi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
tr: %1 Yeni Zelanda doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
tr: %1 Norveç kronu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
tr: %1 Filipinler pezosu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
tr: %1 Rankin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
tr: %1 Singapur doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
tr: %1 Slovak Korunası

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
tr: %1 İsviçre frangı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
tr: %1 Türk lirası

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
tr: %1 Amerikan doları

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
tr: %1 ar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
tr: %1 amper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
tr: %1 yay dakika

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
tr: %1 yay saniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
tr: %1 gökbilimsel birim

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
tr: %1 atmosfer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
tr: %1 attoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
tr: %1 attogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
tr: %1 attohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
tr: %1 attojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
tr: %1 attolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
tr: %1 attometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
tr: %1 attonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
tr: %1 attoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
tr: %1 attopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
tr: %1 attosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
tr: %1 attovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
tr: %1 attovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
tr: %1 bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
tr: %1 bit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
tr: %1 foot'da btu saat derece Fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
tr: footküpte saatte %1 btu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
tr: %1 foot karede saatde btu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
tr: inçde footkare saat derece Fahrenheit'de %1 btu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
tr: %1 bayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
tr: %1 karat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
tr: %1 santiamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
tr: %1 santigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
tr: %1 santihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
tr: %1 santijul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
tr: %1 santilitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
tr: %1 santimetre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
tr: %1 santinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
tr: %1 santiohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
tr: %1 santipaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
tr: %1 santisaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
tr: %1 santivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
tr: %1 santivat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 chains
tr: %1 zincir

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
tr: %1 attometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
tr: %1 santimetreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
tr: %1 dekametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
tr: %1 desimetreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
tr: %1 eksametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
tr: %1 ayak küp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
tr: %1 femtometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
tr: %1 gigametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
tr: %1 hektometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
tr: %1 inç küp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
tr: %1 kilometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
tr: %1 megametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
tr: %1 metreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
tr: %1 mikrometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
tr: %1 mil küp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
tr: %1 milimetreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
tr: %1 nanometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
tr: %1 petametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
tr: %1 pikometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
tr: %1 terametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
tr: %1 yoktometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
tr: %1 yotametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
tr: %1 zeptometreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
tr: %1 zetametreküp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
tr: %1 bardak

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
tr: %1 gün

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
tr: %1 dekaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
tr: %1 dekagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
tr: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
tr: %1 dekajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
tr: %1 dekalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
tr: %1 dekametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
tr: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
tr: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
tr: %1 dekapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
tr: %1 dekasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
tr: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
tr: %1 dekavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
tr: %1 desiamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
tr: %1 desibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
tr: %1 desibel kilovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
tr: %1 desibel mikrovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
tr: %1 desibel milivat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
tr: %1 desibel vat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
tr: %1 desigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
tr: %1 desihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
tr: %1 desijul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
tr: %1 desilitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
tr: %1 desimetre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
tr: %1 desinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
tr: %1 desiohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
tr: %1 desipaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
tr: %1 desisaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
tr: %1 desivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
tr: %1 desivat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
tr: %1 derece

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
tr: %1 derece Celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
tr: %1 derece Delisle

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
tr: %1 derece Fahrenayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
tr: %1 derece Newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
tr: %1 derece Reamur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
tr: %1 derece Römer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
tr: %1 Drahmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
tr: %1 dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
tr: %1 elektron volt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
tr: %1 erg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
tr: %1 Eskudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
tr: %1 Avro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
tr: %1 eksaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabits
tr: %1 eksabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
tr: %1 eksabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
tr: %1 eksagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
tr: %1 exahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
tr: %1 eksajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
tr: %1 eksalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
tr: %1 eksametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
tr: %1 exanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
tr: %1 eksaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
tr: %1 eksapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
tr: %1 eksasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
tr: %1 eksavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
tr: %1 eksavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibits
tr: %1 eksbibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
tr: %1 eksbibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fathoms
tr: %1 fathom

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
tr: %1 ayak

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
tr: saniyede %1 ayak

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
tr: %1 ayak saniye kare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
tr: %1 femtoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
tr: %1 femtogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
tr: %1 femtohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
tr: %1 femtojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
tr: %1 femtolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
tr: %1 femtometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
tr: %1 femtonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
tr: %1 femtoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
tr: %1 femtopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
tr: %1 femtosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
tr: %1 femtovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
tr: %1 femtovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
tr: %1 sıvı ons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 furlongs
tr: %1 furlong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
tr: %1 galon (Amerikan sıvı)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
tr: %1 galon (emperyal)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
tr: %1 gibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
tr: %1 gibibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
tr: %1 gigaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
tr: %1 gigabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
tr: %1 gigabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
tr: %1 gigagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
tr: %1 gigahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
tr: %1 gigajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
tr: %1 gigalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
tr: %1 gigametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
tr: %1 giganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
tr: %1 gigaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
tr: %1 gigapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
tr: %1 gigasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
tr: %1 gigavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
tr: %1 gigavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
tr: %1 gradyan

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
tr: %1 gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
tr: litrede %1 gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
tr: mililitrede %1 gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
tr: metre kareye %1 gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
tr: %1 tavsiye edilen günlük miktar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
tr: %1 Gulden

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
tr: %1 hektoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
tr: %1 hektogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
tr: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
tr: %1 hektojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
tr: %1 hektolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
tr: %1 hektometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
tr: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
tr: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
tr: %1 hektopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
tr: %1 hektosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
tr: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
tr: %1 hektovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
tr: %1 hertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
tr: %1 beygir gücü

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
tr: %1 saat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
tr: %1 inç

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
tr: %1 inç civa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
tr: saniyede %1 inç

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
tr: %1 jul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
tr: mol başına %1 jul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
tr: %1 kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
tr: %1 kibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
tr: %1 kibibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
tr: %1 kiloamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
tr: %1 kilobit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
tr: %1 kilobayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
tr: %1 kilokalori

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
tr: %1 kilogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
tr: metreküpte %1 kilogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
tr: litrede %1 kilogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
tr: %1 kilohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
tr: %1 kilojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
tr: mol başına %1 kilojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
tr: %1 kilolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
tr: %1 kilometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
tr: saatte %1 kilometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
tr: litre başına %1 kilometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
tr: %1 kilonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
tr: %1 kiloohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
tr: %1 kilopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
tr: %1 kilopond

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
tr: %1 kilosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
tr: %1 kilovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
tr: %1 kilovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
tr: %1 not

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
tr: %1 kroon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
tr: %1 kuna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
tr: %1 atlama yılı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
tr: %1 leva

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
tr: %1 ışık-yılı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 links
tr: %1 link

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
tr: %1 litre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
tr: 100 kilometrede %1 litre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
tr: %1 Markka

