kcmaccess - en to nl translation catalogue (163 entries)

en: %1 ms | %1 ms
nl[0]: %1 ms
nl[1]: %1 min

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
nl: Meldingen configureren…

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
nl: Sneltoetsen configureren…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
nl: Orca schermlezerconfiguratie starten…

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
nl: Installeer het, sluit daarna en open dit venster opnieuw

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
nl: De Orca schermlezer is niet geïnstalleerd

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
nl: Om een toets geaccepteerd te krijgen, moet het een ingestelde tijd ingedrukt worden gehouden. Nuttig wanneer u per ongeluk meer dan één toets tegelijk indrukt of moeite heeft om de toets die u wilt voor de eerste keer in te drukken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
nl: Negeer snelle, herhaalde toetsaanslagen van dezelfde toets. Nuttig als u tremors aan de hand hebt die veroorzaakt dat u een toets meerdere keen indrukt wanneer u slechts bedoeld het een keer te doen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
nl: Modifier-toetsen zoals Ctrl, Shift, Alt en de Meta/Super/Windows toets werken alsof ze “ter plekke plakken” en niet langer nodig zijn om ingedrukt te blijven bij typen van een sneltoets.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
nl: Een modifier-toets twee keer indrukken zal het in de actieve status houden tot opnieuw indrukken.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
nl: De vergrendeltoetsen zijn Caps Lock, Num Lock en Scroll Lock.

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
nl: De toets op het numerieke pad <shortcut>5</shortcut> functioneert als een muisklik. De toetsen <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> en <shortcut>8</shortcut> staan voor hoofd verplaatsingen (omlaag, links, rechts en omhoog). De toetsen <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> en <shortcut>9</shortcut> bieden diagonale verplaatsing.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
nl: Zoom schuifgebaren zijn alleen beschikbaar op Wayland.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
nl: Gecentreerd

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
nl: Verbergen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
nl: Behouden

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
nl: Proportioneel

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
nl: Schaal

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
nl: Correctie voor kleurenblindheid

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
nl: Hou Shift gedurende 8 seconden ingedrukt om langzame toetsen in te schakelen

[ctx: @label]
en: Intensity:
nl: Intensiteit:

[ctx: @label]
en: Invert:
nl: Inverteren:

[ctx: @label]
en: Mode:
nl: Modus:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
nl: Druk Shift 5 keer in om plakkende toetsen in te schakelen

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
nl: Samensteltoetsen voor schuifgebaar:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
nl: Cursor schudden om het te vinden:

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
nl: Vergroting:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
nl: Sneltoetsen gebruiken om omkeren scherm en vensterkleuren om te schakelen

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
nl: Schuif terwijl samensteltoetsen ingedrukt zijn om te zoomen

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
nl: Sneltoetsen gebruiken om zoom te besturen

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
nl: Intens

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
nl: Groot

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
nl: Muisaanwijzer:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
nl: Muis volgen:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
nl: Versnellingsvertraging:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
nl: Versnellingstijd:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
nl: Hoogte:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
nl: Maximum snelheid:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
nl: Aanwijzerversnelling:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
nl: Herhaalinterval:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
nl: Pixelraster tonen bij zoomniveau:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
nl: Breedte:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
nl: Zoomfactor:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
nl: Deuteranomalie (groen zwak)

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
nl: Protanopia (rood zwak)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
nl: Tritanopia (blauw-geel)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
nl: Sneltoetsen voor activeren:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
nl: Plakkende en langzame toetsen uitschakelen na:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
nl: Schermlezer inschakelen

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
nl: Volgen van focus inschakelen

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
nl: Volgen van tekstdakje inschakelen

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
nl: Plakkende toetsen vergrendelen

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
nl: Systeembel gebruiken wanneer vergrendeltoetsen worden gebruikt

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
nl: Melding tonen wanneer samenstel- of vergrendeltoetsen worden gebruikt

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
nl: Plakkende toetsen:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
nl: Cijferpad gebruiken om cursor te verplaatsen:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
nl: Terugkoppeling:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
nl: Vergrotingsgebied

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
nl: Volledig scherm

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
nl: Scherm laten knipperen

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
nl: Schermkleuren omkeren

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
nl: Systeembel

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
nl: Zoom & vergrootglas

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
nl: Inverteren

en: Activation Shortcuts
nl: Sneltoetsen voor activeren

en: Ask for Confirmation for a gesture
nl: Naar bevestiging voor een gebaar vragen

en: Audible bell:
nl: Hoorbare bel:

en: Beep if a bounce key event is rejected
nl: Als een stuiterende toets wordt afgewezen piepen

en: Beep on a rejected keypress
nl: Op een afgewezen toetsaanslag piepen

en: Beep on a slow keypress
nl: Piep bij een langzame toetsaanslag

en: Beep on a sticky key press
nl: Bij indrukken van een plakkende toets piepen

en: Beep on an accepted keypress
nl: Piep bij een geaccepteerde toetsaanslag

en: Blue
nl: Blauw

en: Bounce Keys
nl: Toetsen stuiteren

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
nl: Vertraging:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
nl: Inschakelen

en: Bounce keys:
nl: Stuiterende toetsen:

en: Button search audio file
nl: Knop voor zoeken van audiobestand

en: Color of the Visual Bell
nl: Kleur van de zichtbare bel

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
nl: Kleur

en: Configure Notifications…
nl: Meldingen configureren…

en: Confirm access to the Keyboard
nl: Toegang tot het toetsenbord bevestigen

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
nl: Correctie voor kleurenblindheid

