konqueror - en to sv translation catalogue (277 entries)

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
sv: %p %

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Close Active View
sv: &Stäng den aktiva vyn

en: &Close Tab
sv: Stän&g flik

en: &Copy Link Address
sv: &Kopiera länkadress

en: &Discard Changes
sv: &Kasta ändringar

en: &Duplicate Current Tab
sv: &Duplicera aktuell flik

en: &Duplicate Tab
sv: &Duplicera flik

en: &Duplicate Window
sv: &Duplicera fönstret

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Find File...
sv: &Hitta fil...

en: &Force Reload
sv: Tvinga uppdat&ering

en: &Go
sv: &Gå

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Inspect Current Page
sv: &Inspektera aktuell sida

en: &New Tab
sv: &Ny flik

en: &Open File...
sv: Ö&ppna fil...

en: &Open Location
sv: Ö&ppna plats

en: &Open With
sv: Öppna &med

en: &Preferences...
sv: &Inställningar...

en: &Reload
sv: Upp&datera

en: &Reload All Tabs
sv: Upp&datera alla flikar

en: &Reload Tab
sv: Upp&datera flik

en: &Remove Entry
sv: Ta bo&rt objekt

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Up
sv: &Upp

en: &View
sv: &Visa

en: &Window
sv: &Fönster

en: (C) 1999-2023, The Konqueror developers
sv: © 1999-2023, Konqueror-utvecklarna

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
sv: <html>Rensa platsrad<br /><br />Rensar platsradens innehåll.</html>

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
sv: <html>Kopiera den text eller de objekt som för närvarande är markerade till systemets klippbord.<br /><br />Det gör den tillgänglig för kommandot <b>Klistra in</b> i Konqueror och andra KDE-program.</html>

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
sv: <html>Klipp ut den text eller de objekt som för närvarande är markerade och flytta till systemets klippbord.<br /><br />Det gör den tillgänglig för kommandot <b>Klistra in</b> i Konqueror och andra KDE-program.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
sv: <html>Gå till den överliggande katalogen.<br /><br />Om den aktuella platsen till exempel är file:/home/%1, går du till file:/home genom att klicka på knappen.</html>

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
sv: <html>Gå<br /><br />Går till sidan som har skrivits in i platsraden.</html>

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
sv: <html>Platsrad<br /><br />Ange webbadress eller sökbegrepp.</html>

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
sv: <html>Gå till din 'Hemsida'<br /><br />Du kan ställa in platsen knappen går till under <b>Inställningar -> Anpassa Konqueror -> Allmänt</b>.</html>

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
sv: <html>Klistra in det som senast klipptes ut eller kopierades till klippbordet.<br /><br />Det fungerar också för text som kopierats eller klippts ut från andra KDE-program.</html>

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
sv: <html>Skriv ut det aktuella dokumentet.<br /><br />En dialogruta visas där du kan ställa in olika alternativ, som antalet kopior att skriva ut och vilken skrivare som ska användas.<br /><br />Dialogrutan ger också tillgång till speciella utskrifttjänster i KDE, som att skapa en PDF-fil från det aktuella dokumentet.</html>

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
sv: <html>Uppdatera alla dokumentet som för närvarande visas i flikar.<br /><br />Det kan till exempel behövas för att uppdatera webbsidor som har ändrats efter de laddades, för att göra ändringarna synliga.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible. Any images on the page are downloaded again, even if cached copies exist.</html>
sv: <html>Uppdatera det aktuella dokumentet.<br /><br />Det kan till exempel behövas för att uppdatera webbsidor som har ändrats efter de laddades, för att göra ändringarna synliga. Eventuella bilder på sidan laddas ner igen, även om det finns lokala kopior.</html>

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
sv: <html>Uppdatera det aktuella dokumentet.<br /><br />Det kan till exempel behövas för att uppdatera webbsidor som har ändrats efter de laddades, för att göra ändringarna synliga.</html>

en: <html>Shows the developer tools for the current page<br/><br/>The current view is split in two and the developer tools are displayed in the second half
sv: <html>Visar utvecklingsverktyg för aktuell sida<br/><br/>Den aktuella vyn delas i två och utvecklingsverktygen visas i den andra halvan.

