plasma-welcome - en to ro translation catalogue (149 entries)

[ctx: %1 is the filesystem path to a settings module]
en: Unknown module %1 requested
ro: Modulul cerut %1 nu e cunoscut

[ctx: @action:button]
en: &Back
ro: În&apoi

[ctx: @action:button]
en: &Finish
ro: &Finalizează

[ctx: @action:button]
en: &Next
ro: &Următor

[ctx: @action:button]
en: &OK
ro: &Bine

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ro: &Sari

[ctx: @action:button]
en: Change state
ro: Schimbă starea

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
ro: Configurează scurtăturile…

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
ro: Copiază detaliile

[ctx: @action:button]
en: Download Anyway
ro: Descarcă oricum

[ctx: @action:button]
en: Download Preview
ro: Descarcă previzualizarea

[ctx: @action:button]
en: Get involved
ro: Implicați-vă

[ctx: @action:button]
en: Launch %1 now
ro: Lansează %1 acum

[ctx: @action:button]
en: Learn about more Plasma features
ro: Descoperă caracteristici Plasma suplimentare

[ctx: @action:button]
en: Learn more about the KDE community
ro: Aflați mai multe despre comunitatea KDE

[ctx: @action:button]
en: Make a donation
ro: Donați

[ctx: @action:button]
en: Open %1
ro: Deschide %1

[ctx: @action:button]
en: Open Settings…
ro: Deschide configurările…

[ctx: @action:button]
en: Open in Browser…
ro: Deschide în navigator…

[ctx: @action:button]
en: Report Bug…
ro: Raportează defect…

[ctx: @action:button]
en: Retry
ro: Reîncearcă

[ctx: @action:button]
en: Supporting Members
ro: Membri susținători

[ctx: @action:button]
en: Visit home page
ro: Vizitează pagina principală

[ctx: @action:button %1 is the name of an app]
en: Show %1 in Discover
ro: Arată %1 în Discover

[ctx: @action:button %1 is the name of the user's distro]
en: Learn more about %1
ro: Aflați mai multe despre %1

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Random]
en: Sort: %1
ro: Sortează: %1

[ctx: @action:button Button in the Plasma activities sidebar]
en: Create activity…
ro: Creează activitate…

[ctx: @action:button Install KDE Connect]
en: Install KDE Connect…
ro: Instalează KDE Connect…

[ctx: @action:button clicking on this takes the user to a web page]
en: Visit %1
ro: Vizitați %1

[ctx: @action:inmenu]
en: About KDE
ro: Despre KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: About Welcome Center
ro: Despre Centrul de întâmpinare

[ctx: @action:inmenu An option to sort a list in reverse order]
en: Reverse
ro: Invers

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: First Name
ro: Prenume

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Last Name
ro: Nume

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list]
en: Random
ro: Aleator

[ctx: @action:inmenu An order to sort a list, referring to the date a user has first made a donation]
en: Contribution Date
ro: Data contribuției

[ctx: @info]
en: <b>Click to read the announcement</b>
ro: <b>Apăsați pentru a citi anunțul</b>

[ctx: @info]
en: Download an embedded preview of the release announcement?
ro: Descărcați o previzualizare încorporată a anunțului de lansare?

[ctx: @info]
en: KDE Connect is not installed.
ro: KDE Connect nu e instalat.

[ctx: @info]
en: The KDE mascot Konqi welcomes you to the KDE community!
ro: Konqi, mascota KDE, vă urează bun venit în comunitatea KDE!

[ctx: @info]
en: The preview could not be loaded — a parse error occurred.
ro: Previzualizarea nu a putut fi încărcată. A intervenit o eroare la parcurgere.

[ctx: @info]
en: The preview has not been automatically downloaded because you are using a metered network connection.
ro: Previzualizarea nu a fost descărcată automat deoarece folosiți o conexiune de rețea contorizată.

[ctx: @info]
en: This is a “Panel” — a container to hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Show Panel Configuration</interface> to change how it behaves, which screen edge it lives on, and to add, remove or modify widgets.
ro: Acesta e un „panou” – un container pentru controale grafice. Faceți clic drept pe acesta și alegeți <interface>Arată configurările panoului</interface> pentru a-i schimba comportamentul, muchia ecranului de care se lipește, precum și pentru a adăuga, elimina sau modifica controale grafice.

