katepart4 - en to sv translation catalogue (1238 entries)

en:  lines
sv:  rader

en:  seconds
sv:  sekunder

en: "%1" is mapped to "%2"
sv: "%1" avbildas på "%2"

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
sv: "Använd standardstil" avmarkeras automatiskt när du ändrar några stilegenskaper.

en: % of View Width
sv: % av visningsbredd

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
sv: Ord %1, Tecken %2

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
sv: Ord %1/%2, Tecken %3/%4

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
sv: %1 säkerhetskopierar osparade filer i "växlingsfiler". Växlingsfiler låter %1 återställa ditt arbete i händelse av en systemkrasch. Att inaktivera växlingsfiler kan orsaka dataförlust i händelse av en systemkrasch.

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
sv[0]: 1 ersättning gjord på %2
sv[1]: %1 ersättningar gjorda på %2

en: %v character | %v characters
sv[0]: %v tecken
sv[1]: %v tecken

en: &Abort Loading
sv: &Avbryt inläsning

en: &Always On
sv: Alltid &på

en: &Autocenter cursor:
sv: Centrera markör &automatiskt:

en: &Background
sv: &Bakgrund

en: &Backspace key in leading blank space unindents
sv: &Backsteg i inledande blanktecken avindenterar

en: &Bold
sv: &Fet

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Clean Indentation
sv: Re&nsa indentering

en: &Close
sv: Stän&g

en: &Code Folding
sv: &Kodvikning

en: &Color theme:
sv: &Färgtema:

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Don't indent lines wider than:
sv: In&dentera inte rader längre än:

en: &Draw vertical line at the word wrap column
sv: Rita vertikal linje vid rad&brytningskolumnen

en: &Dynamic Word Wrap
sv: &Dynamisk radbrytning

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Editor Color Theme
sv: &Editorns färgtema

en: &Encoding detection:
sv: D&etektering av kodning:

en: &Encoding:
sv: &Kodning:

en: &End of Line
sv: &Radslut

en: &Fallback encoding:
sv: &Reservkodning:

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Filetype:
sv: &Filtyp:

en: &Find All
sv: &Sök alla

en: &Force RTL Direction
sv: &Tvinga höger-till-vänster riktning

en: &Format Indentation
sv: &Formatera indentering

en: &Go
sv: &Gå

en: &Highlighting
sv: Fär&gläggning

en: &Highlighting:
sv: &Färgläggning:

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: &Indent
sv: &Indentera

en: &Indentation
sv: &Indentering

en: &Indentation mode:
sv: &Indenteringsläge:

en: &Indentation width:
sv: &Indenteringsbredd:

en: &Italic
sv: Kurs&iv

en: &Keep extra spaces
sv: Behåll e&xtra mellanslag

en: &Keyword completion
sv: Nyc&kelordskomplettering

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Line Height Multiplier:
sv: Radhöjdsmu&ltiplikator:

en: &Line:
sv: &Rad:

en: &Local files
sv: &Lokala filer

en: &Margin:
sv: &Marginal:

en: &Mode
sv: &Läge

en: &Mode:
sv: &Läge:

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &New
sv: &Ny

en: &Next: %1 - "%2"
sv: &Nästa: %1 - "%2"

en: &Off
sv: &Av

en: &PageUp/PageDown moves cursor
sv: &Page Up och Page Down flyttar markören

en: &Previous: %1 - "%2"
sv: &Föregående: %1 - "%2"

en: &Print/Export
sv: Skriv &ut eller exportera

en: &Read Only Mode
sv: Skrivsk&yddat läge

en: &Reload
sv: Åte&rställ

en: &Remote files
sv: &Fjärrfiler

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Scripts
sv: &Skript

en: &Section:
sv: Se&ktion:

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Spaces
sv: &Mellanslag

en: &Tabulators
sv: &Tabulatorer

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Underline
sv: Stryk &under

en: &Unindent
sv: Avinden&tera

en: &Variables:
sv: &Variabler:

en: &View
sv: &Visa

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
sv: '%1' %2,  hexadecimalt %3,  oktalt %4

en: (R/O) %1
sv: (LÄS) %1

en: (Selection of)
sv: (Markering av)

en: (c) 2000-2025 The Kate Authors
sv: © 2000-2025 Kate-upphovsmännen

en: << Add to Dictionary
sv: << Lägg till i ordlista

en: <Unchanged>
sv: <Oförändrad>

en: <a> through <b> occurrences
sv: <a> till <b> förekomster

en: <b>misspelled</b>
sv: <b>felstavat</b>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Åtgärd för tabulatortangent (om det inte finns någon markering) <a href="Om du vill att <b>Tabulator</b> ska justera nuvarande rad i nuvarande kodblock som i Emacs, gör <b>Tabulator</b> till en genväg för åtgärden <b>Formatera indentering</b>."><span>Mer ...</span></a></p></body></html>

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
sv: <p> char <b>identifierare</b> </p><p>Det här kommandot låter dig infoga enskilda tecken med deras numeriska kod, på decimal, oktal eller hexadecimal form.</p><p>Exempel:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
sv: <p><b>[v]new &mdash; dela vyn och skapa ett nytt dokument</b></p><p>Användning: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Delar vyn och öppnar ett nytt dokument i den nya vyn. Kommandot kan anropas på två sätt:<br /> <tt>new</tt> &mdash; delar vyn horisontellt och skapar ett nytt dokument.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; delar vyn vertikalt och skapar ett nytt dokument.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
sv: <p><b>b,buffer &mdash; Redigera dokument N i dokumentlistan</b></p><p>Användning: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sv: <p><b>bf,bfirst &mdash; Första dokumentet</b></p><p>Användning: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Går till det <b>f</b>örsta dokumentet ("<b>b</b>uffern") i dokumentlistan.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sv: <p><b>bl,blast &mdash; Sista dokumentet</b></p><p>Användning: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Går till det sista dokumentet ("<b>b</b>uffern") i dokumentlistan.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
sv: <p><b>bn,bnext &mdash; Gå till nästa dokument</b></p><p>Användning: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Går till <b>[N]</b>-te nästa dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlistan.<b>[N]</b> är 1 om det inte anges. </p><p>Börjar om från början i slutet av dokumentlistan.</p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
sv: <p><b>bp,bprev &mdash; Föregående buffer</b></p><p>Användning: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Går till <b>[N]</b>-te föregående dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlistan.<b>[N]</b> är 1 om det inte anges. </p><p>Börjar om från slutet i början av dokumentlistan.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
sv: <p><b>clo[se]&mdash; Stänger aktuell vy</b></p><p>Användning: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Efter att ha utfört det, har aktuell vy stängts.</p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
sv: <p><b>e[dit] &mdash; läs in aktuellt dokument igen</b></p><p>Användning: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Börjar  r<b>e</b>digera det aktuella dokumentet igen. Det är användbart för att redigera aktuell fil igen, när den har ändrats på disken.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
sv: <p><b>ls</b></p><p>lista aktuella buffrar<p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
sv: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [skriv och] avsluta</b></p><p>Användning: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Avslutar programmet. Om <tt>w</tt> läggs till före, skrivs också dokument på disk. Kommandot kan anropas på flera sätt:<br /> <tt>q</tt> &mdash; stänger aktuell vy.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; stänger alla vyer, vilket leder till att programmet avslutas.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; skriver aktuellt dokument på disk och stänger dess vy.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; skriver alla dokument på disk och avslutar.</p><p>Om vyn som stängs är den sista, avslutas programmet i alla dessa fall. Om inget filnamn hör ihop med dokumentet och det ska skrivas ut på disk, visas en fildialogruta.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sv: <p><b>sp,split&mdash; Dela aktuell vy i två horisontellt</b></p><p>Användning: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Resultatet är två vyer av samma dokument.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sv: <p><b>vs,vsplit&mdash; Dela aktuell vy i två vertikalt</b></p><p>Användning: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Resultatet är två vyer av samma dokument.</p>

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
sv: <p><b>w/wa &mdash; skriv dokument på disk</b></p><p>Användning: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Skriver aktuella dokument på disk. Det kan anropas på två sätt:<br /> <tt>w</tt> &mdash; skriver det aktuella dokumentet på disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; skriver alla dokument på disk.</p><p>Om inget filnamn hör ihop med dokumentet, visas en fildialogruta.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
sv: <p><b>x/xa &mdash; skriv och avsluta</b></p><p>Användning: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Sparar dokument och avslutar programmet. Kommandot kan anropas på två sätt:<br /> <tt>x</tt> &mdash; stänger aktuell vy.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; stänger alla vyer, vilket leder till att programmet avslutas.</p><p>Om vyn som stängs är den sista, avslutas programmet i alla dessa fall. Om inget filnamn hör ihop med dokumentet och det ska skrivas ut på disk, visas en fildialogruta.</p><p>I motsats till 'w'-kommandona, skriver bara det här kommandot ut dokumentet om det har ändrats.</p>

en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
sv: <p>Påbörja automatiskt en ny textrad när aktuell rad överskrider längden som anges av alternativet <b>Bryt rader vid:</b>.</p><p>Alternativet bryter inte befintliga rader i texten. Använd alternativet <b>Tillämpa statisk radbrytning</b> i menyn <b>Verktyg</b> för att göra det.</p><p>Om du istället vill att rader ska <i>visas med radbrytning</i>, enligt vyns bredd, aktivera då <b>Dynamisk radbrytning</b> på inställningssidan <b>Utseende</b>.</p>

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
sv: <p>Aktiverar start av att dynamiskt radbrutna rader justeras vertikalt till den första radens indenteringsdjup. Det kan hjälpa till att göra kod och taggar mer läsbara.</p><p>Dessutom blir det möjligt att ställa in en maximal skärmbredd, som ett procenttal, då dynamiskt radbrutna rader inte längre justeras vertikalt. Till exempel vid 50 % kommer rader vars indentering är mer än 50 % av skärmens bredd inte orsaka vertikal justering av följande radbrutna rader.</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
sv: <p>För hjälp om enskilda kommandon, skriv <code>"help &lt;kommando&gt;"</code></p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
sv: <p>Sidfotens format. Följande taggar stöds:</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
sv: <p>Sidhuvudets format. Följande taggar stöds:</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
sv: <p>Om aktiverad ritas en ruta som definieras av egenskaperna nedan runt innehållet på varje sida. Sidhuvud och sidfot separeras också från innehållet med en linje.</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
sv: <p>Om aktiverad skrivs radnummer ut till vänster på sidan.</p>

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
sv: <p>Om aktiverad används editorns bakgrundsfärg.</p> <p>Detta kan vara användbart om ditt färgtema är gjort för en mörk bakgrund.</p>

en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
sv: <p>Om det här alternativet är markerat, ritas en vertikal linje i radbrytningskolumnen som definieras av <strong>redigeringsegenskaperna</strong>.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
sv: <p>Om det här alternativet markeras visar varje ny vy en ikonkant till vänster.</p><p>Ikonkanten visar till exempel bokmärkestecken.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
sv: <p>Om det här alternativet markeras visar varje ny vy markeringar på den vertikala rullningslisten.</p><p>Dessa markeringar visar exempelvis bokmärken.</p>

en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
sv: <p>Om alternativet är markerat visas en förhandsgranskning av texten när musen hålls över den vertikala rullningslisten.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
sv: <p>Öppna utskriftsdialogrutan för att skriva ut det aktuella dokumentet.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
sv: <p>Skriv ut en ruta som visar typografiska konventioner för dokumenttypen, som definieras av syntaxfärgläggningen som används.</p>

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
sv: <p>Väljer markeringstypens bakgrundsfärg.</p> <p><b>Observera</b>: Markeringsfärgen visas ljus på grund av genomskinlighet.</p>

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
sv: <p>Anger bakgrundsfärgen för ersatt text.</p>

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
sv: <p>Anger bakgrundsfärgen för sökresultatet.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
sv: <p>Anger bakgrundsfärg för raden som för närvarande är aktiv, vilket innebär raden där markören är placerad.</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
sv: <p>Anger bakgrundsfärgen för redigeringsområdet.</p>

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
sv: <p>Anger bakgrundsfärgen för ikonkanten.</p>

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
sv: <p>Väljer bakgrundsfärg för markeringen.</p> <p>För att välja textfärg för markerad text, använd dialogrutan &quot;<b>Anpassa färgläggning</b>&quot;.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
sv: <p>Anger färgen för matchning av parenteser. Det betyder att om du t ex placerar markören på ett <b>(</b>, färgläggs det matchande <b>)</b> med den här färgen.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
sv: <p>Anger färg för radbrytningsmarkering:</p><dl><dt>Statisk radbrytning</dt><dd>En vertikal linje som visar kolumnen där text kommer att radbrytas</dd><dt>Dynamisk radbrytning</dt><dd>En pil visas till vänster om radbrytning används för rader</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
sv: <p>Anger färg för kodvikningsraden.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
sv: <p>Anger färg på linjen som används för att indikera ändrade rader.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
sv: <p>Anger färgen för radändringsmarkören för sparade rader.</p>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
sv: <p>Anger färg på linjen som används för att indikera stavfel.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
sv: <p>Anger färgen för tabulatormarkörer.</p>

