dolphin - en to ru translation catalogue (848 entries)

en:  level deep |  levels deep
ru[0]:  вложенный уровень
ru[1]:  вложенных уровня
ru[2]:  вложенных уровней
ru[3]:  вложенный уровень

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Go
ru: Пере&ход

en: &View
ru: &Вид

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ru: %1 (копия)

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
ru: <para>Выбранные файлы и папки были скопированы в буфер обмена. С помощью действия <emphasis>Вставить</emphasis> их можно вставить из буфера обмена в любое другое место. Также поддерживается передача файлов в другие приложения с помощью действия <emphasis>Вставить</emphasis>.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
ru[0]: %1 с половиной звезда
ru[1]: %1 с половиной звезды
ru[2]: %1 с половиной звёзд
ru[3]: %1 с половиной звезда

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
ru[0]: %1 звезда
ru[1]: %1 звезды
ru[2]: %1 звёзд
ru[3]: %1 звезда

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ru[0]: Копировать в буфер обмена (%2)
ru[1]: Копировать в буфер обмена (%2)
ru[2]: Копировать в буфер обмена (%2)
ru[3]: Копировать в буфер обмена (%2)

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ru[0]: Копировать расположение в буфер обмена (%2)
ru[1]: Копировать расположение в буфер обмена (%2)
ru[2]: Копировать расположение в буфер обмена (%2)
ru[3]: Копировать расположение в буфер обмена (%2)

[ctx: @action]
en: Copy…
ru: Копировать…

[ctx: @action]
en: Create File…
ru: Создать файл…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ru: Создать папку…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ru[0]: Вырезать в буфер обмена (%2)
ru[1]: Вырезать в буфер обмена (%2)
ru[2]: Вырезать в буфер обмена (%2)
ru[3]: Вырезать в буфер обмена (%2)

[ctx: @action]
en: Cut…
ru: Вырезать…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ru[0]: Создать копию (%2)
ru[1]: Создать копию (%2)
ru[2]: Создать копию (%2)
ru[3]: Создать копию (%2)

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ru[0]: Удалить в корзину (%2)
ru[1]: Удалить в корзину (%2)
ru[2]: Удалить в корзину (%2)
ru[3]: Удалить в корзину (%2)

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ru[0]: Безвозвратно удалить (%2)
ru[1]: Безвозвратно удалить (%2)
ru[2]: Безвозвратно удалить (%2)
ru[3]: Безвозвратно удалить (%2)

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
ru[0]: Переименовать (%2)
ru[1]: Переименовать (%2)
ru[2]: Переименовать (%2)
ru[3]: Переименовать (%2)

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ru: Удалить (с сохранением в корзину)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ru: Скрыть напоминание

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ru: Больше не спрашивать

[ctx: @action keep short]
en: More
ru: Дополнительно

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ru: Добавить сетевую папку

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ru: Добавить метки

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
ru: Отменить копирование

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
ru: Отменить вырезание

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
ru: Отменить создание копии

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
ru: Отменить перемещение

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
ru: Отменить переименование

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ru: Загрузить новые действия…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ru: Выйти из режима выделения

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
ru: Я понимаю и принимаю риски

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ru: Установить Filelight…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ru[0]: Открыть %1 объект
ru[1]: Открыть %1 объекта
ru[2]: Открыть %1 объектов
ru[3]: Открыть объект

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ru[0]: Открыть %1 терминал
ru[1]: Открыть %1 терминала
ru[2]: Открыть %1 терминалов
ru[3]: Открыть терминал

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ru: Переименовать и скрыть

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ru: Изменить путь

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ru: Текущая папка

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ru: Домашняя папка

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ru[0]: Метки: %2
ru[1]: Метки: %2
ru[2]: Метки: %2
ru[3]: Метка: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ru: &Выйти из %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ru: Выбрать…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ru: Завершить

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ru: Снова действовать с правами администратора

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ru: Копировать расположение

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ru: Копировать расположение…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ru: С правами администратора

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ru: Проигрывать медиафайлы

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ru: Автоматическая ширина столбцов

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ru: Автоматическая прокрутка

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ru: Отменить выделение

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ru: Закрыть другие вкладки

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ru: Краткий формат даты

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ru: Настроить корзину…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ru: Настроить…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ru: Копировать в другую панель

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ru: Копировать в другую панель…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ru: Выборочная ширина столбцов

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ru: Вырезать

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ru: Отделить вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ru: Перейти в последнюю вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ru: Перейти в следующую вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ru: Перейти в предыдущую вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
ru: Перейти на вкладку %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ru: Последняя вкладка

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ru: Ограничить домашней папкой

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ru[0]: Строки адреса
ru[1]: Строки адреса
ru[2]: Строки адреса
ru[3]: Строка адреса

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ru: Переместить в новую папку…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ru: Переместить в другую панель

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ru: Переместить в другую панель…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ru: Удалить в корзину

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ru: Новая вкладка

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ru: Следующая вкладка

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ru: Открыть путь

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ru: Открыть путь в новой вкладке

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ru: Открыть путь в новом окне

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ru: Открыть в новой вкладке

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ru: Открыть в новых вкладках

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ru: Открыть в разделённом окне

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ru: Миниатюра

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ru: Предыдущая вкладка

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ru: Свойства

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
ru: Переименовать вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ru: Переименовать…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ru: Выбор файлов и папок

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ru: Показывать скрытые файлы

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ru: Показать цель

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ru: Показывать ползунок масштаба

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ru: Показывать при наведении

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ru: Боковой отступ

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ru: Скрыть / показать строку фильтра

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ru: Скрыть / показать строку поиска

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ru: Добавить в «Точки входа»

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
ru: Закрыть левую панель

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
ru: Закрыть правую панель

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ru: &Изменить тип файла…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ru: Копировать в другую панель

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ru: Обратить выделение

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ru: Переместить в другую панель

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ru: Вставить

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ru: Выделить по маске…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ru: Снять всё выделение

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ru: Снять выделение по маске…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ru: Удалить…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ru: Создать копию

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ru: Создать копию…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ru: Удалить в корзину…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ru: &Новое окно

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ru: Новая вкладка

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ru: Свойства

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ru: Восстановить закрытую вкладку

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ru: &Сетевые папки

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ru: П&риложения

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ru: Автозапуск

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ru: Корзина

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ru: Текстовый вид

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ru: Изменить путь

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ru: Заблокировать панели

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ru: Разблокировать панели

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
ru[0]: Восстановить в прежних расположениях
ru[1]: Восстановить в прежних расположениях
ru[2]: Восстановить в прежних расположениях
ru[3]: Восстановить в прежнем расположении

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
ru: Щелчок средней кнопкой мыши

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ru: Сначала папки

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ru: Скрытые объекты в конце

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ru: Сравнить файлы

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ru: Деактивировать панель терминала

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ru: Фильтр…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ru: Найти файл…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ru: Активировать панель терминала

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ru: Открыть %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ru: Открыть &терминал

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ru: Открыть предпочитаемый инструмент поиска

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ru: Открыть терминал

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ru: Открыть терминал в этой папке

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ru: Настроить режим просмотра…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ru: Перенести фокус ввода с панели точек входа

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ru: Перенести фокус ввода с панели терминала

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ru: Активировать панель точек входа

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ru: Восстановить масштаб

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ru: Показывать дополнительные сведения

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ru: Показывать скрытые файлы

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ru: Показывать панели

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ru: Разбивать на группы

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ru: Сортировка

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
ru: Столбцы

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ru: Таблица

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ru: Значки

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ru: Настройка

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
ru: Масштаб

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ru[0]: Действия для %1 выбранного объекта
ru[1]: Действия для %1 выбранных объектов
ru[2]: Действия для %1 выбранных объектов
ru[3]: Действия для выбранного объекта

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ru: Действия для текущей панели

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
ru: Изменить режим просмотра

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
ru: Выбор

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ru: Показывать миниатюры

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ru: Закрыть панель

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ru: Закрыть панель

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ru: Открыть левую панель в новом окне

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ru: Открыть правую панель в новое окно

