plasma-workspace - en to sa translation catalogue (133 entries)

en: &Cancel
sa: &निरसयतु

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sa: निरसयतु

[ctx: @action:button]
en: Collapse
sa: संश्यान

[ctx: @action:button]
en: Expand
sa: आतन्

[ctx: @action:button]
en: Save
sa: रक्ष्

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
sa: &बारकोडं दर्शयतु...

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
sa: C&lear क्लिपबोर्ड इतिहास

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
sa: वर्तमान क्लिप्बोर्ड् मध्ये मैन्युअल् रूपेण क्रियाम् आह्वयन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
sa: अग्रिमः इतिहासः मदः

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
sa: पूर्व इतिहास मद

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
sa: Mouse Position इत्यत्र Clipboard Items दर्शयतु

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
sa: स्वचालित क्रिया पॉपअप मेनू

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
sa: आदेशे एकं <placeholder>&#37;s</placeholder> पूर्णतया क्लिप्बोर्डसामग्रीभिः प्रतिस्थापितं भविष्यति । <placeholder>&#37;0</placeholder> तः <placeholder>&#37;9</placeholder> पर्यन्तं मेलप्रतिमानात् तत्सम्बद्धैः गृहीतग्रन्थैः प्रतिस्थाप्यते ।

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
sa: यदा तस्य <interface>match pattern</interface> क्लिप्बोर्डसामग्रीभिः सह मेलनं करोति तदा कश्चन क्रिया प्रभावी भवति । यदा एतत् भवति तदा क्रियायाः <interface>आदेशाः</interface> Klipper popup मेन्यू मध्ये दृश्यन्ते; यदि तेषु एकः चयनितः भवति तर्हि आदेशः निष्पादितः भवति।

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
sa: चयनितं कार्यं <resource>%1</resource><nl/>तस्य सर्वाणि आदेशानि च विलोपयन्तु?

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
sa: <resource>%1</resource> इति चयनितं आदेशं विलोपयतु?

[ctx: @info]
en: The action popup will not be shown automatically for these windows, even if it is enabled. This is because, for example, a web browser may highlight a URL in the address bar while typing, so the menu would show for every keystroke.<nl/><nl/>If the action menu appears unexpectedly when using a particular application, then add it to this list. <link>How to find the name to enter</link>.
sa: एतेषां विण्डोजानां कृते क्रिया-पॉपअप स्वयमेव न दर्शितं भविष्यति, यद्यपि तत् सक्षमम् अस्ति । यतो हि, उदाहरणार्थं, जालपुटं टङ्कनकाले पतापट्टिकायां URL प्रकाशयितुं शक्नोति, अतः प्रत्येकं कीलप्रहारस्य कृते मेनू दर्शयिष्यति स्म ।<nl/><nl/> यदि कस्यचित् अनुप्रयोगस्य उपयोगे क्रियामेनू अप्रत्याशितरूपेण दृश्यते तर्हि अस्मिन् सूचौ योजयन्तु ।<link> प्रविष्टुं नाम कथं अन्वेष्टव्यम्</link> .

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
sa: अस्य मेलस्य आदेशाः स्वचालितक्रिया-पॉपअप-मध्ये समाविष्टाः भविष्यन्ति, यदि <interface>Action Menu</interface> पृष्ठे सक्षमम् अस्ति । यदि एषः विकल्पः निष्क्रियः अस्ति तर्हि अस्य मेलस्य आदेशाः स्वचालित-पॉपअप-मध्ये न समाविष्टाः भविष्यन्ति परन्तु यदि पॉपअप <shortcut>%1</shortcut> कील-शॉर्टकट् इत्यनेन सह मैन्युअल् रूपेण सक्रियः भवति तर्हि ते समाविष्टाः भविष्यन्ति

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
sa: मेलप्रतिमानं नियमितव्यञ्जनम् अस्ति । अधिकविवरणार्थं पश्यन्तु<link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"> विकिपीडिया प्रविष्टि</link> अस्य विषयस्य कृते।

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
sa: एतानि क्रियाणि पॉपअप मेन्यू मध्ये दृश्यन्ते ये <interface>Action Menu</interface> पृष्ठे विन्यस्तुं शक्यन्ते ।

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
sa: यदा <interface>match pattern</interface> क्लिप्बोर्ड् सामग्रीभिः सह मेलनं करोति तदा तस्य <interface>आदेशाः</interface> Klipper popup मेन्यू मध्ये दृश्यन्ते, तेषां कार्यान्वयनं कर्तुं शक्यते ।

