kcmkio - en to th translation catalogue (1029 entries)

en: 
    The server said: "%1"
th: 
    เซิร์ฟเวอร์บอกว่า: "%1"

en:  (Points to %1)
th:  (ชี้ไปยัง %1)

en: %1 (hidden)
th: %1 (ซ่อน)

en: %1 Item | %1 Items
th[0]: %1 รายการ

en: %1 is a file, but a folder was expected.
th: ต้องการโฟลเดอร์ แต่ %1 เป็นแฟ้ม

en: %1 is a folder, but a file was expected.
th: ต้องการแฟ้ม แต่ %1 เป็นโฟลเดอร์

en: %1 is required by the server, but is not available.
th: เครื่องแม่ข่ายต้องการ %1 แต่มันยังไม่มีอยู่

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
th: %1 ถึง %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
th: เกิดความผิดพลาดที่ไม่คาดขึ้น (%1) ขณะพยายาม %2

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
th: ถูกปฏิเสธการเข้าใช้งานขณะกำลัง %1

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
th: ไม่สามารถทำ %1 ได้ เนื่องจากแม่ข่ายปลายทางปฏิเสธที่จะยอมรับแฟ้มหรือโฟลเดอร์

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
th: ไม่สามารถทำ %1 ได้ เนื่องจากทรัพยากรถูกล็อคอยู่

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
th: เกิดข้อผิดพลาดขึ้น ขณะกำลัง %1, %2 ผลสรุปของข้อผิดพลาดแสดงให้เห็นอยู่ทางด้านล่างนี้

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
th: เกิดความผิดพลาดที่ไม่คาดคิดขึ้น (%1) ขณะกำลัง %2

en: &Application
th: โ&ปรแกรม

en: &Browse...
th: เลือ&ก...

en: &Copy Here
th: &คัดลอกที่นี่

en: &Current Session only
th: กับวาระ&ปัจจุบันเท่านั้น

en: &Details
th: &รายละเอียด

en: &Do not close when command exits
th: ไ&ม่ต้องปิดเมื่อคำสั่งจบการทำงานแล้ว

en: &File type:
th: &ชนิดไฟล์:

en: &Forever
th: ต&ลอดไป

en: &Link Here
th: &ลิงค์ที่นี่

en: &Location:
th: &ตำแหน่ง:

en: &Move Here
th: &ย้ายมาที่นี่

en: &Name:
th: &ชื่อ:

en: &Only show when using this application (%1)
th: แสดงเฉ&พาะเมื่อใช้โปรแกรมนี้ (%1) เท่านั้น

en: &Open
th: เ&ปิด

en: &Open folder with %1
th: &เปิดด้วย %1

en: &Open with %1
th: เ&ปิดด้วย %1

en: &Permissions
th: &สิทธิ์ที่อนุญาต

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
th: &กำหนดให้ใช้โปรแกรมนี้กับไฟล์ประเภทนี้ตลอด
    "%1"

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
th: &กำหนดให้ใช้โปรแกรมนี้กับไฟล์ประเภทนี้ตลอด
    "%1" (%2)

en: &Rename
th: เปลี่&ยนชื่อ

en: &Resume
th: ทำงานที่ค้&างไว้

en: &Show All Entries
th: แสดง&รายการทั้งหมด

en: &Skip
th: ข้า&ม

en: &Supported file types:
th: ประเภทของแฟ้มที่&รองรับ:

en: &Work path:
th: &พาธในการทำงาน:

en: (%1, Link to %2)
th: (%1, เชื่อมโยงไปยัง %2)

en: (Symbolic Link to %1)
th: (เชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์ไปยัง %1)

en: 1 File | %1 Files
th[0]: %1 แฟ้ม

en: 1 Folder | %1 Folders
th[0]: %1 โฟลเดอร์

en: 1 day %2 | %1 days %2
th[0]: %1 วัน %2

en: 1 file | %1 files
th[0]: แฟ้ม %1 แฟ้ม

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
th[0]: โฟลเดอร์ย่อย %1 โฟลเดอร์

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
th: <b>%1</b> ที่ <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
th: <b>รายละเอียดสิ่งที่ร้องขอ</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
th: <b>เหตุที่เป็นไปได้</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
th: <b>วิธีแก้ไขที่เป็นไปได้</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
th: <b>เหตุผลเชิงเทคนิค</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
th: <li>ข้อมูลเพิ่มเติม: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
th: <li>วันและเวลา: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
th: <li>โพรโทคอล: %1</li>

en: <li>URL: %1</li>
th: <li>ที่อยู่ URL: %1</li>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
th: <p>ค่า Checksum ไม่ตรงกัน</p>สาเหตุอาจเกิดจากการดาวน์โหลดที่ผิดพลาด ลองดาวน์โหลดไฟล์อีกครั้ง<br/>หากการตรวจสอบยังคงล้มเหลว โปรดติดต่อแหล่งที่มาของไฟล์

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
th: <qt>ยังไม่มีโฟลเดอร์หลักของผู้ใช้ <b>%1</b> อยู่</qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
th: <qt><p>รายการนี้ควรจะแสดงชนิดของแฟ้มที่โปรแกรมของคุณสามารถเปิดได้ ซึ่งรายการนี้จะถูกจัดระเบียบด้วย <u>ประเภท mime ของแฟ้ม</u> </p>
    <p>MIME หรือ Multipurpose Internet (e)Mail Extension (ส่วนขยายของเมล์อินเทอร์เน็ตอเนกประสงค์) คือโพรโทคอลมาตรฐานสำหรับระบุชนิดของแฟ้ม โดยอาศัยส่วนขยาย (นามสกุล) ของชื่อแฟ้ม และ<u>ประเภท mime ของแฟ้ม</u>ที่คล้ายกัน ตัวอย่าง: ส่วนของ "bmp" ที่ตามหลังเครื่องหมายจุด ใน flower.bmp จะบ่งบอกว่า นี่คือรูปภาพชนิดหนึ่ง <u>image/x-bmp</u>  ในการที่จะรู้ได้ว่า ควรจะใช้โปรแกรมไหนเปิดแฟ้มแต่ละชนิด ระบบควรจะได้รับข้อมูลเกี่ยวกับ ความสามารถในการรับมือส่วนขยายเหล่านี้ และประเภท mime ของแฟ้ม ของโปรแกรมแต่ละตัว</p><p>หากคุณต้องการเชื่อมโปรแกรมนี้เข้ากับประเภท mime ของแฟ้ม ตั้งแต่ 1 ขึ้นไปที่ไม่ได้อยู่ในรายการนี้ ให้คลิกที่ปุ่ม <b>เพิ่ม</b> ที่ด้านล่าง หากว่ามีชนิดของแฟ้มตั้งแต่ 1 ชนิดที่โปรแกรมนี้ไม่สามารถเปิดได้ คุณอาจต้องการที่จะ เอาชนิดแฟ้มนั้นออกจากรายการ ให้คลิกที่ปุ่ม <b>เอาออก</b> ด้านล่าง </p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
th: <qt>คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อไปยังโฟลเดอร์แม่<br /><br />ตัวอย่างเช่น หากตำแหน่งปัจจุบันคือ file:/home/konqi การคลิกที่ปุ่มนี้ จะเป็นการเรียกไปยัง ตำแหน่ง file:/home</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
th: <qt>เลือกโปรแกรม หากโปรแกรมไม่ถูกแสดงไว้ในรายการ ให้ป้อนชื่อหรือคลิกที่ปุ่มเรียกดู</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
th: <qt>เลือกโปรแกรมที่จะเพิ่มสำหรับแฟ้มประเภท: <b>%1</b>  ถ้าโปรแกรมไม่ถูกแสดงไว้ในรายการ ให้ป้อนชื่อหรือคลิกที่ปุ่มเรียกดู</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
th: <qt>เลือกโปรแกรมที่ควรจะให้เปิดใช้กับ <b>%1</b> หากโปรแกรมไม่อยู่ในรายการ ให้ป้อนชื่อ หรือคลิกที่ปุ่มเลือก</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
th[0]: <qt>เลือกโปรแกรมที่คุณต้องการใช้เปิด %1 ไฟล์</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
th: <qt>เลือกโปรแกรมที่คุณต้องการใช้เปิดไฟล์<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
th: <qt>เลือกการตั้งค่านี้ หากคุณต้องการให้แสดงเฉพาะเมื่อใช้กับ
    โปรแกรมนี้ (%1) เท่านั้น <br /><br />มิฉะนั้น มันจะถูกใช้กับโปรแกรมทั้งหมด</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
th: <qt>ยังไม่มีแฟ้มแม่แบบ <b>%1</b> อยู่</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
th: <qt>ไม่มีผู้ใช้ที่ชื่อ <b>%1</b></qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
th: <qt>ปุ่มนี้จะอนุญาตให้คุณเก็บตำแหน่งที่ระบุไว้ในที่คั่นหน้า คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อเปิดเมนูเพื่อ เพิ่มเข้าไป, แก้ไขหรือเลือกที่คั่นหน้าที่คุณต้องการ<br /><br />ที่คั่นหน้านี้จะกำหนดใช้กับกล่องแฟ้ม แต่จะทำงานคล้ายที่คั่นหน้าอื่น ๆ ของ KDE</qt>

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
th: <qt>นี่คือตัวเลือกประเภทไฟล์ ใช้เพื่อเลือกรูปแบบที่จะบันทึกไฟล์</qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
th: <qt>นี่เป็นไอคอนที่จะใช้แสดงในถาดที่หลัก ๆ<br /><br />คลิกที่ปุ่มเพื่อเลือกไอคอนอื่น ๆ</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
th: <qt>นี่เป็นที่อยู่ที่ถูกกำหนดให้ใช้กับรายการ ซึ่งสามารถใช้ที่อยู่ URL ได้ ตัวอย่างเช่น:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />คุณสามารถเรียกดูที่อยู่ URL ได้ด้วยการคลิกบนปุ่มถัดไปยังช่องแก้ไขข้อความ</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
th: <qt>นี่เป็นเมนูปรับแต่งเมนูเลือกไฟล์ ตัวเลือกอื่น ๆ จะสามารถเข้าใช้ได้จากเมนูนี้ รวมทั้ง:ท<ul><li>จะให้จัดเรียงไฟล์อย่างไร</li><li>ประเภทของมุมมอง รวมถึงไอคอนและรายการ</li><li>การแสดงแฟ้มที่ถูกซ่อน</li><li>เรียกใช้ถาดนำร่องอย่างรวดเร็ว</li><li>แสดงตัวอย่างแฟ้ม</li><li>การแยกโฟลเดอร์ออกจากไฟล์</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
th: <qt>นี่เป็นข้อความที่จะปรากฏให้เห็นในถาดที่หลัก ๆ<br /><br /> ป้ายรายละเอียดควรจะประกอบด้วยคำหนึ่งหรือสองคำ ที่จะช่วยให้คุณจดจำได้ว่าแต่ละรายการอ้างถึงอะไร หากคุณไม่ป้อนค่าลงในป้าย มันจะทำการคัดลอกเอาจากตำแหน่งที่อยู่ URL</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
th: <qt>เมื่อมีการป้อนค่าในพื้นที่ข้อความ จะมีการแสดงรายการที่เข้าข่ายให้คุณเลือก คุณสามารถควบคุมคุณสมบัตินี้ได้ด้วยการคลิกเมาส์ปุ่มขวา และเลือกโหมดที่ต้องการใช้จากเมนู <b>เติมข้อความให้สมบูรณ์</b></qt>

[ctx: @action]
en: New Folder…
th: โฟลเดอร์ใหม่...

[ctx: @action:button]
en: &Rename
th: &เปลี่ยนชื่อ

[ctx: @action:button]
en: Add…
th: เพิ่ม...

[ctx: @action:button]
en: Change…
th: เปลี่ยน...

[ctx: @action:button]
en: Delete
th: ลบ

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
th: ลบทาวร

[ctx: @action:button]
en: Edit…
th: แก้ไข...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
th: เทถังขยะทิ้ง

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
th: สำรวจใน %1

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
th: สร้าง...

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
th: ลองอีกครั้ง

[ctx: @action:button opening a list of locations]
en: Go to Location on Path
th: ไปที่ตำแหน่งบนเส้นทาง

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
th: &แก้ไข

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
th: &เอาสื่อออก

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
th: &ซ่อน

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Folder With…
th: &เปิดโฟลเดอร์ด้วย…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
th: &เปิดใช้ด้วย...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
th: ปลดปล่อย

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
th: &ถอดออกอย่างปลอดภัย

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
th: หยุดเมานท์

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
th: เพิ่มรายการ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Web Shortcuts…
th: กำหนดทางลัดเว็บ…

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
th: เทถังขยะทิ้ง

[ctx: @action:inmenu]
en: More
th: เพิ่มเติม

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
th: ทำการเมานท์

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
th: วาง

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents…
th: วางเนื้อหาจากคลิปบอร์ด

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
th: วางหนึ่งไฟล์

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
th: วางโฟลเดอร์หนึ่ง

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
th[0]: วาง %1 รายการ

[ctx: @action:inmenu]
en: Reformat or Edit with Partition Manager
th: ฟอร์แมตใหม่หรือแก้ไขด้วย Partition Manager

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
th: กําลังปล่อย

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from Places
th: ลบออกจากสถานที่

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
th: กําลังถอดออกอย่างปลอดภัย

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
th: กําลังหยุดเมานท์

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when files are dragged]
en: Move Into New Folder
th: ย้ายไปโฟลเดอร์ใหม่

[ctx: @action:inmenu Download contents of URL here]
en: &Download Here
th: &ดาวน์โหลดที่นี่

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application…
th: &โปรแกรมอื่น

[ctx: @action:inmenu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse…
th: เลือก...

[ctx: @error]
en: Creating a file or folder with the name <filename>%1</filename> is not possible since it would overlap with the location of a user's home folder.
th: การสร้างไฟล์หรือโฟลเดอร์ที่ชื่อ <filename>%1</filename> เป็นไปไม่ได้ เนื่องจากจะทับซ้อนกับตำแหน่งของโฟลเดอร์โฮมของผู้ใช้

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
th: # จะถูกแทนที่ด้วยตัวเลขที่เพิ่มขึ้นเริ่มต้นด้วย:

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
th: <filename>%1</filename> ไม่ปรากฏว่าเป็นโปรแกรมที่สามารถปฏิบัติการได้

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
th: ไม่พบ <filename>%1</filename> โปรดป้อนเส้นทางที่ถูกต้องไปยังโปรแกรมที่ปฏิบัติการได้

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
th: มีรายการที่ชื่อ <filename>%1</filename> อยู่แล้ว

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
th: มีไฟล์ชื่อ <filename>%1</filename> อยู่แล้ว

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
th: ไม่สามารถโอน <filename>%1</filename> ได้

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
th: ไม่สามารถโอน <filename>%1</filename> ได้เนื่องจากไฟล์มีขนาดใหญ่เกินไป ระบบไฟล์ปลายทางรองรับไฟล์ที่มีขนาดไม่เกิน 4 GiB เท่านั้น

[ctx: @info]
en: Could not change owner and group for
    %1
th: ไม่สามารถเปลี่ยนเจ้าของและกลุ่มสำหรับ
    %1

[ctx: @info]
en: Could not save properties due to insufficient write access to:<nl/><filename>%1</filename>.
th: ไม่สามารถบันทึกคุณสมบัติได้ คุณอาจยังไม่มีสิทธิ์เขียนไปยัง <nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
th[0]: คุณต้องการทิ้งรายการ %1 นี้ลงถังขยะจริงหรือไม่ ?