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ru: Открыть в новом окне

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ru: Две панели

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ru: Временная панель

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ru: Приложение <application>Filelight</application> успешно установлено.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
ru: <para>При создании <emphasis>миниатюр</emphasis> для объектов, расположенных в сетевых хранилищах, интенсивно используются ресурсы сети.</para><para>Отключите этот параметр, если работа Dolphin замедляется при работе с сетевыми хранилищами или если для доступа к хранилищам используется лимитное подключение.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
ru: <para>Воспользуйтесь своими правами администратора в Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Перейдите к нужному файлу или папке.</numbereditem><numbereditem>Активируйте действие «%1» (<interface>Открыть меню|Дополнительно|Вид</interface> или <interface>Строка меню|Вид</interface>).<nl/>Комбинация клавиш по умолчанию: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>После авторизации будет можно работать с файлами от имени администратора.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
ru: <para>Дальнейшие действия будут выполнены с правами администратора. Права администратора позволяют редактировать и заменять любые файлы и папки, в том числе, обеспечивающие работоспособность системы.</para> <para>Права администратора позволяют <emphasis>удалить все данные пользователей</emphasis> компьютера или даже <emphasis>сделать систему неработоспособной.</emphasis> Добавление всего одного символа к имени папки или файла или в его содержимое может привести к <emphasis>невозможности загрузки системы.</emphasis></para> <para>Это последнее предупреждение, более не будет показано ни одного предупреждения, даже при выполнении действий, которые могут повредить систему.</para> <para>Рекомендуем задуматься о создании <emphasis>резервной копии</emphasis> перед тем, как продолжить.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
ru: <title>Режим выделения</title><para>Выбор файлов или папок для совершения каких-либо действий над ними.<list><item>Чтобы добавить файл или папку в выделение, нажмите на неё.</item><item>Чтобы убрать уже выбранный файл или папку из выделения, нажмите на неё.</item><item>Нажатие на пустую область <emphasis>не</emphasis> снимает выделение.</item><item>Прямоугольники выделения (создаваемые перетаскиванием из пустой области) обращают состояние выделения находящихся внутри объектов.</item><item>Перемещение с помощью <shortcut>клавиш со стрелками</shortcut> <emphasis>не</emphasis> изменяет выделение.</item><item>Нажатие <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> или <shortcut>%3</shortcut> включает или отключает выделение.</item></list></para><para>Показанные в нижней части окна кнопки доступных действий меняются в зависимости от текущего выделения.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ru: Истёк срок действия авторизации в качестве администратора.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
ru: Для входа в эту папку требуется авторизация.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
ru: Не удалось скопировать в другую панель: не выбран ни один файл.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
ru: Не удалось скопировать в другую панель: эти объекты уже существуют.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ru: Не удалось скопировать в другую панель: отсутствуют права на запись в целевую папку.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
ru: Не удалось создать файл: у вас недостаточно прав для создания объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
ru: Не удалось создать папку: у вас недостаточно прав для создания объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
ru: Не удалось вырезать: отсутствуют права на перемещение объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
ru: Не удалось удалить: отсутствуют права на удаление объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
ru: Не удалось создать копию: у вас недостаточно прав для создания объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
ru: Не удалось переместить в другую панель: не выбран ни один файл.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
ru: Не удалось переместить в другую панель: эти объекты уже существуют.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
ru: Не удалось переместить в другую панель: отсутствуют права на перемещение объектов из исходной папки.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ru: Не удалось переместить в другую панель: отсутствуют права на запись в целевую папку.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
ru: Не удалось вставить: буфер обмена пуст

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
ru: Не удалось вставить: у вас недостаточно прав доступа для записи в эту папку

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
ru: Не удалось переименовать: отсутствуют права на переименование объектов в этой папке.

[ctx: @info]
en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: @info]
en: Close left view
ru: Закрыть левую панель

[ctx: @info]
en: Close right view
ru: Закрыть правую панель

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ru: Столбцы

[ctx: @info]
en: Details view mode
ru: Таблица

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
ru: Изменения настройки систем управления версиями вступят в силу при следующем запуске Dolphin.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
ru: Dolphin добавит метаданные файловой системы в папки, свойства просмотра которых изменяются пользователем. Если это окажется невозможным, будет создан скрытый файл .directory.

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
ru: Действия при двойном щелчке

[ctx: @info]
en: Go back
ru: Назад

[ctx: @info]
en: Go forward
ru: Вперёд

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ru: Значки

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ru: Переместить левую панель в новое окно

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ru: Переместить правую панель в новое окно

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ru: Открыть новое окно Dolphin

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ru: Открывает временную панель

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
ru: Параметры панелей также возможно настроить в контекстном меню, которое доступно по щелчку правой кнопкой мыши внутри панели.

[ctx: @info]
en: Restart now?
ru: Перезапустить сейчас?

[ctx: @info]
en: Searching…
ru: Выполняется поиск…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ru: Показывать миниатюры файлов и папок

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
ru: При просмотре особых расположений, таких как результаты поиска, последние файлы и папки или корзина всё равно будут использованы отдельные режимы просмотра.

[ctx: @info]
en: Split view
ru: Разделить область просмотра на две панели

[ctx: @info]
en: Stop loading
ru: Остановить загрузку

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ru: Путь к домашней папке неверен и не может быть использован.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ru: Параметры режимов просмотра для всех папок будут изменены. Продолжить?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ru: Параметры режимов просмотра для всех вложенных папок будут изменены. Продолжить?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ru: Это действие останавливает загрузку или чтение содержимого текущей папки.

[ctx: @info]
en: hidden
ru: скрыто

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
ru: Программа установки завершила работу без сообщения об успешном выполнении. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
ru: %1 в %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
ru: в табличной компоновке в расположении %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
ru: в табличной компоновке в режиме выделения в расположении %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
ru: в расположении %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
ru: в режиме выделения в расположении %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
ru[0]: %1 выбранный объект в табличной компоновке в расположении %2
ru[1]: %1 выбранных объекта в табличной компоновке в расположении %2
ru[2]: %1 выбранных объектов в табличной компоновке в расположении %2
ru[3]: %1 выбранный объект в табличной компоновке в расположении %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
ru[0]: %1 выбранный объект в табличной компоновке в режиме выделения в расположении %2
ru[1]: %1 выбранных объекта в табличной компоновке в режиме выделения в расположении %2
ru[2]: %1 выбранных объектов в табличной компоновке в режиме выделения в расположении %2
ru[3]: %1 выбранный объект в табличной компоновке в режиме выделения в расположении %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
ru[0]: %1 выбранный объект в расположении %2
ru[1]: %1 выбранных объекта в расположении %2
ru[2]: %1 выбранных объектов в расположении %2
ru[3]: %1 выбранный объект в расположении %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
ru[0]: %1 выбранный объект в режиме выделения в расположении %2
ru[1]: %1 выбранных объекта в режиме выделения в расположении %2
ru[2]: %1 выбранных объектов в режиме выделения в расположении %2
ru[3]: %1 выбранный объект в режиме выделения в расположении %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
ru: , ссылка на %1 в %2

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ru: Выберите один файл или папку, расположение которых должно быть скопировано.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть скопированы.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть скопированы.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть вырезаны.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ru: Выберите файлы и папки для создания их копий.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть перемещены.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть удалены в корзину.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ru: Выберите файлы и папки, которые должны быть удалены безвозвратно.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ru: Выберите файл или папку, которую следует переименовать. Выберите несколько объектов, чтобы выполнить пакетное переименование.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ru: Все действия выполняются от имени администратора, используйте с осторожностью.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ru: Режим выделения

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ru: Режим выделения: нажимайте на файлы и папки для их добавления в выделение или удаления из него

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ru: С правами администратора

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
ru: © Разработчики Dolphin, 2006–2025

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ru: Разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ru: Сопровождающий (в 2012-2014 годах) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ru: Сопровождающий (в 2012-2018 годах) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ru: Сопровождающий (в 2012-2021 годах) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ru: Сопровождающий (с 2021 года) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ru: Сопровождающий (с 2021 года) и разработчик (с 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ru: Сопровождающий и разработчик (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
ru: Введите путь к домашней папке

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ru: Команда…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ru: Подсчёт количества папок: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ru: Папок: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ru: Открытие папки…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ru: Сортировка…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ru: Для работы с находящимися под управлением системы файлами <application>Dolphin</application> требуется программа <application>%1</application>, но она не установлена.<nl/>Нажмите «%2» для установки <application>%1</application> или «%3» для отмены.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ru: Открываемый документ.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ru: Запустить Dolphin в новом окне.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ru: Запустить Dolphin в двухпанельном режиме.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
ru: Настроить Dolphin для работы с правами администратора.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ru: Запустить фоновую службу Dolphin (нужна только для интерфейса D-Bus).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ru: Выделить файлы и папки, указанные как аргументы.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
ru: Не рекомендуется запускать <application>Dolphin</application> с помощью <command>sudo</command>. Вместо этого следует воспользоваться <icode>%1</icode>.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
ru: Не удалось установить <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>Попробуйте выполнить установку <application>%1</application> вручную.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
ru: Не удалось найти пакет %1.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ru: 0 папок, 0 файлов

