PackageKit - en to ro translation catalogue (483 entries)

en: %u days
ro: %u zile

en: %u days %u h
ro: %u zile %u oră(e)

en: %u h
ro: %u oră(e)

en: %u h %u min
ro: %u oră(e) %u min

en: %u seconds
ro: %u secunde

en: (seconds)
ro: (secunde)

en: A correct role is required
ro: Este necesar un rol corect

en: A destination directory and the package names to download are required
ro: Sunt necesare un dosar de destinație și numele pachetelor de descărcat

en: A filename is required
ro: Este necesar un nume de fișier

en: A filename to install is required
ro: Este necesar un nume de fișier pentru instalare

en: A licence identifier (eula-id) is required
ro: Este necesar un identificator de licență (eula-id)

en: A package name is required
ro: Este necesar un nume de pachet

en: A package name to install is required
ro: Este necesar un nume de pachet pentru instalare

en: A package name to remove is required
ro: Este necesar un nume de pachet de eliminat

en: A package name to resolve is required
ro: Este necesar un nume de pachet de rezolvat

en: A package provide string is required
ro: Este necesar un șir cu ce furnizează (ce conține) pachetul

en: A repo id and autoremove required
ro: Se necesită un id de depozit și comanda «autoremove»

en: A repo name, parameter and value are required
ro: Sunt necesare un nume de depozit, un parametru și o valoare

en: A repository name is required
ro: Este necesar un nume de depozit

en: A search term is required
ro: Este necesar un termen de căutare

en: A search type is required, e.g. name
ro: Este necesar un tip de căutare, de exemplu: nume

en: A type, key_id and package_id are required
ro: Sunt necesare un tip, key_id și package_id

en: Accept EULA
ro: Acceptă EULA

en: Accepting EULA
ro: Se acceptă EULA

en: Affected packages:
ro: Pachete afectate:

en: Affected packages: None
ro: Pachete afectate: niciunul

en: Agreement
ro: Acord

en: Alias to %s
ro: Alias pentru %s

en: Allow installation of untrusted packages
ro: Permite instalarea pachetelor care nu sunt de încredere

en: Allow package downgrades
ro: Permite retrogradarea pachetului

en: Allow package re-installations
ro: Permite reinstalarea pacheteului

en: Allow packages to be downgraded during transaction
ro: Permite retrogradarea pachetelor în timpul tranzacției

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
ro: Permite reinstalarea pachetelor în timpul tranzacției

en: Allow untrusted packages to be installed.
ro: Permite instalarea pachetelor care nu sunt de încredere.

en: An action, e.g. 'update-packages' is required
ro: Este necesară o acțiune, de exemplu, „update-packages”

en: Answer 'yes' to all questions
ro: Răspunde afirmativ la toate întrebările

en: Application restart required by:
ro: Repornirea aplicației este cerută de:

en: Attempt to repair the package management system.
ro: Încearcă să repare sistemul de gestionare a pachetelor.

en: Authentication is required to accept a EULA
ro: Este necesară autentificarea pentru a accepta EULA

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
ro: Este necesară autentificarea pentru a anula o sarcină ce nu a fost pornită de dvs.

en: Authentication is required to change software repository parameters
ro: Este necesară autentificarea pentru a schimba parametrii depozitului de software

en: Authentication is required to clear the offline updates message
ro: Este necesară autentificarea pentru a curăța mesajul despre actualizările fără conectare la Internet

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
ro: Este necesară autentificarea pentru a acorda încredere unei chei folosite la semnarea software-ului

en: Authentication is required to downgrade software
ro: Este necesară autentificarea pentru a retrograda software

en: Authentication is required to install software
ro: Este necesară autentificarea pentru a instala software

en: Authentication is required to install untrusted software
ro: Este necesară autentificarea pentru a instala software nesigur

en: Authentication is required to refresh the system repositories
ro: Este necesară autentificarea pentru a împrospăta depozitele sistemului

en: Authentication is required to reinstall software
ro: Este necesară autentificarea pentru a reinstala software

en: Authentication is required to remove software
ro: Este necesară autentificarea pentru a elimina software

en: Authentication is required to repair the installed software
ro: Este necesară autentificarea pentru a repara software-ul instalat

