kcmkio - en to ro translation catalogue (1082 entries)

en: 
    The server said: "%1"
ro: 
    Serverul a spus: „%1”

en:  (Points to %1)
ro: (Indică către %1)

en: %1 (Error %2)
ro: %1 (Eroare %2)

en: %1 (hidden)
ro: %1 (ascuns)

en: %1 Item | %1 Items
ro[0]: %1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

en: %1 is a file, but a folder was expected.
ro: %1 este fișier, dar este necesar un dosar.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
ro: %1 este dosar, dar este necesar un fișier.

en: %1 is required by the server, but is not available.
ro: %1 este cerut de server, dar nu este disponibil.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ro: Din %1 până în %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ro: A apărut o eroare neașteptată (%1) la încercarea de a %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
ro: Acces refuzat la încercarea de a %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
ro: Nu se poate %1 deoarece serverul-destinație refuză să accepte fișierul sau dosarul.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
ro: Nu s-a putut %1 deoarece resursa este blocată.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
ro: A apărut o eroare la %1, %2. Un sumar al motivelor posibile este dat mai jos.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ro: A apărut o eroare neașteptată (%1) la încercarea de a %2.

en: &Application
ro: &Aplicație

en: &Arguments:
ro: &Argumente:

en: &Browse...
ro: &Răsfoiește...

en: &Copy Here
ro: &Copiază aici

en: &Current Session only
ro: Numai sesiunea &curentă

en: &Details
ro: &Detalii

en: &Do not close when command exits
ro: &Nu închide când comanda se termină

en: &File type:
ro: Tip &fișier:

en: &Forever
ro: &Permanent

en: &Generic name:
ro: Denumire &generică:

en: &Link Here
ro: &Leagă aici

en: &Location:
ro: Amp&lasare:

en: &Move Here
ro: &Mută aici

en: &Name:
ro: De&numire:

en: &Only show when using this application (%1)
ro: &Arată numai la folosirea acestei aplicații (%1)

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Open folder with %1
ro: &Deschide dosarul cu %1

en: &Open with %1
ro: &Deschide cu %1

en: &Permissions
ro: &Permisiuni

en: &Redo
ro: &Refă

en: &Redo: Batch Rename
ro: &Refă: Redenumește în lot

en: &Redo: Copy
ro: &Refă: Copiază

en: &Redo: Create File
ro: &Refă: Creează fișier

en: &Redo: Create Folder
ro: &Refă: Creează dosar

en: &Redo: Create Folder(s)
ro: &Refă: Creează dosar(e)

en: &Redo: Link
ro: &Refă: Leagă

en: &Redo: Move
ro: &Refă: Mută

en: &Redo: Rename
ro: &Refă: Redenumește

en: &Redo: Trash
ro: &Refă: Gunoi

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
ro: Ține minte asocie&rea de aplicații pentru toate fișierele de tip
    „%1”

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
ro: Ține minte asocie&rea de aplicații pentru toate fișierele de tip
    „%1” (%2)

en: &Rename
ro: &Redenumește

en: &Resume
ro: &Reia

en: &Show All Entries
ro: Arată toate înregi&strările

en: &Skip
ro: &Sari

en: &Supported file types:
ro: Tipuri de fișier &susținute:

en: &View Mode
ro: Regim &vizualizare

en: &Work path:
ro: Cale de &lucru:

en: (%1, Link to %2)
ro: (%1, legătură către %2)

en: (Symbolic Link to %1)
ro: (Legătură simbolică la %1)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
ro: (c) 1998-2000,2003 Dezvoltatorii KFM/Konqueror

en: 1 File | %1 Files
ro[0]: 1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: 1 Folder | %1 Folders
ro[0]: 1 dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

en: 1 day %2 | %1 days %2
ro[0]: 1 zi %2
ro[1]: %1 zile %2
ro[2]: %1 de zile %2

en: 1 file | %1 files
ro[0]: 1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
ro[0]: 1 subdosar
ro[1]: %1 subdosare
ro[2]: %1 de subdosare

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
ro: <b>%1</b> la <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
ro: <b>Detaliile cererii</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
ro: <b>Cauze posibile</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
ro: <b>Soluții posibile</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
ro: <b>Motiv tehnic</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
ro: <li>Informații adiționale: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
ro: <li>Data și ora: %1</li>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
ro: <p>Sumele de control nu se potrivesc.</p>Aceasta se poate întâmpla din cauza unei descărcări eșuate. Încercați să redescărcați fișierul.<br/>Dacă verificarea eșuează iar, contactați sursa fișierului.

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
ro: <qt><b>%1</b> nu are dosar personal.</qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
ro: <qt><p>Această listă ar trebui să arate tipurile de fișier pe care le poate utiliza aplicația dumneavoastră. Ea este organizată după <u>tipurile MIME</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, este un protocol standard pentru identificarea tipului de date bazat pe extensia de fișier și <u>tipul MIME</u> corespunzător. Exemplu: partea "bmp" care este după punctul din numele de fișier "floare.bmp" semnalează că este un tip specific de imagine, <u>image/x-bmp</u>. Pentru a ști ce aplicație trebuie să deschidă fiecare tip de fișier, sistemul trebuie să fie informat despre abilitățile fiecărei aplicații de a lucra cu acele extensii și tipuri MIME.</p><p>Dacă doriți să asociați această aplicație cu unul sau mai mai multe tipuri MIME care nu există în listă, dați clic pe butonul <b>Adaugă</b> de mai jos.Dacă există unul sau mai multe tipuri de fișier pe care aplicația nu le poate utiliza, ar trebui să le ștergeți din listă dând clic pe butonul <b>Șterge</b> de mai jos.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
ro: <qt>Apăsați acest buton pentru a intra în dosarul părinte.<br /><br />De exemplu, dacă amplasarea curentă este file:/home/konqi, apăsând acest buton veți ajunge în file:/home.</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Alegeți un program. Dacă programul nu este enumerat, introduceți denumirea sau apăsați pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Alegeți programul pentru tipul de fișier: <b>%1</b>. Dacă programul nu este enumerat, introduceți denumirea sau apăsați pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Programul selectat ce trebuie utilizat la deschiderea <b>%1</b>. Dacă programul nu este listat, introduceți numele lui sau dați clic pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
ro[0]: <qt>Alegeți programul de folosit pentru a deschide fișierul.</qt>
ro[1]: <qt>Alegeți programul de folosit pentru a deschide cele %1 fișiere.</qt>
ro[2]: <qt>Alegeți programul de folosit pentru a deschide cele %1 de fișiere.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
ro: <qt>Alegeți programul de folosit pentru a deschide fișierul<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
ro: <qt>Alegeți această opțiune dacă doriți ca acest element să fie afișat numai când folosiți aplicația actuală (%1).<br /><br />Dacă această opțiune nu e aleasă, atunci elementul este disponibil în toate aplicațiile.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ro: <qt>Fișierul-șablon <b>%1</b> nu există.</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
ro: <qt>Nu e niciun utilizator cu numele <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
ro: <qt>Acest buton vă permite să marcați anumite locuri. Apăsați-l pentru a deschide meniul semnelor de carte, unde puteți să adăugați, modificați sau să alegeți un semn de carte.<br /><br />Aceste semne de carte sunt specifice dialogului de fișiere, dar ele operează la fel ca celelalte semne de carte întâlnite în alte părți ale KDE.</qt>

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
ro: <qt>Acesta e selectorul tipului de fișier, folosit pentru a alege formatul în care va fi salvat fișierul.</qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
ro: <qt>Aceasta este pictograma care va apărea în panoul Locuri.<br /><br />Apăsați pe buton pentru a alege o pictogramă diferită.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
ro: <qt>Aceasta e amplasarea asociată cu elementul. Poate fi folosit orice URL valid. De exemplu:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Dacă apăsați butonul din stânga liniei de editare, puteți răsfoi până la un URL corespunzător.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
ro: <qt>Acesta este meniul cu preferințe pentru dialogul de fișiere. În acest meniu pot fi accesate diferite opțiuni, printre care: <ul><li>cum sunt sortate fișierele în listă</li><li>tipurile de vizualizări, inclusiv pictograme și listă</li><li>afișarea fișierelor ascunse</li><li>panoul „Locuri”</li><li>previzualizarea fișierelor</li><li>separarea fișierelor de dosare</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
ro: <qt>Acesta este textul care va apărea în panoul Locuri.<br /><br />Eticheta ar trebui să fie din unul sau două cuvinte care să vă ajute să țineți minte la ce se referă această înregistrare. Dacă nu introduceți o etichetă, aceasta va fi determinată din URL-ul amplasării.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
ro: <qt>Când scrieți în zona de text, vă vor fi prezentate diferite potriviri dacă există. Această caracteristică poate fi controlată dând clic dreapta și selectând modul preferat din meniul <b>Completare text</b>.</qt>

[ctx: @action]
en: New Folder…
ro: Dosar nou…

[ctx: @action:button]
en: &Open
ro: &Deschide

[ctx: @action:button]
en: &Open with %1
ro: &Deschide cu %1

[ctx: @action:button]
en: &Rename
ro: &Redenumește

[ctx: @action:button]
en: Add…
ro: Adaugă…

[ctx: @action:button]
en: Change…
ro: Modifică…

[ctx: @action:button]
en: Choose Other Icon…
ro: Alege altă pictogramă…

[ctx: @action:button]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
ro: Șterge definitiv

[ctx: @action:button]
en: Edit…
ro: Modifică…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
ro: Explorează în %1

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
ro: Creează…

[ctx: @action:button Launch script]
en: &Launch
ro: &Lansează

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
ro: Reîncercare

[ctx: @action:button opening a list of locations]
en: Go to Location on Path
ro: Mergi la amplasarea din cale

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
ro: &Modifică…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
ro: Scoat&e suportul

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
ro: &Ascunde

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Folder With…
ro: &Deschide dosarul cu…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
ro: &Deschide cu…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
ro: Elibe&rează

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
ro: &Scoate în siguranță

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
ro: &Demontează

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
ro: Adaugă înregistrare…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Web Shortcuts…
ro: Configurează scurtături web…

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ro: Mai mult

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ro: Montează

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents…
ro: Lipește conținutul clipboard-ului…

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
ro: Lipește un fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
ro: Lipește un dosar

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
ro[0]: Lipește un element
ro[1]: Lipește %1 elemente
ro[2]: Lipește %1 de elemente

[ctx: @action:inmenu]
en: Reformat or Edit with Partition Manager
ro: Formatează sau modifică cu Gestionarul de partiții

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
ro: Se eliberează…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from Places
ro: Elimină din Locuri

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
ro: Se scoate în siguranță…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
ro: Se demontează…

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when files are dragged]
en: Move Into New Folder
ro: Mută în dosar nou

[ctx: @action:inmenu Download contents of URL here]
en: &Download Here
ro: &Descarcă aici

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application…
ro: &Altă aplicație…

[ctx: @action:inmenu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse…
ro: Răsfoiește…

[ctx: @error]
en: Creating a file or folder with the name <filename>%1</filename> is not possible since it would overlap with the location of a user's home folder.
ro: Crearea unui dosar cu denumirea <filename>%1</filename> nu e posibilă deoarece s-ar suprapune cu amplasarea dosarului personal al unui utilizator.

