plasma-welcome - en to sv translation catalogue (154 entries)

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
sv: Okänd modul %1 begärd

[ctx: @action:button]
en: &Back
sv: Till&baka

[ctx: @action:button]
en: &Finish
sv: Slut&för

[ctx: @action:button]
en: &Next
sv: &Nästa

[ctx: @action:button]
en: &OK
sv: &Ok

[ctx: @action:button]
en: &Skip
sv: &Hoppa över

[ctx: @action:button]
en: Change state
sv: Ändra tillstånd

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
sv: Anpassa genvägar…

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
sv: Kopiera information

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
sv: Ladda ner ändå

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
sv: Ladda ner förhandsvisning

[ctx: @action:button]
en: Get involved
sv: Engagera dig

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
sv: Starta %1 nu

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
sv: Ta reda på mer om Plasmas funktioner

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
sv: Ta reda på mer om KDE-gemenskapen

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
sv: Ge ett bidrag

[ctx: @action:button]
en: Open %1
sv: Öppna %1

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
sv: Öppna inställningar…

[ctx: @action:button]
en: Open in Browser…
sv: Öppna i webbläsare…

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
sv: Rapportera fel…

[ctx: @action:button]
en: Retry
sv: Försök igen

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
sv: Stödmedlemmar

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
sv: Besök hemsidan

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
sv: Visa %1 i Discover

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
sv: Ta reda på mer om %1

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
sv: Sortera: %1

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
sv: Skapa aktivitet…

[ctx: @action:button Install KDE Connect]
en: Install KDE Connect…
sv: Installera KDE-anslut

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
sv: Besök %1

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
sv: Om Välkomstcenter

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
sv: Omvänd

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: First Name
sv: Förnamn

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
sv: Efternamn

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
sv: Bidragsdatum

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
sv: <b>Klicka för att läsa tillkännagivandet</b>

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
sv: Ladda ner en inbäddad förhandsvisning av releasemeddelandet?

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
sv: KDE-anslut är inte installerat.

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
sv: KDE:s maskot Konqi välkomnar dig till KDE-gemenskapen!

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
sv: Förhandsvisningen kunde inte laddas: ett tolkningsfel uppstod.

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
sv: Förhandsvisningen har inte laddats ned automatiskt eftersom en uppmätt nätverksanslutning används.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
sv: Det här är en "Panel", en omgivning för grafiska komponenter. Högerklicka på den och välj <interface>Visa panelinställning</interface> för att ändra hur den beter sig, vid vilken skärmkant den finns, och för att lägga till, ta bort eller ändra grafiska komponenter.

[ctx: @info]
en: This is the “Application Launcher” widget, a multipurpose launcher. Here you can launch apps, shut down or restart the system, access recent files, and more. Click on it to get started!
sv: Det här är komponenten "Programstart", ett startprogram med flera funktioner. Här kan du starta program, stänga av eller starta om systemet, komma åt senaste filer med mera. Klicka på den för att komma igång!

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
sv: Det här är "skrivbordet". Det visar filer och kataloger som finns i katalogen <filename>Skrivbord</filename> och kan innehålla grafiska komponenter. Högerklicka på det och välj <interface>Skrivbord och bakgrund...</interface> för att ställa in skrivbordets utseende. Du kan också välja <interface>Starta redigeringsläge</interface> för att lägga till, ta bort eller ändra grafiska komponenter.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
sv: Det här är komponenten "Digitalklocka". Klicka på den för att visa en kalender. Den kan också ställas in för att visa andra tidszoner och händelser från digitala kalendrar.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
sv: Det här är komponenten "Kika på skrivbord". Klicka på den för att tillfälligt dölja alla öppna fönster så att du kan komma åt skrivbordet. Klicka på den igen för att ta tillbaka dem.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
sv: Det här är komponenten "Systembricka", som låter dig styra systemfunktioner som att ändra volymen och ansluta till nätverk. Objekt är bara synliga här när det är relevant. För att se alla tillgängliga objekt, klicka på pilen ⌃ intill klockan.

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
sv: Det här är komponenten "Aktivitetshanterare", där du kan växla mellan öppna program och även starta nya. Dra programikoner för att ordna om dem.

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
sv: Den här sidan visas oavsett nätverksanslutning eftersom du använder en utvecklingsversion. För att manuellt förhandsgranska sidans olika tillstånd kan du använda knappen.