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
ro: Este necesară autentificarea pentru a stabili proxy-ul de rețea folosit la descărcarea programelor

en: Authentication is required to trigger offline updates
ro: Este necesară autentificarea pentru a declanșa actualizări fără conectare la Internet

en: Authentication is required to update software
ro: Este necesară autentificarea pentru a actualiza software

en: Authentication is required to upgrade the operating system
ro: Este necesară autentificarea pentru a înnoi sistemul de operare

en: Author
ro: Autor

en: Author: %s
ro: Autor: %s

en: Automatically remove orphaned packages
ro: Elimină automat pachetele orfane

en: Automatically remove unused dependencies
ro: Elimină automat dependențele nefolosite

en: Available
ro: Disponibil

en: Available Commands:
ro: Comenzi disponibile:

en: Backend: %s
ro: Motorul intern: %s

en: Blocked
ro: Blocată

en: Bug fix
ro: Corecție de erori

en: Cancel foreign task
ro: Întrerupe sarcina străină

en: Canceling
ro: Se renunță

en: Cancelling
ro: Se renunță

en: Categories:
ro: Categorii:

en: Category
ro: Categorie

en: Change software repository parameters
ro: Schimbă parametrii depozitului de software

en: Changes
ro: Modificări

en: Changes:
ro: Modificări:

en: Check dependencies recursively
ro: Verifică dependențele în mod recursiv

en: Checking applications in use
ro: Se verifică aplicațiile în uz

en: Checking libraries in use
ro: Se verifică bibliotecile în uz

en: Checking signatures
ro: Se verifică semnăturile

en: Cleaned up
ro: Curățat

en: Cleaning up
ro: Se curăță

en: Cleaning up packages
ro: Se curăță pachetele

en: Clear offline update message
ro: Curăță mesajul despre actualizarea fără conectare la Internet

en: Command failed
ro: Comandă eșuată

en: Command line
ro: Linia de comandă

en: Command line:
ro: Linia de comandă:

en: Command not found, valid commands are:
ro: Comanda nu a fost găsită, comenzile valide sunt:

en: Committing changes
ro: Se efectueazăt modificările

en: Config file was not found.
ro: Fișierul de configurare nu a fost găsit.

en: Copying files
ro: Se copiază fișiere

en: Could not find packages: %s
ro: Nu a putut găsi pachetul: %s

en: Could not resolve packages: %s
ro: Nu s-au putut rezolva pachetele: %s

en: Debugging Options
ro: Opțiuni de depanare

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Description: %s
ro: Descriere: %s

en: Details about the update:
ro: Detalii despre actualizare:

en: Directory does not exist: %s
ro: Directorul nu există: %s

en: Directory not found
ro: Dosarul nu a fost găsit

en: Disable a repository
ro: Dezactivează un depozit

en: Disable colored output
ro: Dezactivează ieșirea colorată

en: Disable the idle timer
ro: Dezactivează cronometrul de inactivitate

en: Disable the specified repository.
ro: Dezactivează depozitul specificat.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu instalați aceste pachete decât dacă aveți certitudinea că este sigur să faceți asta.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu instalați acest pachet decât dacă aveți certitudinea că este sigur să faceți asta.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu actualizați aceste pachete decât dacă aveți certitudinea că este sigur să faceți asta.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ro: Nu actualizați acest pachet decât dacă aveți certitudinea că este sigur să faceți asta.

en: Do you accept this agreement?
ro: Acceptați acest acord?

en: Do you accept this signature?
ro: Acceptați această semnătură?

en: Do you want to allow installing of unsigned software?
ro: Doriți să permiteți instalarea programelor nesemnate?

en: Don't clear environment on startup
ro: Nu curăța mediul la pornire

en: Downgrade
ro: Retrogradare

en: Download Size:
ro: Dimensiunea de descărcat:

en: Download packages
ro: Descarcă pachetele

en: Download packages to the specified directory without installing.
ro: Descarcă pachetele în directorul specificat fără a le instala.

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Downloading details about the software repositories.
ro: Se descarcă detaliile despre depozitele cu software.

en: Downloading file lists
ro: Se descarcă listele cu fișiere

en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
ro: Se descarcă lista fișierelor (această operațiune poate dura ceva timp).

en: Downloading groups
ro: Se descarcă grupuri

en: Downloading list of packages
ro: Se descarcă lista de pachete

en: Downloading lists of changes
ro: Se descarcă listele cu modificări

en: Downloading packages
ro: Se descarcă pachetele

en: Downloading repository information
ro: Se descarcă informații din depozit

en: Downloading update information
ro: Se descarcă informațiile despre actualizări

en: Duration
ro: Durata

en: Duration:
ro: Durata:

en: Elapsed time
ro: Timpul scurs

en: Enable a repository
ro: Activează un depozit

en: Enable the specified repository.
ro: Activează depozitul specificat.

