dolphin - en to ka translation catalogue (843 entries)

en:  level deep |  levels deep
ka[0]:  დონის სიღრმეზე
ka[1]:  დონით ქვეშ

en: &Edit
ka: &ჩასწორება

en: &Go
ka: &გადასვლა

en: &View
ka: &ხედი

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ka: %1 ასლი

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
ka: <para>მონიშნული ფაილები ბუფერს დაემატა. ახლა ბრძანება <emphasis>ჩასმა</emphasis> შეგძლიათ გამოიყენოთ ბუფერს შემცველობის სხვა ადგილას ჩასასმელად. ისინი, ასევე შეგიძლიათ სხვა აპლიკაციებში გადაიტანოთ, მათი <emphasis>ჩასმის</emphasis> ქმედებით.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
ka[0]: %1 და ნახევარი ვარსკვლავი
ka[1]: %1 და ნახევარი ვარსკვლავი

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
ka[0]: %1 ვარსკვლავი
ka[1]: %1 ვარსკვლავი

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ka[0]: %2-ის ბუფერში კოპირება
ka[1]: %2-ის ბუფერში კოპირება

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ka[0]: %2-ის მდებარეობის ბუფერში კოპირება
ka[1]: %2-ის მდებარეობის ბუფერში კოპირება

[ctx: @action]
en: Copy…
ka: კოპირება…

[ctx: @action]
en: Create File…
ka: ფაილის შექმნა…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ka: საქაღალდის შექმნა…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ka[0]: %2-ის ბუფერში ამოჭრა
ka[1]: %2-ის ბუფერში ამოჭრა

[ctx: @action]
en: Cut…
ka: ამოჭრა…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ka[0]: %2-ის დუბლირება
ka[1]: %2-ის დუბლირება

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ka[0]: %2-ის სანაგვე ყუთში გადატანა
ka[1]: %2-ის სანაგვე ყუთში გადატანა

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ka[0]: %2-ის სამუდამოდ წაშლა
ka[1]: %2-ის სამუდამოდ წაშლა

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
ka[0]: %2-ის სახელის გადარქმევა
ka[1]: %2-ის სახელის გადარქმევა

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ka: წაშლა (ნაგვის ყუთში გადატანის მალსახმობით)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ka: გაცვლის ბუფერიდან ჩასმა

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ka: ამ შემხსენებლის მოცილება

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ka: აღარ გამაფრთხილო

[ctx: @action keep short]
en: More
ka: მეტი

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ka: ქსელური საქაღალდის დამატება

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ka: ჭდეების დამატება

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ka: შეწყვეტა

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
ka: კოპირების გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
ka: ამოჭრის გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
ka: დუბლირების გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
ka: გადატანის გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
ka: სახელის გადარქმევის გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ka: ახალი სერვისის გადმოწერა…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ka: ნაგვის დაცარიელება

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ka: მონიშვნის რეჟიმიდან გასვლა

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
ka: მე მესმის და ვეთანხმები ამ რისკებს

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ka: Filelight-ის დაყენება…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ka[0]: %1 ჩანაწერის გახსნა
ka[1]: %1 ჩანაწერის გახსნა

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ka[0]: %1 ტერმინალის გახსნა
ka[1]: %1 ტერმინალის გახსნა

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ka: გადარქმევა და დამალვა

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ka: აირჩიეთ საწყისი მდებარეობა

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ka: მიმდინარე მდებარეობის გამოყენება

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ka: ნაგულისხმები მდებარეობის გამოყენება

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ka[0]: ჭდე: %2
ka[1]: ჭდე: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ka: %1-დან გასვლა

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ka: აირჩიეთ…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ka: დასრულება

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ka: ისევ ადმინისტრატორივით მოქცევა

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ka: მდებარეობის კოპირება

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ka: მდებარეობის კოპირება…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ka: ადმინისტრატორივით მოქცევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ka: მედია ფაილების ავტომატური დაკვრა

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ka: სვეტის ავტომატური სიგანეები

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ka: ავტომატური გადახვევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ka: მონიშნულის გასუფთავება

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ka: სხვა ჩანართების დახურვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ka: ჩანართის დახურვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ka: თარიღის მოკლე ფორმატი

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ka: ნაგვის ურნის მორგება…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ka: მორგება…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ka: ასლი

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ka: სხვა ხედზე კოპირება

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ka: სხვა ხედზე კოპირება…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ka: სვეტის სიგანის ხელით მითითება

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ka: ამოჭრა

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ka: ჩანართის მოხსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ka: ნაგვის დაცარიელება

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ka: ბოლო ჩანართზე გადასვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ka: შემდეგი ჩანართზე გადასვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ka: წინა ჩანართზე გადასვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
ka: %1-ე ჩანართეზე გადართვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ka: ბოლო ჩანართი

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ka: საწყის საქაღალდეზე შეზღუდვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ka[0]: მდებარეობის ზოლი
ka[1]: მდებარეობის ზოლი

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ka: გადატანა ახალ საქაღალდეში…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ka: სხვა ხედზე გადასვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ka: სხვა ხედზე გადატანა…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ka: ნაგავში გადატანა

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ka: ახალი ჩანართი

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ka: შემდეგი ჩანართი

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ka: ბილიკის გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ka: ბილიკის ახალ ჩანართში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ka: ბილიკის ახალ ფანჯარაში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ka: ახალ ჩანართში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ka: ახალ ჩანართებში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ka: ახალ ფანჯარაში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ka: დაყოფილ ხედში გახსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ka: ესკიზი

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ka: წინა ჩანართი

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ka: თვისებები

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
ka: ჩანართის სახელის გადარქმევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ka: სახელის გადარქმევა…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ka: დამალული ფაილების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ka: სამიზნეს ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ka: გადიდების ცოციის ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ka: ელემენტის ჩვენება კურსორის გადატარებისას

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ka: გვერდის შევსება

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ka: ფილტრის ზოლის გადართვა

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ka: ძებნის ზოლის გადართვა

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ka: ადგილებში ჩამატება

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
ka: მარცხენა ხედის დახურვა

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
ka: მარჯვენა ხედვის დახურვა

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ka: &ფაილის ტიპის ჩასწორება…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ka: სხვა ხედზე კოპირება

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ka: მონიშვნის ინვერსია

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ka: სხვა ხედზე გადატანა

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ka: ჩასმა

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ka: მონიშვნა ელემენტებისა, რომლებიც ემთხვევა…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ka: მონიშვნის ყველაფერზე მოხსნა

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ka: დამთხვეული პასუხების მონიშვნის მოხსნა…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ka: ჩანართის დახურვა

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ka: წაშლა…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ka: აქ დუბლირება

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ka: აქ დუბლირება…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ka: ნაგვის ყუთში გადატანა…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ka: &ახალი ფანჯარა

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ka: ახალი ჩანართი

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ka: თვისებები

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ka: ჩანართის დახურვის გაუქმება

