kcmkonqhtml - en to sv translation catalogue (321 entries)

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

en: &Black on white
sv: &Svart på vit

en: &Cache size
sv: &Cachestorlek

en: &Custom cache directory
sv: Egen &cachekatalog

en: &Custom identification
sv: &Egen identifikation

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Edit...
sv: &Redigera...

en: &Enable cache
sv: Aktiv&era cache

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: &Fixed font:
sv: Med fast &breddsteg:

en: &Foreground:
sv: Fö&rgrund:

en: &Host or domain name:
sv: &Värddator- eller domännamn:

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Management
sv: &Hantering

en: &Maximum completions:
sv: &Maximalt antal kompletteringar:

en: &Medium font size:
sv: &Mellanteckenstorlek:

en: &New...
sv: &Ny...

en: &Policy
sv: &Princip

en: &Reload List
sv: Uppdate&ra lista

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Show close button on tabs
sv: Visa &stängningsknapp på flikar

en: &Suppress images
sv: St&äng av bilder

en: &Use same size for all elements
sv: Använd sa&mma storlek för alla element

en: &White on black
sv: Vi&t på svart

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
sv: <b>Bakgrund</b><p>Bakom den här dörren finns möjligheten att välja en egen förvald bakgrund.</p>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
sv: <b>Bakgrund</b><p>Den här bakgrundsfärgen är den som visas bakom texten som standard. En bakgrundsbild överskrider detta.</p>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
sv: <b>Svart på vit</b><p>Det här är vad du normalt ser.</p>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
sv: <b>Egen</b><p>Välj det här alternativet för att definiera en egen färg för det förvalda teckensnittet.</p>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
sv: <b>Teckensnittsfamilj</b><p>En teckensnittsfamilj är en grupp av teckensnitt som påminner om varandra, med familjemedlemmar som t ex fet, kursiv, eller vilken kombination som helst av föregående.</p>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
sv: <b>Förgrundsfärg</b><p>Förgrundsfärgen är färgen som texten ritas i.</p>

en: <b>Images</b>
sv: <b>Bilder</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
sv: <b>Stilmallar</b><p>Se http://www.w3.org/Style/CSS för ytterligare information om stilmallar (Cascading Style Sheets).</p>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
sv: <b>Stilmallar</b><p>Använd den här grupprutan för att bestämma hur Konqueror ska återge stilmallar.</p>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
sv: <b>Stäng av bakgrundsbilder</b><p>Genom att välja det här alternativet hindras Konqueror från att ladda bakgrundsbilder.</p>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
sv: <b>Stäng av bilder</b><p>Genom att välja det här hindras Konqueror från att ladda bilder.</p>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
sv: <b>Använd stilmall för handikappstöd</b><p>Om det här alternativet väljs kan du definiera ett standardteckensnitt, teckenstorlek och färg med några enkla musklick. Gå över till fliken Egen... och välj önskade alternativ.</p>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
sv: <b>Använd förvald stilmall</b><p>Välj det här alternativet för att använda den förvalda stilmallen.</p>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
sv: <b>Använd samma färg för all text</b><p>Välj det här alternativet för att använda din valda färg för standardteckensnittet och dessutom för alla egna teckensnitt som angivits i en stilmall.</p>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
sv: <b>Använd samma familj för all text</b><p>Välj det här alternativet för att överskrida egna teckensnitt överallt med basteckensnittet.</p>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
sv: <b>Använd samma storlek för alla element</b><p>Välj det här alternativet för att överskrida egna teckenstorlekar med basteckenstorleken. Alla teckensnitt kommer att visas med samma storlek.</p>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
sv: <b>Använd användardefinierad stilmall</b><p>Om den här rutan är markerad kommer Konqueror att försöka ladda en användardefinierad stilmall som specificerats nedan. Stilmallen låter dig fullständigt överskrida på vilket sätt webbsidor renderas i din webbläsare. Filen som specificeras ska innehålla en giltig stilmall (se http://www.w3.org/Style/CSS för ytterligare information angående stilmallar).</p>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
sv: <b>Vit på svart</b><p>Det här är det klassiska omvända färgschemat.</p>

