spectacle - en to pa translation catalogue (218 entries)

[ctx: 0 second delay]
en: No Delay
pa: ਕੋਈ ਦੇਰੀ ਨਹੀਂ

[ctx: @info]
en: An error occurred while attempting to record the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: An error occurred while taking a screenshot.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਲਈ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹਿਣ ਕਰਕੇ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
pa: ਰਿਮੋਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹਿਣ ਕਰਕੇ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Potentially relevant information:
    %1
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਢੁੱਕਵੀਂ ਜਾਣਕਾਰੀ:
    %1

[ctx: @info]
en: Screen recording is not available on X11.
pa: X11 ਉੱਤੇ ਸਕਰੀਨ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਕਰਨਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
pa: ਸਾਂਝੇ ਕੀਤੇ ਚਿੱਤਰ ਲਿੰਕ (<a href="%1">%1</a>) ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The video location has been copied to the clipboard.
pa: ਵੀਡੀਓ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: There was a problem sharing the image: %1
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਸੀ: %1

[ctx: @info]
en: Unable to save recording. Could not move file to location: %1
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a valid mode for --record
pa: %1 --record ਲਈ ਵਾਜਬ ਮੋਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Output file URL must be a valid URL with a file name
pa: ਵੀਡੀਓ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਦਾ URL ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਾਲ ਵਾਜਬ URL ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Temporary file URL must be an existing local file
pa: ਵੀਡੀਓ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਦਾ URL ਮੌਜੂਦ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: File URL is not a local file
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਫਾਇਲ ਦਾ URL ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Output file URL is not a local file (%1)
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਦਾ URL ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ (%1) ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Temporary file URL is not a local file (%1)
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਦਾ URL ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ (%1) ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Unable to create folder (%1)
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: ਫੋਲਡਰ (%1) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: %1
pa: ਸਕਰੀਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: No screen contained the mouse cursor position
pa: ਸਕਰੀਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: ਕੋਈ ਵੀ ਸਕਰੀਨ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: %1
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: No window found
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: ਕੋਈ ਵਿੰਡੋ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

[ctx: @info:shell]
en: Screen recording canceled
pa: ਸਕਰੀਨ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

[ctx: @info:shell]
en: Window recording canceled
pa: ਵਿੰਡੋ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
pa: ਪ੍ਰਭਾਵ ਦੀ ਮਜ਼ਬੂਤ ਹੈ।

[ctx: @info:tooltip subtitle for recording tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to finish recording
pa: ਸਮਾਂ ਰਿਕਾਰਡ ਕੀਤਾ: %1
    ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

[ctx: @info:tooltip title for recording tray icon]
en: Spectacle is Recording
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @item recording mode]
en: Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

[ctx: @item recording mode]
en: Rectangular Region
pa: ਆਇਤਾਕਾਰ ਖੇਤਰ

[ctx: @item recording mode]
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: @label:slider strength of effect]
en: Strength:
pa: ਮਜ਼ਬੂਤ:

[ctx: @title:group]
en: Make a Recording:
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ:

[ctx: @title:group]
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

[ctx: @title:group]
en: Screenshot Settings
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: @title:group]
en: Take a Screenshot:
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ:

[ctx: @title:tab]
en: Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

[ctx: @title:tab]
en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
pa[0]: %1 ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %1 ਸਕਿੰਟ

[ctx: @title:window Unsaved Screenshot]
en: Unsaved
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੇ

en: A recording was saved as '%1' to '%2' and the file path of the recording has been saved to your clipboard.
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ '%2' ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ ਅਤੇ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਦੇ ਫਾਇਲ ਦੇ ਪਾਥ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: A recording was saved as '%1' to '%2'.
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ '%2' ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2' and the file path of the screenshot has been saved to your clipboard.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨੂੰ '%2' ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ ਅਤੇ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਦੇ ਫਾਇਲ ਦੇ ਪਾਥ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨੂੰ '%2' ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: A screenshot was saved to your clipboard.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: Accept on click-and-release
pa: ਕਲਿੱਕ-ਤੇ-ਰੀਲਿਜ਼ ਉੱਤੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: After taking a screenshot:
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੇ ਬਾਅਦ:

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Annotate
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Cancel (%1 second) | Cancel (%1 seconds)
pa[0]: ਰੱਦ ਕਰੋ (%1 ਸਕਿੰਟ)
pa[1]: ਰੱਦ ਕਰੋ (%1 ਸਕਿੰਟ)

en: Cancel:
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ:

en: Cannot save an empty screenshot image.
pa: ਖ਼ਾਲੀ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਫ਼ਾਇਲ ਲਿਖਣ ਵਾਲੇ ਗ਼ਲਤੀ ਹੈ।

