xkeyboard-config 2.45.99 - en to pl translation catalogue (963 entries)

en: 3rd level of Caps Lock
pl: Poziom 3. klawisza Caps Lock

en: 3rd level of Left Ctrl
pl: Poziom 3. lewego klawisza Ctrl

en: 3rd level of Left Win
pl: Pozion 3. lewego klawisza Win

en: 3rd level of Menu
pl: Poziom 3. klawisza Menu

en: 3rd level of Right Ctrl
pl: Poziom 3. prawego klawisza Ctrl

en: 3rd level of Right Win
pl: Pozion 3. prawego klawisza Win

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
pl: Poziom 3. klawisza "&lt; &gt;"

en: A user-defined custom Layout
pl: Układ własny zdefiniowany przez użytkownika

en: APL symbols (APLX unified)
pl: Symbole APL (ujednolicone APLX)

en: APL symbols (Dyalog APL)
pl: Symbole APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (IBM APL2)
pl: Symbole APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
pl: Symbole APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
pl: Symbole APL (SAX, Sharp APL dla Uniksa)

en: APL symbols (unified)
pl: Symbole APL (ujednolicone)

en: Abkhazian (Russia)
pl: Abchaski (Rosja)

en: Acer laptop
pl: Laptop Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
pl: Dodanie standardowego działania klawisza Menu

en: Albanian
pl: Albański

en: Albanian (Plisi)
pl: Albański (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
pl: Albański (Veqilharxhi)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
pl: Akcje klawiatury mogą przełamywać przechwytywanie (uwaga: zagrożenie bezpieczeństwa)

en: Allow grab and window tree logging
pl: Możliwe przechwytywanie i logowanie drzewa okien

en: Alt and Meta are on Alt
pl: Alt i Meta pod Alt

en: Alt and Win behavior
pl: Zachowanie klawiszy Alt i Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
pl: Alt pod prawym Win, Super pod Menu

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
pl: Alt pod Win oraz zwykłymi Alt

en: Alt is swapped with Win
pl: Lewy zamieniony z Win

en: Alt+Caps Lock
pl: Alt+CapsLock

en: Alt+Space
pl: Alt+Spacja

en: Amharic
pl: Amharski

en: Ancient
pl: Starożytny

en: Any Alt
pl: Dowolny Alt

en: Any Win
pl: Dowolny Win

en: Any Win (while pressed)
pl: Dowolny Win (wciśnięty)

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
pl: Apple Aluminium: emulacja Pause, PrtSc, ScrollLock

en: Arabic
pl: Arabski

en: Arabic (AZERTY)
pl: Arabski (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
pl: Arabski (AZERTY, cyfry wschodnioarabskie)

en: Arabic (Algeria)
pl: Arabski (algierski)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pl: Arabski (cyfry arabskie, rozszerzenia na poziomie 4.)

en: Arabic (Buckwalter)
pl: Arabski (Buckwalter)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
pl: Arabski (cyfry wschodnioarabskie)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
pl: Arabski (cyfry wschodnioarabskie, rozszerzenia na poziomie 4.)

en: Arabic (Egypt)
pl: Arabski (egipski)

en: Arabic (ErgoArabic)
pl: Arabski (ErgoArabic)

en: Arabic (Iraq)
pl: Arabski (iracki)

en: Arabic (Macintosh)
pl: Arabski (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
pl: Arabski (Macintosh, fonetyczny)

en: Arabic (Morocco)
pl: Arabski (marokański)

en: Arabic (OLPC)
pl: Arabski (OLPC)

en: Arabic (Pakistan)
pl: Arabski (pakistański)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
pl: Arabski (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Syria)
pl: Arabski (syryjski)

en: Armenian
pl: Armeński

en: Armenian (OLPC, phonetic)
pl: Armeński (OLPC, fonetyczny)

en: Armenian (alt. eastern)
pl: Armeński (wschodni alt.)

en: Armenian (alt. phonetic)
pl: Armeński (fonetyczny alt.)

en: Armenian (eastern)
pl: Armeński (wschodni)

en: Armenian (phonetic)
pl: Armeński (fonetyczny)

en: Armenian (western)
pl: Armeński (zachodni)

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
pl: Asamski (KaGaPa, fonetyczny)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
pl: Asturski (hiszpański, z H i L z dolną kropką)

en: Asus laptop
pl: Laptop Asus

en: At the bottom left
pl: W lewym dolnym rogu

en: At the corresponding key in a Colemak layout
pl: Pod odpowiednimi klawiszami wg układu Colemak

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
pl: Pod odpowiednimi klawiszami wg układu Dvoraka

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
pl: Pod odpowiednimi klawiszami wg układu QWERTY

en: Avestan
pl: Awestyjski

en: Azerbaijani
pl: Azerbejdżański

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pl: Azerbejdżański (cyrylica)

en: Azerbaijani (Iran)
pl: Azerbejdżański (Iran)

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pl: Odwrotny ukośnik; jednorazowo blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 3.

en: Bangla
pl: Bengalski

en: Bangla (India)
pl: Bengalski (Indie)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
pl: Bengalski (Indie, Baishakhi InScript)

en: Bangla (India, Baishakhi)
pl: Bengalski (Indie, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
pl: Bengalski (Indie, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
pl: Bengalski (Indie, Gitanjali)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
pl: Bengalski (Indie, KaGaPa, fonetyczny)

en: Bangla (India, Probhat)
pl: Bengalski (Indie, Probhat)

en: Bangla (Probhat)
pl: Bengalski (Probhat)

en: Bashkirian
pl: Baszkirski

en: Belarusian
pl: Białoruski

en: Belarusian (Latin)
pl: Białoruski (łaciński)

en: Belarusian (intl.)
pl: Białoruski (międzynarodowy)

en: Belarusian (legacy)
pl: Białoruski (stary)

en: Belarusian (phonetic)
pl: Białoruski (fonetyczny)

en: Belgian
pl: Belgijski

en: Belgian (ISO, alt.)
pl: Belgijski (ISO, alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
pl: Belgijski (tylko Latin-9, alt.)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
pl: Belgijski (Sun Type 6/7)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
pl: Belgijski (Wang 724 AZERTY)

en: Belgian (alt.)
pl: Belgijski (alt.)

en: Belgian (no dead keys)
pl: Belgijski (bez klawiszy akcentów)

en: Berber (Algeria, Latin)
pl: Berberyjski (Algieria, łaciński)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
pl: Berberyjski (Algieria, znaki tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
pl: Berberyjski (Maroko, tifinagh alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
pl: Berberyjski (Maroko, rozszerzony fonetyczny tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
pl: Berberyjski (Maroko, rozszerzony tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
pl: Berberyjski (Maroko, tifinagh fonetyczny

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
pl: Berberyjski (Maroko, tifinagh fonetyczny, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
pl: Berberyjski (Maroko, tifinagh)

en: Bosnian
pl: Bośniacki

en: Bosnian (US)
pl: Bośniacki (USA)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
pl: Bośniacki (USA, z dwuznakami bośniackimi)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
pl: Bośniacki (z dwuznakami bośniackimi)

en: Bosnian (with guillemets)
pl: Bośniacki (z szewronami)

en: Both Alts together
pl: Oba Alty naraz

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
pl: Oba Alty naraz; sam AltGr wybiera poziom 3.

en: Both Ctrls together
pl: Oba Ctrl naraz

en: Both Shifts together
pl: Oba Shifty naraz

en: Both Shifts together enable Caps Lock
pl: Oba Shifty naraz włączają CapsLock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
pl: Oba Shifty naraz włączają CapsLock; jeden Shift wyłącza

en: Both Shifts together enable Shift Lock
pl: Oba Shifty naraz włączają ShiftLock

en: Braille
pl: Braille'a

en: Braille (one-handed, left)
pl: Braille (jednoręczny, lewy)

en: Braille (one-handed, left, inverted thumb)
pl: Braille (jednoręczny, lewy, odwrócony kciuk)

en: Braille (one-handed, right)
pl: Braille (jednoręczny, prawy)

en: Braille (one-handed, right, inverted thumb)
pl: Braille (jednoręczny, prawy, odwrócony kciuk)

en: Brazilian ABNT2
pl: Brazylijski ABNT2

en: Breton (France)
pl: Bretoński (Francja)