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
tr: %1 Mark

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
tr: %1 mebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
tr: %1 mebibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
tr: %1 megaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
tr: %1 megabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
tr: %1 megabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
tr: %1 megagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
tr: %1 megahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
tr: %1 megajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
tr: %1 megalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
tr: %1 megametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
tr: %1 meganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
tr: %1 megaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
tr: %1 megapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
tr: %1 megasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
tr: %1 megavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
tr: %1 megavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
tr: %1 metre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
tr: saniyede %1 metre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
tr: %1 metre saniye kare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
tr: %1 mikroamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
tr: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
tr: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
tr: %1 mikrojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
tr: %1 mikrolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
tr: %1 mikrometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
tr: %1 mikrometre²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
tr: %1 mikronewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
tr: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
tr: %1 mikropaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
tr: %1 mikrosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
tr: %1 mikrovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
tr: %1 mikrovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
tr: %1 mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
tr: US galonda %1 mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
tr: saatte %1 mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
tr: İngiliz galonunda %1 mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
tr: %1 miliamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
tr: %1 milibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
tr: %1 miligram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
tr: %1 milihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
tr: %1 milijul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
tr: %1 mililitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
tr: %1 milimetre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
tr: %1 milimetre cıva

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
tr: %1 milinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
tr: %1 miliohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
tr: %1 milipaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
tr: %1 milisaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
tr: %1 milivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
tr: %1 milivat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
tr: %1 dakika

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
tr: %1 nanoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
tr: %1 nanogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
tr: %1 nanohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
tr: %1 nanojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
tr: %1 nanolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
tr: %1 nanometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
tr: %1 nanonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
tr: %1 nanoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
tr: %1 nanopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
tr: %1 nanosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
tr: %1 nanovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
tr: %1 nanovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
tr: %1 deniz mili

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
tr: %1 newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
tr: %1 ohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
tr: %1 petrol varili

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
tr: %1 Beaufort ölçeğinde

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
tr: %1 ons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
tr: ayak küpte %1 ons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
tr: inç küpte %1 ons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
tr: yard kareye %1 ons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
tr: %1 parsek

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
tr: %1 paskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
tr: %1 pebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
tr: %1 pebibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
tr: %1 Peseta

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
tr: %1 petaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
tr: %1 petabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
tr: %1 petabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
tr: %1 petagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
tr: %1 petahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
tr: %1 petajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
tr: %1 petalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
tr: %1 petametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
tr: %1 petanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
tr: %1 petaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
tr: %1 petapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
tr: %1 petasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
tr: %1 petavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
tr: %1 petavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
tr: %1 pikoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
tr: %1 pikogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
tr: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
tr: %1 pikojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
tr: %1 pikolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
tr: %1 pikometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
tr: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
tr: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
tr: %1 pikopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
tr: %1 pikosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
tr: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
tr: %1 pikovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
tr: %1 pint (Amerikan sıvı)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
tr: %1 pint (İngiliz)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
tr: %1 libre-kuvvet

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
tr: inç karede %1 libre kuvvet

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
tr: %1 poundal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
tr: %1 libre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
tr: ayak küpte %1 libre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
tr: inç küpte %1 libre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
tr: yard küpte %1 libre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
tr: %1 sterlin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rack units
tr: %1 raf birimi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
tr: %1 radyan

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
tr: %1 real

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
tr: dakikada %1 devir

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rods/perches/poles
tr: %1 rod/perch/pole

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
tr: %1 ruble

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
tr: %1 Rupi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
tr: %1 Rupi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
tr: %1 rydberg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
tr: %1 Şilin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
tr: %1 saniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
tr: %1 şekel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
tr: %1 ışık hızı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
tr: %1 attometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
tr: %1 santimetrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
tr: %1 dekametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
tr: %1 desimetrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
tr: %1 eksametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
tr: %1 ayak kare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
tr: %1 femtometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
tr: %1 gigametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
tr: %1 hektometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
tr: %1 inç kare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
tr: %1 kilometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
tr: %1 megametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
tr: %1 metrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
tr: %1 mikrometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
tr: %1 mil kare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
tr: %1 milimetrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
tr: %1 nanometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
tr: %1 petametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
tr: %1 pikometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
tr: %1 terametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
tr: %1 yoktometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yottameters
tr: %1 yotametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
tr: %1 zeptometrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
tr: %1 zetametrekare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
tr: %1 statvolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 stone
tr: %1 ston

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
tr: %1 yemek kaşığı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
tr: %1 çay kaşığı

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
tr: %1 tebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
tr: %1 tebibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
tr: %1 teknik atmosfer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
tr: %1 teraamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
tr: %1 terabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
tr: %1 terabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
tr: %1 teragram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
tr: %1 terahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
tr: %1 terajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
tr: %1 teralitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
tr: %1 terametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
tr: %1 teranewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
tr: %1 teraohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
tr: %1 terapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
tr: %1 terasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
tr: %1 teravolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
tr: %1 teravat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
tr: bir inçin %1 binde biri

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
tr: %1 defa standart yerçekimi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
tr: %1 Tolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
tr: %1 ton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
tr: %1 altın onsu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
tr: %1 volt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
tr: %1 vat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
tr: metreküpte %1 watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
tr: %1 metrede watt kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
tr: metrekareye %1 watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
tr: %1 hafta

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
tr: %1 yarda

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
tr: %1 yıl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
tr: %1 yobibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
tr: %1 yobibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
tr: %1 yoktoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
tr: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
tr: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
tr: %1 yoktojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
tr: %1 yoktolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
tr: %1 yoktometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
tr: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
tr: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
tr: %1 yoktopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
tr: %1 yoktosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
tr: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
tr: %1 yoktovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
tr: %1 yottametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
tr: %1 yottabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
tr: %1 yottabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
tr: %1 yotagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
tr: %1 yottahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
tr: %1 yotajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
tr: %1 yotalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
tr: %1 yotametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
tr: %1 yottanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
tr: %1 yottaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
tr: %1 yotapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
tr: %1 yotasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
tr: %1 yottavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
tr: %1 yotavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
tr: %1 zebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
tr: %1 zebibayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
tr: %1 zeptoamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
tr: %1 zeptogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
tr: %1 zeptohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
tr: %1 zeptojul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
tr: %1 zeptolitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
tr: %1 zeptometre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
tr: %1 zeptonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
tr: %1 zeptoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
tr: %1 zeptopaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
tr: %1 zeptosaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
tr: %1 zeptovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
tr: %1 zeptovat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
tr: %1 zettaamper

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
tr: %1 zettabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
tr: %1 zettabayt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
tr: %1 zetagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
tr: %1 zettahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
tr: %1 zetajul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
tr: %1 zetalitre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
tr: %1 zetametre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
tr: %1 zettanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
tr: %1 zetaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
tr: %1 zetapaskal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
tr: %1 zetasaniye