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ka: &ქსელურ საქაღალდეები

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ka: &აპლიკაციები

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ka: ავტოსტარტი

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ka: ნაგავი

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ka: ჩასწორებადი მდებარეობა

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ka: მდებარეობის ჩანაცვლება

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ka: პანელების დაბლოკვა

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ka: პანელების განბლოკვა

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
ka[0]: აღდგენა წარსულ მდებარეობაზე
ka[1]: აღდგენა წარსულ მდებარეობებზე

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
ka: შუა-წკაპი

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ka: ჯერ საქაღალდეები

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ka: დამალული ფაილების ბოლოში ჩვენება

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ka: ფაილების შედარება

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ka: ტერმინალის პანელიდან ფოკუსის მოხსნა

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ka: ფილტრი…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ka: ფაილის ძებნა…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ka: ტერმინალის პანელის ფოკუსი

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ka: %1-ის გახსნა

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ka: &ტერმინალის გახსნა

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ka: სასურველი ძებნის ხელსაწყოს გახსნა

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ka: ტერმინალის გახსნა

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ka: ტერმინალში გახსნა აქ

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ka: ხედის ჩვენების სტილის სწორება…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ka: მდებარეობის პანელიდან ფოკუსის მოხსნა

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ka: ტერმინალის პანელიდან ფოკუსის მოხსნა

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ka: მდებარეობის პანელის ფოკუსი

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ka: გადიდების დონის დაბრუნება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ka: დამატებითი ინფორმაციის ჩვენება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ka: დამალული ფაილების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ka: პანელების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ka: ჯგუფებში ჩვენება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ka: დახარისხება

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ka: შეჩერება

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
ka: დაპატარავება

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ka: მორგება

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
ka: გადიდება

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ka[0]: ქმედებები 1 მონიშნული ჩანაწერისთვის
ka[1]: ქმედებები %1 მონიშნული ჩანაწერისთვის

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ka: ქმედებები მიმდინარე ხედისთვის

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
ka: ხედვის რეჟიმის შეცვლა

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ka: ფილტრი

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
ka: აირჩიეთ

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ka: გადახედვების ჩვენება

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ka: მარცხენა ხედის ამოწევა

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ka: მარჯვენა ხედის ამოწევა

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ka: გატანა

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ka: გაყოფა

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ka: შენახვა საკუჭნაოში

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ka: <application>Filelight</application>-ის დაყენება წარმატებით დასრულდა..

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
ka: <para><emphasis>მინიატურების</emphasis> შექმნა დაშორებული საქაღალდეებისთვის ძალიან ძვირია ქსელური რესურსების დახარჯვის მხრივ..</para><para>გამორთეთ, თუ Dolphin-ში დაშორებულ საქაღალდეებზე მუშაობა ნელია, ან როცა საცავს გაზომვადი მიერთებით აკითხავთ.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
ka: <para> გამოიყენეთ თქვენი ადმინისტრატორის უფლებები Dolphin-ში:<numberedlist><numbereditem>იპოვეთ ფაილი ან საქაღალე, რომელიც გნებავთ, შეცვალოთ.</numbereditem><numbereditem>გაააქტიურეთ ქმედება "%1" ან მენიუდან <interface>გახსენით მენიუ|მეტი|ხედი</interface> ან <interface>მენიუს ზოლი|ხედი</interface>.<nl/>ნაგულისხმევი მალსახმობი: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>ავტორიზაციის შემდეგ ფაილების მართვა ადმინისტრატორის უფლებებით შეგეძლებათ.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
ka: <para>აპირებთ, ადმინისტრატორის პრივილეგიებზე გადაერთოთ. ამ დროს შეგიძლიათ შეცვალოთ ან ჩაანაცვლოთ სისტემის ნებისმიერი ფაილი ან საქაღალდე. ეს შეიცავს ელემენტებს, რომლებიც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ამ სისტემის ფუნქციონირებისთვის.</para><para>შესაძლებლობა გექნებათ, <emphasis>წაშალოთ ყველა მომხმარებლის მონაცემები</emphasis> ამ კომპიუტერზე და <emphasis>გააფუჭოთ სისტემის ფაილები ისე, რომ მისი აღდგენა შეუძლებელი გახდეს.</emphasis> საქაღალდის ან ფაილის სახელისთვის ან მისი შემცველობისთვის ერთი სიმბოლოს დამატებამ <emphasis>სისტემის ჩატვირთვა შეუძლებელი გახადოს.</emphasis></para><para>მეტი გაფრთხილება, რომც აპირებდეთ, სისტემა გაფუჭოთ, აღარ იქნება.</para><para>შეიძლება, გაგრძელებამდე, კარგი იდეა იყოს <emphasis> თქვენი საქაღალდეებისა და ფაილების მარქაფი გააკეთოთ.</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
ka: <title>მონიშვნის რეჟიმი</title><para>აირჩიეთ ფაილები ან საქაღალდეები მათზე ოპერაციებისთვის.<list><item>დააწკაპუნეთ ფაილზე ან საქაღალდეზე, რომ ის მონიშნოთ.</item><item>დააჭირეთ უკვე მონიშნულ ფაილზე ან საქაღალდეზე, რათა მონიშვნა მოხსნათ.</item><item>ცარიელ ადგილას დაწკაპუნება მონიშვნას <emphasis>არ</emphasis> მოხსნის.</item><item>მონიშვნის მართკუთხედი (რომელიც ცარიელი ადგილიდან გადათრევით იქმნება) მონიშნული ელემენტების მონიშვნის ინვერსიას გამოიწვევს.</item><item>გადატანა <shortcut>ისრის ღილაკებით</shortcut><emphasis>არ</emphasis> შეცვლის მონიშვნას.</item><item>თუ დააწვებით მალსახმობს <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> ან <shortcut>%3</shortcut>, მონიშვნა გადაირთვება.</item></list></para><para>ხელმისაწვდომი ქმედების ღილაკები ქვემოთაა ნაჩვენები, მიმდინარე მონიშნულიდან გამომდინარე.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ka: ადმინისტრატორის ავტორიზაციის ვადა ამოიწურა.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
ka: ამ საქაღალდეში შესასვლელად აუცილებელია ავტორიზაციის გავლა.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
ka: სხვა ხედში კოპირება შეუძლებელია: ფაილები არჩეული არაა.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
ka: სხვა ხედში კოპირება შეუძლებელია: სხვა ხედი ამ ელემენტებს უკვე შეიცავს.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ka: სხვა ხედში კოპირება შეუძლებელია: სამიზნე საქაღალდეში ჩაწერის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
ka: ახალი ფაილის შექმნა შეუძლებელია: ამ საქაღალდეში ელემენტების შექმნის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
ka: ახალი საქაღალდის შექმნა შეუძლებელია: ამ საქაღალდეში ელემენტების შექმნის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
ka: ამოჭრა შეუძლებელია: ამ საქაღალდიდან ელემენტების გადატანის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
ka: წაშლა შეუძლებელია: ამ საქაღალდიდან ელემენტების წაშლის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
ka: აქ ასლის შექმნა შეუძლებელია: ამ საქაღალდეში ელემენტების შექმნის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
ka: სხვა ხედში გადატანა შეუძლებელია: ფაილები არჩეული არაა.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
ka: სხვა ხედში გადატანა შეუძლებელია: სხვა ხედი ამ ელემენტებს უკვე შეიცავს.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
ka: სხვა ხედში გადატანა შეუძლებელია: ამ საქაღალდიდან ელემენტების გადატანის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ka: სხვა ხედში გადატანა შეუძლებელია: სამიზნე საქაღალდეში ჩაწერის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
ka: ჩასმა შეუძლებელია: ბუფერი ცარიელია.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
ka: ჩასმა შეუძლებელია: ამ საქაღალდეში ჩაწერის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
ka: სახელის გადარქმევა შეუძლებელია: ამ საქაღალდეში ელემენტების სახელის გადარქმევის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @info]
en: Close Tab
ka: ჩანართის დახურვა