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
sv: <p>Anger färgen för vertikala indenteringslinjer.</p>

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
sv: <p>Temat %1 finns redan.</p><p>Välj ett annat temanamn.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
sv: <p>Den här färgen används för att rita linjen mellan radnummer och ikonkanterna, om båda är aktiverade.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
sv: <p>Den här färgen används för att visa radnummer (om de är aktiverade).</p>

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
sv: <p>Den här färgen används för att visa nummer för den aktuella raden (om aktiverat).</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
sv: <p>Det här är Kate-programdelens <b>kommandorad</b>. <br />Syntax: <code><b>kommando [argument]</b></code><br />För en lista över tillgängliga kommandon, skriv <code><b>help list</b></code><br />För hjälp om enskilda kommandon, skriv <code><b>help &lt;kommando&gt;</b></code></p>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
sv: <p>Den här listan visar sammanhangen för det aktuella syntaxfärgläggningsläget, och och ger möjlighet att redigera dem. Sammanhangsnamnet visar de aktuella stilinställningarna.</p><p>För att redigera med tangentbordet, tryck på <strong>&lt;MELLANSLAG&gt;</strong> och välj en egenskap från menyn som visas.</p><p>För att redigera färger, klicka på de färgade rutorna, eller välj färgen att redigera i menyn.</p><p>Du kan välja bort bakgrundsfärg och markerad bakgrundsfärg i den sammanhangsberoende menyn när det är lämpligt.</p>

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
sv: <p>Den här listan visar standardstilar för det aktuella färgtemat, och ger möjlighet att redigera dem. Stilnamnet visar de aktuella stilinställningarna.</p><p>För att redigera färger, klicka på de färgade rutorna, eller välj färgen att redigera i menyn.</p><p>Du kan välja bort bakgrundsfärg och markerad bakgrundsfärg i den sammanhangsberoende menyn när det är lämpligt.</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
sv: <p>Den här strängen låter dig anpassa Kates inställningar för filerna som väljes av den här Mime-typen med variabler i Kate. Du kan ange nästan vilket inställningsalternativ som helst, som färgläggning, indenteringsläge, kodning, etc.</p><p>Se handboken för en fullständig lista över kända variabler.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
sv: <p>cleanindent</p><p>Rensar indenteringen för markerade rader eller nuvarande rad enligt dokumentets indenteringsinställningar.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sv: <p>comment</p><p>Infogar kommentarmarkeringar för att göra markeringen, markerade rader eller nuvarande rad en kommentar enligt textformatet som definieras av dokumentets syntaxfärgläggningsdefinition.</p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
sv: <p>date eller date <b>format</b></p><p>Infogar en datum/tidsträng enligt definitionen i det angivna formatet, eller formatet åååå-MM-dd tt:mm:ss om inget anges.</p><p>Möjliga formatangivelser är:<table><tr><td>d</td><td>Dagen som ett tal utan inledande nolla (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Dagen som ett tal med inledande nolla (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Det förkortade lokala namnet på dagen (t.ex. 'mån'..'sön').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Det långa lokala namnet på dagen (t.ex. 'måndag'..'söndag').</td></tr><tr><td>M</td><td>Månadens nummer utan inledande nolla (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Månadens nummer med inledande nolla (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Det förkortade lokala namnet på månaden (t.ex. 'jan'..'dec').</td></tr><tr><td>åå</td><td>Året som ett tal med två siffror (00-99).</td></tr><tr><td>åååå</td><td>Året som ett tal med fyra siffror (1752-8000).</td></tr><tr><td>t</td><td>Timman utan inledande nolla (0..23 eller 1..12 om FM/EM visas).</td></tr><tr><td>tt</td><td>Timman med inledande nolla (00..23 eller 01..12 om FM/EM visas).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minuten utan inledande nolla (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minuten med inledande nolla (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sekunden utan inledande nolla (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sekunden med inledande nolla (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Millisekunden utan inledande nolla (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Millisekunden med inledande nolla (000..999).</td></tr><tr><td>FE</td><td>Använd visning av FM/EM. FE ersätts antingen av "FM" eller "EM".</td></tr><tr><td>fe</td><td>Använd visning av fm/em. fe ersätts antingen av "fm" eller "em".</td></tr></table></p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
sv: <p>goto <b>radnummer</b></p><p>Det här kommandot går till den angivna raden.</p>

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
sv: <p>indent</p><p>Indenterar de markerade raderna eller den nuvarande raden.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
sv: <p>natsort</p><p>Sortera den markerade texten eller hela dokumentet i naturlig ordning.<br>Här är ett exempel som visar skillnaden mot den normala sorteringsmetoden:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-auto-indent <b>aktivera</b></p><p>Aktivera eller inaktivera automatisk indentering.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-folding-markers <b>aktivera</b></p><p>Ställer in synligheten hos vikmarkörrutan.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
sv: <p>set-highlight <b>färgläggning</b></p><p>Ställer in dokumentets syntaxfärgläggningssystem. Argumentet måste vara ett giltigt färgläggningsnamn, som visas i menyn Verktyg → Färgläggning. Kommandot tillhandahåller en lista för automatisk komplettering av dess argument.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-icon-border <b>aktivera</b></p><p>Ställer in synligheten hos ikonkanten.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
sv: <p>set-indent-mode <b>läge</b></p><p>Parametern läge är ett värde som visas i menyn Verktyg - Indentering.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-indent-pasted-text <b>aktivera</b></p><p>Om aktiverad, justeras indentering av text inklistrad från klippbordet med aktuell indentering.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
sv: <p>set-indent-width <b>bredd</b></p><p>Ställer in indenteringsbredden till talet <b>bredd</b>. Används bara om du indenterar med mellanslag.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-line-numbers <b>bredd</b></p><p>Ställer in synligheten hos radnummerrutan.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
sv: <p>set-mode <b>läge</b></p><p>Ställer in läget som visas i Verktyg - Läge</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
sv: <p>set-remove-trailing-spaces <b>läge</b></p><p>Tar bort mellanslag sist på raden i dokumentet beroende på <b>läge</b>.</p><p>Möjliga värden: <ul><li><b>inga</b>: ta aldrig bort mellanslag sist på raden.</li><li><b>ändrade</b>: ta bara bort mellanslag sist på raden på ändrade rader.</li><li><b>alla</b>: ta bort mellanslag sist på raden i hela dokumentet.</li></ul></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-replace-tab <b>aktivera</b></p><p>Om aktiverad, ersätts tabulatortecken med mellanslag medan du skriver.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-replace-tabs-save <b>aktivera</b></p><p>Om aktiverad, ersätts tabulatortecken med blanktecken så fort dokumentet sparas.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-show-indent <b>aktivera</b></p><p>Om aktiverad, synliggörs indentering av en vertikal punktlinje.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-show-tabs <b>aktivera</b></p><p>Om aktiverad, synliggörs tabulatortecken och avslutande blanktecken med en liten punkt.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
sv: <p>set-tab-width <b>bredd</b></p><p>Ställer in tabulatorbredden till talet <b>bredd</b>.</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sv: <p>set-word-wrap <b>aktivera</b></p><p>Aktiverar dynamisk radbrytning enligt <b>aktivera</b>.</p><p>Möjliga sanna värden: 1 on sant.<br/>Möjliga falska värden: 0 off falskt.</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
sv: <p>set-word-wrap-column <b>bredd</b></p><p>Ställer in radbredden för hård radbrytning till <b>bredd</b>. Detta används om du använder automatisk radbrytning för din text.</p>

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
sv: <p>sortera</p><p>Sortera den markerade texten eller hela dokumentet om det inte finns någon markering</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
sv: <p>sortuniq</p><p>Sortera den markerade texten eller hela dokumentet och ta sedan bort alla duplicerade rader.<br>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sv: <p>uncomment</p><p>Tar bort kommentarmarkeringar från markeringen, markerade rader eller nuvarande rad enligt textformatet som definieras av dokumentets syntaxfärgläggningsdefinition.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
sv: <p>unindent</p><p>Avindenterar markerade rader eller nuvarande rad.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
sv: <p>uniq</p><p>Ta bort duplicerade rader från den markerade texten eller från hela dokumentet om det inte finns någon markering.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att låta alla förekomster av det okända ordet förbli som de är.</p>
    <p>Åtgärden är användbar när ordet är ett namn, en förkortning, ett främmande ord eller något annat okänt ord som du vill använda men inte lägga till i ordlistan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att låta den här förekomsten av det okända ordet förbli som den är.</p>
    <p>Åtgärden är användbar när ordet är ett namn, en förkortning, ett främmande ord eller något annat okänt ord som du vill använda men inte lägga till i ordlistan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att ersätta alla förekomster av den okända texten med texten i redigeringsrutan ovanför (till vänster).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att ersätta den här förekomsten av den okända texten med texten i redigeringsrutan ovanför (till vänster).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Om det okända ordet är felstavat, bör du skriva in den rätta ersättningen för ordet här, eller välja den i listan nedanför.</p>
    <p>Därefter kan du klicka på <b>Ersätt</b> om du bara vill rätta den här förekomsten av ordet, eller <b>Ersätt alla</b> om du vill rätta alla förekomster.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Välj språk för dokumentet som du granskar här.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Det okända ordet identifierades och anses vara okänt därför att det inte finns i ordlistan.<br>
    Klicka här om du anser att det okända ordet inte är felstavat och du vill undvika att felaktigt identifiera det i fortsättningen. Om du vill låta det vara som det är, men inte lägga till det i ordlistan, klicka istället på <b>Ignorera</b> eller <b>Ignorera alla</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sv: <qt><p>Det här ordet anses vara ett "okänt ord", eftersom det inte passar in på någon post i ordlistan som för närvarande används. Det kan också vara ett ord på ett främmande språk.</p>
    <p>Om ordet inte är felstavat, kan du lägga till det i ordlistan genom att klicka på <b>Lägg till i ordlista</b>. Om du inte vill lägga till det okända ordet i ordlistan, men vill lämna det oförändrat, klicka på <b>Ignorera</b> eller <b>Ignorera alla</b>.</p>
    <p>Om ordet istället är felstavat, kan du försöka hitta rätt ersättning i listan nedanför. Om du inte hittar en ersättning där, kan du skriva in den i textrutan nedanför, och klicka på <b>Ersätt</b> eller <b>Ersätt alla</b>.</p>
    </qt>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
sv: <ul><li><tt>%u</tt>: aktuellt användarnamn</li><li><tt>%d</tt>: fullständig datum/tid med kort format</li><li><tt>%D</tt>: fullständig datum/tid med långt format</li><li><tt>%h</tt>: aktuell tid</li><li><tt>%y</tt>: aktuellt datum med kort format</li><li><tt>%Y</tt>: aktuellt datum med långt format</li><li><tt>%f</tt>: filnamn</li><li><tt>%U</tt>: dokumentets fullständiga webbadress</li><li><tt>%p</tt>: sidnummer</li><li><tt>%P</tt>: totalt antal sidor</li></ul><br />

en: <value>
sv: <värde>

[ctx: @action]
en: &Align On…
sv: &Justera till…

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
sv: A&npassa editor…

[ctx: @action]
en: &Save As…
sv: &Spara som…

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
sv: Byt ordlista…

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
sv: E&xportera som HTML…

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
sv: Spara som med kodnin&g…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
sv: Spara kop&ia som…

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
sv: Stavning (från markör)…

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
sv: K&opiera…

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
sv: Bakgrundsfärg…

[ctx: @action:button]
en: Export…
sv: Exportera…

[ctx: @action:button]
en: Import…
sv: Importera…

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
sv: Stän&g fil

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
sv: &Bakgrundsfärg…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
sv: &Markerad färg…

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
sv: Normal fär&g…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
sv: &Markerad bakgrundsfärg…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
sv: Sök…

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
sv: Stavningskontroll pågår…

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
sv: Annat…

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
sv: &Unix

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
sv: Kommentarer och dokumentation

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
sv: Normal text och källkod

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
sv: Tal, typer och konstanter

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
sv: Strängar och tecken

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
sv: Varning

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
sv: Anteckning

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
sv: Egenskap

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
sv: Bas-N-heltal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
sv: Inbyggda

