konsole - en to sa translation catalogue (875 entries)

en:  %
sa:  % .

en: %1 is a folder for SSH entries
sa: %1 SSH प्रविष्टीनां कृते एकं पुटम् अस्ति

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
sa: %1 अमान्य URL अस्ति, निर्गमं रक्षितुं न शक्यते स्म ।

en: &All Tabs in Current Window
sa: &वर्तमानविण्डो मध्ये सर्वाणि ट्याब्स्

en: &Close Session
sa: &सत्र समाप्त करें

en: &Configure or Rename Tab...
sa: &ट्याब् विन्यस्तं वा पुनर्नामकरणं वा...

en: &Continue Task
sa: &कार्यं निरन्तरं कुर्वन्तु

en: &Default character encoding:
sa: &पूर्वनिर्धारितवर्णसङ्केतनम् :

en: &Edit...
sa: &सम्पादन...

en: &Hangup
sa: &हङ्गुप्

en: &Interrupt Task
sa: &व्यवधान कार्य

en: &Kill Task
sa: &Kill Task इति

en: &Never
sa: &कदापि न

en: &New...
sa: &नूतनम्‌...

en: &Paste Location
sa: &Paste स्थान

en: &Print Screen...
sa: &मुद्रण स्क्रीन...

en: &Remove
sa: &अपाकरोति

en: &Scale output
sa: &स्केल आउटपुट

en: &Select All
sa: &सर्वं चिनोतु

en: &Select Tabs...
sa: &ट्याब्स् चयनं कुर्वन्तु...

en: &Set as Default
sa: &पूर्वनिर्धारितरूपेण सेट् कुर्वन्तु

en: &Suspend Task
sa: &कार्यं निलम्बयतु

en: &Tab title format:
sa: &Tab शीर्षक प्रारूपः:

en: &Terminal bell mode:
sa: &टर्मिनल घण्टी मोड: 1.1.

en: &Terminate Task
sa: &कार्य समाप्त करना

en: &The whole line
sa: &समस्त रेखा

en: &Window Color Scheme
sa: &विण्डो रङ्ग योजना

en: &ZModem Upload...
sa: &ZModem अपलोड...

en: /bin/sh
sa: /बिन/श

en: /home/username
sa: /गृह/उपयोक्तृनाम

en: 22
sa: २२

en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
sa: <b>चेतावनी</b> : एतस्य सुरक्षानिमित्तानि सन्ति यतः एतेन दुर्भावनापूर्ण-URL-इत्येतत् अन्य-URL-रूपेण वा गुप्तरूपेण वा दर्शयितुं शक्यते ।<br> एतत् चालू कर्तुं पूर्वं निहितार्थान् अवगन्तुं सुनिश्चितं कुर्वन्तु।

en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
sa: <html><head/><body><p>KonsolePart इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तः अनुप्रयोगाः प्रोफाइल् साझां कुर्वन्ति ।</p><p> ते Konsole अथवा अन्यैः अनुप्रयोगैः सह साझां न कुर्वन्ति:<ul><li> पूर्वनिर्धारितरूपरेखा</li><li> मेनू मध्ये दर्शयतु</li><li> शॉर्टकट् इति</li></ul></p><p> यदि भवान् एतानि कथं नियन्त्रितानि इति परिवर्तनं इच्छति तर्हि Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">दोषप्रतिवेदनं</a> उद्घाटयितुं निःशङ्कं भवन्तु ।</body></html>

en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
sa: <html><head/><body><p>जटिल पाठविन्यास</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
sa: <html><head/><body><p>एतत् विशेषतां उपयोक्तुं, स्वस्य प्रोफाइल सेटिंग्स् मध्ये <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline सञ्चिकाः</span> सक्षमं कुर्वन्तु ।</p></body></html>

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sa: <p>ZModem सञ्चिकास्थापनस्य प्रयासः ज्ञातः, परन्तु अस्मिन् प्रणाल्यां कोऽपि उपयुक्तः ZModem सॉफ्टवेयरः न प्राप्तः ।</p><p> भवान् &#39;rzsz&#39; अथवा &#39;lrzsz&#39; संकुलं संस्थापयितुम् इच्छति ।</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sa: <p>अस्मिन् प्रणाल्यां कोऽपि उपयुक्तः ZModem सॉफ्टवेयरः न प्राप्तः ।</p><p> भवान् &#39;rzsz&#39; अथवा &#39;lrzsz&#39; संकुलं संस्थापयितुम् इच्छति ।</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
sa: <p>वर्तमानसत्रे पूर्वमेव ZModem सञ्चिकास्थापनं प्रचलति ।</p>

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
sa: <qt>Ctrl+S नुदन् आउटपुट् <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">निलम्बितम्</a> अस्ति । पुनः आरम्भं कर्तुं <b>Ctrl+Q</b> नुदन्तु।</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
sa: टर्मिनल् इत्यस्य उपरि ध्यानं कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
sa: टर्मिनल् इत्यस्य अधः फोकस कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
sa: फोकस वाम टर्मिनल

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
sa: फोकस राइट टर्मिनल

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
sa: अन्तिमप्रयुक्ताः ट्याब्स्

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
sa: अन्तिमप्रयुक्ताः ट्याब्स् (विपरीताः)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
sa: ट्याब् वामभागे चालयन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
sa: ट्याब् दक्षिणतः चालयन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
sa: अग्रिमः ट्याब्

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
sa: पूर्व ट्याब्

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
sa: शब्दार्थ एकीकरण (bash) सेटअप 1.1.

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
sa: Last Tab इत्यत्र स्विच कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
sa: %1 ट्याब् प्रति स्विच कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
sa: द्वयोः ट्याब्योः मध्ये Toggle कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
sa: रेखासङ्ख्यानां प्रदर्शनं टॉगल कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
sa: वर्तमानदृश्यं अधिकतमं कर्तुं टॉगलं कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
sa: शब्दार्थसंकेतप्रदर्शनं टॉगल कुर्वन्तु

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
sa: वर्तमानदृश्यं जूम्-अधिकतमं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
sa: &निरसयतु

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
sa: &सर्वं चिनोतु

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
sa: &विण्डो बन्द करो

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
sa: Current &Tab बन्द करें

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
sa: किल प्रोग्राम

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
sa: &नियंत्रणवर्णान् विना चिनोतु

[ctx: @action:button]
en: Run
sa: धावनं करोतु

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
sa: सर्वाणि फन्ट् दर्शयतु

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
en: New...
sa: नूतनम्‌...

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
en: New...
sa: नूतनम्‌...

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
sa: अग्रिम

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
en: Choose...
sa: चिनोतु...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
sa: &क्लोन ट्याब्

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
sa: &ट्याब् विन्यस्तं वा पुनर्नामकरणं वा...

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
sa: &नव ट्याब्

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
sa: ट्याब् बन्दं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
sa: विण्डो बन्दं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
sa: वर्तमान &टैब विच्छेद करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
sa: वर्तमान &दृश्यं विच्छेदं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
sa: सर्वेषां दृश्यानां समान आकारः

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
sa: दृश्यं विस्तारयन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
sa: लोड टैब लेआउट...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
sa: लेआउट् 1x2 टर्मिनल् इत्यनेन सह नूतनं ट्याब् लोड् कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
sa: लेआउट् 2x1 टर्मिनल् इत्यनेन सह नूतनं ट्याब् लोड् कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
sa: लेआउट् 2x2 टर्मिनल् इत्यनेन सह नूतनं ट्याब् लोड् कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
sa: प्रोफाइल प्रबन्धयन्तु...

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
sa: नवीन &विण्डो

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
sa: ट्याब लेआउट् रक्षतु...

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
sa: संकुचितं दृश्यम्

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
sa: विभक्त दृश्य

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
sa: स्वतः दृश्यं विभज्यताम्

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
sa: अग्रिम ट्याब् तः स्वयमेव दृश्यं विभज्यताम्

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
sa: विभक्त दृश्य वाम/दक्षिण

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
sa: अग्रिम ट्याब् तः View Left/Right विभक्तं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
sa: विभक्तं दृश्यं उपरि/तलम्

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
sa: अग्रिम ट्याब् तः View Top/Bottom इति विभक्तं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
sa: वर्तमानदृश्यं अधिकतमं कर्तुं टॉगलं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
sa: वर्तमानदृश्यं जूम्-अधिकतमं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
sa: &न कश्चित्

[ctx: @info]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
sa: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">सेटिंग्स् → Konsole विन्यस्तं → सामान्यम् → स्मर्यतां एतासां प्रविष्टीनां कार्यं कर्तुं विण्डो आकारः</span> अक्षमः भवितुमर्हति ।</p></body></html>

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
sa: "%1" इति नामयुक्तं प्रोफाइल पूर्वमेव अस्ति ।

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
sa: सेटिङ्ग्स् रक्षितुं अपर्याप्ताः अनुमतिः: <filename>%1</filename>.<nl/>तस्याः सञ्चिकायाः अनुमतिः परिवर्तयन्तु अथवा सेटिङ्ग्स् नूतने प्रोफाइल् मध्ये रक्षितुं भिन्नं नाम सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @info]
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
sa: कीलबन्धनानि नियन्त्रयन्ति यत् टर्मिनल् विण्डो मध्ये कीलप्रहारस्य संयोजनानि वर्णानाम् धारायां कथं परिणमन्ति यत् ततः वर्तमानटर्मिनल् प्रोग्राम् प्रति प्रेष्यते कीलबन्धनानि कथं अनुकूलितुं शक्यन्ते इति अधिकसूचनार्थं Konsole Handbook पश्यन्तु ।

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
sa: प्रोफाइल नाम रिक्तम् आसीत्; कृपया सेटिङ्ग्स् रक्षितुं शक्नुवन्ति इति नाम सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
sa: प्रोफाइलनाम अधिकतमं अनुमतदीर्घतां (%1) अतिक्रान्तम् ।

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
sa: योजना <resource>%1</resource> लोड् कर्तुं असफलम् ।

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
sa: हाइलाइट् कृतानि वर्णाः प्रोफाइलनाम्नि अमान्यानि सन्ति: %1.

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
sa: अस्मिन् विण्डो मध्ये %1 उद्घाटिताः टर्मिनल् सन्ति । किं त्वं अद्यापि त्यक्तुम् इच्छसि ?

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
sa[0]: अस्मिन् विण्डो मध्ये एकः प्रक्रिया प्रचलति । किं त्वं अद्यापि त्यक्तुम् इच्छसि ?
sa[1]: अस्मिन् विण्डो मध्ये %1 प्रक्रियाः प्रचलन्ति । किं त्वं अद्यापि त्यक्तुम् इच्छसि ?

