spectacle - en to ro translation catalogue (366 entries)

[ctx: 0 second delay]
en: No Delay
ro: Fără întârziere

[ctx: @action]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @action]
en: Copy Location
ro: Copiază amplasarea

[ctx: @action]
en: Export
ro: Exportă

[ctx: @action]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: @action]
en: Options
ro: Opțiuni

[ctx: @action]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: @action]
en: Save As…
ro: Salvează ca…

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
ro: Acceptă

[ctx: @action edit screenshot]
en: Edit…
ro: Modifică…

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Active Window
ro: Capturează fereastra activă

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Current Monitor
ro: Capturează monitorul actual

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Entire Desktop
ro: Capturează întregul birou

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Rectangular Region
ro: Capturează o regiune dreptunghiulară

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Selected Window
ro: Capturează fereastra aleasă

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Window Under Cursor
ro: Capturează fereastra de sub cursor

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle
ro: Lansează Spectacle

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle without capturing
ro: Lansează Spectacle fără a captura

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Region Recording
ro: Pornește/oprește înregistrarea regiunii

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Screen Recording
ro: Pornește/oprește înregistrarea ecranului

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Window Recording
ro: Pornește/oprește înregistrarea ferestrei

[ctx: @action in capture mode section]
en: Active Window
ro: Fereastra activă

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens
ro: Toate ecranele

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens (Scaled to same size)
ro: Toate ecranele (scalate la aceeași mărime)

[ctx: @action in capture mode section]
en: Current Screen
ro: Ecranul actual

[ctx: @action in capture mode section]
en: Full Screen
ro: Ecran complet

[ctx: @action in capture mode section]
en: Rectangular Region
ro: Regiune dreptunghiulară

[ctx: @action in capture mode section]
en: Select Window
ro: Alege fereastra

[ctx: @action in capture mode section]
en: Window Under Cursor
ro: Fereastra de sub cursor

[ctx: @action select new recording mode]
en: New Recording
ro: Înregistrare nouă

[ctx: @action select new screenshot mode]
en: New Screenshot
ro: Captură nouă

[ctx: @action start recording]
en: Record
ro: Înregistrează

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

[ctx: @action:button close inline notification]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @action:button open screenshot in other application]
en: Other Application…
ro: Altă aplicație…

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
ro: Săgeată

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
ro: Încețoșează

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
ro: Decupează

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
ro: Elipsă

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
ro: Linie liberă

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
ro: Evidențiator

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
ro: Număr

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
ro: Pixelează

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
ro: Dreptunghi

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
ro: Alege

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
ro: Linie

[ctx: @info]
en: An error occurred while attempting to record the screen.
ro: A intervenit o eroare la încercarea de a înregistra ecranul.

[ctx: @info]
en: An error occurred while taking a screenshot.
ro: A intervenit o eroare la preluarea capturii.

[ctx: @info]
en: Bad format for KWin screenshot: %1
ro: Format eronat pentru captura KWin: %1

[ctx: @info]
en: Bad height for KWin screenshot: %1
ro: Înălțime eronată pentru captura KWin: %1

[ctx: @info]
en: Bad width for KWin screenshot: %1
ro: Lățime eronată pentru captura KWin: %1

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
ro: Captura de ecran nu poate fi salvată deoarece crearea dosarului a eșuat:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
ro: Captura de ecran nu poate fi salvată deoarece crearea dosarului distant a eșuat:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Could not open file descriptor for reading KWin screenshot.
ro: Nu s-a putut deschide descriptorul de fișier pentru citirea capturii KWin.

[ctx: @info]
en: Found QR code with binary content.
ro: A fost găsit cod QR cu conținut binar.

[ctx: @info]
en: KWin Screencasting is not available.
ro: Difuzarea ecranului KWin nu e disponibilă.

[ctx: @info]
en: KWin screenshot request failed:
    %1
ro: Cererea de captură de la KWin a eșuat:
    %1

[ctx: @info]
en: Potentially relevant information:
    %1
ro: Informații potențial utile:
    %1

[ctx: @info]
en: QR Code found: %1
ro: Cod QR găsit: %1

[ctx: @info]
en: Screen recording is not available on X11.
ro: Înregistrarea ecranului nu e disponibilă pe X11.

[ctx: @info]
en: The screenshot has been copied to the clipboard.
ro: Captura de ecran a fost copiată în clipboard.