[ctx: @info]
en: Close left view
ka: მარცხენა ხედის დახურვა

[ctx: @info]
en: Close right view
ka: მარჯვენა ხედვის დახურვა

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ka: კომპაქტური ხედის რეჟიმი

[ctx: @info]
en: Details view mode
ka: დეტალების ჩვენების რეჟიმი

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
ka: განახლებული ვერსიის კონტროლის სისტემურ პარამეტრების გადასატარებლად აუცილებელია, Dolphin გადატვირთოთ.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
ka: Dolphin საქაღალდეებს, რომლის ხედის თვისებებსაც თვლით, ფაილური სისტემის მეტამონაცემებს დაამატებს. თუ ეს შეუძლებელია, შეიქმნება დამალული ფაილი .directory.

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
ka: ორმაგი-წკაპის ტრიგერები

[ctx: @info]
en: Go back
ka: უკან დაბრუნება

[ctx: @info]
en: Go forward
ka: წინ გადასვლა

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ka: ხატულების ხედის რეჟიმი

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ka: მარცხენა ხედის გატანა ახალ ფანჯარაში

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ka: მარჯვენა ხედის გატანა ახალ ფანჯარაში

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ka: Dolphin-ის ახალი ფანჯრის გახსნა

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ka: გახსნის საკუჭნაოს ვირტუალურ საქაღალდეს გაყოფილ ფანჯარაში

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
ka: პანელის პარამეტრები ასევე ხელმისაწვდომია მათი კონტექსტური მენიუდან. გახსენით ის პანელზე მარჯვენა თაგუნას ღილაკზე დაწკაპუნებით.

[ctx: @info]
en: Restart now?
ka: გადავტვირთო ახლა?

[ctx: @info]
en: Searching…
ka: ძებნა…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ka: ფაილებსა და საქაღალდეების მინიატურების ჩვენება

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
ka: ზოგიერთ სპეციალურ ხედი, როგორებიცაა ძებნა, უახლესი ფაილები ან ნაგვის ყუთი, ჯერ კიდევ საკუთარ ჩვენების სტილს იყენებენ.

[ctx: @info]
en: Split view
ka: ხედის გაყოფა

[ctx: @info]
en: Stop loading
ka: ჩატვირთვის შეჩერება

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ka: საწყისი საქაღალდის მდებარეობა არასწორია ან არ არსებობს, ამიტომ ის გამოყენებული არ იქნება.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ka: შეიცვლება ყველა საქაღალდის ხედის თვისებები. გნებავთ, გააგრძელოთ?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ka: შეიცვლება ყველა ქვესაქაღალდის ხედის თვისებები. გნებავთ, გააგრძელოთ?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ka: ეს მიმდინარე საქაღალდის შემცველობის ჩატვირთვას შეაჩერებს.

[ctx: @info]
en: hidden
ka: დამალული

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
ka: დაყენება დასრულდა წარმატების სტატუსის გადმოცემის გარეშე. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
ka: %1 მდებარეობაზე %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
ka: ბადის განლაგებაში მდებარეობაზე %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
ka: ბადის განლაგებაში მონიშვნის რეჟიმში მდებარეობაზე %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
ka: მდებარეობაზე %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
ka: მონიშვნის რეჟიმში მდებარეობაზე %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
ka[0]: %1 მონიშნული ელემენტი ბადის განლაგებაზე მდებარეობაზე %2
ka[1]: %1 მონიშნული ელემენტი ბადის განლაგებაზე მდებარეობაზე %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
ka[0]: %1 მონიშნული ელემენტი ბადის განლაგებაზე მონიშვნის რეჟიმში გამდებარეობაზე %2
ka[1]: %1 მონიშნული ელემენტი ბადის განლაგებაზე მონიშვნის რეჟიმში გამდებარეობაზე %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
ka[0]: %1 მონიშნული ელემენტი მდებარეობაზე %2
ka[1]: %1 მონიშნული ელემენტი მდებარეობაზე %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
ka[0]: %1 მონიშნული ელემენტი მონიშვნის რეჟიმში მდებარეობაზე %2
ka[1]: %1 მონიშნული ელემენტი მონიშვნის რეჟიმში მდებარეობაზე %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
ka: , ბმული %1-მდე, %2

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ka: აირჩიეთ ერთი ფაილი ან საქაღალდე, რომლის მდებარეობაც დაკოპირდება.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც გნებავთ, დააკოპიროთ.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც გნებავთ, დააკოპიროთ.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც გნებავთ, ამოჭრათ.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც აქ დადუბლირდება.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლების აქ გადმოტანაც მოხდება.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლების ნაგვის ყუთში გადატანაც მოხდება.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ka: აირჩიეთ ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც გნებავთ, სამუდამოდ წაშალოთ.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ka: აირჩიეთ ფაილი ან საქაღალდე, რომლის სახელის გადარქმევაც გნებავთ.
    ერთზე მეტის გადარქმევა შესაძლებელია, როცა ბევრ ელემენტს მონიშნავთ.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ka: გაქვთ ადმინისტრატორის პრივილეგიები - ფრთხილად!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ka: არჩევის რეჟიმი

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ka: მონიშვნის რეჟიმი: დააწკაპუნეთ ფაილებზე და საქაღალდეებზე მათი მონიშვნის ან მონიშვნის მოხსნისთვის.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ka: იქცევით, როგორც ადმინი

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
ka: (C) 2006-2025 Dolphin-ის პროგრამისტები

[ctx: @info:credit]
en: Aaron J. Seigo
ka: აარონ ჯ. სეიგო

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ka: პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

[ctx: @info:credit]
en: Emmanuel Pescosta
ka: ემანუელ პესკოსტა

[ctx: @info:credit]
en: Felix Ernst
ka: ფელიქს ერნსტი

[ctx: @info:credit]
en: Frank Reininghaus
ka: ფრენკ რეინინგჰაუსი

[ctx: @info:credit]
en: Holger Freyther
ka: ჰოლგერ ფრეიტერი

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ka: წამყვანი (2012-2014) და პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ka: წამყვანი (2014-2018) და პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ka: წამყვანი (2018-2021) და პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ka: წამყვანი (2021-დან) და პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ka: წამყვანი (2021-დან) და პროგრამისტი (2019-დან)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ka: წამყვანი (2006-2012) და პროგრამისტი