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
sa: (ग) 1997-2022, द कन्सोल डेवलपर्स

[ctx: @info:credit]
en: Ahmad Samir
sa: अहमद समीर

[ctx: @info:credit]
en: Alexander Neundorf
sa: अलेक्जेण्डर न्यूण्डोर्फ

[ctx: @info:credit]
en: Antonio Larrosa
sa: एण्टोनियो लारोसा

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
sa: दोषनिवारणं भवति

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
sa: दोषनिवारणं सामान्यसुधारं च

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
sa: दोषनिवारणं स्टार्टअप-प्रदर्शनं च उन्नतम्

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
sa: दोषनिवारणं प्रमुखसुधारं च

[ctx: @info:credit]
en: Carlos Alves
sa: कार्लोस् आल्वेस्

[ctx: @info:credit]
en: Chris Machemer
sa: क्रिस मचेमर

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
sa: kvt परियोजनातः कोडः
    सामान्यसुधाराः

[ctx: @info:credit]
en: Dale M. Flaven
sa: डेल् एम. फ्लेवेन्

[ctx: @info:credit]
en: Dan Pilone
sa: दान पिलोन्

[ctx: @info:credit]
en: David Faure
sa: डेविड फौरे

[ctx: @info:credit]
en: Edwin Pujols
sa: एड्विन् पुजोल्स्

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
sa: एम्बेडेड् कन्सोल्
    सामान्यसुधाराः

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
sa: एम्बेडेड् कन्सोल्
    टूलबार तथा सत्रनाम

[ctx: @info:credit]
en: Francesco Cecconi
sa: फ्रांसिस्को सेकोनी

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
sa: FreeBSD पोर्ट्

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
sa: सामान्यसुधाराः

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
sa: सामान्यं परिपालकः, दोषनिवारणं सामान्यसुधारं च

[ctx: @info:credit]
en: Gustavo Carneiro
sa: गुस्तावो कार्नेरो

[ctx: @info:credit]
en: Jekyll Wu
sa: जेकिल् वू

[ctx: @info:credit]
en: Kevin Street
sa: केविन् स्ट्रीट्

[ctx: @info:credit]
en: Kurt Hindenburg
sa: कर्ट हिन्डेन्बर्ग

[ctx: @info:credit]
en: Lars Doelle
sa: लार्स डोएल

[ctx: @info:credit]
en: Lars Knoll
sa: लार्स नोल्

[ctx: @info:credit]
en: Lotzi Boloni
sa: लोत्जी बोलोनी

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
sa: प्रमुखं पुनर्निर्माणं, दोषनिवारणं, प्रमुखसुधाराः च

[ctx: @info:credit]
en: Mariusz Glebocki
sa: मारिउस्ज ग्लेबोक्की

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
sa: सुधारस्य चिह्नीकरणम्

[ctx: @info:credit]
en: Martin Jones
sa: मार्टिन् जोन्स

[ctx: @info:credit]
en: Martin T. H. Sandsmark
sa: मार्टिन टी एच सैण्ड्स्मार्क

[ctx: @info:credit]
en: Matthias Ettrich
sa: मथियस एट्रिच्

[ctx: @info:credit]
en: Nate Graham
sa: नेट ग्राहम

[ctx: @info:credit]
en: Original author
sa: मूल लेखक

[ctx: @info:credit]
en: Peter Silva
sa: पीटर सिल्वा

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
sa: पूर्वनिर्वाहकः, KDE4 प्रति पोर्ट् कृतः

[ctx: @info:credit]
en: Robert Knight
sa: रोबर्ट नाइट्

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
sa: SGI पोर्ट्

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
sa: योजना तथा पाठचयनसुधारः

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
sa: सोलारिस् समर्थनं इतिहासं च

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Binner
sa: स्टीफन बिनर

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Kulow
sa: स्टीफन कुलोव

[ctx: @info:credit]
en: Sven Fischer
sa: स्वेन् फिशरः

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
sa: अन्येषां बहूनां धन्यवादः।

[ctx: @info:credit]
en: Thomas Dreibholz
sa: थॉमस ड्रेबोल्ज्

[ctx: @info:credit]
en: Thomas Surrel
sa: थॉमस सुरेल

[ctx: @info:credit]
en: Tomaz Canabrava
sa: तोमाज कानाब्रावा

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
sa: दृश्यप्रभावाः

[ctx: @info:credit]
en: Waldo Bastian
sa: वाल्दो बास्टियन

[ctx: @info:credit]
en: Warwick Allison
sa: वारविक् एलिसन

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
sa: तर्काः आज्ञां प्रति गताः

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
sa: प्रोफाइल गुणस्य मूल्यं परिवर्तयन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
sa: निष्पादयितुं आदेशः । एषः विकल्पः निम्नलिखित-सर्वं तर्कं गृह्णीयात्, अतः अन्तिमविकल्परूपेण तस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
sa: नूतनं विण्डो निर्मातुं न अपि तु विद्यमानविण्डो मध्ये नूतनं ट्याब् रचयन्तु ('सर्वं Konsole विण्डो एकस्मिन् प्रक्रियायां चालयन्तु' सक्षमं भवितुमर्हति)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
sa: दत्तटैब्स् विन्याससञ्चिकायां यथा निर्दिष्टं तथा ट्याब्स् रचयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
sa: पारदर्शकपृष्ठभूमिः निष्क्रियं कुर्वन्तु, यद्यपि प्रणाली तान् समर्थयति ।

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
sa: प्रारम्भिकसत्रस्य समाप्तेः समये स्वयमेव न पिधातु ।

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
sa: कार्यक्षमतां भङ्गयति चेदपि विद्यमानस्य दृष्टान्तस्य पुनः उपयोगं कर्तुं बाध्यताम्, ङ. छ. --नव-टब। प्रायः त्रुटिनिवारणाय ।

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
sa: पूर्वनिर्धारितसेटिंग् अतिक्रम्य मेनूपट्टिकां गोपयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
sa: पूर्वनिर्धारितसेटिंग् अतिक्रम्य टब्बर् गोपयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
sa: सर्वाणि प्रोफाइलगुणनामानि तेषां प्रकारं च (-p इत्यनेन सह उपयोगाय) सूचीबद्धं कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
sa: उपलब्धानि प्रोफाइल्-सूचयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
sa: नूतन Konsole उदाहरणस्य कृते उपयोक्तुं प्रोफाइलस्य नाम

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
sa: पृथक् प्रक्रियायां चालयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
sa: नूतनस्य ट्याब् अथवा विण्डो इत्यस्य प्रारम्भिकं कार्यनिर्देशिकां 'dir' इति सेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
sa: पूर्वनिर्धारितसेटिंग् अतिक्रम्य मेनूपट्टिकां दर्शयतु

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
sa: पूर्वनिर्धारितसेटिंग् अतिक्रम्य टब्बर् दर्शयतु

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
sa: पूर्णपर्दे कन्सोल् आरभत

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
sa: पृष्ठभूमितः Konsole आरभ्य Ctrl+Shift+F12 (पूर्वनिर्धारितरूपेण) दबावे सति अग्रे आनयन्तु

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
sa: पूर्वनिर्धारितप्रोफाइलस्य स्थाने अन्तःनिर्मितप्रोफाइलस्य उपयोगं कुर्वन्तु

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
sa: नूतन Konsole उदाहरणार्थं उपयोक्तुं json layoutfile लोड् कर्तव्यम्

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
sa: चेतवानी:

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
sa: सम्पूर्ण

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
sa: अस्य सत्रस्य कृते यत्किमपि समायोजनं केवलं अस्थायी एव भवति ।

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
sa: स्वभावतः एव टर्मिनल् प्रोग्राम् इत्यस्य कृते समानविस्ताराः (मोनोस्पेस्) फ़ॉन्ट् वर्णानाम् आवश्यकता भवति । कोऽपि अमोनोस्पेस्ड् फन्ट् प्रदर्शनसमस्यां जनयितुं शक्नोति । दुर्लभान् विहाय एतत् आवश्यकं न भवेत् ।

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
sa: पृष्ठभूमिपारदर्शितासेटिंग् न उपयुज्यते यतोहि भवतः डेस्कटॉप् पारदर्शकविण्डोस् समर्थयति न दृश्यते ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
sa: अन्तर्निर्मितः प्रोफाइलः सर्वदा उपलभ्यते

[ctx: @info:tooltip]
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
sa: ये वर्णाः टर्मिनल् मध्ये सम्पूर्णशब्दानां चयनार्थं द्विवारं क्लिक् करणसमये शब्दस्य भागः इति मन्यन्ते ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
sa: Faint color इति चिन्वन्तु इति क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
sa: वर्णं चिन्वन्तु इति क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
sa: तीव्रवर्णं चिन्वन्तु इति क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
sa: टर्मिनल् बन्दं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
sa: अन्वेषणपट्टिकां पिधाय

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
sa: एतत् ट्याब् पिधाय

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
sa: विकल्पमेनू प्रदर्शयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
sa: शॉर्टकट् परिवर्तयितुं डबल क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a tab name to search for here
sa: अत्र अन्वेष्टुं ट्याब्-नाम प्रविशन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
sa: अत्र अन्वेष्टुं पाठं प्रविशतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
sa: वर्तमान अन्वेषणवाक्यस्य अग्रिममेलनं ज्ञातव्यम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
sa: वर्तमान अन्वेषणवाक्यस्य पूर्वमेलनं ज्ञातव्यम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
sa: दूरस्थं शीर्षकस्वरूपं सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
sa: शीर्षकस्वरूपं सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
sa: टर्मिनल् अधिकतमं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
sa: टर्मिनल् नूतन ट्याब् मध्ये स्थानान्तरयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
sa: नूतनं ट्याब् उद्घाटयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
sa: टर्मिनल् पुनःस्थापयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Search Tabs
sa: अन्वेषण ट्याब्स्

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
sa: वर्तमान अन्वेषणवाक्यं अधः अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
sa: उपरितः वर्तमानं अन्वेषणवाक्यं अन्वेष्टुम्

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
sa: मेलपाठः प्रकाशितः भवेत् वा इति सेट् करोति

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
sa: अन्वेषणं अधः आरभ्यत इति सेट् करोति

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
sa: अन्वेषणं वेष्टनस्य स्थाने स्थगितव्यं वा इति सेट् करोति

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
sa: अन्वेषणं लघुसंवेदनशीलं वा इति सेट् करोति

