dolphin - en to sv translation catalogue (820 entries)

en:  level deep |  levels deep
sv[0]:  nivå djup
sv[1]:  nivåer djup

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Go
sv: &Gå

en: &View
sv: &Visa

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
sv: %1 kopia

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
sv: <para>De markerade filerna och katalogerna har lagts på klippbordet. Nu kan åtgärden <emphasis>klistra in</emphasis> användas för att överföra dem från klippbordet till vilken annan plats som helst. De kan till och med överföras till andra program genom att använda deras respektive åtgärder för att <emphasis>klistra in</emphasis>.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
sv[0]: %1 och en halv stjärna
sv[1]: %1 och en halv stjärnor

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
sv[0]: %1 stjärna
sv[1]: %1 stjärnor

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
sv[0]: Kopiera %2 till klippbordet
sv[1]: Kopiera %2 till klippbordet

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
sv[0]: Kopiera platsen för %2 till klippbordet
sv[1]: Kopiera platsen för %2 till klippbordet

[ctx: @action]
en: Copy…
sv: Kopiera…

[ctx: @action]
en: Create File…
sv: Skapa fil…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
sv: Skapa katalog…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
sv[0]: Klipp ut %2 till klippbordet
sv[1]: Klipp ut %2 till klippbordet

[ctx: @action]
en: Cut…
sv: Klipp ut…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
sv[0]: Duplicera %2
sv[1]: Duplicera %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
sv[0]: Flytta %2 till papperskorgen
sv[1]: Flytta %2 till papperskorgen

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
sv[0]: Ta bort %2 permanent
sv[1]: Ta bort %2 permanent

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
sv[0]: Byt namn på %2
sv[1]: Byt namn på %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
sv: Ta bort (med papperskorgens genväg)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
sv: Klistra in från klippbordet

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
sv: Stäng påminnelsen

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
sv: Påminn mig inte igen

[ctx: @action keep short]
en: More
sv: Mer

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
sv: Lägg till nätverkskatalog

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
sv: Lägg till etiketter

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
sv: Avbryt kopiering

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
sv: Avbryt klipp ut

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
sv: Avbryt duplicera

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
sv: Avbryt flytta

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
sv: Avbryt namnbyte

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
sv: Ladda ner nya tjänster…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
sv: Avsluta markeringsläge

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
sv: Jag förstår och accepterar riskerna

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
sv: Installera Filelight…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
sv[0]: Öppna %1 objekt
sv[1]: Öppna %1 objekt

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
sv[0]: Öppna %1 terminal
sv[1]: Öppna %1 terminaler

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
sv: Byt namn och dölj

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
sv: Välj hemplats

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
sv: Använd nuvarande plats

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
sv: Använd standardplats

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
sv[0]: Etikett: %2
sv[1]: Etikett: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
sv: &Avsluta %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
sv: Välj…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
sv: Avsluta

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
sv: Agera som administratör igen

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
sv: Kopiera plats

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
sv: Kopiera plats…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
sv: Agera som administratör

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
sv: Spela mediafiler automatiskt

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
sv: Automatiska kolumnbredder

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
sv: Automatisk panorering

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
sv: Rensa markering

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
sv: Stäng övriga flikar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
sv: Komprimerat datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
sv: Anpassa papperskorgen…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
sv: Anpassa…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
sv: Kopiera till andra vyn

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
sv: Kopiera till andra vyn…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
sv: Egna kolumnbredder

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
sv: Koppla loss flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
sv: Gå till sista fliken

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
sv: Gå till flik %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
sv: Sista fliken

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
sv: Begränsa till hemkatalog

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
sv[0]: Platsrad
sv[1]: Platsrader

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
sv: Flytta till ny katalog…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
sv: Flytta till andra vyn

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
sv: Flytta till andra vyn…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
sv: Nästa flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
sv: Öppna sökväg

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
sv: Öppna sökväg under ny flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
sv: Öppna sökväg i nytt fönster

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
sv: Öppna under ny flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
sv: Öppna under nya flikar

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
sv: Öppna i delad vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
sv: Granska

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
sv: Föregående flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
sv: Byt namn på flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
sv: Byt namn…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
sv: Markera filer och kataloger

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
sv: Visa mål

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
sv: Visa zoomreglage

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
sv: Visa objekt när muspekaren hålls över det

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
sv: Sidovaddering

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
sv: Visa eller dölj filterrad

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
sv: Visa eller dölj sökrad

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
sv: Lägg till i Platser

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
sv: Stäng vänster vy

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
sv: Stäng höger vy

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
sv: &Redigera filtyp…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
sv: Kopiera till andra vyn

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
sv: Flytta till andra vyn

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
sv: Markera matchande objekt…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
sv: Avmarkera matchande objekt…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
sv: Ta bort…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
sv: Duplicera här

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
sv: Duplicera här…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
sv: Flytta till papperskorgen…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
sv: Nytt &fönster

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
sv: Ångra stäng flik

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
sv: &Nätverkskataloger

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
sv: Pro&gram

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
sv: Redigerbar plats

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
sv: Ersätt plats

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
sv: Lås paneler

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
sv: Lås upp paneler

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
sv[0]: Återställ till föregående plats
sv[1]: Återställ till föregående platser

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
sv: Mittenklick

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
sv: Kataloger först

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
sv: Dolda filer sist

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
sv: Jämför filer

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
sv: Fokusera inte terminalpanel

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
sv: Sök fil…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
sv: Fokusera terminalpanel

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
sv: Öppna %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
sv: Öppna &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
sv: Öppna föredraget sökverktyg

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
sv: Öppna terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
sv: Öppna terminal här

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
sv: Justera visningsstil…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
sv: Fokusera inte platspanel

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
sv: Fokusera inte terminalpanel

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
sv: Fokusera platspanel

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
sv: Nollställ zoomnivå

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
sv: Visa ytterligare information

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
sv: Visa paneler

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
sv: Visa i grupper

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
sv: Sortera enligt

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
sv: Kompakt

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
sv[0]: Åtgärder för ett markerat objekt
sv[1]: Åtgärder för %1 markerade objekt

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
sv: Åtgärder för aktuell vy

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
sv: Ändra visningsläge

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
sv: Markera

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
sv: Visa förhandsgranskningar

