kcmkwinrules - en to nb translation catalogue (150 entries)

en: %1 selected | %1 selected
nb[0]: %1 valgt
nb[1]: %1 valgte

[ctx: (x, y) coordinates separator in size/position]
en: x
nb:  ×

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
nb: Trykk <interface>Legg til ny</interface> for å legge til en ny oppføring

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
nb: Trykk <interface>Legg til egenskap</interface> for å legge til vindusegenskaper som skal påvirkes av regelen

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
nb: Programmet oppgir ikke noen klasse for vinduet, så KWin kan ikke bruke en klasse for å oppdage vinduet og ta i bruk regler. Hvis du likevel ønsker å bruke automatiske regler for vinduet, kan du prøve å definere de ut fra andre egenskaper, som vindustittelen.<nl/><nl/>Vurder og melde fra om denne feilen til utviklerne av programmet.

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
nb: Ingen flere egenskaper å legge til

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
nb: Ingen egenskaper med teksten «%1»

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
nb: Styrer om vinduet skal vises i <shortcut>Alt + Tab</shortcut>-vinduslista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
nb: Styrer om vinduet skal vises i oppgavebehandleren.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
nb: Styrer om vinduet skal vises i behandleren for virtuelle skrivebord.

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
nb: KWin prøver å hindre vinduer som blir åpnet uten medvirkning fra deg, å legge seg fremst og ta fokus når du arbeider i et annet vindu. Her kan du endre nivået for hindring av fokusstjeling, både for program og enkeltvinduer.<nl/><nl/>Her er det som vil skje med vindu åpnet uten medvirkning fra deg:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ingen:</emphasis> Vinduet blir lagt fremst og får fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Lav:</emphasis> Fokusstjeling blir hindret. Men om KWin tolker situasjonen som tvetydig, blir vinduet likevel lagt fremst og i fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Fokusstjeling blir hindret. Og om KWin tolker situasjonen som tvetydig, blir vinduet <emphasis strong='true'>ikke</emphasis> lagt fremst eller i fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Høy:</emphasis> Vinduet blir bare lagt fremst og i fokus dersom det tilhører programmet som allerede har fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Ekstrem:</emphasis> Vinduet blir aldri lagt fremst eller i fokus.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
nb: Noen program definerer sine egne geometrier, som overstyrer vindusbehandleren. Registrerer du denne egenskapen, vil det overstyre plasseringsønsket til programmene.<nl/><nl/>Dette påvirker verdiene <interface>Størrelse</interface> og <interface>Plassering</interface>, men ikke <interface>Maksimert</interface> eller <interface>Fullskjerm</interface>.<nl/><nl/>Merk at plasseringa og kan brukes til flytting til en annen <interface>Skjerm</interface>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
nb: Noen programmer, som videoavspillere og terminaler, kan be KWin om å avgrense dem til et viss bredde/høyde-forhold eller til å bare kunne utvides med størrelser større enn ett tegn. Bruk denne egenskapen for å ignorere slike restriksjoner og la vinduet få vilkårlige størrelser.<nl/><nl/>Dette kan være nyttig for vinduer som ikke helt fyller skjermen når de er maksimerte.

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
nb: Denne egenskapen fastsetter nivået av fokusvern for det gjeldende vinduet. Den blir brukt for å overstyre nivået av hindring av fokusstjeling brukt på nye vinduer som blir åpnet uten medvirkning fra deg.<nl/><nl/>Her er det som vil skje med nye vinduer åpnet uten medvirkning fra deg når vinduet med denne egenskapen har fokus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Ingen:</emphasis> Et nyåpnet vindu er alltid lagt fremst og i fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Lav:</emphasis> Fokusstjeling blir hindret for et nyåpnet vindu. Men om KWin tolker situasjonen som tvetydig, blir vinduet likevel lagt fremst og i fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Fokusstjeling blir hindret for et nyåpnet vindu. Og om KWin tolker situasjonen som tvetydig, blir vinduet <emphasis strong='true'>ikke</emphasis> lagt fremst eller i fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Høy:</emphasis> Et nyåpnet vindu blir bare lagt fremst og i fokus dersom det tilhører programmet som allerede har fokus.</item><item><emphasis strong='true'>Ekstrem:</emphasis> Et nyåpnet vindu blir aldri lagt fremst eller i fokus.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
nb: Bruk denne egenskapen for å hindre globale hurtigtaster å virke når vinduet er fokusert. Denne kan for eksempel være nyttig for emulatorer og virtuelle maskiner som håndterer de samme hurtigtastene internt.<nl/><nl/>Merk at du ikke kan bruke <shortcut>Alt + Tab</shortcut> for å bytte vekk fra vinduet, og heller ikke andre globale hurtigtaster, som <shortcut>Alt + Mellomrom</shortcut> for å starte KRunner.

