kate - en to sv translation catalogue (491 entries)

en:  [read only]
sv:  [skrivskyddad]

en: %1 cannot open folders
sv: %1 kan inte öppna kataloger

en: %1 doesn't exist in a git repo.
sv: %1 finns inte i Git-arkivet.

en: &All Sessions
sv: &Alla sessioner

en: &Auto hide tabs
sv: Dölj flikar &automatiskt

en: &Backward button pressed:
sv: &Bakåtknappen använd:

en: &Behavior
sv: &Beteende

en: &Close Document
sv: Stän&g dokument

en: &Double click opens a new document
sv: &Dubbelklick öppnar ett nytt dokument

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Expand tabs
sv: &Expandera flikar

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Forward button pressed:
sv: &Framåtknappen använd:

en: &Go
sv: &Gå

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Ignore Changes
sv: &Ignorera ändringar

en: &Limit number of tabs:
sv: Begränsa antal f&likar:

en: &Limit output view history:
sv: &Begränsa visningshistorik:

en: &Load last used session
sv: &Ladda senast använda session

en: &Manage Sessions...
sv: &Hantera sessioner...

en: &Manually choose a session
sv: &Välj en session manuellt

en: &Middle click closes a document
sv: &Mittenklick stänger ett dokument

en: &Mouse
sv: &Mus

en: &Next Tab
sv: &Nästa flik

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Open Containing Folder
sv: Ö&ppna katalog med innehåll

en: &Other Application...
sv: &Annat program...

en: &Plugins Handbook
sv: &Handbok insticksprogram

en: &Previous Tab
sv: &Föregående flik

en: &Quick Open
sv: &Snabböppna

en: &Recent Sessions
sv: Senaste sessione&r

en: &Reload
sv: Upp&datera

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Reopen Latest Closed Document(s)
sv: Öppna senast stän&gda dokument igen

en: &Save Session
sv: &Spara session

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Show close button
sv: Visa &stängningsknapp

en: &Sidebars
sv: &Sidorader

en: &Start new session
sv: &Starta ny session

en: &Status Bar Items
sv: Objekt på &statusraden

en: &Switch to output view upon message type:
sv: &Byt till utmatningsvy vid meddelandetyp:

en: &Tabs
sv: &Flikar

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &View
sv: &Visa

en: &View Difference
sv: &Visa skillnad

en: &Window Color Scheme
sv: &Fönsterfärgschema

[ctx: 'Next Tab'/'Previous Tab' is an existing action name. Please use the same text here as it is used in that action's translation]
en: Allow cycling through tabs. If unchecked, the action 'Next Tab'/'Previous Tab' will not go to first/last tab after reaching the end
sv: Tillåt att gå igenom flikar cykliskt. Om avmarkerat, går inte alternativen 'Nästa flik' eller 'Föregående flik' till första eller sista fliken när de når slutet eller början

en: 'showtoolview $toolview_name'. Hide a toolview panel. Available panels: %1
sv: 'showtoolview $toolview_name'. Dölj en verktygspanel. Tillgängliga paneler: %1

en: 'showtoolview $toolview_name'. Show a toolview panel. Available panels: %1
sv: 'showtoolview $toolview_name'. Visa en verktygspanel. Tillgängliga paneler: %1

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
sv: © 2000-2024 Kate-upphovsmännen

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
sv: Hittade inte <b>git</b>. Git behövs för att jämföra dokumenten. Om git redan är installerat, säkerställ att det finns i PATH-variabeln. Se https://git-scm.com/downloads.

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
sv: <p>Dokumentet '%1' har ändrats, men inte sparats.</p><p>Vill du spara dina ändringar eller kasta dem?</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
sv: <p>Du försöker öppna en eller flera stora filer:</p><ul>%1</ul><p>Vill du fortsätta?</p><p><strong>Var medveten om att Kate kan sluta svara under en viss tid när stora filer öppnas.</strong></p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
sv: <qt>Dokumenten som listas nedan har ändrats på disk.<p>Välj ett eller flera åt gången och tryck på en åtgärdsknapp till listan är tom.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
sv: <qt>Följande dokument har ändrats. Vill du spara dem innan de stängs?</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
sv: <qt>Du ska just dölja sidoraderna. Det är inte längre möjligt att komma åt verktygsvyerna direkt med musen, när sidoraderna är dolda, så om du behöver komma åt sidoraderna igen, använd <b>Visa &gt; Verktygsvyer &gt; Visa sidorader</b> i menyn. Det är fortfarande möjligt att visa eller dölja verktygsvyerna med tilldelade snabbtangenter.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
sv: Byt till flik %1

[ctx: @action:button]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
sv: Öppna alla filer

[ctx: @action:button]
en: Reopen
sv: Öppna igen

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
sv: Byt till instans

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
sv: Byt namn...