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
sv: Tecken

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
sv: Kommentarvariabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
sv: Konstant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
sv: Kontrollflöde

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
sv: Datatyp

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
sv: Decimal/Värde

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
sv: Dokumentation

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
sv: Filändelse

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
sv: Flyttal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
sv: Funktion

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
sv: Importerat, moduler, inkluderat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
sv: Nyckelord

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
sv: Andra

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
sv: Områdesmarkering

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
sv: Specialtecken

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
sv: Specialsträng

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
sv: Sträng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
sv: Variabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
sv: Ordagrann sträng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
sv: Sammanhang

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
sv: Markerad bakgrund

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
sv: Markerad

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
sv: Misslyckades spara skärmbild

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
sv: Ta skärmbild av markering

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
sv: Inga objekt motsvarar sökningen

en: A&uto word completion
sv: A&utomatisk ordkomplettering

en: A&utomatic end of line detection
sv: A&utomatisk detektering av radslut

en: Access to environment variables.
sv: Åtkomst till miljövariabler.

en: Accessibility:
sv: Tillgänglighet

en: Activate/deactivate %1
sv: Aktivera eller inaktivera %1

en: Active Breakpoint
sv: Aktiv brytpunkt

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
sv: Lägg till &byte-ordningsmarkering (BOM)

en: Add Caret above Cursor
sv: Lägg till insättningstecken över markör

en: Add Caret below Cursor
sv: Lägg insättningstecken under markör

en: Add Cursors to Line Ends
sv: Lägg till markörer vid radslut

en: Add Placeholder...
sv: Lägg till platsmarkör...

en: Add new mapping
sv: Lägg till ny avbildning

en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordlista

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Adds a caret in the line above the current caret.
sv: Lägger till ett insättningstecken på raden över det aktuella insättningstecknet.

en: Adds a caret in the line below the current caret.
sv: Lägger till ett insättningstecken på raden under det aktuella insättningstecknet.

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
sv: Justera indentering av kod som &klistrats in från klippbordet

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Align On
sv: Justera till

en: Alignment pattern:
sv: Justeringsmönster:

en: All documents written to disk
sv: Alla dokument skrivna till disk

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sv: Alla personer som har bidragit och som jag har glömt att nämna

en: Allow scrolling past the end of the document
sv: Tillåt att rulla förbi dokumentets slut

en: Allow to cycle through bookmarks
sv: Tillåt att bläddra igenom bokmärken

en: Always
sv: Alltid

en: Always Off
sv: Alltid av

en: Always On
sv: Alltid på

en: Always advance to the &next tab position
sv: Gå alltid vidare till &nästa tabulatorposition

en: Always increase indentation &level
sv: Öka alltid indenterings&nivån

en: Appearance
sv: Utseende

en: Append newline at end of file on save
sv: Lägg till radbrytning sist i filen när den sparas

en: Apply &Word Wrap
sv: Utför rad&brytning

en: Argument-hints
sv: Argumenttips

en: At the end of a line
sv: Vid radens slut

en: Auto Completion
sv: Automatisk komplettering

en: Auto Reload Document
sv: Läs in dokument igen automatiskt

en: Auto Word Completion
sv: Automatisk ordkomplettering

en: Auto reload files in version control
sv: Läs in filer under versionskontroll automatiskt

en: Auto reload files on external changes
sv: Läs in filer automatiskt igen vid externa ändringar

en: Auto save document when the active document is losing focus
sv: Spara dokument automatiskt när det aktiva dokumentet förlorar fokus

en: Auto save interval:
sv: Intervall för spara automatiskt:

en: Auto select &first completion entry
sv: Välj &första kompletteringspost automatiskt

en: Autocorrect
sv: Korrigera automatiskt

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
sv: C-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
sv: C++/Boost-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
sv: XML-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
sv: Ada

en: Automatic Cleanups on Save
sv: Automatisk rensning vid spara

en: Automatic Spell Checking
sv: Automatisk stavningskontroll

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
sv: Läs automatisk in dokumentet om det har ändrats på disk

en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
sv: Fyll automatiskt i parenteser när inledande parentes skrivs in

en: Automatically detect file indentation
sv: Detektera automatiskt filindentering

en: Available Commands
sv: Tillgängliga kommandon

en: Bac&kground
sv: Ba&kgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Area
sv: Bakgrundsområde

en: Backslash
sv: Bakstreck

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
sv: Backstegstangenten tar bort grundtecknet med diakritiska markeringar

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
sv: Felaktigt argument "%1". Användning %2 on|off|1|0|true|false

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
sv: Felaktig citation i anrop: %1. Lägg till ett bakstreck framför enkla citationstecken.

en: Begin lowercase conversion
sv: Börja konvertering till små bokstäver

en: Begin uppercase conversion
sv: Börja konvertering till stora bokstäver

en: Beginning of line
sv: Radens början

en: Best matches
sv: Bästa matchningar

en: Bl&ock Selection Mode
sv: &Blockmarkeringsläge

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Borders
sv: Kanter

en: Bottom of file reached. Continue from top?
sv: Slutet av filen nådd. Fortsätt från början?

en: Box Properties
sv: Egenskaper för rutor

en: Bracket Highlight
sv: Färglägg parenteser

en: Bracket matching:
sv: Parentesmatchning:

en: Brackets:
sv: Parenteser:

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
sv: Ingående skrivskyddat tema. För att ändra temat, kopiera det.

en: By date created
sv: Enligt skapat datum

en: By line number
sv: Enligt radnummer

en: C&omment
sv: K&ommentera

en: Camel case movement disabled
sv: Förflyttning till stor bokstav inne i ord inaktiverad

en: Camel case movement enabled
sv: Förflyttning till stor bokstav inne i ord aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Capitalization
sv: Stora eller små bokstäver

en: Capitalize
sv: Inledande stor bokstav

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
sv: Ändra markeringens inledning till stor bokstav, eller ändra ordet under markören om ingen text är markerad.

en: Change dictionary
sv: Byt ordlista

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
sv: Byt ordlista som används för stavningskontroll.

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
sv: Kontrollera dokumentets stavning från markören och framåt

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
sv: Välj när de dynamiska radbrytningsmarkörerna ska visas

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
sv: Välj när de dynamiska radbrytningsmarkörerna ska visas.

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
sv: Välj om du vill att texten du skriver ska infogas eller skriva över befintlig text.

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
sv: Välj vilka radslut som ska användas när dokumentet sparas.

en: Clear &All Bookmarks
sv: Rensa &alla bokmärken

en: Clear Dictionary Ranges
sv: Rensa intervall i ordlista

en: Clipboard &History Paste
sv: Klistra in klippbords&historik

en: Close
sv: Stäng

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: Close Nevertheless
sv: Stäng ändå

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
sv: Stäng meddelande

en: Closes the file, discarding its content.
sv: Stänger filen, och kastar dess innehåll.

en: Co&lor:
sv: &Färg:

en: Code Folding
sv: Kodvikning

en: Code block folding:
sv: Vikning av kodblock:

en: Color Themes
sv: Färgteman

en: Color theme
sv: Färgtema

en: Colors
sv: Färger

en: Colors:
sv: Färger:

en: Column must be at least 1.
sv: Kolumnen måste vara minst 1.

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
sv: Kolumnnummer för textmarkörens position i aktuellt dokument (med början på 0).

en: Command
sv: Kommando

en: Command "%1" failed.
sv: Kommandot "%1" misslyckades.

en: Command not found: %1
sv: Kommando hittades inte: %1

en: Complete Date/Time (long format)
sv: Fullständigt datum och tid (långt format)

en: Complete Date/Time (short format)
sv: Fullständigt datum och tid (kort format)

en: Configure
sv: Anpassa

en: Configure various aspects of this editor.
sv: Anpassar olika delar av editorn.

en: Contents of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets innehåll.

en: Continue search?
sv: Fortsätt sökning?

en: Convert Indentation to Spaces
sv: Konvertera indentering till mellanslag

en: Convert Indentation to Tabs
sv: Konvertera indentering till tabulatortecken

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sv: Gör om markeringen till små bokstäver, eller tecknet till höger om markören om ingen text är markerad.

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sv: Gör om markeringen till stora bokstäver, eller tecknet till höger om markören om ingen text är markerad.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy File Location
sv: Kopiera filplats

en: Copy Theme
sv: Kopiera tema

en: Copy and paste:
sv: Kopiera och klistra in:

en: Copy as &HTML
sv: Kopiera som &HTML

en: Copy the current file name and line number
sv: Kopiera nuvarande filnamn och radnummer

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
sv: Kopiera markeringen som HTML, formaterad med nuvarande syntaxfärgläggning och färgschemainställningar.

en: Copy theme
sv: Kopiera tema

en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
sv: Kopiera eller klipp ut nuvarande rad utförd utan markerad text

en: Core Developer
sv: Huvudsaklig utvecklare

en: Could not access view
sv: Kunde inte komma åt vy

en: Counts:
sv: Antal:

en: Create a new file type.
sv: Skapa en ny filtyp.

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
sv: Skapar en markör i slutet av varje rad av markeringen.

en: Current Date (long format)
sv: Dagens datum (långt format)

en: Current Date (short format)
sv: Dagens datum (kort format)

en: Current Line
sv: Aktuell rad

en: Current Line Number
sv: Aktuellt radnummer

en: Current Time
sv: Aktuell tid

en: Current User Name
sv: Nuvarande användarnamn

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
sv: Aktuell markörposition. Klicka för att gå till en specifik rad.

en: Current value: %1
sv: Nuvarande värde: %1

en: Current value: %1<value>
sv: Nuvarande värde: %1<värde>

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
sv: Klipp ut markerad text och flytta den till klippbordet

en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
sv: Gå igenom listan av kompletteringar tabulator och skift-tabulator

en: D&ynamic word wrap indicators:
sv: D&ynamiska radbrytningsmarkörer:

en: Decrement number under cursor by 0.1
sv: Minska talet vid markören med 0,1

en: Decrement number under cursor by 1
sv: Minska talet vid markören med 1

en: Decrement number under cursor by 10
sv: Minska talet vid markören med 10

en: Default Text Styles
sv: Förvalda textstilar

en: Default Theme
sv: Standardtema

en: Default indentation mode:
sv: Standardläge för indentering:

en: Default input mode:
sv: Standardläge för inmatning:

en: Delete Line
sv: Ta bort rad

en: Delete Nevertheless
sv: Ta bort ändå

en: Delete Next Character
sv: Ta bort nästa tecken

en: Delete Sub-Word Left
sv: Ta bort ett delord åt vänster

en: Delete Sub-Word Right
sv: Ta bort ett delord åt höger

en: Delete Word Left
sv: Ta bort ett ord åt vänster

en: Delete Word Right
sv: Ta bort ett ord åt höger

en: Delete the current file type.
sv: Ta bort aktuell filtyp.

en: Deletes tag under cursor
sv: Tar bort tagg vid markören

en: Deletes the current line.
sv: Tar bort den nuvarande raden.

en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
sv: Beroende på valet, tas mellanslag sist på raden bort när ett dokument sparas, antingen i hela dokumentet eller bara på ändrade rader.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Dictionary:
sv: Ordlista:

en: Diff Output
sv: Jämförelseutmatning

en: Digit
sv: Siffra

en: Disable Annotation Bar
sv: Inaktivera kommentarrad

en: Disable Feature
sv: Inaktivera funktion

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled Breakpoint
sv: Inaktiv brytpunkt

en: Discard
sv: Kasta

en: Display relative line numbers
sv: Visa relativa radnummer

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
sv: Visar en guide som hjälper dig att enkelt välja Mime-typer

en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
sv: Bortse från ordgränser vid dynamisk radbrytning

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
sv: Vill du verkligen fortsätta stänga den här filen? Detta kan orsaka förlust av data.

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort temat "%1"? Det går inte att ångra.

