klipper - en to sv translation catalogue (147 entries)

en: &Cancel
sv: &Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Collapse
sv: Dra ihop

[ctx: @action:button]
en: Expand
sv: Expandera

[ctx: @action:button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Copy to clipboard]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
sv: &Redigera innehåll...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
sv: Vi&sa streckkod…

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
sv: &Töm klippbordshistorik

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
sv: Aktivera åtgärd med aktuellt klippbord manuellt

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
sv: Nästa historikvärde

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
sv: Föregående historikvärde

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
sv: Visa klippbordets innehåll vid muspekarens position

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
sv: Automatisk sammanhangsberoende åtgärdsmeny

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
sv: Tecknen <placeholder>&#37;s</placeholder> i kommandot ersätts med klippbordets fullständiga innehåll. Tecknen <placeholder>&#37;0</placeholder> till <placeholder>&#37;9</placeholder> ersätts med motsvarande lagrade texter från matchningsmönstret.

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
sv: En åtgärd får effekt när dess <interface>matchningsmönster</interface> motsvarar klippbordets innehåll. När det inträffar, visas åtgärdens <interface>kommandon</interface> i Klippers sammanhangsberoende meny. Om ett av dem väljes, utförs kommandot.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
sv: Ta bort den markerade åtgärden <resource>%1</resource><nl/>och alla dess kommandon?

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
sv: Tar bort det markerade kommandot <resource>%1</resource>?

[ctx: @info]
en: The action popup will not be shown automatically for these windows, even if it is enabled. This is because, for example, a web browser may highlight a URL in the address bar while typing, so the menu would show for every keystroke.<nl/><nl/>If the action menu appears unexpectedly when using a particular application, then add it to this list. <link>How to find the name to enter</link>.
sv: Den sammanhangsberoende åtgärdsrutan visas inte automatiskt för dessa fönster även om den är aktiverad. Det beror på att en webbläsare exempelvis kan färglägga en webbadress på adressraden när man skriver, så att menyn skulle visas för varje tangentnedtryckning.<nl/><nl/>Om åtgärdsmenyn oväntat dyker upp när ett visst program används, lägg då till det i listan. <link>Hur man hittar namnet att mata in</link>.

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
sv: Kommandona för den här matchningen inkluderas i den automatiska sammanhangsberoende åtgärdsmenyn om den är aktiverad på sidan <interface>Åtgärdsmeny</interface>. Om alternativet är avstängt, inkluderas inte kommandona för matchning i den automatiska sammanhangsberoende åtgärdsmeny, men de inkluderas om den sammanhangsberoende åtgärdsmenyn snabbtangenten <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
sv: Matchningsmönstret är ett reguljärt uttryck. För mer information se <link url="https://sv.wikipedia.org/wiki/Reguljära_uttryck">Wikipedia-artikeln</link> om ämnet.

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
sv: Åtgärderna visas i den sammanhangsberoende menyn, som kan ställas in på sidan <interface>Åtgärdsmeny</interface>

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
sv: När ett <interface>matchningsmönster</interface> motsvarar klippbordets innehåll, visas dess <interface>kommandon</interface> i Klippers sammanhangsberoende meny, och kan utföras.

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
sv: Visa automatiskt den sammanhangsberoende menyn med tillämpliga åtgärder, när texten som motsvarar ett åtgärdsmönster markeras eller väljes i klippbordshistoriken. Om den automatiska menyn är avstängd här, eller inte visas för ett undantaget fönster, kan den visas igen genom att använda snabbtangenten <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: @info:status]
en: An image of the QR code has been copied to clipboard
sv: En bild av QR-koden har kopierats till klippbordet

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy QR code image to clipboard
sv: Kopiera bild av QR-kod till klippbordet

[ctx: @info:tooltip]
en: The name that needs to be entered here is the WM_CLASS name of the window to be excluded. To find the WM_CLASS name for a window, in another terminal window enter the command:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>and click on the window that you want to exclude. The first name that it displays after the equal sign is the one that you need to enter.
sv: Namnet som ska matas in här är fönstrets WM_CLASS-name som ska undantas. För att hitta ett fönsters WM_CLASS-namn, mata in följande i ett annat terminalfönster:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>och klicka på fönstret som ska undantas. Det första namnet som visas efter likhetstecknet är det som man ska mata in.