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Bulgarian (enhanced)
pl: Bułgarski (rozszerzony)

en: Bulgarian (new phonetic)
pl: Bułgarski (nowy fonetyczny)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
pl: Bułgarski (tradycyjny fonetyczny)

en: Burmese
pl: Birmański

en: Burmese (Zawgyi)
pl: Birmański (Zawgyi)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
pl: Kameruński (AZERTY, międzynarodowy)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
pl: Kameruński (Dvoraka, międzynarodowy)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
pl: Kameruński wielojęzyczny (QWERTY, międzynarodowy)

en: Canadian (CSA)
pl: Kanadyjski (CSA)

en: Caps Lock
pl: CapsLock

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
pl: CapsLock (wciśnięty), Alt+CapsLock jako zwykły CapsLock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
pl: CapsLock działa jako Shift z blokadą; Shift wstrzymuje CapsLock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
pl: CapsLock działa jako Shift z blokadą; Shift nie wpływa na CapsLock

en: Caps Lock as Ctrl
pl: CapsLock jako Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
pl: CapsLock jako Ctrl, Control jako Hyper

en: Caps Lock as Ctrl, Left Control switches to another layout
pl: CapsLock jako Ctrl, lwewy Control przełącza na inny układ

en: Caps Lock behavior
pl: Zachowanie CapsLock

en: Caps Lock chooses 5th level
pl: CapsLock wybiera poziom 5.

en: Caps Lock gives digits on the digits row (Azerty layouts)
pl: CapsLock daje cyfry w wierszu cyfr (układy Azerty)

en: Caps Lock is disabled
pl: CapsLock wyłączony

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
pl: CapsLock do pierwszego układu; Shift+CapsLock do drugiego układu

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
pl: CapsLock przełącza ShiftLock (wpływając na wszystkie klawisze)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
pl: CapsLock przełącza wielkość znaków alfabetycznych

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
pl: CapsLock używa wewnętrznej zmiany rozmiaru liter; Shift wstrzymuje CapsLock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
pl: CapsLock używa wewnętrznej zmiany rozmiaru liter; Shift nie wpływa na CapsLock

en: Caps Lock; Ctrl+Caps Lock for original Caps Lock action
pl: CapsLock; Ctrl+CapsLock jako zwykły CapsLock

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
pl: CapsLock; jednorazowo blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 3.

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
pl: Kataloński (hiszpański, z L ze środkową kropką)

en: Cherokee
pl: Czerokeski

en: Chinese
pl: Chiński

en: Church Slavonic
pl: Cerkiewnosłowiański

en: Chuvash
pl: Czuwaski

en: Chuvash (Latin)
pl: Czuwaski (łaciński)

en: CloGaelach
pl: Irlandzki gaelicki

en: Compaq Armada laptop
pl: Laptop Compaq Armada

en: Compaq Internet (13 keys)
pl: Compaq Internet (13 klawiszy)

en: Compaq Internet (18 keys)
pl: Compaq Internet (18 klawiszy)

en: Compaq Internet (7 keys)
pl: Compaq Internet (7 klawiszy)

en: Compaq Presario laptop
pl: Laptop Compaq Presario

en: Compatibility options
pl: Opcje kompatybilności

en: Coptic
pl: Koptyjski

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
pl: Krymskotatarski (Dobruja Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
pl: Krymskotatarski (turecki Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
pl: Krymskotatarski (turecki F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
pl: Krymskotatarski (turecki Q)

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Croatian (US)
pl: Chorwacki (USA)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
pl: Chorwacki (USA, z dwuznakami chorwackimi)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
pl: Chorwacki (z dwuznakami chorwackimi)

en: Croatian (with guillemets)
pl: Chorwacki (z szewronami)

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
pl: Ctrl pod Alt; Alt pod Win

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
pl: Ctrl pod prawym Win oraz zwykłymi Ctrl

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
pl: Ctrl pod Win oraz zwykłymi Ctrl

en: Ctrl position
pl: Położenie Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
pl: Ctrl+lewy Win do pierwszego układu; Ctrl+Menu do drugiego układu

en: Ctrl+Space
pl: Ctrl+Spacja

en: Currency signs
pl: Symbole walut

en: Czech
pl: Czeski

en: Czech (QWERTY)
pl: Czeski (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
pl: Czeski (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (QWERTY, Windows)
pl: Czeski (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
pl: Czeski (QWERTY, dodatkowy backslash)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
pl: Czeski (QWERTZ, Windows)

en: Czech (Sun Type 6/7)
pl: Czeski (Sun Type 6/7)

en: Czech (UCW, only accented letters)
pl: Czeski (UCW, tylko litery akcentowane)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
pl: Czeski (USA, Colemak, obsługa UCW)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
pl: Czeski (USA, Dvoraka, obsługa UCW)

en: Czech (coder)
pl: Czeski (kodera)

en: Czech (extra backslash)
pl: Czeski (dodatkowy backslash)

en: Czech (programming)
pl: Czeski (programisty)

en: Czech (programming, typographic)
pl: Czeski (programisty, typograficzny)

en: Czech, Slovak and German (US)
pl: Czeski, słowacki i niemiecki (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
pl: Czeski, słowacki, polski, hiszpański, fiński, szwedzki i niemiecki (USA)

en: Danish
pl: Duński

en: Danish (Dvorak)
pl: Duński (Dvoraka)

en: Danish (Macintosh)
pl: Duński (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
pl: Duński (Macintosh, bez klawiszy akcentów)

en: Danish (Sun Type 6/7)
pl: Duński (Sun Type 6/7)

en: Danish (Windows)
pl: Duński (Windows)

en: Danish (no dead keys)
pl: Duński (bez klawiszy akcentów)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
pl: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Default numeric keypad keys
pl: Domyślne klawisze klawiatury numerycznej

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
pl: Laptop Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Latitude laptop
pl: Laptop Dell Latitude

en: Dell Precision M laptop
pl: Laptop Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
pl: Laptop Dell Precision M65

en: Dhivehi
pl: Malediwski

en: Dutch
pl: Holenderski

en: Dutch (Macintosh)
pl: Holenderski (Macintosh)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
pl: Holenderski (Sun Type 6/7)

en: Dutch (US)
pl: Holenderski (USA)

en: Dutch (standard)
pl: Holenderski (standardowy)

en: Dzongkha
pl: Dzongka

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
pl: Elfdalski (szwedzki, z dostawnym ogonkiem)

en: Enable APL overlay characters
pl: Włączenie znaków nakładki APL

en: Enable extra typographic characters
pl: Włączenie dodatkowych znaków typograficznych

en: English (3l)
pl: Angielski (3l)

en: English (3l, Chromebook)
pl: Angielski (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
pl: Angielski (3l, emacs)

en: English (Australia)
pl: Angielski (Australia)

en: English (Cameroon)
pl: Angielski (Kamerun)

en: English (Canada)
pl: Angielski (Kanada)

en: English (Carpalx)
pl: Angielski (Carpalx)

en: English (Carpalx, full optimization)
pl: Angielski (Carpalx, pełna optymalizacja)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
pl: Angielski (Carpalx, pełna optymalizacja, międzynarodowy, z klawiszami akcentów AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
pl: Angielski (Carpalx, pełna optymalizacja, międzynarodowy, z klawiszami akcentów)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
pl: Angielski (Carpalx, międzynarodowy, z klawiszami akcentów AltGr)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
pl: Angielski (Carpalx, międzynarodowy, z klawiszami akcentów)

en: English (Colemak)
pl: Angielski (Colemak)

en: English (Colemak-DH ISO)
pl: Angielski (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
pl: Angielski (Colemak-DH ortoliniowa)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
pl: Angielski (Colemak-DH szeroka ISO)

en: English (Colemak-DH Wide)
pl: Angielski (Colemak-DH szeroka)

en: English (Colemak-DH)
pl: Angielski (Colemak-DH)

en: English (Drix)
pl: Angielski (Drix)

en: English (Dvorak)
pl: Angielski (Dvoraka)

en: English (Dvorak, Macintosh, ANSI)
pl: Angielski (Dvoraka, Macintosh, ANSI)