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
sv: Vill du verkligen spara den här filen? Både den öppna filen och filen på disk har ändrats. En del data kan gå förlorad.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
sv: Vill du verkligen spara den här oförändrade filen? Du kan skriva över ändrad data i filen på disk.

en: Document written to disk
sv: Dokument skrivet till disk

en: Documentation with completion
sv: Dokumentation med komplettering

en: Don't Show Line Numbers
sv: Visa inte radnummer

en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
sv: Flytta inte textmarkören vid inklistring med musen

en: Don't print folded code
sv: Skriv inte ut vikt kod

en: Draw &boxes
sv: Rita &rutor

en: Draw bac&kground color
sv: R&ita bakgrundsfärg

en: Duplicates the selected lines down.
sv: Duplicera markerade rader neråt.

en: Duplicates the selected lines up.
sv: Duplicera markerade rader uppåt.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
sv: Dynamiska radbrytningsmarkörer

en: Dynamic Word Wrap:
sv: Dynamisk radbrytning:

en: E&ncoding
sv: &Kodning

en: E&nd of line:
sv: &Radslut:

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
sv: Varje nytt bokmärke läggs till längst ner, oberoende av var det är placerat i dokumentet.

en: Editable Placeholder
sv: Redigerbar platsmarkör

en: Editing
sv: Redigering

en: Editing Options
sv: Redigeringsalternativ

en: Editor Background Colors
sv: Editorns bakgrundsfärger

en: Editor font:
sv: Editorns teckensnitt:

en: Embeddable editor component
sv: Inbyggbar editorkomponent

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
sv: Emulera Emacs-liknande markeringsläge, där början markeras och markeringen sedan uppdateras kontinuerligt.

en: Enable &auto completion
sv: Aktivera &automatisk komplettering

en: Enable Auto Reload
sv: Aktivera automatisk återinläsning

en: Enable Auto Save (local files only)
sv: Aktivera spara automatisk (bara för lokala filer)

en: Enable accessibility notifications
sv: Aktivera tillgänglighetsunderrättelser

en: Enable byte order mark (BOM)
sv: Aktivera byte-ordningsmarkering (BOM)

en: Enable camel case cursor movement
sv: Aktivera markörförflyttning till stora bokstäver

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
sv: Aktivera eller inaktivera tillägg av byte-ordningsmarkeringar för filer kodade med UTF-8 eller UTF-16 när de sparas

en: Enable/disable automatic spell checking
sv: Aktivera eller inaktivera automatisk stavningskontroll

en: Enabled, Store In Custom Directory
sv: Aktiverad, lagra i egen katalog

en: Enabled, Store In Default Directory
sv: Aktiverad, lagra i förvald katalog

en: Enclosing characters:
sv: Omslutande tecken:

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
sv: Koda specialtecken i en enradsmarkering, så att resultattexten kan användas som en webbadress.

en: Encode text to make it URL compatible.
sv: Koda text så att den är kompatibel med webbadresser.

en: Encoding
sv: Kodning

en: End case conversion
sv: Sluta konvertering

en: End column of selected text of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets sista kolumn av markerad text.

en: End line of selected text of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets sista rad av markerad text.

en: End of line
sv: Radens slut

en: End of line type
sv: Typ av radslut

en: Enlarge Font
sv: Öka teckensnitt

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
sv: Skriv in prefixet som ska läggas till i början av den säkerhetskopierade filens namn.

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
sv: Ange suffix som läggs till efter säkerhetskopians filnamn.

en: Error
sv: Fel

en: Error Creating Diff
sv: Fel när jämförelse skulle skapas

en: Error calling %1
sv: Fel vid anrop av %1

en: Error calling 'help %1'
sv: Fel vid anrop av 'help %1'

en: Error loading script %1: %2
sv: Fel vid laddning av skript %1: %2

en: Error: No range allowed for command "%1".
sv: Fel: Inga intervall tillåtna för kommandot "%1".

en: Escape sequences
sv: Escape-sekvenser

en: Evaluate simple JavaScript statements.
sv: Utvärdera enkla Javascript-satser.

en: Evaluates a simple math expression
sv: Utvärderar ett enkelt matematiskt uttryck

en: Execution
sv: Körning

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
sv: Expanderar förkortningen med Emmet-uttryck. Se  http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn.

en: Export File as HTML
sv: Exportera fil som HTML

en: Exporting color theme: %1
sv: Exporterar färgtema: %1

en: F&ind:
sv: &Sök:

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
sv: Misslyckades med att konvertera argument "%1" till ett heltal.

en: Failed to create backup copy.
sv: Misslyckades skapa säkerhetskopia

en: Feature is not active
sv: Funktionen är inte aktiv

en: File Format
sv: Filformat

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Opening & Saving
sv: Öppna och spara filer

en: File base name without path and suffix of the current document.
sv: Filens basnamn utan sökväg och det aktuella dokumentets suffix.

en: File e&xtensions:
sv: Fil&ändelser:

en: File extension of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets filnamnsändelse.

en: File name without path of the current document.
sv: Filnamn utan det aktuella dokumentets sökväg.

en: Filter
sv: Filtrera

en: Fin&d:
sv: Sö&k:

en: Find Selected
sv: Sök markering

en: Find Selected Backwards
sv: Sök markering bakåt

en: Find Variants
sv: Sök varianter

en: Find and Select All Occurrences
sv: Sök och markera alla förekomster

en: Find and Select Next Occurrence
sv: Sök och markera nästa förekomst

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
sv: Hitta alla förekomster av ordet under markören och markerar dem.

en: Finds next occurrence of selected text.
sv: Slå upp nästa förekomst av markerad text.

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
sv: Slå upp nästa förekomst av ordet under markören och lägger till det i markeringen.

en: Finds previous occurrence of selected text.
sv: Slå upp föregående förekomst av markerad text.

en: Fixed-length negative lookbehind
sv: Negativ bakåtreferens med fast längd

en: Fixed-length positive lookbehind
sv: Positiv bakåtreferens med fast längd

en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
sv: Blinka matchande parentes när markören flyttas till den andra parentesen i ett par

en: Flash matching brackets
sv: Blinka matchande parenteser

en: Focused Editable Placeholder
sv: Redigerbar fokuserad platsmarkör

en: Fold Toplevel Nodes
sv: Fäll ihop toppnivånoder

en: Fold first line:
sv: Vik första raden:

en: Folding arrows visibility:
sv: Vikningspilarnas synlighet:

en: Follow &Line Numbers
sv: &Följ radnummer

en: Follow Line Numbers
sv: Följ radnummer

en: Follow System Color Scheme
sv: Följ systemets färgschema

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Footer Properties
sv: Egenskaper för sidfot

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
sv: Någon säkerhetskopia kan inte skapas för filen %1 innan den sparas. Om ett fel uppstår när den sparas, kan filens data gå förlorad. En orsak kan vara att media du skriver till är fullt, eller att katalogen där filen finns är skrivskyddad för dig.

en: Force RTL Text Direction
sv: Tvinga höger-till-vänster textriktning

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Former Core Developer
sv: Före detta huvudsaklig utvecklare

en: Full document URL
sv: Dokumentets fullständiga webbadress

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
sv: Fullständig dokumentsökväg med undantag för filnamnet, med sökvägens egna separator (bakstreck på Windows).

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
sv: Fullständig dokumentsökväg inklusive filnamnet, med sökvägens egna separator (bakstreck på Windows).

en: Full path of the current document excluding the file name.
sv: Det aktuella dokumentets fullständiga sökväg med undantag för filnamnet.

en: Full path of the current document including the file name.
sv: Det aktuella dokumentets fullständiga sökväg inklusive filnamnet.

en: Function '%1' not found in script: %2
sv: Funktionen '%1' hittades inte i skriptet: %2

en: General
sv: Allmänt

en: Generate a new UUID.
sv: Skapa en ny UUID.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
sv: Given en Javascript-funktion som argument, anropa den för listan med (markerade) rader och ta bort raderna där returvärdet från anropet är falskt.<br>Exempel (se också  <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>För att minska tangentbordsanvändningen, går det också att göra följande för att uppnå samma sak:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
sv: Given en Javascript-funktion som argument, anropa den för listan med (markerade) rader och ersätt varje rad med returvärdet från anropet.<br>Exempel (se också <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'<br>För att minska tangentbordsanvändningen, går det också att göra följande för att uppnå samma sak:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
sv: Given en Javascript-funktion som argument, anropa den för listan med (markerade) rader och ersätt dem med returvärdet från anropet.<br>Exempel (sammanfoga markerade rader):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>För att minska tangentbordsanvändningen, går det också att göra följande för att uppnå samma sak:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Go to
sv: Gå till

en: Go to Matching Bracket
sv: Gå till motsvarande parentes

en: Go to Next Editing Location
sv: Gå till nästa redigeringsplats

en: Go to Next Modified Line
sv: Gå till nästa ändrade rad

en: Go to Previous Editing Location
sv: Gå till föregående redigeringsplats

en: Go to Previous Modified Line
sv: Gå till föregående ändrade rad

en: Go to line number from clipboard
sv: Gå till radnummer från klippbordet

en: Go to the next bookmark.
sv: Gå till nästa bokmärke.

en: Go to the previous bookmark.
sv: Gå till föregående bokmärke.

en: Group, capturing
sv: Grupp, sparas

en: Group, non-capturing
sv: Grupp, sparas inte

en: H&ighlight:
sv: Fär&glägg:

en: Hea&der && Footer
sv: Si&dhuvud och sidfot

en: Header Properties
sv: Egenskaper för sidhuvud

en: Header/footer font:
sv: Teckensnitt för sidhuvud/sidfot:

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
sv: Här kan du välja hur det aktuella dokumentet ska färgläggas.

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
sv: Här kan du välja vilket läge som ska användas för nuvarande dokument. Det påverkar till exempel använd markering och vikning.

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
sv: Hexadecimalt tecken 0000 till FFFF (2^16-1)

en: Highlight changed and unsaved lines
sv: Markera ändrade och osparade rader

en: Highlight range between selected brackets
sv: Markera område mellan samhörande parenteser

en: Highlighting Text Styles
sv: Färgläggningstextstilar

en: Highlighting for Ferite
sv: Färgläggning för Ferite

en: Highlighting for ILERPG
sv: Färgläggning för ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
sv: Färgläggning för Latex

en: Highlighting for Lua
sv: Färgläggning för Lua

en: Highlighting for Makefiles, Python
sv: Färgläggning för Makefile, Python

en: Highlighting for Python
sv: Färgläggning för Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sv: Färgläggning för RPM-specifkationsfiler, Perl, Diff och mer

en: Highlighting for SQL
sv: Färgläggning för SQL

en: Highlighting for Scheme
sv: Färgläggning för Scheme

en: Highlighting for VHDL
sv: Färgläggning för VHDL

en: Honor settings in .editorconfig file
sv: Följ inställningarna i filen .editorconfig

en: I&gnore All
sv: I&gnorera alla

en: I&ndent wrapped lines:
sv: I&ndentera radbrutna rader:

en: INSERT
sv: INFOGA

en: Icon Border
sv: Ikonkant

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
sv: Om en rad inte har något bokmärke, lägg till ett, ta annars bort det.

en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
sv: Om markerat, visas en förhandsgranskning av den hopvikta texten i en meddelanderuta när musen hålls över en hopvikt region.

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
sv: Om radbrytningsalternativet är valt anger denna post längden (i tecken) där editorn automatiskt påbörjar en ny rad.

en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
sv: Om det är aktiverat visas en förhandsgranskning av raderna nära en motsvarande inledande parentes. Det kan hjälpa till att snabbt avgöra sammanhanget för en avslutande parentes, särskilt i långa funktions- eller klassdeklarationer och djupt nästlade block.

en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
sv: Om det här är aktiverat, animeras matchande parenteser för bättre synlighet.

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
sv: Om det här är aktiverat, visar editorn vertikala linjer som hjälper dig att identifiera indenteringsrader.

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
sv: Om det här är aktiverat, markeras hela området mellan de samhörande parenteserna.

en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
sv: Om det här alternativet markeras visas en liten indikering av ändrade och sparade rader på vänster sida.

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
sv: Om det här alternativet markeras visar varje ny vy radnummer till vänster.

en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
sv: Om det här alternativet markeras visar varje ny vy vikmarkörer för kod.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
sv: Om det här alternativet är markerat visar varje ny vy en miniavbildning av hela dokumentet på den vertikala rullningslisten.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
sv: Om det här alternativet är markerat visar varje ny vy en miniavbildning på den vertikala rullningslisten.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
sv: Om det här alternativet är markerat, bryts textrader vid kolumnen som definieras i redigeringsegenskaperna.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
sv: Om det här alternativet markeras, bryts textrader vid fönstrets kant på skärmen.<br /><br />Det är bara ett visningsalternativ, vilket betyder att dokumentet inte ändras.

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
sv: Om det här alternativet markeras, blir mellanslag i dokumentet synliga.<br /><br />Det är bara ett visningsalternativ, vilket betyder att dokumentet inte ändras.

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
sv: Om alternativet är inaktiverat, justeras en rad till en multipel av bredden som anges med <b>indenteringsbredd</b> när indenteringsnivån ändras.

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
sv: Om alternativet är aktiverat detekterar editorn typ av radslut automatiskt. Den första radtypen som hittas används för hela filen.

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
sv: Om alternativet är aktiverat skapas säkerhetskopior av lokala filer när du sparar.