[ctx: @info]
en: The screenshot has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
ro: Captura de ecran a fost salvată ca <link url="%1">%2</link> și amplasarea acesteia a fost copiată în clipboard

[ctx: @info]
en: The screenshot was copied to the clipboard and saved as <link url="%1">%2</link>
ro: Captura de ecran a fost copiată în clipboard și salvată ca <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The screenshot was saved as <link url="%1">%2</link>
ro: Captura de ecran a fost salvată ca <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
ro: Legătura spre imaginea partajată (<a href="%1">%1</a>) a fost copiată în clipboard.

[ctx: @info]
en: The stream closed because a screen containing the target region changed in a way that disrupted the recording.
ro: Fluxul s-a închis deoarece un ecran ce conținea regiunea-țintă s-a modificat într-un mod ce a deranjat înregistrarea.

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target screen changed in a way that disrupted the recording.
ro: Fluxul s-a închis deoarece ecranul-țintă s-a modificat într-un mod ce a deranjat înregistrarea.

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target window changed in a way that disrupted the recording.
ro: Fluxul s-a închis deoarece fereastra-țintă s-a modificat într-un mod ce a deranjat înregistrarea.

[ctx: @info]
en: The video has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
ro: Videoclipul a fost salvat ca <link url="%1">%2</link> și amplasarea acestuia a fost copiată în clipboard

[ctx: @info]
en: The video location has been copied to the clipboard.
ro: Amplasarea fișierului video a fost copiată în clipboard.

[ctx: @info]
en: The video was saved as <link url="%1">%2</link>
ro: Videoclipul a fost salvat ca <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: There was a problem sharing the image: %1
ro: A intervenit o problemă cu partajarea imaginii: %1

[ctx: @info]
en: Unable to save recording. Could not move file to location: %1
ro: Nu se poate salva înregistrarea. Fișierul nu a putut fi mutat la amplasare: %1

[ctx: @info]
en: Unsupported KWin screenshot type metadata: %1
ro: Tip nesusținut de metadate pentru captura KWin: %1

[ctx: @info]
en: pipe2() failed for KWin screenshot: %1
ro: pipe2() a eșuat pentru captura KWin: %1

[ctx: @info basic crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
ro: Apăsați și trageți pentru a evidenția o regiune.

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
ro: Apăsați și trageți pentru a efectua selecția.
    Dublu clic pe selecție pentru a accepta și decupa.
    Clic drept pentru a anula selecția.

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a valid mode for --record
ro: %1 nu e un regim valid pentru --record

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Output file URL must be a valid URL with a file name
ro: Exportul filmului a eșuat: URL-ul fișierului de ieșire trebuie să fie URL valid cu denumire de fișier

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Temporary file URL must be an existing local file
ro: Exportul filmului a eșuat: URL-ul fișierului temporar trebuie să fie un fișier local existent

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: File URL is not a local file
ro: Înregistrarea a eșuat: URL-ul pentru fișier nu indică spre fișier local

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Output file URL is not a local file (%1)
ro: Înregistrarea a eșuat: URL-ul pentru fișier de ieșire nu e fișier local (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Temporary file URL is not a local file (%1)
ro: Înregistrarea a eșuat: URL-ul pentru fișier temporar nu e fișier local (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Unable to create folder (%1)
ro: Înregistrarea a eșuat: Dosarul nu poate fi creat (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: %1
ro: Alegerea ecranului a eșuat: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: No screen contained the mouse cursor position
ro: Alegerea ecranului a eșuat: Niciun ecran nu conținea poziția cursorului

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: %1
ro: Alegerea ferestrei a eșuat: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: No window found
ro: Alegerea ferestrei a eșuat: Nicio fereastră găsită

[ctx: @info:shell]
en: Screen recording canceled
ro: Înregistrare ecran anulată

[ctx: @info:shell]
en: Window recording canceled
ro: Înregistrare fereastră anulată

[ctx: @info:tooltip]
en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc).
    If disabled, the pop-up is captured along with the parent window
ro: Capturează numai fereastra contextuală actuală (cum ar fi un meniu, indiciu, etc.).
    Dacă e dezactivată, contextul e capturat împreună cu fereastra-părinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image
ro: Termină Spectacle după salvarea sau copierea manuală a imaginii

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
ro: Shift: Limitează la pas de 45 de grade

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
ro: Shift: Limitează la mișcări diagonale
    Control: Redimensionează de la centru

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
ro: Shift: Limitează la linii drepte

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the recording
ro: Arată cursorul mausului pe înregistrare

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the screenshot image
ro: Arată cursorul mausului în imaginea capturată

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window shadow
ro: Arată umbra ferestrei

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window title bar, the minimize/maximize/close buttons, and the window border
ro: Arată bara de titlu, butoanele de minimizare/maximizare/închidere și conturul ferestrei

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
ro: Intensitatea efectului.