[ctx: @info]
en: This is the “Application Launcher” widget, a multipurpose launcher. Here you can launch apps, shut down or restart the system, access recent files, and more. Click on it to get started!
ro: Acesta e controlul grafic „Lansator de aplicații”, un lansator cu destinație multiplă. De aici puteți lansa aplicații, opri sau reporni sistemul, accesa fișiere recente, și altele. Apăsați-l pentru a începe!

[ctx: @info]
en: This is the “Desktop”. It shows files and folders that are contained in your <filename>Desktop</filename> folder, and can hold widgets. Right-click on it and choose <interface>Desktop and Wallpaper…</interface> to configure the appearance of the desktop. You can also choose <interface>Enter Edit Mode</interface> to add, remove or modify widgets.
ro: Acesta e „biroul”. El arată fișiere și dosare ce se conțin în dosarul <filename>Desktop</filename>. Poate, de asemenea, să arate controale grafice. Faceți clic drept pe birou și alegeți <interface>Birou și tapet…</interface> pentru a configura aspectul biroului. Puteți alege <interface>Intră în regim de modificare</interface> pentru a adăuga, elimina sau modifica controalele grafice.

[ctx: @info]
en: This is the “Digital Clock” widget. Click on it to show a calendar. It can be also configured to show other timezones and events from your digital calendars.
ro: Acesta e controlul grafic „Ceas digital”.Apăsați-l pentru a afișa un calendar.Acesta poate fi configurat să arate alte fuse orare și evenimente din calendarele voastre digitale.

[ctx: @info]
en: This is the “Peek at Desktop” widget. Click on it to temporarily hide all open windows so you can access the desktop. Click on it again to bring them back.
ro: Acesta e controlul grafic „Trage cu ochiul la birou”. Apăsați-l pentru a ascunde temporar toate ferestrele deschise, astfel încât să puteți accesa biroul. Apăsați-l iar pentru a le aduce înapoi.

[ctx: @info]
en: This is the “System Tray” widget, which lets you control system functions like changing the volume and connecting to networks. Items will become visible here only when relevant. To see all available items, click the ⌃ arrow next to the clock.
ro: Acesta e controlul grafic „Tavă de sistem”, care vă permite să controlați funcții de sistem ca schimbarea volumului și conectarea la rețele. Elementele devin vizibile aici doar când e relevant. Pentru a vedea toate elementele disponibile, apăsați săgeata ⌃ de lângă ceas.

[ctx: @info]
en: This is the “Task Manager” widget, where you can switch between open apps and also launch new ones. Drag app icons to re-arrange them.
ro: Acesta e controlul grafic „Gestionar de sarcini”, unde puteți schimba între aplicațiile deschise și lansa unele noi. Trageți pictogramele aplicațiilor pentru a le rearanja.

[ctx: @info]
en: This page is being shown regardless of network connectivity because you are using a development version. To manually preview the different states of the page, you can use the button.
ro: Această pagină e arătată indiferent de starea conectivității deoarece folosiți o versiune în dezvoltare. Puteți folosi butonul pentru a previzualiza manual diferitele stări ale paginii.

[ctx: @info Caption for Activities button. Note that 'Separate' is being used as an imperative verb here, not a noun.]
en: Separate work, school, or home tasks
ro: Separă sarcinile pentru lucru, școală, sau domiciliu

[ctx: @info Caption for Get Keyboard Shortcuts button]
en: Activate features from the keyboard
ro: Activați funcționalități cu tastatura

[ctx: @info Caption for KDE Connect button]
en: Connect your phone and your computer
ro: Conectează telefonul cu calculatorul

[ctx: @info Caption for KRunner button]
en: Search for anything
ro: Caută orice

[ctx: @info Caption for Overview button]
en: Your system command center
ro: Centrul de comandă al sistemului

[ctx: @info Caption for Plasma Vaults button]
en: Store sensitive files securely
ro: Păstrează fișiere sensibile în siguranță

[ctx: @info copyright string]
en: © 2021–2024, KDE Community
ro: © 2021–2024, Comunitatea KDE

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: The preview could not be downloaded — a network error occurred (%1).
ro: Previzualizarea nu a putut fi descărcată. A intervenit o eroare de rețea (%1).