[ctx: @info:tooltip]
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
sa: दत्तपङ्क्तौ/स्तम्भे पाठसञ्चिका URL उद्घाटयति समये उपयोक्तुं पाठसम्पादकः ।

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
sa: एतस्य विकल्पस्य उपयोगं कुर्वन् स्क्रॉलबैक् दत्तांशः अस्थायीसञ्चिकासु अगुप्तरूपेण लिखितः भविष्यति । ताः अस्थायीसञ्चिकाः स्वयमेव विलोपिताः भविष्यन्ति यदा Konsole सामान्यरीत्या बन्दं भवति।<nl/>अस्थायीसञ्चिकानां स्थानं चयनार्थं <emphasis>सेटिंग्स् → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु।

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
sa: एतस्य विकल्पस्य उपयोगं कुर्वन् स्क्रॉलबैक्-दत्तांशः RAM मध्ये रक्षितः भविष्यति । यदि भवान् विशालं मूल्यं चिनोति तर्हि भवतः प्रणाल्याः मुक्तं RAM समाप्तं भवितुम् अर्हति तथा च भवतः प्रणाल्या सह गम्भीराः समस्याः उत्पद्यन्ते ।

[ctx: @item]
en: Activate Menu
sa: मेनू सक्रियं कुर्वन्तु

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
sa: पृष्ठभूमि विण्डो टॉगल करें

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
sa: अनाम रङ्ग योजना

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
sa: Konsole दृश्य विन्यास (*.json)

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
sa: मूलभूतम्‌

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
sa: प्रकरणसंवेदनशीलः

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
sa: सर्वाणि मेलनानि प्रकाशयन्तु

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
sa: नियमितव्यञ्जनस्य मेलनं कुर्वन्तु

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
sa: न वेष्टनम्

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
sa: पश्चात् अन्वेषणं कुर्वन्तु

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
sa: केवलं पठनीयम्

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
sa: Mouse Tracking इत्यस्य अनुमतिं ददातु

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
sa: %2 इत्यत्र %1

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
sa: संख्या

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
sa: शीर्षक

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
sa: पृष्ठभूमि

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
sa: पृष्ठभूमि (Faint)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
sa: पृष्ठभूमि (तीव्र)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
sa: वर्णः १

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
sa: वर्णः १ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
sa: वर्णः १ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
sa: वर्णः २

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
sa: वर्णः २ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
sa: वर्णः २ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
sa: वर्णः ३

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
sa: वर्णः ३ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
sa: वर्णः ३ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
sa: वर्णः ४

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
sa: वर्णः ४ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
sa: वर्णः ४ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
sa: वर्णः ५

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
sa: वर्णः ५ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
sa: वर्णः ५ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
sa: वर्णः ६

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
sa: वर्णः ६ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
sa: वर्णः ६ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
sa: वर्णः ७

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
sa: वर्णः ७ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
sa: वर्णः ७ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
sa: वर्णः ८

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
sa: वर्णः ८ (मन्दः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
sa: वर्णः ८ (तीव्रः)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
sa: अग्रभूमिः

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
sa: अग्रभूमिः (Faint)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
sa: अग्रभूमि (तीव्र)

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
en: Miscellaneous:
sa: विविध:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
en: (none)
sa: (न कश्चित्)

[ctx: @item:intext Search options]
en: Search:
sa: अन्वेषण:

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
sa: नामः

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
sa: वर्ण

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
sa: मन्दवर्णः

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
sa: तीव्रवर्णः

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
sa: Layout लोड् करणसमये समस्या अभवत् ।
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
sa: Layout इत्यस्य रक्षणकाले समस्या अभवत् ।
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
sa: वर्णनात्मकं लेबलं प्रविशतु

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
sa: अन्वेषय...

[ctx: @label:textbox]
en: Profile name
sa: प्रोफाइल नाम

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
sa: अन्वेषण...

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
sa: समर्थित चित्रम्

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
sa[0]:  पंक्ति
sa[1]:  रेखाः

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
sa:  [पठनमात्रम्]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
sa:  [मूलभूतम्‌]

[ctx: @option:radio Always show the split header]
en: Always
sa: सर्वदा

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
en: Custom:
sa: आचारः:

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
sa: प्रणाली अस्थायी निर्देशिका (%1) .

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
sa: उपयोक्तृसञ्चयनिर्देशिका (%1) .

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
en: Hidden
sa: अदृष्ट

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
en: Large
sa: बृहत्‌

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
en: Medium
sa: मध्यम

[ctx: @option:radio Never show the split header]
en: Never
sa: कदापि न

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
en: &Left side
sa: &वामपक्षः

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
en: Ri&ght side
sa: दक्षिणपक्षः

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
en: Small
sa: लघु

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
en: When needed
sa: यदा आवश्यकता भवति

[ctx: @title]
en: Confirm Close
sa: Confirm Close इति

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
sa: Confirm Paste इति

[ctx: @title]
en: Konsole
sa: सान्त्वनम्

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
sa: टर्मिनल एमुलेटर

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
sa: सामान्य

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
sa: स्मृति

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
sa: भाग सूचना

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
sa: प्रोफाइल

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
sa: ट्याब बार / स्प्लिटर्स

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
sa: अस्थायी सञ्चिकाः

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
sa: लघुचित्रम्

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
sa: शॉर्टकट

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
sa: नामः

[ctx: @title:group]
en: Terminal contents
sa: टर्मिनल सामग्री

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
sa: &पुस्तकचिह्न

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
sa: उन्नतं

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
sa: सामान्य

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Appearance
sa: स्वरूपम्‌

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Behavior
sa: व्यवहार

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
sa: Scrollback समायोजयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Configure
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
sa: SSH विन्यासान् विलोपयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
sa: रङ्ग योजना सम्पादयतु

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
sa: लोड ट्याब लेआउट

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
sa: नवीन रङ्ग योजना

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
sa: Tab Layout रक्षतु

[ctx: @title:window]
en: Select font
sa: फन्ट् चयनं कुर्वन्तु

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
sa: वॉलपेपर इमेज सञ्चिकां चिनोतु

en: A descriptive name for the profile
sa: प्रोफाइलस्य वर्णनात्मकं नाम

en: A duplicate item exists
sa: द्वितीयकं द्रव्यं विद्यते

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
en: Underline
sa: रेखांकनम्

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
sa: कीलबन्धनयोजना रिक्तवर्णनेन सह रक्षितुं न शक्यते ।

en: A name for this ssh entry
sa: अस्य ssh प्रविष्टेः एकं नाम

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
sa: आउटपुट् रक्षन्ते सति समस्या अभवत् ।
    %1

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
sa: अस्मिन् सत्रे कश्चन कार्यक्रमः न म्रियते स्म।  किं त्वं निश्चयेन तत् बलात् मारयितुम् इच्छसि ?

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sa: अस्मिन् सत्रे सम्प्रति एकः कार्यक्रमः प्रचलति ।  किं भवन्तः तत् पिधातुम् इच्छन्ति इति निश्चितम्?

[ctx: A solid rectangular]
en: Block
sa: मृदुवस्तु

[ctx: A vertical line on the left edge]
en: I-Beam
sa: अहं-पुञ्जः

en: ASCII characters
sa: ASCII वर्णाः

en: AaZz09...
sa: आZz09...

en: Above terminal area
sa: टर्मिनलक्षेत्रस्य उपरि

en: Activation:
sa: सक्रियीकरणम् :

en: Active Terminals:
sa: सक्रिय टर्मिनल् :

en: Activity in '%1' (Session '%2')
sa: '%1' (सत्र '%2') इत्यस्मिन् क्रियाकलापः

en: Adapt
sa: अनुकूलयेत्

en: Add
sa: संयोजयति

en: Add a new SSH Entry
sa: नूतनं SSH Entry योजयन्तु

en: Add new SSH Configuration
sa: नूतनं SSH विन्यासं योजयन्तु

en: Adjust Scrollback...
sa: स्क्रॉलबैक् समायोजयन्तु...

en: After current &tab
sa: वर्तमान &tab इत्यस्य अनन्तरं

en: Align to center:
sa: केन्द्रं प्रति संरेखणं कुर्वन्तु :

en: All dialogs will be shown again
sa: सर्वे संवादाः पुनः दर्शिताः भविष्यन्ति

en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
sa: Ctrl+scrollwheel इत्यस्य पाठस्य आकारं जूम् कर्तुं अनुमतिं ददातु

en: Allow blinking text
sa: निमिषं पाठं अनुमन्यताम्

en: Allow escape sequences for links
sa: लिङ्कानां कृते पलायनक्रमान् अनुमन्यताम्

en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
sa: उद्घाटित-ट्याब्-मध्ये मध्य-क्लिक् कृत्वा तान् पिधातुम् अनुमन्यताम्

en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
sa: टर्मिनल् अनुप्रयोगानाम् क्लिक्, ड्रैग् च नियन्त्रयितुं अनुमतिं ददातु

en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
sa: टर्मिनल् प्रोग्राम् इत्यनेन पाठस्य निमिषमाणान् विभागान् निर्मातुं अनुमतिं ददातु

en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
sa: Ctrl+S नुदन् आउटपुट् निलम्बितुं अनुमन्यताम्

en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
sa: उपयोक्तृभ्यः Alt+Key संयोजनद्वारा शीर्षमेनू प्राप्तुं अनुमतिं ददातु

en: Allowed link formats:
sa: अनुमतलिङ्कस्वरूपाः :

en: Alt
sa: सर्वे

en: Alternating background:
sa: वैकल्पिक पृष्ठभूमिः

en: Alternating bars:
sa: पर्यायवाची शलाका :

en: Alwa&ys
sa: सर्वदा

en: Always
sa: सर्वदा

[ctx: Always]
en: A&lways
sa: सर्वदा

[ctx: Always]
en: Always
sa: सर्वदा

en: Always invert the colors of selected text
sa: चयनितपाठस्य वर्णाः सर्वदा विपर्यययन्तु

en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
sa: सदैव पातितसञ्चिकाः URL च पाठरूपेण चिनोतु, चालनं, प्रतिलिपिं, लिङ्क् क्रियाः न प्रस्तावयित्वा ।

en: An SSH session must have a profile
sa: SSH सत्रस्य प्रोफाइलं भवितुमर्हति

en: Appearance
sa: स्वरूपम्‌

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
sa[0]: किं भवान् निश्चितः यत् भवान् %1 वर्णं चिनोतुम् इच्छति?
sa[1]: किं भवान् निश्चितरूपेण %1 वर्णं चिनोतुम् इच्छति?