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
nb: Tilgjengelig i alle aktiviteter

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
nb: Vis vinduet på alle skrivebordene

en: Above
nb: Over

en: Accept focus
nb: Godta fokus

en: Active opacity
nb: Aktiv tetthet

en: Activities
nb: Aktiviteter

en: Adaptive sync
nb: Adaptiv synkronisering

en: Add New…
nb: Legg til ny …

en: Add Property...
nb: Legg til egenskap …

en: Add property to the rule
nb: Legg egenskap til regelen

en: After %1 second | After %1 seconds
nb[0]: Etter %1 sekund
nb[1]: Etter %1 sekunder

en: All activities
nb: Alle aktiviteter

en: All desktops
nb: Alle skrivebord

en: All selected
nb: Alle valgte

en: All window types
nb: Alle vindustyper

en: Allow tearing
nb: Tillat skjermriving

en: Appearance & Fixes
nb: Utseende og fikser

en: Application settings for %1
nb: Programinnstillinger for %1

en: Apply initially
nb: Bruk fra start

en: Apply now
nb: Bruk nå

en: Arrangement & Access
nb: Ordning og tilgang

en: Below
nb: Under

en: Block compositing
nb: Blokker sammensetting

en: Cancel Export
nb: Avbryt eksport

en: Centered
nb: Sentrert

en: Closeable
nb: Lukkbart

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
nb: Styrer om vinduet skal få fokus når du trykker på det.

en: Copy of %1
nb: Kopi av %1

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
nb: Klarte ikke oppdage vindusegenskaper. Vinduet er ikke håndtert av KWin.

en: Critical notification
nb: Viktig varsling

en: Default
nb: Standard

en: Delete
nb: Slett

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Desktop file name
nb: Navn på skrivebordsfil

en: Detect Window Properties
nb: Oppdag vindusegenskaper

en: Dialog window
nb: Dialogvindu

en: Do not affect
nb: Ikke påvirk

en: Dock (panel)
nb: Dokkpanel

en: Duplicate
nb: Lag kopi

en: Edit
nb: Rediger

en: Exact match
nb: Nøyaktig treff

en: Export Rules
nb: Eksporter regler

en: Export…
nb: Eksporter …

en: Extreme
nb: Ekstrem

en: Focus protection
nb: Fokusvern

en: Focus stealing prevention
nb: Hindre fokusstjeling

en: Force
nb: Tving

en: Force temporarily
nb: Tving foreløpig

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: High
nb: Høy

en: Ignore global shortcuts
nb: Ignorer globale hurtigtaster

en: Ignore requested geometry
nb: Ignorer forespurt geometri

en: Import Rules
nb: Importer regler

en: Import…
nb: Importer …

en: In top-left corner
nb: Øvre venstre hjørne

en: Inactive opacity
nb: Inaktiv tetthet

en: Initial placement
nb: Startplassering

en: Instantly
nb: Med en gang

en: KWin Rules (*.kwinrule)
nb: KWin-regler (*.kwinrule)

en: Keep above other windows
nb: Hold over andre vinduer

en: Keep below other windows
nb: Hold under andre vinduer

en: Layer
nb: Lag

en: Low
nb: Lav

en: Machine (hostname)
nb: Maskin (vertsnavn)

en: Match whole window class
nb: Treff på hele vindusklassen

en: Maximized
nb: Maksimert

en: Maximized horizontally
nb: Maksimert vannrett

en: Maximized vertically
nb: Maksimert loddrett

en: Maximum Size
nb: Maksimal størrelse

en: Minimal overlapping
nb: Minimalt overlapp

en: Minimized
nb: Minimert

en: Minimum Size
nb: Minste størrelse

en: New window settings
nb: Innstillinger for nye vinduer

en: No
nb: Nei

en: No placement
nb: Ingen plassering

en: No rules for specific windows are currently set
nb: Ingen regler er definerte for spesifikke vinduer