[ctx: @info:credit]
en: Author
ro: Autor

[ctx: @info:placeholder]
en: Could not load <filename>%1</filename>. Make sure it exists.
ro: Fișierul <filename>%1</filename> nu a putut fi încărcat. Asigurați-vă că acesta există.

[ctx: @info:placeholder]
en: Networking support for Plasma is not currently installed
ro: Suportul de rețelistică pentru Plasma nu e instalat momentan

[ctx: @info:placeholder Shown when connected to the internet]
en: You’re connected
ro: Sunteți conectat

[ctx: @info:placeholder Shown when there is insufficient width]
en: Expand the window
ro: Desfășoară fereastra

[ctx: @info:progress]
en: No error message provided
ro: Nu a fost furnizat niciun mesaj de eroare

[ctx: @info:progress]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
ro: Comanda <command>%1</command> nu a fost găsită.

[ctx: @info:progress %1 is the command being run, and %2 is the human-readable error text returned by the command]
en: The command <command>%1</command> failed: %2
ro: Comanda <command>%1</command> a eșuat: %2

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Currently being used
ro: Folosită acum

[ctx: @info:status An example last used message for a Plasma activity]
en: Used 3 hours ago
ro: Folosită acum 3 ore

[ctx: @info:tooltip]
en: The preview will be loaded automatically when this page is shown for future Plasma updates, except when using a metered network connection.
ro: Previzualizarea va fi încărcată automat la afișarea acestei pagini pentru următoarele actualizări Plasma, mai puțin atunci când folosiți o conexiune contorizată.

[ctx: @info:usagetip]
en: Activities can be used to separate high-level projects or workflows so you can focus on one at a time. You can have an activity for “Home”, “School”, “Work”, and so on. Each Activity has access to all your files but has its own set of open apps and windows, recent documents, “Favorite” apps, and desktop widgets.
ro: Activitățile pot fi folosite pentru a separa proiecte sau moduri de lucru majore, astfel încât să vă puteți concentra pe câte unul odată. Puteți avea o activitate pentru „Acasă”, „Școală”, „Lucru”, și așa mai departe. Fiecare activitate are acces la toate fișierele dumneavoastră, dar are propriul set de aplicații și ferestre deschise, documente recente, aplicații favorite și controale grafice pe birou.

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>On a Mac keyboard, this is the “Command” key:
ro: Aproape totul în Plasma poate fi făcut cu tastatura, folosind scurtături ce implică în mare parte tasta <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>Pe tastatura Mac, aceasta e tasta „Comandă”:

[ctx: @info:usagetip]
en: Almost anything in Plasma can be done with the keyboard, using shortcuts that mostly involve the <shortcut>Meta</shortcut> key.<nl/><nl/>This key is usually located between the left <shortcut>Ctrl</shortcut> and <shortcut>Alt</shortcut> keys, and contains either a symbol of some kind, or the word “Super:”
ro: Aproape totul în Plasma poate fi făcut cu tastatura, folosind scurtături ce implică în mare parte tasta <shortcut>Meta</shortcut>.<nl/><nl/>Această tastă e situată, de obicei, între tastele <shortcut>Ctrl</shortcut> și <shortcut>Alt</shortcut> din stânga, și conține fie un simbol, fie cuvântul „Super”:

[ctx: @info:usagetip]
en: Friendly onboarding wizard for Plasma
ro: Asistent prietenos pentru inițiere în Plasma

[ctx: @info:usagetip]
en: If you find Plasma to be useful, consider getting involved or donating. KDE is an international volunteer community, not a big company; your contributions make a real difference!
ro: Dacă mediul Plasma vă e util, luați în considerare implicarea sau donarea de bani. KDE este o comunitate internațională de voluntari, nu o companie mare. Contribuțiile dumneavoastră fac o diferență!