en: At &the end
sa: &अन्ते

en: At least Username or SSHKey must be set
sa: न्यूनातिन्यूनं Username अथवा SSHKey सेट् करणीयम्

en: Auto Save Output As...
sa: ऑटो सेव आउटपुट अस...

en: Automatically copy selected text into clipboard
sa: चयनितं पाठं स्वयमेव क्लिप्बोर्ड् मध्ये प्रतिलिख्यताम्

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
sa: Autosave सञ्चिका बाह्यरूपेण परिवर्तिता अस्ति, येन अधिकानि autosave भवितव्यानि ।

en: Background color transparency:
sa: पृष्ठभूमि रंग पारदर्शिता :

en: Background image:
sa: पृष्ठभूमिचित्रम् :

en: Backspace
sa: पृष्ठभाग

en: Be&low terminal area
sa: Be&low टर्मिनल क्षेत्र

en: Bell in '%1' (Session '%2')
sa: '%1' (सत्र '%2') इत्यत्र घण्टी ।

en: Bell: will try to emit an audible warning
sa: बेल: श्रव्यं चेतावनीम् उत्सर्जयितुं प्रयतते

en: Bi-Directional text rendering
sa: द्वि-दिशात्मक पाठ प्रतिपादन

en: Black on Light Yellow
sa: हल्के पीतवर्णे कृष्णवर्णः

en: Black on Random Light
sa: यादृच्छिकप्रकाशे कृष्णवर्णः

en: Black on White
sa: श्वेतस्य उपरि कृष्णः

en: Blinking:
sa: निमिषः :

en: Blue on Black
sa: कृष्णवर्णे नीलवर्णः

en: Blur background
sa: पृष्ठभूमि धुंधला

en: Border
sa: सीमा

[ctx: Border color options]
en: Color:
sa: वर्ण:

en: Both
sa: उभौ

en: Brahmic scripts characters
sa: ब्राह्मण लिपि वर्ण

en: Breeze
sa: वायुः

en: Campbell
sa: कैम्पबेल

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
sa: शेल् अनुप्रयोगात् बहिः SSH आदेशं निर्गन्तुं न शक्नोति (उदाहरणार्थं, bash, zsh, sh)

en: Cancel
sa: निरसयतु

en: Cancel Add or Edit
sa: योजयतु वा सम्पादयतु वा रद्दं कुर्वन्तु

en: Cannot delete this folder
sa: एतत् पुटं विलोपयितुं न शक्यते

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
sa: रङ्ग पूर्वावलोकन

en: Case sensitive
sa: प्रकरणसंवेदनशीलः

en: Change &Directory To
sa: परिवर्तनं &निर्देशिका To

en: Change profile on connect/disconnect
sa: connect/disconnect इत्यत्र प्रोफाइल परिवर्तयन्तु

en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
sa: पुनः आरम्भे परिवर्तनं प्रभावी भविष्यति । यदि सक्षमं भवति तर्हि Konsole द्वारा स्मृति-उपभोगः निरन्तरं भवति
    निर्दिष्टमूल्यं अतिक्रम्य systemd-oomd इत्यनेन ट्याब्(s) समाप्तं भविष्यति ।
    स्मृति-प्रधान-प्रक्रिया (प्रक्रियाः) युक्ता । नोटः सक्षमीकरणम्
    उच्चस्मृति-उपभोगस्य निर्दिष्टीकरणस्य च समये अधिकं मन्दतां जनयितुं शक्नोति
    अत्यधिकं न्यूनमूल्यानि अद्यापि Konsole इत्यस्य वधस्य कारणं भवितुम् अर्हन्ति ।

en: Choose the background image
sa: पृष्ठभूमिचित्रं चिनोतु

en: Choose the initial directory
sa: प्रारम्भिकनिर्देशिकां चिनोतु

en: Clear Scrollback
sa: स्क्रॉलबैक् स्वच्छं कुर्वन्तु

en: Clear Scrollback and Reset
sa: Scrollback तथा Reset इत्येतत् स्वच्छं कुर्वन्तु

en: Close tab on middle-click
sa: मध्य-क्लिक् इत्यत्र ट्याब् पिधाय

en: Color of scrollbar markers:
sa: स्क्रॉलबार मार्करस्य वर्णः :

en: Color scheme && font
sa: रङ्ग योजना && font

en: Command
sa: आदेश

en: Command and arguments: %c
sa: आदेशः तर्कश्च: %c

en: Command can not be empty
sa: आदेशः रिक्तः न भवितुम् अर्हति

en: Command:
sa: आदेश:

en: Complex Text Layout
sa: जटिल पाठविन्यास

en: Configure Web Shortcuts...
sa: जालशॉर्टकट् विन्यस्तं कुर्वन्तु...

en: Confirm Close
sa: Confirm Close इति

en: Confirm Paste
sa: Confirm Paste इति

en: Control the position of the tab bar
sa: ट्याब् बारस्य स्थितिं नियन्त्रयन्तु

en: Control the size of the handle between panels
sa: फलकयोः मध्ये हस्तकस्य आकारं नियन्त्रयन्तु

en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
sa: ट्याब् बार मध्ये 'New Tab' बटनस्य दृश्यतां नियन्त्रयन्तु

en: Control the visibility of 'Search Tabs' button on the tab bar
sa: ट्याब् पट्टिकायां 'Search Tabs' बटनस्य दृश्यतां नियन्त्रयन्तु

en: Control the visibility of the whole tab bar
sa: सम्पूर्णस्य ट्याब् बारस्य दृश्यतां नियन्त्रयन्तु

en: Control the visual style of the tab bar
sa: ट्याब् बारस्य दृश्यशैलीं नियन्त्रयन्तु

en: Control where the "Close tab" button will be displayed
sa: "Close tab" इति बटनं कुत्र प्रदर्शितं भविष्यति इति नियन्त्रयन्तु

en: Control where to put the new tab
sa: नूतनं ट्याब् कुत्र स्थापयितव्यम् इति नियन्त्रयन्तु

en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
sa: व्यक्तिगतट्याब्स् कृते बाल cgroups निर्मिताः सन्ति वा इति नियन्त्रयन्तु

en: Copy
sa: प्रतिलिपि

en: Copy Email Address
sa: ईमेल पता प्रतिलिपि कुर्वन्तु

en: Copy Input
sa: Input प्रतिलिपि कुर्वन्तु

en: Copy Input To
sa: Copy Input To इति

en: Copy Link Address
sa: लिङ्क पता प्रतिलिपि कुर्वन्तु

en: Copy Location
sa: प्रतिलिपि स्थानम्

en: Copy command output
sa: आदेशनिर्गमस्य प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

en: Copy except prompts
sa: प्रॉम्प्ट्स् विहाय प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

en: Copy on select
sa: select इत्यत्र प्रतिलिख्यताम्

en: Copy options:
sa: प्रतिलिपिविकल्पाः :

en: Copy text as HTML
sa: पाठं HTML इति प्रतिलिख्यताम्

en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
sa: पाठस्य प्रतिलिपिं HTML रूपेण कुर्वन्तु (स्वरूपणं, फॉन्ट् फेस्, रङ्गाः... इत्यादयः समाविष्टाः)

en: Copy user input
sa: उपयोक्तृनिवेशस्य प्रतिलिपिं कुर्वन्तु

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
sa: '%1' न प्राप्नोत्, तस्य स्थाने '%2' आरभ्य ।  कृपया स्वस्य प्रोफाइलसेटिंग्स् पश्यन्तु।

en: Could not find an interactive shell to start.
sa: आरम्भार्थं अन्तरक्रियाशीलं शेल् न प्राप्नोत् ।

en: Could not find binary:
sa: द्विचक्रीयम् न प्राप्नोत्:

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
sa: प्रक्रियानाम प्राप्तुं न शक्तवान्, वयं संयोजनं अनुरोधयितुं न शक्नुमः इति कल्पयन्तु

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
sa: प्रोफाइलसेटिंग्स् मध्ये निर्दिष्टेन पाठसम्पादकेन सह सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्तवान्;
    तत् system default editor इत्यनेन सह उद्घाटितं भविष्यति ।

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
sa: '%2' इति तर्कैः सह '%1' इति कार्यक्रमं आरभुं न शक्तवान् ।

en: Create New Profile
sa: New Profile रचयन्तु

en: Create New Profile...
sa: नूतनं प्रोफाइलं रचयन्तु...

en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
sa: चयनितयोजनायाः आधारेण नूतनं वर्णयोजनां रचयन्तु

en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
sa: चयनितबन्धनानाम् आधारेण नूतनं कीलबन्धनयोजनां रचयन्तु

en: Create a new profile based on the selected profile
sa: चयनितप्रोफाइलस्य आधारेण नूतनं प्रोफाइलं रचयन्तु

en: Crop
sa: अन्नग्रह

en: Current Directory (Long): %D
sa: वर्तमान निर्देशिका (दीर्घ): %D

en: Current Directory (Short): %d
sa: वर्तमान निर्देशिका (लघु): %d

en: Cursor
sa: कर्सर

[ctx: Cursor color options]
en: Color:
sa: वर्ण:

en: Cursor:
sa: कर्सरः :

en: Custom cursor color
sa: कस्टम कर्सर वर्ण

en: Dark Pastels
sa: डार्क पेस्टल

en: Darken
sa: अन्धकारं कुरुत

en: Darkening strength:
sa: अन्धकारमयबलम् :

en: Default
sa: मूलभूतम्‌

en: Default (XFree 4)
sa: पूर्वनिर्धारित (XFree 4) .

en: Default Profile
sa: पूर्वनिर्धारित प्रोफाइल

en: Default for file type
sa: सञ्चिकाप्रकारस्य कृते पूर्वनिर्धारितम्

en: Default profile
sa: पूर्वनिर्धारित प्रोफाइल

en: Default profile for new terminal sessions in %1
sa: %1 मध्ये नूतनटर्मिनलसत्रस्य पूर्वनिर्धारितरूपरेखा

en: Defaults
sa: पूर्वनिर्धारितम्

en: Delete
sa: लुप्

en: Delete Quick Commands Configurations
sa: त्वरित आदेश विन्यासान् विलोपयन्तु

en: Delete folder and all of its contents
sa: फोल्डरं तस्य सर्वाणि सामग्रीनि च विलोपयन्तु

en: Delete selected SSH entry
sa: चयनितं SSH प्रविष्टिं विलोपयन्तु

en: Delete selected entry
sa: चयनितं प्रविष्टिं विलोपयन्तु

en: Delete the selected color scheme
sa: चयनितं वर्णयोजनां विलोपयन्तु

en: Delete the selected key bindings scheme
sa: चयनितं कीलबन्धनयोजनां विलोपयन्तु

en: Delete the selected profile
sa: चयनितं प्रोफाइलं विलोपयन्तु

en: Description:
sa: वर्णनम्‌:

en: Deselect All
sa: सर्वाणि अचयनं कुर्वन्तु

en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
sa: स्मृति-उपभोगस्तरं निर्धारयति यस्य उपरि थ्रोट्लिंग् आरभ्यते