[ctx: @info:tooltip subtitle for recording tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to finish recording
ro: Durata înregistrată: %1
    Apăsați pentru a încheia înregistrarea

[ctx: @info:tooltip subtitle for rendering tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to stop rendering early (this will lose data)
ro: Durata înregistrată: %1
    Apăsați pentru a opri randarea prematur (se vor pierde date)

[ctx: @info:tooltip title for recording tray icon]
en: Spectacle is Recording
ro: Spectacle înregistrează

[ctx: @info:tooltip title for rendering tray icon]
en: Spectacle is Finishing the Recording
ro: Spectacle finalizează înregistrarea

[ctx: @item 0 delay special value]
en: No Delay
ro: Fără întârziere

[ctx: @item recording mode]
en: Full Screen
ro: Ecran complet

[ctx: @item recording mode]
en: Rectangular Region
ro: Regiune dreptunghiulară

[ctx: @item recording mode]
en: Window
ro: Fereastră

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: Animated WebP (better than GIF)
ro: WebP animat (mai bun decât GIF)

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: GIF (compatible, but inefficient)
ro: GIF (compatibil dar ineficient)

[ctx: @label:slider strength of effect]
en: Strength:
ro: Intensitate:

[ctx: @label:spinbox]
en: Delay:
ro: Întârziere:

[ctx: @option:check]
en: Capture On Click
ro: Capturează la clic

[ctx: @option:check]
en: Capture the current pop-up only
ro: Capturează numai contextul actual

[ctx: @option:check]
en: Include window shadow
ro: Include umbra ferestrei

[ctx: @option:check]
en: Include window titlebar and borders
ro: Include bara de titlu și muchiile ferestrei

[ctx: @option:check]
en: Quit after manual Save or Copy
ro: Termină după salvare sau copiere manuală

[ctx: @option:check for recordings]
en: Include mouse pointer
ro: Include indicatorul mausului

[ctx: @option:check for screenshots]
en: Include mouse pointer
ro: Include indicatorul mausului

[ctx: @title:group]
en: Make a Recording:
ro: Face o înregistrare:

[ctx: @title:group]
en: Options
ro: Opțiuni

[ctx: @title:group]
en: Screenshot Settings
ro: Configurări captură de ecran

[ctx: @title:group]
en: Take a Screenshot:
ro: Face o captură:

[ctx: @title:menu]
en: Export
ro: Exportă

[ctx: @title:menu]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: @title:menu]
en: Recording Modes
ro: Regimuri de înregistrare

[ctx: @title:menu]
en: Recording Settings
ro: Configurări înregistrare

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Modes
ro: Regimuri de captură

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Settings
ro: Configurări captură de ecran

[ctx: @title:tab]
en: Recording
ro: Înregistrare

[ctx: @title:tab]
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: @title:window Unsaved Screenshot]
en: Unsaved
ro: Nesalvat

en: A recording was saved as '%1' to '%2' and the file path of the recording has been saved to your clipboard.
ro: O înregistrare a fost salvată ca „%1” în „%2” și amplasarea acesteia a fost copiată în clipboard.

en: A recording was saved as '%1' to '%2'.
ro: O înregistrare a fost salvată ca „%1” în „%2”.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2' and the file path of the screenshot has been saved to your clipboard.
ro: Captura de ecran a fost salvată ca „%1” în „%2” și amplasarea acesteia a fost copiată în clipboard.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
ro: O captură a fost salvată ca „%1” în „%2”.

en: A screenshot was saved to your clipboard.
ro: O captură a fost salvată în clipboard.

en: Accept on click-and-release
ro: Acceptă la apăsare-și-eliberare

en: After taking a screenshot:
ro: După preluarea capturii:

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Annotate
ro: Adnotează

en: Cancel (%1 second) | Cancel (%1 seconds)
ro[0]: Renunță (%1 secundă)
ro[1]: Renunță (%1 secunde)
ro[2]: Renunță (%1 de secunde)

en: Cancel:
ro: Renunță:

en: Cannot save an empty screenshot image.
ro: Nu se poate salva o imagine de captură goală.

