ktexteditor - en to sa translation catalogue (1288 entries)

en:  lines
sa:  रेखाः

en:  seconds
sa:  सेकण्ड्

en: "%1" is mapped to "%2"
sa: "%1" "%2" इति मैप् कृतम् अस्ति ।

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
sa: यदा भवान् कस्यापि शैलीगुणं परिवर्तयति तदा "Use Default Style" स्वयमेव असेट् भविष्यति ।

en: % of View Width
sa: % दृश्यविस्तारस्य

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
sa: शब्दाः %1, वर्णाः %2

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
sa: शब्दाः %1/%2, वर्णाः %3/%4

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
sa: %1 असरक्षितसञ्चिकानां बैकअपं "सञ्चिकाः स्वैप" इति करोति । स्वैप् सञ्चिकाः %1 इत्यस्य तन्त्रस्य दुर्घटनायाः सन्दर्भे भवतः कार्यं पुनः प्राप्तुं शक्नुवन्ति । स्वैप् सञ्चिकाः अक्षमीकरणेन प्रणालीदुर्घटने दत्तांशहानिः भवितुम् अर्हति ।

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
sa[0]: %2 इत्यत्र १ प्रतिस्थापनं कृतम्
sa[1]: %1 प्रतिस्थापनं %2 इत्यत्र कृतम्

en: %v character | %v characters
sa[0]: %v वर्णः
sa[1]: %v वर्णाः

en: &Abort Loading
sa: &लोडिंग निरस्त करो

en: &Always On
sa: &सदा चालू

en: &Autocenter cursor:
sa: &स्वयम्केन्द्र कर्सर:

en: &Background
sa: &पृष्ठभूमि

en: &Backspace key in leading blank space unindents
sa: &अग्रणी रिक्तस्थान unidents मध्ये Backspace कीलम्

en: &Bold
sa: &विक्रान्तः

en: &Bookmarks
sa: &पुस्तकचिह्न

en: &Clean Indentation
sa: &स्वच्छ इन्डेंटेशन

en: &Close
sa: &पिधानं करोतु

en: &Code Folding
sa: &कोड तह

en: &Color theme:
sa: &रङ्ग विषयः :

en: &Delete
sa: &लुप्

en: &Don't indent lines wider than:
sa: &अपेक्षया विस्तृतानि रेखाः न इण्डेण्ट् कुर्वन्तु:

en: &Draw vertical line at the word wrap column
sa: &word wrap स्तम्भे ऊर्ध्वाधररेखां आकर्षयन्तु

en: &Dynamic Word Wrap
sa: &गतिशील शब्द लपेट

en: &Edit
sa: &सम्पादन

en: &Editor Color Theme
sa: &संपादक रङ्ग विषय

en: &Encoding detection:
sa: &एन्कोडिंग्-परिचयः :

en: &Encoding:
sa: &एन्कोडिंग् :

en: &End of Line
sa: &पङ्क्तिसमाप्तिः

en: &Fallback encoding:
sa: &Fallback एन्कोडिंग्:

en: &File
sa: &संचिका

en: &Filetype:
sa: &सञ्चिकाप्रकारः :

en: &Find All
sa: &सर्वं ज्ञातव्यम्

en: &Force RTL Direction
sa: &बल आरटीएल दिशा

en: &Format Indentation
sa: &स्वरूप इन्डेंटेशन

en: &Format:
sa: &स्वरूपः :

en: &Go
sa: &गच्छ

en: &Highlighting
sa: &हाइलाइटिंग

en: &Highlighting:
sa: &प्रकाशनम् :

en: &Ignore
sa: &उपेक्षा

en: &Indent
sa: &इण्डेन्ट्

en: &Indentation
sa: &इण्डेन्टेशन

en: &Indentation mode:
sa: &इण्डेन्टेशन मोड:

en: &Indentation width:
sa: &इण्डेन्टेशन चौड़ाई :

en: &Italic
sa: &इटालिक

en: &Keep extra spaces
sa: &अतिरिक्तस्थानानि स्थापयन्तु

en: &Keyword completion
sa: &कीवर्ड समाप्ति

en: &Language:
sa: &भाषा:

en: &Line Height Multiplier:
sa: &रेखा ऊर्ध्वता गुणक :

en: &Line:
sa: &पंक्ति:

en: &Local files
sa: &स्थानीय सञ्चिकाः

en: &Margin:
sa: &सीमन्:

en: &Mode
sa: &मोड

en: &Mode:
sa: &मोडः :

en: &Name:
sa: &नामः:

en: &New
sa: &नूतनम्‌

en: &Next: %1 - "%2"
sa: &अनन्तरम् : %1 - "%2" .

en: &Off
sa: &दूरे

en: &PageUp/PageDown moves cursor
sa: &PageUp/PageDown कर्सरं चालयति

en: &Previous: %1 - "%2"
sa: &पूर्व: %1 - "%2"।

en: &Print/Export
sa: &मुद्रण/निर्यात

en: &Read Only Mode
sa: &केवलपठनविधिः

en: &Reload
sa: &पुनः भार

en: &Remote files
sa: &दूरस्थसञ्चिकाः

en: &Replace
sa: &प्रत्याहृ

en: &Scripts
sa: &स्क्रिप्ट्

en: &Section:
sa: &खंड:

en: &Settings
sa: &सेटिंग्स

en: &Spaces
sa: &अन्तरिक्षाणि

en: &Tabulators
sa: & सारणीकार

en: &Theme:
sa: &विषयवस्तु:

en: &Tools
sa: &उपकरणाः

en: &Underline
sa: &अधोरेखा

en: &Unindent
sa: &अनिन्दित

en: &Variables:
sa: &चराः :

en: &View
sa: &दृश्यं

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
sa: '%1' %2, हेक्स %3, अष्टक %4

en: (Selection of)
sa: (चयनम्)

en: << Add to Dictionary
sa: << शब्दकोशे योजयतु

en: <Unchanged>
sa: <अपरिवर्तितः>

en: <a> through <b> occurrences
sa: <a><b>घटनाद्वारा</b></a>

en: <b>misspelled</b>
sa: <b>गलत वर्तनी</b>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
sa: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body><p>ट्याब् कुञ्जी क्रिया (यदि चयनं नास्ति) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
sa: <p>char <b>परिचयकः</b></p><p> एषः आदेशः भवन्तं तेषां संख्यात्मकपरिचयद्वारा अक्षरशः, दशमलवरूपेण, अष्टकं वा षट्दशमलवरूपेण वा सम्मिलितुं शक्नोति ।</p><p> उदाहरणानि : १.<ul><li> चर् <b>२३४</b></li><li> चार <b>०x१२३४</b></li></ul></p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
sa: <p><b>[v]new — दृश्यं विभज्य नूतनं दस्तावेजं रचयन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>[v]नवीन</b></tt></p><p> वर्तमानदृश्यं विभज्य नूतनदृश्ये नूतनं दस्तावेजं उद्घाटयति । एषः आदेशः द्विधा आह्वयितुं शक्यते ।<br /> <tt>new</tt> — दृश्यं क्षैतिजरूपेण विभज्य नूतनं दस्तावेजं उद्घाटयति ।<br /> <tt>vnew</tt> — दृश्यं लम्बवत् विभज्य नूतनं दस्तावेजं उद्घाटयति ।<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
sa: <p><b>b,buffer — दस्तावेजसूचिकातः N दस्तावेजं सम्पादयन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>b[uffer] [N] ।</b></tt></p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sa: <p><b>bf,bfirst — प्रथमः दस्तावेजः</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>bf[irst] .</b></tt></p><p> दस्तावेजसूचौ <b>प्रथमदस्तावेजं</b> (&quot; <b>b</b> uffer&quot;) गच्छति ।</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
sa: <p><b>bl,blast — अन्तिम दस्तावेज</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>bl[ast] ।</b></tt></p><p> दस्तावेजसूचौ <b>l</b> ast document (&quot; <b>b</b> uffer&quot;) प्रति गच्छति ।</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
sa: <p><b>bn,bnext — अग्रिमदस्तावेजं प्रति स्विच् कुर्वन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p> दस्तावेजसूचौ <b>[N]</b> th अग्रिमदस्तावेजं (&quot; <b>b</b> uffer&quot;) गच्छति । <b>[N]</b> एकं पूर्वनिर्धारितं भवति ।</p><p> दस्तावेजसूचिकायाः अन्ते परितः वेष्टयति ।</p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
sa: <p><b>bp,bprev — पूर्ववर्ती बफर</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p> दस्तावेजसूचौ <b>[N]</b> th पूर्वदस्तावेजं (&quot; <b>b</b> uffer&quot;) गच्छति ।</p><p> <b>[N]</b> एकं पूर्वनिर्धारितं भवति ।</p><p> दस्तावेजसूचिकायाः आरम्भं परितः वेष्टयति ।</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
sa: <p><b>clo[se]— वर्तमानदृश्यं पिधाय</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>निमील[से] ।</b></tt></p><p> तस्य निष्पादनस्य अनन्तरं वर्तमानदृश्यं पिहितं भविष्यति ।</p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
sa: <p><b>e[dit] — वर्तमानदस्तावेजं पुनः लोड् कुर्वन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>सम्पादनम् [ सम्पादयतु ] ।</b></tt></p><p> पुनः वर्तमानदस्तावेजस्य <b>e</b> diting आरभते । एतत् वर्तमानसञ्चिकां पुनः सम्पादयितुं उपयोगी भवति, यदा सा डिस्कमध्ये परिवर्तिता आसीत् ।</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
sa: <p><b>ls</b></p><p> वर्तमान बफरं सूचीबद्धं कुर्वन्तु<p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
sa: <p><b>q/qa/wq/wqa — [लिखित्वा] त्यजतु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>[w]q[a] .</b></tt></p><p> अनुप्रयोगं त्यजति। यदि <tt>w</tt> पूर्ववर्ती अस्ति तर्हि एतत् दस्तावेजं (दस्तावेजान्) डिस्क मध्ये अपि लिखति । एषः आदेशः अनेकधा आह्वयितुं शक्यते ।<br /> <tt>q</tt> — वर्तमानदृश्यं बन्दं करोति ।<br /> <tt>qa</tt> — सर्वाणि दृश्यानि बन्दं करोति, प्रभावीरूपेण अनुप्रयोगं त्यजति ।<br /> <tt>wq</tt> — वर्तमानदस्तावेजं डिस्क मध्ये लिखति तस्य दृश्यं च बन्दं करोति ।<br /> <tt>wqa</tt> — सर्वाणि दस्तावेजानि डिस्क मध्ये लिखति, त्यजति च ।</p><p> सर्वेषु सन्दर्भेषु यदि निमीलितं दृश्यं अन्तिमदृश्यं भवति तर्हि अनुप्रयोगः निर्गच्छति । यदि दस्तावेजेन सह कोऽपि सञ्चिकानाम सम्बद्धः नास्ति तथा च तत् डिस्क मध्ये लिखितव्यं तर्हि सञ्चिकासंवादः दर्शितः भविष्यति ।</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sa: <p><b>sp,split— वर्तमानदृश्यं क्षैतिजरूपेण द्विधा विभजन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>sp[lit] ।</b></tt></p><p> परिणामः एकस्मिन् दस्तावेजे द्वौ दृश्यौ भवतः ।</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
sa: <p><b>vs,vsplit— वर्तमानदृश्यं लंबवतरूपेण द्वयोः विभाजनं कुर्वन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>vs[plit] .</b></tt></p><p> परिणामः एकस्मिन् दस्तावेजे द्वौ दृश्यौ भवतः ।</p>

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
sa: <p><b>w/wa — डिस्कं प्रति दस्तावेजं (दस्तावेजान्) लिखन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>w[a] .</b></tt></p><p> वर्तमानदस्तावेजं (दस्तावेजान्) डिस्क मध्ये लिखति । द्विधा वक्तुं शक्यते- १.<br /> <tt>w</tt> — वर्तमानदस्तावेजं डिस्क मध्ये लिखति<br /> <tt>wa</tt> — सर्वाणि दस्तावेजानि डिस्क मध्ये लिखति ।</p><p> यदि दस्तावेजेन सह कोऽपि सञ्चिकानाम सम्बद्धः नास्ति तर्हि सञ्चिकासंवादः दर्शितः भविष्यति ।</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
sa: <p><b>x/xa — लिखित्वा त्यजन्तु</b></p><p> प्रयोगः <tt><b>x[a] .</b></tt></p><p> दस्तावेजं (दस्तावेजान्) रक्षति तथा च (e <b>x</b> its) त्यजति । एषः आदेशः द्विधा आह्वयितुं शक्यते ।<br /> <tt>x</tt> — वर्तमानदृश्यं बन्दं करोति ।<br /> <tt>xa</tt> — सर्वाणि दृश्यानि बन्दं करोति, प्रभावीरूपेण अनुप्रयोगं त्यजति ।</p><p> सर्वेषु सन्दर्भेषु यदि निमीलितं दृश्यं अन्तिमदृश्यं भवति तर्हि अनुप्रयोगः निर्गच्छति । यदि दस्तावेजेन सह कोऽपि सञ्चिकानाम सम्बद्धः नास्ति तथा च तत् डिस्क मध्ये लिखितव्यं तर्हि सञ्चिकासंवादः दर्शितः भविष्यति ।</p><p> &#39;w&#39; आदेशानां विपरीतम् अयं आदेशः केवलं दस्तावेजं लिखति यदि सः परिवर्तितः अस्ति ।</p>

en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
sa: <p>यदा वर्तमानपङ्क्तिः <b>Wrap शब्दैः at:</b> विकल्पेन निर्दिष्टां दीर्घतां अतिक्रमति तदा स्वयमेव पाठस्य नूतनां पङ्क्तिं आरभत ।</p><p> एषः विकल्पः विद्यमानपाठपङ्क्तयः न लपेटयति - तदर्थं <b>Tools</b> मेन्यू मध्ये <b>Apply Static Word Wrap</b> विकल्पस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।</p><p> यदि भवान् इच्छति यत् तस्य स्थाने रेखाः <i>दृग्गतरूपेण वेष्टिताः</i> भवेयुः, तर्हि दृश्यस्य विस्तारानुसारं, <b>Appearance</b> config पृष्ठे <b>Dynamic Word Wrap</b> सक्षमं कुर्वन्तु ।</p>

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
sa: <p>गतिशीलरूपेण लपेटितानां रेखानां आरम्भं प्रथमरेखायाः इण्डेन्टेशनस्तरस्य लम्बवत् संरेखणं कर्तुं सक्षमं करोति । एतेन कोड्, मार्कअप च अधिकं पठनीयं कर्तुं साहाय्यं कर्तुं शक्यते ।</p><p> तदतिरिक्तं, एतेन भवन्तः पटलस्य अधिकतमविस्तारं, प्रतिशतरूपेण, सेट् कर्तुं शक्नुवन्ति, तदनन्तरं गतिशीलरूपेण वेष्टिताः रेखाः लम्बवत् संरेखिताः न भविष्यन्ति । यथा, ५०% मध्ये, येषां रेखानां निक्षेपस्तरः पटलस्य विस्तारस्य ५०% तः गभीरः भवति, तेषु अनन्तरं वेष्टितरेखासु ऊर्ध्वाधरसंरेखणं न प्रयुक्तं भविष्यति</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
sa: <p>व्यक्तिगत-आदेशेषु साहाय्यार्थं <code>&#39;help &lt;command&gt;&#39;</code> कुर्वन्तु ।</p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
sa: <p>पृष्ठस्य पादलेखस्य प्रारूपम् । निम्नलिखित टैग्स् समर्थिताः सन्ति:</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
sa: <p>पृष्ठशीर्षकस्य प्रारूपम् । निम्नलिखित टैग्स् समर्थिताः सन्ति:</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
sa: <p>यदि सक्षमं भवति तर्हि अधोलिखितेषु गुणेषु यथा परिभाषितं पेटी प्रत्येकस्य पृष्ठस्य सामग्रीं परितः आकृष्यते । Header, Footer च रेखायाः सह सामग्रीभ्यः अपि पृथक् भविष्यति ।</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
sa: <p>यदि सक्षमं भवति तर्हि पृष्ठस्य (पृष्ठानां) वामभागे रेखासङ्ख्याः मुद्रिताः भविष्यन्ति ।</p>

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
sa: <p>यदि सक्षमं भवति तर्हि सम्पादकस्य पृष्ठभूमिवर्णः उपयुज्यते ।</p><p> यदि भवतः वर्णविषयः कृष्णपृष्ठभूमिकृते विनिर्मितः अस्ति तर्हि एतत् उपयोगी भवितुम् अर्हति ।</p>

en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
sa: <p>यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि <strong>Editing</strong> properties इत्यत्र परिभाषितवत् word wrap स्तम्भे लम्बरेखा आकृष्यते ।</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
sa: <p>यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं वामपार्श्वे चिह्नसीमा प्रदर्शयिष्यति ।</p><p> चिह्नसीमा बुकमार्कचिह्नानि दर्शयति, उदाहरणार्थम् ।</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
sa: <p>यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं ऊर्ध्वाधरस्क्रॉलबारस्य उपरि चिह्नानि दर्शयिष्यति ।</p><p> एते चिह्नानि पुस्तकचिह्नानि दर्शयिष्यन्ति, उदाहरणार्थम् ।</p>

en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
sa: <p>यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि ऊर्ध्वाधरस्क्रॉलबारस्य उपरि भ्रमन् पाठस्य पूर्वावलोकनं दर्शयिष्यति ।</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
sa: <p>वर्तमानदस्तावेजं मुद्रयितुं Print संवादं उद्घाटयन्तु ।</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
sa: <p>दस्तावेजप्रकारस्य मुद्रणरूढिः प्रदर्शयति इति पेटी मुद्रयन्तु, यथा प्रयुक्तेन वाक्यविन्यासप्रकाशनेन परिभाषितम् ।</p>

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
sa: <p>चिह्नप्रकारस्य पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p><p> <b>नोट</b> : पारदर्शितायाः कारणात् मार्करवर्णः हल्केन प्रदर्शितः भवति ।</p>

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
sa: <p>प्रतिस्थापितस्य पाठस्य पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
sa: <p>अन्वेषणपरिणामानां पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
sa: <p>वर्तमान सक्रियरेखायाः पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति, यस्य अर्थः अस्ति यत् रेखा यत्र भवतः कर्सरः स्थितः अस्ति ।</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
sa: <p>सम्पादनक्षेत्रस्य पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
sa: <p>चिह्नसीमायाः पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
sa: <p>चयनस्य पृष्ठभूमिवर्णं सेट् करोति ।</p><p> चयनितपाठस्य पाठवर्णं सेट् कर्तुं &quot; <b>Configure Highlighting</b> &quot; संवादस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
sa: <p>कोष्ठकमेलनवर्णं सेट् करोति । अस्य अर्थः अस्ति यत्, यदि भवान् कर्सरं उदा. a <b>(</b> , स्थापयति तर्हि मेलनं <b>)</b> अस्मिन् वर्णेन प्रकाशितं भविष्यति ।</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
sa: <p>Word Wrap-सम्बद्धानां चिह्नानां वर्णं सेट् करोति:</p><dl><dt> स्थिर शब्द लपेट</dt><dd> एकः लम्बरेखा या स्तम्भं दर्शयति यत्र पाठः वेष्टितः भविष्यति</dd><dt> गतिशील शब्द लपेट</dt><dd> दृग्वेष्टितरेखायाः वामे दर्शितः बाणः</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
sa: <p>कोड तन्तुपट्टिकायाः वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
sa: <p>परिवर्तितानां रेखानां कृते रेखासंशोधनचिह्नस्य वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
sa: <p>रक्षितपङ्क्तयः कृते रेखासंशोधनचिह्नस्य वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
sa: <p>वर्तनीदोषान् सूचयितुं यस्याः रेखायाः उपयोगः भवति तस्य वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
sa: <p>सारणीकचिह्नानां वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
sa: <p>लम्बवत् निक्षेपरेखाणां वर्णं सेट् करोति ।</p>

