libconversion - en to sv translation catalogue (1778 entries)

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
sv: schilling;schilling

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
sv: australisk dollar;australiska dollar

en: Angle
sv: Vinkel

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
sv: franc;franc

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
sv: lev;lev

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
sv: real;real

en: Binary Data
sv: Binärdata

en: Binary Data Size
sv: Binärdatastorlek

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
sv: franc;franc

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
sv: cypriotiskt pund;cypriotiska pund

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
sv: krona;kronor

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
sv: kanadensisk dollar;kanadensiska dollar

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
sv: renminbi

en: Currency
sv: Valuta

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
sv: mark;mark

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
sv: dansk krona;danska kronor

en: Density
sv: Täthet

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
sv: krona;kronor

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
sv: euro;euro

en: ElectricalCurrent
sv: Elektrisk ström

en: Energy
sv: Energi

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
sv: mark;mark;markaa

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
sv: franc;franc

en: Force
sv: Kraft

en: Frequency
sv: Frekvens

en: From ECB
sv: Från ECB

en: Fuel Efficiency
sv: Bränsleekonomi

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
sv: pund;pund;sterling;sterling

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
sv: drachme;drachmés

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
sv: kuna;kuna

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
sv: Hongkongdollar;Hongkongdollar

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
sv: rupiah;rupiah

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
sv: irländskt pund;irländska pund

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
sv: rupee;rupee

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
sv: lire;lire

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
sv: Isländska kronor,Isländsk krona

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
sv: litas;litas

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
sv: franc;franc

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
sv: lats;lats

en: Length
sv: Längd

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
sv: maltesiska lira

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
sv: mexikansk peso;mexikanska peso

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
sv: ringgit;ringgit

en: Mass
sv: Massa

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
sv: guilder;guilder

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
sv: nyzeeländsk dollar;nyzeeländska dollar

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
sv: norsk krona;norska kronor

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
sv: filippinsk peso;filippinska peso

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
sv: zloty;zloty

[ctx: PTE Portuguese Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
sv: escudo;escudo

en: Permeability
sv: Permeabilitet

en: Power
sv: Kraft

en: Pressure
sv: Tryck

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
sv: leu;leu

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
sv: rubel;rubler

en: Resistance
sv: Resistans

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
sv: singaporiansk dollar;singaporianska dollar

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
sv: tolar;tolar;tolar

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
sv: krona;kronor

en: Speed
sv: Hastighet

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Thermal Conductivity
sv: Termisk konduktivitet

en: Thermal Flux Density
sv: Termisk flödestäthet

en: Thermal Generation
sv: Termisk generering

en: Time
sv: Tid

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
sv: dollar;dollar

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
sv: Yta

en: Voltage
sv: Spänning

en: Volume
sv: Volym

en: Weight per Area
sv: Vikt per area

[ctx: XPF CFP franc - unit synonyms for matching user input]
en: CFP;CFP franc;CFP francs;Pacific franc;Pacific francs
sv: CFP;CFP-franc;Stillahavsfranc

[ctx: acceleration unit symbol]
en: ft/s²
sv: fot/s²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
sv[0]: %1 australisk dollar
sv[1]: %1 australiska dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
sv[0]: %1 belgiska franc
sv[1]: %1 belgiska franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 CFP franc | %1 CFP francs
sv[0]: %1 CFP-franc
sv[1]: %1 CFP-franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
sv[0]: %1 kanadensisk dollar
sv[1]: %1 kanadensiska dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
sv[0]: %1 cypriotiskt pund
sv[1]: %1 cypriotiska pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
sv[0]: %1 tjeckisk krona
sv[1]: %1 tjeckiska kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
sv[0]: %1 dansk krona
sv[1]: %1 danska kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
sv[0]: %1 fransk franc
sv[1]: %1 franska franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
sv[0]: %1 Hongkongdollar
sv[1]: %1 Hongkongdollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronur
sv[0]: %1 isländsk krona
sv[1]: %1 isländska kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
sv[0]: %1 irländskt pund
sv[1]: %1 irländska pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
sv[0]: %1 italiensk lire
sv[1]: %1 italienska lire

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
sv[0]: %1 Julianskt år
sv[1]: %1 Julianska år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
sv[0]: %1 luxemburgisk franc
sv[1]: %1 luxemburgiska franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
sv[0]: %1 maltesisk lira
sv[1]: %1 maltesiska lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
sv[0]: %1 mexikansk peso
sv[1]: %1 mexikanska peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
sv[0]: %1 nyzeeländsk dollar
sv[1]: %1 nyzeeländska dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
sv[0]: %1 norsk krona
sv[1]: %1 norska kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
sv[0]: %1 filippinsk peso
sv[1]: %1 filippinska peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
sv[0]: %1 singaporiansk dollar
sv[1]: %1 singaporianska dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
sv[0]: %1 slovakisk krona
sv[1]: %1 slovakiska kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
sv[0]: %1 schweizisk franc
sv[1]: %1 schweiziska franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
sv[0]: %1 turkisk lira
sv[1]: %1 turkiska lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
sv[0]: %1 amerikansk dollar
sv[1]: %1 amerikanska dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
sv[0]: %1 tunnland
sv[1]: %1 tunnland

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
sv[0]: %1 bågminut
sv[1]: %1 bågminuter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
sv[0]: %1 bågsekund
sv[1]: %1 bågsekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
sv[0]: %1 astronomisk enhet
sv[1]: %1 astronomiska enheter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
sv[0]: %1 atmosfär
sv[1]: %1 atmosfärer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
sv[0]: %1 attosekund
sv[1]: %1 attosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
sv[0]: %1 btu per fottimma grad Fahrenheit
sv[1]: %1 btu per fottimma grad Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
sv[0]: %1 btu per timma per kubikfot
sv[1]: %1 btu per timma per kubikfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
sv[0]: %1 btu per timma per kvadratfot
sv[1]: %1 btu per timma per kvadratfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
sv[0]: %1 btu per kvadratfottimma grad Fahrenheit per tum
sv[1]: %1 btu per kvadratfottimma grad Fahrenheit per tum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
sv[0]: %1 karat
sv[1]: %1 karat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
sv[0]: %1 centisekund
sv[1]: %1 centisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 chain | %1 chains
sv[0]: %1 kedja
sv[1]: %1 kedjor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
sv[0]: %1 kubikattometer
sv[1]: %1 kubikattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
sv[0]: %1 kubikcentimeter
sv[1]: %1 kubikcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
sv[0]: %1 kubikdekameter
sv[1]: %1 kubikdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
sv[0]: %1 kubikdecimeter
sv[1]: %1 kubikdecimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
sv[0]: %1 kubikexameter
sv[1]: %1 kubikexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
sv[0]: %1 kubikfemtometer
sv[1]: %1 kubikfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
sv[0]: %1 kubikfot
sv[1]: %1 kubikfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
sv[0]: %1 kubikgigameter
sv[1]: %1 kubikgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
sv[0]: %1 kubikhektometer
sv[1]: %1 kubikhektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
sv[0]: %1 kubiktum
sv[1]: %1 kubiktum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
sv[0]: %1 kubikkilometer
sv[1]: %1 kubikkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
sv[0]: %1 kubikmegameter
sv[1]: %1 kubikmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
sv[0]: %1 kubikmeter
sv[1]: %1 kubikmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
sv[0]: %1 kubikmikrometer
sv[1]: %1 kubikmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
sv[0]: %1 kubikmile
sv[1]: %1 kubikmile

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
sv[0]: %1 kubikmillimeter
sv[1]: %1 kubikmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
sv[0]: %1 kubiknanometer
sv[1]: %1 kubiknanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
sv[0]: %1 kubikpetameter
sv[1]: %1 kubikpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
sv[0]: %1 kubikpikometer
sv[1]: %1 kubikpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
sv[0]: %1 kubikterameter
sv[1]: %1 kubikterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
sv[0]: %1 kubikyoktometer
sv[1]: %1 kubikyoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
sv[0]: %1 kubikyottameter
sv[1]: %1 kubikyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
sv[0]: %1 kubikzeptometer
sv[1]: %1 kubikzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
sv[0]: %1 kubikzettameter
sv[1]: %1 kubikzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
sv[0]: %1 kopp
sv[1]: %1 koppar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
sv[0]: %1 dekaampere
sv[1]: %1 dekaamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
sv[0]: %1 dekagram
sv[1]: %1 dekagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
sv[0]: %1 dekahertz
sv[1]: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
sv[0]: %1 dekajoule
sv[1]: %1 dekajoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
sv[0]: %1 dekaliter
sv[1]: %1 dekaliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
sv[0]: %1 dekameter
sv[1]: %1 dekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
sv[0]: %1 dekanewton
sv[1]: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
sv[0]: %1 dekaohm
sv[1]: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
sv[0]: %1 dekasekund
sv[1]: %1 dekasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
sv[0]: %1 dekavolt
sv[1]: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
sv[0]: %1 dekawatt
sv[1]: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
sv[0]: %1 decibel mikrowatt
sv[1]: %1 decibel mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
sv[0]: %1 decisekund
sv[1]: %1 decisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
sv[0]: %1 grad
sv[1]: %1 grader