en: Enabled
ro: Activat

en: End user licence agreement required
ro: Acordul de licență cu utilizatorul final este necesar

en: Enhancement
ro: Îmbunătățire

en: Error
ro: Eroare

en: Exit after a small delay
ro: Iese după o mică întârziere

en: Exit after the engine has loaded
ro: Iese după ce motorul de împachetare/despachetare a pachetelor a fost încărcat

en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
ro: Se aștepta un nume de pachet, dar s-a primit fișier. Încercați să folosiți «pkcon install-local %s» în loc.

en: FILTER
ro: FILTRU

en: Failed to cancel offline update: %s
ro: Anularea actualizării fără conexiune la Internet a eșuat: %s

en: Failed to connect to PackageKit: %s
ro: Conectarea la PackageKit a eșuat: %s

en: Failed to contact PackageKit
ro: Nu s-a putut contacta PackageKit

en: Failed to get daemon state
ro: Obținerea stării demonului a eșuat

en: Failed to get properties
ro: Obținerea proprietăților a eșuat

en: Failed to get the time since this action was last completed
ro: A eșuat obținerea timpului trecut de la ultima completare a acestei acțiuni

en: Failed to get updates: %s
ro: Obținerea actualizărilor a eșuat: %s

en: Failed to install packages
ro: Instalarea pachetelor a eșuat

en: Failed to launch:
ro: Pornirea a eșuat:

en: Failed to load config file: %s
ro: Încărcarea fișierului de configurare a eșuat: %s

en: Failed to load the backend
ro: Încărcarea motorului de împachetare/despachetare a pachetelor a eșuat

en: Failed to load the backend: %s
ro: Încărcarea motorului de împachetare/despachetare a pachetelor a eșuat: %s

en: Failed to load the config file
ro: Încărcarea fișierului de configurare a eșuat

en: Failed to parse arguments
ro: Analizarea argumentelor a eșuat

en: Failed to parse command line
ro: Analizarea datelor din linia de comandă a eșuat

en: Failed to parse options: %s
ro: Nu s-au putut analiza opțiunile: %s

en: Failed to read offline update action: %s
ro: Citirea acțiunii de actualizare fără conexiune la Internet a eșuat: %s

en: Failed to read prepared offline updates: %s
ro: Citirea actualizărilor fără conexiune la Internet pregătite, a eșuat: %s

en: Failed to resolve auto: %s
ro: Nu s-a reușit să se rezolve automat: %s

en: Failed to search for file
ro: Căutarea fișierului a eșuat

en: Failed to send daemon quit request: %s
ro: Cererea de terminare a execuției demonului a eșuat: %s

en: Failed to trigger offline update: %s
ro: Declanșarea actualizării fără conectare la Internet a eșuat: %s

en: Failed to unload the backend
ro: Descărcarea motorului de împachetare/despachetare a pachetelor a eșuat

en: False
ro: Fals

en: Fatal error
ro: Eroare fatală

en: File already exists: %s
ro: Fișierul există deja: %s

en: Filter packages (installed, available, etc.)
ro: Filtrează pachetele (instalate, disponibile etc.)

en: Filters:
ro: Filtre:

en: Finished
ro: Încheiat

en: Generating package lists
ro: Se generează listele de pachete

en: Get available updates
ro: Obține actualizările disponibile

en: Get time in seconds since the last specified action.
ro: Obține timpul în secunde de la ultima acțiune specificată.

en: Get time since last action
ro: Obține timpul scurs de la ultima acțiune

en: Get update details
ro: Obține detaliile privind actualizarea

en: Getting categories
ro: Se obțin categoriile

en: Getting dependencies
ro: Se obțin dependențele

en: Getting details
ro: Se obțin detaliile

en: Getting file list
ro: Se obține lista de fișiere

en: Getting information
ro: Se obțin informații

en: Getting packages
ro: Se obțin pachetele

en: Getting provides
ro: Se obține lista fișierelor ce sunt furnizate de către pachet(e)

en: Getting repositories
ro: Se obțin depozitele

en: Getting requires
ro: Se obțin cerințele

en: Getting system upgrades
ro: Se obțin înnoirile de sistem

en: Getting the list of files failed
ro: Nu s-a putut obține lista de fișiere

en: Getting transactions
ro: Se obțin tranzacțiile

en: Getting update details
ro: Se obțin detaliile actualizării

en: Getting updates
ro: Se obțin actualizări

en: Getting upgrades
ro: Se obțin înnoirile

en: Group:
ro: Grup:

en: Groups:
ro: Grupuri:

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Important
ro: Importantă

en: Install
ro: Instalează

en: Install a package signature for GPG verification.
ro: Instalează o semnătură de pachet pentru verificarea GPG.

en: Install already installed package again
ro: Instalează pachet deja instalat din nou

en: Install older version of installed package
ro: Instalează versiunea mai veche a pachetului instalat

en: Install one or more packages or local package files.
ro: Instalează unul sau mai multe pachete sau fișiere de pachete locale.

en: Install package
ro: Instalează pachetul

en: Install package '%s' to provide command '%s'?
ro: Doriți să instalați pachetul „%s” pentru a furniza comanda „%s”?

en: Install package signature
ro: Instalează semnătura pachetului

en: Install packages
ro: Instalează pachetele

en: Install signed package
ro: Instalează pachet semnat

en: Install the packages without asking for confirmation
ro: Instalează pachetele fără a cere confirmare

en: Install untrusted local file
ro: Instalează pachet local nesigur

en: Installed
ro: Instalat

en: Installed Size:
ro: Dimensiunea instalată:

en: Installing
ro: Se instalează

en: Installing System Upgrade
ro: Se instalează înnoirea sistemului

en: Installing Updates
ro: Se instalează actualizările

en: Installing files
ro: Se instalează fișiere

en: Installing packages
ro: Se instalează pachetele

en: Installing signature
ro: Se instalează semnătura

en: Installing system upgrade; this could take a while...
ro: Se instalează înnoirea sistemului, aceasta ar putea dura...

en: Installing updates
ro: Se instalează actualizările

en: Installing updates; this could take a while...
ro: Se instalează actualizările, aceasta ar putea dura...

en: Issue Tracker:
ro: Sistemul de urmărire al problemelor:

en: Issued
ro: Emisă

en: Issued:
ro: Emisă:

en: Key ID
ro: ID-ul cheii

en: Key Timestamp
ro: Amprentă temporală cheie

en: Key URL
ro: Adresa URL a cheii

en: Key fingerprint
ro: Amprentă cheie

en: Key user
ro: Utilizatorul cheii

en: Last offline update completed successfully
ro: Ultima actualizare fără conexiune la Internet a fost finalizată cu succes

en: Last offline update failed: %s: %s
ro: Ultima actualizare fără conexiune la Internet a eșuat: %s: %s

en: License:
ro: Licență:

en: List all available filters, groups and categories for package organization.
ro: Listează toate filtrele, grupurile și categoriile disponibile pentru organizarea pachetelor.

en: List all configured package repositories.
ro: Listează toate depozitele de pachete configurate.

en: List all currently available package updates.
ro: Listează toate actualizările de pachete disponibile în prezent.

en: List all files contained in one or more packages.
ro: Listează toate fișierele conținute într-unul sau mai multe pachete.

en: List all packages or those matching a pattern.
ro: Afișează toate pachetele sau cele care corespund unui model.

en: List available filters and categories
ro: Listează filtrele și categoriile disponibile

en: List packages
ro: Listează pachetele

en: List repositories
ro: Listează depozitele

en: Loading cache
ro: Se încarcă conținutul spațiului de prestocare (cache)

en: Loading list of packages.
ro: Se încarcă lista de pachete.

en: Manage offline system updates
ro: Gestionează actualizările fără conexiune la internet ale sistemului

en: Maximum metadata cache age in seconds
ro: Vechimea maximă a spațiului de stocare (cache) a metadatelor (în secunde)

en: Media change required
ro: Este necesară schimbarea suportului de date

en: Media label
ro: Etichetă suport date

en: Media type
ro: Tip suport date

en: Modifying repository
ro: Se modifică depozitul

en: Monitor PackageKit D-Bus events
ro: Monitorizează evenimentele D-Bus ale PackageKit

en: Monitor PackageKit bus events
ro: Monitorizează evenimentele magistralei PackageKit

en: More than one package matches:
ro: Mai mult de un pachet se potrivește:

en: Name
ro: Denumire

en: No command specified. Use --help for usage information.
ro: Nu s-a specificat nicio comandă. Utilizați „--help” pentru informații despre utilizare.