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
sa: <p>&quot;%1&quot; इति विषयः पूर्वमेव अस्ति ।</p><p> कृपया भिन्नं विषयनाम चिनुत।</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
sa: <p>रेखासङ्ख्यानां चिह्नसीमानां च मध्ये रेखां आकर्षयितुं एषः वर्णः उपयुज्यते, यदि उभयम् अपि सक्षमम् अस्ति ।</p>

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
sa: <p>रेखासङ्ख्याः (यदि सक्षमाः सन्ति) आकर्षयितुं एषः वर्णः उपयुज्यते ।</p>

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
sa: <p>एषः वर्णः वर्तमानरेखायाः संख्यां आकर्षयितुं (यदि सक्षमः अस्ति) उपयुज्यते ।</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
sa: <p>एषा Katepart <b>आदेशपङ्क्तिः</b> अस्ति .<br /> वाक्यविन्यासः <code><b>command [ arguments ]</b></code><br /> उपलब्धानां आदेशानां सूचीं प्राप्तुं, <code><b>help list</b></code> प्रविशन्तु<br /> व्यक्तिगत-आदेशानां साहाय्यार्थं, <code><b>help &lt;command&gt;</b></code> प्रविष्टं कुर्वन्तु</p>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
sa: <p>एषा सूची वर्तमानस्य वाक्यविन्यासस्य हाइलाइट् मोड् इत्यस्य सन्दर्भान् प्रदर्शयति तथा च तान् सम्पादयितुं साधनानि प्रदाति । सन्दर्भनाम वर्तमानशैलीसेटिंग्स् प्रतिबिम्बयति ।</p><p> कीबोर्डस्य उपयोगेन सम्पादयितुं <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> नुदन्तु तथा च पॉपअप मेन्यू तः एकं गुणं चिनोतु ।</p><p> वर्णसम्पादनार्थं वर्णवर्गान् नुदन्तु, अथवा पॉपअपमेनूतः सम्पादयितुं वर्णं चिनोतु ।</p><p> यदा उचितं भवति तदा सन्दर्भमेनूतः Background तथा Selected Background वर्णं अनसेट् कर्तुं शक्नुवन्ति ।</p>

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
sa: <p>एषा सूची वर्तमानवर्णविषयस्य पूर्वनिर्धारितशैल्याः प्रदर्शयति तथा च तान् सम्पादयितुं साधनानि प्रदाति । शैलीनाम वर्तमानशैलीसेटिंग्स् प्रतिबिम्बयति ।</p><p> वर्णसम्पादनार्थं वर्णवर्गान् नुदन्तु, अथवा पॉपअपमेनूतः सम्पादयितुं वर्णं चिनोतु ।</p><p> यदा उचितं भवति तदा पॉपअप मेन्यू तः Background तथा Selected Background इति वर्णं अनसेट् कर्तुं शक्नुवन्ति ।</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
sa: <p>एषा स्ट्रिंग् Kate चरानाम् उपयोगेन अस्मिन् mimetype द्वारा चयनितसञ्चिकानां कृते Kate इत्यस्य सेटिङ्ग्स् विन्यस्तुं शक्नोति । प्रायः कोऽपि विन्यासविकल्पः सेट् कर्तुं शक्यते, यथा हाइलाइट्, इण्डेण्ट्-मोड्, एन्कोडिंग् इत्यादयः ।</p><p> ज्ञातचरानाम् पूर्णसूचीं प्राप्तुं पुस्तिका पश्यन्तु ।</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
sa: <p>cleanindent इति</p><p> दस्तावेजे इण्डेन्टेशनसेटिंग्स् अनुसारं चयनितपङ्क्तयः अथवा वर्तमानरेखायाः इण्डेन्टेशनं स्वच्छं करोति ।</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sa: <p>टिप्पणी</p><p> चयनं वा चयनितपङ्क्तयः अथवा वर्तमानपङ्क्तिः दस्तावेजस्य कृते वाक्यविन्यासप्रकाशपरिभाषाद्वारा परिभाषितस्य पाठस्वरूपस्य अनुसारं टिप्पणीं कर्तुं टिप्पणीचिह्नानि सम्मिलितं करोति</p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
sa: <p>तिथि अथवा तिथि <b>प्रारूप</b></p><p> निर्दिष्टस्वरूपेण परिभाषितरूपेण तिथि/समय स्ट्रिंग् सम्मिलितं करोति, अथवा प्रारूपं yyyy-MM-dd hh:mm:ss यदि कोऽपि निर्दिष्टः नास्ति ।</p><p> सम्भाव्यस्वरूपनिर्देशकाः सन्ति : १.<table><tr><td> घ</td><td> अग्रशून्यं विना संख्यारूपेण दिवसः (१-३१)।</td></tr><tr><td> द्द्</td><td> अग्रणीशून्येन सह सङ्ख्यारूपेण दिवसः (०१-३१)।</td></tr><tr><td> द्द्द्</td><td> संक्षिप्तं स्थानीयकृतदिवसनाम (उदाहरणार्थं &#39;सोम&#39;..&#39;रवि&#39;)।</td></tr><tr><td> द्द्द्द्</td><td> दीर्घः स्थानीयकृतदिवसस्य नाम (उदाहरणार्थं &#39;सोमवासरः&#39;..&#39;रविवासरः&#39;)।</td></tr><tr><td> म</td><td> अग्रशून्यं विना संख्यारूपेण मासः (१-१२)।</td></tr><tr><td> एम.एम</td><td> अग्रशून्येन सह सङ्ख्यारूपेण मासः (०१-१२)।</td></tr><tr><td> एम एम एम</td><td> संक्षिप्तं स्थानीयकृतं मासनाम (उदाहरणार्थं &#39;Jan&#39;..&#39;Dec&#39;)।</td></tr><tr><td> य्य्</td><td> वर्षं द्विअङ्कसङ्ख्यारूपेण (००-९९)।</td></tr><tr><td> य्यय्य्</td><td> चतुरङ्कसङ्ख्या (१७५२-८०००) इति वर्षम् ।</td></tr><tr><td> ज</td><td> अग्रणीशून्यं विना घण्टा (0..23 अथवा 1..12 यदि AM/PM प्रदर्शनम्)।</td></tr><tr><td> हह्</td><td> अग्रणीशून्ययुक्ता घण्टा (00..23 अथवा 01..12 यदि AM/PM प्रदर्शनं भवति)।</td></tr><tr><td> पु</td><td> अग्रणीशून्यं विना निमेषः (०..५९) ।</td></tr><tr><td> मि.मी</td><td> अग्रणीशून्येन सह निमेषः (००..५९) ।</td></tr><tr><td> स</td><td> अग्रशून्यं विना द्वितीयं (०..५९) ।</td></tr><tr><td> ss</td><td> अग्रणीशून्येन (००..५९) द्वितीयः ।</td></tr><tr><td> z</td><td> अग्रणीशून्यानि (0..999) विना मिलीसेकेण्ड्।</td></tr><tr><td> zzz</td><td> अग्रणीशून्यैः सह मिलीसेकेण्ड् (000..999) ।</td></tr><tr><td> ए.पी</td><td> AM/PM प्रदर्शनस्य उपयोगं कुर्वन्तु। एपी इत्यस्य स्थाने &quot;एएम&quot; अथवा &quot;पीएम&quot; इति द्वयोः मध्ये एकं स्थापनं भविष्यति ।</td></tr><tr><td> अप</td><td> am/pm प्रदर्शनस्य उपयोगं कुर्वन्तु। ap इत्यस्य स्थाने &quot;am&quot; अथवा &quot;pm&quot; इति एकं स्थापनं भविष्यति ।</td></tr></table></p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
sa: <p>goto <b>रेखासङ्ख्या</b></p><p> एषः आदेशः निर्दिष्टपङ्क्तिसङ्ख्यां प्रति गच्छति ।</p>

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
sa: <p>indent</p><p> चयनितपङ्क्तयः वर्तमानरेखां वा इन्डेण्ट् करोति</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
sa: <p>नत्सोर्ट्</p><p> चयनितं पाठं वा सम्पूर्णं दस्तावेजं प्राकृतिकक्रमेण क्रमयन्तु ।<br> सामान्यक्रमविधिस्य भेदं दर्शयितुं अत्र उदाहरणम् अस्ति ।<br> sort(a10, a1, a2) =&gt; क1, क10, क2<br> नत्सोर्ट(क१०, अ१, अ२) =&gt; क१, क२, अ१०</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>सेट्-स्वयं-इण्डेन्ट् <b>सक्षमम्</b></p><p> स्वयम्-इण्डेन्टेशनं सक्षमं वा अक्षमं वा ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>set-folding-markers <b>सक्षमं कुर्वन्ति</b></p><p> तन्तुचिह्नफलकस्य दृश्यतां सेट् करोति ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
sa: <p>सेट्-हाइलाइट् <b>हाइलाइट्</b></p><p> दस्तावेजस्य कृते वाक्यविन्यासप्रकाशनप्रणालीं सेट् करोति । तर्कः वैधं हाइलाइट् नाम भवितुमर्हति, यथा Tools → Highlighting मेन्यू मध्ये दृश्यते । एषः आदेशः स्वस्य तर्कस्य कृते स्वतःसमाप्तिसूचीं प्रदाति ।</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>सेट्-चिह्न-सीमा <b>सक्षमम्</b></p><p> चिह्नसीमायाः दृश्यतां सेट् करोति ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
sa: <p>सेट्-इण्डेन्ट्-मोड <b>मोड</b></p><p> मोड पैरामीटर् एकं मूल्यं यथा Tools - Indentation मेन्यू मध्ये दृश्यते</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>सेट्-इण्डेन्ट्-पेस्टेड्-टेक्स्ट् <b>सक्षमम्</b></p><p> यदि सक्षमं भवति तर्हि क्लिप्बोर्ड् तः चिपचिपस्य पाठस्य इण्डेन्टेशनं वर्तमान इन्डेण्टर् इत्यस्य उपयोगेन समायोजितं भवति ।</p><p> सम्भाव्यसत्यमूल्यानि : सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
sa: <p>सेट्-इण्डेन्ट-विड्थ <b>चौड़ाई</b></p><p> इण्डेन्टेशनविस्तारं <b>संख्याविस्तारेण</b> सेट् करोति | यदि भवान् रिक्तस्थानैः सह इन्डेण्ट् करोति तर्हि एव उपयुज्यते ।</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>set-line-numbers <b>सक्षमम्</b></p><p> रेखासङ्ख्याफलकस्य दृश्यतां सेट् करोति ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
sa: <p>सेट्-मोड <b>मोड्</b></p><p> Tools - Mode इत्यत्र यथा दृश्यते तथा मोड् सेट् करोति</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
sa: <p>set-remove-trailing-spaces <b>मोड्</b></p><p> <b>मोडानुसारं</b> दस्तावेजे अनुवर्तीस्थानानि निष्कासयति |</p><p> सम्भाव्यमूल्यानि : १.<ul><li> <b>none</b> : कदापि पश्चात्स्थानानि न निष्कासयन्तु।</li><li> <b>modified</b> : केवलं परिवर्तितानां रेखानां पश्चात्स्थानानि निष्कासयन्तु।</li><li> <b>all</b> : सम्पूर्णे दस्तावेजे अनुवर्तीस्थानानि निष्कासयन्तु।</li></ul></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>set-replace-tab <b>सक्षमं कुर्वन्तु</b></p><p> यदि सक्षमं भवति तर्हि ट्याब्-स्थानानि यथा यथा टङ्कयन्ति तथा रिक्तस्थानानि प्रतिस्थाप्यन्ते ।</p><p> सम्भाव्यसत्यमूल्यानि : सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>set-replace-tabs-save <b>सक्षमं कुर्वन्तु</b></p><p> सक्षमीकरणे यदा कदापि दस्तावेजं रक्षितं भवति तदा ट्याब्स् श्वेतस्थानेन प्रतिस्थापिताः भविष्यन्ति ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>सेट्-शो-इण्डेन्ट् <b>सक्षमम्</b></p><p> यदि सक्षमं भवति तर्हि इण्डेन्टेशनं लम्बबिन्दुरेखाद्वारा दृश्यमानं भविष्यति ।</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>set-show-tabs <b>सक्षमं कुर्वन्तु</b></p><p> यदि सक्षमं भवति तर्हि TAB वर्णाः अनुवर्तमानं श्वेतस्थानं च लघुबिन्दुना दृश्यन्ते ।</p><p> सम्भाव्यसत्यमूल्यानि : सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
sa: <p>set-tab-width <b>चौड़ाई</b></p><p> ट्याब् विस्तारं <b>संख्याविस्तारं</b> प्रति सेट् करोति</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
sa: <p>सेट्-शब्द-वेष्टनम् <b>सक्षमम्</b></p><p> <b>enable इत्यस्य</b> अनुसारं गतिशीलशब्दवेष्टनं सक्षमं करोति</p><p> सम्भाव्य सत्यमूल्यानि: सत्ये १<br/> सम्भाव्य मिथ्यामूल्यानि: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
sa: <p>सेट्-शब्द-लपेट-स्तम्भ- <b>विस्तारः</b></p><p> कठिनवेष्टनस्य कृते रेखाविस्तारं <b>विस्तारं</b> प्रति सेट् करोति | यदि भवान् स्वस्य पाठं स्वयमेव वेष्टयति तर्हि एतत् उपयुज्यते ।</p>

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
sa: <p>प्रकारं</p><p> यदि चयनं नास्ति तर्हि चयनितं पाठं सम्पूर्णं वा दस्तावेजं क्रमयन्तु</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
sa: <p>सोर्टुनिक्</p><p> चयनितं पाठं वा सम्पूर्णं दस्तावेजं क्रमेण स्थापयन्तु ततः सर्वाणि द्वितीयकपङ्क्तयः निष्कासयन्तु ।</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
sa: <p>अटिप्पणी</p><p> दस्तावेजस्य कृते वाक्यविन्यासस्य हाइलाइट् परिभाषया परिभाषितस्य पाठस्वरूपस्य अनुसारं चयनात् अथवा चयनितपङ्क्तयः अथवा वर्तमानपङ्क्तितः टिप्पणीचिह्नानि निष्कासयति ।</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
sa: <p>अनिन्दितम्</p><p> चयनितपङ्क्तयः वर्तमानरेखा वा अनइण्डेन्ट् करोति ।</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
sa: <p>uniq</p><p> यदि चयनं नास्ति तर्हि चयनितपाठात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् द्वितीयकपङ्क्तयः निष्कासयन्तु ।</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अज्ञातशब्दस्य सर्वाणि आवृत्तयः यथावत् तिष्ठन्तु इति अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।</p><p> एषा क्रिया तदा उपयोगी भवति यदा शब्दः नाम, संक्षिप्तनाम, विदेशीयः शब्दः वा अन्यः कोऽपि अज्ञातः शब्दः भवति यस्य उपयोगं भवन्तः कर्तुम् इच्छन्ति परन्तु शब्दकोशे न योजयितुं इच्छन्ति।</p></qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अज्ञातशब्दस्य एषा घटना यथावत् तिष्ठतु इति अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।</p><p> एषा क्रिया तदा उपयोगी भवति यदा शब्दः नाम, संक्षिप्तनाम, विदेशीयः शब्दः वा अन्यः कोऽपि अज्ञातः शब्दः भवति यस्य उपयोगं भवन्तः कर्तुम् इच्छन्ति परन्तु शब्दकोशे न योजयितुं इच्छन्ति।</p></qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अज्ञातपाठस्य सर्वाणि आवृत्तयः उपरि (वामभागे) सम्पादनपेटिकायां पाठेन प्रतिस्थापयितुं अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।</p></qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अज्ञातपाठस्य एतां घटनां उपरि (वामभागे) सम्पादनपेटिकायां पाठेन प्रतिस्थापयितुं अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।</p></qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>यदि अज्ञातशब्दस्य वर्तनीभ्रष्टः अस्ति तर्हि भवन्तः स्वस्य दुर्वर्तनीशब्दस्य सुधारम् अत्र टङ्कयन्तु अथवा अधोलिखितानां सूचीतः चिन्वन्तु ।</p><p> ततः यदि भवान् केवलं शब्दस्य एतत् घटनां सम्यक् कर्तुम् इच्छति तर्हि <b>Replace</b> नुदतु अथवा सर्वाणि आवृत्तिः सम्यक् कर्तुम् इच्छति चेत् <b>Replace All नुदतु</b> ।</p></qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अत्र भवन्तः यस्य दस्तावेजस्य प्रमाणीकरणं कुर्वन्ति तस्य भाषां चिनोतु ।</p></qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अज्ञातशब्दः ज्ञापितः अज्ञातः इति मन्यते यतः सः शब्दकोशे न समाविष्टः अस्ति ।<br> यदि भवान् अज्ञातशब्दस्य वर्तनीभ्रष्टः न इति मन्यते, भविष्ये पुनः तस्य गलत्-परिचयः न कर्तुम् इच्छति तर्हि अत्र क्लिक् कुर्वन्तु । यदि भवान् तत् यथावत् एव तिष्ठतु, परन्तु शब्दकोशे न योजयितुम् इच्छति तर्हि तस्य स्थाने <b>Ignore</b> अथवा <b>Ignore All</b> नुदतु ।</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sa: <qt><p>अयं शब्दः &quot;अज्ञातशब्दः&quot; इति गण्यते स्म यतः सः सम्प्रति प्रयुक्ते शब्दकोशे कस्यापि प्रविष्टेः सङ्गतिं न करोति । विदेशीयभाषायां शब्दः अपि भवेत् ।</p><p> यदि शब्दस्य वर्तनीभ्रष्टता नास्ति तर्हि <b>शब्दकोशे योजयतु इति</b> क्लिक् कृत्वा शब्दकोशे योजयितुं शक्नुवन्ति । यदि भवान् अज्ञातशब्दं शब्दकोशे योजयितुम् इच्छति, परन्तु अपरिवर्तितं त्यक्तुम् इच्छति तर्हि <b>Ignore</b> अथवा <b>Ignore All</b> नुदतु ।</p><p> परन्तु यदि शब्दस्य वर्तनी गलत् अस्ति तर्हि अधोलिखिते सूचीयां सम्यक् प्रतिस्थापनं अन्वेष्टुं प्रयतितुं शक्नुवन्ति । यदि भवान् तत्र प्रतिस्थापनं न प्राप्नोति तर्हि अधोलिखिते पाठपेटिकायां टङ्कयित्वा, <b>Replace</b> अथवा <b>Replace All</b> नुदतु ।</p></qt>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
sa: <ul><li><tt>%u</tt> : वर्तमानप्रयोक्तृनाम</li><li> <tt>%d</tt> : लघुस्वरूपेण पूर्णतिथिः/समयः</li><li> <tt>%D</tt> : दीर्घस्वरूपेण पूर्णतिथिः/समयः</li><li> <tt>%h</tt> : वर्तमान समय</li><li> <tt>%y</tt> : वर्तमानतिथिः लघुस्वरूपेण</li><li> <tt>%Y</tt> : दीर्घस्वरूपे वर्तमानतिथिः</li><li> <tt>%f</tt> : सञ्चिकानाम</li><li> <tt>%U</tt> : दस्तावेजस्य पूर्णं URL</li><li> <tt>%p</tt> : पृष्ठसङ्ख्या</li><li> <tt>%P</tt> : पृष्ठानां कुलराशिः</li></ul><br />

en: <value>
sa: <मूल्यम्>

[ctx: @action]
en: &Align On…
sa: &Align On...

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
sa: &सम्पादकं विन्यस्तं कुर्वन्तु...

