partitionmanager - en to sv translation catalogue (470 entries)

en:  sectors
sv:  sektorer

[ctx: %2 is either empty or says Invalid passphrase.]
en: %2Enter passphrase for %1:
sv: %2Ange lösenordsfras för %1:

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
sv: %p %

en: &Default file system:
sv: &Förvalt filsystem:

en: &Label
sv: Eti&kett:

en: &Logical
sv: &Logisk

en: &Zeros
sv: &Nollor

en: (icon)
sv: (Ikon)

en: <b>Warning:</b> This will destroy all data on the device!
sv: <b>Varning:</b> Det här förstör all data på enheten.

[ctx: @action:button]
en: &Advanced
sv: &Avancerat

[ctx: @action:button]
en: &Details
sv: &Detaljinformation

[ctx: @action:button]
en: Apply Pending Operations
sv: Verkställ väntande åtgärder

[ctx: @action:button]
en: Change the Backend
sv: Ändra bakgrundsprogram

[ctx: @action:button]
en: Change the File System
sv: Ändra filsystemet

[ctx: @action:button]
en: Clear Pending Operations
sv: Rensa väntande åtgärder

[ctx: @action:button]
en: Create &New Partition Table
sv: Skapa &ny partitionstabell

[ctx: @action:button]
en: Create MS-Dos Type
sv: Skapa MS-DOS typ

[ctx: @action:button]
en: Delete It
sv: Ta bort den

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the Backend
sv: Ändra inte bakgrundsprogram

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the File System
sv: Ändra inte filsystemet

[ctx: @action:button]
en: Do Not Recreate the File System
sv: Skapa inte om filsystemet

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Partition
sv: Skriv över partition

[ctx: @action:button]
en: Quit <application>%1</application>
sv: Avsluta <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Recreate existing file system
sv: Återskapa befintligt filsystem

[ctx: @action:button]
en: Recreate the File System
sv: Skapa om filsystemet

[ctx: @action:button]
en: Rescan Devices
sv: Avsök enheter igen

[ctx: @action:button]
en: Rescan Support
sv: Stöd för återavsökning

[ctx: @action:button]
en: Save SMART Report
sv: Spara SMART-rapport

[ctx: @action:button]
en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @action:button]
en: Yes, Cancel Operations
sv: Ja, avbryt åtgärder

[ctx: @action:button advanced settings button]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @action:inmenu]
en: About KPMcore Library
sv: Om KPMcore-biblioteket

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
sv: Kontrollera

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
sv: Rensa logg

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: Deactivate Volume Group
sv: Inaktivera volymgrupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Mount Point
sv: Redigera monteringsplats

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Partition Table
sv: Exportera partitionstabell

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
sv: Filsystemstöd

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Partition Table
sv: Importera partitionstabell

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
sv: Montera

[ctx: @action:inmenu]
en: New Partition Table
sv: Ny partitionstabell

[ctx: @action:inmenu]
en: New Volume Group
sv: Ny volymgrupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Volume Group
sv: Ta bort volymgrupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize Volume Group
sv: Ändra storlek på volymgrupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
sv: Ändra storlek eller flytta

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: @action:inmenu]
en: SMART Status
sv: SMART-status:

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
sv: Spara logg

[ctx: @action:inmenu]
en: Shred
sv: Förstör

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock
sv: Lås upp

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action:inmenu refresh list of devices]
en: Refresh Devices
sv: Uppdatera enheter

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Changing the file system on a partition already on disk will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filename>%1</filename> will unrecoverably be lost.</para>
sv: <para><warning>Du kommer nu att förlora all data på partitionen <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Att ändra filsystemet på en partition som redan finns på disken tar bort hela dess innehåll. Om du fortsätter nu och verkställer den resulterande åtgärden i huvudfönstret, kommer all data på <filename>%1</filename> gå förlorad utan möjlighet att återställa.</para>

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Overwriting one partition with another (or with an image file) will destroy all data on this target partition.</para><para>If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data currently stored on <filename>%1</filename> will unrecoverably be overwritten.</para>
sv: <para><warning>Du kommer nu att förlora all data på partitionen <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Att skriva över en partitione med en annan (eller med en avbildsfil) förstör all data på målpartitionen.</para><para>Om du fortsätter nu och verkställer den resulterande åtgärden i huvudfönstret, kommer all data lagrad på <filename>%1</filename> skrivas över utan möjlighet att återställa.</para>