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE Connect lets you integrate your phone with your computer in various ways:<nl/><list><item>See notifications from your phone on your computer</item><item>Reply to text messages from your phone on your computer</item><item>Sync your clipboard contents between your computer and your phone</item><item>Make a noise on your phone when it’s been misplaced</item><item>Copy pictures, videos, and other files from your phone to your computer, and vice versa</item><item>…And much more!</item></list>
ro: KDE Connect vă permite să integrați telefonul cu calculatorul în diferite feluri:<list><item>Vedeți pe calculator notificările de pe telefon</item><item>Răspundeți de pe calculator la mesajele textuale din telefon</item><item>Sincronizați elementele copiate între calculator și telefon</item><item>Declanșați un semnal sonor pe telefon când nu-l găsiți</item><item>Copiați imagini, video și alte fișiere de pe telefon pe calculator și vice versa</item><item>…și multe altele!</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: KDE contributors have spent the last four months hard at work on this release. We hope you enjoy using Plasma as much as we enjoyed making it!
ro: Colaboratorii KDE au petrecut ultimele patru luni lucrând din greu la această ediție. Sperăm să vă placă folosirea Plasma la fel de mult cum ne-a plăcut s-o facem!

[ctx: @info:usagetip]
en: KRunner is Plasma’s exceptionally powerful and versatile search system. It powers the search functionality in the Application Launcher menu and the Overview screen, and it can be accessed as a standalone search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut.<nl/><nl/>In addition to finding your files and folders, KRunner can launch apps, search the web, convert between currencies, calculate math problems, and a lot more.
ro: KRunner e sistemul de căutare foarte puternic și versatil din Plasma. Acesta propulsează funcționalitatea de căutare din meniul Lansatorului de aplicații și ecranului de privire generală, și poate fi accesat ca bară de căutare de sine stătătoare folosind scurtătura de taste <shortcut>Alt+Space</shortcut>.<nl/><nl/>Pe lângă căutarea fișierelor și dosarelor, KRunner poate lansa aplicații, căuta pe Internet, converti între monede, calcula funcții matematice, și multe altele.

[ctx: @info:usagetip]
en: Our developers will use this anonymous data to improve KDE software. You can choose how much to share in System Settings, and here too.
ro: Dezvoltatorii noștri vor folosi aceste date anonime pentru a îmbunătăți programele KDE. Puteți alege cât să partajați în Configurări de sistem, sau aici.

[ctx: @info:usagetip]
en: Overview is a full-screen overlay that shows all of your open windows, letting you easily access any of them. It also shows your current Virtual Desktops, allowing you to add more, remove some, and switch between them. Finally, it offers a KRunner-powered search field that can also filter through open windows.
ro: Prezentarea generală e un strat pe tot ecranul ce vă arată toate ferestrele deschise, oferind acces facil la oricare dintre acestea. Arată, de asemenea, birourile virtuale actuale, permițându-vă să mai adăugați unele, să eliminați altele, și să schimbați între ele. În cele din urmă, aceasta oferă o casetă de căutare asemănătoare cu KRunner ce poate fi folosită pentru a filtra ferestrele deschise.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma Vaults allows you to create encrypted folders, called <interface>Vaults.</interface> Inside each Vault, you can securely store your passwords, files, pictures, and documents, safe from prying eyes. Vaults can live inside folders that are synced to cloud storage services too, providing extra privacy for that content.
ro: Plasma Vaults vă permite să creați dosare criptate, numite <interface>bolți</interface> În fiecare boltă, vă puteți păstra în siguranță parolele, fișierele, pozele și documentele, la adăpost de cei curioși. Bolțile se pot afla în interiorul dosarelor sincronizate cu servicii de stocare în nor, oferind intimitate sporită pentru acel conținut.

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is an extremely feature-rich environment, designed to super-charge your productivity!<nl/><nl/>Click the cards below to see just a smattering of what it can do for you:
ro: Plasma e un mediu foarte divers în funcționalități, proiectat să vă amplifice productivitatea!<nl/><nl/>Apăsați pe fișele de mai jos pentru a vedea un pic din ceea ce poate face pentru dumneavoastră:

[ctx: @info:usagetip]
en: Plasma is designed to be simple and usable out of the box. Things are where you would expect, and there is generally no need to configure anything before you can be comfortable and productive.<nl/><nl/>Below is a visual representation of a typical Plasma Desktop; move the pointer over or click on something to learn about it!
ro: Plasma e proiectată să fie simplă și ușor de utilizat. Elementele sunt amplasate intuitiv și nu e necesar să configurați nimic pentru a beneficia de confort și productivitate.<nl/><nl/>Mai jos e o reprezentare vizuală a unui birou Plasma tipic. Mișcați indicatorul sau apăsați pe ceva pentru a afla detalii!