[ctx: @action]
en: &Save As…
sa: &Save As...

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
sa: शब्दकोशं परिवर्तयतु...

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
sa: HTML रूपेण E&xport...

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
sa: Encodin&g इत्यनेन सह यथा रक्षन्तु...

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
sa: Cop&y As...

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
sa: वर्तनी (कर्सरतः)...

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
sa: &प्रतिलिपि...

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
sa: पृष्ठभूमि रंग...

[ctx: @action:button]
en: Export…
sa: निर्यात…

[ctx: @action:button]
en: Import…
sa: आयात…

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
sa: &सञ्चिकां बन्दं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
sa: &पृष्ठभूमि रंग...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
sa: &चयनित रङ्ग...

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
sa: सामान्य &रंग...

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
sa: S&elected पृष्ठभूमि रंग...

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
sa: अन्वेषण…

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
sa: वर्तनीपरीक्षा प्रचलति...

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
sa: इतर…

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Macintosh
sa: &मैकिन्टोषः

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
sa: &विण्डोज/डॉस

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
sa: टिप्पणियाँ एवं दस्तावेजीकरण

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
sa: विविध

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
sa: सामान्य पाठ एवं स्रोत कोड

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
sa: संख्या, प्रकार एवं स्थिरांक

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
sa: तार एवं वर्ण

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
sa: सचेत

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
sa: टिप्पणी

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
sa: गुण

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
sa: आधार-N पूर्णाङ्कः

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
sa: अन्तर्निर्मितम्

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
sa: स्वभावः

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
sa: टिप्पणी

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
sa: टिप्पणी चर

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
sa: नियत

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
sa: नियन्त्रण प्रवाह

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
sa: दत्तांशप्रकारः

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
sa: दशमलव/मूल्य

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
sa: दस्तावेजीकरणम्

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
sa: त्रुटि

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
sa: विस्तार

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
sa: प्लवक बिन्दु

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
sa: नियोग

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
sa: आयातः, मॉड्यूल्स्, समावेशयति

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
sa: सूचना

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
sa: कीवर्ड

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
sa: सामान्य

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
sa: संचालकः

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
sa: अन्ये

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
sa: पूर्वसंसाधकः

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
sa: क्षेत्रं चिनोतु

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
sa: विशेष चरित्र

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
sa: विशेषः तारः

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
sa: सूत्र

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
sa: चर

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
sa: शब्दशः String

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
sa: चेतवानी

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
sa: सन्दर्भ

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
sa: पृष्ठभूमि

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
sa: पृष्ठभूमि चयनित

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
sa: सामान्य

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
sa: चयनितम्

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sa: वर्तनीम् अवलोकयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
sa: स्क्रीनशॉट् रक्षणं विफलम् अभवत्

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
sa: चयनस्य Screenshot गृह्यताम्

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
sa: भवतः अन्वेषणेन सह सङ्गताः वस्तूनि न सन्ति

en: A&uto word completion
sa: अ&उतो शब्द समाप्ति

en: A&utomatic end of line detection
sa: रेखापरिचयस्य A&automatic end

en: Access to environment variables.
sa: पर्यावरणचरानाम् अभिगमः।

en: Accessibility:
sa: सुलभता :

en: Activate/deactivate %1
sa: %1 सक्रिय/निष्क्रियः

en: Active Breakpoint
sa: सक्रिय भंगबिन्दु

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
sa: Add &Byte आदेश चिह्न (BOM)

en: Add Caret above Cursor
sa: Cursor इत्यस्य उपरि Caret इति योजयन्तु

en: Add Caret below Cursor
sa: Cursor इत्यस्य अधः Caret इति योजयन्तु

en: Add Cursors to Line Ends
sa: Line Ends मध्ये Cursors योजयन्तु

en: Add Placeholder...
sa: स्थानधारकं योजयतु...

en: Add new mapping
sa: नूतनं मानचित्रं योजयन्तु

en: Add to Dictionary
sa: शब्दकोशे योजयतु

en: Add...
sa: संयोजयति...

en: Adds a caret in the line above the current caret.
sa: वर्तमान कैरेट् इत्यस्य उपरि रेखायां एकं कैरेट् योजयति ।

en: Adds a caret in the line below the current caret.
sa: वर्तमान केरेट् इत्यस्य अधः रेखायां एकं कैरेट् योजयति ।

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
sa: क्लिप्बोर्डतः &pasted इत्यस्य कोडस्य इण्डेन्टेशनं समायोजयन्तु

en: Advanced
sa: उन्नतं

en: Align On
sa: Align On इति

en: Alignment pattern:
sa: संरेखणप्रतिमानः :

en: All documents written to disk
sa: डिस्कमध्ये लिखिताः सर्वे दस्तावेजाः

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sa: ये जनाः योगदानं दत्तवन्तः तेषां सर्वेषां उल्लेखः मया विस्मृतः

en: Allow scrolling past the end of the document
sa: दस्तावेजस्य अन्ते गत्वा स्क्रॉलं कर्तुं अनुमन्यताम्

en: Alt
sa: सर्वे

en: Always
sa: सर्वदा

en: Always Off
sa: सदा अवरम्

en: Always On
sa: सदा चालू

en: Always advance to the &next tab position
sa: सदैव &next ट्याब् स्थानं प्रति अग्रिमम्

en: Always increase indentation &level
sa: सदैव इन्डेंटेशन &स्तरं वर्धयन्तु

en: Anders Lund
sa: एण्डर्स् लुण्ड्

en: Andreas Kling
sa: आन्द्रियास क्लिंग

en: Appearance
sa: स्वरूपम्‌

en: Append newline at end of file on save
sa: save इत्यत्र सञ्चिकायाः अन्ते newline योजयन्तु

en: Apply &Word Wrap
sa: &शब्द लपेटं प्रयोजयन्तु

en: Argument-hints
sa: तर्क-सङ्केतः

en: At the end of a line
sa: रेखायाः अन्ते

en: Auto Completion
sa: स्वतः समाप्ति

en: Auto Reload Document
sa: स्वतः दस्तावेजं पुनः लोडं कुर्वन्तु

en: Auto Word Completion
sa: स्वतः शब्द समाप्ति

en: Auto reload files in version control
sa: संस्करणनियन्त्रणे सञ्चिकाः स्वयमेव पुनः लोड् कुर्वन्तु

en: Auto save document when the active document is losing focus
sa: सक्रियदस्तावेजस्य ध्यानं नष्टं भवति चेत् दस्तावेजं स्वयमेव रक्षन्तु

en: Auto save interval:
sa: स्वतः रक्षणान्तरम् :

en: Auto select &first completion entry
sa: स्वतः चयनं &प्रथमसमाप्तिप्रविष्टिः

en: Autocorrect
sa: स्वतःशुद्धं कुर्वन्तु

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
sa: ग शैली

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
sa: C++/boost Style इति

[ctx: Autoindent mode]
en: CMake
sa: CMake इति

[ctx: Autoindent mode]
en: Haskell
sa: हास्केल्

[ctx: Autoindent mode]
en: Julia
sa: जूलिया

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
sa: लेटेक्स

[ctx: Autoindent mode]
en: LilyPond
sa: लिलीपोण्ड्

[ctx: Autoindent mode]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
sa: सामान्य

[ctx: Autoindent mode]
en: Pascal
sa: पास्कल

[ctx: Autoindent mode]
en: Python
sa: अजगर

[ctx: Autoindent mode]
en: R
sa: आर

[ctx: Autoindent mode]
en: Replicode
sa: प्रतिकृतिः

[ctx: Autoindent mode]
en: Ruby
sa: माणिक्यम्

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
sa: XML शैली

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
sa: तत्र अस्ति

en: Automatic Cleanups on Save
sa: Save इत्यत्र स्वचालितसफाई

en: Automatic Spell Checking
sa: स्वचालितं वर्तनीपरीक्षणम्

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
sa: यदा दस्तावेजं डिस्क-मध्ये परिवर्तितं तदा स्वयमेव पुनः लोड् कुर्वन्तु

en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
sa: यदा उद्घाटन कोष्ठकं टङ्कितं भवति तदा स्वयमेव कोष्ठकाः बन्दं कुर्वन्तु

en: Automatically detect file indentation
sa: सञ्चिका-इण्डेन्टेशनं स्वयमेव ज्ञापयन्तु

en: Available Commands
sa: उपलब्धाः आदेशाः

en: Bac&kground
sa: पृष्ठभूमि

en: Background
sa: पृष्ठभूमि

en: Background Area
sa: पृष्ठभूमि क्षेत्र

en: Backslash
sa: बैकस्लैश

en: Backspace
sa: पृष्ठभाग

en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
sa: Backspace key इत्यनेन character’s base इत्येतत् diacritics इत्यनेन निष्कासितम्

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
sa: दुष्टः तर्कः '%1' । उपयोगः : %2 on|off|1|0|true|false

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
sa: आह्वाने दुष्टं उद्धरणम्: %1. कृपया बैकस्लैश इत्यनेन एकल उद्धरणं पलायनं कुर्वन्तु।

en: Begin lowercase conversion
sa: लघुरूपान्तरणं आरभत

en: Begin uppercase conversion
sa: बृहत् अक्षररूपान्तरणं आरभत

en: Beginning of line
sa: रेखायाः आरम्भः

en: Bernhard Beschow
sa: बर्नार्ड बेस्चोव

en: Best matches
sa: उत्तममेलनानि

en: Bl&ock Selection Mode
sa: Bl&ock चयन मोड

en: Bookmark
sa: बुकमार्क

en: Borders
sa: सीमाः

en: Bottom of file reached. Continue from top?
sa: सञ्चिकायाः अधः प्राप्तम्। उपरितः निरन्तरं कुर्वन्तु ?

en: Box Properties
sa: पेटी गुणाः

en: Bracket Highlight
sa: कोष्ठक हाइलाइट

en: Bracket matching:
sa: कोष्ठकमेलनम् :

en: Brackets:
sa: कोष्ठकाः :

en: Bruno Massa
sa: ब्रूनो मासा

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
sa: बण्डल्ड् केवलं पठनीयः विषयः। विषयस्य परिवर्तनार्थं कृपया तस्य प्रतिलिपिं कुर्वन्तु ।

en: By date created
sa: निर्मिततिथिना

en: By line number
sa: रेखासङ्ख्याद्वारा

en: C&omment
sa: कथम्‌

en: Camel case movement disabled
sa: उष्ट्रप्रकरणस्य आन्दोलनम् अक्षमम्

en: Camel case movement enabled
sa: उष्ट्रप्रकरणस्य गतिः सक्षमः

en: Cancel
sa: निरसयतु

en: Capitalization
sa: कैपिटलीकरण

en: Capitalize
sa: कैपिटल कर

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
sa: चयनं दीर्घरूपेण लिखन्तु, अथवा कर्सरस्य अधः शब्दं यदि कोऽपि पाठः न चयनितः अस्ति ।

en: Carsten Niehaus
sa: कार्स्टेन नीहाउस्

en: Carsten Pfeiffer
sa: कार्स्टेन फीफर

en: Change dictionary
sa: शब्दकोशं परिवर्तयतु

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
sa: वर्तनीपरीक्षायै यत् शब्दकोशं प्रयुक्तं तत् परिवर्तयतु।

en: Charles Samuels
sa: चार्ल्स सैमुअल्स

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
sa: कर्सरतः अग्रे च दस्तावेजस्य वर्तनीं पश्यन्तु

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
sa: Dynamic Word Wrap Indicators कदा प्रदर्शितव्यं इति चिनोतु

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
sa: Dynamic Word Wrap Indicators कदा प्रदर्शितव्यं इति चिनोतु ।

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
sa: भवन्तः यत् पाठं टङ्कयन्ति तत् सम्मिलितं कर्तुम् इच्छति वा विद्यमानं पाठं अधिलेखयितुम् इच्छति वा इति चिनोतु ।

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
sa: कस्य पङ्क्तिसमाप्तेः उपयोगः करणीयः इति चिनोतु, यदा भवान् दस्तावेजं रक्षति

en: Chris Ross
sa: क्रिस रॉस्

en: Christian Gebauer
sa: क्रिश्चियन गेबाउर्

en: Christoph Cullmann
sa: क्रिस्टोफ कल्मैन्

en: Clear &All Bookmarks
sa: Clear &All बुकमार्क्स

en: Clear Dictionary Ranges
sa: शब्दकोशपरिधिः स्पष्टाः कुर्वन्तु

en: Clipboard &History Paste
sa: क्लिपबोर्ड &इतिहास पेस्ट

en: Close
sa: पिधानं करोतु

en: Close Document
sa: दस्तावेजं बन्दं कुर्वन्तु

en: Close Nevertheless
sa: Close तथापि

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
sa: सन्देशं बन्दं कुर्वन्तु

en: Closes the file, discarding its content.
sa: सञ्चिकां पिधायति, तस्याः सामग्रीं परित्यजति ।

en: Cmd + Ctrl
sa: Cmd + Ctrl इति

en: Co&lor:
sa: मित्राः:

en: Code Folding
sa: कोड तह

en: Code block folding:
sa: कोड ब्लॉक तहः :

en: Color Themes
sa: रङ्ग विषयवस्तु

en: Color theme
sa: रङ्ग विषय

en: Colors
sa: वर्णाः

en: Colors:
sa: वर्णाः :

en: Column must be at least 1.
sa: स्तम्भः न्यूनातिन्यूनं १ भवितुमर्हति।

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
sa: वर्तमानदस्तावेजे पाठकर्सरस्थानस्य स्तम्भसङ्ख्या (0 इत्यनेन आरभ्यते) ।

en: Command
sa: आदेश

en: Command "%1" failed.
sa: "%1" आदेशः विफलः ।

en: Command not found: %1
sa: आदेशः न प्राप्तः: %1

en: Complete Date/Time (long format)
sa: सम्पूर्ण तिथि/समय (दीर्घ प्रारूप) .

en: Complete Date/Time (short format)
sa: सम्पूर्ण तिथि/समय (लघु प्रारूप) .

en: Configure
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: Configure various aspects of this editor.
sa: अस्य सम्पादकस्य विविधपक्षं विन्यस्यताम् ।

en: Contents of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य विषयवस्तु।

en: Continue search?
sa: अन्वेषणं निरन्तरं कुर्वन्तु?

en: Convert Indentation to Spaces
sa: Indentation इत्येतत् Spaces इत्यत्र परिवर्तयन्तु

en: Convert Indentation to Tabs
sa: Indentation इत्येतत् Tabs इत्यत्र परिवर्तयन्तु

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sa: चयनं लघुवर्णे परिवर्तयन्तु, अथवा यदि कोऽपि पाठः न चयनितः अस्ति तर्हि कर्सरस्य दक्षिणभागे वर्णं परिवर्तयन्तु ।

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
sa: चयनं बृहत् अक्षरे परिवर्तयन्तु, अथवा कर्सरस्य दक्षिणभागे वर्णं परिवर्तयन्तु यदि पाठः न चयनितः अस्ति ।

en: Copy
sa: प्रतिलिपि

en: Copy File Location
sa: सञ्चिकास्थानं प्रतिलिख्यताम्

en: Copy Theme
sa: प्रतिलिपि विषय

en: Copy and paste:
sa: प्रतिलिपि कृत्वा चिनोतु :

en: Copy as &HTML
sa: &HTML इति प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

en: Copy the current file name and line number
sa: वर्तमानसञ्चिकानाम पङ्क्तिसङ्ख्या च प्रतिलिख्यताम्

en: Copy theme
sa: विषयं प्रतिलिपितु

en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
sa: यदि किमपि पाठं चयनं विना आह्वानं भवति तर्हि वर्तमानपङ्क्तिं प्रतिलिख्य/कटयन्तु

en: Core Developer
sa: कोर डेवलपर

en: Could not access view
sa: दृश्यं प्राप्तुं न शक्तवान्

en: Counts:
sa: गणनाः :

en: Create a new file type.
sa: नूतनं सञ्चिकाप्रकारं रचयन्तु ।

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
sa: चयनस्य प्रत्येकपङ्क्तौ अन्ते कर्सरं निर्माति ।

en: Cristi Dumitrescu
sa: क्रिस्टी दुमित्रेस्कु

en: Ctrl + Meta
sa: Ctrl + मेटा

en: Current Date (long format)
sa: वर्तमानतिथिः (दीर्घस्वरूपम्) .

en: Current Date (short format)
sa: वर्तमान तिथि (लघु प्रारूप) .

en: Current Line
sa: वर्तमान रेखा

en: Current Line Number
sa: वर्तमान रेखा संख्या

en: Current Time
sa: वर्तमान समय

en: Current User Name
sa: वर्तमान उपयोक्तृनाम

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
sa: वर्तमान कर्सर स्थिति। विशिष्टपङ्क्तौ गन्तुं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Current value: %1
sa: वर्तमान मूल्यम् : %1

en: Current value: %1<value>
sa: वर्तमान मूल्यम् : %1<मूल्यम्>

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
sa: चयनितं पाठं कटयित्वा क्लिप्बोर्ड् प्रति स्थानान्तरयन्तु

en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
sa: Tab / Shift+Tab इत्यस्य उपयोगेन समाप्तिसूचीं चक्रं कुर्वन्तु

en: D&ynamic word wrap indicators:
sa: D&ynamic शब्द लपेट सूचकाः :

en: DOS/Windows
sa: DOS/विण्डोज

en: Daniel Naber
sa: डैनियल नाबेर

en: Decrement number under cursor by 0.1
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 0.1 इत्यनेन न्यूनीकरोतु

en: Decrement number under cursor by 1
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 1 द्वारा न्यूनीकरोतु

en: Decrement number under cursor by 10
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 10 यावत् न्यूनीकरोतु

en: Default Text Styles
sa: पूर्वनिर्धारितपाठशैल्याः

en: Default Theme
sa: पूर्वनिर्धारित विषयः

en: Default indentation mode:
sa: पूर्वनिर्धारित इण्डेन्टेशन मोड :

en: Default input mode:
sa: पूर्वनिर्धारितनिवेशविधिः :

en: Delete Line
sa: रेखां विलोपयन्तु

en: Delete Nevertheless
sa: Delete तथापि

en: Delete Next Character
sa: अग्रिम वर्णं विलोपयन्तु

en: Delete Word Left
sa: Delete Word Left इति

en: Delete the current file type.
sa: वर्तमानसञ्चिकाप्रकारं विलोपयन्तु ।

en: Deletes tag under cursor
sa: कर्सरस्य अधः टैग् विलोपयति

en: Deletes the current line.
sa: वर्तमानपङ्क्तिं विलोपयति ।

en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
sa: विकल्पानुसारं दस्तावेजस्य रक्षणसमये, सम्पूर्णे दस्तावेजे अथवा केवलं परिवर्तितपङ्क्तयः एव, अनुवर्तीस्थानानि निष्कासितानि भवन्ति ।

en: Developer
sa: विकासकः

en: Dictionary:
sa: शब्दकोश:

en: Diff Output
sa: Diff Output इति

en: Digit
sa: अङ्कः

en: Disable Annotation Bar
sa: एनोटेशन बार अक्षम करें

en: Disable Feature
sa: विशेषता अक्षम करें

en: Disabled
sa: अक्षमित

en: Disabled Breakpoint
sa: अक्षम भङ्गबिन्दु

en: Discard
sa: तनूकृ

en: Display relative line numbers
sa: सापेक्षिकरेखासङ्ख्याः प्रदर्शयन्तु

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
sa: एकं विजार्डं प्रदर्शयति यत् भवन्तं सहजतया mimetypes चयनं कर्तुं साहाय्यं करोति ।

en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
sa: गतिशीलवेष्टनार्थं शब्दसीमानां अवहेलना

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
sa: किं भवान् वास्तवमेव एतां सञ्चिकां निरन्तरं पिधातुम् इच्छति? दत्तांशहानिः भवितुम् अर्हति ।

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
sa: किं भवान् वास्तवमेव "%1" इति विषयं विलोपयितुम् इच्छति? एतत् निवर्तयितुं न शक्यते ।

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
sa: किं भवान् वास्तवमेव एतां सञ्चिकां रक्षितुं इच्छति ? भवतः मुक्तसञ्चिका, डिस्कस्थसञ्चिका च परिवर्तिता । तत्र केचन दत्तांशाः नष्टाः भवितुम् अर्हन्ति ।

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
sa: किं भवान् वास्तवमेव एतां अपरिवर्तितां सञ्चिकां रक्षितुं इच्छति? डिस्क-मध्ये सञ्चिकायां परिवर्तितं दत्तांशं भवन्तः अधिलिखितुं शक्नुवन्ति स्म ।

en: Document written to disk
sa: डिस्कं प्रति लिखितं दस्तावेजम्

en: Documentation with completion
sa: समाप्तिसहितं दस्तावेजीकरणं

en: Dominik Haumann
sa: डोमिनिक हौमन

en: Don't Show Line Numbers
sa: रेखासङ्ख्याः न दर्शयन्तु

en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
sa: मूषकेन चिनोति समये पाठकर्सरं न चालयन्तु

en: Don't print folded code
sa: तन्तुयुक्तं कोडं न मुद्रयन्तु

en: Draw &boxes
sa: &boxes आकर्षयन्तु

en: Draw bac&kground color
sa: back&kground वर्ण आकर्षित करें

en: Duplicates the selected lines down.
sa: चयनितपङ्क्तयः अधः द्वितीयकं करोति ।

en: Duplicates the selected lines up.
sa: चयनितपङ्क्तयः अपि द्वितीयकं करोति ।

en: Dynamic Word Wrap Indicators
sa: गतिशील शब्द लपेट सूचक

en: Dynamic Word Wrap:
sa: गतिशील शब्द लपेटः :

en: E&nd of line:
sa: रेखायाः E&nd: .