en: English (Dvorak, Macintosh, ISO)
pl: Angielski (Dvoraka, Macintosh, ISO)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
pl: Angielski (Dvoraka, międzynarodowy alt.)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
pl: Angielski (Dvoraka, międzynarodowy z klawiszami akcentów)

en: English (Dvorak, one-handed, left)
pl: Angielski (Dvoraka, jednoręczny, lewy)

en: English (Dvorak, one-handed, right)
pl: Angielski (Dvoraka, jednoręczny, prawy)

en: English (Ghana)
pl: Angielski (Ghana)

en: English (Ghana, GILLBT)
pl: Angielski (Ghana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
pl: Angielski (Ghana, wielojęzyczny)

en: English (India, with rupee)
pl: Angielski (Indie, ze znakiem rupii)

en: English (Macintosh, ABC, ANSI)
pl: Angielski (Macintosh, ABC, ANSI)

en: English (Macintosh, ABC, ISO)
pl: Angielski (Macintosh, ABC, ISO)

en: English (Mali, US, Macintosh)
pl: Angielski (Mali, USA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
pl: Angielski (Mali, USA, międzynarodowy)

en: English (New Zealand)
pl: Angielski (nowozelandzki)

en: English (Nigeria)
pl: Angielski (Nigeria)

en: English (Norman)
pl: Angielski (Normana)

en: English (South Africa)
pl: Angielski (Afryka Południowa)

en: English (UK)
pl: Angielski (brytyjski)

en: English (UK, Colemak)
pl: Angielski (brytyjski, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
pl: Angielski (brytyjski, Colemak-DH)

en: English (UK, Dvorak)
pl: Angielski (brytyjski, Dvoraka)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
pl: Angielski (brytyjski, Dvoraka, z interpunkcją brytyjską)

en: English (UK, Macintosh)
pl: Angielski (brytyjski, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
pl: Angielski (brytyjski, Macintosh, międzynarodowy)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
pl: Angielski (brytyjski, Sun Type 6/7)

en: English (UK, extended, Windows)
pl: Angielski (brytyjski, rozszerzony, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
pl: Angielski (brytyjski, międzynarodowy, z klawiszami akcentów)

en: English (US)
pl: Angielski (USA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
pl: Angielski (USA, arabski IBM 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
pl: Angielski (USA, Sun Type 6/7)

en: English (US, Symbolic)
pl: Angielski (USA, symboliczny)

en: English (US, alt. intl.)
pl: Angielski (Wielka Brytania, międzynarodowy alt.)

en: English (US, euro on 5)
pl: Angielski (USA, znak euro pod 5)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
pl: Angielski (USA, międzynarodowy, łączenie unikodu z AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
pl: Angielski (USA, międzynarodowy, łączenie unikodu z AltGr, alt.)

en: English (US, intl., with dead keys)
pl: Angielski (USA, międzynarodowy z klawiszami akcentów)

en: English (Western European AltGr dead keys)
pl: Angielski (zachodnioeuropejskie klawisze akcentów AltGr)

en: English (Workman)
pl: Angielski (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
pl: Angielski (Workman, międzynarodowy z klawiszami akcentów)

en: English (Workman-P)
pl: Angielski (Workman-P)

en: English (classic Dvorak)
pl: Angielski (klasyczny Dvoraka)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
pl: Angielski (międzynarodowy z klawiszami akcentów AltGr)

en: English (programmer Dvorak)
pl: Angielski (Dvoraka programisty)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
pl: Angielski (dzielenie/mnożenie przełącza układ)

en: Enter on keypad
pl: Enter na klawiaturze numerycznej

en: Esperanto
pl: Esperancki

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
pl: Esperanto (Brazylia, Nativo)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
pl: Esperanto (Portugalia, Nativo)

en: Esperanto (legacy)
pl: Esperanto (stary)

en: Esperanto letters with superscripts
pl: Litery esperanto z indeksem górnym

en: Estonian
pl: Estoński

en: Estonian (Dvorak)
pl: Estoński (Dvoraka)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
pl: Estoński (Sun Type 6/7)

en: Estonian (US)
pl: Estoński (USA)

en: Estonian (no dead keys)
pl: Estoński (bez klawiszy akcentów)

en: EurKEY (US)
pl: EurKey (USA)

en: Euro on 2
pl: Euro pod 2

en: Euro on 4
pl: Euro pod 4

en: Euro on 5
pl: Euro pod 5

en: Euro on E, fourth level
pl: Euro pod E, poziom czwarty

en: Euro on E, third level
pl: Euro pod E, poziom trzeci

en: Faroese
pl: Farerski

en: Faroese (no dead keys)
pl: Farerski (bez klawiszy akcentów)

en: Filipino
pl: Filipiński

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
pl: Filipiński (Capewella-Dvoraka, baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
pl: Filipiński (Capewella-Dvoraka, łaciński)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
pl: Filipiński (Capewella-QWERF 2006, baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
pl: Filipiński (Capewella-QWERF 2006, łaciński)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
pl: Filipiński (Colemak, baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
pl: Filipiński (Colemak, łaciński)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
pl: Filipiński (Dvoraka, baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
pl: Filipiński (Dvoraka, łaciński)

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
pl: Filipino (QWERTY, baybayin)

en: Finnish
pl: Fiński

en: Finnish (DAS)
pl: Fiński (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
pl: Finski (Dvoraka)

en: Finnish (Macintosh)
pl: Fiński (Macintosh)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
pl: Fiński (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Windows)
pl: Fiński (Windows)

en: Finnish (classic)
pl: Fiński (klasyczny)

en: Finnish (classic, no dead keys)
pl: Fiński (klasyczny, bez klawiszy akcentów)

en: Four-level key with abstract separators
pl: Klawisz czterofunkcyjny z abstrakcyjnymi separatorami

en: Four-level key with comma
pl: Klawisz czterofunkcyjny z przecinkiem

en: Four-level key with dot
pl: Klawisz czterofunkcyjny z kropką

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
pl: Klawisz czterofunkcyjny z kropką, tylko Latin-9

en: Four-level key with momayyez
pl: Klawisz czterofunkcyjny ze znakiem momayyez

en: French
pl: Francuski

en: French (AZERTY)
pl: Francuski (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
pl: Francuski (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
pl: Francuski (BÉPO)

en: French (BEPO, AFNOR)
pl: Francuski (BÉPO, AFNOR)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
pl: Francuski (BÉPO, tylko Latin-9)

en: French (Cameroon)
pl: Francuski (Kamerun)

en: French (Canada)
pl: Francuski (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
pl: Francuski (kanadyjski, Dvoraka)

en: French (Canada, legacy)
pl: Francuski (kanadyjski, stary)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
pl: Francuski (Demokratyczna Republika Konga)

en: French (Dvorak)
pl: Francuski (Dvoraka)

en: French (Ergo‑L)
pl: Francuski (Ergo‑L)

en: French (Ergo‑L, ISO variant)
pl: Francuski (Ergo‑L), wariant ISO

en: French (Macintosh)
pl: Francuski (Macintosh)

en: French (Mali, alt.)
pl: Francuski (Mali, alt.)

en: French (Morocco)
pl: Francuski (Maroko)

en: French (Sun Type 6/7)
pl: Francuski (Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland)
pl: Francuski (Szwajcaria)

en: French (Switzerland, Macintosh)
pl: Francuski (Szwajcaria, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
pl: Francuski (Szwajcaria, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, no dead keys)
pl: Francuski (Szwajcaria, bez klawiszy akcentów)

en: French (Togo)
pl: Francuski (Togo)

en: French (US with dead keys, alt.)
pl: Francuski (USA z klawiszami akcentów Suna, alt.)

en: French (US)
pl: Francuski (USA)

en: French (US, AZERTY)
pl: Francuski (USA, AZERTY)

en: French (alt.)
pl: Francuski (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
pl: Francuski (alt., tylko Latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
pl: Francuski (alt. bez klawiszy akcentów)

en: French (legacy, alt.)
pl: Francuski (stary, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
pl: Francuski (stary, alt., bez klawiszy akcentów)

en: French (no dead keys)
pl: Francuski (bez klawiszy akcentów)

en: Friulian (Italy)
pl: Friulski (Włochy)