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
sa: यदा क्रियाप्रतिमानेन सह सङ्गतः पाठः चयनितः अथवा क्लिप्बोर्ड-इतिहासात् चयनितः भवति तदा स्वयमेव प्रयोज्यक्रियाभिः सह पॉपअप-मेनू दर्शयन्तु । यदि स्वचालितमेनू अत्र निष्क्रियं भवति, अथवा बहिष्कृतविण्डो कृते न दर्शितं, तर्हि <shortcut>%1</shortcut> कीलशॉर्टकट् इत्यस्य उपयोगेन दर्शयितुं शक्यते ।

[ctx: @info:tooltip]
en: The name that needs to be entered here is the WM_CLASS name of the window to be excluded. To find the WM_CLASS name for a window, in another terminal window enter the command:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>and click on the window that you want to exclude. The first name that it displays after the equal sign is the one that you need to enter.
sa: अत्र यत् नाम प्रविष्टव्यं तत् बहिष्कृतस्य विण्डो इत्यस्य WM_CLASS नाम अस्ति । विण्डो कृते WM_CLASS नाम अन्वेष्टुं अन्यस्मिन् टर्मिनल् विण्डो मध्ये आदेशं प्रविशन्तु:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>तथा विण्डो नुदन्तु यत् भवान् बहिष्कृतुम् इच्छति । समचिह्नस्य अनन्तरं प्रथमं नाम यत् प्रदर्शयति तत् भवद्भिः प्रविष्टव्यम् ।

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
sa: यदा मूषकेन कीबोर्डेन वा पाठः अथवा पटलस्य क्षेत्रं प्रकाशितं भवति तदा एतत् <emphasis>चयनं</emphasis> भवति । मध्यमूषकस्य बटनस्य उपयोगेन चिनोतुं शक्यते ।<nl/><nl/>यदि चयनं स्पष्टतया <interface>Copy</interface> अथवा <interface>Cut</interface> क्रियायाः उपयोगेन प्रतिलिपितः भवति तर्हि तत्... <emphasis>क्लिपबोर्ड</emphasis> इति । <interface>Paste</interface> क्रियायाः उपयोगेन तत् चिनोतुं शक्यते । <nl/><nl/>यदा चालू भवति तदा एषः विकल्पः चयनं क्लिप्बोर्डं च समानं करोति, येन किमपि चयनं तत्क्षणमेव केनचित् प्रकारेण चिनोतुं उपलब्धं भवति । यदि निष्क्रियं भवति तर्हि चयनं अद्यापि क्लिप्बोर्ड-इतिहासस्य मध्ये रक्षितं भवितुम् अर्हति (अधः विकल्पानाम् अधीनम्), परन्तु केवलं मध्यमूषकस्य बटनस्य उपयोगेन एव चिनोतुं शक्यते ।

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
sa: पाठ सम्पादन क्षेत्र

[ctx: @title:column]
en: Description
sa: वर्णनम्‌

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
sa: प्रतिमानं आदेशानां च मेलनं कुर्वन्तु

en: Action Menu
sa: क्रिया मेनू

en: Action Properties
sa: क्रियागुणाः

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
sa: क्रियाः विन्यासः

en: Actions Configuration
sa: क्रियाः विन्यासः

en: Add Command...
sa: आदेशं योजयतु...

en: Add to Clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् मध्ये योजयतु

en: Always ignore images
sa: चित्राणि सर्वदा अवहेलयन्तु

en: Always save in history
sa: इतिहासे सर्वदा रक्षन्तु

en: Append to clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् मध्ये योजयन्तु

en: Automatic action menu time:
sa: स्वचालितं क्रिया मेनू समयः :

[ctx: Aztec barcode]
en: Aztec
sa: एज्टेक

en: Change the QR code type
sa: QR कोड प्रकारं परिवर्तयन्तु

en: Clear Clipboard History
sa: क्लिपबोर्ड इतिहासं स्वच्छं कुर्वन्तु

en: Clear History
sa: इतिहासं स्पष्टं कुरुत

en: Clipboard Popup
sa: क्लिपबोर्ड पॉपअप

en: Clipboard history
sa: क्लिपबोर्ड इतिहास

en: Clipboard history:
sa: क्लिपबोर्ड इतिहासः :

en: Clipboard is empty
sa: क्लिप्बोर्ड् रिक्तम् अस्ति

en: Code 128
sa: संहिता १२८

en: Code 39
sa: संहिता 39

en: Code 93
sa: संहिता 93

en: Command
sa: आदेश

en: Command Properties
sa: आदेश गुणाः

en: Command:
sa: आदेश:

en: Confirm Delete Action
sa: विलोपनक्रियायाः पुष्टिं कुर्वन्तु

en: Confirm Delete Command
sa: Delete Command इत्यस्य पुष्टिः कुर्वन्तु

en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
sa: कर्सरेन सह चयनिता परन्तु स्पष्टतया क्लिप्बोर्ड् प्रति न प्रतिलिपिता सामग्री स्वयमेव क्लिप्बोर्ड् इतिहासे न संगृहीता, तथा च केवलं मध्य-क्लिक् इत्यस्य उपयोगेन चिनोतुं शक्यते

en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
sa: कर्सरेन सह चयनिता सामग्री स्वयमेव क्लिप्बोर्ड् प्रति प्रतिलिपिता भवति येन Paste क्रियायाः अथवा मध्य-क्लिक् इत्यनेन सह चिनोतुं शक्यते ।<br/> <a href="1">चयनस्य क्लिपबोर्डस्य च विषये अधिकं</a> .

en: Creating QR code failed
sa: QR कोडस्य निर्माणं विफलम् अभवत्

en: Data Matrix
sa: डाटा मैट्रिक्स

en: Delete Action
sa: Delete Action इति

en: Delete Command
sa: Delete Command इति

en: Description
sa: वर्णनम्‌

en: Description:
sa: वर्णनम्‌:

en: Display the automatic action popup menu for this time.
sa: अस्य समयस्य कृते स्वचालितक्रिया-पॉपअप-मेनू प्रदर्शयन्तु ।

en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
sa: क्लिप्बोर्ड् स्वच्छं कर्तुं न अनुमन्यताम्, यथा यदा कश्चन अनुप्रयोगः निर्गच्छति ।

en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
sa: स्पष्टतया प्रतिलिपितः अपि चित्राणि क्लिप्बोर्ड-इतिहासस्य मध्ये न संग्रहयन्तु ।

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
sa: किं भवान् वास्तवमेव सम्पूर्णं क्लिप्बोर्ड-इतिहासं स्वच्छं विलोपयितुम् इच्छति?

en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
sa: क्रियायाः वृक्षविजेट् मध्ये परिवर्तनं सूचयितुं डमी प्रविष्टिः

en: Edit Action...
sa: सम्पादयतु क्रिया...

en: Edit Command...
sa: सम्पादन आदेश...

en: Edit contents
sa: सामग्रीं सम्पादयन्तु

en: Enter a description for the action
sa: क्रियायाः कृते वर्णनं प्रविशतु

en: Enter a description for the command
sa: आदेशस्य कृते वर्णनं प्रविशतु

en: Enter a pattern to match against the clipboard
sa: क्लिप्बोर्ड् इत्यस्य विरुद्धं मेलयितुम् एकं प्रतिरूपं प्रविशन्तु

en: Enter the command and arguments
sa: आदेशं तर्कं च प्रविशतु

en: Exclude Windows
sa: विण्डोजं बहिष्कृत्य

en: Exclude Windows...
sa: विण्डोज इत्येतत् बहिष्कृत्य...

en: For an item chosen from history
sa: इतिहासात् चयनितस्य द्रव्यस्य कृते

[ctx: General Config]
en: General
sa: सामान्य

en: General Configuration
sa: सामान्यविन्यासः

en: History size:
sa: इतिहासस्य आकारः :

en: Icon:
sa: चिह्नम् :

en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
sa: यदि सञ्चिकानाम अथवा URL चयनितम् अस्ति तर्हि पॉपअप मेन्यू मध्ये तस्य MIME प्रकारं स्वीकुर्वितुं शक्नुवन्ति अनुप्रयोगाः समाविष्टाः कुर्वन्तु ।

en: Ignore
sa: उपेक्षा

en: Ignore the selection
sa: चयनस्य अवहेलनां कुर्वन्तु

en: Immediately on selection
sa: चयनसमये तत्क्षणमेव

en: Include MIME actions
sa: MIME क्रियाः समाविष्टाः कुर्वन्तु

en: Include in automatic popup
sa: स्वचालित-पॉपअप-मध्ये समाविष्टं कुर्वन्तु

en: Invoke action
sa: कर्म आह्वयन्तु

en: Keep the selection and clipboard the same
sa: चयनं क्लिप्बोर्डं च समानं स्थापयन्तु

en: Klipper version
sa: क्लिपर संस्करण

en: Match pattern:
sa: मेलप्रतिमानः :

en: Mobile Barcode
sa: मोबाइल बारकोड

en: Never save in history
sa: इतिहासे कदापि न रक्षन्तु

en: No actions for WM_CLASS
sa: WM_CLASS कृते कोऽपि क्रियाः नास्ति

en: No matches
sa: न मेलनं

[ctx: No timeout]
en: None
sa: न कश्चित्

en: Non-text selection:
sa: अपाठचयनम् :