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
sv: <html>Stoppa laddning av dokumentet.<br /><br />Alla nätverksöverföringar stoppas, och Konqueror visar innehållet som hittills har tagits emot.</html>

en: <p>Viewers which aren't supposed to be able to display %1. Using them will most likely fail.</p><p>These choices are provided in case the detected file type is incorrect or if a viewer can display %1 even if it doesn't officially support it.</p>
sv: <p>Visningsprogram som inte ska kunna visa %1. Att använda dem misslyckas med största sannolikhet.</p><p>Valen tillhandahålls om den upptäckta filtypen är felaktig eller om ett visningsprogram kan visa %1 även om det inte officiellt stöds.</p>

en: <p>You're running Konqueror as root. This requires enabling a highly insecure mode in the browser component.</p><p>What do you want to do?</p>
sv: <p>Du kör Konqueror som systemadministratör. Det kräver att ett ytterst osäkert läge aktiveras i webbläsarkomponenten.</p><p>Vad vill du göra?</p>

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
sv: <qt><b>%1</b> är inte giltig</qt>

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
sv: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Senast besökt: %2<br />Först besökt: %3<br />Antal besök: %4</qt>

[ctx: @action:button]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @action:button Delete session]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button New session]
en: New...
sv: Ny...

[ctx: @action:button Rename session]
en: Rename...
sv: Byt namn...

[ctx: @action:button Save current session]
en: Save Current...
sv: Spara aktuell...

[ctx: @action:button ask later]
en: Ask Me Later
sv: Fråga igen senare

[ctx: @action:button no]
en: Do Not Restore
sv: Återställ inte

[ctx: @action:button yes]
en: Restore Session
sv: Återställ session

[ctx: @action:inmenu]
en: Display &in %1
sv: V&isa i %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
sv: Öppna &med %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers not supporting this file
sv: Visningsprogram som inte stöder filen

[ctx: @action:inmenu]
en: Viewers unlikely to display the file
sv: Visningsprogram som sannolikt inte kan visa filen

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
sv: Oftast besökta

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
sv: Senaste besökta

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
sv: Visa historik

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
sv: Sortera

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
sv: &Vyläge

[ctx: @info]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
sv: Öppna '%1'?

[ctx: @info]
en: Save '%1'?
sv: Spara '%1'?

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or display it]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it or to display it?
sv: <filename>%1</filename> går att köra. Vill du köra den eller visa den?

[ctx: @info The user has to decide whether to execute an executable file or not]
en: <filename>%1</filename> can be executed. Do you want to execute it?
sv: <filename>%1</filename> går att köra. Vill du köra den?

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
sv: Det här är filnamnet som servern föreslår

[ctx: @item:treewidget]
en: Window %1
sv: Fönster %1

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
sv: Namn: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
sv: Typ: %1

[ctx: @label:button]
en: &Display in
sv: &Visa i

[ctx: @label:button]
en: &Display in %1
sv: &Visa i %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with
sv: Ö&ppna med

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
sv: Ö&ppna med %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
sv: Ö&ppna med...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
sv: Kom ihåg åtgärder för filer av den här typen

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
sv: Laddar...

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
sv: Rensa historik?

[ctx: @title:window]
en: Close Other Tabs Confirmation
sv: Bekräftelse av att stänga övriga flikar

[ctx: @title:window]
en: Configure Extensions
sv: Anpassa utökningar

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
sv: Bekräftelse

[ctx: @title:window]
en: Discard Changes?
sv: Kasta ändringar?

[ctx: @title:window]
en: Enter Target
sv: Ange mål

[ctx: @title:window]
en: History
sv: Historik

[ctx: @title:window]
en: Manage Sessions
sv: Hantera sessioner

[ctx: @title:window]
en: Open bookmarks folder in new tabs
sv: Öppna bokmärkeskatalog under nya flikar

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
sv: Byt namn på session

[ctx: @title:window]
en: Restore Session?
sv: Återställ session?