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
sv: <h1>Stilmallar i Konqueror</h1> Modulen låter dig använda egna inställningar av färger och teckensnitt i Konqueror genom att använda stilmallar (CSS). Du kan antingen ange alternativ eller använda en stilmall du skrivit själv genom att peka på dess plats.<br /> Observera att inställningarna här alltid överskrider alla andra inställningar som görs av webbsidans upphovsman. Det kan vara användbart för personer med nedsatt syn, eller för webbsidor som är oläsliga på grund av dålig konstruktion.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
sv: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Rubriknivå 1</h1>
    <h2>Rubriknivå 2</h2>
    <h3>Rubriknivå 3</h3>
    
    <p>Användardefinierade stilmallar möjliggör ökad
    tillgänglighet för handikappade personer med
    nedsatt syn.</p>
    
    </body>
    </html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Add to your custom stylesheet (including the accessibility stylesheet) a rule to set all background colors to the custom color you chose above. This avoids the need of setting the background color both in the stylesheet and in the configuration dialog.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">Notes:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule will be overridden by other rules for background colors in your custom stylesheet following the usual CSS rules</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">the rule isn't actually added to the file containing your custom stylesheet; it's only inserted in the copy Konqueror keeps in memory. This means that if you use the stylesheet in other browsers, you'll need to manually add the rule to it.</li></ul></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Lägg till en regel i din egen stilmall (inklusive tillgänglighetsstilmallen) för att ställa in alla bakgrundsfärger till den egna färgen du valde ovan. Det undviker behovet av att ställa in bakgrundsfärgen både i stilmallen och i inställningsdialogrutan.</p><p align="justify"><span style=" font-weight:600;">Observera:</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">regeln överskrids av andra regler för bakgrundsfärger i din egna stilmall enligt de vanliga CSS-reglerna</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">regeln läggs i själva verket inte till i filen som innehåller din egna stilmall, den är bara infogad i kopian som Konqueror har i minnet. Det betyder att om du använder stilmallen i andra webbläsare måste du lägga till regeln manuellt i den.</li></ul></body></html>

en: <html><head/><body><p align="justify">Use a custom background color for web pages. This color is used:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">when the background color isn't explicitly set by the page or by a custom stylesheet</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">before a web page is loaded</li></ul><p align="justify">Setting a custom background color is mostly useful if you use a custom stylesheet which sets a background color for the page (especially a dark color), to avoid a white flash before the page is loaded</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="justify">Använd en egen bakgrundsfärg för webbsidor. Den här färgen används:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">när bakgrundsfärgen inte uttryckligen anges av sidan eller av en egen stilmall</li><li align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">innan en webbsida laddas</li></ul><p align="justify">Att ställa in en egen bakgrundsfärg är mest användbart om du använder en egen stilmall som anger en bakgrundsfärg för sidan (särskilt en mörk färg), för att undvika vitt blänk innan sidan laddas</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Don't store the cache on disk but only in memory.</p><p>Turning this on means that the cache will be cleared when exiting Konqueror</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Lagra inte cachen på disk utan bara i minnet.</p><p>Att sätta på det betyder att cachen töms när Konqueror avslutas.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>If checked, disable choosing a custom identification and use the default one</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om markerat, inaktivera val av egen identifikation och använd den förvalda</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The browser identification to use when the default identification is disabled.</p><p>You can enter it manually or start from one in the list below and change it according to your needs.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Webbläsaridentifikation att använda när den förvalda identifikationen är inaktiverad.</p><p>Du kan ange den manuellt eller utgå från en i listan nedan och ändra den efter behov.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The custom background color to use for web pages</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Den egna bakgrundsfärgen som ska användas för webbsidor</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.</p><p>Press <span style=" font-family:'Fira Code';">shift</span> when opening a new tab to reverse this behavior</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Det öppnar en ny flik i bakgrunden, istället för i förgrunden.</p><p>Tryck på <span style=" font-family:'Fira Code';">skift</span> när en ny flik öppnas för att få det omvända beteendet.</p></body></html>