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
sa: प्रत्येकं नूतनं पुस्तकचिह्नं अधः योजितं भविष्यति, दस्तावेजे यत्र स्थापितं तस्मात् स्वतन्त्रतया ।

en: Editable Placeholder
sa: सम्पादनयोग्य स्थानधारक

en: Editing
sa: सम्पादनम्

en: Editing Options
sa: सम्पादनविकल्पाः

en: Editor Background Colors
sa: सम्पादक पृष्ठभूमि रंग

en: Editor font:
sa: सम्पादक फ़ॉन्ट् :

en: Embeddable editor component
sa: एम्बेडेबल सम्पादक घटक

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
sa: Emacs-सदृशं चयनविधिं अनुकरणं कुर्वन्तु, यत्र आरम्भः चिह्नितः भवति ततः चयनं निरन्तरं अद्यतनं भवति ।

en: Enable &auto completion
sa: &स्वयं समाप्तिः सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable Auto Reload
sa: Auto Reload सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable Auto Save (local files only)
sa: Auto Save सक्षमं कुर्वन्तु (केवलं स्थानीयसञ्चिकाः)

en: Enable accessibility notifications
sa: सुलभतासूचनानि सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable byte order mark (BOM)
sa: बाइट् क्रमचिह्नं (BOM) सक्षमं कुर्वन्तु ।

en: Enable camel case cursor movement
sa: उष्ट्रस्य प्रकरणस्य कर्सरस्य गतिं सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
sa: रक्षणकाले UTF-8/UTF-16 एन्कोडेड् सञ्चिकानां कृते बाइट् क्रमचिह्नानां योजनं सक्षमं/अक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable/disable automatic spell checking
sa: स्वचालितं वर्तनीपरीक्षणं सक्षमं/अक्षमं कुर्वन्तु

en: Enabled, Store In Custom Directory
sa: सक्षमम्, इष्टनिर्देशिकायां संग्रहयन्तु

en: Enabled, Store In Default Directory
sa: सक्षमम्, पूर्वनिर्धारितनिर्देशिकायां संग्रहयन्तु

en: Enclosing characters:
sa: वर्णाः समाहिताः :

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
sa: एकस्मिन् पङ्क्तिचयनस्य विशेषवर्णान् एन्कोड् कुर्वन्तु, अतः परिणामपाठस्य उपयोगः URI रूपेण कर्तुं शक्यते ।

en: Encode text to make it URL compatible.
sa: पाठं URL सङ्गतं कर्तुं एन्कोड् कुर्वन्तु ।

en: Encoding
sa: एन्कोडिंग्

en: End case conversion
sa: प्रकरणरूपान्तरणं समाप्तं कुर्वन्तु

en: End column of selected text of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य चयनितपाठस्य स्तम्भः समाप्तः ।

en: End line of selected text of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य चयनितपाठस्य अन्तपङ्क्तिः ।

en: End of line
sa: रेखायाः अन्तः

en: End of line type
sa: रेखाप्रकारस्य अन्तः

en: Enlarge Font
sa: Font विस्तारित करें

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
sa: बैकअप सञ्चिकानामानां पूर्ववर्ती उपसर्गं प्रविशन्तु ।

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
sa: बैकअप सञ्चिकानामसु योजयितुं प्रत्ययं प्रविशन्तु ।

en: Erlend Hamberg
sa: एर्लेण्ड् हैम्बर्ग्

en: Error
sa: त्रुटि

en: Error Creating Diff
sa: Diff इत्यस्य निर्माणे त्रुटिः

en: Error calling %1
sa: %1 आह्वयितुं त्रुटिः

en: Error calling 'help %1'
sa: 'help %1' इति आह्वानं कृत्वा त्रुटिः।

en: Error: No range allowed for command "%1".
sa: त्रुटिः: "%1" इति आदेशस्य कृते कोऽपि परिधिः अनुमतः नास्ति ।

en: Escape sequences
sa: पलायनक्रमाः

en: Evaluate simple JavaScript statements.
sa: सरलजावास्क्रिप्ट् कथनानां मूल्याङ्कनं कुर्वन्तु।

en: Evaluates a simple math expression
sa: सरलं गणितव्यञ्जनं मूल्याङ्कयति

en: Execution
sa: क्रियान्वयन

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
sa: Emmet व्यञ्जनानां उपयोगेन संक्षिप्तनामस्य विस्तारं करोति; http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSselectorsEn इति पश्यन्तु

en: Export File as HTML
sa: सञ्चिकां HTML इति रूपेण निर्यातयन्तु

en: Exporting color theme: %1
sa: वर्णविषयकं निर्यातयति: %1

en: F&ind:
sa: अन्वेषय:

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
sa: '%1' इति तर्कं पूर्णाङ्के परिवर्तयितुं असफलम् ।

en: Failed to create backup copy.
sa: बैकअप प्रतिलिपिं निर्मातुं असफलम्।

en: Feature is not active
sa: विशेषता सक्रियः नास्ति

en: File Format
sa: सञ्चिकास्वरूपम्

en: File Name
sa: सञ्चिकानाम

en: File Opening & Saving
sa: सञ्चिका उद्घाटनम् & रक्षणम्

en: File base name without path and suffix of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य मार्गं प्रत्ययं च विना सञ्चिकामूलनाम ।

en: File e&xtensions:
sa: सञ्चिका e&xtensions:

en: File extension of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य सञ्चिकाविस्तारः ।

en: File name without path of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य मार्गं विना सञ्चिकानाम ।

en: Filter
sa: फ़िल्टर

en: Fin&d:
sa: अन्त्य&d: .

en: Find Selected
sa: चयनितं ज्ञातव्यम्

en: Find Selected Backwards
sa: चयनितं पश्चात् अन्वेष्टुम्

en: Find Variants
sa: वेरिएंट ज्ञात करें

en: Find and Select All Occurrences
sa: सर्वाणि घटनानि अन्वेष्य चयनं कुर्वन्तु

en: Find and Select Next Occurrence
sa: Next Occurrence अन्विष्य चयनं कुर्वन्तु

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
sa: कर्सरस्य अधः शब्दस्य सर्वाणि आवृत्तयः अन्विष्य तानि चिनोति ।

en: Finds next occurrence of selected text.
sa: चयनितपाठस्य अग्रिमः आवृत्तिः अन्वेषयति ।

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
sa: कर्सर इत्यस्य अधः शब्दस्य अग्रिमः आवृत्तिः अन्विष्य चयनं योजयति ।

en: Finds previous occurrence of selected text.
sa: चयनितपाठस्य पूर्वानुभवं अन्वेषयति ।

en: Fixed-length negative lookbehind
sa: नियत-दीर्घता नकारात्मक lookbehind

en: Fixed-length positive lookbehind
sa: नियत-दीर्घता सकारात्मक lookbehind

en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
sa: यदा कर्सर युग्मरूपेण अन्यकोष्ठकं प्रति गच्छति तदा कोष्ठकं फ़्लैश कुर्वन्तु

en: Flash matching brackets
sa: फ़्लैश मिलान कोष्ठकाः

en: Focused Editable Placeholder
sa: केन्द्रितः सम्पादनीयः स्थानधारकः

en: Fold Toplevel Nodes
sa: Toplevel Nodes गुना करें

en: Fold first line:
sa: प्रथमपङ्क्तिं गुठयन्तु :

en: Folding arrows visibility:
sa: तन्तुबाणदृश्यता :

en: Follow &Line Numbers
sa: &Line Numbers अनुसरणं कुर्वन्तु

en: Follow Line Numbers
sa: रेखासङ्ख्यानां अनुसरणं कुर्वन्तु

en: Follow System Color Scheme
sa: System Color Scheme इत्यस्य अनुसरणं कुर्वन्तु

en: Font:
sa: फन्ट् :

en: Footer Properties
sa: पादगुणाः

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
sa: %1 सञ्चिकायाः कृते रक्षणात् पूर्वं कोऽपि बैकअप प्रतिलिपिः निर्मातुं न शक्यते स्म । यदि रक्षणकाले दोषः भवति तर्हि भवान् अस्याः सञ्चिकायाः दत्तांशं नष्टं कर्तुं शक्नोति । कारणं भवितुम् अर्हति यत् भवता यस्मिन् माध्यमे लिखितं तत् पूर्णम् अस्ति अथवा सञ्चिकायाः निर्देशिका भवतः कृते केवलं पठनीयः अस्ति ।

en: For&mat:
sa: प्रारूपः :

en: Force RTL Text Direction
sa: बल आरटीएल पाठ दिशा

en: Foreground:
sa: अग्रभूमिः :

en: Former Core Developer
sa: पूर्व कोर डेवलपर

en: Full document URL
sa: सम्पूर्ण दस्तावेज URL

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
sa: सञ्चिकानाम विहाय पूर्णदस्तावेजमार्गः, देशीमार्गविभाजकेन सह (विण्डोज इत्यत्र बैकस्लैशः) ।

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
sa: सञ्चिकानाम सहितं पूर्णदस्तावेजमार्गः, देशीमार्गविभाजकेन सह (विण्डोज इत्यत्र बैकस्लैशः) ।

en: Full path of the current document excluding the file name.
sa: सञ्चिकानाम विहाय वर्तमानदस्तावेजस्य पूर्णमार्गः ।

en: Full path of the current document including the file name.
sa: सञ्चिकानाम सहितं वर्तमानदस्तावेजस्य पूर्णमार्गः ।

en: Function '%1' not found in script: %2
sa: '%1' कार्यं स्क्रिप्ट् मध्ये न प्राप्तम्: %2

en: General
sa: सामान्य

en: Generate a new UUID.
sa: नूतनं UUID जनयन्तु।

en: Gerald Senarclens de Grancy
sa: जेराल्ड सेनार्कलेन्स डी ग्रान्सी

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
sa: तर्करूपेण जावास्क्रिप्ट्-फंक्शन् दत्तं, तत् (चयनितानां) रेखानां सूचीयाः कृते आह्वयन्तु तथा च तानि निष्कासयन्तु यत्र कॉलबैक् false प्रत्यागच्छति ।<br> उदाहरणम् ( <code>rmblank</code> इत्यपि पश्यन्तु ):<br> <code>filter &#39;function(l){return l.length &gt; 0;}&#39;</code><br> भवतः किञ्चित् टङ्कनं रक्षितुं, भवन्तः अपि तथैव प्राप्तुं एतत् कर्तुं शक्नुवन्ति:<br> <code>filter &#39;line.length &gt; 0&#39;</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
sa: तर्करूपेण JavaScript फंक्शन् दत्तं, तत् (चयनित) रेखानां सूचीयाः कृते आह्वयन्तु तथा च रेखायाः स्थाने callback इत्यस्य return value प्रतिस्थापयन्तु ।<br> उदाहरणम् ( <code>ltrim</code> इत्यपि पश्यन्तु):<br> <code>map &#39;function(line){return line.replace(/^\s+/, &quot;&quot;);}&#39;</code><br> भवतः किञ्चित् टङ्कनं रक्षितुं, भवन्तः अपि तथैव प्राप्तुं एतत् कर्तुं शक्नुवन्ति:<br> <code>map &#39;line.replace(/^\s+/, &quot;&quot;)&#39;</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
sa: तर्करूपेण जावास्क्रिप्ट्-फंक्शन् दत्तं, तत् (चयनितानां) रेखानां सूचीयाः कृते आह्वयन्तु, तस्य स्थाने तस्य आह्वानस्य रिटर्न्-मूल्येन प्रतिस्थापयन्तु ।<br> उदाहरणम् (चयनितपङ्क्तयः सम्मिलितं कुर्वन्तु):<br> <code>each &#39;function(lines){return lines.join(&quot;, &quot;);}&#39;</code><br> भवतः किञ्चित् टङ्कनं रक्षितुं, भवन्तः अपि तथैव प्राप्तुं एतत् कर्तुं शक्नुवन्ति:<br> <code>each &#39;lines.join(&quot;, &quot;)&#39;</code>

en: Glen Parker
sa: ग्लेन पार्कर

en: Go to
sa: गच्छतु

en: Go to Matching Bracket
sa: Matching Bracket इत्यत्र गच्छन्तु

en: Go to Next Editing Location
sa: अग्रिम सम्पादनस्थानं गच्छन्तु

en: Go to Next Modified Line
sa: Next Modified Line इत्यत्र गच्छन्तु

en: Go to Previous Editing Location
sa: पूर्वसम्पादनस्थानं गच्छन्तु

en: Go to Previous Modified Line
sa: पूर्वसंशोधितपङ्क्तिं गच्छन्तु

en: Go to line number from clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् तः रेखासङ्ख्यां प्रति गच्छन्तु

en: Go to the next bookmark.
sa: अग्रिमपुस्तकचिह्नं गच्छन्तु ।

en: Go to the previous bookmark.
sa: पूर्वपुस्तकचिह्नं गच्छन्तु ।

en: Group, capturing
sa: समूहः, ग्रहणम्

en: Group, non-capturing
sa: समूहः, अग्रहणम्

en: H&ighlight:
sa: प्रमुखाकृष्टि:

en: Hamish Rodda
sa: हमिश रोड्डा

en: Hea&der && Footer
sa: शीर्षकम् & पादलेखम्

en: Header Properties
sa: शीर्षक गुण

en: Header/footer font:
sa: शीर्षक/पादलेखः फ़ॉन्टः :

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
sa: अत्र भवान् वर्तमानदस्तावेजं कथं प्रकाशयितव्यम् इति चिन्वतु ।

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
sa: अत्र वर्तमानदस्तावेजस्य कृते कः मोड् उपयोक्तव्यः इति चिन्वितुं शक्नुवन्ति । एतेन प्रयुक्तं हाइलाइटिंग्, फोल्डिंग् च प्रभावितं भविष्यति, उदाहरणार्थम् ।

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
sa: हेक्स वर्ण 0000 तः FFFF (2^16-1) पर्यन्तम्।

en: Highlight changed and unsaved lines
sa: परिवर्तितानि अरक्षितानि च पङ्क्तयः प्रकाशयन्तु

en: Highlight range between selected brackets
sa: चयनितकोष्ठकानां मध्ये परिधिं प्रकाशयन्तु

en: Highlighting Text Styles
sa: पाठशैल्याः प्रकाशयन्

en: Highlighting for Ferite
sa: फेरिटस्य कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for ILERPG
sa: ILERPG कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for LaTeX
sa: LaTeX कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for Lua
sa: लुआ इत्यस्य कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for Makefiles, Python
sa: Makefiles, Python इत्यस्य कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for Python
sa: पायथन् कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
sa: RPM Spec-Files, Perl, Diff इत्यादीनां कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for SQL
sa: SQL कृते हाइलाइट् करणं

en: Highlighting for Scheme
sa: योजनायाः कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Highlighting for VHDL
sa: VHDL कृते हाइलाइटिङ्ग्

en: Honor settings in .editorconfig file
sa: .editorconfig सञ्चिकायां सेटिङ्ग्स् सम्मानयन्तु

en: I&gnore All
sa: अहं&सर्वं उपेक्षयामि

en: I&ndent wrapped lines:
sa: I&ndent वेष्टितरेखाः :

en: INSERT
sa: युज्

en: Icon Border
sa: चिह्न सीमा

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
sa: यदि रेखायाः पुस्तकचिह्नं नास्ति तर्हि एकं योजयन्तु, अन्यथा तत् निष्कासयन्तु ।

en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
sa: यदि चेक् कृतं तर्हि, संपुटितप्रदेशस्य उपरि भ्रमन् पोपअप् मध्ये संपुटितपाठस्य पूर्वावलोकनं दर्शयति ।

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
sa: यदि Word Wrap विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि एषा प्रविष्टिः दीर्घतां (वर्णेषु) निर्धारयति यस्मिन् सम्पादकः स्वयमेव नूतनां पङ्क्तिं आरभेत ।

en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
sa: यदि एतत् सक्षमं भवति तर्हि मेलयुक्तस्य मुक्तकोष्ठकस्य समीपे रेखानां पूर्वावलोकनं दर्शितं भवति । एतेन समापनकोष्ठकस्य सन्दर्भं शीघ्रं निर्धारयितुं साहाय्यं कर्तुं शक्यते, विशेषतः दीर्घकार्य/वर्गघोषणासु तथा च गभीरतया नेस्टेड् यदि ब्लॉक्स् इत्यत्र

en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
sa: यदि एतत् सक्षमं भवति तर्हि उत्तमदृश्यतायै मेलनं कोष्ठकाः सजीवाः भवन्ति ।

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
sa: यदि एतत् सक्षमं भवति तर्हि सम्पादकः इण्डेण्ट् रेखाः चिन्तयितुं सहायतार्थं लम्बरेखाः प्रदर्शयिष्यति ।

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
sa: यदि एतत् सक्षमं भवति तर्हि चयनितमेलनकोष्ठकानां मध्ये परिधिः प्रकाशितः भविष्यति ।

en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः भवति तर्हि वामपार्श्वे परिवर्तितानां रक्षितानां च रेखानां कृते लघुसूचकः दर्शितः भवति ।

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं वामपार्श्वे रेखासङ्ख्याः प्रदर्शयिष्यति ।

en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं तन्तुकरणस्य चिह्नानि प्रदर्शयिष्यति ।

en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं ऊर्ध्वाधरस्क्रॉलबारस्य उपरि सम्पूर्णस्य दस्तावेजस्य लघुनक्शा दर्शयिष्यति ।

en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि प्रत्येकं नूतनं दृश्यं ऊर्ध्वाधर-स्क्रॉलबार-उपरि लघु-नक्शा दर्शयिष्यति ।

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः भवति तर्हि सम्पादनगुणेषु परिभाषितस्तम्भे पाठपङ्क्तयः वेष्टिताः भविष्यन्ति ।