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Recreating a file system will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filesystem>%1</filesystem> will unrecoverably be lost.</para>
sv: <para><warning>Du kommer nu att förlora all data på partitionen <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Att återskapa ett filsystem tar bort hela dess innehåll. Om du fortsätter nu och verkställer den resulterande åtgärden i huvudfönstret, kommer all data på <filename>%1</filename> gå förlorad utan möjlighet att återställa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure you want to save the changes you made to the system table file <filename>/etc/fstab</filename>?</para><para><warning>This will overwrite the existing file on your hard drive now. This <emphasis strong='1'>can not be undone</emphasis>.</warning></para>
sv: <para>Är du säker på att du vill spara ändringarna du gjorde i systemtabellfilen <filename>/etc/fstab</filename>?</para><para><warning>Det skriver direkt över den befintliga filen på hårddisken. Det <strong>går inte att ångra</strong>.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to apply the pending operations listed below?</para><para><warning>This will permanently modify your disks.</warning></para>
sv: <para>Vill du verkligen verkställa de väntande åtgärderna listade nedan?</para><para><warning>Detta kommer att permanent ändra diskarna.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to change the backend?</para><para><warning>This will also rescan devices and thus clear the list of pending operations.</warning></para>
sv: <para>Vill du verkligen ändra bakgrundsprogram?</para><para><warning>Det söker också om enheterna och tömmer därför listan med väntande åtgärder.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to create an MS-Dos partition table on <filename>%1</filename>?</para><para>This device has more than 2^32 sectors. That is the most the MS-Dos partition table type supports, so you will not be able to use the whole device.</para>
sv: <para>Vill du verkligen skapa en MS-DOS partitionstabell på <filename>%1</filename>?</para><para>Enheten har mer än 2^32 sektorer. Det är det mesta MS-DOS partitionstabellen stöder, så du kommer inte att kunna använda hela enheten.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There is still an operation pending.</para> | <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There are still %1 operations pending.</para>
sv[0]: <para>Vill du verkligen avsluta programmet?</para><para>Det finns fortfarande en åtgärd som väntar.</para>
sv[1]: <para>Vill du verkligen avsluta programmet?</para><para>Det finns fortfarande %1 åtgärder som väntar.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to rescan the devices?</para><para><warning>This will also clear the list of pending operations.</warning></para>
sv: <para>Vill du verkligen avsöka enheterna igen?</para><para><warning>Det tömmer också listan med väntande åtgärder.</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>It is not possible to create the target partition large enough to hold the source.</para><para>This may happen if not all partitions on a device are correctly aligned or when copying a primary partition into an extended partition.</para>
sv: <para>Det är inte möjligt att skapa målpartitionen stor nog för att innehålla källan.</para><para>Det kan inträffa om inte alla partitioner på en enhet är riktigt justerade, eller vid kopiering av en primär partition till en utökad partition.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Neither the configured ("%1") nor the default ("%2") backend plugin could be loaded.</para><para>Please check your installation.</para>
sv: <para>Varken det inställda ("%1") eller det förvalda ("%2") bakgrundsprogrammet kunde inte läsas in.</para><para>Kontrollera din installation.</para>

[ctx: @info]
en: <para>No support tools were found for file systems currently present on hard disks in this computer:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Partition</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>File System</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Support Tools</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>URL</td></tr>%1</table><para>As long as the support tools for these file systems are not installed you will not be able to modify them.</para><para>You should find packages with these support tools in your distribution's package manager.</para>
sv: <para>Inga stödverktyg hittades för filsystemen som för närvarande finns på hårddiskarna i den här datorn:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Partition</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Filsystem</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Stödverktyg</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Webbadress</td></tr>%1</table><para>Innan stödverktyg för dessa filsystem har installerats, kommer du inte att kunna ändra dem.</para><para>Du bör hitta paket med dessa stödverktyg i distributionens pakethanterare.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The configured backend plugin "%1" could not be loaded.</para><para>Loading the default backend plugin "%2" instead.</para>
sv: <para>Det inställda bakgrundsprogrammet "%1" kunde inte läsas in.</para><para>Läser in det förvalda bakgrundsprogrammet "%2" istället.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The partition <filename>%1</filename> cannot currently be deleted because one or more partitions with higher logical numbers are still mounted.</para><para>Please unmount all partitions with higher logical numbers than %2 first.</para>
sv: <para>Partitionen <filename>%1</filename> kan för närvarande inte tas bort eftersom en eller flera partitioner med högre logiska nummer fortfarande är monterade.</para><para>Avmontera alla partitioner med högre logiska nummer än %2 först.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The selected partition is not large enough to hold the source partition or the backup file.</para><para>Pick another target or resize this partition so it is as large as the source.</para>
sv: <para>Den valda partitionen är inte stor nog att innehålla källpartitionen eller säkerhetskopieringsfilen.</para><para>Välj ett annat mål eller ändra storlek på denna partition så att den är lika stor som källan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>There is already one primary partition on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para> | <para>There are already %1 primary partitions on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para>
sv[0]: <para>Det finns redan en primär partition på enheten. Det är det maximala antalet som dess typ av partitionstabell kan hantera.</para><para>Du kan inte skapa, klistra in eller återställa en primär partition på den innan du har tagit bort en befintlig.</para>
sv[1]: <para>Det finns redan %1 primära partitioner på enheten. Det är det maximala antalet som dess typ av partitionstabell kan hantera.</para><para>Du kan inte skapa, klistra in eller återställa en primär partition på den innan du har tagit bort en befintlig.</para>

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file <filename>%1</filename> for writing.
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil <filename>%1</filename> för skrivning.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file when trying to save to <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil vid försök att spara till <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary output file to save <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skapa tillfällig utdatafil för att spara <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import
sv: Kunde inte öppna indatafilen <filename>%1</filename> för import

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import: %2
sv: Kunde inte öppna indatafilen <filename>%1</filename> för import: %2

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file <filename>%1</filename> while trying to import from <filename>%2</filename>.
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil <filename>%1</filename> vid försök att importera från <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not save mount points to file <filename>/etc/fstab</filename>.
sv: Kunde inte spara monteringsplatser i filen <filename>/etc/fstab</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
sv: Vill du verkligen avbryta?