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
nl: Kon geen gsettings voor Orca instellen: "%1" is mislukt

en: Customize system bell
nl: Systeembel aanpassen

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
nl: Eigen geluid:

en: Delay for the key press
nl: Vertraging voor de toetsaanslag

en: Delay for the mouse movement
nl: Vertraging voor de beweging van de muis

en: Delay for timeout
nl: Vertragen voor tijdslimiet

en: Disable when two keys are held down
nl: Uitschakelen wanneer twee toetsen omlaag gedrukt blijven

en: Display a confirmation dialog
nl: Een bevestigingsdialoog tonen

en: Duration of the Visual Bell
nl: Duur van de zichtbare bel

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
nl: Tijdsduur:

en: Enable Screen Reader
nl: Schermlezer inschakelen

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
nl: Inschakelen

en: Error: Could not launch "orca --setup"
nl: Fout: kon "orca --setup" niet starten

en: Green
nl: Groen

en: Invert the system colors on the bell
nl: De systeemkleuren omkeren bij de bel

en: Lock the sticky keys
nl: Plakkende toetsen vergrendelen

en: Magnification
nl: Vergroting

en: Maximum Velocity
nl: Maximum snelheid

en: Mouse Key Curve
nl: Muistoets kromme

en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

en: Move Left
nl: Naar links verplaatsen

en: Move Mouse to Center
nl: Muis naar het midden verplaatsen

en: Move Mouse to Focus
nl: Muis naar focus verplaatsen

en: Move Right
nl: Naar rechts verplaatsen

en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
nl: ogg-, oga- en wav-audiobestanden (*.ogg *.oga *.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
nl: Melding wanneer een toetsenbordmodifier wordt ingedrukt

en: Please choose an audio file
nl: Kies een audiobestand

en: Purple
nl: Paars

en: Red
nl: Rood

en: Repetition interval for the mouse movement
nl: Herhaalinterval voor de beweging van de muis

en: Ring system bell when modifier keys are used
nl: Systeembel gebruiken als samensteltoetsen worden gebruikt

en: Ring system bell when rejected
nl: Systeembel gebruiken bij afwijzen

en: Ring system bell:
nl: Systeembel bellen:

en: Ring the system bell
nl: De systeembel gebruiken

en: Search audio file for the system bell
nl: Audiobestand voor de systeembel zoeken

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
nl: Cursor schudden

en: Show a notification
nl: Een melding tonen

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
nl: Vertraging:

en: Slow keys:
nl: Langzame toetsen:

en: Sound file for the Bell
nl: Geluidsbestand voor de bel

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
nl: Samensteltoetsen

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
nl: Toetsenbordfilters

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
nl: Muisnavigatie

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
nl: Schermlezer

en: Time to hit maximum velocity
nl: Tijd om op maximum snelheid te komen

en: Toggle Invert Effect
nl: Omkeereffect aan/uit

en: Toggle Invert Effect on Window
nl: Omkeereffect op venster aan/uit

en: Toggle keys beep
nl: Toetspiep omschakelen

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
nl: Plakkende toetsen uitschakelen als twee toetsen simultaan worden ingedrukt

en: Use Gestures
nl: Gebaren gebruiken

en: Use System Bell
nl: Systeembel gebruiken

en: Use a beep for access
nl: Een piep voor toegang gebruiken

en: Use a delay for bouncing
nl: Een vertraging voor stuiteren gebruiken

en: Use a timeout delay
nl: Een tijdslimietvertraging gebruiken

en: Use a visual bell instead of a sound
nl: Een zichtbare bel gebruiken in plaats van een geluid

en: Use keys to control the mouse
nl: Toetsen om de muis te besturen gebruiken

en: Use slow keypresses
nl: Langzaam indrukken gebruiken

en: Use sticky Keys
nl: Plakkende toetsen gebruiken

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
nl: wanneer een toets wordt ge&accepteerd

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
nl: wanneer een toets wordt inge&drukt

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
nl: wanneer een toets wordt ge&weigerd

en: Visual bell:
nl: Zichtbare bel:

en: When a shortcut is used:
nl: Wanneer een sneltoets wordt gebruikt:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
nl: Of correctie voor kleurenblindheid is ingeschakeld

en: Whether Shake Cursor is enabled
nl: Of schuddende cursor is ingeschakeld

en: Whether the Invert effect is enabled
nl: Of omkeereffect is ingeschakeld

en: Whether the Magnifier effect is enabled
nl: Of vergrotingseffect is ingeschakeld

en: Whether the Zoom effect is enabled
nl: Of zoomeffect is ingeschakeld