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
ro: # se va înlocui cu numere crescătoare începând cu:

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> cannot be renamed to an empty file name.
ro: <filename>%1</filename> nu poate fi redenumit cu o denumire goală.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
ro: <filename>%1</filename> nu pare a fi un program executabil.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
ro: <filename>%1</filename> nu a fost găsit. Introduceți o cale validă spre un program executabil.

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
ro: Există deja un dosar cu denumirea <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
ro: Există deja un fișier cu denumirea <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
ro: Nu se poate transfera <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
ro: Nu se poate transfera <filename>%1</filename> pentru că e prea mare.Sistemul de fișiere destinație susține fișiere de până la 4GiO

[ctx: @info]
en: Could not change owner and group for
    %1
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul și grupul pentru
    %1

[ctx: @info]
en: Could not save properties due to insufficient write access to:<nl/><filename>%1</filename>.
ro: Proprietățile nu au putut fi salvate din cauza accesului de scriere insuficient la:<nl/><filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
ro[0]: Sigur doriți să mutați acest %1 element la gunoi?
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 elemente la gunoi?
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de elemente la gunoi?

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
ro: Sigur doriți să mutați acest element la gunoi?<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this %1 item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv acest %1 element?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv aceste %1 elemente?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți definitiv aceste %1 de elemente?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv acest element?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv acest element?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv aceste %1 elemente?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți definitiv aceste %1 de elemente?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv acest element?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro: Doriți să ștergeți permanent toate elementele din Gunoi?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Go back
ro: Mergi înapoi

[ctx: @info]
en: Go forward
ro: Mergi înainte

[ctx: @info]
en: How to rename:
ro: Cum se redenumește:

[ctx: @info]
en: Invalid filename: The new name should contain one sequence of #, unless all the files have different file extensions.
ro: Denumire eronată: noua denumire trebuie să conțină o secvență de #, cu excepția cazului când toate fișierele au extensii diferite.

[ctx: @info]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
ro: Comanda <command>%1</command> nu a fost găsită.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
ro: Fișierul <filename>%1</filename> nu poate fi transferat deoarece sistemulde fișiere destinație nu susține fișiere atât de mari

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename><nl/>has been modified. Do you want to upload the changes?
ro: The file <filename>%1</filename><nl/>a fost modificat. Doriți să încărcați modificările la distanță?

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
ro: Denumirea <filename>%1</filename> nu poate fi folosită pentru că e rezervată pentru uz de către sistemul de operare.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
ro: Denumirea <filename>%1</filename> începe cu punct, de aceea va fi ascunsă implicit.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a space, which will result in it being shown before other items when sorting alphabetically, among other potential oddities.
ro: Denumirea <filename>%1</filename> începe cu spațiu, ceea ce va rezulta înafișarea înaintea altor elemente la sortarea alfabetică printre alte posibile ciudățenii.

[ctx: @info]
en: The trash is too full to accept this %1 file. Permanently delete it instead?<nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | The trash is too full to accept these %1 files. Permanently delete them instead?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro[0]: Gunoiul este prea plin pentru a accepta acest %1 fișier. Îl ștergeți definitiv?<nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[1]: Gunoiul este prea plin pentru a accepta aceste %1 fișiere. Le ștergeți definitiv?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>
ro[2]: Gunoiul este prea plin pentru a accepta aceste %1 de fișiere. Le ștergeți definitiv?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info]
en: The trash is too full to accept this file. Permanently delete it instead?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ro: Gunoiul este prea plin pentru a accepta acest fișier. Doriți să-l ștergeți definitiv?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Această acțiune nu poate fi desfăcută.</emphasis>

[ctx: @info %1 is an invalid filename]
en: <filename>%1</filename> is not a valid file name.
ro: <filename>%1</filename> nu e o denumire de fișier validă.

[ctx: @info As in filename renaming preview]
en: Preview:
ro: Previzualizare:

[ctx: @info error a file already exists]
en: A file named <filename>%1</filename> already exists.
ro: Există deja un fișier denumit <filename>%1</filename>.

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @info pattern as in text replacement pattern]
en: No file name contains the pattern.
ro: Nicio denumire de fișier nu conține modelul.

[ctx: @info pattern as in text replacement pattern]
en: Replacing “%1” with an empty replacement would cause <filename>%2</filename> to have an empty file name.
ro: Înlocuirea „%1” cu un înlocuitor gol ar face ca <filename>%2</filename> să aibă o denumire goală.

[ctx: @info placeholder text]
en: Pattern
ro: Model

[ctx: @info placeholder text]
en: Replacement
ro: Înlocuire

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
ro: (necunoscut)

[ctx: @info renaming operation]
en: Add text
ro: Adaugă text

[ctx: @info renaming operation]
en: Enumerate
ro: Enumeră

[ctx: @info renaming operation]
en: Replace text
ro: Înlocuiește text

[ctx: @info replace as in replacing [value] with [value]]
en: Replacing:
ro: Se înlocuiește:

[ctx: @info url]
en: (unknown)
ro: (necunoscut)

[ctx: @info with as in replacing [value] with [value]]
en: With:
ro: Cu:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter file name
ro: Introduceți denumirea fișierului

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter folder name
ro: Introduceți denumirea dosarului

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter target location
ro: Introduceți amplasarea țintei

[ctx: @info:placeholder]
en: Text to add
ro: Text de adăugat

[ctx: @info:progress]
en: Calculating…
ro: Se calculează…

[ctx: @info:progress computation in the background]
en: Verifying checksum…
ro: Se verifică suma de control…

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
ro: Dimensiune necunoscută

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the default application for opening files of type “%1”.
ro: Schimbă aplicația implicită pentru deschiderea fișierelor de tip „%1”.

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ro: Ascunde bara de filtrare

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ro: Păstrează filtrul la schimbarea dosarului

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
ro: Suma de control calculată diferă de cea așteptată.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
ro: Suma de control calculată coincide cu cea așteptată.

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
ro: Datele furnizate nu constituie o sumă de control validă MD5, SHA1 sau SHA256.

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo filename change
ro: Desfă schimbarea denumirii

[ctx: @info:tooltip Go to path %1]
en: Show <filename>%1</filename>
ro: Arată <filename>%1</filename>

[ctx: @info:tooltip How to undo do not ask again]
en: You can undo this under "Confirmations" in Dolphin file manager settings.
ro: Puteți desface aceasta în secțiunea „Confirmări” din configurările gestionarului de fișiere Dolphin.

[ctx: @info:tooltip for button. 1 is path]
en: Go to any location on the path <filename>%1</filename>
ro: Mergi la orice amplasare în calea <filename>%1</filename>

[ctx: @info:tooltip path (mounted from)]
en: %1 (from %2)
ro: %1 (de pe %2)

[ctx: @item]
en: Devices
ro: Dispozitive

[ctx: @item]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: @item]
en: Remote
ro: Distant

[ctx: @item]
en: Removable Devices
ro: Dispozitive amovibile

[ctx: @item]
en: Search For
ro: Caută

[ctx: @item]
en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: @item:inlistbox as in insert text after filename]
en: After filename
ro: După denumire

[ctx: @item:inlistbox as in insert text before filename]
en: Before filename
ro: Înainte de denumire

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
ro: Dispozitive

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
ro: Ascunde secțiunea

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
ro: Ascunde secțiunea „%1”

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
ro: Dimensiune pictograme

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
ro: Deschide „%1” în filă nouă

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
ro: Deschide „%1” în fereastră nouă

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
ro: Deschide în filă nouă

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
ro: Altele

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
ro: Redimensionare automată

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
ro[0]: Redenumește %1 element ales în:
ro[1]: Redenumește %1 elemente alese în:
ro[2]: Redenumește %1 de elemente alese în:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item: | Rename the %1 selected items:
ro[0]: Redenumește %1 element ales:
ro[1]: Redenumește %1 elemente alese:
ro[2]: Redenumește %1 de elemente alese:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
ro: Redenumește elementul <filename>%1</filename> în:

[ctx: @label:textbox Prompt for new file of type]
en: Enter %1 filename:
ro: Introduceți denumirea %1:

[ctx: @label:textbox add text to a filename]
en: Add Text:
ro: Adaugă text:

[ctx: @label:textbox by: [Replacing: xx] [With: yy]]
en: Rename the %1 selected item by: | Rename the %1 selected items by:
ro[0]: Redenumește %1 element ales cu:
ro[1]: Redenumește %1 elemente alese cu:
ro[2]: Redenumește %1 de elemente alese cu:

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
ro: Nu mai arăta acest mesaj

[ctx: @option:check]
en: Launch executable files without asking
ro: Lansează fișierele executabile fără a întreba

[ctx: @option:check Always open/launch executable files (dont ask again)]
en: Remember for all executable files
ro: Ține minte pentru toate fișierele executabile

[ctx: @option:check Open in the associated app]
en: Open executable files in the default application without asking
ro: Deschide fișierele executabile în aplicația implicită fără a mai întreba

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

[ctx: @title job]
en: Copying
ro: Copiere

[ctx: @title job]
en: Creating directory
ro: Creare dosar

[ctx: @title job]
en: Deleting
ro: Ștergere

[ctx: @title job]
en: Examining
ro: Examinare

[ctx: @title job]
en: Mounting
ro: Montare

[ctx: @title job]
en: Moving
ro: Mutare

[ctx: @title job]
en: Renaming
ro: Redenumire

[ctx: @title job]
en: Transferring
ro: Transferare

[ctx: @title job]
en: Unmounting
ro: Demontare

[ctx: @title:column]
en: Date
ro: Data

[ctx: @title:column]
en: Group
ro: Grup

[ctx: @title:column]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: @title:column]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: @title:column]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @title:column]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
ro: Pornire

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
ro: Utilizator

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
ro: &Acțiuni

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
ro: Deschide d&osarul cu

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ro: &Deschide cu

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
ro: Copiază aici

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
ro: Copiază la

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
ro: Dosar Acasă

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
ro: Mută aici

[ctx: @title:menu]
en: Move To
ro: Mută la

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
ro: Dosar rădăcină

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
ro: S&ume de control

[ctx: @title:tab]
en: Share
ro: Partajare

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
ro: &Generale

[ctx: @title:window]
en: Create New File
ro: Creează fișier nou

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder
ro: Creează dosar nou

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder for These Items
ro: Creează dosar nou pentru aceste elemente

[ctx: @title:window]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
ro: Redenumește element

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
ro: Redenumește elemente

[ctx: A default file name excluding extension for some pasted content]
en: pasted file
ro: fișier lipit

en: A file named %1 already exists.
ro: Există deja un fișier cu numele %1.

