ksystemstats - en to tr translation catalogue (210 entries)

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden tüm görevlerin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden tüm görevlerin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden tüm görevlerin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden en az bir görevin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden en az bir görevin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
tr: Mikrosaniye türünden en az bir görevin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın miktarı

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
tr: Tüm CPU’lar arasındaki geçerli ortalama frekans

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
tr: Geçerli CPU Frekansı

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
tr: Tüm CPU’lar arasındaki geçerli en büyük frekans

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
tr: Tüm CPU’lar arasındaki geçerli en küçük frekans

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
tr: Fiziksel CPU’lardaki toplam çekirdek sayısı

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
tr: 1 dakika üzerinden ortalanmış, çalışma kuyruğundaki iş sayısı

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
tr: 15 dakika üzerinden ortalanmış, çalışma kuyruğundaki iş sayısı

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
tr: 5 dakika üzerinden ortalanmış, çalışma kuyruğundaki iş sayısı

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
tr: Sistemde takılı fiziksel CPU sayısı

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca tüm görevlerin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca tüm görevlerin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca tüm görevlerin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca tüm görevlerin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca en az bir görevin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir CPU özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca en az bir görevin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir girdi–çıktı özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
tr: Ortalama 1 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
tr: Ortalama 10 saniye boyunca en az bir görevin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
tr: Ortalama 5 dakika boyunca en az bir görevin kullanılabilir bellek özkaynaklarını beklerken durduğu zamanın yüzdesi

[ctx: @info]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: @title]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @title]
en: All Disks
tr: Tüm Diskler

[ctx: @title]
en: All GPUs
tr: Tüm GPU’lar

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
tr: Tüm GPU’ların Toplam Belleği

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
tr: Kullanılan Tüm GPU’lar

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
tr: Tüm GPU’ların Kullanılan Belelği

[ctx: @title]
en: All Network Devices
tr: Tüm Ağ Aygıtları

[ctx: @title]
en: Application Memory
tr: Uygulama Belleği

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
tr: Uygulama Belleği Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
tr: Ortalama CPU Frekansı

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
tr: Ortalama CPU Sıcaklığı

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
tr: Arabellek Belleği

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
tr: Arabellek Belleği Yüzdesi

[ctx: @title]
en: CPU %1
tr: %1. CPU

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
tr: %1. CPU, %2. Çekirdek

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
tr: CPU Basıncı

[ctx: @title]
en: Cache Memory
tr: Önbellek Belleği

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
tr: Önbellek Belleği Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Charge
tr: Şarj

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
tr: Şarj Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
tr: Şarj Hızı

[ctx: @title]
en: Charging Rate
tr: Şarj Hızı

[ctx: @title]
en: Core %1
tr: %1. Çekirdek

[ctx: @title]
en: Current Capacity
tr: Geçerli Sığa

[ctx: @title]
en: Current Frequency
tr: Geçerli Frekans

[ctx: @title]
en: Current Temperature
tr: Geçerli Sıcaklık

[ctx: @title]
en: Design Capacity
tr: Fabrika Sığası

[ctx: @title]
en: Download Rate
tr: İndirme Hızı

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
tr: Boş Fiziksel Bellek

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
tr: Boş Fiziksel Bellek Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Free Space
tr: Boş Alan

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
tr: Boş Takas Belleği

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
tr: Boş Takas Belleği Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Frequency
tr: Frekans

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
tr: Tam (1 Dakikalık Averaj)

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
tr: Tam (10 Saniyelik Averaj)

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
tr: Tam (5 Dakikalık Averaj)

[ctx: @title]
en: Health
tr: Sağlık

[ctx: @title]
en: Hostname
tr: Makine Adı

[ctx: @title]
en: IO Pressure
tr: GÇ Basıncı

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
tr: IPv4 Adresi

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
tr: IPv4 Geçidi

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
tr: IPv4 Alt Ağ Maskesi

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
tr: Önek Uzunluklu IPv4

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
tr: IPv6 Adresi

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
tr: IPv6 Geçidi

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
tr: IPv6 Alt Ağ Maskesi

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
tr: Önek Uzunluklu IPv6

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
tr: KDE Frameworks Sürümü

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
tr: KDE Plasma Sürümü

[ctx: @title]
en: Kernel
tr: Çekirdek

[ctx: @title]
en: Kernel Name
tr: Çekirdek Adı

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
tr: Çekirdek Adı ve Sürümü

[ctx: @title]
en: Kernel Version
tr: Çekirdek Sürümü

[ctx: @title]
en: Load Averages
tr: Yükleme Ortalamaları

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
tr: Yükleme ortalaması (1 dakika)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
tr: Yükleme ortalaması (15 dakika)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
tr: Yükleme ortalaması (5 dakika)

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
tr: En Büyük CPU Frekansı

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
tr: En Yüksek CPU Sıcaklığı

[ctx: @title]
en: Memory
tr: Bellek

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
tr: Bellek Frekansı

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
tr: Bellek Basıncı

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
tr: En Küçük CPU Frekansı

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
tr: En Düşük CPU Sıcaklığı

[ctx: @title]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title]
en: Network Devices
tr: Ağ Aygıtları

