kfontinst - en to ro translation catalogue (397 entries)

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
ro: %1 conține fontul <b>%2</b>, care este instalat deja în sistem.

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
ro[0]: A fost găsit %1 font duplicat.
ro[1]: Au fost găsite %1 fonturi duplicate.
ro[2]: Au fost găsite %1 de fonturi duplicate.

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
ro: %1 este un font bitmap și acestea au fost dezactivate pe sistemul dumneavoastră.

en: %1 is not a font.
ro: %1 nu e un font.

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
ro[0]: %2 [1 pixel]
ro[1]: %2 [%1 pixeli]
ro[2]: %2 [%1 de pixeli]

en: &Main Toolbar
ro: Bara de unelte &principală

en: 1 Font | %1 Fonts
ro[0]: Un font
ro[1]: %1 fonturi
ro[2]: %1 de fonturi

en: 12pt
ro: 12pct

en: 18pt
ro: 18pct

en: 24pt
ro: 24pct

en: 36pt
ro: 36pct

en: 48pt
ro: 48pct

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
ro: <h3>Renunțați?</h3><p>Sigur doriți să renunțați?</p>

en: <h3>Error</h3>
ro: <h3>Eroare</h3>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
ro: <h3>Încheiat</h3><p>Rețineți că aplicațiile deschise trebuiesc repornite pentru a sesiza modificările făcute.</p>

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
ro: <h3>Grupuri de fonturi</h3><p>Această listă afișează grupurile de fonturi disponibile pe sistemul dumneavoastră. Sunt 2 tipuri principale de grupuri de fonturi:<ul><li><b>Standard</b> sunt grupuri speciale folosite de administratorul de fonturi.<ul>%1</ul></li><li><b>Personalizate</b> sunt grupuri create de dumneavoastră. Pentru a adăuga o familie de fonturi la unul din aceste grupuri trageți-l pur și simplu din lista de fonturi și lăsați-l pe grupul dorit. Pentru a elimina o familie din grup, trageți fontul peste grupul „Toate fonturile”.</li></ul></p>

en: <i>%1</i> already exists.
ro: <i>%1</i> există deja.

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
ro: <i>%1</i> conține fontul <b>%2</b>, care este instalat deja în sistem.

en: <i>%1</i> does not exist.
ro: <i>%1</i> nu există.

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
ro: <i>%1</i> este un font bitmap și acestea au fost dezactivate pe sistemul dumneavoastră.

en: <i>%1</i> is not a font.
ro: <i>%1</i> nu e un font.

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
ro: <li><i>Toate fonturile</i> conține toate fonturile instalate pe sistemul dumneavoastră - din ambele „Sistem” și „Personale”.</li><li><i>Sistem</i> conține toate fonturile care sunt instalate pe întreg sistemul (disponibile pentru toți utilizatorii).</li><li><i>Personale</i> conține fonturile dumneavoastră personale.</li><li><i>Neclasificate</i> conține toate fonturile care nu au fost încă plasate într-un grup „Personalizate”.</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
ro: <li><i>Toate fonturile</i> conține toate fonturile instalate pe sistemul dumneavoastră.</li> <li><i>Neclasificate</i> conține toate fonturile care nu au fost încă plasate într-un grup „Personalizate”.</li>

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ro: <p>Sigur doriți să ștergeți</p><p>„<b>%1</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ro[0]: <p>Sigur doriți să dezactivați acest font din grupul „<b>%2</b>”?</p>
ro[1]: <p>Sigur doriți să dezactivați aceste %1 fonturi din grupul „<b>%2</b>”?</p>
ro[2]: <p>Sigur doriți să dezactivați aceste %1 de fonturi din grupul „<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ro: <p>Sigur doriți să dezactivați</p><p>„<b>%1</b>” din cadrul grupului „<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ro: <p>Sigur doriți să dezactivați</p><p>„<b>%1</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ro[0]: <p>Sigur doriți să activați acest font din grupul „<b>%2</b>”?</p>
ro[1]: <p>Sigur doriți să activați aceste %1 fonturi din grupul „<b>%2</b>”?</p>
ro[2]: <p>Sigur doriți să activați aceste %1 de fonturi din grupul „<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ro: <p>Sigur doriți să activați</p><p>„<b>%1</b>” din grupul „<b>%2</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ro: <p>Sigur doriți să activați</p><p>„<b>%1</b>”?</p>