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
tr: %1 zetavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
tr: %1 zetavat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
tr: %1 Zloti

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
tr: %1 Ångström

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
tr: Mah %1

[ctx: area unit symbol]
en: acre
tr: ar

[ctx: area unit symbol]
en: ym²
tr: yoktometrekare

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
tr: Avusturalya Doları

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
tr: Avusturya Şilini

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
tr: Belçika Frankı

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

[ctx: currency name]
en: British Pound
tr: İngiliz Sterlini

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
tr: Bulgar Levası

[ctx: currency name]
en: CFP franc
tr: CFP frangı

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
tr: Çin Yuanı

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
tr: Hırvat Kunası

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
tr: Kıbrıs Sterlini

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
tr: Çek Korunası

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
tr: Estonya Kronu

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
tr: Fin Markkası

[ctx: currency name]
en: French Franc
tr: Fransız Frangı

[ctx: currency name]
en: German Mark
tr: Alman Markı

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
tr: Yunan Drahmisi

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
tr: Macar Forinti

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
tr: İzlanda Kronu

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
tr: Hint Rupisi

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
tr: Endonezya Rupisi

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
tr: İrlanda Sterlini

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
tr: İsrail Yeni Şekeli

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
tr: İtalyan Lirası

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

[ctx: currency name]
en: Korean Won
tr: Kore Vonu

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
tr: Letonya Latı

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
tr: Litvanya Litası

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
tr: Lüksemburg Frankı

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
tr: Malezya Ringgiti

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
tr: Malta Lirası

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
tr: Meksika Pesosu

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
tr: Hollanda Guldeni

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zellanda Doları

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
tr: Filipin Pezosu

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
tr: Polonya Zlotisi

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
tr: Portekiz Esküdosu

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
tr: Rumen Levi

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
tr: Singapur Doları

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
tr: Slovak Korunası

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
tr: Slovenya Toları

[ctx: currency name]
en: South African Rand
tr: Güney Afrika Randı

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
tr: İspanyol Pesetası

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
tr: Tayland Bahtı

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
tr: Amerikan Doları

[ctx: density unit symbol]
en: g/l
tr: g/L

[ctx: density unit symbol]
en: g/ml
tr: g/mL

[ctx: density unit symbol]
en: kg/l
tr: kg/L

[ctx: density unit symbol]
en: oz/ft³
tr: ons/ft³

[ctx: density unit symbol]
en: oz/in³
tr: ons/in³

[ctx: frequency unit symbol]
en: RPM
tr: DDS

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: l/100 km
tr: L/100 km

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
tr: İngiliz galonunda mil

[ctx: length unit symbol]
en: am
tr: attometre

[ctx: length unit symbol]
en: ch
tr: zi

[ctx: length unit symbol]
en: cm
tr: santimetre

[ctx: length unit symbol]
en: dam
tr: dekametre

[ctx: length unit symbol]
en: dm
tr: desimetre

[ctx: length unit symbol]
en: fm
tr: femtometre

[ctx: length unit symbol]
en: in
tr: inç

[ctx: length unit symbol]
en: m
tr: metre

[ctx: length unit symbol]
en: mm
tr: milimetre

[ctx: length unit symbol]
en: nm
tr: nanometre

[ctx: length unit symbol]
en: pc
tr: piko

[ctx: length unit symbol]
en: pm
tr: pikometre

[ctx: length unit symbol]
en: ru
tr: rb

[ctx: length unit symbol]
en: ym
tr: yoktometre

[ctx: length unit symbol]
en: zm
tr: zeptometre

[ctx: length unit symbol]
en: µm
tr: mikrometre

[ctx: time unit symbol]
en: d
tr: gü

[ctx: time unit symbol]
en: h
tr: sa

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
tr: ly

[ctx: time unit symbol]
en: min
tr: dk

[ctx: time unit symbol]
en: w
tr: hf

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
tr: İngiliz Isı Birimi

[ctx: unit description in lists]
en: Darcy
tr: Darsi

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
tr: Jülyen yılı

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
tr: Mah

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
tr: Mili-Darsi

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
tr: Rankin

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
tr: Reamur

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
tr: Römer

[ctx: unit description in lists]
en: acres
tr: ar

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
tr: amper

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
tr: yay dakika

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
tr: yay saniye

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
tr: gökbilimsel birim

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
tr: atmosfer

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
tr: attoamper

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
tr: attogram

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
tr: attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
tr: attojul

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
tr: attolitre

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
tr: attometre

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
tr: attonewton

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
tr: attoohm

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
tr: attopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
tr: attosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
tr: attovolt

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
tr: attovat

[ctx: unit description in lists]
en: bars
tr: bar

[ctx: unit description in lists]
en: bits
tr: bit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
tr: foot'da btu saat derece Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
tr: footküpte saatte btu

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
tr: foot karede saatde btu

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
tr: inş başına foot kare saat derece Fahrenheit'de btu

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
tr: bayt

[ctx: unit description in lists]
en: carats
tr: karat

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
tr: santiamper

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
tr: santigram

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
tr: santihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
tr: santijul

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
tr: santilitre

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
tr: santimetre

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
tr: santinewton

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
tr: santiohm

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
tr: santipaskal

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
tr: santisaniye

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
tr: santivolt

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
tr: santivat

[ctx: unit description in lists]
en: chains
tr: zincir

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
tr: attometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
tr: santimetreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
tr: dekametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
tr: desimetreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
tr: eksametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
tr: ayak küp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
tr: femtometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
tr: gigametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
tr: hektometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
tr: inç küp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
tr: kilometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
tr: megametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
tr: metreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
tr: mikrometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
tr: mil küp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
tr: milimetreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
tr: nanometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
tr: petametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
tr: pikometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
tr: terametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
tr: yoktometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
tr: yotametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
tr: zeptometreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
tr: zetametreküp

[ctx: unit description in lists]
en: cups
tr: bardak

[ctx: unit description in lists]
en: days
tr: gün

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
tr: dekaamper

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
tr: dekagram

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
tr: dekahertz

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
tr: dekajul

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
tr: dekalitre

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
tr: dekametre

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
tr: dekanewton

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
tr: dekaohm

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
tr: dekapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
tr: dekasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
tr: dekavolt

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
tr: dekavat

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
tr: desiamper

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
tr: desibar

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
tr: desibel kilovat

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
tr: desibel mikrovat

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
tr: desibel milivat

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
tr: desibel vat

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
tr: desigram

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
tr: desihertz

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
tr: desijul

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
tr: desilitre

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
tr: desimetre

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
tr: desinewton

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
tr: desiohm

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
tr: desipaskal

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
tr: desisaniye

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
tr: desivolt

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
tr: desivat

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
tr: derece

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
tr: elektron volt

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
tr: erg

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
tr: exaamper

[ctx: unit description in lists]
en: exabits
tr: eksabit

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
tr: eksabayt

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
tr: eksagram

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
tr: exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
tr: Eksajul