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
sv: Diagnostikvy

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
sv: %1 [undertryckt: %2]

[ctx: @info]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
sv: Fel i reguljärt uttryck: %1
    position %2: %3

[ctx: @info]
en: Info
sv: Information

[ctx: @info]
en: Log
sv: Logg

[ctx: @info]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear diagnostics
sv: Rensa diagnostik

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
sv: Kopiera arkiveringskondensat

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
sv: Kopiera filnamn

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
sv: Kopiera plats

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
sv: Visa fullständig arkivering

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
sv: Arkivering %1

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
sv: Filhistorik - %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
sv: Öppna filer rekursivt

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
sv: Öppna katalog

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
sv: En stor begränsning kan öka fönsterstorleken, aktivera gärna 'Tillåt flikrullning' för att förhindra det. Obegränsade flikar är alltid rullningsbara.

en: A tool view to display context associated with the current cursor position (LSP hints, diagnostics)
sv: En verktygsvy för att visa sammanhang associerade med markörens nuvarande position (LSP-tips, diagnostik)

en: Add Global Suppression
sv: Lägg till global undertryckning

en: Add Local Suppression
sv: Lägg till lokal undertryckning

en: All
sv: Alla

en: All Projects
sv: Alla projekt

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sv: Alla personer som har bidragit och som jag har glömt att nämna

en: Allow tab scrolling
sv: Tillåt flikrullning

en: Application Startup Behavior
sv: Beteende vid programstart

en: Application Startup/Shutdown Behavior
sv: Beteende vid programstart och avstängning

en: Automatically save and restore:
sv: Spara och återställ automatiskt:

en: Bad PATH value
sv: Felaktigt värde på PATH

en: Behavior
sv: Beteende

en: Behavior Options
sv: Beteendealternativ

en: Bottom Sidebar
sv: Nedre sidorad

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
sv: Beräknar skillnaden mellan editorns innehåll och filen på disk för valt dokument.

en: Change Style
sv: Ändra stil

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
sv: Markera det här om du vill att alla vyer ska återställas varje gång du öppnar programmet.

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
sv: Markera det här om du vill att dokumentinställningar som till exempel bokmärken ska sparas mellan redigeringssessioner. Inställningen återställs om dokumentet inte har ändrats när det öppnas igen.

en: Cl&ose Current View
sv: St&äng aktuell vy

en: Clear Diagnostics Filter
sv: Rensa diagnostikfilter

en: Clear Recent Files
sv: Rensa senaste filer

en: Clear all messages
sv: Rensa alla meddelanden

en: Click here to switch to the Quick Open view.
sv: Klicka här för att byta till snabböppningsvyn.

en: Clos&e All
sv: St&äng alla

en: Close
sv: Stäng

en: Close &All Documents
sv: Stäng &alla dokument.

en: Close &Window
sv: Stäng &fönster

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: Close Inactive Views
sv: Stäng inaktiva vyer

en: Close O&ther
sv: S&täng övriga

en: Close Orp&haned
sv: Stäng över&givna

en: Close Other &Documents
sv: Stäng övriga &dokument

en: Close Others
sv: Stäng övriga

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close all documents beside current one?
sv: Stäng alla dokument utom nuvarande?