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
ro: Nu se poate salva captura. Eroare la scrierea fișierului.

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
ro: Nu se poate salva captura. Eroare la scrierea fișierului local temporar.

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
ro: Nu se poate salva captura. Denumirea fișierului de salvat nu e validă.

en: Capture a rectangular region of the screen
ro: Capturează o regiune dreptunghiulară a ecranului

en: Capture on click
ro: Capturează la clic

en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc) when taking a screenshot of a window. If disabled, the pop-up is captured along with the parent window.
ro: Capturează numai fereastra contextuală actuală (cum ar fi un meniu, indiciu, etc.) la capturarea unei ferestre.Dacă e dezactivată, fereastra contextuală e capturată împreună cu fereastra părinte.

en: Capture the active window
ro: Capturează fereastra activă

en: Capture the current monitor
ro: Capturează monitorul actual

en: Capture the current pop-up only
ro: Capturează numai contextul actual

en: Capture the entire desktop (default)
ro: Capturează întregul birou (implicit)

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
ro: Capturează fereastra de sub cursor, exclusiv părinții meniurilor contextuale

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
ro: Capturează fereastra de sub cursor, inclusiv părinții meniurilor contextuale

en: Clipboard action which should be executed after the screenshot is taken
ro: Acțiunea de clipboard ce trebuie executată după captură

en: Compression Quality:
ro: Calitate compresie:

en: Compression quality for lossy file formats
ro: Calitatea compresiei pentru formate de fișier cu pierderi

en: Configure Spectacle…
ro: Configurează Spectacle…

en: Copy file location to clipboard
ro: Copiază amplasarea fișierului în clipboard

en: Copy image to clipboard
ro: Copiază imaginea în clipboard

en: Create new selection rectangle:
ro: Creează dreptunghi nou de selecție:

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
ro:  secunde

[ctx: Decimal number of seconds]
en: %1 seconds
ro: %1 secunde

en: Default filename
ro: Denumire fișier implicită

en: Default save image format
ro: Format implicit de salvare a imaginii

en: Default video format
ro: Format video implicit

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delay:
ro: Întârziere:

en: Do not copy anything
ro: Nu copia nimic

en: Do not take a screenshot automatically
ro: Nu fă captura automat

en: Filename:
ro: Denumire fișier:

en: Fill Color
ro: Culoare umplere

en: Fill color for ellipse annotation tool
ro: Culoarea de umplere pentru unealta de adnotare cu elipsă

en: Fill color for number annotation tool
ro: Culoarea de umplere pentru unealta de adnotare cu număr

en: Fill color for rectangle annotation tool
ro: Culoarea de umplere pentru unealta de adnotare cu dreptunghi

en: Fill:
ro: Umplere:

en: Finish recording
ro: Încheie înregistrarea

en: Font Color
ro: Culoare font

en: Font color for annotations
ro: Culoarea fontului pentru adnotări

en: Font for number annotations
ro: Font pentru adnotări numerice

en: Font for text annotations
ro: Font pentru adnotări textuale

en: For lossy image formats like JPEG
ro: Pentru formate cu pierderi, ca JPEG

en: General:
ro: Generale:

en: Help
ro: Ajutor

en: Image Zoom
ro: Apropiere imagine

en: In background mode, copy screenshot file path to clipboard
ro: În regim de fundal, copiază calea spre fișierul capturii în clipboard

en: In background mode, copy screenshot image to clipboard, unless -o is also used.
ro: În regim de fundal, copiază imaginea capturii în clipboard, decât dacă -o tot e folosit.

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
ro: În regim de fundal, întârzierea înainte de a prelua captura (în milisecunde)

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
ro: În regim de fundal, nu arăta o notificare când se preia o captură

en: In background mode, exclude decorations in the screenshot
ro: În regim de fundal, exclude decorațiile din captura de ecran

en: In background mode, exclude shadows in the screenshot
ro: În regim de fundal, exclude umbrele  din captura de ecran

en: In background mode, include pointer in the screenshot
ro: În regim de fundal, include indicatorul în captura de ecran

en: In background mode, save image to specified file
ro: În regim de fundal, salvează imaginea în fișierul specificat

en: Include mouse pointer
ro: Include indicatorul mausului

en: Include window shadow
ro: Include umbra ferestrei

en: Include window titlebar and borders
ro: Include bara de titlu și muchiile ferestrei