en: No files
ro: Niciun fișier

en: No offline update is prepared.
ro: Nu este pregătită nicio actualizare fără conexiune la Internet.

en: No packages require updating
ro: Niciun pachet nu necesită actualizarea

en: No packages require updating to newer versions.
ro: Niciun pachet nu necesită actualizarea la versiuni mai noi.

en: No packages were found
ro: Nu a fost găsit niciun pachet

en: No results from last offline update available.
ro: Nu sunt disponibile rezultate de la ultima actualizare fără conexiune la Internet.

en: No search pattern specified
ro: Nu s-a specificat niciun model de căutare

en: None
ro: Niciunul

en: Normal
ro: Normală

en: Not connected to PackageKit daemon
ro: Nu este conectat la demonul PackageKit

en: Obsolete
ro: Obsolet

en: Obsoleted
ro: Marcat ca învechit

en: Obsoletes
ro: Învechite

en: Obsoletes:
ro: Învechite:

en: Obsoleting
ro: Se marchează ca învechit

en: Obsoleting packages
ro: Se marchează ca învechite, pachetele anterioare

en: Offline update cancelled
ro: Actualizarea fără conexiune la Internet a fost anulată

en: Offline update is not triggered.
ro: Actualizarea fără conexiune la Internet nu este declanșată.

en: Offline update is triggered. Action after update: %s
ro: Actualizarea fără conexiune la Internet este declanșată. Acțiunea după actualizare: %s

en: Offline update scheduled. System will update on next reboot.
ro: Actualizare fără conexiune la Internet programată. Sistemul se va actualiza la următoarea repornire.

en: Only provide minimal output
ro: Furnizează doar o cantitate minimă de informații la ieșire

en: Option '%s' is not supported
ro: Opțiunea „%s” nu este acceptată

en: Output in JSON format
ro: Ieșire în format JSON

en: Package
ro: Pachet

en: Package description
ro: Descriere pachet

en: Package files
ro: Fișiere din pachet

en: Package metadata refreshed
ro: Metadatele pachetelor au fost actualizate

en: Package not found
ro: Pachetul nu a fost găsit

en: Package not found: %s
ro: Pachetul nu a fost găsit: %s

en: Package:
ro: Pachet:

en: PackageKit Console Interface
ro: Interfața pentru consolă a PackageKit

en: PackageKit Monitor
ro: Monitor PackageKit

en: PackageKit service
ro: Serviciul PackageKit

en: Packages providing this file are:
ro: Pachetele care furnizează fișierul acesta sunt:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ro: Sistemul de împachetare de folosit, de exemplu: „dummy”

en: Parent
ro: Părinte

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Please choose a command to run
ro: Alegeți o comandă pe care să o rulați

en: Please choose a package to install
ro: Alegeți un pachet pentru a fi instalat

en: Please choose the correct package:
ro: Alegeți pachetul corect:

en: Please enter a number from 1 to %i:
ro: Introduceți un număr între 1 și %i:

en: Please insert the correct media
ro: Introduceți suportul de date corect

en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ro: Ieșiți din sesiune și autentificați-vă din nou pentru a finaliza actualizarea deoarece au fost instalate actualizări de securitate importante.

en: Please logout and login to complete the update.
ro: Ieșiți din sesiune și autentificați-vă din nou pentru a completa actualizarea.

en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ro: Reporniți calculatorul pentru a finaliza actualizarea deoarece au fost instalate actualizări de securitate importante.

en: Please restart the computer to complete the update.
ro: Reporniți calculatorul pentru a completa actualizarea.

en: Prepare the transaction by downloading packages only
ro: Pregătește tranzacția doar prin descărcarea pachetelor

en: Prepared packages:
ro: Pachete pregătite:

en: Prepared updates:
ro: Actualizări pregătite:

en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ro: În locul utilizării unor controale animate, afișează pe ecran o ieșire ce poate fi interpretată ușor de un program

en: Proceed with changes?
ro: Continuați cu modificările?

en: Querying
ro: Se interoghează

en: Real name
ro: Numele real

en: Real name:
ro: Numele real:

en: Rebooting after installing updates…
ro: Se repornește după instalarea actualizărilor…

en: Refresh package metadata
ro: Reîmprospătează metadatele pachetului

en: Refresh system repositories
ro: Împrospătează depozitele sistemului

en: Refresh the cache
ro: Împrospătează conținutul spațiului de prestocare (cache)

en: Refresh the cache (forced)
ro: Împrospătează conținutul spațiului de prestocare „cache” (forțat)

en: Refresh the package metadata cache.
ro: Împrospătează conținutul spațiului de stocare (cache) al metadatelor pachetelor.