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
th: คุณต้องการย้ายรายการนี้ไปยังถังขยะจริงหรือไม่?<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this %1 item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
th[0]: คุณต้องการจะลบรายการ %1 แบบถาวรจากถังขยะหรือไม่?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>การกระทำนี้ไม่สามารถจะเรียกคืนได้</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
th: คุณต้องการลบรายการนี้อย่างถาวรหรือไม่?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>ไม่สามารถย้อนการกระทำนี้ได้</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
th[0]: คุณต้องการลบ %1 รายการนี้ออกอย่างถาวรจริงหรือ?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ไม่สามารถย้อนการกระทำนี้ได้</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
th: คุณต้องการลบรายการนี้อย่างถาวรหรือไม่?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>ไม่สามารถย้อนการกระทำนี้ได้</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
th: คุณต้องการลบรายการทั้งหมดออกจากถังขยะอย่างถาวรหรือไม่?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>การดำเนินการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้</emphasis>

[ctx: @info]
en: Go back
th: กลับไป

[ctx: @info]
en: Go forward
th: ไปข้างหน้า

[ctx: @info]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
th: ไม่พบคำสั่ง <command>%1</command>

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
th: ไม่สามารถโอนไฟล์ <filename>%1</filename> ได้ เนื่องจากระบบไฟล์ปลายทางไม่รองรับไฟล์ขนาดใหญ่ขนาดนั้น

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename><nl/>has been modified. Do you want to upload the changes?
th: ไฟล์ <filename>%1</filename><nl/> มีการแก้ไขแล้ว คุณต้องการอัปโหลดการเปลี่ยนแปลงหรือไม่

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
th: ไม่สามารถใช้ชื่อ <filename>%1</filename> ได้เนื่องจากมีการสงวนไว้สำหรับใช้โดยระบบปฏิบัติการ

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
th: ชื่อ <filename>%1</filename> ขึ้นต้นด้วยจุด ซึ่งจะทำให้ถูกซ่อนไปโดยปกติ

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a space, which will result in it being shown before other items when sorting alphabetically, among other potential oddities.
th: ชื่อ <filename>%1</filename> เริ่มต้นด้วยช่องว่าง ซึ่งจะทำให้ชื่อนั้นปรากฏก่อนรายการอื่นเมื่อจัดเรียงตามตัวอักษร นอกเหนือจากความแปลกประหลาดอื่นๆ ที่อาจเกิดขึ้น

[ctx: @info %2 and %3 are paths]
en: The KIO worker for protocol “%1” in %2 was not loaded because all KIO workers which are located outside of %3 and ask for elevated privileges are considered insecure.
th: KIO worker สําหรับโปรโตคอล "%1" ใน %2 ไม่ได้ถูกโหลด เนื่องจาก KIO worker ทั้งหมดที่อยู่นอก %3 และขอสิทธิ์การใช้งานที่ยกระดับจะถือว่าไม่ปลอดภัย

[ctx: @info %2 is a path]
en: The security of the KIO worker for protocol ’%1’, which typically asks for elevated permissions, can not be guaranteed because users other than root have permission to modify it at %2.
th: ความปลอดภัยของ KIO worker สำหรับโปรโตคอล '%1' ซึ่งโดยทั่วไปจะขอสิทธิ์ขั้นสูง ไม่สามารถรับประกันได้เนื่องจากผู้ใช้ที่ไม่ใช่ root ที่มีสิทธิ์ในการแก้ไขที่ %2

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
th: (ไม่ทราบ)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
th: (ไม่ทราบ)

[ctx: @info:progress]
en: Calculating…
th: กำลังคำนวณ...

[ctx: @info:progress computation in the background]
en: Verifying checksum…
th: กำลังตรวจสอบ checksum

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
th: ไม่รู้ขนาด

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
th: checksum ที่คำนวณและ checksum ที่คาดหวังมีความแตกต่างกัน

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
th: checksum ที่คำนวณและ checksum ที่คาดหวังตรงกัน

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
th: อินพุตที่กำหนดไม่ใช่ checksum MD5, SHA1 หรือ SHA256 ที่ถูกต้อง

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo filename change
th: ย้อนการเปลี่ยนแปลง

[ctx: @info:tooltip for button. 1 is path]
en: Go to any location on the path <filename>%1</filename>
th: ไปที่ตำแหน่งใดก็ได้บนเส้นทาง <filename>%1</filename>

[ctx: @info:tooltip path (mounted from)]
en: %1 (from %2)
th: %1 (จาก %2)

[ctx: @item]
en: Devices
th: อุปกรณ์ต่าง ๆ

[ctx: @item]
en: Places
th: ที่

[ctx: @item]
en: Remote
th: ระยะไกล

[ctx: @item]
en: Removable Devices
th: อุปกรณ์ที่ถอดออกได้

[ctx: @item]
en: Search For
th: ค้นหา

[ctx: @item]
en: Tags
th: แท็ก

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
th: ล่าสุด

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
th: อุปกรณ์ต่าง ๆ

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
th: ซ่อนส่วน

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
th: ซ่อนส่วน '%1'

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
th: มุมมองไอคอน

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
th: เปิด "%1" ในแท็บใหม่

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
th: เปิด "%1" ในหน้าต่างใหม่

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
th: เปิดในแท็บใหม่

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
th: เปิดในหน้าต่างใหม่

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
th: อื่น ๆ

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
th: ปรับขนาดอัตโนมัติ

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
th[0]: เปลี่ยนชื่อ %1 รายการที่เลือกเป็น:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
th: เปลี่ยนชื่อรายการ <filename>%1</filename> เป็น:

[ctx: @label:textbox Prompt for new file of type]
en: Enter %1 filename:
th: ใส่ชื่อไฟล์ %1:

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
th: ไม่ต้องถามอีก

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
th: ไม่ต้องบอกอีก

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
th: ไม่ต้องถามอีก

[ctx: @title job]
en: Copying
th: ทำสำเนา

[ctx: @title job]
en: Creating directory
th: ทำการสร้างไดเรกทอรี

[ctx: @title job]
en: Deleting
th: ทำการลบ

[ctx: @title job]
en: Examining
th: ทำการตรวจสอบ

[ctx: @title job]
en: Mounting
th: ทำการเมานท์

[ctx: @title job]
en: Moving
th: ทำการย้าย

[ctx: @title job]
en: Renaming
th: &เปลี่ยนชื่อ

[ctx: @title job]
en: Transferring
th: ทำการถ่ายโอน

[ctx: @title job]
en: Unmounting
th: ยกเลิกการเมานท์

[ctx: @title:column]
en: Date
th: วันที่

[ctx: @title:column]
en: Group
th: กลุ่ม

[ctx: @title:column]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: @title:column]
en: Owner
th: เจ้าของ

[ctx: @title:column]
en: Permissions
th: สิทธิ์ที่อนุญาต

[ctx: @title:column]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: @title:column]
en: Type
th: ประเภท

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
th: เทอร์มินัล

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
th: การเริ่มโปรแกรม

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
th: ผู้ใช้

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
th: &การกระทำ

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
th: &เปิดใช้ด้วย

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
th: เปิดใช้&ด้วย

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
th: คัดลอกที่นี่

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
th: คัดลอกไป

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
th: โฟลเดอร์หลักของผู้ใช้

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
th: ย้ายมาที่นี่

[ctx: @title:menu]
en: Move To
th: ขยับไป

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
th: โฟลเดอร์รูท

[ctx: @title:tab]
en: Share
th: แชร์

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
th: ทั่วไ&ป

[ctx: @title:window]
en: Create New File
th: สร้างไฟล์ใหม่

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder for These Items
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

[ctx: @title:window]
en: Places
th: ที่หลัก ๆ

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
th: เปลี่ยนชื่อรายการ

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
th: เปลี่ยนชื่อรายการ

en: A file named %1 already exists.
th: มีแฟ้มชื่อ %1 อยู่ก่อนแล้ว

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
th: ไม่สามารถวางไฟล์หรือโฟลเดอร์ลงบนตัวมันเองได้

en: A folder cannot be moved into itself
th: ไม่สามารถย้ายโฟลเดอร์เข้าไปในตัวมันเองได้

en: A folder named %1 already exists.
th: มีโฟลเดอร์ชื่อ %1 อยู่ก่อนแล้ว

en: A more recent item named '%1' already exists.
th: รายการที่ใหม่กว่าชื่อ '%1' มีอยู่แล้ว

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
th: ไฟร์วอลล์ของระบบเครือข่าย (อุปกรณ์ที่ทำหน้าที่ป้องกันการเข้าใช้งานจากเครือข่าย) ซึ่งทำหน้าที่ป้องกันระบบเครือข่ายของคุณหรือระบบเครือข่ายของเครื่องแม่ข่าย อาจจะไม่อนุญาตให้ทำการเชื่อมต่อตามที่ร้องขอไป

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
th: เกิดข้อผิดพลาดของโพรโทคอลขึ้น เนื่องจากเครื่องแม่ข่ายปิดการเชื่อมต่อ โดยตอบกลับมาเป็นข้อผิดพลาด

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
th: อาจจะเกิดข้อผิดพลาดของโพรโทคอล หรืออาจจะเกิดจากความเข้ากันไม่ได้ขึ้น

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
th: จะไม่สามารถสร้างทรัพยากรที่ปลายทางได้ จนกว่าจะมีการสร้างโฟลเดอร์สำหรับจัดเก็บเสียก่อน

en: A similar file named '%1' already exists.
th: มีแฟ้มชื่อเดียวกันที่ชื่อ '%1' อยู่ก่อนแล้ว

en: A&dvanced Permissions
th: สิ&ทธิ์ในการใช้งานขั้นสูง

en: Above File Name
th: อยู่เหนือชื่อแฟ้ม

en: Access Denied
th: ถูกปฏิเสธไม่ให้เข้าใช้งาน

en: Access Permissions
th: สิทธิ์ในการเข้าใช้งาน

en: Access denied
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ

en: Access denied to %1.
th: ถูกปฏิเสธการใช้งานไปยัง %1

en: Access denied.
    Could not write to %1.
th: ถูกปฏิเสธการใช้งาน
    ไม่สามารถเขียนไปยัง %1 ได้

en: Access to restricted port in POST denied.
th: ถูกปฏิเสธการใช้งานพอร์ตที่หวงห้ามในรูปแบบ POST

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
th: ถูกปฏิเสธไม่ให้เข้าใช้งานทรัพยากร <strong>%1</strong>

en: Accessed:
th: เข้าใช้เมื่อ:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่รองรับการเข้าใช้งานแฟ้ม

en: Ad&vanced Options
th: ตัวเลือกขั้น&สูง

en: Add File Type for %1
th: เพิ่มชนิดแฟ้มสำหรับ %1

en: Add Places Entry
th: เพิ่มรายการให้กับที่หลัก ๆ

en: Add...
th: เพิ่ม...

en: Advanced Options for %1
th: ตัวเลือกขั้นสูงสำหรับ %1

en: Advanced Permissions
th: สิทธิ์ที่อนุญาตขั้นสูง

en: All Files
th: ทุกไฟล์

en: All Folders
th: ทุกโฟลเดอร์

en: All Supported Files
th: ทุกแฟ้มที่รองรับ

en: Allow &executing file as program
th: อนุญาตให้ &ประมวลผลแฟ้มในรูปแบบของโปรแกรมได้

en: Allow Expansion in Details View
th: อนุญาตให้ขยายในมุมมองรายละเอียด

en: Already Exists as Folder
th: มีอยู่ก่อนแล้วโดยเป็นโฟลเดอร์

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
th: แม้ว่าการเชื่อมต่อไปยัง <strong>%1</strong> จะเกิดขึ้นแล้ว แต่ก็เกิดการยุติการเชื่อมต่อในบางจุดของการสื่อสารอย่างไม่คาดคิด

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request.
th: แม้ว่าจะได้ทำการติดต่อกับเซิร์ฟเวอร์แล้วแต่ไม่ได้รับการตอบกลับภายในระยะเวลาที่กำหนด

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
th: แม้ว่าจะไม่คล้ายกัน แต่ก็อาจจะเกิดข้อผิดพลาดทางฮาร์ดแวร์ขึ้นได้

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
th: แม้ว่าคุณจะได้เติมส่วนรายละเอียดของการตรวจสอบสิทธิ์ไว้อย่างถูกต้องแล้วก็ตาม แต่ก็เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบสิทธิ์ขึ้น เนื่องจากวิธีการที่เครื่องแม่ข่ายใช้นั้น ยังไม่ได้รับการรองรับจากโปรแกรม KDE ในการใช้งานโพรโทคอล %1

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
th: ล้มเหลวในการเปลี่ยนสิทธิ์ที่อนุญาตของทรัพยากร<strong>%1</strong> ที่ระบุไว้

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
th: ล้มเหลวในการพยายามเปลี่ยนความเป็นเจ้าของของทรัพยากร <strong>%1</strong> ที่ระบุไว้

en: An attempt to create the requested folder failed.
th: ล้มเหลวในการพยายามสร้างโฟลเดอร์ตามที่ร้องขอมา

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
th: ล้มเหลวในการพยายามลบทรัพยากร <strong>%1</strong>

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
th: การพยายามหาข้อมูลเกี่ยวกับสถานะของทรัพยากร  <strong>%1</strong> เช่น ชื่อ, ประเภท, ขนาด เป็นต้น ไม่ประสบผลสำเร็จ

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
th: ความพยายามในการล็อกอินเพื่อปฏิบัติสิ่งที่ร้องขอ ไม่ประสบผลสำเร็จ

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
th: ล้มเหลวในการพยายามลบโฟลเดอร์ <strong>%1</strong>

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
th: ล้มเหลวในการพยายามเปลี่ยนชื่อของทรัพยากร <strong>%1</strong>

[ctx: An error message]
en: Empty command provided
th: ให้คำสั่งว่างเปล่า

en: An error occurred while accessing '%1'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกำลังเข้าใช้งาน '%1'

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
th: เกิดข้อผิดพลาดขึ้น ขณะกำลังเข้าใช้งาน %1 ระบบแจ้งกลับมาว่า: %2

en: An older item named '%1' already exists.
th: มีรายการเดิมที่ชื่อ '%1' ซึ่งเก่ากว่าอยู่ก่อนแล้ว

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
th: ข้อผิดพลาด "เครื่องที่ไม่รู้จัก" แสดงให้ทราบว่า ไม่สามารถค้นพบที่อยู่ของเครื่องแม่ข่ายบนอินเทอร์เน็ต ที่ชื่อ <strong>%1</strong> ตามที่ร้องขอมาได้

en: Appl&y to All
th: ปรั&บใช้กับทั้งหมด

en: Apply changes to all subfolders and their contents
th: ปรับให้มีผลกับโฟลเดอร์ย่อยและแฟ้มในโฟลเดอร์ทั้งหมด

en: Ascending
th: จากน้อยไปมาก

en: At least %1
th: อย่างน้อย %1

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
th: กำลังหาหนทางอื่นเพื่อให้ได้ผลลัพธ์แบบเดียวกัน

en: Authentication Dialog
th: หน้าต่างตรวจสอบสิทธิ์

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
th: การตรวจสอบสิทธิ์ล้มเหลว: ยังไม่รองรับกระบวนวิธี %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
th: การตรวจสอบสิทธิ์ล้มเหลว %1 ไม่รองรับการตรวจสอบสิทธิ์

en: Automatically select filename e&xtension
th: เลือกส่วนข&ยายแฟ้มอัตโนมัติ

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
th: เลือกส่วนข&ยายชื่อแฟ้ม (%1) อัตโนมัติ