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ru[0]: %1 файл
ru[1]: %1 файла
ru[2]: %1 файлов
ru[3]: 1 файл

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ru[0]: Выбран %1 файл
ru[1]: Выбраны %1 файла
ru[2]: Выбраны %1 файлов
ru[3]: Выбран один файл

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ru[0]: %1 папка
ru[1]: %1 папки
ru[2]: %1 папок
ru[3]: 1 папка

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ru[0]: Выбрана %1 папка
ru[1]: Выбраны %1 папки
ru[2]: Выбраны %1 папок
ru[3]: Выбрана одна папка

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ru: Папка создана.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ru: Удаление выполнено.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ru: Dolphin не поддерживает открытие веб-страниц, поэтому будет запущен веб-браузер

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ru: Устанавливается приложение Filelight…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ru: Неверный протокол

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ru: Неверный протокол: «%1»

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ru: Ничего не найдено.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ru: Dolphin не поддерживает этот протокол, поэтому будет запущен приложение, назначенное по умолчанию

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ru: Копирование успешно завершено.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ru: Ссылка успешно создана.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ru: Успешно удалено в корзину.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ru: Перемещение успешно завершено.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ru: Переименование успешно завершено.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ru: Недопустимый путь «%1».

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ru: Путь пуст.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ru: Удаление в корзину выполнено.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ru: Обновление информации о версиях…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ru: свободно %1

[ctx: @info:status folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
ru: %1. %2 (%3)

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ru: Завершить выполнение действий от имени администратора

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ru: Скрыть панель фильтра

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ru: Сохранять фильтр при смене папок

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ru: Перенос фокуса ввода на панель точек входа и обратно.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
ru: Перенос фокуса клавиатуры на панель терминала и с неё.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ru: Закрыть панель поиска

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ru: Обновить вид

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ru: Поиск файлов и папок

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ru: Открыть панель фильтра

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ru[0]: Размер: %1 пиксел
ru[1]: Размер: %1 пиксела
ru[2]: Размер: %1 пикселов
ru[3]: Размер: %1 пиксел

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ru: Файлы резервных копий — это файлы с MIME-типом «application/x-trash», соответствующие следующим шаблонам имён файлов: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ru: свободно %1 из %2 (использовано %3%)
    Нажмите для просмотра сведений об использовании дискового пространства.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
ru: Эта папка доступна вам только для чтения.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ru: <para>Это действие показывает и скрывает панель <emphasis>сведений</emphasis> в правой части окна.</para><para>Если курсор мыши находится над объектом или несколько объектов выделены, то в этой панели отображается расширенные сведения о таких объектах, в противном случае выводится информация о текущей папке.<nl/>Если выделен один объект, то в панели показывается его миниатюра.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ru: <para>Команды <emphasis>Вырезать, Копировать</emphasis> и <emphasis>Вставить</emphasis> работают во многих приложениях и являются самыми часто используемыми командами. Именно поэтому клавиши, используемые в <emphasis>комбинациях клавиш</emphasis> вызова этих команд, расположены рядом друг с другом: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> и <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ru: <para>Переход в папку, которая содержит просматриваемую.</para><para>Все файлы и папки располагаются в иерархической <emphasis>файловой системе</emphasis>. На верхнем уровне этой иерархии расположен <emphasis>корневой каталог</emphasis>, который включает в себя все данные компьютера.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
ru: <para>Чтобы приложение могло выполнить какое-либо действие над файлами или папками, необходимо сначала <emphasis>выбрать</emphasis> их. Воспользуйтесь этим элементом управления для перехода в <emphasis>Режим выделения</emphasis> — для выбора будет достаточно один раз щёлкнуть по объекту.</para><para>Когда используется режим выделения, в нижней части окна отображается панель быстрого доступа с перечнем доступных действий над текущими выбранными объектами.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ru: <para>Это <emphasis>Строка меню</emphasis>. Строка меню содержит команды и параметры конфигурации. Для доступа к пунктам меню щёлкните левой кнопкой мыши по его заголовку.</para><para>Чтобы скрыть строку меню снимите отметку с флажка <interface>Настройка|Показать меню</interface>. Большая часть пунктов меню доступна после нажатия кнопки <interface>Меню</interface>, расположенной на <emphasis>панели инструментов</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ru: <para>Это панель <emphasis>Точки входа</emphasis>. Панель служит для перехода в расположения, которые были добавлены в закладки, а также к дискам и носителям, как подключённым к компьютеру, так и доступным по сети. Панель содержит раздел для быстрого поиска недавно изменённых файлов, а также файлов определённого типа.</para><para>Переход в выбранное расположение выполняется щелчком левой кнопкой мыши. Щелчок правой кнопкой позволяет открыть выбранное расположение в новой вкладке или в новом окне.</para><para>Новые элементы добавляются в панель перетаскиванием. Для сокрытия элемента или раздела панели служит соответствующий пункт в контекстном меню, доступном после щелчка правой кнопкой мыши. Для повторного показа элементов, скрытых таким образом, предназначен пункт контекстного меню <interface>Показать скрытые точки входа</interface>, доступный после щелчка правой кнопкой мыши по свободному месту панели</para>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ru: <para>Это <emphasis>Панель инструментов</emphasis>. Панель предназначена для быстрого выполнения часто используемых действий.</para><para>Панель может быть настроена: на панели могут быть размещены любые элементы, доступные в  <interface>Меню</interface> и в <interface>Строке меню</interface>. Для добавления элементов предназначен диалог, вызываемый выбором пункта <interface>Панели инструментов…</interface>. Этот пункт доступен в контекстном меню, а также в <interface>Меню</interface>.</para><para>Расположение панели и внешний вид элементов могут быть настроены в контекстном меню.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ru: <para>Это панель <emphasis>терминала</emphasis>. Текущая папка терминала всегда соответствует текущей папке в панели, что может использоваться для перехода между папками.</para><para>Использование терминала, как правило, не требуется, но может быть полезно опытным пользователям. Для получения дополнительных сведений о терминалах обратитесь к справке приложения терминала, например Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ru: <para>Это действие открывает <emphasis>терминалы</emphasis> папках выбранных объектов.</para><para>Чтобы получить дополнительную информацию об использовании терминалов, обратитесь к справке приложения терминала.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ru: <para>Это действие открывает <emphasis>терминал</emphasis> в текущей папке.</para><para>Чтобы получить дополнительную информацию об использовании терминалов, обратитесь к справке приложения терминала.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ru: <para>Этот пункт меню служит для перехода на <emphasis>веб-страницу</emphasis>, на которой возможно поддержать сообщество <emphasis>KDE</emphasis> для продолжения разработки этого приложения и множества других проектов.</para><para>Пожертвование — самый простой и быстрый способ поддержки сообщества KDE и разрабатываемых им проектов. Проекты KDE распространяются бесплатно, но серверы, организация встреч участников и многое другое моменты требуют финансовых затрат.</para><para>Для управления финансами сообщества KDE служит некоммерческая организация <emphasis>KDE e.V.</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ru: <para>Это действие открывает предпочитаемый инструмент поиска в текущей папке .</para><para>Для настройки этого меню служит кнопка <emphasis>Другие инструменты поиска</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ru: <para>Этот пункт меню служит для открытия диалога, позволяющего настроить набор кнопок, расположенных на <emphasis>Панели инструментов</emphasis>.</para> <para>Все пункты, которые содержатся в <interface>меню</interface>, также могут быть размещены на панели инструментов. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ru: <para>В этом окне приведён список <emphasis>комбинаций клавиш</emphasis>.<nl/>Тут возможно задать комбинации клавиш, которые при одновременном нажатии приведут к выполнению определённого действия. В этом приложении возможно настроить комбинации клавиш для всех возможных действий.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ru: <para>Этот пункт меню вызывает окно с инструкциями по отправке сообщений об ошибках или недочётах в этом приложении или другой программе KDE.</para><para>Качественные сообщения об ошибках очень ценны. Рекомендации по созданию полезных отчётов об ошибках приведены <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>на этой странице</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ru: <para>Если курсор мыши находится над объектом или несколько объектов выделены, то в этой панели отображаются расширенные сведения о таких объектах, в противном случае выводится информация о текущей папке.<nl/>Если выделен один объект, то в панели показывается его миниатюра.</para><para>Для настройки сведений, которые представлены в этой панели, служит соответствующий пункт контекстного меню.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ru: <para>В этой панели папки <emphasis>файловой системы</emphasis> представлены в режиме <emphasis>иерархического просмотра</emphasis>.</para><para>Для перехода в папку служит щелчок левой кнопкой мыши. Нажатие на стрелку, расположенную слева от папки, позволяет просмотреть вложенные в неё папки. Эти действия позволяют быстро перемещаться между любыми папками.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
ru: <para>Это действие осуществляет выбор между наличием <emphasis>Строки меню</emphasis> и кнопки <interface>%1</interface>. Оба элемента интерфейса содержат по большей части одинаковые действия и параметры настройки.</para> <para>Строка меню занимает больше места, но предоставляет быстрый и удобно организованный доступ ко всем действиям, которые может выполнить приложение.</para> <para>Кнопка <interface>%1</interface> более компактна, она предоставляет упрощённый перечень действий, из-за чего на вызов более сложных действий придётся потратить больше времени.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ru: <para>Это действие показывает и скрывает панель <emphasis>точки входа</emphasis> в левой части окна.</para><para>Панель позволяет переходить в избранные папки, открывать диски и носители, как подключённые к компьютеру, так и доступные по сети. Также панель содержит разделы для поиска недавно сохранённых файлов или поиска файлов заданного типа.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ru: <para>Это действие показывает и скрывает панель <emphasis>терминала</emphasis> внизу окна.<nl/>Текущая папка терминала всегда соответствует текущей папке в панели, что может использоваться для перехода между папками.</para><para>Использование терминала, как правило, не требуется, но может быть полезно опытным пользователям. Для получения дополнительных сведений о терминалах обратитесь к справке приложения терминала, например Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ru: <para>Для показа или сокрытия панелей используйте пункты меню <interface>Меню|Панели</interface> или <interface>Вид|Панели</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
ru: <para>При включении этого параметра будут видны <emphasis>скрытые</emphasis> файлы и папки. Для показа скрытых файлов и папок используется полупрозрачный шрифт.</para><para>Скрытые объекты отличаются только тем, что их имя начинается с точки («.»). Как правило, пользователю не требуется доступ к таким объектам.</para><para>Объекты также могут быть скрыты, если их имена перечислены в текстовом файле с именем «.hidden». Кроме того, можно скрыть файлы с типом MIME «application/x-trash» (например, файлы резервных копий) путём включения соответствующего параметра: «Настроить Dolphin > Вид > Общие».</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
ru: Переход в <filename>Домашнюю папку</filename>.<nl/>У каждого из пользователей есть своя <filename>Домашняя папка</filename>, в которой сохраняются личные файлы и данные, в том числе данные приложений, созданные этим пользователем.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
ru: Если используется двухпанельный режим просмотра, это действие откроет активную панель в новом окне.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
ru: Время последнего изменения свойств