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
sv: Stäng alla dokument i fillistan som inte kunde öppnas igen, på grund av att de inte längre är tillgängliga.

en: Close all documents?
sv: Stäng alla dokument?

en: Close all open documents.
sv: Stäng alla öppna dokument.

en: Close documents with the window they belong to
sv: Stäng dokument med fönstret de hör till

en: Close every view but the active one
sv: Stäng alla vyer utom den aktiva

en: Close other open documents.
sv: Stäng övriga öppna dokument

en: Close the application entirely when the last file is closed
sv: Stäng programmet helt och hållet när den sista filen stängs

en: Close the current document.
sv: Stäng aktuellt dokument.

en: Close the currently active split view
sv: Stäng den delade vyn som för närvarande är aktiv

en: Close this window
sv: Stänger det här fönstret

en: Closing Aborted
sv: Avbryter avslutning

en: Collapse All
sv: Dra ihop alla

en: Compare
sv: Jämför

en: Compare with Active Document
sv: Jämför med aktivt dokument

en: Compare with Active Document Using
sv: Jämför med aktivt dokument med användning av

en: Configure
sv: Anpassa

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
sv: Anpassa programmets tilldelning av snabbtangenter.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
sv: Anpassa olika delar av programmet och redigeringskomponenten.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
sv: Anpassa vilka objekt som ska visas i verktygsrader.

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Context
sv: Sammanhang

en: Control view space splitting
sv: Kontrollera delning av vy-utrymmet

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
sv: Kopierar filsökväg för aktuell fil till klippbordet.

en: Copy &Location
sv: Kopiera p&lats

en: Copy Location
sv: Kopiera plats

en: Copy all text to clipboard
sv: Kopiera all text till klippbordet

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Core Developer
sv: Huvudsaklig utvecklare

en: Could not save the document 
    '%1'
sv: Kunde inte spara dokumentet 
    '%1'

en: Could not start program
sv: Kunde inte starta programmet

en: Create a new document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: Create a new window.
sv: Skapa ett nytt fönster.

en: Created
sv: Skapad

en: Current Project
sv: Aktuellt projekt

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
sv[0]: För närvarande finns det ett öppet dokument till. Byt till snabböppningsvyn genom att klicka här, för att se alla öppna dokument.
sv[1]: För närvarande finns det %1 öppna dokument till. Byt till snabböppningsvyn genom att klicka här, för att se alla öppna dokument.

en: D&etach Document
sv: Koppla loss dokum&ent

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
sv: Data du begärde skulle sparas kunde inte skrivas. Välj hur du vill fortsätta.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete file
sv: Ta bort fil

en: Delete unused meta-information after:
sv: Ta bort oanvänd metainformation efter:

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleted file %1
sv: Tar bort fil %1

en: Deletes the file belonging to the current document.
sv: Tar bort filen som hör ihop med aktuellt dokument.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
sv: Design av Kates maskot 'Cyberhackspetten Kate'

en: Detach Active Document
sv: Koppla loss aktivt dokument

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: Diagnostics View
sv: Diagnostikvy

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
sv: Diagnostikgränsen har uppnåtts, ytterligare diagnostik ignoreras. Gränsen kan anpassas i inställningarna.

en: Diagnostics limit:
sv: Diagnostikgräns:

en: Diff
sv: Jämför

en: Diff %1
sv: Jämför %1

en: Diff %1 .. %2
sv: Jämför %1 .. %2

en: Diff %1..%2
sv: Jämför %1..%2

en: Diff Style:
sv: Jämförelsestil:

en: Disable Suppression
sv: Inaktivera undertryckning

en: Discard Hunk
sv: Förkasta stycke

en: Discard Line | Discard Lines
sv[0]: Förkasta rad
sv[1]: Förkasta rader

en: Do you really want to delete file "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort filen "%1"?

en: Documents
sv: Dokument

en: Documents Modified on Disk
sv: Dokument ändrat på disk

en: Documents to open.
sv: Dokument att öppna.

en: Don't ask again
sv: Fråga inte igen

en: Downward Split View
sv: Dela vy neråt

en: Duplicate...
sv: Duplicera...

en: Elide tab text
sv: Avkorta fliktext

en: Enable Suppression
sv: Aktivera undertryckning

en: Enable tool view
sv: Aktivera verktygsvy

en: Error
sv: Fel

en: Error Creating Diff
sv: Fel när jämförelse skulle skapas

en: Errors
sv: Fel

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
sv: Misslyckades aktivera insticksprogrammet <b>%1</b>

en: Failed to get file history: %1
sv: Misslyckades hämta filhistorik: %1

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
sv: Misslyckades hämta filhistorik: git körbart program hittades inte i PATH

en: File "%1" could not be deleted.
sv: Filen "%1" kunde inte tas bort.