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
ro: Un fișier sau dosar nu poate fi lăsat peste el însuși

en: A folder cannot be moved into itself
ro: Un dosar nu poate fi mutat în el însuși

en: A folder named %1 already exists.
ro: Există deja un dosar cu numele %1.

en: A more recent item named '%1' already exists.
ro: Există deja un element mai nou cu denumirea „%1”.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
ro: Este posibil ca un zid de foc de rețea (dispozitiv care restricționează accesul la Internet), care protejează rețeaua dumnevoastră sau pe cea a serverului, să fi intervenit și sa fi blocat cererea.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
ro: A apărut o eroare de protocol, determinând serverul să închidă conexiunea ca răspuns la eroare.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
ro: A apărut o eroare protocol sau de compatibilitate.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
ro: O resursă nu poate fi creată la destinație până când nu vor fi create una sau mai multe colecții (dosare) intermediare.

en: A similar file named '%1' already exists.
ro: Există deja un fișier cu numele „%1”.

en: A&dvanced Permissions
ro: Permisiuni a&vansate

en: Above File Name
ro: Deasupra denumirii fișierului

en: Access Denied
ro: Acces refuzat

en: Access Permissions
ro: Permisiuni de acces

en: Access denied
ro: Acces refuzat

en: Access denied to %1.
ro: Acces refuzat la %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
ro: Acces refuzat.
    Nu s-a putut scrie în %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
ro: Acces interzis la port restricționat în cererea POST.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
ro: Accesul la resursa <strong>%1</strong> vă este refuzat.

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă accesarea fișierelor.

en: Ad&vanced Options
ro: Opțiuni &avansate

en: Add File Type for %1
ro: Adaugă tip de fișier pentru %1

en: Add Places Entry
ro: Adaugă înregistrare Locuri

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Advanced Options for %1
ro: Opțiuni avansate pentru %1

en: Advanced Permissions
ro: Permisiuni avansate

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Folders
ro: Toate dosarele

en: All Supported Files
ro: Toate fișierele susținute

en: Allow &executing file as program
ro: Permite &executarea fișierului ca program

en: Allow Expansion in Details View
ro: Permite desfășurarea în vizualizarea detaliată

en: Already Exists as Folder
ro: Deja există ca dosar

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
ro: Deși a fost stabilită o conexiune către <strong>%1</strong>, ea a fost întreruptă în mod neașteptat.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request.
ro: Cu toate că s-a stabilit contact cu serverul, nu a fost primit niciun răspuns în timpul alocat cererii.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
ro: Totuși, deși puțin probabil, este posibil să fi apărut o eroare hardware.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
ro: Deși poate că ați furnizat corect detaliile de autentificare, autentificarea a eșuat deoarece metoda utilizată de server nu este suportată de programul KDE care implementează protocolul %1.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de modificare a permisiunilor resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de modificare a proprietarului resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to create the requested folder failed.
ro: Încercarea de a crea dosarul a eșuat.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de ștergere a resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
ro: Operația de determinare informațiilor despre resursa <strong>%1</strong>, precum numele, tipul, mărimea etc., a eșuat.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
ro: Tentativa de autentificare pentru a efectua operația cerută a eșuat.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
ro: Încercarea de șterge dosarul <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de redenumire a resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

[ctx: An error message]
en: Empty command provided
ro: Comandă goală furnizată

en: An error occurred while accessing '%1'
ro: A apărut o eroare la accesarea „%1”

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ro: A apărut o eroare la accesarea „%1”, sistemul a răspuns: %2

en: An older item named '%1' already exists.
ro: Există deja un element vechi cu denumirea „%1”.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
ro: Eroarea de gazdă necunoscută indică faptul că serverul cu numele cerut, <strong>%1</strong>, nu poate fi localizat în Internet.

en: Appl&y to All
ro: Aplică la &toate

en: Apply changes to all subfolders and their contents
ro: Aplică modificările tuturor subdosarelor și conținutului lor

en: Ascending
ro: Crescător

en: At least %1
ro: Cel puțin %1

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
ro: Încercați să găsiți o altă cale pentru a obține același rezultat.

en: Authentication Dialog
ro: Dialog de autentificare

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
ro: Autentificare eșuată. Metoda %1 nu este suportată.

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
ro: Autorizare eșuată. Autentificarea %1 nu este suportată.

en: Automatically select filename e&xtension
ro: Selectează automat e&xtensia fișierului

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
ro: Selectează automat e&xtensia fișierului (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
ro: %1 liberi din %2 (%3% utilizat)

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
ro: Barele inverse nu pot fi folosite în denumiri de fișiere și dosare.

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: C&ancel
ro: R&enunță

en: C&ontinue
ro: C&ontinuă

en: Calculate
ro: Calculează

en: Calculating...
ro: Se calculează…

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
ro: Calculez... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
ro: Poate doar vedea

en: Can Only View Content
ro: Poate doar vedea conținutul

en: Can Only View/Read Content
ro: Poate doar vedea/citi conținutul

en: Can View & Modify
ro: Poate vedea și schimba

en: Can View & Modify Content
ro: Poate vedea și schimba conținutul

en: Can View/Read & Modify/Write
ro: Poate vedea/citi și modifica/scrie

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
ro: Nu pot iniția protocolul %1

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
ro: Nu se poate lansa procesul cerut de protocolul %1

en: Cannot Open Resource For Reading
ro: Nu pot deschide resursa pentru citire

en: Cannot Open Resource For Writing
ro: Nu pot deschide resursa pentru scriere

en: Cannot Read From Resource
ro: Nu pot citi din resursă

en: Cannot Write to Resource
ro: Nu pot scrise în resursă

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
ro: Nu s-a putut copia fișierul din %1 în %2. (Nr. eroare: %3)

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
ro: Nu se pot crea legături simbolice la %1.
    Sistemul de fișiere destinație nu susține legături simbolice.

en: Cannot open file
ro: Nu se poate deschide fișierul

en: Certificate chain:
ro: Lanț de certificate:

en: Change...
ro: Modifică…

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată modificarea atributelor fișierelor cu protocolul „%1”.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată modificarea proprietarului fișierelor cu protocolul %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
ro: Verificați că nu există aplicații care să acceseze dispozitivul și încercați din nou.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
ro: Verificați că dispozitivul este pregătit pentru acces: dispozitivele cu medii temporare trebuie să conțină un mediu și dispozitivele portabile trebuie să fie conectate și pornite. După această operație încercați din nou.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
ro: Alegeți această opțiune dacă aplicația pe care doriți să o executați lucrează în modul text sau dacă doriți informații care să fie afișate la o fereastră emulator de terminal.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
ro: Alegeți această opțiune dacă aplicația în regim textual oferă informații relevante la terminare. Păstrarea ferestrei de terminal deschise vă permite să obțineți acele informații.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți să determinați în mod clar că aplicația a pornit. Acest indicator vizual poate fi sub forma unui cursor „ocupat” sau în bara de sarcini.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți să rulați aplicația sub cont diferit de utilizator. Fiecare proces are un identificator de utilizator asociat. Acest cod identificator determină accesul la fișiere și alte permisiuni. Este necesară parola acelui utilizator pentru a folosi această opțiune.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
ro: Asigurați-vă că nici o altă aplicație sau utilizator nu utilizează fișierul sau că nu au blocat accesul la el.

en: Check your access permissions on this resource.
ro: Verificați permisiunile dumneavoastră de acces la această resursă.

en: Check your network connection status.
ro: Verificați starea conexiunii de rețea.

en: Checksums match.
ro: Sumele de control se potrivesc.

en: Choose Application
ro: Alegere aplicație

en: Choose Application for %1
ro: Alegere aplicație pentru %1

en: Choose a different filename for the destination file.
ro: Alegeți un nume diferit pentru fișierul destinație.

en: Choose an &icon:
ro: Alegeți o p&ictogramă:

en: Choose an alternate filename for the new file.
ro: Alegeți un alt nume pentru noul fișier.

en: Choose an alternate name for the new folder.
ro: Alegeți un alt nume pentru noul dosar.

en: Choose custom icon or color
ro: Alege culoare sau pictogramă personalizată

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
ro: Alegeți un nume de program cu care să deschideți fișierele selectate.

en: City:
ro: Oraș:

en: Class
ro: Clasa

en: Click for Location Navigation
ro: Apăsați pentru navigare printre locuri

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
ro: Apăsați aici pentru a răsfoi sistemul de fișiere și să găsiți programul executabil dorit.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
ro: Apăsați aici pentru a modifica modul în care va fi rulată aplicația, indicarea execuției ei, opțiuni D-BUS sau dacă să fie executată sub un alt cont de utilizator.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
ro: Apăsați acest buton dacă doriți să adăugați un tip de fișier (MIME) pe care aplicația îl poate înțelege.

en: Click this button to create a new folder.
ro: Apăsați acest buton pentru a crea un dosar nou.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
ro: Apăsați acest buton pentru a merge cu un pas înapoi în istoricul navigării.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
ro: Apăsați acest buton pentru a merge cu un pas înainte în istoricul navigării.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
ro: Apăsați acest buton pentru a reîncărca conținutul amplasării curente.

en: Click to Edit Location
ro: Apăsați pentru a redacta amplasarea

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
ro: Apăsați pentru a copia suma de control în clipboard.

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
ro: Apăsați pentru a lipi suma de control din clipboard în câmpul de introducere.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă închiderea de conexiuni.

en: Co&ntinue
ro: Co&ntinuă

en: Comm&ent:
ro: Com&entariu:

en: Command to execute
ro: Comanda de executat

en: Common name:
ro: Nume comun:

en: Communication with the local password server failed
ro: Comunicarea cu severul local de parole a eșuat

en: Compact View
ro: Vizualizare compactă

en: Connected to host %1
ro: Conectat la gazda %1

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
ro: Conexiunea către server a fost închisă

en: Connection to Server Refused
ro: Conexiune refuzată de către server

en: Connection to host %1 is broken.
ro: Conexiunea către gazda %1 este întreruptă.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
ro: Contactați administratorul serverului pentru mai multă asistență.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
ro: Contactați administratorul serverului pentru a-l informa de această problemă.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
ro: Pentru mai multă asistență contactați sistemul dumneavoastră de întreținere a calculatoarelor, adică administratorul de sistem sau grupul de suport tehnic.

en: Content:
ro: Conținut:

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
ro: Copiați și lipiți o sumă de control în câmpul de mai jos.<br/>O sumă de control e furnizată de obicei de saitul de pe care ați descărcat fișierul.

en: Copying
ro: Se copiază

en: Copying files within %1 is not supported.
ro: Nu este suportată copierea de fișiere în %1.

en: Could Not Accept Network Connection
ro: Nu pot accepta conexiunea de rețea

en: Could Not Alter Permissions of Resource
ro: Nu pot schimba permisiunile resursei

en: Could Not Bind
ro: Nu pot lega

en: Could Not Cancel Listing
ro: Nu pot anula listarea

en: Could Not Change Ownership of Resource
ro: Nu pot schimba proprietarul resursei

en: Could Not Create Folder
ro: Nu pot crea dosarul

en: Could Not Create Link
ro: Nu se poate crea legătura

en: Could Not Create Network Connection
ro: Nu pot crea conexiune de rețea

en: Could Not Create Socket
ro: Nu pot crea soclu

en: Could Not Create Symbolic Link
ro: Nu se poate crea legătura simbolică

en: Could Not Delete Original File
ro: Nu pot șterge fișierul original

en: Could Not Delete Resource
ro: Nu pot șterge resursa

en: Could Not Delete Temporary File
ro: Nu pot șterge fișierul temporar

en: Could Not Determine Resource Status
ro: Nu pot determina starea resursei

en: Could Not Listen
ro: Nu pot asculta

en: Could Not Listen for Network Connections
ro: Nu pot asculta pentru conexiuni de rețea

en: Could Not Login: %1
ro: Nu pot loga: %1

en: Could Not Mount Device
ro: Nu pot monta dispozitivul

en: Could Not Remove Folder
ro: Nu pot șterge dosarul

en: Could Not Rename Original File
ro: Nu pot redenumi fișierul original

en: Could Not Rename Resource
ro: Nu pot redenumi resursa

en: Could Not Rename Temporary File
ro: Nu pot redenumi fișierul temporar

en: Could Not Resume File Transfer
ro: Nu pot continua transferul fișierului

en: Could Not Stat Resource
ro: Nu pot afla starea resursei

en: Could Not Unmount Device
ro: Nu pot demonta dispozitivul

en: Could not accept %1.
ro: Nu s-a putut accepta %1.

en: Could not access %1.
ro: Nu s-a putut accesa %1.

en: Could not bind %1.
ro: Nu m-am putut lega la %1.

en: Could not change ownership for %1.
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul pentru %1.

en: Could not change permissions for
    %1
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru
    %1

en: Could not change permissions for %1.
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru %1.

en: Could not communicate with password server
ro: Nu s-a putut comunica cu serverul de parole

en: Could not connect to host %1.
ro: Imposibil de conectat la gazda %1.