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
sa[0]: %v प्रविष्टिः
sa[1]: %v प्रविष्टयः

en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
sa: केवलं क्लिप्बोर्ड-इतिहासस्य मध्ये पाठचयनं संग्रहयन्तु, न तु चित्राणि अन्यप्रकारस्य दत्तांशस्य वा ।

en: Only when explicitly copied
sa: केवलं यदा स्पष्टतया प्रतिलिपितः भवति

en: Options:
sa: विकल्पाः :

en: Output
sa: उत्पादनम्

en: Output from command:
sa: आदेशात् निर्गमः :

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
sa: क्रिया मेनू

en: Prevent the clipboard from being cleared
sa: क्लिप्बोर्डस्य स्वच्छतां निवारयन्तु

en: QR Code
sa: QR कोड

en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
sa: चयनितपाठस्य आरम्भात् अन्ते च यत्किमपि श्वेतस्थानं निष्कासयन्तु, क्रियां कर्तुं पूर्वं । यथा, एतेन ब्राउजर् मध्ये चिनोति URL अपेक्षितरूपेण व्याख्यायते इति सुनिश्चितं भवति । क्लिप्बोर्ड् मध्ये रक्षितः पाठः प्रभावितः न भवति ।

en: Remove from history
sa: इतिहासात् निष्कासयतु

en: Replace Clipboard
sa: क्लिपबोर्डं प्रतिस्थापयन्तु

en: Replace current clipboard
sa: वर्तमान क्लिपबोर्डं प्रतिस्थापयन्तु

en: Reset the icon to the default for the command
sa: आदेशस्य कृते चिह्नं पूर्वनिर्धारितरूपेण पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
sa: क्लिप्बोर्ड् इतिहासं धारयन्तु, अतः अग्रिमे समये भवन्तः प्रवेशं कुर्वन्ति चेत् एतत् उपलब्धं भविष्यति ।

en: Return to Clipboard
sa: Clipboard प्रति प्रत्यागच्छन्तु

en: Save history across desktop sessions
sa: डेस्कटॉप् सत्रेषु इतिहासं रक्षन्तु

en: Selection and Clipboard:
sa: चयनं तथा क्लिप्बोर्डः :

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
sa: शॉर्टकट

en: Shortcuts Configuration
sa: शॉर्टकट् विन्यासः

en: Show QR code
sa: QR कोड दर्शयतु

en: Show action popup menu:
sa: क्रिया-पॉपअप-मेनू दर्शयतु:

en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
sa: चयनं कृत्वा एव प्रयोज्यक्रियाणां पॉपअप मेन्यू दर्शयन्तु ।

en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
sa: यदि क्लिप्बोर्ड-इतिहासात् प्रविष्टिः चयनिता अस्ति तर्हि प्रयोज्यक्रियाणां पॉपअप-मेनू दर्शयतु ।

en: Text selection only
sa: केवलं पाठचयनम्

en: Text selection:
sa: पाठचयनम् :

en: The clipboard history will store up to this many items.
sa: क्लिप्बोर्ड-इतिहासः एतावता वस्तूनि यावत् संग्रहयिष्यति ।

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
sa: QR-सङ्केतं प्रदर्शयितुं पर्याप्तं स्थानं नास्ति । अस्य एप्लेट् इत्यस्य आकारं परिवर्तयितुं प्रयतस्व ।

en: Trim whitespace from selection
sa: चयनात् श्वेतस्थानं छटां कुर्वन्तु

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
sa[0]: %v द्वितीयः
sa[1]: %v सेकण्ड्

en: Use graphical regexp editor
sa: चित्रात्मकं regexp सम्पादकस्य उपयोगं कुर्वन्तु

en: What happens to the standard output of the command executed.
sa: निष्पादितस्य आदेशस्य मानकनिर्गमस्य किं भवति ।

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
sa: अपाठचयनं (चित्रम् इत्यादयः) क्लिप्बोर्ड-इतिहासस्य मध्ये रक्षिताः सन्ति वा ।

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
sa: पाठचयनं क्लिप्बोर्ड-इतिहासस्य मध्ये रक्षितम् अस्ति वा ।

en: current
sa: वर्त्तमानः

en: down
sa: अधः

en: up
sa: उपरि