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
sv: <html>Bestämmer hur Konqueror hanterar understrykning av hyperlänkar:<br /><ul><li><b>Aktiverat</b>: Stryk alltid under länkar</li><li><b>Inaktiverat</b>: Stryk aldrig under länkar</li><li><b>Bara vid musflyttning</b>: Stryk under när musen flyttas över en länk</li></ul><br /><i>Observera: Webbplatsens CSS-definitioner kan överskrida det här värdet.</i></html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
sv: <html>Bestämmer hur Konqueror visar animerade bilder:<br/><ul><li><b>Aktiverat</b>: Visar alla animeringar helt och hållet.</li><li><b>Inaktiverat</b>: Visar aldrig animeringar, visa bara första bilden.</li><li><b>Visa bara en gång</b>: Visar alla animeringar helt och hållet, men upprepar dem inte.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
sv: <html>Bestämmer om Konqueror ska använda jämna steg eller hela steg vid panorering av HTML-sidor:<br /><ul><li><b>Alltid</b>: Använd alltid jämna steg vid panorering.</li><li><b>Aldrig</b>: Använd aldrig jämn panorering, utan panorera istället med hela steg.</li><li><b>Om effektivt</b>: Använd bara jämn panorering på sidor där det kan åstadkommas med måttlig användning av systemresurser.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
sv: <html>Om rutan är markerad kommer Konqueror att automatiskt ladda alla bilder som är inbäddade på en webbsida. Annars kommer en platsmarkör visas för bilderna, och du kan sedan ladda bilderna manuellt genom att klicka på bildknappen.<br />Om du inte har en väldigt långsam nätverksanslutning, bör du antagligen markera rutan för att förbättra din upplevelse av Internet.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
sv: <html>Om den här rutan är markerad kommer Konqueror rita en ram som platsmarkör för bilder som är inbäddade i en webbsida och ännu inte har laddats fullständigt.<br />Om du inte har en väldigt långsam nätverksanslutning, bör du antagligen markera den här rutan för att förbättra din upplevelse av Internet.</html>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
sv: <p>
    Acceptera automatiskt tillfälliga kakor som är avsedda att gå ut när den aktuella sessionen avslutas. Sådana kakor sparas inte på datorns hårddisk eller lagringsenhet. Istället tas de bort när alla program som använder dem (t ex webbläsaren) stängs.</p><p><u>Observera:</u> Markeras det här alternativet så överskrids både den förvalda och den platsspecifika kakprincipen för sessionskakor.</p>

en: <p>Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.</p><p><strong>Warning:</strong> this header is considered obsolete, so it will likely be ignored by most web pages.</p>
sv: <p>Kryssa för rutan om du inte vill att webbsidan ska spåra dina webbläsningsvanor.</p><p><strong>Varning:</strong> sidhuvudet anses föråldrat, så det ignoreras troligen av de flesta webbsidor.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
sv: <p>Denna ruta innehåller de domäner och värddatorer som du har angett en specifik Javascriptprincip för. Denna princip kommer att användas istället för standardprincipen för att aktivera eller stänga av Javascript på sidor som skickas från de domänerna eller värddatorena.</p><p>Välj en princip och använd kontrollerna till höger för att ändra den.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
sv: <p>Det här är den för tillfället valda teckensnittsfamiljen</p>

en: <p>When showing in Konqueror files from links in web pages, always use a new tab
sv: <p>Använd alltid en ny flik när filer från länkar på webbsidor visas i Konqueror