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
tr: eksalitre

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
tr: eksametre

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
tr: exaanewton

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
tr: eksaohm

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
tr: eksapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
tr: eksasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
tr: eksavolt

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
tr: eksavat

[ctx: unit description in lists]
en: exbibits
tr: eksbibit

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
tr: eksbibayt

[ctx: unit description in lists]
en: feet
tr: ayak

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
tr: saniyede ayak

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
tr: ayak saniye kare

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
tr: femtoamper

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
tr: femtogram

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
tr: femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
tr: femtojul

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
tr: femtolitre

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
tr: femtometre

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
tr: femtonewton

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
tr: femtoohm

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
tr: femtopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
tr: femtosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
tr: femtovolt

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
tr: femtovat

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
tr: sıvı ons

[ctx: unit description in lists]
en: furlongs
tr: furlong

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
tr: galon (Amerikan sıvı)

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
tr: galon (emperyal)

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
tr: gibibit

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
tr: gibibayt

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
tr: gigaamper

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
tr: gigabit

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
tr: gigabayt

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
tr: gigagram

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
tr: gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
tr: gigajul

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
tr: gigalitre

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
tr: gigametre

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
tr: giganewton

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
tr: gigaohm

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
tr: gigapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
tr: gigasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
tr: gigavolt

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
tr: gigavat

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
tr: gradyan

[ctx: unit description in lists]
en: grams
tr: gram

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
tr: litrede gram

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
tr: mililitrede gram

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
tr: metre kareye gram

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
tr: tavsiye edilen günlük miktar

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
tr: hektaamper

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
tr: hektogram

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
tr: hectohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
tr: hektojul

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
tr: hektolitre

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
tr: hektometre

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
tr: hektonewton

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
tr: hektaohm

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
tr: hektopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
tr: hektosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
tr: hektovolt

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
tr: hektovat

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
tr: hertz

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
tr: beygir gücü

[ctx: unit description in lists]
en: hours
tr: saat

[ctx: unit description in lists]
en: inches
tr: inç

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
tr: inç civa

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
tr: saniyede inç

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
tr: mol başına jul

[ctx: unit description in lists]
en: joules
tr: jul

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
tr: kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
tr: kibibit

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
tr: kibibayt

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
tr: kiloamper

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
tr: kilobit

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
tr: kilobayt

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
tr: kilokalori

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
tr: kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
tr: metreküpte kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
tr: litrede kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
tr: kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
tr: mol başına kilejul

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
tr: kilojul

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
tr: kilolitre

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
tr: kilometre

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
tr: saatte kilometre

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
tr: litre başına kilometre

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
tr: kilonewton

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
tr: kiloohm

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
tr: kilopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
tr: kilopond

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
tr: kilosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
tr: kilovolt

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
tr: kilovat

[ctx: unit description in lists]
en: knots
tr: not

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
tr: atlama yılı

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
tr: ışık-yılı

[ctx: unit description in lists]
en: links
tr: link

[ctx: unit description in lists]
en: liters
tr: litre

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
tr: 100 kilometrede litre

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
tr: mebibit

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
tr: mebibayt

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
tr: megaamper

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
tr: megabit

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
tr: megabayt

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
tr: megagram

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
tr: megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
tr: megajul

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
tr: megalitre

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
tr: megametre

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
tr: meganewton

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
tr: megaohm

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
tr: megapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
tr: megasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
tr: megavolt

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
tr: megavat

[ctx: unit description in lists]
en: meters
tr: metre

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
tr: saniyede metre

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
tr: metre saniye kare

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
tr: mikroamper

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
tr: mikrogram

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
tr: mikrohertz

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
tr: mikrojul

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
tr: mikrolitre

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
tr: mikrometre

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
tr: mikronewton

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
tr: mikroohm

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
tr: mikropaskal

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
tr: mikrosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
tr: mikrovolt

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
tr: mikrovat

[ctx: unit description in lists]
en: miles
tr: mil

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
tr: US galonda mil

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
tr: saatte mil

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
tr: İngiliz galonunda mil

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
tr: miliamper

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
tr: milibar

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
tr: miligram

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
tr: milihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
tr: milijul

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
tr: mililitre

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
tr: milimetre

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
tr: milimetre cıva

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
tr: milinewton

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
tr: miliohm

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
tr: milipaskal

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
tr: milisaniye

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
tr: milivolt

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
tr: milivat

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
tr: dakika

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
tr: nanoamper

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
tr: nanogram

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
tr: nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
tr: nanojul

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
tr: nanolitre

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
tr: nanometre

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
tr: nanonewton

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
tr: nanoohm

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
tr: nanopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
tr: nanosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
tr: nanovolt

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
tr: nanovat

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
tr: deniz mili

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
tr: newton

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
tr: ohm

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
tr: petrol varili

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
tr: ons

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
tr: ayak küpte ons

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
tr: inç küpte ons

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
tr: yard kareye ons

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
tr: parsek

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
tr: paskal

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
tr: pebibit

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
tr: pebibayt

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
tr: petaamper

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
tr: petabit

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
tr: petabayt

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
tr: petagram

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
tr: petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
tr: Petajul

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
tr: petalitre

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
tr: petametre

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
tr: petanewton

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
tr: petaohm

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
tr: petapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
tr: petasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
tr: petavolt

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
tr: petavat

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
tr: nanometre cinsinden foton dalgaboyu

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
tr: pikoamper

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
tr: pikogram

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
tr: pikohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
tr: pikojul

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
tr: pikolitre

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
tr: pikometre

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
tr: pikonewton

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
tr: pikoohm

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
tr: pikopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
tr: pikosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
tr: pikovolt

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
tr: pikovat

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
tr: pint (Amerikan sıvı)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
tr: pint (İngiliz)

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
tr: libre-kuvvet

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
tr: inç karede libre kuvvet

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
tr: poundal

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
tr: libre

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
tr: ayak küpte libre

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
tr: libre bölü inç küp

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
tr: yard küpte libre

[ctx: unit description in lists]
en: rack units
tr: raf birimi

[ctx: unit description in lists]
en: radians
tr: radyan

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
tr: dakikada devir sayısı

[ctx: unit description in lists]
en: rods/perches/poles
tr: rod/perch/pole

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
tr: rydberg

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
tr: saniye

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
tr: ışık hızı

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
tr: attometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
tr: santimetrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
tr: dekametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
tr: desimetrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
tr: eksametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
tr: ayak kare