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

[ctx: Integer number of seconds]
en: %2 second | %2 seconds
ro[0]: %2 secundă
ro[1]: %2 secunde
ro[2]: %2 de secunde

en: KDE Screenshot Utility
ro: Utilitar KDE de captură a ecranului

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Magnifier
ro: + Shift: Lupă

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Move in 1 pixel steps
ro: + Shift: Mută cu pas de 1 pixel

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Resize in 1 pixel steps
ro: + Shift: Redimensionează cu pas de 1 pixel

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
ro: Tastele săgeți

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys + Alt
ro: Tastele săgeți + Alt

en: Last path used for "save as" action
ro: Ultima cale folosită pentru acțiunea „salvează ca”

en: Launch Spectacle without taking a screenshot
ro: Lansează Spectacle fără a face o captură de ecran

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
ro: Dublu-clic

[ctx: Mouse action]
en: Drag handles
ro: Trage mânerele

[ctx: Mouse action]
en: Drag inside selection rectangle
ro: Trage în interiorul dreptunghiului de selecție

[ctx: Mouse action]
en: Drag outside selection rectangle
ro: Trage în afara dreptunghiului de selecție

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
ro: Eliberează clicul stâng

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
ro: Clic-dreapta

en: Move selection rectangle:
ro: Mută dreptunghiul de selecție:

en: Never
ro: Niciodată

en: New Screenshot
ro: Captură nouă

en: Number for number annotations
ro: Numărul pentru adnotări cu număr

en: Number:
ro: Număr:

en: On Wayland, Spectacle requires KDE Plasma's KWin compositor, which does not seem to be available. Use Spectacle on KDE Plasma, or use a different screenshot tool.
ro: Pe Wayland, Spectacle necesită compozitorul KWin din KDE Plasma, ce nu pare să fie disponibil. Folosiți Spectacle pe KDE Plasma, sau folosiți altă unealtă de capturare a ecranului.

en: Only capture the current pop up menu
ro: Capturează doar meniul contextual actual

en: Open Default Screenshots Folder
ro: Deschide dosarul implicit pentru capturi

en: Open a new Spectacle window
ro: Deschide o fereastră Spectacle nouă

en: Open and edit existing screenshot file
ro: Deschide și redactează un fișier existent cu captură

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
ro: Deschide

en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: Placeholder is filename]
en: A recording was saved as '%1' to your Videos folder.
ro: O înregistrare a fost salvată ca „%1” în dosarul Video.

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
ro: O captură a fost salvată ca „%1” în dosarul Poze.

en: Play
ro: Redă

en: Press screenshot key to:
ro: Apasă tasta de capturare pentru a:

[ctx: Preview of the user configured filename]
en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
ro: Imprimarea a eșuat. Inițializarea imprimantei a eșuat.

en: QImageWriter cannot write image: %1
ro: QImageWriter nu poate scrie imaginea: %1

en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image.
ro: Termină Spectacle după salvarea sau copierea manuală a imaginii.

en: Quit after manual Save or Copy
ro: Termină după salvare sau copiere manuală

en: Quit after saving or copying an image
ro: Termină după salvarea sau copierea unei imagini

en: Record the screen using the given mode. Modes:
    - r, region
    - s, screen
    - w, window
ro: Înregistrează ecranul folosind regimul dat. Regimuri:
    - r, regiune
    - s, ecran
    - w, fereastră

en: Recording Settings
ro: Configurări înregistrare

en: Recording:
    %1
ro: Înregistrare:
    %1

en: Rectangular Region Selection
ro: Selecție cu regiune dreptunghiulară

en: Redo
ro: Refă

en: Remember selected area:
ro: Ține minte zona aleasă:

en: Remember the last rectangular region
ro: Ține minte ultima regiune dreptunghiulară

en: Reset selection:
ro: Reinițializează selecția:

en: Resize selection rectangle:
ro: Redimensionează dreptunghiul de selecție:

en: Return focus to Spectacle
ro: Întoarce focalizarea către Spectacle

en: Save &Location:
ro: &Locul salvării:

en: Save Location:
ro: Locul salvării:

en: Save file to default folder
ro: Salvează fișierul în dosarul implicit

en: Save screenshot automatically after it is taken
ro: Salvează automat captura după ce e făcută