[ctx: @info]
en: Do you really want to clear the list of pending operations?
sv: Vill du verkligen rensa listan med väntande åtgärder?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the partition that is currently in the clipboard? It will no longer be available for pasting after it has been deleted.
sv: Vill du verkligen ta bort partitionen som för närvarande finns på klippbordet? Den kommer inte längre att vara tillgänglig för att klistra in efter den har tagits bort.

[ctx: @info]
en: Found more than one partition table type in import file (line %1).
sv: Hittade mer än en typ av partitionstabell i importfilen (rad %1).

[ctx: @info]
en: Found partition but no partition table type (line %1).
sv: Hittade partition men ingen typ för partitionstabellen (rad %1).

[ctx: @info]
en: No valid partition table was found on this device.
sv: Ingen giltig partitionstabell hittades på enheten.

[ctx: @info]
en: Partition %1 has end before start sector (line %2).
sv: Partitionen %1 har slutsektor före startsektor (rad %2)

[ctx: @info]
en: Partition Manager requires privileges in order to work. Please refresh the devices and authenticate when prompted.
sv: Partitionshanteraren kräver rättigheter för att fungera. Uppdatera enheter och ge behörighet när du blir tillfrågad.

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is not supported for import (line %2).
sv: Partitionstabellens typ "%1" stöds inte vid import (rad %2).

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is unknown (line %2).
sv: Partitionstabellens typ "%1" är okänd (rad %2).

[ctx: @info]
en: Please select a device.
sv: Välj en enhet.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be locked.
sv: Det krypterade filsystemet på partitionen <filename>%1</filename> kunde inte låsas.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be unlocked.
sv: Det krypterade filsystemet på partitionen <filename>%1</filename> kunde inte låsas upp.

[ctx: @info]
en: The file system in the image file <filename>%1</filename> is too large to be restored to the selected partition.
sv: Filsystemet i avbildsfilen <filename>%1</filename> är för stort för att återställas till den valda partitionen.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be mounted.
sv: Filsystemet på partitionen <filename>%1</filename> kunde inte monteras.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be unmounted.
sv: Filsystemet på partitionen <filename>%1</filename> kunde inte avmonteras.

[ctx: @info]
en: The import file <filename>%1</filename> does not contain a valid partition table.
sv: Importfilen <filename>%1</filename> innehåller inte en giltig partitionstabell.

[ctx: @info]
en: The partition table type "%1" does not support extended partitions, but one was found (line %2).
sv: Partitionstabellens typ "%1" stöder inte utökade partitioner, men en sådan hittades (rad %2).

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized device "%1"
sv: Enhet "%1" inte igenkänd

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized partition "%1"
sv: Partitionen "%1" inte igenkänd

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Could not create file system "%1" for partition %2 (line %3).
sv: Kunde inte skapa filsystemet "%1" för partitionen %2 (rad %3).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: No parent partition or partition table found for partition %1 (line %2).
sv: Ingen överliggande partition eller partitionstabell hittades för partitionen %1 (rad %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Partition %1 would be outside the device's boundaries (line %2).
sv: Partition %1 skulle vara utanför enhetens gränser (rad %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Unrecognized partition role "%1" for partition %2 (line %3).
sv: Okänd partitionsroll "%1" för partitionen %2 (rad %3).

[ctx: @info:credit]
en: Former Calamares maintainer
sv: Tidigare underhåll av Calamares

[ctx: @info:credit]
en: Former maintainer
sv: Tidigare underhåll

[ctx: @info:credit]
en: Improved SMART support
sv: Förbättrat SMART-stöd

[ctx: @info:credit]
en: LVM support
sv: Stöd för LVM

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @info:credit]
en: Partition Widget Design
sv: Konstruktion av grafisk partitionskomponent

[ctx: @info:credit]
en: UDF support
sv: Stöd för UDF

[ctx: @info:progress]
en: All operations successfully finished.
sv: Alla åtgärder avslutade med lyckat resultat.

[ctx: @info:progress]
en: Operations cancelled.
sv: Åtgärder avbrutna.

[ctx: @info:progress]
en: Scan finished.
sv: Avsökning klar.

[ctx: @info:progress]
en: Scanning devices...
sv: Avsöker enheter...

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
sv: Ställer in...

[ctx: @info:progress]
en: There were errors while applying operations. Aborted.
sv: Fel uppstod när åtgärder verkställdes. Avbruten.

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
sv: Total tid: %1

[ctx: @info:progress]
en: Using backend plugin: %1 (%2)
sv: Använder bakgrundsprogram: %1 (%2)

[ctx: @info:progress]
en: Waiting for operation to finish...
sv: Väntar på att åtgärden ska avslutas...