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
tr: femtometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
tr: gigametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
tr: hektometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
tr: inç kare

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
tr: kilometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
tr: megametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
tr: metrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
tr: mikrometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
tr: mil kare

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
tr: milimetrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
tr: nanometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
tr: petametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
tr: pikometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
tr: terametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
tr: yoktometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square yottameters
tr: yotametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
tr: zeptometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
tr: zetametrekare

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
tr: mikrometrekare

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
tr: standart yerçekimi

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
tr: statvolt

[ctx: unit description in lists]
en: stone
tr: ston

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
tr: yemek kaşığı

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
tr: çay kaşığı

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
tr: tebibit

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
tr: tebibayt

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
tr: teknik atmosfer

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
tr: teraamper

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
tr: terabit

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
tr: terabayt

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
tr: teragram

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
tr: terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
tr: terajul

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
tr: teralitre

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
tr: terametre

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
tr: teranewton

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
tr: teraohm

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
tr: terapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
tr: terasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
tr: teravolt

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
tr: teravat

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
tr: bir inçin binde biri

[ctx: unit description in lists]
en: tons
tr: ton

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
tr: altın onsu

[ctx: unit description in lists]
en: volts
tr: volt

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
tr: metreküpte watt

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
tr: metreye watt kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
tr: metrekareye watt

[ctx: unit description in lists]
en: watts
tr: vat

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
tr: hafta

[ctx: unit description in lists]
en: yards
tr: yarda

[ctx: unit description in lists]
en: year
tr: yıl

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
tr: yobibit

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
tr: yobibayt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
tr: yoktoamper

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
tr: yoktogram

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
tr: yoktohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
tr: yoktojul

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
tr: yoktolitre

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
tr: yoktometre

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
tr: yoktonewton

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
tr: yoktoohm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
tr: yoktopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
tr: yoktosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
tr: yoktovolt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
tr: yoktovat

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
tr: yottaamper

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
tr: yottabit

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
tr: yottabayt

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
tr: yotagram

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
tr: yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
tr: yotajul

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
tr: yotalitre

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
tr: yotametre

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
tr: yottanewton

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
tr: yottaohm

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
tr: yotapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
tr: yotasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
tr: yottavolt

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
tr: yotavat

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
tr: zebibit

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
tr: zebibayt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
tr: zeptoamper

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
tr: zeptogram

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
tr: zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
tr: zeptojul

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
tr: zeptolitre

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
tr: zeptometre

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
tr: zeptonewton

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
tr: zeptoohm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
tr: zeptopaskal

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
tr: zeptosaniye

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
tr: zeptovolt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
tr: zeptovat

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
tr: zettaamper

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
tr: zettabit

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
tr: zettabayt

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
tr: zetagram

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
tr: zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
tr: Zetajul

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
tr: zetalitre

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
tr: zetametre

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
tr: zettanewton

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
tr: zetaohm

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
tr: zetapaskal

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
tr: zetasaniye

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
tr: zetavolt

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
tr: zetavat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
tr: B;bayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
tr: Btu;BTU;Btu;BTU

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
tr: Kaya Geçirgenliği;Darcy;Darcys;Dar;Darc;Darsi;Dars

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
tr: EB;eksabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eb;exabit;exabits
tr: Eb;eksabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
tr: EiB;eksbibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eib;exbibit;exbibits
tr: Eib;eksbibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Erg;erg;Ergs;ergs
tr: Erg;erg;Erg;erg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
tr: GB;gigabayt;gigabayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
tr: Gb;gigabit;gigabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
tr: GiB;gibibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
tr: Gib;gibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
tr: Jülyen yılı;Jülyen yılı;a

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
tr: KiB;kiB;kibibyte;kibibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
tr: Kib;kib;kibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
tr: MB;megabayt;megabayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
tr: Mb;megabit;megabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
tr: MiB;mebibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
tr: Mib;mebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc
tr: Milli-Darsi;MilliDarsi;MilliDar;mDarsi;mDar;mDars;Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
tr: PB;petabayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
tr: Pb;petabit;petabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
tr: Geçirgenlik;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
tr: PiB;pebibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
tr: Pib;pebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
tr: rankin;rankin;°R;R;Ra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
tr: TB;terabayt;terabayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
tr: Tb;terabit;terabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
tr: TiB;tebibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
tr: Tib;tebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
tr: YB;yottabayt;yottabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
tr: Yb;yottabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
tr: YiB;yobibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yib;yobibit;yobibits
tr: Yib;yobibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
tr: ZB;zettabayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
tr: Zb;zettabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
tr: ZiB;zebibayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
tr: Zib;zebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
tr: ar;ar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
tr: amp;amp;amper;amper;A

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
tr: astronomik birim;astronomik birim;au;gökbilimsel birim;gökbilim birimi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
tr: atmosfer;atmosfer;atm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
tr: attoamper;attoamper;aA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
tr: attogram;attogram;ag

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
tr: attohertz;attohertz;aHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
tr: attojul;attojul;aJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
tr: attolitre;attolitre;aL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
tr: attometre;attometre;am

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
tr: attonewton;attonewton;aN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
tr: attoohm;attoohm;aΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
tr: attopaskal;attopaskal;aPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
tr: attosaniye;attosaniye;as

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
tr: attovolt;attovolt;aV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
tr: attovat;attovat;aW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
tr: b;bit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
tr: bar;bar;bar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
tr: foot'da btu saat derece Fahrenheit;foot'da btu saat Fahrenheit; foot'da btu-saat-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
tr: footküpte saatte btu;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
tr: foot karede saatde btu;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
tr: inçte footkare saat derece Fahrenheit'de btu;inçte footkare saat Fahrenheit'de btu;inçde foot-kare-Fahrenheit'de btu;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
tr: karat;karat;CD;ct;kt;KT

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
tr: santiamper;santiamper;cA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
tr: santigram;santigram;cg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
tr: santihertz;santihertz;cHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
tr: santijul;santijul;cJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
tr: santilitre;santilitre;cL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
tr: santimetre;santimetre;cm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
tr: santinewton;santinewton;cN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
tr: santiohm;santiohm;cΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
tr: santipaskal;santipaskal;cPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
tr: santisaniye;santisaniye;cs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
tr: santivolt;santivolt;cV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
tr: santivat;santivat;cW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: chain;chains
tr: chain;zincir