[ctx: @info:credit]
en: Max Blazejak
ka: მაქს ბლეზეჯაკი

[ctx: @info:credit]
en: Michael Austin
ka: მაიკლ ოსტინი

[ctx: @info:credit]
en: Peter Penz
ka: პიტერ პენცი

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
ka: შეიყვანეთ საწყისი მდებარეობის ბილიკი

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ka: ბრძანება…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ka: საქაღალდეების დათვლა: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ka: საქაღალდეები: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ka: საქაღალდის ჩატვირთვა…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ka: დალაგება…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ka: <application>Dolphin</application>-ს სისტემის მიერ კონტროლირებადი ფაილების სამართავად <application>%1</application> ესაჭიროება, მაგრამ ის დაყენებული არაა. <nl/>დააწექით ღილაკს %2 <application>%1</application>-ის დასაყენებლად, ან %3-ს, გასაუქმებლად.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ka: გასახსნელი დოკუმენტი

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ka: Dolphin ახალ ფანჯარას გახსნის.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ka: Dolphin გაყოფილი ფანჯრით გაეშვება.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
ka: მოირგეთ Dolphin ადმინისტრაციული ამოცანებისთვის.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ka: Dolphin-ის დემონის გაშვება (აუცილებელია, მხოლოდ, DBus-ის ინტერფეისისთვის).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ka: გადაცემული ფაილები და საქაღალდეები, რომლებიც არგუმენტებად გადაეცემა.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
ka: <application>Dolphin</application>-ის გაშვება <command>sudo</command>-ით რეკომენდებული არაა. მის მაგიერ <icode>%1</icode> გამოიყენეთ.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
ka: <application>%1</application>-ის დაყენება ჩავარდა: %2 (%3)<nl/>სცადეთ, <application>%1</application> ხელით დააყენოთ.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
ka: პაკეტი %1 ვერ ვიპოვე.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ka: 0 საქაღალდე, 0 ფაილი

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ka[0]: 1 ფაილი
ka[1]: %1 ფაილი

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ka[0]: არჩეულია 1 ფაილი
ka[1]: არჩეულია %1 ფაილი

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ka[0]: 1 საქაღალდე
ka[1]: %1 საქაღალდე

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ka[0]: არჩეულია 1 საქაღალდე
ka[1]: არჩეულია %1 საქაღალდე

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ka: საქაღალდე შეიქმნა.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ka: წაშლის ოპერაცია დასრულდა.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ka: Dolphin-ს ვებგვერდების მხარდაჭერა არ გააჩნია. გაეშვება ბრაუზერი

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ka: Filelight-ის დაყენება…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ka: არასწორი პროტოკოლი

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ka: არასწორი პროტოკოლი '%1'

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ka: ჩანაწერები ნაპოვნი არაა.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ka: პროტოკოლი Dolphin-ის მიერ მხარდაჭერილი არაა. გაეშვება ნაგულისხმევი აპლიკაცია

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ka: წარმატებით დაკოპირდა.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ka: ბმა წარმატებით შეიქმნა.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ka: სანაგვე ყუთში გადატანა წარმატებულია.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ka: წარმატებით გადავიდა.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ka: გადარქმევა წარმატებულია.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ka: მდებარეობა"%1" არასწორია.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ka: მდებარეობა ცარიელია.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ka: ნაგვის ყუთში გადატანის ოპერაცია დასრულდა.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ka: უცნობი შეცდომა.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ka: ვერსიის ინფორმაციის განახლება…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ka: %1 თავისუფალია

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ka: ადმინისტრატორის პრივილეგიების მოცილება

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ka: ფილტრის ზოლის დამალვა

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ka: საქაღალდეების შეცვლისას ფილტრის შენარჩუნება

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ka: კლავიატურის ფოკუსის გადატანა მდებარეობის პანელზე და პანელიდან.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
ka: კლავიატურის ფოკუსის გადატანა ტერმინალის პანელზე და პანელიდან.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ka: ძებნიდან გასვლა

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ka: ხედის განახლება

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ka: ფაილებისა და საქაღალდეების ძებნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ka: ფილტრის ზოლის ჩვენება

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ka[0]: ზომა: 1 პიქსელი
ka[1]: ზომა: %1 პიქსელი