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
ro[0]: <p>Sigur doriți să mutați acest font din <i>%2</i> în <i>%3</i>?</p>
ro[1]: <p>Sigur doriți să mutați aceste %1 fonturi din <i>%2</i> în <i>%3</i>?</p>
ro[2]: <p>Sigur doriți să mutați aceste %1 de fonturi din <i>%2</i> în <i>%3</i>?</p>

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
ro: <p>Sigur doriți să mutați</p><p>„<b>%1</b>”</p><p>din <i>%2</i> în <i>%3</i>?</p>

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
ro: <p>Sigur eliminați „<b>%1</b>”?</p><p><i>Aceasta va elimina numai grupul, nu și fonturile propriu-zise.</i></p>

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
ro: <p>Această listă arată fonturile instalate. Fonturile sunt grupate după familie, iar numărul dintre paranteze pătrate reprezintă numărul de stiluri în care este disponibilă familia. De exemplu </p><ul><li>Times [4]<ul><li>Simplu</li><li>Aldin</li><li>Aldin cursiv</li><li>Cursiv</li></ul></li></ul>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
ro: <qt>Un grup cu denumirea <b>„%1”</b> există deja.</qt>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
ro: <table><tr><td align="right">Activate:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Dezactivate:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Activate parțial:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
ro: <table><tr><td align="right">Activate:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Dezactivate:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total fonturi:</td><td>%3</td></tr></table>

[ctx: A sentence that uses all of the letters of the alphabet]
en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
ro: âÂșȘțȚ - Mica vulpiță șireată sare peste câinele leneș

en: Add Fonts
ro: Adaugă fonturi

en: Add to "%1".
ro: Adaugă la „%1”.

en: Aegean Numbers
ro: Numere egee

en: All
ro: Toate

en: All Characters
ro: Toate caracterele

en: All Fonts
ro: Toate fonturile

[ctx: All letters of the alphabet (in upper/lower case pairs), followed by numbers]
en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz0123456789
ro: AaĂăÂâBbCcDdEeFfGgHhIiÎîJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsȘșTtȚțUuVvWwXxYyZz0123456789

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ro: aăâbcdefghiîjklmnoprsștțuvxz

[ctx: All of the letters of the alphabet, uppercase]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ro: AĂÂBCDEFGHIÎJKLMNOPRSȘTȚUVXZ

en: Alphabetic Presentation Forms
ro: Forme de prezentare alfabetice

en: Ancient Greek Musical Notation
ro: Notație muzicală antică greacă

en: Ancient Greek Numbers
ro: Numere grecești străvechi

en: Arabic
ro: Arab

en: Arabic Presentation Forms-A
ro: Forme de prezentare arabe-A

en: Arabic Presentation Forms-B
ro: Forme de prezentare arabe-B

en: Arabic Supplement
ro: Adaos arab

en: Are you sure you wish to delete:
ro: Sigur doriți să ștergeți:

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
ro: Sigur doriți să ștergeți:
    %1

en: Armenian
ro: Armean

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
ro: Autentificare eșuată.<br><i>%1</i>

en: AutoSkip
ro: Sari automat

en: Backend died
ro: Platforma a murit

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
ro: Platforma a murit, dar a fost repornită. Reîncercați.