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि पाठरेखाः स्क्रीन् मध्ये दृश्यसीमायां वेष्टिताः भविष्यन्ति ।<br /><br /> एषः केवलं दृश्यविकल्पः अस्ति, अर्थात् दस्तावेजं परिवर्तितं न भविष्यति ।

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
sa: यदि एषः विकल्पः परीक्षितः अस्ति तर्हि अस्मिन् दस्तावेजे श्वेतस्थानानि दृश्यन्ते ।<br /><br /> एषः केवलं दृश्यविकल्पः अस्ति, अर्थात् दस्तावेजं परिवर्तितं न भविष्यति ।

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
sa: यदि एषः विकल्पः अक्षमः अस्ति तर्हि इण्डेन्टेशनस्तरं परिवर्त्य रेखां <b>Indentation width</b> इत्यत्र निर्दिष्टस्य विस्तारस्य बहुगुणं प्रति संरेखयति ।

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
sa: यदि एषः विकल्पः सक्षमः अस्ति तर्हि सम्पादकः रेखाप्रकारस्य अन्तं स्वयमेव ज्ञास्यति । प्रथमः प्राप्तः रेखाप्रकारस्य अन्तः सम्पूर्णसञ्चिकायाः कृते उपयुज्यते ।

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
sa: यदि एषः विकल्पः सक्षमः अस्ति तर्हि रक्षणकाले स्थानीयसञ्चिकानां बैकअप्स निर्मिताः भविष्यन्ति ।

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
sa: यदि एषः विकल्पः सक्षमः अस्ति तर्हि रक्षणकाले दूरस्थसञ्चिकानां बैकअप्स निर्मिताः भविष्यन्ति ।

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि क्लिप्बोर्ड् तः पेस्ट् कोड् इण्डेण्ट् भवति । <b>undo</b> -action इत्यस्य प्रवर्तनेन इण्डेन्टेशनं दूरीभवति ।

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि <b>Backspace</b> कीलः इण्डेन्टेशनस्तरं न्यूनीकरोति यदि कर्सरः रेखायाः अग्रणी रिक्तस्थाने स्थितः अस्ति ।

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि <b>Tab</b> कीलः सर्वदा <b>Indentation width</b> इत्यत्र निर्दिष्टानां वर्णस्थानानां संख्यायाः द्वारा वर्तमानरेखां इन्डेण्ट् करोति ।

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि <b>Tab</b> कीलः सर्वदा श्वेतस्थानं निवेशयति येन अग्रिमः ट्याब् स्थानं प्राप्यते । यदि <b>Editing इति</b> विभागे <b>tabulators इत्यस्य स्थाने Insert spaces इति</b> विकल्पः सक्षमः अस्ति तर्हि रिक्तस्थानानि सम्मिलिताः भवन्ति; अन्यथा एकः सारणीकारः निवेशितः भवति ।

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
sa: यदि एषः विकल्पः चयनितः अस्ति तर्हि <b>Tab</b> कीलः वर्तमानरेखां वा इन्डेण्ट् करोति अथवा अग्रिमट्याब् स्थानं प्रति गच्छति ।<p> यदि पङ्क्तौ प्रथमे अ-अन्तरिक्षवर्णे वा पूर्वं वा सम्मिलनबिन्दुः अस्ति, अथवा यदि चयनं भवति, तर्हि वर्तमानरेखा <b>Indentation width</b> इत्यत्र निर्दिष्टानां वर्णस्थानानां संख्यायाः द्वारा इन्डेण्ट् भवति<p> यदि पङ्क्तौ प्रथमस्य अ-अन्तरिक्ष-वर्णस्य अनन्तरं सम्मिलन-बिन्दुः स्थितः अस्ति तथा च चयनं नास्ति, तर्हि श्वेत-स्थानं सम्मिलितं भवति येन अग्रिम-ट्याब्-स्थानं प्राप्यते: यदि <b>सम्पादन-</b> खण्डे <b>सारणीकारानाम् स्थाने रिक्तस्थानानि सम्मिलितुं</b> विकल्पः सक्षमः अस्ति, तर्हि रिक्तस्थानानि निवेशितानि भवन्ति; अन्यथा एकः सारणीकारः निवेशितः भवति ।

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
sa: यदि भवान् वर्तमानदस्तावेजस्य अन्तः किमपि चिनोति तर्हि एतत् पुनः चयनं न भविष्यति ।

en: Ignore Word
sa: शब्दस्य अवहेलना कुर्वन्तु

en: Ignores the changes on disk without any action.
sa: डिस्क मध्ये परिवर्तनं विना किमपि क्रियाम् उपेक्षते ।

en: Import Nevertheless
sa: आयात तथापि

en: Import from vimrc file
sa: vimrc सञ्चिकातः आयातम्

en: Importing Color Theme
sa: रङ्ग विषय आयात करना

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
sa: आयातेन विद्यमानं विषयसञ्चिकां "%1" अधिलेखितं भविष्यति । एतत् निवर्तयितुं न शक्यते ।

en: In Entire Document
sa: सम्पूर्ण दस्तावेजे

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
sa: यदि l&eading रिक्तस्थाने भवति तर्हि इण्डेन्टेशनस्तरं वर्धयन्तु

en: Increment number under cursor by 0.1
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 0.1 इत्येव वर्धयन्तु

en: Increment number under cursor by 1
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 1 द्वारा वर्धयन्तु

en: Increment number under cursor by 10
sa: कर्सरस्य अधः संख्यां 10 यावत् वर्धयन्तु

en: Indent/Tab: %1/%2
sa: इन्डेण्ट्/टैब्: %1/%2

en: Indentation
sa: निक्षेपः

en: Indentation Actions
sa: इण्डेन्टेशन क्रियाएँ

en: Indentation Line
sa: इण्डेन्टेशन रेखा

en: Indentation Mode
sa: इण्डेन्टेशन मोड

en: Indentation Properties
sa: इण्डेन्टेशन गुण

en: Indentation Width
sa: इन्डेंटेशन चौड़ाई

en: Input Modes
sa: इनपुट मोड्स

en: Insert Smart Newline
sa: स्मार्ट न्यूलाइन सम्मिलित करें

en: Insert Tab Character
sa: ट्याब् वर्णं सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert a Newline Above Current Line
sa: वर्तमानरेखायाः उपरि Newline सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert a Newline Below Current Line
sa: वर्तमानरेखायाः अधः Newline सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert a Non-Indented Newline
sa: एकं Non-Idented Newline सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
sa: वर्तमानरेखायाः परिवर्तनं विना वर्तमानरेखायाः उपरि नूतनां रेखां सम्मिलितं कुर्वन्तु ।

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
sa: वर्तमानरेखायाः परिवर्तनं विना वर्तमानरेखायाः अधः नूतनां रेखां सम्मिलितं कुर्वन्तु ।

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
sa: इण्डेन्टेशनं विना नूतनं रेखां निवेशयन्तु, इण्डेन्टेशनसेटिंग्स् इत्यस्य परवाहं न कृत्वा ।

en: Insert mode
sa: इन्सर्ट् मोड्

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
sa: Insert mode तथा VI input mode सूचकः । मोड् परिवर्तयितुं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
sa: वर्तमानपङ्क्तौ अग्रणीवर्णान् सहितं नवीनपङ्क्तिं सम्मिलितं कुर्वन्तु ये अक्षराणि संख्या वा न सन्ति ।

en: Insert variable
sa: चरं सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Invoke Code Completion
sa: कोड समाप्तिम् आह्वयन्तु

en: Jan Fritz
sa: जन फ्रिट्ज

en: Jochen Wilhelmy
sa: जोचेन् विल्हेल्मी

en: John Firebaugh
sa: जॉन फायरबाउ

en: Join Lines
sa: रेखाः सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
sa: चयनितपङ्क्तयः अथवा सम्पूर्णदस्तावेजं सम्मिलितं करोति । वैकल्पिकरूपेण प्रत्येकं रेखायाः मध्ये स्थापयितुं विभाजकं पारयन्तु:<br> <code>join &#39;, &#39;</code> इत्येतत् यथा पङ्क्तयः संयोजयित्वा अल्पविरामेन पृथक् करिष्यति ।

en: Joseph Wenninger
sa: जोसेफ् वेनिङ्गर्

en: Jump to next match
sa: अग्रिम-क्रीडायाः कृते कूदन्तु

en: Jump to previous match
sa: पूर्वमेलनं प्रति कूदन्तु

en: KWrite Undo History, Kspell integration
sa: KWrite पूर्ववत इतिहास, Kspell एकीकरण

en: KWrite XML Syntax highlighting support
sa: KWrite XML Syntax हाइलाइटिंग् समर्थनम्

en: KWrite port to KParts
sa: KWrite पोर्ट् to KParts

en: Kate Handbook.
sa: केट हस्तपुस्तिका।

en: Kate Part
sa: केट भाग

en: Kate Styles
sa: केट स्टाइल्स

en: Key Mapping
sa: कील मानचित्रण

en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
sa: टङ्कितानां कीलानां अर्थं परिवर्तयितुं कील-मानचित्रणस्य उपयोगः भवति । एतेन आदेशाः अन्येषु कीलेषु स्थानान्तरितुं वा आदेशानां श्रृङ्खलां कर्तुं विशेषाः कीलदबावः कर्तुं वा शक्यन्ते ।
    
    उदाहरण:
    "<F2>" → "अहं-- <esc>"
    
    एतेन F2 नुदने "-- " इति रेखायाः पूर्ववर्ती भविष्यति ।

en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
sa: कीवर्डसमाप्तिः दस्तावेजस्य भाषायां विद्यमानानाम् कीवर्डानाम् आधारेण सुझावः प्रदाति ।

en: L&ayout
sa: प्रारूपं

en: Language Selection
sa: भाषाचयनम्

en: Language keywords
sa: भाषा कीवर्ड

en: Large scale bug fixing
sa: बृहत्प्रमाणेन दोषनिवारणम्

en: Left side:
sa: वामपक्षः :

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
sa: Vi आदेशाः Kate शॉर्टकट् ओवरराइड् कुर्वन्तु

en: Lets you select a location and save the file again.
sa: भवन्तं स्थानं चित्वा पुनः सञ्चिकां रक्षितुं शक्नोति ।

en: Line %1 of %2, Column %3
sa: %2 इत्यस्य %1 रेखा, %3 स्तम्भः

en: Line %1, Column %2
sa: रेखा %1, स्तम्भ %2

en: Line Numbers
sa: रेखासङ्ख्याः

en: Line break
sa: रेखाविच्छेदः

en: Line length limit:
sa: रेखादीर्घतासीमा :

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
sa: वर्तमानदस्तावेजे पाठकर्सरस्थानस्य रेखासङ्ख्या (0 इत्यनेन आरभ्यते) ।

en: Line/Column compact mode
sa: रेखा/स्तम्भ संकुचित मोड

en: Lock/unlock the document for writing
sa: लेखनार्थं दस्तावेजं ताडयन्तु/अनलॉकं कुर्वन्तु

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
sa: पाठस्य वा नियमितव्यञ्जनस्य वा खण्डं पश्यन्तु, परिणामस्य स्थाने केनचित् दत्तेन पाठेन प्रतिस्थापयन्तु ।

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
sa: पाठखण्डस्य नियमितव्यञ्जनस्य वा प्रथमा आगमनं पश्यन्तु ।

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
sa: अन्वेषणवाक्यस्य अग्रिमः आवृत्तिः पश्यन्तु ।

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
sa: अन्वेषणवाक्यस्य पूर्वानुभवं पश्यन्तु।

en: Lowercase
sa: लघु

en: Lowercase first character conversion
sa: लघु प्रथम वर्ण परिवर्तन

en: MIME &types:
sa: MIME &प्रकाराः :

en: Macintosh
sa: मैकिन्टोश

en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

en: Maintainer
sa: परिपालकः

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
sa: प्रायः अस्य क्रियायाः बाध्यस्य शॉर्टकट् इत्यस्य उपयोगेन आदेशसमाप्तिः मैन्युअल् रूपेण आह्वयन्तु ।

en: Map the whole document
sa: सम्पूर्णं दस्तावेजं नक्शाङ्कयन्तु

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
sa: वर्तमान चयनित घटनां त्यक्तं इति चिह्नं कुर्वन्तु

en: Mark Type %1
sa: चिह्नप्रकारः %1

en: Mark not set: %1
sa: न सेट् इति चिह्नं कुर्वन्तु: %1

en: Mark set: %1
sa: चिह्नसमूहः: %1

en: Marker Colors
sa: मार्कर रङ्ग

en: Marks the currently selected word as skipped.
sa: सम्प्रति चयनितं शब्दं skipped इति चिह्नयति ।

en: Match any character excluding new line (by default)
sa: नूतनपङ्क्तिं विहाय कस्यापि वर्णस्य मेलनं कुर्वन्तु (पूर्वनिर्धारितरूपेण)

en: Match case sensitive
sa: केस-संवेदनशीलं मेलनं कुर्वन्तु

en: Matt Newell
sa: मैट् न्यूवेल्

en: Matteo Merli
sa: मट्टियो मेरली

en: Matthew Woehlke
sa: मैथ्यू वोएल्के

en: Max Clipboard History Entries:
sa: अधिकतम क्लिपबोर्ड इतिहास प्रविष्टयः:

en: May be handy with Markdown
sa: Markdown इत्यनेन सह सुलभं भवेत्

en: Meta
sa: मेटा

en: Meta + Alt
sa: मेटा + अल्ट्

en: Michael Bartl
sa: माइकल बार्टल्

en: Michael Koch
sa: माइकल कुक्

en: Michael McCallum
sa: माइकल मेक्कलम्

en: Michel Ludwig
sa: मिशेल लुड्विग्

en: Milian Wolff
sa: मिलियन वोल्फ

en: Minim&ap width:
sa: न्यूनतम&ap चौड़ाई:

en: Minimal word length to complete:
sa: पूर्णं कर्तुं न्यूनतमं शब्ददीर्घता :

en: Minimap:
sa: न्यूनतमनक्शा :

en: Mirko Stocker
sa: मिर्को स्टॉकर

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
sa: दर्पणवर्णाः, सदृशाः परन्तु स्वयम् कोष्ठकाः इव न

en: Misc
sa: विविधाः

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
sa: अनुपलब्धः तर्कः (तर्काः)। उपयोगः : %1 <तः> [<तः>] ।

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
sa: तर्कः लुप्तः । उपयोगः : %1 <तः>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
sa: तर्कः लुप्तः । उपयोगः : %1 <मूल्यम्>

en: Mode
sa: मोड्

en: Modes && Filetypes
sa: मोड्स && सञ्चिकाप्रकार

en: Modified Lines
sa: संशोधित रेखाएँ

en: Move Cursor Left
sa: कर्सरं वामभागे चालयन्तु

en: Move Cursor Right
sa: कर्सरं दक्षिणतः चालयन्तु

en: Move Word Left
sa: शब्दं वामभागे चालयन्तु

en: Move Word Right
sa: शब्दं दक्षिणतः चालयन्तु

en: Move cursor to next blank line
sa: कर्सरं अग्रिमे रिक्तपङ्क्तौ स्थापयन्तु

en: Move cursor to next matching indent
sa: कर्सरं अग्रिममेलन-इण्डेण्ट्-मध्ये स्थानान्तरयन्तु

en: Move cursor to previous blank line
sa: कर्सरं पूर्वरिक्तपङ्क्तौ स्थापयन्तु

en: Move cursor to previous matching indent
sa: कर्सरं पूर्वमेलन-इण्डेण्ट्-मध्ये स्थानान्तरयन्तु

en: Move downwards to the next modified line.
sa: अग्रिमसंशोधितरेखां प्रति अधः गच्छन्तु ।

en: Move selected lines down.
sa: चयनितपङ्क्तयः अधः स्थापयन्तु।

en: Move selected lines up.
sa: चयनितपङ्क्तयः उपरि चालयन्तु।

en: Move selected text when dragged
sa: कर्षणसमये चयनितं पाठं चालयन्तु

en: Move to Beginning of Document
sa: दस्तावेजस्य आरम्भं प्रति गच्छन्तु

en: Move to Beginning of Line
sa: रेखायाः आरम्भं प्रति गच्छन्तु

en: Move to Bottom of View
sa: दृश्यस्य अधः गच्छन्तु

en: Move to End of Document
sa: दस्तावेजस्य अन्ते गच्छन्तु

en: Move to End of Line
sa: रेखायाः अन्ते गच्छन्तु

en: Move to Next Line
sa: अग्रिमपङ्क्तौ गच्छन्तु

en: Move to Previous Line
sa: पूर्वपङ्क्तौ गच्छतु

en: Move to Top of View
sa: Top of View इत्यत्र गच्छन्तु

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
sa: अग्रिम सम्पादनबिन्दौ (टैग् अथवा रिक्तविशेषता) गच्छन्तु ।

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
sa: पूर्वसम्पादनबिन्दौ (टैग् अथवा रिक्तविशेषणं) गच्छन्तु ।

en: Move upwards to the previous modified line.
sa: पूर्वसंशोधितरेखायाः उपरि ऊर्ध्वं गच्छन्तु ।

en: Moves the caret to the current tag's pair
sa: वर्तमान टैगस्य युग्मं प्रति कैरेट् चालयति

en: Multicursor
sa: बहुकुर्सर

en: Multiple Cursor Modifiers
sa: बहुविध कर्सर संशोधकाः

en: Name for copy of color theme "%1":
sa: "%1" इत्यस्य वर्णविषयस्य प्रतिलिपिः कृते नाम:

en: Negative lookahead
sa: नकारात्मकं अग्रे दृष्टिः

en: Negative set of characters
sa: वर्णानाम् नकारात्मकः समुच्चयः

en: Never
sa: कदापि न

en: New Filetype
sa: नवीनः सञ्चिकाप्रकारः

en: Next Bookmark
sa: अग्रिमः बुकमार्कः

en: Nick Roux
sa: निक रूक्स

en: No Backup Suffix or Prefix
sa: न बैकअप प्रत्ययः उपसर्गः वा

en: No entries in clipboard history
sa: क्लिपबोर्ड इतिहासे कोऽपि प्रविष्टिः नास्ति

en: No help for '%1'
sa: '%1' कृते कोऽपि सहायता नास्ति।

en: No help specified for command '%1' in script %2
sa: स्क्रिप्ट् %2 मध्ये '%1' आदेशस्य कृते कोऽपि सहायता निर्दिष्टा नास्ति

en: No mapping found for "%1"
sa: "%1" इत्यस्य कृते कोऽपि मानचित्रणं न लब्धम् ।

en: No such command <b>%1</b>
sa: न तादृशः आदेशः <b>%1</b>

en: No such command: "%1"
sa: एतादृशः आदेशः नास्ति: "%1" ।

en: No such highlighting '%1'
sa: '%1' इत्यस्य एतादृशं प्रकाशनं नास्ति ।

en: No such mode '%1'
sa: न तादृशः मोडः '%1'.