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ka: მარქაფის ფაილები ფაილებია, რომლების mime ტიპიც application/x-trash-ს წარმოადგენს. ნიმუში: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ka: თავისუფალია %1 %2-დან (%3% ამოყენებულია)
    დააწექით, რომ მართოთ დისკზე ადგილი.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
ka: ეს საქაღალდე თქვენთვის ჩაწერადი არაა.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ka: <para>ეს გადართავს <emphasis>ინფორმაციის</emphasis> პანელს ფანჯრის მარჯვენა მხარეს.</para><para>პანელი მოგაწვდით ღრმა ინფორმაციას იმ ელემენტების შესახებ, რომელზეც თაგუნას კურსორს გააჩერებთ, ან მონიშნული ელემენტების შესახებ. სხვა შემთხვევაში ის მიმდინარე საქაღალდის შესახებ შეგატყობინებთ.<nl/>ერთეულოვანი ელემენტებისთვის ნაჩვენები იქნება მინიატურა</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ka: <para><emphasis>ამოჭრა, კოპირება</emphasis> და <emphasis>ჩასმა</emphasis> ბევრ აპლიკაციას შორის მუშაობს და ერთ-ერთ ყველაზე ხშირად გამოყენებული ბრძანებებია. ამიტომაც, მათი <emphasis>კლავიატურის მალსახმობები</emphasis> ახლო-ახლოსაა კლავიატურაზე.: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ka: <para>გადასვლა საქაღალდეზე, რომელიც მიმდინარეს საქაღალდეს შეიცავს.</para><para>ფაილების და საქაღალდეები დალაგებულია იერარქიულ <emphasis>ფაილურ სისტემაში</emphasis>. ამ იერარქიის თავში არის საქაღალდე, რომელიც ამ კომპიუტერში არსებულ ყველა მიერთებულ მონაცემს შეიცავს— <emphasis>ძირითადი საქაღალდე</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
ka: <para>ამ აპლიკაციამ, მხოლოდ, იცის რომელი ფაილებზე და საქაღალდეებზე უნდა იმუშაოს, თუ ისინი <emphasis>მონიშნულია></emphasis>. დააჭირეთ ამას, რომ გადართოთ <emphasis>მონიშვნის რეჟიმი</emphasis>, რომელიც ელემენტების მონიშვნას და მონიშვნის მოხსნას აადვილებს, მათზე ერთხელ დაჭერით.</para><para>სანამ ამ რეჟიმში ხართ, სწრაფი წვდომის პანელი, რომელიც ფანჯრის ბოლოშია, აჩვენებს ქმედებებს ამჟამად მონიშნული ელემენტებისთვის.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>მენიუს პანელია</emphasis>. ის გაძლევთ წვდომას ბრძანებებთან და კონფიგურაციის პარამეტრებთან. დააწკაპუნეთ მარცხენა ღილაკით ნებისმიერ მენიუზე, რათა მისი შემცველობა იხილოთ.</para><para>მენიუს პანელი შეგიძლიათ გამორთოთ <interface>მორგება|მენიუს პანელის ჩვენების</interface> გამორთვით. მისი შემცველობის უმეტესობა წვდომადი ხდება <interface>მენიუს</interface> <emphasis>ღილაკზე დაჭერით</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>ადგილების</emphasis> პანელია. ის საშუალებას გაძლევთ, გადახვიდეთ ადგილებში, რომლებიც შეინახეთ და იქონიოთ წვდომა დისკებთან ან მედიასთან, რომელიც თქვენს კომპიუტერში ან ქსელშია მიერთებული. ის ასევე შეიცავს სექციებს, იპოვოს ახლახან შენახული ფაილები მითითებული ტიპით.</para><para>დააწკაპუნეთ ელემენტზე მასზე გადასასვლელად. დააწკაპუნეთ თაგუნა მარჯვენა ღილაკით, რომ ჩანაწერი ახალ ფანჯარაში, ან ახალ ჩანართში გახსნათ.</para><para>ახალი ელემენტები შეგიძლიათ, საქაღალდეების ამ პანელზე გადათრევით დაამატოთ. დააწკაპუნეთ მარჯვენა ღილაკით ნებისმიერ სექციას, რომ ის დამალოთ. დააწკაპუნეთ თავისუფალ ადგილას მარჯვენა ღილაკით და აირჩიეთ <interface>დამალული მდებარეობების გამოჩენა</interface>რათა ისინი თავიდან გამოაჩინოთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>ხელსაწყოების პანელია</emphasis>. ის საშუალებას გაძლევთ სწრაფად მისწვდნენ ხშირად გამოყენებულ ფუნქციებს.</para><para>ის საკმაოდ მორგებადია. ყველაფერი, რასაც <interface>მენიუში</interface> ან <interface>მენიუს პანელზე</interface>ხედავთ, შეგიძლიათ, ზედ მოათავსოთ. უბრალოდ დააწკაპუნეთ ზედ მარჯვენა ღილაკით და აირჩიეთ <interface>ხელსაწყოს პანელების მორგება...</interface> ან იპოვე ეს ქმედება <interface>მენიუში</interface>.</para><para>პანელის მდებარეობა და მისი ღილაკების სტილი შეგიძლიათ მაჯვენა ღილაკის დაწკაპუნებით გამოსულ მენიუში მოირგოთ. ტექსტის გამოსაჩენად ან დასამალად ღილაკზე მარჯვენა ღილაკით დააწკაპუნეთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ka: <para>ეს ფანჯრის ქვედა მხარეს მდებარე <emphasis>ტერმინალის</emphasis> პანელს გადართავას.<nl/>ტერმინალის მდებარეობა ყოველთვის დაემთხვევა საქაღალდისას, ასე რომ რომლითაც გნებავთ, იმით იმუშავეთ.</para><para>ტერმინალის პანელი კომპიუტერის საბაზისო გამოყენებისთვის საჭირო არაა, მაგრამ ის სასარგებლოა დამატებითი ამოცანებისთვის. ტერმინალის შესახებ მეტი ინფორმაციის მისაღებად იხილეთ ცალკე ტერმინალის აპლიკაციების დოკუმენტაცია (მაგ. Konsole).</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>ტერმინალის</emphasis> აპლიკაციას გახსნის მონიშნული ელემენტის მდებარეობისთვის.</para><para>ტერმინალის შესახებ მეტი ინფორმაციის გასაგებად ტერმინალის აპის დახმარებას მიმართეთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>ტერმინალის</emphasis> აპლიკაციას გახსნის ღია მდებარეობისთვის.</para><para>იმისთვის, რომ მეტი გაიგოთ ტერმინალის გამოყენების შესახებ, მიმართეთ ტერმინალის აპლიკაციის დახმარებას.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ka: <para>ეს გახსნის <emphasis>ვებგვერდს</emphasis>, სადაც შეგიძლიათ, ამ და <emphasis>KDE</emphasis>-ის სხვა აპლიკაციების განვითარებისთვის ფულადი შემოწირულობა გამოგვიგზავნოთ.</para><para>შემოწირულობა ყველაზე იოლი გზაა, KDE-ს და მის პროექტებს მხარი დაუჭიროთ. KDE-ის პროექტები უფასოა, ამიტომ, თქვენი შემოწირულობა იხარჯება ისეთ რამებში, რასაც ფული სჭირდება, როგორიცაა სერვერები, მოხალისეების შეხვედრები და ა.შ.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> შემოსავლის-გარეშე ორგანიზაციაა KDE-ის უკან.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ka: <para>ეს გახსნის რჩეულ ძებნის პროგრამას გახსნილი მდებარეობისთვის.</para><para>გამოიყენეთ <emphasis>მეტი ძებნის პროგრამის</emphasis> მენიუ, რათა ის მოირგოთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ka: <para>ეს გახსნის ფანჯარას, სადაც შეგიძლიათ შეცვალოთ, რომელი ღილაკები გამოჩნდება <emphasis>ხელსაწყოების პანელზე</emphasis>.</para><para>ყველაფერი, რასაც <interface>მენიუში</interface> ხედავთ, შეგიძლიათ, ხელსაწყოების პანელზე მოათავსოთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ka: <para>ეს გახსნის ფანჯარას, რომელიც <emphasis>კლავიატურის მალსახმობების</emphasis> ჩამონათვალს შეიცავს.<nl/>აქ შეგიძლიათ, დააყენოთ ღილაკების კომბინაცია, რომელიც ქმედებას გაუშვებს, როცა მათ ერთდროულად დააწვებით. ამ გზით აპლიკაციის ყველა ფუნქციის გამოძახება შეგიძლიათ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ka: <para>ეს გახნის ფანჯარას, რომელიც დაგეხმარებათ ამ და სხვა KDE-ის პროგრამის შეცდომების შესახებ ანგარიშის გადაცემის პროცესში.</para><para>მაღალხარისხიან შეცდომების ანგარიშებს ძალიან ვაფასებთ. იმისთვის, რომ გაიგოთ, როგორ გახადოთ თქვენი შეცდომის ანგარიში უფრო ეფექტური, <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>აქ დააწკაპუნეთ</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ka: <para>ეს პანელი მოგაწვდით სიღრმისეულ ინფორმაციას იმ ელემენტების შესახებ, რომლებზეც თქვენი თაგუნას კურსორს გადაატარებთ. სხვა შემთხვევაში ინფორმაციას მიმდინარე საქაღალდის შესახებ მოგაწვდით.<nl/>ერთი ელემენტისთვის მინიატურას გაჩვენებთ.</para><para>რა დეტალები და როგორ იქნება ნაჩვენები, შეგიძლიათ, ზედ მარჯვენა-წკაპით მოირგოთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ka: <para>ეს პანელი საქაღალდეებს <emphasis>ფაილურ სისტემაში</emphasis> <emphasis>ხის ხედში</emphasis> გაჩვენებთ. </para><para>დააწკაპუნეთ საქაღალდეზე ზედ გადასასვლელად. დააწკაპუნეთ ისარზე საქაღალდის მარცხნივ, რომ მისი ქვესაქაღალდეები დაინახოთ. ეს საქაღალდეებს შორის გადართვას გააადვილებს.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
ka: <para>ეს <emphasis>მენიუს ზოლსა</emphasis> და <interface>%1</interface> შორის გადართვის ღილაკია. ორივეს თითქმის იგივე ქმედებები და კონფიგურაციის პარამეტრები გააჩნია.</para><para>მენიუს ზოლს მეტი ადგილი სჭირდება, მაგრამ ის აპლიკაციის ყველა ფუნქციასთან სწრაფ და ორგანიზებულ წვდომას გაძლევთ.</para><para><interface>%1</interface>-ის ღილაკი უფრო მარტივი და პატარაა, რომელიც დამატებითი ქმედებების გააქტიურებისთვის უფრო მეტ დროს დაგახარჯვინებთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ka: <para>ეს ფანჯრის მარცხენა მხარეს მდებარე <emphasis>ადგილების</emphasis> პანელს გამორთავს.</para><para>ის საშუალებას გაძლევთ, გადახვიდეთ მდებარეობებზე, რომელიც რჩეულად აღწერეთ და იქონიოთ წვდომა დისკებთან ან მედიასთან, რომელიც ამ კომპიუტერზეა მიერთებული, ან ქსელზე. ის ასევე შეიცავს სექციებს სადაც ახლახანან შენახული ფაილების ან მითითებული ტიპის ფაილების მოძებნა შეგიძლიათ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ka: <para>ეს ფანჯრის ქვედა მხარეს მდებარე <emphasis>ტერმინალის</emphasis> პანელს გადართავას.<nl/>ტერმინალის მდებარეობა ყოველთვის დაემთხვევა საქაღალდისას, ასე რომ რომლითაც გნებავთ, იმით იმუშავეთ.</para><para>ტერმინალის პანელი კომპიუტერის საბაზისო გამოყენებისთვის საჭირო არაა, მაგრამ ის სასარგებლოა დამატებითი ამოცანებისთვის. ტერმინალის შესახებ მეტი ინფორმაციის მისაღებად იხილეთ ცალკე ტერმინალის აპლიკაციების დოკუმენტაცია (მაგ. Konsole).</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ka: <para>ამნაირი პანელების საჩვენებლად და დასამალად გადადით <interface>მენიუ|პანელები</interface> ან <interface>ხედი/პანელები</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