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
pl: Laptop Fujitsu-Siemens Amilo

en: Fula
pl: Fulani

en: Function keys
pl: Klawisze funkcyjne

en: Gagauz (Moldova)
pl: Gagauski (Mołdawia)

en: Generic 101-key PC
pl: Zwykła PC 101-klawiszowa

en: Generic 102-key PC
pl: Zwykła PC 102-klawiszowa

en: Generic 104-key PC
pl: Zwykła PC 104-klawiszowa

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
pl: Zwykła PC 104-klawiszowa z Enterem w kształcie L

en: Generic 105-key PC
pl: Zwykła PC 105-klawiszowa

en: Generic 86-key PC
pl: Zwykła PC 86-klawiszowa

en: Georgian
pl: Gruziński

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
pl: Gruziński (Francja, AZERTY Tskapo)

en: Georgian (Italy)
pl: Gruziński (Włochy)

en: Georgian (MESS)
pl: Gruziński (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
pl: Gruziński (ergonomiczny)

en: German
pl: Niemiecki

en: German (Aus der Neo-Welt)
pl: Niemiecki (Aus der Neo-Welt)

en: German (Austria)
pl: Niemiecki (Austria)

en: German (Austria, Macintosh)
pl: Niemiecki (Austria, Macintosh)

en: German (Austria, no dead keys)
pl: Niemiecki (Austria, bez klawiszy akcentów)

en: German (Bone)
pl: Niemiecki (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
pl: Niemiecki (Bone, eszett w rzędzie podstawowym)

en: German (Dvorak)
pl: Niemiecki (Dvoraka)

en: German (E1)
pl: Niemiecki (E1)

en: German (E2)
pl: Niemiecki (E2)

en: German (KOY)
pl: Niemiecki (KOY)

en: German (Macintosh)
pl: Niemiecki (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
pl: Niemiecki (Macintosh, bez klawiszy akcentów)

en: German (Neo 2)
pl: Niemiecki (Neo 2)

en: German (Neo, QWERTY)
pl: Niemiecki (Neo, QWERTY)

en: German (Neo, QWERTZ)
pl: Niemiecki (Neo, QWERTZ)

en: German (Noted)
pl: Niemiecki (Noted)

en: German (QWERTY)
pl: Niemiecki (QWERTY)

en: German (Sun Type 6/7)
pl: Niemiecki (Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland)
pl: Niemiecki (Szwajcaria)

en: German (Switzerland, Macintosh)
pl: Niemiecki (Szwajcaria, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
pl: Niemiecki (Szwajcaria, Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland, legacy)
pl: Niemiecki (Szwajcaria, stary)

en: German (Switzerland, no dead keys)
pl: Niemiecki (Szwajcaria, bez klawiszy akcentów)

en: German (T3)
pl: Niemiecki (T3)

en: German (US)
pl: Niemiecki (USA)

en: German (dead acute)
pl: Niemiecki (akcent ostry)

en: German (dead grave acute)
pl: Niemiecki (akcent gravis)

en: German (dead tilde)
pl: Niemiecki (akcenty z tyldą)

en: German (no dead keys)
pl: Niemiecki (bez klawiszy akcentów)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
pl: Niemiecki (z literami węgierskimi, bez klawiszy akcentów)

en: German, Swedish and Finnish (US)
pl: Niemiecki, szwedzki i fiński (USA)

en: Gothic
pl: Gotycki

en: Gothic (Alternative)
pl: Gotycki (alternatywny)

en: Greek
pl: Grecki

en: Greek (Colemak)
pl: Grecki (Colemak)

en: Greek (Sun Type 6/7)
pl: Grecki (Sun Type 6/7)

en: Greek (no dead keys)
pl: Grecki (bez klawiszy akcentów)

en: Greek (polytonic)
pl: Grecki (politoniczny)

en: Greek (simple)
pl: Grecki (prosty)

en: Gujarati
pl: Gudźarati

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
pl: Gudźarati (KaGaPa, fonetyczny)

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
pl: Litery Hanyu Pinyin (z klawiszami akcentów AltGr)

en: Hawaiian
pl: Hawajski

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
pl: Hebrajski (biblijny, fonetyczny SIL)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
pl: Hebrajski (biblijny, Tiro)

en: Hebrew (SI-1452-2)
pl: Hebrajski (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
pl: Hebrajski (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
pl: Hebrajski (fonetyczny)

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
pl: Laptop Hewlett-Packard Mini 110

en: Hexadecimal
pl: Szesnastkowy

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
pl: Hindi (KaGaPa, fonetyczny)

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Hungarian (QWERTY)
pl: Węgierski (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 101 klawiszy, przecinek, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 101 klawiszy, przecinek, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 101 klawiszy, kropka, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 101 klawiszy, kropka, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 102 klawisze, przecinek, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 102 klawisze, przecinek, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 102 klawisze, kropka, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTY, 102 klawisze, kropka, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 101 klawiszy, przecinek, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 101 klawiszy, przecinek, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 101 klawiszy, kropka, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 101 klawiszy, kropka, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 102 klawisze, przecinek, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 102 klawisze, przecinek, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 102 klawisze, kropka, klawisze akcentów)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
pl: Węgierski (QWERTZ, 102 klawisze, kropka, bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (US)
pl: Węgierski (USA)

en: Hungarian (no dead keys)
pl: Węgierski (bez klawiszy akcentów)

en: Hungarian (standard)
pl: Węgierski (standardowy)

en: Hyper is mapped to Win
pl: Hyper pod Win

en: Icelandic
pl: Islandzki

en: Icelandic (Dvorak)
pl: Islandzki (Dvoraka)

en: Icelandic (Macintosh)
pl: Islandzki (Macintosh)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
pl: Islandzki (Macintosh, stary)

en: Igbo
pl: Ibo

en: Indian
pl: Indyjski

en: Indic IPA
pl: Indyjski IPA

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
pl: Indonezyjski (Arab Melayu, rozszerzony fonetyczny)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
pl: Indonezyjski (Arab Melayu, fonetyczny)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
pl: Indonezyjski (Arab Pegon, fonetyczny)

en: Indonesian (Latin)
pl: Indonezyjski (łaciński)

en: International Phonetic Alphabet
pl: Międzynarodowy alfabet fonetyczny (IPA)

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
pl: Międzynarodowy alfabet fonetyczny (QWERTY)

en: Irish
pl: Irlandzki

en: Irish (UnicodeExpert)
pl: Irlandzki (UnicodeExpert)

en: Italian
pl: Włoski

en: Italian (Dvorak)
pl: Włoski (Dvoraka)

en: Italian (IBM 142)
pl: Włoski (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
pl: Włoski (Macintosh)

en: Italian (Sun Type 6/7)
pl: Włoski (Sun Type 6/7)

en: Italian (US)
pl: Włoski (USA)

en: Italian (Windows)
pl: Włoski (Windows)

en: Italian (no dead keys)
pl: Włoski (bez klawiszy akcentów)

en: Japanese
pl: Japoński

en: Japanese (Dvorak)
pl: Japoński (Dvoraka)

en: Japanese (Kana)
pl: Japoński (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
pl: Japoński (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
pl: Japoński (OADG 109A)

en: Japanese (Sun Type 6)
pl: Japoński (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
pl: Japoński (Sun Type 7, kompatybilny z PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
pl: Japoński (Sun Type 7, kompatybilny z Sunem)

en: Japanese 106-key
pl: Japoński 106-klawiszowy

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
pl: Japońskie klawiatury Apple z emulacją backslasha OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
pl: Japońskie klawiatury Apple z emulacją backslasha PC106

en: Japanese keyboard options
pl: Opcje klawiatury japońskiej

en: Javanese
pl: Jawajski

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
pl: Kabylski (AZERTY, z klawiszami akcentów)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
pl: Kabylski (QWERTY, brytyjski, z klawiszami akcentów)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
pl: Kabylski (QWERTY, USA, z klawiszami akcentów)

en: Kalmyk
pl: Kałmucki

en: Kana Lock key is locking
pl: Blokujący klawisz Kana Lock

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
pl: Kannada (KaGaPa, fonetyczny)

en: Kashubian
pl: Kaszubski

en: Kazakh
pl: Kazaski

en: Kazakh (Latin)
pl: Kazachski (łaciński)

en: Kazakh (extended)
pl: kazaski (rozszerzony)

en: Kazakh (with Russian)
pl: Kazaski (z rosyjskim)

en: Key sequence to kill the X server
pl: Sekwencja klawiszy zabijająca serwer X

en: Key to choose the 2nd level
pl: Klawisz wybierający poziom 2.