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ru: Это действие добавляет выбранную папку на панель «Точки входа».

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ru: Это действие закрывает активную вкладку. Если других вкладок нет, будет закрыто окно программы.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
ru: Это действие выполняет безвозвратное удаление выбранных объектов. Удалённые таким образом объекты не могут быть восстановлены обычными средствами.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ru: Это действие показывает в соответствующей панели все точки входа, которые были скрыты. Скрытые точки входа будут показаны полупрозрачными, если не снять с них отметку «скрыть».

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ru: Это действие группирует файлы и папки по первой букве их имён.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
ru: Это действие выполняет перемещение выбранных объектов в <filename>корзину</filename>.<nl/>Корзина — это временное хранилище объектов, откуда они могут быть удалены для освобождения дискового пространства.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ru: Это действие создаёт новую <emphasis>вкладку</emphasis> с текущим расположением и режимом просмотра. <nl/>Вкладки позволяют быстро переключаться между различными расположениями внутри одного окна. Между вкладками возможно перетаскивать объекты.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ru: Это действие создаёт точную копию текущего окна, включая расположение.<nl/>Между окнами возможно перетаскивать объекты.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ru: Это действие открывает диалог настройки режима просмотра папок.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ru: Этот пункт меню открывает окно, в котором содержится информация о версии приложения, его лицензировании, используемых библиотеках и разработчиках.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ru: Этот пункт меню открывает окно настройки, которое позволяет настроить поведение этого приложения. Значение параметров описано в главе «Настройка диспетчера файлов Dolphin», которое может быть открыто из пункта меню <emphasis>Справка|Руководство пользователя Dolphin</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ru: Этот пункт меню открывает окно с информацией о <emphasis>KDE</emphasis>. Сообщество KDE — это люди, которые стоят за этими свободными программами.<nl/>Если вы используете это приложение и хотите узнать больше о KDE, ознакомьтесь с этой страницей.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
ru: Это действие открывает внизу окна <emphasis>панель фильтра</emphasis>.<nl/> Поле ввода текста позволяет создать фильтр для отбора файлов и папок в просматриваемой панели.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ru: Этот параметр определяет режим просмотра. В настоящее время может принимать значения: значки (0), таблица (1), столбцы (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
ru: Определяет используемую версию параметров просмотра.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ru: Этот параметр определяет, по каким атрибутам (имя, размер, дата и так далее) должна производиться сортировка.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
ru: Это действие выполняет переименование выбранных объектов. <nl/> Переименование множества объектов приведёт к тому, что их имена будут различаться только номерами.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ru: Это действие служит для выделения всех объектов в текущем расположении.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ru: Это действие позволяет <emphasis>блокировать</emphasis> и <emphasis>разблокировать</emphasis> панели.<nl/>Разблокированные панели могут быть перетащены внутри окна и закрыты соответствующей кнопкой.<nl/>Заблокированные панели выглядят более аккуратно.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ru: Это действие включает режим редактирования строки адреса и позволяет быстро вводить нужный адрес.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ru: Это действие переключает <emphasis>строку адреса</emphasis> в режим редактирования, что позволяет ввести желаемый путь.<nl/>В режим редактирования также возможно переключиться щелчком в области правее от строки, в которой показан текущий путь. Чтобы переключиться обратно в текстовый вид, следует подтвердить введённый путь клавишей Enter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ru: Это действие показывает и скрывает панель <emphasis>папок</emphasis> в левой части окна.<nl/><nl/>В этой панели папки <emphasis>файловой системы</emphasis> представлены в режиме <emphasis>иерархического просмотра</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ru: Это действие отменяет последнее изменение, выполненное над файлами или папками.<nl/>Могут быть отменены следующие изменения: <interface>создание</interface>, <interface>переименование</interface> и <interface>перемещение</interface> в другое расположение или в <filename>корзину</filename>.<nl/>Для изменений, которые не могут быть отменены, запрашиваются дополнительные подтверждения.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ru: При включении этой функции значки будут выбраны в зависимости от типа содержимого файла или папки.<nl/> Например, для файла с изображением вместо значка будет показана уменьшенная копия этого изображения.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ru: Если этот параметр включён, скрытые файлы (начинающиеся с «.»), будут показываться в списке файлов.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ru: Если этот параметр включён, содержимое файла показывается в виде миниатюры

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ru: Если этот параметр включён, объекты группируются по полю сортировки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ru: Этот пункт меню служит для изменения языка интерфейса приложения.<nl/>В меню возможно назначить резервные языки, которые будут использованы при отсутствии перевода элементов интерфейса на основной язык.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
ru: <para>Это действие служит для выбора режима просмотра, в котором папки и файлы компактно представлены в виде значков с подписями, расположенными сбоку.</para><para>Этот режим удобен для просмотра папок с большим количеством вложенных объектов.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ru: Это действие копирует выделенные элементы из <emphasis>активной</emphasis> панели в неактивную. (Функция доступна только в двухпанельном режиме).