[ctx: @title:window]
en: Save Session
sv: Spara session

[ctx: @title:window]
en: Session exists. Overwrite?
sv: Sessionen finns. Skriv över?

[ctx: @title:window]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @title:window]
en: Web Sidebar
sv: Webbsidopanel

[ctx: @tooltip:session list]
en: Uncheck the sessions you do not want to be restored
sv: Avmarkera sessionerna du inte vill ska återställas

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
sv: En låst vy kan inte ändra kataloger. Använd i kombination med "länkvy"för att utforska många filer från en katalog.

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
sv: En session med namnet '%1' finns redan. Vill du skriva över den?

en: A&ll open windows
sv: A&lla öppna fönster

en: Access denied
sv: Åtkomst nekas

en: Activate Next Tab
sv: Aktivera nästa flik

en: Activate Previous Tab
sv: Aktivera föregående flik

en: Activate Tab %1
sv: Aktivera flik %1

en: Add
sv: Lägg till

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
sv: Lägga till den nya webbutökningen "%1" i sidoraden?

en: Apple Safari Developers
sv: Apple Safari-utvecklare

en: Bookmark Toolbar
sv: Bokmärkesverktygsrad

en: By &Date
sv: Efter &datum

en: By &Name
sv: Efter &namn

en: C&lear History
sv: T&öm historik

en: C&lose Current Tab
sv: Stäng a&ktuell flik

en: Canceled.
sv: Avbruten.

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
sv: Markering av den här rutan på åtminstone två vyer sätter de vyerna som "länkade". När du sedan ändrar kataloger i en vy, kommer de andra vyerna som är länkade med den att automatiskt uppdateras för att visa den aktuella katalogen. Det här är speciellt användbart med olika typer av vyer, som t ex ett katalogträd med en ikonvy eller en detaljerad vy, och eventuellt ett terminalemuleringsfönster.

en: Clear Location Bar
sv: Rensa platsrad

en: Close
sv: Stäng

en: Close &Other Tabs
sv: Stäng ö&vriga flikar

en: Close Current Tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Close View
sv: Stäng vy

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Closed Items
sv: Stängda objekt

en: Configure Extensions...
sv: Anpassa utökningar...

en: Configure Spell Checking...
sv: Anpassa stavningskontroll...

en: Conflicting proxy configuration
sv: Konflikt för proxyinställning

en: Copy &Files...
sv: Ko&piera filer...

en: Copy selected files from %1 to:
sv: Kopiera valda filer från %1 till:

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten eller de markerade objekten till klippbordet

en: Create a new Konqueror process, even if one already exists. Meant to be used only when developing Konqueror itself
sv: Skapa en ny Konqueror-process, även om det redan finns en. Bara avsett att användas när själva Konqueror utvecklas.

en: Current maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: D&etach Tab
sv: Koppla loss &flik

en: Detach Current Tab
sv: Koppla loss aktuell flik

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Developer (AdBlock filter)
sv: Utvecklare (reklamblockeringsfilter)

en: Developer (HTML rendering engine)
sv: Utvecklare (HTML-visningsmodul)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
sv: Utvecklare (HTML-visningsmodul, I/O-bibliotek)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
sv: Utvecklare (HTML-visningsmodul, I/O-bibliotek, ramverk för regressionstester)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
sv: Utvecklare (HTML-visningsmodul, Javascript)

en: Developer (I/O library)
sv: Utvecklare (I/O-bibliotek)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
sv: Utvecklare (I/O-bibliotek, stöd för autentisering)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
sv: Utvecklare (stöd för Java 2:s säkerhetshanterare,
     samt andra stora förbättringar av stödet för miniprogram)

en: Developer (Java applet support)
sv: Utvecklare (stöd för Javaminiprogram)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
sv: Utvecklare (Javaminiprogram och andra inbäddade objekt)