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
tr: attometreküp;attometreküp;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
tr: santimetreküp;santimetreküp;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
tr: dekametreküp;dekametreküp;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
tr: desimetreküp;desimetreküp;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
tr: eksametreküp;eksametreküp;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
tr: femtometreküp;femtometreküp;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
tr: ayak küp;ayak küp;ft³;ft küp;ayak küp;ft küp;ft küp;ayak³;feet küp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
tr: gigametreküp;gigametreküp;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
tr: hektometreküp;hektometreküp;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
tr: inç küp;inç küp;in³;inç küp;in küp;inç küp;inç küp;in küp;inç³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
tr: kilometreküp;kilometreküp;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
tr: megametreküp;megametreküp;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
tr: metreküp;metreküp;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
tr: mikrometreküp;mikrometreküp;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
tr: mil küp;mil küp;mi³;mil küp;mil küp;mil küp;mil küp;mil küp;mil³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
tr: milimetreküp;milimetreküp;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
tr: nanometreküp;nanometreküp;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
tr: petametreküp;petametreküp;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
tr: pikometreküp;pikometreküp;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
tr: terametreküp;terametreküp;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
tr: yoktometreküp;yoktometreküp;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
tr: yotametreküp;yotametreküp;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
tr: zeptometreküp;zeptometreküp;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
tr: zetametreküp;zetametreküp;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
tr: bardak;bardak;cp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
tr: gün;gün;g

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
tr: dekaamper;dekaamper;daA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
tr: dekagram;dekagram;dag

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
tr: dekahertz;dekahertz;daHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
tr: dekajul;dekajul;daJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
tr: dekalitre;dekalitre;daL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
tr: dekametre;dekametre;dam

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
tr: dekanewton;dekanewton;daN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
tr: dekaohm;dekaohm;daΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
tr: dekapaskal;dekapaskal;daPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
tr: dekasaniye;dekasaniye;das

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
tr: dekavolt;dekavolt;daV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
tr: dekavat;dekavat;daW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
tr: desiamper;desiamper;dA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
tr: desibar;desibar;dbar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
tr: desigram;desigram;dg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
tr: desihertz;desihertz;dHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
tr: desijul;desijul;dJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
tr: desilitre;desilitre;dL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
tr: desimetre;desimetre;dm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
tr: desinewton;desinewton;dN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
tr: desiohm;desiohm;dΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
tr: desipaskal;desipaskal;dPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
tr: desisaniye;desisaniye;ds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
tr: desivolt;desivolt;dV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
tr: desivat;desivat;dW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
tr: açı;açı;açı;°

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
tr: dyne;dyn;dyn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
tr: elektron volt;elektron volt;eV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
tr: eksaamper;eksaamper;EA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
tr: eksagram;eksagram;Eg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
tr: exahertz;exahertz;EHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
tr: eksajul;eksajul;EJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
tr: eksalitre;eksalitre;EL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
tr: eksametre;eksametre;Em

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
tr: exanewton;exanewton;EN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
tr: eksaohm;eksaohm;EΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
tr: eksapaskal;eksapaskal;EPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
tr: eksasaniye;eksasaniye;Es

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
tr: eksavolt;eksavolt;EV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
tr: eksavat;eksavat;EW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fathom;fathoms
tr: fathom;kulaç

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
tr: femtoamper;femtoamper;fA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
tr: femtogram;femtogram;fg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
tr: femtohertz;femtohertz;fHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
tr: femtojul;femtojul;fJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
tr: femtolitre;femtolitre;fL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
tr: femtometre;femtometre;fm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
tr: femtonewton;femtonewton;fN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
tr: femtoohm;femtoohm;fΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
tr: femtopaskal;femtopaskal;fPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
tr: femtosaniye;femtosaniye;fs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
tr: femtovolt;femtovolt;fV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
tr: femtovat;femtovat;fW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
tr: sıvı ons;sıvı ons;fl oz;fl oz;fl;fl. oz; fl oz; sıvı ons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
tr: ayak saniye kare;ayak saniye kare;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
tr: saniyede ayak;saniyede ayak;ft/s;ft/s;fps;feet

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
tr: ayak;feet;fit;fit;ft

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: furlong;furlongs
tr: furlong;tarla

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
tr: galon (Amerikan sıvı);galon(Amerikan sıvı);gal;galon;galon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
tr: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons;emperyal galon;galon;imparatorluk galon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
tr: gigaamper;gigaamper;GA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
tr: gigagram;gigagram;Gg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
tr: gigahertz;gigahertz;GHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
tr: gigajul;gigajul;GJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
tr: gigalitre;gigalitre;GL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
tr: gigametre;gigametre;Gm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
tr: giganewton;giganewton;GN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
tr: gigaohm;gigaohm;GΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
tr: gigapaskal;gigapaskal;GPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
tr: gigasaniye;gigasaniye;Gs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
tr: gigavolt;gigavolt;GV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
tr: gigavat;gigavat;GW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
tr: grad;gradyan;gradyan;grade;gon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
tr: litrede gram;litrede gram;g/L

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
tr: mililitrede gram;mililitrede gram;g/mL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
tr: gram;gram;g

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
tr: gsm;g/m;g/m2;gm2;gram bölü metre;gram bölü metre kare;gram bölü metre²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
tr: tavsiye edilen günlük miktar;tavsiye edilen günlük miktar;GDA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
tr: hektoamper;hektoamper;hA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
tr: hektogram;hektogram;hg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
tr: hektohertz;hektohertz;hHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
tr: hektojul;hektojul;hJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
tr: hektolitre;hektolitre;hL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
tr: hektometre;hektometre;hm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
tr: hektonewton;hektonewton;hN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
tr: hektoohm;hektoohm;hΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
tr: hektopaskal;hektopaskal;hPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
tr: hektosaniye;hektosaniye;hs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
tr: hektovolt;hektovolt;hV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
tr: hektovat;hektovat;hW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
tr: hertz;hertz;Hz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
tr: beygir gücü;beygir gücü;hp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
tr: saat;saat;sa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
tr: inç civa;inç civa;inHg;in"

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
tr: saniyede inç;saniyede inç;in/s;in/s;ips

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
tr: inç; inç; in; "

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
tr: mol başına jul;molbaşınajul;julmol;jmol;j/mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
tr: jul;jul;J

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
tr: kB;KB;kilobyte;kilobayt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
tr: kb;Kb;kilobit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
tr: kelvin;kelvin;K

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
tr: kiloamper;kiloamper;kA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
tr: kilokalori;kilokalori;kcal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
tr: metreküpte kilogram;metreküpte kilogram;kg/m³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
tr: litrede kilogram;litrede kilogram;kg/L

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
tr: kilogram-kuvvet;kilopond;kilopond;kp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
tr: kilogram;kilogram;kg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
tr: kilohertz;kilohertz;kHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
tr: mol başına kilojul;molbaşınakilojul;kilojulmol;kjmol;kj/mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
tr: kilojul;kilojul;kJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
tr: kilolitre;kilolitre;kL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
tr: saatte kilometre;saatte kilometre;km/h;kmh;kph

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
tr: litre başına kilometre;litre başına kilometre;kmpl;km/l