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
sv[0]: %1 grad Celsius
sv[1]: %1 grader Celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
sv[0]: %1 grad Delisle
sv[1]: %1 grader Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
sv[0]: %1 grad Fahrenheit
sv[1]: %1 grader Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
sv[0]: %1 grad Newton
sv[1]: %1 grader Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
sv[0]: %1 grad Réaumur
sv[1]: %1 grader Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
sv[0]: %1 grad Rømer
sv[1]: %1 grader Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
sv[0]: %1 drachme
sv[1]: %1 drachmés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
sv[0]: %1 dyn
sv[1]: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
sv[0]: %1 elektronvolt
sv[1]: %1 elektronvolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
sv[0]: %1 exasekund
sv[1]: %1 exasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fathom | %1 fathoms
sv[0]: %1 famn
sv[1]: %1 famnar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
sv[0]: %1 femtosekund
sv[1]: %1 femtosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
sv[0]: %1 fot
sv[1]: %1 fot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
sv[0]: %1 fot per sekund
sv[1]: %1 fot per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
sv[0]: %1 fot per sekundkvadrat
sv[1]: %1 fot per sekundkvadrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
sv[0]: %1 gallon (USA våt)
sv[1]: %1 gallon (USA våt)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
sv[0]: %1 gigasekund
sv[1]: %1 gigasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
sv[0]: %1 nygrad
sv[1]: %1 nygrader

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
sv[0]: %1 gram per kvadratmeter
sv[1]: %1 gram per kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
sv[0]: %1 rekommenderat dagsbehov
sv[1]: %1 rekommenderade dagsbehov

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
sv[0]: %1 hektoampere
sv[1]: %1 hektoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
sv[0]: %1 hektogram
sv[1]: %1 hektogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
sv[0]: %1 hektohertz
sv[1]: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
sv[0]: %1 hektojoule
sv[1]: %1 hektojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
sv[0]: %1 hektoliter
sv[1]: %1 hektoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
sv[0]: %1 hektometer
sv[1]: %1 hektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
sv[0]: %1 hektonewton
sv[1]: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
sv[0]: %1 hektoohm
sv[1]: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
sv[0]: %1 hektopascal
sv[1]: %1 hektopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
sv[0]: %1 hektosekund
sv[1]: %1 hektosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
sv[0]: %1 hektovolt
sv[1]: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
sv[0]: %1 hektowatt
sv[1]: %1 hektowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
sv[0]: %1 hästkraft
sv[1]: %1 hästkrafter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timme
sv[1]: %1 timmar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
sv[0]: %1 tum
sv[1]: %1 tum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
sv[0]: %1 tum per sekund
sv[1]: %1 tum per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
sv[0]: %1 tum kvicksilver
sv[1]: %1 tum kvicksilver

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
sv[0]: %1 Joule
sv[1]: %1 Joule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
sv[0]: %1 joule per mol
sv[1]: %1 joule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
sv[0]: %1 Kelvin
sv[1]: %1 Kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
sv[0]: %1 kilokalori
sv[1]: %1 kilokalorier

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
sv[0]: %1 kilogram per kubikmeter
sv[1]: %1 kilogram per kubikmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
sv[0]: %1 kilojoule per mol
sv[1]: %1 kilojoule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
sv[0]: %1 kilometer per timme
sv[1]: %1 kilometer per timme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
sv[0]: %1 kilosekund
sv[1]: %1 kilosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
sv[0]: %1 knop
sv[1]: %1 knop

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
sv[0]: %1 krona
sv[1]: %1 kronor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
sv[0]: %1 skottår
sv[1]: %1 skottår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
sv[0]: %1 ljusår
sv[1]: %1 ljusår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 link | %1 links
sv[0]: %1 länk
sv[1]: %1 länkar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
sv[0]: %1 liter per 100 kilometer
sv[1]: %1 liter per 100 kilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
sv[0]: %1 mark
sv[1]: %1 mark

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
sv[0]: %1 megasekund
sv[1]: %1 megasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
sv[0]: %1 meter per sekund
sv[1]: %1 meter per sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
sv[0]: %1 meter per sekundkvadrat
sv[1]: %1 meter per sekundkvadrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
sv[0]: %1 mikroampere
sv[1]: %1 mikroampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
sv[0]: %1 mikrogram
sv[1]: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
sv[0]: %1 mikrohertz
sv[1]: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
sv[0]: %1 mikrojoule
sv[1]: %1 mikrojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
sv[0]: %1 mikroliter
sv[1]: %1 mikroliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
sv[0]: %1 mikrometer
sv[1]: %1 mikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
sv[0]: %1 mikrometer²
sv[1]: %1 mikrometer²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
sv[0]: %1 mikroohm
sv[1]: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
sv[0]: %1 mikropascal
sv[1]: %1 mikropascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
sv[0]: %1 mikrosekund
sv[1]: %1 mikrosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
sv[0]: %1 mikrovolt
sv[1]: %1 mikrovolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
sv[0]: %1 mikrowatt
sv[1]: %1 mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
sv[0]: %1 mile per gallon (amerikansk)
sv[1]: %1 mile per gallon (amerikansk)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
sv[0]: %1 mile per timme
sv[1]: %1 mile per timme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
sv[0]: %1 mile per gallon (imperial)
sv[1]: %1 mile per gallon (imperial)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
sv[0]: %1 millimeter kvicksilver
sv[1]: %1 millimeter kvicksilver

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
sv[0]: %1 millisekund
sv[1]: %1 millisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
sv[0]: %1 nanosekund
sv[1]: %1 nanosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
sv[0]: %1 nautisk mil
sv[1]: %1 nautiska mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 newton | %1 newtons
sv[0]: %1 Newton
sv[1]: %1 Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
sv[0]: %1 fat
sv[1]: %1 fat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
sv[0]: %1 på Beaufort-skalan
sv[1]: %1 på Beaufort-skalan

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
sv[0]: %1 ounce per kubikfot
sv[1]: %1 ounce per kubikfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
sv[0]: %1 ounce per kubiktum
sv[1]: %1 ounce per kubiktum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
sv[0]: %1 ounce per kvadratyard
sv[1]: %1 ounce per kvadratyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
sv[0]: %1 petasekund
sv[1]: %1 petasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
sv[0]: %1 pikoampere
sv[1]: %1 pikoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
sv[0]: %1 pikogram
sv[1]: %1 pikogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
sv[0]: %1 pikohertz
sv[1]: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
sv[0]: %1 pikojoule
sv[1]: %1 pikojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
sv[0]: %1 pikoliter
sv[1]: %1 pikoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
sv[0]: %1 pikometer
sv[1]: %1 pikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
sv[0]: %1 pikonewton
sv[1]: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
sv[0]: %1 pikoohm
sv[1]: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
sv[0]: %1 pikopascal
sv[1]: %1 pikopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
sv[0]: %1 pikosekund
sv[1]: %1 pikosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
sv[0]: %1 pikovolt
sv[1]: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
sv[0]: %1 pikowatt
sv[1]: %1 pikowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
sv[0]: %1 pint (USA våt)
sv[1]: %1 pint (USA våt)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
sv[0]: %1 pund
sv[1]: %1 pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
sv[0]: %1 pund per kubikfot
sv[1]: %1 pund per kubikfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
sv[0]: %1 pund per kubiktum
sv[1]: %1 pund per kubiktum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
sv[0]: %1 pund per kubikyard
sv[1]: %1 pund per kubikyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
sv[0]: %1 engelska pund
sv[1]: %1 pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
sv[0]: %1 pundkraft
sv[1]: %1 pundkraft

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
sv[0]: %1 pundkraft per kvadrattum
sv[1]: %1 pundkraft per kvadrattum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
sv[0]: %1 pundal
sv[1]: %1 pundal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rack unit | %1 rack units
sv[0]: %1 höjdenhet
sv[1]: %1 höjdenheter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
sv[0]: %1 radian
sv[1]: %1 radianer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
sv[0]: %1 varv per minut
sv[1]: %1 varv per minut

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rod/perch/pole | %1 rods/perches/poles
sv[0]: %1 stång
sv[1]: %1 stänger

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
sv[0]: %1 rubel
sv[1]: %1 rubel

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rydberg | %1 rydbergs
sv[0]: %1 Rydberg
sv[1]: %1 Rydberg

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
sv[0]: %1 ljushastighet
sv[1]: %1 ljushastigheter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
sv[0]: %1 kvadratattometer
sv[1]: %1 kvadratattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
sv[0]: %1 kvadratcentimeter
sv[1]: %1 kvadratcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
sv[0]: %1 kvadratdekameter
sv[1]: %1 kvadratdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
sv[0]: %1 kvadratdecimeter
sv[1]: %1 kvadratdecimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
sv[0]: %1 kvadratexameter
sv[1]: %1 kvadratexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
sv[0]: %1 kvadratfemtometer
sv[1]: %1 kvadratfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
sv[0]: %1 kvadratfot
sv[1]: %1 kvadratfot

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
sv[0]: %1 kvadratgigameter
sv[1]: %1 kvadratgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
sv[0]: %1 kvadrathektometer
sv[1]: %1 kvadrathektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
sv[0]: %1 kvadrattum
sv[1]: %1 kvadrattum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
sv[0]: %1 kvadratkilometer
sv[1]: %1 kvadratkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
sv[0]: %1 kvadratmegameter
sv[1]: %1 kvadratmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
sv[0]: %1 kvadratmeter
sv[1]: %1 kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
sv[0]: %1 kvadratmikrometer
sv[1]: %1 kvadratmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
sv[0]: %1 kvadratmile
sv[1]: %1 kvadratmile