en: File "%1" could not be moved to "%2"
sv: Filen "%1" kunde flyttas till "%2"

en: File Act&ions
sv: F&ilåtgärder

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Files with unsaved changes
sv: Filer med osparade ändringar

en: Filter Sessions
sv: Filtrera sessioner

en: Focus %1
sv: Fokusera %1

en: Focus Navigation Bar
sv: Fokusera navigeringsrad

en: Focus Toolview
sv: Fokusera verktygsvy

en: Focus the navigation bar
sv: Fokusera på navigeringsraden

en: Focus the next tab.
sv: Fokusera på nästa flik.

en: Focus the previous tab.
sv: Fokusera på föregående flik

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
sv: Kataloger kan bara öppnas när projektets insticksprogram är aktiverat

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
sv: Tvinga att en ny instans av Kate startas (det ignoreras om start används, och en annan instans av Kate redan har öppnat given session), tvingad om inga parametrar eller ingen webbadress alls anges.

en: Former Core Developer
sv: Före detta huvudsaklig utvecklare

en: Fuzzy Filtering
sv: Inexakt filtrering

en: Get involved
sv: Engagera dig

en: Go to Next Location
sv: Gå till nästa position

en: Go to Previous Location
sv: Gå till föregående position

en: Hamburger Menu Toolbar
sv: Hamburgarmenyverktygsrad

en: Help
sv: Hjälp

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
sv: Här kan du se Kates alla tillgängliga insticksprogram. De med en markering är laddade, och laddas igen nästa gång Kate startas.

en: Hide All Tool Views
sv: Dölj alla verktygsvyer

en: Hide Button
sv: Dölj knapp

en: Hide Inactive Views
sv: Dölj inaktiva vyer

en: Hide every view but the active one
sv: Dölj alla vyer utom den aktiva

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: Highlighting for Ferite
sv: Färgläggning för Ferite

en: Highlighting for ILERPG
sv: Färgläggning för ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
sv: Färgläggning för Latex

en: Highlighting for Makefiles, Python
sv: Färgläggning för Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
sv: Färgläggning för Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sv: Färgläggning för RPM-spec-filer, Perl, Diff och mer

en: Highlighting for SQL
sv: Färgläggning för SQL

en: Highlighting for Scheme
sv: Färgläggning för Scheme

en: Highlighting for VHDL
sv: Färgläggning för VHDL

en: History back
sv: Bakåt i historik

en: History forward
sv: Framåt i historik

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
sv: Ikonstorlek för vänster och höger sidoradsknappar:

en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
sv: Om inaktiverat, visas ett namnlöst dokument i nya fönster.

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
sv: Om aktiverad, används en meddelanderuta för att visa alla filer som ändrats. Om inte aktiverat, blir du bara tillfrågad om vad som ska ske för varje individuell ändrad filen när den filens vy får fokus.

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
sv: Om aktiverad, öppnas varje dokument i sitt eget fönster. Om ej aktiverad, öppnas varje dokument under en ny flik i det aktuella fönstret.

en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
sv: Om aktiverat, avslutas programmet när den sista filen som redigeras stängs, annars visas en tom sida så att du kan starta en ny fil.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
sv: Om avmarkerad öppnas den nya fliken på slutet.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
sv: Om en instans av Kate som redan kör används, blockera till den har avslutas, om webbadresser att öppna anges.

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
sv: För att öppna kataloger måste insticksprogrammet <b>%1</b> aktiveras. Aktivera det?

en: Include &window configuration
sv: Inkludera &fönsterinställningar

en: Info
sv: Information

en: Invalid hash
sv: Ogiltigt kondensat

en: Jump to Next File
sv: Gå till nästa fil

en: Jump to Next Hunk
sv: Gå till nästa stycke

en: Jump to Previous File
sv: Gå till föregående fil

en: Jump to Previous Hunk
sv: Gå till föregående stycke

en: KWrite
sv: Kwrite

en: KWrite - Text Editor
sv: Kwrite - Texteditor

en: KWrite Author
sv: Kwrites upphovsman

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sv: Ångra-historik för Kwrite, Ispell-integration