en: Balinese
ro: Balineză

en: Basic Latin
ro: Latin de bază

en: Bengali
ro: Bengalez

en: Black
ro: Negru

en: Block Elements
ro: Elemente-bloc

en: Bold
ro: Aldin

en: Bopomofo Extended
ro: Bopomofo extins

en: Box Drawing
ro: Desenare casetă

en: Braille Patterns
ro: Șabloane Braille

en: Buginese
ro: Bugineză

en: Byzantine Musical Symbols
ro: Simboluri muzicale bizantine

en: CJK Compatibility
ro: Compatibilitate CJK

en: CJK Compatibility Forms
ro: Forme pentru compatibilitate CJK

en: CJK Compatibility Ideographs
ro: Ideograme pentru compatibilitate CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ro: Supliment ideograme pentru compatibilitate CJK

en: CJK Radicals Supplement
ro: Rădăcini suplimentare CJK

en: CJK Strokes
ro: Simboluri CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
ro: Simboluri și punctuație CJK

en: CJK Unified Ideographs
ro: Ideograme unificate CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ro: Ideograme unificate CJK extensia A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ro: Ideograme unificate CJK extensia B

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
ro: Se pot instala fonturi doar în unul dintre „%1” sau „%2”.

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
ro: Se pot elimina fonturi doar din unul dintre „%1” sau „%2”.

en: Canadian Aboriginal
ro: Aborigen canadian

en: Cancel font scan?
ro: Anulați scanarea fonturilor?

en: Canceling…
ro: Se renunță…

en: Cannot Print
ro: Nu pot imprima

en: Cannot copy fonts
ro: Fonturile nu pot fi copiate

en: Cannot move fonts
ro: Fonturile nu pot fi mutate

en: Category
ro: Categorie

en: Change Preview Text…
ro: Modifică textul previzualizării…

en: Change Text…
ro: Modifică textul…

en: Combining Diacritical Marks
ro: Semne diacritice combinatorii

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ro: Adaos semne diacritice combinatorii

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ro: Marcaje diacritice combinatorii pentru simboluri

en: Combining Half Marks
ro: Combinare de marcaje înjumătățite

en: Common
ro: Comun

en: Condensed
ro: Condensat

en: Control Pictures
ro: Imagini de control

en: Could not read font.
ro: Nu s-a putut citi fontul.

en: Could not remove all files associated with %1
ro: Nu se pot elimina toate fișierele asociate cu %1

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
ro: Nu se pot elimina toate fișierele asociate cu <i>%1</i>

en: Counting Rod Numerals
ro: Numere cu bastonașe de numărat

en: Create New Group
ro: Creează un grup nou

en: Create New Group…
ro: Creează grup nou…

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ro: Numere și punctuație cuneiforme

en: Currency Symbols
ro: Simboluri monetare

en: Cypriot
ro: Cipriot

en: Cypriot Syllabary
ro: Silabar cipriot

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Cyrillic Supplement
ro: Supliment chirilic

en: Date
ro: Dată

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Font
ro: Ștergere font

en: Delete Fonts
ro: Ștergere fonturi

en: Delete Marked Files
ro: Șterge fișierele marcate

en: Delete Selected Fonts…
ro: Șterge fonturile alese…

en: Deleting font(s)…
ro: Se șterg fonturi…

en: Demi Bold
ro: Demi aldin

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable Font
ro: Dezactivează fontul

en: Disable Fonts
ro: Dezactivează fonturile

en: Disable Fonts in Group…
ro: Dezactivează fonturile din grup…

en: Disabling
ro: Se dezactivează

en: Disabling font(s)…
ro: Se dezactivează fonturi…

en: Do not show this message again
ro: Nu mai arăta acest mesaj

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți acest font?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 fonturi?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 de fonturi?

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
ro[0]: Sigur doriți să dezactivați acest font?
ro[1]: Sigur doriți să dezactivați aceste %1 fonturi?
ro[2]: Sigur doriți să dezactivați aceste %1 de fonturi?

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
ro[0]: Sigur doriți să activați acest font?
ro[1]: Sigur doriți să activați aceste %1 fonturi?
ro[2]: Sigur doriți să activați aceste %1 de fonturi?