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
sv[0]: %1 kvadratmillimeter
sv[1]: %1 kvadratmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
sv[0]: %1 kvadratnanometer
sv[1]: %1 kvadratnanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
sv[0]: %1 kvadratpetameter
sv[1]: %1 kvadratpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
sv[0]: %1 kvadratpikometer
sv[1]: %1 kvadratpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
sv[0]: %1 kvadratterameter
sv[1]: %1 kvadratterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
sv[0]: %1 kvadratyoktometer
sv[1]: %1 kvadratyoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
sv[0]: %1 kvadratyottameter
sv[1]: %1 kvadratyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
sv[0]: %1 kvadratzeptometer
sv[1]: %1 kvadratzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
sv[0]: %1 kvadratzettameter
sv[1]: %1 kvadratzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
sv[0]: %1 normalgravitation
sv[1]: %1 gånger normalgravitation

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
sv[0]: %1 matsked
sv[1]: %1 matskedar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
sv[0]: %1 tesked
sv[1]: %1 teskedar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
sv[0]: %1 teknisk atmosfär
sv[1]: %1 tekniska atmosfärer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
sv[0]: %1 terasekund
sv[1]: %1 terasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
sv[0]: %1 tusendels tum
sv[1]: %1 tusendels tum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
sv[0]: %1 Watt
sv[1]: %1 Watt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
sv[0]: %1 watt per kubikmeter
sv[1]: %1 watt per kubikmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
sv[0]: %1 watt per meter Kelvin
sv[1]: %1 watt per meter Kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
sv[0]: %1 watt per kvadratmeter
sv[1]: %1 watt per kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
sv[0]: %1 vecka
sv[1]: %1 veckor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
sv[0]: %1 år
sv[1]: %1 år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
sv[0]: %1 yoktoampere
sv[1]: %1 yoktoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
sv[0]: %1 yoktogram
sv[1]: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
sv[0]: %1 yoktohertz
sv[1]: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
sv[0]: %1 yoktojoule
sv[1]: %1 yoktojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
sv[0]: %1 yoktoliter
sv[1]: %1 yoktoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
sv[0]: %1 yoktometer
sv[1]: %1 yoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
sv[0]: %1 yoktonewton
sv[1]: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
sv[0]: %1 yoktoohm
sv[1]: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
sv[0]: %1 yoktopascal
sv[1]: %1 yoktopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
sv[0]: %1 yoktosekund
sv[1]: %1 yoktosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
sv[0]: %1 yoktovolt
sv[1]: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
sv[0]: %1 yoktowatt
sv[1]: %1 yoktowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
sv[0]: %1 yottasekund
sv[1]: %1 yottasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
sv[0]: %1 renminbi
sv[1]: %1 renminbi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
sv[0]: %1 zeptosekund
sv[1]: %1 zeptosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
sv[0]: %1 zettasekund
sv[1]: %1 zettasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
sv: %1 australiska dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
sv: %1 belgiska franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 CFP francs
sv: %1 CFP-franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
sv: %1 kanadensiska dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
sv: %1 cypriotiska pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
sv: %1 tjeckiska kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
sv: %1 danska kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
sv: %1 franska franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
sv: %1 Hongkongdollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronur
sv: %1 isländska kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
sv: %1 irländska pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
sv: %1 italiensk lire

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
sv: %1 Julianska år

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
sv: %1 luxemburgiska franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
sv: %1 maltesiska lira

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
sv: %1 mexikanska peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
sv: %1 nyzeeländska dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
sv: %1 norska kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
sv: %1 filippinska peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
sv: %1 singaporianska dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
sv: %1 slovakiska kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
sv: %1 schweiziska franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
sv: %1 turkisk lira

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
sv: %1 amerikanska dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
sv: %1 tunnland

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
sv: %1 ampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
sv: %1 bågminuter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
sv: %1 bågsekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
sv: %1 astronomiska enheter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
sv: %1 atmosfärer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
sv: %1 attoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
sv: %1 attogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
sv: %1 attohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
sv: %1 attojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
sv: %1 attoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
sv: %1 attometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
sv: %1 attonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
sv: %1 attoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
sv: %1 attopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
sv: %1 attosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
sv: %1 attovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
sv: %1 attowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
sv: %1 bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
sv: %1 bit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
sv: %1 btu per fottimma grad Fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
sv: %1 btu per timma per kubikfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
sv: %1 btu per timma per kvadratfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
sv: %1 btu per kvadratfottimma grad Fahrenheit per tum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
sv: %1 byte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
sv: %1 karat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
sv: %1 centiampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
sv: %1 centigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
sv: %1 centihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
sv: %1 centijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
sv: %1 centiliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
sv: %1 centimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
sv: %1 centinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
sv: %1 centiohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
sv: %1 centipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
sv: %1 centisekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
sv: %1 centivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
sv: %1 centiwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 chains
sv: %1 kedjor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
sv: %1 kubikattometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
sv: %1 kubikcentimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
sv: %1 kubikdekameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
sv: %1 kubikdecimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
sv: %1 kubikexameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
sv: %1 kubikfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
sv: %1 kubikfemtometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
sv: %1 kubikgigameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
sv: %1 kubikhektometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
sv: %1 kubiktum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
sv: %1 kubikkilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
sv: %1 kubikmegameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
sv: %1 kubikmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
sv: %1 kubikmikrometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
sv: %1 kubikmile

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
sv: %1 kubikmillimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
sv: %1 kubiknanometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
sv: %1 kubikpetameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
sv: %1 kubikpikometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
sv: %1 kubikterameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
sv: %1 kubikyoktometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
sv: %1 kubikyottameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
sv: %1 kubikzeptometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
sv: %1 kubikzettameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
sv: %1 koppar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
sv: %1 dagar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
sv: %1 dekaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
sv: %1 dekagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
sv: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
sv: %1 dekajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
sv: %1 dekaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
sv: %1 dekameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
sv: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
sv: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
sv: %1 decapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
sv: %1 dekasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
sv: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
sv: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
sv: %1 deciampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
sv: %1 decibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
sv: %1 decibel kilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
sv: %1 decibel mikrowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
sv: %1 decibel milliwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
sv: %1 decibel watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
sv: %1 decigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
sv: %1 decihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
sv: %1 decijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
sv: %1 deciliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
sv: %1 decimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
sv: %1 decinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
sv: %1 deciohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
sv: %1 decipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
sv: %1 decisekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
sv: %1 decivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
sv: %1 deciwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
sv: %1 grader

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
sv: %1 grader Celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
sv: %1 grader Delisle

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
sv: %1 grader Fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
sv: %1 grader Newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
sv: %1 grader Réaumur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
sv: %1 grader Rømer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
sv: %1 drachmés

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
sv: %1 dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
sv: %1 elektronvolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
sv: %1 erg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
sv: %1 escudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
sv: %1 euro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
sv: %1 exaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabits
sv: %1 exabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
sv: %1 exabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
sv: %1 exagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
sv: %1 exahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
sv: %1 exajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
sv: %1 exaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
sv: %1 exameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
sv: %1 exanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
sv: %1 exaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
sv: %1 exapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
sv: %1 exasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
sv: %1 exavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
sv: %1 exawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibits
sv: %1 exbibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
sv: %1 exbibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fathoms
sv: %1 famnar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
sv: %1 fot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
sv: %1 fot per sekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
sv: %1 fot per sekundkvadrat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
sv: %1 femtoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
sv: %1 femtogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
sv: %1 femtohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
sv: %1 femtojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
sv: %1 femtoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
sv: %1 femtometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
sv: %1 femtonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
sv: %1 femtoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
sv: %1 femtopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
sv: %1 femtosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
sv: %1 femtovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
sv: %1 femtowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
sv: %1 fluid ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 furlongs
sv: %1 furlong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
sv: %1 gallon (USA våt)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
sv: %1 gallon (imperial)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
sv: %1 gibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
sv: %1 gibibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
sv: %1 gigaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
sv: %1 gigabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
sv: %1 gigabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
sv: %1 gigagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
sv: %1 gigahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
sv: %1 gigajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
sv: %1 gigaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
sv: %1 gigameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
sv: %1 giganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
sv: %1 gigaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
sv: %1 gigapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
sv: %1 gigasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
sv: %1 gigavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
sv: %1 gigawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
sv: %1 nygrader

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
sv: %1 gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
sv: %1 gram per liter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
sv: %1 gram per milliliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
sv: %1 gram per kvadratmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
sv: %1 rekommenderat dagsbehov

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
sv: %1 guilder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
sv: %1 hektoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
sv: %1 hektogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
sv: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
sv: %1 hektojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
sv: %1 hektoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
sv: %1 hektometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
sv: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
sv: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
sv: %1 hektopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
sv: %1 hektosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
sv: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
sv: %1 hektowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
sv: %1 hertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
sv: %1 hästkrafter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
sv: %1 timmar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
sv: %1 tum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
sv: %1 tum kvicksilver

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
sv: %1 tum per sekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
sv: %1 Joule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
sv: %1 joule per mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
sv: %1 Kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
sv: %1 kibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
sv: %1 kibibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
sv: %1 kiloampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
sv: %1 kilobit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
sv: %1 kilobyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
sv: %1 kilokalorier