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in file names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination file name) with an underscore "_".
ro: „%1” nu a putut fi creat.
    Sistemul de fișiere (%2) al destinației nu permite următoarele caractere în denumirile fișierelor: %3
    Alegerea „Înlocuiește” va înlocui orice caracter nevalid (în denumirea fișierului-destinație) cu o subliniere „_”.

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in folder names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination folder name) with an underscore "_".
ro: „%1” nu a putut fi creat.
    Sistemul de fișiere (%2) al destinației nu permite următoarele caractere în denumirile dosarelor: %3
    Alegerea „Înlocuiește” va înlocui orice caracter nevalid (în denumirea dosarului-destinație) cu o subliniere „_”.

en: Could not create socket for accessing %1.
ro: Nu s-a putut crea un soclu pentru a accesa %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot crea legătura simbolică %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not delete file %1.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot șterge fișierul original %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot șterge fișierul parțial %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not enter folder %1.
ro: Nu s-a putut intra în dosarul %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
ro: Nu s-a putut extrage un nume executabil din '%1', vă rugăm introduceți o denumire de program validă.

en: Could not find filename %1 in %2.
ro: Nu s-a găsit fișierul %1 în %2.

en: Could not find program "mount"
ro: Programul „mount” nu a putut fi găsit

en: Could not find program "umount"
ro: Programul „umount” nu a putut fi găsit

en: Could not find the program '%1'
ro: Programul „%1” nu a putut fi găsit

en: Could not get group id for given group name %1
ro: Nu s-a putut obține id. grupului pentru denumirea de grup %1

en: Could not get user id for given user name %1
ro: Nu s-a putut obține id. utilizatorului pentru numele de utilizator %1

en: Could not listen %1.
ro: Nu s-a putut asculta %1.

en: Could not login to %1.
ro: Autentificare eșuată la %1.

en: Could not make folder %1.
ro: Nu s-a putut crea dosarul %1.

en: Could not modify the ownership of file %1
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul fișierului %1

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
ro: Nu s-a putut modifica proprietarul fișierului <filename>%1</filename>. Nu aveți acces suficient la fișier pentru a efectua această modificare.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
ro: Nu pot monta dispozitivul.
    Eroarea raportată a fost:
    %1

en: Could not read %1.
ro: Nu s-a putut citi %1.

en: Could not read file %1.
ro: Nu s-a putut citi fișierul %1.

en: Could not remove folder %1.
ro: Nu s-a putut șterge dosarul %1.

en: Could not rename file %1.
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot redenumi fișierul original %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot redenumi fișierul parțial %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not resume file %1.
ro: Nu s-a putut continua transferul fișierului %1.

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
ro: Proprietățile nu pot fi salvate. Sunt suportate numai înregistrări de pe sistemele de fișiere locale.

en: Could not start process %1.
ro: Nu s-a putut porni procesul %1.

en: Could not terminate listing %1.
ro: Nu s-a putut termina listarea %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
ro: Nu pot demonta dispozitivul.
    Eroarea raportată a fost:
    %1

en: Could not write to %1.
ro: Nu s-a putut scrie în %1.

en: Could not write to file %1.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %1.

en: Country:
ro: Țară:

en: Create New
ro: Creează nou

en: Create Symlink
ro: Creează legătură simbolică

en: Create link to URL
ro: Creează legătură către URL

en: Create new folder in %1:
ro: Creează dosar nou în %1:

en: Created:
ro: Creat:

en: Creating directory
ro: Creez dosarul

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată crearea de dosare cu protocolul „%1”.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată crearea de legături simbolice cu protocolul „%1”.

en: Current connection is not secured with SSL.
ro: Conexiunea curentă nu este securizată cu SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
ro: Conexiunea curentă este securizată cu SSL.

en: Cyclic Link Detected
ro: Legătură ciclică detectată

en: Cyclic Link Detected During Copy
ro: Legătură ciclică detectată la copiere

en: Data format:
ro: Formatul datelor:

en: Date: %1
ro: Dată: %1

en: Default
ro: Implicit

en: Default for new files in this folder
ro: Implicit pentru fișierele noi din acest dosar

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
ro: *|Toate fișierele

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Permanently
ro: Șterge definitiv

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
ro: Ștergeți o componentă a buclei pentru a elimina bucla infinită și încercați din nou.

en: Delete or rename:
ro: Șterge sau redenumește:

en: Delete the current file and try again.
ro: Ștergeți fișierul curent și încercați din nou.

en: Delete the current folder and try again.
ro: Ștergeți dosarul curent și încercați din nou.

en: Deleting
ro: Șterg

en: Deleting files from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată ștergerea de fișiere în %1.

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description
ro: Descriere

en: Destination
ro: Destinație

en: Destination files which have older modification times will be overwritten by the source, skipped otherwise.
ro: Fișierele de destinație care au timpi de modificare mai vechi vor fi suprascrise de către surse, sărite în caz contrar.

en: Detailed Tree View
ro: Vizualizare arborescentă detaliată

en: Detailed View
ro: Vizualizare detaliată

en: Details View
ro: Vizualizare detaliată

en: Details:
ro: Detalii:

en: Determine the folder size
ro: Determină dimensiunea dosarului

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Directory
ro: Dosar

en: Discrete GPU
ro: GPU discret

en: Disk Full
ro: Disc plin

en: Do Not Delete
ro: Nu șterge

en: Do Not Upload
ro: Nu încărca

en: Do not close when command exits
ro: Nu închide când comanda se termină

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
ro: Nu copia sau muta acest fișier, treci la următorul element în schimb

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
ro: Nu copia sau muta acest dosar, treci la următorul element în schimb

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
ro[0]: Sigur doriți să mutați acest element la gunoi?
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 elemente la gunoi?
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de elemente la gunoi?

en: Do you want to retry?
ro: Doriți să reîncercați?

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
ro: Verificați că ați introdus corect locația și încercați din nou.

en: Double-check your proxy settings and try again.
ro: Verificați din nou configurările proxy și încercați din nou.

en: Drop the item into a different file or folder.
ro: Lăsați elementul în alt fișier sau dosar.

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit ACL Entry
ro: Editare înregistrare ACL

en: Edit Places Entry
ro: Modifică înregistrare Locuri

en: Edit mode
ro: Regim de editare

en: Effective
ro: Efective

en: Empty the contents of the trash
ro: Golește conținutul gunoiului

en: Enable launch feedback
ro: Activează reacția la pornire

en: Enable this flag to allow entering the folder.
ro: Activați această opțiune dacă doriți să permiteți intrarea în dosar.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
ro: Activați această opțiune pentru a permite executarea fișierului ca a unui program.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
ro: Activați această opțiune pentru a permite numai proprietarului dosarului să șteargă sau să redenumească fișierele și dosarele conținute. Alți utilizatori nu pot decât să adauge fișiere noi, care au nevoie de permisiunea "Schimbă conținutul".

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
ro: Activați această opțiune pentru a marca fișierul ca executabil. Acest lucru are sens numai pentru programe și scripturi. Este necesar numai când doriți să le executați.

en: Encoding:
ro: Codare:

en: Encryption:
ro: Criptare:

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
ro: După ce vă asigurați că dosarul specificat există și este gol, încercați din nou.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
ro: Asigurați-vă că resursa există și încercați din nou.

en: Enter descriptive label here
ro: Introduceți aici o etichetă descriptivă

en: Enter file name
ro: Introduceți denumirea fișierului

[ctx: Enter folder]
en: Enter
ro: Intrare

en: Enter the user name you want to run the application as here.
ro: Introduceți aici numele de utilizator sub care doriți să executați aplicația.

en: Enter the user name you want to run the application as.
ro: Introduceți numele de utilizator sub care doriți să executați aplicația.

en: Entry Type
ro: Tip înregistrare

en: Environment variables:
ro: Variabile de mediu:

en: Error saving image to %1
ro: Eroare la salvarea imaginii în %1

en: Error. Out of memory.
    %1
ro: Eroare. Nu mai există memorie.
    %1

en: Exec
ro: Execuție

en: Execute:
ro: Execută:

en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
ro: Suma de control așteptată (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...

en: Explore in Filelight
ro: Explorează în Filelight

en: FIXME: Document this
ro: Documentare!!!

en: Failed to open %1
ro: Nu s-a putut deschide %1

en: Failed to open the file.
ro: Deschiderea fișierului a eșuat.

en: File
ro: Fișier

en: File Already Exists
ro: Fișierul există deja

en: File Changed
ro: Fișier modificat

en: File Expected
ro: Cerere de fișier

en: File System:
ro: Sistem de fișiere:

en: File is too large to be trashed.
ro: Fișierul e prea mare pentru a încăpea la gunoi.

en: File not found: %1
ro: Fișierul nu a fost găsit: %1

en: File or Folder Does Not Exist
ro: Fișierul sau dosarul nu există

en: File or Folder dropped onto itself
ro: Fișier sau dosar lăsat peste el însuși

[ctx: File permission]
en: Sticky
ro: Lipicios

en: Filename for clipboard content:
ro: Denumirea fișierului pentru conținutul clipboard-ului:

en: Filename for dropped contents:
ro: Denumire de fișier pentru conținutul lăsat:

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
ro: Fișierele și dosarele vor fi copiate în dosarul existent, alături de conținutul existent.
    Veți fi întrebat din nou în cazul unui conflict cu un fișier existent în dosar.