[ctx: @info:usagetip]
en: Thank you for testing this beta release of Plasma — your feedback is fundamental to helping us improve it! Please report any and all bugs you find so that we can fix them.
ro: Vă mulțumim că testați această ediție beta a mediului Plasma – părerea dumneavoastră ne ajută să o îmbunătățim! Raportați orice defect întâlnit pentru a putea fi remediat.

[ctx: @info:usagetip]
en: This page could not be loaded
ro: Această pagină nu a putut fi încărcată

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by Welcome Center could not be loaded
ro: Această pagină furnizată de către Centrul de întâmpinare nu a putut fi încărcată

[ctx: @info:usagetip]
en: This page provided by your distribution could not be loaded
ro: Această pagină furnizată de către distribuție nu a putut fi încărcată

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the <interface>%1</interface> button. You can pair your phone there.
ro: Apăsați butonul <interface>%1</interface> pentru a începe. Vă puteți asocia telefonul acolo.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, click the arrow on the <interface>System Tray</interface> to show hidden items, and then click the <interface>Vaults</interface> icon.
ro: Pentru început, apăsați săgeata din <interface>tava de sistem</interface> pentru a afișa elementele ascunse, apoi apăsați pictograma <interface>Bolți</interface>.

[ctx: @info:usagetip]
en: To get started, launch <interface>System Settings</interface> and search for “Activities”. On that page, you can create more Activities. You can then switch between them using the <shortcut>Meta+Q</shortcut> keyboard shortcut.
ro: Pentru început, lansați <interface>Configurări de sistem</interface> și căutați „Activități”. Pe acea pagină, puteți crea activități suplimentare. După aceea, puteți schimba între ele folosind scurtătura de taste <shortcut>Meta+Q</shortcut>.

[ctx: @info:usagetip]
en: To learn more, open the KRunner search bar using the <shortcut>Alt+Space</shortcut> keyboard shortcut and click on the question mark icon.
ro: Pentru a afla mai multe, deschideți bara de căutare KRunner folosind scurtătura de taste <shortcut>Alt+Spațiu</shortcut> și apăsați pe pictograma cu semn de întrebare.

[ctx: @info:usagetip]
en: We hope you love Plasma as much as we loved making it for you! Now it’s time to jump right in. Explore its features, install your favorite apps and games, and get busy doing what makes you you!
ro: Sperăm că veți îndrăgi Plasma în aceeași măsură în care ne-a plăcut să o facem pentru dumneavoastră! Acum e timpul pentru acțiune. Explorați-i funcționalitatea, instalați aplicațiile și jocurile favorite, și faceți ceea ce vă pasionează!

[ctx: @info:usagetip]
en: We thank the following supporting members for their recurring donation to KDE:
ro: Le mulțumim următorilor membri susținători ce fac donații repetate pentru KDE:

[ctx: @info:usagetip]
en: What can you do with the <shortcut>Meta</shortcut> key? Here are a few examples:<list><item>Press it: Open the Application Launcher widget</item><item>Press <shortcut>Meta+[arrow keys]</shortcut>: Tile window to screen edges or corners</item><item>Press <shortcut>Meta+[number keys]</shortcut>: Launch pinned Task Manager apps</item><item>Press <shortcut>Meta+R</shortcut>: Start a screen recording</item><item>Press <shortcut>Meta+L</shortcut>: Lock the screen</item><item>Press <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Toggle screen reader on/off</item><item>Press <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Move keyboard focus to panel</item><item>Press <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Launch System Monitor app</item><item>Press <shortcut>Meta+.</shortcut>: Launch Emoji Selector app</item><item>Press <shortcut>Meta+D</shortcut>: Show the desktop</item></list>
ro: Ce puteți face cu tasta <shortcut>Meta</shortcut>? Iată câteva exemple:<list><item>Apăsați-o: Deschide Lansatorul de aplicații</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+[taste cu săgeți]</shortcut>: Mozaichează fereastra la colțurile sau marginile ecranului</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+[taste cu numere]</shortcut>: Lansează aplicații fixate pe gestionarul de sarcini</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+R</shortcut>: Pornește înregistrarea ecranului</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+L</shortcut>: Blochează ecranul</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+Shift+S</shortcut>: Comută cititorul de ecran</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+Alt+P</shortcut>: Mută focalizarea tastaturii asupra panoului</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+Esc</shortcut>: Lansează aplicația „Monitor de sistem”</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+.</shortcut>: Lansează aplicația „Selector de emoji”</item><item>Apăsați <shortcut>Meta+D</shortcut>: Arată biroul</item></list>

