kio - en to kab translation catalogue (555 entries)

en: 
    The server said: "%1"
kab: 
    Yenna-d uqeddac: "%1"

en: %1 (Error %2)
kab: %1 (Tuccḍa %2)

en: %1 (hidden)
kab: %1 (yettwaffer)

en: %1 Item | %1 Items
kab[0]: %1 uferdis
kab[1]: %1 n yiferdisen

en: %1 is a file, but a folder was expected.
kab: %1 d afaylu, maca yetturaǧu ukaram.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
kab: %1 d akaram, maca yettwaṛǧa ufaylu.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
kab: %1 ɣer %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
kab: Teḍra-d tuccḍa ur nettwarǧa (%1) mi yeεreḍ %2.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
kab: Teḍra-d tuccḍa ur nettwarǧa (%1) mi yeεreḍ %2.

en: &Application
kab: &Asnas

en: &Arguments:
kab: &Ifukal:

en: &Browse...
kab: &Inig...

en: &Copy Here
kab: &Nɣel ɣer da

en: &Current Session only
kab: &Tiɣimit kan tamirant

en: &Details
kab: &Talqayt

en: &File type:
kab: Anaw n u&faylu:

en: &Forever
kab: &I lebda

en: &Link Here
kab: &Qqen ɣer da

en: &Location:
kab: A&deg:

en: &Move Here
kab: &Senkez ɣer da

en: &Name:
kab: &Isem:

en: &Only show when using this application (%1)
kab: &Sken kan deg useqdec n usnas-a (%1)

en: &Open
kab: &Ldi

en: &Open folder with %1
kab: &Ldi akaram s %1

en: &Open with %1
kab: &Ldi s %1

en: &Permissions
kab: &Tisirag

en: &Rename
kab: &Beddel isem

en: &Resume
kab: &Agzul

en: &Show All Entries
kab: &Sken akk inekcumen

en: &Skip
kab: &Zgel-it

en: &View Mode
kab: &Askar n uskan

en: &Work path:
kab: Akaram n u&xeddim:

en: (%1, Link to %2)
kab: (%1, yeqqen ɣer %2)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
kab: (c) 1998-2000,2003 Ineflayen n KFM/Konqueror

en: 1 File | %1 Files
kab[0]: 1 ufaylu
kab[1]: %1 n yifuyla

en: 1 Folder | %1 Folders
kab[0]: 1 ukaram
kab[1]: %1 n ikaramen

en: 1 day %2 | %1 days %2
kab[0]: 1 wass %2
kab[1]: %1 n wussan %2

en: 1 file | %1 files
kab[0]: 1 ufaylu
kab[1]: %1 n yifuyla

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
kab: <b>%1</b> ɣef <b>%2</b>

en: <b>Possible causes</b>:
kab: <b>Timentilin i izemren ad ilint</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
kab: <b>Tifrat i izmren ad ilint</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
kab: <b>Taɣẓint tatiknikant</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
kab: <li>Talɣut niḍen: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
kab: <li> Azemz d wakud: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
kab: <li>Aneggaf: %1</li>

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
kab: <qt><b>%1</b> ur yesɛi ara akaram udmawan.</qt>

[ctx: @action]
en: New Folder…
kab: Akaram amaynut…

[ctx: @action:button]
en: &Rename
kab: &Snifel isem

[ctx: @action:button]
en: Add…
kab: Rnu…

[ctx: @action:button]
en: Change…
kab: Senfel…

[ctx: @action:button]
en: Delete
kab: Kkes

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
kab: Kkes i lebda

[ctx: @action:button]
en: Edit…
kab: Ẓreg…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
kab: Taqecwalt n yiḍumman d tilemt

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
kab: Sniṛem deg %1

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
kab: Snulfu…

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
kab: Ales aneεruḍ

[ctx: @action:button opening a list of locations]
en: Go to Location on Path
kab: Ddu ɣer wadig n ubrid

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
kab: Ẓre&g…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
kab: &Suffeɣ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
kab: Se&ggelmes

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Folder With…
kab: &Ldi akaram s…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
kab: &Ldi s…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
kab: &Lqem

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
kab: &Kkes s wudem aɣellsan

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
kab: &Kkes aserkeb

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
kab: Rnu anekcum…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Web Shortcuts…
kab: Swel inegzumen Web…

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
kab: Taqecwalt n yiḍumman d tilemt

[ctx: @action:inmenu]
en: More
kab: Ugar

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
kab: Serkeb

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
kab: Senṭeḍ

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
kab: Senṭeḍ yiwen n ufaylu

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
kab: Senṭeḍ yiwen n ukaram

[ctx: @action:inmenu]
en: Reformat or Edit with Partition Manager
kab: Msel neɣ ẓreg s umsefrak n yiḥricen