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
tr: kilometre;kilometre;km

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
tr: kilonewton;kN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
tr: kiloohm;kiloohm;kΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
tr: kilopaskal;kilopaskal;kPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
tr: kilosaniye;kilosaniye;ks

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
tr: kilovolt;kilovolt;kV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
tr: kilovat;kilovat;kW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
tr: not;not;kt;saatte deniz mili

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
tr: artık yıl;artık yıl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
tr: ışık-yılı;ışık-yılı;ly;ışıkyılı;ışıkyılı

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: link;links
tr: link;halka

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
tr: litre;litre;L

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
tr: 100 kilometrede litre;100 kilometrede litre;L/100 km;L/100 km

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
tr: mah;mah;Ma;ses hızı

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
tr: megaamper;megaamper;MA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
tr: megagram;megagram;Mg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
tr: megahertz;megahertz;MHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
tr: megajul;megajul;MJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
tr: megalitre;megalitre;ML

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
tr: megametre;megametre;Mm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
tr: meganewton;meganewton;MN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
tr: megaohm;megaohm;MΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
tr: megapaskal;megapaskal;MPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
tr: megasaniye;megasaniye;Ms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
tr: megavolt;megavolt;MV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
tr: megavat;megavat;MW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
tr: metre saniye kare;metre saniye kare;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
tr: saniyede metre;saniyede metre;m/s;ms-1

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
tr: metre;metre;m

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
tr: mikroamp;mikroamp;mikroamper;mikroamper;µA;uA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
tr: mikrogram;mikrogram;µg;ug

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
tr: mikrohertz;mikrohertz;µHz;uHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
tr: mikrojul;mikrojul;µJ;uJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
tr: mikrolitre;mikrolitre;µL;uL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
tr: mikrometre;mikrometre;µm;um

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
tr: mikronewton;mikronewton;µm;uN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
tr: mikroohm;mikroohm;µΩ;uΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
tr: mikropaskal; mikropaskal; µPa; uPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
tr: mikrosaniye;mikrosaniye;µs;us

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
tr: mikrovolt;mikrovolt;µV;uV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
tr: mikrovat;mikrovat;µW;uW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
tr: US galonda mil;US galonda mil;mpg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
tr: saatte mil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
tr: emperyal galon başı mil;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp);mile per imperial gallon;miles per imperial gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
tr: mil;mil;mi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
tr: miliamp;miliamp;miliamper;miliamper;mA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
tr: milibar;milibar;mbar;mb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
tr: miligram;miligram;mg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
tr: milihertz;milihertz;mHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
tr: milijul;milijul;mJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
tr: mililitre;mililitre;mL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
tr: milimetre cıva;milimetre cıva;mmHg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
tr: milimetre;milimetre;mm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
tr: milinewton;milinewton;mN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
tr: miliohm;miliohm;mΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
tr: milipaskal;milipaskal;mPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
tr: milisaniye;milisaniye;ms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
tr: milivolt;milivolt;mV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
tr: milivat;milivat;mW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
tr: ark dakika;AD;arkdakika;dakika;yay dakika;yaydakika;'

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
tr: dakika;dakika;dak

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
tr: nanoamp;nanoamp;nanoamper;nanoamper;nA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
tr: nanogram;nanogram;ng

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
tr: nanohertz;nanohertz;nHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
tr: nanojul;nanojul;nJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
tr: nanolitre;nanolitre;nL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
tr: nanometre;nanometre;nm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
tr: nanonewton;nanonewton;nN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
tr: nanoohm;nanoohm;nΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
tr: nanopaskal;nanopaskal;nPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
tr: nanosaniye;nanosaniye;ns

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
tr: nanovolt;nanovolt;nV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
tr: nanovat;nanovat;nW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
tr: deniz mili;deniz mili;nmi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
tr: newton;newton;N

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
tr: nm;foton dalgaboyu

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
tr: ohm;ohm;Ω

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
tr: oil barrels;oil barrel;bbl;petrol varili;varil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
tr: ayak küpte ons; ayak küpte ons; ons/ft³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
tr: inç küpte ons;inç küpte ons;ons/in³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
tr: ons;ons;oz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
tr: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ons bölü yard;ons bölü yard kare;ons bölü yard²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
tr: parsek;parsek;pc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
tr: paskal;paskal;Pa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
tr: petaamper;petaamper;PA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
tr: petagram;petagram;Pg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
tr: petahertz;petahertz;PHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
tr: petajul;petajul;PJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
tr: petalitre;petalitre;pL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
tr: petametre;petametre;Pm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
tr: petanewton;petanewton;PN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
tr: petaohm;petaohm;PΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
tr: petapaskal;petapaskal;PPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
tr: petasaniye;petasaniye;Ps

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
tr: petavolt;petavolt;PV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
tr: petavat;petavat;PW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
tr: pikoamp;pikoamp;pikoamper;pikoamper;pA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
tr: pikogram;pikogram;pg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
tr: pikohertz;pikohertz;pHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
tr: pikojul;pikojul;pJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
tr: pikolitre;pikolitre;pL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
tr: pikometre;pikometre;pm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
tr: pikonewton;pikonewton;pN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
tr: pikoohm;pikoohm;pΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
tr: pikopaskal;pikopaskal;pPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
tr: pikosaniye;pikosaniye;ps

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
tr: pikovolt;pikovolt;pV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
tr: pikovat;pikovat;pW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
tr: pint (Amerikan sıvı);US pt;US pint;US pints;US p;Amerikan pt;Amerikan pint;Amerikan pints;ABD p

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
tr: pint (İngiliz);pint(İngiliz);pt;pint;pint;p

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
tr: ayak küpte libre;ayak küpte pound;lb/ft³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
tr: inç küpte libre;inç küpte pound;lb/in³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
tr: yard küpte libre;yard küpte pound;lb/yd³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
tr: inç karede libre kuvvet;inç karede pound kuvvet;psi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
tr: libre-kuvvet;lbf

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
tr: libre;pound;lb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
tr: poundal;poundal;pdl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rack unit;rack units;U;RU
tr: raf birimi;raf birimleri;U;RU;RB

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
tr: rad;radyan;radyan

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
tr: dakikada devir sayısı;dakikada devir sayısı;DDS

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rod;rods;perch;perches;pole;poles
tr: rod;perch;pole;çubuk;sırık;kutup

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
tr: rydberg;rydberg;Ry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
tr: ark saniye;arksaniye;saniye;yay saniye;"