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
sv: %1 kilogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
sv: %1 kilogram per kubikmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
sv: %1 kilogram per liter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
sv: %1 kilohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
sv: %1 kilojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
sv: %1 kilojoule per mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
sv: %1 kiloliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
sv: %1 kilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
sv: %1 kilometer per timme

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
sv: %1 kilometer per liter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
sv: %1 kilonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
sv: %1 kiloohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
sv: %1 kilopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
sv: %1 kilopond

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
sv: %1 kilosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
sv: %1 kilovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
sv: %1 kilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
sv: %1 knop

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
sv: %1 kronor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
sv: %1 kuna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
sv: %1 lats

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
sv: %1 skottår

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
sv: %1 leu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
sv: %1 lev

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
sv: %1 ljusår

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 links
sv: %1 länkar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
sv: %1 liter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
sv: %1 liter per 100 kilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
sv: %1 mark

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
sv: %1 mark

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
sv: %1 mebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
sv: %1 mebibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
sv: %1 megaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
sv: %1 megabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
sv: %1 megabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
sv: %1 megagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
sv: %1 megahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
sv: %1 megajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
sv: %1 megaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
sv: %1 megameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
sv: %1 meganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
sv: %1 megaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
sv: %1 megapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
sv: %1 megasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
sv: %1 megavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
sv: %1 megawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
sv: %1 meter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
sv: %1 meter per sekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
sv: %1 meter per sekundkvadrat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
sv: %1 mikroampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
sv: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
sv: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
sv: %1 mikrojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
sv: %1 mikroliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
sv: %1 mikrometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
sv: %1 mikrometer²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
sv: %1 micronewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
sv: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
sv: %1 mikropascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
sv: %1 mikrosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
sv: %1 mikrovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
sv: %1 mikrowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
sv: %1 mile

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
sv: %1 mile per gallon (amerikansk)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
sv: %1 mile per timme

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
sv: %1 mile per gallon (imperial)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
sv: %1 milliampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
sv: %1 millibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
sv: %1 milligram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
sv: %1 millihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
sv: %1 millijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
sv: %1 milliliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
sv: %1 millimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
sv: %1 millimeter kvicksilver

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
sv: %1 millinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
sv: %1 milliohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
sv: %1 millipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
sv: %1 millisekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
sv: %1 millivolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
sv: %1 milliwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
sv: %1 minuter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
sv: %1 nanoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
sv: %1 nanogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
sv: %1 nanohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
sv: %1 nanojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
sv: %1 nanoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
sv: %1 nanometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
sv: %1 nanonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
sv: %1 nanoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
sv: %1 nanopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
sv: %1 nanosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
sv: %1 nanovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
sv: %1 nanowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
sv: %1 nautiska mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
sv: %1 Newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
sv: %1 ohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
sv: %1 fat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
sv: %1 på Beaufort-skalan

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
sv: %1 ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
sv: %1 ounce per kubikfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
sv: %1 ounce per kubiktum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
sv: %1 ounce per kvadratyard

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
sv: %1 parsec

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
sv: %1 pascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
sv: %1 pebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
sv: %1 pebibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
sv: %1 petaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
sv: %1 petabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
sv: %1 petabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
sv: %1 petagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
sv: %1 petahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
sv: %1 petajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
sv: %1 petaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
sv: %1 petameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
sv: %1 petanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
sv: %1 petaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
sv: %1 petapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
sv: %1 petasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
sv: %1 petavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
sv: %1 petawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
sv: %1 pikoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
sv: %1 pikogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
sv: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
sv: %1 pikojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
sv: %1 pikoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
sv: %1 pikometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
sv: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
sv: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
sv: %1 pikopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
sv: %1 pikosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
sv: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
sv: %1 pikowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
sv: %1 pint (U.S.A. våt)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
sv: %1 pint (imperial)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
sv: %1 pundkraft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
sv: %1 pundkraft per kvadrattum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
sv: %1 pundal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
sv: %1 pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
sv: %1 pund per kubikfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
sv: %1 pund per kubiktum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
sv: %1 pund per kubikyard

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
sv: %1 engelska pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rack units
sv: %1 höjdenheter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
sv: %1 radianer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
sv: %1 real

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
sv: %1 varv per minut

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rods/perches/poles
sv: %1 stänger

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
sv: %1 rubel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
sv: %1 rupee

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
sv: %1 rupiah

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
sv: %1 Rydberg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
sv: %1 schilling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
sv: %1 shekel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
sv: %1 ljushastigheter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
sv: %1 kvadratattometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
sv: %1 kvadratcentimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
sv: %1 kvadratdekameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
sv: %1 kvadratdecimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
sv: %1 kvadratexameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
sv: %1 kvadratfot

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
sv: %1 kvadratfemtometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
sv: %1 kvadratgigameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
sv: %1 kvadrathektometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
sv: %1 kvadrattum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
sv: %1 kvadratkilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
sv: %1 kvadratmegameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
sv: %1 kvadratmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
sv: %1 kvadratmikrometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
sv: %1 kvadratmile

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
sv: %1 kvadratmillimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
sv: %1 kvadratnanometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
sv: %1 kvadratpetameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
sv: %1 kvadratpikometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
sv: %1 kvadratterameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
sv: %1 kvadratyoktometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yottameters
sv: %1 kvadratyottameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
sv: %1 kvadratzeptometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
sv: %1 kvadratzettameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
sv: %1 statvolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
sv: %1 matskedar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
sv: %1 teskedar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
sv: %1 tebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
sv: %1 tebibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
sv: %1 tekniska atmosfärer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
sv: %1 teraampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
sv: %1 terabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
sv: %1 terabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
sv: %1 teragram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
sv: %1 terahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
sv: %1 terajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
sv: %1 teraliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
sv: %1 terameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
sv: %1 teranewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
sv: %1 teraohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
sv: %1 terapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
sv: %1 terasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
sv: %1 teravolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
sv: %1 terawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
sv: %1 tusendels tum

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
sv: %1 gånger normalgravitation

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
sv: %1 tolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
sv: %1 ton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
sv: %1 troy ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
sv: %1 volt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
sv: %1 Watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
sv: %1 watt per kubikmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
sv: %1 watt per meter Kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
sv: %1 watts per kvadratmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
sv: %1 veckor

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
sv: %1 yard

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
sv: %1 år

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
sv: %1 yobibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
sv: %1 yobibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
sv: %1 yoktoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
sv: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
sv: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
sv: %1 yoktojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
sv: %1 yoktoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
sv: %1 yoktometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
sv: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
sv: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
sv: %1 yoktopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
sv: %1 yoktosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
sv: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
sv: %1 yoktowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
sv: %1 yottaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
sv: %1 yottabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
sv: %1 yottabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
sv: %1 yottagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
sv: %1 yottahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
sv: %1 yottajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
sv: %1 yottaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
sv: %1 yottameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
sv: %1 yottanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
sv: %1 yottaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
sv: %1 yottapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
sv: %1 yottasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
sv: %1 yottavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
sv: %1 yottawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
sv: %1 renminbi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
sv: %1 zebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
sv: %1 zebibyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
sv: %1 zeptoampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
sv: %1 zeptogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
sv: %1 zeptohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
sv: %1 zeptojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
sv: %1 zeptoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
sv: %1 zeptometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
sv: %1 zeptonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
sv: %1 zeptoohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
sv: %1 zeptopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
sv: %1 zeptosekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
sv: %1 zeptovolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
sv: %1 zeptowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
sv: %1 zettaampere

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
sv: %1 zettabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
sv: %1 zettabyte

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
sv: %1 zettagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
sv: %1 zettahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
sv: %1 zettajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
sv: %1 zettaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
sv: %1 zettameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
sv: %1 zettanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
sv: %1 zettaohm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
sv: %1 zettapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
sv: %1 zettasekunder

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
sv: %1 zettavolt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
sv: %1 zettawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
sv: %1 zloty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
sv: %1 Ångström