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sv: Kwrite-stöd för XML-syntaxfärgläggning

en: KWrite port to KParts
sv: Anpassning av Kwrite till Kparts

en: Kate - Advanced Text Editor
sv: Kate - Avancerad texteditor

en: Keep &meta-information past sessions
sv: Behåll &metainformation mellan sessioner

en: Last opened
sv: Senast öppnad

en: Left Sidebar
sv: Vänster sidorad

en: Left Split View
sv: Dela vy åt vänster

en: List of %1 seperated directories where Kate will look for programs to run. This list will be prepended to your PATH environment variable. E.g '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'
sv: Lista över %1 separata kataloger där Kate söker efter program att köra. Listan läggs till din miljövariabel PATH, t.ex. '/home/USER/myapps/bin/:/home/USER/.local/bin'

en: Location
sv: Plats

en: Log
sv: Logg

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Make the next split view the active one.
sv: Gör den nästa delade vyn den aktiva.

en: Make the previous split view the active one.
sv: Gör den föregående delade vyn den aktiva.

en: Make the split view intuitively downward the active one.
sv: Skapa den delade vyn intuitivt nedanför den aktiva.

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
sv: Skapa den delade vyn intuitivt till vänster om den aktiva.

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
sv: Skapa den delade vyn intuitivt till höger om den aktiva.

en: Make the split view intuitively upward the active one.
sv: Skapa den delade vyn intuitivt ovanför den aktiva.

en: Manage Sessions
sv: Hantera sessioner

en: Manage Sessions...
sv: Hantera sessioner...

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
sv: Maximalt antal diagnostikposter som tillåts i verktygsvyn Diagnostik

en: Maximum number of entries in recent file list:
sv: Maximalt antal filer i listan Senaste filer:

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
sv: &Ny session

en: Modified
sv: Ändrad

en: Move Document to New Horizontal Split
sv: Flytta dokument till ny horisontell delning

en: Move Document to New Vertical Split
sv: Flytta dokument till ny vertikal delning

en: Move Splitter Down
sv: Flytta delning neråt

en: Move Splitter Left
sv: Flytta delning åt vänster

en: Move Splitter Right
sv: Flytta delning åt höger

en: Move Splitter Up
sv: Flytta delning uppåt

en: Move To
sv: Flytta till

en: Move the splitter of the current view down
sv: Flytta delningen av den nuvarande vyn neråt

en: Move the splitter of the current view to the left
sv: Flytta delningen av den nuvarande vyn åt vänster

en: Move the splitter of the current view to the right
sv: Flytta delningen av den nuvarande vyn åt höger

en: Move the splitter of the current view up
sv: Flytta delningen av den nuvarande vyn uppåt

en: Name
sv: Namn

en: Navigate to this column.
sv: Flytta till den här kolumnen.

en: Navigate to this line.
sv: Flytta till den här raden.

en: Navigation Bar
sv: Navigeringsrad

en: Never
sv: Aldrig

en: New &Window
sv: Nytt &fönster

en: New File
sv: Ny fil

en: New Session
sv: Ny session

en: New file %1
sv: Ny fil %1

en: New file name
sv: Nytt filnamn

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
sv: Ny fil öppnad medan Kate försöker avslutas. Avbryter avslutning.

en: Newly-created unsaved files
sv: Nyskapade osparade filer

en: Next Item
sv: Nästa objekt

en: Next Split View
sv: Nästa delade vy

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: No differences found
sv: Inga skillnader funna

en: No recent documents
sv: Inga senaste dokument

en: No recent documents or projects
sv: Inga senaste dokument eller projekt

en: No saved sessions
sv: Inga sparade sessioner

en: No toolview found for name: '%1'. Is the plugin for it disabled or the name is misspelled?
sv: Ingen verktygsvy hittades med namn: '%1'. Är insticksprogrammet för den inaktiverad eller namnet felstavat?

en: One Down
sv: Ner ett steg

en: One Left
sv: Vänster ett steg

en: One Right
sv: Höger ett steg

en: One Up
sv: Upp ett steg

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
sv: Försök bara återanvända en instans av Kate med detta process-id (ignoreras om start används och en annan instans av Kate redan har den angivna sessionen öppen).