en: Developer (JavaScript)
sv: Utvecklare (Javascript)

en: Developer (List views)
sv: Utvecklare (listvyer)

en: Developer (List views, I/O library)
sv: Utvecklare (listvyer, I/O-bibliotek)

en: Developer (Netscape plugin support)
sv: Utvecklare (stöd för Netscape-insticksprogram)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
sv: Utvecklare (SSL, Netscape-insticksprogram)

en: Developer (framework)
sv: Utvecklare (ramverk)

en: Developer (framework, parts)
sv: Utvecklare (ramverk, delar)

en: Developer (framework, parts, JavaScript, I/O library) and former maintainer
sv: Utvecklare (ramverk, delprogram, Javascript, I/O-bibliotek) och tidigare underhåll

en: Developer (misc stuff)
sv: Utvecklare (diverse saker)

en: Developer (navigation panel framework)
sv: Utvecklare (ramverk för navigeringspanel)

[ctx: Display an executable file inside Konqueror]
en: Display
sv: Visa

en: Do Not Add
sv: Lägg inte till

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: Do you really want to clear the entire history?
sv: Vill du verkligen tömma hela historiken?

en: Do you really want to close all other tabs?
sv: Vill du verkligen stänga alla andra flikar?

en: Don't use a proxy
sv: Använd inte proxy

en: Dump Debug Info
sv: Dumpa felsökningsinformation

en: Enter the parent folder
sv: Gå till överliggade katalog

en: Error: %1
sv: Fel: %1

[ctx: Execute an executable file]
en: Execute
sv: Kör

en: Extensions
sv: Utökningar

en: Extra Toolbar
sv: Extra verktygsrad

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
sv: För webbadresser som pekar på filer, öppnas katalogen och filen markeras, istället för att själva filen öppnas

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
sv: Tvinga uppdatering av det aktuella dokumentet och alla bilder det innehåller

en: Go
sv: Gå

en: Graphics/icons
sv: Grafik/ikoner

en: Home
sv: Hem

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Home Page
sv: Hemkatalog

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
sv: Javascript åtkomstkontroller
    Utökning av princip för varje domän

en: KFM author
sv: KFM-upphovsman

en: Kon&queror Introduction
sv: Introduktion till Kon&queror

en: Konqueror did not close correctly. Would you like to restore these previous sessions?
sv: Konqueror stängdes inte på ett riktigt sätt. Vill du återställa föregående sessioner?

en: L&ocation:
sv: P&lats:

en: List available sessions and exit
sv: Lista tillgängliga sessioner och avsluta

en: Local
sv: Lokal

en: Location Bar
sv: Platsrad

en: Location Toolbar
sv: Platsverktygsrad

en: Location to open
sv: Plats att öppna

en: Lock to Current Location
sv: Lås till aktuell plats

en: M&ove Files...
sv: Flytta fil&er...

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Manage...
sv: Hantera...

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
sv: Mime-typ som ska användas för den här webbadressen, (t ex text/html eller inode/directory)

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

en: Move backwards one step in the browsing history
sv: Gå bakåt ett steg i bläddringshistoriken

en: Move backwards one step in the closed tabs history
sv: Gå bakåt ett steg i historiken över stängda flikar

en: Move forward one step in the browsing history
sv: Gå framåt ett steg i bläddringshistoriken

en: Move selected files from %1 to:
sv: Flytta valda filer från %1 till:

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
sv: Flytta den markerade texten eller de markerade objekten till klippbordet

en: Navigate to your 'Home Folder'
sv: Gå till din 'Hemkatalog'

en: Navigate to your 'Home Page'
sv: Gå till din 'hemsida'

en: Navigate to your local 'Home Folder'
sv: Gå till din lokala 'hemadress'

en: New &Window
sv: Nytt &fönster

en: Onl&y current window
sv: &Bara i aktuellt fönster

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open a new tab
sv: Öppna ny flik

en: Open in &New Tab
sv: Öppna under ny fl&ik

en: Open in Current Tab
sv: Öppna i aktuell flik

en: Open in New &Window
sv: Öppna i nytt &fönster

en: Open in New Tab
sv: Öppna under ny flik

en: Open in T&his Window
sv: Öppna i detta &fönster

en: Open tabs inside current window
sv: Öppna flikar inne i aktuellt fönster

en: Open the document in a new tab
sv: Öppna dokumentet under en ny flik

en: Open the document in a new window
sv: Öppna dokumentet i ett nytt fönster

en: Open the document in current window
sv: Öppna dokumentet i aktuellt fönster

en: Open with %1
sv: Öppna med %1

en: Other Tabs
sv: Övriga flikar

en: Part to use (e.g. khtml or kwebkitpart)
sv: Delprogram att använda (t.ex. khtml eller kwebkitpart)

en: Paste the clipboard contents
sv: Klistra in klippbordets innehåll

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
sv: Ladda i förväg för senare användning. Läget tillåter inte webbadresser på kommandoraden

en: Preview &in %1
sv: Förhandsgranska &i %1

en: Print the current document
sv: Skriv ut det aktuella dokumentet

en: Profile to open (DEPRECATED, IGNORED)
sv: Profil att öppna (ANVÄNDNING AVRÅDS FRÅN, IGNORERAS)

en: Reload all currently displayed document in tabs
sv: Uppdatera alla dokumentet som för närvarande visas i flikar

en: Reload the currently displayed document
sv: Uppdatera det aktuella dokumentet

en: Resend
sv: Skicka igen

en: S&end File...
sv: Skicka f&il...

en: Save As
sv: Spara som

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save open &tabs and windows for easy retrieval
sv: Spara öppna flikar och föns&ter för att enkelt återkalla dem

en: Search in history
sv: Sök i historik

en: Send &Link Address...
sv: Skicka &länkadress...

en: Session n&ame:
sv: Sessionsn&amn:

en: Session to open
sv: Session att öppna

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
sv: Anger att vyn är "länkad". En länkad vy följer katalogändringar gjorda i andra länkade vyer.

en: Show %1
sv: Visa %1

en: Show proxy configuration dialog
sv: Visa inställningsdialogruta för proxy

en: Shows the developer tools for the current page
sv: Visar utvecklingsverktyg för aktuell sida

en: Split View &Left/Right
sv: Dela vyn v&änster/höger

en: Split View &Top/Bottom
sv: Dela vyn &topp/botten

en: Stalled
sv: Avstannad

en: Start without a default window, when called without URLs
sv: Starta utan ett förvalt fönster, vid anrop utan webbadresser

en: Stop loading the document
sv: Stoppa laddningen av dokumentet

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sv: Filerna och webbadresserna som öppnas av programmet tas bort efter användning

[ctx: The name of the file the user wants to open]
en: this file
sv: den här filen

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
sv: Sidan du försöker titta på är resultatet av en skickad formel. Om du skickar om data upprepas alla åtgärder som formuläret gjorde (som en sökning eller ett inköp).

[ctx: The session asked by the user doesn't exist or can't be opened]
en: Session %1 couldn't be opened
sv: Session %1 kunde inte öppnas

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
sv: Det verkar vara en felinställning. Du har associerat Konqueror med %1, men den kan inte hantera den här filtypen.

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
sv: Det uppstod ett fel när modulen %1 skulle laddas.
    Diagnostiken är:
    %2

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
sv: Den här raden innehåller en lista med flikar som för närvarande är öppna. Klicka på en flik för att aktivera den. Du kan också använda snabbtangenter för att navigera bland flikar. Texten på fliken visar innehållet som för närvarande är öppen under den. Placera musen över fliken för att se den fullständiga rubriken, i händelse den har avkortats för att få plats beroende på flikens bredd.