en: Filter by name…
ro: Filtrează după denumire…

en: Folder Already Exists
ro: Dosarul există deja

en: Folder Expected
ro: Cerere de dosar

en: Folder Listing Unavailable
ro: Nu se poate lista dosarul

en: Folder moved into itself
ro: Fișier mutat în el însuși

en: Folders First
ro: Întâi dosarele

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
ro: În continuarea comenzii puteți avea mai multe variabile care vor fi înlocuite cu valorile reale la execuția programului:
    %f - o singură denumire de fișier
    %F - o listă de fișiere; folosiți-o cu aplicații care pot deschide mai multe fișiere locale odată
    %u - un singur URL
    %U - o listă de URL-uri
    %d - dosarul fișierului de deschis
    %D - o listă de dosare
    %i - pictograma
    %m - mini-pictograma
    %c - comentariul

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
ro: Din motive de securitate, lansarea executabilelor nu e permisă în acest context.

en: Found a cyclic link in %1.
ro: Am găsit o legătură recursivă în %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
ro: Am găsit o legătură recursivă la copierea %1.

en: Fraud Department
ro: Departamentul Fraude

en: Free Space:
ro: Spațiu liber:

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
ro: Eliberați suficient spațiu de disc: 1) ștergând fișiere inutile și temporare; 2) arhivând fișiere pe medii de stocare precum CDROM-urile inscriptibile; sau 3) faceți rost de mai mult spațiu de stocare.

en: Get more Apps from Discover
ro: Obține aplicații din Discover

en: Gro&up:
ro: &Grup:

en: Group
ro: Grup

en: Group:
ro: Grup:

en: Group:
ro: Grup:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
ro: Program ajutător pentru gestiunea coșului de gunoi KDE
    Notă: nu folosiți ktrash pentru a muta fișiere la gunoi, ci „kioclient move 'url' trash:/”

en: Hidden Files Last
ro: Fișierele ascunse la urmă

en: Home Folder
ro: Dosar Acasă

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
ro: Foarte mare (%1x%1)

en: IP address:
ro: Adresă IP:

en: Icon Position
ro: Poziția pictogramei

en: Icon file too big, download aborted
ro: Pictogramă prea mare, descărcare abandonată

en: Icon size: %1 pixels
ro: Dimensiune pictogramă: %1 pixeli

en: Icons View
ro: Vizualizare pictograme

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
ro: Dacă bitul „lipicios” este stabilit pentru un dosar, atunci numai proprietarul și utilizatorul „root” pot șterge sau redenumi fișiere. În caz contrar, oricine are permisiuni de scriere, poate face acele operații.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
ro: Dacă fișierul este un executabil și opțiunea este setată, va fi executat cu permisiunile grupului atribuit fișierului.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
ro: Dacă fișierul este un executabil și opțiunea este setată, va fi executat cu permisiunile proprietarului fișierului.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
ro: Dacă această opțiune este setată, grupul acestui dosar va fi setat pentru toate fișierele noi.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
ro: Dacă această opțiune este setată, proprietarul dosarului va fi proprietarul tuturor fișierelor noi.

en: If you do not trust this program, click Cancel
ro: Dacă nu aveți încredere în acest program, apăsați pe Renunță

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
ro: Dacă știți cine sunt autorii programului de pe server, atunci trimiteți-le direct un raport de eroare.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
ro: Dacă doriți să ștergeți un tip de fișier (MIME) pe care aplicația dumneavoastră nu îl poate utiliza, alegeți tipul MIME din lista de mai sus și apăsați acest buton.

en: Improperly Formatted URL
ro: URL formatat incorect

en: Information
ro: Informație

en: Internal Error
ro: Eroare internă

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
ro: Eroare internă
    Trimiteți un raport de eroare complet la https://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
ro: Eroare internă în server

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
ro: Eroare internă în copyOrMove, nu trebuie să se întâmple niciodată

en: Internal error in server
    %1
ro: Eroare internă în server
    %1

en: Internal error: could not prompt the user for which application to start
ro: Eroare internă: utilizatorul nu a putut fi întrebat ce aplicație să fie pornită

en: Invalid URL: %1
ro: URL nevalid: %1

en: Invalid checksum.
ro: Sumă de control nevalidă.

en: Invalid combination of protocols.
ro: Combinație nevalidă de protocoale.

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
ro[0]: 1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

en: KDE SSL Information
ro: Informații SSL KDE

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ro: KDE este capabil să comunice printr-un protocol dintr-un alt protocol. Această cerere a specificat ca protocolul să fie utilizat în acest fel, dar acesta nu este capabil de o asemenea acțiune. Acesta este un eveniment rar și este posibil să indice o eroare de programare.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ro: KDE este capabil să comunice printr-un protocol dintr-un alt protocol. Protocolul pe care l-ați specificat poate fi utilizat numai în astfel de situații. Totuși, aceasta nu este una din aceste situații. Acesta este un eveniment rar și este posibil să indice o eroare de programare.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
ro: Toate marcajele

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
ro: Birou

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
ro: Descărcări

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
ro: Modificate azi

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
ro: Modificate ieri

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
ro: Muzică

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
ro: Rețea

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
ro: Fotografii

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
ro: Fișiere recente

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
ro: Locuri recente

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
ro: Gunoi

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
ro: Videoclipuri

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
ro: KIO Exec - Deschide fișiere distante, urmărește modificările răspunde la cereri de încărcare distantă

en: Known Applications
ro: Aplicații cunoscute

en: L&abel:
ro: &Etichetă:

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
ro: Mare (%1x%1)

en: Launching %1
ro: Se lansează %1

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
ro: Se lansează %1

en: Link
ro: Legătură

en: Link to Device
ro: Legătură la dispozitiv

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă listarea de dosare.

en: Location:
ro: Amplasare:

en: Login OK
ro: Autentificare reușită

en: Looking up correct file
ro: Se caută fișierul corect

en: Looking up section
ro: Se caută secțiunea

en: MD5 digest:
ro: Sumă MD5:

en: Malformed URL
    %1
ro: URL eronat
    %1

en: Malformed URL %1
ro: URL eronat %1

en: Malformed URL %1.
ro: URL eronat %1.

en: Mask
ro: Masca

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
ro: Medie (%1x%1)

en: Menu
ro: Meniu

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
ro: Mesaj trimis:
    Conectare utilizând numele=%1 și parola=[ascunsă]
    
    Serverul a răspuns:
    %2

en: Mimetype
ro: Tip MIME

en: Modified:
ro: Modificat:

en: More than one file provided
ro: Mai mult de un fișier oferit

en: Mounted From:
ro: Montat din:

en: Mounted On:
ro: Montat în:

en: Mountpoint
ro: Punct de montare

en: Move the item into a different folder.
ro: Mutați elementul în alt dosar.

en: Move to Trash
ro: Mută în coșul de gunoi

en: Moving
ro: Se mută

en: Moving to Trash
ro: Se mută la gunoi

en: Name
ro: Denumire

en: Name for new link:
ro: Denumire pentru legătura nouă:

en: Named group
ro: Grup denumit

en: Named user
ro: Utilizator denumit

en: Navigate
ro: Navighează

en: Network
ro: Rețea

en: Next to File Name
ro: Alături de denumirea fișierului

en: No Access
ro: Fără acces

en: No Content
ro: Nu există conținut

en: No Exec field in %1
ro: Câmpul Exec lipsește din %1

en: No associated application
ro: Nicio aplicație asociată

en: No favicon found for %1
ro: Niciun favicon găsit pentru %1

en: No hostname specified.
ro: Nu este specificată o gazdă.

en: No mail client found
ro: Niciun client de poștă găsit

en: No media in device for %1
ro: Niciun mediu în dispozitiv pentru %1

en: No preferred search providers were found.
ro: Nu s-a găsit niciun furnizor de căutări preferat.

en: No registered file type
ro: Niciun tip de fișier înregistrat

en: No search providers were found.
ro: Nu s-a găsit niciun furnizor de căutări.

en: No terminal emulator found
ro: Nu a fost găsit niciun emulator de terminal

en: Nothing to Delete
ro: Nimic de șters

en: Nothing to Trash
ro: Nimic de aruncat la gunoi

en: O&thers:
ro: &Alții:

en: O&wner:
ro: &Proprietar:

en: One or more files on this device are open within an application.
ro: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise într-o aplicație.

en: One or more files on this device are opened in application <application>"%2"</application>. | One or more files on this device are opened in following applications: <application>%2</application>.
ro[0]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în aplicația <application>„%2”</application>.
ro[1]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în următoarele aplicații: <application>%2</application>.
ro[2]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în următoarele aplicații: <application>%2</application>.

en: Only executables on local file systems are supported.
ro: Sunt suportate numai fișiere executabile de pe sistemele de fișiere locale.

en: Only folders can be added to the Places panel.
ro: Doar dosarele pot fi adăugate la panoul Locuri.

en: Only own&er can delete or rename contents
ro: Numai propri&etarul poate redenumi sau șterge conținutul

en: Only the owner can change permissions.
ro: Numai proprietarul poate schimba permisiunile.

en: Open
ro: Deschide

en: Open &with %1
ro: Deschide c&u %1

en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Open With:
ro: Deschide cu:

en: Open file dialog
ro: Dialog deschidere fișiere

en: Opening connection to host %1
ro: Se deschide conexiune la gazda %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă deschiderea de conexiuni.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată deschiderea fișierelor cu protocolul %1.

en: Options
ro: Opțiuni

en: Organization:
ro: Organizația:

en: Organizational unit:
ro: Unitate organizaț.:

en: Others
ro: Alții

en: Otherwise, the request would have succeeded.
ro: Altfel, cererea ar fi reușit.

en: Out of Memory
ro: Nu mai există memorie

en: Overwrite File?
ro: Suprascrieți fișierul?

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
ro: &Suprascrie fișierele mai vechi

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner (Default)
ro: Proprietar (implicit)

en: Ownership
ro: Proprietar

en: Owning Group
ro: Grup proprietar

en: Parent Folder
ro: Dosar părinte

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
ro[0]: dintr-o cheie de %1 bit
ro[1]: dintr-o cheie de %1 biți
ro[2]: dintr-o cheie de %1 de biți

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
ro[0]: folosind %1 bit
ro[1]: folosind %1 biți
ro[2]: folosind %1 de biți

en: Paste
ro: Lipește

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
ro: Nu s-a putut adăuga la panoul Locuri: %1

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
ro: Trimiteți un raport de eroare la <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> pentru a informa echipa KDE despre această metodă de autentificare nesusținută.

en: Points to:
ro: Indică spre:

en: Preparing document
ro: Se pregătește documentul

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
ro: Escalarea privilegiilor nu e necesară deoarece 
    „%1” e deținut de utilizatorul curent.
    Reîncercați după modificarea permisiunilor.

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Properties for %1
ro: Proprietăți pentru %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
ro[0]: Proprietăți pentru 1 element
ro[1]: Proprietăți pentru %1 elemente
ro[2]: Proprietăți pentru %1 de elemente

en: Protocol %1 does not support action %2.
ro: Protocolul %1 nu suportă acțiunea %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de sistem de fișiere

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de filtrare

en: Protocol is a Filter Protocol
ro: Protocolul este un protocol de filtrare

en: Proxy Authentication Failed.
ro: Autentificare proxy eșuată.

en: Read
ro: Citire

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
ro: Reformatați unitatea de destinație să folosească un sistem de fișiere care susține fișiere atât de mari.

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remote Files Not Accepted
ro: Fișierele distante nu sunt acceptate.