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Aktivera kakstöd. Vanligtvis vill du ha kakstöd aktiverat och anpassa det till dina behov av integritet.</p><p>
    Observera att inaktivering av kakstöd gör det omöjligt att visa många webbsidor.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Avgör på vilket sätt kakor mottagna från en annan dator ska hanteras: 
    <ul>
    <li><b>Fråga</b> gör att KDE frågar efter en bekräftelse varje gång en server vill sätta en kaka.</li>
    <li><b>Ta emot</b> gör att alla kakor accepteras utan att fråga dig.</li>
    <li><b>Ta emot till slutet på sessionen</b> gör att kakor accepteras men de går ut vid sessionens slut.</li>
    <li><b>Vägra ta emot</b> gör att alla kakor vägras tas emot.</li>
    </ul> <p>
    <u>Observera:</u> Domänspecifika principer, som kan anges nedan, överskrider alltid standardprincipen.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på den värddator eller domän som den här principen ska användas för, t ex <b>www.kde.org</b> eller <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
sv: <qt>
    Domäner där du har angivit en specifik kakprincip. En specifik princip överskrider standardprincipinställningar för den angivna platsen.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
sv: <qt>
    Vägra ta emot kakor från tredje-part. Detta är kakor som kommer från en annan plats än den du för närvarande begärt. Om du till exempel besöker <b>www.någonstans.se</b> när det här alternativet är markerat, hanteras bara kakor som kommer från www.någonstans.se enligt dina inställningar. Kakor från alla andra platser vägras automatiskt att tas emot. Detta minskar risken att en operatör sammanställer en profil över dina dagliga webbläsningsvanor.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
sv: <qt>
    Välj önskad princip:
    <ul>
    <li><b>Ta emot</b> - Tillåter den här platsen att sätta en kaka</li>
    <li><b>Ta emot till sessionens slut</b> - Tillåter den här platsen att sätta en kaka, men de går ut vid sessionens slut.</li>
    <li><b>Vägra ta emot</b> - Vägra ta emot kakor från den här platsen</li>
    <li><b>Fråga</b> - Fråga när kakor tas emot från den här platsen</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
sv: <qt>
    För att lägga till en ny princip, klicka på <b>Lägg till...</b> och ange den nödvändiga informationen i dialogrutan. För att ändra en befintlig princip, klicka på <b>Ändra...</b> och välj den nya principen från dialogrutan. Om du klickar på <b>Ta bort</b> kommer den markerade principen att tas bort vilket innebär att standardprincipinställningen kommer att används för domänen, medan <b>Ta bort alla</b> tar bort alla platsspecifika principer.
    </qt>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
sv: <qt><p>Skriv in ett uttryck att filtrera. Filter kan antingen definieras som:<ul><li>ett skalliknande jokertecken, t.ex. <tt>http://www.exempel.se/ads*</tt>, jokertecknen <tt>*?[]</tt> kan användas</li><li>ett fullständigt reguljärt uttryck genom att omge strängen med '<tt>/</tt>', t.ex. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Alla filtersträngar kan föregås av '<tt>@@</tt>' för att vitlista  (tillåta) alla motsvarande webbadresser, vilket har prioritet över alla svartlistande (blockerande) filter.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
sv: <qt><p>Exportformatet för filter är en vanlig textfil. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
sv: <qt><p>Importformatet för filter är en vanlig textfil. Tomma rader, kommentarrader som börjar med  '<tt>!</tt>' och rubrikraden <tt>[AdBlock]</tt> ignoreras. Alla övriga rader läggs till som filteruttryck.

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
sv: <qt>En princip finns redan för<center><b>%1</b></center>Vill du ersätta den?</qt>

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
sv: <qt>Filteruttryck (t.ex. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">mer information</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
sv: <qt>Mer information om <a href="importhelp">importformat</a>, <a href="exporthelp">exportformat</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
sv: Visa tom sida

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
sv: Visa introduktionssida

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
sv: Visa mina bokmärken

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
sv: Visa min startsida

[ctx: @label:listbox]
en: When a new &Tab is created
sv: När en ny &flik skapas

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
sv: Do&mänspecifik

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
sv: Teckensnitt

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
sv: Stilmallar

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
sv: Ändra kakprincip

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
sv: Ändra princip för Javascript

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
sv: Domänspecifik princip

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
sv: Du&plicerad princip

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
sv: Ny kakprincip

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
sv: Ny Javascriptprincip

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
sv: Välj hemsida

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
sv: Välj startsida

[ctx: @title:window Title of dialog to choose name to given to new User Agent]
en: Choose User Agent name
sv: Välj användaragentens namn

en: A&nimations:
sv: A&nimeringar:

en: A&utomatically load images
sv: Ladda bilder a&utomatiskt

en: Above contents
sv: Ovanför innehållet

en: Accep&t all cookies
sv: Ta e&mot alla kakor

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept &until end of session
sv: Ta emot till slutet på sessionen

en: Accept all popup window requests.
sv: Acceptera alla försök att öppna fönster.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
sv: Acceptera bara att fönster öppnas när länkar aktiveras med ett verkligt musklick eller en tangentnedtryckning.

en: Accept until end of session
sv: Ta emot till slutet på sessionen

en: Activate previously used tab when closing the current tab
sv: Aktivera föregående använd flik när aktuell flik stängs

en: Add custom background color to stylesheet
sv: Lägg till egen bakgrund i stilmall

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
sv: Tillåt skript att ändra statusradens text.

en: Allow scripts to change the window position.
sv: Tillåt skript att ändra fönsterposition.

en: Allow scripts to change the window size.
sv: Tillåt skript att ändra fönsterstorlek.

en: Allow scripts to focus the window.
sv: Tillåt skript att ge fönster fokus.