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
tr: saniye;saniye;s

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
tr: ışık hızı;c

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
tr: attometrekare;attometrekare;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
tr: santimetrekare;square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
tr: dekametrekare;dekametrekare;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
tr: desimetrekare;desimetrekare;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
tr: eksametrekare;eksametrekare;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
tr: femtometrekare;femtometrekare;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
tr: ayak kare;ayak kare;ft²;feet²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
tr: gigametrekare;gigametrekare;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
tr: hektometrekare;hektometrekare;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hektar;hektar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
tr: inç kare;inç kare;in²;inç²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
tr: kilometrekare;;sq km;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
tr: megametrekare;megametrekare;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
tr: metrekare;;sq m;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
tr: mikrometrekare;mikrometrekare;µm²;um²;µm/-2;um/-2;µm^2;um^2;µm2;um2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
tr: mil kare;mil kare;mi²;mil²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
tr: milimetrekare;square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
tr: nanometrekare;nanometrekare;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
tr: petametrekare;petametrekare;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
tr: pikometrekare;pikometrekare;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
tr: terametrekare;terametrekare;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
tr: yoktometrekare;yoktometrekare;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
tr: yotametrekare;yotametrekare;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
tr: zeptometrekare;zeptometrekare;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
tr: zetametrekare;zetametrekare;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
tr: standart yerçekimi;g

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
tr: statvolt;statvolt;stV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: stone;st
tr: ston;st

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
tr: tablespoon;tablespoons;tbsps;yemek kaşığı;yemekk;ymkk;yemekkaşığı

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
tr: teaspoon;teaspoons;tsps;çay kaşığı;çayk;çaykaşığı

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
tr: teknik atmosfer;teknik atmosfer;at

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
tr: teraamper;teraamper;TA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
tr: teragram;teragram;Tg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
tr: terahertz;terahertz;THz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
tr: terajul;terajul;TJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
tr: teralitre;teralitre;TL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
tr: terametre;terametre;Tm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
tr: teranewton;teranewton;TN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
tr: teraohm;teraohm;TΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
tr: terapaskal;terapaskal;TPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
tr: terasaniye;terasaniye;Ts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
tr: teravolt;teravolt;TV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
tr: teravat;teravat;TW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
tr: ton;ton;t;ton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
tr: altın onsu;altın onsu;t oz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
tr: volt;volt;V

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
tr: metreküpte watt;W/m3;W/m^3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
tr: metrede watt kelvin;metrede watt-kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
tr: metrekareye watt;W/m2;W/m^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
tr: vat;vat;W

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
tr: hafta;hafta

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
tr: yarda;yarda;yd

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
tr: yıl;yıl;y

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
tr: yoktoamper;yoktoamper;yA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
tr: yoktogram;yoktogram;yg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
tr: yoktohertz;yoktohertz;yHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
tr: yoktojul;yoktojul;yJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
tr: yoktolitre;yoktolitre;yL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
tr: yoktometre;yoktometre;ym

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
tr: yoktonewton;yoktonewton;yN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
tr: yoktoohm;yoktoohm;yΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
tr: yoktopaskal;yoktopaskal;yPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
tr: yoktosaniye;yoktosaniye;ys

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
tr: yoktovolt;yoktovolt;yV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
tr: yoktovat;yoktovat;yW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
tr: yottaamper;yottaamper;YA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
tr: yotagram;yotagram;Yg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
tr: yottahertz;yottahertz;YHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
tr: yotajul;yotajul;YJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
tr: yotalitre;yotalitre;YL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
tr: yotametre;yotametre;Ym

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
tr: yottanewton;yottanewton;YN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
tr: yottaohm;yottaohm;YΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
tr: yotapaskal;yotapaskal;YPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
tr: yotasaniye;yotasaniye;Ys

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
tr: yottavolt;yottavolt;YV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
tr: yotavat;yotavat;YW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
tr: zeptoamper;zeptoamper;zA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
tr: zeptogram;zeptogram;zg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
tr: zeptohertz;zeptohertz;zHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
tr: zeptojul;zeptojul;zJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
tr: zeptolitre;zeptolitre;zL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
tr: zeptometre;zeptometre;zm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
tr: zeptonewton;zeptonewton;zN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
tr: zeptoohm;zeptoohm;zΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
tr: zeptopaskal;zeptopaskal;zPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
tr: zeptosaniye;septosaniye;zs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
tr: zeptovolt;zeptovolt;zV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
tr: zeptovat;zeptovat;zW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
tr: zettametre;zettaamper;ZA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
tr: zetagram;zetagram;Zg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
tr: zettahertz;zettahertz;ZHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
tr: Zetajul;zetajul;ZJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
tr: zetalitre;zetalitre;ZL

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
tr: zetametre;zetametre;Zm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
tr: zettanewton;zettanewton;ZN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
tr: zetaohm;zetaohm;ZΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
tr: zetapaskal;zetapaskal;ZPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
tr: zetasaniye;zetasaniye;Zs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
tr: zetavolt;zetavolt;ZV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
tr: zetavat;zetavat;ZW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
tr: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Å

[ctx: velocity unit symbol]
en: ft/s
tr: ft/sn

[ctx: velocity unit symbol]
en: in/s
tr: in/sn

[ctx: velocity unit symbol]
en: km/h
tr: km/sa

[ctx: velocity unit symbol]
en: kt
tr: not

[ctx: velocity unit symbol]
en: m/s
tr: m/sn

[ctx: volume unit symbol]
en: Darcy
tr: Darsi

[ctx: volume unit symbol]
en: El
tr: EL

[ctx: volume unit symbol]
en: Gl
tr: GL

[ctx: volume unit symbol]
en: Ml
tr: ML

[ctx: volume unit symbol]
en: Pl
tr: PL

[ctx: volume unit symbol]
en: Tl
tr: TL

[ctx: volume unit symbol]
en: US pt
tr: ABD nk

[ctx: volume unit symbol]
en: Yl
tr: YL

[ctx: volume unit symbol]
en: Zl
tr: ZL

[ctx: volume unit symbol]
en: al
tr: aL

[ctx: volume unit symbol]
en: bbl
tr: varil

[ctx: volume unit symbol]
en: cl
tr: cL

[ctx: volume unit symbol]
en: dal
tr: daL

[ctx: volume unit symbol]
en: dl
tr: dL

[ctx: volume unit symbol]
en: fl
tr: fL

[ctx: volume unit symbol]
en: hl
tr: hL

[ctx: volume unit symbol]
en: kl
tr: kL

[ctx: volume unit symbol]
en: l
tr: L

[ctx: volume unit symbol]
en: mDarcy
tr: mDarsi

[ctx: volume unit symbol]
en: ml
tr: mL

[ctx: volume unit symbol]
en: nl
tr: nL

[ctx: volume unit symbol]
en: pl
tr: pL

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
tr: yemek kaşığı

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
tr: çay kaşığı

[ctx: volume unit symbol]
en: yl
tr: yL

[ctx: volume unit symbol]
en: zl
tr: zL

[ctx: volume unit symbol]
en: µl
tr: µL