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open File...
sv: Öppna fil...

en: Open Folder...
sv: Öppna katalog...

en: Open Selected Files...
sv: Öppna markerade filer...

en: Open W&ith
sv: Öppna &med

en: Open a form to quick open documents.
sv: Visa ett formulär för att snabböppna dokument.

en: Open an existing document for editing
sv: Öppnar ett befintligt dokument för redigering

en: Open as Template
sv: Öppna som mall

en: Open each document in its own window
sv: Öppna varje dokumentet i sitt eget fönster

en: Open new tabs to the right of the current tab
sv: Öppna nya flikar till höger om aktuell flik

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
sv: Öppna aktuellt dokument med ett annat program som är registrerat med filtypen, eller med ett program du väljer.

en: Opening Large File
sv: Öppnar stor fil

en: Opens the active document in a new window and closes it in the current window
sv: Öppnar det aktiva dokumentet i ett nytt fönster och stänger det i det aktuella fönstret

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
sv: Öppnar dokumentet i ett nytt fönster och stänger det i det aktuella fönstret

en: Output
sv: Utmatning

en: Output timestamps with date
sv: Skriv tidsstämplar med datum

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
sv: Skriver över valda dokument, kasta ändringarna på disk

en: Own Section
sv: Egen sektion

en: PHP Keyword/Datatype list
sv: PHP-nyckelord/Datatyplista

en: Patches and more
sv: Programfixar och mer

en: Plugin Manager
sv: Insticksprogramhanterare

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Previous Item
sv: Föregående objekt

en: Previous Split View
sv: Föregående delade vy

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Project: %1
sv: Projekt: %1

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Python Plugin Developer
sv: Utvecklare av Python-insticksprogram

en: QA and Scripting
sv: Kvalitetssäkring och skript

en: Quick Fix
sv: Snabbrättning

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Raw
sv: Obehandlad

en: Read handbook
sv: Läs handbok

en: Read the contents of stdin.
sv: Läs innehåll från standardinmatning.

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Recent Documents and Projects
sv: Senaste dokument och projekt

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Reload A&ll
sv: Uppdatera a&lla

en: Reload all open documents.
sv: Ladda om alla öppna dokument.

en: Reload selected documents from disk
sv: Läs in valda dokument från disk igen

en: Remove Global Suppression
sv: Ta bort global undertryckning

en: Remove Local Suppression
sv: Ta bort lokal undertryckning

en: Remove modified flag from selected documents
sv: Ta bort ändringsmarkering från valda dokument

en: Rename file
sv: Byt namn på fil

en: Renames the file belonging to the current document.
sv: Byter namn på filen som hör ihop med aktuellt dokument.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
sv: Öppnar dokumentet eller dokumenten som senast stängdes igen

en: Reopening files from the last session...
sv: Öppnar filer från senaste sessionen igen...

en: Restore
sv: Återställ

en: Right Sidebar
sv: Höger sidorad

en: Right Split View
sv: Dela vy åt höger

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
sv: Att köra editorn med kdesu kan orsaka fel och exponerar dig för säkerhetsrisker. Använd istället editorn normalt så blir du tillfrågad om utökade privilegier när dokument sparas vid behov.

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
sv: Att köra editorn med sudo kan orsaka fel och exponerar dig för säkerhetsrisker. Använd istället editorn normalt så blir du tillfrågad om utökade privilegier när dokument sparas vid behov.

en: Sa&ve All
sv: S&para alla

en: Save As
sv: Spara som

en: Save As (%1)
sv: Spara som (%1)

en: Save Documents
sv: Spara dokument

en: Save Session &As...
sv: Spara session s&om...

en: Save all open, modified documents to disk.
sv: Spara alla öppna, ändrade dokument till disk.

en: Saved Sessions
sv: Sparade sessioner

en: Script error. Expected a toolview name. Available: %1
sv: Skriptfel. Förväntade namnet på en verktygsvy. Tillgängliga: %1

en: Scripting
sv: Styrning via skript

en: Se&lect All
sv: Markera a&lla

en: Search...
sv: Sök...

en: Sele&ction
sv: Mar&kering

en: Sess&ions
sv: Sess&ioner

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
sv: Sessionen '%1' är redan öppen i en annan instans av Kate. Byt till den eller öppna igen i den här instansen?