en: Key to choose the 3rd level
pl: Klawisz wybierający poziom 3.

en: Key to choose the 5th level
pl: Klawisz wybierający poziom 5.

en: Khmer (Cambodia)
pl: Khmerski (Kambodża)

en: Kikuyu
pl: Kikiju

en: Korean
pl: Koreański

en: Korean (101/104-key compatible)
pl: Koreański (kompatybilny ze 101/104 klawiszami)

en: Korean (Sun Type 6/7)
pl: Koreański (Sun Type 6/7)

en: Korean 106-key
pl: Koreański 106-klawiszowy

en: Korean Hangul/Hanja keys
pl: Koreańskie klawisze Hangul/Hanja

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
pl: Kurdyjski (Iran, arabsko-łaciński)

en: Kurdish (Iran, F)
pl: Kurdyjski (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
pl: Kurdyjski (Iran, łaciński Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
pl: Kurdyjski (Iran, łaciński Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
pl: Kurdyjski (Irak, arabsko-łaciński)

en: Kurdish (Iraq, F)
pl: Kurdyjski (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
pl: Kurdyjski (Irak, łaciński Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
pl: Kurdyjski (Irak, łaciński Q)

en: Kurdish (Syria, F)
pl: Kurdyjski (Syria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
pl: Kurdyjski (Syria, łaciński Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
pl: Kurdyjski (Syria, łaciński Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
pl: Kurdyjski (Turcja, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
pl: Kurdyjski (Turcja, łaciński Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
pl: Kurdyjski (Turcja, łaciński Q)

en: Kyrgyz
pl: Kirgiski

en: Kyrgyz (phonetic)
pl: Kirgiski (fonetyczny)

en: Ladin (German keyboard)
pl: Ladyński (klawiatura niemiecka)

en: Ladin (Italian keyboard)
pl: Ladyński (klawiatura włoska)

en: Lao
pl: Laotański

en: Lao (STEA)
pl: Laotański (STEA)

en: Latvian
pl: Łotewski

en: Latvian (Colemak)
pl: Łotewski (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
pl: Łotewski (Colemak, z apostrofem)

en: Latvian (Dvorak)
pl: Łotewski (Dvoraka)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
pl: Łotewski (Dvoraka, z Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
pl: Łotewski (Dvoraka, z minusem)

en: Latvian (F)
pl: Łotewski (F)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
pl: Łotewski (współczesny cyrylicki)

en: Latvian (Modern Latin)
pl: Łotewski (współczesny łaciński)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
pl: Łotewski (Sun Type 6/7)

en: Latvian (adapted)
pl: Łotewski (zaadaptowany)

en: Latvian (apostrophe)
pl: Łotewski (apostrof)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
pl: Łotewski (apostrof, akcenty pod cudzysłowowem)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
pl: Łotewski (ergonomiczny ŪGJRMV)

en: Latvian (programmer Dvorak)
pl: Łotewski (Dvoraka programisty)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
pl: Łotewski (Dvoraka programisty, z Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
pl: Łotewski (Dvoraka programisty, z minusem)

en: Latvian (tilde)
pl: Łotewski (tylda)

en: Layout of numeric keypad
pl: Układ klawiatury numerycznej

en: Left Alt
pl: Lewy Alt

en: Left Alt (while pressed)
pl: Lewy Alt (wciśnięty)

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
pl: Lewy Alt jako Ctrl, lewy Ctrl jako Win, lewy Win jako Alt

en: Left Alt is swapped with Left Win
pl: Lewy Alt zamieniony z lewym Win

en: Left Alt+Left Ctrl
pl: Lewy Alt+lewy Ctrl

en: Left Alt+Left Shift
pl: Lewy Alt+lewy Shift

en: Left Alt+Left Shift chooses previous layout, Right Alt + Right Shift chooses next layout
pl: Lewy Alt+lewy Shift wybiera poprzedni układ; prawy Alt+prawy Shift wybiera nastepny układ

en: Left Ctrl
pl: Lewy Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
pl: Lewy Ctrl jako Meta

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
pl: Lewy Ctrl do pierwszego układu; prawy Ctrl do drugiego układu

en: Left Ctrl+Left Alt chooses previous layout, Right Ctrl + Right Alt chooses next layout
pl: Lewy Ctrl+lewy Alt wybiera poprzedni układ; prawy Ctrl+prawy Alt wybiera następny układ

en: Left Ctrl+Left Shift
pl: Lewy Ctrl+lewy Shift

en: Left Ctrl+Left Shift chooses previous layout, Right Ctrl + Right Shift chooses next layout
pl: Lewy Ctrl+lewy Shift wybiera poprzedni układ; prawy Ctrl+prawy Shift wybiera następny układ

en: Left Ctrl+Left Win
pl: Lewy Ctrl+lewy Win

en: Left Shift
pl: Lewy Shift

en: Left Win
pl: Lewy Win

en: Left Win (while pressed)
pl: Lewy Win (wciśnięty)

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pl: Lewy Win wybiera poziom 5. i blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 5.

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
pl: Lewy Win do pierwszego układu; prawy Win/Menu do drugiego układu

en: Legacy
pl: Stary

en: Legacy key with comma
pl: Klawisz tradycyjny z przecinkiem

en: Legacy key with dot
pl: Klawisz tradycyjny z kropką

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: Lithuanian (Dvorak)
pl: Litewski (Dvoraka)

en: Lithuanian (IBM)
pl: Litewski (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
pl: Litewski (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
pl: Litewski (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
pl: Litewski (Ratise)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
pl: Litewski (Sun Type 6/7)

en: Lithuanian (US)
pl: Litewski (USA)

en: Lithuanian (standard)
pl: Litewski (standardowy)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
pl: Logitech G15 - dodatkowe glawisze poprzez G15daemon

en: Lower Sorbian
pl: Dolnołużycki

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
pl: Dolnołużycki (QWERTZ)

en: Macedonian
pl: Macedoński

en: Macedonian (no dead keys)
pl: Macedoński (bez klawiszy akcentów)

en: Make Caps Lock act as an additional Ctrl modifier, but keep identifying as Caps Lock
pl: CapsLock jako dodatkowy modyfikator Ctrl, ale nadal identyfikowany jako CapsLock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
pl: CapsLock jako dodatkowy Backspace

en: Make Caps Lock an additional Ctrl and Shift + Caps Lock the regular Caps Lock
pl: CapsLock jako dodatkowy Ctrl, a Shift+CapsLock jako zwykły CapsLock

en: Make Caps Lock an additional Esc
pl: CapsLock jako dodatkowy Esc

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
pl: CapsLock jako dodatkowy Esc, a Shift+CapsLock jako Compose

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
pl: CapsLock jako dodatkowy Esc, ale Shift+CapsLock jako zwykły CapsLock

en: Make Caps Lock an additional Hyper
pl: CapsLock jako dodatkowy Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
pl: CapsLock jako dodatkowy klawisz Menu

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
pl: CapsLock jako dodatkowy NumLock

en: Make Caps Lock an additional Return key
pl: CapsLock jako dodatkowy klawisz Return

en: Make Caps Lock an additional Super
pl: CapsLock jako dodatkowy Super

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
pl: Zenkaku Hankaku jako dodatkowy Esc

en: Make right Alt a Hangul key
pl: Prawy Alt jako klawisz Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
pl: Prawy Alt jako klawisz Hanja

en: Make right Ctrl a Hangul key
pl: Prawy Ctrl jako klawisz Hangul

en: Make right Ctrl a Hanja key
pl: Prawy Ctrl jako klawisz Hanja

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
pl: Malajski (jawi, klawiatura arabska)

en: Malay (Jawi, phonetic)
pl: Malajski (jawi, fonetyczny)

