powerdevil - en to nb translation catalogue (143 entries)

[ctx: @accessible:name:button]
en: Choose run conditions for command or script
nb: Velg kjørevilkår for kommando eller skript

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
nb: Handling som skal utføres ved kritisk lavt batterinivå

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
nb: Handling som skal utføres når lokket lukkes

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
nb: Handling som skal utføres når av/på-knappen trykkes inn

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
nb: Handling som skal utføres etter periode uten aktivitet

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
nb: Ved hvilemodus, gå i denne strømsparingsmodusen

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
nb: Bytt til strømprofil

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
nb: Kritisk batterinivå

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Duration of inactivity before the command or script runs
nb: Varighet for inaktivitet før kommando eller skript kjører

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
nb: Lavt batterinivå

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
nb: Lavt batterinivå for tilkoblede enheter

[ctx: @accessible:name:textfield]
en: Command or script when inactive
nb: Kommando eller skript når inaktiv

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
nb: Avanserte strømvalg …

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
nb: Velg skriptfil

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
nb: Velg …

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
nb: Hvis du ofte lader batteriet nær 100 % eller ofter lader det helt ut, kan det miste ladekapasiteten raskere. Hvis du passer på at batteriet aldri lades over et hvisst nivå, kan det hjelpe til å opprettholde kapasiteten.

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter command or script file
nb: Skriv inn kommando eller skriptfil

[ctx: @info:status]
en: Disabling automatic suspend will result in higher energy consumption.
nb: Avslåing av automatisk ventemodus vil resultere i høyere energiforbruk.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
nb: Handlingen du tidligere har valgt for kritisk lavt batterinivå, er ikke lenger støttet. Velg en ny handling.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
nb: Handlingen du tidligere har valgt for når lokket lukkes, er ikke lenger støttet. Velg en ny handling.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
nb: Handlingen du tidligere har valgt for kjøring når av/på-knappen trykkes inn, er ikke lenger støttet. Velg en ny handling.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured to happen when inactive is now unsupported on your system. Please select a different one.
nb: Handlingen du tidligere har valgt for periode med inaktivitet, er ikke lenger støttet. Velg en ny handling.

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
nb: Skjermen blir ikke dempet, da den er satt opp til å slås av tidligere.

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
nb: Hvilemodusen du tidligere har valgt, er ikke lenger støttet. Velg en ny modus.

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
nb: Det kan være du må koble fra og til strømkilden for at batteriet skal startes på nytt.

[ctx: @info:status A long duration until suspend/shutdown]
en: A long duration will result in higher energy consumption.
nb: En lang tidsgrense vil resultere i høyere energiforbruk.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
nb: Batteriet regnes for å være på lavt nivå når det når dette nivået.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
nb: Batteriet regnes for å være på lavt nivå når det når dette nivået. Etter en kort visning av en advarsel vil systemet automatisk gå i dvalemodus eller slås av, avhengig av innstillingene for kritisk batterinivå.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
nb: Batteriet regnes for å være på lavt nivå når det når dette nivået. Innstillingene for lavt batterinivå blir da automatisk brukte.

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
nb: Tilhørende sider:

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
nb: Kjør kommando eller skript:

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
nb: &Batterivern:

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
nb: &Medieavspilling:

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
nb: Slå &av skjermen:

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
nb: De&mp automatisk:

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
nb: Bytt til strøm&profil:

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
nb: Ved &kritisk lavt batterinivå:

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
nb: Ved ventemodus, gå i:

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
nb: Ved trykk på &av/på-knappen:

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
nb: Når lokket &lukkes:

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the system is idle]
en: When &inactive:
nb: Når &inaktiv:

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
nb: Endre &tastaturlysstyrke:

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
nb: Endre &lysstyrken på skjermen:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Run command or script after:
nb: Kjør kommando eller skript etter:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
nb: Slå av skjermen etter:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
nb: Når låst, slå av skjermen etter:

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
nb: Start lading når nivået er &under:

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
nb: &Stopp lading når nivået er over:

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
nb: &Kritisk batterinivå:

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
nb: De&mp automatisk etter:

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
nb: Lavt batterinivå for tilkoblede &enheter:

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
nb: &Lavt nivå:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Enter command or choose script file
nb: Skriv inn kommando eller velg skriptfil

[ctx: @label:textfield Command or script to run]
en: When i&nactive:
nb: Når i&naktiv:

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&ntering "%1" state:
nb: Når maskinen &går inn i «%1»-tilstand:

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&xiting "%1" state:
nb: Når du går ut av «%1»-tilstand:

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when entering "%1" state
nb: Kommando eller skript når du går inn i «%1»-tilstand

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when exiting "%1" state
nb: Kommando eller skript når du går ut av «%1»-tilstand

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
nb[0]: %1 minutt
nb[1]: %1 minutter

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
nb[0]: %1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
nb[0]: Etter %1 minutt
nb[1]: Etter %1 minutter

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
nb[0]: Etter %1 sekund
nb[1]: Etter %1 sekunder