en: Always display files from web pages in a new tab
sv: Visa alltid filer från webbsidor under en ny flik

en: Always duplicate current view
sv: Duplicera alltid aktuell vy

en: Ask
sv: Fråga

en: Ask &for confirmation
sv: &Fråga efter bekräftelse

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
sv: Fråga efter namn och katalog när bokmärken läggs till

en: Aspect
sv: Proportion

en: Auto
sv: Automatisk

en: Automatic Filter
sv: Automatiskt filter

en: Automatic update interval:
sv: Automatiskt uppdateringsintervall:

en: Automaticall&y accept session cookies
sv: Acceptera a&utomatiskt sessionsbaserade kakor

en: Bac&kground:
sv: Ba&kgrund:

en: Base family:
sv: Basfamilj:

en: Base font si&ze:
sv: &Basteckenstorlek:

en: Below contents
sv: Under innehållet

en: Boo&kmarks
sv: Bo&kmärken

en: C&ursive font:
sv: Teckensnitt för &kursiv:

en: Cache &Directory
sv: Cache&katalog

en: Chan&ge...
sv: Än&dra...

en: Choose &selected identification
sv: &Välj identifikation

en: Choose where to display the tabs bar
sv: Välj var flikraden ska visas

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
sv: Klicka på den här knappen för att ändra princip för värddatorn eller domänen vald i listrutan.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
sv: Klicka på den här knappen för att ändra princip för värddatorn eller domänen vald i listrutan.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
sv: Klicka på den här knappen för att manuellt lägga till en värddator eller domänspecifik princip.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
sv: Klicka på den här knappen för att välja filen som innehåller Javascriptprinciper. Dessa principer kommer att sammanfogas med de existerande. Dubbletter kommer att ignoreras.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
sv: Klicka på den här knappen för att spara Javascriptprincipen till en komprimerad fil. Filen, med namn <b>javascript_policy.tgz</b>, kommer att sparas till en plats som du väljer.

en: Closing
sv: Stängning

en: Colors
sv: Färger

en: Configure &Policy...
sv: Anpassa &princip...

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
sv: Bekr&äfta när fönster med flera flikar stängs

en: Content
sv: Innehåll

en: Cookie Name
sv: Kaknamn

en: Cus&tom
sv: Ege&n

en: Custom Page Background
sv: Egen sidbakgrund

en: Custom&ize...
sv: E&gen...

en: D&elete
sv: Ta b&ort

en: De&lete
sv: &Ta bort

en: Default Policy
sv: Standardprincip

en: Default encoding:
sv: Standardkodning:

en: Default web browser engine:
sv: Förvald webbläsare:

en: Delete A&ll
sv: Ta bort a&lla

en: Deny
sv: Neka

en: Details
sv: Detaljinformation

en: Display online PDF files using WebEngine
sv: Visa PDF-filer på nätet med WebEngine

en: Domain
sv: Domän

en: Domain-Specific JavaScript Policies
sv: Domänspecifik Javascriptprincip

en: Domain:
sv: Domän:

en: Dra&w frame around not completely loaded images
sv: &Rita en ram runt bilder som inte laddats fullständigt

en: Du&plicate...
sv: Du&plicera...

en: Duplicate current view only for local files
sv: Duplicera aktuell vy bara för lokala filer

en: Ena&ble JavaScript globally
sv: Aktivera Javascript g&lobalt

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
sv: Använd a&ktivering av åtkomsttangenter med Ctrl-tangenten

en: Enable coo&kies
sv: Aktivera &kakor

en: Enable filters
sv: Aktivera filter

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
sv: Aktivera eller inaktivera reklamblockeringsfilter. När de är aktiverade ska en uppsättning webbadressuttryck som ska blockeras definieras i filterlistan för att blockering ska få någon effekt.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
sv: Aktiverar körning av skript skrivna i ECMA-Skript (som är känt som Javascript) som kan finnas i HTML-sidor. Observera att precis som i alla webbläsare kan det medföra en säkerhetsrisk att aktivera skriptspråk.

en: End of session
sv: Slut på session

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
sv: Ange värddator eller domännamn, t.ex. .kde.org, som principen gäller.