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
sv: När text eller ett område på skärmen markeras med musen eller tangentbordet, är det <emphasis>markeringen</emphasis>. Den kan klistras in med musens mittenknapp.<nl/><nl/>Om markeringen explicit kopieras med åtgärden <interface>Kopiera</interface> eller <interface>Klipp ut</interface>, sparas den på <emphasis>klippbordet</emphasis>. Den kan klistras in genom att använda åtgärden <interface>Klistra in</interface>.<nl/><nl/>När alternativet är aktiverat, hålls markeringen och klippbordet likadana, så att alla markeringar omedelbart är tillgängliga för att klistra in på vilket sätt som helst. Om det är inaktiverat, kan markeringen ändå sparas i klippbordshistoriken (i enlighet med alternativen nedan), men den kan bara klistras in med musens mittenknapp.

[ctx: @info:tooltip width x height]
en: %1x%2
sv: %1 x %2

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
sv: Textredigeringsområde

[ctx: @title:column]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
sv: Matchningsmönster och kommandon

en: Action Menu
sv: Åtgärdsmeny

en: Action Properties
sv: Åtgärdsegenskaper

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
sv: Inställning av åtgärder

en: Actions Configuration
sv: Inställning av åtgärder

en: Add Action...
sv: Lägg till åtgärd...

en: Add Command...
sv: Lägg till kommando...

en: Add to Clipboard
sv: Lägg till på klippbordet

en: All History
sv: All historik

en: Always ignore images
sv: Ignorera alltid bilder

en: Always save in history
sv: Spara alltid i historiken

en: Append to clipboard
sv: Lägg till sist på klippbordet

en: Automatic action menu time:
sv: Tidsgräns för automatisk åtgärdsmeny:

en: Change the QR code type
sv: Ändra QR-kodens typ

en: Clear Clipboard History
sv: Töm klippbordshistorik

en: Clear Everything
sv: Töm allting

en: Clear History
sv: Rensa historik

en: Clipboard Popup
sv: Klippbordsruta

en: Clipboard history
sv: Klippbordshistorik

en: Clipboard history:
sv: Klippbordshistorik:

en: Clipboard is empty
sv: Klippbordet är tomt

en: Code 128
sv: Kod 128

en: Code 39
sv: Kod 39

en: Code 93
sv: Kod 93

en: Command
sv: Kommando

en: Command Properties
sv: Kommandoegenskaper

en: Command:
sv: Kommando:

en: Confirm Delete Action
sv: Bekräfta borttagningsåtgärd

en: Confirm Delete Command
sv: Bekräfta borttagningskommando

en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
sv: Innehåll som markeras med markören men inte explicit kopieras till klippbordet lagras inte automatiskt i klippbordshistoriken, och kan bara klistras in med ett mittenklick.

en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
sv: Innehåll som markeras med markören kopieras automatiskt till klippbordet så att det antingen kan klistras in med en inklistringsåtgärd eller ett mittenklick.<br/><a href="1">Mer om markeringen och klippbordet</a>.

en: Creating QR code failed
sv: Misslyckades skapa QR-kod

en: Data Matrix
sv: Datamatris

en: Delete Action
sv: Ta bort åtgärd

en: Delete Command
sv: Ta bort kommando

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Display the automatic action popup menu for this time.
sv: Visa den automatiska sammanhangsberoende åtgärdsmenyn så här länge.

en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
sv: Tillåt inte att klippbordet töms, exempelvis när ett program avslutas.

en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
sv: Lagra inte bilder i klippbordshistoriken, även om de kopieras explicit.

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
sv: Vill du verkligen tömma och ta bort hela klippbordshistoriken?

en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
sv: Markörpost för att ange ändringar i en åtgärds grafiska trädkomponent

en: Edit Action...
sv: Redigera åtgärd...

en: Edit Command...
sv: Redigera kommando...

en: Edit contents
sv: Redigera innehåll

en: Enter a description for the action
sv: Ange en beskrivning av åtgärden

en: Enter a description for the command
sv: Ange en beskrivning av kommandot

en: Enter a pattern to match against the clipboard
sv: Ange ett mönster att matcha mot klippbordet

en: Enter the command and arguments
sv: Ange kommandot och argument

en: Exclude Windows
sv: Undanta fönster

en: Exclude Windows...
sv: Undanta fönster...