[ctx: No text or background color set]
en: None set
sa: कोऽपि सेट् नास्ति

en: No valid line number found in clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् मध्ये वैधपङ्क्तिसङ्ख्या न प्राप्यते

en: Non letter character
sa: अाक्षरवर्णः

en: Non-digit
sa: अङ्कीयः

en: Non-whitespace
sa: अश्वेतस्थानम्

en: Non-word character
sa: अशब्दवर्णः

en: None
sa: न कश्चित्

en: Normal
sa: सामान्य

en: Normal Mode
sa: सामान्य मोड

en: Normal mode
sa: सामान्य मोड

en: Not Editable Placeholder
sa: सम्पादनीयः स्थानधारकः नास्ति

en: Not found
sa: न लभ्यते

en: Not word boundary
sa: न शब्दसीमा

en: Nothing in register %1
sa: रजिस्टर %1 मध्ये किमपि नास्ति

en: Number of rows of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य पङ्क्तयः संख्या ।

en: OVERWRITE
sa: OVERWRITE इति

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
sa: अष्टकवर्णः ००० तः ३७७ (२^८-१) पर्यन्तम् ।

en: Off
sa: दूरे

en: On Modified Lines
sa: संशोधितरेखासु

en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
sa: रक्षणे, यदि पूर्वमेव नास्ति तर्हि दस्तावेजे रेखाविरामः संलग्नः भवति । सञ्चिकां पुनः लोड् कृत्वा रेखाविच्छेदः दृश्यते ।

en: On-the-fly spell checking
sa: उड्डयनकाले वर्तनीपरीक्षा

en: One or more occurrences
sa: एकं वा अधिकं वा घटना

en: Open File
sa: सञ्चिकां उद्घाटयन्तु

en: Open/Save
sa: उद्घाटयतु/रक्षतु

en: Or
sa: वा

en: Original KWrite Author
sa: मूल KWrite लेखक

en: Other (%1) | Other (%1)
sa[0]: अन्ये (%1)
sa[1]: अन्ये (%1)

en: Overwr&ite Mode
sa: Overwr&ite मोड

en: P&riority:
sa: पूर्ववर्तिता:

en: PHP Keyword/Datatype list
sa: PHP Keyword/Datatype सूची

en: Page Number
sa: पृष्ठ संख्या

en: Pascal Létourneau
sa: पास्कल लेटोर्नेउ

en: Paste From File
sa: सञ्चिकातः पेस्ट् कुर्वन्तु

en: Paste Selection
sa: पेस्ट चयन

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
sa: पूर्वं प्रतिलिपिकृतानि अथवा कटितानि क्लिप्बोर्डसामग्रीणि चिनोतु

en: Paste previously mouse selection contents
sa: पूर्वं मूषकचयनसामग्रीः चिनोतु

en: Patches and more
sa: पट्टिकाः इत्यादयः

en: Pause current output
sa: वर्तमाननिर्गमं विरामयतु

en: Per Wigren
sa: प्रति विग्रेन्

en: Persistent
sa: अनवरत

en: Plain text
sa: सादा पाठः

en: Please select a variable.
sa: कृपया एकं चरं चिनोतु ।

en: Please specify the wanted indentation width:
sa: कृपया इष्टं निक्षेपविस्तारं निर्दिशन्तु:

en: Please specify the wanted tab width:
sa: कृपया इष्टं ट्याब् विस्तारं निर्दिशन्तु:

en: Positive Lookahead
sa: सकारात्मकं लूकाहेड

en: Possible Data Loss
sa: सम्भाव्यदत्तांशहानिः

en: Pr&int header
sa: प्र&इण्ट् शीर्षकम्

en: Prefix for backup files:
sa: बैकअप सञ्चिकानां कृते उपसर्गः :

en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
sa: enter नुदनेन चयनितस्य समाप्ति-वस्तुनः पाठः सम्पादके सम्मिलितः भविष्यति । यदि अक्षमम् अस्ति तर्हि अपि समाप्तिं प्रेरयितुं Tab कीलस्य अथवा द्विवारं क्लिक् इत्यस्य उपयोगः कर्तुं शक्यते ।

en: Previous Bookmark
sa: पूर्व बुकमार्क

en: Pri&nt footer
sa: Pri&nt पादलेखः

en: Print &legend
sa: मुद्रण &आख्यायिका

en: Print line &numbers
sa: मुद्रण रेखा &संख्या

en: Print the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजं मुद्रयन्तु।

en: Properties
sa: गुणाः

en: Properties of %1
sa: %1 इत्यस्य गुणाः

en: QA and Scripting
sa: QA and Scripting इति

en: Re&move trailing spaces:
sa: अनुवर्ती स्थानानि पुनः&निष्कासयन्तु:

en: Reached Breakpoint
sa: Breakpoint प्राप्तवान्

en: Reached bottom, continued from top
sa: अधः प्राप्तवान्, उपरितः अग्रे अगच्छत्

en: Reached top, continued from bottom
sa: उपरि प्राप्तवान्, अधः अगच्छत्

en: Read a document variable.
sa: एकं दस्तावेजचरं पठन्तु।

en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
sa: vimrc सञ्चिकां पठित्वा "[n]noremap" आदेशेन निर्दिष्टानि मैपिङ्ग्स् आयातयितुं प्रयतध्वम् ।

en: Recover Data
sa: Data पुनः प्राप्त करें

en: Recursive?
sa: पुनरावर्तनीयम् ?

en: Reference
sa: सन्दर्भः

en: Regular expression
sa: नियमित अभिव्यक्ति

en: Reloa&d
sa: रेलोआ&ड

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
sa: सर्वाणि जावास्क्रिप्ट् सञ्चिकाः (इण्डेण्टर्, कमाण्ड् लाइन् स्क्रिप्ट् इत्यादयः) पुनः लोड् कुर्वन्तु ।

en: Reload the current document from disk.
sa: वर्तमानदस्तावेजं डिस्कतः पुनः लोड् कुर्वन्तु ।

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
sa: पुनः लोड् करोति तथा च इतः परं यावत् भवन्तः ट्याब् वा विण्डो वा न बन्दं कुर्वन्ति तावत् डिस्कपरिवर्तनस्य विषये चेतावनी विना स्वयमेव पुनः लोड् करिष्यति ।

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
sa: डिस्कतः सञ्चिकां पुनः लोड् करोति । असरक्षिताः परिवर्तनाः नष्टाः भविष्यन्ति।

en: Remove Cursors from Empty Lines
sa: रिक्तरेखाभ्यः Cursors निष्कासयन्तु

en: Remove Duplicate Lines
sa: डुप्लिकेट रेखाः निष्कासयन्तु

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
sa: डुप्लिकेट्स् निष्कास्य पाठं वर्णमालानुसारं क्रमयन्तु

en: Remove Trailing Spaces
sa: अनुगामी स्थानानि निष्कासयन्तु

en: Remove all bookmarks of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य सर्वाणि पुस्तकचिह्नानि निष्कासयन्तु ।

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
sa: वर्तनीपरीक्षायै सेट् कृताः सर्वे पृथक् शब्दकोशपरिधिः निष्कासयन्तु ।

en: Remove cursors from empty lines
sa: रिक्तरेखाभ्यः कर्सरं निष्कासयन्तु

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
sa: चयनितपाठात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् द्वितीयकपङ्क्तयः निष्कासयन्तु ।

en: Remove selected
sa: चयनितं निष्कासयतु

en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
sa: सूचीतः समाप्ति-वस्तु चयनं कृत्वा पूर्वशब्दस्य पुच्छं निष्कासयन्तु

en: Remove tail on complete
sa: पूर्णतया पुच्छं निष्कासयन्तु

en: Removes empty lines from selection or whole document.
sa: चयनात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् रिक्तपङ्क्तयः निष्कासयति ।

en: Rep&lace:
sa: प्रत्याहृ:

en: Replace &All
sa: प्रतिस्थापनं &All

en: Replace Highlight
sa: हाइलाइट् प्रतिस्थापयन्तु

en: Replace all matches
sa: सर्वाणि मेलनानि प्रतिस्थापयन्तु

en: Replace next match
sa: अग्रिममेलनं प्रतिस्थापयन्तु

en: Replace with:
sa: प्रतिस्थापनं कृत्वा :

en: Replacement
sa: प्रतिस्थापनम्

en: Replacement counter (for Replace All)
sa: प्रतिस्थापनगणकः (Replace All कृते)

en: Reset Font Size
sa: Font Size पुनः सेट् करें

en: Resume current output
sa: वर्तमान उत्पादनं पुनः आरभत

en: Reuse Word Above
sa: उपरि शब्दस्य पुनः उपयोगं कुर्वन्तु

en: Reuse Word Below
sa: अधोलिखितशब्दस्य पुनः उपयोगं कुर्वन्तु

en: Reverse action of URI encode.
sa: URI एन्कोड् इत्यस्य विपर्ययक्रिया ।

en: Revert the most recent editing actions
sa: अद्यतनतमं सम्पादनक्रियाः प्रत्यागच्छतु

en: Revert the most recent undo operation
sa: अद्यतनतमं पूर्ववतक्रियाम् प्रत्यागच्छतु

en: Rocky Scaletta
sa: चट्टानी सीढी

en: Roland Pabel
sa: रोलाण्ड पबेल्

en: S&uggest
sa: निर्दिशतु

en: Save
sa: रक्ष्

en: Save Copy of File
sa: सञ्चिकायाः प्रतिलिपिं रक्षन्तु

en: Save File
sa: सञ्चिकां रक्षतु

en: Save Nevertheless
sa: रक्षन्तु तथापि

en: Save a copy of the current document to disk.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य प्रतिलिपिं डिस्कमध्ये रक्षन्तु ।

en: Save failed
sa: रक्षणं विफलम् अभवत्

en: Save swap files every:
sa: प्रत्येकं स्वैप सञ्चिकाः रक्षन्तु:

en: Save the current document
sa: वर्तमानदस्तावेजं रक्षन्तु

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
sa: वर्तमानदस्तावेजं डिस्कमध्ये रक्षन्तु, भवतः पसन्दस्य नामेन सह ।

en: Saved Lines
sa: रक्षिताः रेखाः

en: Say current selection or document
sa: वर्तमानचयनं वा दस्तावेजं वा वदन्तु

en: Scott Manson
sa: स्कॉट् मैन्सन्

en: Screenshot saving failed: %1
sa: स्क्रीनशॉट् रक्षणं विफलम्: %1

[ctx: Script command category]
en: Editing
sa: सम्पादनम्

[ctx: Script command category]
en: Emmet
sa: एम्मेट्

[ctx: Script command category]
en: Navigation
sa: नौकायानम्

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
sa: संख्यां 0.1 यावत् न्यूनीकरोतु

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
sa: संख्या 1 द्वारा न्यून करें

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
sa: संख्या 10 द्वारा घटाना

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
sa: कर्सरस्य अधः टैगं विलोपयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
sa: चयनितपङ्क्तयः अधः द्वितीयकं कुर्वन्तु

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
sa: चयनितपङ्क्तयः द्वितीयकं कुर्वन्तु

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
sa: चयनितं पाठं द्वितीयकं कुर्वन्तु

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
sa: एकं सरलं गणितव्यञ्जनं मूल्याङ्कयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
sa: संक्षिप्तनाम विस्तारयतु

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
sa: Next Edit Point इत्यत्र गच्छन्तु

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
sa: अग्रिमपरिच्छेदं गच्छन्तु

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
sa: पूर्वसम्पादनबिन्दौ गच्छन्तु

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
sa: पूर्वपरिच्छेदं गच्छन्तु

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
sa: संख्या 0.1 द्वारा वृद्धि

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
sa: संख्या 1 द्वारा वृद्धि

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
sa: संख्या 10 द्वारा वृद्धि

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
sa: रेखाः सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
sa: कर्सरं Matching Tag मध्ये स्थानान्तरयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
sa: Cursor इत्येतत् Next Blank Line इत्यत्र गच्छन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
sa: कर्सरं अग्रिममेलन इण्डेण्ट् मध्ये स्थानान्तरयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
sa: कर्सरं पूर्वरिक्तरेखायां स्थानान्तरयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
sa: कर्सरं पूर्वमेलन इण्डेण्ट् मध्ये स्थानान्तरयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
sa: रेखाः अधः चालयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
sa: रेखाः उपरि चालयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
sa: रिक्तरेखाः निष्कासयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
sa: अग्रणीस्थानानि निष्कासयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
sa: अनुगामी स्थानानि निष्कासयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
sa: Trailing and Leading Spaces इत्येतत् निष्कासयन्तु

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
sa: HTML/XML Tag Contents Inwards इति चिनोतु

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
sa: HTML/XML टैग् सामग्रीं बहिः चिनोतु

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
sa: Next Edit Point इति चिनोतु

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
sa: पूर्वसम्पादनबिन्दुं चिनोतु

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
sa: एकं टैगं विभज्य वा सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
sa: टिप्पणी टॉगल करें

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
sa: URI-decode चयनितः पाठः

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
sa: URI-encode चयनितः पाठः

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
sa: टैग इत्यनेन वेष्टयतु

en: Scro&llbars visibility:
sa: Scro&llbars दृश्यता :

en: Scroll Line Down
sa: Scroll Line Down इति

en: Scroll Line Up
sa: Scroll Line Up इति

en: Scroll Page Down
sa: पृष्ठं अधः स्क्रॉल कुर्वन्तु

en: Scroll Page Up
sa: पृष्ठं उपरि स्क्रॉल कुर्वन्तु

en: Scrollbars:
sa: स्क्रॉलबारः :

en: Search Highlight
sa: अन्वेषणं हाइलाइट् कुर्वन्तु

en: Search bar back- and front-end
sa: अन्वेषणपट्टिका पृष्ठ- तथा अग्र-अन्त

en: Search in the selection only
sa: केवलं चयनं अन्वेष्टुम्

en: Search mode
sa: अन्वेषणविधिः

en: Search wrapped
sa: अन्वेषणं वेष्टितम्

en: SearchHighLight
sa: SearchHighLight इति

en: Sebastian Pipping
sa: सेबस्टियन पिपिंग

en: Select Character Left
sa: Character Left इति चिनोतु

en: Select Character Right
sa: Character Right इति चिनोतु

en: Select Mime Types
sa: Mime Types इति चिनोतु

en: Select Page Down
sa: Page Down इति चिनोतु

en: Select Page Up
sa: Page Up इति चिनोतु

en: Select Word Left
sa: Word Left इति चिनोतु

en: Select Word Right
sa: Word Right इति चिनोतु

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
sa: HTML/XML टैग् इत्यस्य सामग्रीं चिनोतु, निरन्तर-आह्वानेषु अन्तः गच्छन्

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
sa: HTML/XML टैगस्य सामग्रीं चिनोतु, निरन्तर-आह्वानेषु बहिः गच्छन्

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
sa: अग्रिम सम्पादनबिन्दु (टैग् अथवा रिक्त विशेषता) चयनं कुर्वन्तु ।

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
sa: पूर्वसम्पादनबिन्दु (टैग् अथवा रिक्तविशेषता) चिनोतु ।

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
sa: वर्तमान कर्सरस्थानात् तस्य पुरतः दत्तस्य तर्कस्य अन्तिमघटनापर्यन्तं (अथवा पूर्वनिर्धारितरूपेण वर्तमानपङ्क्तौ आरम्भं यावत्) पाठं पश्चात् चिनोतु ।

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
sa: वर्तमान कर्सरस्थानात् तदनन्तरं दत्तस्य तर्कस्य प्रथमवारं (अथवा पूर्वनिर्धारितरूपेण वर्तमानपङ्क्तिसमाप्तिपर्यन्तं) अग्रे पाठं चिनोतु ।

en: Select text to paste.
sa: चिनोतु पाठं चिनोतु।

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
sa: अस्य सञ्चिकाप्रकारस्य कृते इच्छितं MimeTypes चिनोतु ।
    कृपया ज्ञातव्यं यत् एतेन स्वयमेव सम्बद्धाः सञ्चिकाविस्तारः अपि सम्पादिताः भविष्यन्ति ।

en: Select the color theme to use for the print.
sa: मुद्रणार्थं उपयोक्तुं वर्णविषयं चिनोतु ।

en: Select the entire text of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य सम्पूर्णं पाठं चिनोतु ।

en: Select the filetype you want to change.
sa: यत् सञ्चिकाप्रकारं परिवर्तयितुम् इच्छति तत् चिनोतु ।

en: Select theme:
sa: विषयं चिनुत :

en: Select to Beginning of Document
sa: दस्तावेजस्य आरम्भः इति चिनोतु

en: Select to Beginning of Line
sa: रेखायाः आरम्भं इति चिनोतु

en: Select to Bottom of View
sa: Bottom of View इति चिनोतु

en: Select to End of Document
sa: End of Document इति चिनोतु

en: Select to End of Line
sa: End of Line इति चिनोतु

en: Select to Matching Bracket
sa: Matching Bracket इति चिनोतु

en: Select to Next Line
sa: Next Line इति चिनोतु

en: Select to Previous Line
sa: पूर्वपङ्क्तिं प्रति चिनोतु

en: Select to Top of View
sa: Top of View इति चिनोतु

en: Selected Text
sa: चयनितः पाठः

en: Selection
sa: चयनम्

en: Selection, KColorScheme integration
sa: चयन, KColorScheme एकीकरण

en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
sa: कर्सरः पूर्णशब्दान् कूर्दति वा camel case humps इत्यत्र भङ्गयति वा इति चयनं करोति ।

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
sa: PageUp तथा PageDown कीलयोः दृश्यस्य उपरिभागस्य सापेक्षं कर्सरस्य ऊर्ध्वाधरस्थानं परिवर्तयितव्यं वा इति चयनं करोति ।

en: Separator
sa: विभाजक

en: Set Default Mark Type
sa: पूर्वनिर्धारितचिह्नप्रकारं सेट् कुर्वन्तु

en: Set of characters
sa: वर्णानाम् समुच्चयः

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
sa: अस्य सञ्चिकाप्रकारस्य प्राथमिकता सेट् करोति । यदि एकादशाधिकाः सञ्चिकाप्रकाराः एकमेव सञ्चिकां चिनोति तर्हि सर्वोच्चप्राथमिकतायुक्तायाः उपयोगः भविष्यति ।

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
sa: यदा सम्भवं तदा कर्सरस्य उपरि अधः च दृश्यमानं स्थापयितुं रेखानां संख्यां सेट् करोति ।

en: Shell Completion
sa: शेल कम्पलीशन

en: Show &Icon Border
sa: &चिह्न सीमा दर्शयतु

en: Show &Line Numbers
sa: &Line Numbers दर्शयतु

en: Show &line numbers
sa: &रेखासङ्ख्याः दर्शयतु

en: Show &tab indicators:
sa: &tab सूचकाः दर्शयन्तु:

en: Show Actual Line Numbers
sa: वास्तविकरेखासङ्ख्याः दर्शयतु

en: Show Always
sa: सदैव दर्शयतु

en: Show Extra Decorations
sa: अतिरिक्तसज्जा दर्शयतु

en: Show File Encoding
sa: सञ्चिका एन्कोडिंग् दर्शयतु

en: Show Folding &Markers
sa: तह &मार्करः दर्शयतु

en: Show Line Ending Type
sa: रेखासमाप्तिप्रकारं दर्शयतु

en: Show Line Numbers From 1
sa: 1 तः रेखासङ्ख्याः दर्शयतु

en: Show Non-Printable Spaces
sa: अमुद्रणयोग्यस्थानानि दर्शयतु

en: Show Scroll&bar Marks
sa: Scroll&bar चिह्नानि दर्शयतु

en: Show Scrollbar Mini-Map
sa: स्क्रॉलबार लघु-नक्शा दर्शयतु

en: Show Static &Word Wrap Marker
sa: स्थिर &शब्द लपेट मार्कर दर्शयतु

en: Show When Needed
sa: आवश्यकतायां दर्शयतु

en: Show Whitespace
sa: श्वेतस्थानं दर्शयतु

en: Show Window Decorations
sa: खिडकी-सज्जा दर्शयतु

en: Show active dictionary
sa: सक्रियः शब्दकोशः दर्शयतु

en: Show arrows to collapse code blocks
sa: कोडखण्डान् संकुचयितुं बाणान् दर्शयतु

en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
sa: समाप्तिपेटिकायाः पार्श्वे दस्तावेजीकरणं दर्शयतु। यदि अक्षमम् अस्ति तर्हि Alt कीलम् नुत्वा दस्तावेजीकरणं दर्शयितुं शक्यते ।

en: Show highlighting mode
sa: हाइलाइटिंग् मोड् दर्शयतु

en: Show i&ndentation lines:
sa: i&dentation रेखाः दर्शयन्तु :

en: Show input mode
sa: इनपुट् मोड् दर्शयतु

en: Show line column
sa: रेखास्तम्भं दर्शयतु

en: Show line count
sa: रेखागणना दर्शयतु

en: Show list of valid variables.
sa: वैधचरानाम् सूचीं दर्शयतु।

en: Show marks
sa: चिह्नानि दर्शयतु

en: Show minimap
sa: न्यूनतमनक्शा दर्शयतु

en: Show on Hover
sa: Hover इत्यत्र दर्शयतु

en: Show preview of folded blocks on hover
sa: होवर इत्यत्र मुण्डितखण्डानां पूर्वावलोकनं दर्शयतु

en: Show preview of matching open bracket
sa: मेलयुक्तस्य मुक्तकोष्ठकस्य पूर्वावलोकनं दर्शयतु

en: Show preview when hovering over scrollbar
sa: स्क्रॉलबारस्य उपरि भ्रमन् पूर्वावलोकनं दर्शयतु

en: Show print preview of current document
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य मुद्रणपूर्वावलोकनं दर्शयतु

en: Show tab setting
sa: ट्याब् सेटिंग् दर्शयतु

en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
sa: प्रत्येकं रेखायाः पुरतः कर्सरं कृत्वा रेखायाः सापेक्षं रेखासङ्ख्यां दर्शयतु ।

en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
sa: सन्दर्भार्थं मेलयुक्तं मुक्तकोष्ठकं तस्य समीपे रेखाः च दर्शयन्तु

en: Show whitespace indicators:
sa: श्वेतस्थानसूचकाः दर्शयन्तु :

en: Show word count
sa: शब्दगणना दर्शयतु

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
sa: अमुद्रणयोग्यस्थानानां परितः बाउण्डिंग् पेटी दर्शयतु/गोपयतु

en: Show/hide line count in status bar
sa: स्थितिपट्टिकायां रेखागणनां दर्शयतु/गोपयतु