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Malayalam (Lalitha)
pl: Malajalam (Lalitha)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
pl: Malajalam (Poorna, rozszerzony InScript)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
pl: Malajalam (rozszerzony InScript, ze znakiem rupii)

en: Maltese
pl: Maltański

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
pl: Maltański (brytyjski, z modyfikacją AltGr)

en: Maltese (US)
pl: Maltański (USA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
pl: Maltański (USA, z modyfikacją AltGr)

en: Maori
pl: Maoryski

en: Map Hyper to Mod3 (conflict with LevelFive)
pl: Mapowanie Hyper na Mod3 (konflikt z LevelFive)

en: Map Hyper to Mod4 (conflict with Super)
pl: Mapowanie Hyper na Mod4 (konflikt z Super)

en: Map Scroll Lock to Mod3
pl: Mapowanie ScrollLocka na Mod3

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
pl: Marathi (KaGaPa, fonetyczny)

en: Marathi (enhanced InScript)
pl: Marathi (rozszerzony InScript)

en: Mari
pl: Maryjski

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
pl: Menu (wciśnięty), Shift+Menu jako Menu

en: Menu as Right Ctrl
pl: Menu jako prawy Ctrl

en: Menu chooses 5th level
pl: Menu wybiera poziom 5.

en: Menu is mapped to Win
pl: Menu pod Win

en: Meta is mapped to Left Win
pl: Meta pod lewym Win

en: Meta is mapped to Win
pl: Meta pod Win

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
pl: Microsoft Internet Pro (szwedzka)

en: Miscellaneous options
pl: Opcje różne

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
pl: Modi (KaGaPa, fonetyczny)

en: Moldavian
pl: Mołdawski

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: Mongolian (Bichig)
pl: Mongolski (biczig)

en: Mongolian (Galik)
pl: Mongolski (galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
pl: Mongolski (mandżurski galik)

en: Mongolian (Manchu)
pl: Mongolski (mandżurski)

en: Mongolian (Todo Galik)
pl: Mongolski (todo galik)

en: Mongolian (Todo)
pl: Mongolski (todo)

en: Mongolian (Xibe)
pl: Mongolski (sibe)

en: Montenegrin
pl: Czarnogórski

en: Montenegrin (Cyrillic)
pl: Czarnogórski (cyrylicki)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pl: Czarnogórski (cyrylicki, zamienione ZE i ŻE)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
pl: Czarnogórski (cyrylicki, z szewronami)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
pl: Czarnogórski (łaciński, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
pl: Czarnogórski (łaciński, unikodowy)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
pl: Czarnogórski (łaciński, unikodowy, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
pl: Czarnogórski (łaciński, z szewronami)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
pl: Wielojęzyczny (Kanada, Sun Type 6/7)

en: NICOLA-F style Backspace
pl: Backspace w stylu NICOLA-F

en: Nepali
pl: Nepalski

en: Non-breaking space at the 2nd level
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 2.

en: Non-breaking space at the 3rd level
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 3.

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 3., wąska niełamliwa spacja na poziomie 4.

en: Non-breaking space at the 4th level
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 4.

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 4., wąska niełamliwa spacja na poziomie 6.

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
pl: Niełamliwa spacja na poziomie 4., wąska niełamliwa spacja na poziomie 6. (z Ctrl+Shift)

en: Non-breaking space input
pl: Wprowadzanie niełamliwej spacji

en: Northern Saami (Finland)
pl: Północnolapoński (Finlandia)

en: Northern Saami (Norway)
pl: Północnolapoński (Norwegia)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
pl: Północnolapoński (Norwegia, bez klawiszy akcentów)

en: Northern Saami (Sweden)
pl: Północnolapoński (Szwecja)

en: Norwegian
pl: Norweski

en: Norwegian (Colemak)
pl: Norweski (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
pl: Norweski (Colemak-DH szeroka)

en: Norwegian (Colemak-DH)
pl: Norweski (Colemak-DH)

en: Norwegian (Dvorak)
pl: Norweski (Dvoraka)

en: Norwegian (Macintosh)
pl: Norweski (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
pl: Norweski (Macintosh, bez klawiszy akcentów)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
pl: Norweski (Sun Type 6/7)

en: Norwegian (Windows)
pl: Norweski (Windows)

en: Norwegian (no dead keys)
pl: Norweski (bez klawiszy akcentów)

en: Num Lock
pl: NumLock

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
pl: NumLock włączony: cyfry; Shift na strzałki; NumLock wyłączony: strzałki (jak w Windows)

en: Number key 4 when pressed in isolation
pl: Numeryczny 4 naciśnięty samodzielnie

en: Number key 9 when pressed in isolation
pl: Numeryczny 9 naciśnięty samodzielnie

en: Numeric keypad Delete behavior
pl: Zachowanie Delete na klawiaturze numerycznej

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
pl: Klawiatura numeryczna zawsze prowadza cyfry (jak w MacOS)

en: Occitan
pl: Okcytański

en: Ogham
pl: Ogamiczny

en: Ogham (IS434)
pl: Ogamiczny (IS434)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sh)
pl: Starowęgierski (wyżyny karpackie, S jako Sh)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sz)
pl: Starowęgierski (wyżyny karpackie, S jako Sz)

en: Old Hungarian (for ligatures)
pl: Starowęgierski (bez ligatur)

en: Old Solaris keycodes compatibility
pl: Zgodność ze starymi kodami klawiszy Solarisa

en: Old Turkic
pl: Stary turkijski

en: Old Turkic (F)
pl: Stary turkijski (F)

en: Oriya
pl: Orija

en: Oriya (Bolnagri)
pl: Orija (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
pl: Orija (Wx)

en: Ossetian (Georgia)
pl: Osetyjski (Gruzja)

en: Ossetian (Windows)
pl: Osetyjski (Windows)

en: Ossetian (legacy)
pl: Osetyjski (stary)

en: Ottoman (F)
pl: Otomański (F)

en: Ottoman (Q)
pl: Otomański (Q)

en: Pannonian Rusyn
pl: Pannońskorusiński

en: Parentheses position
pl: Położenie nawiasów

en: Pashto
pl: Pasztuński

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
pl: Paszto (Afganistan, OLPC)

en: Persian
pl: Perski

en: Persian (Windows)
pl: Perski (Windows)

en: Persian (with Persian keypad)
pl: Perski (z perską klawiaturą numeryczną)

en: Phone and ATM style
pl: Styl telefonu i bankomatu

en: PinePhone Keyboard
pl: Klawiatura PinePhone

en: Polish
pl: Polski

en: Polish (British keyboard)
pl: Polski (klawiatura brytyjska)

en: Polish (Colemak)
pl: Polski (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
pl: Polski (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Colemak-DH)
pl: Polski (Colemak-DH)

en: Polish (Dvorak)
pl: Polski (Dvoraka)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
pl: Polski (Dvoraka, z polskimi cudzysłowami pod klawiszem 1)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
pl: Polski (Dvoraka, z polskimi cudzysłowami pod klawiszem cudzysłowu)

en: Polish (Germany, no dead keys)
pl: Polski (Niemcy, bez klawiszy akcentów)

en: Polish (Glagolica)
pl: Polski (głagolica)

en: Polish (QWERTZ)
pl: Polski (QWERTZ)

en: Polish (Sun Type 6/7)
pl: Polski (Sun Type 6/7)

en: Polish (intl., with dead keys)
pl: Polski (międzynarodowy, z klawiszami akcentów)

en: Polish (lefty)
pl: Polski (lefty)

en: Polish (legacy)
pl: Polski (stary)

en: Polish (programmer Dvorak)
pl: Polski (Dvoraka programisty)

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: Portuguese (Brazil)
pl: Portugalski (Brazylia)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
pl: Portugalski (Brazylia, Dvoraka)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
pl: Portugalski (Brazylia, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
pl: Portugalski (Brazylia, Nativo dla klawiatur US)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
pl: Portugalski (Brazylia, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
pl: Portugalski (Brazylia, Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
pl: Portugalski (Brazylia, bez klawiszy akcentów)

en: Portuguese (Colemak)
pl: Portugalski (Colemak)

en: Portuguese (Macintosh)
pl: Portugalski (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
pl: Portugalski (Macintosh, bez klawiszy akcentów)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
pl: Portugalski (Nativo dla klawiatur US)

en: Portuguese (Nativo)
pl: Portugalski (Nativo)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
pl: Portugalski (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (no dead keys)
pl: Portugalski (bez klawiszy akcentów)

en: Position of Compose key
pl: Położenie klawisza Compose

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
pl: Pendżabski (Gurmukhi Jhelum)

en: Punjabi (Gurmukhi)
pl: Pendżabski (Gurmukhi)

en: Right Alt
pl: Prawy Alt

en: Right Alt (while pressed)
pl: Prawy Alt (wciśnięty)

en: Right Alt as Right Control
pl: Prawy Alt jako prawy Ctrl

en: Right Alt chooses 5th level
pl: Prawy Alt wybiera poziom 5.

