plasma_applet_tasks - en to ru translation catalogue (137 entries)

en: &All Desktops
ru: На &всех рабочих столах

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Fullscreen
ru: На весь &экран

en: &Move
ru: &Переместить

en: &New Desktop
ru: &Новый рабочий стол

en: &Pin to Task Manager
ru: З&акрепить на панели задач

en: &Shade
ru: &Свернуть в заголовок

[ctx: @action:button]
en: Mute
ru: Выключить звук

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ru: Включить звук

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
ru: С&крыть заголовок и границы окна

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ru: Очистить список последних использованных сетевых подключений файлов

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ru: Очистить список последних загруженных файлов

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ru: Очистить список последних файлов

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ru: Очистить список последних использованных точек входа

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
ru: Если эта настройка используется для устранения проблемы с приложением, которое слишком часто требует внимания, сначала следует проверить наличие в самом приложении параметра отключения такого поведения. При его отсутствии рекомендуется сообщить об этом разработчику как об ошибке.

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
ru: Компоновщик окон не поддерживает их вывод рядом друг с другом, будет использован текстовый список.

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ru[0]: %1 новое сообщение.
ru[1]: %1 новых сообщения.
ru[2]: %1 новых сообщений.
ru[3]: Одно новое сообщение.

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
ru: Выключить звук %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
ru: Включить звук %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
ru: Закрыть окно

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ru: Запустить %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
ru: Открыть текстовый список окон «%1»

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
ru: Показывать всплывающие подсказки %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
ru: Показывать окна %1 рядом друг с другом

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
ru: В режиме планшета автоматически используется интервал большого размера

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
ru: Переключение между приложениями

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
ru: Показывать миниатюры большого размера

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
ru: Показывать небольшие миниатюры

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
ru: Показывать текстовый список

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
ru: Большой

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ru: Маленький

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
ru: Перенести на текущий рабочий стол

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
ru: Закрыть окно или группу окон

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
ru: Не делать ничего

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
ru: Свернуть или развернуть окно или группу окон

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
ru: Открыть новое окно

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
ru: Включить или отключить группировку

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
ru: Переключаться между всеми приложениями

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
ru: Переключаться между окнами приложения под указателем мыши

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
ru: Не делать ничего

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
ru: По имени программы

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
ru: Не группировать

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
ru: Средняя

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
ru: Узкая

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
ru: Широкая

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
ru: По имени

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
ru: По комнатам

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
ru: По рабочим столам

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
ru: По горизонтальному расположению окон

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
ru: Не сортировать

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
ru: Вручную

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
ru: &Закрыть все

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
ru: Действие при щелчке по объекту:

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
ru: Показывать приложения:

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
ru: При скрытой панели:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
ru: Режим просмотра с несколькими столбцами:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
ru: Режим просмотра с несколькими строками:

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
ru: Расположение новых приложений:

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
ru: Основное:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
ru: Максимальная ширина одного объекта:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
ru: Интервал между значками:

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows']
en: Scrolling behavior:
ru: Поведение при прокрутке:

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
ru: Действие при щелчке по группе:

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
ru: Действие при щелчке средней кнопкой:

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
ru: Группировка:

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
ru: Сортировка:

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
ru: Максимальное число столбцов:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
ru: Максимальное число строк:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
ru: Свернуть приложение

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
ru: По нижнему краю

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
ru: По верхнему краю

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
ru: По левому краю

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
ru: По правому краю

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
ru: Показывать панель при запросе приложениями действий от пользователя

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
ru: Из текущей комнаты

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
ru: С текущего рабочего стола

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
ru: С текущего экрана

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
ru: Свёрнутые

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
ru: Запретить перемешивать с кнопками запуска

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
ru: Скрывать кнопки после запуска приложения

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
ru: Объединять в одну кнопку

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
ru: Группировать, только когда нет места на панели задач

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
ru: Пропускать свёрнутые приложения

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
ru: Занимать всё свободное место на панели

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
ru: Скрывать другие окна при наведении указателя мыши на миниатюру

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
ru: Отключать звук щелчком по индикатору

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
ru: Показывать индикатор при воспроизведении звука

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
ru: Показывать во всплывающей подсказке сведения об источнике звука и кнопки управления громкостью

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
ru: Показывать миниатюру окна при наведении указателя мыши на элемент в панели задач

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
ru: Всегда при достаточной высоте панели

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
ru: При недостатке свободного места и достаточной высоте панели

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ru: Настройка громкости %1

en: Actions
ru: Действия

en: Activate %1
ru: Активировать %1

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
ru: Есть также в комнатах: %1

en: Add To Current Activity
ru: Добавить в текущую комнату

en: All Activities
ru: Во всех комнатах

en: Allow this program to be grouped
ru: Позволять группировать эту программу

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Behavior
ru: Поведение

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
ru: %1|/|На рабочем столе $[wo-prefix 'Рабочий стол ' %1]

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
ru: На всех рабочих столах

en: Keep &Above Others
ru: Поддержи&вать поверх других

en: Keep &Below Others
ru: Поддерживать на &заднем плане

en: Ma&ximize
ru: Р&аспахнуть

en: Mi&nimize
ru: &Свернуть

en: More
ru: Дополнительно

en: Move &To Current Desktop
ru: П&ереместить на текущий рабочий стол

en: Move to %1
ru: Переместить в %1

en: Move to &Desktop
ru: Переместить &на рабочий стол

en: Mute
ru: Выключить звук

en: On All Activities
ru: Во всех комнатах

en: On The Current Activity
ru: Только в текущей комнате

en: Open New Window
ru: Открыть новое окно

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ru: Показать проигрыватель

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
ru: 9 999+

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ru: Приостановить воспроизведение

en: Places
ru: Точки входа

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ru: Перейти к следующему файлу

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ru: Перейти к предыдущему файлу

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ru: Закрыть проигрыватель

en: Re&size
ru: &Изменить размер

en: Recent Connections
ru: Недавние подключения

en: Recent Downloads
ru: Последние загрузки

en: Recent Files
ru: Последние файлы

en: Recent Places
ru: Недавние точки входа

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
ru[0]: Ещё %1 точка входа...
ru[1]: Ещё %1 точки входа...
ru[2]: Ещё %1 точек входа...
ru[3]: Ещё %1 точка входа...

en: Show in &Activities
ru: Показывать в &комнатах

[ctx: Start playback]
en: Play
ru: Начать воспроизведение

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ru: Остановить

en: Unpin from Task Manager
ru: Открепить от панели задач

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
ru: Есть в комнатах: %1

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
ru: Есть во всех комнатах

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
ru: Выключить звук %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
ru: Включить звук %1