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
th: ว่าง %1 จากพื้นที่รวม %2 (ใช้ไป %3%)

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
th: ไม่สามารถใช้แบ็กสแลชในชื่อไฟล์และโฟลเดอร์ได้

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: C&ancel
th: ย&กเลิก

en: C&ontinue
th: ทำต่&อไป

en: Calculate
th: คำนวณ

en: Calculating...
th: กำลังคำนวณ...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
th: กำลังคำนวณ... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
th: สามารถดูได้เท่านั้น

en: Can Only View Content
th: สามารถดูเนื้อหาได้เท่านั้น

en: Can Only View/Read Content
th: อ่านหรือดูได้เท่านั้น

en: Can View & Modify
th: สามารถดูและแก้ไขได้

en: Can View & Modify Content
th: ดูและแก้ไขเนื้อหาภายในได้

en: Can View/Read & Modify/Write
th: ดูหรืออ่านและแก้ไขหรือเขียนได้

en: Can not create a socket for launching a KIO worker for protocol '%1'.
th: ไม่สามารถสร้างซ็อกเก็ตสำหรับการเปิดตัว KIO worker สำหรับโปรโตคอล '%1' ได้

en: Can not find 'kioworker' executable at '%1'
th: ไม่พบไฟล์ปฏิบัติการ 'kioworker' ที่ '%1'

en: Can not find a KIO worker for protocol '%1'.
th: ไม่พบ KIO worker สำหรับโพรโทคอล '%1'

en: Canada
th: แคนาดา

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
th: ไม่สามารถเริ่มโพรโทคอล %1 ได้

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
th: ไม่สามารถเริ่มกระบวนการที่โพรโทคอล %1 ต้องการได้

en: Cannot Open Resource For Reading
th: ไม่สามารถเปิดใช้ทรัพยากรเพื่อทำการอ่านได้

en: Cannot Open Resource For Writing
th: ไม่สามารถเปิดทรัพยากรเพื่อทำการเขียนได้

en: Cannot Read From Resource
th: ไม่สามารถอ่านจากทรัพยากรได้

en: Cannot Write to Resource
th: ไม่สามารถเขียนไปยังทรัพยากรได้

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
th: ไม่สามารถคัดลอกแฟ้มจาก %1 ไปยัง %2 ได้ (หมายเลขข้อผิดพลาด: %3)

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
th: ไม่สามารถสร้าง symlink %1 ได้
    ระบบไฟล์ปลายทางไม่รองรับ symlink

en: Cannot open file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มได้

en: Certificate chain:
th: ห่วงโซ่ใบรับรอง:

en: Change...
th: เปลี่ยน...

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
th: ยังไม่รองรับการเปลี่ยนคุณลักษณะของแฟ้มกับโพรโทคอล %1

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
th: ยังไม่รองรับการเปลี่ยนความเป็นเจ้าของของแฟ้มกับโพรโทคอล %1

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
th: โปรดตรวจสอบว่า ไม่มีโปรแกรมหรือผู้ใช้ใด กำลังใช้งานอุปกรณ์อยู่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
th: โปรดตรวจสอบว่า อุปกรณ์พร้อมใช้งานแล้ว หากเป็นไดรฟ์ที่ย้ายสื่อได้ ก็ต้องมีสื่ออยู่ในไดรฟ์ก่อน และหากเป็นอุปกรณ์แบบพกพา ก็ต้องเชื่อมต่ออยู่และเปิดเครื่องแล้ว จากนั้นลองใหม่อีกครั้ง

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
th: เลือกกาที่ตัวเลือกนี้ หากว่าโปรแกรมที่คุณต้องการจะสั่งให้ทำงาน เป็นโปรแกรมในโหมดตัวอักษร หรือหากคุณต้องการข้อมูลที่แสดงโดยหน้าต่างตัวจำลองเทอร์มินัล

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
th: เลือกกาที่ตัวเลือกนี้ หากว่าโปรแกรมที่ทำงานในโหมดตัวอักษร มีการส่งข้อมูล ที่เกี่ยวข้องเมื่อออกจากโปรแกรม การเปิดหน้าต่างตัวจำลองเทอร์มินัลค้างไว้ จะทำให้คุณได้รับทราบข้อมูลเหล่านี้

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากคุณต้องการทราบว่าโปรแกรมของคุณได้เริ่มการทำงานหรือยัง โดยจะแจ้งให้ทราบทางเคอร์เซอร์เมาส์ หรือกระพริบในส่วนแถบงาน (ทาสก์บาร์)

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
th: เลือกกาที่ตัวเลือกนี้ หากว่าคุณต้องการที่จะสั่งให้โปรแกรมทำงานด้วยหมายเลขผู้ใช้งานอื่น ทุก ๆ โพรเซสจะมีหมายเลขผู้ใช้งานสำหรับโพรเซสต่างๆ กัน รหัสหมายเลขนี้จะบ่งชีเรื่องของการเข้าถึงและสิทธิอนุญาตอื่น ๆ จำเป็นต้องใช้รหัสผ่านของผู้ใช้ เพื่อที่จะใช้งานตัวเลือกนี้

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่า ไม่มีโปรแกรมหรือผู้ใช้คนใดกำลังใช้งานแฟ้มหรือล็อคแฟ้มไว้แล้ว

en: Check your access permissions on this resource.
th: โปรดตรวจสอบสิทธิ์ที่ได้รับอนุญาตในการใช้ทรัพยากรนี้ของคุณ

en: Check your network connection status.
th: โปรดตรวจสอบสถานะการเชื่อมต่อระบบเครือข่ายของคุณ

en: Checksums match.
th: Checksums เหมือนกัน

en: Choose Application
th: เลือกโปรแกรม

en: Choose Application for %1
th: เลือกโปรแกรมสำหรับ %1

en: Choose a different filename for the destination file.
th: เลือกชื่อแฟ้มแฟ้มปลายทางเป็นชื่ออื่นที่แตกต่างกัน

en: Choose an &icon:
th: เลือกไ&อคอน:

en: Choose an alternate filename for the new file.
th: โปรดเลือกชื่อแฟ้มใหม่เป็นชื่ออื่น

en: Choose an alternate name for the new folder.
th: โปรดเลือกชื่อโฟลเดอร์ใหม่เป็นชื่ออื่น

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
th: เลือกชื่อของโปรแกรมที่จะให้ใช้เปิดแฟ้มที่เลือกไว้

en: City:
th: ประเทศ:

en: Class
th: คลาส

en: Click for Location Navigation
th: คลิกเพื่อไปยังที่อยู่

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
th: คลิกที่นี่เพื่อเรียกดูแฟ้มแบบประมวลผลได้ในระบบแฟ้มของคุณ

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
th: คลิกที่นี่เพื่อแก้ไขวิธีที่โปรแกรมนี้จะทำงาน ไม่ว่าจะเป็นส่วน แจ้งเตือนการเริ่มทำงาน, ตัวเลือกต่าง ๆ ของ D-Bus หรือประมวลผลโดยใช้สิทธิ์ของผู้ใช้อื่น

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ หากคุณต้องการเพิ่มชนิดของแฟ้ม (ประเภท mime ของแฟ้ม) ที่จะให้ใช้กับโปรแกรมของคุณ

en: Click this button to create a new folder.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อสร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อถอยกลับหนึ่งระดับในประวัติการเรียกดู

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อไปยังหน้าถัดไปหนึ่งระดับในประวัติการเรียกดู

en: Click this button to reload the contents of the current location.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อเรียกโหลดเนื้อหาจากตำแหน่งปัจจุบันใหม่อีกครั้ง

en: Click to Edit Location
th: คลิกเพื่อแก้ไขที่อยู่

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
th: คลิกเพื่อคัดลอก checksum ไปยังคลิปบอร์ด

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
th: คลิกเพื่อวาง checksum จากคลิปบอร์ดลงในช่องอินพุต

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่รองรับการปิดการเชื่อมต่อ

en: Co&ntinue
th: ทำ&ต่อไป

en: Comm&ent:
th: หมายเ&หตุ:

en: Command to execute
th: คำสั่งให้ดำเนินการ

en: Common name:
th: ชื่อส่วนรวม:

en: Communication with the local password server failed
th: การสื่อสารกับเซิร์ฟเวอร์รหัสผ่านภายในล้มเหลว

en: Compact View
th: มุมมองย่อ

en: Connected to host %1
th: เชื่อมต่อกับเครื่อง %1 แล้ว

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
th: การเชื่อมต่อไปยังเครื่องแม่ข่ายถูกยุติอย่างไม่คาดคิด

en: Connection to Server Refused
th: การเชื่อมต่อไปยังเครื่องแม่ข่ายถูกปฏิเสธ

en: Connection to host %1 is broken.
th: การเชื่อมต่อกับเครื่อง %1 ถูกตัดขาด

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
th: ติดต่อผู้ดูแลระบบหรือบริการทางเทคนิค เพื่อขอรับคำแนะนำ

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
th: โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของแม่ข่ายให้บริการ เพื่อแจ้งให้ทราบถึงปัญหาที่เกิดขึ้น

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
th: ติดต่อผู้ให้บริการดูแลระบบคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งอาจจะเป็นผู้ดูแลระบบหรือบริการทางเทคนิค เพื่อขอรับคำแนะนำ

en: Content:
th: เนื้อหา:

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
th: คัดลอกและวาง checksum ในช่องด้านล่าง<br/>โดยปกติแล้ว checksum จะมาจากเว็บไซต์ที่คุณดาวน์โหลดไฟล์นี้มา

en: Copying files within %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการทำสำเนาแฟ้มภายใน %1

en: Could Not Accept Network Connection
th: ไม่สามารถยอมรับการเชื่อมต่อเครือข่ายได้

en: Could Not Alter Permissions of Resource
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์ที่อนุญาตของทรัพยากรได้

en: Could Not Bind
th: ไม่สามารถ Bind ได้

en: Could Not Cancel Listing
th: ไม่สามารถยกเลิกการเรียกรายการได้

en: Could Not Change Ownership of Resource
th: ไม่สามารถเปลี่ยนความเป็นเจ้าของของทรัพยากรได้

en: Could Not Create Folder
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ได้

en: Could Not Create Link
th: ไม่สามารถสร้างการเชื่อมโยงได้

en: Could Not Create Network Connection
th: ไม่สามารถสร้างการเชื่อมต่อเครือข่ายได้

en: Could Not Create Socket
th: ไม่สามารถสร้างซ็อกเก็ตได้

en: Could Not Create Symbolic Link
th: ไม่สามารถสร้างการเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์ได้

en: Could Not Delete Original File
th: ไม่สามารถลบแฟ้มดั้งเดิมได้

en: Could Not Delete Resource
th: ไม่สามารถลบทรัพยากรได้

en: Could Not Delete Temporary File
th: ไม่สามารถลบแฟ้มชั่วคราวได้

en: Could Not Determine Resource Status
th: ไม่สามารถเรียกสถานะของทรัพยากรได้

en: Could Not Listen
th: ไม่สามารถรอรับการเชื่อมต่อได้

en: Could Not Listen for Network Connections
th: ไม่สามารถรอรับการเชื่อมต่อจากเครือข่ายได้

en: Could Not Login: %1
th: ไม่สามารถล็อกอิน: %1 ได้

en: Could Not Mount Device
th: ไม่สามารถทำการเมานท์อุปกรณ์ได้

en: Could Not Remove Folder
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ได้

en: Could Not Rename Original File
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มเดิมได้

en: Could Not Rename Resource
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อของทรัพยากรได้

en: Could Not Rename Temporary File
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มชั่วคราวได้

en: Could Not Resume File Transfer
th: ไม่สามารถกลับไปทำการรับส่งแฟ้มต่อได้

en: Could Not Stat Resource
th: ไม่สามารถหาสถานะของทรัพยากรได้

en: Could Not Unmount Device
th: ไม่สามารถยกเลิกการเมานท์อุปกรณ์ได้

en: Could not accept %1.
th: ไม่สามารถยอมรับการร้องขอเชื่อมต่อ %1 ได้

en: Could not access %1.
th: ไม่สามารถเข้าใช้งาน %1 ได้

en: Could not bind %1.
th: ไม่สามารถ bind %1 ได้

en: Could not change ownership for %1.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนความเป็นเจ้าของของ %1 ได้

en: Could not change permissions for
    %1
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์ที่อนุญาตของ
    %1 ได้

en: Could not change permissions for %1.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์อนุญาตของ %1 ได้

en: Could not communicate with password server
th: ไม่สามารถสื่อสารกับเซิร์ฟเวอร์รหัสผ่านได้

en: Could not connect to host %1.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเครื่อง %1 ได้

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in file names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination file name) with an underscore "_".
th: ไม่สามารถสร้าง "%1" ได้
    ระบบไฟล์ปลายทาง (%2) ไม่อนุญาตให้ใช้ตัวอักษรต่อไปนี้ในชื่อไฟล์: %3
    การเลือกแทนที่จะแทนที่ตัวอักษรที่ไม่ถูกต้อง (ในชื่อไฟล์ปลายทาง) ด้วยเครื่องหมายขีดล่าง "_"

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in folder names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination folder name) with an underscore "_".
th: ไม่สามารถสร้าง "%1" ได้
    ระบบไฟล์ปลายทาง (%2) ไม่อนุญาตให้ใช้ตัวอักษรต่อไปนี้ในชื่อโฟลเดอร์: %3
    การเลือกแทนที่จะแทนที่ตัวอักษรที่ไม่ถูกต้อง (ในชื่อโฟลเดอร์ปลายทาง) ด้วยเครื่องหมายขีดล่าง "_"

en: Could not create socket for accessing %1.
th: ไม่สามารถสร้างซ็อกเก็ตเพื่อเข้าใช้ %1 ได้

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
th: ไม่สามารถสร้างการเชื่อมโยง %1 ได้
    โปรดตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Could not delete file %1.
th: ไม่สามารถลบแฟ้ม %1 ได้

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มต้นฉบับ %1 ได้
    โปรดตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มบางส่วน %1 ได้
    โปรดตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Could not enter folder %1.
th: ไม่สามารถเข้าไปยังโฟลเดอร์ %1 ได้

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
th: ไม่สามารถขยายชื่อแฟ้มแบบประมวลผลได้ จาก '%1' ได้ โปรดป้อนชื่อโปรแกรมที่ถูกต้อง

en: Could not find filename %1 in %2.
th: ไม่พบชื่อไฟล์ %1 ใน %2

en: Could not find program "mount"
th: ไม่สามารถค้นหาโปรแกรม "mount" ได้

en: Could not find program "umount"
th: ไม่สามารถค้นหาโปรแกรม "umount" ได้

en: Could not find the program '%1'
th: ค้นหาแล้วไม่พบโปรแกรม "%1"

en: Could not get group id for given group name %1
th: ไม่สามารถรับเอาหมายเลขกลุ่ม (group id) ของชื่อกลุ่ม %1 ได้

en: Could not get user id for given user name %1
th: ไม่สามารถรับเอาหมายเลขผู้ใช้ (user id) ของชื่อผู้ใช้ %1 ได้

en: Could not listen %1.
th: ไม่สามารถคอยรับการเชื่อมต่อ %1 ได้

en: Could not login to %1.
th: ไม่สามารถล็อกอินไปยัง %1 ได้

en: Could not make folder %1.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ %1 ได้

en: Could not modify the ownership of file %1
th: ไม่สามารถเปลี่ยนจ้าของของไฟล์ %1 ได้