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
sv: Om alternativet är aktiverat skapas säkerhetskopior av fjärrfiler när du sparar.

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
sv: Om alternativet markeras, indenteras kod som klistras in från klippbordet. Genom att använda alternativet <b>ångra</b> kan indenteringen tas bort.

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
sv: Om alternativet är markerat, minskar tangenten <b>Backsteg</b> indenteringsnivån om markören är placerad i de inledande blanktecknen på en rad.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
sv: Om alternativet är markerat, indenterar alltid tangenten <b>Tabulator</b> raden med det antal teckenpositioner som anges av <b>Indenteringsbredd</b>.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sv: Om alternativet är markerat, infogar alltid tangenten <b>Tabulator</b> blanktecken så att nästa tabulatorposition nås. Om alternativet <b>Infoga mellanslag i stället för tabulatorer</b> under <b>Redigering</b> är aktiverat, infogas mellanslag. Annars infogas ett enda tabulatortecken.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sv: Om alternativet är markerat, indenterar antingen tangenten <b>Tabulator</b> nuvarande rad eller går vidare till nästa tabulatorposition.<p>Om markörens position är på eller före det första tecknet som inte är ett blanktecken på raden, eller om det finns en markering, indenteras nuvarande rad med det antal teckenpositioner som anges av <b>Indenteringsbredd</b>.<p>Om markörens position är efter det första tecknet som inte är ett blanktecken på raden och det inte finns någon markering, infogas blanktecken så att nästa tabulatorposition nås: om alternativet <b>Infoga mellanslag i stället för tabulatorer</b> under <b>Redigering</b> är aktiverat, infogas mellanslag. Annars infogas ett enda tabulatortecken.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
sv: Om du har markerat något i aktuellt dokument, kommer det inte längre vara markerat.

en: Ignore Word
sv: Ignorera ord

en: Ignores the changes on disk without any action.
sv: Ignorera ändringarna på disk utan någon åtgärd.

en: Import Nevertheless
sv: Importera ändå

en: Import from vimrc file
sv: Importera från vimrc-fil

en: Importing Color Theme
sv: Importerar färgtema

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
sv: Import skulle skriva över den befintliga temafilen "%1". Det går inte att ångra.

en: In Entire Document
sv: I hela dokumentet

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
sv: Öka indenteringsnivån om i inl&edande blanktecken

en: Increment number under cursor by 0.1
sv: Öka talet vid markören med 0,1

en: Increment number under cursor by 1
sv: Öka talet vid markören med 1

en: Increment number under cursor by 10
sv: Öka talet vid markören med 10

en: Indent using
sv: Indentera med

en: Indent/Tab: %1/%2
sv: Indentering/tabulator: %1/%2

en: Indentation
sv: Indentering

en: Indentation Actions
sv: Indenteringsåtgärder

en: Indentation Line
sv: Indenteringslinje

en: Indentation Mode
sv: Indenteringsläge

en: Indentation Properties
sv: Indenteringsegenskaper

en: Indentation Width
sv: Indenteringsbredd

en: Input Modes
sv: Inmatningslägen

en: Insert Smart Newline
sv: Infoga smart nyrad

en: Insert Tab Character
sv: Infoga tabulatortecken

en: Insert a Newline Above Current Line
sv: Infoga en nyrad ovanför aktuell rad

en: Insert a Newline Below Current Line
sv: Infoga en nyrad under aktuell rad

en: Insert a Non-Indented Newline
sv: Infoga en icke-indenterad nyrad

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
sv: Infoga en ny rad ovanför aktuell rad utan att ändra den aktuella raden.

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
sv: Infoga en ny rad under aktuell rad utan att ändra den aktuella raden.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
sv: Infoga en nyrad utan indentering, oberoende av indenteringsinställningarna.

en: Insert mode
sv: Infogningsläge

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
sv: Indikering av infogningsläge och VI-inmatningsläge. Klicka för att ändra läget.

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
sv: Infoga nyrad inklusive inledande tecken på aktuell rad som inte är bokstäver eller siffror.

en: Insert variable
sv: Infoga variabel

en: Invoke Code Completion
sv: Utför kodkomplettering

en: Join Lines
sv: Kombinera rader

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
sv: Sammanfogar markerade rader eller hela dokumentet. Ange valfritt ett skiljetecken att placera mellan varje rad:<br><code>join ', '</code> sammanfogar t.ex. rader och skiljer dem åt med ett kommatecken.

en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sv: Ångra-historik för Kwrite, Ispell-integration

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sv: Kwrite-stöd för XML-syntaxfärgläggning

en: KWrite port to KParts
sv: Anpassning av Kwrite till Kparts

en: Kate Handbook.
sv: Handbok Kate.

en: Kate Part
sv: Kate-del

en: Kate Styles
sv: Kate-stilar

en: Key Mapping
sv: Tangentavbildning

en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
sv: Tangentavbildningar används för att ändra betydelsen hos använda tangenter. Det låter dig flytta kommandon till andra tangenter, eller skapa inskrivning av speciella tangenter för att utföra en serie kommandon.
    
    Exempel:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Det här lägger till "-- " först på en rad, när F2 skrivs in.

en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
sv: Nyckelordskomplettering tillhandahåller förslag baserade på nyckelorden som finns på dokumentets språk.

en: L&ayout
sv: &Layout

en: Language Selection
sv: Språkval

en: Language keywords
sv: Språknyckelord

en: Large scale bug fixing
sv: Felrättning i stor omfattning

en: Left side:
sv: Vänsterkant:

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
sv: Låt Vi-kommandon överskrida genvägar i Kate

en: Lets you select a location and save the file again.
sv: Låter dig välja en plats och spara filen igen.

en: Line %1 of %2, Column %3
sv: Rad %1 av %2, Kolumn %3

en: Line %1, Column %2
sv: Rad %1, Kolumn %2

en: Line Numbers
sv: Radnummer

en: Line break
sv: Radbrytning

en: Line length limit:
sv: Radlängdsgräns:

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
sv: Radnummer för textmarkörens position i aktuellt dokument (med början på 0).

en: Line/Column compact mode
sv: Kompakt läge för rad och kolumn

en: Lock/unlock the document for writing
sv: Lås eller lås upp dokumentet för skrivning

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
sv: Slå upp ett textstycke eller reguljärt uttryck och ersätt resultatet med en given text.

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
sv: Slå upp första förekomsten av ett textstycke eller reguljärt uttryck.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
sv: Slå upp nästa förekomst av sökuttrycket.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
sv: Slå upp föregående förekomst av sökuttrycket.

en: Lowercase
sv: Små bokstäver

en: Lowercase first character conversion
sv: Konvertering till små bokstäver av första tecknet

en: MIME &types:
sv: Mime-&typer:

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
sv: Utför kodkomplettering för hand, oftast genom att använda en snabbtangent som tilldelats åtgärden.

en: Map the whole document
sv: Avbilda hela dokumentet

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
sv: Markera för närvarande vald förekomst som överhoppad

en: Mark Type %1
sv: Markeringstyp %1

en: Mark not set: %1
sv: Markering inte gjord: %1

en: Mark set: %1
sv: Markering gjord: %1

en: Marker Colors
sv: Markeringsfärger

en: Marks the currently selected word as skipped.
sv: Markerar ordet som för närvarande är valt som överhoppat.

en: Match any character excluding new line (by default)
sv: Matcha (normalt) vilket tecken som helst med undantag för radbrytningar

en: Match case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig matchning

en: Max Clipboard History Entries:
sv: Maximalt antal poster i klippbordshistorik:

en: May be handy with Markdown
sv: Kan vara praktiskt med Markdown

en: Minim&ap width:
sv: Mini&avbildningens bredd:

en: Minimal word length to complete:
sv: Minimal ordlängd att komplettera:

en: Minimap:
sv: Miniavbildning:

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
sv: Spegla tecken, liknar men är inte exakt samma som automatiska hakparenteser

en: Misc
sv: Diverse

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
sv: Saknar argument. Användning: %1 <från> [<till>]

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
sv: Saknar argument. Användning: %1 <från>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
sv: Saknar argument. Användning: %1 <value>

en: Mode
sv: Läge

en: Modes && Filetypes
sv: Lägen och filtyper

en: Modified Lines
sv: Ändrade rader

en: Move Cursor Left
sv: Flytta markören åt vänster

en: Move Cursor Right
sv: Flytta markören åt höger

en: Move Sub-Word Left
sv: Gå ett delord åt vänster

en: Move Sub-Word Right
sv: Gå ett delord åt höger

en: Move Word Left
sv: Gå ett ord åt vänster

en: Move Word Right
sv: Gå ett ord åt höger

en: Move cursor to next blank line
sv: Flytta markören till nästa tomma rad

en: Move cursor to next matching indent
sv: Flytta markören till nästa motsvarande indentering

en: Move cursor to previous blank line
sv: Flytta markören till föregående tomma rad

en: Move cursor to previous matching indent
sv: Flytta markören till föregående motsvarande indentering

en: Move downwards to the next modified line.
sv: Flytta neråt till nästa ändrade rad.

en: Move selected lines down.
sv: Flytta ner markerade rader.

en: Move selected lines up.
sv: Flytta upp markerade rader.

en: Move selected text when dragged
sv: Flytta markerad text vid drag och släpp

en: Move to Beginning of Document
sv: Gå till dokumentets början

en: Move to Beginning of Line
sv: Gå till radens början

en: Move to Bottom of View
sv: Gå nederst i fönstret

en: Move to End of Document
sv: Gå till dokumentets slut

en: Move to End of Line
sv: Gå till radens slut

en: Move to Next Line
sv: Gå till nästa rad

en: Move to Previous Line
sv: Gå till föregående rad

en: Move to Top of View
sv: Gå överst i fönstret

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
sv: Gå till nästa redigeringsställe (tagg eller tom egenskap).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
sv: Gå till föregående redigeringsställe (tagg eller tom egenskap).

en: Move upwards to the previous modified line.
sv: Flytta uppåt till föregående ändrade rad.

en: Moves the caret to the current tag's pair
sv: Flyttar insättningstecknet till den aktuella taggens par

en: Multicursor
sv: Flera markörer

en: Multiple Cursor Modifiers
sv: Väljare för flera markörer

en: Name for copy of color theme "%1":
sv: Namn på kopia av färgtemat "%1":

en: Negative lookahead
sv: Negativ framåtreferens

en: Negative set of characters
sv: Negativ uppsättning tecken

en: Never
sv: Aldrig

en: New Filetype
sv: Ny filtyp

en: Next Bookmark
sv: Nästa bokmärke

en: No Backup Suffix or Prefix
sv: Inget prefix eller suffix för säkerhetskopiering

en: No entries in clipboard history
sv: Inga poster i klippbordshistoriken

en: No help for '%1'
sv: Ingen hjälp om "%1"

en: No help specified for command '%1' in script %2
sv: Ingen hjälp angiven för kommandot '%1' i skriptet %2

en: No mapping found for "%1"
sv: Ingen avbildning hittades för "%1"

en: No such command <b>%1</b>
sv: Hittar inte kommandot <b>%1</b>

en: No such command: "%1"
sv: Hittar inte kommandot: "%1"

en: No such highlighting '%1'
sv: Ingen sådan markering '%1'

en: No such mode '%1'
sv: Inget sådant läge '%1'

[ctx: No text or background color set]
en: None set
sv: Ingen angiven

en: No valid line number found in clipboard
sv: Inget giltigt radnummer hittades på klippbordet

en: Non letter character
sv: Inte bokstavstecken

en: Non-digit
sv: Inte siffra

en: Non-whitespace
sv: Icke-blanktecken

en: Non-word character
sv: Inte ordtecken

en: None
sv: Ingen

en: Normal
sv: Normalt

en: Normal Mode
sv: Normalläge

en: Normal mode
sv: Normalläge

en: Not Editable Placeholder
sv: Icke-redigerbar platsmarkör

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Not word boundary
sv: Inte ordgräns

en: Nothing in register %1
sv: Ingenting i register %1

en: Number of rows of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets antal rader.

en: OVERWRITE
sv: SKRIV ÖVER

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
sv: Oktalt tecken 000 till 377 (2^8-1)

en: Off
sv: Av

en: On Modified Lines
sv: På ändrade rader

en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
sv: När dokumentet sparas läggs en radbrytning till sist om det inte redan finns en. Radbrytningen blir synlig efter att filen har lästs in igen.

en: On-the-fly spell checking
sv: Stavningskontroll i farten

en: One or more occurrences
sv: En eller flera förekomster

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open/Save
sv: Öppna/spara

en: Or
sv: Eller

en: Original KWrite Author
sv: Ursprunglig upphovsman till Kwrite

en: Other (%1) | Other (%1)
sv[0]: Annat (%1)
sv[1]: Andra (%1)

en: Overwr&ite Mode
sv: &Överskrivningsläge

en: P&riority:
sv: P&rioritet:

en: PHP Keyword/Datatype list
sv: PHP-nyckelord/Datatyplista

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Paste From File
sv: Klistra in från fil

en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
sv: Klistra in tidigare kopierad eller urklippt innehåll från klippbordet

en: Paste previously mouse selection contents
sv: Klistra in tidigare innehåll markerat med musen

en: Patches and more
sv: Programfixar och mer

en: Pause current output
sv: Pausa nuvarande utmatning

en: Persistent
sv: Bestående

en: Plain text
sv: Enkel text

en: Please select a variable.
sv: Välj en variabel.

en: Please specify the wanted indentation width:
sv: Ange önskad indenteringsbredd:

en: Please specify the wanted tab width:
sv: Ange önskad tabulatorbredd:

en: Positive Lookahead
sv: Positiv framåtreferens

en: Possible Data Loss
sv: Möjlig förlust av data

en: Pr&int header
sv: Skr&iv ut sidhuvud

en: Prefix for backup files:
sv: Prefix för säkerhetskopierade filer:

en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
sv: Genom att trycka på returtangenten infogas texten för den valda kompletteringen i editorn. Om den är inaktiverad kan tabulator-tangenten eller dubbelklick fortfarande användas för att införa kompletteringen.

en: Previous Bookmark
sv: Föregående bokmärke

en: Pri&nt footer
sv: Sk&riv ut sidfot

en: Print &legend
sv: Skriv ut &förklaring

en: Print line &numbers
sv: Skriv ut rad&nummer

en: Print the current document.
sv: Skriv ut aktuellt dokument.