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
ru: <para>Это действие служит для выбора режима просмотра, в котором наглядно представлены различные свойства папок и файлов.</para> <para>Для сортировки по полю свойства нажмите на заголовок таблицы, повторное нажатие меняет порядок сортировки на обратный. Для выбора свойств, отображаемых в этом режиме, щёлкните правой кнопкой мыши по заголовку таблицы.</para> <para>Этот режим позволяет просматривать содержимое других папок без перехода в них, для этого нажмите на символ «>», расположенный слева от значка папки. Таким образом возможно просматривать содержимое нескольких папок одновременно.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ru: <para>Это действие служит для выбора режима просмотра, в котором файлы и папки представлены в виде значков. Этот режим позволяет наглядно разделить папки и файлы, а также наглядно разделить файлы <emphasis>различных типов</emphasis>.</para><para>Этот режим удобен для просмотра изображений при включённом параметре <interface>Показывать миниатюры</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ru: Это действие перемещает выделенные элементы из <emphasis>активной</emphasis> панели в неактивную. (Функция доступна только в двухпанельном режиме).

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
ru: <para>Это <emphasis>строка состояния</emphasis>. По умолчанию строка состояния содержит три объекта: <list><item><emphasis>Текстовое поле</emphasis>, показывающее количество и размер выбранных объектов. Если выбран только один объект, также показывается его имя.</item><item><emphasis>Ползунок масштаба</emphasis>, позволяющий настроить размер значков в области просмотра.</item><item><emphasis>Информация о свободном месте</emphasis> на текущем устройстве хранения данных.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
ru: Циклический перебор всех режимов просмотра.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ru: Это действие копирует выделенные объекты в <emphasis>буфер обмена</emphasis>.<nl/>Для копирования объектов из буфера обмена в новое место служит действие <emphasis>вставить</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ru: Это действие копирует в буфер обмена расположение первого выделенного элемента.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ru: Это действие копирует выделенные объекты в <emphasis>буфер обмена</emphasis>.<nl/>Для перемещения объектов из буфера обмена в новое место служит действие <emphasis>вставить</emphasis>, после чего объекты будут удалены из их исходного размещения.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
ru: <para>Этот инструмент служит для поиска файлов и папок с помощью <emphasis>панели поиска</emphasis>. В панели поиска возможно задавать условия и параметры поиска нужных объектов.</para><para>Для получения дополнительной информации о параметрах поиска используйте вызов справки из панели поиска.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
ru: <para>Это действие служит для поиска файлов и папок. Введите <emphasis>слово для поиска</emphasis> и задайте параметры поиска используя кнопки, расположенные ниже: <list><item>Кнопки «Имена файлов» и «Содержимое» позволяют определить тип поиска: выполнять поиск только по именам файлов или по их содержимому.<nl/>Поиск по содержимому недоступен для изображений, звуковых файлов и файлов видео.</item> <item>Кнопки «В этой папке» и «В домашней папке» позволяют определить область поиска: внутри текущей или домашней папки соответственно.</item><item>Кнопка «Другие инструменты поиска» содержит вложенное меню, позволяющее использовать для поиска сторонние программы.</item><item>Кнопки, расположенные строкой ниже, позволяют задать фильтр для результатов поиска по типу файлов, дате изменения и оценке.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ru: Переход в папку, просмотренную перед текущей.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ru: Отменяет действие <interface>Переход|Назад</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ru: <para>Этот пункт меню открывает руководство пользователя этого приложения. В нём рассказывается о работе всех частей <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Чтобы ознакомиться с дополнительными возможностями диспетчера файлов <emphasis>Dolphin</emphasis>, обратитесь к <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>базе знаний пользователей KDE</link>.</para>.

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
ru: Это действие заменит список выделенных объектов объектами, которые <emphasis>не были</emphasis> выделены.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ru: <para>Здесь указано расположение файлов и папок, показанных в основной панели.</para> <para>Имя текущей папки указано в конце этой строки справа, а левее имени текущей папки последовательно перечислены папки, содержащие текущую. Вся эта строка называется <emphasis>путём к текущей папке</emphasis>.</para> <para>Этот интерактивный путь более мощный, чем можно было бы ожидать. Информация об основных и расширенных функциях адресной строки приведена в <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>документации</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ru: <para>Это область просмотра <emphasis>папок</emphasis> и <emphasis>файлов</emphasis>, находящихся в расположении, показанном выше в <interface>строке адреса</interface>. Это основная область приложения, которая предназначена для выбора и использования файлов.</para> <para>Чтобы ознакомиться с расширенным руководством по приложению Dolphin, расположенном в <emphasis>Базе знаний пользователей KDE</emphasis>, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management/ru'> перейдите по этой ссылке</link>.</para><para>Чтобы просмотреть краткое описание всех возможностей области просмотра в <emphasis>Руководстве пользователя</emphasis>, <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>нажмите здесь</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ru: Это действие копирует объекты из <emphasis>буфера обмена</emphasis> в просматриваемую папку.<nl/>Если такие объекты были добавлены в буфер обмена действием <emphasis>вырезать</emphasis>, то после копирования они будут удалены из исходной папки.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ru: Это действие отображает в новом окне все свойства выбранных объектов.<nl/>Если не выбран ни один объект, то будут показаны свойства текущей папки.<nl/>В открывшемся окне возможно настраивать дополнительные свойства объектов, например, задавать права доступа для чтения и записи.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ru: Это действие закрывает это окно.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
ru: <para>Это действие обновляет содержимое панели.</para> <para>Если содержимое папки было изменено, после обновления будет показано её актуальное состояние.</para> <para>При использовании двух-панельного режима просмотра будет обновлена только активная панель.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
ru: <para>Двухпанельный режим просмотра разделяет текущее окно на две створки. Этот режим позволяет одновременно просматривать содержимое двух папок и перемещать объекты между ними.</para> <para>Расположение, которое не является текущим, будет слегка затемнено.</para> При повторном нажатии на эту кнопку, одна из створок разделённого окна будет закрыта.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ru: Это действие открывает вкладку, закрытую последней.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ru: <para>Это кнопка вызова той самой возможности получения справки, которая используется прямо сейчас! Нажмите её, а затем щёлкните по любому компоненту приложения, чтобы получить ответ на вопрос «Что это?». Указатель мыши станет выглядеть по-другому, если для выбранного компонента нет справочной информации.</para><para>Доступны два источника справочной информации: <link url='help:/dolphin/index.html'>Руководство пользователя Dolphin</link>, а также раздел <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>Пользовательская база знаний KDE</link>.</para><para>Функция «Что это?» недоступна в большинстве других окон, поэтому не стоит рассматривать её как источник справочной информации.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ru: Это действие увеличивает размер значков.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ru: Это действие уменьшает размер значков.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ru: Это действие устанавливает заданный по умолчанию размер значков.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ru: 1 и выше

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ru: 2 и выше

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ru: 3 и выше

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ru: 4 и выше

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ru: Любая дата

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ru: Оценка не важна

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ru: Любой тип

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ru: Звуковые файлы

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
ru: Столбцы

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ru: Настраиваемая команда

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ru: Таблица

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ru: Документы

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ru: Папки

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ru: Наивысшая оценка

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ru: Значки

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ru: Изображения

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
ru: Ничего не делать

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ru: В этом месяце

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ru: На этой неделе

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ru: В этом году

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ru: Видеозаписи

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ru: Вчера

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ru: Другой шрифт

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ru: Системный шрифт

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ru: Огромная

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ru: Большая

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ru: Средняя

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ru: Маленькая

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ru: Не ограничено

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ru: Большая

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ru: Средняя

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ru: Маленькая

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ru: Не ограничено

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: @item:inmenu]
en: %1: %2
ru: %1 ➤ %2

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ru: Показать скрытые точки входа

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ru[0]: %1 объект
ru[1]: %1 объекта
ru[2]: %1 объектов
ru[3]: %1 объект

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ru: выполнение,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ru: нет доступа

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ru: чтение,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ru: запись,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ru[0]: Выбран %1 объект
ru[1]: Выбраны %1 объекта
ru[2]: Выбраны %1 объектов
ru[3]: Выбран %1 объект

[ctx: @label]
en: Accessed
ru: Дата доступа

[ctx: @label]
en: Additional Information
ru: Дополнительные сведения

[ctx: @label]
en: Album
ru: Альбом

[ctx: @label]
en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

[ctx: @label]
en: Audio
ru: Звуковые файлы

[ctx: @label]
en: Author
ru: Автор

[ctx: @label]
en: Bitrate
ru: Битрейт

[ctx: @label]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @label]
en: Created
ru: Дата создания