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
th: ไม่สามารถแก้ไขเจ้าของ ของไฟล์ <b>%1</b> ได้ คุณมีสิทธิ์ไม่เพียงพอในการจะแก้ไขไฟล์

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
th: ไม่สามารถทำการเมานท์อุปกรณ์ได้
    โดยได้รับรายงานข้อผิดพลาดคือ:
    %1

en: Could not read %1.
th: ไม่สามารถอ่าน %1 ได้

en: Could not read file %1.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้ม %1 ได้

en: Could not remove folder %1.
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ %1 ได้

en: Could not rename file %1.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้ม %1 ได้

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อของแฟ้ม %1 ได้
    โปรดตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มบางส่วน %1 ได้
    โปรดตรวจสอบสิทธิ์ของคุณ

en: Could not resume file %1.
th: ไม่สามารถกลับไปรับส่งแฟ้ม %1 ต่อได้

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
th: ไม่สามารถบันทึกคุณสมบัติได้ รองรับเฉพาะรายการในระบบไฟล์ภายในเท่านั้น

en: Could not start process %1.
th: ไม่สามารถเริ่มโพรเซส %1 ได้

en: Could not terminate listing %1.
th: ไม่สามารถยุติการรอรับการเชื่อมต่อ %1 ได้

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
th: ไม่สามารถยกเลิกการเมานท์อุปกรณ์ได้
    โดยได้รับรายงานข้อผิดพลาดคือ:
    %1

en: Could not write to %1.
th: ไม่สามารถเขียนไปยัง %1 ได้

en: Could not write to file %1.
th: ไม่สามารถเขียนไปยังแฟ้ม %1 ได้

en: Country:
th: ประเทศ:

en: Create New
th: สร้างใหม่

en: Create Symlink
th: สร้างการเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์

en: Create link to URL
th: สร้างลิงก์ไปยัง URL

en: Create new folder in %1:
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่ใน %1:

en: Created:
th: สร้างเมื่อ:

en: Creating directory
th: ทำการสร้างไดเรกทอรี

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
th: ยังไม่รองรับการสร้างโฟลเดอร์กับโพรโทคอล %1

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
th: ยังไม่รองรับการสร้างการเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์กับโพรโทคอล %1

en: Current connection is not secured with SSL.
th: การเชื่อมต่อปัจจุบันไม่ได้อยู่ในส่วนที่เข้ารหัสไว้ผ่านทาง SSL

en: Current connection is secured with SSL.
th: การเชื่อมต่อปัจจุบันอยู่ในส่วนที่เข้ารหัสไว้ผ่านทาง SSL

en: Cyclic Link Detected
th: ตรวจพบที่อยู่เชื่อมโยงแบบวนรอบ

en: Cyclic Link Detected During Copy
th: พบที่อยู่เชื่อมโยงแบบวนรอบขณะทำการคัดลอก

en: Data format:
th: รูปแบบข้อมูล:

en: Date: %1
th: วันที่: %1

en: Default for new files in this folder
th: ค่าปริยายสำหรับแฟ้มใหม่ในโฟลเดอร์นี้

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
th: *|ทุกแฟ้ม

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Permanently
th: ลบทาวร

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
th: ลบส่วนหนึ่งของการวนรอบ ในลำดับที่จะทำให้มันไม่เป็นการวนรอบไม่รู้จบ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Delete or rename:
th: ลบหรือเปลี่ยนชื่อ:

en: Delete the current file and try again.
th: ลบแฟ้มที่ใช้อยู่ในปัจจุบันก่อน แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Delete the current folder and try again.
th: ลบโฟลเดอร์ที่ใช้อยู่ในปัจจุบันก่อน แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Deleting
th: ทำการลบ

en: Deleting files from %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการลบแฟ้มจาก %1

en: Descending
th: จากน้อยไปมาก

en: Description
th: รายละเอียด

en: Destination
th: ปลายทาง

en: Destination files which have older modification times will be overwritten by the source, skipped otherwise.
th: ไฟล์ปลายทางซึ่งมีเวลาแก้ไขที่เก่ากว่าจะถูกเขียนทับโดยแหล่งที่มา มิฉะนั้นจะข้ามไป

en: Detailed Tree View
th: มุมมองต้นไม้และรายละเอียด

en: Detailed View
th: มุมมองรายละเอียด

en: Details View
th: มุมมองละเอียด

en: Details:
th: รายละเอียด:

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Directory
th: ไดเรกทอรี

en: Disk Full
th: พื้นที่ดิสก์เต็ม

en: Do Not Delete
th: อย่าลบ

en: Do Not Upload
th: อย่าอัพโหลด

en: Do not close when command exits
th: ไม่ต้องปิดเมื่อคำสั่งจบการทำงานแล้ว

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
th: ไม่ต้องคัดลอกหรือย้ายแฟ้มนี้ ให้ข้ามไปยังรายการถัดไปแทน

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
th: ไม่ต้องคัดลอกหรือย้ายโฟลเดอร์นี้ ให้ข้ามไปยังรายการถัดไปแทน

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
th[0]: คุณต้องการทิ้ง %1 รายการนี้ลงถังขยะจริงหรือไม่?

en: Do you want to retry?
th: คุณต้องการจะลองใหม่หรือไม่ ?

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
th: โปรดตรวจสอบซ้ำอีกครั้งว่าคุณได้ป้อนค่าตำแหน่งที่อยู่ที่ถูกต้องแล้วหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Double-check your proxy settings and try again.
th: โปรดตรวจสอบการตั้งค่าพร็อกซีของคุณว่าถูกต้องแล้ว แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Drop the item into a different file or folder.
th: วางรายการลงในไฟล์หรือโฟลเดอร์อื่น

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit ACL Entry
th: แก้ไขรายการควบคุมสิทธิ์ (ACL)

en: Edit Places Entry
th: แก้ไขรายการของที่หลัก ๆ

en: Edit mode
th: ไหมดแก้ไข

en: Effective
th: ได้รับผล

en: Empty the contents of the trash
th: ล้างของที่อยู่ภายในออกจากถังขยะ

en: Enable launch feedback
th: เปิด launch feedback

en: Enable this flag to allow entering the folder.
th: เปิดใช้แฟล็กนี้เพื่ออนุญาตให้เข้าใช้โฟลเดอร์ได้

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
th: เปิดใช้แฟล็กนี้เพื่ออนุญาตให้ประมวลผลแฟ้มในรูปแบบของโปรแกรมได้

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่ออนุญาตให้เฉพาะเจ้าของโฟลเดอร์เท่านั้น ที่สามารถทำการลบหรือเปลี่ยนชื่อแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่อยู่ภายในได้ ส่วนผู้ใช้อื่นจะทำได้เพียงเพิ่มแฟ้มใหม่ โดยจะต้องมีสิทธิ์ 'แก้ไขเนื้อหา' ด้วย

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อทำเครื่องหมายว่าแฟ้มนี้สามารถสั่งประมวลผลได้ ซึ่งการทำแบบนี้ จำเป็นสำหรับโปรแกรมและสคริปต์เท่านั้น มันเป็นสิ่งจำเป็นเมื่อคุณต้องการสั่งประมวลผลแฟ้ม

en: Encoding:
th: ชุดรหัสภาษา:

en: Encryption:
th: การเข้ารหัส:

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
th: โปรดแน่ใจว่า มีโฟลเดอร์อยู่ก่อนแล้ว และเป็นโฟลเดอร์ว่าง จากนั้นลองใหม่อีกครั้ง

en: Ensure that the resource exists, and try again.
th: โปรดแน่ใจว่ามีทรัพยากรอยู่ก่อนแล้ว แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Enter descriptive label here
th: ป้อนคำอธิบายที่นี่

[ctx: Enter folder]
en: Enter
th: เข้าใช้

en: Enter the user name you want to run the application as here.
th: ป้อนชื่อผู้ใช้ที่คุณต้องการจะใช้สิทธิ์ในการประมวลผลโปรแกรมที่นี่

en: Enter the user name you want to run the application as.
th: ป้อนชื่อผู้ใช้ที่คุณต้องการจะใช้สิทธิ์ในการประมวลผลโปรแกรม

en: Entry Type
th: ประเภทรายการ

en: Error saving image to %1
th: เกิดข้อผิดพลาดในการบันทึกภาพลงใน %1

en: Error. Out of memory.
    %1
th: ผิดพลาด หน่วยความจำไม่เพียงพอ
    %1

en: Exec
th: ประมวลผล

en: Execute:
th: ดําเนินการ:

en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
th: คาดหวัง checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...

en: Explore in Filelight
th: สำรวจใน Filelight

en: FIXME: Document this
th: โปรดแก้ไข: โปรดสร้างเอกสารกำกับส่วนนี้ด้วย

en: Failed to open %1
th: ไม่สามารถเปิด %1 ได้

en: Failed to open the file.
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์ได้

en: File
th: แฟ้ม

en: File Already Exists
th: มีแฟ้มนี้อยู่แล้ว

en: File Changed
th: ชื่อเปลี่ยน

en: File Expected
th: ต้องการแฟ้ม

en: File System:
th: ระบบไฟล์:

en: File is too large to be trashed.
th: ไฟล์มีขนาดใหญ่เกินกว่าที่จะทิ้งถังขยะได้

en: File not found: %1
th: ไม่พบไฟล์: %1

en: File or Folder Does Not Exist
th: ยังไม่มีแฟ้มหรือโฟลเดอร์อยู่

en: File or Folder dropped onto itself
th: ไฟล์หรือโฟลเดอร์เข้าตัวเอง

[ctx: File permission]
en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Filename for clipboard content:
th: ชื่อแฟ้มสำหรับเนื้อหาคลิปบอร์ด:

en: Filename for dropped contents:
th: ชื่อไฟล์สำหรับเนื้อหาที่ถูกวาง:

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
th: แฟ้มและโฟลเดอร์จะถูกคัดลอกไปยังไดเรกทอรีที่มีอยู่ โดยจะปรากฏอยู่ด้านข้างของเนื้อหาที่มีอยู่ก่อนแล้ว
    คุณจะถูกถามอีกครั้งหากพบว่ามีข้อขัดแย้งเช่นเดิมเกิดขึ้นกับไดเรกทอรีที่มีอยู่

en: Folder Already Exists
th: มีโฟลเดอร์นี้อยู่ก่อนแล้ว

en: Folder Expected
th: ต้องการโฟลเดอร์

en: Folder Listing Unavailable
th: ไม่สามารถเรียกดูภายในโฟลเดอร์ได้

en: Folder moved into itself
th: โฟลเดอร์ย้ายเข้าไปในตัวเอง

en: Folders First
th: จัดเรียงโฟลเดอร์ก่อน

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
th: คุณสามารถป้อนตัวแทนค่าได้หลายตัวตามหลังคำสั่ง ซึ่งตัวแทนค่าเหล่านี้ จะถูกแทนที่ด้วยค่าจริงเมื่อโปรแกรมถูกสั่งให้ทำงาน ดังนี้:
    %f - ชื่อแฟ้มเดี่ยว
    %F - รายการชื่อแฟ้ม ซึ่งใช้กับโปรแกรมที่สามารถเปิดแฟ้มบนเครื่องได้หลายแฟ้มพร้อมกัน
    %u - ที่อยู่ URL เดี่ยว
    %U - รายชื่อของที่อยู่ URL
    %d - ไดเรกทอรีของแฟ้มที่จะเปิด
    %D - รายชื่อของไดเรกทอรี
    %i - ไอคอน
    %m - ไอคอนขนาดเล็ก
    %c - หมายเหตุ

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
th: ด้วยเหตุผลด้านความปลอดภัย การเปิดใช้ไฟล์ปฏิบัติการไม่ได้รับอนุญาตในบริบทนี้

en: Found a cyclic link in %1.
th: พบการเชื่อมโยงแบบวนรอบใน %1

en: Found a cyclic link while copying %1.
th: พบการเชื่อมโยงแบบวนรอบขณะทำสำเนา %1

en: Free Space:
th: ที่เหลือ:

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
th: ทำพื้นที่ดิสก์ให้ว่างเพียงพอ ด้วยการ 1) ลบแฟ้มที่ไม่ต้องการและแฟ้มชั่วคราวออกไป; 2) บีบอัดแฟ้มแล้วย้ายไปเก็บยังสื่อบันทึกข้อมูลอื่น เช่น ซีดีที่เขียนได้ เป็นต้น; หรือ 3) เพิ่มความจุของสื่อบันทึกข้อมูล

en: Get more Apps from Discover
th: เอาแอพเพิ่มเติมได้จาก Discover

en: Gro&up:
th: ก&ลุ่ม:

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
th: โปรแกรมช่วยจัดการถังขยะ KDE
    หมายเหตุ: หากต้องการย้ายไฟล์ไปที่ถังขยะ อย่าใช้ ktrash แต่ให้ใช้ "kioclient move'url' trash:/"

en: Hidden Files Last
th: ไฟล์ซ่อนอยู่สุดท้าย

en: Home Folder
th: โฟลเดอร์ส่วนตัว

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
th: ใหญ่มาก (%1x%1)

en: IP address:
th: หมายเลขไอพี:

en: Icon Position
th: ตำแหน่งของไอคอน

en: Icon file too big, download aborted
th: ไฟล์ไอคอนใหญ่เกินไป ดาวน์โหลดถูกยกเลิก

en: Icon size: %1 pixels
th: ขนาดไอคอน: %1 พิกเซล

en: Icons View
th: มุมมองไอคอน

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
th: หากใช้แฟล็กปักหมุดกับโฟลเดอร์ จะมีเพียงเจ้าของและผู้ดูแลระบบ รวมถึงผู้ใช้อื่นนอกเหนือจากนี้ที่ได้รับสิทธิ์ในการเขียนเท่านั้นที่สามารถลบหรือเปลี่ยนชื่อแฟ้มได้

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
th: หากแฟ้มเป็นแฟ้มที่ประมวลผลได้ และมีการตั้งค่าแฟล็กนี้ด้วย เมื่อประมวลผล มันจะถูกประมวลผลโดยใช้สิทธิ์ของกลุ่มของแฟ้ม

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
th: หากแฟ้มเป็นแฟ้มที่ประมวลผลได้ และมีการตั้งค่าแฟล็กนี้ด้วย เมื่อประมวลผล มันจะถูกประมวลผลโดยใช้สิทธิ์ของเจ้าของแฟ้ม

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
th: หากเปิดใช้แฟล็กนี้ จะมีการกำหนดกลุ่มของโฟลเดอร์นี้ให้กับแฟ้มใหม่ที่สร้างขึ้นในโฟลเดอร์นี้ด้วย

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
th: หากเปิดใช้แฟล็กนี้ จะมีการกำหนดเจ้าของโฟลเดอร์นี้ให้กับแฟ้มใหม่ที่สร้างขึ้นภายในโฟลเดอร์นี้ด้วย

en: If you do not trust this program, click Cancel
th: หากคุณไม่เชื่อถือโปรแกรมนี้ โปรดคลิก ยกเลิก

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
th: หากคุณทราบว่า ใครเป็นผู้เขียนโปรแกรมแม่ข่ายบริการนี้ ให้ทำการรายงานข้อผิดพลาดไปยังเขาโดยตรง

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
th: หากคุณต้องการจะลบชนิดของแฟ้ม (ประเภท mime ของแฟ้ม) ที่ไม่ให้ใช้กับโปรแกรมของคุณ ให้เลือกรายการประเภท mime ของแฟ้มทางด้านบน แล้วคลิกที่ปุ่มนี้

en: Improperly Formatted URL
th: รูปแบบที่อยู่ URL ไม่ถูกต้องหรือไม่สมบูรณ์

en: Information
th: ข้อมูล

en: Internal Error
th: ข้อผิดพลาดภายใน

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน
    โปรดส่งรายงานข้อผิดพลาด ไปยัง https://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในแม่ข่ายให้บริการ