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
ro: Doriți să instalați fontul(urile) pentru uz personal (disponibile numai dumneavoastră) sau pentru întreg sistemul (disponibile tuturor utilizatorilor)?

en: Download new fonts
ro: Descarcă fonturi noi

en: Duplicate Fonts
ro: Fonturi duplicate

en: ERROR: Could not determine font's name.
ro: EROARE: Nu am putut determina denumirea fontului.

en: Enable
ro: Activează

en: Enable Font
ro: Activează fontul

en: Enable Fonts
ro: Activează fonturile

en: Enable Fonts in Group…
ro: Activează fonturile din grup…

en: Enabling
ro: Se activează

en: Enabling font(s)…
ro: Se activează fonturi…

en: Enclosed Alphanumerics
ro: Alfanumerice anexate

en: Enclosed CJK Letters and Months
ro: Litere și luni CJK înglobate

en: Ethiopic
ro: Etiopian

en: Ethiopic Extended
ro: Etiopian extins

en: Ethiopic Supplement
ro: Supliment etiopian

en: Expanded
ro: Extins

en: Export Group
ro: Exportă grupul

en: Export…
ro: Exportă…

en: Extra Bold
ro: Extra aldin

en: Extra Condensed
ro: Extra condensat

en: Extra Expanded
ro: Extra extins

en: Extra Light
ro: Extra ușor

en: Failed to download <i>%1</i>
ro: Eșec la descărcarea <i>%1</i>

en: Failed to open %1 for writing
ro: Eșec la deschiderea lui %1 pentru scriere

en: Failed to save list of fonts to print.
ro: Eșec la salvarea listei cu fonturi de imprimat.

en: Failed to start font printer.
ro: Eșec la pornirea imprimantei de fonturi.

en: Failed to start the system daemon
ro: Pornirea demonului de sistem a eșuat

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
ro: Pornirea demonului de sistem a eșuat.<br /><i>%1</i>

en: Family
ro: Familie

en: File Location
ro: Locație fișier

en: File Name
ro: Nume fișier

en: File Type
ro: Tip fișier

en: File containing list of fonts to print
ro: Fișierul conținând lista fonturilor de imprimat

en: Filter by %1…
ro: Filtrează după %1…

en: Find Duplicates…
ro: Găsește duplicate…

en: Font Installer
ro: Instalator de fonturi

en: Font Printer
ro: Imprimant de fonturi

en: Font Viewer
ro: Vizualizator de fonturi

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
ro: Fontul de tipărit, specificat ca „Familie,Stil” unde Stil este un număr decimal de 24 biți compus astfel: <weight><width><slant>