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਆਰਜ਼ੀ ਲੋਕਲ ਫ਼ਾਇਲ ਲਿਖਣ ਵਾਲੇ ਗ਼ਲਤੀ ਹੈ।

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫ਼ਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਗ਼ੈਰ-ਵਾਜਬ ਹੈ।

en: Capture a rectangular region of the screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਆਇਤਾਕਾਰ ਖੇਤਰ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਖਿੱਚੋ

en: Capture on click
pa: ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਕੈਪਚਰ ਕਰੋ

en: Capture the active window
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ

en: Capture the current monitor
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮਾਨੀਟਰ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ

en: Capture the current pop-up only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੌਜੂਦਾ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਲਈ ਹੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ

en: Capture the entire desktop (default)
pa: ਪੂਰੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ (ਮੂਲ)

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਰਸਰ ਹੇਠਲੀ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਪੋਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਦੇ ਮੂਲ ਹਿੱਸੇ ਸ਼ਾਮਲ ਨਾ ਹੋਣ।

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਰਸਰ ਹੇਠਲੀ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਖਿੱਚੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਪੋਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਦੇ ਮੂਲ ਹਿੱਸੇ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋਣ।

en: Clipboard action which should be executed after the screenshot is taken
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਕਾਰਵਾਈ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਕੀਤੀ ਜਾਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Compression Quality:
pa: ਨਪੀੜਨ ਕੁਆਲਟੀ:

en: Configure Spectacle…
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਸੰਰਚਨਾ…

en: Copy file location to clipboard
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy image to clipboard
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Create new selection rectangle:
pa: ਨਵੀਂ ਚੋਣ ਆਇਤ ਬਣਾਓ:

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
pa:  ਸਕਿੰਟ

[ctx: Decimal number of seconds]
en: %1 seconds
pa: %1 ਸਕਿੰਟ

en: Default filename
pa: ਮੂਲ ਫ਼ਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: Default save image format
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਮੂਲ ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ

en: Default video format
pa: ਮੂਲ ਵੀਡੀਓ ਫਾਰਮੈਟ

en: Delay
pa: ਦੇਰੀ

en: Delay:
pa: ਦੇਰੀ:

en: Do not copy anything
pa: ਕੁਝ ਵੀ ਕਾਪੀ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not take a screenshot automatically
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨਾ ਲਵੋ

en: Filename:
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ:

en: Fill Color
pa: ਭਰਨ ਵਾਲੇ ਰੰਗ

en: Fill color for ellipse annotation tool
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਭਰਨ ਵਾਲਾ ਰੰਗ

en: Fill color for number annotation tool
pa: ਨੰਬਰ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਭਰਨ ਵਾਲਾ ਰੰਗ

en: Fill color for rectangle annotation tool
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਭਰਨ ਵਾਲਾ ਰੰਗ

en: Fill:
pa: ਭਰੋ:

en: Finish recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਪੂਰੀ

en: Font Color
pa: ਫੋਂਟ ਰੰਗ:

en: Font color for annotations
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਫ਼ੋਂਟ ਦਾ ਰੰਗ

en: Font for number annotations
pa: ਨੰਬਰ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਲਈ ਫ਼ੋਂਟ

en: Font for text annotations
pa: ਲਿਖਤ ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਫ਼ੋਂਟ

en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

en: General:
pa: ਆਮ:

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Image Zoom
pa: ਚਿੱਤਰ ਜ਼ੂਮ

en: In background mode, copy screenshot file path to clipboard
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਫ਼ਾਈਲ ਮਾਰਗ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: In background mode, copy screenshot image to clipboard, unless -o is also used.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਏ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੋ, ਜਦ ਤੱਕ ਕਿ -o ਨਾ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੋਵੇ।

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦੇਰੀ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਨੋਟੀਫ਼ਿਕੇਸ਼ਨ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: In background mode, exclude decorations in the screenshot
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ ਸਜਾਵਟਾਂ ਨੂੰ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: In background mode, exclude shadows in the screenshot
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈਡੋ ਨੂੰ ਅਲਹਿਦਾ ਰੱਖੋ

en: In background mode, include pointer in the screenshot
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ ਪੁਆਇੰਟਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: In background mode, save image to specified file
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਚਿੱਤਰਾਂ ਨੂੰ ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Include mouse pointer
pa: ਮਾਊਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਸਮੇਤ

en: Include window shadow
pa: ਵਿੰਡੋ ਸ਼ੈਡੋ ਸਮੇਤ

en: Include window titlebar and borders
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ ਤੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਸਮੇਤ

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
pa[0]:  ਸਕਿੰਟ
pa[1]:  ਸਕਿੰਟ

[ctx: Integer number of seconds]
en: %2 second | %2 seconds
pa[0]: %2 ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %2 ਸਕਿੰਟ

en: KDE Screenshot Utility
pa: ਕੇਡੀਈ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਵਾਲੀ ਸਹੂਲਤ

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
pa: ਤੀਰ ਵਾਲੀਆਂ ਸਵਿੱਚਾਂ

[ctx: Keyboard action]
en: Escape
pa: Esc

en: Last path used for "save as" action
pa: "ਇੰਜ ਸੰਭਾਲੋ" ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਚੁਣਿਆ ਮਾਰਗ

en: Launch Spectacle without taking a screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਚਲਾਓ

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
pa: ਦੂਹਰਾ ਕਲਿੱਕ

[ctx: Mouse action]
en: Drag handles
pa: ਹੈਂਡਲ ਖਿੱਚੋ

[ctx: Mouse action]
en: Drag inside selection rectangle
pa: ਚੁਣੇ ਆਇਤ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਖਿੱਚੋ

[ctx: Mouse action]
en: Drag outside selection rectangle
pa: ਚੁਣੀ ਆਇਤ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਖਿੱਚੋ

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
pa: ਖੱਬਾ-ਕਲਿੱਕ ਛੱਡੋ

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
pa: ਸੱਜਾ-ਕਲਿੱਕ

en: Move selection rectangle:
pa: ਚੁਣੀ ਆਇਤ ਨੂੰ ਹਿਲਾਓ:

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: New Screenshot
pa: ਨਵਾਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Number for number annotations
pa: ਨੰਬਰ ਟਿਪੱਣੀਆਂ ਲਈ ਨੰਬਰ

en: Number:
pa: ਨੰਬਰ:

en: Only capture the current pop up menu
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੌਜੂਦਾ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਦੀ ਹੀ ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ

en: Open Default Screenshots Folder
pa: ਮੂਲ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new Spectacle window
pa: ਨਵੀਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open and edit existing screenshot file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਫ਼ਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ ਅਤੇ ਸੋਧੋ

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: Placeholder is filename]
en: A recording was saved as '%1' to your Videos folder.
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਵੀਡੀਓ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਤਸਵੀਰਾਂ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ '%1' ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Press screenshot key to:
pa: ਇਸ ਲਈ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ:

[ctx: Preview of the user configured filename]
en: Preview:
pa: ਝਲਕ:

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ। ਪਰਿੰਟਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: QImageWriter cannot write image: %1
pa: QImageWriter ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਲਿਖ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ: %1

en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਖੁਦ ਸੰਭਾਲਣ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Quit after manual Save or Copy
pa: ਖੁਦ ਸੰਭਾਲਣ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬਾਹਰ ਜਾਓ

en: Quit after saving or copying an image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਜਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Recording Settings
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Recording:
    %1
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ:
    %1

en: Rectangular Region Selection
pa: ਆਇਤਾਕਾਰ ਖੇਤਰ ਦੀ ਚੋਣ

en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

en: Remember selected area:
pa: ਚੁਣੇ ਗਏ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ:

en: Remember the last rectangular region
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਵਾਲੇ ਆਇਤਾਕਾਰ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Reset selection:
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ:

en: Resize selection rectangle:
pa: ਚੋਣ ਆਇਤ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲੋ:

en: Return focus to Spectacle
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਉੱਤੇ ਮੁੜ ਫੋਕਸ ਕਰੋ

en: Save &Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੰਭਾਲੋ(&L):

en: Save Location:
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Save file to default folder
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਮੂਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save screenshot automatically after it is taken
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਇਸ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: Settings category]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: Settings category]
en: Image Saving
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣਾ

[ctx: Settings category]
en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: Settings category]
en: Video Saving
pa: ਵੀਡੀਓ ਸੰਭਾਲਣਾ

en: Shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ

en: Share
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Show magnifier:
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਵੇਖਾਓ:

en: Show the mouse cursor in the screen recording.
pa: ਸਕਰੀਨ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਵੇਖਾਓ

en: Show the mouse cursor in the screenshot image.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਚਿੱਤਰ ਵਿੱਚ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਵੇਖਾਉ।

en: Show the window shadow when taking a screenshot of a window.
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸ਼ੈਡੋ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ।

en: Show the window title bar and border when taking a screenshot of a window.
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ ਅਤੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ।

en: Spectacle
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ

en: Start in GUI mode (default)
pa: GUI ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ (ਮੂਲ)

