kcmaccess - en to sv translation catalogue (166 entries)

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
sv: Anpassa underrättelser…

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
sv: Anpassa genvägar…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
sv: Starta Orca skärmläsningsinställning…

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
sv: Installera den, stäng sedan fönstret och öppna det igen

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
sv: Orca skärmläsning är inte installerad

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
sv: För att en tangent ska accepteras måste den hållas nere den inställda tiden. Användbart om du av misstag skriver mer än en tangent åt gången eller har svårt att trycka på den tangent du vill ha första gången.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
sv: Ignorera snabba, upprepade knapptryckningar av samma tangent. Användbart om du har handskakningar som gör att du trycker på en tangent flera gånger när du bara tänker trycka en gång.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
sv: Väljartangenter som Ctrl, Skift, Alt och Meta/Super/Windows-tangenten fungerar som om de "fastnar på plats" och inte längre behöver hållas nertryckta när du skriver en snabbtangent.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
sv: Att trycka två gånger på en väljartangent gör att den förblir i aktivt tillstånd tills den trycks igen.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
sv: Låstangenterna är Caps Lock, Num Lock och Scroll Lock.

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
sv: Den numeriska tangenten <shortcut>5</shortcut> fungerar som ett musklick. Tangenterna <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> och <shortcut>8</shortcut> tillåter rörelse i kompassriktningarna (ner, vänster, höger och upp). Tangenterna <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> och <shortcut>9</shortcut> tillåter diagonala rörelser.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
sv: Zoomrullningsgester är bara tillgängliga på Wayland.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
sv: Centrerad

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
sv: Behåll

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
sv: Proportionell

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
sv: Flytta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
sv: Skala

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
sv: Färgblindhetskorrigering:

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
sv: Håll nere skift  8 sekunder för att aktivera långsamma tangenter

[ctx: @label]
en: Intensity:
sv: Intensitet:

[ctx: @label]
en: Invert:
sv: Invertera:

[ctx: @label]
en: Mode:
sv: Läge:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
sv: Tryck på Skift 5 gånger för att aktivera klistriga tangenter

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
sv: Väljartangenter för panoreringsgest:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
sv: Skaka markören för att hitta den

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
sv: Förstoring:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
sv: Använd genvägar för att ändra invertering av skärmen och fönsterfärger

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
sv: Rulla medan väljartangenterna är nertryckta för att zooma

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
sv: Använd genvägar för att kontrollera zoomning

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
sv: Stark

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
sv: Zoomning:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
sv: Muspekare:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
sv: Musföljning:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
sv: Accelerationsfördröjning:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
sv: Accelerationstid:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
sv: Höjd:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
sv: Maximal hastighet:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
sv: Pekaracceleration:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
sv: Upprepningsintervall:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
sv: Visa bildpunktsnät vid zoomnivå:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
sv: Bredd:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
sv: Zoomfaktor:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
sv: Deuteranopia (grön svag)

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
sv: Protanopia (röd svag)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
sv: Tritanopia (blå-gul)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
sv: Aktiveringsgenvägar:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
sv: Stäng av klistriga och långsamma tangenter efter:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
sv: Aktivera skärmläsare

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
sv: Aktivera fokusföljning

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
sv: Aktivera textmarkörföljning

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
sv: Lås klistriga tangenter

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
sv: Ring systemalarm när låstangenter används

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
sv: Visa underrättelse när väljartangent eller låstangent används

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
sv: Klistriga tangenter:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
sv: Använd numeriskt tangentbord för att flytta markör:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
sv: Återmatning:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
sv: Förstora område

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
sv: Fullskärm

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
sv: Blinka skärmen

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
sv: Invertera skärmfärger

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
sv: Systemalarm

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
sv: Zoomning och förstoring

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
sv: Invertera

en: Activation Shortcuts
sv: Aktiveringsgenvägar

en: Ask for Confirmation for a gesture
sv: Fråga efter bekräftelse för en gest

en: Audible bell:
sv: Hörbart alarm:

en: Beep if a bounce key event is rejected
sv: Ljudsignal vid en underkänd studsande tangenthändelse

en: Beep on a rejected keypress
sv: Ljudsignal vid en underkänd tangentnedtryckning

en: Beep on a slow keypress
sv: Ljudsignal vid långsam tangentnedtryckning

en: Beep on a sticky key press
sv: Ljudsignal vid tryck på klistriga tangenter

en: Beep on an accepted keypress
sv: Ljudsignal vid en accepterad tangentnedtryckning

en: Blue
sv: Blå

en: Bounce Keys
sv: Studsande tangenter

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
sv: Fördröjning:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
sv: Aktivera

en: Bounce keys:
sv: Studsande tangenter:

en: Button search audio file
sv: Knapp för sökning efter ljudfil

en: Color of the Visual Bell
sv: Färg på det visuella alarmet

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
sv: Färg

en: Configure Notifications…
sv: Anpassa underrättelser…

en: Confirm access to the Keyboard
sv: Bekräfta åtkomst av tangentbordet

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
sv: Färgblindhetskorrigering