en: Font/File
ro: Font/fișier

en: FontConfig Match
ro: Potrivire FontConfig

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Foundry
ro: Turnătorie

en: General Punctuation
ro: Punctuație generală

en: Geometric Shapes
ro: Figuri geometrice

en: Georgian Supplement
ro: Supliment georgian

en: Get New Fonts…
ro: Obține fonturi noi…

en: Gothic
ro: Gotic

en: Greek
ro: Grec

en: Greek Extended
ro: Grec extins

en: Greek and Coptic
ro: Grec și coptic

en: Group
ro: Grup

en: Half-Width and Full-Width Forms
ro: Forme de lățime (semi)deplină

en: Hangul Compatibility Jamo
ro: Jamo pentru compatibilitate Hangul

en: Hangul Syllables
ro: Silabe Hangul

en: Heavy
ro: Greu

en: Hebrew
ro: Ebraic

en: High Private Use Surrogates
ro: Surogate de uz privat superioare

en: High Surrogates
ro: Surogate superioare

en: IPA Extensions
ro: Extensii IPA

en: Ideographic Description Characters
ro: Caractere de descriere ideografică

en: Inherited
ro: Moștenit

en: Install fonts from a local file
ro: Instalează fonturi dintr-un fișier local

en: Install from File…
ro: Instalează din fișier…

en: Installing
ro: Se instalează

en: Installing font(s)…
ro: Se instalează fonturi…

en: Install…
ro: Instalează…

en: Italic
ro: Cursiv

en: Kangxi Radicals
ro: Rădăcini Kangxi

en: Katakana Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice Katakana

en: Khmer Symbols
ro: Simboluri Khmer

en: Latin Extended Additional
ro: Latin estins, suplimentar

en: Latin Extended-A
ro: Latin extins-A

en: Latin Extended-B
ro: Latin extins-B

en: Latin Extended-C
ro: Latin extins-C

en: Latin Extended-D
ro: Latin extins-D

en: Latin-1 Supplement
ro: Adaos Latin-1

en: Letter, Lowercase
ro: Literă, minusculă

en: Letter, Modifier
ro: Literă, modificator

en: Letter, Other
ro: Literă, alta

en: Letter, Titlecase
ro: Literă, de titlu

en: Letter, Uppercase
ro: Literă, majusculă

en: Letter-Like Symbols
ro: Simboluri literale

en: Light
ro: Ușor

en: Linear B
ro: Liniar B

en: Linear B Ideograms
ro: Ideograme B liniare

en: Linear B Syllabary
ro: Silabar B linear

en: Links To
ro: Leagă către

en: Looking for additional files to install…
ro: Se caută fișiere suplimentare de instalat…

en: Looking for any associated files…
ro: Se caută fișiere asociate…

en: Looking for files associated with %1
ro: Se caută fișiere asociate cu %1

en: Low Surrogates
ro: Surogate inferioare

en: Makes the dialog transient for a window specified by windowHandle
ro: Face ca dialogul să fie temporar pentru fereastra specificată de windowHandle

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
ro: Stabilește dialogul ca tranzitoriu pentru o aplicație X specificată de winid

en: Mark for Deletion
ro: Marchează pentru ștergere

en: Mark, Enclosing
ro: Semn, închidere

en: Mark, Non-Spacing
ro: Semn, ne-spațiator

en: Mark, Spacing Combining
ro: Semn, spațiu combinator

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ro: Simboluri matematice alfanumerice

en: Mathematical Operators
ro: Operatori matematici

en: Medium
ro: Mediu

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ro: Diverse simboluri matematice-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ro: Diverse simboluri matematice-B

en: Miscellaneous Symbols
ro: Diverse simboluri

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ro: Diverse simboluri și săgeți

en: Miscellaneous Technical
ro: Tehnice, diverse

en: Modifier Tone Letters
ro: Modificatori de ton

en: Mongolian
ro: Mongol

en: Monospaced
ro: Monospațiat

en: Move
ro: Mută

en: Move Font
ro: Mutare font

en: Move Fonts
ro: Mută fonturi

en: Move to personal folder.
ro: Mută în dosarul personal.

en: Move to system folder.
ro: Mută în dosarul de sistem.

en: Moving
ro: Se mută

en: Moving font(s)…
ro: Se mută fonturi…

en: Musical Symbols
ro: Simboluri muzicale

en: Name of new group:
ro: Denumirea noului grup:

en: New Group
ro: Grup nou

en: New Tai Lue
ro: Noul Tai Lue

en: No characters found.
ro: Nu s-au găsit caractere.

en: No duplicate fonts found.
ro: Nu s-au găsit fonturi duplicate.

en: No files?
ro: Niciun fișier?

en: No fonts
ro: Nu sunt fonturi

en: No special methods supported.
ro: Nicio metodă specială susținută.

en: Nothing to Delete
ro: Nimic de șters

en: Nothing to Disable
ro: Nimic de dezactivat

en: Nothing to Enable
ro: Nimic de activat

en: Nothing to Move
ro: Nimic de mutat

en: Number Forms
ro: Forme numerice

en: Number, Decimal Digit
ro: Număr, cifră zecimală

en: Number, Letter
ro: Număr, literă

en: Number, Other
ro: Număr, altul

[ctx: Numbers and characters]
en: 0123456789.:,;(*!?'/\")£$€%^&-+@~#<>{}[]
ro: 0123456789.:,;(*!?'/\"„”)£$€%^&-+@~#<>{}[]

en: Oblique
ro: Oblic

en: Old Italic
ro: Italic vechi

en: Old Persian
ro: Persan vechi

en: Only fonts may be deleted.
ro: Doar fonturile pot fi șterse.