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในใน copyOrMove ที่ไม่ควรเกิดขึ้น

en: Internal error in server
    %1
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในเครื่องแม่ข่าย
    %1

en: Internal error: could not prompt the user for which application to start
th: Internal error: ไม่สามารถแจ้งผู้ใช้ว่าควรเริ่มต้นแอปพลิเคชันใด

en: Invalid URL: %1
th: URL ไม่ถูกต้อง: %1

en: Invalid checksum.
th: checksum ไม่ถูกต้อง.

en: Invalid combination of protocols.
th: การรวมกันของโปรโตคอลไม่ถูกต้อง

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
th[0]: %1 รายการ

en: KDE SSL Information
th: ข้อมูล SSL ของ KDE

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
th: ระบบ KDE สามารถสื่อสารระหว่างโพรโทคอลและภายในโพรโทคอลได้ สิ่งที่ร้องขอมานี้ ได้ระบุโพรโทคอลที่จะใช้มาด้วย แต่ว่าโพรโทคอลนี้ ไม่มีความสามารถในการกระทำนั้น ซึ่งนี่เป็นเหตุการณ์ที่เกิดขึ้นไม่บ่อยนัก และดูเหมือนว่าจะเป็นข้อผิดพลาดจากการเขียนโปรแกรม

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
th: โปรแกรมของ KDE นั้นสามารถจะสื่อสารกันเองได้ โดยผ่านทางโพรโทคอลซ้อนโพรโทคอล ซึ่งจะกำหนดใช้โพรโทคอลเฉพาะกับแต่ละสถานการณ์ อย่างไรก็ตาม นี่ก็ไม่ได้เป็นหนึ่งในสถานการณ์เหล่านี้ แต่นี่เป็นเหตุการณ์ที่เกิดได้ยากมาก และดูเหมือนว่าน่าจะเป็นเกิดจากความผิดพลาดจากการเขียนโปรแกรม

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
th: แท็กทั้งหมด

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
th: เดสก์ท็อป

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
th: เอกสาร

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
th: ดาวน์โหลด

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
th: พื้นที่ส่วนตัว

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
th: แก้ไขวันนี้

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
th: แก้ไขเมื่อวานนี้

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
th: เพลง

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
th: เครือข่าย

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
th: รูปภาพ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
th: ไฟล์ล่าสุด

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
th: ตำแหน่งล่าสุด:

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
th: ถังขยะ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
th: วิดีโอ

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
th: KIO Exec - เปิดไฟล์ระยะไกล ตรวจสอบการแก้ไข และขอให้อัปโหลด

en: Known Applications
th: โปรแกรมที่รู้จัก

en: L&abel:
th: &ป้าย:

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
th: ใหญ่ (%1x%1)

en: Launching %1
th: ทำการเรียก %1

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
th: ทำการเรียก %1

en: Link
th: เชื่อมโยง

en: Link to Device
th: เชื่อมโยงไปยังอุปกรณ์

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่รองรับการเรียกรายการโฟลเดอร์

en: Location:
th: ตำแหน่ง:

en: Login OK
th: ล็อกอินผ่าน

en: Looking up correct file
th: กำลังค้นหาไฟล์ที่ถูกต้อง

en: Looking up section
th: ส่วนการค้นหา

en: MD5 digest:
th: ผลการย่อยข้อมูล MD5:

en: Malformed URL
    %1
th: รูปแบบที่อยู่ URL ไม่ถูกต้อง
    %1

en: Malformed URL %1
th: URL ผิดรูปแบบ %1

en: Malformed URL %1.
th: รูปแบบที่อยู่ URL %1 ไม่ถูกต้อง

en: Mask
th: มาสก์

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
th: กลาง (%1x%1)

en: Menu
th: เมนู

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
th: ส่งข้อมูลแล้ว:
    ล็อกอินโดยใช้ผู้ใช้ %1 และรหัสผ่าน=[ซ่อน]
    
    เครื่องแม่ข่ายตอบกลับมาว่า:
    %2

en: Mimetype
th: ประเภท Mime ของแฟ้ม

en: Modified:
th: แก้ไขเมื่อ:

en: More than one file provided
th: ให้มามากกว่าหนึ่งแฟ้ม

en: Mounted From:
th: เมานท์จาก:

en: Mounted On:
th: จุดเมานท์:

en: Mountpoint
th: จุดเมานท์

en: Move the item into a different folder.
th: ย้ายรายการไปยังโฟลเดอร์อื่น

en: Move to Trash
th: ทิ้งลงถังขยะ

en: Moving
th: ทำการย้าย

en: Name
th: ชื่อ

en: Name for new link:
th: ชื่อสำหรับลิงค์ใหม่:

en: Named group
th: กลุ่มที่กำหนดชื่อ

en: Named user
th: ผู้ใช้ที่กำหนดชื่อ

en: Navigate
th: นำทาง

en: Network
th: เครือข่าย

en: Next to File Name
th: ถัดจากชื่อแฟ้ม

en: No Access
th: ไม่มีสิทธิ์เข้าถึง

en: No Content
th: ไม่มีเนื้อหา

en: No Exec field in %1
th: ไม่มีฟิลด์ Exec ใน %1

en: No associated application
th: ไม่มีโปรแกรมเกี่ยวข้อง

en: No favicon found for %1
th: ไม่พบ favicon สำหรับ %1

en: No hostname specified.
th: ยังไม่ได้ระบุชื่อเครื่อง

en: No mail client found
th: ไม่พบแอปอีเมล

en: No media in device for %1
th: ไม่พบสื่อในอุปกรณ์ %1

en: No preferred search providers were found.
th: ไม่พบผู้ให้บริการการค้นหาที่ต้องการ

en: No registered file type
th: ไม่มีประเภทไฟล์ที่ลงทะเบียน

en: No search providers were found.
th: ไม่พบผู้ให้บริการการค้นหา

en: No terminal emulator found
th: ไม่พบโปรแกรม terminal emulator

en: Nothing to Delete
th: ไม่มีอะไรที่จะลบ

en: Nothing to Trash
th: ไม่มีอะไรที่จะทิ้งลงถังขยะ

en: O&thers:
th: &อื่น ๆ:

en: O&wner:
th: เ&จ้าของ:

en: One or more files on this device are open within an application.
th: ไฟล์หนึ่งไฟล์ขึ้นไปบนอุปกรณ์นี้เปิดอยู่ในแอปพลิเคชัน

en: One or more files on this device are opened in application <application>"%2"</application>. | One or more files on this device are opened in following applications: <application>%2</application>.
th[0]: ไฟล์หนึ่งไฟล์ขึ้นไปบนอุปกรณ์นี้ถูกเปิดในแอปพลิเคชัน:<application>%2</application>.

en: Only executables on local file systems are supported.
th: ใช้ได้เฉพาะแฟ้ม ที่สามารถประมวลผลได้ภายในระบบเท่านั้น

en: Only folders can be added to the Places panel.
th: สามารถเพิ่มเฉพาะโฟลเดอร์ลงในแผงสถานที่ได้เท่านั้น

en: Only own&er can delete or rename contents
th: เจ้าของเ&ท่านั้นที่เปลี่ยนชื่อและลบเนื้อหาได้

en: Only the owner can change permissions.
th: เจ้าของเท่านั้นที่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์ที่อนุญาตได้

en: Open
th: เปิด

en: Open &with %1
th: เ&ปิดใช้ด้วย %1

en: Open Containing Folder
th: เปิดโฟลเดอร์ที่บรรจุ

en: Open With
th: เปิดใช้ด้วย

en: Open With:
th: เปิดด้วย:

en: Open file dialog
th: เปิดกล่องเลือกแฟ้ม

en: Opening connection to host %1
th: กำลังทำการเชื่อมต่อไปยังเครื่อง %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่รองรับการเปิดการเชื่อมต่อ

en: Opening files is not supported with protocol %1.
th: ยังไม่รองรับการเปิดแฟ้มกับโพรโทคอล %1

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Organization:
th: องค์กร:

en: Organizational unit:
th: หน่วยองค์กร:

en: Others
th: อื่น ๆ

en: Otherwise, the request would have succeeded.
th: ไม่เช่นนั้น ก็ทำสิ่งที่ร้องขอมาก็เรียบร้อยแล้ว

en: Out of Memory
th: หน่วยความจำไม่เพียงพอ

en: Overwrite File?
th: เขียนทับแฟ้มหรือไม่ ?

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
th: &เขียนทับไฟล์เก่าหรือไม่ ?

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Owner (Default)
th: เจ้าของ (ค่าเริ่มต้น)

en: Ownership
th: ความเป็นเจ้าของ

en: Owning Group
th: กลุ่มของเจ้าของ

en: Parent Folder
th: โฟลเดอร์แม่

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
th[0]: ของกุญแจแบบ %1 บิต

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
th[0]: ใช้ %1 บิต

en: Paste
th: วาง

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
th: ไม่สามารถเพิ่มแผงสถานที่ได้: %1

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
th: โปรดรายงานสิ่งขัดข้องไปที่ <a href="http://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> เพื่อแจ้งให้ทีม KDE ได้ทราบถึงวิธีการตรวจสอบสิทธิ์ที่ยังไม่รองรับ

en: Points to:
th: ชี้ไปยัง:

en: Preparing document
th: กําลังจัดเตรียมเอกสาร

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
th: ไม่จำเป็นต้องเพิ่มสิทธิ์เนื่องจาก 
    '%1' เป็นของผู้ใช้ปัจจุบัน
    โปรดลองอีกครั้งหลังจากเปลี่ยนสิทธิ์

en: Program:
th: โปรแกรม:

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Properties for %1
th: คุณสมบัติของ %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
th[0]: คุณสมบัติของ %1 รายการที่เลือกไว้

en: Protocol %1 does not support action %2.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่รองรับการกระทำ %2

en: Protocol %1 is not a Filesystem
th: โพรโทคอล %1 ไม่ใช่ระบบแฟ้ม

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
th: โพรโทคอล %1 ไม่ใช่โพรโทคอลแบบตัวกรอง

en: Protocol is a Filter Protocol
th: โพรโทคอลเป็นแบบตัวกรอง

en: Proxy Authentication Failed.
th: การตรวจสอบสิทธิ์ของพร็อกซีล้มเหลว

en: Proxy:
th: พร็อกซี:

en: Read
th: อ่าน

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
th: ฟอร์แมตไดรฟ์ปลายทางเพื่อใช้ระบบไฟล์ที่รองรับไฟล์ใหญ่ขนาดนั้น

en: Refresh
th: ปรับปรุงใหม่

en: Reload
th: โหลดใหม่

en: Remote Files Not Accepted
th: ไม่ยอมรับแฟ้มระยะไกล

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
th: Remote URL %1
    ไม่อนุญาติให้ใช้สวิตช์ --tempfiles

en: Remote files not accepted
th: ไม่ยอมรับแฟ้มทางไกล

en: Remove
th: เอาออก

en: Rename:
th: เปลี่ยนชื่อ:

en: Renaming
th: กําลังเปลี่ยนชื่อ

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการเปลี่ยนชื่อหรือย้ายแฟ้มภายใน %1

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace All
th: แทนทั้งหมด

en: Request Aborted
th: สิ่งที่ร้องขอมาถูกยุติแล้ว

en: Request Aborted By User
th: ได้รับการขอให้ยุติมาจากผู้ใช้

en: Restore a trashed file to its original location
th: กู้คืนไฟล์ที่ถูกทิ้งไปยังตำแหน่งเดิม

en: Retrieving data from %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการรับข้อมูลจาก %1

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการรับข้อมูลประเภท mime ของแฟ้ม จาก %1

en: Retry
th: ลองอีกครั้ง

en: Retry Authentication
th: ลองตรวจสอบสิทธิ์ใหม่

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
th: ลองทำสิ่งร้องขอมา และตรวจสอบให้แน่ใจว่า ได้ป้อนรายละเอียดส่วนการตรวจสอบสิทธิ์ไว้ถูกต้องแล้ว

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
th: พยายามทำสิ่งที่ร้องขอใหม่อีกครั้ง โดยไม่ต้องกลับมาทำต่อในจุดที่ค้างไว้

en: Retry the request.
th: พยายามทำสิ่งที่ร้องขอมา

en: Run as a different user
th: ประมวลผลโดยใช้ผู้ใช้อื่น

en: Run in &terminal
th: ทำงานในเ&ทอร์มินัล

en: Run in terminal
th: เปิดในเทอร์มินัล

en: Run using dedicated graphics card
th: ใช้งานโดยใช้ dedicated graphics card

en: SHA1 digest:
th: ผลการย่อยข้อมูล SHA1:

en: SSL
th: แบบ SSL

en: SSL version:
th: รุ่นของ SSL:

en: Save As
th: บันทึกเป็น

en: Saving to cache
th: บันทึกลงในแคช

en: Search for '%1' with
th: ค้นหา '%1' ด้วย

en: Select one or more file types to add:
th: เลือกชนิดแฟ้มหนึ่งหรือหลายชนิดเพื่อเพิ่ม:

en: Sending login information
th: กำลังส่งข้อมูลการล็อกอิน

en: Serial number:
th: หมายเลขลำดับ:

en: Server Authentication
th: การตรวจสอบสิทธิ์ของแม่ข่าย

en: Set GID
th: ตั้งหมายเลขกลุ่ม

en: Set UID
th: ตั้งหมายเลขผู้ใช้

en: Sets the working directory for your application.
th: ตั้งค่าไดเรกทอรีในการทำงานให้กับโปรแกรมของคุณ

en: Short View
th: มุมมองย่อ

en: Show
    Entries
th: แสดง
    รายการ

en: Show Full Path
th: แสดงพาธที่สมบูรณ์

en: Show Hidden Files
th: แสดงแฟ้มที่ถูกซ่อน

en: Show Places Panel
th: แสดงแผงสถานที่

en: Show Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Show Preview Panel
th: แสดงตัวอย่าง

en: Site:
th: เว็บไซต์:

en: Size:
th: ขนาด:

en: Size: %1
th: ขนาด: %1

en: Skip
th: ข้าม

en: Skip All
th: ข้ามทั้งหมด

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
th: ไม่สามารถใช้เครื่องหมายทับในชื่อไฟล์และโฟลเดอร์ได้

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
th: เล็ก (%1x%1)

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
th: บางส่วนของเอกสารนี้ถูกเข้ารหัสไว้ด้วย SSL แต่ส่วนหลักไม่ได้เข้ารหัสไว้

en: Sorry
th: ขออภัย

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
th: เรียงเก่าก่อน

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
th: เรียงเล็กก่อน

en: Sort by Date
th: เรียงตามวันที่

en: Sort by Name
th: เรียงตามชื่อ

en: Sort by Size
th: เรียงตามขนาด

en: Sort by Type
th: เรียงตามประเภทรายการ

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
th: เรียงใหญ่ก่อน

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
th: เรียงใหม่ก่อน

en: Sorting
th: เรียงลำดับ

en: Source
th: ต้นทาง

en: Source and Destination Files Identical
th: แฟ้มต้นทางและปลายทางเป็นแฟ้มเดียวกัน

en: Special
th: พิเศษ

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
th: แฟล็กพิเศษ ดูความหมายที่ชัดเจนของแฟล็กได้ในส่วนคอลัมน์ทางด้านขวามือ