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ru: Дата съёмки

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ru: Дата удаления

[ctx: @label]
en: Document
ru: Документ

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ru: Источник в Интернете

[ctx: @label]
en: Duration
ru: Длительность

[ctx: @label]
en: File Extension
ru: Расширение файла

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ru: Частота кадров

[ctx: @label]
en: Genre
ru: Жанр

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
ru: Группировка

[ctx: @label]
en: Header column widths
ru: Ширины столбцов

[ctx: @label]
en: Height
ru: Высота

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
ru: Показывать скрытые файлы

[ctx: @label]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: @label]
en: Line Count
ru: Количество строк

[ctx: @label]
en: Link Destination
ru: Адрес ссылки

[ctx: @label]
en: Modified
ru: Дата изменения

[ctx: @label]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
ru: Порядок сортировки файлов

[ctx: @label]
en: Orientation
ru: Расположение

[ctx: @label]
en: Other
ru: Другое

[ctx: @label]
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: @label]
en: Page Count
ru: Количество страниц

[ctx: @label]
en: Path
ru: Полный путь

[ctx: @label]
en: Permissions
ru: Права доступа

[ctx: @label]
en: Previews shown
ru: Показывать миниатюры

[ctx: @label]
en: Properties last changed
ru: Последнее изменение свойств

[ctx: @label]
en: Publisher
ru: Издатель

[ctx: @label]
en: Rating
ru: Оценка

[ctx: @label]
en: Release Year
ru: Год выпуска

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
ru: При сортировке файлов и папок сначала показывать папки

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
ru: Показывать скрытые файлы и папки в конце списка

[ctx: @label]
en: Size
ru: Размер

[ctx: @label]
en: Sort files by
ru: Сортировать файлы по

[ctx: @label]
en: Tags
ru: Метки

[ctx: @label]
en: Title
ru: Название

[ctx: @label]
en: Track
ru: Дорожка

[ctx: @label]
en: Type
ru: Тип

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
ru: Используйте {path}, чтобы передать расположение текущей папки. Пример: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
ru: Группа пользователя

[ctx: @label]
en: Version
ru: Версия

[ctx: @label]
en: Video
ru: Видео

[ctx: @label]
en: View Mode
ru: Режим просмотра

[ctx: @label]
en: Visible roles
ru: Показывать дополнительные сведения

[ctx: @label]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: @label]
en: Word Count
ru: Количество слов

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ru: Размеры

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ru: Выберите сведения, которые вы хотите видеть:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ru: Папки:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ru: Панель сведений:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ru: Открытие папок:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ru: Окно:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ru: Размер значков по умолчанию:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ru: Шрифт надписей:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ru: Ширина надписей:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ru: Максимальное количество строк:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ru: Максимальная ширина:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ru: Размер миниатюр:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ru: Сортировка:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ru: Режим просмотра:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
ru: Показывать миниатюры файлов

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ru: Поиск…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ru: Действия, включаемые в контекстные меню файлов и папок:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ru: Открывать при запуске:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ru: Пункты «Копировать в» и «Переместить в»

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ru: Проигрывать медиафайлы

[ctx: @option:check]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @option:check]
en: Disabled
ru: Отключить

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
ru: Больше не предупреждать

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ru: Раскрываемые папки

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ru: Открывать архивы как папки

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ru: Показывать папки перед файлами

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ru: Показывать скрытые объекты в конце

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ru: Разбивать на группы в соответствии с режимом сортировки

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ru: Показывать сведения об объекте при наведении

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ru: Показывать при наведении

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ru: Миниатюры вместо значков

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ru: Показывать миниатюры

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ru: Показывать миниатюры файлов

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ru: Показывать переключатель выделения на значке

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ru: Показывать ползунок масштаба

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
ru: Использовать краткий формат даты, пример: «%1»

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
ru: Использовать &полный формат даты, пример: «%1»

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ru: Использовать эти параметры по умолчанию

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ru: При закрытии окон с несколькими вкладками

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ru: При одновременном открытии множества папок

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ru: При одновременном открытии множества терминалов

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
ru: При начале или завершении выполнения действий с правами администратора

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ru: При закрытии, если в панели терминала выполняется приложение

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ru: При полном удалении файлов и папок

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ru: При очистке корзины

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ru: При удалении в корзину файлов и папок

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ru: Открывать все папки в новых вкладках единого окна приложения

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ru: Двухпанельный режим

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ru: Строка адреса в редактируемом виде

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ru: Полный путь в заголовке окна

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ru: Полный путь в строке адреса

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ru: Панель фильтра

[ctx: @option:radio]
en: Full width
ru: Полная ширина

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ru: Использовать индивидуальные режимы просмотра для каждой папки

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ru: Открывать домашнюю папку при запуске

[ctx: @option:radio]
en: Small
ru: Маленькая

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ru: Использовать общий режим просмотра для всех папок

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ru: всем папкам

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ru: текущей папке

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ru: текущей папке и вложенным папкам

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ru: Папки, вкладки и окна последнего сеанса

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ru: Щелчком по строке в любом месте

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ru: Щелчком по значку или имени файла

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ru: <para>Установка дополнительного программного обеспечения для просмотра статистики<nl/>использования дискового пространства и выявления больших файлов и папок.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
ru: Диспетчер файлов

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ru: Очистка места на диске

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ru: Результаты поиска «%1»

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ru: Дополнительные сведения

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ru: Применить к:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ru: Запрашивать подтверждение в Dolphin:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ru: Запрашивать подтверждение во всех приложениях KDE:

[ctx: @title:group]
en: Background:
ru: Задний план области файлов

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ru: Просмотр:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ru: Контекстное меню

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ru: Формат дат:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ru: Режим просмотра:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ru: Размер папок:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ru: Локальное хранилище:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ru: Разное:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
ru: Открывать файлы и папки:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ru: Открывать новые вкладки:

[ctx: @title:group]
en: Others
ru: Все остальные

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ru: Просмотр прав доступа:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ru: Сетевое хранилище:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ru: Показывать миниатюры следующих типов файлов:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ru: Режим сортировки:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ru: Разделяемая область просмотра:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
ru: Строка состояния:

[ctx: @title:group]
en: Trash
ru: Корзина

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ru: Обратная связь

[ctx: @title:group]
en: View
ru: Вид

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ru: При открытии исполняемого файла:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ru: В этом месяце

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ru: Неделю назад

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ru: Три недели назад

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ru: Две недели назад

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ru: Вчера

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ru: 'Ранее в' MMMM yyyy 'года'

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ru: 'Неделю назад' (MMMM yyyy 'года')

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ru: 'Три недели назад' (MMMM yyyy 'года')

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ru: 'Две недели назад' (MMMM yyyy 'года')

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ru: 'Вчера' (MMMM yyyy 'года')

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
ru: dddd (MMMM yyyy 'года')

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ru: Владелец: %1 | Группа: %2 | Остальные: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ru: Интерфейс

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ru: Большие

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ru: Папки

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ru: Средние

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ru: Маленькие

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
ru: MMMM yyyy 'года'

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ru: &Закладки

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ru: Панель инструментов

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
ru: Строка адреса

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ru: Выделение

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ru: Сервис

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ru: Создать

[ctx: @title:tab]
en: Compact
ru: Столбцы

[ctx: @title:tab]
en: Details
ru: Таблица

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ru: Значки

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ru: Поведение

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ru: Подтверждения

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ru: Папки &и вкладки

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ru: Общие

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ru: Панели

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ru: Миниатюры

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ru: Строки состояния и адреса

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ru: Содержимое

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ru: Применение параметров режимов просмотра

[ctx: @title:window]
en: Configure
ru: Настройка

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ru: Подтверждение

[ctx: @title:window]
en: Folders
ru: Папки

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ru: Как использовать права администратора

[ctx: @title:window]
en: Information
ru: Сведения

[ctx: @title:window]
en: Places
ru: Точки входа

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
ru: Риски выполнения действий с правами администратора

[ctx: @title:window]
en: Select
ru: Выбор

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ru: Снятие выделения

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ru: Режим просмотра

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
ru: Терминал

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
ru: Переименование вкладки

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ru: Остановить загрузку

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ru: Формат даты можно выбрать в настройках

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
ru: Формат просмотра прав доступа можно выбрать в настройках. Доступные варианты: символический, числовой и комбинированный.