en: Refreshing cache
ro: Se împrospătează conținutul spațiului de prestocare (cache)

en: Refreshing software list
ro: Se împrospătează lista de software

en: Reinstalled
ro: Reinstalat

en: Reinstalling
ro: Se reinstalează

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove a repository
ro: Elimină un depozit

en: Remove one or more packages from the system.
ro: Elimină unul sau mai multe pachete din sistem.

en: Remove package
ro: Elimină pachetul

en: Remove packages
ro: Elimină pachetele

en: Remove the specified repository.
ro: Elimină depozitul specificat.

en: Removed
ro: Eliminat

en: Removing
ro: Se elimină

en: Removing packages
ro: Se elimină pachetele

en: Removing repository
ro: Se elimină depozitul

en: Repackaging files
ro: Se reîmpachetează fișiere

en: Repair System
ro: Repară sistemul

en: Repair package system
ro: Repară sistemul de gestionare al pachetelor

en: Repairing system
ro: Se repară sistemul

en: Repository '%s' disabled
ro: Depozitul „%s” este dezactivat

en: Repository '%s' enabled
ro: Depozitul „%s” este activat

en: Repository '%s' removed
ro: Depozitul „%s” a fost eliminat

en: Requesting data
ro: Se cer date

en: Resolve package names
ro: Rezolvă numele pachetelor

en: Resolve package names to package IDs.
ro: Transformă numele pachetelor în ID-uri de pachete.

en: Resolving
ro: Se rezolvă

en: Resolving dependencies
ro: Se rezolvă dependențele

en: Restart
ro: Repornește

en: Restart:
ro: Repornire:

en: Results:
ro: Rezultate:

en: Role
ro: Rol

en: Role:
ro: Rol:

en: Roles: %s
ro: Roluri: %s

en: Run similar command:
ro: Rulează comanda similară:

en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ro: Rulează comanda folosind lățimea de bandă neutilizată și mai puțină energie

en: Running
ro: Se rulează

en: Running hooks
ro: Se execută scripturile aferente tranzacției

en: SECONDS
ro: SECUNDE

en: Safely stop the PackageKit daemon
ro: Oprește în siguranță demonul PackageKit

en: Safely terminate the PackageKit daemon.
ro: Termină în siguranță execuția demonului PackageKit.

en: Scanning applications
ro: Se citesc aplicațiile

en: Search by details
ro: Caută după detalii

en: Search by files
ro: Caută după fișiere

en: Search by names
ro: Caută după nume

en: Search for packages
ro: Caută după pachete

en: Search for packages matching the given patterns. If MODE is not specified, 
    'details' search is performed.
    Possible search MODEs are:
      name    - search by package name
      details - search by package details (default)
      file    - search by file name
      group   - search by package group
ro: Caută pachetele care corespund modelelor date. Dacă MODUL nu este specificat, 
    se efectuează o căutare după „detalii” (details).
    Modurile de căutare posibile sunt:
      name    - căutare după numele pachetului
      details - căutare după detaliile pachetului (implicit)
      file    - căutare după numele fișierului
      group   - căutare după grupul de pachete

en: Searching by details
ro: Se caută după detalii

en: Searching by file
ro: Se caută după fișier

en: Searching by name
ro: Se caută după nume

en: Searching groups
ro: Se caută grupuri

en: Security
ro: Securitate

en: Session restart (security) required:
ro: Repornirea sesiunii (securitate) cerută:

en: Session restart required:
ro: Este necesară repornirea sesiunii:

en: Set network proxy
ro: Definește proxy-ul de rețea

en: Set repository options
ro: Stabilește opțiunile depozitului

en: Set the filter, e.g. installed
ro: Definește filtrul, de exemplu: instalat

en: Setting data
ro: Se configurează datele

en: Show PackageKit backend information.
ro: Afișează informații despre motorul intern al PackageKit.

en: Show available distribution upgrades
ro: Afișează actualizările de distribuție disponibile

en: Show backend information
ro: Afișează informații despre motorul intern

en: Show debugging information for all files
ro: Arată informații de depanare pentru toate fișierele

en: Show debugging options
ro: Arată opțiunile de depanare

en: Show dependencies for one or more packages.
ro: Afișează dependențele pentru unul sau mai multe pachete.