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Properties of %1
sv: Egenskaper för %1

en: QA and Scripting
sv: Kvalitetssäkring och skript

en: R&eplace All
sv: &Ersätt alla

en: Re&move trailing spaces:
sv: Ta bort &mellanslag i slutet av en rad:

en: Reached Breakpoint
sv: Nådd brytpunkt

en: Reached bottom, continued from top
sv: Nådde slutet, fortsätter från början

en: Reached top, continued from bottom
sv: Nådde början, fortsätter från slutet

en: Read a document variable.
sv: Läs en dokumentvariabel.

en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
sv: Läs en vimrc-fil och försök importera avbildningar angivna med kommandot "[n] noremap".

en: Recover Data
sv: Återställ data

en: Recursive?
sv: Rekursiv?

en: Reference
sv: Referens

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Reloa&d
sv: Å&terställ

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
sv: Läs in alla Javascript-filer igen (indenterare, kommandoradskript, etc).

en: Reload the current document from disk.
sv: Ladda in aktuellt dokument från disk igen.

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
sv: Läser in igen och läser automatiskt in igen utan förvarning om diskändringar från och med nu tills antingen fliken eller fönstret stängs antingen.

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
sv: Läser in filen igen från disk. Osparade ändringar går förlorade.

en: Remove Cursors from Empty Lines
sv: Ta bort markörer från tomma rader

en: Remove Duplicate Lines
sv: Ta bort duplicerade rader

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
sv: Ta bort dubbletter och sortera text alfabetiskt

en: Remove Trailing Spaces
sv: Ta bort mellanslag i slutet av rader

en: Remove all bookmarks of the current document.
sv: Ta bort alla bokmärken i aktuellt dokument.

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
sv: Ta bort alla separata intervall i ordlista inställda för stavningskontroll.

en: Remove cursors from empty lines
sv: Ta bort markörer från tomma rader

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
sv: Ta bort duplicerade rader från markerad text eller från hela dokumentet.

en: Remove selected
sv: Ta bort markerade

en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
sv: Ta bort slutet av föregående ord när kompletteringsobjekt väljes i en lista

en: Remove tail on complete
sv: Ta bort slutet vid komplettering

en: Removes empty lines from selection or whole document.
sv: Tar bort tomma rader från markeringen eller hela dokumentet.

en: Rep&lace:
sv: &Ersätt:

en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

en: Replace Highlight
sv: Färgläggning av ersättning

en: Replace all matches
sv: Ersätt alla träffar

en: Replace next match
sv: Ersätt nästa träff

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Replacement
sv: Ersätt

en: Replacement counter (for Replace All)
sv: Ersättningsräknare (för Ersätt alla)

en: Reset Font Size
sv: Återställ teckenstorlek

en: Resume current output
sv: Återuppta nuvarande utmatning

en: Reuse Word Above
sv: Återanvänd ord ovanför

en: Reuse Word Below
sv: Återanvänd ord nedanför

en: Reverse action of URI encode.
sv: Omvänd åtgärden att koda till webbadress.

en: Revert the most recent editing actions
sv: Ångra de senaste redigeringsåtgärderna

en: Revert the most recent undo operation
sv: Gör om den senast ångrade åtgärden

en: S&trikeout
sv: Str&yk över

en: S&uggest
sv: &Föreslå

en: Save
sv: Spara

en: Save Copy of File
sv: Spara kopia av fil

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save Nevertheless
sv: Spara ändå

en: Save a copy of the current document to disk.
sv: Spara en kopia av aktuellt dokument på disk.

en: Save failed
sv: Misslyckades spara

en: Save swap files every:
sv: Spara växlingsfiler var:

en: Save the current document
sv: Spara aktuellt dokument

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
sv: Spara det aktuella dokumentet till disk med ett namn som du väljer.

en: Saved Lines
sv: Sparade rader

en: Say current selection or document
sv: Läs upp nuvarande markering eller dokument

en: Screenshot saving failed: %1
sv: Misslyckades spara skärmbild: %1

[ctx: Script command category]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: Script command category]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
sv: Minska tal med 0,1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
sv: Minska tal med 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
sv: Minska tal med 10

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
sv: Ta bort tagg vid markören

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
sv: Duplicera markerade rader neråt

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
sv: Duplicera markerade rader uppåt

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
sv: Duplicera markerad text

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
sv: Utvärdera ett enkelt matematiskt uttryck

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
sv: Expandera förkortning

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
sv: Gå till nästa redigeringsställe

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
sv: Gå till nästa stycke

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
sv: Gå till föregående redigeringsställe

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
sv: Gå till föregående stycke

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
sv: Öka tal med 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
sv: Öka tal med 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
sv: Öka tal med 10

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
sv: Kombinera rader

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
sv: Flytta markören till motsvarande tagg

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
sv: Flytta markören till nästa tomma rad

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
sv: Flytta markören till nästa motsvarande indentering

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
sv: Flytta markören till föregående tomma rad

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
sv: Flytta markören till föregående motsvarande indentering

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
sv: Flytta ner rader

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
sv: Flytta upp rader

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
sv: Ta bort tomma rader

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
sv: Ta bort mellanslag i början av rader

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
sv: Ta bort mellanslag i slutet av rader

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
sv: Ta bort mellanslag i början och slutet av rader

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
sv: Markera HTML/XML-tagginnehåll inåt

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
sv: Markera HTML/XML-tagginnehåll utåt

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
sv: Markera nästa redigeringsställe

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
sv: Markera föregående redigeringsställe

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
sv: Dela eller sammanfoga en tagg

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
sv: Byt kommentar

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
sv: Avkoda markerad text från webbadress

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
sv: Koda markerad text till webbadress

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
sv: Radbryt med tagg

en: Scro&llbars visibility:
sv: Ru&llningslisternas synlighet:

en: Scroll Line Down
sv: Rulla nedåt en rad

en: Scroll Line Up
sv: Rulla uppåt en rad

en: Scroll Page Down
sv: Rulla nedåt en sida

en: Scroll Page Up
sv: Rulla uppåt en sida

en: Scrollbars:
sv: Rullningslister:

en: Search Highlight
sv: Färgläggning av sökning

en: Search bar back- and front-end
sv: Sökrad gränssnitt

en: Search in the selection only
sv: Sök bara i markeringen

en: Search mode
sv: Sökläge

en: Search wrapped
sv: Sökning omstartad

en: SearchHighLight
sv: Färgläggning av sökning

en: Select Character Left
sv: Markera ett tecken åt vänster

en: Select Character Right
sv: Markera ett tecken åt höger

en: Select Mime Types
sv: Välj Mime-typer

en: Select Page Down
sv: Markera nedåt en sida

en: Select Page Up
sv: Markera uppåt en sida

en: Select Sub-Word Left
sv: Markera ett delord åt vänster

en: Select Sub-Word Right
sv: Markera ett delord åt höger

en: Select Word Left
sv: Markera ett ord åt vänster

en: Select Word Right
sv: Markera ett ord åt höger

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
sv: Markera innehållet i HTML/XML-tagg, fortsätt inåt vid kontinuerlig användning

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
sv: Markera innehållet i HTML/XML-tagg, fortsätt utåt vid kontinuerlig användning

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
sv: Markera nästa redigeringsställe (tagg eller tom egenskap).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
sv: Markera föregående redigeringsställe (tagg eller tom egenskap).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
sv: Markera text bakåt från aktuell markörposition till den sista förekomsten av det angivna argumentet före den (eller till början på aktuell rad som förval).

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
sv: Markera text framåt från aktuell markörposition till den första förekomsten av det angivna argumentet efter den (eller till slutet på aktuell rad som förval).

en: Select text to paste.
sv: Välj text att klistra in.

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
sv: Välj Mime-typerna som du vill ha för den här filtypen.
    Observera att detta också automatiskt redigerar motsvarande filändelser.

en: Select the color theme to use for the print.
sv: Välj färgtemat att använda för utskriften.

en: Select the entire text of the current document.
sv: Markerar hela texten i aktuellt dokument.

en: Select the filetype you want to change.
sv: Välj filtypen du vill ändra.

en: Select theme:
sv: Välj tema:

en: Select to Beginning of Document
sv: Markera till dokumentets början

en: Select to Beginning of Line
sv: Markera till radens början

en: Select to Bottom of View
sv: Markera till nederst i fönstret

en: Select to End of Document
sv: Markera till dokumentets slut

en: Select to End of Line
sv: Markera till radens slut

en: Select to Matching Bracket
sv: Markera till matchande parentes

en: Select to Next Line
sv: Markerad till nästa rad

en: Select to Previous Line
sv: Markera till föregående rad

en: Select to Top of View
sv: Markera till överst i fönstret

en: Selected Text
sv: Markerad text

en: Selection
sv: Markering

en: Selection, KColorScheme integration
sv: Markering, integration med KColorScheme

en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
sv: Väljer om markören hoppar hela ord eller stoppar vid stor bokstav inne i ord.

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
sv: Väljer om tangenterna Page Up och Page Down ska ändra markörens vertikala position i förhållande till fönstrets överkant.

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Set Default Mark Type
sv: Använd standardtyp för markering

en: Set of characters
sv: Uppsättning tecken

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
sv: Ställer in prioritet för filtypen. Om mer än en filtyp väljer samma fil, används den med högst prioritet.