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
sv: Koppla loss vänster vy

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
sv: Koppla loss höger vy

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
sv: Koppla loss

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
sv: Dela

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
sv: Gömställe

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
sv: <application>Filelight</application> installerad med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
sv: <para>Att skapa <emphasis >förhandsgranskningar</emphasis > för fjärrkataloger är mycket kostsamt när det gäller nätverksresurser.</para><para >Inaktivera det om navigering i fjärrkataloger i Dolphin är långsam eller vid åtkomst av lagring via uppmätta anslutningar.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
sv: <para>Utnyttja administratörsrättigheter i Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigera till filen eller katalogen som ska ändras.</numbereditem><numbereditem>Aktivera alternativet "%1" antingen i <interface>Öppna meny|Mer|Visa</interface> eller <interface>Menyrad|Visa</interface>.<nl/>Standardgenväg: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>Efter behörighetskontroll kan filerna hanteras som administratör.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
sv: <para>Du är på väg att använda administratörsrättigheter. När du agerar som administratör kan du ändra eller ersätta vilken fil eller katalog som helst på systemet. Det inkluderar objekt som är avgörande för att systemet ska fungera.</para><para>Du kan <emphasis>ta bort alla användares data</emphasis> på datorn och <emphasis>förstöra installationen så att den inte kan repareras.</emphasis> Att bara lägga till en bokstav i en katalog eller filnamn eller dess innehåll kan göra ett system <emphasis>omöjligt att starta om.</emphasis></para><para>Du får förmodligen ingen annan varning även om du är på väg att förstöra systemet.</para><para >Du kanske vill <emphasis >säkerhetskopiera filer och kataloger</emphasis > innan du fortsätter.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
sv: <title>Markeringsläge</title><para>Markera filer eller kataloger för att hantera eller manipulera dem.<list><item>Tryck på en fil eller katalog för att markera den.</item><item>Tryck på en fil eller katalog som redan är markerad för att avmarkera den.</item><item>Att trycka på ett tomt utrymme rensar <emphasis>inte</emphasis> markeringen.</item><item>Markeringsrektanglar (skapade genom att dra från ett tomt utrymme) inverterar markeringsstatus för objekten inuti.</item><item>Att flytta med <shortcut>piltangenter</shortcut> ändrar <emphasis>inte</emphasis> markeringen.</item><item>Att trycka på <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> eller <shortcut>%3</shortcut> byter markering.</item></list></para><para>De tillgängliga åtgärdsknapparna längst ner ändras beroende på den nuvarande markeringen.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
sv: Administratörsbehörighet har löpt ut.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
sv: Behörighet krävs för att gå in i katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
sv: Kan inte kopiera till andra vyn. Inga filer markerade.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
sv: Kan inte kopiera till andra vyn. Den andra vyn innehåller redan objekten.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
sv: Kan inte kopiera till andra vyn. Du har inte rättighet att skriva i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
sv: Kan inte skapa ny fil. Du har inte rättighet att skapa objekt i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
sv: Kan inte skapa ny katalog. Du har inte rättighet att skapa objekt i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
sv: Kan inte klippa ut. Du har inte rättighet att flytta objekt från den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
sv: Kan inte ta bort. Du har inte rättighet att ta bort objekt från den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
sv: Kan inte duplicera här. Du har inte rättighet att skapa objekt i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
sv: Kan inte flytta till andra vyn. Inga filer markerade.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
sv: Kan inte flytta till andra vyn. Den andra vyn innehåller redan objekten.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
sv: Kan inte flytta till andra vyn. Du har inte rättighet att flytta objekt från den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
sv: Kan inte flytta till andra vyn. Du har inte rättighet att skriva i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
sv: Kan inte klistra in. Klippbordet är tomt.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
sv: Kan inte klistra in. Du har inte rättighet att skriva i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
sv: Kan inte byta namn. Du har inte rättighet att byta namn på objekt i den här katalogen.

[ctx: @info]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @info]
en: Close left view
sv: Stäng vänster vy

[ctx: @info]
en: Close right view
sv: Stäng höger vy

[ctx: @info]
en: Compact view mode
sv: Kompakt visningsläge

[ctx: @info]
en: Details view mode
sv: Detaljvisningsläge

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
sv: Dolphin måste startas om för att verkställa de uppdaterade inställningarna av versionskontrollsystem.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
sv: Dolphin lägger till metadata i filsystemet för kataloger där du ändrar visningsegenskaper. Om det inte är möjligt, skapas en dold .directory-fil istället.

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
sv: Dubbelklick utför

[ctx: @info]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: @info]
en: Go forward
sv: Gå framåt

[ctx: @info]
en: Icons view mode
sv: Ikonvisningsläge

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
sv: Flytta vänster vy till ett nytt fönster

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
sv: Flytta höger vy till ett nytt fönster

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
sv: Öppna ett nytt Dolphin-fönster

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
sv: Öppnar den virtuella gömställeskatalogen i ett delat fönster

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
sv: Panelinställningarna är också tillgängliga via deras sammanhangsberoende meny. Visa den genom att hålla nere höger musknapp på en panel.

[ctx: @info]
en: Restart now?
sv: Starta om nu?

[ctx: @info]
en: Searching…
sv: Söker…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
sv: Visa förhandsgranskning av filer och kataloger

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
sv: Några speciella vyer som sök, senaste filer, eller papperskorgen använder ändå en egen visningsstil.

[ctx: @info]
en: Split view
sv: Delad visning

[ctx: @info]
en: Stop loading
sv: Stoppa inläsning

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
sv: Hemkatalogens plats är ogiltig eller finns inte. Den kommer inte att användas.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
sv: Visningsegenskaper för alla kataloger kommer att ändras. Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
sv: Visningsegenskaper för alla underkataloger kommer att ändras. Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
sv: Stoppar laddningen av innehållet i nuvarande katalog.

[ctx: @info]
en: hidden
sv: dold

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
sv: Installation avslutades utan att rapportera att den lyckades. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
sv: %1 på platsen %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
sv: i en rutlayout på position %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
sv: i en rutlayout med markeringsläge på position %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
sv: på position %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
sv: med markeringsläge på position %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
sv[0]: %1 markerat objekt i en rutlayout på position %2
sv[1]: %1 markerade objekt i en rutlayout på position %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
sv[0]: %1 markerat objekt i en rutlayout med markeringsläge på position %2
sv[1]: %1 markerade objekt i en rutlayout med markeringsläge på position %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
sv[0]: %1 markerat objekt på position %2
sv[1]: %1 markerade objekt på position %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
sv[0]: %1 markerat objekt med markeringsläge på position %2
sv[1]: %1 markerade objekt med markeringsläge på position %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
sv: , länk till %1 i %2

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
sv: Markera en fil eller katalog vars plats ska kopieras.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska kopieras över.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska kopieras.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska klippas ut.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska dupliceras här.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska flyttas över.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska flyttas till papperskorgen.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
sv: Markera filerna och katalogerna som ska tas bort permanent.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
sv: Markera filen eller katalogen vars namn ska ändras.
    Namnändring i mängd är möjlig när flera objekt är markerade.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
sv: Agerar som administratör — Var försiktig!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
sv: Markeringsläge

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
sv: Markeringsläge: Klicka på filer eller kataloger för att markera eller avmarkera dem.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
sv: Agerar som administratör

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
sv: © 2006-2025 Dolphin-utvecklarna

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
sv: Dokumentation

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
sv: Underhåll (2012-2014) och utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
sv: Underhåll (2014-2018) och utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
sv: Underhåll (2018-2021) och utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
sv: Underhåll (sedan 2021) och utvecklare

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
sv: Underhåll (sedan 2021) och utvecklare (sedan 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
sv: Underhåll och utvecklare (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
sv: Ange sökväg till hemplats

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
sv: Kommando…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
sv: Räknar kataloger: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
sv: Kataloger: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
sv: Läser in katalog…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
sv: Sorterar…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
sv: <application>Dolphin</application> kräver <application>%1</application> för att hantera systemkontrollerade filer, men det är inte installerat.<nl/>Klicka på %2 för att installera <application>%1</application> eller %3 för att avbryta.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
sv: Dokument att öppna

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
sv: Dolphin öppnas explicit i ett nytt fönster.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
sv: Dolphin kommer att starta med delad visning.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
sv: Ställ  in Dolphin för administrativa uppgifter.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
sv: Starta Dolphin-demon (krävs bara för D-Bus gränssnittet).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
sv: Filer och kataloger skickade som argument kommer att markeras.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
sv: Att köra <application>Dolphin</application> med <command>sudo</command> avråds från. Kör <icode>%1</icode> istället.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
sv: Misslyckades installera <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>Försök installera <application>%1</application> manuellt istället.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
sv: Kunde inte hitta paketet %1.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
sv: 0 kataloger, 0 filer