en: Show detailed information about the specified package update.
ro: Afișează informații detaliate despre actualizarea pachetului specificat.

en: Show distribution version upgrades, if any are available.
ro: Afișează actualizările versiunii de distribuție, dacă sunt disponibile.

en: Show files in package
ro: Afișează fișierele din pachet

en: Show help
ro: Afișează ajutorul

en: Show information about one or more packages.
ro: Afișează informații despre unul sau mai multe pachete.

en: Show more detailed output
ro: Furnizează informații mai detaliate la ieșire

en: Show package dependencies
ro: Se rezolvă dependențeleAfișează dependențele pachetului

en: Show package information
ro: Afișează informații despre pachet

en: Show packages providing a capability
ro: Afișează pachetele care furnizează funcționalitatea specificată

en: Show packages requiring this package
ro: Afișează pachetele care necesită acest pachet

en: Show pkgctl version
ro: Afișează versiunea pkgctl

en: Show recent package management transactions.
ro: Afișează tranzacțiile recente de gestionare a pachetelor.

en: Show the program version and exit
ro: Afișează versiunea programului și iese

en: Show transaction history
ro: Tranzacția a eșuatAfișează istoricul tranzacțiilor

en: Show version and exit
ro: Arată versiunea și iese

en: Show which packages provide the specified capability.
ro: Afișează pachetele care oferă funcționalitatea specificată.

en: Show which packages require the specified packages.
ro: Afișează pachetele care necesită pachetele specificate.

en: Shutting down after installing updates…
ro: Se oprește calculatorul după instalarea actualizărilor…

en: Similar command is:
ro: Comanda similară este:

en: Similar commands are:
ro: Comenzile similare sunt:

en: Software source name
ro: Numele sursei de software

en: Software source signature required
ro: Este necesară semnătura sursei de programe

en: Starting
ro: Se pornește

en: State
ro: Stare

en: State:
ro: Stare:

en: Status
ro: Stare

en: Subcommands:
ro: Subcomenzi:

en: Succeeded
ro: Reușită

en: Succeeded:
ro: Reușită:

en: Suitable packages are:
ro: Pachetele adecvate sunt:

en: Summary
ro: Sumar

en: Summary:
ro: Sumar:

en: System repaired successfully
ro: Sistemul a fost reparat cu succes

en: System restart (security) required by:
ro: Repornirea sistemului (securitate) este cerută de:

en: System restart required by:
ro: Repornirea sistemului este cerută de:

en: System time
ro: Ora sistemului

en: System time:
ro: Ora sistemului:

en: Testing changes
ro: Se testează modificările

en: The agreement was not accepted.
ro: Acordul nu a fost acceptat.

en: The correct media was not inserted.
ro: Nu a fost introdus suportul de date corect.

en: The daemon crashed mid-transaction!
ro: Demonul a eșuat în mijlocul tranzacției!

en: The filter specified was invalid
ro: Filtrul specificat nu este valid

en: The following packages are untrusted:
ro: Următoarele pachete nu sunt de încredere:

en: The following packages have to be downgraded:
ro: Următoarele pachete trebuiesc retrogradate:

en: The following packages have to be installed:
ro: Următoarele pachete trebuiesc instalate:

en: The following packages have to be obsoleted:
ro: Următoarele pachete trebuiesc marcate ca învechite:

en: The following packages have to be reinstalled:
ro: Următoarele pachete trebuiesc reinstalate:

en: The following packages have to be removed:
ro: Următoarele pachete trebuiesc eliminate:

en: The following packages have to be updated:
ro: Următoarele pachete trebuiesc actualizate:

en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
ro: Vechimea maximă a spațiului de prestocare (cache) a metadatelor (în secunde). Utilizați „-1” pentru a utiliza numai spațiul de prestocare, „1” pentru a reîncărca conținutul spațiului de prestocare.

en: The package providing this file is:
ro: Pachetul care furnizează fișierul acesta este:

en: The proxy could not be set
ro: Proxy-ul nu a putut fi definit

en: The selected packages may already be installed.
ro: Este posibil ca pachetele selectate să fie deja instalate.

en: The signature was not accepted.
ro: Semnătura nu a fost acceptată.

en: The software is not from a trusted source.
ro: Software-ul nu este dintr-o sursă de încredere.

en: The transaction did not proceed.
ro: Tranzacția nu a continuat.