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
kab: Asuffeɣ…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove from Places
kab: Kkes seg yidgan

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
kab: Tukksa s wudem aɣellsan…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
kab: Tukksa n userkeb…

[ctx: @action:inmenu Download contents of URL here]
en: &Download Here
kab: &Sader ɣer da

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application…
kab: &Asnas wayeḍ…

[ctx: @action:inmenu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse…
kab: Inig…

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
kab: <filename>%1</filename> ur d-yettban ara d aseɣẓan yettwaselkamen.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
kab: <filename>%1</filename> ur yettwaf ara; ttxil-k, sekcem abrid iṣeḥḥan ɣer wahil yettwagezmen.

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
kab: Yella yakan ukaram s yisem <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
kab: Yella yakan ufaylu s yisem <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
kab: Ur yezmir ara ad issiweḍ <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
kab[0]: Tebɣiḍ s tidet ad siwḍeḍ aferdis-a %1 ɣer tqecwalt?
kab[1]: Tebɣiḍ s tidet ad siwḍeḍ %1 n yiferdisen-a ɣer tqecwalt?

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
kab: Tebɣiḍ s tidet ad tekkseḍ aferdis-a i lebda?<nl/><nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'> Tigawt-a ur tezmir ara ad tettwakkes.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Go back
kab: Uɣal ɣer deffir

[ctx: @info]
en: Go forward
kab: Ddu ɣer uwelleh

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
kab: D arussin

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
kab: (d arussin)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
kab: (d tarussint)

[ctx: @info:progress]
en: Calculating…
kab: Asmiḍen…

[ctx: @info:progress computation in the background]
en: Verifying checksum…
kab: Asenqed n tegrumma…

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
kab: Teɣzi tarussint

[ctx: @info:tooltip path (mounted from)]
en: %1 (from %2)
kab: %1 (seg %2)

[ctx: @item]
en: Devices
kab: Ibenkan

[ctx: @item]
en: Places
kab: Idgan

[ctx: @item]
en: Remote
kab: Anmeggag

[ctx: @item]
en: Removable Devices
kab: Ibenkan yettwakkasen

[ctx: @item]
en: Search For
kab: Nadi ɣef

[ctx: @item]
en: Tags
kab: Tibzimin

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
kab: Amaynut

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
kab: Ibenkan

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
kab: Ffer aḥric

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
kab: Ffer tafrant '%1'

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
kab: Teɣzi n tignit

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
kab: Ldi "%1" deg yiccer amaynut

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
kab: Ldi "%1" deg usfaylu amaynut

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
kab: Ldi deg yiccer amaynut

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
kab: Ldi deg usfaylu amaynut

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
kab: Wayeḍ

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
kab: Asemsawi awurman n teɣzi

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
kab: Ales isem n uferdis <filename>%1</filename> ɣer:

[ctx: @label:textbox Prompt for new file of type]
en: Enter %1 filename:
kab: Sekcem isem n ufaylu %1:

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
kab: Ur sutur ara tikelt-nniḍen

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
kab: Ur d-skan ara izen-a tikkelt-nniḍen

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
kab: Ur sutur ara tikelt-nniḍen

[ctx: @title job]
en: Copying
kab: Anɣal

[ctx: @title job]
en: Creating directory
kab: Asnulfu n ukaram

[ctx: @title job]
en: Deleting
kab: Tukksa

[ctx: @title job]
en: Examining
kab: Asekyed

[ctx: @title job]
en: Mounting
kab: Aserkeb

[ctx: @title job]
en: Moving
kab: Asenkez

[ctx: @title job]
en: Renaming
kab: Allus n yisem

[ctx: @title job]
en: Transferring
kab: Asiweḍ

[ctx: @title job]
en: Unmounting
kab: Tukksa n userkeb

[ctx: @title:column]
en: Date
kab: Azemz

[ctx: @title:column]
en: Group
kab: Agraw

[ctx: @title:column]
en: Name
kab: Isem

[ctx: @title:column]
en: Owner
kab: Bab-is

[ctx: @title:column]
en: Permissions
kab: Tisirag

[ctx: @title:column]
en: Size
kab: Tiddi

[ctx: @title:column]
en: Type
kab: Anaw

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
kab: Asenker

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
kab: Aseqdac

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
kab: &Tigawin

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
kab: &Ldi akaram s

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
kab: &Ldi s

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
kab: Nɣel dagi

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
kab: Nɣel ɣer

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
kab: Akaram agejdan

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
kab: Senkez ɣer da

[ctx: @title:menu]
en: Move To
kab: Senkez ɣer

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
kab: Akaram n uẓar

[ctx: @title:tab]
en: Share
kab: Bḍu

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
kab: A&matu

[ctx: @title:window]
en: Create New File
kab: Snulfu-d afaylu amaynut

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder
kab: Snulfu-d akaram amaynut