en: Session Chooser
sv: Sessionsväljare

en: Session Elements
sv: Sessionselement

en: Session Management
sv: Sessionshantering

en: Session Name
sv: Sessionsnamn

en: Session Renaming
sv: Namnbyte av session

en: Session name:
sv: Sessionsnamn:

en: Session will be deleted on dialog close
sv: Sessionen kommer att tas bort när dialogrutan stängs

en: Set encoding for the file to open.
sv: Ange kodning för filen som ska öppnas.

en: Sho&w Path in Titlebar
sv: Visa sök&väg i namnlist

en: Show %1
sv: Visa %1

en: Show %1 Button
sv: Visa knappen %1

en: Show &Tabs
sv: Visa &flikar

en: Show File Git History
sv: Visa filens Git-historik

en: Show Hover Info
sv: Visa när muspekaren hålls över

en: Show Navigation Bar
sv: Visa navigeringsrad

en: Show Side&bars
sv: Visa sido&rader

en: Show current symbol in navigation bar
sv: Visa aktuell symbol på navigeringsrad

en: Show text for left and right sidebar buttons
sv: Visa text för vänster och höger sidoradsknappar

en: Show the complete document path in the window caption
sv: Visa den fullständiga sökvägen till dokumentet i fönstrets namnlist

en: Show the welcome page
sv: Visa välkomstsidan

en: Show welcome page for new window
sv: Visa välkomstsida för nya fönster

en: Show welcome view for new windows
sv: Visa välkomstvy för nya fönster

en: Show/Hide Commit Info
sv: Visa eller dölj incheckningsinformation

en: Shows a hint how to compare documents.
sv: Visar ett tips om hur man jämför dokument.

en: Side By Side
sv: Sida vid sida

en: Sidebar Buttons
sv: Sidoradens knappar

en: Specify a name for this session
sv: Ange nytt namn på den här sessionen

en: Specify a new name for session: %1
sv: Ange nytt namn på session: %1

en: Split &Horizontal
sv: Dela &horisontellt

en: Split Ve&rtical
sv: Dela &vertikalt

en: Split View
sv: Delad vy

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
sv: Dela vyn som för närvarande är aktiv horisontellt i två vyer och flytta dokumentet som för närvarande är aktivt till den undre vyn.

en: Split the currently active view horizontally into two views.
sv: Dela vyn som för närvarande är aktiv horisontellt i två vyer.

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
sv: Dela vyn som för närvarande är aktiv vertikalt i två vyer och flytta dokumentet som för närvarande är aktivt till den högra vyn.

en: Split the currently active view vertically into two views.
sv: Dela vyn som för närvarande är aktiv vertikalt i två vyer.

en: Stage Hunk
sv: Förbered stycke

en: Stage Line | Stage Lines
sv[0]: Förbered rad
sv[1]: Förbered rader

en: Start Kate with a given session.
sv: Starta Kate med en angiven session.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
sv: Starta Kate med en ny anonym session, medför '-n'.

en: Starting Up
sv: Startar

en: Status on Disk
sv: Status på disk

en: Sync section size with tab positions
sv: Synkronisera sektionsstorlek med flikpositioner

en: Synchronize Scrolling
sv: Synkronisera rullning

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
sv: Synkronisera rullning av den delade vyn med andra synkroniserade delade vyer

en: Testing, ...
sv: Testar...

en: The Editing Commands
sv: Redigeringskommandon

en: The cool buffersystem
sv: Det häftiga buffersystemet

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
sv: Jämförelsekommandot misslyckades. Försäkra dig om att git är installerat och i din sökväg.

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
sv: Dokumentet '%1' har ändrats. Vill du spara dina ändringar eller kasta dem?

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
sv: Filen "%1" kunde inte öppnas. Det är inte en normal fil, det är en katalog.

en: The file '%1' does not exist
sv: Filen '%1' finns inte

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sv: Filerna och webbadresserna som öppnas av programmet kommer att tas bort efter användning

en: The path '%1' doesn't exist
sv: Sökvägen '%1' finns inte

en: The plugin required to open folders was not found
sv: Insticksprogrammet som krävs för att öppna kataloger hittades inte

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
sv: Det valda programmet kunde inte startas. Kanske är det inte installerat.