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
sa: Word Wrap Marker दर्शयतु/गोपयतु, सम्पादनगुणेषु परिभाषितरूपेण word wrap स्तम्भे आकृष्टा ऊर्ध्वाधररेखा

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
sa: दृश्यस्य अधः आदेशपङ्क्तिं दर्शयतु/गोपयन्तु ।

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
sa: चिह्नसीमां दर्शयतु/गोपयतु।<br /><br /> चिह्नसीमा बुकमार्कचिह्नानि दर्शयति, उदाहरणार्थम् ।

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
sa: दृश्यस्य वामभागे रेखासङ्ख्याः दर्शयन्तु/गोपयन्तु ।

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
sa: ऊर्ध्वाधरस्क्रॉलबारस्य उपरि चिह्नानि दर्शयन्तु/गोपयन्तु।<br /><br /> चिह्नानि पुस्तकचिह्नानि दर्शयन्ति, यथा ।

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
sa: ऊर्ध्वाधर-स्क्रॉलबार-उपरि लघु-नक्शा दर्शयन्तु/गोपयन्तु ।<br /><br /> लघु-नक्शे सम्पूर्णस्य दस्तावेजस्य अवलोकनं दर्शयति ।

en: Show/hide word count in status bar
sa: स्थितिपट्टिकायां शब्दगणना दर्शयन्तु/गोपयन्तु

en: Shows a diff of the changes.
sa: परिवर्तनस्य एकं diff दर्शयति ।

en: Shrink Font
sa: संकुचित फॉन्ट

en: Simon Hausmann
sa: सिमोन हाउसमैन्

en: Size of the visible highlight marker.
sa: दृश्यमानस्य हाइलाइट् मार्करस्य आकारः ।

en: Smart ho&me and smart end
sa: स्मार्ट हो&मे तथा स्मार्ट अन्त्य

en: Soft Tabs: %1
sa: मृदु ट्याब्स्: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
sa: मृदु ट्याब्स्: %1 (%2) .

en: Sort Selected Text Alphabetically
sa: चयनितं पाठं वर्णमालानुसारं क्रमयन्तु

en: Sort Text Naturally
sa: पाठं स्वाभाविकतया क्रमयन्तु

en: Sort bookmarks menu:
sa: पुस्तकचिह्नानां क्रमाङ्कनं मेनू:

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
sa: चयनितं पाठं वा सम्पूर्णं दस्तावेजं प्राकृतिकक्रमेण क्रमयन्तु ।<br> सामान्यक्रमविधिस्य भेदं दर्शयितुं अत्र उदाहरणम् अस्ति ।<br> sort(a10, a1, a2) =&gt; क1, क10, क2<br> नत्सोर्ट(क१०, अ१, अ२) =&gt; क१, क२, अ१०

en: Sort the selected text or whole document.
sa: चयनितं पाठं वा सम्पूर्णं दस्तावेजं क्रमयन्तु ।

en: Spaces
sa: रिक्तस्थानानि

en: Spell check canceled.
sa: वर्तनीपरीक्षा रद्दीकृता।

en: Spell check complete.
sa: वर्तनीपरीक्षा सम्पूर्णा।

en: Spellcheck
sa: वर्तनीपरीक्षा

en: Spelling
sa: वर्तनी

en: Spelling '%1'
sa: वर्तनी '%1'.

en: Spelling Mistake Line
sa: वर्तनी त्रुटि रेखा

en: Splits or joins a tag
sa: टैग् विभजति वा सम्मिलितं करोति वा

en: Start column of selected text of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य चयनितपाठस्य स्तम्भं आरभत ।

en: Start line of selected text of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य चयनितपाठस्य आरम्भपङ्क्तिः ।

en: Start the Marked Selection
sa: चिह्नितं चयनं आरभत

en: Static Word Wrap
sa: स्थिर शब्द लपेट

en: Statusbar
sa: स्थितिपट्टिका

en: Stop current output
sa: वर्तमाननिर्गमं स्थगयन्तु

en: Store swap files in:
sa: स्वैप् सञ्चिकाः अत्र संगृह्यताम् :

en: Success:
sa: सफलता:

en: Suffix for backup files:
sa: बैकअप सञ्चिकानां कृते प्रत्ययः :

en: Swap file mode:
sa: स्वैप सञ्चिकाविधिः :

en: Swap the selected text with the clipboard contents
sa: चयनितं पाठं क्लिप्बोर्डसामग्रीभिः सह स्वैप कुर्वन्तु

en: Swap with Clipboard Contents
sa: Clipboard Contents इत्यनेन सह स्वैपं कुर्वन्तु

en: Switch to Command Line
sa: Command Line इत्यत्र स्विच कुर्वन्तु

en: Switch to Next Input Mode
sa: Next Input Mode इत्यत्र गच्छन्तु

en: Switch to incremental search bar
sa: वृद्धिशील अन्वेषणपट्टिकां प्रति स्विच् कुर्वन्तु

en: Switch to power search and replace bar
sa: पावर अन्वेषणं प्रति स्विच कृत्वा बारं प्रतिस्थापयन्तु

en: Switch to the next input mode.
sa: अग्रिम-इनपुट्-मोड्-मध्ये स्विच् कुर्वन्तु ।

en: Syntax highlighting
sa: वाक्यविन्यासस्य प्रकाशनम्

en: Tab
sa: टब

en: Tab Size: %1
sa: ट्याब् आकारः %1

en: Tab Width
sa: ट्याब चौड़ाई

en: Tab and Space Markers
sa: ट्याब् तथा स्पेस मार्कर

en: Tab wi&dth:
sa: टब wi&dth: .

en: Tabulators
sa: टब

en: Tabulators && Spaces
sa: सारणीबद्धकर्ता एवं & स्थान

en: Tabulators &and Spaces
sa: सारणीकाराः &तथा स्थानानि

en: Take Screenshot of Selection
sa: चयनस्य Screenshot गृह्यताम्

en: Te&xt Settings
sa: Te&xt सेटिंग्स्

en: Temporarily raise limit and reload file
sa: अस्थायीरूपेण सीमां वर्धयित्वा सञ्चिकां पुनः लोड् कुर्वन्तु

en: Testing, ...
sa: परीक्षणं, ...

en: Text Area
sa: पाठक्षेत्रम्

en: Text Cursor Movement
sa: पाठ कर्सर गति

en: Text Decorations
sa: पाठ अलङ्काराः

en: Text Navigation
sa: पाठ नेविगेशन

en: Text Templates & Snippets
sa: पाठ टेम्पलेट्स एवं स्निपेट्स

en: Text selection mode:
sa: पाठचयनविधिः :

en: Text selection of the current document.
sa: वर्तमानदस्तावेजस्य पाठचयनम् ।

en: Text to Speech
sa: Text to Speech इति

en: Text to replace with
sa: प्रतिस्थापनार्थं पाठः

en: Text to search for
sa: अन्वेषणार्थं पाठः

en: The Editing Commands
sa: सम्पादन आदेशाः

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
sa: पुस्तकचिह्नानि येषु रेखासङ्ख्यासु स्थापितानि सन्ति तेषां क्रमः भविष्यति ।

en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
sa: बाइट् क्रमचिह्नं यूनिकोड् एन्कोडेड् दस्तावेजानां आरम्भे एकः विशेषः क्रमः अस्ति । एतत् सम्पादकानां कृते सम्यक् यूनिकोड् एन्कोडिंग् इत्यनेन सह पाठदस्तावेजान् उद्घाटयितुं साहाय्यं करोति । प्रदर्शितदस्तावेजे बाइट् क्रमचिह्नं न दृश्यते ।

en: The cool buffersystem
sa: शीतलं बफरप्रणाली

en: The current date (ISO).
sa: वर्तमानतिथिः (ISO) ।

en: The current date (QDate formatstring).
sa: वर्तमानतिथिः (QDate formatstring) ।

en: The current date in current locale format.
sa: वर्तमानस्थानीयस्वरूपेण वर्तमानतिथिः ।

en: The current time (ISO).
sa: वर्तमानसमयः (ISO) ।

en: The current time (QTime formatstring).
sa: वर्तमानसमयः (QTime formatstring) ।

en: The current time in current locale format.
sa: वर्तमानस्थानीयस्वरूपेण वर्तमानसमयः ।

en: The diff command '%1' could not be started.
sa: '%1' इति diff आदेशः आरभ्यतुं न शक्यते स्म ।

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sa: diff आदेशः न लब्धः । कृपया सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् diff(1) संस्थापितम् अस्ति तथा च भवतः PATH मध्ये अस्ति ।

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
sa: diff आदेशः विफलः अभवत् । कृपया सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् diff(1) संस्थापितम् अस्ति तथा च भवतः PATH मध्ये अस्ति ।

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sa: "%1" इति दस्तावेजं परिवर्तितम् अस्ति ।
    किं भवन्तः स्वपरिवर्तनानि रक्षितुं इच्छन्ति वा परित्यक्तुं इच्छन्ति वा?

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
sa: दस्तावेजं रक्षितुं न शक्यते स्म, यतः %1 इत्यत्र लिखितुं न शक्यते स्म ।
    
    भवतः अस्याः सञ्चिकायाः लेखनप्रवेशः अस्ति वा पर्याप्तं डिस्कस्थानं उपलब्धं वा इति पश्यन्तु ।

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
sa: दस्तावेजं रक्षितुं न शक्यते स्म, यतः %1 इत्यत्र लिखितुं न शक्यते स्म ।
    भवतः अस्याः सञ्चिकायाः लेखनप्रवेशः अस्ति वा पर्याप्तं डिस्कस्थानं उपलब्धं वा इति पश्यन्तु ।
    मूलसञ्चिका नष्टा वा क्षतिग्रस्ता वा भवितुम् अर्हति । यावत् सञ्चिका सफलतया न लिखिता तावत् अनुप्रयोगात् न त्यजन्तु।

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
sa: सम्पादकः पाठे ट्याब् इत्यस्य उपस्थितिं सूचयितुं चिह्नं प्रदर्शयिष्यति ।

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
sa: %1 सञ्चिकां लोड् कर्तुं न शक्यते, यतः तस्मात् पठितुं न शक्यते स्म ।<br /> अस्याः सञ्चिकायाः पठनप्रवेशः अस्ति वा इति पश्यन्तु ।

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
sa: %1 सञ्चिका उद्घाटिता आसीत् तथा च विन्यस्तरेखादीर्घतासीमायाः (%2 वर्णाः) अपेक्षया दीर्घाः पङ्क्तयः आसन् ।<br /> तेषु पङ्क्तिषु दीर्घतमा %3 वर्णदीर्घः आसीत्<br/> ताः पङ्क्तयः वेष्टिताः आसन् तथा च दस्तावेजं केवलं पठनीयविधाने सेट् भवति, यतः रक्षणेन तस्य सामग्रीं परिवर्तयिष्यति ।

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
sa: %1 सञ्चिका %2 एन्कोडिंग् इत्यनेन उद्घाटिता परन्तु अमान्यवर्णाः आसन् ।<br /> केवलं पठनीयविधाने सेट् भवति, यतः रक्षणेन तस्य सामग्रीः नाशः भवितुम् अर्हति ।<br /> सम्यक् एन्कोडिंग् चयनितेन सह सञ्चिकां पुनः उद्घाटयन्तु अथवा सम्पादयितुं समर्थाः भवितुम् tools मेन्यू मध्ये पुनः पठन-लेखन-विधिं सक्षमं कुर्वन्तु ।

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
sa: '%1' इति सञ्चिका विलोपिता अथवा डिस्कमध्ये स्थानान्तरिता ।

en: The file '%1' was modified on disk.
sa: '%1' इति सञ्चिका डिस्कमध्ये परिवर्तिता आसीत् ।

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
sa: <a href="%1">%2 इति</a> सञ्चिका अद्यापि लोड् भवति ।

en: The file was not closed properly.
sa: सञ्चिका सम्यक् निरुद्धा नासीत् ।

en: The files are identical.
sa: सञ्चिकाः समानाः सन्ति ।

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
sa: इण्डेन्टेशनविस्तारः रिक्तस्थानानां संख्या भवति या रेखां इण्डेन्ट् कर्तुं प्रयुक्ता भवति । यदि <b>Editing इति</b> विभागे <b>tabulators इत्यस्य स्थाने Insert spaces इति</b> विकल्पः अक्षमः अस्ति तर्हि यदि indentation इत्येतत् tab width इत्यनेन विभक्तं भवति तर्हि <b>Tab</b> वर्णः सम्मिलितः भवति ।

en: The line color to use for boxes
sa: पेटीषु उपयोक्तुं रेखावर्णः

en: The margin inside boxes, in pixels
sa: पेटीषु अन्तः मार्जिनम्, पिक्सेलरूपेण

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
sa: mime type mask इत्यनेन mimetype इत्यनेन सञ्चिकाः चयनं कर्तुं शक्यते । स्ट्रिंग् अनुकरणप्रकारानाम् अर्धविरामेन पृथक्कृता सूची अस्ति, उदाहरणार्थं <code>text/plain; text/english</code> .

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
sa: सञ्चिकाप्रकारस्य नाम तत्सम्बद्धस्य मेन्यू-वस्तूनाम् पाठः भविष्यति ।

en: The section name is used to organize the file types in menus.
sa: मेन्यूषु सञ्चिकाप्रकारानाम् आयोजनार्थं विभागनाम उपयुज्यते ।

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
sa: चयनितं एन्कोडिंग् अस्मिन् दस्तावेजे प्रत्येकं Unicode वर्णं एन्कोड् कर्तुं न शक्नोति । किं भवन्तः तत् रक्षितुम् इच्छन्ति ? तत्र केचन दत्तांशाः नष्टाः भवितुम् अर्हन्ति ।

en: The width of the box outline
sa: पेटीरूपरेखायाः विस्तारः

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
sa: वाइल्डकार्ड्स् मास्क इत्यनेन सञ्चिकानाम्ना सञ्चिकानां चयनं कर्तुं शक्यते । एकः विशिष्टः मास्कः ताराचिह्नं सञ्चिकाविस्तारं च उपयुज्यते, उदाहरणार्थं <code>*.txt; *.text</code> । स्ट्रिंग् अर्धविरामेन पृथक्कृता मुखौटानां सूची अस्ति ।

en: Theme Editor
sa: विषय सम्पादक

en: There are no more chars for the next bookmark.
sa: अग्रिमपुस्तकचिह्नस्य कृते अधिकानि chars नास्ति ।

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
sa: एषः आदेशः चयनितखण्डे अथवा सम्पूर्णदस्तावेजे पङ्क्तयः तर्करूपेण दत्तेन नियमितव्यञ्जनेन दत्ते स्तम्भे संरेखयति ।<br><br> यदि भवान् रिक्तं प्रतिरूपं ददाति तर्हि पूर्वनिर्धारितरूपेण प्रथमे अरिक्तवर्णे संरेखयिष्यति ।<br> यदि प्रतिरूपस्य ग्रहणं भवति तर्हि सः गृहीतमेलने इन्डेण्ट् करिष्यति ।<br><br> <i>उदाहरणानि</i> : १.<br> &#39; <code>alignon -</code> &#39; प्रत्येकस्य पङ्क्तेः प्रथमस्य &#39;-&#39; इत्यस्य पुरतः रिक्तस्थानानि निवेशयिष्यति यत् तान् सर्वान् एकस्मिन् स्तम्भे संरेखयिष्यति ।<br> &#39; <code>alignon :\s+(.)</code> &#39; प्रथमस्य अ-रिक्तवर्णस्य पूर्वं रिक्तस्थानानि सम्मिलितं करिष्यति यत् कोलनस्य अनन्तरं भवति यत् तान् सर्वान् एकस्मिन् स्तम्भे संरेखयिष्यति ।

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
sa: एषः आदेशः नियमितव्यञ्जनेन दत्तस्य स्तम्भे चयनितखण्डे अथवा सम्पूर्णदस्तावेजस्य रेखाः संरेखयति यस्य कृते भवान् प्रार्थितः भविष्यति ।<br /><br /> यदि भवान् रिक्तं प्रतिरूपं ददाति तर्हि पूर्वनिर्धारितरूपेण प्रथमे अरिक्तवर्णे संरेखयिष्यति ।<br /> यदि प्रतिरूपस्य ग्रहणं भवति तर्हि सः गृहीतमेलने इन्डेण्ट् करिष्यति ।<br /><br /> <i>उदाहरणानि</i> : १.<br /> &#39;-&#39; इत्यनेन प्रत्येकस्य पङ्क्तेः प्रथमस्य &#39;-&#39; इत्यस्य पुरतः रिक्तस्थानानि निवेशयिष्यति यत् तान् सर्वान् एकस्मिन् स्तम्भे संरेखयिष्यति ।<br /> &#39;:\s+(.)&#39; इत्यनेन सह सर्वान् एकस्मिन् स्तम्भे संरेखयितुं कोलनस्य अनन्तरं यः प्रथमः रिक्तः वर्णः भवति तस्य पुरतः रिक्तस्थानानि निवेशयिष्यति ।

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
sa: एषः आदेशः सामान्य (रेखा आधारित) चयनविधानस्य तथा खण्डचयनविधानस्य मध्ये स्विचिंग् कर्तुं शक्नोति ।

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
sa: एषः आदेशः भवन्तं सर्वाणि हाइलाइटिङ्ग् सूचनाभिः सह वर्तमानदस्तावेजं HTML दस्तावेजे निर्यातयितुं शक्नोति ।

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sa: एषः आदेशः वर्तमानपङ्क्तिं वा चयनितं पाठखण्डं वा टिप्पणीं करोति ।<br /><br /> एक/बहुपङ्क्तिटिप्पणीनां कृते वर्णाः भाषायाः प्रकाशनस्य अन्तः परिभाषिताः सन्ति ।