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
sv[0]: 1 fil
sv[1]: %1 filer

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
sv[0]: 1 fil markerad
sv[1]: %1 filer markerade

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
sv[0]: 1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
sv[0]: 1 katalog markerad
sv[1]: %1 kataloger markerade

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
sv: Skapade katalog.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
sv: Borttagningsåtgärd slutförd.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
sv: Dolphin stöder inte webbsidor, webbläsaren har startats

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
sv: Installerar Filelight…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
sv: Felaktigt protokoll

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
sv: Ogiltigt protokoll '%1'

[ctx: @info:status]
en: No items found.
sv: Inga objekt hittades.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
sv: Protokollet stöds inte av Dolphin, standardprogram har startats

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
sv: Kopierade med lyckat resultat.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
sv: Länkade med lyckat resultat.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
sv: Flyttade till papperskorgen med lyckat resultat.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
sv: Flyttade med lyckat resultat.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
sv: Bytte namn med lyckat resultat.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
sv: Platsen '%1' är inte giltig.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
sv: Platsen är tom.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
sv: Flytta till papperskorg slutförd.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
sv: Uppdaterar versionsinformation…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
sv: %1 ledigt

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
sv: Avsluta administratörsfunktion

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
sv: Dölj filterrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
sv: Behåll filter vid katalogbyte

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
sv: Flytta tangentbordsfokus till och från platspanelen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
sv: Flytta tangentbordsfokus till och från terminalpanelen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
sv: Avsluta sökning

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
sv: Uppdatera vy

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
sv: Sök efter filer och kataloger

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
sv: Visa filterrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
sv[0]: Storlek: 1 bildpunkt
sv[1]: Storlek: %1 bildpunkter

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
sv: Säkerhetskopior är filerna vars Mime-typ är application/x-trash, mönster: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
sv: %1 ledigt av %2 (%3 % använt)
    Klicka för att hantera användning av diskutrymme.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
sv: Katalogen är inte skrivbar för dig.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
sv: <para>Visar eller döljer <emphasis>informationspanelen</emphasis> på fönstrets högra sida.</para><para>Panelen tillhandahåller detaljerad information om objekten som musen hålls över eller om de markerade objekten. Annars informerar den dig om katalogen som för närvarande visas.<nl/>För enskilda objekt tillhandahålls en förhandsgranskning av deras innehåll.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
sv: <para><emphasis>Klipp ut, kopiera</emphasis> och <emphasis>klistra in</emphasis> fungerar mellan många program och är bland de mest använda kommandona. Det är därför deras <emphasis>snabbtangenter</emphasis> är placerade på en framträdande plats precis intill varandra på tangentbordet: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> och <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
sv: <para>Gå till katalogen som innehåller den som för närvarande visas.</para><para>Alla filer och kataloger är organiserade i ett hierarkiskt <emphasis>filsystem</emphasis>. Längst upp i hierarkin finns en katalog som innehåller alla data ansluten till datorn: <emphasis>rotkatalogen</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
sv: <para>Programmet känner bara till vilka filer eller kataloger som ska påverkas om de först är <emphasis>markerade</emphasis>. Klicka här för att aktivera <emphasis>Markeringsläge</emphasis>, som gör det så enkelt att markera och avmarkera som att klicka en gång på ett objekt.</para><para>När läget är aktiverat, visar en snabbåtkomstrad längst ner tillgängliga åtgärder för de objekt som för närvarande är markerade.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
sv: <para>Det här är <emphasis>menyraden</emphasis>. Den ger tillgång till kommandon och inställningsalternativ. Vänsterklicka på någon av menyerna på raden för att se innehållet.</para><para>Menyraden kan döljas genom att avmarkera <interface>Inställningar - Visa menyrad</interface>. Då blir det mesta av dess innehåll tillgänglig via knappen <interface>Meny</interface> i <emphasis>verktygsraden</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
sv: <para>Det här är panelen <emphasis>platser</emphasis>. Den låter dig gå till platser med bokmärken och komma åt diskar eller medier anslutna till datorn eller nätverket. Den innehåller också sektioner för att söka efter filer som nyligen sparades, eller filer av en viss typ.</para><para>Klicka på en post för att gå dit. Klicka istället med höger musknapp för att visa vilken post som helst under en ny flik eller nytt fönster.</para><para>Nya poster kan läggas till genom att dra kataloger till panelen. Högerklicka på en sektion eller post för att dölja den. Högerklicka på ett tomt utrymme i panelen och välj <interface>Visa dolda platser</interface> för att visa den igen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
sv: <para>Det här är <emphasis>verktygsraden</emphasis>. Den ger snabb åtkomst till ofta använda åtgärder.</para><para>Den är mycket anpassningsbar. Alla alternativ som visas i <interface>menyn</interface> eller i <interface>menyraden</interface> kan placeras i verktygsraden. Högerklicka bara på den och välj <interface>Anpassa verktygsrader…</interface> eller alternativet i <interface>menyn</interface>.</para><para>Radens plats och stilen på dess knappar kan också ändras med högerklicksmenyn. Högerklicka på en knapp om du vill visa eller dölja dess text.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
sv: <para>Det här är panelen <emphasis>terminal</emphasis>. Den beter sig som en normal terminal, men matchar alltid platsen i katalogvyn så att du kan navigera med båda.</para><para>Terminalpanelen behövs inte för enkel datoranvändning, men kan vara användbar för avancerade aktiviteter. Använd hjälpen i ett fristående terminalprogram som Terminal för att ta reda på mer om terminaler.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
sv: <para>Visar <emphasis>terminalprogram</emphasis> på de markerade objektens platser.</para><para>Använd hjälpen i terminalprogrammet för att ta reda på mer om terminaler.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
sv: <para>Visar ett <emphasis>terminalprogram</emphasis> på platsen som visas.</para><para>Använd hjälpen i terminalprogrammet för att ta reda på mer om terminaler.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
sv: <para>Visar en <emphasis>webbsida</emphasis> där du kan ge ett bidrag för att stödja fortsatt arbete på programmet och många andra projekt i <emphasis>KDE-gemenskapen</emphasis>.</para><para>Att ge ett bidrag är det enklaste och snabbaste sättet att stödja KDE och dess projekt effektivt. KDE-projekt är fritt tillgängliga, och därför behövs bidrag för att täcka saker som kräver medel som servrar, medarbetarmöten, etc.</para>.<para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> är den ideella organisationen bakom KDE-gemenskapen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
sv: <para>Öppnar ett föredraget sökverktyg på platsen som visas.</para><para>Använd menyn <emphasis>Fler sökverktyg</emphasis> för att ställa in det.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
sv: <para>Visar ett fönster där du kan ändra vilka knappar som visas i <emphasis>verktygsraden</emphasis>.</para><para>Alla alternativ som du ser i <interface>menyn</interface> kan också placeras i verktygsraden.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
sv: <para>Visar ett fönster som listar <emphasis>snabbtangenterna</emphasis>.<nl/>Där kan du ställa in tangentkombinationer som utlöser en åtgärd när de trycks ner samtidigt. Alla kommandon i programmet kan utlösas på detta sätt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
sv: <para>Öppnar ett fönster som leder dig igenom fel- och problemrapportering i programmet eller i annan KDE-programvara.</para><para>Felrapporter av hög kvalitet är mycket uppskattade. För att ta reda på hur du kan göra dina felrapporter så effektiva som möjligt <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>klicka här</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
sv: <para>Panelen tillhandahåller detaljerad information om objekten som musen hålls över eller om de markerade objekten. Annars informerar den dig om katalogen som för närvarande visas.<nl/>För enskilda objekt tillhandahålls en förhandsgranskning av deras innehåll.</para><para>Du kan ställa in vilken och hur information anges här genom att högerklicka.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
sv: <para>Panelen visar katalogerna i <emphasis>filsystemet</emphasis> i en <emphasis>trädvy</emphasis>.</para><para>Klicka på en katalog för att gå dit. Klicka på pilen till vänster om en katalog för att se dess underkataloger. Det tillåter att snabbt byta mellan vilka kataloger som helst.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
sv: <para>Byter mellan att ha en <emphasis>menyrad</emphasis> och att ha knappen <interface>%1</interface>. Båda innehåller i huvudsak samma alternativ och inställningar.</para><para>Menyraden upptar mer utrymme men möjliggör snabb och organiserad åtkomst till alla alternativ ett program har att erbjuda.</para><para>Knappen <interface>%1</interface> är enklare och mindre vilket gör att det tar längre tid att utföra avancerade åtgärder.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
sv: <para>Visar eller döljer panelen <emphasis>platser</emphasis> på fönstrets vänstra sida.</para><para>Den låter dig gå till platser med bokmärken och komma åt diskar eller medier anslutna till datorn eller nätverket. Den innehåller också sektioner för att söka efter filer som nyligen sparades, eller filer av en viss typ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
sv: <para>Visar eller döljer panelen <emphasis>terminal</emphasis> längst ner i fönstret.<nl/>Platsen i terminalen motsvarar alltid katalogvyn så att du kan navigera med båda.</para><para>Terminalpanelen behövs inte för enkel datoranvändning, men kan vara användbar för avancerade aktiviteter. Använd hjälpen i ett fristående terminalprogram som Terminal för att ta reda på mer om terminaler.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
sv: <para>För att visa eller dölja paneler som den här gå till <interface>Meny - Paneler</interface> eller <interface>Visa - Paneler</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
sv: <para><emphasis>Dolda</emphasis> filer och kataloger är synliga när det här är aktiverat. De visas halvgenomskinliga.</para><para>Dolda objekt skiljer sig bara från andra genom att deras namn börjar med en punkt ("."). I allmänhet finns det ingen anledning för användare att komma åt dem, vilket är orsaken till att de är dolda.</para><para>Objekt kan också döljas om deras namn listas i en textfil kallad ".hidden". Filer med Mime-typen "application/x-trash", såsom säkerhetskopior, kan också döljas genom att aktivera inställningen i Anpassa Dolphin > Visa > Allmänt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
sv: Gå till katalogen <filename>Hem</filename>.<nl/>Varje användarkonto har en egen katalog kallad <filename>Hem</filename> som innehåller personliga filer, samt dolda kataloger för programdata och inställningsfiler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
sv: Om vyn har delats visas vyn i fokus i ett nytt fönster.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
sv: Den senaste gången som egenskaperna ändrades av användaren.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
sv: Lägger till den markerade katalogen i platspanelen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
sv: Stänger fliken som för närvarande visas. Om inga fler flikar finns kvar stängs hela fönstret istället.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
sv: Tar bort objekten i din nuvarande markering permanent. De kan inte återställas på något normalt sätt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
sv: Visar alla platser i platspanelen som har dolts. De visas halvgenomskinliga och låter dig avmarkera deras egenskap "Dölj".