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
sv: Ange namnet på en värddator (exempelvis www.kde.org) eller en domän, som inleds med en punkt (exempelvis .kde.org eller .org).

en: Existing identifications
sv: Befintliga identifikationer

en: Expires:
sv: Utgår den:

en: Export Filters
sv: Exportfilter

en: Export...
sv: Exportera...

en: Fantas&y font:
sv: Fantas&yteckensnitt:

en: Focus window:
sv: Ge fönster fokus:

en: Font &size adjustment for this encoding:
sv: &Justering av teckenstorlek för den här kodningen:

en: Font Family
sv: Teckensnittsfamilj

en: Font Si&ze
sv: Te&ckenstorlek

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Global JavaScript Policies
sv: Allmän Javascriptprincip

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
sv: Här kan du välja hur många värden Konqueror ska komma ihåg för ett formulärfält.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
sv: Här kan du ange specifika principer för Javascript för olika värddatorer eller domäner. För att lägga till en ny princip, klicka på knappen <i>Ny...</i> och ange den nödvändiga information i dialogrutan. För att ändra en befintlig princip, klicka på <i>Ändra...</i> och välj den nya policyn från dialogrutan. Om du klickar på <i>Ta bort</i> kommer den valda principen att tas bort vilket innebär att standardprincipinställningen kommer att används för den domänen. Knapparna <i>Importera</i> och <i>Exportera</i> låter dig på ett enkelt sätt dela dina principer med andra personer genom att låta dig spara och hämta dem från en komprimerad fil.

en: Hide filtered images
sv: Dölj filtrerade bilder

en: Hide the tab bar when only one tab is open
sv: Dölj flikraden när bara en flik är öppen

en: Home page:
sv: Hemsida:

en: Host/Domain
sv: Värddator/Domän

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
sv: Om den här rutan är markerad kommer Konqueror låta dig ändra bokmärkets namn och välja en katalog där det ska lagras när du lägger till ett bokmärke.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
sv: Om den här rutan är markerad kommer Konqueror att komma ihåg data som du anger i formulär på Internet och föreslå den i liknande fält för alla formulär.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
sv: Om den här rutan är markerad kommer Konqueror bara att visa de bokmärken i bokmärkesverktygsraden som du har markerat ska visas i bokmärkeseditorn.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
sv: Om den här rutan är markerad kan du gå bakåt i historiken genom att högerklicka på en vy i Konqueror. För att komma åt den sammanhangsberoende menyn, tryck på höger musknapp och flytta markören.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
sv: Om den här rutan är markerad kan du öppna webbadressen i markeringen genom att mittenklicka i ett Konqueror-fönster.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet kommer Konqueror att sluta tolka Javascript-kommandot <i>window.open()</i>. Detta är användbart om du ofta besöker webbplatser som brukar använda denna funktion för att visa annonser i nya fönster.<br /><br /><b>Observera:</b> Vissa webbplatser kan kräva <i>window.open()</i> för att fungera korrekt. Använd den här funktionen varsamt.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
sv: Ignorera försök från skript att ändra statusradens text. Webbsidan <i>tror</i> att texten har ändrats, men den verkliga texten förblir oförändrad.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
sv: Ignorera försök från skript att ändra fönsterposition. Webbsidan <i>tror</i> att fönstret har flyttats, men den verkliga positionen påverkas inte.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
sv: Ignorera försök från skript att ändra fönsterstorlek. Webbsidan <i>tror</i> att storleken har ändrats, men det verkliga fönstret påverkas inte.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
sv: Ignorera försök från skript att ändra ge fönstret fokus. Webbsidan <i>tror</i> att fönstret har getts fokus, men verkligt fokus har inte påverkats.

en: Images
sv: Bilder

en: Import Filters
sv: Importfilter

en: Import...
sv: Importera...

en: Insert
sv: Infoga

en: JavaScript policy:
sv: Javascriptprincip:

en: Keep cache in &memory
sv: Behåll cache i &minnet

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
sv: Konqueror kommer aldrig att visa text mindre än den här storleken,<br />överskrider alla andra inställningar.

en: Left of contents
sv: Till vänster om innehållet

en: M&iddle click opens URL in selection
sv: M&ittenklick öppnar webbadress i markering

en: M&inimum font size:
sv: Minsta teckenstor&lek:

en: Manual Filter
sv: Manuellt filter

en: Middle-click on a tab to close it
sv: Mittenklick på en flik för att stänga den

en: Modify status bar text:
sv: Ändra statusradens text:

en: Mouse Beha&vior
sv: M&usbeteende

en: Move window:
sv: Flytta fönster:

en: Name
sv: Namn

[ctx: Name of the new User Agent]
en: User Agent name
sv: Användaragentens namn

en: Name:
sv: Namn:

en: New Tab Behavior
sv: Nytt flikbeteende

en: O&pen new tabs in the background
sv: Ö&ppna nya flikar i bakgrunden

en: Offer to save website passwords
sv: Erbjud att spara webbplatsers lösenord

en: Only acce&pt cookies from originating server
sv: Acceptera bara kakor från servern som skickade &dem

en: Only on Hover
sv: Bara vid musflyttning

en: Open &links in new tab instead of in new window
sv: Öppna &länkar med ny flik istället för nytt fönster

en: Open &new tab after current tab
sv: Öppna &ny flik efter aktuell flik

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
sv: Öppna som flik i befintlig Konqueror när webbadressen anropas externt

en: Open new windows:
sv: Öppna nya fönster:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
sv: Öppna &fönster med ny flik istället för nytt fönster