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
ro: URL-ul distant %1
    nu este permis cu opțiunea --tempfiles

en: Remote files not accepted
ro: Fișierele distante nu sunt acceptate

en: Remove
ro: Elimină

en: Rename:
ro: Redenumește:

en: Renaming
ro: Se redenumește

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
ro: Nu este suportată redenumirea sau mutarea fișierelor în %1.

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace All
ro: Înlocuiește tot

en: Request Aborted
ro: Cerere anulată

en: Request Aborted By User
ro: Cerere anulată de către utilizator

en: Restore a trashed file to its original location
ro: Restaurează un fișier din gunoi la amplasarea sa originală

en: Retrieving data from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată citirea de date din %1.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată citirea de informații MIME din %1.

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Retry Authentication
ro: Reîncearcă autentificarea

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
ro: Încercați din nou cererea făcută și asigurați-vă că informațiile de autentificare sunt introduse corect.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
ro: Încercați din nou cererea fără să cereți continuarea transferului.

en: Retry the request.
ro: Încercați din nou cererea.

en: Run as a different user
ro: Rulează ca alt utilizator

en: Run in &terminal
ro: Execută în &terminal

en: Run in terminal
ro: Rulează în terminal

en: Run using dedicated graphics card
ro: Rulează folosind placa grafică dedicată

en: SHA1 digest:
ro: Sumă SHA1:

en: SSL version:
ro: Versiune SSL:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Saving to cache
ro: Se salvează în cache

en: Search for '%1' with
ro: Caută „%1” cu

en: Select one or more file types to add:
ro: Alegeți unul sau mai multe tipuri de fișier de adăugat:

en: Sending login information
ro: Se trimit informații de autentificare

en: Serial number:
ro: Număr de serie:

en: Server Authentication
ro: Autentificare server

en: Set GID
ro: Setat GID

en: Set UID
ro: Setat UID

en: Sets the working directory for your application.
ro: Stabilește dosarul de lucru pentru aplicația dumneavoastră.

en: Short View
ro: Afișează pe scurt

en: Show
    Entries
ro: Afișare
    fișiere

en: Show Full Path
ro: Arată calea completă

en: Show Hidden Files
ro: Afișează fișiere ascunse

en: Show Places Panel
ro: Arată panoul cu locuri

en: Show Preview
ro: Arată previzualizare

en: Show Preview Panel
ro: Arată panoul de previzualizare

en: Show Quick Filter
ro: Arată filtru rapid

en: Show target
ro: Arată ținta

en: Site:
ro: Sait:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Size: %1
ro: Dimensiune: %1

en: Skip
ro: Sari

en: Skip All
ro: Sari tot

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
ro: Barele oblice nu pot fi folosite în denumiri de fișiere și dosare.

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
ro: Mică (%1x%1)

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
ro: O parte a acestui document este securizată cu SSL, dar partea principală nu este.

en: Sorry
ro: Scuze

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ro: Întâi cele mai vechi

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ro: Întâi cele mai mici

en: Sort by Date
ro: Sortează după dată

en: Sort by Name
ro: Sortează după denumire

en: Sort by Size
ro: Sortează după dimensiune

en: Sort by Type
ro: Sortează după tip

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ro: Întâi cele mai mari

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ro: Întâi cele mai noi

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source
ro: Sursă

en: Source and Destination Files Identical
ro: Sursa și destinația reprezintă fișiere identice

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ro: Opțiune specială. Sensul ei exact poate fi văzut în coloana din dreapta.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ro: Opțiune specială. Este validă pentru întreg dosarul, iar sensul ei exact poate fi văzut în coloana din dreapta.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise celorlalți utilizatori, în care nu sunt incluși nici proprietarul și nici membrii grupului.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise membrilor grupului.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise proprietarului.

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
ro: Începerea unei denumiri de dosar sau fișier cu tilda nu e recomandată deoarece poate crea confuzie sau fi periculoasă la folosirea terminalului pentru a șterge lucruri.

en: State:
ro: Stat:

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop determining the folder size
ro: Oprește determinarea dimensiunii dosarului

en: Suggest New &Name
ro: Sugerează un &nume nou

en: Suggested file name for the downloaded file
ro: Nume de fișier sugerat pentru fișierul transferat

en: Syntax error in command %1 coming from %2
ro: Eroare de sintaxă în comanda %1 venită de la %2

en: Syntax error in command %1 while trying to run %2
ro: Eroare de sintaxă în comanda %1 la tentativa de a rula %2

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
ro: Terminalul %1 nu a fost găsit la tentativa de a rula %2

en: Terminal options
ro: Opțiuni terminal

en: Terminal options:
ro: Opțiuni terminal:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu face referire la o resursă specifică.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu face referire la un mecanism valid de accesare a resursei specificate, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu este formatat corespunzător. În general formatul unui URL este astfel:<blockquote><strong>protocol://utilizator:parola@www.exemplu.org:port/director/fisier.extensie?cerere=valoare</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
ro: Opțiunea "Citire" permite vizualizarea conținutului fișierului.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
ro: În Linux, bitul „lipicios” este ignorat pentru fișiere, dar poate fi utilizat pe alte sisteme UNIX.

en: The URL %1
    is malformed
ro: URL-ul %1
    este eronat

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
ro: Opțiunea "Scriere" permite modificarea conținutului fișierului.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
ro: Emitent

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
ro: NU, au avut loc erori:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
ro: Da

en: The checksums of all files are identical.
ro: Sumele de control ale tuturor fișierelor sunt identice.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
ro: Conținutul clipboard-ului s-a modificat de când ați „lipit” ultima dată: formatul de date ales nu se mai aplică. Copiați din nou ceea ce doriți să lipiți.

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
ro: Fișierul cu înregistrări de birou
    %1
    nu e valid.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
ro: Fișierul cu înregistrări de birou
    %1
    este de tip Legătură dar nu are o înregistrare URL=...

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
ro: Fișierul cu înregistrări de birou %1 nu conține o înregistrare Type=...

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
ro: Destinație

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
ro: Resursa destinație nu are suficient spațiu pentru a înregistra starea resursei după execuția metodei.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
ro: Dispozitivul „%1” nu este un disc și nu poate fi scos.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
ro: Dispozitivul este ocupat, ceea ce înseamnă că este încă utilizat de o altă aplicație sau utilizator. Având deschisă o fereastră de navigare la o locație de pe acel dispozitiv poate determina ca dispozitivul să rămână ocupat.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
ro: Dispozitivul nu este pregătit pentru acces, adică nu există nici un mediu în dispozitivul cu medii temporare (precum un CDROM în unitatea de CD) sau în cazul un dispozitiv periferic/portabil, este posibil ca acesta să nu fie conectat corect.

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
ro: Dosarul %1 nu mai există, deci elementul acesta nu mai poate fi restabilit în locul original. Puteți fie să re-creați dosarul și să folosiți din nou operația de restabilire, fie să trageți elementul oriunde altundeva pentru a-l restabili.

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
ro: Fișierul executabil „%1” e amplasat pe un sistem de fișiere distant. Din motive de siguranță, acesta nu va fi pornit.

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
ro: Fișierul temporar
    %1
    a fost modificat.
    Doriți să încarc distant modificările?

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ro: Fișierul „%1” există deja. Doriți să îl suprascrieți?

en: The file "%1" could not be found
ro: Fișierul „%1” nu a fost găsit

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
ro: Fișierul %1 a fost copiat de la %2, dar de atunci pare să se fi modificat la %3.
    Desfacerea copierii va șterge fișierul și toate modificările vor fi pierdute.
    Sigur ștergeți %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
ro: Se pare că fișierul este utilizat (și deci blocat) de un alt utilizator sau o altă aplicație.

en: The file or folder %1 does not exist.
ro: Fișierul sau dosarul %1 nu există.

en: The files <b>seem identical</b>.
ro: Fișierele <b>par a fi identice</b>.

en: The files are <b>different</b>.
ro: Fișierele sunt <b>diferite</b>.

en: The files are <b>identical</b>.
ro: Fișierele sunt <b>identice</b>.

en: The files are likely to be identical: they have the same size and their contents are the same at the beginning, middle and end.
ro: Fișierele sunt probabil identice: au aceeași dimensiune și conținuturile sunt la fel la început, mijloc și sfârșit.

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
ro: Nu s-a putut crea legătura simbolică „%1”.
    Sistemul de fișiere destinație (%2) nu susține legături simbolice.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
ro: Probabil locația unde a fost cerută crearea dosarului nu există.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
ro: Partea principală a acestui document este securizată cu SSL, dar alte părți nu sunt.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
ro: Numele „%1” pe care l-ați scris nu există. Probabil ați greșit la scrierea lui.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
ro: Conexiunea de rețeaeste incorect configurată sau interfața de rețea nu este activă.

en: The new file name is empty.
ro: Numele de fișier nou este gol.

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
ro: Operația nu poate fi încheiată deoarece serviciul de la care se cer parole (kpasswdserver) nu a putut fi contactat

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
ro: Operația nu poate fi încheiată deoarece fișierul sau dosarul sursă și destinație sunt același.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
ro: Operația cerută nu poate fi efectuată deoarece fișierele sursă și destinație reprezintă același fișier.

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
ro: Operația nu poate fi încheiată deoarece sursa nu poate fi mutată în ea însăși.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ro: Lanțul de certificate SSL al corespondentului este corupt.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
ro: Procesul pentru protocolul %1 s-a terminat în mod neașteptat.

en: The program "%1" could not be launched.
ro: Programul „%1” nu a putut fi lansat.

en: The program "%1" needs to have executable permission before it can be launched.
ro: Programul „%1” trebuie să aibă permisiuni executabile înainte să poată fi lansat.

en: The program '%1' is missing executable permissions.
ro: Programul „%1” nu are permisiuni de execuție.

en: The program '%1' was found at '%2' but it is missing executable permissions.
ro: Programul „%1” a fost găsit la „%2” dar nu are permisiuni de execuție.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
ro: Programul de pe server care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare internă: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
ro: Programul din calculator care oferă acces la protocolul <strong>%1</strong>nu a putut fi găsit sau pornit. Acest lucru se întâmplă de obicei din motive tehnice.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> nu mai poate obține memorie pentru a continua operația.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare internă.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
ro: Programul de pe calculatorul dumneavoastră care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o întrerupere de tip necunoscut: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
ro: Programul de pe calculatorul dumneavoastră care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare necunoscută: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> s-a terminat într-un mod neașteptat.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
ro: Este posibil ca programul care asigură compatibilitate cu acest protocol să nu fi fost actualizat cu ultima actualizare de KDE. Acest lucru poate cauza incompatibilitate cu versiunea curentă de KDE și astfel să nu pornească.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
ro: Protocolul %1 nu implementează un serviciu de dosare.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de filtrare.

en: The protocol %1 is not supported.
ro: Protocolul %1 nu este suportat.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
ro: Protocolul %1 este un protocol numai de filtrare.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
ro: Protocolul <strong>%1</strong> nu este suportat de programele KDE care sunt acum instalate pe acest calculator.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
ro: Probabil protocolul sau serverul nu suportă continuarea transferului de fișiere.