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
sv: Grupperar filer och kataloger enligt deras första bokstav.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
sv: Flyttar objekten i din nuvarande markering till <filename>Papperskorgen</filename>.<nl/>Papperskorgen är tillfällig lagring som objekt kan tas bort ifrån om mer diskutrymme behövs.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
sv: Öppnar en ny <emphasis>flik</emphasis> med samma plats.<nl/>Flikar låter dig snabbt byta mellan flera platser och vyer inom fönstret. Det går att dra och släppa objekt mellan flikar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
sv: Öppnar ett nytt fönster som ser precis ut som det här med samma plats.<nl/>Det går att dra och släppa objekt mellan fönstren.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
sv: Öppnar ett fönster där alla katalogens visningsegenskaper kan anpassas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
sv: Visar ett fönster som informerar dig om programmets version, licens, använda bibliotek och underhållsansvarig.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
sv: Visar ett fönster där du kan ändra en mängd olika inställningar i programmet. För en förklaring av de olika inställningar gå till kapitlet <emphasis>Anpassa Dolphin</emphasis> med <interface>Hjälp - Handbok Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
sv: Visar ett fönster med information om <emphasis>KDE</emphasis>. KDE-gemenskapen är folket bakom den här fria programvaran.<nl/>Om du tycker om att använda det här programmet men inte vet något om KDE, eller vill se en häftig drake, ta en titt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
sv: Visar <emphasis>Filterraden</emphasis> längst ner i fönstret.<nl/>Där kan du skriva in text för att filtrera filerna och katalogerna som för närvarande visas. Bara de som innehåller texten i sina namn förblir synliga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
sv: Alternativet styr vyns stil. Värden som för närvarande stöds omfattar ikoner (0), detaljer (1) och kolumner (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
sv: Alternativet definierar den använda versionen av visningsegenskaperna.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
sv: Alternativet definierar vilka egenskaper (text, storlek, datum, etc.) som sortering utförs enligt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
sv: Byter namn på objekten i din nuvarande markering.<nl/>Att byta namn på flera objekt samtidigt leder till att deras nya namn bara skiljer sig med ett nummer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
sv: Markerar alla filer och kataloger på aktuell plats.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
sv: Byter mellan att ha panelerna <emphasis>låsta</emphasis> eller <emphasis>upplåsta</emphasis>.<nl/>Upplåsta paneler kan dras till andra sidan fönstret och har en stängningsknapp.<nl/>Låsta paneler är snyggare inbäddade.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
sv: Byter till att redigera platsen och markerar den så att du snabbt kan gå till en annan plats.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
sv: Ställer om <emphasis>platsraden</emphasis> till att vara redigerbar så att du kan direkt skriva in en plats som du vill gå till.<nl/>Du kan också byta till redigering genom att klicka på höger sida om platsen, och byta tillbaka genom att bekräfta den redigerade platsen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
sv: Visar eller döljer panelen <emphasis>kataloger</emphasis> på fönstrets vänstra sida.<nl/><nl/>Den visar katalogerna i <emphasis>filsystemet</emphasis> i en <emphasis>trädvy</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
sv: Ångrar senaste ändring som du gjorde av filer eller kataloger.<nl/>Sådana ändringar omfattar <interface>skapa</interface>, <interface>byta namn</interface> och <interface>flytta</interface> dem till en annan plats eller till <filename>Papperskorgen</filename>.<nl/>Ändringar som inte går att ångra ber dig om bekräftelse i förväg.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
sv: Ikoner är baserade på innehållet i själva filen eller katalogens innehåll när det här är aktiverat.<nl/>Exempelvis blir bildikoner nerskalade versioner av bilderna.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
sv: När alternativet är aktiverat visas dolda filer, såsom de som börjar med en punkt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
sv: När alternativet är aktiverat visas en förhandsgranskning av filens innehåll som en ikon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
sv: När alternativet är aktiverat kategoriseras sorterade objekt i grupper.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
sv: Språket som programmet använder kan ändras med det här.<nl/>Du kan till och med ställa in sekundära språk som används om texter inte är tillgängliga på språket som du föredrar.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
sv: <para>Byter till ett kompakt visningsläge som listar kataloger och filer i kolumner med namnen intill ikonerna.<para></para>Det hjälper till att få en överblick över kataloger med många objekt.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
sv: Kopierar de markerade objekten från vyn i fokus till den andra vyn (bara tillgängligt med delad visning).