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
th: แฟล็กพิเศษ จะใช้ได้กับโฟลเดอร์ทั้งหมด โดยความหมายที่ชัดเจนของแฟล็กจะเห็นได้ในส่วนคอลัมน์ทางด้านขวามือ

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
th: ระบุการกระทำที่อนุญาตให้ผู้ใช้ทั้งหมด แม้ว่าจะไม่ใช่เจ้าของหรืออยู่ในกลุ่มหรือไม่ สามารถทำได้

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
th: ระบุการกระทำที่อนุญาตให้สมาชิกของกลุ่มทำได้

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
th: ระบุการกระทำที่อนุญาตให้เจ้าของทำได้

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
th: ไม่แนะนำให้เริ่มชื่อไฟล์หรือโฟลเดอร์ด้วยเครื่องหมายติลเดอ (~) เพราะอาจสร้างความสับสนหรืออันตรายได้เมื่อใช้เทอร์มินัลเพื่อลบข้อมูล

en: State:
th: รัฐ:

en: Stop
th: หยุด

en: Suggest New &Name
th: แ&นะนำชื่อใหม่

en: Suggested file name for the downloaded file
th: ชื่อไฟล์ที่แนะนำสำหรับไฟล์ที่ดาวน์โหลด

en: Syntax error in command %1 coming from %2
th: Syntax error ในคำสั่ง %1 มาจาก %2

en: Syntax error in command %1 while trying to run %2
th: Syntax error ในคําสั่ง %1 ขณะพยายามเรียกใช้ %2

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
th: ไม่พบเทอร์มินัล %1 ขณะพยายามเรียกใช้ %2

en: Terminal options
th: ตัวเลือกของเทอร์มินัล:

en: Terminal options:
th: ตัวเลือกของเทอร์มินัล:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
th: ที่อยู่ <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong> (URL) ที่คุณป้อนมา ไม่ได้อ้างอิงถึงทรัพยากร

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
th: ที่อยู่ <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ที่คุณป้อนมา ไม่ได้อ้างถึงส่วนของการเข้าถึงทรัพยากร <strong>%1%2</strong> ที่ระบุ

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
th: ที่อยู่ <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ที่คุณป้อนมา อาจจะไม่ถูกต้องหรือไม่สมบูรณ์ โดยรูปแบบของที่อยู่ URL ตามปกติจะเป็น: <blockquote><strong>โพรโทคอล://ผู้ใช้:รหัสผ่าน@โฮสต์.ชื่อโดเมน:พอร์ต/โฟลเดอร์/ชื่อแฟ้ม.ส่วนขยาย?ตัวแปร=ค่า</strong></blockquote>

en: The KIO worker which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
th: ไม่สามารถเริ่มการทำงานของ KIO worker ที่ให้การเข้าถึงโปรโตคอล <strong>%1</strong> ได้ ซึ่งโดยปกติแล้วเกิดจากเหตุผลทางเทคนิค

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
th: แฟล็กอ่าน อนุญาตให้ดูเนื้อหาภายในแฟ้มได้

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
th: แฟล็กปักหมุดไม่สามารถใช้ได้บนระบบลินุกซ์ แต่อาจจะใช้ได้กับบางระบบ

en: The URL %1
    is malformed
th: URL %1
    มีรูปร่างผิดปกติ

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
th: แฟล็กเขียน อนุญาตให้ทำการแก้ไขเนื้อหาภายในแฟ้มได้

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
th: ผู้ออกให้

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
th: ไม่, มีข้อผิดพลาด:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
th: ใช่

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
th: คลิปบอร์ดมีการเปลี่ยนแปลงตั้งแต่คุณใช้การ 'วาง': ทำให้ไม่สามารถปรับใช้รูปแบบข้อมูลที่เคยเลือกไว้ใช้ไม่ได้แล้ว โปรดทำการคัดลอกสิ่งที่ต้องวางใหม่อีกครั้ง

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
th: ไฟล์รายการเดสก์ท็อป
    %1
    ไม่ถูกต้อง

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
th: แฟ้มรายการพื้นที่ทำงาน
    %1
    เป็นประเภทการเชื่อมโยง แต่ไม่มีส่วน URL=... อยู่

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
th: ภายในแฟ้มพื้นที่ทำงาน %1 ไม่มีส่วน Type=... อยู่

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
th: ปลายทาง

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
th: ทรัพยากรปลายทางมีพื้นที่ไม่เพียงพอสำหรับบันทึกสถานะของทรัพยากร หลังจากที่มีการประมวลผลของวิธีการนี้แล้ว

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
th: อุปกรณ์ '%1' ไม่ใช่อุปกรณ์ประเภทดิสก์ จึงไม่สามารถเด้งสื่อออกได้

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
th: อุปกรณ์อาจจะไม่ว่าง (ถูกใช้งานอยู่) คืออาจจะถูกใช้อยู่โดยโปรแกรม หรือผู้ใช้อื่น ๆ เช่น มีหน้าต่างเบราว์เซอร์ที่เรียกใช้งานบนตำแหน่งซึ่งอยู่บนอุปกรณ์นี้ ก็จะทำให้อุปกรณ์อยู่ในสถานะถูกใช้งานอยู่ได้

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
th: อุปกรณ์อาจจะยังไม่พร้อมใช้งาน ตัวอย่างเช่น อาจจะไม่มีสื่ออยู่ในอุปกรณ์แบบย้ายสื่อได้ (เช่น ไม่มีแผ่นซีดีรอมอยู่ในไดรฟ์ซีดี เป็นต้น) หรือในกรณีของอุปกรณ์ต่อพ่วง/อุปกรณ์แบบพกพา ก็อาจจะเกิดจาก อุปกรณ์ดังกล่าวยังไม่ได้ทำการเชื่อมต่อหรือเชื่อมต่ออยู่อย่างไม่ถูกต้อง

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
th: ไดเร็กทอรี %1 ไม่มีอยู่อีกต่อไป ดังนั้นจึงไม่สามารถกู้คืนรายการนี้ไปยังตำแหน่งเดิมได้ คุณสามารถสร้างไดเร็กทอรีนั้นใหม่และใช้การดำเนินการกู้คืนอีกครั้ง หรือลากรายการไปที่อื่นเพื่อกู้คืน

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
th: ไฟล์ปฏิบัติการ "%1" อยู่บนระบบไฟล์ระยะไกล ด้วยเหตุผลด้านความปลอดภัยจึงไม่เริ่ม

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
th: ไฟล์
    %1
    ถูกเปลี่ยนแปลง
    อยากอัพโหลดการเปลี่ยนแปลงไหม

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
th: มีแฟ้มที่ชื่อ "%1" อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะเขียนทับมันหรือไม่ ?

en: The file "%1" could not be found
th: ไม่สามารถหาแฟ้ม "%1" ได้

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
th: แฟ้ม %1 ถูกคัดลอกมาจาก %2, และดูเหมือนจะถูกแก้ไขหลังจากนั้นเมื่อ %3
    การเลิกทำการคัดลอกจะเป็นการลบแฟ้ม และการแก้ไขเปลี่ยนแปลงทั้งหมดจะสูญไป
    คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะลบ %4 ?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
th: แฟ้มอาจจะถูกใช้อยู่ (และอาจถูกล็อคไว้) โดยผู้ใช้หรือโปรแกรมอื่น

en: The file or folder %1 does not exist.
th: ยังไม่มีแฟ้มหรือโฟลเดอร์ %1 อยู่

en: The files <b>seem identical</b>.
th: ไฟล์เหล่านี้<b>ดูเหมือนกัน</b>

en: The files are <b>different</b>.
th: ไฟล์<b>แตกต่างกัน</b>

en: The files are <b>identical</b>.
th: ไฟล์<b>เหมือนกัน</b>

en: The files are likely to be identical: they have the same size and their contents are the same at the beginning, middle and end.
th: ไฟล์เหล่านี้น่าจะเหมือนกันทุกประการ คือ มีขนาดเท่ากัน และเนื้อหาในตอนต้น ตอนกลาง และตอนจบก็เหมือนกัน

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
th: ไม่สามารถสร้าง symlink %1 ได้
    ระบบไฟล์ปลายทาง (%2) ไม่รองรับ symlink

en: The location where the folder was to be created may not exist.
th: ตำแหน่งที่โฟลเดอร์จะถูกสร้าง ยังไม่มีอยู่

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
th: ส่วนหลัก ๆ ของเอกสารนี้ถูกเข้ารหัสไว้ด้วย SSL แต่ก็มีบางส่วนที่ไม่ได้เข้ารหัสไว้

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
th: ชื่อ %1 ที่คุณป้อนมา อาจจะไม่มีอยู่จริง หรืออาจจะเกิดจากการพิมพ์ผิดของคุณเองก็ได้

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
th: การสื่อสารแบบเครือข่าย อาจจะยังไม่ถูกปรับแต่งค่าอย่างถูกต้อง หรือส่วนเชื่อมต่อเครือข่ายอาจจะยังไม่เปิดการทำงาน

en: The new file name is empty.
th: ยังไม่มีชื่อของแฟ้มใหม่

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
th: ไม่สามารถดำเนินการให้เสร็จสมบูรณ์ได้เนื่องจากไม่สามารถติดต่อบริการสำหรับการร้องขอรหัสผ่าน (kpasswdserver) ได้

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
th: ไม่สามารถปฏิบัติการให้สมบูรณ์ได้ เนื่องจากต้นทางและปลายทางเป็นไฟล์หรือโฟลเดอร์เดียวกัน

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
th: ไม่สามารถปฏิบัติการให้สมบูรณ์ได้ เนื่องจากแฟ้มต้นทางและปลายทางเป็นแฟ้มเดียวกัน

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
th: ไม่สามารถดำเนินการให้เสร็จสมบูรณ์ได้เนื่องจากไม่สามารถย้ายแหล่งที่มาเข้าไปในตัวมันเองได้

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
th: ดูเหมือนห่วงโซ่ของใบรับรอง SSL ที่เท่าเทียมกันจะมีข้อผิดพลาด

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
th: โพรเซสของโพรโทคอล %1 ตายอย่างไม่คาดคิด

en: The program "%1" could not be launched.
th: ไม่สามารถเปิดโปรแกรม "%1" ได้

en: The program "%1" needs to have executable permission before it can be launched.
th: โปรแกรม "%1" ต้องได้รับอนุญาตก่อนจึงจะเปิดใช้งานได้

en: The program '%1' is missing executable permissions.
th: โปรแกรม '%1' ขาดการอนุญาตการใช้งาน

en: The program '%1' was found at '%2' but it is missing executable permissions.
th: โปรแกรม '%1' พบที่ '%2' แต่ขาดการอนุญาตการใช้งาน

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
th: โปรแกรมแม่ข่ายให้บริการ ซึ่งต้องการใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ได้รายงานข้อผิดพลาดภายในมาว่า: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
th: ไม่สามารถเริ่มโปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณที่ให้การเข้าใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ได้ ซึ่งอาจจะเกิดจากปัญหาทางเทคนิค

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
th: โปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งมีการใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ไม่สามารถทำงานต่อไปได้ เนื่องจากหน่วยความจำที่ต้องการใช้มีไม่เพียงพอ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน จากโปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งต้องการเข้าใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong>

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
th: โปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ได้รายงานข้อผิดพลาดของการขัดจังหวะที่ไม่รู้จัก: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
th: โปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ได้เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
th: โปรแกรมบนคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งมีการใช้งานโพรโทคอล <strong>%1</strong> ยุติการทำงานอย่างไม่คาดคิด

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
th: โปรแกรมที่ต้องการความเข้ากันได้กับโพรโทคอลนี้ อาจจะยังไม่ได้ปรับเป็นรุ่นใหม่ตามรุ่นของ KDE ของคุณ ซึ่งอาจทำให้เกิดความเข้ากันไม่ได้กับโปรแกรมรุ่นที่คุณใช้อยู่ และทำให้ไม่สามารถทำงานได้

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
th: โพรโทคอล %1 ยังไม่ได้เตรียมกำหนดบริการของโฟลเดอร์

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
th: โพรโทคอล %1 ไม่ใช่โพรโทคอลแบบตัวกรอง

en: The protocol %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับโพรโทคอล %1

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
th: โพรโทคอล %1 เป็นโพรโทคอลตัวกรองเท่านั้น

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
th: โพรโทคอล <strong>%1</strong> ยังไม่มีการรองรับจากโปรแกรม KDE ตัวปัจจุบัน ที่ถูกติดตั้งไว้ในคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
th: โพรโทคอลหรือเครื่องแม่ข่ายอาจจะยังไม่รองรับการรับส่งแฟ้มที่ยังไม่สำเร็จได้

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
th: หัวข้อ

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
th: เครื่องแม่ข่ายปลายทางยังไม่ได้ทำการส่งใบรับรอง SSL ใด ๆ มาให้
    จึงทำการยุติเนื่องจากไม่สามารถทำการตรวจสอบการยืนยันตัวของเครื่องแม่ข่ายได้

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
th: สิ่งที่ร้องขอมาต้องการใช้แฟ้ม แต่พบว่า <strong>%1</strong> เป็นโฟลเดอร์

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
th: สิ่งที่ร้องขอมาต้องการใช้โฟลเดอร์ แต่พบว่า <strong>%1</strong> เป็นแฟ้ม

en: The request was not completed because it was aborted.
th: ไม่สามารถทำสิ่งที่ร้องขอมาให้สำเร็จได้ เนื่องจากมันถูกยุติเสียก่อน

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
th: การกระทำที่ร้องขอมานั้น ยังไม่มีการรองรับจากโปรแกรม KDE ซึ่งเป็นตัวจัดการโพรโทคอล <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
th: ไม่สามารถเริ่มการใช้งาน ("เมานท์") อุปกรณ์ที่ร้องขอมาได้ ซึ่งรายงานข้อผิดพลาดคือ: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
th: ไม่สามารถยกเลิกการใช้งาน ("ยกเลิกการเมานท์") อุปกรณ์ที่ร้องขอมาได้  ซึ่งรายงานข้อผิดพลาดคือ: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
th: ไม่สามารถเขียนไปยังแฟ้ม <strong>%1</strong> ตามต้องการได ้เนื่องจากพื้่นที่ดิสก์ไม่เพียงพอ

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มที่ร้องขอมาได้ เนื่องจากมีแฟ้มที่ชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้ว

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ที่ร้องขอมาได้ เนื่องจากมีโฟลเดอร์ที่ชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้ว

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
th: ไม่สามารถวิเคราะห์ไฟล์วิธีใช้ที่ขอไว้ได้:<br />%1

en: The requested lock could not be granted. %1
th: คำขอให้ทำการล็อค ไม่ได้รับการอนุญาต; %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
th: ปฏิบัติการที่ร้องขอมา ต้องการจะสร้างแฟ้มชั่วคราว <strong>%1</strong> แต่ไม่สามารถสร้างได้

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
th: ปฏิบัติการที่ร้องขอมา ต้องการจะลบแฟ้มชั่วคราวเพื่อบันทึกเป็นแฟ้มใหม่เมื่อดาวน์โหลดเสร็จแล้ว แต่ก็ไม่สามารถลบแฟ้มชั่วคราว <strong>%1</strong> ได้

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
th: ปฏิบัติการที่ร้องขอมา ต้องการจะลบแฟ้มดั้งเดิม เหมือนกับเมื่อสิ้นสุดการย้ายแฟ้ม แต่ไม่สามารถลบแฟ้มดั้งเดิม <strong>%1</strong> ได้