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
ro: Subiect

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
ro: Gazda distantă nu a trimis niciun certificat SSL.
    Se abandonează deoarece identitatea gazdei nu a putut fi stabilită.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
ro: Cererea aștepta un fișier, dar a fost primit dosarul <strong>%1</strong>.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
ro: Cererea așteaptă un dosar, dar a fost primit fișierul <strong>%1</strong>.

en: The request was not completed because it was aborted.
ro: Cererea nu a fost finalizată deoarece a fost anulată.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
ro: Acțiunea cerută nu este suportată de programul KDE caer implementează protocolul <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ro: Dispozitivul cerut nu poate fi inițializat ("montat"). Eroare raportată a fost: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ro: Dispozitivul cerut nu poate fi dezactivat ("demontat"). Eroarea raportată a fost: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
ro: Fișierul cerut <strong>%1</strong> nu poate fi scris pe disc deoarece nu există spațiu suficient.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
ro: Fișierul cerut nu poate fi creat deoarece există deja un fișier cu același nume.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
ro: Dosarul cerut nu poate fi creat deoarece există deja un fișier cu același nume.

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
ro: Fișierul de ajutor cerut nu poate fi parcurs:<br />%1

en: The requested lock could not be granted. %1
ro: Lacătul cerut nu poate fi onorat. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
ro: Operația cerută încearcă crearea fișierului temporar<strong>%1</strong>, dar acesta nu poate fi făcut.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ro: Operația cerută încearcă crearea unui fișier temporar în care să salveze noul fișier de transferat. Acest fișier temporar <strong>%1</strong> nu poate fi șters.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ro: Operația cerută încearcă să șteargă fișierul original, cel mai probabil în urma unei operații de mutare de fișier. Fișierul original <strong>%1</strong> nu poate fi șters.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
ro: Operația cerută încearcă redenumirea  fișierului original <strong>%1</strong>, dar acesta nu poate fi redenumit.

en: The requested protocol may not be supported.
ro: Este posibil ca protocolul cerut să nu fie suportat.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
ro: Nu s-a putut crea legătura simbolică %1.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
ro: Mărimea conținului este necesară la o operație POST și nu a fost furnizată

en: The resource cannot be deleted.
ro: Resursa nu poate fi ștearsă.

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
ro[0]: URL-ul ales folosește o schemă nesusținută. Folosiți următoarea schemă: %2
ro[1]: URL-ul ales folosește o schemă nesusținută. Folosiți următoarele scheme: %2
ro[2]: URL-ul ales folosește o schemă nesusținută. Folosiți următoarele scheme: %2

en: The selected files have different checksums.
ro: Fișierele alese au sume de control diferite.

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
ro: Serverul <strong>%1</strong> a refuzat conexiunea încercată de acest calculator.

en: The server does not support the request type of the body.
ro: Serverul nu susține tipul de cerere specificat pentru conținut.

en: The server failed the authenticity check (%1).
ro: Serverul nu a trecut testul de autenticitate (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
ro: Serverul a fost prea încărcat ca să răspundă la alte cereri.

en: The server was unable to maintain the liveness of the
    properties listed in the propertybehavior XML element
    or you attempted to overwrite a file while requesting
    that files are not overwritten.
     %1
ro: Serverul nu a putut menține vivacitatea proprietăților
    enumerate în elementul XML „propertybehavior” sau ați
    încercat să suprascrieți un fișier deși ați cerut ca
    fișierele să nu fie suprascrise.
    %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
ro: Este posibil ca serverul, deși conectat la Internet, să fie configurat să nu permită cereri.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
ro: Este posibil ca serverul, deși conectat la Internet, să nu ruleze serviciul cerut (%1).

en: The source and destination are the same file.
    %1
ro: Sursa și destinația reprezintă același fișier.
    %1

en: The source is <b>bigger by %1</b>.
ro: Sursa e <b>mai mare cu %1</b>.

en: The source is <b>more recent</b>.
ro: Sursa e <b>mai recentă</b>.

en: The source is <b>older</b>.
ro: Sursa e <b>mai veche</b>.

en: The source is <b>smaller by %1</b>.
ro: Sursa e <b>mai mică cu %1</b>.

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
ro: Sursă

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
ro: Fișierul sau dosarul <strong>%1</strong> nu există.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
ro: Dosarul specificat nu există sau nu este accesibil.

en: The specified folder may not be empty.
ro: Probabil dosarul specificat nu este gol.

en: The specified folder may not exist.
ro: Probabil dosarul specificat nu există.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
ro: Cererea a specificat continuarea transferului fișierului <strong>%1</strong> de la o anumită poziție. Acest lucru nu este posibil.

en: The specified resource may not exist.
ro: Este posibil ca resursa specificată să nu existe.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
ro: Resursa specificată nu există sau nu mai este accesibilă.

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
ro: Fișierul temporar
    %1
    a fost modificat.
    Doriți într-adevăr să îl șterg?

en: The trash is full. Empty it or remove items manually.
ro: Gunoiul e plin. Goliți-l sau eliminați elemente manual.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
ro: Versiunile protocolului %1 suportate de acest calculator și de server sunt incompatibile.

en: There are no special actions available for protocol %1.
ro: Nu sunt disponibile acțiuni speciale pentru protocolul %1.

en: There is no documentation available for %1.
ro: Nu există documentație disponibilă pentru %1.

en: There is not enough space on the disk to write %1.
ro: Nu există destul spațiu pe disc pentru a scrie %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
ro: A apărut o problemă, la un anumit punct, pe calea de rețea între server și acest calculator.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ro: Probabil există o problemă cu configurația dumneavoastră de rețea, în mod special cu numele de proxy. Dacă ați accesat Internet-ul recent, fără probleme, atunci această eroare este puțin probabilă.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ro: Există probleme cu configurarea rețelei dumneavoastră. Dacă ați accesat Internetul recent, fără probleme, atunci acest lucru este puțin probabil.

en: There may have been a problem with your network connection.
ro: Există probleme cu conexiunea dumneavoastră la rețea.

en: These files use advanced permissions.
ro: Aceste fișiere folosesc permisiuni avansate.

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
ro: Denumire nouă #

en: This action was prevented by another error.
ro: Această acțiune a fost oprită de altă eroare.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
ro: Această acțiune va suprascrie „%1” cu el însuși.
    Introduceți un nume nou de fișier:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
ro: Această eroare este dependentă de programul KDE. Informațiile adiționale ar trebui să vă ofere mai multe informații decât cele disponibile în arhitectura de intrare/ieșire a KDE.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
ro[0]: Acest fișier este o legătură și nu are permisiuni.
ro[1]: Toate fișierele sunt legături și nu au permisiuni.
ro[2]: Toate fișierele sunt legături și nu au permisiuni.

en: This file is already in the trash bin.
ro: Acest fișier e în coșul de gunoi deja.

en: This file is incomplete and should not be opened.
    Check your open applications and the notification area for any pending tasks or downloads.
ro: Acest fișier e incomplet și nu ar trebui deschis.
    Verificați aplicațiile deschise și zona de notificare pentru sarcini sau descărcări în curs.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
ro[0]: Acest fișier folosește permisiuni avansate.
ro[1]: Aceste fișiere folosesc permisiuni avansate.
ro[2]: Aceste fișiere folosesc permisiuni avansate.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
ro: Această opțiune permite adăugarea, redenumirea și ștergerea de fișiere. Țineți cont de faptul că ștergerea și redenumirea pot fi limitate dacă utilizați opțiunea "sticky".

en: This flag allows viewing the content of the folder.
ro: Această opțiune permite vizualizarea conținutului dosarului.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
ro[0]: Acest dosar folosește permisiuni avansate.
ro[1]: Aceste dosare folosesc permisiuni avansate.
ro[2]: Aceste dosare folosesc permisiuni avansate.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
ro: Aceasta este o eroare tehnică în care nu a putut fi creat un dizpozitiv de rețea (un soclu).

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
ro: Aceasta este o eroare tehnică în care dispozitivul necesar pentru comunicația de rețea (un soclu) nu poate fi făcut să asculte pentru conexiuni de intrare.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
ro: Aceasta este o eroare tehnică la încercarea de a accepta o conexiune de rețea de intrare.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ro: Este foarte probabil să fie cauzată de o eroare din program. Dacă se poate, vă rog să trimiteți un raport de eroare complet așa cum este descris mai jos.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ro: Acest lucru este cel mai probabil cauzat de o eroare în programul server. Dacă puteți, trimiteți un raport de eroare așa cum este detaliat mai jos.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
ro: Aceasta este lista fișierelor de deschis. Poate fi specificat mai mult de un fișier, separându-le prin spații.

en: This is the name of the file to open.
ro: Aceasta e denumirea fișierului de deschis.

en: This is the name to save the file as.
ro: Aceasta e denumirea cu care va fi salvat fișierul.

en: This may be an error on the server side.
ro: Aceasta ar putea fi o eroare la server.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
ro: Acest lucru înseamnă că cererea pe care ați făcut-o încearcă să determine conținutul dosarului. Programul KDE care implementează acest protocol nu poate face acest lucru.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
ro: Acest lucru înseamnă că, deși s-a putut deschide cu succes resursa <strong>%1</strong>, a apărut o eroare la citirea conținutului resursei.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
ro: Acest lucru înseamnă că, deși s-a putut deschide cu succes resursa <strong>%1</strong>, a apărut o eroare la scrierea în resursă.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
ro: Acest lucru înseamnă că va fost refuzată încercarea de a intra (cu alte cuvinte, de a deschide) în dosarul <strong>%1</strong>.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
ro: Acest lucru înseamnă că va fost refuzată încercarea de a scrie în fișierul <strong>%1</strong>.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
ro: Aceasta înseamnă că deoarece conținutul fișierului sau directorului <strong>%1</strong> cerut nu poate fi transferat, deoarece nu pot obține acces pentru citire.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
ro: Aceasta înseamnă că fișierul, <strong>%1</strong>, nu poate fi scris așa cum s-a cerut, deoarece nu pot obține acces pentru scriere.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
ro: Această opțiune activează unele funcții conveniente pentru salvarea fișierelor cu extensie:<br /><ol><li>Orice extensie specificată în zona de text <b>%1</b> va fi actualizată dacă schimbați tipul de fișier pentru care executați salvarea.<br /><br /></li><li>Dacă nu este specificată o extensie în zona de text <b>%2</b>, când dați clic pe <b>Salvează</b>, va fi adăugat %3 la sfârșitul numelui de fișier (dacă fișierul nu există deja). Această extensie este bazată pe tipul de fișier pe care l-ați ales pentru fișierul de salvat.<br /><br /> Dacă nu doriți să permiteți adăugarea automată a extensiei, fie dezactivați această funcționalitate, fie o blocați adăugând un punct (.) la sfârșitul numelui de fișier (punctul va fi eliminat automat).</li></ol> Dacă nu sunteți sigur, lăsați activată această opțiune deoarece face ca fișierele să fie mult mai ușor de administrat.

en: Timeout Error
ro: Eroare temporizare

en: Timeout on server
    %1
ro: Temporizare expirată la server
    %1

en: Trash
ro: Gunoi

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
ro: Tratează URL-urile ca fișiere locale și le șterge după aceea

en: Tree View
ro: Vizualizare arborescentă

en: Trusted:
ro: De încredere:

en: Try again, either now or at a later time.
ro: Încercați din nou, acum sau puțin mai târziu.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
ro: Mutați mai întâi fișierul curent și apoi încercați din nou.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
ro: Mutați mai întâi dosarul curent și apoi încercați din nou.