[ctx: @info:shell]
en: Device to manage
sv: Enhet att hantera

[ctx: @info:status]
en: Apply the pending operations in the list.
sv: Verkställ väntande åtgärder i listan.

[ctx: @info:status]
en: Applying operations...
sv: Verkställer åtgärder...

[ctx: @info:status]
en: Backup a partition to an image file.
sv: Säkerhetskopiera en partition till en avbildsfil.

[ctx: @info:status]
en: Check a filesystem on a partition for errors.
sv: Kontrollera ett filsystem på en partition efter fel.

[ctx: @info:status]
en: Clear the log output panel.
sv: Rensa loggutmatningspanelen.

[ctx: @info:status]
en: Clearing the list of pending operations.
sv: Rensar listan med väntande åtgärder.

[ctx: @info:status]
en: Copy an existing partition.
sv: Kopiera en befintlig partition.

[ctx: @info:status]
en: Could not parse line %1 from import file. Ignoring it.
sv: Kunde inte tolka rad %1 från importfilen. Den ignoreras.

[ctx: @info:status]
en: Create a new LVM Volume Group as a device.
sv: Skapa en ny LVM-volymgrupp som en enhet.

[ctx: @info:status]
en: Create a new and empty partition table on a device.
sv: Skapa en ny och tom partitionstabell på en enhet.

[ctx: @info:status]
en: Create a new partition.
sv: Skapa en ny partition.

[ctx: @info:status]
en: Deactivate selected Volume Group before unplugging removable devices.
sv: Inaktivera markerad volymgrupp innan flyttbara enheter kopplas bort.

[ctx: @info:status]
en: Delete a partition.
sv: Ta bort en partition.

[ctx: @info:status]
en: Edit a partition's mount point and options.
sv: Redigera monteringsplatser och alternativ för en partition.

[ctx: @info:status]
en: Empty the list of pending operations.
sv: Töm listan med väntande åtgärder.

[ctx: @info:status]
en: Export the device's partition table to a text file.
sv: Exportera enhetens partitionstabell till en textfil.

[ctx: @info:status]
en: Extend or reduce selected Volume Group.
sv: Utöka eller reducera markerad volymgrupp.

[ctx: @info:status]
en: Import a partition table from a text file.
sv: Importera en partitionstabell från en textfil.

[ctx: @info:status]
en: Mount or unmount a partition.
sv: Montera eller avmontera en partition.

[ctx: @info:status]
en: One pending operation | %1 pending operations
sv[0]: En väntande åtgärd
sv[1]: %1 väntande åtgärder

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has been copied to the clipboard.
sv: Partitionen <filename>%1</filename> har kopierats till klippbordet.

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has the same position and size after resize/move. Ignoring operation.
sv: Partitionen <filename>%1</filename> har samma position och storlek efter storleksändring eller förflyttning. Ignorerar åtgärden.

[ctx: @info:status]
en: Paste a copied partition.
sv: Klistra in en kopierad partition.

[ctx: @info:status]
en: Remove selected Volume Group.
sv: Ta bort markerad volymgrupp.

[ctx: @info:status]
en: Remove the last operation from the list.
sv: Ta bort den sista åtgärden från listan.

[ctx: @info:status]
en: Renew the devices list.
sv: Förnya enhetslistan.

[ctx: @info:status]
en: Restore a partition from an image file.
sv: Återställ en partition från en avbildsfil.

[ctx: @info:status]
en: Save the log output to a file.
sv: Spara loggutmatningen i en fil.

[ctx: @info:status]
en: Show About KPMcore dialog.
sv: Visa dialogrutan Om KPMcore.

[ctx: @info:status]
en: Show information about supported file systems.
sv: Visa information om filsystem som stöds.

[ctx: @info:status]
en: Show the device's SMART status if supported
sv: Visa enhetens SMART-status om den stöds

[ctx: @info:status]
en: Shred a partition so that its contents cannot be restored.
sv: Förstör en partition så att dess innehåll inte kan återställas.

[ctx: @info:status]
en: Shrink, grow or move an existing partition.
sv: Krymp, utöka eller flytta en befintlig partition.

[ctx: @info:status]
en: Undoing operation: %1
sv: Ångrar åtgärd: %1

[ctx: @info:status]
en: Unlock or lock encrypted partition.
sv: Lås upp eller lås krypterad partition.

[ctx: @info:status]
en: View and modify device properties
sv: Visa och ändra enhetsegenskaper

[ctx: @info:status]
en: View and modify partition properties (label, partition flags, etc.)
sv: Visa och ändra partitionsegenskaper (etikett, partitionsflaggor, etc.)