[ctx: angle unit symbol]
en: grad
sv: nygrad

[ctx: area unit symbol]
en: acre
sv: tunnland

[ctx: area unit symbol]
en: ft²
sv: fot²

[ctx: area unit symbol]
en: in²
sv: tum²

[ctx: area unit symbol]
en: mi²
sv: mile²

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
sv: Australiska dollar

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
sv: Österrikiska schilling

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
sv: Belgiska franc

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
sv: Brasilianska real

[ctx: currency name]
en: British Pound
sv: Brittiska pund

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
sv: Bulgariska lev

[ctx: currency name]
en: CFP franc
sv: CFP-franc

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
sv: Kanadensiska dollar

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
sv: Kinesiska yuan

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
sv: Kroatiska kuna

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
sv: Cypriotiska pund

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
sv: Tjeckiska koruna

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
sv: Danska kronor

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
sv: Estniska kronor

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
sv: Finska mark

[ctx: currency name]
en: French Franc
sv: Franska franc

[ctx: currency name]
en: German Mark
sv: Tyska mark

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
sv: Grekiska drachma

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
sv: Hongkongdollar

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
sv: Ungerska forint

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
sv: Isländska kronor

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
sv: indiska rupie

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
sv: indonesiska rupie

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
sv: irländska pund

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
sv: nya israeliska shekel

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
sv: italienska lire

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
sv: Japanska yen

[ctx: currency name]
en: Korean Won
sv: Koreanska won

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
sv: Lettländska lats

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
sv: Lettländska litas

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
sv: Luxemburgiska franc

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
sv: Malaysiska ringgit

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
sv: Maltesiska lira

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
sv: Mexikanska peso

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
sv: Nederländska gulden

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
sv: Nyzeeländska dollar

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
sv: Norska kronor

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
sv: Filippinska peso

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
sv: Polska zloty

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
sv: Portugisiska escudo

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
sv: Rumänska leu

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
sv: Ryska rubler

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
sv: Singaporianska dollar

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
sv: Slovakiska koruna

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
sv: Slovenska tolar

[ctx: currency name]
en: South African Rand
sv: Sydafrikanska rand

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
sv: Spanska pesetas

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
sv: Svenska kronor

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
sv: Schweiziska franc

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
sv: Thailändska baht

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
sv: Turkiska lira

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
sv: Amerikanska dollar

[ctx: density unit symbol]
en: lb/ft³
sv: pund/fot³

[ctx: density unit symbol]
en: lb/in³
sv: pund/tum³

[ctx: density unit symbol]
en: lb/yd³
sv: pund/yard³

[ctx: density unit symbol]
en: oz/ft³
sv: ounce/fot³

[ctx: density unit symbol]
en: oz/in³
sv: ounce/tum³

[ctx: energy unit symbol]
en: GDA
sv: RDB

[ctx: energy unit symbol]
en: kcal
sv: kkal

[ctx: frequency unit symbol]
en: RPM
sv: VPM

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: kmpl
sv: km/l

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg
sv: mile/gallon

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
sv: mile/gallon (imperial)

[ctx: length unit symbol]
en: au
sv: AU

[ctx: length unit symbol]
en: ch
sv: k

[ctx: length unit symbol]
en: ft
sv: fot

[ctx: length unit symbol]
en: in
sv: tum

[ctx: length unit symbol]
en: li
sv: lä

[ctx: length unit symbol]
en: ly
sv: lå

[ctx: length unit symbol]
en: mi
sv: mile

[ctx: length unit symbol]
en: r/p/p
sv: s

[ctx: length unit symbol]
en: ru
sv: he

[ctx: length unit symbol]
en: yd
sv: yard

[ctx: mass unit symbol]
en: CD
sv: karat

[ctx: mass unit symbol]
en: lb
sv: pund

[ctx: mass unit symbol]
en: oz
sv: ounce

[ctx: mass unit symbol]
en: t oz
sv: troy oz

[ctx: power unit symbol]
en: hp
sv: hk

[ctx: pressure unit symbol]
en: inHg
sv: tumHg

[ctx: pressure unit symbol]
en: mmHg
sv: mm kvicksilver

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft²·hr·°F/in
sv: Btu/ft²·t·°F/in

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft·hr·°F
sv: Btu/ft·t·°F

[ctx: thermal flux unit symbol]
en: Btu/hr/ft²
sv: Btu/t/ft²

[ctx: thermal generation unit symbol]
en: Btu/hr/ft³
sv: Btu/t/ft³

[ctx: time unit symbol]
en: a
sv: jå

[ctx: time unit symbol]
en: h
sv: t

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
sv: lpå

[ctx: time unit symbol]
en: w
sv: v

[ctx: time unit symbol]
en: y
sv: å

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
sv: Brittisk termisk enhet

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
sv: Julianska år

[ctx: unit description in lists]
en: acres
sv: tunnland

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
sv: ampere

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
sv: bågminuter

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
sv: bågsekunder

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
sv: astronomiska enheter

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
sv: atmosfärer

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
sv: attoampere

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
sv: attogram

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
sv: attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
sv: attojoule

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
sv: attoliter

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
sv: attometer

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
sv: attonewton

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
sv: attoohm

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
sv: attopascal

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
sv: attosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
sv: attovolt

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
sv: attowatt

[ctx: unit description in lists]
en: bars
sv: bar

[ctx: unit description in lists]
en: bits
sv: bit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
sv: btu per fottimma grad Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
sv: btu per timma per kubikfot

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
sv: btu per timma per kvadratfot

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
sv: btu per kvadratfottimma grad Fahrenheit per tum

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
sv: byte

[ctx: unit description in lists]
en: carats
sv: karat

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
sv: centiampere

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
sv: centigram

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
sv: centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
sv: centijoule

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
sv: centiliter

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
sv: centimeter

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
sv: centinewton

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
sv: centiohm

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
sv: centipascal

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
sv: centisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
sv: centivolt

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
sv: centiwatt

[ctx: unit description in lists]
en: chains
sv: kedjor

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
sv: kubikattometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
sv: kubikcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
sv: kubikdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
sv: kubikdecimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
sv: kubikexameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
sv: kubikfot

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
sv: kubikfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
sv: kubikgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
sv: kubikhektometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
sv: kubiktum

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
sv: kubikkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
sv: kubikmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
sv: kubikmeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
sv: kubikmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
sv: kubikmile

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
sv: kubikmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
sv: kubiknanometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
sv: kubikpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
sv: kubikpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
sv: kubikterameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
sv: kubikyoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
sv: kubikyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
sv: kubikzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
sv: kubikzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: cups
sv: koppar

[ctx: unit description in lists]
en: days
sv: dagar

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
sv: dekaampere

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
sv: dekagram

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
sv: dekahertz

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
sv: dekajoule

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
sv: dekaliter

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
sv: dekameter

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
sv: dekanewton

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
sv: dekaohm

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
sv: dekapascal

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
sv: dekasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
sv: dekavolt

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
sv: dekawatt

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
sv: deciampere

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
sv: decibar

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
sv: decibel kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
sv: decibel mikrowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
sv: decibel milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
sv: decigram

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
sv: decihertz

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
sv: decijoule

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
sv: deciliter

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
sv: decimeter

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
sv: decinewton

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
sv: deciohm

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
sv: decipascal

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
sv: decisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
sv: decivolt

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
sv: deciwatt

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
sv: grader

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
sv: dyn

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
sv: elektronvolt

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
sv: erg

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
sv: exaampere

[ctx: unit description in lists]
en: exabits
sv: exabit

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
sv: exabyte

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
sv: exagram

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
sv: exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
sv: exajoule

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
sv: exaliter

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
sv: exameter

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
sv: exanewton

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
sv: exaohm

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
sv: exapascal

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
sv: exasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
sv: exavolt

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
sv: exawatt

[ctx: unit description in lists]
en: exbibits
sv: exbibit

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
sv: exbibyte

[ctx: unit description in lists]
en: fathom
sv: famn

[ctx: unit description in lists]
en: feet
sv: fot

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
sv: fot per sekund

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
sv: fot per sekundkvadrat

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
sv: femtoampere

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
sv: femtogram

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
sv: femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
sv: femtojoule

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
sv: femtoliter

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
sv: femtometer

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
sv: femtonewton

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
sv: femtoohm

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
sv: femtopascal

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
sv: femtosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
sv: femtovolt

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
sv: femtowatt

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
sv: fluid ounce

[ctx: unit description in lists]
en: furlongs
sv: furlong

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
sv: gallon (USA våt)

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
sv: gallon (imperial)

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
sv: gibibit

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
sv: gibibyte

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
sv: gigaampere

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
sv: gigabit

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
sv: gigabyte

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
sv: gigagram

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
sv: gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
sv: gigajoule

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
sv: gigaliter

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
sv: gigameter

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
sv: giganewton

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
sv: gigaohm

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
sv: gigapascal

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
sv: gigasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
sv: gigavolt

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
sv: gigawatt

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
sv: nygrader

[ctx: unit description in lists]
en: grams
sv: gram

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
sv: gram per liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
sv: gram per milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
sv: gram per kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
sv: rekommenderat dagsbehov

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
sv: hektoampere

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
sv: hektogram

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
sv: hektohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
sv: hektojoule

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
sv: hektoliter

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
sv: hektometer

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
sv: hektonewton

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
sv: hektoohm

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
sv: hektopascal

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
sv: hektosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
sv: hektovolt

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
sv: hektowatt

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
sv: hertz

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
sv: hästkrafter

[ctx: unit description in lists]
en: hours
sv: timmar

[ctx: unit description in lists]
en: inches
sv: tum

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
sv: tum kvicksilver

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
sv: tum per sekund

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
sv: joule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: joules
sv: Joule

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
sv: Kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
sv: kibibit

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
sv: kibibyte

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
sv: kiloampere

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
sv: kilobit

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
sv: kilobyte

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
sv: kilokalorier

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
sv: kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
sv: kilogram per kubikmeter

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
sv: kilogram per liter

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
sv: kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
sv: kilojoule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
sv: kilojoule

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
sv: kiloliter

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
sv: kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
sv: kilometer per timme

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
sv: kilometer per liter

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
sv: kilonewton

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
sv: kiloohm

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
sv: kilopascal

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
sv: kilopond

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
sv: kilosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
sv: kilovolt

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
sv: kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: knots
sv: knop

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
sv: skottår

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
sv: ljusår

[ctx: unit description in lists]
en: links
sv: länkar

[ctx: unit description in lists]
en: liters
sv: liter

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
sv: liter per 100 kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
sv: mebibit