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
sv: Töm historik för stängda objekt

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
sv: Län&ka vy

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
sv: Den här sidan innehåller ändringar som inte har skickats.
    Stängs fönstret kastas ändringarna.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
sv: Den här sidan innehåller ändringar som inte har skickats.
    Att uppdatera sidan kastar ändringarna.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
sv: Den här fliken innehåller ändringar som inte har skickats.
    Stängs övriga flikar kastas ändringarna.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
sv: Den här fliken innehåller ändringar som inte har skickats.
    Stängs fliken kastas ändringarna.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
sv: Den här fliken innehåller ändringar som inte har skickats.
    Stängs fönstret kastas ändringarna.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
sv: Den här fliken innehåller ändringar som inte har skickats.
    Kopplas fliken loss kastas ändringarna.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
sv: Den här fliken innehåller ändringar som inte har skickats.
    Uppdateras alla flikar kastas ändringarna.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
sv: Den här vyn innehåller ändringar som inte har skickats.
    Stängs vyn kastas ändringarna.

en: Throbber
sv: Puls

en: Und&o
sv: Å&ngra

en: Und&o: Closed Tab
sv: Å&ngra: Stängd flik

en: Und&o: Closed Window
sv: Å&ngra: Stängt fönster

en: Unsupported proxy configuration
sv: Proxyinställning stöds inte

en: Use HTTP proxy (only this time)
sv: Använd HTTP-proxy (bara den här gången)

en: Use HTTPS proxy (only this time)
sv: Använd HTTPS-proxy (bara den här gången)

en: Web browser, file manager and document viewer.
sv: Webbläsare, filhanterare och dokumentvisare.

en: You can't pass URLs when using the --preload switch. The URLs will be ignored
sv: Du kan inte skicka med webbadresser när väljaren --preload används. Webbadresserna kommer att ignoreras

en: You have entered Complete Full Screen mode (the user interface is completely hidden). You can exit it by pressing the keyboard shortcut for Full Screen Mode (%1)
sv: Du har aktiverade fullständigt fullskärmsläge (användargränssnittet är helt dolt). Du kan avsluta det genom att trycka på snabbtangenten för fullskärmsläge (%1).

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
sv: Du har flera flikar öppna i det här fönstret. Är du säker på att du vill avsluta?

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
sv: Du har begärt att öppna mer än 20 bokmärken under flikar. Det kan ta en stund. Fortsätt?

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine because it doesn't support having different proxies for the HTTP and HTTPS protocols. Your current settings are:<p><b>HTTP proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS proxy: </b><tt>%2</tt></p>What do you want to do?
sv: Proxyinställningen kan inte användas med QtWebEngine HTML-gränssnitt eftersom det inte stöder att använda olika proxy för protokollen HTTP och HTTPS. De nuvarande inställningarna är:<p><b>HTTP-proxy:</b> <tt>%1</tt></p><p><b>HTTPS-proxy: </b><tt>%2</tt></p>Vad vill du göra?

en: Your proxy configuration can't be used with the QtWebEngine HTML engine. No proxy will be used
    
     QtWebEngine only support a fixed proxy, so proxy auto-configuration (PAC) and Web Proxy Auto-Discovery protocol can't be used with QtWebEngine. If you need a proxy, please select the system proxy configuration or specify a proxy URL manually in the settings dialog. Do you want to change proxy settings now?
sv: Proxyinställningen kan inte användas med QtWebEngine HTML-gränssnitt. Ingen proxy kommer att användas.
    
    QtWebEngine stöder bara en fast proxy, så automatiskt proxyinställning (PAC) och protokollet för automatisk upptäckt av webbproxy kan inte användas med QtWebEngine. Om en proxy är nödvändig, välj systemets proxyinställning eller ange en proxywebbadress manuellt i inställningsdialogrutan. Vill du ändra proxyinställning nu?

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
sv: Sidoraden fungerar inte, eller är inte tillgänglig. En ny post kan inte läggas till.

en: mimetype
sv: Mime-typ

en: no name
sv: namnlös

en: profile
sv: profil

en: service
sv: tjänst