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
sv: Separera uppgifter på arbetet, i skolan eller hemma

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
sv: Aktivera funktioner från tangentbordet

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
sv: Anslut din telefon och din dator

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
sv: Sök efter vad som helst

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
sv: Systemets kommandocentral

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
sv: Lagra känsliga filer säkert

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
sv: © 2021–2024 KDE-gemenskapen

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
sv: Förhandsvisningen kunde inte laddas ner: ett nätverksfel uppstod (%1).

[ctx: @info:credit]
en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
sv: Kunde inte läsa in <filename>%1</filename>. Säkerställ att den finns.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
sv: Nätverksstöd för Plasma är för närvarande inte installerat

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
sv: Du är ansluten

[ctx: @info:placeholder Shown when there is insufficient width]
en: Expand the window
sv: Expandera fönstret

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
sv: Inget felmeddelande tillhandahållet

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
sv: Kommandot <command>%1</command> kunde inte hittas.

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
sv: Kommandot <command>%1 </command> misslyckades: %2

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
sv: Används för närvarande

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
sv: Använd för 3 timmar sedan

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
sv: Förhandsvisningen laddas automatiskt när sidan visas för framtida uppdateringar av Plasma, förutom när en uppmätt nätverksanslutning används.

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
sv: Aktiviteter kan användas för att separera projekt eller arbetsflöden på hög nivå så att du kan fokusera på ett i taget Du kan ha en aktivitet för "Hem", "Skola", "Arbete" och så vidare Varje aktivitet har tillgång till alla dina filer men har sin egen uppsättning öppna program och fönster, senaste dokument, favoritprogram och skrivbordskomponenter.

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
sv: Nästan allt i Plasma kan göras med tangentbordet, med hjälp av genvägar som oftast involverar tangenten <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>På ett Mac-tangentbord är det tangenten "Kommando":

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>This key is usually located between the left <shortcut>Ctrl</shortcut> and <shortcut>Alt</shortcut> keys, and contains either a symbol of some kind, or the word “Super:”
sv: Nästan allt i Plasma kan göras med tangentbordet, med hjälp av genvägar som oftast involverar tangenten <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>Tangent är vanligtvis placerad mellan de vänstra tangenterna <shortcut>Ctrl</shortcut> och <shortcut>Alt</shortcut>, och innehåller antingen en symbol av något slag, eller ordet "Super":

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
sv: Vänlig introduktionsguide för Plasma

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
sv: Om du tycker att Plasma är användbart, överväg att engagera dig eller ge ett bidrag. KDE är en internationell gemenskap av frivilliga, inte ett stort företag; dina bidrag gör verklig skillnad!

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it’s been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list>
sv: KDE-anslut låter dig integrera din telefon med din dator på olika sätt:<nl/><list><item>Se underrättelser från telefonen på datorn</item><item>Svara på textmeddelanden från telefonen på datorn</item><item>Synkronisera klippbordets innehåll mellan datorn och telefonen</item><item>Få telefonen att låta när du har glömt var den finns</item><item>Kopiera bilder, videor och andra filer från telefonen till datorn och vice versa</item><item>”... och mycket mer!</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
sv: KDE-bidragsgivare har jobbat hårt med den här utgåvan de senaste fyra månaderna. Vi hoppas att du gillar att använda Plasma lika mycket som vi tycker om att skapa det!

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
sv: Kör program är Plasmas exceptionellt kraftfulla och mångsidiga söksystem. Det driver sökfunktionen i programstartmenyn och översiktsskärmen, och det kan nås som ett fristående sökfält med snabbtangenten <shortcut>Alt+mellanslag</shortcut>.<nl/><nl/>Förutom att hitta dina filer och kataloger, kan Kör program starta program, söka på webben, konvertera mellan valutor, beräkna matematiska problem och mycket mer.

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
sv: Våra utvecklare kommer att använda anonym data för att förbättra KDE:s programvaran. Du kan välja hur mycket du vill dela med dig av i systeminställningarna, och även här.