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Policy
sv: Princip

en: Policy:
sv: Princip:

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
sv: Genom att trycka på Ctrl-tangenten när webbsidor visas aktiveras KDE:s åtkomsttangenter. Avmarkeras rutan stängs denna handikappfunktion av(Konqueror måste startas om för att ändringen ska få någon effekt).

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Prompt every time a popup window is requested.
sv: Fråga varje gång ett försök att öppna ett fönster görs.

en: Re&ject all cookies
sv: Väg&ra ta emot alla kakor

en: Reject
sv: Avslå

en: Reject all popup window requests.
sv: Bortse från alla försök att öppna fönster.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Replace
sv: Ersätt

en: Resize window:
sv: Ändra storlek på fönster:

en: Right click goes &back in history
sv: Högerklick går &bakåt i historiken

en: Right of contents
sv: Till höger om innehållet

en: S&erif font:
sv: Teckensnitt för se&rif:

en: S&mooth scrolling:
sv: Jä&mn panorering:

en: S&tandard font:
sv: S&tandardteckensnitt:

en: Sa&ns serif font:
sv: Teckensnitt för sa&ns-serif:

en: Search
sv: Sök

en: Search interactively for domains
sv: Sök interaktivt efter domäner

en: Search interactively for domains and hosts
sv: Sök interaktivt efter domäner och värddatorer

en: Search...
sv: Sök...

en: Search:
sv: Sök:

en: Secure:
sv: Säker:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
sv: Välj en Javascriptprincip för värddatorn eller domänen ovan.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
sv: Välj vilken teckenkodning som ska vara förinställd. I normala fall klarar du dig bra med "Använd språkets teckenkodning" och borde därför inte behöva ändra detta.

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
sv: Skicka DNT-huvud för att säga till webbsidor att du inte vill spåras

en: Show Only Once
sv: Visa bara en gång

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
sv: Visa bara markerade bokmärken i bokmärkesverktygsraden

en: Site
sv: Plats

en: Site Policy
sv: Platsprincip

en: Site name:
sv: Platsnamn:

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
sv: Vissa webbplatser ändrar statusradens text, genom att ange <i>window.status</i> eller <i>window.defaultStatus</i>, och förhindrar på så sätt att riktiga webbadresser för länkar visas. Det här alternativet anger hur sådana försök behandlas.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
sv: Vissa webbplatser ändrar fönsterpositionen av sig själv, genom att använda <i>window.moveBy()</i> eller <i>window.moveTo()</i>. Det här alternativet anger hur sådana försök behandlas.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
sv: Vissa webbplatser ändrar fönsterstorleken av sig själv, genom att använda <i>window.resizeBy()</i> eller <i>window.resizeTo()</i>. Det här alternativet anger hur sådana försök behandlas.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
sv: Vissa webbplatser ger bläddrarfönstret fokus av sig själv, genom att använda <i>window.focus()</i>. Det leder oftast till att fönstret som flyttas överst avbryter åtgärden som användaren höll på att utföra just då. Det här alternativet anger hur sådana försök behandlas.

en: Stylesheets
sv: Stilmallar

en: Suppress background images
sv: Stäng av bakgrundsbilder

en: Tab bar position
sv: Flikradens position

en: Tabs Behavior
sv: Flikbeteende

en: The custom directory to store cache
sv: Den egna katalogen för att lagra cachen

en: The maximum space on disk or memory the cache can use. When this threshold is reached, old pages will be removed to make space for new ones
sv: Det maximala utrymmet på disk eller i minnet som cachen kan använda. När tröskeln nås, tas gamla sidor bort för att ge plats till nya.

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
sv: Infoga egen startsida

[ctx: The user gave a custom user agent string an empty or duplicate name]
en: Invalid user agent names:
sv: Ogiltiga namn på användaragenter:

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
sv: Det här är webbadressen till webbsidan som Konqueror visar efter start.