[ctx: @title:window]
en: Places
kab: Idgan

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
kab: Senfel isem i uferdis

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
kab: Beddel isemawen i yiferdisen

en: A file named %1 already exists.
kab: Yella yakan ufaylu isem-is %1.

en: A folder named %1 already exists.
kab: Yella yakan ukaram isem-is %1.

en: A more recent item named '%1' already exists.
kab: Yella yakan uferdis aneggaru isem-is '%1'.

en: A&dvanced Permissions
kab: Tisirag lqa&yen

en: Above File Name
kab: Nnig yisem n ufaylu

en: Access Denied
kab: Anekcum yettwagdel

en: Access Permissions
kab: Tisirag n unekcum

en: Access denied
kab: Addaf yugwi

en: Accessed:
kab: Yella unekcum ɣer-s:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
kab: Anekcum ɣer yifuyla ur yettwasefrak ara s uneggaf %1.

en: Ad&vanced Options
kab: Tixtiṛiyin lqa&yen

en: Add File Type for %1
kab: Rnu anaw n ufaylu i %1

en: Add Places Entry
kab: Rnu idgan n unekcum

en: Add...
kab: Rnu...

en: Advanced Options for %1
kab: Iɣewwaṛen leqqayen i %1

en: Advanced Permissions
kab: Tisirag lqayen

en: All Files
kab: Akk ifuyla

en: All Folders
kab: Akk ikaramen

en: All Supported Files
kab: Akk ifuyla i yettusefraken

en: Already Exists as Folder
kab: Yella yakan am ufaylu

en: An error occurred while accessing '%1'
kab: Tella-d tuccḍa lawan n unekcum ɣer '%1'

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
kab: Teḍra-d tuccḍa deg unekcum ɣer '%1', anagraw yerra-d s: %2

en: Ascending
kab: Yettalin

en: Authentication Dialog
kab: Adiwenni n usesteb

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
kab: Fren s wudem awurman a&siɣzef n yisem n ufaylu (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
kab: %1 d-yegran seg %2 (%3% yettwasqedcen)

en: Bookmarks
kab: Ticraḍ

en: C&ancel
kab: S&efsex

en: C&ontinue
kab: K&emmel

en: Calculate
kab: Smiḍen

en: Calculating...
kab: Asmiḍen...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
kab: Asmiḍen... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can View & Modify Content
kab: Yezmer ad iwali & ad ibeddel agbur

en: Can not find 'kioworker' executable at '%1'
kab: Ur yezmir ara ad d-yaf 'kioworker' yettwaselkamen s '%1' ''

en: Can not find a KIO worker for protocol '%1'.
kab: Ur yufi ara aqeddac KIO i uneggaf '%1'.

en: Canada
kab: Kanada

en: Cannot Open Resource For Reading
kab: Yegguma ad yeldi aɣbalu i tɣuri

en: Cannot Open Resource For Writing
kab: Yegguma ad yeldi aɣbalu i tira

en: Cannot open file
kab: Ur yezmir ara ad yeldi afaylu

en: Certificate chain:
kab: Azrir n uselkin:

en: Change...
kab: Senfel...

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
kab: Asenfel imyarren n yifuyla ur yettwasefrak ara s uneggaf %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
kab: Asenfel bab n yifuyla ur yettwasefrak ara s uneggaf %1.

en: Check your network connection status.
kab: Senqed addad n tuqqna ɣer uzeṭṭa.

en: Checksums match.
kab: Tigrummiwin mṣadant.

en: Choose Application
kab: Fren asnas

en: Choose Application for %1
kab: Fren asnas i %1

en: Choose an &icon:
kab: Fren &tignit:

en: Choose an alternate filename for the new file.
kab: Fren isem nniḍen i ufaylu-nni amaynut.

en: City:
kab: Tiɣremt:

en: Class
kab: Asmil

en: Click this button to create a new folder.
kab: Tekki ɣef tqeffalt-a akken ad d-tesnulfuḍ akaram amaynut.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
kab: Amdal n tuqqniwin ur ttwasefrakent ara s uneggaf %1.