ka: <para>როცა ეს ჩართულია, <emphasis>დამალული</emphasis> ფაილები და საქაღალდეები გამოჩნდება. ისინი ნახევრადგამჭვირვალედ გამოჩნდება.</para><para>დამალული ელემენტები, სხვებისგან, სახელის "."-ით დაწყებით განსხვავდებიან. ზოგადად, მომხმარებლებს, დამალულ ფაილებთან წვდომა არ სჭირდებათ.</para><para>ელემენტები ასევე დამალულია, თუ მათი სახელები ჩამოთვლილია ტექსტურ ფაილში, რომელსაც ".hidden" ჰქვია, "application/x-trash" MIME ტიპის მქონე ფაილები. მაგ, მარქაფის ფაილებიც შეგიძლიათ, დამალოთ, თუ ამას ჩართავთ Dolphin-ის მორგება > ხედი > ზოგადი.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
ka: თქვენს <filename>საწყის</filename> საქაღალდეზე გადასვლა.<nl/>თითოეულ მომხმარებლის ანგარიშს აქვს საკუთარი <filename>საწყისი</filename> საქაღალდე, რომელიც მათ მონაცემებს შეიცავს იმ დამალული საქაღალდეების ჩათვლით, რომლებიც მათი აპლიკაციის მონაცემებს და კონფიგურაციის ფაილებს შეიცავენ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
ka: თუ ხედი გაყოფილია, ეს ფოკუსის მქონე საქაღალდის ხედს ახალ ფანჯარაში გაიტანს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
ka: უკანასკნელი დრო, როცა ეს თვისებები მომხმარებელმა შეცვალა.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ka: ეს მონიშნულ საქაღალდეს ადგილების პანელზე დაამატებს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ka: ეს დახურავს ამჟამად ღია ჩანართს. თუ ეს უკანასკნელი ჩანართია, მაშინ მთლიანი ფანჯარა დაიხურება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
ka: ეს მიმდინარე მონიშნულში ელემენტებს წაშლით. მათი აღდგენა, ნორმალურად, შეუძლებელია.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ka: ეს აჩვენებს ყველა ადგილს ადგილებში, რომელიც დამალული იყო. ისინი ნახევრადგამჭვირვალედ გამოჩნდება, სანამ მათ დამალულობას არ გამორთავთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ka: ეს აჯგუფებს ფაილებსა და საქაღალდეებს მათი პირველი ასოთი.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
ka: ეს თქვენს მიერ ამჟამად მონიშნულ ელემენტებს <filename>ნაგვის ყუთში</filename> გადაიტანს.<nl/>ნაგვის ყუთი დროებითი საცავია, საიდანაც შეგიძლიათ, ელემენტების წაშალოთ, თუ დისკზე ადგილი დაგჭირდათ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ka: ეს გახსნის ახალ <emphasis>ჩანართს</emphasis> იგივე მდებარეობითა და ველით.<nl/>ჩანართი ამ ფანჯარაში დამატებითი ხედია. ჩანართებს შორის შეგიძლიათ ელემენტები გადაათრიოთ და დაყაროთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ka: ეს გახსნის ახალ ფანჯარას, ზუსტად ამნაირს, იგივე მდებარეობითა და ხედით.<nl/>ფანჯრებს შორის შეგიძლიათ ელემენტები გადაათრიოთ და დაყაროთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ka: ეს გახსნის ფანჯარას, სადაც ყველა საქაღალდის ხედის თვისებების მორგება შეგიძლიათ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ka: ეს გახსნის ფანჯარას, რომელიც ამ აპლიკაციის ვერსიის, ლიცენზიის, გამოყენებული ბიბლიოთეკების და პროექტის ხელმძღვანელის შესახებ ინფორმაციას შეგატყობინებთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ka: ეს გახსნის ფანჯარას, სადაც შეგიძლიათ, ამ აპლიკაციის პარამეტრების უმრავლესობა შეცვალოთ. სხვადასხვა პარამეტრების ახსნისთვის <interface>დახმარება|Dolphin-ის სახელმძღვანელოს</interface> <emphasis>Dolphin-ის მორგების</emphasis> თავზე გადადით.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ka: გახსნის ფანჯარას, რომელიც <emphasis>KDE</emphasis>-ის შესახებ ინფორმაციას გაჩვენებთ. KDE-ის საზოგადოება ხალხია, რომელიც თავისუფალი პროგრამის უკან დგას. <nl/>თუ მოგწონთ ეს აპლიკაცია, მაგრამ არ იცით, რა არის KDE, ან გნებავთ, ნახოთ საყვარელი დრაკონი, შეიჭყიტეთ!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
ka: ეს ფანჯრის ბოლოში <emphasis>ფილტრის პანელს</emphasis> გახსნის.<nl/> იქ შეგეძლებათ, შეიყვანოთ ტექსტი, რომ ამჟამად ნაჩვენები ფაილები და საქაღალდეები გაფილტროთ. ხედში, მხლოდ, ისინი გამოჩნდება, რომლის სახელებიც შეყვანილ ტექსტს შეიცავენ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ka: ეს პარამეტრი ხედს სტილს აკონტროლებს. ამჟამად მხარდაჭერილია მნიშვნელობებია ხატულების (0), დეტალების (1) და სვეტის (2) ხედები.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
ka: ეს პარამეტრი ხედის ფუნქციებში გამოყენებულ ვერსიას აღწერს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ka: ეს პარამეტრი განსაზღვრავს, რომელი ატრიბუტით (ტექსტი, ზომა, თარიღი, ა.შ.) მოხდება დალაგება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
ka: ეს თქვენს მიმდინარე მონიშნულში ელემენტებს სახელს გადაარქმევს. <nl/>მრავალი ელემენტის ერთდროული სახელის შეცვლა იწვევს მათი სახელის ერთნაირობას და ისინი, მხოლოდ, რიცხვით განსხვავდებიან.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ka: ეს მიმდინარე მდებარეობაზე არსებულ ყველა ფაილსა და საქაღალდეს მონიშნავს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ka: ეს გადართავს პანელების <emphasis>დაბლოკვასა</emphasis> და <emphasis>განბლოკვას</emphasis> შორის.<nl/>განბლოკილი პანელები შეგიძლიათ ფანჯრის მეორე მხარეს გადაათრიოთ და შეუძლიათ, დახურვის ღილაკი ჰქონდეთ.<nl/> დაბლოკილი პანელები ინტერფეისში უფრო სუფთად ჩანს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ka: ეს გადართავს მდებარეობის ჩასწორების რეჟიში და მონიშნავს მას. ასე სხვა მდებარეობას უფრო ადვილად შეიყვანთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ka: ეს გადართავს, იქნება თუ არა <emphasis>მდებარეობის პანელი</emphasis> ჩასწორებადი, რომ შეგეძლოთ, პირდაპირ შეიყვანოთ მდებარეობა, სადაც გადასვლა გსურთ.<nl/>ჩასწორებაზე გადართვა ასევე შეგიძლიათ მდებარეობის მარჯვნივ დაწკაპუნებით და უკან გადმორთვა ჩასწორებული მდებარეობის დადასტურებით.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ka: ეს ფანჯრის მარცხენა მხარეს მდებარე <emphasis>საქაღალდეების</emphasis> პანელს გადართავს.<nl/><nl/>ის აჩვენებს საქაღალდეებს <emphasis>ფაილური სისტემიდან</emphasis> <emphasis>ხის ხედში</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ka: ეს გააუქმებს ბოლო ცვლილებას, რომელიც ფაილებში ან საქაღალდეებში შეიტანეთ. <nl/>ასეთი ცვლილებები შეიცავს ელემენტების <interface>შექმნას, სახელის გადარქმევას</interface> და <interface>გადატანას</interface> სხვა ადგილას, ან <filename>ნაგვის ყუთში</filename>. <nl/> ცვლილებები, რომლებიც შეუქცევადია, ჯერ დადასტურებას მოგთხოვთ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ka: როცა ეს ჩართულია, ხატულები ფაილის ან საქაღალდის რეალურ შემცველობას გამოხატავს.<nl/>მაგალითად, გამოსახულების ხატულა გამოსახულებისვე დაპატარავებული ვერსია იქნება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ka: როცა ეს პარამეტრი ჩართულია, დამალული ფაილები, მაგ: რომლებიც '.'-ით წყება, გამოჩნდება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ka: როცა ეს პარამეტრი ჩართულია, ფაილის შემცველობის მინიატურა ხატულად გამოჩნდება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ka: როცა ეს პარამეტრი ჩართულია, მოხდება დალაგებული ელემენტების კატეგორიებად დაჯგუფება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ka: ამით შეგიძლიათ შეცვალოთ ენა, რომელსაც აპლკაცია იყენებს. <nl/>შეგიძლიათ, ასევე დააყენოთ მეორადი ენები, რომლებიც გამოყენებული იქნება, თუ ტექსტი თქვენს მიერ მითითებულ ენაზე ხელმისაწვდომი არაა.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
ka: <para>ეს გადართავს კომპაქტური ხედის რეჟიმზე, რომელიც ფაილებსა და საქაღალდეებს სვეტებში, სიის სახით გაჩვენებთ, ხატულის გვერდზე სახელების მითითებით.</para><para>ეს დაგეხმარებათ, ბევრი ელემენტის მქონე საქაღალდეები მართოთ.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ka: ეს მონიშნულ ელემენტებს <emphasis>აქტიური</emphasis> ხედიდან არააქტიურ გაყოფილ ხედში დააკოპირებს. (მხოლოდ, ხელმისაწვდომია, გაყოფილი ხედის რეჟიმში.)