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pl: Prawy Alt wybiera poziom 5. i blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 5.

en: Right Alt is swapped with Right Win
pl: Prawy Alt zamieniony z prawym Win

en: Right Alt never chooses 3rd level
pl: Prawy Alt nigdy nie wybierający poziomu 3.

en: Right Alt+Right Ctrl
pl: Prawy Alt+prawy Ctrl

en: Right Alt+Right Shift
pl: Prawy Alt+prawy Shift

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
pl: Prawy Alt; Shift+prawy Alt jako Compose

en: Right Ctrl
pl: Prawy Ctrl

en: Right Ctrl (while pressed)
pl: Prawy Ctrl (wciśnięty)

en: Right Ctrl as Right Alt
pl: Prawy Ctrl jako prawy Alt

en: Right Ctrl chooses 5th level
pl: Prawy Ctrl wybiera poziom 5.

en: Right Ctrl+Right Shift
pl: Prawy Ctrl+prawy Shift

en: Right Shift
pl: Prawy Shift

en: Right Win
pl: Prawy Win

en: Right Win (while pressed)
pl: Prawy Win (wciśnięty)

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pl: Prawy Win wybiera poziom 5. i blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 5.

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Romanian (Germany)
pl: Rumuński (Niemcy)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
pl: Rumuński (Niemcy, bez klawiszy akcentów)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
pl: Rumuński (Sun Type 6/7)

en: Romanian (Windows)
pl: Rumuński (Windows)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
pl: Rumuński (ergonomiczny Touchtype)

en: Romanian (standard)
pl: Rumuński (standardowy)

en: Rupee on 4
pl: Rupia pod 4

en: Russian
pl: Rosyjski

en: Russian (Belarus)
pl: Rosyjski (Białoruś)

en: Russian (Brazil, phonetic)
pl: Rosyjski (Brazylia, fonetyczny)

en: Russian (Czechia, phonetic)
pl: Rosyjski (Czechy, fonetyczny)

en: Russian (DOS)
pl: Rosyjski (DOS)

en: Russian (Diktor)
pl: Rosyjski (Diktor)

en: Russian (GOST 14289-88)
pl: Rosyjski (GOST 14289-88)

en: Russian (GOST 6431-75)
pl: Rosyjski (GOST 6431-75)

en: Russian (Georgia)
pl: Rosyjski (Gruzja)

en: Russian (Germany, phonetic)
pl: Rosyjski (Niemcy, fonetyczny)

en: Russian (Germany, recommended)
pl: Rosyjski (Niemcy, zalecany)

en: Russian (Germany, transliteration)
pl: Rosyjski (Niemcy, transliteracja)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
pl: Rosyjski (Kazachstan, z kazaskim)

en: Russian (Macintosh)
pl: Rosyjski (Macintosh)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
pl: Rosyjski (Polska, fonetyczny Dvoraka)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
pl: Rosyjski (Polyglot i Reactionary)

en: Russian (Programmer)
pl: Rosyjski (programisty)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
pl: Rosyjski (Rulemak, fonetyczny Colemak)

en: Russian (Sun Type 6/7)
pl: Rosyjski (Sun Type 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
pl: Rosyjski (Szwecja, fonetyczny)

en: Russian (US, phonetic)
pl: Rosyjski (USA, fonetyczny)

en: Russian (engineering, EN)
pl: Rosyjski (inżynierski, EN)

en: Russian (engineering, RU)
pl: Rosyjski (inżynierski, RU)

en: Russian (international, EN)
pl: Rosyjski (międzynarodowy, EN)

en: Russian (international, RU)
pl: Rosyjski (międzynarodowy, RU)

en: Russian (legacy)
pl: Rosyjski (stary)

en: Russian (phonetic)
pl: Rosyjski (fonetyczny)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
pl: Rosyjski (fonetyczny, AZWERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
pl: Rosyjski (fonetyczny, Dvoraka)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
pl: Rosyjski (fonetyczny, Macintosh)

en: Russian (phonetic, Windows)
pl: Rosyjski (fonetyczny, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
pl: Rosyjski (fonetyczny, JAŻERTY)

en: Russian (plus Tatar letters)
pl: Rosyjski (plus litery tatarskie)

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
pl: Rosyjski (z literami ukraińskimi i białoruskimi)

en: Russian (plus typographic symbols)
pl: Rosyjski (plus symbole typograficzne)

en: Russian (typewriter)
pl: Rosyjski (maszynistki)

en: Russian (typewriter, legacy)
pl: Rosyjski (maszynistki, stary)

en: Russian (with US punctuation)
pl: Rosyjski (z interpunkcją USA)

en: Saisiyat (Taiwan)
pl: Saisiyat (Tajwan)

en: Samogitian
pl: Żmudzki

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
pl: Sanskryt (KaGaPa, fonetyczny)

en: Sanskrit symbols
pl: Symbole sanskryckie

en: Scottish Gaelic
pl: Szkocki gaelicki

en: Scroll Lock
pl: ScrollLock

en: Secwepemctsin
pl: Shuswap

en: Semicolon on third level
pl: Średnik na poziomie 3.

en: Serbian
pl: Serbski

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
pl: Serbski (cyrylicki, zamienione ZE i ŻE)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
pl: Serbski (cyrylicki, z szewronami)

en: Serbian (Latin)
pl: Serbski (łaciński)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
pl: Serbski (łaciński, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode)
pl: Serbski (łaciński, unikodowy)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
pl: Serbski (łaciński, unikodowy, QWERTY)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
pl: Serbski (łaciński, z szewronami)

en: Serbian (Russia)
pl: Serbski (Rosja)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
pl: Serbski (łączenie akcentów zamiast klawiszy akcentów)

en: Serbo-Croatian (US)
pl: Serbsko-chorwacki (USA)

en: Shan
pl: Szan

en: Shan (Zawgyi)
pl: Szan (Zawgyi)

en: Shift + Caps locks the digits on the digits row, Caps Lock alone behaves as usual (Azerty layouts)
pl: Shift+CapsLock blokuje cyfry w wierszu cyfr, sam CapsLock działa jak zwykle (układy Azerty)

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
pl: Shift + NumLock włącza klawisze kursorów

en: Shift cancels Caps Lock
pl: Shift anuluje CapsLock

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
pl: Shift nie anuluje NumLocka, wybiera poziom 3.

en: Shift+Caps Lock
pl: Shift+CapsLock

en: Sicilian
pl: Sycylijski

en: Sicilian (US keyboard)
pl: Sycylijski (klawiatura US)

en: Silesian
pl: Śląski

en: Sinhala (US)
pl: Syngaleski (USA)

en: Sinhala (phonetic)
pl: Syngaleski (fonetyczny)

en: Slovak
pl: Słowacki

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
pl: Słowacki (układ ACC, tylko litery akcentowane)

en: Slovak (QWERTY)
pl: Słowacki (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
pl: Słowacki (QWERTY, dodatkowy backslash)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
pl: Słowacki (Sun Type 6/7)

en: Slovak (extra backslash)
pl: Słowacki (dodatkowy backslash)

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Slovenian (US)
pl: Słoweński (USA)

en: Slovenian (with guillemets)
pl: Słoweński (z szewronami)