[ctx: Settings category]
en: General
ro: Generale

[ctx: Settings category]
en: Image Saving
ro: Salvare imagine

[ctx: Settings category]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: Settings category]
en: Video Saving
ro: Salvare video

en: Shadow
ro: Umbră

en: Share
ro: Partajează

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Show magnifier:
ro: Arată lupa:

en: Show the mouse cursor in the screen recording.
ro: Arată cursorul mausului în înregistrarea ecranului.

en: Show the mouse cursor in the screenshot image.
ro: Arată cursorul mausului în imaginea capturată.

en: Show the window shadow when taking a screenshot of a window.
ro: Arată umbra ferestrei la capturarea unei ferestre.

en: Show the window title bar and border when taking a screenshot of a window.
ro: Arată bara de titlu și conturul la capturarea unei ferestre.

en: Start in DBus-Activation mode
ro: Pornește în regim de activare DBus

en: Start in GUI mode (default)
ro: Pornește în regim de interfață grafică (implicit)

en: Starts a new GUI instance of spectacle without registering to DBus
ro: Pornește o instanță Spectacle cu interfață grafică fără a se înregistra în DBus

en: Stroke Color
ro: Culoarea cursei

en: Stroke Width
ro: Lățimea cursei

en: Stroke color for arrow annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu săgeată

en: Stroke color for ellipse annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu elipsă

en: Stroke color for freehand annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu desen

en: Stroke color for highlighter annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu evidențiator

en: Stroke color for line annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu linie

en: Stroke color for rectangle annotation tool
ro: Culoarea cursei pentru unealta de adnotare cu dreptunghi

en: Stroke width for arrow annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu săgeată

en: Stroke width for ellipse annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu elipsă

en: Stroke width for freehand annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu desen

en: Stroke width for highlighter annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu evidențiator

en: Stroke width for line annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu linie

en: Stroke width for rectangle annotation tool
ro: Lățimea cursei pentru unealta de adnotare cu dreptunghi

en: Stroke:
ro: Cursă:

en: Take Screenshot:
ro: Fă o captură nouă:

en: Take a new Screenshot
ro: Face o captură nouă

en: Take a new screenshot
ro: Fă o captură nouă

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
ro: Fă o captură și termină fără a arăta interfața grafică

en: Take full screen screenshot
ro: Fă o captură a întregului ecran

en: Take rectangular screenshot
ro: Fă o captură dreptunghiulară

en: Take screenshot on click
ro: Fă o captură la clic

en: The filename template used when saving screencasts
ro: Șablon pentru denumirea de fișier folosită la salvarea înregistrărilor

en: The filename template used when saving screenshots
ro: Șablon pentru denumirea de fișier folosită la salvarea capturilor

en: The last used annotation tool type
ro: Ultimul tip de unealtă de adnotare folosit

en: The last used region the user selected
ro: Ultima regiune aleasă de utilizator

en: The path of the file saved last
ro: Calea ultimului fișier salvat

en: The strength of the blur effect.
ro: Intensitatea efectului de încețoșare.

en: The strength of the pixelate effect.
ro: Intensitatea efectului de pixelizare.

en: To save to a sub-folder
ro: Pentru a salva în subdosar

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
ro: Nu se poate salva imaginea. Fișierul nu a putut fi încărcat în amplasarea distantă.

en: Undo
ro: Desfă

en: Until Spectacle is closed
ro: Până la închiderea Spectacle

en: Use last-used capture mode
ro: Folosește ultimul regim de captură folosit

en: Use light background
ro: Folosește fundal deschis

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
ro: Așteaptă un clic înainte de a prelua captura. Invalidează întârzierea

en: Wait for a mouse click before capturing the screenshot image.
ro: Așteaptă un clic de maus înainte de a captura imaginea.