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
sv: <para>Byter till ett listvisningsläge som fokuserar på detaljerad katalog- och filinformation.</para><para>Klicka på ett värde i kolumnrubriken för att sortera objekten enligt det. Klicka igen för att sortera åt andra hållet. Klicka på rubriken med höger musknappen för att välja vilka värden som ska visas.</para><para>Du kan visa innehållet i en katalog utan att lämna den nuvarande platsen genom att klicka till vänster om den. På så sätt kan du visa innehållet i flera kataloger i samma lista.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
sv: <para>Byter till ett visningsläge som fokuserar på katalog- och filikoner. Läget gör det enkelt att skilja kataloger från filer och att detektera objekt med särskiljande <emphasis>filtyper</emphasis>.</para><para>Läget är praktiskt för att bläddra igenom bilder när alternativet <interface>Förhandsgranskning</interface> är aktiverat.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
sv: Flyttar de markerade objekten från vyn i fokus till den andra vyn (bara tillgängligt med delad visning).

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
sv: <para>Det här är <emphasis>statusraden</emphasis>. Den innehåller normalt tre element (från vänster till höger):<list><item>Ett <emphasis>textfält</emphasis> som visar storleken på markerade objekt. Om bara ett objekt är markerat visas också namn och typ.</item><item>Ett <emphasis>zoomreglage</emphasis> som låter dig justera storleken på ikonerna i vyn.</item><item><emphasis>Utrymmesinformation</emphasis> om den nuvarande lagringsenheten.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
sv: Går igenom alla visningslägen.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
sv: Kopierar objekten i nuvarande markering till <emphasis>klippbordet</emphasis>.<nl/>Använd alternativet <emphasis>Klistra in</emphasis> efteråt för att kopiera dem från klippbordet till en ny plats.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
sv: Kopierar sökvägen för det första markerade objektet till klippbordet.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
sv: Kopierar objekten i nuvarande markering till <emphasis>klippbordet</emphasis>.<nl/>Använd alternativet <emphasis>Klistra in</emphasis> efteråt för att kopiera dem från klippbordet till en ny plats. Objekten tas bort från sin ursprungliga plats.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
sv: <para>Hjälper dig att hitta filer och kataloger genom att visa en <emphasis>sökrad</emphasis>. Där kan du skriva in sökbegrepp och ange inställningar för att hitta objekten som du letar efter.</para><para>Använd den här hjälpen på sökraden igen så att vi kan ta en titt på den medan inställningarna förklaras.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
sv: <para>Det här hjälper dig att hitta filer och kataloger. Skriv in ett <emphasis>sökbegrepp</emphasis> och ange sökinställningar med knapparna längst ner:<list><item>Filnamn/innehåll: innehåller objektet som du söker efter sökbegreppen i sitt filnamn eller innehåll?<nl/>Innehåll i bilder, ljudfiler och videor söks inte igenom.</item><item>Härifrån/överallt: Vill du söka i katalogen och dess underkataloger eller överallt?</item><item>Fler alternativ: Klicka här för att söka enligt typ av media, åtkomsttid eller betyg.</item><item>Fler sökverktyg: Installera andra sätt att söka efter ett objekt.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
sv: Gå tillbaka till den tidigare visade katalogen.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
sv: Ångrar åtgärden <interface>Gå tillbaka</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
sv: <para>Öppnar programmets handbok. Den tillhandahåller förklaringar av varje del i <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Om du vill få en mer omfattande introduktion till de olika funktionerna i <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>klicka här</link>. Det visar den särskilda informationssidan i KDE:s användarbas-wiki.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
sv: Markerar alla objekt som för närvarande <emphasis>inte</emphasis> är markerade istället.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
sv: <para>Den beskriver platsen för filer och kataloger som visas nedan.</para><para>Namnet på katalogen som för närvarande visas kan läsas av allra längst till höger. Till vänster om namnet är katalogen som innehåller den. Hela raden kallas <emphasis>sökvägen</emphasis> till den nuvarande platsen efter som att följa katalogerna från vänster till höger leder hit.</para><para>Den interaktiva sökvägen är kraftfullare än man kan förvänta sig. För att ta reda på mer om platsradens grundläggande och avancerade funktioner <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>klicka här</link>. Det visar den särskilda sidan i handboken.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
sv: <para>Här kan du se <emphasis>kataloger</emphasis> och <emphasis>filer</emphasis> som finns på platsen som beskrivs av <interface>platsraden</interface> ovan. Området är programmets centrala del där du kan gå till filerna som du vill använda.</para><para>För en omfattande och allmän introduktion av programmet <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>klicka här</link>. Det visar en introducerande artikel från <emphasis>KDE:s användarbas-wiki</emphasis>.</para><para>För en kortfattad förklaring av alla funktioner i den här <emphasis>vyn</emphasis>, <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>klicka här</link> istället. Det visar en sida från <emphasis>handboken</emphasis> som täcker grunderna.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
sv: Kopierar objekten från <emphasis>klippbordet</emphasis> till katalogen som för närvarande visas.<nl/>Om objekten har lagts till på klippbordet med alternativet <emphasis>Klipp ut</emphasis> tas de bort från sin gamla plats.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
sv: Visar en fullständig lista av egenskaper hos objekten som för närvarande är markerade i ett nytt fönster.<nl/>Om ingenting är markerat handlar fönstret istället om katalogen som för närvarande visas.<nl/>Du kan ställa in avancerade alternativ där som att hantera läs- och skrivrättigheter.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
sv: Stänger det här fönstret.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
sv: <para>Uppdaterar katalogvyn.</para><para>Om innehållet i katalogen har ändrats, söks katalogen igenom igen om den uppdateras och visar dig en ny uppdaterad vy av filerna och katalogerna som finns där.</para><para>Om vyn delas, uppdaterar det den som för närvarande har fokus.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
sv: <para>Presenterar en andra vy sida vid sida med den aktuella vyn, så att du kan se innehållet i två kataloger samtidigt och enkelt flytta objekt mellan dem.</para><para>Vyn som inte är "i fokus" nedtonas. </para>Klicka på knappen igen för att stänga en av vyerna.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
sv: Går tillbaka till den föregående stängda fliken.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
sv: <para>Knappen som aktiverar hjälpfunktionen som du använder just nu! Klicka på den, och klicka sedan på vilken komponent som helst i programmet för att fråga "Vad är det här?" om den. Muspekaren ändrar utseende om ingen hjälp är tillgänglig för ett ställe.</para><para>Det finns två andra sätt att få hjälp: <link url='help:/dolphin/index.html'>Handbok Dolphin</link> och <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE:s användarbas-wiki</link>.</para><para>Hjälp från "Vad är det här?" saknas i de flesta andra fönster, så bli inte alltför van vid den.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
sv: Ökar ikonstorleken.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
sv: Reducerar ikonstorleken.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
sv: Nollställer ikonstorleken till standardvärde.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
sv: 1 eller högre