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
sv: Översikt är överlagrat på hela skärmen och visar alla dina öppna fönster, så att du enkelt kan komma åt vilket som helst av dem. Det visar också dina nuvarande virtuella skrivbord, så att du kan lägga till fler, ta bort en del, och byta mellan dem. Slutligen erbjuder den ett sökfält drivet av Kör program som också kan filtreras genom öppna fönster.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
sv: Plasma Valv låter dig skapa krypterade kataloger, kallade <interface>valv</interface>. Inne i varje valv kan du lagra dina lösenord, filer, bilder och dokument, säkert från nyfikna ögon. Valv kan också finnas i kataloger som är synkroniserade med molnlagringstjänster, vilket ger innehållet extra integritet.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity!<nl/><nl/>Click the cards below to see just a smattering of what it can do for you:
sv: Plasma är en extremt funktionsrik miljö, konstruerad för att snabba upp din produktivitet.<nl/><nl/>Klicka på korten nedan för att se en försmak av vad det kan göra för dig:

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
sv: Plasma är konstruerat för att vara enkelt och användbart direkt. Saker finns där du kan förvänta dig, och det finns i allmänhet inget behov av att ställa in någonting innan du kan bli bekväm och produktiv.<nl/><nl/>Nedan är en visuell representation av ett typiskt Plasma-skrivbord. Flytta pekaren över eller klicka på något för att lära dig mer om det!

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
sv: Tack för att du testar den här betaversion av Plasma: din återmatning är fundamental för att vi ska kunna förbättra den! Rapportera gärna alla fel du hittar så att vi kan rätta dem.

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
sv: Sidan kunde inte läsas in

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
sv: Sidan tillhandahållen av Välkomstcenter kunde inte läsas in

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
sv: Sidan tillhandahållen av distributionen kunde inte läsas in

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
sv: För att komma igång, klicka på knappen <interface>%1</interface>. Där kan du para ihop telefonen med datorn.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
sv: För att komma igång, klicka på pilen i <interface>Systembrickan</interface> för att visa dolda objekt, och klicka sedan på ikonen <interface>Valv</interface>.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for “Activities”. On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Q</shortcut> keyboard shortcut.
sv: För att komma igång, starta <interface>systeminställningarna</interface> och sök efter "Aktiviteter". På den sidan kan du skapa fler aktiviteter. Du kan sedan byta mellan dem med snabbtangenten <shortcut>Meta+Q</shortcut>.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
sv: För att lära dig mer, öppna sökfältet i Kör program med snabbtangenten <shortcut>Alt+mellanslag</shortcut> och klicka på frågetecknet.

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
sv: Vi hoppas att du tycker lika mycket om Plasma som vi tyckte om att skapa det åt dig! Nu är det dags att komma igång. Utforska alla funktioner, installera dina favoritprogram och spel, och börja göra det du själv vill!

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
sv: Vi tackar följande stödmedlemmar för deras återkommande bidrag till KDE:

[ctx: @info:usagetip]
en: What can you do with the <shortcut>Meta</shortcut> key? Here are a few examples:<list><item>Press it: Open the Application Launcher widget</item><item>Press <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Tile window to screen edges or corners</item><item>Press <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Launch pinned Task Manager apps</item><item>Press <shortcut>Meta+R</shortcut>: Start a screen recording</item><item>Press <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lock the screen</item><item>Press <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Toggle screen reader on/off</item><item>Press <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Move keyboard focus to panel</item><item>Press <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Launch System Monitor app</item><item>Press <shortcut>Meta+.</shortcut>: Launch Emoji Selector app</item><item>Press <shortcut>Meta+D</shortcut>: Show the desktop</item></list>
sv: Vad kan man göra med tangenten <shortcut>Meta</shortcut>? Här är några exempel:<list><item>Tryck på den: Öppna den grafiska komponenten för programstart</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+[piltangenter]</shortcut>: Visa fönster sida vid sida vid skärmkanter eller hörn</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+[siffertangenter]</shortcut>: Starta visade aktivitetshanteringsprogram</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+R</shortcut>: Starta en skärminspelning</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lås skärmen</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+Skift+S</shortcut>: Sätt på eller stäng av skärmläsning</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Flytta tangentbordsfokus till panelen</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Starta systemövervakningsprogrammet</item><item>Tryck på <shortcut>Meta+.</shortcut>: Starta emoji-väljarprogrammet</item><item>Tryck <shortcut>Meta+D</shortcut>: Visa skrivbordet</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
sv: Du kan komma åt Översikt med kortkommandot <shortcut>Meta+W</shortcut>, eller genom att flytta musen till det övre vänstra hörnet av skärmen. Du kan också trycka på <shortcut>Meta+G</shortcut> för rutnätsvisning, som visar virtuella skrivbord i ett rutnät.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
sv: Du kan ansluta till internet och hantera dina nätverksanslutningar med <interface>miniprogrammet för nätverk</interface>. För att komma åt det, klicka på ikonen <interface>Nätverk</interface> i <interface>systembrickan</interface>, som finns i det nedre högra hörnet av skärmen.

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
sv: Det finns inget behov av att söka på webben för att ladda ner installationsverktyg för program eller använda en pakethanterare på kommandoraden. KDE:s programbutik <application>%1</application> gör allt åt dig.<nl/><nl/>Klicka på någon av ikonerna nedan för att prova!

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
sv: %1<nl/><nl/>Operativsystemet kör KDE Plasma, en fri skrivbordsmiljö med öppen källkod skapad av KDE, en internationell programvarugemenskap av frivilliga. Det är konstruerat för att normalt vara enkel för en smidig upplevelse, men kraftfull när det behövs för att hjälpa dig att verkligen få saker gjorda. Vi hoppas att du tycker om det!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
sv: Om du klickar på ikonen nedan börjar installationen av %1. Alternativt kan du stänga fönstret för att utforska livemiljön eller fortsätta här för att ta reda på mer om KDE Plasma.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
sv: För att hantera nätverksanslutningar kräver Plasma att <icode>plasma-nm</icode> är installerat. Rapportera avsaknaden till %1.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
sv: Välkommen till operativsystemet %1 som kör KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma är en fri skrivbordsmiljö med öppen källkod skapad av KDE, en internationell programvarugemenskap av frivilliga. Det är konstruerat för att normalt vara enkel för en smidig upplevelse, men kraftfull när det behövs för att hjälpa dig att verkligen få saker gjorda. Vi hoppas att du tycker om det!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
sv: Du kan stänga fönstret för att utforska livemiljön eller fortsätta här för att ta reda på mer om KDE Plasma.

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
sv: ... och mycket mer!

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
sv: tid Shanghai

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
sv: 25 miles i km

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
sv: 200 EUR i USD

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
sv: Allt redo!

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
sv: Kom åt Internet

[ctx: @info:window]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
sv: Fel vid inläsning av sida

[ctx: @info:window]
en: KDE Connect
sv: KDE-anslut

[ctx: @info:window]
en: KRunner
sv: Kör program

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
sv: Plasma Valv

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
sv: Kraftfullt vid behov

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
sv: Normalt enkelt

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: @label %1 is the Plasma version]
en: %1 Dev
sv: %1 Utveckling

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
sv: Få hjälp på KDE:s diskussionsforum

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
sv: Ta reda på mer om KDE-gemenskapen

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
sv: Rapportera ett fel

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
sv: Ladda förhandsvisning automatiskt

[ctx: @option:check]
en: Show after Plasma is updated
sv: Visa efter Plasma har uppdaterats

[ctx: @title]
en: Image loading failed
sv: Bildinläsning misslyckades

[ctx: @title]
en: Welcome
sv: Välkommen

[ctx: @title]
en: Welcome Center
sv: Välkomstcenter

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
sv: Skrivbord 1

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
sv: Hem

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
sv: Skola

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
sv: Arbete

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
sv: Viktiga dokument

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
sv: Mina foton

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
sv: Dela anonym användningsinformation

[ctx: @title:row]
en: KRunner
sv: Kör program

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: @title:row Name of the 'KDE Connect' feature]
en: KDE Connect
sv: KDE-anslut

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
sv: Valv

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
sv: Njut av det!

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
sv: Hitta fantastiska program

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
sv: Plasma har uppdaterats till %1

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
sv: Stödmedlemmar

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
sv: Välkommen till %1!

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
sv: Valv

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Display release notes for the current Plasma release.
sv: Visa versionsfakta för den nuvarande utgåvan av Plasma.

en: Display the live page intended for distro live environments.
sv: Visa livesidan avsedd för distributionernas livemiljöer.

en: Search…
sv: Sök...

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
sv: Ange lista över sidor (enligt internt namn) som ska visas, separerade med kommatecken.

[ctx: The actual translated label for 'command' on a Mac keyboard]
en: command
sv: kommando

[ctx: The actual translated label for 'option' on a Mac keyboard]
en: option
sv: alternativ

[ctx: This is a terrible dad joke about the meta key on the keyboard being able to have many symbols. Translate it into one of similar groanworthiness if this is possible; if not, translate it as an empty string.]
en: I never meta key I didn't like
sv: Meta är för mycket att bena ut

en: This settings module could not be loaded
sv: Inställningsmodulen kunde inte laddas

en: Unlock and Open
sv: Lås upp och öppna