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
sv: Verkställ alla åtgärder

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup partition
sv: Säkerhetskopiera partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Check partition
sv: Kontrollera partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all operations
sv: Rensa alla åtgärder

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the log output
sv: Rensa loggutmatning

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy partition
sv: Kopiera partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new LVM Volume Group
sv: Skapa en ny LVM-volymgrupp

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new partition table
sv: Skapa en ny partitionstabell

[ctx: @info:tooltip]
en: Deactivate selected Volume Group
sv: Inaktivera markerad volymgrupp

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
sv: Ta bort partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit mount point
sv: Redigera monteringsplats

[ctx: @info:tooltip]
en: Export a partition table
sv: Exportera en partitionstabell

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a partition table
sv: Importera en partitionstabell

[ctx: @info:tooltip]
en: Mount or unmount partition
sv: Montera eller avmontera partition

[ctx: @info:tooltip]
en: New partition
sv: Ny partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste partition
sv: Klistra in partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh all devices
sv: Uppdatera alla enheter

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected Volume Group
sv: Ta bort markerad volymgrupp

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize or move partition
sv: Ändra storlek eller flytta en partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize selected Volume Group
sv: Ändra storlek på markerad volymgrupp

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore partition
sv: Återställ partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the log output
sv: Spara loggutmatningen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show About KPMcore dialog
sv: Visa dialogrutan Om KPMcore

[ctx: @info:tooltip]
en: Show SMART status
sv: Visa SMART-status:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show device properties dialog
sv: Visa dialogrutan med enhetsegenskaper

[ctx: @info:tooltip]
en: Show partition properties dialog
sv: Visa dialogrutan med partitionsegenskaper

[ctx: @info:tooltip]
en: Shred partition
sv: Förstör partition

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
sv: Ångra senaste åtgärd

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock or lock encrypted partition
sv: Lås upp eller lås krypterad partition

[ctx: @info:tooltip]
en: View file system support information
sv: Visa information om filsystemstöd

[ctx: @item device path]
en: (not found)
sv: (hittades inte)

[ctx: @item mountpoint]
en: (none found)
sv: (ingen hittades)

[ctx: @item uuid]
en: (none)
sv: (ingen)

[ctx: @item:intable]
en: Offline
sv: Nerkopplad

[ctx: @item:intable]
en: Old-Age
sv: Hög ålder

[ctx: @item:intable]
en: Online
sv: Uppkopplad

[ctx: @item:intable]
en: Pre-Failure
sv: Fel från början

[ctx: @item:intable Encrypted file systems, e.g. btrfs[Encrypted]]
en: %1 [Encrypted]
sv: %1 [krypterad]

[ctx: @label]
en: &Flags:
sv: &Flaggor:

[ctx: @label]
en: &Label:
sv: Eti&kett:

[ctx: @label]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: @label]
en: Align partitions per default
sv: Justera partition enligt förval

[ctx: @label]
en: Backend plugin
sv: Bakgrundsprogram

[ctx: @label]
en: File system colors
sv: Filsystemfärger

[ctx: @label]
en: First sector:
sv: Första sektor:

[ctx: @label]
en: Hide log messages below
sv: Dölj loggmeddelanden nedan

[ctx: @label]
en: Is this the first time KDE Partition Manager is being run?
sv: Är det här första gången som KDE:s partitionshanterare körs?

[ctx: @label]
en: Label:
sv: Etikett:

[ctx: @label]
en: Last sector:
sv: Sista sektor:

[ctx: @label]
en: Maximum size:
sv: Maximal storlek:

[ctx: @label]
en: Minimum size:
sv: Minimal storlek:

[ctx: @label]
en: Mount point:
sv: Monteringsplats:

[ctx: @label]
en: Number of sectors:
sv: Antal sektorer:

[ctx: @label]
en: Partition sector alignment
sv: Justering av partitionssektor:

[ctx: @label]
en: Partition type:
sv: Typ av partition:

[ctx: @label]
en: Preferred unit:
sv: Föredragen enhet:

[ctx: @label]
en: Scanning device: <filename>%1</filename>
sv: Avsöker enhet: <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Scanning…
sv: Avsöker...

[ctx: @label]
en: Show the application's menu bar
sv: Visa programmets menyrad

[ctx: @label]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @label]
en: This file system does not support setting a label.
sv: Filsystemet stöder inte att ange en etikett.

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
sv: DÅLIG

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
sv: bra

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
sv: inga

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
sv: %1 (skrivskyddad)

[ctx: @label device]
en: Allocated PE:
sv: Tilldelade fysiska områden (PE):

[ctx: @label device]
en: Array Size:
sv: Fältstorlek:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
sv: Kapacitet:

[ctx: @label device]
en: Chunk Size:
sv: Styckesstorlek:

[ctx: @label device]
en: Free PE:
sv: Lediga fysiska områden (PE):

[ctx: @label device]
en: LVM Volume Group
sv: LVM-volymgrupp

[ctx: @label device]
en: Logical sector size:
sv: Logisk sektorstorlek:

[ctx: @label device]
en: PE Size:
sv: Storlek på fysiskt område (PE):

[ctx: @label device]
en: Path:
sv: Sökväg:

[ctx: @label device]
en: Physical sector size:
sv: Fysisk sektorstorlek:

[ctx: @label device]
en: Primaries/Max:
sv: Primära/Max:

[ctx: @label device]
en: RAID Level:
sv: RAID-nivå:

[ctx: @label device]
en: Software RAID Device
sv: RAID-programvaruenhet

[ctx: @label device]
en: Total Chunk:
sv: Totalt stycke:

[ctx: @label device]
en: Total PE:
sv: Totalt antal fysiska områden (PE):

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
sv: Totalt antal sektorer:

[ctx: @label device]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @label device]
en: Volume Manager Device
sv: Volymhanteringsenhet

[ctx: @label device]
en: Volume Type:
sv: Volymtyp:

[ctx: @label partition]
en: Allocated PE:
sv: Tilldelade fysiska områden (PE):

[ctx: @label partition]
en: Available:
sv: Tillgängligt:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
sv: Kapacitet:

[ctx: @label partition]
en: Cipher mode:
sv: Kryptoläge:

[ctx: @label partition]
en: Cipher name:
sv: Kryptonamn:

[ctx: @label partition]
en: File system:
sv: Filsystem:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
sv: Första sektor:

[ctx: @label partition]
en: Free PE:
sv: Lediga fysiska områden (PE):

[ctx: @label partition]
en: Hash:
sv: Kondensat:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
sv: Nyckelstorlek:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
sv: Sista sektor:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
sv: Antal sektorer:

[ctx: @label partition]
en: PE Size:
sv: Storlek på fysiskt område (PE):

[ctx: @label partition]
en: Payload offset:
sv: Nyttolastens position:

[ctx: @label partition]
en: Total PE:
sv: Totalt antal fysiska områden (PE):

[ctx: @label partition]
en: Used:
sv: Använt:

[ctx: @label partition capacity available]
en: Available:
sv: Tillgängligt:

[ctx: @label partition capacity used]
en: Used:
sv: Använt:

[ctx: @label partition state]
en: At least one logical partition is mounted.
sv: Åtminstone en logisk partition är monterad.

[ctx: @label partition state]
en: idle
sv: overksam

[ctx: @label partition state]
en: mounted
sv: monterad

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
sv: monterad som <filename>%1</filename>

[ctx: @label:listbox]
en: F&ree space before:
sv: Ledigt ut&rymme innan:

[ctx: @label:listbox]
en: File syste&m:
sv: Filsyste&m:

[ctx: @label:listbox]
en: File system:
sv: Filsystem:

[ctx: @label:listbox]
en: First sector:
sv: Första sektor:

[ctx: @label:listbox]
en: Free space after:
sv: Ledigt utrymme efter:

[ctx: @label:listbox]
en: Last sector:
sv: Sista sektor:

[ctx: @label:listbox]
en: Partition type:
sv: Typ av partition:

[ctx: @label:listbox]
en: Si&ze:
sv: &Storlek:

[ctx: @title]
en: <application>KDE Partition Manager</application>
sv: <application>KDE:s partitionshanterare</application>

[ctx: @title]
en: Manage your disks, partitions and file systems
sv: Hantera hårddiskar, partitioner och filsystem

[ctx: @title:column Severity of a log entry / log level. Text must be very short.]
en: Sev.
sv: Allvarlighet

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: @title:menu]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: @title:menu]
en: Device
sv: Enhet

[ctx: @title:menu]
en: Panels Shown
sv: Visade paneler

[ctx: @title:menu]
en: Partition Manager Toolbar
sv: Verktygsrad för partitionshantering

[ctx: @title:menu]
en: Select Current Device
sv: Välj aktuell enhet

[ctx: @title:menu]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
sv: Filsystemfärger

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:window]
en: Apply Pending Operations?
sv: Verkställ väntande åtgärder?

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
sv: Avbryt pågående åtgärder

[ctx: @title:window]
en: Cannot Create Target Partition.
sv: Kan inte skapa målpartition.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Partition.
sv: Kan inte ta bort partition

[ctx: @title:window]
en: Clear Pending Operations?
sv: Rensa väntande åtgärder?

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
sv: Kunde inte starta webbläsare.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Lock Encrypted File System.
sv: Kunde inte låsa krypterat filsystem.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Mount File System.
sv: Kunde inte montera filsystem.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save Report.
sv: Kunde inte spara rapport.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save SMART Report.
sv: Kunde inte spara SMART-rapport.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unlock Encrypted File System.
sv: Kunde inte låsa upp krypterat filsystem.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unmount File System.
sv: Kunde inte avmontera filsystem.

[ctx: @title:window]
en: Create a New Partition Table on <filename>%1</filename>
sv: Skapa en ny partitionstabell på <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
sv: Skapa en ny partition

[ctx: @title:window]
en: Create new Volume Group
sv: Skapa ny volymgrupp

[ctx: @title:window]
en: Device Information
sv: Enhetsinformation

[ctx: @title:window]
en: Device Properties: <filename>%1</filename>
sv: Enhetsegenskaper: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Devices
sv: Enheter

[ctx: @title:window]
en: Discard Pending Operations and Quit?
sv: Överge väntande åtgärder och avsluta?