en: No titlebar and frame
nb: Ingen tittellinje og ramme

en: No window properties changed
nb: Ingen vindusegenskaper ble endret

en: None
nb: Ingen

en: None selected
nb: Ingen valgte

en: Normal window
nb: Normalt vindu

en: Notification
nb: Varsling

en: Obey geometry restrictions
nb: Følg geometrirestriksjoner

en: On main window
nb: På hovedvinduet

en: On-screen display
nb: På skjermmelding

en: Overlay
nb: Overlegg

en: Popup
nb: Sprettopp

en: Position
nb: Plassering

en: Random
nb: Tilfeldig

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
nb: Med veldig lave tetthetsverdier (høy gjennomsikt), kan det være veldig vanskelig å lese teksten i vinduet. Med tettheten 0 % blir vinduet helt usynlig.

en: Regular expression
nb: Regulært uttrykk

en: Remember
nb: Husk

en: Save Rules
nb: Lagre regler

en: Screen
nb: Skjerm

en: Select All
nb: Merk alle

en: Select File
nb: Velg fil

en: Select the rules to export
nb: Velg reglene du vil eksportere

en: Settings for %1
nb: Innstillinger for %1

en: Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Size
nb: Størrelse

en: Size & Position
nb: Størrelse og plassering

en: Skip pager
nb: Hopp over sidebytter

en: Skip switcher
nb: Hopp over bytter

en: Skip taskbar
nb: Hopp over oppgavelinje

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
nb: Noen program endrer geometrien sin på egen hånd etter oppstart, og de overstyrer dermed innstillingene dine for størrelse og plassering. For å tvinge gjennom disse innstillingene må du, og sette egenskapen «%1» til «ja».

en: Splash screen
nb: Velkomstbilde

en: Standalone menubar
nb: Frittstående menylinje

en: Substring match
nb: Treff i delstreng

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
nb: Verdien til vindusegenskapen blir tatt vare på, slik at den sist brukte verdien blir brukt hver gang vinduet blir opprettet.

en: The window property will be always forced to the given value.
nb: Vindusegenskapen blir alltid satt til den oppgitte verdien.

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
nb: Vindusegenskapen blir satt til den oppgitte verdien inntil vinduet blit skjult.
    (Handlinga blir slittet når vinduet blir skjult.)

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
nb: Vindusegenskapen blir bare satt til den gitte verdien når vinduet blir opprettet.
    Ingen senere endringer blir påvirket.

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
nb: Vindusegenskapen blir satt til den gitte verdien med en gang, men blir ikke påvirket senere.
    (Handlinga blir slettet etterpå.)

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
nb: Vindusegenskapen blir ikke påvirket, så standardhåndteringa av den blir brukt.
    Om du velger dette, vil ikke mer generelle vindusinnstillinger ha noen virkninger.

en: Titlebar color scheme
nb: Fargeoppsett for tittellinje

en: Toolbar
nb: Verktøylinje

en: Torn-off menu
nb: Avrevet meny

en: Under mouse
nb: Under musa

en: Unimportant
nb: Ikke viktig

en: Unmanaged window
nb: Ubehandlet vindu

en: Unselect All
nb: Fjern merking

en: Utility window
nb: Verktøyvindu

en: Virtual desktop
nb: Virtuelt skrivebord

en: Virtual desktops
nb: Virtuelle skrivebord

en: Whole window class
nb: Hele vindusklassen

en: Window class (application)
nb: Vindusklasse (program)

en: Window class not available
nb: Vindusklassen er ikke tilgjengelig

en: Window matching
nb: Vindusvalg

en: Window role
nb: Vindusrolle:

en: Window settings for %1
nb: Vindusinnstillinger for %1

en: Window title
nb: Vindustittel

en: Window types
nb: Vindustyper:

en: Yes
nb: Ja

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
nb: Du har oppgitt at vindusklassen ikke er viktig.
    Det betyr at innstillingene kanskje blir brukt på vinduer fra alle programmer. Hvis du virkelig vil lage en generell innstilling anbefales det at du i alle fall begrenser vindustypene for å unngå spesielle vindustyper.