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ru: Действие, вызываемое при двойном щелчке по заднему плану области файлов

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ru: Укажите команду, которая будет выполнена при двойном щелчке по заднему плану области файлов

en: Actions for %1
ru: Действия для %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ru: После добавления точки в начало имени, файл будет скрыт.
    Продолжить переименование?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ru: После добавления точки в начало имени, папка будет скрыта.
    Продолжить переименование?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ru: Также скрывать файлы, имеющие MIME-тип application/x-trash

en: Always ask
ru: Всегда спрашивать

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ru[0]: Открыть %1 объект?
ru[1]: Открыть %1 объекта?
ru[2]: Открыть %1 объектов?
ru[3]: Открыть объект?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ru[0]: Открыть %1 окно терминала?
ru[1]: Открыть %1 окна терминала?
ru[2]: Открыть %1 окон терминала?
ru[3]: Открыть окно терминала?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ru: Запрашивать подтверждение при закрытии окна если в панели терминала выполняется программа.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ru: Запрашивать подтверждение при закрытии окна с более чем одной вкладкой.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ru: Запрашивать подтверждение при одновременном открытии множества папок.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ru: Запрашивать подтверждение при одновременном открытии множества терминалов.

en: Auto-Play media files
ru: Проигрывать медиафайлы

en: Automatic scrolling
ru: Автоматическая прокрутка

en: Browse through archives
ru: Работа с архивами как с обычными папками

en: C&lose Current Tab
ru: Зак&рыть текущую вкладку

[ctx: Can be used to script translation of "'Earlier on' MMMM, yyyy" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январе' 'февраля' 'феврале' 'марта' 'марте' 'апреля' 'апреле' 'мая' 'мае' 'июня' 'июне' 'июля' 'июле' 'августа' 'августе' 'сентября' 'сентябре' 'октября' 'октябре' 'ноября' 'ноябре' 'декабря' 'декабре']

[ctx: Can be used to script translation of "'One Week Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январь' 'февраля' 'февраль' 'марта' 'март' 'апреля' 'апрель' 'мая' 'май' 'июня' 'июнь' 'июля' 'июль' 'августа' 'август' 'сентября' 'сентябрь' 'октября' 'октябрь' 'ноября' 'ноябрь' 'декабря' 'декабрь']

[ctx: Can be used to script translation of "'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январь' 'февраля' 'февраль' 'марта' 'март' 'апреля' 'апрель' 'мая' 'май' 'июня' 'июнь' 'июля' 'июль' 'августа' 'август' 'сентября' 'сентябрь' 'октября' 'октябрь' 'ноября' 'ноябрь' 'декабря' 'декабрь']

[ctx: Can be used to script translation of "'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январь' 'февраля' 'февраль' 'марта' 'март' 'апреля' 'апрель' 'мая' 'май' 'июня' 'июнь' 'июля' 'июль' 'августа' 'август' 'сентября' 'сентябрь' 'октября' 'октябрь' 'ноября' 'ноябрь' 'декабря' 'декабрь']

[ctx: Can be used to script translation of "'Yesterday' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январь' 'февраля' 'февраль' 'марта' 'март' 'апреля' 'апрель' 'мая' 'май' 'июня' 'июнь' 'июля' 'июль' 'августа' 'август' 'сентября' 'сентябрь' 'октября' 'октябрь' 'ноября' 'ноябрь' 'декабря' 'декабрь']

[ctx: Can be used to script translation of "MMMM, yyyy" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'Январь' 'февраля' 'Февраль' 'марта' 'Март' 'апреля' 'Апрель' 'мая' 'Май' 'июня' 'Июнь' 'июля' 'Июль' 'августа' 'Август' 'сентября' 'Сентябрь' 'октября' 'Октябрь' 'ноября' 'Ноябрь' 'декабря' 'Декабрь']

[ctx: Can be used to script translation of "dddd (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs %1 'января' 'январь' 'февраля' 'февраль' 'марта' 'март' 'апреля' 'апрель' 'мая' 'май' 'июня' 'июнь' 'июля' 'июль' 'августа' 'август' 'сентября' 'сентябрь' 'октября' 'октябрь' 'ноября' 'ноябрь' 'декабря' 'декабрь' 'понедельник' 'Понедельник' 'вторник' 'Вторник' 'среда' 'Среда' 'четверг' 'Четверг' 'пятница' 'Пятница' 'суббота' 'Суббота' 'воскресенье' 'Воскресенье']

[ctx: Can be used to script translation of "dddd"with context @title:group Date]
en: %1
ru: %1|/|$[replace-pairs-exact %1 'понедельник' 'Понедельник' 'вторник' 'Вторник' 'среда' 'Среда' 'четверг' 'Четверг' 'пятница' 'Пятница' 'суббота' 'Суббота' 'воскресенье' 'Воскресенье']

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ru: Выберите режим сортировки: естественная алфавитно-числовая либо по алфавиту с или без учёта регистра

en: Choose what to see on each file or folder:
ru: Выбор показываемых сведений о файле или папке:

en: Close the view in focus when turning off split view
ru: Закрывать активную панель при отключении двухпанельного режима

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ru: Текущее расположение было изменено, файл <filename>%1</filename> более недоступен.

en: Custom Action
ru: Другое действие

en: Date display format
ru: Формат даты

en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ru: Изменить размер значков файлов

en: Disk Usage Statistics - all devices
ru: Использование диска — все устройства

en: Disk Usage Statistics - current device
ru: Использование диска — текущее устройство

en: Disk Usage Statistics - current folder
ru: Использование диска — текущая папка

en: Do not ask again
ru: Не задавать больше этот вопрос

en: Do not show any directory size
ru: Не показывать размер каталога

en: Empties Trash to create free space
ru: Очистка корзины для освобождения места на диске

en: Empty Recently Closed Tabs
ru: Очистить список закрытых вкладок

en: Enabled plugins
ru: Включённые модули

en: Enlarge Small Previews
ru: Растягивать слишком маленькие миниатюры

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ru: Введите URL сервера (smb://[IP-адрес])

en: Expandable folders
ru: Раскрываемые папки

en: Filter…
ru: Фильтр…

en: Folder is empty
ru: В этой папке ничего нет.

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ru: Параметры запуска изменены (внутренний параметр, используемый приложением)

en: Hidden files shown
ru: Показывать скрытые файлы

en: Hide this File?
ru: Скрыть файл?

en: Hide this Folder?
ru: Скрыть папку?

en: Highlight entire row
ru: Выделять всю строку

en: Home URL
ru: Путь к домашней папке

en: How we display the size of directories
ru: Отображение размера каталогов

en: Icon size
ru: Размер значков

en: Install Konsole
ru: Установить Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
ru: Внутренняя версия конфигурации Dolphin. Этот параметр, как правило, используется для служебных целей: определения факта выполнения обновлённой версии приложения, переноса удалённых или переименованных параметров конфигурации и т.п.

en: Left side padding
ru: Отступ слева

en: Limit folders panel to home directory if inside home
ru: Ограничивать панель папок домашней папкой

en: Loading canceled
ru: Открытие прервано

en: Loading…
ru: Открытие…

en: Location
ru: Расположение

en: Location bar:
ru: Строка адреса:

en: Lock the layout of the panels
ru: Заблокировать изменение внешнего вида панелей

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ru: Код максимальной ширины текста (0 означает отсутствие ограничения)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ru: Максимальное количество строк (0 означает отсутствие ограничения)

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
ru:  МиБ

en: New tab name:
ru: Новое имя вкладки:

en: New tab will be open after last one
ru: Новая вклада будет размещена за последней

en: New windows:
ru: Новые окна:

en: No Apple devices found
ru: Не найдено ни одного устройства Apple.

en: No Bluetooth devices found
ru: Не найдено ни одного устройства Bluetooth.

en: No MTP-compatible devices found
ru: Не найдено ни одного MTP-совместимого устройства.

en: No files tagged with "%1"
ru: Нет ни одного файла с меткой «%1»

en: No items matching the filter
ru: Не найдено ни одного объекта, соответствующего фильтру.

en: No items matching the search
ru: Не найдено ни одного объекта, соответствующего критерию поиска.

en: No recently used items
ru: Не найдено ни одного недавно открытого объекта.

en: No relevant network resources found
ru: Не найдено ни одного соответствующего сетевого ресурса.

en: No shared folders found
ru: Сетевая папка не содержит ни одного файла.