[ctx: @info:usagetip]
en: You can access Overview using the <shortcut>Meta+W</shortcut> keyboard shortcut, or by moving your mouse into the top-left corner of the screen. You can also press <shortcut>Meta+G</shortcut> for Grid View, which shows Virtual Desktops in a grid.
ro: Puteți accesa „Prezentarea generală” folosind scurtătura de taste <shortcut>Meta+W</shortcut>, sau mișcând șoricelul în colțul din stânga-sus al ecranului. Puteți apăsa și <shortcut>Meta+G</shortcut> pentru „Vizualizare în grilă”, care arată birourile virtuale într-o grilă.

[ctx: @info:usagetip]
en: You can connect to the internet and manage your network connections with the <interface>Networks applet</interface>. To access it, click on the <interface>Networks</interface> icon in your <interface>System Tray</interface>, which lives in the bottom-right corner of the screen.
ro: Vă puteți conecta la Internet și gestiona conexiunile la rețea cu <interface>miniaplicația Rețele</interface>. Pentru a o accesa, apăsați pictograma <interface>Rețele</interface> din <interface>tava de sistem</interface>, amplasată în colțul din dreapta-jos al ecranului.

[ctx: @info:usagetip %1 is 'Discover', the name of KDE's software center app, and %2 is the distro name.]
en: There’s no need to search the web to download app installers or use a command-line package manager; KDE’s app store <application>%1</application> does it all for you!<nl/><nl/>Click on any of the icons below to give it a try!
ro: Nu e nevoie să căutați pe Internet pentru a găsi aplicații sau să folosiți un gestionar de pachete în linia de comandă – magazinul de aplicații KDE <application>%1</application> face totul pentru dumneavoastră!<nl/><nl/>Apăsați oricare dintre pictogramele de mai jos pentru a-l încerca!

[ctx: @info:usagetip %1 is custom text supplied by the distro]
en: %1<nl/><nl/>This operating system is running Plasma, a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
ro: %1<nl/><nl/>Acest sistem de operare rulează Plasma, un mediu de birou liber cu sursă deschisă creat de KDE, o comunitate internațională de voluntari. Acesta e simplu de la început pentru o experiență armonioasă, dar puternic când trebuie să vă îndepliniți sarcinile. Sperăm să vă placă!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Pressing the icon below will begin installing %1. Alternatively, you can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
ro: Apăsând pictograma de mai jos, veți începe instalarea %1. Altfel, puteți închide fereastra ca să explorați mediul live sau continuați aici pentru a afla mai multe despre KDE Plasma.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: To manage network connections, Plasma requires <icode>plasma-nm</icode> to be installed. Please report this omission to %1.
ro: Pentru a gestiona conexiunile de rețea, Plasma necesită instalarea <icode>plasma-nm</icode>. Raportați această omisiune la %1.

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to the %1 operating system running KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma is a free and open-source desktop environment created by KDE, an international software community of volunteers. It is designed to be simple by default for a smooth experience, but powerful when needed to help you really get things done. We hope you love it!
ro: Bun venit în sistemul de operare %1 ce rulează KDE Plasma!<nl/><nl/>Plasma e un mediu de birou liber cu sursă deschisă creat de KDE, o comunitate internațională de voluntari. Acesta e simplu de la început pentru o experiență armonioasă, dar puternic când trebuie să vă îndepliniți sarcinile. Sperăm să vă placă!

[ctx: @info:usagetip %1 is the name of the user's distro]
en: You can close the window to explore the live environment or continue here to find out about KDE Plasma.
ro: Puteți închide fereastra ca să explorați mediul live sau continuați aici pentru a afla mai multe despre KDE Plasma.

[ctx: @info:usagetip An addendum to example KRunner queries, intentionally using '...' as these are the characters a person would type for ellipses]
en: ...and much more!
ro: ...și multe altele!