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
sv: Anger antalet rader som behålls synliga ovanför och under markören om möjligt.

en: Shell Completion
sv: Skalkomplettering

en: Show &Icon Border
sv: Visa &ikonkant

en: Show &Line Numbers
sv: &Visa radnummer

en: Show &line numbers
sv: Visa radn&ummer

en: Show &tab indicators:
sv: Visa &tabulatormarkörer:

en: Show Actual Line Numbers
sv: Visa verkligt radnummer

en: Show Always
sv: Visa alltid

en: Show Extra Decorations
sv: Visa extra dekorationer

en: Show File Encoding
sv: Visa filkodning

en: Show Folding &Markers
sv: Visa vik&markörer

en: Show Line Ending Type
sv: Visa radslutstyp

en: Show Line Numbers From 1
sv: Visa radnummer från 1

en: Show Non-Printable Spaces
sv: Visa ej utskrivningsbara mellanslag

en: Show Scroll&bar Marks
sv: Visa r&ullningslistmarkeringar

en: Show Scrollbar Mini-Map
sv: Visa rullningslistens miniavbildning

en: Show Static &Word Wrap Marker
sv: Visa statisk radbr&ytningsmarkör

en: Show When Needed
sv: Visa vid behov

en: Show Whitespace
sv: Visa blanktecken

en: Show Window Decorations
sv: Visa fönsterdekorationer

en: Show active dictionary
sv: Visa aktiv ordlista

en: Show arrows to collapse code blocks
sv: Visa pilar för att dra ihop kodblock

en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
sv: Visa dokumentation vid sidan om kompletteringsrutan. Om inaktiverat, kan dokumentation visas genom att hålla nere Alt-tangenten.

en: Show highlighting mode
sv: Visa färgläggningsläge

en: Show i&ndentation lines:
sv: Visa i&ndenteringslinjer:

en: Show input mode
sv: Visa inmatningsläge

en: Show line column
sv: Visa radens kolumn

en: Show line count
sv: Visa antal rader

en: Show list of valid variables.
sv: Visa lista med giltiga variabler.

en: Show marks
sv: Visa markörer

en: Show minimap
sv: Visa miniavbildning

en: Show on Hover
sv: Visa när muspekaren hålls över

en: Show preview of folded blocks on hover
sv: Visa förhandsgranskning av vikta block när muspekaren hålls över

en: Show preview of matching open bracket
sv: Visa förhandsgranskning av motsvarande inledande parentes

en: Show preview when hovering over scrollbar
sv: Visa förhandsgranskning när muspekaren hålls över rullningslister

en: Show print preview of current document
sv: Visa förhandsgranskning av utskrift för aktuellt dokument

en: Show tab setting
sv: Visa tabulatorinställning

en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
sv: Visa radnumret i förhållande till raden med markören framför varje rad.

en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
sv: Visa motsvarande inledande parentes och raderna intill den för sammanhang

en: Show whitespace indicators:
sv: Visa indikering av blanktecken:

en: Show word count
sv: Visa antal ord

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
sv: Visa eller dölj omgivande ruta omkring ej utskrivningsbara mellanslag

en: Show/hide line count in status bar
sv: Visa eller dölj antal rader i statusraden

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
sv: Visa/dölj radbrytningsmarkören, en vertikal linje som ritas i radbrytningskolumnen som definieras av redigeringsegenskaperna.

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
sv: Visa/dölj kommandoraden längst ner i fönstret.

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
sv: Visa/dölj ikonkant.<br /><br />Ikonkanten visar till exempel bokmärkessymboler.

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
sv: Visa/dölj radnummer till vänster i fönstret.

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
sv: Visa/dölj markeringar på den vertikala rullningslisten.<br /><br />Markeringarna visar exempelvis bokmärken.

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
sv: Visa/dölj miniavbildningen på den vertikala rullningslisten.<br /><br />Miniavbildningen visar en översikt över hela dokumentet.

en: Show/hide word count in status bar
sv: Visa eller dölj antal ord i statusraden

en: Shows a diff of the changes.
sv: Visar en jämförelse av ändringarna.

en: Shrink Font
sv: Minska teckensnitt

en: Size of the visible highlight marker.
sv: Storlek på den synliga markören.

en: Smart ho&me and smart end
sv: S&mart Home- och End-tangent

en: Soft Tabs: %1
sv: Mjuka tabulatorer: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
sv: Mjuka tabulatorer: %1 (%2)

en: Sort Selected Text Alphabetically
sv: Sortera markerad text alfabetiskt

en: Sort Text Naturally
sv: Sortera text naturligt

en: Sort bookmarks menu:
sv: Sortera bokmärkesmenyn:

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
sv: Sortera markerad text eller hela dokumentet i naturlig ordning.<br>Här är ett exempel som visar skillnaden mot den normala sorteringsmetoden:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Sort the selected text or whole document.
sv: Sortera markerad text eller hela dokumentet.

en: Spaces
sv: Mellanslag

en: Spell check canceled.
sv: Stavningskontroll avbruten.

en: Spell check complete.
sv: Stavningskontroll klar.

en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

en: Spelling
sv: Stavning

en: Spelling '%1'
sv: Stavning '%1'

en: Spelling Mistake Line
sv: Linje för stavfel

en: Splits or joins a tag
sv: Delar eller sammanfogar en tagg

en: Start column of selected text of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets första kolumn av markerad text.

en: Start line of selected text of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets första rad av markerad text.

en: Start the Marked Selection
sv: Starta markering

en: Static Word Wrap
sv: Statisk radbrytning

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Stop current output
sv: Stoppa nuvarande utmatning

en: Store swap files in:
sv: Lagra växlingsfiler i:

en: Success:
sv: Lyckades:

en: Suffix for backup files:
sv: Suffix för säkerhetskopierade filer:

en: Swap file mode:
sv: Växlingsfilsläge:

en: Swap the selected text with the clipboard contents
sv: Byt markerad text mot klippbordets innehåll

en: Swap with Clipboard Contents
sv: Byt mot klippbordets innehåll

en: Switch to Command Line
sv: Byt till kommandorad

en: Switch to Next Input Mode
sv: Byt till nästa inmatningsläge

en: Switch to incremental search bar
sv: Byt till inkrementell sökrad

en: Switch to power search and replace bar
sv: Byt till avancerad sök- och ersättningsrad

en: Switch to the next input mode.
sv: Byt till det nästa inmatningsläget.

en: Syntax highlighting
sv: Syntaxfärgläggning

en: Tab
sv: Tabulator

en: Tab Size: %1
sv: Tabulatorstorlek: %1

en: Tab Width
sv: Tabulatorbredd

en: Tab and Space Markers
sv: Tabulator- och mellanslagsmarkörer

en: Tab wi&dth:
sv: Tabulator&bredd:

en: Tabulators
sv: Tabulatorer

en: Tabulators && Spaces
sv: Tabulatorer och mellanslag

en: Tabulators &and Spaces
sv: Tabulatorer &och mellanslag

en: Take Screenshot of Selection
sv: Ta skärmbild av markering

en: Te&xt Settings
sv: Te&xtinställningar

en: Temporarily raise limit and reload file
sv: Höj gränsen tillfälligt och läs in filen igen

en: Testing, ...
sv: Testar...

en: Text Area
sv: Textområde

en: Text Cursor Movement
sv: Förflyttning av textmarkör

en: Text Decorations
sv: Textdekorationer

en: Text Navigation
sv: Textnavigering

en: Text Templates & Snippets
sv: Textmallar och snuttar

en: Text selection mode:
sv: Textmarkeringsläge:

en: Text selection of the current document.
sv: Det aktuella dokumentets textmarkering.

en: Text to Speech
sv: Text till tal

en: Text to replace with
sv: Text att ersätta med

en: Text to search for
sv: Text att söka efter

en: The Editing Commands
sv: Redigeringskommandon

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
sv: Bokmärken ordnas enligt radnumret där de är placerade.

en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
sv: Byte-ordningsmarkeringen är en speciell sekvens i början av dokument kodade med Unicode. Den hjälper editorer att öppna textdokument med riktig Unicode-kodning. Byte-ordningsmarkeringen är inte synlig i det visade dokumentet.

en: The cool buffersystem
sv: Det häftiga buffersystemet

en: The current date (ISO).
sv: Aktuellt datum (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
sv: Aktuellt datum (QDate formatsträng).

en: The current date in current locale format.
sv: Aktuellt datum i landsinställningens format.

en: The current time (ISO).
sv: Aktuell tid (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
sv: Aktuell tid (QTime formatsträng).

en: The current time in current locale format.
sv: Aktuell tid i landsinställningens format.

en: The diff command '%1' could not be started.
sv: Jämförelsekommandot '%1' kunde inte startas.

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sv: Jämförelsekommandot kunde inte hittas. Försäkra dig om att diff(1) är installerat och i din sökväg.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sv: Jämförelsekommandot misslyckades. Försäkra dig om att diff(1) är installerat och i din sökväg.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Vill du spara dina ändringar eller kasta dem?

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
sv: Dokumentet kunde inte sparas, eftersom det inte var möjligt att skriva till %1.
    
    Kontrollera att du har skrivbehörighet till filen, och att tillräckligt diskutrymme finns tillgängligt.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
sv: Dokumentet kunde inte sparas, eftersom det inte var möjligt att skriva till %1.
    Kontrollera att du har skrivbehörighet till filen, och att tillräckligt diskutrymme finns tillgängligt.
    Originalfilen kan ha gått förlorad eller vara skadad. Avsluta inte programmet innan filen har skrivits med lyckat resultat.

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
sv: Editorn kommer att visa en symbol som indikerar närvaron av en tabulator i texten.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
sv: Filen %1 kunde inte laddas, eftersom det var omöjligt att läsa från den.<br />Kontrollera att du har läsbehörighet till filen.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sv: Filen %1 har öppnats och innehåller rader längre än den inställda radlängdsgränsen (%2 tecken).<br />Den längsta av dessa rader var %3 tecken lång.<br/>Dessa rader har radbrutits och dokumentet är skrivskyddat, eftersom dess innehåll skulle ändras om det sparades.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sv: Filen %1 öppnades med kodningen %2 men innehöll ogiltiga tecken.<br />Den har skrivskyddats, eftersom dess innehåll kan förstöras genom att spara den.<br />Öppna antingen filen igen med rätt kodning vald, eller stäng av skrivskyddet i menyn för att kunna redigera den.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
sv: Filen "%1" togs bort eller flyttades på disken.

en: The file '%1' was modified on disk.
sv: Filen "%1" ändrades på disken.

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
sv: Filen <a href="%1">%2</a> håller fortfarande på att läsas in.

en: The file was not closed properly.
sv: Filen stängdes inte på ett riktigt sätt.

en: The files are identical.
sv: Filerna är identiska.

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
sv: Indenteringsbredden är antalet mellanslag som används för att indentera en rad. Om alternativet <b>Infoga mellanslag i stället för tabulatorer</b> under <b>Redigering</b> är inaktiverat, infogas ett <b>tabulatortecken</b> om indenteringen är jämnt delbar med tabulatorbredden.

en: The line color to use for boxes
sv: Linjefärg att använda för rutor

en: The margin inside boxes, in pixels
sv: Rutans innermarginal i bildpunkter

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
sv: Masken med Mime-typer gör det möjligt att välja filer enligt Mime-typ. Strängen är en lista av Mime-typer åtskilda av semikolon, till exempel <code>text/plain; text/english</code>.

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
sv: Namnet på filtypen är texten i motsvarande menyalternativ.

en: The section name is used to organize the file types in menus.
sv: Sektionsnamnet används för att organisera filtyperna i menyer.

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
sv: Den valda kodningen kan inte koda alla Unicode-tecken i dokumentet. Vill du verkligen spara det? En del data kan gå förlorad.

en: The width of the box outline
sv: Bredden på rutans kant

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
sv: Masken med jokertecken gör det möjligt att välja filer enligt filnamn. En typisk mask använder en asterisk och filändelsen, till exempel <code>*.txt; *.text</code>. Strängen är en lista av masker åtskilda av semikolon.

en: Theme Editor
sv: Temaeditor

en: There are no more chars for the next bookmark.
sv: Det finns inte några fler tecken för nästa bokmärke.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
sv: Kommandot justerar rader i det markerade blocket eller hela dokumentet enligt kolumn angiven av ett reguljärt uttryck vilket anges som argument.<br><br>Om du anger ett tomt mönster justeras till det första tecknet som inte är ett blanktecken som förval.<br>Om mönstret har en infångning indenteras till infångad matchning.<br><br><i>Exempel</i>:<br>'<code>alignon -</code>' infogar mellanslag innan det första '-' på varje rad för att justera alla till samma kolumn.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' infogar mellanslag innan det första tecknet som finns efter ett kolon och inte är ett blanktecken för att justera alla till samma kolumn.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
sv: Kommandot justerar rader i det markerade blocket eller hela dokumentet enligt kolumn angiven av ett reguljärt uttryck som du blir tillfrågad om.<br><br>Om du anger ett tomt mönster justeras till det första tecknet som inte är ett blanktecken som förval.<br />Om mönstret har en infångning indenteras till infångad matchning.<br /><br /><i>Exempel</i>:<br />Med '-' infogas mellanslag innan det första '-' på varje rad för att justera alla till samma kolumn.<br />Med ':\s+(.)' infogas mellanslag innan det första tecknet som finns efter ett kolon och inte är ett blanktecken för att justera alla till samma kolumn.

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
sv: Det här kommandot gör det möjligt att byta mellan normalt (radbaserat) markeringsläge och blockmarkeringsläge.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
sv: Det här kommandot låter dig exportera aktuellt dokument med all färgläggningsinformation till ett HTML-dokument.

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sv: Det här kommandot kommenterar bort aktuell rad eller ett markerat textblock.<br /><br />Tecknen för enkla och flerraders kommentarer anges tillsammans med språkets färgläggningsregler.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
sv: Det här kommandot visar en dialogruta, och låter dig välja raden som du vill flytta markören till.