en: For an item chosen from history
sv: För ett värde valt i historiken

[ctx: General Config]
en: General
sv: Allmänt

en: General Configuration
sv: Allmän inställning

en: History size:
sv: Historikstorlek:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
sv: Om ett filnamn eller en webbadress markeras, inkluderas program som kan hantera dess MIME-typ i åtgärdsrutan.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore the selection
sv: Ignorera markeringen

en: Immediately on selection
sv: Omedelbart vid markering

en: Include MIME actions
sv: Inkludera MIME-åtgärder

en: Include in automatic popup
sv: Inkludera i automatisk sammanhangsberoende meny

en: Invoke action
sv: Utför åtgärd

en: Keep Starred Items
sv: Behåll objekt med stjärnor

en: Keep the selection and clipboard the same
sv: Behåll markeringen och klippbordet likadana

en: Klipper version
sv: Klipperversion

en: Match pattern:
sv: Matchningsmönster:

en: Mobile Barcode
sv: Mobil streckkod

en: Never save in history
sv: Spela aldrig i historiken

en: No actions for WM_CLASS
sv: Inga åtgärder för WM_CLASS

en: No matches
sv: Inga träffar

[ctx: No timeout]
en: None
sv: Ingen

en: Non-text selection:
sv: Icke-text markering:

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
sv[0]: %v post
sv[1]: %v poster

en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
sv: Lagra bara textmarkeringar i klippbordshistoriken, inte bilder eller någon annan typ av data.

en: Only when explicitly copied
sv: Bara om explicit kopierad

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Output
sv: Utmatning

en: Output from command:
sv: Utdata från kommando:

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
sv: Åtgärdsmeny

en: Prevent the clipboard from being cleared
sv: Förhindra att klippbordet töms

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Remove Star
sv: Ta bort stjärna

en: Remove Starred Item
sv: Ta bort objekt med stjärnor

en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
sv: Ta bort eventuella blanktecken från början och slutet av klippbordets text innan en åtgärd utförs. Det säkerställer exempelvis att en webbadress som klistras in i en webbläsare tolkas som förväntat. Texten som sparas på klippbordet påverkas inte.

en: Remove from history
sv: Ta bort från historik

en: Replace Clipboard
sv: Ersätt klippbordet

en: Replace current clipboard
sv: Ersätt nuvarande klippbord

en: Reset the icon to the default for the command
sv: Nollställ ikonen till kommandots standardvärde

en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
sv: Behåll klippbordshistoriken, så att den är tillgänglig nästa gång du loggar in.

en: Return to Clipboard
sv: Återgå till klippbordet

en: Save history across desktop sessions
sv: Spara historik mellan skrivbordssessioner

en: Selection and Clipboard:
sv: Markering och klippbord:

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shortcuts Configuration
sv: Inställning av genvägar

en: Show QR code
sv: Visa QR-kod

en: Show action popup menu:
sv: Visa sammanhangsberoende åtgärdsmeny:

en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
sv: Visa den sammanhangsberoende meny med tillämpliga åtgärder så fort en markering görs.

en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
sv: Visa sammanhangsberoende meny med tillämpliga åtgärder när ett alternativ väljes i klippbordshistoriken.

en: Star
sv: Stjärna

en: Starred Only
sv: Bara med stjärnor

en: Text selection only
sv: Bara markerad text

en: Text selection:
sv: Textmarkering:

en: The clipboard history contains starred items. Clear them too?
sv: Klippbordshistoriken innehåller värden med stjärnor. Ta också bort dem?

en: The clipboard history will store up to this many items.
sv: Klippbordshistoriken lagrar upp till så här många värden.

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att visa QR-koden. Prova att ändra miniprogrammets storlek.

en: This item is starred. Do you really want to remove it from history?
sv: Objektet har en stjärna. Vill du verkligen ta bort det från historiken?

en: Trim whitespace from selection
sv: Ta bort blanktecken från markering

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
sv[0]: %v sekund
sv[1]: %v sekunder

en: Use graphical regexp editor
sv: Använd grafisk editor av reguljära uttryck

en: What happens to the standard output of the command executed.
sv: Vad som händer med standardutmatningen för kommandot som utförs.

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
sv: Om icke-textmarkeringar (såsom bilder) sparas i klippbordshistoriken.

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
sv: Om textmarkeringar sparas i klippbordshistoriken.

en: current
sv: nuvarande

en: down
sv: ner

en: up
sv: upp