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
ka: <para>ეს გადართავს სიის რეჟიმში, რომელიც ფაილისა და საქაღალდეების დეტალებზეა დაფოკუსებული.</para><para>დააწკაპუნეთ დეტალზე სვეტის თავსართში, რომ სია მისით დაალაგოთ. დააწკაპუნეთ კიდევ ერთხელ, რომ პირიქით. იმისათვის, რომ აარჩიოთ, რომელი დეტალები გნებავთ, იხილოთ, თავსართზე მარჯვენა ღილაკით დააწკაპუნეთ.</para><para> საქაღალდის შემცველობა მიმდინარე მდებარეობიდან გასვლის გარეშეც შეგიძლიათ, ნახოთ, მის მარცხნივ დაწკაპუნებით. ამ გზით იგივე სიაში ბევრი საქაღალდის შემცველობის ხილვა შეგიძლიათ.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ka: <para>ეს გადართავს ხედის რეჟიმს, რომელიც საქაღალდეებისა და ფაილების ხატულებზეა დაფოკუსებული. ეს რეჟიმი აადვილებს ფაილების საქაღალდეებისგან განსხვავებას და დაადგენს <emphasis>ფაილის ტიპებს</emphasis>.</para><para>ეს რეჟიმი მაშინ გამოგადგებათ, როცა სურათების <interface>მინიატურების</interface> რეჟიმი გაქვთ ჩართული.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ka: ეს მონიშნულ ელემენტებს <emphasis>აქტიური</emphasis> ხედიდან არააქტიურ გაყოფილ ხედში გადაიტანს. (მხოლოდ, ხელმისაწვდომია გაყოფილი ხედის რეჟიმში.)