[ctx: @title:window]
en: Edit additional mount options
sv: Redigera ytterligare alternativ för monteringsplatser

[ctx: @title:window]
en: Edit mount point for <filename>%1</filename>
sv: Redigera monteringsplats för <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Error Exporting Partition Table
sv: Fel vid export av partitionstabell

[ctx: @title:window]
en: Error Importing Partition Table
sv: Fel vid import av partitionstabell

[ctx: @title:window]
en: Error Saving Log File
sv: Fel när loggfilen skulle sparas

[ctx: @title:window]
en: Error While Importing Partition Table
sv: Fel vid import av partitionstabell

[ctx: @title:window]
en: Error While Saving Mount Points
sv: Fel när monteringsplatser skulle sparas

[ctx: @title:window]
en: Error opening partition
sv: Fel när partition skulle öppnas

[ctx: @title:window]
en: Error: Could Not Load Backend Plugin
sv: Fel: Kunde inte läsa in bakgrundsprogrammet

[ctx: @title:window]
en: File System Support
sv: Stöd för filsystem

[ctx: @title:window]
en: Insert a partition
sv: Infoga en partition

[ctx: @title:window]
en: KDE Partition Manager
sv: KDE:s partitionshanterare

[ctx: @title:window]
en: Log Output
sv: Loggutmatning

[ctx: @title:window]
en: Missing File System Support Packages
sv: Saknar stödpaket för filsystem

[ctx: @title:window]
en: Not Enough Space to Restore File System.
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att återställa filsystem.

[ctx: @title:window]
en: Partition Information
sv: Partitionsinformation

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
sv: Partitionsegenskaper: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Pending Operations
sv: Väntande åtgärder

[ctx: @title:window]
en: Really Change Backend?
sv: Verkligen ändra bakgrundsprogram?

[ctx: @title:window]
en: Really Create MS-Dos Partition Table Type?
sv: Verkligen skapa MS-DOS partitionstabelltyp?

[ctx: @title:window]
en: Really Delete Partition in the Clipboard?
sv: Verkligen ta bort partitionen på klippbordet?

[ctx: @title:window]
en: Really Overwrite Existing Partition?
sv: Skriv över befintlig partition?

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate <filename>%1</filename> with File System %2?
sv: Verkligen skapa om <filename>%1</filename> med filsystemet %2?

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate File System on <filename>%1</filename>?
sv: Skapa verkligen om filsystemet på <filename>%1</filename>?

[ctx: @title:window]
en: Really Rescan the Devices?
sv: Avsök verkligen enheterna igen?

[ctx: @title:window]
en: Really save changes?
sv: Verkligen spara ändringarna?

[ctx: @title:window]
en: Resize Volume Group
sv: Ändra storlek på volymgrupp

[ctx: @title:window]
en: Resize/move partition: <filename>%1</filename>
sv: Ändra storlek eller flytta partition: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: SMART Properties: <filename>%1</filename>
sv: SMART-egenskaper: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Scanning Devices…
sv: Avsöker enheter...

[ctx: @title:window]
en: Target Not Large Enough
sv: Mål inte stort nog

[ctx: @title:window]
en: Too Many Primary Partitions.
sv: För många primära partitioner.

en: A valid path is required.
sv: En giltig sökväg krävs.

en: Active backend:
sv: Aktivt bakgrundsprogram:

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Align partition
sv: Justera partition

en: Align partitions per default
sv: Justera partitioner enligt förval

en: Allow everyone to write and read on this device
sv: Tillåt alla att skriva och läsa på enheten

en: Allow only root to write and read on this device, you will need to setup per-folder permissions
sv: Tillåt bara systemadministratören att skriva och läsa på enheten, rättigheter per katalog måste ställas in

en: Assessment
sv: Utvärdering

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Available
sv: Tillgängligt:

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Bad sectors:
sv: Dåliga sektorer:

en: Capacity:
sv: Kapacitet:

en: Check
sv: Kontrollera

en: Choose the type of partition table you want to create:
sv: Välj typ av partitionstabell du vill skapa:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Create
sv: Skapa

en: Current
sv: Nuvarande

en: De&vice Node
sv: En&hetsnod

en: Debug
sv: Felsök

en: Device path:
sv: Enhetssökväg:

en: Don't prevent the system from booting if not mountable
sv: Förhindra inte systemet från att starta om icke monteringsbar

en: Dump &Frequency:
sv: Dumpnings&frekvens:

en: E&xtended
sv: &Utökad

en: Edit Mount Options
sv: Redigera monteringsinställningar

en: Edit the mount options for this file system:
sv: Redigera monteringsinställningarna för filsystemet:

en: Enable LUKS2
sv: Aktivera LUKS2

en: Encrypt with LUKS
sv: Kryptera med LUKS

en: Error
sv: Fel

en: Everyone
sv: Alla

en: Failure Type
sv: Feltyp

en: File System
sv: Filsystem

en: File System Color Settings
sv: Inställningar av filsystemfärger

en: File Systems
sv: Filsystem

en: Firmware revision:
sv: Version av fast program:

en: First Sector
sv: Första sektor

en: Flags
sv: Flaggor

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Grow
sv: Utöka

en: Hide messa&ges below:
sv: Döl&j meddelanden nedan:

en: Id
sv: Identifikation

en: Identify by:
sv: Identifiera med:

en: Label
sv: Etikett

en: Last Sector
sv: Sista sektor

en: Linux Swap:
sv: Linux växlingsminne:

en: Logging
sv: Loggning

en: Logical Volume Name:
sv: Logiskt volymnamn:

en: Logical sector size:
sv: Logisk sektorstorlek:

en: MS-Dos
sv: MSDOS

en: Model:
sv: Modell:

en: More...
sv: Mer...