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
sv: Sessionen innehåller listan över öppna dokument, listan över senast öppnade filer, bokmärken, markörpositioner, etc. När sessionen laddas återställs alla element.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
sv: Sessionens namn kunde inte ändras till "%1". Misslyckades skriva till "%2"

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
sv: (aldrig)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en: %v day | %v days
sv[0]: %v dag
sv[1]: %v dagar

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in all projects (right click to configure)
sv: Sök efter filer i alla projekt (högerklicka för att anpassa)

[ctx: The text is shown as a placeholder in an input line edit, keep it short]
en: Search files in current project (right click to configure)
sv: Sök efter filer i aktuellt projekt (högerklicka för att anpassa)

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
sv: Det finns redan en befintlig session med namnet du valt: %1
    Välj ett annat.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
sv: Det här visar filer som du nyligen öppnat, och låter dig enkelt öppna dem igen.

en: This shows help files for various available plugins.
sv: Det här visar hjälpfiler för olika tillgängliga insticksprogram.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
sv: Det här stänger alla öppna dokument utom det nuvarande. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
sv: Det här stänger alla öppna dokument. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
sv: Det här döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.

en: To save a session, you must specify a name.
sv: För att spara en session måste du ange ett namn.

en: Toggle Orientation
sv: Ändra orientering

en: Toggle Scroll Synchronization
sv: Ändra rullningssynkronisering

en: Toggle scroll synchronization for the current view
sv: Ändra rullningssynkronisering för den nuvarande vyn

en: Toggles the orientation of the current split view
sv: Ändrar orientering av den nuvarande delade vyn

en: Tool &Views
sv: &Verktygsvyer

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
sv: Visa jämförelse med fullständigt sammanhang, inte bara de ändrade raderna

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
sv: Läs in jämförelse igen

en: Toolview Manager
sv: Verktygsvyhanterare

en: Top Sidebar
sv: Övre sidorad

en: Unified
sv: Förenad

en: Unlimited
sv: Obegränsade

en: Unstage Hunk
sv: Avlägsna stycke

en: Unstage Line | Unstage Lines
sv[0]: Avlägsna rad
sv[1]: Avlägsna rader

en: Upward Split View
sv: Dela vy uppåt

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
sv: Använd en separat dialogruta för att hantera extern ändrade filer

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
sv: Använd sammanhangsberoende meny i flikraden för att jämföra två dokument

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
sv: Använd det här kommandot för att visa eller dölja flikar i vyerna

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
sv: Använd det här kommandot för att visa eller dölja fönstrets statusrad

en: User Feedback
sv: Användaråterkoppling

en: Very nice help
sv: Väldigt fin hjälp

en: Visit homepage
sv: Besök hemsida

en: Warning
sv: Varning

en: Warnings
sv: Varningar

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome Page
sv: Välkomstsida

en: Welcome to %1
sv: Välkommen till %1

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
sv: När ett fönster stängs, stängs också dokumenten som bara är öppnade i fönstret.

en: When checked double click opens a new document.
sv: När markerat öppnar dubbelklick ett nytt dokument.

en: When checked each tab will display a close button.
sv: När markerat visar varje flik en stängningsknapp.

en: When checked middle click closes a document.
sv: När markerad stänger mittenklick ett dokument.

en: When checked tab text might be elided if its too long.
sv: När markerat kan fliktexten avkortas om den är för lång.

en: When checked tabs take as much size as possible.
sv: När markerat upptar flikar så mycket plats som möjligt.

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
sv: När markerat döljs flikar om bara ett dokument är öppet.

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
sv: När markerat tillåter det att flikraden rullas när antal flikar är stort.

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
sv: När aktiverat bestäms sektionsstorleken av flikarnas positioner.
    Alternativet påverkar inte den nedre sidoraden.

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
sv: När aktiverad, inleds utdataradernas tidsstämplar med datum.

en: Wildcard Filtering
sv: Filtrering med jokertecken

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
sv: Katalogen %1 släpptes i Kate. Vill du öppna alla filer som den innehåller?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Du har osparade ändringar. Vill du verkställa ändringarna eller kasta dem?

en: [NEW]
sv: [Ny]

en: [OLD]
sv: [Gammal]

en: [urls...]
sv: [webbadresser...]

en: column
sv: kolumn

en: encoding
sv: kodning

en: line
sv: rad

en: pid
sv: process-id