en: Co&ntinue
kab: Dd&u

en: Comm&ent:
kab: Aw&ennit:

en: Common name:
kab: Isem amaẓlay:

en: Compact View
kab: Askan tussidt

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
kab: Tuqqna ɣer uqeddac tettwamdel kan akka

en: Connection to host %1 is broken.
kab: Tuqqna ɣer usenneftaɣ %1 terreẓ.

en: Content:
kab: Agbur:

en: Copy
kab: Nɣel

en: Copying files within %1 is not supported.
kab: Anɣal anɣal deg %1 ur yettwasefrak ara.

en: Could Not Bind
kab: D awezɣi ad yeqqen

en: Could Not Create Folder
kab: Ur yezmir ara ad d-yesnulfu akaram

en: Could Not Create Link
kab: Ur izmir ara ad d-yesnulfu aseɣwen

en: Could Not Create Network Connection
kab: Ur yezmir ara ad d-yesnulfu tuqqna n uẓeṭṭa

en: Could Not Delete Original File
kab: D awezɣi tukksa n ufaylu aɣbalu

en: Could Not Delete Temporary File
kab: D awezɣi tukksa n ufaylu ur yezgin ara

en: Could Not Listen
kab: Yegguma ad isell

en: Could Not Login: %1
kab: Ur yezmir ara ad yeqqen: %1

en: Could Not Remove Folder
kab: Ur yezmir ara ad yekkes akaram

en: Could Not Rename Original File
kab: D awezɣi abeddel n yisem n ufaylu aɣbalu

en: Could Not Rename Temporary File
kab: Yegguma ad ibeddel isem n ufaylu ur yezgin ara

en: Could Not Resume File Transfer
kab: D awezɣi tuɣalin ɣer usiweḍ n ufaylu

en: Could not accept %1.
kab: Ur yezmir ara ad yeqbel %1.

en: Could not access %1.
kab: Ur izmir ara ad yekcem ɣer %1.

en: Could not bind %1.
kab: Ur izmir ara ad yeqqen %1.

en: Could not change permissions for %1.
kab: Ur yezmir ara ad ibeddel tisirag i %1.

en: Could not connect to host %1.
kab: Ur yezmir ara ad iqqen ɣer usenneftaɣ %1.

en: Could not delete file %1.
kab: Ur izmir ara ad yekkes afaylu %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
kab: Ur izmir ara ad yekkes afaylu aneṣli %1.
    Ssefqed tisirag, ma ulac aɣilif.

en: Could not enter folder %1.
kab: Ur izmir ara ad yekcem ɣer ukaram %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
kab: Ur tezmireḍ ara ad d-tekkseḍ isem seg '%1', ttxil-k, aru isem n wahil ameɣtu.

en: Could not find filename %1 in %2.
kab: Ur yufi ara isem n ufaylu %1 deg %2.

en: Could not find program "mount"
kab: Yegguma ad yaf ahil "mout"

en: Could not find program "umount"
kab: Yegguma ad yaf ahil "umount"

en: Could not listen %1.
kab: Ur izmir ara ad isel i %1.

en: Could not login to %1.
kab: Ur izmir ara ad yeqqen ɣer %1.

en: Could not make folder %1.
kab: Ur izmir ara ad d-yesnulfu akaram %1.

en: Could not modify the ownership of file %1
kab: Ur yezmir ara ad ibeddel bab n ufaylu %1

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
kab: Ur yezmir ara ad ibeddel bab n ufaylu <filename>%1</filename>. Ur k-id-ikeffu ara unekcum ɣer ufaylu akken ad tgeḍ abeddel.

en: Could not read %1.
kab: Ur izmir ara ad iɣer %1.

en: Could not read file %1.
kab: Ur izmir ara ad iɣer afaylu %1.

en: Could not remove folder %1.
kab: Ur izmir ara ad yekkes akaram %1.

en: Could not rename file %1.
kab: Ur izmir ara ad isenfel isem n ufaylu %1.

en: Could not write to %1.
kab: Ur yezmir ara ad yaru deg %1.

en: Could not write to file %1.
kab: Ur izmir ara ad yaru deg ufaylu %1.

en: Country:
kab: Tamurt:

en: Create New
kab: Snulfu-d yiwen umaynut

en: Create Symlink
kab: Snulfu Symlink

en: Create link to URL
kab: Rnu aseɣwen ɣer URL

en: Create new folder in %1:
kab: Snulfu-d akaram amaynut deg %1:

en: Created:
kab: Yettwarna:

en: Creating directory
kab: Asnulfu n ukaram

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
kab: Timerna n yikaramen ur yettwasefrak ara s uneggaf %1.