en: Mount Point
sv: Monteringsplats

en: Move
sv: Flytta

en: No automatic mount
sv: Ingen automatisk montering

en: No binary execution
sv: Ingen körning av binärprogram

en: No update of directory access times
sv: Ingen uppdatering av katalogåtkomsttider

en: No update of file access times
sv: Ingen uppdatering av filåtkomsttider

en: Number of Sectors
sv: Antal sektorer

en: O&nly Root
sv: Bara systemadmi&nistratör

en: Open in External Browser
sv: Öppna i extern webbläsare

en: Operation: %p%
sv: Åtgärd: %p %

en: Operations and Jobs
sv: Åtgärder och jobb

en: Option1,Option2
sv: Alternativ 1, Alternativ 2

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Overall assessment:
sv: Övergripande utvärdering:

en: Overwrite with:
sv: Skriv över med:

[ctx: Part of %2Enter passphrase for %1:]
en: Invalid passphrase.
sv: Ogiltig lösenordsfras.

en: Partition Alignment
sv: Justering av partitionssektor

en: Partition Name
sv: Partitionsnamn

en: Partition Name:
sv: Partitionsnamn:

en: Partition UUID
sv: Partitions-UUID

en: Partition UUID:
sv: Partitions-UUID:

en: Partition table:
sv: Partitionstabell:

en: Pass &Number:
sv: Genomgångs&nummer:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Permissions
sv: Skydd

en: Physical Extent Size:
sv: Storlek på fysiskt områdes:

en: Physical sector size:
sv: Fysisk sektorstorlek:

en: Power cycles:
sv: Antal kraftcykler:

en: Powered on for:
sv: Igång under:

en: Preferred unit:
sv: Föredragen enhet:

en: Primar&y
sv: &Primär

en: Primaries/Max:
sv: Primära/Max:

en: Random data
sv: Slumpmässig data

en: Raw
sv: Obehandlad

en: Read Label
sv: Läs etikett

en: Read Usage
sv: Läs användning

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Remove
sv: Ta bort

en: Restore
sv: Återställ

en: Save
sv: Spara

en: Sec&tor alignment:
sv: Sek&torjustering:

en: Select...
sv: Markera...

en: Self tests:
sv: Självtester:

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Set up encryption for this filesystem with LUKS. You will be asked to provide a passphrase.
sv: Ställ in kryptering för filsystemet med LUKS. Du blir tillfrågad om att ange en lösenordsfras.

en: Severity
sv: Allvarlighet

en: Shredding
sv: Förstör

en: Shrink
sv: Krymp

en: Size
sv: Storlek

en: Support Tools
sv: Stödverktyg

en: Synchronous access
sv: Synkron åtkomst

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: This table shows which file systems are supported and which specific operations can be performed on them.
    Some file systems need external tools to be installed for them to be supported. But not all operations can be performed on all file systems, even if all required tools are installed. Please see the documentation for details.
sv: Den här tabellen visar vilka filsystem som stöds, och vilka specifika åtgärder som kan utföras med dem.
    Vissa filsystem kräver att externa verktyg är installerade för att de ska stödas. Men alla åtgärder kan inte utföras med alla filsystem, även om alla verktyg som krävs är installerade. Se dokumentationen för detaljinformation.

en: This will reformat the filesystem, losing all contents, but keeping the same filesystem type.
sv: Det här formaterar om filsystemet så att allt innehåll går förlorat, men behåller samma filsystemtyp.

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Time Elapsed
sv: Förfluten tid

en: Total LV:
sv: Totalt antal logiska volymer (LV):

en: Total Sectors:
sv: Totalt antal sektorer:

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: Total Time: 00:00:00
sv: Total tid: 00:00:00

en: Total sectors:
sv: Totalt antal sektorer:

en: Total: %p%
sv: Totalt: %p %

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Update Type
sv: Uppdateringstyp

en: Update access times relative to modification
sv: Uppdatera åtkomsttider i förhållande till ändring

en: Use LUKS2 instead of LUKS1 for better security, but compatibility may be compromised.
sv: Använd LUKS2 istället för LUKS1 för bättre säkerhet, men kompatibiliteten kan äventyras.

en: Used
sv: Använt

en: Used Size:
sv: Använd storlek:

en: Users can mount and unmount
sv: Användare kan montera och avmontera

en: Value
sv: Värde

en: Volume Group Name:
sv: Volymgruppsnamn:

en: Volume Group Type:
sv: Volymgruppstyp:

en: Warning
sv: Varning

en: Worst
sv: Värsta

en: Write Label
sv: Skriv etikett

en: extended:
sv: utökat:

en: unformatted:
sv: oformatterat:

en: unknown:
sv: okänt:
