kcmkwm - en to sv translation catalogue (137 entries)

en:  px
sv:  bildpunkt

en: &Center snap zone:
sv: &Mittbindningszon:

en: &Click raises active window
sv: Kli&ck höjer aktivt fönster

en: &Delay focus by:
sv: För&dröj fokus med:

en: &Double-click:
sv: &Dubbelklick:

en: &Focus
sv: &Fokus

en: &Left click:
sv: &Vänsterklick:

en: &Middle click:
sv: &Mittenklick:

en: &Raise on hover, delayed by:
sv: Höj vid muspeka&re över, fördröjd med:

en: &Right click:
sv: Höge&rklick:

en: &Separate screen focus
sv: &Separat skärmfokus

en: &Snap windows:
sv: Lås fön&ster:

en: &Titlebar Actions
sv: Åtgärder för &namnlisten

en: &Window snap zone:
sv: Fönsterbindnings&zon:

en: <em>Click to focus (mouse precedence):</em> Mostly the same as <em>Click to focus</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Unusual, but possible variant of <em>Click to focus</em>.
sv: <em>Klicka för fokus (musföreträde):</em> Detta är i huvudsak samma som <em>Klicka för fokus</em>. Om ett aktivt fönster måste väljas av systemet (t.ex. för att det nuvarande aktiva stängdes) är fönstret under musen kandidaten som föredras. Ovanlig, men möjlig, variant av <em>Klicka för fokus</em>.

en: <em>Click to focus:</em> A window becomes active when you click into it. This behavior is common on other operating systems and likely what you want.
sv: <em>Klicka för fokus:</em>Ett fönster blir aktivt när du klickar på det. Beteendet är vanligt i andra operativsystem och troligtvis vad du vill ha.

en: <em>Focus follows mouse:</em> Moving the mouse onto a window will activate it. Eg. windows randomly appearing under the mouse will not gain the focus. <em>Focus stealing prevention</em> takes place as usual. Think as <em>Click to focus</em> just without having to actually click.
sv: <em>Fokus följer musen:</em> Flyttas musen över ett fönster aktiveras det. Exempelvis fönster som slumpmässigt dyker upp under musen får inte fokus. <em>Förhindrande från att stjäla fokus</em> sker som vanligt. Tänk på detta som <em>Klicka för fokus</em> utan att verkligen behöva klicka.

en: <em>Focus strictly under mouse:</em> The focus is always on the window under the mouse (in doubt nowhere) very much like the focus behavior in an unmanaged legacy X11 environment.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
sv: <em>Fokus strikt under musen:</em> Fokus är alltid hos fönstret under musen (vid tveksamhet ingenstans). Mycket likt fokusbeteendet i en ohanterad föråldrad X11-miljö.<br/><strong>Varning:</strong> <em>Förhindrande av att stjäla fokus</em> och <em>tabulatorrutan ("Alt+Tabulator")</em> står i konflikt med den här principen och fungerar inte. Det är mycket troligt att du hellre vill använda <em>Fokus följer musen (musföreträde)</em>.

en: <em>Focus under mouse:</em> The focus always remains on the window under the mouse.<br/><strong>Warning:</strong> <em>Focus stealing prevention</em> and the <em>tabbox ('Alt+Tab')</em> contradict the activation policy and will not work. You very likely want to use <em>Focus follows mouse (mouse precedence)</em> instead!
sv: <em>Fokus under musen:</em> Fokus förblir alltid hos fönstret under musen.<br/><strong>Varning:</strong> <em>Förhindrande av att stjäla fokus</em> och <em>tabulatorrutan ('Alt+Tabulator')</em> står i konflikt med den här principen och fungerar inte. Det är mycket troligt att du hellre vill använda <em>Fokus följer musen (musföreträde)</em>.

en: <html><head/><body><p>If this option is enabled, a shaded window will unshade automatically when the mouse pointer has been over the titlebar for some time.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om alternativet är aktiverat, visas ett upprullat fönster igen automatiskt när muspekaren har funnits över namnlisten en viss tid.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The placement policy determines where a new window will appear on the desktop.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> will try to achieve a minimum overlap of windows</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximizing</span> will try to maximize every window to fill the whole screen. It might be useful to selectively affect placement of some windows using the window-specific settings.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Random</span> will use a random position</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centered</span> will place the window centered</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Zero-cornered</span> will place the window in the top-left corner</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under mouse</span> will place the window under the pointer</li></ul></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Placeringsprincipen avgör var nya fönster visas på skrivbordet.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Smart</span> kommer att försöka uppnå minimal överlappning av andra fönster</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Maximera</span> försöker maximera varje fönster så att det fyller hela skärmen. Det kan vara användbart för att selektivt påverka placering av vissa fönster med fönsterspecifika inställningar.</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Slumpmässig</span> kommer att välja plats slumpmässigt</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Centrerad</span> kommer att centrera fönstret</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Hörn längst upp till vänster</span> kommer att placera fönstret i övre vänstra hörnet</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Under musen</span> kommer att placera fönstret under pekaren</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p>This option specifies how much KWin will try to prevent unwanted focus stealing caused by unexpected activation of new windows. (Note: This feature does not work with the <span style=" font-style:italic;">Focus under mouse</span> or <span style=" font-style:italic;">Focus strictly under mouse</span> focus policies.) </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">None:</span> Prevention is turned off and new windows always become activated.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Low:</span> Prevention is enabled; when some window does not have support for the underlying mechanism and KWin cannot reliably decide whether to activate the window or not, it will be activated. This setting may have both worse and better results than the medium level, depending on the applications.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Medium:</span> Prevention is enabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">High:</span> New windows get activated only if no window is currently active or if they belong to the currently active application. This setting is probably not really usable when not using mouse focus policy.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extreme:</span> All windows must be explicitly activated by the user.</li></ul><p>Windows that are prevented from stealing focus are marked as demanding attention, which by default means their taskbar entry will be highlighted. This can be changed in the Notifications control module.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Det här alternativet anger hur mycket Kwin försöker förhindra oönskad ändring av fokus orsakad av oväntad aktivering av nya fönster. (Observera: Funktionen fungerar inte med fokusprincipen <span style=" font-style:italic;">Fokus under musen<span style=" font-style:italic;"> eller <span style=" font-style:italic;">Fokus strikt under musen</span>).</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ingen:</span> Ändring förhindras inte och nya fönster aktiveras alltid.</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Låg:</span> Ändring förhindras. Om något fönster inte har stöd för bakomliggande mekanism och Kwin inte säkert kan avgöra om fönstret ska aktiveras eller inte, kommer det att aktiveras. Inställningen kan både ge bättre och sämre resultat än normalnivån, beroende på program.</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Normal:</span> Ändring förhindras.</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Hög:</span> Nya fönster aktiveras bara om inget fönster är aktivt, eller om de tillhör aktuellt aktivt program. Inställningen är troligen egentligen inte användbar om inte musfokusprincip används.</li> <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Extrem:</span> Alla fönster måste uttryckligen aktiveras av användaren.</li></ul><p>Fönster som förhindras från att stjäla fokus markeras som om de begär uppmärksamhet, vilket normalt betyder att deras post i aktivitetsfältet markeras. Det kan ändras i inställningsmodulen Underrättelser.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This setting controls what happens when an open window located on a Virtual Desktop other than the current one is activated. </p><p><span style=" font-style:italic;">Switch to that Virtual Desktop</span> will switch to the Virtual Desktop where the window is currently located. </p><p><span style=" font-style:italic;">Bring window to current Virtual Desktop</span> will cause the window to jump to the active Virtual Desktop. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Inställningen bestämmer vad som händer när ett öppet fönster placerat på ett annat virtuellt skrivbord än det nuvarande aktiveras. </p><p><span style=" font-style:italic;">Byt till det virtuella skrivbordet</span> byter till det virtuella skrivbordet där fönstret för närvarande är placerat. </p><p><span style=" font-style:italic;">Hämta fönster till nuvarande virtuella skrivbord</span> gör att fönstret hoppar över till det aktuella virtuella skrivbordet. </p></body></html>

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate and lower
sv: Aktivera och sänk

en: Activate and pass click
sv: Aktivera och skicka vidare klickning

en: Activate and raise
sv: Aktivera och höj

en: Activate and scroll
sv: Aktivera och panorera

en: Activate, pass click and raise on release
sv: Aktivera, skicka vidare klickning och höj vid släpp

en: Activate, raise and move
sv: Aktivera, höj och flytta

en: Activate, raise and pass click
sv: Aktivera, höj och skicka vidare klickning

en: Activate, raise and scroll
sv: Aktivera, höj och panorera

en: Active
sv: Aktiv

en: Adva&nced
sv: Ava&ncerat

en: Allow apps to remember the positions of their own windows, if they support it
sv: Tillåt att program kommer ihåg positionerna för sina egna fönster

en: Behavior on <em>double</em> click into the titlebar.
sv: Beteende vid <em>dubbelklick</em> på namnlisten.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>active</em> window.
sv: Beteende vid <em>vänsterklick</em> på namnlisten eller ramen för ett <em>aktivt</em> fönster.

en: Behavior on <em>left</em> click into the titlebar or frame of an <em>inactive</em> window.
sv: Beteende vid <em>vänsterklick</em> på namnlisten eller ramen för ett <em>inaktivt</em> fönster.

en: Behavior on <em>left</em> click onto the maximize button.
sv: Beteende vid <em>vänsterklick</em> på maximeringsknappen.

en: Behavior on <em>middle</em> click onto the maximize button.
sv: Beteende vid <em>mittenklick</em> på maximeringsknappen.

en: Behavior on <em>mouse wheel</em> scroll over the titlebar.
sv: Beteende när <em>mushjulet</em> rörs på namnlisten.

en: Behavior on <em>right</em> click onto the maximize button.
sv: Beteende vid <em>högerklick</em> på maximeringsknappen.

en: Bring window to current Virtual Desktop
sv: Hämta fönster till nuvarande virtuella skrivbord

en: Centered
sv: Centrerad

en: Change opacity
sv: Ändra ogenomskinlighet

en: Click to focus (mouse precedence)
sv: Klicka för fokus (musföreträde)

en: Close
sv: Stäng

en: Decrease opacity
sv: Minska ogenomskinlighet

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Extreme
sv: Extrem

en: Focus &stealing prevention:
sv: Förhindra att fokus &stjäls:

en: Focus follows mouse
sv: Fokus följer musen

en: Focus follows mouse (mouse precedence)
sv: Fokus följer musen (musföreträde)

en: Focus strictly under mouse
sv: Fokus strikt under musen

en: Focus under mouse
sv: Fokus under musen

en: Here you can customize KDE's behavior when scrolling with the mouse wheel in a window while pressing the modifier key.
sv: Här kan du anpassa KDE:s beteende när du rullar med mushjulet i ett fönster samtidigt som du håller väljartangenten nertryckt.

en: Here you can set that windows will be only snapped if you try to overlap them, i.e. they will not be snapped if the windows comes only near another window or border.
sv: Här kan du ställa in att fönster binds endast om du försöker överlappa dem, dvs de kommer inte att bindas om de endast kommer nära ett annat fönster eller kanterna.

en: Here you can set the snap zone for screen edges, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the border when moved near it.
sv: Här kan du ställa in kantbindningszonen för skärmkanterna, dvs "styrkan" hos magnetfältet som binder fönster till kanten när de flyttas nära den.

en: Here you can set the snap zone for the screen center, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to the center of the screen when moved near it.
sv: Här kan du ställa in bindningszonen för skärmens mittpunkt, dvs "styrkan" hos magnetfältet som gör att fönster hoppar till skärmens mittpunkt när de flyttas nära den.

en: Here you can set the snap zone for windows, i.e. the 'strength' of the magnetic field which will make windows snap to each other when they are moved near another window.
sv: Här kan du ställa in fönsterbindningszonen, dvs 'styrkan' på magnetfältet som binder ihop fönster när de flyttas nära varandra.

en: Here you select whether holding the Meta key or Alt key will allow you to perform the following actions.
sv: Här väljer du om följande åtgärder ska utföras då du håller ner Meta- eller Alt-tangenten.

en: High
sv: Hög

en: Horizontally maximize
sv: Maximera horisontellt

en: In Top-Left Corner
sv: I övre vänstra hörnet

en: In this row you can customize behavior when scrolling into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sv: På den här raden kan du anpassa beteendet när du panorerar in i ett inaktivt inre fönster ('inre' betyder: inte namnlist eller ram).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sv: På den här raden kan du anpassa beteendet när du vänsterklickar på ett inaktivt inre fönster ("inre" betyder: inte namnlisten eller ramen).

en: In this row you can customize left click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sv: I den här raden kan du anpassa hur vänsterklick ska uppträda vid klickningar i namnlisten eller i ramen.

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sv: På den här raden kan du anpassa beteendet när du mittenklickar på ett inaktivt inre fönster ("inre" betyder: inte namnlisten eller ramen).

en: In this row you can customize middle click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sv: I den här raden kan du anpassa hur mittenklick ska uppträda vid klickningar i namnlisten eller i ramen.

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into an inactive inner window ('inner' means: not titlebar, not frame).
sv: På den här raden kan du anpassa beteendet när du högerklickar på ett inaktivt inre fönster ("inre" betyder: inte namnlisten eller ramen).

en: In this row you can customize right click behavior when clicking into the titlebar or the frame.
sv: I den här raden kan du anpassa hur högerklick ska uppträda vid klickningar i namnlisten eller i ramen.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Inactive Inner Window Actions
sv: Inaktiva åtgärder inne i fönster

en: Increase opacity
sv: Öka ogenomskinlighet

en: Inner Window, Titlebar and Frame Actions
sv: Åtgärder inne i fönster, i namnlist och i ram

en: Keep above/below
sv: Behåll över/under

en: L&eft click:
sv: Vänst&erklick:

en: Low
sv: Låg

en: Lower
sv: Sänk

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize Button Actions
sv: Åtgärder för maximeringsknapp

en: Maximize window by double clicking its frame
sv: Maximera fönster genom att dubbelklicka på ramen

en: Maximize/restore
sv: Maximera/återställ

en: Maximized
sv: Maximerad

en: Medium
sv: Normal

en: Middle &click:
sv: Mittenkli&ck:

en: Middle c&lick:
sv: Mittenk&lick:

en: Minimal Overlapping
sv: Minimal överlappning

en: Minimize
sv: Minimera

en: Mo&difier key:
sv: Väljar&tangent:

en: Mo&use wheel:
sv: Mushj&ul:

en: Mo&vement
sv: Förfl&yttning

en: Mouse &wheel:
sv: Mush&jul:

en: Move
sv: Flytta

en: Move to previous/next desktop
sv: Flytta till föregående/nästa skrivbord

en: Multiscreen behavior:
sv: Beteende vid flera skärmar:

en: None
sv: Ingen

en: Note that "Activate, pass click and raise on release" doesn't work on X11, and falls back to "Activate, raise and pass click" instead
sv: Observera att "Aktivera, skicka vidare klickning och höj vid släpp" inte fungerar på X11, och återgår istället till "Aktivera, höj och skicka vidare klickning"

en: On titlebar hover after:
sv: När musen hålls över namnlist efter:

en: Only when overlapping
sv: Endast vid överlappning

en: Raise
sv: Höj

en: Raise/lower
sv: Höj/sänk

en: Raising windows:
sv: Höjer fönster:

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Right clic&k:
sv: Höger&klick:

en: Screen &edge snap zone:
sv: Skärm&ens kantbindningszon:

en: Scroll
sv: Panorera

en: Sets the time in milliseconds before the window unshades when the mouse pointer goes over the shaded window.
sv: Ställer in fördröjningen i millisekunder innan ett fönster rullas ner när muspekaren förs över det upprullade fönstret.

en: Shade
sv: Rulla upp

en: Shade/unshade
sv: Rulla upp/rulla ner

en: Show actions menu
sv: Visa åtgärdsmeny

en: Show on all desktops
sv: Visa på alla skrivbord

en: Switch to that Virtual Desktop
sv: Byt till det virtuella skrivbordet

en: This is mostly the same as <em>Focus follows mouse</em>. If an active window has to be chosen by the system (eg. because the currently active one was closed) the window under the mouse is the preferred candidate. Choose this, if you want a hover controlled focus.
sv: Detta är i huvudsak samma som <em>Fokus följer musen</em>. Om ett aktivt fönster måste väljas av systemet (t.ex. för att det nuvarande aktiva stängdes) är fönstret under musen kandidaten som föredras. Välj detta om du vill ha fokus bestämt av vad musen hålls över.

en: This is the delay after which the window that the mouse pointer is over will automatically come to the front.
sv: Det här är fördröjningen efter vilken fönstret som muspekaren vilat över automatiskt kommer fram.

en: This is the delay after which the window the mouse pointer is over will automatically receive focus.
sv: Det här är fördröjningen efter vilken fönstret som muspekaren vilat över automatiskt får fokus.

en: Titlebar A&ctions
sv: Namnliståt&gärder

en: Titlebar Actions
sv: Namnliståtgärder

en: Titlebar and Frame Actions
sv: Åtgärder i namnlist och i ram

en: Toggle raise and lower
sv: Ändra höj och sänk

en: Under mouse
sv: Under musen

en: Vertically maximize
sv: Maximera vertikalt

en: Virtual Desktop behavior:
sv: Virtuellt skrivbordsbeteende:

en: W&indow Actions
sv: Fönst&eråtgärder

en: When activating a window on a different Virtual Desktop:
sv: När ett fönster aktiveras på ett annat virtuellt skrivbord:

en: When this option is enabled, a window in the background will automatically come to the front when the mouse pointer has been over it for some time.
sv: Om det här alternativet är aktiverat, kommer ett fönster i bakgrunden att automatiskt komma fram när muspekaren vilat över det en stund.

en: When this option is enabled, focus operations are limited only to the active screen
sv: När alternativet är aktiverat är fokusåtgärder begränsade till den aktiva skärmen.

en: When this option is enabled, the active window will be brought to the front when you click somewhere into the window contents. To change it for inactive windows, you need to change the settings in the Actions tab.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer det aktiva fönstret att komma fram när du klickar någonstans i fönsterinnehållet. För att ändra beteendet för inaktiva fönster, måste du ändra inställningarna under fliken Åtgärder.

en: When turned on, apps which are able to remember the positions of their windows are allowed to do so. This will override the window placement mode defined above.
sv: När aktiverad, tillåts program som har möjlighet att komma ihåg positionerna för sina fönster att göra det. Det överskrider fönsterplaceringsläget definierat ovan.

en: Window &activation policy:
sv: Fönsteraktiveringsprincip:

en: Window &placement:
sv: Fönster&placering:

en: Window &unshading:
sv: R&ulla ner fönster:

en: Window Actio&ns
sv: Åt&gärder för fönster

en: Window activation policy description
sv: Beskrivning av fönsteraktiveringsprincip

en: With this option you can specify how and when windows will be focused.
sv: Det går att ange hur och när fönster fokuseras med det här alternativet.

[ctx: sassa asas]
en: Click to focus
sv: Klicka för fokus