en: The transaction failed
ro: Tranzacția a eșuat

en: The unsigned software will not be installed.
ro: Software-ul nesemnat nu va fi instalat.

en: There are no packages to update.
ro: Nu sunt pachete de actualizat.

en: There are no updates available at this time.
ro: Nu sunt actualizări disponibile în acest moment.

en: There are no upgrades available at this time.
ro: Nu sunt înnoiri disponibile în acest moment.

en: This tool could not find all the packages: %s
ro: Acest instrument nu a putut găsi toate pachetele: %s

en: This tool could not find any available package.
ro: Acest instrument nu a putut găsi niciun pachet disponibil.

en: This tool could not find any available package: %s
ro: Acest instrument nu a putut găsi niciun pachet disponibil: %s

en: This tool could not find the installed package: %s
ro: Acest instrument nu a putut găsi pachetul instalat: %s

en: This tool could not find the package: %s
ro: Acest instrument nu a putut găsi pachetul: %s

en: Time since
ro: Timp trecut

en: Transaction
ro: Tranzacție

en: Transaction:
ro: Tranzacție:

en: Trigger & manage offline system updates.
    
    You can select one of these requests:
      prepare - prepare an offline update and trigger it (default)
      trigger - trigger a (manually prepared) offline update
      cancel  - cancel a planned offline update
      status  - show status information about a prepared or finished offline update
ro: Declanșează și gestionează actualizările fără conexiune la Internet ale sistemului.
    
    Puteți selecta una dintre următoarele solicitări:
      prepare - pregătește o actualizare fără conexiune la Internet și o declanșează (implicit)
      trigger - declanșează o actualizare fără conexiune la Internet (pregătită manual)
      cancel  - anulează o actualizare fără conexiune la Internet planificată
      status  - afișează informații despre starea unei actualizări fără conexiune la Internet pregătite sau finalizate

en: Trigger offline updates
ro: Declanșează actualizări fără conectare la Internet

en: Trivial
ro: Trivială

en: True
ro: Adevărat

en: Trust a key used for signing software
ro: Acordă încredere unei chei folosite la semnarea software-ului

en: Type
ro: Tip

en: URL:
ro: Adresa URL:

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: Unknown command: %s
ro: Comandă necunoscută: %s

en: Unknown offline-update request: %s
ro: Solicitare necunoscută de actualizare fără conexiune la Internet: %s

en: Unknown role type
ro: Tip de rol necunoscut

en: Unknown state
ro: Stare necunoscută

en: Update Details:
ro: Detalii actualizare:

en: Update all packages or specific packages to their latest versions.
ro: Actualizează toate pachetele sau anumite pachete la cele mai recente versiuni ale acestora.

en: Update packages
ro: Actualizează pachetele

en: Update software
ro: Actualizează software-ul

en: Update text
ro: Textul actualizării

en: Update text:
ro: Textul actualizării:

en: Updated
ro: Actualizat

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Updated: %s
ro: Actualizat: %s

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates:
ro: Actualizări:

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Updating packages
ro: Se actualizează pachetele

en: Updating running applications
ro: Se actualizează aplicațiile ce rulează

en: Upgrade System
ro: Înnoiește sistemul

en: Upgrade all packages or perform a distribution upgrade.
    
    Types: minimal, default, complete
ro: Actualizează toate pachetele sau efectuează o actualizare a distribuției.
    
    Tipuri: minimal, implicit, complet

en: Upgrade the system
ro: Înnoiește sistemul

en: Usage: %s %s %s
ro: Utilizare: %s %s %s

en: Use 'pkgctl COMMAND --help' for command-specific help.
ro: Utilizați «pkgctl COMANDA --help» pentru ajutor specific comenzii.

en: User ID
ro: ID utilizator

en: User ID:
ro: ID utilizator:

en: User aborted selection
ro: Utilizatorul a anulat selecția

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username:
ro: Numele utilizatorului:

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Vendor:
ro: Furnizor:

en: Version:
ro: Versiunea:

en: Version: %s
ro: Versiunea: %s

en: Waiting for authentication
ro: Se așteaptă autentificarea

en: Waiting for package manager lock
ro: Se așteaptă blocajul gestionarului de pachete

en: Waiting for package manager lock.
ro: Se așteaptă blocarea gestionarului de pachete.

en: Waiting in queue
ro: Se așteaptă la coadă

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: You need to specify a list file to create
ro: Trebuie să specificați un fișier cu listă de creat

en: command not found
ro: comanda nu a fost găsită