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
sa: एषः आदेशः एकं संवादं उद्घाटयति तथा च भवन्तं एकां रेखां चिन्वितुं शक्नोति यस्मिन् भवन्तः कर्सरं गन्तुम् इच्छन्ति ।

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
sa: एषः आदेशः वर्तमानपङ्क्तौ अथवा चयनितपाठखण्डात् टिप्पण्याः निष्कासयति ।<br /><br /> एक/बहुपङ्क्तिटिप्पणीनां कृते वर्णाः भाषायाः प्रकाशनस्य अन्तः परिभाषिताः सन्ति ।

en: This decreases the display font size.
sa: एतेन प्रदर्शनस्य फ़ॉन्ट् आकारः न्यूनीकरोति ।

en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
sa: एतेन सञ्चिकानां उद्घाटनार्थं प्रयत्नार्थं fallback एन्कोडिंग् परिभाषितं भवति यदि उपरि मानकरूपेण चयनितं एन्कोडिंग्, न च open/save संवादे निर्दिष्टं एन्कोडिंग्, न च आदेशपङ्क्तौ निर्दिष्टं एन्कोडिंग् सञ्चिकायाः सामग्रीं न मेलति  एतस्य उपयोगात् पूर्वं सञ्चिकायाः आरम्भे बाइट् क्रमचिह्नं अन्विष्य उपयोक्तव्यं एन्कोडिंग् निर्धारयितुं प्रयासः क्रियते: यदि एकं लभ्यते तर्हि सम्यक् यूनिकोड एन्कोडिंग् चयनं भविष्यति अन्यथा एन्कोडिंग् डिटेक्शन् चालयिष्यति, यदि उभयम् अपि विफलं भवति तर्हि fallback encoding इत्यस्य प्रयासः भविष्यति ।

en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
sa: एतेन सञ्चिकाः उद्घाटयितुं/रक्षितुं उपयोक्तुं मानकं एन्कोडिंग् परिभाषितं भवति, यदि open/save संवादे अथवा आदेशपङ्क्तिविकल्पस्य उपयोगेन परिवर्तनं न कृतम् ।

en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
sa: एतेन क्लिप्बोर्ड् इतिहासे स्थापयितुं प्रविष्टीनां संख्या निर्धारिता भवति

en: This increases the display font size.
sa: एतेन प्रदर्शनस्य फ़ॉन्ट् आकारः वर्धते ।

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
sa: एषा उपलब्धानां इण्डेन्टेशन मोड् इत्यस्य सूची अस्ति । निर्दिष्टः इण्डेन्टेशन मोडः सर्वेषां नूतनदस्तावेजानां कृते उपयुज्यते । ज्ञातव्यं यत् दस्तावेजचरैः, मोडैः वा .kateconfig सञ्चिकायाः सह इण्डेन्टेशन मोड् सेट् कर्तुं अपि शक्यते ।

en: This resets the display font size.
sa: एतेन प्रदर्शनस्य फ़ॉन्ट् आकारः पुनः सेट् भवति ।

en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
sa: इदं स्ट्रिंग् KateSaveConfigTab इत्यस्य कन्स्ट्रक्टर् इत्यस्मिन् katedialogs.cpp इत्यत्र स्थितम् अस्ति ।

en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
sa: एतत् मूल्यं फॉन्ट् इत्यस्य पूर्वनिर्धारितरेखाउच्चतायाः सह गुणितं भविष्यति । 1.0 इत्यस्य मूल्यस्य अर्थः अस्ति यत् पूर्वनिर्धारित-उच्चतायाः उपयोगः भविष्यति ।

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
sa: सर्वोत्तम अन्वेषण मेल

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
sa: सर्वोत्तम अन्वेषणमेलनम्

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
sa: उष्ट्रप्रकरण कर्सर आन्दोलनं Toggle

en: Toggle Comment
sa: टिप्पणी टॉगल करें

en: Toggle Contained Nodes
sa: Contained Nodes Toggle कुर्वन्तु

en: Toggle Current Node
sa: वर्तमान नोड् Toggle कुर्वन्तु

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
sa: सामान्यशब्दगतिः उष्ट्रप्रकरण कर्सरगतिः च मध्ये टॉगलं कुर्वन्तु ।

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
sa: वर्तमान टैगस्य अथवा CSS चयनकस्य टिप्पणीं टॉगलं कुर्वन्तु

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
sa: भाषानाम्ना अथवा सञ्चिकाविस्तारेण (उदाहरणार्थं, C++ अथवा .cpp) वाक्यविन्यासप्रकाशनविधानानि अन्वेष्टुम् ।

en: Top of file reached. Continue from bottom?
sa: सञ्चिकायाः उपरि प्राप्तम्। अध: अग्रे गच्छतु ?

en: Total Amount of Pages
sa: कुल पृष्ठों की राशि

en: Transpose Characters
sa: वर्णानाम् स्थानान्तरणं कुर्वन्तु

en: Transpose Words
sa: शब्दान् स्थानान्तरयन्तु

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
sa: चयनात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् अग्रणीं पश्चात् श्वेतस्थानं च छंटयति ।

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
sa: चयनात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् अग्रणीं श्वेतस्थानं छंटयति ।

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
sa: चयनात् अथवा सम्पूर्णदस्तावेजात् अनुवर्तमानं श्वेतस्थानं छंटयति ।

en: Try to Save Nevertheless
sa: तथापि रक्षितुं प्रयतस्व

en: Trying to Save Unmodified File
sa: अपरिवर्तितसञ्चिकां रक्षितुं प्रयतते

en: Typographical Conventions for %1
sa: %1 कृते मुद्रणसम्मेलनानि

en: Unable to open file
sa: सञ्चिकां उद्घाटयितुं असमर्थः

en: Unable to open the config file for reading.
sa: पठनार्थं विन्याससञ्चिकां उद्घाटयितुं असमर्थः ।

en: Unco&mment
sa: अटिप्पणी

en: Unfold Toplevel Nodes
sa: Toplevel Nodes अनफोल्ड

en: Unknown command '%1'
sa: अज्ञात आदेशः '%1'।

en: Unknown word
sa: अज्ञात शब्द

en: Unknown word:
sa: अज्ञातशब्दः :

en: Unlimited
sa: असीमित

en: Unset Background Color
sa: अनिर्मित पृष्ठभूमि रंग

en: Unset Selected Background Color
sa: चयनितः पृष्ठभूमिवर्णः असेटः

en: Unset Selected Color
sa: चयनितः वर्णः अनिर्मितः

en: Untitled
sa: अनामिका

en: Uppercase
sa: बृहत्

en: Uppercase first character conversion
sa: बृहत् प्रथमवर्णरूपान्तरणम्

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
sa: उपयोगः : %1 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
sa: उपयोगः: set-remove-trailing-spaces 0|-|कोऽपि वा 1|+|mod|संशोधितं वा 2|*|सर्वम्

en: Use &Default Style
sa: &Default Style इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Default
sa: Default इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Default Colors
sa: पूर्वनिर्धारितवर्णानां उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Default Style
sa: Default Style इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Enter key to insert selected completion
sa: चयनितं समाप्तिम् सम्मिलितुं Enter कीलस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use default color from the color theme
sa: वर्णविषयात् पूर्वनिर्धारितवर्णस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
sa: वर्तमान चयनितं पाठं सिस्टम् क्लिप्बोर्ड् प्रति प्रतिलिखितुं एतस्य आदेशस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
sa: वर्तमानपङ्क्तिं वा पाठस्य खण्डं वा तस्य समुचितं इन्डेण्ट् स्तरं प्रति स्वतः इन्डेण्ट् कर्तुं एतस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sa: चयनितस्य पाठखण्डस्य (केवलं ट्याब्स्/केवलं रिक्तस्थानानि) इण्डेन्टेशनं स्वच्छं कर्तुं एतस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।<br /><br /> ट्याब्स् सम्माननीयानि उपयोक्तव्यानि वा रिक्तस्थानानि वा प्रतिस्थापयितव्यानि वा इति विन्याससंवादे विन्यस्तुं शक्नुवन्ति ।

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
sa: चयनितं पाठखण्डं इन्डेण्ट् कर्तुं एतस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।<br /><br /> ट्याब्स् सम्माननीयानि उपयोक्तव्यानि वा रिक्तस्थानानि वा प्रतिस्थापयितव्यानि वा इति विन्याससंवादे विन्यस्तुं शक्नुवन्ति ।

en: Use this to unindent a selected block of text.
sa: चयनितं पाठखण्डं अनइण्डेन्ट् कर्तुं एतस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
sa: वर्तमानपङ्क्तिं लपेटयितुं, अथवा चयनितपङ्क्तयः अनुच्छेदरूपेण पुनः स्वरूपयितुं, विन्याससंवादे &#39;Wrap words at&#39; सेटिङ्ग् युक्तुं एतस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।<br /><br /> इदं स्थिरशब्दवेष्टनम् अस्ति, अर्थात् दस्तावेजं परिवर्तितम् अस्ति ।

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
sa: अप्रचलितं मॉडलिन् 'remove-trailing-space' इत्यस्य उपयोगः । कृपया 'remove-trailing-spaces modified;' इत्यनेन प्रतिस्थापयन्तु, https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces पश्यन्तु

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
sa: अप्रचलितं मॉडल् 'replace-trailing-space-save' इत्यस्य उपयोगः । कृपया 'remove-trailing-spaces all;' इत्यनेन प्रतिस्थापयन्तु, https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces पश्यन्तु

en: VI: INSERT MODE
sa: VI: INSERT MODE इति

en: VI: NORMAL MODE
sa: VI: NORMAL MODE इति

en: VI: REPLACE
sa: षष्ठः प्रत्याहृ

en: VI: VISUAL
sa: VI: दृश्यम्

en: VI: VISUAL BLOCK
sa: VI: दृश्यखण्डः

en: VI: VISUAL LINE
sa: VI: दृश्य रेखा

en: Variables
sa: चराः

en: Various bugfixes
sa: विभिन्नानि दोषनिराकरणानि

en: Very nice help
sa: अतीव सुन्दरं साहाय्यं

en: Vi Input Mode
sa: Vi इनपुट मोड

en: View &Difference
sa: दृश्य &भेद

en: View Changes
sa: परिवर्तनं पश्यन्तु

en: Visual mode
sa: दृश्यविधिः

en: W&idth:
sa: विस्तार:

en: Waldo Bastian
sa: वाल्दो बास्टियन

en: Warning
sa: चेतवानी

en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
sa: चयनितसमये केवलं आधारवर्णस्य निष्कासनस्य स्थाने रचितवर्णाः स्वविकरणैः सह निष्कासिताः भवन्ति । इदं भारतीयस्थानानां कृते उपयोगी भवति ।

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
sa: यदा चयनितं भवति तदा home कीलम् नुदनेन कर्सरः श्वेतस्थानं त्यक्त्वा रेखायाः पाठस्य आरम्भं गमिष्यति । अन्त्यकीलस्य अपि तथैव भवति ।

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
sa: यदा चयनितं भवति तदा vi आदेशाः Kate इत्यस्य अन्तःनिर्मितान् आदेशान् अधिलिखिष्यन्ति । यथा: Ctrl+R पुनः करिष्यति, तथा च मानकक्रियाम् (अन्वेषणं प्रतिस्थापनं च संवादं दर्शयन्) अधिलिखति ।

en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
sa: यदा कश्चन पाठः चयनितः भवति तदा एते वर्णाः तस्य उभयतः "Auto Bracket" इत्यनेन योजिताः भविष्यन्ति

en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
sa: यदा एतत् सेटिङ्ग् सक्षमं भवति तदा सम्पादकदृश्यं स्वयमेव गुञ्जति
    टिप्पणीखण्डाः ये दस्तावेजस्य प्रथमपङ्क्तौ आरभ्यन्ते । इदमस्ति
    अनुज्ञापत्रशीर्षकाणि गोपनार्थं सहायकानि ये सामान्यतया स्थाप्यन्ते
    सञ्चिकायाः आरम्भः ।

en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
sa: यदा भवन्तः एतानि वर्णाः पाठस्य चयनं कुर्वन् टङ्कयन्ति तदा ते चयनितं पाठं प्रतिस्थापनस्य स्थाने परितः करिष्यन्ति ।

en: Whitespace (excluding line breaks)
sa: श्वेतस्थानम् (रेखाविच्छेदं विहाय)

en: Whitespace indicator si&ze:
sa: श्वेतस्थान सूचकः si&ze:

en: Whole match reference
sa: सम्पूर्ण मिलान सन्दर्भ

en: Whole words
sa: सम्पूर्ण शब्द

en: Width must be at least 1.
sa: विस्तारः न्यूनातिन्यूनं १ भवितुमर्हति।

en: Word Completion
sa: शब्द समाप्ति

en: Word Wrap
sa: शब्दवेष्टनम्

en: Word Wrap Marker
sa: शब्द लपेट चिह्न

en: Word boundary
sa: शब्दसीमा

en: Word character (alphanumerics plus '_')
sa: शब्दवर्णः (वर्णसंख्या प्लस् '_')

en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
sa: शब्दसमाप्तिः दस्तावेजे दृश्यमानानां शब्दानां आधारेण सुझावः ददाति

en: Word wrap:
sa: शब्दवेष्टनम् :

en: Wra&p words at:
sa: wra&p शब्दाः at:

en: Wrap &words at a fixed column
sa: &words इति नियतस्तम्भे वेष्टयन्तु

en: Wrap dynamically at static word wrap marker
sa: स्थिरशब्दवेष्टनचिह्ने गतिशीलरूपेण लपेटयन्तु

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
sa[0]: %v वर्णः
sa[1]: %v वर्णाः

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
sa: चयनितं पाठं प्रदत्तस्य Emmet अभिव्यक्तितः निर्मितस्य XML टैग्स् मध्ये लपेटयति (div कृते पूर्वनिर्धारितम्) ।

en: Write a backup file on save for:
sa: save for इत्यत्र एकं बैकअप सञ्चिकां लिखन्तु:

en: Wrong arguments
sa: गलत तर्कः

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
sa: कर्सरस्थानस्य वैश्विकपर्दे निर्देशाङ्केषु X घटकः ।

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
sa: कर्सरस्थानस्य वैश्विकपर्दे निर्देशाङ्केषु Y घटकः ।

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
sa: कोडफोल्डिंग् चिह्नानि दर्शयितव्यानि वा, यदि कोडफोल्डिंग् सम्भवति तर्हि भवन्तः चिन्वितुं शक्नुवन्ति ।

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
sa: भवता बैकअप प्रत्ययः उपसर्गः वा न दत्तः । पूर्वनिर्धारितप्रत्ययस्य उपयोगः : '~'.

en: Yury Lebedev
sa: युरी लेबेदेव

en: Zero or more occurrences
sa: शून्यं वा अधिकानि वा घटनानि

en: Zero or one occurrences
sa: शून्यं वा एकं वा घटनाः

en: Zoom: %1%
sa: जूमः %1% .

en: false
sa: असत्य

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
sa: <center>%1<br/> — ९.<br/> %2</center>

en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
sa: यदि उपरि मानकरूपेण चयनितं एन्कोडिंग्, न च open/save संवादे निर्दिष्टं एन्कोडिंग्, न च आदेशपङ्क्तौ निर्दिष्टं एन्कोडिंग् सञ्चिकायाः सामग्रीं न मेलति तर्हि एतत् अन्वेषणं चालितं भविष्यति

en: recording
sa: अभिलेखनम्

en: replace with %1?
sa: %1 इत्यनेन प्रतिस्थापनं कुर्वन्तु?

en: s
sa: स

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
sa[0]: १ मेलः प्राप्तः
sa[1]: %1 मेलनं प्राप्तम्

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
sa[0]: १ प्रतिस्थापनं कृतम्
sa[1]: %1 प्रतिस्थापनं कृतम्

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
sa: क्लिप्बोर्ड् तः चिपचिपस्य पाठस्य इण्डेन्टेशनं समायोजयन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
sa: विषम-इण्डेन्टेशन-स्तरं (इण्डेन्ट्-विस्तारस्य बहुगुणं नास्ति) अनुमन्यताम् ।

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
sa: कोष्ठकानां स्वचालितं सम्मिलनं सक्षमं कुर्वन्तु।

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
sa: खण्डचयनविधिं सक्षमं कुर्वन्तु।

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
sa: दीर्घपङ्क्तयः गतिशीलशब्दवेष्टनं सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
sa: सम्पादकसीमायां तन्तुचिह्नानि सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
sa: सम्पादकसीमायां तन्तुपूर्वावलोकनं सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
sa: दस्तावेजे अधिलेखनविधिं सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
sa: निरन्तरं पाठचयनं सक्षमं कुर्वन्तु।

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
sa: स्मार्ट होम नेविगेशनं सक्षमं कुर्वन्तु।

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
sa: यूनिकोडसञ्चिकानां रक्षणकाले बाइट् क्रमचिह्नं (BOM) सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
sa: सम्पादकदृश्ये चिह्नसीमा सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
sa: enter नुदनेन चयनितं स्वतः समाप्ति-वस्तु सम्मिलितं भविष्यति वा इति सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
sa: पाठं टङ्कयन् शब्दवेष्टनं सक्षमं कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
sa: save इत्यत्र सञ्चिकायाः अन्ते newline निवेशयन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
sa: TAB कीलस्य इन्डेण्ट् नुदन् ।

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
sa: अग्रणीषु श्वेतस्थान-उनिडेण्ट्-मध्ये पृष्ठस्थानं दबावन् ।

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
sa: दस्तावेजं रक्षन्ते सति अनुवर्तीस्थानानि निष्कासयन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
sa: दस्तावेजं रक्षन्ते सति ट्याब्स् रिक्तस्थानैः प्रतिस्थापयन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
sa: ट्याब्स् इत्यस्य स्थाने रिक्तस्थानानि स्थापयन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
sa: स्वतः इण्डेन्टेशनशैलीं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
sa: वर्तमानरेखायाः पृष्ठभूमिवर्णं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
sa: कोष्ठकप्रकाशस्य कृते वर्णं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
sa: वर्णयोजनां सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
sa: वर्तनीपरीक्षायै प्रयुक्तं पूर्वनिर्धारितं शब्दकोशं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
sa: दस्तावेजस्य पृष्ठभूमिवर्णं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
sa: दस्तावेजस्य फन्ट् सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
sa: चिह्नपट्टिकावर्णं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
sa: प्रत्येकस्य इण्डेन्ट् स्तरस्य कृते इण्डेन्टेशनगहनतां सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
sa: autocenter रेखानां संख्यां सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
sa: स्मर्तुं पूर्ववतपदानां संख्यां सेट् कुर्वन्तु (0 अनन्तस्य बराबरम्) ।

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
sa: दस्तावेजस्य फॉन्ट् इत्यस्य बिन्दु आकारं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
sa: वाक्यविन्यासस्य प्रकाशनं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
sa: ट्याब् प्रदर्शनविस्तारं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
sa: पाठचयनवर्णं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
sa: word wrap स्तम्भं सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
sa: शब्द wrap marker color सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
sa: रेखाविधानस्य अन्तं सेट् करोति ।

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
sa: रेखासङ्ख्याः दर्शयतु।

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
sa: स्क्रॉलबार न्यूनतमनक्शा दर्शयतु।

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
sa: स्क्रॉलबार पूर्वावलोकनं दर्शयतु।

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
sa: ट्याब्स् तथा अनुवर्ती रिक्तस्थानानि कल्पयन्तु।

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
sa: नवीनं सञ्चिका

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
sa[0]: १ पङ्क्तिः
sa[1]: %1 पङ्क्तयः

en: text
sa: पाठ

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
sa: पुनः प्रयासं कुर्वन्तु

en: true
sa: सत्यम्‌

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
sa: सर्वे

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
sa: परिवर्तितः

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
sa: न कश्चित्

en: vi-mode
sa: वयं मोडं कुर्मः