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sv: Det här kommandot tar bort kommentartecken från aktuell rad eller ett markerat textblock.<br /><br />Tecknen för enkla och flerraders kommentarer anges tillsammans med språkets färgläggningsregler.

en: This decreases the display font size.
sv: Det här minskar skärmens teckenstorlek.

en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
sv: Det här definierar reservkodningen att prova för att öppna filer, om kodningen definierad som standard ovan, eller den som anges via dialogrutan för att öppna eller spara, inte motsvarar filens innehåll. Innan den provas, görs ett försök att bestämma kodningen genom att läsa en möjlig byte-ordningsmarkering i början av filen. Om någon sådan hittas, väljes riktig Unicode-kodning, annars utförs kodningsdetektering. Om båda misslyckas provas reservkodningen.

en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
sv: Det här definierar standardkodningen som ska användas för att öppna och spara filer, om den inte ändras i dialogrutan för att öppna eller spara, eller genom att använda en kommandoradsväljare.

en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
sv: Bestämmer antal poster att behålla i klippbordshistoriken

en: This increases the display font size.
sv: Det här ökar skärmens teckenstorlek.

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
sv: Det här är en lista med tillgängliga indenteringslägen. Det angivna indenteringsläget kommer att användas för alla nya dokument. Var medveten om att det också är möjligt att ställa in indenteringsläget med dokumentvariabler, lägen eller en .kateconfig-fil.

en: This resets the display font size.
sv: Det här återställer skärmens teckenstorlek.

en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
sv: Strängen finns i katedialogs.cpp i konstruktorn KateSaveConfigTab.

en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
sv: Värdet multipliceras med teckensnittets förvalda radhöjd. Värdet 1,0 betyder att förvald höjd används.

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
sv: Bästa sökmatchningar

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
sv: Bästa sökmatchning

en: Toggle &Bookmark
sv: Växla &bokmärke

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
sv: Byt markörförflyttning till nästa stora bokstav inne i ord

en: Toggle Comment
sv: Byt kommentar

en: Toggle Contained Nodes
sv: Byt underliggande noder

en: Toggle Current Node
sv: Byt aktuell nod

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
sv: Byt mellan normal ordförflyttning och markörförflyttning till nästa stora bokstav inne i ord.

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
sv: Byt mellan kommentar för aktuell tagg eller CSS-väljare

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
sv: Sök efter syntaxfärgläggningslägen enligt språknamn eller filändelser (exempelvis C++ eller .cpp).

en: Top of file reached. Continue from bottom?
sv: Början av filen nådd. Fortsätt från slutet?

en: Total Amount of Pages
sv: Totalt antal sidor

en: Transpose Characters
sv: Byt två intilliggande tecken

en: Transpose Words
sv: Transponera ord

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
sv: Tar bort inledande och avslutande blanktecken från markeringen eller hela dokumentet.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
sv: Tar bort inledande blanktecken från markeringen eller hela dokumentet.

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
sv: Tar bort avslutande blanktecken från markeringen eller hela dokumentet.

en: Try to Save Nevertheless
sv: Försök att spara ändå

en: Trying to Save Unmodified File
sv: Försöker spara oförändrad fil

en: Typographical Conventions for %1
sv: Typografiska konventioner för %1

en: UNIX
sv: Unix

en: Unable to open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Unable to open the config file for reading.
sv: Kan inte öppna inställningsfilen för läsning.

en: Unco&mment
sv: Avko&mmentera

en: Unfold Toplevel Nodes
sv: Expandera toppnivånoder

en: Unknown command '%1'
sv: Okänt kommando "%1"

en: Unknown word
sv: Okänt ord

en: Unknown word:
sv: Okänt ord:

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unset Background Color
sv: Välj bort bakgrundsfärg

en: Unset Normal Color
sv: Välj bort normal färg

en: Unset Selected Background Color
sv: Välj bort markerad bakgrundsfärg

en: Unset Selected Color
sv: Välj bort markeringsfärg

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Uppercase
sv: Stora bokstäver

en: Uppercase first character conversion
sv: Konvertering till stora bokstäver av första tecknet

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
sv: Användning: %1 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
sv: Användning: set-remove-trailing-spaces 0|-|inga eller 1|+|änd|ändrade eller 2|*|alla

en: Use &Default Style
sv: Använd stan&dardstil

en: Use Default
sv: Använd standard

en: Use Default Colors
sv: Används standardfärger

en: Use Default Style
sv: Använd standardstil

en: Use Enter key to insert selected completion
sv: Använd returtangenten för att infoga vald komplettering

en: Use default color from the color theme
sv: Använd standardfärg från färgtemat

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
sv: Använd det här kommandot för att kopiera markerad text till systemets klippbord.

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
sv: Använd för att automatiskt indentera aktuell rad eller textblock till dess riktiga indenteringsnivå.

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sv: Använd det här för att rensa indenteringen av ett markerat textblock (bara tabulatorer eller bara mellanslag)<br /><br />Du kan ställa in om tabulatorer ska följas och användas, eller ersättas med mellanslag, i inställningsdialogrutan.

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sv: Använd detta för att indentera ett markerat textblock.<br /><br />Du kan ställa in om tabulatorer ska följas och användas, eller om du föredrar mellanslag, i inställningsdialogrutan.

en: Use this to unindent a selected block of text.
sv: Använd det här för att avindentera ett markerat textblock.

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
sv: Använd det för att radbryta aktuell rad, eller för att formatera om de markerade raderna som ett stycke, för att passa med inställningen 'Bryt rader vid' i inställningsdialogrutan.<br /><br />Det är en statisk radbrytning, vilket betyder att dokumentet ändras.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
sv: Använder föråldrad lägesrad 'remove-trailing-space'. Ersätt med 'remove-trailing-spaces modified;', se https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
sv: Använder föråldrad lägesrad 'replace-trailing-space-save'. Ersätt med 'remove-trailing-spaces all;', se https://docs.kde.org/stable5/en/applications/katepart/config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: VI: INSERT MODE
sv: VI: INFOGA

en: VI: NORMAL MODE
sv: VI: NORMAL

en: VI: REPLACE
sv: VI: ERSÄTT

en: VI: VISUAL
sv: VI: VISUELL

en: VI: VISUAL BLOCK
sv: VI: VISUELLT BLOCK

en: VI: VISUAL LINE
sv: VI: VISUELL RAD

en: Variables
sv: Variabler

en: Various bugfixes
sv: Diverse felrättningar

en: Very nice help
sv: Väldigt fin hjälp

en: Vi Input Mode
sv: VI-inmatningsläge

en: View &Difference
sv: Visa skillna&d

en: View Changes
sv: Visa ändringar

en: Visual mode
sv: Normalläge

en: W&idth:
sv: &Bredd:

en: Warning
sv: Varning

en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
sv: När de är markerade, tas sammansatta tecken bort med sina diakritiska markeringar istället för att bara ta bort grundtecknet. Det är användbart för Indiska landsinställningar.

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
sv: Om markerad hoppar markören över blanktecken och går till början av texten på raden när Home-tangenten trycks ner. Samma sak gäller för End-tangenten.

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
sv: Om markerad, överskrider Vi-kommandon Kates inbyggda kommandon. Exempel: Ctrl+R gör om, och överskrider standardåtgärden (att visa dialogrutan för sökning och ersättning).

en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
sv: När någon text är markerad läggs dessa tecken till på båda sidor på sättet som"Automatiska hakparenteser" gör.

en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
sv: När inställningen är aktiverad fäller editorns vy automatiskt
    ihop kommentarblock som börjar på dokumentets första rad.
    Det är till hjälp för att dölja sidhuvuden med licenser, som
    vanligtvis placeras i början av en fil.

en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
sv: När tecknen skrivs in medan text är markerad, omger de den markerade texten istället för att ersätta den.

en: Whitespace (excluding line breaks)
sv: Blanktecken (med undantag för radbrytningar)

en: Whitespace indicator si&ze:
sv: Storlek på indikering av &blanktecken:

en: Whole match reference
sv: Referens till hela sökträffen

en: Whole words
sv: Hela ord

en: Width must be at least 1.
sv: Bredden måste vara minst 1.

en: Word Completion
sv: Ordkomplettering

en: Word Wrap
sv: Radbrytning

en: Word Wrap Marker
sv: Radbrytningsmarkör

en: Word boundary
sv: Ordgräns

en: Word character (alphanumerics plus '_')
sv: Ordtecken (alfanumeriska tecken samt '_')

en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
sv: Ordkomplettering tillhandahåller förslag baserade på orden som hittas i dokumentet

en: Word wrap:
sv: Radbrytning:

en: Wra&p words at:
sv: B&ryt rader vid:

en: Wrap &words at a fixed column
sv: Bryt rader &vid en fast kolumn

en: Wrap dynamically at static word wrap marker
sv: Dynamisk radbrytning vid statisk radbrytningsmarkör

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
sv[0]: %v tecken
sv[1]: %v tecken

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
sv: Omger den markerade texten med XML-taggar skapade från Emmet-uttrycket som tillhandahålls (standardvärdet är div).

en: Write a backup file on save for:
sv: Skriv en säkerhetskopia vid spara för:

en: Wrong arguments
sv: Felaktiga argument

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
sv: Markörpositionens x-komponent i globala skärmkoordinater.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
sv: Markörpositionens y-komponent i globala skärmkoordinater.

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
sv: Du kan välja om vikmarkörer för kod ska visas, om kodvikning är möjlig.

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
sv: Du angav inget prefix eller suffix för säkerhetskopiering. Använder standardsuffix: "~".

en: Zero or more occurrences
sv: Noll eller flera förekomster

en: Zero or one occurrences
sv: Noll eller en förekomst

en: Zoom: %1%
sv: Zoom: %1 %

en: false
sv: falskt

en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
sv: Om varken kodningen som valdes som standard ovan, eller kodningen som anges i dialogrutan för att öppna eller spara, eller kodningen som anges på kommandoraden motsvarar filens innehåll, utförs den här detekteringen.

en: recording
sv: inspelning

en: replace with %1?
sv: ersätt med %1?

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
sv[0]: 1 träff hittades
sv[1]: %1 träffar hittades

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
sv[0]: 1 ersättning gjord
sv[1]: %1 ersättningar gjorda

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
sv: Justera indentering av text som klistrats in från klippbordet.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
sv: Tillåt udda indenteringsnivå (inte multipel av indenteringsbredd).

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
sv: Aktivera automatisk infogning av hakparenteser.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
sv: Aktivera blockmarkeringsläge.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
sv: Aktivera dynamisk radbrytning av långa rader.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
sv: Aktivera vikmarkörer längs editorns kant.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
sv: Aktivera förhandsgranskning av vikning längs editorns kant.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
sv: Aktivera överskrivningsläge i dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
sv: Aktivera bestående textmarkering.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
sv: Aktivera smart Home-navigering.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
sv: Aktivera byte-ordningsmarkering (BOM) när Unicode-filer sparas.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
sv: Aktivera ikonkanten i editorvyn.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
sv: Aktivera om returtangenten infogar valt automatisk kompletteringsalternativ.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
sv: Aktivera radbrytning när text skrivs in.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
sv: Lägg till radbrytning sist i filen när den sparas.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
sv: Tryck på tabulator indenterar.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
sv: Backsteg i inledande blanktecken avindenterar.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
sv: Ta bort avslutande mellanslag när dokumentet sparas.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
sv: Ersätt tabulator med mellanslag när dokumentet sparas.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
sv: Ersätt tabulator med mellanslag.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
sv: Ange automatisk indenteringsstil.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
sv: Ange bakgrundsfärgen för aktuell rad.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
sv: Ange färg för färgläggning av parenteser.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
sv: Ange färgschemat.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
sv: Ange standardordlista för stavningskontroll.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
sv: Ange dokumentets bakgrundsfärg.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
sv: Ange dokumentets teckensnitt.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
sv: Ange ikonradens färg.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
sv: Ange indenteringsdjup för varje indenteringsnivå.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
sv: Ange rader för automatisk centrering.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
sv: Ange antalet ångra-steg som ska kommas ihåg (0 = oändigt)

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
sv: Ange dokumentets teckenstorlek i punkter.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
sv: Ange syntaxfärgläggning.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
sv: Ange tabulatorvisningsbredden.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
sv: Ange textmarkeringsfärg.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
sv: Ange radbrytningskolumn.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
sv: Ange radbrytningsmarkörens färg.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
sv: Ange använt radslut.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
sv: Visa radnummer.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
sv: Visa rullningslistens miniavbildning.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
sv: Visa rullningslistens förhandsgranskning.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
sv: Synliggör avslutande tabulator och mellanslag.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
sv: Ny fil

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
sv[0]: 1 rad
sv[1]: %1 rader

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
sv: Försök igen

en: true
sv: sant

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
sv: alla

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
sv: ändrade

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
sv: inga

en: vi-mode
sv: vi-läge