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
sv: Kunde inte ställa in g-inställningar för Orca: "%1" misslyckades

en: Customize system bell
sv: Anpassa systemalarm

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
sv: Eget ljud:

en: Delay for the key press
sv: Fördröjning för tangentnedtryckning

en: Delay for the mouse movement
sv: Fördröjning för musrörelsen

en: Delay for timeout
sv: Fördröjning för tidsgräns

en: Disable when two keys are held down
sv: Inaktivera när två tangenter hålls nere

en: Display a confirmation dialog
sv: Visa bekräftelsedialogruta

en: Duration of the Visual Bell
sv: Längden på det visuella alarmet

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
sv: Längd:

en: Enable Screen Reader
sv: Aktivera skärmläsare

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
sv: Aktivera

en: Error: Could not launch "orca --setup"
sv: Fel: Kunde inte starta "orca --setup"

en: Green
sv: Grön

en: Invert the system colors on the bell
sv: Invertera systemfärgerna för alarmet

en: KWin
sv: Kwin

en: Lock the sticky keys
sv: Lås klistriga tangenter

en: Magnification
sv: Förstoring

en: Maximum Velocity
sv: Maximal hastighet

en: Mouse Key Curve
sv: Mustangentkurva

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Move Mouse to Center
sv: Flytta musen till mitten

en: Move Mouse to Focus
sv: Flytta musen till fokus

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
sv: ogg-, oga- och wav-ljudfiler (*.ogg *.oga *.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
sv: Underrättelse när en väljartangent används

en: Please choose an audio file
sv: Välj en ljudfil

en: Purple
sv: Violett

en: Red
sv: Röd

en: Repetition interval for the mouse movement
sv: Upprepningsintervall för musrörelsen

en: Ring system bell when modifier keys are used
sv: Ring systemalarm när väljartangenter används

en: Ring system bell when rejected
sv: Ring systemalarm när underkänd

en: Ring system bell:
sv: Ring systemalarm:

en: Ring the system bell
sv: Ring systemalarm

en: Search audio file for the system bell
sv: Sök ljudfil efter systemalarm

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
sv: Skaka markör

en: Show a notification
sv: Visa en underrättelse

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
sv: Fördröjning:

en: Slow keys:
sv: Långsamma tangenter:

en: Sound file for the Bell
sv: Ljudfil för alarmet

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
sv: Väljartangenter

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
sv: Tangentbordsfilter

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
sv: Musnavigering

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

en: Time to hit maximum velocity
sv: Tid för att nå maximal hastighet

en: Toggle Invert Effect
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt

en: Toggle Invert Effect on Window
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt för fönster

en: Toggle keys beep
sv: Sätt på eller stäng av tangentljud

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
sv: Stäng av klistriga tangenter när två tangenter trycks ner samtidigt

en: Use Gestures
sv: Använd gester

en: Use System Bell
sv: Använd systemalarm

en: Use a beep for access
sv: Använd en ljudsignal för åtkomst

en: Use a delay for bouncing
sv: Använd en fördröjning för studs

en: Use a timeout delay
sv: Använd en tidsgräns

en: Use a visual bell instead of a sound
sv: Använd visuellt alarm istället för ett ljud

en: Use keys to control the mouse
sv: Använd tangenter för att styra musen

en: Use slow keypresses
sv: Använd långsamma tangenter

en: Use sticky Keys
sv: Använd klistriga tangenter

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
sv: när en tangent &accepteras

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
sv: &när en tangent trycks ner

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
sv: när en tangent &underkänns

en: Visual bell:
sv: Visuellt alarm:

en: When a shortcut is used:
sv: När en genväg används:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
sv: Om korrigering av färgblindhet är aktiverad

en: Whether Shake Cursor is enabled
sv: Om skaka markör är aktiverat

en: Whether the Invert effect is enabled
sv: Om inverteringseffekten är aktiverad

en: Whether the Magnifier effect is enabled
sv: Om förstoringseffekten är aktiverad

en: Whether the Zoom effect is enabled
sv: Om zoomeffekten är aktiverad

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
sv[0]: %1 bildpunkt
sv[1]: %1 bildpunkter

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
sv: bildpunkter