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
sv: 2 eller högre

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
sv: 3 eller högre

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
sv: 4 eller högre

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
sv: Godtyckligt datum

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
sv: Godtyckligt betyg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
sv: Godtycklig typ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
sv: Ljudfiler

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
sv: Kompakt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
sv: Eget kommando

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
sv: Kataloger

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
sv: Högsta betyg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
sv: Bilder

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
sv: Ingenting

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
sv: Denna månaden

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
sv: Denna veckan

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
sv: Detta året

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
sv: Idag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
sv: Videor

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
sv: Igår

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
sv: Eget teckensnitt

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
sv: Systemteckensnitt

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
sv: Enorm

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
sv: Stor

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
sv: Normal

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
sv: Liten

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
sv: Stor

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
sv: Normal

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
sv: Liten

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
sv: Obegränsad

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
sv: Visa dolda platser

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
sv: Kör,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
sv: Förbjuden

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
sv: Läs,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
sv: Skriv,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
sv[0]: %1 objekt markerat
sv[1]: %1 objekt markerade

[ctx: @label]
en: Accessed
sv: Använd

[ctx: @label]
en: Additional Information
sv: Ytterligare information

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
sv: Proportion

[ctx: @label]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @label]
en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: @label]
en: Bitrate
sv: Bithastighet

[ctx: @label]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @label]
en: Created
sv: Skapad

[ctx: @label]
en: Date Photographed
sv: Fotograferad datum

[ctx: @label]
en: Deletion Time
sv: Borttagningstid

[ctx: @label]
en: Document
sv: Dokument

[ctx: @label]
en: Downloaded From
sv: Nerladdad från

[ctx: @label]
en: Duration
sv: Längd

[ctx: @label]
en: File Extension
sv: Filändelse

[ctx: @label]
en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
sv: Grupperad sortering

[ctx: @label]
en: Header column widths
sv: Rubrikkolumnbredder

[ctx: @label]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
sv: Dolda filer visas

[ctx: @label]
en: Image
sv: Bild

[ctx: @label]
en: Line Count
sv: Radantal

[ctx: @label]
en: Link Destination
sv: Länkmål

[ctx: @label]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @label]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
sv: Ordning som filer ska sorteras

[ctx: @label]
en: Orientation
sv: Orientering

[ctx: @label]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: @label]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: @label]
en: Page Count
sv: Sidantal

[ctx: @label]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @label]
en: Permissions
sv: Skydd

[ctx: @label]
en: Previews shown
sv: Förhandsgranskningar visas

[ctx: @label]
en: Properties last changed
sv: Egenskaper senast ändrade

[ctx: @label]
en: Publisher
sv: Förläggare

[ctx: @label]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @label]
en: Release Year
sv: Utgivningsår

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
sv: Visa kataloger först när kataloger och filer sorteras

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
sv: Visa dolda filer och kataloger sist

[ctx: @label]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @label]
en: Sort files by
sv: Sortera filer enligt

[ctx: @label]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @label]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @label]
en: Track
sv: Spår

[ctx: @label]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
sv: Använd {path} för att få den nuvarande katalogens sökväg. Exempel: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
sv: Användargrupp

[ctx: @label]
en: View Mode
sv: Visningsläge

[ctx: @label]
en: Visible roles
sv: Synliga roller

[ctx: @label]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: @label]
en: Word Count
sv: Ordantal

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
sv: Dimensioner

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
sv: Välj vilken information som ska visas:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
sv: Kataloger:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
sv: Informationspanel:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
sv: Öppnar kataloger:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
sv: Fönster:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
sv: Standardikonstorlek:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
sv: Beteckningsteckensnitt:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
sv: Beteckningsbredd:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
sv: Maximalt antal rader:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
sv: Maximal bredd:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
sv: Ikonstorlek vid förhandsgranskning:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
sv: Sortering:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
sv: Visningsläge:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
sv: Visa förhandsgranskningar för

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
sv: Sök...

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
sv: Välj vilka tjänster som ska visas i den sammanhangsberoende menyn:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
sv: Visa vid start:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
sv: Kommandona 'Kopiera till' och 'Flytta till'

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
sv: Spela mediefiler automatiskt

[ctx: @option:check]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @option:check]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
sv: Varna mig inte om riskerna igen

[ctx: @option:check]
en: Expandable
sv: Expanderbar

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
sv: Öppna arkiv som katalog

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
sv: Visa kataloger först

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
sv: Visa dolda filer sist:

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
sv: Visa i grupper

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
sv: Visa objektinformation när muspekaren hålls över det

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
sv: Visa objekt när muspekaren hålls över det

[ctx: @option:check]
en: Show preview
sv: Visa förhandsgranskning

[ctx: @option:check]
en: Show previews
sv: Visa förhandsgranskningar

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
sv: Visa förhandsgranskning för kataloger

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
sv: Visa markeringsverktyg

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
sv: Visa zoomreglage

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
sv: Använd &kondenserat datum, exempelvis '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
sv: Använd &långt datum, exempelvis '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
sv: Använd som standardvisningsinställningar

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
sv: Stänger fönster med flera flikar

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
sv: Öppnar många kataloger samtidigt

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
sv: Öppnar många terminaler samtidigt

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
sv: Byter till att agera som administratör

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
sv: Stänger fönster med ett program som kör i terminalpanelen

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
sv: Filer eller kataloger tas bort

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
sv: Papperskorgen töms

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
sv: Filer eller kataloger flyttas till papperskorgen

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
sv: Behåll ett enda fönster i Dolphin, och öppna nya kataloger under flikar

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
sv: Börja i delat visningsläge

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
sv: Gör platsrad redigerbar

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
sv: Visa fullständig sökväg i namnlisten

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
sv: Visa fullständig sökväg i platsraden

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
sv: Visa filterrad

[ctx: @option:radio]
en: Full width
sv: Full bredd

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
sv: Kom ihåg visningsstil för varje katalog

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
sv: Visa hemplats vid start

[ctx: @option:radio]
en: Small
sv: Liten

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
sv: Använd gemensam visningsstil för alla kataloger

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
sv: Alla kataloger

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
sv: Nuvarande katalog

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
sv: Nuvarande katalog och underkataloger

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
sv: Kataloger, flikar och fönstertillstånd från förra gången

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
sv: Genom att klicka var som helst på raden

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
sv: Genom att klicka på ikon eller namn

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
sv: <para>Installera ytterligare programvara för att visa statistik över diskanvändning<nl/>och identifiera stora filer och kataloger.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
sv: Filhanterare

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
sv: Frigör diskutrymme

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
sv: Frågeresultat från '%1'

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
sv: Ytterligare information

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
sv: Verkställ för:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
sv: Fråga efter bekräftelse i Dolphin när:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
sv: Fråga efter bekräftelse i alla KDE-program när:

[ctx: @title:group]
en: Background:
sv: Bakgrund:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
sv: Bläddring:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
sv: Sammanhangsberoende meny

[ctx: @title:group]
en: Date style:
sv: Datumstil:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
sv: Visningsstil:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
sv: Katalogstorlek:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
sv: Lokal lagring:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
sv: Diverse:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
sv: Öppna filer och kataloger:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
sv: Öppna nya flikar:

[ctx: @title:group]
en: Others
sv: Övriga

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
sv: Rättighetsstil:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
sv: Fjärrlagring:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
sv: Visa förhandsgranskningar i vyn för:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
sv: Sorteringsmetod:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
sv: Delad visning:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
sv: Statusrad:

[ctx: @title:group]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
sv: Användaråterkoppling

[ctx: @title:group]
en: View
sv: Visa

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
sv: När en körbar fil öppnas:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
sv: Tidigare denna månad

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
sv: Förra veckan

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
sv: För tre veckor sedan

[ctx: @title:group Date]
en: Today
sv: Idag

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
sv: För två veckor sedan

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
sv: I går

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
sv: 'Tidigare' MMMM, yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
sv: 'Förra veckan' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
sv: 'För tre veckor sedan' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
sv: 'För två veckor sedan' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
sv: 'Igår' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
sv: Användare: %1 | Grupp: %2 | Övriga: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: @title:group Size]
en: Big
sv: Stor

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
sv: Kataloger

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
sv: Normal

[ctx: @title:group Size]
en: Small
sv: Liten

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
sv: Dolphin-verktygsrad

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
sv: Platsrad

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:menu]
en: Selection
sv: Markering

[ctx: @title:menu]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
sv: Skapa ny

[ctx: @title:tab]
en: Compact
sv: Kompakt

[ctx: @title:tab]
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: @title:tab]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
sv: Bekräftelser

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
sv: Kataloger och flikar

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
sv: Paneler

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
sv: Förhandsgranskningar

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
sv: Status och platsrader

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
sv: Innehållsvisning

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
sv: Ändrar visningsegenskaper

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
sv: Bekräftelse

[ctx: @title:window]
en: Folders
sv: Kataloger

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
sv: Hur man administrerar

[ctx: @title:window]
en: Places
sv: Platser

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
sv: Risker med att agera som administratör

[ctx: @title:window]
en: Select
sv: Markera

[ctx: @title:window]
en: Unselect
sv: Avmarkera

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
sv: Visningsstil

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
sv: Byt namn på flik

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
sv: Stoppa inläsning

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
sv: Datumformat kan väljas i inställningarna.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
sv: Rättighetsformatet kan ändras i inställningarna. Alternativen är Symboliskt, Numeriskt (oktalt) eller Kombinerat format.

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
sv: Åtgärd att utföra vid dubbelklick på vyns bakgrund

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
sv: Ange eget kommando att utföra vid dubbelklick på vyns bakgrund

en: Actions for %1
sv: Åtgärder för %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
sv: Att lägga till en punkt i början av filens namn kommer att dölja den från att visas.
    Vill du ändå byta namn på den?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
sv: Att lägga till en punkt i början av katalogens namn kommer att dölja den från att visas.
    Vill du ändå byta namn på den?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
sv: Dölj också filer med Mime-typen application/x-trash

en: Always ask
sv: Fråga alltid

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
sv[0]: Är du säker på att du vill öppna 1 objekt?
sv[1]: Är du säker på att du vill öppna %1 objekt?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
sv[0]: Är du säker på att du vill öppna 1 terminalfönster?
sv[1]: Är du säker på att du vill öppna %1 terminalfönster?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
sv: Fråga efter bekräftelse när fönster med ett program som fortfarande kör i terminalpanelen stängs.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
sv: Fråga efter bekräftelse när fönster med flera flikar stängs.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
sv: Fråga efter bekräftelse när många kataloger öppnas samtidigt.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
sv: Fråga efter bekräftelse när många terminaler öppnas samtidigt.

en: Auto-Play media files
sv: Spela mediafiler automatiskt

en: Automatic scrolling
sv: Automatisk panorering

en: Browse through archives
sv: Bläddra i arkiv

en: C&lose Current Tab
sv: Stän&g nuvarande flik

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
sv: Välj naturlig, skiftlägeskänslig eller skiftlägesokänslig sorteringsordning för objekt

en: Choose what to see on each file or folder:
sv: Välj vad som ska visas för varje fil eller katalog:

en: Close the view in focus when turning off split view
sv: Stäng vyn i fokus när delad visning stängs av

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
sv: Nuvarande plats ändrades, <filename>%1</filename> är inte längre tillgänglig.

en: Custom Action
sv: Egen åtgärd

en: Date display format
sv: Visningsformat för datum

en: Default
sv: Standard

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
sv: Ställer in filikonernas storlek.

en: Disk Usage Statistics - all devices
sv: Diskanvändningsstatistik för alla enheter

en: Disk Usage Statistics - current device
sv: Diskanvändningsstatistik för aktuell enhet

en: Disk Usage Statistics - current folder
sv: Diskanvändningsstatistik för nuvarande katalog

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: Do not show any directory size
sv: Visa inte någon katalogstorlek

en: Empties Trash to create free space
sv: Tömmer papperskorgen för att skapa ledigt utrymme

en: Empty Recently Closed Tabs
sv: Töm senaste stängda flikar

en: Enabled plugins
sv: Inaktivera insticksprogram

en: Enlarge Small Previews
sv: Förstora små förhandsgranskningar

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
sv: Skriv in serveradress (t.ex. smb://[IP-adress])

en: Expandable folders
sv: Expanderbara kataloger

en: Folder is empty
sv: Katalogen är tom

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
sv: Har startinställningarna ändrats (intern inställning som inte visas i användargränssnittet)

en: Hidden files shown
sv: Dolda filer visas

en: Hide this File?
sv: Dölj filen?

en: Hide this Folder?
sv: Dölj katalogen?

en: Highlight entire row
sv: Markera hela raden

en: Home URL
sv: Hemwebbadress

en: How we display the size of directories
sv: Hur katalogers storlekar visas

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: Install Konsole
sv: Installera Terminal

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
sv: Dolphins interna inställningsversion, i huvudsak använd för att bestämma om en uppdaterad version av Dolphin kör, för att kunna överföra inställningsposter som har tagits bort, bytt namn, ... etc.

en: Left side padding
sv: Vaddering på vänster sida

en: Limit folders panel to home directory if inside home
sv: Begränsa katalogpanelen till hemkatalogen om inne i den

en: Loading canceled
sv: Inläsning avbruten

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Location
sv: Plats

en: Location bar:
sv: Platsrad:

en: Lock the layout of the panels
sv: Lås panelernas positioner

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
sv: Maximalt textbreddindex (0 betyder obegränsat)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
sv: Maximalt antal textrader (0 betyder obegränsat)

en: New tab name:
sv: Nytt fliknamn:

en: New tab will be open after last one
sv: Ny flik öppnas efter den sista

en: New windows:
sv: Nya fönster:

en: No Apple devices found
sv: Inga Apple-enheter hittades

en: No Bluetooth devices found
sv: Inga Blåtandsenheter hittades

en: No MTP-compatible devices found
sv: Inga MTP-kompatibla enheter hittades

en: No files tagged with "%1"
sv: Inga filer med etiketten "%1"

en: No items matching the filter
sv: Inga objekt matchar filtret

en: No items matching the search
sv: Inga objekt matchar sökningen

en: No recently used items
sv: Inga senast använda objekt

en: No relevant network resources found
sv: Inga relevanta nätverksresurser hittades

en: No shared folders found
sv: Inga delade kataloger hittades

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: Open %1
sv: Öppna %1

en: Open in application
sv: Öppna i program

en: Permissions style format
sv: Rättighetsstilformat

en: Place two views side by side
sv: Placera två vyer sida vid sida

en: Position of columns
sv: Kolumnpositioner

en: Preview size
sv: Förhandsgranskningsstorlek

en: Previews shown
sv: Förhandsgranskningar visas

en: Recently Closed Tabs
sv: Senaste stängda flikar

en: Recursive directory size limit
sv: Rekursiv katalogstorleksgräns

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Remember open folders and tabs
sv: Kom ihåg öppna kataloger och flikar

en: Rename single items inline
sv: Byt namn på enstaka objekt på plats

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
sv: Namnbyte av flera objekt görs alltid med ett dialogfönster.