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
th: ปฏิบัติการที่ร้องขอมา ต้องการจะเปลี่ยนชื่อแฟ้มเดิม <strong>%1</strong> แต่ไม่สามารถเปลี่ยนได้

en: The requested protocol may not be supported.
th: อาจจะยังไม่รองรับโพรโทคอลที่ร้องขอมา

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างการเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์ %1 ที่ร้องขอมาได้

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
th: ไม่มีการให้ขนาดเนื้อหาที่ต้องการสำหรับการดำเนินการ POST

en: The resource cannot be deleted.
th: ไม่สามารถลบทรัพยากรได้

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
th[0]: URL ที่เลือกใช้มีรูปแบบที่ไม่ได้รับการสนับสนุน โปรดใช้รูปแบบนี้: %2

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
th: เครื่องแม่ข่าย <strong>%1</strong> ปฏิเสธการขออนุญาตเข้าใช้งานจากคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

en: The server does not support the request type of the body.
th: เครื่องแม่ข่ายไม่รองรับประเภทตัวข้อความที่ร้องขอมา

en: The server failed the authenticity check (%1).
th: เครื่องแม่ข่ายล้มเหลวในการตรวจสอบสิทธิ์ (%1)

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
th: แม่ข่ายให้บริการยังไม่ว่างที่จะตอบกลับมายังส่วนที่ร้องขอเข้ามา

en: The server was unable to maintain the liveness of the
    properties listed in the propertybehavior XML element
    or you attempted to overwrite a file while requesting
    that files are not overwritten.
     %1
th: เซิร์ฟเวอร์ไม่สามารถรักษาความมีชีวิตของ
    คุณสมบัติที่แสดงอยู่ใน propertybehavior XML element
    หรือคุณพยายามเขียนทับไฟล์ในขณะที่ขอให้ไฟล์ไม่ถูกเขียนทับ
    %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
th: เครื่องแม่ข่ายซึ่งเชื่อมต่ออยู่กับระบบอินเทอร์เน็ตในปัจจุบัน อาจจะยังไม่ได้ปรับแต่งค่าให้รับการเชื่อมต่อที่ร้องขอไป

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
th: เครื่องแม่ข่ายซึ่งเชื่อมต่ออยู่กับระบบอินเทอร์เน็ตในปัจจุบัน อาจจะยังไม่ได้ปรับแต่งค่าให้รับการเชื่อมต่อกับบริการที่ร้องขอไป (%1)

en: The source and destination are the same file.
    %1
th: แฟ้มต้นทางและปลายทางเป็นแฟ้มเดียวกัน
    %1

en: The source is <b>bigger by %1</b>.
th: แหล่งที่มามีขนาดใหญ่กว่า <b>%1</b>

en: The source is <b>more recent</b>.
th: คำเตือน, ปลายทาง<b>ใหม่กว่า</b>

en: The source is <b>older</b>.
th: คำเตือน, ปลายทาง<b>เก่ากว่า</b>

en: The source is <b>smaller by %1</b>.
th: แหล่งที่มามีขนาดเล็กกว่า <b>%1</b>

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
th: ต้นทาง

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
th: แฟ้มหรือโฟลเดอร์ <strong>%1</strong> ที่ระบุไว้ ยังไม่มีอยู่

en: The specified folder does not exist or was not readable.
th: โฟลเดอร์ที่ระบุยังไม่มีอยู่ หรือไม่สามารถอ่านได้

en: The specified folder may not be empty.
th: โฟลเดอร์ที่ระบุไว้ อาจจะไม่ใช่โฟลเดอร์ว่าง

en: The specified folder may not exist.
th: ยังไม่มีโฟลเดอร์ที่ระบุไว้อยู่

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
th: สิ่งที่ร้องขอตามที่ระบุมา ได้ถามถึงการกลับมาทำงานต่อยังจุดที่ทำการรับส่งแฟ้ม <strong>%1</strong> ค้างไว้ ปรากฏว่าไม่สามารถปฏิบัติการต่อไปได้

en: The specified resource may not exist.
th: ทรัพยากรที่ระบุไว้อาจจะยังไม่มีอยู่

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
th: อาจจะยังไม่มีทรัพยากรที่ระบุไว้อยู่หรือไม่อาจจะไม่สามารถเข้าใช้งานได้

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
th: ไฟล์ชั่วคราว
    %1
    ได้รับการแก้ไขแล้ว
    คุณยังต้องการลบมันอยู่หรือไม่

en: The trash is full. Empty it or remove items manually.
th: ถังขยะเต็มแล้ว ให้ล้างถังขยะหรือลบรายการออกด้วยตนเอง

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
th: รุ่นของโพรโทคอล %1 ที่รองรับโดยคอมพิวเตอร์เครื่องนี้กับเครื่องแม่ข่าย อาจจะทำงานเข้ากันไม่ได้

en: There are no special actions available for protocol %1.
th: ไม่มีการกระทำพิเศษสำหรับโพรโทคอล %1

en: There is no documentation available for %1.
th: ไม่มีเอกสารสำหรับ %1

en: There is not enough space on the disk to write %1.
th: ไม่มีพื้นที่เพียงพอบนดิสก์สำหรับเขียน %1

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
th: อาจจะมีปัญหาบางจุดบนเส้นทางสื่อสารระหว่างเครื่องแม่ข่ายและคอมพิวเตอร์นี้

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
th: นี่อาจจะมีสาเหตุที่เกิดจากการปรับแต่งค่าระบบเครือข่ายของคุณเอง โดยเฉพาะส่วนชื่อเครื่องพร็อกซี หากก่อนหน้านี้คุณเคยสามารถเข้าใช้งานอินเทอร์เน็ตได้ ก็หมายความว่า น่าจะเกิดจากสาเหตุอื่น

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
th: อาจมีสาเหตุมาจากการปรับแต่งระบบเครือข่ายของคุณเอง แต่หากคุณเคยสามารถใช้งานอินเทอร์เน็ตโดยไม่มีปัญหามาก่อน ก็แสดงว่า ปัญหานี้น่าจะเกิดจากสาเหตุอื่น

en: There may have been a problem with your network connection.
th: อาจเกิดปัญหาการเชื่อมต่อกับระบบเครือข่ายของคุณ

en: These files use advanced permissions.
th: แฟ้มเหล่านี้มีการใช้สิทธิ์ที่อนุญาตขั้นสูง

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
th: ชื่อใหม่ #

en: This action was prevented by another error.
th: การกระทำนี้ ถูกปกป้องจากข้อผิดพลาดอื่น

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
th: การกระทำนี้จะเขียนทับ '%1' ด้วยตัวมันเอง
    โปรดป้อนชื่อแฟ้มใหม่

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
th: ข้อผิดพลาดนี้ เกี่ยวพันกับโปรแกรม KDE เป็นอย่างมาก ซึ่งรายละเอียดเพิ่มเติมที่แจ้งให้คุณทราบ ควรจะมีมากกว่าที่มีอยู่ในส่วนสถาปัตยกรรม input/output ของ KDE

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
th[0]: แฟ้มทั้งหมดเป็นที่อยู่เชื่อมโยงและไม่มีสิทธิ์ที่อนุญาต

en: This file is already in the trash bin.
th: ไฟล์นี้มีอยู่ในถังขยะแล้ว

en: This file is incomplete and should not be opened.
    Check your open applications and the notification area for any pending tasks or downloads.
th: ไฟล์นี้ยังไม่สมบูรณ์และไม่ควรเปิด
    ตรวจสอบแอปพลิเคชันที่เปิดอยู่และพื้นที่การแจ้งเตือนว่ามีงานหรือการดาวน์โหลดใด ๆ ที่กำลังรออยู่หรือไม่

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
th[0]: แฟ้มเหล่านี้มีการใช้สิทธิ์ที่อนุญาตขั้นสูง

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
th: แฟล็กนี้อนุญาตให้ทำการเพิ่ม, เปลี่ยนชื่อ และลบแฟ้มได้ ข้อควรจำ การลบและเปลี่ยนชื่อนั้น สามารถถูกจำกัดสิทธิ์ได้โดยการใช้แฟล็กปักหมุด

en: This flag allows viewing the content of the folder.
th: แฟล็กนี้อนุญาตให้ดูเนื้อหาภายในโฟลเดอร์ได้

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
th[0]: โฟลเดอร์เหล่านี้มีการใช้สิทธิ์ที่อนุญาตขั้นสูง

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
th: นี่เป็นข้อผิดพลาดเชิงเทคนิค ที่ไม่สามารถจะสร้างอุปกรณ์สำหรับการสื่อสารในเครือข่าย (ซ็อกเก็ต) ตามต้องการได้

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
th: นี่เป็นข้อผิดพลาดทางเทคนิคตามปกติ ที่ไม่สามารถเริ่มอุปกรณ์สำหรับการสื่อสารของเครือข่าย (ซ็อกเก็ต) เพื่อรอรับการเชื่อมต่อเครือข่ายที่มีเข้ามาได้

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
th: นี่เป็นข้อผิดพลาดทางเทคนิคตามปกติ ที่จะเกิดข้อผิดพลาดขึ้น เมื่อพยายามจะยอมรับการเชื่อมต่อระบบเครือข่ายที่มีเข้ามา

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
th: ดูคล้ายกับการเกิดจากข้อผิดพลาด (บั๊ก) ในโปรแกรมมากโปรดพิจารณารายงานข้อผิดพลาดในรายละเอียดด้านล่างนี้

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
th: นี่ดูเหมือนจะมีสาเหตุมาจากข้อผิดพลาดของโปรแกรมแม่ข่ายให้บริการ โปรดพิจารณาส่งรายละเอียดการเกิดข้อผิดพลาดที่สมบูรณ์ ดังรายละเอียดด้านล่างนี้

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
th: นี่เป็นรายการของแฟ้มที่จะเปิดใช้ ซึ่งสามารถเลือกได้มากกว่าหนึ่งแฟ้ม โดยการเลือกแฟ้มมากกว่าหนึ่งแฟ้ม ให้แยกแต่ละชื่อแฟ้มด้วยช่องว่าง

en: This is the name of the file to open.
th: นี่เป็นชื่อของแฟ้มที่จะเปิด

en: This is the name to save the file as.
th: นี่เป็นชื่อของแฟ้มที่จะบันทึกไป

en: This may be an error on the server side.
th: อาจจะเกิดข้อผิดพลาดทางฝั่งของเครื่องแม่ข่าย

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
th: นี่หมายความว่า สิ่งที่ร้องขอมานั้น ต้องการเรียกดูเนื้อหาภายในโฟลเดอร์ แต่โปรแกรม KDE ที่รองรับโพรโทคอลนี้ไม่สามารถทำเช่นนั้นได้

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
th: นี่หมายความว่า แม้ว่าทรัพยากร <strong>%1</strong> จะสามารถเปิดใช้ได้ แต่ก็เกิดข้อผิดพลาดขึ้นเมื่อมีการพยายามอ่านเนื้อหาภายในทรัพยากรนั้น

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
th: นี่หมายความว่า แม้ว่าจะสามารถเปิดใช้งานทรัพยากร <strong>%1</strong> ได้ แต่ก็เกิดข้อผิดพลาดขึ้้น เมื่อมีการเขียนไปยังทรัพยากรนั้น

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
th: นี่หมายความว่า การพยายามเข้าไปยัง (หรือเปิดใช้) โฟลเดอร์ <strong>%1</strong> ที่ร้องขอมานั้นได้รับการปฏิเสธ

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
th: นี่หมายความว่า ได้รับการปฏิเสธไม่ให้ทำการเขียนไปยังแฟ้ม <strong>%1</strong> ได้

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
th: ไม่สามารถเรียกขอเนื้อหาของแฟ้มที่ต้องการ หรือโฟลเดอร์ <strong>%1</strong> ได้ เนื่องจากไม่มีสิทธิ์ในการอ่าน

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
th: นี่หมายความว่า แฟ้ม <strong>%1</strong> จะไม่สามารถถูกเขียนได้ตามต้องการ เนื่องจากยังไม่ได้รับสิทธิ์ในการเข้าใช้และสิทธิ์ในการเขียน

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
th: ตัวเลือกนี้จะทำการเปิดใช้งานความสามารถเพิ่มความสะดวกบางอย่าง สำหรับบันทึกแฟ้มด้วยนามสกุล:<br /><ol><li>นามสกุลใดก็ตามที่ระบุใน พื้นที่ข้อความ <b>%1</b> จะถูกอัปเดตหากว่าคุณเปลี่ยนแปลงชนิดของแฟ้มที่จะบันทึก<br /><br /></li><li>หากไม่มีนามสกุลระบุเอาไว้ในพื้นที่ข้อความ <b>%2</b> เมื่อคุณทำการคลิกที่ <b>บันทึก</b>, %3 จะถูกเติมเข้าไปที่ท้ายชื่อแฟ้ม (ถ้าหากว่าไม่มีชื่อแฟ้มอยู่ก่อน) ซึ่งนามสกุล ของแฟ้มนี้จะอยุ่บนฐานของชนิดแฟ้มที่คุณเลือกที่จะบันทึก <br /><br />ถ้าหากว่าคุณไม่ต้องการให้ KDE เติมนามสกุลให้ชื่อแฟ้ม คุณอาจจะทำการปิดความสามารถนี้ หรือคุณอาจจะกันความสามารถนี้โดยการเติมเครื่องหมาย มหัพภาค (.) ที่ท้ายชื่อแฟ้มก็ได้ (เครื่องหมายมหัพภาคจะถูกเอาออกเองโดยอัตโนมัติ)</li></ol>หากไม่แน่ใจ ให้เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เอาไว้ เพราะว่ามันจะทำให้แฟ้มของคุณสามารถที่จะจัดการได้ง่าย

en: Timeout Error
th: ข้อผิดพลาดจากการหมดเวลา

en: Timeout on server
    %1
th: หมดเวลารอเครื่องแม่ข่าย
    %1

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
th: ปฏิบัติต่อ URL เป็นไฟล์ในเครื่องแล้วลบออกในภายหลัง

en: Tree View
th: มุมมองต้นไม้

en: Trusted:
th: ได้รับการเชื่อถือ:

en: Try again, either now or at a later time.
th: โปรดลองใหม่อีกครั้งในตอนนี้ หรือในภายหลัง

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
th: ลองทำการย้ายแฟ้มปัจจุบันออกไปก่อน แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
th: ลองทำการย้ายโฟลเดอร์ปัจจุบันออกไปก่อน แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
th: ลองเริ่มเซสชันของคุณใหม่หรือค้นหาข้อผิดพลาดจากบันทึก kiod

en: Type
th: ประเภท

en: Type the arguments to use when starting this application here.
    