en: Open all %1 fonts in font viewer?
ro: Deschideți toate %1 fonturi în vizualizatorul de fonturi?

en: Open an existing font file
ro: Deschide un fișier cu font existent

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
ro[0]: Se deschide în vizualizatorul de fonturi?
ro[1]: Se deschid toate %1 fonturi în vizualizatorul de fonturi?
ro[2]: Se deschid toate %1 de fonturi în vizualizatorul de fonturi?

en: Open in Font Viewer
ro: Deschide în vizualizorul de fonturi

en: Optical Character Recognition
ro: Recunoaștere optică a caracterelor

en: Other, Control
ro: Altele, Control

en: Other, Format
ro: Altele, Format

en: Other, Not Assigned
ro: Altele, Neatribuit

en: Other, Private Use
ro: Altele, Uz privat

en: Other, Surrogate
ro: Altele, Surogate

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
ro: Permisiune refuzată.<br /><i>%1</i>

en: Personal Fonts
ro: Fonturi personale

en: Phoenician
ro: Fenician

en: Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice

en: Phonetic Extensions Supplement
ro: Adaos extensii fonetice

en: Please enter new string:
ro: Introduceți un text nou:

en: Please enter new text:
ro: Introduceți un text nou:

en: Please specify "%1" or "%2".
ro: Specificați „%1” sau „%2”.

en: Preview String
ro: Text previzualizare

en: Preview Text
ro: Text previzualizare

en: Preview Type
ro: Tip previzualizare

en: Print
ro: Imprimare

en: Print Font Samples
ro: Tipărește mostre de font

en: Print font preview
ro: Tipărește previzualizarea fontului

en: Print…
ro: Tipărește…

en: Private Use Area
ro: Zonă de utilizare privată

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Proportional
ro: Proporțional

en: Punctuation, Close
ro: Punctuație, închidere

en: Punctuation, Connector
ro: Punctuație, conector

en: Punctuation, Dash
ro: Punctuație, cratimă

en: Punctuation, Final Quote
ro: Punctuație, ghilimele finale

en: Punctuation, Initial Quote
ro: Punctuație, ghilimele inițiale

en: Punctuation, Open
ro: Punctuație, deschidere

en: Punctuation, Other
ro: Punctuație, altul

en: Regular
ro: Regulat

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Group
ro: Elimină grupul

en: Remove Group…
ro: Elimină grupul…

en: Remove file containing list of fonts to print
ro: Elimină fișierul conținând lista fonturilor de imprimat

en: Remove from current group.
ro: Elimină din grupul curent.

en: Remove group
ro: Elimină grupul

en: Removing
ro: Se elimină

en: Rename…
ro: Redenumește…

en: Scan for Duplicate Fonts…
ro: Caută fonturi duplicate…

en: Scanning Files…
ro: Se citesc fișiere…

en: Scanning font list…
ro: Se citește lista de fonturi…

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
ro: Se caută fonturi duplicate. Așteptați…

en: Select Font to View
ro: Selectați fontul de vizualizat

en: Select size to print font:
ro: Alegeți dimensiunea de tipărit fontul:

en: Semi Bold
ro: Semi aldin

en: Semi Condensed
ro: Semi condensat

en: Semi Expanded
ro: Semi extins

en: Separator, Line
ro: Separator, linie

en: Separator, Paragraph
ro: Separator, paragraf

en: Separator, Space
ro: Separator, spațiu

en: Set Criteria
ro: Stabilire criteriu

en: Show Face:
ro: Afișare față:

en: Simple font installer
ro: Un simplu instalator de fonturi

en: Simple font printer
ro: Un simplu imprimant de fonturi

en: Simple font viewer
ro: Un simplu vizualizor de fonturi

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size index to print fonts
ro: Index de mărime pentru tipărirea fonturilor