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
sa: उपकरणनियन्त्रणं त्रयः/XOFF: उत्पादनं निलम्बयति

en: Disable drag && drop menu for files && URLs
sa: सञ्चिकानां && URL कृते drag && drop मेन्यू अक्षमम्

en: Display Vertical line at column:
sa: स्तम्भे ऊर्ध्वाधररेखां प्रदर्शयन्तु:

en: Do not remember previous output
sa: पूर्वनिर्गमं न स्मर्यताम्

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
en: &None
sa: &न कश्चित्

[ctx: Do not show a close button]
en: None
sa: न कश्चित्

en: Don't Change
sa: परिवर्तनं मा कुरुत

en: Double click to change the folder name.
sa: पुटस्य नाम परिवर्तयितुं द्विवारं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Drag Handle Size:
sa: Drag Handle आकारः :

en: Draw intense colors in bold font
sa: गाढ-अक्षरेण तीव्रवर्णान् आकर्षयन्तु

en: Edit
sa: सम्पादन

en: Edit Current Profile...
sa: वर्तमान प्रोफाइल सम्पादयतु...

en: Edit Environment
sa: परिवेश सम्पादयतु

en: Edit Key Binding List
sa: कीलबन्धनसूचीं सम्पादयतु

en: Edit Profile
sa: प्रोफाइल सम्पादयतु

en: Edit Profile "%1"
sa: "%1" इति प्रोफाइल सम्पादयतु ।

en: Edit selected entry
sa: चयनितप्रविष्टिं सम्पादयतु

en: Edit the list of environment variables and associated values
sa: वातावरणचरानाम्, तत्सम्बद्धानां मूल्यानां च सूचीं सम्पादयन्तु

en: Edit the path of the background image
sa: पृष्ठभूमिचित्रस्य मार्गं सम्पादयन्तु

en: Edit the selected color scheme
sa: चयनितवर्णयोजनां सम्पादयन्तु

en: Edit the selected key bindings scheme
sa: चयनितं कीलबन्धनयोजनां सम्पादयन्तु

en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
sa: चयनितं प्रोफाइलं सम्पादयन्तु (केवलपठनीयप्रोफाइलानां कृते एतत् बटनं अक्षमम् अस्ति)

en: Edit...
sa: सम्पादन...

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
sa[0]: प्रोफाइल सम्पादनम्: %2
sa[1]: %1 प्रोफाइल सम्पादयति: %2

en: Emoji Font:
sa: इमोजी फॉन्टः :

en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
sa: वैकल्पिकपर्दे बफरस्क्रॉलिंग् सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
sa: टर्मिनल् मध्ये द्वि-दिशात्मकं प्रदर्शनं सक्षमं कुर्वन्तु (केवलं अरबी, फारसी अथवा हिब्रू कृते मान्यम्)

en: Enable all "Don't Ask Again" messages
sa: सर्वे "पुनः मा पृच्छन्तु" इति सन्देशाः सक्षमाः कुर्वन्तु

en: Enable memory monitoring:
sa: स्मृतिनिरीक्षणं सक्षमं कुर्वन्तु :

en: Enable menu accelerators
sa: मेनू त्वरकान् सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable thumbnails generation
sa: लघुचित्रजननं सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enable word mode text rendering
sa: शब्दविधिपाठप्रतिपादनं सक्षमं कुर्वन्तु

en: Enabled
sa: सक्षमम्

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
sa: End Of Text/Interrupt: वर्तमानप्रक्रियायाः निर्गमनं कर्तुं शक्नोति

en: End Of Transmission: may exit the current process
sa: End Of Transmission: वर्तमानप्रक्रियायाः निर्गमनं कर्तुं शक्नोति

en: Enlarge Font
sa: Font विस्तारित करें

en: Environment:
sa: पर्यावरणम्‌:

en: Error issuing SSH Command
sa: SSH आदेशं निर्गन्तुं त्रुटिः

en: Escape: used for manipulating terminal state
sa: पलायनम् : टर्मिनल् अवस्थायां हेरफेरार्थं प्रयुक्तम्

en: Expand individual tab widths to full window
sa: व्यक्तिगतट्याब्विस्तारं पूर्णविण्डोपर्यन्तं विस्तारयन्तु

en: Expand the tab widths
sa: ट्याब् विस्तारान् विस्तारयन्तु

en: F&ull screen height
sa: F&ull स्क्रीन ऊर्ध्वता

en: Failed to create autosave file at %1.
sa: %1 इत्यत्र स्वयमेव रक्षणसञ्चिकां निर्मातुं असफलम् ।

en: Failed to update autosave state on output changes.
sa: आउटपुट् परिवर्तनेषु autosave स्थितिं अद्यतनीकर्तुं असफलम् ।

en: Fi&xed size:
sa: Fi&xed आकारः :

en: File
sa: सञ्चिका

en: File Separator/Quit: may abort the current process
sa: File Separator/Quit: वर्तमान प्रक्रियां निरस्तं कर्तुं शक्नोति

en: Filter...
sa: फ़िल्टर...

en: Filter:
sa: फ़िल्टर :

en: Flow control
sa: प्रवाहनियन्त्रणम्

en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
sa: यदा मूषकसूचकः तेषां उपरि चालितः भवति तदा टर्मिनल् फोकस कुर्वन्तु

en: Folder
sa: समुच्चय

en: Font:
sa: फन्ट् :

en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
sa: संगठनात्मकप्रयोजनार्थं एषा प्रविष्टिः अस्य पुटस्य अन्तः भविष्यति ।

en: For scrollback files, use specified folder location
sa: स्क्रॉलबैक् सञ्चिकानां कृते निर्दिष्टं पुटस्थानं उपयुज्यताम्

en: For scrollback files, use system-wide folder location
sa: स्क्रॉलबैक् सञ्चिकानां कृते, सिस्टम्-व्यापी पुटस्थानस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: For scrollback files, use this folder
sa: स्क्रॉलबैक् सञ्चिकानां कृते एतत् पुटे उपयुज्यताम्

en: For scrollback files, use user's specific folder location
sa: स्क्रॉलबैक् सञ्चिकानां कृते उपयोक्तुः विशिष्टं पुटस्थानं उपयुज्यताम्

en: Form
sa: आवेदनपत्रं

en: From clipboard
sa: क्लिपबोर्डात्

en: From mouse position to the end of &line
sa: मूषकस्थानात् &line इत्यस्य अन्त्यपर्यन्तं

en: From selection
sa: चयनात्

en: General Settings
sa: सामान्य सेटिंग्स्

en: Generating Thumbnail
sa: लघुचित्रं जनयति

en: Green on Black
sa: कृष्णे हरितम्

en: Group
sa: समूह

en: Half screen heigh&t
sa: अर्धपर्दे ऊर्ध्वता&t

en: Help
sa: साहाय्यम्‌

en: Highlight all matches
sa: सर्वाणि मेलनानि प्रकाशयन्तु

en: Highlight all search matches
sa: सर्वाणि अन्वेषणमेलनानि प्रकाशयन्तु

en: Highlight the lines coming into view
sa: दृश्ये आगच्छन्तीः पङ्क्तयः प्रकाशयन्तु

en: Highlighting:
sa: प्रकाशनम् :

en: Horizontal
sa: क्षैतिज

en: Horizontal Anchor:
sa: क्षैतिज लंगर :

en: Host: %1
sa: यजमानः %1

en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
sa: पूर्वनिर्धारित अग्रभूमिपृष्ठभूमिरङ्गयोः Hue तथा saturation मूल्यानि पूर्वनिर्धारितरूपेण यादृच्छिकरूपेण भवन्ति । केचन वर्णयोजनाः भिन्नानि यादृच्छिकीकरणसेटिंग्स् उपयोक्तुं शक्नुवन्ति ।
    किमपि प्रभावं द्रष्टुं 0 इत्यस्मात् अधिकं संतृप्तिमूल्यं युक्तानि वर्णाः सेट् कुर्वन्तु ।

en: I&nitial directory:
sa: I&प्रारम्भिक निर्देशिका :

en: Identifier
sa: परिचयकः

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
sa: यदि Use Ssh Config सेट् कृतम् अस्ति तर्हि sshkey अथवा username न निर्दिशन्तु ।

en: If enabled, profile settings will be ignored
sa: यदि सक्षमं भवति तर्हि प्रोफाइलसेटिंग्स् उपेक्षिताः भविष्यन्ति

en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
sa: यदि एतत् सेट् भवति तर्हि वयं उपरि सेट् कृते SSH कीलस्य उपरि न अवलम्बन्ते, अपितु ~/.ssh/config इत्यत्र विन्यासस्य उपरि अवलम्बन्ते

en: Ignore Bell Events
sa: बेल इवेण्ट्स् इत्यस्य अवहेलना कुर्वन्तु

en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
sa: विशेषतापरिवर्तनं मध्यशब्दस्य अवहेलनां कुर्वन्तु (अन्यथा, विशेषतापरिवर्तनं प्रतिपादनकाले शब्दं भङ्गयति)

en: Ignore wcwidth of problematic characters
sa: समस्याग्रस्तवर्णानां wcwidth इत्यस्य अवहेलनां कुर्वन्तु

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
sa: आयातितं SSH प्रोफाइल<br/> केचन सेटिङ्ग्स् केवलं पठनीयानि सन्ति।

en: Inactive Terminals:
sa: निष्क्रिय टर्मिनलाः :

en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
sa: वर्णानाम् मन्दीकरणेन विण्डो सक्रियः अस्ति वा इति सूचयन्तु

en: Indicate whether the window is active by drawing a border
sa: सीमां आकृष्य विण्डो सक्रियः अस्ति वा इति सूचयन्तु

en: Initial terminal si&ze:
sa: प्रारम्भिक टर्मिनल si&ze:

en: Input:
sa: निवेशः :

en: Insert
sa: युज्

en: Invert
sa: विपर्ययम्

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous
sa: विविध

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous:
sa: विविध:

en: Key Combination
sa: कीलसंयोजनम्

en: Key bindings
sa: कीलबन्धनानि

en: Key combination to show URL hints:
sa: URL संकेतान् दर्शयितुं कीलसंयोजनम्:

en: Keyboard
sa: कीबोर्ड

en: Konsole
sa: सान्त्वनम्

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
sa: Konsole इत्यस्य एतत् प्रोफाइलं %1 इत्यत्र रक्षितुं अनुमतिः नास्ति