en: Data format:
kab: Amasal n yisefka:

en: Date: %1
kab: Azemz: %1

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
kab: *|Akk ifuyla

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
kab: Akaram amaynut

en: Delete
kab: Kkes

en: Delete Permanently
kab: Kkes i lebda

en: Delete or rename:
kab: Kkes neɣ snifel isem:

en: Delete the current file and try again.
kab: Kkes afaylu amiran sakin ɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Deleting
kab: Tukksa

en: Deleting files from %1 is not supported.
kab: Tukksa n yifuyla seg %1 ur yettwasefrak ara.

en: Descending
kab: Yettader

en: Description
kab: Aglam

en: Destination
kab: Tanila

en: Detailed Tree View
kab: Askan n useklu lqayen

en: Detailed View
kab: Askan talqayant

en: Details View
kab: Askan n telqayt

en: Details:
kab: Talqayt:

en: Device
kab: Ibenk

en: Directory
kab: Akaram

en: Disk Full
kab: Aḍebsi yeččur

en: Do Not Delete
kab: Ur tekkes ara

en: Do Not Upload
kab: Ur ssalay ara

en: Do you want to retry?
kab: Tebɣiḍ ad talseḍ aneεruḍ?

en: Edit
kab: Ẓreg

en: Edit Places Entry
kab: Ẓreg idgan n unekcum

en: Edit mode
kab: Ẓreg askar

en: Encoding:
kab: Asettengel:

en: Encryption:
kab: Awgelhen:

en: Enter descriptive label here
kab: Sekcem-d tabzimt n uglam da

[ctx: Enter folder]
en: Enter
kab: Kcem

en: Enter the user name you want to run the application as.
kab: Sekcem-d isem n useqdac si tebɣiḍ ad senkreḍ asnas-nni.

en: Entry Type
kab: Anaw n unekcum

en: Error saving image to %1
kab: Tuccḍa deg usekles n tugna ɣer %1

en: Exec
kab: Aselkem

en: Execute:
kab: Selkem:

en: Explore in Filelight
kab: Sniṛem s Filelight

en: FIXME: Document this
kab: FIXME: Isemli-a

en: Failed to open %1
kab: Ur yessaweḍ ara ad yeldi %1

en: Failed to open the file.
kab: Ur yessaweḍ ara ad yeldi afaylu-nni.

en: File
kab: Afaylu

en: File Already Exists
kab: Afaylu-a yella yakan

en: File Changed
kab: Afaylu ibeddel

en: File Expected
kab: Afaylu yetturaǧu

en: File System:
kab: Anagraw n yifuyla:

en: File not found: %1
kab: Afaylu ur yettwaf ara %1

[ctx: File permission]
en: Sticky
kab: Yuɣal ɣer sdat

en: Folder Already Exists
kab: Akaram-a yella yakan

en: Folder Expected
kab: Akaram yetturaǧu

en: Folder Listing Unavailable
kab: Ulac abdar n ukaram

en: Folders First
kab: Ikaramen d imezwura

en: Fraud Department
kab: Tuccḍa n tkerkas

en: Free Space:
kab: Tallunt tilellit:

en: Get more Apps from Discover
kab: Awi-d ugar n yisnasen seg Discover

en: Gro&up:
kab: Agra&w:

en: Group
kab: Agraw

en: Group:
kab: Agraw:

en: Group:
kab: Agraw:

en: Hidden Files Last
kab: Ifuyla ineggura i yettwaffren

en: Home Folder
kab: Akaram agejdan

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
kab: Ameqqran (%1x%1)

en: IP address:
kab: Tansa IP:

en: Icon Position
kab: Adeg n tignit

en: Icon size: %1 pixels
kab: Teɣzi n tignit: %1 n ipiksilen

en: Icons View
kab: Askan n tignitin

en: Improperly Formatted URL
kab: Ur yettwamsel ara URL akken iwata

en: Information
kab: Talɣut

en: Internal Error
kab: Tuccḍa tagensant

en: Internal error in server
    %1
kab: Tuccḍa tagensant deg uqeddac
    %1

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
kab[0]: 1 uferdis
kab[1]: %1 yiferdisen

en: KDE SSL Information
kab: Talɣut SSL n KDE

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
kab: Akk tibzimin

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
kab: Tanarit

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
kab: Isemliyen

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
kab: Isadaren

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
kab: Akaram amatu

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
kab: Yettwaẓreg ass-a

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
kab: Yettwaẓreg iḍelli

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
kab: Aẓawan

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
kab: Aẓeṭṭa

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
kab: Tugniwin

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
kab: Ifuyla n melmi kan

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
kab: Idgan n melmi kan

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
kab: Taqecwalt

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
kab: Tividyutin

en: Known Applications
kab: Isnasen yettwassnen

en: L&abel:
kab: T&abzimt:

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
kab: Hraw (%1x%1)

en: Launching %1
kab: Asenker n %1

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
kab: Asenker n %1

en: Link
kab: Aseɣwen

en: Link to Device
kab: Qqen-it ɣer yibenk

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
kab: Abdar n yikaramen ur yettwasefrak ara i uneggaf %1.

en: Location:
kab: Adeg:

en: Login OK
kab: Iqqen akken iwata

en: Looking up correct file
kab: Anadi ɣef ufaylu iṣeḥḥan

en: MD5 digest:
kab: Adsil MD5:

en: Malformed URL
    %1
kab: Yir amsal n URL
    %1

en: Malformed URL %1.
kab: Yir amsal n URL %1.

en: Mask
kab: Agelmus

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
kab: Alemmas (%1x%1)

en: Menu
kab: Umuɣ

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
kab: Izen yettwazen:
    Isem n useqdac=%1 akked wawal n uɛeddi=[yettwaffer]
    
    Tiririt n uqeddac:
    %2

en: Mimetype
kab: Anaw MIME

en: Modified:
kab: Yettwasenfel:

en: More than one file provided
kab: Ugar n yiwen n ufaylu i d-yettunefken

en: Mounted From:
kab: Yettwaserkeb seg:

en: Mounted On:
kab: Yettwaserkeb ɣef:

en: Mountpoint
kab: Tanqiḍt n userkeb

en: Move to Trash
kab: Smutti ɣer tqecwalt

en: Moving
kab: Asenkez

en: Name
kab: Isem

en: Name for new link:
kab: Isem i usaɣwen amaynut:

en: Named group
kab: Yettusemma ugraw

en: Named user
kab: Yettusemma useqdac

en: Navigate
kab: Inig

en: Network
kab: Aẓeṭṭa

en: Next to File Name
kab: Ɣer tama n yisem n ufaylu

en: No Access
kab: Ulac anekcum

en: No Content
kab: Ulac agbur

en: No associated application
kab: Ulac asnas icudden

en: No hostname specified.
kab: Ulac asenneftaɣ i yettwafernen.

en: No search providers were found.
kab: Ulac isaǧǧawen n unadi i yettwafen.

en: Nothing to Delete
kab: Ulac d acu ara yekkes

en: Nothing to Trash
kab: Ulac ara yettwaḍeggren

en: O&thers:
kab: Wi&yaḍ:

en: O&wner:
kab: &Bab-is:

en: Only folders can be added to the Places panel.
kab: Ikaramen kan i izemren ad ttwarnun ɣer ugalis n yidgan.

en: Open
kab: Ldi

en: Open &with %1
kab: Ldi &s %1

en: Open Containing Folder
kab: Ldi akaram anagbar

en: Open With
kab: Ldi s

en: Open With:
kab: Ldi s:

en: Opening connection to host %1
kab: Alday n tuqqna i usenneftaɣ %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
kab: Tuqqniwin yeldin ur ttwasefrakent ara s uneggaf %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
kab: Aldya n yifuyla ur yettwasefrak ara s uneggaf %1.

en: Options
kab: Tixtiṛiyin

en: Organization:
kab: Takebbanit:

en: Others
kab: Tiyyaḍ

en: Out of Memory
kab: Txuṣṣ tkatut

en: Overwrite File?
kab: Mḥaq afaylu?

en: Owner
kab: Bab-is

en: Owner (Default)
kab: Bab (amezwer)

en: Ownership
kab: Bab

en: Owning Group
kab: Agraw amli

en: Parent Folder
kab: Akaram amaraw

en: Paste
kab: Senṭeḍ

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
kab: Ur yezmir ara ad yernu ɣer ugalis n yidgan: %1

en: Points to:
kab: Yettwehhi ɣer:

en: Preparing document
kab: Aheyyi n yisemli

en: Program:
kab: Aseɣẓan:

en: Properties
kab: Ayla

en: Protocol %1 does not support action %2.
kab: Aneggaf %1 ur issefrak ara tigawt %2.

en: Protocol is a Filter Protocol
kab: Aneggaf d aneggaf n yimsizdeg

en: Proxy:
kab: Apṛuksi:

en: Quebec
kab: Kebek

en: Read
kab: Γeṛ

en: Refresh
kab: Smiren

en: Reload
kab: Ales asali

en: Remote files not accepted
kab: Ifuyla inmeggagen ur ttwaqbalen ara

en: Remove
kab: Kkes

en: Rename:
kab: Snifel isem:

en: Renaming
kab: Allus n yisem

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
kab: Abeddel n yisem neɣ asenkez n yifuyla deg %1 ur yettwasefrak.