en: What should happen if print key is pressed when Spectacle is already running
ro: Ce să se întâmple dacă e apăsată tasta de imprimare când Spectacle rulează deja

en: What to do when Spectacle is launched
ro: Ce să se întâmple la lansarea Spectacle

en: When launching Spectacle:
ro: La lansarea Spectacle:

en: Whether arrow annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu săgeată lasă o umbră

en: Whether ellipse annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu elipsă lasă o umbră

en: Whether freehand annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu desen lasă o umbră

en: Whether line annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu linie lasă o umbră

en: Whether number annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu număr lasă o umbră

en: Whether rectangle annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu dreptunghi lasă o umbră

en: Whether text annotation tool has a drop shadow
ro: Dacă unealta de adnotare cu text lasă o umbră

en: Whether the mouse cursor is included in the screenshot
ro: Dacă cursorul mausului să fie inclus în instantaneu

en: Whether the mouse cursor is included in the video
ro: Dacă cursorul mausului să fie inclus în video

en: Whether the screenshot should be captured after selecting the region and releasing the mouse
ro: Dacă instantaneul să fie capturat după alegerea regiunii și eliberarea mausului

en: Whether the window decorations are included in the screenshot
ro: Dacă decorațiile ferestrei să fie incluse în instantaneu

en: Whether the window shadow is included in the screenshot
ro: Dacă umbra ferestrei să fie incluse în instantaneu

en: Whether to use a light color mask in the region selection dialog
ro: Dacă să fie folosită o mască deschisă la culoare în dialogul de alegere a regiunii

en: While Spectacle is running
ro: În timp ce Spectacle rulează

en: While holding Shift
ro: Cât e ținută Shift

en: You can use the following placeholders in the filename, which will be replaced with actual text when the file is saved:
ro: Puteți folosi următorii substituenți în denumirea fișierului, ce vor fi înlocuiți cu textul real la salvarea fișierului:

en: Zoom:
ro: Apropiere:

[ctx: filename placeholder description]
en: AM/PM or am/pm (localized)
ro: AM/PM sau am/pm (localizat)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (01–31)
ro: Zi (01–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (1–31)
ro: Zi (1–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (long name)
ro: Zi (pe lung)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (short name)
ro: Zi (prescurtat)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (00–23)
ro: Oră (00–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (01–12)
ro: Oră (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (0–23)
ro: Oră (0–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (1–12)
ro: Oră (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (000–999)
ro: Milisecundă (000–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (0–999)
ro: Milisecundă (0–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (00–59)
ro: Minut (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (0–59)
ro: Minut (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (01–12)
ro: Lună (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (1–12)
ro: Lună (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (long name)
ro: Lună (pe lung)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (short name)
ro: Lună (prescurtat)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (00–59)
ro: Secundă (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (0–59)
ro: Secundă (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Seconds since the Unix epoch
ro: Secunde de la epoca Unix

[ctx: filename placeholder description]
en: Sequential numbering, padded by inserting additional '#' characters
ro: Numerotare secvențială, umplută prin introducerea de caractere „#” suplimentare

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (long name)
ro: Fus orar (pe lung)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (short name)
ro: Fus orar (prescurtat)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±0000)
ro: Decalaj de fus orar (±0000)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±00:00)
ro: Decalaj de fus orar (±00:00)

[ctx: filename placeholder description]
en: Window Title
ro: Titlu fereastră

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (2 digit)
ro: An (2 cifre)

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (4 digit)
ro: An (4 cifre)

[ctx: missing webp support notification message]
en: Please install Qt Image Formats to get animated system tray icons for Spectacle, and then report this packaging issue to your distributor.
ro: Instalați Qt Image Formats pentru a obține pictograme animate în tava de sistem pentru Spectacle, apoi raportați acest defect de împachetare distribuitorului dumneavoastră.

[ctx: missing webp support notification title]
en: WebP support is missing.
ro: Lipsește suportul pentru WebP.

[ctx: part of default image filename template]
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

[ctx: part of default video filename template]
en: Screencast
ro: Înregistrare de ecran

[ctx: recording notification message]
en: Please wait
ro: Așteptați

[ctx: recording notification message with shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon or press <shortcut>%1</shortcut>.
ro: Pentru a finaliza înregistrarea, apăsați pictograma roșie ce pulsează în tava de sistem sau apăsați <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: recording notification message without shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon.
ro: Pentru a finaliza înregistrarea, apăsați pictograma roșie ce pulsează în tava de sistem.

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Finishing the Recording
ro: Spectacle finalizează înregistrarea

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Recording
ro: Spectacle înregistrează

[ctx: show fewer filename placeholder templates]
en: Show Fewer
ro: Arată mai puține

[ctx: show more filename placeholder templates]
en: Show More
ro: Arată mai mult

[ctx: translatable folder name]
en: Screencasts
ro: Înregistrări de ecran

[ctx: translatable folder name]
en: Screenshots
ro: Capturi de ecran