en: Starts a new GUI instance of spectacle without registering to DBus
pa: ਡੀ-ਬੱਸ ਨਾਲ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਦਾ ਨਵਾਂ GUI ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Stroke Color
pa: ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke Width
pa: ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke color for arrow annotation tool
pa: ਤੀਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke color for ellipse annotation tool
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke color for freehand annotation tool
pa: ਹੱਥ ਨਾਲ ਵਾਹੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke color for highlighter annotation tool
pa: ਹਾਈਲਾਈਟਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke color for line annotation tool
pa: ਲਾਈਨ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke color for rectangle annotation tool
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Stroke width for arrow annotation tool
pa: ਤੀਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke width for ellipse annotation tool
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke width for freehand annotation tool
pa: ਹੱਥ ਨਾਲ ਵਾਹੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke width for highlighter annotation tool
pa: ਹਾਈਲਾਈਟਰ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke width for line annotation tool
pa: ਲਾਈਨ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke width for rectangle annotation tool
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ ਵਾਲੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਲਈ ਸਟਰੋਕ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Stroke:
pa: ਸਟਰੋਕ:

en: Take Screenshot:
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ:

en: Take a new Screenshot
pa: ਨਵਾਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take a new screenshot
pa: ਨਵਾਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
pa: GUI ਦਿਖਾਏ ਬਿਨਾਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Take full screen screenshot
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take screenshot on click
pa: ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: The filename template used when saving screencasts
pa: ਸਕਰੀਨ-ਕਾਸਟ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਦਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: The filename template used when saving screenshots
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਦਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: The last used annotation tool type
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਵਰਤੇ ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The last used region the user selected
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਪਿਛਲੇ ਚੁਣੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਚੁਣਿਆ

en: The path of the file saved last
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਸੰਭਾਲੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਮਾਰਗ

en: The strength of the blur effect.
pa: ਧੁੰਦਲੇ ਪ੍ਰਭਾਵ ਦੀ ਮਜ਼ਬੂਤੀ ਹੈ।

en: The strength of the pixelate effect.
pa: ਪਿਕਸ ਕੀਤੇ ਪ੍ਰਭਾਵ ਦੀ ਮਜ਼ਬੂਤੀ ਹੈ।

en: To save to a sub-folder
pa: ਅਧੀਨ-ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਰਿਮੋਟ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਫ਼ਾਇਲ ਅੱਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ

en: Until Spectacle is closed
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਬੰਦ ਹੋਣ ਤੱਕ

en: Use last-used capture mode
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਵਰਤੇ ਕੈਪਚਰ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use light background
pa: ਹਲਕੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲੈਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰੋ। ਦੇਰੀ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Wait for a mouse click before capturing the screenshot image.
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਚਿੱਤਰ ਖਿੱਚਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਮਾਊਸ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰੋ।

en: What should happen if print key is pressed when Spectacle is already running
pa: ਜੇ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਪਰਿੰਟ ਕੁੰਜੀ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਕੀ ਵਾਪਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: What to do when Spectacle is launched
pa: ਜਦੋਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਚੱਲੇ ਤਾਂ ਕੀ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: When launching Spectacle:
pa: ਜਦੋਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇ:

en: Whether the mouse cursor is included in the screenshot
pa: ਕੀ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether the mouse cursor is included in the video
pa: ਕੀ ਵੀਡੀਓ ਵਿੱਚ ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether the screenshot should be captured after selecting the region and releasing the mouse
pa: ਕੀ ਖੇਤਰ ਚੁਣਨ ਅਤੇ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਛੱਡਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਕਰੀਨਸ਼eਟ ਲੈਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Whether the window decorations are included in the screenshot
pa: ਕੀ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ ਵਿੰਡੋ ਸਜਾਵਟਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether the window shadow is included in the screenshot
pa: ਕੀ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਵਿੱਚ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਸ਼ੈਡੋ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: While Spectacle is running
pa: ਜਦੋਂ ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Zoom:
pa: ਜ਼ੂਮ:

[ctx: part of default image filename template]
en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

[ctx: part of default video filename template]
en: Screencast
pa: ਸਕਰੀਨ-ਕਾਸਟ

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Recording
pa: ਸਪੈਕਟਾਕਲ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: show fewer filename placeholder templates]
en: Show Fewer
pa: ਘੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: show more filename placeholder templates]
en: Show More
pa: ਹੋਰ ਵੇਖਾਓ

[ctx: translatable folder name]
en: Screencasts
pa: ਸਕਰੀਨ-ਕਾਸਟ

[ctx: translatable folder name]
en: Screenshots
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ