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 minute | Run after %1 minutes
nb[0]: Kjør etter %1 minutt
nb[1]: Kjør etter %1 minutter

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 second | Run after %1 seconds
nb[0]: Kjør etter %1 sekund
nb[1]: Kjør etter %1 sekunder

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
nb: Tilpasset …

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
nb: Tilpasset …

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
nb: Aldri

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Balanced
nb: Balansert

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Performance
nb: Ytelse

[ctx: @option:combobox Power profile]
en: Power Save
nb: Strømsparingsmodus

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
nb[0]: %1 minutt
nb[1]: %1 minutter

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
nb[0]: %1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
nb: Aldri

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
nb[0]: Når låst: %1 minutt
nb[1]: Når låst: %1 minutter

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
nb[0]: Når låst: %1 sekund
nb[1]: Når låst: %1 sekunder

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
nb: Når låst: med en gang

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
nb: Når låst eller ulåst

[ctx: @text:action:menu Command or script to run]
en: When inactive
nb: Ved inaktivitet

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
nb: Når maskinen går inn i «%1»-tilstand

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
nb: Når maskinen går ut av «%1»-tilstand

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
nb: Velg kjørevilkår

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
nb: Aktiviteter

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
nb: Skrivebordsøkt

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Screen Locking
nb: Skjermlåsing

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
nb: Varslinger: Strømstyring

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management shortcut category]
en: Shortcuts: Power Management
nb: Snarveier: Strømstyring

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
nb: Avgrense høyeste batterilading

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
nb: Sett mediespillere på pause ved hvile-/dvalemodus

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
nb: Selv om en ekstern skjerm er koblet til

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
nb: Klarte ikke laste inn strømstyringinnstillinger

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
nb: dager

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
nb: timer

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
nb: millisekunder

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
nb: minutter

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
nb: måneder

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
nb: sekunder

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
nb: uker

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
nb: år

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
nb: Avanserte strømvalg

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
nb: Batterinivå

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
nb: Ladegrense

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
nb: Skjerm og lysstyrke

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
nb: Andre innstillinger

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
nb: Lås økt

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
nb: Andre innstillinger

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
nb: Velg skriptfil

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
nb: Tilpasset varighet

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Hibernate
nb: Gå i dvalemodus

en: Hybrid sleep
nb: Hybridhvilemodus

en: Leave unchanged
nb: La være uendret

en: Lock screen
nb: Lås skjermen

en: On AC Power
nb: På nettstrøm

en: On Battery
nb: På batteridrift

en: On Low Battery
nb: Lavt batterinivå

en: Open "Activities" settings page
nb: Åpne «Aktiviteter»-innstillingene

en: Open "Desktop Session" settings page
nb: Åpne «Skrivebordsøkt»-innstillingene

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
nb: Åpne kategorien «Strømstyring» i «Varslinger»-innstillingene

en: Open "Screen Locking" settings page
nb: Åpne «Skjermlåsing»-innstillingene

en: Open "Shortcuts" settings page, "Power Management" section
nb: Åpne kategorien «Strømstyring» i «Snarveier»-innstillingene

[ctx: Percentage value example, used for formatting battery levels in the power management settings]
en: 10%
nb: 10 %

[ctx: Percentage value example, used for formatting brightness levels in the power management settings]
en: 10%
nb: 10 %

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
nb: Utfør handlingen ved lukking av lokk selv om en ekstern skjerm er koblet til

[ctx: Power down the computer]
en: Shut down
nb: Slå av maskinen

en: Show logout screen
nb: Vis utloggingsvalg

en: Standby, then hibernate
nb: Vent, deretter dvalemodus

[ctx: Subtitle description for 'Hybrid sleep' sleep option]
en: Save session to both memory and disk
nb: Lagre økta til både minne og disk

[ctx: Subtitle description for 'Standby' sleep option]
en: Save session to memory
nb: Lagre økta til minne

[ctx: Subtitle description for 'Standby, then hibernate' sleep option]
en: Switch to hibernation after a period of inactivity
nb: Bytt til dvalemodus etter en periode med inaktivitet

[ctx: Subtitle description for 'Standby, then hibernate' sleep option]
en: Switch to hibernation when battery runs low
nb: Bytt til dvalemodus ved lavt batterinivå

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
nb: Gå i hvilemodus

[ctx: Suspend to RAM]
en: Standby
nb: Vent

en: The Power Management Service appears not to be running.
nb: Det ser ikke ut til at strømstyringstjenesten kjører.

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
nb[0]: dag
nb[1]: dager

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
nb[0]: time
nb[1]: timer

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
nb[0]: millisekund
nb[1]: millisekunder

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
nb[0]: minutt
nb[1]: minutter

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
nb[0]: måned
nb[1]: måneder

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
nb[0]: sekund
nb[1]: sekunder

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
nb[0]: uke
nb[1]: uker

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
nb[0]: år
nb[1]: år

en: Toggle screen on/off
nb: Slå av/på skjermen

en: Turn off screen
nb: Slå av skjermen