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
sv: mebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
sv: megaampere

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
sv: megabit

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
sv: megabyte

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
sv: megagram

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
sv: megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
sv: megajoule

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
sv: megaliter

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
sv: megameter

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
sv: meganewton

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
sv: megaohm

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
sv: megapascal

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
sv: megasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
sv: megavolt

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
sv: megawatt

[ctx: unit description in lists]
en: meters
sv: meter

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
sv: meter per sekund

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
sv: meter per sekundkvadrat

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
sv: mikroampere

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
sv: mikrogram

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
sv: mikrohertz

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
sv: mikrojoule

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
sv: mikroliter

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
sv: mikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
sv: mikronewton

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
sv: mikroohm

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
sv: mikropascal

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
sv: mikrosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
sv: mikrovolt

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
sv: mikrowatt

[ctx: unit description in lists]
en: miles
sv: mile

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
sv: mile per gallon (amerikansk)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
sv: mile per timme

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
sv: mile per gallon (imperial)

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
sv: milliampere

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
sv: millibar

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
sv: milligram

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
sv: millihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
sv: millijoule

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
sv: milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
sv: millimeter

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
sv: millimeter kvicksilver

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
sv: millinewton

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
sv: milliohm

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
sv: millipascal

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
sv: millisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
sv: millivolt

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
sv: milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
sv: minuter

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
sv: nanoampere

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
sv: nanogram

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
sv: nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
sv: nanojoule

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
sv: nanoliter

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
sv: nanometer

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
sv: nanonewton

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
sv: nanoohm

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
sv: nanopascal

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
sv: nanosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
sv: nanovolt

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
sv: nanowatt

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
sv: nautiska mil

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
sv: Newton

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
sv: ohm

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
sv: fat

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
sv: ounce

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
sv: ounce per kubikfot

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
sv: ounce per kubiktum

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
sv: ounce per kvadratyard

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
sv: parsec

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
sv: Pascal

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
sv: pebibit

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
sv: pebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
sv: petaampere

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
sv: petabit

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
sv: petabyte

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
sv: petagram

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
sv: petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
sv: petajoule

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
sv: petaliter

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
sv: petameter

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
sv: petanewton

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
sv: petaohm

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
sv: petapascal

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
sv: petasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
sv: petavolt

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
sv: petawatt

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
sv: fotonvåglängd i nanometer

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
sv: pikoampere

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
sv: pikogram

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
sv: pikohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
sv: pikojoule

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
sv: pikoliter

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
sv: pikometer

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
sv: pikonewton

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
sv: pikoohm

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
sv: pikopascal

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
sv: pikosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
sv: picovolt

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
sv: pikowatt

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
sv: pints (U.S.A. våt)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
sv: pint (imperial)

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
sv: pundkraft

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
sv: pundkraft per kvadrattum

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
sv: pundal

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
sv: pund

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
sv: pund per kubikfot

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
sv: pund per kubiktum

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
sv: pund per kubikyard

[ctx: unit description in lists]
en: rack units
sv: höjdenheter

[ctx: unit description in lists]
en: radians
sv: radianer

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
sv: varv per minut

[ctx: unit description in lists]
en: rods/perches/poles
sv: stång

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
sv: Rydberg

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
sv: ljushastighet

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
sv: kvadratattometer

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
sv: kvadratcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
sv: kvadratdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
sv: kvadratdecimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
sv: kvadratexameter

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
sv: kvadratfot

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
sv: kvadratfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
sv: kvadratgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
sv: kvadrathektometer

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
sv: kvadrattum

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
sv: kvadratkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
sv: kvadratmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
sv: kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
sv: kvadratmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
sv: kvadratmile

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
sv: kvadratmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
sv: kvadratnanometer

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
sv: kvadratpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
sv: kvadratpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
sv: kvadratterameter

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
sv: kvadratyoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: square yottameters
sv: kvadratyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
sv: kvadratzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
sv: kvadratzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
sv: kvadratmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
sv: normalgravitation

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
sv: statvolt

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
sv: matsked

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
sv: tesked

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
sv: tebibit

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
sv: tebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
sv: tekniska atmosfärer

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
sv: teraampere

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
sv: terabit

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
sv: terabyte

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
sv: teragram

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
sv: terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
sv: terajoule

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
sv: teraliter

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
sv: terameter

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
sv: teranewton

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
sv: teraohm

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
sv: terapascal

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
sv: terasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
sv: teravolt

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
sv: terawatt

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
sv: tusendels tum

[ctx: unit description in lists]
en: tons
sv: ton

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
sv: troy ounce

[ctx: unit description in lists]
en: volts
sv: volt

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
sv: watt per kubikmeter

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
sv: watt per meter Kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
sv: watt per kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: watts
sv: Watt

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
sv: veckor

[ctx: unit description in lists]
en: yards
sv: yard

[ctx: unit description in lists]
en: year
sv: år

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
sv: yobibit

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
sv: yobibyte

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
sv: yoktoampere

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
sv: yoktogram

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
sv: yoktohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
sv: yoktojoule

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
sv: yoktoliter

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
sv: yoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
sv: yoktonewton

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
sv: yoktoohm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
sv: yoktopascal

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
sv: yoktosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
sv: yoktovolt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
sv: yoktowatt

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
sv: yottaampere

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
sv: yottabit

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
sv: yottabyte

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
sv: yottagram

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
sv: yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
sv: yottajoule

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
sv: yottaliter

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
sv: yottameter

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
sv: yottanewton

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
sv: yottaohm

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
sv: yottapascal

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
sv: yottasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
sv: yottavolt

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
sv: yottawatt

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
sv: zebibit

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
sv: zebibyte

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
sv: zeptoampere

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
sv: zeptogram

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
sv: zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
sv: zeptojoule

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
sv: zeptoliter

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
sv: zeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
sv: zeptonewton

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
sv: zeptoohm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
sv: zeptopascal

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
sv: zeptosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
sv: zeptovolt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
sv: zeptowatt

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
sv: zettabit

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
sv: zettabyte

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
sv: zettagram

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
sv: zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
sv: zettajoule

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
sv: zettaliter

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
sv: zettameter

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
sv: zettanewton

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
sv: zettaohm

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
sv: zettapascal

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
sv: zettasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
sv: zettavolt

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
sv: zettawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
sv: B;byte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
sv: Btu;BTU

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
sv: Darcy;Dar;Darc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
sv: EB;exabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eb;exabit;exabits
sv: Eb;exabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
sv: EiB;exbibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eib;exbibit;exbibits
sv: Eib;exbibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Erg;erg;Ergs;ergs
sv: Erg;erg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
sv: GB;gigabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
sv: Gb;gigabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
sv: GiB;gibibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
sv: Gib;gibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
sv: Julianskt år;Julianska år;a

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
sv: KiB;kibibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
sv: Kib;kibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
sv: MB;megabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
sv: Mb;megabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
sv: MiB;mebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
sv: Mib;mebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
sv: PB;petabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
sv: Pb;petabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
sv: Permeabilitet;Pµm²;kvadratmikrometer;Pµm^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
sv: PiB;pebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
sv: Pib;pebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
sv: TB;terabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
sv: Tb;terabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
sv: TiB;tebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
sv: Tib;tebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
sv: YB;yottabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
sv: Yb;yottabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
sv: YiB;yobibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yib;yobibit;yobibits
sv: Yib;yobibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
sv: ZB;zettabyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
sv: Zb;zettabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
sv: ZiB;zebibyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
sv: Zib;zebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
sv: tunnland;tunnland

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
sv: amp;amp;ampere;A

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
sv: astronomisk enhet;astronomiska enheter;AU

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
sv: atmosfär;atmosfärer;atm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
sv: attoampere;aA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
sv: attogram;attogram;ag

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
sv: attohertz;attohertz;aHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
sv: attojoule;attojoule;aJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
sv: attoliter;attoliter;al

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
sv: attometer;attometer;am

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
sv: attonewton;attonewton;aN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
sv: attoohm;aΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
sv: attopascal;attopascal;aPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
sv: attosekund;attosekunder;as

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
sv: attovolt;aV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
sv: attowatt;attowatt;aW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
sv: b;bit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
sv: bar;bar;bar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
sv: btu per fottimma grad Fahrenheit;btu per fottimma Fahrenheit;btu per foot-timma-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
sv: btu per timma per kubikfot;Btu/t/ft3;Btu/t/ft^3;Btu/ft^3/t;Btu/ft3/t

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
sv: btu per timma per kvadratfot;Btu/t/ft2;Btu/t/ft^2;Btu/ft^2/t;Btu/ft2/t

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
sv: btu per kvadratfottimma grad Fahrenheit per tum;btu per kvadratfottimma Fahrenheit per tum;Btu/ft^2-t-F/tum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
sv: karat;karat;karat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
sv: centiampere;cA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
sv: centigram;centigram;cg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
sv: centihertz;centihertz;cHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
sv: centijoule;centijoule;cJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
sv: centiliter;centiliter;cl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
sv: centimeter;centimeter;cm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
sv: centinewton;centinewton;cN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
sv: centiohm;cΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
sv: centipascal;centipascal;cPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
sv: centisekund;centisekunder;cs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
sv: centivolt;cV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
sv: centiwatt;centiwatt;cW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: chain;chains
sv: kedja;kedjor