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
sa: Konsole पुस्तकचिह्नं कथं उद्घाटयितुं न जानाति:

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
sa: डेस्कटॉप् इफेक्ट्स् सक्षमीकरणात् पूर्वं Konsole आरब्धम् आसीत् । पारदर्शी पृष्ठभूमिं द्रष्टुं भवद्भिः Konsole पुनः आरभ्यत इति आवश्यकम् ।

en: Left
sa: वामः

en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
sa: स्मरणीयं उत्पादनं नियतसङ्ख्यायां रेखासु सीमितं कुर्वन्तु

en: Line Numbers:
sa: रेखासङ्ख्याः :

en: Line numbers
sa: रेखासङ्ख्याः

en: Line spacing:
sa: रेखा-अन्तरालम् :

en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
sa: रेखाः सर्वदा LTR भवन्ति, न तु प्रथमेन दृढेन वर्णेन निर्धारिताः

en: Linux Colors
sa: Linux Colors इति

en: Linux console
sa: Linux console इति

en: Local Host: %h
sa: स्थानीय मेजबानः %h

en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

en: Make the cursor blink regularly
sa: कर्सरं नियमितरूपेण निमिषं कुर्वन्तु

en: Manage profile
sa: प्रोफाइल प्रबन्धयन्तु

en: Margins:
sa: मार्जिनः :

en: Match current character
sa: वर्तमान वर्णस्य मेलनं कुर्वन्तु

en: Match using regular expressions
sa: नियमितव्यञ्जनानां उपयोगेन मेलनं कुर्वन्तु

en: Memory limit:
sa: स्मृतिसीमा :

en: Middle-click pastes:
sa: मध्य-क्लिक्-पेस्ट्स् :

en: Missing Folder
sa: अनुपलब्ध फोल्डर

en: Missing Hostname
sa: अनुपलब्ध होस्टनाम

en: Missing Name
sa: लुप्त नाम

en: Monitor for &Activity
sa: &Activity कृते निरीक्षणं कुर्वन्तु

en: Monitor for &Prompt
sa: &Prompt कृते निरीक्षणं कुर्वन्तु

en: Monitor for &Silence
sa: &Silence कृते निरीक्षणं कुर्वन्तु

en: Monitor for Process Finishing
sa: प्रक्रियासमाप्त्यर्थं निरीक्षकम्

en: Mouse
sa: मूषकः

en: Mouse click in input line moves cursor
sa: इनपुट् रेखायां माउस् क्लिक् कर्सरं चालयति

en: Mouse hover plus
sa: माउस होवर प्लस्

en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
sa: माउसस्क्रॉलचक्रं वैकल्पिकस्क्रीन् बफरस्य उपयोगं कुर्वतां कार्यक्रमेषु उपरि/अधः कीलदबानस्य अनुकरणं करिष्यति (उदा. न्यूनम्)

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
sa: अन्तर्निर्मितम्

en: Never
sa: कदापि न

[ctx: Never]
en: &Never
sa: &कदापि न

[ctx: Never]
en: Never
sa: कदापि न

en: New Key Binding List
sa: नवीन कुञ्जीबन्धनसूची

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
sa: प्रोफाइल %1

en: Next Profile
sa: अग्रिमः प्रोफाइलः

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
sa: कीबोर्ड अनुवादकः उपलब्धः नास्ति।  टर्मिनल् प्रति प्रेषयितुं कील-दबावानां वर्णरूपेण परिवर्तयितुं आवश्यका सूचना अनुपलब्धा अस्ति ।

en: No plugins available
sa: प्लगिन्स् उपलब्धाः नास्ति

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
sa: न शीघ्रं आदेशाः प्राप्ताः। Plugins -> Quick Commands इत्यत्र एकं योजयितुं शक्नुवन्ति

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
sa: कोऽपि रक्षितः SSH विन्यासः न प्राप्तः । प्लगिन्स् -> SSH Manager इत्यत्र एकं योजयितुं शक्नुवन्ति

en: No wrap
sa: न वेष्टनम्

en: NoScaling
sa: NoScaling इति

en: Normal tab title format
sa: सामान्यं ट्याब् शीर्षकस्वरूपम्

en: Notifications:
sa: सूचनाः :

en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
sa: सङ्ख्या URL संकेतं विपरीतरूपेण, अधः आरभ्य

en: Number of lines of output to remember
sa: स्मर्तव्यं उत्पादनपङ्क्तयः संख्या

en: On &the tab bar
sa: &the tab bar इत्यत्र

en: On ea&ch tab
sa: ea&ch ट्याब् इत्यत्र

en: One environment variable per line
sa: प्रतिपङ्क्तिः एकः वातावरणचरः

en: One-Shot Monitors
sa: एक-शॉट् निरीक्षकाः

en: Open Current Folder With
sa: Current Folder With उद्घाटयन्तु

en: Open File Manager
sa: सञ्चिकाप्रबन्धकं उद्घाटयन्तु

en: Open Link
sa: लिङ्कं उद्घाटयतु

en: Open files/links by direct click
sa: प्रत्यक्ष क्लिक् कृत्वा सञ्चिकाः/लिङ्कानि उद्घाटयन्तु

en: Output
sa: उत्पादनम्

en: Output Options
sa: आउटपुट विकल्प

en: Output:
sa: उत्पादनम् :

en: Override wcwidth
sa: wcwidth अधिलिखित करें

en: Paste Selection
sa: पेस्ट चयन

en: Percent
sa: प्रतिशतं

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
sa: कृपया एतां स्क्रिप्ट् चालयितुं प्रयत्नात् पूर्वं सर्वाणि चेतावनीनि समाधात

en: Plugins
sa: प्लगिन्स्

en: Plugins - Quick Commands
sa: प्लगिन्स् - त्वरित आदेशाः

en: Plugins - SSH Manager
sa: प्लगिन्स् - SSH प्रबन्धकः

en: Port
sa: पोताश्रय

en: Position:
sa: स्थितिः:

en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
sa: Ctrl+scrollwheel नुदनेन पाठस्य आकारः वर्धते/घटितः भविष्यति ।

en: Preview Colors on hover
sa: पूर्वावलोकनं Colors on hover

en: Previous Profile
sa: पूर्व प्रोफाइल

en: Print Shell
sa: मुद्रण शेल्

en: Printer &friendly mode (black text, no background)
sa: मुद्रकः &अनुकूलः मोडः (कृष्णः पाठः, पृष्ठभूमिः नास्ति)

en: Process and window:
sa: प्रक्रिया तथा विण्डो :

en: Profile
sa: रूपरेखा

en: Program '%1' crashed.
sa: '%1' इति कार्यक्रमः दुर्घटनाम् अभवत् ।

en: Program '%1' exited with status %2.
sa: '%1' इति कार्यक्रमः %2 स्थितिना सह निर्गतवान् ।

en: Program Name: %n
sa: कार्यक्रमनाम: %n

en: Put new tabs:
sa: नूतनानि ट्याब्स् स्थापयन्तु :

en: Quick Commands
sa: त्वरित आदेशाः

en: Randomly adjust colors for each session
sa: प्रत्येकं सत्रस्य कृते वर्णाः यादृच्छिकरूपेण समायोजयन्तु

en: Red error background:
sa: लालदोषपृष्ठभूमिः :

en: Red error bars:
sa: रक्तदोषपट्टिकाः :

en: Red on Black
sa: कृष्णस्य उपरि रक्तः

en: Reflow Lines:
sa: पुनः प्रवाह रेखाः :

en: Reflow lines when terminal resizes
sa: यदा टर्मिनलस्य आकारः परिवर्तते तदा रेखाः पुनः प्रवाहयन्तु

en: Remember all output produced by the terminal
sa: टर्मिनल् द्वारा उत्पादितं सर्वं आउटपुट् स्मर्यताम्

en: Remember window size
sa: विण्डो आकारं स्मर्यताम्

en: Remote Host (Long): %H
sa: दूरस्थ मेजबान (दीर्घ): % एच

en: Remote Host (Short): %h
sa: दूरस्थ मेजबान (लघु): % h

en: Remote tab title format:
sa: दूरस्थं ट्याब् शीर्षकस्वरूपम् :

en: Remove
sa: अपाकरोति

en: Remove window titlebar and frame
sa: विण्डो शीर्षकपट्टिकां फ्रेमं च निष्कासयन्तु

en: Rename
sa: पुनर्नाम

en: Render words of ASCII characters together
sa: ASCII वर्णानाम् शब्दान् एकत्र प्रस्तुतं कुर्वन्तु

en: Render words of Brahmic scripts characters together
sa: ब्राह्मणलिपिनां शब्दान् वर्णान् एकत्र प्रतिपादयन्तु

en: Require Ctrl key for drag && drop
sa: drag && drop कृते Ctrl कीलस्य आवश्यकता अस्ति

en: Reset Font Size
sa: Font Size पुनः सेट् करें

en: Reset the selected color scheme settings to the default values
sa: चयनितवर्णयोजनासेटिंग्स् पूर्वनिर्धारितमूल्येषु पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
sa: चयनितं कीलबन्धनयोजनां तस्य पूर्वनिर्धारितमूल्येषु पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Reverse URL hint numbering
sa: URL संकेत संख्याकरणं विपर्ययम्

en: Run
sa: धावनं करोतु

en: Run all Konsole windows in a single process
sa: एकस्मिन् प्रक्रियायां सर्वाणि Konsole विण्डोस् चालयन्तु

en: SSH Entries
sa: SSH प्रविष्टयः

en: SSH Hostname
sa: SSH होस्टनाम

en: SSH Key
sa: SSH कीलम्

en: SSH Manager
sa: SSH प्रबन्धकः

en: Save
sa: रक्ष्

en: Save Output &As...
sa: आउटपुट् रक्षतु &As...

en: Save Output From %1
sa: %1 तः आउटपुट् रक्षन्तु

en: Save ZModem Download to...
sa: ZModem Download इत्येतत् रक्षतु...