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change 'Shanghai' to a city that on the other side of the world from likely speakers of the language.]
en: time Shanghai
ro: ora Boston

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 25 miles in km
ro: 25 mile în km

[ctx: @info:usagetip An example KRunner query, ensure keywords are localized as they are in the actual runner plugins. If needed, change the currency conversion to a likely one for speakers of the language.]
en: 200 EUR in USD
ro: 200 EUR în USD

[ctx: @info:usagetip Shown when connected to the internet]
en: All good to go!
ro: Gata de plecare!

[ctx: @info:window]
en: Access the Internet
ro: Accesează internetul

[ctx: @info:window]
en: Activities
ro: Activități

[ctx: @info:window]
en: Error loading page
ro: Eroare la încărcarea paginii

[ctx: @info:window]
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: @info:window]
en: Plasma Vaults
ro: Bolți Plasma

[ctx: @info:window]
en: Powerful When Needed
ro: Puternic când trebuie

[ctx: @info:window]
en: Simple by Default
ro: Simplu din fabrică

[ctx: @info:window The name of a KWin effect]
en: Overview
ro: Privire generală

[ctx: @label:URL]
en: Get help at KDE’s discussion forums
ro: Obțineți ajutor pe forumurile de discuții KDE

[ctx: @label:URL]
en: Learn more about the KDE community
ro: Aflați mai multe despre comunitatea KDE

[ctx: @label:URL]
en: Report a bug
ro: Raportează defect

[ctx: @option:check]
en: Load preview automatically
ro: Încarcă previzualizarea automat

[ctx: @option:check]
en: Show after Plasma is updated
ro: Arată după ce Plasma e actualizată

[ctx: @title]
en: Image loading failed
ro: Încărcarea imaginii a eșuat

[ctx: @title]
en: Welcome
ro: Bun venit

[ctx: @title]
en: Welcome Center
ro: Centru de întâmpinare

[ctx: @title The default name of a Plasma desktop as seen in the overview]
en: Desktop 1
ro: Biroul 1

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: School
ro: Școală

[ctx: @title The name of an example Plasma activity]
en: Work
ro: Lucru

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: Important Documents
ro: Documente Importante

[ctx: @title The name of an example Plasma vault]
en: My Photos
ro: Pozele mele

[ctx: @title: window]
en: Share Anonymous Usage Information
ro: Partajează informații anonime despre utilizare

[ctx: @title:row]
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: @title:row Name of the 'Activities' Plasma feature]
en: Activities
ro: Activități

[ctx: @title:row Name of the 'Overview' KWin effect]
en: Overview
ro: Privire generală

[ctx: @title:row Short form of the 'Vaults' Plasma feature]
en: Vaults
ro: Bolți

[ctx: @title:window]
en: Enjoy It!
ro: Savurați!

[ctx: @title:window]
en: Find Great Apps
ro: Găsiți aplicații bune

[ctx: @title:window]
en: Plasma has been updated to %1
ro: Plasma a fost actualizată la %1

[ctx: @title:window]
en: Supporting Members
ro: Membri susținători

[ctx: @title:window %1 is the name of the user's distro]
en: Welcome to %1!
ro: Bun venit în %1!

[ctx: @title:window Title of the Plasma Vaults popup]
en: Vaults
ro: Bolți

[ctx: @title:window Title of the Plasma activities sidebar]
en: Activities
ro: Activități

en: Display release notes for the current Plasma release.
ro: Afișează notele de lansare pentru ediția actuală Plasma.

en: Display the live page intended for distro live environments.
ro: Afișează pagina live pentru distribuțiile încărcate în memorie.

en: Search…
ro: Caută…

en: Specify comma-delimited list of page(s) (by internal name) to be displayed.
ro: Specificați lista de pagini (conform denumirii interne) separate prin virgulă de afișat.

[ctx: The actual translated label for 'command' on a Mac keyboard]
en: command
ro: comandă

[ctx: The actual translated label for 'option' on a Mac keyboard]
en: option
ro: opțiune

[ctx: This is a terrible dad joke about the meta key on the keyboard being able to have many symbols. Translate it into one of similar groanworthiness if this is possible; if not, translate it as an empty string.]
en: I never meta key I didn't like
ro: Trec printr-o <i>meta</i>morfoză!

en: This settings module could not be loaded
ro: Acest modul de configurare nu a putut fi încărcat

en: Unlock and Open
ro: Deblochează și deschide