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
ro: Încercați să reporniți sesiunea sau verificați jurnalele pentru erori de la „kiod”.

en: Type
ro: Tip

en: Type a generic name for the application here. Examples: an image viewing application would be "Image Viewer".
ro: Introduceți aici o denumire generică pentru aplicație. Exemple: o aplicație de vizualizat imagini ar fi „Vizualizator de imagini”.

en: Type the command to start this application here.
ro: Introduceți aici comanda pentru pornirea aplicației.

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: an image viewing application would be "View and edit images".
ro: Introduceți descrierea acestei aplicații, în funcție de scopul ei. Exemplu: o aplicație de vizualizat imagini ar fi „Vezi și modifică imagini”.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
ro: Introduceți aici numele pe care doriți să îl dați aplicației. Aplicația va apărea sub acest nume în meniul aplicațiilor și în panou.

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
ro: Tastați pentru a filtra aplicațiile de mai jos sau specificați denumirea unei comenzi.
    Apăsați săgeata în jos pentru a naviga rezultatele.

en: Type:
ro: Tip:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ro: Mediile UNIX au posibilitatea să facă legături de la un fișier sau dosarul către un nume și/sau locație diferite. În tipul operației de copiere KDE a determinat o legătură sau o serie de legături care rezultă într-o buclă infinită (de exemplu un fișier face legătură către el însuși).

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ro: Mediile UNIX au posibilitatea să facă legături de la un fișier sau dosarul către un nume și/sau locație diferite. KDE a determinat o legătură sau o serie de legături care rezultă într-o buclă infinită (de exemplu un fișier face legătură către el însuși).

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
ro: Mască

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
ro: Utilizator numit

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
ro: Alții

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
ro: Grup proprietar

en: URL Does Not Refer to a Resource.
ro: URL-ul nu face referire la o resursă.

en: URL Resource Invalid
ro: Resursă URL eronată

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
ro: URL-ul(urile) sau fișierul(le) local(e) utilizate pentru 'command'

en: Unable to Create KIO Worker
ro: Nu se poate crea lucrătorul KIO

en: Unable to Enter Folder
ro: Nu pot intra în dosar

en: Unable to Initialize Input/Output Device
ro: Nu pot inițializa dispozitivul de intrare/ieșire

en: Unable to Launch Process
ro: Nu pot porni procesul

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
ro: Nu pot dezactiva dispozitivul de intrare/ieșire

en: Unable to create KIO worker. %1
ro: Nu se poate crea lucrătorul KIO: %1

en: Unable to create KIO worker: %1
ro: Nu se poate crea lucrătorul KIO: %1

en: Unable to determine the type of file for %1
ro: Nu s-a putut determina tipul de fișier pentru %1

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
ro: Fișierul „%1” nu poate fi făcut executabil.
    %2.

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
ro: Serviciul %1 nu a putut fi făcut executabil, se abandonează execuția.
    %2.

en: Und&o
ro: &Desfă

en: Und&o: Batch Rename
ro: &Desfă: Redenumire în lot

en: Und&o: Copy
ro: &Desfă: Copiere

en: Und&o: Create File
ro: &Desfă: Creare fișier

en: Und&o: Create Folder
ro: &Desfă: Creare dosar

en: Und&o: Create Folder(s)
ro: &Desfă: Creare dosar(e)

en: Und&o: Link
ro: &Desfă: Legătură

en: Und&o: Move
ro: &Desfă: Mutare

en: Und&o: Rename
ro: &Desfă: Redenumire

en: Und&o: Trash
ro: &Desfă: Gunoi

en: Undo File Copy Confirmation
ro: Confirmarea desfacerii copierii fișierului

en: Undocumented Error
ro: Eroare nedocumentată

en: Unexpected Program Termination
ro: Terminare neașteptată a programului

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
ro: Proprietar

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown Host
ro: Gazdă necunoscută

en: Unknown Interruption
ro: Întrerupere necunoscută

en: Unknown Proxy Host
ro: Gazdă proxy necunoscută

en: Unknown error
    %1
ro: Eroare necunoscută
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
ro: Cod de eroare necunoscut %1
    %2
    Trimiteți un raport de eroare complet la https://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
ro: Gazdă necunoscută %1

en: Unknown interrupt
    %1
ro: Întrerupere necunoscută
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
ro: Protocol necunoscut „%1”.

en: Unknown proxy host
    %1
ro: Gazdă proxy necunoscută
    %1

en: Unknown size
ro: Dimensiune necunoscută

en: Unsupported Action: %1
ro: Acțiune nesuportată: %1

en: Unsupported Protocol %1
ro: Protocolul %1 nu este suportat

en: Unsupported URL scheme
ro: Schemă URL nesusținută

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
ro: Actualizați software-ul dumneavoastră la ultima versiune disponibilă. Distribuitorul dumneavoastră de programe ar trebui să vă fi pus la dispoziție utilitare de actualizare a software-ului.

en: Updating System Configuration
ro: Se actualizează configurația sistemului

en: Updating system configuration…
ro: Se actualizează configurația sistemului…

en: Upload
ro: Încarcă

en: User
ro: Utilizator

en: User canceled action
    %1
ro: Acțiune anulată de utilizator
    %1

en: User:
ro: Utilizator:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Using cached version
ro: Se folosește versiunea prestocată

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
ro: Folosirea barelor oblice în denumiri de dosare va crea subdosare, așa:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
ro: Folosirea barelor oblice în denumiri de dosare va crea subdosare.

en: Validity period:
ro: Perioadă de valabilitate:

en: Varying (No Change)
ro: Variază (nicio modificare)

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: Web page address]
en: Address:
ro: Adresă:

en: What do you wish to do with this file?
ro: Ce doriți să faceți cu acest fișier?

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
ro: Când alte metode nu merg, puteți ajuta echipa KDE sau dezvoltatorul acestui program prin trimiterea unui raport de defect amănunțit. Dacă programul este de la o terță parte, contactați-o direct. Altfel, uitați-vă dacă cineva a mai trimis deja un raport despre același defect, căutându-l în <a href="https://bugs.kde.org/">Sistemul KDE de raportare a defectelor</a>. Dacă nu există, atunci luați aminte de informațiile de mai sus și includeți-le în raportul dumneavoastră, împreună cu orice alte detalii care considerați că ar putea ajuta.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
ro: Când acesta este bifat butonul apăsat va fi aplicat tuturor conflictelor ulterioare găsite pe parcursul sarcinii curente.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
ro: Când acesta este bifat butonul apăsat va fi aplicat tuturor conflictelor de dosare ulterioare găsite pe parcursul sarcinii curente.
    Dacă nu apăsați Sari veți fi întrebat în continuare în cazul unui conflict cu un fișier existent în dosar.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
ro: La încercarea de a obține informații despre gazda proxy<strong>%1</strong>, s-a primit mesajul de eroare "Unknown Host" (gazdă necunoscută). Această eroare indică că numele cerut nu poate fi localizat în Internet.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
ro: Doriți să acceptați permanent acest certificat fără să mai fiți întrebat?

en: Would you like to launch this file?
ro: Doriți să lansați acest fișier?

en: Would you like to merge the contents of '%1' into '%2'?
ro: Doriți să îmbinați conținutul din „%1” în „%2”?

en: Would you like to overwrite the destination?
ro: Doriți să suprascrieți destinația?

en: Write
ro: Scriere

en: Write
    Entries
ro: Scriere
    fișiere

en: Write Access Denied
ro: Acces de scriere refuzat

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
ro: &Scrie în

en: Writing to %1 is not supported.
ro: Nu este suportată scrierea în %1.

en: You are not authorized to execute this file.
ro: Nu aveți autorizare să executați acest fișier.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
ro: Nu aveți autorizare să alegeți o aplicație pentru a deschide acest fișier.

en: You can change the icon later in folder properties.
ro: Puteți schimba pictograma mai târziu în proprietățile dosarului.

en: You can only select local files
ro: Puteți selecta numai fișiere locale

en: You can only select local files.
ro: Puteți selecta numai fișiere locale.

en: You can only select one file
ro: Puteți selecta numai un fișier

en: You did not select a file to delete.
ro: Nu ați selectat un fișier de șters.

en: You did not select a file to trash.
ro: Nu ați selectat un fișier de aruncat la coșul de gunoi.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
ro: Nu aveți permisiuni să accesați protocolul %1.

en: You may have encountered a bug in the program.
ro: Este posibil să fi dat de o eroare de programare în aplicație.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
ro: Probabil informațiile de autentificare date nu sunt corecte sau nu ați furnizat nici un fel de astfel de informații.

en: You may not have permissions to accept the connection.
ro: Nu aveți permisiuni de a accepta conexiuni.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
ro: Nu aveți permisiuni să inițializați ("montați") dispozitivul. Pe sistemele UNIX, de cele mai multe ori, aveți nevoie de privilegii de administrator ca să inițializați dispozitivul.

en: You may not have permissions to read from the resource.
ro: Nu aveți permisiuni de citire din resursă.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
ro: Nu aveți permisiuni pentru a citi fișierul sau de a deschide directorul.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
ro: Nu aveți permisiuni de a dezactiva ("demonta") dispozitivul. Pe sistemele UNIX, de cele mai multe ori, aveți nevoie de privilegii de administrator ca să dezactivați dispozitivul.

en: You may not have permissions to write to the resource.
ro: Nu aveți drepturi de scriere în resursă.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
ro: Trebuie să specificați un nume și o parolă pentru serverul proxy arătat mai jos înainte de a putea accesa saituri web.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
ro: Trebuie să introduceți un nume și o parolă pentru a accesa acest sait.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
ro: Pentru a executa operația cerută la această resursă, permisiunile dumneavoastră de acces s-ar putea să nu fie suficiente.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
ro: Contul dumneavoastră nu are permisiuni de acces la resursa specificată.

en: [padlock]
ro: [lacăt]

en: a suitable extension
ro: o extensie corespunzătoare

en: klauncher could not find or start the plugin which provides the protocol. This means you may have an outdated version of the plugin.
ro: klauncher nu a putut găsi sau porni extensia ce furnizează protocolul. Aceasta înseamnă că ați putea avea o versiune veche a extensiei.

en: not supported
ro: nu este susținut

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
ro: Aceasta va porni programul:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
ro: copia fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: create the requested folder
ro: crea dosarul cerut

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
ro: șterge fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
ro: bloca fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
ro: muta fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
ro: determina capabilitățile serverului

[ctx: request type]
en: retrieve property values
ro: obține valorile proprietății

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
ro: obține conținutul fișierului sau dosarului specificat

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
ro: rulează un raport în dosarul specificat

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
ro: căuta în dosarul specificat

[ctx: request type]
en: set property values
ro: stabili valorile proprietății

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
ro: debloca fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: upload %1
ro: încărca %1

en: the extension <b>%1</b>
ro: extensia <b>%1</b>