[ctx: @title]
en: Network Name
tr: Ağ Adı

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
tr: CPU Sayısı

[ctx: @title]
en: Number of Cores
tr: Çekirdek Sayısı

[ctx: @title]
en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
tr: İşletim Sistemi Logosu

[ctx: @title]
en: Operating System Name
tr: İşletim Sistemi Adı

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
tr: İşletim Sistemi Adı ve Sürümü

[ctx: @title]
en: Operating System URL
tr: İşletim Sistemi URL’si

[ctx: @title]
en: Operating System Version
tr: İşletim Sistemi Sürümü

[ctx: @title]
en: Percentage Free
tr: Boş Yüzde

[ctx: @title]
en: Percentage Used
tr: Kullanılan Yüzde

[ctx: @title]
en: Physical Memory
tr: Fiziksel Bellek

[ctx: @title]
en: Power
tr: Güç

[ctx: @title]
en: Pressure
tr: Basınç

[ctx: @title]
en: Qt Version
tr: Qt Sürümü

[ctx: @title]
en: Read Rate
tr: Okuma Hızı

[ctx: @title]
en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
tr: Biraz (1 Dakikalık Averaj)

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
tr: Biraz (10 Saniyelik Averaj)

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
tr: Biraz (5 Dakikalık Averaj)

[ctx: @title]
en: Swap Memory
tr: Takas Belleği

[ctx: @title]
en: System
tr: Sistem

[ctx: @title]
en: System Usage
tr: Sistem Kullanımı

[ctx: @title]
en: Temperature
tr: Sıcaklık

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
tr: Toplam İndirilen

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
tr: Toplam Tam Oyalama Süresi

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
tr: Toplam Fiziksel Bellek

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
tr: Toplam Biraz Oyalama Zamanı

[ctx: @title]
en: Total Space
tr: Toplam Alan

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
tr: Toplam Takas Belleği

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
tr: Toplam Karşıya Yüklenen

[ctx: @title]
en: Total Usage
tr: Toplam Kullanım

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
tr: Toplam Video Belleği

[ctx: @title]
en: Upload Rate
tr: Karşıya Yükleme Hızı

[ctx: @title]
en: Uptime
tr: Açık Kalma Süresi

[ctx: @title]
en: Usage
tr: Kullanım

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
tr: Kullanılan Fiziksel Bellek

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
tr: Kullanılan Fiziksel Bellek Yüzdesi

[ctx: @title]
en: Used Space
tr: Kullanılan Alan

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
tr: Kullanılan Takas Belleği

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
tr: Kullanılan Takas Belleği Yüzdesi

[ctx: @title]
en: User Usage
tr: Kullanıcı Kullanımı

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
tr: Kullanılan Video Belleği

[ctx: @title]
en: Video Usage
tr: Video Kullanımı

[ctx: @title]
en: Wait Usage
tr: Bekleme Kullanımı

[ctx: @title]
en: Window System
tr: Pencere Sistemi

[ctx: @title]
en: Write Rate
tr: Yazma Hızı

[ctx: @title %1 is GPU number]
en: GPU %1
tr: %1. GPU

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
tr: Çekirdek

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
tr: İşletim Sistemi

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
tr: Kullanım

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
tr: Boş

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
tr: Okuma

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
tr: Yazma

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
tr: İndirme

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
tr: İndirilen

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
tr: Karşıya Yüklenen

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
tr: Karşıya Yükleme

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
tr: IPv4 Geçidi

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
tr: IPv4 Alt Ağ Maskesi

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
tr: IPv6 Geçidi

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
tr: IPv6 Alt Ağ Maskesi

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
tr: Sinyal

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
tr: Yükleme ortalaması (1 dak)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
tr: Yükleme ortalaması (15 dak)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
tr: Yükleme ortalaması (5 dak)

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
tr: %1 Sistemi

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
tr: %1 Kullanıcısı

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
tr: %1 Bekleme

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
tr: Ortalama Frekans

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
tr: Ortalama Sıcaklık

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
tr: Arabellek

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
tr: Önbellek

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
tr: Boş

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
tr: Boş

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
tr: En Büyük Frekans

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
tr: En Yüksek Sıcaklık

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
tr: En Küçük Frekans

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
tr: En Düşük Sıcaklık

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
tr: Sistem

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
tr: Toplam

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
tr: Kullanım

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
tr: Bekleme

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
tr: Boş

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
tr: Kullanılan

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
tr: CPU’lar

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
tr: Çekirdekler

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
tr: Pilin tutmak üzere tasarlandığı enerji miktarı

en: Amount of energy that the battery can currently hold
tr: Pilin şu anda tutabildiği enerji miktarı

en: Amount of energy that the battery is currently holding
tr: Pilin şu anda tuttuğu enerji miktarı

en: Amount of memory used for caching disk blocks
tr: Disk bloklarını önbelleklemek için kullanılan bellek miktarı

en: CPUs
tr: CPU’lar

en: Disks
tr: Diskler

en: Hardware Sensors
tr: Donanım Algılayıcıları

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
tr: Pilin şu anda tuttuğu geçerli sığanın yüzdesi

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
tr: Pilin tutabildiği tasarım sığasının yüzdesi

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
tr: Pilin şarj olduğu (pozitif) veya şarjının boşaldığı (negatif) güç