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
sv: Det här är webbadressen till webbsidan dit Konqueror går när knappen "Hem" klickas.

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
sv: Det här är teckensnittet som används för att visa text med fast breddsteg.

en: This is the font used to display normal text in a web page.
sv: Det här är teckenstorleken som används för att visa normal text på en webbsida.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
sv: Det här är teckensnittet som används för att visa text som har typsatts med ett fantasyteckensnitt.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
sv: Det här är teckensnittet som används för att visa text markerad som kursiv.

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
sv: Det här är teckensnittet som används för att visa text markerad som sans-serif.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
sv: Det här är teckensnittet som används för att visa text markerad som serif.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
sv: Det här är en lista med webbadressfilter som tillämpas på alla inbäddade bilder och mediaobjekt.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
sv: Det här är den relativa teckenstorleken Konqueror använder för att visa webbsidor.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
sv: Det här frågar dig om du är säker på att du vill stänga ett fönster när det har flera öppna flikar.

en: This will display close buttons inside each tab.
sv: Det här visar stängningsknappar inne i varje flik

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
sv: Det här visar bara flikraden om det finns två eller flera flikar, annars visas den alltid.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
sv: Det här öppnar en ny flik istället för ett nytt fönster under olika omständigheter, som när en länk eller katalog väljes med musens mittenknapp.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
sv: Det här öppnar en ny flik på en sida efter den aktuella fliken, istället för efter den sista fliken.

en: U&se accessibility stylesheet
sv: A&nvänd stilmall för handikappstöd

en: URL
sv: Webbadress

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
sv: Avmarkera rutan för att visa PDF-filer på nätet som inställda i systeminställningarna

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
sv: Avmarkera rutan för att förhindra frågor om att spara webbplatsers lösenord

en: Und&erline links:
sv: S&tryk under länkar:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Us&e default stylesheet
sv: A&nvänd förvald stilmall

en: Usage
sv: Användning

en: Use &default identification
sv: Använd &förvald identifikation

en: Use &user-defined stylesheet
sv: Använ&d användardefinierad stilmall

en: Use Global
sv: Använd allmän

en: Use Language Encoding
sv: Använd språkets kodning

en: Use a custom directory to keep the cache
sv: Använd en egen katalog för att behålla cachen

en: Use custom &background color
sv: Använd egen &bakgrundsfärg

en: Use global
sv: Använd allmän

en: Use same color for all text
sv: Använd samma färg för all text

en: Use same family for all text
sv: Använd samma familj för all text

en: Use setting from global policy.
sv: Använd inställning från allmän princip.

en: Value:
sv: Värde:

en: When Efficient
sv: Om effektivt

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
sv: När det här markeras aktiveras den senast använda eller öppnade fliken när du stänger aktuell aktiv flik istället för den till höger om aktuell flik.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
sv: Om aktiverad, tas blockerade bilder bort helt och hållet från sidan annars används en ersättningsbild för blockerade bilder.

en: When splitting a view
sv: När en vy delas

en: When starting up, restore state from last time
sv: Återställ tillstånd från senaste gången vid start

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
sv: När du klickar på en webbadress i ett annat KDE-program, eller anropar kfmclient för att öppna en webbadress, kontrolleras om ett Konqueror-fönster som inte är minimerat finns på aktuellt skrivbord. Om det finns, öppnas webbadressen som en ny flik i det. Annars öppnas ett nytt Konqueror-fönster med den önskade webbadressen.

en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
sv: När du klickar på en flik med musens mittenknapp eller mushjulet, stängs den fliken.

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
sv: Om Javascript-fönster ska öppnas med en ny flik eller ett nytt fönster, när de är tillåtna.

en: Yes
sv: Ja

en: You must first enter a domain name.
sv: Du måste först ange ett domännamn.

en: You must first select a policy to be changed.
sv: Du måste först välja en princip som ska ändras.

en: You must first select a policy to delete.
sv: Du måste först välja en princip som ska tas bort.

[ctx: animations]
en: Disabled
sv: Inaktiva

[ctx: animations]
en: Enabled
sv: Aktiva

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
sv: Alltid

[ctx: soft scrolling]
en: Never
sv: Aldrig

en: there are multiple templates with the same name
sv: det finns flera mallar med samma namn

en: there are templates with empty names
sv: det finns namnlösa mallar

[ctx: underline]
en: Disabled
sv: Inaktiva

[ctx: underline]
en: Enabled
sv: Aktiva