    You can have several placeholders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    
    %f - a single filename
    %F - a list of files (for apps that can open several files at once)
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %i - the icon of the .desktop file
    %c - the name of the .desktop file
    %k - the location of the .desktop file
th: พิมพ์คำสั่งเรียกโปรแกรมนี้ที่นี่
    
    คุณสามารถเติมตัวแทนค่าได้หลายตัวตามหลังคำสั่ง ซึ่งตัวแทนค่าเหล่านี้ จะถูกแทนที่ด้วยค่าจริงเมื่อโปรแกรมถูกสั่งให้ทำงาน ดังนี้:
    %f - ชื่อไฟล์เดียว
    %F - รายการชื่อไฟล์ ซึ่งใช้กับโปรแกรมที่สามารถเปิดไฟล์บนเครื่องได้หลายไฟล์พร้อมกัน
    %u - ที่อยู่ URL เดียว
    %U - รายชื่อ URL 
    %i - ไอคอนของไฟล์ .desktop
    %c - ชื่อของไฟล์ .desktop
    %k - ที่อยู่ของไฟล์ .desktop

en: Type the command to start this application here.
th: พิมพ์คำสั่งเพื่อเริ่มแอปพลิเคชันนี้ที่นี่

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
th: ป้อนชื่อที่คุณต้องการกำหนดให้กับโปรแกรมที่นี่ โดยโปรแกรมนี้จะปรากฎเป็นชื่อนี้ในเมนูและในพาเนล

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
th: พิมพ์เพื่อกรองแอปพลิเคชันด้านล่างหรือระบุชื่อคำสั่ง
    กดลูกศรลงเพื่อนำทางไปยังผลลัพธ์

en: Type:
th: ประเภท:

en: U&RL
th: ที่อยู่ U&RL

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
th: สภาพแวดล้อมของระบบยูนิกซ์ตามปกตินั้น สามารถทำการเชื่อมโยงแฟ้มหรือโฟลเดอร์ไปเป็นชื่ออื่น และ/หรือในตำแหน่งอื่น ๆ ได้ ซึ่งระหว่างทำการคัดลอกนั้น ระบบ KDE ได้ตรวจพบที่อยู่เชื่อมโยงหรือชุดของที่อยู่เชื่อมโยงแบบวนรอบไม่รู้จบ - เช่น แฟ้มที่เชื่อมโยงไปยังตัวมันเอง เป็นต้น

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
th: สภาพแวดล้อมของระบบยูนิกซ์ตามปกตินั้น สามารถทำการเชื่อมโยงแฟ้มหรือโฟลเดอร์ไปเป็นชื่ออื่น และ/หรือในตำแหน่งอื่น ๆ ได้ ซึ่งระบบ KDE ได้ตรวจพบที่อยู่เชื่อมโยง หรือชุดของที่อยู่เชื่อมโยงในแบบวนรอบไม่รู้จบ - เช่น แฟ้มที่เชื่อมโยงไปยังตัวมันเอง เป็นต้น

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
th: มาสก์

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
th: ผู้ใช้ที่มีชื่อ

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
th: อื่น ๆ

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
th: กลุ่มเจ้าของ

en: URL Does Not Refer to a Resource.
th: ที่อยู่ URL ไม่ได้อ้างถึงทรัพยากร

en: URL Resource Invalid
th: ทรัพยากรที่อยู่ URL ไม่ถูกต้อง

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
th: URL หรือไฟล์ภายในเครื่องที่ใช้สำหรับ 'คำสั่ง'

en: URL:
th: ที่อยู่ URL:

en: Unable to Create KIO Worker
th: ไม่สามารถสร้าง KIO Worker ได้

en: Unable to Enter Folder
th: ไม่สามารถเข้าไปยังโฟลเดอร์ได้

en: Unable to Initialize Input/Output Device
th: ไม่สามารถเริ่มการใช้อุปกรณ์นำเข้า/ส่งออกได้

en: Unable to Launch Process
th: ไม่สามารถเริ่มโพรเซสได้

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
th: ไม่สามารถยกเลิกการเรียกใช้งานอุปกรณ์นำเข้า/ส่งออกได้

en: Unable to create KIO worker. %1
th: ไม่สามารถสร้าง KIO worker: %1

en: Unable to create KIO worker: %1
th: ไม่สามารถสร้าง KIO worker: %1

en: Unable to determine the type of file for %1
th: ไม่สามารถระบุชนิดของไฟล์ %1 ได้

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
th: ไม่สามารถสร้างไฟล์ "%1" ให้สามารถเรียกทำงานได้
    %2.

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
th: ไม่สามารถทำให้บริการ %1 ประมวลผลได้ จึงทำการยุติการประมวลผล
    %2

en: Und&o
th: เลิ&กทำ

en: Und&o: Batch Rename
th: เลิก&ทำ: เปลี่ยนชื่อเป็นชุด

en: Und&o: Copy
th: เลิก&ทำ: คัดลอก

en: Und&o: Create File
th: เลิก&ทำ: สร้างไฟล์

en: Und&o: Create Folder
th: เลิก&ทำ: สร้างโฟลเดอร์

en: Und&o: Create Folder(s)
th: เลิก&ทำ: สร้างโฟลเดอร์

en: Und&o: Link
th: เลิก&ทำ: เชื่อมโยง

en: Und&o: Move
th: เลิก&ทำ: ย้าย

en: Und&o: Rename
th: เลิก&ทำ: เปลี่ยนชื่อ

en: Und&o: Trash
th: เลิก&ทำ: ทิ้งลงถังขยะ

en: Undo File Copy Confirmation
th: ยืนยันการเลิกทำการคัดลอกแฟ้ม

en: Undocumented Error
th: ข้อผิดพลาดที่ยังไม่มีในเอกสาร

en: Unexpected Program Termination
th: โปรแกรมยุติการทำงานอย่างไม่คาดคิด

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
th: เจ้าของ

en: Unknown Error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Host
th: เครื่องที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Interruption
th: ไม่รู้จักการขัดจังหวะที่เกิดขึ้น

en: Unknown Proxy Host
th: ไม่รู้จักเครื่องพร็อกซี

en: Unknown error
    %1
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบ
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จักรหัส %1
    %2
    โปรดส่งรายงานข้อผิดพลาด ไปยัง http://bugs.kde.org

en: Unknown host %1
th: ไม่รู้จักเครื่อง %1

en: Unknown interrupt
    %1
th: เกิดการขัดจังหวะที่ไม่ทราบ
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
th: ไม่รู้จักโพรโทคอล '%1'

en: Unknown proxy host
    %1
th: ไม่รู้จักเครื่องพร็อกซี
    %1

en: Unknown size
th: ไม่รู้ขนาด

en: Unsupported Action: %1
th: ยังไม่รองรับการกระทำ: %1

en: Unsupported Protocol %1
th: ยังไม่รองรับโพรโทคอล %1

en: Unsupported URL scheme
th: รูปแบบ URL ที่ไม่รองรับ

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
th: ในการปรับรุ่นซอฟต์แวร์ไปเป็นรุ่นล่าสุดนั้น ผู้จัดแจกของคุณมักจะจัดเตรียมเครื่องมือสำหรับใช้ปรับรุ่นให้มาด้วยอยู่แล้ว

en: Updating System Configuration
th: ทำการปรับปรุงค่าปรับแต่งระบบ

en: Updating system configuration…
th: กำลังอัปเดตการกำหนดค่าระบบ…

en: Upload
th: อัพโหลด

en: User
th: ผู้ใช้

en: User canceled action
    %1
th: ไม่สามารถยกเลิกการกระทำ
    %1 ได้

en: User:
th: ผู้ใช้:

en: User:
th: ผู้ใช้:

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Using cached version
th: ใช้เวอร์ชันจากแคช

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
th: การใช้เครื่องหมายทับในชื่อโฟลเดอร์จะสร้างโฟลเดอร์ย่อยดังนี้:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
th: การใช้เครื่องหมายทับในชื่อโฟลเดอร์จะสร้างโฟลเดอร์ย่อย

en: Validity period:
th: ช่วงที่ใช้งานได้:

en: Varying (No Change)
th: การเปลี่ยนแปลง (ไม่เปลี่ยนแปลง)

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
th: คำเตือน

[ctx: Web page address]
en: Address:
th: ที่อยู่:

en: What do you wish to do with this file?
th: คุณต้องการทำอะไรกับไฟล์นี้?

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
th: หากมีข้อผิดพลาดหรืออื่น ๆ โปรดช่วยเหลือทีม KDE หรือผู้ดูแลอื่น ๆ ของซอฟต์แวร์นี้ โดยการรายงานสิ่งขัดข้องด้วยรายละเอียดสิ่งที่ขัดข้องอย่างละเอียด หากซอฟต์แวร์มาจากผู้สร้างอื่น ๆ โปรดติดต่อผู้สร้างซอฟต์แวร์โดยตรง แล้วให้ตรวจสอบการแจ้งสิ่งขัดข้องอื่น ๆ ที่เว็บไซต์ <a href="https://bugs.kde.org/">การรายงานข้อผิดพลาดของ KDE</a> ก่อน ว่ามีการแจ้งข้อผิดพลาดเดียวกันนี้มาก่อนหรือไม่ หากยังไม่มี ให้รวบรวมรายละเอียดที่ให้ไว้ด้านบน และรวมมันเข้ากับรายงานแจ้งข้อผิดพลาดของคุณ หรืออาจจะเพิ่มรายละเอียดอื่น ๆ ที่คุณเห็นว่ามีประโยชน์ในการแก้ไขข้อผิดพลาดเพิ่มเติมก็ได้

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
th: เมื่อกาเลือกตัวเลือกนี้ การกดที่ปุ่มจะเป็นการปรับใช้กับโฟลเดอร์ที่ตามมาทั้งหมด ซึ่งอาจจะขัดแย้งกับส่วนที่เหลืออยู่ของงานปัจจุบัน

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
th: เมื่อกาเลือกตัวเลือกนี้ การกดที่ปุ่มจะเป็นการปรับใช้กับโฟลเดอร์ที่ตามมาทั้งหมด ซึ่งอาจจะขัดแย้งกับส่วนที่เหลืออยู่ของงานปัจจุบัน
    และคุณจะยังถูกถามอยู่เสมอหากพบว่ามีการขัดแย้งกับแฟ้มที่มีอยู่ก่อนแล้วในไดเรกทอรี จนกว่าคุณจะทำการกดปุ่ม ข้าม

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
th: ระหว่างการรับข้อมูลเกี่ยวกับเครื่องพร็อกซี <strong>%1</strong> ที่กำหนดมา ได้เกิดข้อผิดพลาด 'เครื่องที่ไม่รู้จัก' ขึ้น ซึ่งหมายถึงว่า ไม่สามารถค้นหาเครื่องชื่อดังกล่าว หรือเครื่องดังกล่าวอาจจะไม่มีอยู่บนอินเทอร์เน็ตก็ได้

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
th: คุณต้องการให้ยอมรับใบรับรองนี้ตลอดไปหรือไม่ เพื่อจะได้ไม่มีการถามซ้ำอีก ?

en: Would you like to merge the contents of '%1' into '%2'?
th: คุณต้องการรวมเนื้อหาของ '%1' เข้าใน '%2' หรือไม่

en: Would you like to overwrite the destination?
th: อยากเขียนทับปลายทางหรือไม่

en: Write
th: เขียน

en: Write
    Entries
th: เขียน
    รายการ

en: Write Access Denied
th: ถูกปฏิเสธไม่ให้ทำการเขียน

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
th: เ&ขียนไปยัง

en: Writing to %1 is not supported.
th: ยังไม่รองรับการเขียนไปยัง %1

en: You are not authorized to execute this file.
th: คุณยังไม่ได้รับอนุญาตให้ประมวลผลแฟ้มนี้

en: You are not authorized to select an application to open this file.
th: คุณไม่ได้รับการอนุญาตให้เลือกโปรแกรมที่จะเปิดใช้แฟ้มนี้

en: You can only select local files
th: คุณสามารถเลือกได้เฉพาะแฟ้มภายในระบบเท่านั้น

en: You can only select local files.
th: คุณสามารถเลือกได้เฉพาะแฟ้มภายในระบบเท่านั้น

en: You can only select one file
th: คุณสามารถเลือกได้แฟ้มเดียวเท่านั้น

en: You did not select a file to delete.
th: คุณยังไม่ได้เลือกแฟ้มที่จะลบ

en: You did not select a file to trash.
th: คุณยังไม่ได้เลือกแฟ้มที่จะทิ้งลงถังขยะ

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าใช้งานโพรโทคอล %1

en: You may have encountered a bug in the program.
th: คุณอาจจะเจอเข้ากับข้อผิดพลาดของโปรแกรม

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
th: คุณอาจจะลืมป้อนรายละเอียดหรือป้อนรายละเอียดสำหรับใช้ตรวจสอบสิทธิ์ไม่ถูกต้อง

en: You may not have permissions to accept the connection.
th: คุณอาจจะยังไม่ได้รับอนุญาตให้สามารถยอมรับการเชื่อมต่อได้

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
th: คุณอาจจะไม่มีสิทธิ์ให้เริ่มใช้งาน ("เมานท์") อุปกรณ์ได้ บนระบบยูนิกซ์นั้น บางครั้งผู้ดูแลระบบก็อาจจะหวงห้ามการเข้าใช้งานอุปกรณ์บางตัว

en: You may not have permissions to read from the resource.
th: คุณอาจจะยังไม่ได้รับอนุญาตให้อ่านข้อมูลจากทรัพยากรนี้

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
th: คุณยังไม่มีสิทธิ์ในการอ่านแฟ้ม หรือเปิดใช้โฟลเดอร์นี้

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
th: คุณอาจจะไม่มีสิทธิ์ในการยกเลิกการใช้งาน ("ยกเลิกการเมานท์") อุปกรณ์ ซึ่งบนระบบยูนิกซ์นั้น ผู้ดูแลระบบอาจจะไม่ต้องการให้มีการยกเลิกการใช้งานอุปกรณ์บางตัว

en: You may not have permissions to write to the resource.
th: คุณอาจจะยังไม่ได้รับอนุญาตให้เขียนไปยังทรัพยากรได้

en: You may perform a search on the Internet for a software plugin (called a "KIO worker") which supports this protocol. Places to search include <a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org</a>.
th: คุณสามารถค้นหาข้อมูลบนอินเทอร์เน็ตเพื่อปลั้กอิน (ที่เรียกว่า "KIO worker") ซึ่งรองรับโพรโทคอลนี้ โดยค้นหาได้ที่ <a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org</a>

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
th: คุณต้องป้อนทั้งชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของเครื่องบริการพร็อกซีด้านล่างนี้ ก่อนที่คุณจะสามารถเข้าใช้งานเว็บไซต์อื่น ๆ ได้

en: You need to supply a username and a password to access this site.
th: คุณต้องป้อนชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านก่อน เพื่อเข้าใช้งานเว็บไซต์นี้

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
th: สิทธิ์ที่ได้รับอนุญาตของคุณอาจจะไม่เพียงพอในการทำปฏิบัติการกับทรัพยากรนี้

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการเขียนไปยังทรัพยากรนี้ได้

en: a suitable extension
th: ส่วนขยายแฟ้มที่เหมาะสม

[ctx: execute permission]
en: x
th: ประมวลผล

en: klauncher could not find or start the plugin which provides the protocol. This means you may have an outdated version of the plugin.
th: klauncher ไม่สามารถหาหรือเริ่มปลั้กอินที่ให้โปรโตคอลได้ แปลว่าคุณอาจมีปลั้กอินที่เก่า

en: not supported
th: ไม่รองรับ

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
th: จะทำการเรียกใช้โปรแกรม:

[ctx: read permission]
en: r
th: อ่าน

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
th: คัดลอกแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: create the requested folder
th: สร้างโฟลเดอร์ที่ร้องขอมา

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
th: ลบแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
th: ล็อคแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
th: ย้ายแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
th: อ่านค่าความสามารถของเครื่องแม่ข่าย

[ctx: request type]
en: retrieve property values
th: รับค่าคุณสมบัติ

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
th: รับเนื้อหาจากแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
th: ประมวลผลรายงานในโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
th: ค้นหาในโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: set property values
th: ตั้งค่าค่าคุณสมบัติ

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
th: ปลดล็อคแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่ระบุ

[ctx: request type]
en: upload %1
th: อัปโหลด %1

en: the extension <b>%1</b>
th: ส่วนขยายแฟ้ม <b>%1</b>

[ctx: write permission]
en: w
th: เขียน