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
en: &Unlimited
sa: &असीमित

en: Scroll Page Up/Down:
sa: पृष्ठं उपरि/अधः स्क्रॉल कुर्वन्तु:

en: Scroll the page the full height of window
sa: पृष्ठं विण्डो इत्यस्य पूर्णोन्नतिं स्क्रॉल कुर्वन्तु

en: Scroll the page the half height of window
sa: पृष्ठं विण्डो इत्यस्य अर्धं ऊर्ध्वतां स्क्रॉल कुर्वन्तु

en: Scrollback file location:
sa: स्क्रॉलबैक् सञ्चिकास्थानं :

en: Scrollback:
sa: स्क्रॉलबैक् :

en: Scrollbar position:
sa: स्क्रॉलबारस्य स्थितिः :

en: Scrolling
sa: स्क्रॉल करणम्

en: Search backwards
sa: पश्चात् अन्वेषणं कुर्वन्तु

en: Search for '%1' with
sa: '%1' इत्यनेन सह अन्वेष्टुम्

en: Search is case sensitive
sa: अन्वेषणं केस-संवेदनशीलं भवति

en: Search stops instead of wrapping
sa: अन्वेषणं वेष्टनस्य स्थाने स्थगयति

en: Select &Line
sa: &Line इति चयनं कुर्वन्तु

en: Select &Mode
sa: &Mode इति चिनोतु

en: Select All
sa: सर्वं चिनोतु

en: Select Files for ZModem Upload
sa: ZModem अपलोड् कृते Files इति चिनोतु

en: Select Initial Directory
sa: प्रारम्भिकनिर्देशिकां चिनोतु

en: Select the color used to draw the border
sa: सीमां आकर्षयितुं प्रयुक्तं वर्णं चिनोतु

en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
sa: कर्सरस्य अधः वर्णं आकर्षयितुं प्रयुक्तं वर्णं चिनोतु

en: Select the color used to draw the cursor
sa: कर्सरस्य आकर्षणार्थं प्रयुक्तं वर्णं चिनोतु

en: Select the icon displayed on tabs using this profile
sa: एतस्य प्रोफाइलस्य उपयोगेन ट्याब्-मध्ये प्रदर्शितं चिह्नं चिनोतु

en: Selected text will require control key plus click to drag.
sa: चयनितपाठस्य कृते नियन्त्रणकुंजी प्लस् क्लिक् इत्यस्य आवश्यकता भविष्यति ।

en: Semantic Integration
sa: शब्दार्थ एकीकरण

en: Semantic hints
sa: शब्दार्थसंकेता

en: Semantic hints:
sa: शब्दार्थसङ्केतः :

en: Send Signal
sa: संकेतं प्रेषयन्तु

en: Session Number: %#
sa: सत्रसङ्ख्या: %#

en: Session Toolbar
sa: सत्र साधनपट्टी

en: Set &Encoding
sa: सेट् &एन्कोडिंग

en: Set interval between autosaves:
sa: ऑटोसेव्स् मध्ये अन्तरालं सेट् कुर्वन्तु:

en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
sa: कर्सरं तस्य अधः वर्णस्य वर्णेन सह मेलयितुम् सेट् कुर्वन्तु ।

en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
sa: चयनितं प्रोफाइलं नूतन-टर्मिनल्-सत्रेषु पूर्वनिर्धारितरूपेण सेट् कुर्वन्तु

en: Sets the width of the thumbnail
sa: लघुचित्रस्य विस्तारं सेट् करोति

en: Sets whether matching text should be highlighted
sa: मेलपाठः प्रकाशितः भवेत् वा इति सेट् करोति

en: Sets whether search should start from the bottom
sa: अन्वेषणं अधः आरभ्यत इति सेट् करोति

en: Sets whether search should stop instead of wrapping
sa: अन्वेषणं वेष्टनस्य स्थाने स्थगितव्यं वा इति सेट् करोति

en: Sets whether the search is case sensitive
sa: अन्वेषणं लघुसंवेदनशीलं वा इति सेट् करोति

en: Settings
sa: सेटिंग्स्

en: Shape:
sa: आकारः:

en: Shell Errors
sa: शेल त्रुटयः

en: Shift
sa: विहरति

en: Shortcut
sa: शॉर्टकट

en: Shortcut for peeking the primary screen:
sa: प्राथमिकपर्दे झलकयितुं शॉर्टकट् :

en: Shortcut:
sa: लघुमार्गः :

en: Show 'New Tab' button
sa: 'New Tab' बटनं दर्शयतु

en: Show Close Tab button:
sa: Close Tab बटनं दर्शयतु:

en: Show Header:
sa: शीर्षकं दर्शयतु :

en: Show Quick Access
sa: द्रुतप्रवेशं दर्शयतु

en: Show Quick Access for SSH Actions
sa: SSH क्रियाणां कृते द्रुतप्रवेशं दर्शयतु

en: Show Quick Commands
sa: त्वरित आदेशान् दर्शयतु

en: Show SSH Manager
sa: SSH प्रबन्धकं दर्शयतु

en: Show Search Tabs button:
sa: Search Tabs इति बटनं दर्शयतु:

en: Show entries that don't match the filter
sa: फ़िल्टर इत्यनेन सह न मेलति इति प्रविष्टयः दर्शयन्तु

en: Show hint for terminal size after resizing
sa: आकारान्तरणस्य अनन्तरं टर्मिनलस्य आकारस्य संकेतं दर्शयतु

en: Show session
sa: सत्रं दर्शयतु

en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
sa: आकारान्तरं कृत्वा विण्डो इत्यस्य केन्द्रे स्तम्भेषु रेखासु च टर्मिनल् आकारं दर्शयन्तु

en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
sa: टर्मिनल् विण्डो इत्यस्य वामभागे स्क्रॉल-पट्टिकां दर्शयतु

en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
sa: टर्मिनल् विण्डो इत्यस्य दक्षिणभागे स्क्रॉल बारं दर्शयतु

en: Show window title on the titlebar
sa: शीर्षकपट्टिकायां विण्डो शीर्षकं दर्शयतु

en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
sa: शीर्षकपट्टिकायां escape क्रमेण सेट् विण्डो शीर्षकं दर्शयतु

en: Show:
sa: दर्शयतु:

en: Shrink Font
sa: संकुचित फॉन्ट

en: Silence in '%1' (Session '%2')
sa: '%1' (सत्र '%2') मध्ये मौनम्

en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
sa: प्रत्येकस्य चिह्नस्य आकारः (स्क्रॉलबारदीर्घतायाः प्रतिशतरूपेण):

en: Size:
sa: आकृति:

en: Size: %1 x %2
sa: आकारः %1 x %2

en: Smooth fonts
sa: स्मूद फॉन्ट्

en: Solaris console
sa: सोलारिस् कन्सोल

en: Solarized
sa: सौरीकृत

en: Solarized Light
sa: सौरीकृत प्रकाश

en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
sa: केषुचित् टर्मिनल् अनुप्रयोगेषु मूषकस्य समर्थनं भवति, एतेन ते पूर्वनिर्धारितरूपेण प्राप्तुं शक्नुवन्ति । चालयन् अपि इदं चालू/निष्क्रान्तं कर्तुं शक्यते ।

en: Split View
sa: विभक्त दृश्य

en: Split View Left-Right
sa: विभक्त दृश्य वाम-दक्षिण

en: Split View Top-Bottom
sa: विभक्तं दृश्यं उपरि-तलम्

en: Splits
sa: विभजति

en: Start in same directory as current session
sa: वर्तमानसत्रस्य समाने निर्देशिकायां आरभत

en: Stop Auto Save
sa: स्वतः रक्षणं स्थगयतु

en: Stopping autosave due to switching of screens.
sa: स्क्रीनस् स्विचिंग् इत्यस्य कारणेन ऑटोसेव् स्थगयति।

en: Stretch
sa: विस्तार

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
sa: प्रतिस्थापन/निलम्बनम्: वर्तमानप्रक्रियायाः निलम्बनं कर्तुं शक्नोति

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
sa[0]:  स्तम्भ:
sa[1]:  स्तम्भाः

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
sa[0]:  पंक्ति
sa[1]:  पङ्क्तयः

en: Switch Profile
sa: प्रोफाइल स्विच करें

en: System Bell
sa: प्रणाली घण्टी

en: System Notifications
sa: प्रणाली सूचनाएँ

en: Tab Co&lor:
sa: Co&lor ट्याब् :

en: Tab Monitoring
sa: ट्याब निगरानी

en: Tab Properties
sa: ट्याब् गुणाः

en: Tab Titles
sa: ट्याब् शीर्षकम्

en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
sa: यदा दूरस्थः आदेशः (उदा. SSH मार्गेण अन्यसङ्गणकेन सह संयोजनं) निष्पादितः भवति तदा उपयुज्यते ट्याब् शीर्षकस्वरूपम्

en: Table characters BiDi mode override
sa: सारणीवर्णाः BiDi मोड अधिलिखन्ति

en: Tabs
sa: टब्स्

en: Text Editor Command:
sa: पाठ सम्पादक आदेशः :

en: Text Editor Custom Command
sa: पाठ सम्पादक कस्टम आदेश

en: Text interaction
sa: पाठान्तरक्रिया

en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sa: सञ्चिकारूपेण ज्ञातः पाठः मूषकसूचकेन भ्रमति चेत् रेखांकितः भविष्यति ।

en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
sa: सञ्चिका, लिङ्क् अथवा ईमेल-सङ्केतः इति ज्ञातः पाठः प्रत्यक्ष-मूषक-क्लिक्-द्वारा उद्घाटयितुं शक्यते ।

en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sa: लिङ्क् अथवा ईमेल-सङ्केतरूपेण ज्ञातः पाठः मूषकसूचकेन भ्रमति चेत् रेखांकितः भविष्यति ।

en: Text:
sa: पाठ:

en: The .css file to use for the tab bar style
sa: ट्याब् बारशैल्याः कृते उपयोक्तुं .css सञ्चिका

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
sa: D-Bus मेथड्स् sendText/runCommand इत्येतत् केवलं प्रयुक्तम् आसीत् । एतानि पद्धतीनि सार्वजनिकरूपेण भवितुं अनुमतिं दातुं सुरक्षाचिन्ताः सन्ति। इष्टे सति एतानि पद्धतयः केवलं Konsole इत्यस्य पुनः संकलनेन एव आन्तरिकप्रयोगे परिवर्तयितुं शक्यन्ते ।<p> एषा चेतावनी केवलं एकवारं अस्य Konsole उदाहरणस्य कृते दर्शयिष्यति ।</p>

en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
sa: यदा एतस्य प्रोफाइलस्य उपयोगेन नूतनानि टर्मिनल् सत्राणि निर्मीयन्ते तदा निष्पादयितुं आदेशः