en: Skip
ro: Sari

en: Small Form Variants
ro: Variante de formă mică

en: Spacing Modifier Letters
ro: Litere modificatoare de spațiere

en: Specials
ro: Speciale

en: Standard Preview
ro: Previzualizare standard

en: Status
ro: Stare

en: Style
ro: Stil

en: Superscripts and Subscripts
ro: Exponent și indice

en: Supplemental Arrows-A
ro: Săgeți suplimentare-A

en: Supplemental Arrows-B
ro: Săgeți suplimentare-B

en: Supplemental Mathematical Operators
ro: Operatori matematici suplimentari

en: Supplemental Punctuation
ro: Punctuație suplimentară

en: Supplementary Private Use Area-A
ro: Zona-A de uz privat suplimentară

en: Supplementary Private Use Area-B
ro: Zona-B de uz privat suplimentară

en: Symbol, Currency
ro: Simbol, monedă

en: Symbol, Math
ro: Simbol, matematică

en: Symbol, Modifier
ro: Simbol, modificator

en: Symbol, Other
ro: Simbol, altul

en: Symbol/Other
ro: Simbol/altul

en: Syriac
ro: Sirian

en: System
ro: Sistem

en: System Fonts
ro: Fonturi de sistem

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
ro: Platforma de sistem a murit. Reîncercați.<br /><i>%1</i>

en: Tags
ro: Marcaje

en: Tai Xuan Jing Symbols
ro: Simboluri Tai Xuan Jing

en: Thai
ro: Tailandez

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
ro: Nu există niciun font tipăribil.
    Puteți tipări doar fonturile activate și care nu sunt bitmap.

en: Thin
ro: Subțire

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
ro: Această coloană arată starea familiei de fonturi și stilurile individuale ale fonturilor.

en: This displays a preview of the selected font.
ro: Afișează o previzualizare a fontului ales.

en: URL to install
ro: URL de instalat

en: URL to open
ro: URL de deschis

en: Ultra Bold
ro: Ultra aldin

en: Ultra Condensed
ro: Ultra condensat

en: Ultra Expanded
ro: Ultra extins

en: Ultra Light
ro: Ultra ușor

en: Unable to start backend.
ro: Nu s-a putut porni platforma.

en: Unclassified
ro: Neclasificat

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
ro: Eroare neașteptată la prelucrare: <i>%1</i>

en: Unicode Block: %1
ro: Bloc Unicod: %1

en: Unicode Script: %1
ro: Script Unicod: %1

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ro: Aborigenă canadină

en: Uninstalling
ro: Se dezinstalează

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unmark for Deletion
ro: Demarchează pentru ștergere

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
ro: Acțiune nesuportată.<br><i>%1</i>

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Updating font configuration. Please wait…
ro: Se actualizează configurația fonturilor. Așteptați…

en: Variation Selectors
ro: Selectori variație

en: Variation Selectors Supplement
ro: Supliment selectori de variație

en: Vertical Forms
ro: Forme verticale

en: Waterfall
ro: Cascadă

en: Where to Install
ro: Unde să instalez

en: Writing System
ro: Sistem de scriere

en: XML Decimal Entity
ro: Entitate zecimală XML

en: Yi Radicals
ro: Rădăcini Yi

en: Yi Syllables
ro: Silabe Yi

en: Yijing Hexagram Symbols
ro: Hexagrame Yijing

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
ro: Nu puteți instala un pachet de fonturi direct.
    Extrageți %1 și instalați componentele individual.

en: You did not select anything to delete.
ro: Nu ați selectat nimic de șters.

en: You did not select anything to disable.
ro: Nu ați ales nimic de dezactivat.

en: You did not select anything to enable.
ro: Nu ați ales nimic de activat.

en: You did not select anything to move.
ro: Nu ați ales nimic de mutat.

en: …plus %1 more
ro: …plus încă %1