en: No tags
ru: Нет ни одной метки

en: Open %1
ru: Открыть %1

en: Open in application
ru: Открывать в приложении

en: Permissions style format
ru: Просмотр прав доступа

en: Place two views side by side
ru: Размещать две области просмотра рядом друг с другом

en: Position of columns
ru: Расположение столбцов

en: Preview size
ru: Размер миниатюр

en: Previews shown
ru: Показывать миниатюры

en: Recently Closed Tabs
ru: Недавно закрытые вкладки

en: Recursive directory size limit
ru: Ограничение вложенности для размера папки

en: Reload
ru: Обновить

en: Remember open folders and tabs
ru: Сохранять состояние папок и вкладок

en: Rename single items inline
ru: Не открывать отдельное окно для переименования одного объекта

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ru: Для переименования нескольких объектов всегда будет открыто отдельное диалоговое окно.

en: Right side padding
ru: Отступ справа

en: Run script
ru: Запускать сценарий

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ru: Запуск Dolphin от имени администратора может быть опасен. Будьте осторожны.

en: Search
ru: Поиск

en: Search for %1
ru: Поиск %1

en: Search for %1 in %2
ru: Поиск %1 в %2

en: Search…
ru: Поиск…

en: Select Action
ru: Действие выбора

en: Select Remote Charset
ru: Кодировка сервера

en: Select all items matching this pattern:
ru: Выделить все файлы по маске:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ru: Использовать или нет новую вкладку для для открытия папок при внешнем вызове Dolphin

en: Should the URL be editable for the user
ru: Допустить редактирование пути пользователем

en: Should the filter bar be shown
ru: Показывать панель фильтра

en: Should the full path be shown in the title bar
ru: Показывать полный путь в заголовке окна

en: Should the full path be shown inside the location bar
ru: Показывать полный путь в строке адреса

en: Should the view properties be used for all folders
ru: Использовать одинаковые параметры режима просмотра для всех папок

en: Show &Terminal Panel
ru: Показать панель &терминала

en: Show 'Add to Places' in context menu.
ru: Включить пункт «Добавить в точки входа» в контекстное меню

en: Show 'Copy Location' in context menu.
ru: Включить пункт «Копировать расположение» в контекстное меню

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ru: Включить пункты «Копировать в» и «Переместить в» в контекстное меню

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ru: Включить пункт «Копировать в другую панель» в контекстное меню

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ru: Включить пункт «Создать копию» в контекстное меню

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ru: Включить пункт «Переместить в другую панель» в контекстное меню

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ru: Включить пункт «Открыть в разделённом окне» в контекстное меню

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ru: Включить пункт «Открыть терминал» в контекстное меню

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ru: Включить пункты «Открыть в новой вкладке» и «Открыть в новых вкладках» в контекстное меню

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ru: Включить пункт «Открыть в новом окне» в контекстное меню

en: Show 'Sort By' in context menu.
ru: Включить пункт «Сортировка» в контекстное меню

en: Show 'View Mode' in context menu.
ru: Включить пункт «Режим просмотра» в контекстное меню

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
ru: Открывать панель вставки файлов при копировании или вырезании в режиме выделения с использованием нижней панели.

en: Show item information on hover
ru: Показывать сведения об объекте при наведении

en: Show item on hover
ru: Показывать при наведении

en: Show selection toggle
ru: При нажатии на значок переключать выделение

en: Show the content count
ru: Показывать количество объектов

en: Show the content size
ru: Показывать размер содержимого

en: Show zoom slider in the statusbar
ru: Показывать ползунок масштаба в строке состояния

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ru: Размер значков в панели «Точки входа» (-1 означает автоматическое определение размера)

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
ru: А-Я

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ru: Сначала с низкой оценкой

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ru: Сначала старые

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ru: Сначала маленькие

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ru: Сначала с высокой оценкой

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ru: Сначала большие

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ru: Сначала новые

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
ru: Я-А

en: Statusbar
ru: Строка состояния

en: Stop
ru: Остановить

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ru: Невозможно показать терминал, так как приложение Konsole не установлено. Установите приложение и откройте панель терминала ещё раз.

en: Text completion mode of the URL Navigator
ru: Автоматическое дополнение текста в строке адреса

en: Text width index
ru: Код ширины текста

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
ru: «%1»

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ru[0]: %1 объект
ru[1]: %1 объекта
ru[2]: %1 объектов
ru[3]: один объект

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ru[0]: %1 файл
ru[1]: %1 файла
ru[2]: %1 файлов
ru[3]: один файл

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ru: «%1», «%2», «%3» , «%4» и «%5»

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ru[0]: %1 папка
ru[1]: %1 папки
ru[2]: %1 папок
ru[3]: одна папка

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ru: «%1», «%2», «%3» и «%4»

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ru[0]: %1 выбранный объект
ru[1]: %1 выбранных объекта
ru[2]: %1 выбранных объектов
ru[3]: один выбранный объект

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ru[0]: %1 выбранный файл
ru[1]: %1 выбранных файла
ru[2]: %1 выбранных файлов
ru[3]: один выбранный файл

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ru[0]: %1 выбранная папка
ru[1]: %1 выбранные папки
ru[2]: %1 выбранных папок
ru[3]: одна выбранная папка

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ru: «%1», «%2» и «%3»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ru: «%1» и «%2»

en: The Trash was emptied.
ru: Корзина очищена.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ru: Программа «%1» всё ещё выполняется в панели терминала. Закрыть Dolphin?

en: Timestamp since when the view properties are valid
ru: Время изменения параметров режима просмотра

en: Trash Emptied
ru: Корзина очищена

en: Trash is empty
ru: В корзине ничего нет.

en: Unselect all items matching this pattern:
ru: Снять выделение файлов по данной маске:

en: Use auto-expanding folders for all view types
ru: Использовать раскрываемые папки во всех режимах просмотра

en: Use system font
ru: Использовать системный шрифт

en: Use tab for switching between right and left view
ru: Клавиша Tab переключает между двумя панелями

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ru: Масштаб:

en: View options:
ru: Параметры режима просмотра:

en: Warning
ru: Предупреждение

en: What
ru: Предмет поиска

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
ru: Если флажок снят, будет выполнено закрытие соседней области просмотра. Значок «Закрыть» всегда показывает, какая именно область просмотра (левая или правая) будет закрыта.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ru: Закрыть это окно со всеми открытыми вкладками?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ru: Внесённые изменения не сохранены. Следует ли их сохранить или отклонить?

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom To Default
ru: Установить значение масштаба по умолчанию.

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
ru: Режим выделения отключён

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
ru: Режим выделения включён

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
ru: Просмотр расположения

[ctx: action:button]
en: Content
ru: Содержимое

[ctx: action:button]
en: Filename
ru: Имена файлов

[ctx: action:button]
en: From Here
ru: В этой папке

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ru: В этой папке (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
ru: Ограничить область поиска папкой «%1» и её вложенными папками

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ru: Сохранить результаты поиска для быстрого доступа к ним в будущем

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
ru: Ограничить поиск домашней папкой и её вложенными папками

[ctx: action:button]
en: Your files
ru: В домашней папке

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ru: Набор параметров Dolphin.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ru: Количество доступных совместно используемых сетевых ресурсов

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ru: для файлов любого размера

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ru: никогда не использовать

en: if true we use short relative dates, if not short dates
ru: Если значение "true", то используется короткий относительный формат дат, если "false" - короткий формат

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ru: Точки входа

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ru: Параметры

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ru: При сокрытии скрытых файлов также скрывать файлы резервных копий

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ru: Открывать папки при перетаскивании

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ru: Не открывать отдельное окно для переименования одного объекта

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ru: Закрывать активную панель при отключении двухпанельного режима

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ru: Переключать активную панель клавишей Tab

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ru: После текущей вкладки

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ru: По алфавиту, без учёта регистра

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ru: По алфавиту, с учётом регистра

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ru: В конце панели вкладок

[ctx: option:radio]
en: Natural
ru: Естественная алфавитно-числовая сортировка

[ctx: option:radio]
en: Show no size
ru: Не показывать размер

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ru: Показывать количество объектов

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
ru: Показывать размер не более чем

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ru: Комбинированный (drwxr-xr-x (755))

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ru: Абсолютный («%1»)

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ru: Относительный («%1»)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ru: Числовой (755)

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ru: Символический (drwxr-xr-x)

en: pause
ru: Приостановить

en: play
ru: Воспроизвести

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ru: свободно %1 из %2 (использовано %3%)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ru: для файлов размером менее