en: Replace
kab: Smelsi

en: Replace All
kab: Semselsi kullec

en: Request Aborted
kab: Assuter yettwagzem

en: Restore a trashed file to its original location
kab: Err-d afaylu yettwarzen deg tqecwalt ɣer udeg-is aneṣli

en: Retrieving data from %1 is not supported.
kab: Awway n yisefka seg %1 ur yettwasefrak ara.

en: Retry
kab: Ales aneεruḍ

en: Retry Authentication
kab: Ԑreḍ asesteb tikkelt niḍen

en: Run as a different user
kab: Selkem am useqdac nniḍen

en: Run in terminal
kab: Aselkem deg ixf

en: SHA1 digest:
kab: Adsil SHA1:

en: SSL version:
kab: Lqem n SSL:

en: Save As
kab: Sekles d

en: Search for '%1' with
kab: Nadi '%1' s

en: Serial number:
kab: Uṭṭun n umazrar:

en: Server Authentication
kab: Asesteb n uqeddac

en: Set GID
kab: Sbadu GID

en: Set UID
kab: Sbadu UID

en: Short View
kab: Askan tafessast

en: Show
    Entries
kab: Sken
    Inekcumen

en: Show Full Path
kab: Sken abrid ummid

en: Show Hidden Files
kab: Sken ifuyla yeffren

en: Show Preview
kab: Sken taskant

en: Show Preview Panel
kab: Sken agalis yezrin

en: Site:
kab: Asmel:

en: Size:
kab: Tiddi:

en: Size: %1
kab: Teɣzi: %1

en: Skip
kab: Zgel-it

en: Skip All
kab: Zgel-iten akk

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
kab: Amecṭuḥ (%1x%1)

en: Sorry
kab: Suref-aɣ

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
kab: Aqbur akk d amezwaru

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
kab: Ameẓẓyan akk d amezwaru

en: Sort by Date
kab: Smizzwer s uzemz

en: Sort by Name
kab: Smizzwer s yisem

en: Sort by Size
kab: Swizzwer s tiddi

en: Sort by Type
kab: Smizwer s wanaw

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
kab: Ahrawan akk d amezwaru

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
kab: Amaynut akk d amezwaru

en: Sorting
kab: Asmizwer

en: Source
kab: Aɣbalu

en: Special
kab: Uzzig

en: State:
kab: Addad:

en: Stop
kab: Seḥbes

en: Terminal options
kab: Tixtiṛiyin n Terminal

en: Terminal options:
kab: Tixtiṛiyin n Terminal:

en: The URL %1
    is malformed
kab: URL %1
    ur yemsil ara akken ilaq

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
kab: Amesgal

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
kab: Xaṭi, llant tuccḍiwin:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
kab: Ih

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
kab: Tanila

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
kab: Ibenk '%1' mačči d aḍebsi, ur yezmir ara ad d-yettwasuffeɣ.

en: The file "%1" could not be found
kab: Afaylu "%1" ur yettwaf ara

en: The file or folder %1 does not exist.
kab: Afaylu neɣ akaram %1 ulac-it.

en: The files are <b>identical</b>.
kab: Ifuyla-nni <b>kifkif-iten</b>.

en: The new file name is empty.
kab: Isem n ufaylu amaynut d ilem.

en: The protocol %1 is not supported.
kab: Aneggaf %1 ur yettusefrak ara.

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
kab: Asentel

en: The resource cannot be deleted.
kab: Aɣbalu yugi ur yezmir ara ad yettwakkes.

en: The source is <b>more recent</b>.
kab: Aɣbalu d <b>amaynut akk</b>.

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
kab: Aɣbalu

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
kab: Afaylu neɣ akaram i d-ittunefken <strong>%1</strong> ulac-it.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
kab: Asefru i yettwafernen ur yelli neɣ ur yezmir ara ad yettwaɣra.

en: The specified folder may not be empty.
kab: Akaram-nni yettunefken yezmer ur yettili ara d ilem.

en: There are no special actions available for protocol %1.
kab: Ulac tigawin tuzzigin i yellan i uneggaf %1.

en: These files use advanced permissions.
kab: Ifuyla-a sseqdacen tisirag lqayen.