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
sv: kubikattometer;kubikattometer;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
sv: kubikcentimeter;kubikcentimeter;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
sv: kubikdekameter;kubikdekameter;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
sv: kubikdecimeter;kubikdecimeter;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
sv: kubikexameter;kubikexameter;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
sv: kubikfemtometer;kubikfemtometer;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
sv: kubikfot;kubikfot;ft³;kubikfot;kubikfot;kubikfot;kubikfot;fot³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
sv: kubikgigameter;kubikgigameter;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
sv: kubikhektometer;kubikhektometer;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
sv: kubiktum;kubiktum;tum³;kubiktum;kubiktum;kubiktum;kubiktum;kubiktum;tum³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
sv: kubikkilometer;kubikkilometer;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
sv: kubikmegameter;kubikmegameter;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
sv: kubikmeter;kubikmeter;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
sv: kubikmikrometer;kubikmikrometer;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
sv: kubikmile;kubikmile;mi³;kubikmile;kubikmile;kubikmile;kubikmile;kubikmile;mile³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
sv: kubikmillimeter;kubikmillimeter;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
sv: kubiknanometer;kubiknanometer;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
sv: kubikpetameter;kubikpetameter;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
sv: kubikpikometer;kubikpikometer;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
sv: kubikterameter;kubikterameter;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
sv: kubikyoktometer;kubikyoktometer;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
sv: kubikyottameter;kubikyottameter;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
sv: kubikzeptometer;kubikzeptometer;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
sv: kubikzettameter;kubikzettameter;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
sv: kopp;koppar;kopp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
sv: dag;dagar;d

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
sv: dekaampere;daA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
sv: dekagram;dekagram;dag

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
sv: dekahertz;dekahertz;daHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
sv: dekajoule;dekajoule;daJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
sv: dekaliter;dekaliter;dal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
sv: dekameter;dekameter;dam

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
sv: dekanewton;dekanewton;daN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
sv: dekaohm;daΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
sv: dekapascal;dekapascal;daPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
sv: dekasekund;dekasekunder;das

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
sv: dekavolt;daV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
sv: dekawatt;dekawatt;daW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
sv: deciampere;dA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
sv: decibar;decibar;dbar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
sv: decigram;decigram;dg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
sv: decihertz;decihertz;dHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
sv: decijoule;decijoule;dJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
sv: deciliter;deciliter;dl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
sv: decimeter;decimeter;dm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
sv: decinewton;decinewton;dN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
sv: deciohm;dΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
sv: decipascal;decipascal;dPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
sv: decisekund;decisekunder;ds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
sv: decivolt;dV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
sv: deciwatt;deciwatt;dW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
sv: grad;grad;grader;°

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
sv: dyn;dyn;dyn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
sv: elektronvolt;elektronvolt;eV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
sv: exaampere;EA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
sv: exagram;exagram;Eg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
sv: exahertz;exahertz;EHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
sv: exajoule;exajoule;EJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
sv: exaliter;exaliter;El

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
sv: exameter;exameter;Em

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
sv: exanewton;exanewton;EN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
sv: exaohm;exaohm;EΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
sv: exapascal;exapascal;EPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
sv: exasekund;exasekunder;Es

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
sv: exavolt;EV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
sv: exawatt;exawatt;EW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fathom;fathoms
sv: famn;famnar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
sv: femtoampere;fA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
sv: femtogram;femtogram;fg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
sv: femtohertz;femtohertz;fHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
sv: femtojoule;femtojoule;fJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
sv: femtoliter;femtoliter;fl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
sv: femtometer;femtometer;fm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
sv: femtonewton;femtonewton;fN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
sv: femtoohm;fΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
sv: femtopascal;femtopascal;fPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
sv: femtosekund;femtosekunder;fs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
sv: femtovolt;fV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
sv: femtowatt;femtowatt;fW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
sv: fluid ounce;fluid ounce;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
sv: fot per sekundkvadrat;fot per sekundkvadrat;fot/s²;fot/s2;fot/s^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
sv: fot per sekund;fot per sekund;fot/s;fot/sek;fot/s

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
sv: fot;fot;fot

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: furlong;furlongs
sv: furlong;furlong

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
sv: gallon (USA våt);gallon (USA våt);gal;gallon;gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
sv: gallon (imperial);imp gal;imp gallon;imperial gal;imperial gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
sv: gigaampere;GA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
sv: gigagram;gigagram;Gg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
sv: gigahertz;gigahertz;GHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
sv: gigajoule;gigajoule;GJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
sv: gigaliter;gigaliter;Gl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
sv: gigameter;gigameter;Gm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
sv: giganewton;giganewton;GN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
sv: gigaohm;GΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
sv: gigapascal;gigapascal;GPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
sv: gigasekund;gigasekunder;Gs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
sv: gigavolt;GV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
sv: gigawatt;gigawatt;GW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
sv: nygrad;nygrad;nygrader;gon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
sv: gram per liter;gram per liter;g/l

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
sv: gram per milliliter;gram per milliliter;g/ml

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
sv: gram;gram;g

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
sv: gsm;g/m;g/m2;gm2;gram per meter;gram per kvadratmeter;gram per meter²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
sv: rekommenderat dagsbehov;rekommenderat dagsbehov;RDB

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
sv: hektoampere;hA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
sv: hektogram;hektogram;hg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
sv: hektohertz;hektohertz;hHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
sv: hektojoule;hektojoule;hJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
sv: hektoliter;hektoliter;hl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
sv: hektometer;hektometer;hm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
sv: hekonewton;hekonewton;hN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
sv: hektoohm;hΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
sv: hektopascal;hektopascal;hPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
sv: hektosekund;hektosekunder;hs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
sv: hektovolt;hV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
sv: hektowatt;hektowatt;hW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
sv: hertz;hertz;Hz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
sv: hästkraft;hästkrafter;hk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
sv: timme;timmar;t

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
sv: tum kvicksilver;tum kvicksilver;tumHg;tum"

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
sv: tum per sekund;tum per sekund;tum/s;tum/sek;tum/s

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
sv: tum;tum;tum;"

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
sv: joule per mol;joulepermol;joulemol;jmol;j/mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
sv: Joule;Joule;J

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
sv: kB;kilobyte

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
sv: kb;kilobit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
sv: Kelvin;Kelvin;K

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
sv: kiloampere;kA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
sv: kilokalori;kilokalorier;kkal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
sv: kilogram per kubikmeter;kilogram per kubikmeter;kg/m³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
sv: kilogramkraft;kilopond;kilopond;kp

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
sv: kilogram;kilogram;kg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
sv: kilohertz;kilohertz;kHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
sv: kilojoule per mol;kilojoulepermol;kilojoule per mol;kilojoulemol;kjmol;kj/mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
sv: kilojoule;kilojoule;kJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
sv: kiloliter;kiloliter;kl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
sv: kilometer per timme;kilometer per timme;km/t;km/t

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
sv: kilometer per liter;kilometer per liter;km/l;km/l

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
sv: kilometer;kilometer;km

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
sv: kilonewton;kilonewton;kN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
sv: kiloohm;kΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
sv: kilopascal;kilopascal;kPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
sv: kilosekund;kilosekunder;ks

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
sv: kilovolt;kV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
sv: kilowatt;kilowatt;kW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
sv: knop;knop;kt;nautiska mil per timme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
sv: skottår;skottår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
sv: ljusår;ljusår;lå;ljusår;ljusår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: link;links
sv: länk:länkar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
sv: liter;liter;l

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
sv: liter per 100 kilometer;liter per 100 kilometer;l/100 km;L/100 km

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
sv: Mach;Mach;Ma;ljudhastighet

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
sv: megaampere;MA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
sv: megagram;megagram;Mg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
sv: megahertz;megahertz;MHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
sv: megajoule;megajoule;MJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
sv: megaliter;megaliter;Ml

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
sv: megameter;megameter;Mm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
sv: meganewton;meganewton;MN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
sv: megaohm;MΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
sv: megapascal;megapascal;MPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
sv: megasekund;megasekunder;Ms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
sv: megavolt;MV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
sv: megawatt;megawatt;MW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
sv: meter per sekundkvadrat;meter per sekundkvadrat;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
sv: meter per sekund;meter per sekund;m/s;m/s

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
sv: meter;meter;m

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
sv: mikroamp;mikroampere;µA;uA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
sv: mikrogram;mikrogram;µg;ug

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
sv: mikrohertz;mikrohertz;µHz;uHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
sv: mikrojoule;mikrojoule;µJ;uJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
sv: mikroliter;mikroliter;µl;ul

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
sv: mikrometer;mikrometer;µm;um

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
sv: mikronewton;mikronewton;µN;uN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
sv: mikroohm;µΩ;uΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
sv: mikropascal;mikropascal;µPa;uPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
sv: mikrosekund;mikrosekunder;µs;us

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
sv: mikrovolt;µV;uV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
sv: mikrowatt;mikrowatt;µW;uW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
sv: mile per gallon;mile per gallon (amerikansk);mpg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
sv: mile per timme;mile per time;mile/t

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
sv: mile per imperial gallon;mile per imperial gallon;mile/imperial gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
sv: mile;mile;mi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
sv: milliamp;milliampere;mA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
sv: millibar;millibar;mbar;mb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
sv: milligram;milligram;mg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
sv: millihertz;millihertz;mHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
sv: millijoule;millijoule;mJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
sv: milliliter;milliliter;ml