en: Right side padding
sv: Vaddering på höger sida

en: Run script
sv: Kör skript

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
sv: Att köra Dolphin som systemadministratör kan vara farligt. Var försiktig.

en: Search
sv: Sök

en: Search for %1
sv: Sök efter %1

en: Search for %1 in %2
sv: Sök efter %1 i %2

en: Search…
sv: Sök...

en: Select Action
sv: Välj åtgärd

en: Select Remote Charset
sv: Välj fjärrteckenuppsättning

en: Select all items matching this pattern:
sv: Markera alla objekt som matchar mönstret:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
sv: Ska en externt anropad katalog öppnas i en ny flik i en befintlig instans av Dolphin

en: Should the URL be editable for the user
sv: Ska webbadressen vara redigerbar av användaren

en: Should the filter bar be shown
sv: Ska filterraden visas

en: Should the full path be shown in the title bar
sv: Ska den fullständiga sökvägen visas i namnlisten

en: Should the full path be shown inside the location bar
sv: Ska den fullständiga sökvägen visas i platsraden

en: Should the view properties be used for all folders
sv: Ska visningsegenskaper användas för alla kataloger

en: Show &Terminal Panel
sv: Visa &terminalpanel

en: Show 'Add to Places' in context menu.
sv: Visa 'Lägg till i Platser' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
sv: Visa 'Kopiera plats' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
sv: Visa kommandona 'Kopiera till' och 'Flytta till' i den sammanhangsberoende menyn

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
sv: Visa 'Kopiera till andra delade vyn' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
sv: Visa 'Duplicera här' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
sv: Visa 'Flytta till andra delade vyn' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
sv: Visa 'Öppna i delad vy' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
sv: Visa 'Öppna terminal' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
sv: Visa 'Öppna under ny flik' och 'Öppna under nya flikar' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
sv: Visa 'Öppna i nytt fönster' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'Sort By' in context menu.
sv: Visa 'Sortera enligt' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show 'View Mode' in context menu.
sv: Visa 'Visningsläge' i den sammanhangsberoende menyn.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
sv: Visa en rad för enkel inklistring efter klipp ut eller kopiera utfördes med användning av den nedre raden för markeringsläge.

en: Show item information on hover
sv: Visa objektinformation när muspekaren hålls över det

en: Show item on hover
sv: Visa objekt när muspekaren hålls över det

en: Show selection toggle
sv: Visa växling av markering

en: Show the content count
sv: Visa innehållsantalet

en: Show the content size
sv: Visa innehållsstorleken

en: Show zoom slider in the statusbar
sv: Visa zoomreglage i statusraden

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
sv: Storlek på ikoner i panelen Platser (-1 betyder "automatisk")

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
sv: Lägsta först

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
sv: Äldsta först

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
sv: Minsta först

[ctx: Sort descending]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
sv: Högsta först

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
sv: Största först

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
sv: Nyaste först

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Stop
sv: Stoppa

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
sv: Terminalen kan inte visas eftersom den inte är installerad. Installera den och öppna panelen igen.

en: Text completion mode of the URL Navigator
sv: Webbadressnavigeringens textkompletteringsläge

en: Text width index
sv: Textbreddindex

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
sv[0]: Ett objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
sv[0]: En fil
sv[1]: %1 filer

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
sv: "%1", "%2", "%3", "%4" och "%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
sv[0]: En katalog
sv[1]: %1 kataloger

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
sv: "%1", "%2", "%3" och "%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
sv[0]: Ett markerat objekt
sv[1]: %1 markerade objekt

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
sv[0]: En markerad fil
sv[1]: %1 markerade filer

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
sv[0]: En markerad katalog
sv[1]: %1 markerade kataloger

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
sv: "%1", "%2" och "%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
sv: "%1" och "%2"

en: The Trash was emptied.
sv: Papperskorgen har tömts.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
sv: Programmet '%1' kör fortfarande i terminalpanelen. Är du säker på att du vill avsluta?

en: Timestamp since when the view properties are valid
sv: Tidsstämpel som anger sedan vilken tid visningsegenskaperna gäller

en: Trash Emptied
sv: Papperskorg tömd

en: Trash is empty
sv: Papperskorgen är tom

en: Unselect all items matching this pattern:
sv: Avmarkera alla objekt som matchar mönstret:

en: Use auto-expanding folders for all view types
sv: Använd automatiskt expanderande kataloger i alla visningslägen

en: Use system font
sv: Använd systemteckensnitt

en: Use tab for switching between right and left view
sv: Använd flik för att byta mellan höger och vänster vy

en: View options:
sv: Visningsalternativ:

en: Warning
sv: Varning

en: What
sv: Vad

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
sv: Om avmarkerad, stängs motsatt vy. Stängningsikonen illustrerar alltid vilken vy (vänster eller höger) som kommer att stängas.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
sv: Du har flera flikar öppna i fönstret. Är du säker på att du vill avsluta?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Du har osparade ändringar. Vill du verkställa ändringarna eller kasta dem?

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom To Default
sv: Zooma till standardvärde

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
sv: Markeringsläge inaktiverat

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
sv: Markeringsläge aktiverat

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
sv: Platsvisning

[ctx: action:button]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: action:button]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: action:button]
en: From Here
sv: Härifrån

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
sv: Härifrån (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
sv: Begränsa sökning till '%1' och dess underkataloger

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
sv: Spara sökningen för att snabbt komma åt den i framtiden

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
sv: Sök i din hemkatalog

[ctx: action:button]
en: Your files
sv: Dina filer

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
sv: En delmängd av inställningarna i Dolphin.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
sv: Antal tillgängliga delade nätverkskataloger

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
sv: filer med godtycklig storlek

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
sv: ingen fil

en: if true we use short relative dates, if not short dates
sv: Om sant använd korta relativa datum, annars korta datum

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
sv: Platser

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
sv: Dölj också säkerhetskopior när dolda filer döljs

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
sv: Öppna kataloger vid dragåtgärder

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
sv: Byt namn på enstaka objekt på plats

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
sv: Avstängning av delad visning stänger vyn i fokus

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
sv: Byt mellan vyer med tabulatortangent

[ctx: option:radio]
en: After current tab
sv: Efter nuvarande flik

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
sv: Alfabetisk, skiftlägesokänslig

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
sv: Alfabetisk, skiftlägeskänslig

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
sv: Sist på flikraden

[ctx: option:radio]
en: Natural
sv: Naturlig

[ctx: option:radio]
en: Show no size
sv: Visa ingen storlek

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
sv: Visa antal objekt

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
sv: Visa Innehållsstorlek, upp till

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
sv: Kombinerat (t.ex. 'drwxr-xr-x' (755)')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
sv: Absolut (t.ex. '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
sv: Relativ (t.ex. '%1')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
sv: Numeriskt (oktalt) (t.ex. '755')

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
sv: Symbolisk (t.ex. 'drwxr-xr-x')

en: pause
sv: paus

en: play
sv: Spela

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
sv: %1 ledigt av %2 (%3 % använt)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
sv: filer under
