plasma-desktop - en to ka translation catalogue (136 entries)

en: &All Desktops
ka: &ყველა სამუშაო მაგიდა

en: &Close
ka: &დახურვა

en: &Fullscreen
ka: &მთელ ეკრანზე

en: &Move
ka: &გადატანა

en: &New Desktop
ka: &ახალი სამუშაო მაგიდა

en: &Pin to Task Manager
ka: ამოცანების მმართველზე &მიმაგრება

en: &Shade
ka: &დაჩრდილვა

[ctx: @action:button]
en: Mute
ka: დადუმება

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ka: დადუმების გამორთვა

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
ka: &სათაურისა და ჩარჩოს გარეშე

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ka: ახლახანს მიერთებულების დავიწყება

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ka: ახლახანს გადმოწერილების დავიწყება

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ka: ბოლო ფაილების დავიწყება

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ka: ბოლოს ნანახი ადგილების დავიწყება

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
ka: თუ ამ პარამეტრს იყენებთ იმისთვის, რომ გვერდი აუაროთ პროგრამას, რომელიც ყურადღებას მეტისმეტად ხშირად ითხოვს, ჯერ შეხედეთ პროგრამის პარამეტრებს, თუ თვითონ მას შეუძლია, ეს გამორთოს. თუ ვერ იპოვეთ, სცადეთ, პროგრამის ავტორის მიწეროთ.

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
ka: კომპოზიტორს არ აქვს ფანჯრების გვერდიგვერდ ჩვენების მხარდაჭერა, ამიტომ მის ნაცვლად ტექსტალური სია გამოჩნდება.

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ka[0]: %1 ახალი შეტყობინება.
ka[1]: %1 ახალი შეტყობინება.

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
ka: დადუმება: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
ka: დადუმების გამორთვა: %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ka: %1-ს გაშვება

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
ka: %1-სთვის ტექსტუალური სის გახსნა

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
ka: %1-ის ამოცანის მინიატურის ჩვენება

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
ka: %1-სთვის ფანჯრების გვერდიგვერდ ჩვენება

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
ka: შეხების რეჟიმში ავტომატურად დიდი ზომების დაყენება

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
ka: გადართავს ამოცანებს შორის

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
ka: ფანჯრების დიდი გადახედვების ჩვენება

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
ka: ფანჯრების პატარა გადახედვების ჩვენება

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
ka: ტექსტალური სიის ჩვენება

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
ka: შემოიტანს მიმდინარე ვირტუალური სამუშაო მაგიდაზე

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
ka: დახურავს ფანჯარას ან ჯგუფს

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
ka: არაფერს აკეთებს

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
ka: ჩაკეცავს/ამოკეცავს ფანჯარას ან ჯგუფს

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
ka: ახალ ფანჯარას გახსნის

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
ka: დაჯგუფების გადართვა

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
ka: გადართავს ყველა ამოცანას შორის

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
ka: გადართავს მონიშნული ამოცანის ფანჯრებს შორის

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
ka: არაფერს აკეთებს

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
ka: პროგრამის სახელით

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
ka: არ დააჯგუფო

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
ka: ვიწრო

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
ka: ფართო

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
ka: ანბანის მიხედვით

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
ka: აქტივობის მიხედვით

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
ka: სამუშაო მაგიდის მიხედვით

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
ka: ფანჯრის ჰორიზონტალური პოზიციით

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
ka: არ დაალაგო

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
ka: ხელით

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
ka: ყველას &დახურვა

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
ka: აქტიურ ამოცანაზე დაწკაპუნება:

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
ka: მხოლოდ ამოცანების ჩვენება:

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
ka: როცა პანელი დამალულია:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
ka: მრავალსვეტიანი ხედის გამოყენება:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
ka: მრავალმწკრივიანი ხედის გამოყენება:

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
ka: ახალი ამოცანები გამოჩნდება:

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
ka: საერთო:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
ka: ამოცანის მაქსიმალური სიგანე:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
ka: ხატულებს შორის დაშორება:

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows']
en: Scrolling behavior:
ka: გადახვევა ქცევა:

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
ka: დაჯგუფებულ ამოცანაზე დაწკაპუნება:

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
ka: შუა-წკაპი ამოცანაზე:

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
ka: ჯგუფი:

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
ka: დალაგება:

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
ka: სვეტების მაქსიმალური რაოდენობა:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
ka: მწკრივების მაქსიმალური რაოდენობა:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
ka: ჩაკეცავს ამოცანას

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
ka: სულ ქვემოთ

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
ka: სულ ზემოთ

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
ka: მარცხნივ

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
ka: მარჯვნივ

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
ka: გამოჩენა, როცა ფანჯარას ყურადღება სჭირდება

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
ka: მიმდინარე აქტივობიდან

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
ka: მიმდინარე სამუშაო მაგიდიდან

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
ka: მიმდინარე ეკრანიდან

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
ka: ჩაკეცილები

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
ka: გამშვებების ცალცალკე გაშვება

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
ka: გამშვებების დამალვა აპლიკაციის გაშვების შემდეგ

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
ka: ერთ ღილაკში გაერთიანება

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
ka: გაერთიანება, მხოლოდ როცა ამოცანების მმართველი სავსეა

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
ka: ჩაკეცილი ამოცანის გამოტოვება

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
ka: პანელზე თავისუფალი სივრცის შევსება

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
ka: სხვა ფანჯრების დამალვა მინიატურებზე თაგუნას გადატარებისას

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
ka: ამოცანის დადუმება მაჩვენებელზე დაწკაპუნებისას

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
ka: მაჩვენებელი, როცა ამოცანა ხმას უკრავს

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
ka: მედიის და ხმის კონტროლის მართვის ელემენტების ჩვენება მინიშნებაზე

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
ka: ამოცანაზე თაგუნას გადატარებისას ფანჯრების მინიატურის ჩვენება

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
ka: არასდროს

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
ka: ყოველთვის, როცა პანელი საკმარისად სქელია

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
ka: როცა პანელზე ადგილი ცოტაა და ის საკმარისად სქელია

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ka: %1-ის ხმის მორგება

en: Actions
ka: ქმედებები

en: Activate %1
ka: %1-ის აქტივაცია

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
ka: ასევე ხელმისაწვდომია %1-ზე

en: Add To Current Activity
ka: მიმდინარე აქტივობაზე დამატება

en: All Activities
ka: ყველა აქტივობა

en: Allow this program to be grouped
ka: პროგრამების დაჯგუფების ჩართვა

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: Behavior
ka: ქცევა

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
ka: %1-ზე

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
ka: ყველა სამუშაო მაგიდაზე მიმაგრება

en: Keep &Above Others
ka: დანარჩენი ფანჯრების ზემოთ &ქონა

en: Keep &Below Others
ka: სხვა ფანჯრების &ქვემოთ ქონა

en: Ma&ximize
ka: &აკეცვა

en: Mi&nimize
ka: &ჩაკეცვა

en: More
ka: მეტი

en: Move &To Current Desktop
ka: მიმდინარე სამუშაო მაგიდაზე გადატანა

en: Move to %1
ka: %1-ზე გადატანა

en: Move to &Desktop
ka: სამუშაო მაგიდაზე გადატანა

en: Mute
ka: დადუმება

en: On All Activities
ka: ყველა აქტივობაზე

en: On The Current Activity
ka: მიმდინარე აქტივობაზე

en: Open New Window
ka: ახალ ფანჯრის გახსნა

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ka: აღდგენა

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ka: შეჩერება

en: Places
ka: ადგილები

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ka: შემდეგი აუდიობილიკი

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ka: წინა აუდიობილიკი

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ka: დატოვება

en: Re&size
ka: &ზომის შეცვლა

en: Recent Connections
ka: ახლახანს მიერთებული

en: Recent Downloads
ka: ახლახანს გადმოწერილები

en: Recent Files
ka: ბოლო ფაილები

en: Recent Places
ka: ბოლოს ნანახი ადგილები

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
ka[0]: კიდევ %1 ადგილი…
ka[1]: კიდევ %1 ადგილი…

en: Show in &Activities
ka: აქტივობებში &ჩვენება

[ctx: Start playback]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ka: შეჩერება

en: Unpin from Task Manager
ka: ამოცანების მმართველზე მიმაგრების მოხსნა

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
ka: ხელმისაწვდომია %1-ზე

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
ka: ხელმისაწვდომია ყველა აქტივობაზე

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
ka: დადუმება: %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
ka: დადუმების გამორთვა: %1