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
kab: Isem amaynut #

en: This file is already in the trash bin.
kab: Afaylu-a atan yakan deg tqecwalt.

en: This may be an error on the server side.
kab: Aya yezmer ad yili d tuccḍa deg yidis n uqeddac.

en: Timeout Error
kab: Iεedda wakud

en: Trash
kab: Taqecwalt

en: Tree View
kab: Askan n useklu

en: Trusted:
kab: Yettwaman:

en: Try again, either now or at a later time.
kab: Ɛreḍ tikkelt-nniḍen, tura neɣ ticki.

en: Type
kab: Anaw

en: Type:
kab: Anaw:

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
kab: Agelmus

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
kab: Yettwasemma useqdac

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
kab: Tiyyaḍ

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
kab: Agrw amli

en: URL Resource Invalid
kab: Aɣbalu n URL d arameɣtu

en: Unable to Enter Folder
kab: Ur yezmir ara ad yekcem ɣer ukaram

en: Unable to Initialize Input/Output Device
kab: D awezwɣ awennez n yibenk n unekcum/tuffɣa

en: Unable to create KIO worker: %1
kab: Ur yezmir ara ad d-yesnulfu axeddam KIO: %1

en: Unable to determine the type of file for %1
kab: Ur yezmir ara ad d-yaf anaw n ufaylu i %1

en: Und&o
kab: Sef&sex

en: Und&o: Copy
kab: Sefs&ex: Nɣel

en: Und&o: Link
kab: Sefs&ex: Qqen

en: Und&o: Move
kab: Sefs&ex: Senkez

en: Und&o: Rename
kab: Sefs&ex: Beddel isem

en: Und&o: Trash
kab: Sefs&ex: Ḍegger

en: Undocumented Error
kab: Tuccḍa iɣef ur neɣri ara

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
kab: Bab-is

en: Unknown Error
kab: Tuccḍa tarussint

en: Unknown Host
kab: Asenneftaɣ arussin

en: Unknown Proxy Host
kab: Anefftaɣ n upṛuksi d arussin

en: Unknown error
    %1
kab: Tuccḍa tarussint
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
kab: Tangalt n tuccḍa tarussint %1
    %2
    Ttxil-k, azen-d aneqqis n ubug deg https://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
kab: Asenneftaɣ %1 arussin

en: Unknown protocol '%1'.
kab: Aneggaf arussin '%1'.

en: Unknown size
kab: Teɣzi tarussint

en: Unsupported Action: %1
kab: Ur tettwasefrak ara tigawt: %1

en: Unsupported Protocol %1
kab: Ur yettwasefrak ara uneggaf %1

en: Updating System Configuration
kab: Aleqqem n twila n unagraw

en: Updating system configuration…
kab: Aleqqem n twila n unagraw…

en: Upload
kab: Ɛebbi

en: User
kab: Aseqdac

en: User canceled action
    %1
kab: Amseqdac isemmet tigawt
    %1

en: User:
kab: Aseqdac:

en: User:
kab: Aseqdac:

en: Username:
kab: Isem n useqdac:

en: Validity period:
kab: Tawala n usentem:

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
kab: Ḥader

[ctx: Web page address]
en: Address:
kab: Tansa:

en: Write
kab: Aru

en: Write
    Entries
kab: Aru
    Inekcumen

en: Write Access Denied
kab: Anekcum s tira yettwagdel

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
kab: &Aru deg

en: Writing to %1 is not supported.
kab: Ṭira ɣer %1 ur yettwasefrak ara.

en: You can only select local files
kab: Tzemreḍ ad tferneḍ kan ifuyla idiganen

en: You can only select one file
kab: Tzemreḍ ad tferneḍ kan yiwen ufaylu

en: You did not select a file to delete.
kab: Ur tefrineḍ ara afaylu ara tekkseḍ.

en: You did not select a file to trash.
kab: Ur d-tefrineḍ ara afaylu ara terreḍ ɣer tqecwalt.

en: You may have encountered a bug in the program.
kab: Ahat temmugreḍ-d abug deg useɣẓan-a.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
kab: Yessefk ad d-tefkeḍ isem n useqdac d wawal uffir akken ad tkecmeḍ ɣer usmel-a.

en: [padlock]
kab: [akadna]

en: a suitable extension
kab: asuɣzef iwulmen

[ctx: execute permission]
en: x
kab: s

en: not supported
kab: ur yettwasefrak ara

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
kab: Aya ad isenker ahil:

[ctx: read permission]
en: r
kab: t

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
kab: nadi deg ukaram uzzig

[ctx: request type]
en: upload %1
kab: sali-d %1

en: the extension <b>%1</b>
kab: asiɣzef <b>%1</b>