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
sa: प्रारूपं यथा- 'editorExec पथ:रेखा:स्तम्भ'।
    
    PATH इत्यस्य स्थाने पाठसञ्चिकायाः मार्गः भविष्यति
    LINE इत्यस्य स्थाने रेखासङ्ख्या भविष्यति
    COLUMN (वैकल्पिकम्) इत्यस्य स्थाने स्तम्भसङ्ख्या स्थापिता भविष्यति
    नोट्: भवद्भिः 'PATH:LINE:COLUMN' इत्यस्य स्थाने वास्तविकं स्थापयितुं आवश्यकता भविष्यति
    वाक्यविन्यासः यस्य सम्पादकस्य उपयोगं कर्तुम् इच्छति तस्य समर्थनं करोति; यथा- १.
    gedit +LINE:स्तम्भ मार्ग
    
    यदि आदेशे PATH अथवा LINE नास्ति तर्हि एतत् सेटिङ्ग्
    उपेक्षितं भविष्यति तथा च सञ्चिका पूर्वनिर्धारितपाठेन उद्घाटिता भविष्यति
    सम्पादक।

en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
sa: सम्भाव्यलिङ्कानां प्रारूपाणि, यथा http://, https:// तथा file:// .

en: The hostname of the server
sa: सर्वरस्य होस्ट्नाम

en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
sa: एतस्य प्रोफाइलस्य उपयोगेन नूतनानां टर्मिनल् सत्रानाम् आरम्भिककार्यनिर्देशिका

en: The name of this entry on the list
sa: सूचीयां अस्य प्रविष्टेः नाम

en: The number of pixels between two lines
sa: रेखाद्वयस्य मध्ये पिक्सेलसङ्ख्या

en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
sa: सर्वरस्य पोर्ट्, 22 ssh संयोजनानां कृते पूर्वनिर्धारितम् अस्ति

en: The private key
sa: निजी कुञ्जी

en: The private key to be used for this connection
sa: अस्य संयोजनस्य कृते उपयोक्तव्यं निजीकुंजी

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
sa: '%1' इति प्रक्रिया '%2' सत्रे चालनं समाप्तवती ।

en: The profile to be active when the ssh session starts
sa: ssh सत्रस्य आरम्भे सक्रियः भवितुम् अर्हति इति प्रोफाइल

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sa: अस्मिन् सत्रे सम्प्रति '%1' इति कार्यक्रमः प्रचलति ।  किं भवन्तः तत् पिधातुम् इच्छन्ति इति निश्चितम्?

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
sa: शेल् प्रॉम्प्ट् '%1' सत्रे प्रदर्शितं भवति ।

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
sa: भवन्तः यस्मिन् पाठे चिनोतुम् प्रयतन्ते तस्मिन् गुप्तनियन्त्रणवर्णाः सन्ति, किं भवन्तः तान् छानयितुम् इच्छन्ति?

en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
sa: Konsole द्वारा ज्ञातव्यं निरन्तरं मौनस्य सीमा

en: The username for the connection
sa: संयोजनस्य उपयोक्तृनाम

en: The window size will be saved upon exiting Konsole
sa: Konsole निर्गत्य विण्डो आकारः रक्षितः भविष्यति

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
sa: स्क्रिप्ट् मध्ये केचन दोषाः सन्ति, किं भवन्तः तत् चालयितुम् इच्छन्ति वा?

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
sa: एषा वर्णयोजना पारदर्शकं पृष्ठभूमिं प्रयुङ्क्ते यत् भवतः डेस्कटॉप् मध्ये समर्थितं न दृश्यते

en: This terminal is read-only.
sa: इदं टर्मिनल् केवलं पठनीयम् अस्ति ।

en: Threshold for continuous silence:
sa: निरन्तरमौनस्य सीमा :

en: Thumbnail Width
sa: लघुचित्र चौड़ाई

en: Tile
sa: टाइल्

en: Title
sa: शीर्षक

en: Title can not be empty or blank
sa: शीर्षकं रिक्तं रिक्तं वा न भवितुम् अर्हति

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
en: Test Area
sa: परीक्षणक्षेत्रम्

en: To the &right of terminal area
sa: टर्मिनलक्षेत्रस्य &दक्षिणे

en: To the left of terminal area
sa: टर्मिनलक्षेत्रस्य वामभागे

en: Tooltip
sa: टूलटिप्

en: Top
sa: उपरितन

en: Treat table drawing characters as strong LTR.
sa: सारणीचित्रणवर्णान् दृढं LTR इति व्यवहरन्तु।

en: Trim leading spaces
sa: अग्रणीस्थानानि छटां कुर्वन्तु

en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
sa: चयनितपाठे अग्रणीस्थानानि च्छेदयन्तु, केषुचित् प्रसङ्गेषु उपयोगिनो भवन्ति

en: Trim trailing spaces
sa: अनुवर्ती स्थानानि छंटनी कुर्वन्तु

en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
sa: चयनितपाठे अनुवर्तीस्थानानि च्छेदयन्तु, केषुचित् प्रसङ्गेषु उपयोगिनो भवन्ति

en: Triple-click selects:
sa: त्रिवारं क्लिक् कृत्वा चयनं करोति:

en: Underline files
sa: सञ्चिकाः रेखांकयन्तु

en: Underline links
sa: लिङ्कानि रेखांकयन्तु

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
sa[0]:  क्षण
sa[1]:  सेकण्ड्

en: Up/Down Arrows emulation
sa: Up/Down Arrows अनुकरणम्

en: Update
sa: अद्यतन

en: Use Alt to display a thumbnail
sa: लघुचित्रं प्रदर्शयितुं Alt इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Ctrl to display a thumbnail
sa: लघुचित्रं प्रदर्शयितुं Ctrl इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use Shift to display a thumbnail
sa: लघुचित्रं प्रदर्शयितुं Shift इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use a custom, fixed color for the cursor
sa: कर्सरस्य कृते इष्टं, नियतवर्णं उपयुज्यताम्

en: Use a user-defined .css file for the tab bar
sa: ट्याब् बारस्य कृते उपयोक्तृनिर्धारितं .css सञ्चिकां उपयुज्यताम्

en: Use current window size on next startup
sa: अग्रिमे आरम्भे वर्तमानविण्डो आकारस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use line characters contained in font
sa: फन्ट् मध्ये समाविष्टानां पङ्क्तिवर्णानां उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use the same attributes for whole word
sa: समग्रशब्दस्य कृते समानगुणानां प्रयोगं कुर्वन्तु

en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
sa: बिल्टिन् कोड् इत्यस्य स्थाने रेखावर्णानां कृते चयनितस्य फन्ट् इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
sa: बिल्टिन् कोड् इत्यस्य स्थाने यूनिकोड् ब्रेलवर्णानां कृते चयनितस्य फन्ट् इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use unicode Braille characters contained in font
sa: फन्ट् मध्ये समाविष्टानां यूनिकोड ब्रेलवर्णानां उपयोगं कुर्वन्तु

en: Use user-defined stylesheet:
sa: उपयोक्तृ-निर्धारितशैलीपत्रस्य उपयोगं कुर्वन्तु:

en: Use ~/.ssh/config for key
sa: कीलस्य कृते ~/.ssh/config इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: User Name: %u
sa: उपयोक्तृनाम: %u

en: User Name@ (if given): %U
sa: उपयोक्तृनाम@ (यदि दत्तं): %U

en: User Signal &1
sa: उपयोगकर्ता संकेत &1

en: User Signal &2
sa: उपयोगकर्ता संकेत &2

en: User's Bourne prompt sigil: %B
sa: उपयोक्तुः Bourne प्रॉम्प्ट sigil: %B

en: Username
sa: उपयोक्तृनाम

en: Vertical
sa: ऊर्ध्वाधर

en: Vertical Anchor:
sa: ऊर्ध्वाधर लंगर :

en: View
sa: दृश्यं

en: Visual Bell
sa: दृश्य घण्टी

en: Wallpaper flip:
sa: वॉलपेपर पलटना:

en: Wallpaper scaling:
sa: वॉलपेपर स्केलिंग: 1.1.

en: Wallpaper transparency:
sa: वॉलपेपर पारदर्शिता :

en: Warnings
sa: चेतावनी

en: Warnings (*)
sa: चेतावनी (*)

en: Web Search
sa: जाल अन्वेषणम्

en: When launching Konsole re-use existing process if possible
sa: Konsole प्रारम्भं कुर्वन् यदि सम्भवं तर्हि विद्यमानप्रक्रियायाः पुनः उपयोगं कुर्वन्तु

en: When needed
sa: यदा आवश्यकता भवति

en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
sa: मूषकं षट्दशमलववर्णस्य उपरि स्थापयति सति मूषकसूचकस्य पार्श्वे फ्रेममध्ये प्रदर्शितं भविष्यति

[ctx: When showing URL hints]
en: When &URL hints show
sa: यदा &URL संकेताः दर्शयन्ति

[ctx: When showing URL hints]
en: When URL hints show
sa: यदा URL संकेताः दर्शयन्ति

en: White on Black
sa: कृष्णस्य उपरि श्वेतम्

en: Window Title Set by Shell: %w
sa: विण्डो शीर्षकं शेल् द्वारा सेट् कुर्वन्तु: %w

en: Window:
sa: कोष्ठ:

en: Word characters:
sa: शब्दवर्णाः :

en: Word mode
sa: शब्दविधिः

en: You are about to delete %1, are you sure?
sa: भवान् %1 विलोपयितुं प्रवृत्तः अस्ति, भवान् निश्चितः अस्ति वा?

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
sa: भवान् %1, 10 इति पुटं विलोपयितुम् उद्यतः अस्ति ।
     बहुभिः SSH विन्यासैः सह, भवान् निश्चितः वा?

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
sa: भवान् %1, 2 इति समूहं विलोपयितुम् उद्यतः अस्ति ।
     बहुविधविन्यासैः सह, भवान् निश्चितः वा?

en: You can't delete an automatically added entry.
sa: स्वयमेव योजितं प्रविष्टिं भवन्तः विलोपयितुं न शक्नुवन्ति।

en: Your username
sa: भवतः उपयोक्तृनाम

en: ZModem Progress
sa: ZModem प्रगति

en: force LTR line direction
sa: बल LTR रेखा दिशा

[ctx: key on keyboard]
en: Alt
sa: सर्वे

[ctx: key on keyboard]
en: Meta
sa: मेटा

[ctx: key on keyboard]
en: Shift
sa: विहरति