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Spanish (Dvorak)
pl: Hiszpański (Dvoraka)

en: Spanish (Latin American)
pl: Hiszpański (Ameryka Łacińska)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
pl: Hiszpański (Ameryka Łacińska, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
pl: Hiszpański (Ameryka Łacińska, Dvoraka)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
pl: Hiszpański (Ameryka Łacińska, akcenty z tyldą)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
pl: Hiszpański (Ameryka Łacińska, bez klawiszy akcentów)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
pl: Hiszpański (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Windows)
pl: Hiszpański (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
pl: Hiszpański (akcenty z tyldą)

en: Spanish (no dead keys)
pl: Hiszpański (bez klawiszy akcentów)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
pl: Klawisze specjalne (Ctrl+Alt+&lt;klawisz&gt;) obsługiwane przez serwer

en: Sun Type 6 (Japanese)
pl: Sun Type 6 (japońska)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
pl: Sun Type 6 USB (japońska)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
pl: Sun Type 6 USB (uniksowa)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
pl: Sun Type 6/7 USB (europejska)

en: Sun Type 7 USB (European)
pl: Sun Type 7 USB (europejski)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
pl: Sun Type 7 USB (japońska)/japońska 106-klawiszowa

en: Sun Type 7 USB (Unix)
pl: Sun Type 7 USB (uniksowa)

en: Sun key compatibility
pl: Zgodność klawiszy z Sunem

en: Swahili (Kenya)
pl: Suahili (Kenia)

en: Swahili (Tanzania)
pl: Suahili (Tanzania)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
pl: Zamiana Ctrl i CapsLocka

en: Swap Esc and Caps Lock
pl: Zamiana Esc i CapsLocka

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
pl: Zamiana lewego Alta z lewym Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
pl: Zamiana lewego Win z lewym Ctrl

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
pl: Zamiana prawego Alt z prawym Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
pl: Zamiana prawego Win z prawym Ctrl

en: Swap with square brackets
pl: Zamiana z nawiasami kwadratowymi

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Swedish (Colemak)
pl: Szwedzki (Colemak)

en: Swedish (Dvorak A5)
pl: Szwedzki (Dvoraka A5)

en: Swedish (Dvorak)
pl: Szwedzki (Dvoraka)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
pl: Szwedzki (Dvoraka, międzynarodowy)

en: Swedish (Macintosh)
pl: Szwedzki (Macintosh)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
pl: Szwedzki (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
pl: Szwedzki (Svdvorak)

en: Swedish (US)
pl: Szwedzki (USA)

en: Swedish (no dead keys)
pl: Szwedzki (bez klawiszy akcentów)

en: Swedish Sign Language
pl: Szwedzki migowy

en: Switching to another layout
pl: Przełączenie na inny układ

en: Symplon PaceBook tablet
pl: Tablet Symplon PaceBook

en: Syriac
pl: Syryjski

en: Syriac (phonetic)
pl: Syryjski (fonetyczny)

en: Taiwanese
pl: Tajwański

en: Taiwanese (indigenous)
pl: Tajwański (autochtoniczny)

en: Tajik
pl: Tadżycki

en: Tajik (legacy)
pl: Tadżycki (stary)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
pl: Tamilski (InScript, z cyframi arabskimi)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
pl: Tamilski (InScript, z cyframi tamilskimi)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
pl: Tamilski (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
pl: Tamilski (Sri Lanka, TamilNet '99, kodowanie TAB)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
pl: Tamilski (TamilNet '99 z cyframi tamilskimi)

en: Tamil (TamilNet '99)
pl: Tamilski (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
pl: Tamilski (TamilNet '99, kodowanie TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
pl: Tamilski (TamilNet '99, kodowanie TSCII)

en: Tatar
pl: Tatarski

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
pl: Telugu (KaGaPa, fonetyczny)

en: Thai
pl: Tajski

en: Thai (Manoonchai)
pl: Tajski (Manoonchai)

en: Thai (Pattachote)
pl: Tajski (Pattachote)

en: Thai (TIS-820.2538)
pl: Tajski (TIS-820.2538)

en: The "&lt; &gt;" key
pl: Klawisz "&lt; &gt;"

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
pl: Klawisz "&lt; &gt;" wybiera poziom 5.

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
pl: Klawisz "&lt; &gt;" wybiera poziom 5. i blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 5.

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
pl: Klawisz "&lt; &gt;"; jednorazowo blokuje przy naciśnięciu z innym klawiszem wybierającym poziom 3.

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: Tibetan (with ASCII numerals)
pl: Tybetański (z liczbami ASCII)

en: To the left of "A"
pl: Z lewej "A"

en: Turkish
pl: Turecki

en: Turkish (Alt-Q)
pl: Turecki (Alt-Q)

en: Turkish (E)
pl: Turecki (E)

en: Turkish (F)
pl: Turecki (F)

en: Turkish (Germany)
pl: Turecki (Niemcy)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
pl: Turecki (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
pl: Turecki (zamienione i oraz ı)

en: Turkish (intl., with dead keys)
pl: Turecki (międzynarodowy, z klawiszami akcentów)

en: Turkmen
pl: Turkmeński

en: Turkmen (Alt-Q)
pl: Turkmeński (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
pl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (tryb 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
pl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (tryb 106:JP)

en: Udmurt
pl: Udmurcki

en: Ugaritic
pl: Ugarycki

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
pl: Ukraiński (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Windows Enhanced)
pl: Ukraiński (Windows rozszerzony)

en: Ukrainian (Windows)
pl: Ukraiński (Windows)

en: Ukrainian (homophonic)
pl: Ukraiński (homofoniczny)

en: Ukrainian (legacy)
pl: Ukraiński (stary)

en: Ukrainian (macOS)
pl: Ukraiński (MacOS)

en: Ukrainian (phonetic)
pl: Ukraiński (fonetyczny)

en: Ukrainian (typewriter)
pl: Ukraiński (maszynistki)

en: Unicode arrows and math operators
pl: Strzałki i symbole matematyczne Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
pl: Strzałki i symbole matematyczne Unicode na poziomie domyślnym

en: Urdu (Pak Urdu Phonetic)
pl: Urdu (fonetyczny Pak Urdu)

en: Urdu (alt. phonetic)
pl: Urdu (fonetyczny alt.)

en: Urdu (phonetic)
pl: Urdu (fonetyczny)

en: Use F13-F24 as usual function keys
pl: Użycie F13-F24 jako zwykłych klawiszy funkcyjnych

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
pl: Używanie diody na klawiaturze do sygnalizacji modyfikatorów

en: Use keyboard LED to show alternative layout
pl: Używanie diody na klawiaturze do sygnalizacji układu alternatywnego

en: Use user-defined custom XKB types
pl: Własne typy XKB zdefiniowane przez użytkownika

en: Usual space at any level
pl: Zwykła spacja na dowolnym poziomie

en: Uyghur
pl: Ujgurski

en: Uzbek
pl: Uzbecki

en: Uzbek (Afghanistan)
pl: Uzbecki (Afganistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
pl: Uzbecki (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
pl: Uzbecki (łaciński)

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Vietnamese (AÐERTY)
pl: Wietnamski (AÐERTY)

en: Vietnamese (France)
pl: Wietnamski (Francja)

en: Vietnamese (QĐERTY)
pl: Wietnamski (QĐERTY)

en: Vietnamese (US)
pl: Wietnamski (USA)

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
pl: Klawiatura numeryczna Wang 724 ze strzałkami i symbolami matematycznymi Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
pl: Klawiatura numeryczna Wang 724 ze strzałkami i symbolami matematycznymi Unicode na poziomie domyślnym

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
pl: Win pod PrtSc oraz zwykłym Win

en: Win+Space
pl: Win+Spacja

en: Yakut
pl: Jakucki

en: Yoruba
pl: Joruba

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2.

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2., niełamliwa spacja na poziomie 3.

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2., niełamliwa spacja na poziomie 3., wąska niełamliwa spacja na poziomie 4.

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2., niełamliwa spacja na poziomie 3., znak łączący zerowej szerokości na poziomie 4.

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2., znak łączący zerowej szerokości na poziomie 3.

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 2., znak łączący zerowej szerokości na poziomie 3., niełamliwa spacja na poziomie 4.

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
pl: Znak rozdzielający zerowej szerokości na poziomie 3., znak łączący zerowej szerokości na poziomie 4.

en: az
pl: AZ

en: custom
pl: własny

en: eMachines m6800 laptop
pl: Laptop eMachines m6800