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
sv: millimeter kvicksilver;millimeter kvicksilver;mm kvicksilver

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
sv: millimeter;millimeter;mm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
sv: millinewton;millinewton;mN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
sv: milliohm;mΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
sv: millipascal;millipascal;mPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
sv: millisekund;millisekunder;ms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
sv: millivolt;mV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
sv: milliwatt;milliwatt;mW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
sv: bågminut;minut;'

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
sv: minut;minuter;min

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
sv: nanoamp;nanoampere;nA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
sv: nanogram;nanogram;ng

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
sv: nanohertz;nanohertz;nHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
sv: nanojoule;nanojoule;nJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
sv: nanoliter;nanoliter;nl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
sv: nanometer;nanometer;nm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
sv: nanonewton;nanonewton;nN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
sv: nanoohm;nΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
sv: nanopascal;nanopascal;nPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
sv: nanosekund;nanosekunder;ns

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
sv: nanovolt;nV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
sv: nanowatt;nanowatt;nW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
sv: nautisk mil;nautiska mil;nmi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
sv: Newton;Newton;N

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
sv: nm;fotonvåglängd

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
sv: ohm;Ω

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
sv: fat;barrel

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
sv: ounce per kubikfot;ounce per kubikfot;ounce/fot³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
sv: ounce per kubiktum;ounce per kubiktum;ounce/tum³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
sv: ounce;ounce;oz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
sv: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounce per yard;ounce per kvadratyard;ounce per yard²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
sv: parsec;parsec;pc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
sv: Pascal;Pascal;Pa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
sv: petaampere;PA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
sv: petagram;petagram;Pg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
sv: petahertz;petahertz;PHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
sv: petajoule;petajoule;PJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
sv: petaliter;petaliter;Pl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
sv: petameter;petameter;Pm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
sv: petanewton;petanewton;PN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
sv: petaohm;PΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
sv: petapascal;petapascal;PPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
sv: petasekund;petasekunder;Ps

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
sv: petavolt;PV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
sv: petawatt;petawatt;PW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
sv: pikoamp;pikoampere;pA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
sv: pikogram;pikogram;pg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
sv: pikohertz;pikohertz;pHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
sv: pikojoule;pikojoule;pJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
sv: pikoliter;pikoliter;pl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
sv: pikometer;pikometer;pm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
sv: pikonewton;pikonewton;pN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
sv: pikoohm;pΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
sv: pikopascal;pikopascal;pPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
sv: pikosekund;pikosekunder;ps

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
sv: picovolt;pV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
sv: pikowatt;pikowatt;pW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
sv: pint (U.S.A. våt);US pt;US pint;US p

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
sv: pint (imperial);pint (imperial);pt;pint;pint;p

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
sv: pund per kubikfot;pund per kubikfot;pund/fot³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
sv: pund per kubiktum;pund per kubiktum;pund/tum³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
sv: pund per kubikyard;pund per kubikyard;pund/yard³

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
sv: pundkraft per kvadrattum;pundkraft per kvadrattum;psi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
sv: pundkraft;lbf

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
sv: pund;pund;lb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
sv: pundal;pundal;pdl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rack unit;rack units;U;RU
sv: höjdenhet;höjdenheter;U;HE,RU

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
sv: rad;radian;radianer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
sv: varv per minut;varv per minut;VPM

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rod;rods;perch;perches;pole;poles
sv: stång;stänger

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
sv: Rydberg;Rydberg;Ry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
sv: bågsekund;sekund;"

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
sv: sekund;sekunder;s

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
sv: ljushastighet;c

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
sv: kvadratattometer;kvadratattometer;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
sv: kvadratcentimeter;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
sv: kvadratdekameter;kvadratdekameter;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
sv: kvadratdecimeter;kvadratdecimeter;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
sv: kvadratexameter;kvadratexameter;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
sv: kvadratfemtometer;kvadratfemtometer;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
sv: kvadratfot;kvadratfot;fot²;kvadratfot;kvadratfot;kvadratfot;kvadratfot;fot²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
sv: kvadratgigameter;kvadratgigameter;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
sv: kvadrathektometer;kvadrathektometer;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hektar;hektar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
sv: kvadrattum;kvadrattum;tum²;kvadrattum;kvadrattum;kvadrattum;kvadrattum;kvadrattum;tum²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
sv: kvadratkilometer;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
sv: kvadratmegameter;kvadratmegameter;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
sv: kvadratmeter;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
sv: kvadratmikrometer;kvadratmikrometer;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
sv: kvadratmile;kvadratmile;mi²;kvadratmile;kvadratmile;kvadratmile;kvadratmile;mile²

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
sv: kvadratmillimeter;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
sv: kvadratnanometer;kvadratnanometer;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
sv: kvadratpetameter;kvadratpetameter;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
sv: kvadratpikometer;kvadratpikometer;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
sv: kvadratterameter;kvadratterameter;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
sv: kvadratyoktometer;kvadratyoktometer;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
sv: kvadratyottameter;kvadratyottameter;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
sv: kvadratzeptometer;kvadratzeptometer;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
sv: kvadratzettameter;kvadratzettameter;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
sv: normalgravitation;g

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
sv: statvolt;statV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
sv: matsked;matskedar:msk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
sv: tesked;teskedar:tsk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
sv: teknisk atmosfär;tekniska atmosfärer;at

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
sv: teraampere;TA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
sv: teragram;teragram;Tg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
sv: terahertz;terahertz;THz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
sv: terajoule;terajoule;TJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
sv: teraliter;teraliter;Tl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
sv: terameter;terameter;Tm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
sv: teranewton;teranewton;TN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
sv: teraohm;TΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
sv: terapascal;terapascal;TPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
sv: terasekund;terasekunder;Ts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
sv: teravolt;TV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
sv: terawatt;terawatt;TW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
sv: thou;mil;punkt;tusendels tum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
sv: ton;ton;t;ton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
sv: troy ounce;troy ounce;troy oz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
sv: volt;V

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
sv: watt per kubikmeter;W/m3;W/m^3

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
sv: watt per meter Kelvin;watt per meter-Kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
sv: watt per kvadratmeter;W/m2;W/m^2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
sv: Watt;Watt;W

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
sv: vecka;veckor

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
sv: yard;yard;yard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
sv: år;år;å

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
sv: yoktoampere;yA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
sv: yoktogram;yoktogram;yg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
sv: yoktohertz;yoktohertz;yHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
sv: yoktojoule;yoktojoule;yJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
sv: yoktoliter;yoktoliter;yl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
sv: yoktometer;yoktometer;ym

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
sv: yoktonewton;yoktonewton;yN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
sv: yoktoohm;yΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
sv: yoktopascal;yoktopascal;yPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
sv: yoktosekund;yoktosekunder;ys

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
sv: yoktovolt;yV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
sv: yoktowatt;yoktowatt;yW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
sv: yottaampere;YA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
sv: yottagram;yottagram;Yg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
sv: yottahertz;yottahertz;YHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
sv: yottajoule;yottajoule;YJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
sv: yottaliter;yottaliter;Yl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
sv: yottameter;yottameter;Ym

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
sv: yottanewton;yottanewton;YN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
sv: yottaohm;YΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
sv: yottapascal;yottapascal;YPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
sv: yottasekund;yottasekunder;Ys

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
sv: yottavolt;YV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
sv: yottawatt;yottawatt;YW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
sv: zeptoampere;zA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
sv: zeptogram;zeptogram;zg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
sv: zeptohertz;zeptohertz;zHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
sv: zeptojoule;zeptojoule;zJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
sv: zeptoliter;zeptoliter;zl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
sv: zeptometer;zeptometer;zm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
sv: zeptonewton;zeptonewton;zN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
sv: zeptoohm;zΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
sv: zeptopascal;zeptopascal;zPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
sv: zeptosekund;zeptosekunder;zs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
sv: zeptovolt;zV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
sv: zeptowatt;zeptowatt;zW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
sv: zettaampere;ZA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
sv: zettagram;zettagram;Zg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
sv: zettahertz;zettahertz;ZHz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
sv: zettajoule;zettajoule;ZJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
sv: zettaliter;zettaliter;Zl

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
sv: zettameter;zettameter;Zm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
sv: zettanewton;zettanewton;ZN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
sv: zettaohm;ZΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
sv: zettapascal;zettapascal;ZPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
sv: zettasekund;zettasekunder;Zs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
sv: zettavolt;ZV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
sv: zettawatt;zettawatt;ZW

[ctx: velocity unit symbol]
en: bft
sv: Bft

[ctx: velocity unit symbol]
en: ft/s
sv: fot/s

[ctx: velocity unit symbol]
en: in/s
sv: tum/s

[ctx: velocity unit symbol]
en: km/h
sv: km/t

[ctx: velocity unit symbol]
en: mph
sv: mile/t

[ctx: voltage unit symbol]
en: stV
sv: statV

[ctx: volume unit symbol]
en: bbl
sv: fat

[ctx: volume unit symbol]
en: cp
sv: kopp

[ctx: volume unit symbol]
en: ft³
sv: fot³

[ctx: volume unit symbol]
en: in³
sv: tum³

[ctx: volume unit symbol]
en: mi³
sv: mile³

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
sv: msk

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
sv: tsk