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
ka: <para>ეს <emphasis>სტატუსის პანელია</emphasis>ის ნაგულისხმევად სამ ელემენტს შეიცავს (მარცხნიდან მარჯვნივ):<list><item><emphasis>ტექსტის ველი</emphasis> რომელიც მონიშნული ელემენტების ზომას აჩვენებს. თუ მონიშნულია ერთი ელემენტი, ასევე ნაჩვენებია მისი სახელი და ტიპი.</item><item><emphasis>გადიდების ჩოჩია</emphasis>, რომელიც საშუალებას გაძლევთ, ხედში ხატულების ზომები გაასწოროთ.</item><item><emphasis>ადგილის ინფორმაცია</emphasis> მიმდინარე საცავის მოწყობილობის შესახებ.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
ka: ეს გადადის ყველა შესაძლო ხედის რეჟიმებს შორის.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ka: ეს თქვენს მონიშნულ ელემენტებს <emphasis>ბუფერში</emphasis> დააკოპირებს.<nl/>გამოიყენეთ ფუნქცია <emphasis>ჩასმა</emphasis> რათა ელემენტები ახალ მდებარეობაზე დააკოპიროთ.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ka: ეს პირველი მონიშნული ელემენტის ბილიკს ბუფერში დააკოპირებს.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ka: ეს თქვენს მონიშნულ ელემენტებს <emphasis>ბუფერში</emphasis> დააკოპირებს.<nl/>გამოიყენეთ ფუნქცია <emphasis>ჩასმა</emphasis> რათა ელემენტები ახალ მდებარეობაზე დააკოპიროთ. ელემენტები წაიშლება თავდაპირველი მდებარეობიდან.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
ka: <para>ეს დაგეხმარებათ, იპოვოთ ფაილები და საქაღალდეები <emphasis>ძებნის პანელის</emphasis> გახსნით. იქ შეგიძლიათ, შეიყვანოთ საძებნი სტრიქონი და მიუთითოთ პარამეტრები იმ ობიექტების საპოვნად, რომელსაც ეძებთ.</para><para>გამოიყენეთ ეს დახმარება კიდევ ერთხელ ძებნის პანელზე, ასე რომ შეგეძლებათ შეხედოთ, სანამ პარამეტრებს აგიხსნით.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
ka: <para>ეს ფაილებისა და საქაღალდეების მოძებნაში დაგეხმარებათ. შეიყვანეთ <emphasis>საძებნი ფრაზა</emphasis> და მიუთითეთ ძებნის პარამეტრები ქვედა ღილაკებით:<list><item>ფაილის სახელი/შემცველობა: შეიცავს თუ არა ელემენტი, რომელსაც ეძებთ, სახელში ან შიგნით, საძიებო ფრაზას?<nl/>სურათების, აუდიოფაილების და ვიდეოფაილების შემცველობაში ძებნა არ მოხდება.</item><item>აქედან/ყველგან: გნებავთ, მოძებნოთ ამ საქაღალდეში და მის ყველა ქვესაქაღალდეში, თუ ყველგან?</item><item>მეტი პარამეტრები: დააწკაპუნეთ, რათა მოძებნოთ მედიის ტიპით, წვდომის დროით ან რეიტინგით.</item><item>მეტი ძებნის ხელსაწყო: დააყენეთ ძებნის სხვა პირობები.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ka: წინა საქაღალდეზე დაბრუნება.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ka: გააუქმებს<interface>უკან გადასვლის</interface> ქმედებას.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ka: <para>ეს ამ აპლიკაციის სახელმძღვანელოს გახსნის. ის მოგაწოდებთ ინფორმაციას <emphasis>Dolphin</emphasis>-ის ყველა ნაწილის შესახებ.</para><para>თუ გნებავთ კიდევ უფრო მეტი შესავალი <emphasis>Dolphin</emphasis>-ის სხვადასხვა ფუნქციების შესახებ, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>აქ დააწკაპუნეთ</link>. ის KDE-ის მომხმარებლების ვიკის საკუთარ გვერდს გაგიხსნით.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
ka: ეს მონიშნავს ყველა ობიექტს, რომელიც ამჟამად მონიშნული <emphasis>არაა</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ka: <para>ეს ქვემოთ ნაჩვენები ფაილებისა და საქაღალდეების მდებარეობა აღწერს.</para><para>ახლა გახსნილი საქაღალდის სახელი, შეგიძლიათ, ყველაზე მარჯვნივ წაიკითხოთ. მარცხენა მხარეს საქაღალდის სახელია, რომელიც მას შეიცავს. ამ მთელ ხაზს მიმდინარე მდებარეობის <emphasis>ბილიკი</emphasis> ეწოდება, რადგან ამ საქაღალდეების მიყოლა ზუსტად აქ მოგიყვანთ.</para><para>ეს ინტერაქტიური ბილიკი უფრო მძლავრია, ვიდრე ვინმეს შეუძლია, წარმოიდგინოს. მდებარეობის პანელის ძირითადი და დამატებით ფუნქციების სანახავად, <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>აქ დააწკაპუნეთ</link>. ეს სახელმძღვანელოს გამოყოფილ გვერდს გაგიხსნით.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ka: <para>აქ შეგიძლიათ, დაინახოთ <emphasis>საქაღალდეები</emphasis> და <emphasis>ფაილები</emphasis>, რომლების მდებარეობაც ზემო <interface>მდებარეობის პანელზეა</interface> ასახული. ეს ადგილი ამ აპლიკაციის ცენტრალური ნაწილია, სადაც შეგიძლიათ იპოვოთ ფაილები, რომლებიც გნებავთ, გამოიყენოთ.</para><para>ამ აპლიკაციის წარდგენისთვის და ზოგადი ფუნქციონალის გასაცნობად <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>აქ დააწკაპუნეთ.</link>. ეს გახსნის შესავლის სტატიას <emphasis>KDE-ის მომხმარებლების ვიკიდან</emphasis>.</para><para>ამ <emphasis>ხედის</emphasis>ყველა ფუნქციის მოკლე აღწერისთვის <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>აქ დააწკაპუნეთ</link>. ეს <emphasis>სახელმძღვანელოს</emphasis> გვერდს გაგიხსნით.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ka: ეს თქვენს <emphasis>ბუფერში</emphasis> არსებულ ელემენტებს ამჟამად გახსნის საქაღლდეში დააკოპირებს.<nl/>თუ ელემენტები ბუფერში <emphasis>ამოჭრის</emphasis> ქმედებით მოხვდნენ, ისინი წაიშლებიან საწყისი მდებარეობიდან.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ka: ეს ახალ ფანჯარაში ამჟამად მონიშნული ელემენტების თვისებების სიას გაჩვენებთ.<nl/>თუ მონიშნული არაფერია, ფანჯარა მიმდინარე საქაღალდის შესახებ იქნება<nl/>შეგიძლიათ, ასევე მოირგოთ დამატებითი ფუნქციები, მაგალითად, ჩაწერა/წაკითხვის წვდომების მართვა.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ka: ეს ხურავს ამ ფანჯარას.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
ka: <para>ეს განაახლებს საქაღალდის ხედს.</para><para>თუ საქაღალდის შემცველობა შეიცვალა, მისი განახლება თავიდან ჩატვირთავს მის შემცველობას და სხვაობას დაინახავთ.</para><para>თუ ხედი გაყოფილია, ეს, მხოლოდ, იმ ხედს განაახლებს, რომელიც ამჟამად აქტიურია.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
ka: <para>ეს წარმოადგენს მეორე ხედს, მიმდინარეს გვრდით ისე, რომ ორ საქაღალდეს ერთდროულად დაინახავთ და ელემენტებს მათ შორის ადვილად გადაიტანთ.</para><para>ხედი, რომელიც "ფოკუსში" არაა, ბუნდოვანი იქნება. </para>დააწკაპუნეთ ამ ღილაკზე კიდევ ერთხელ, რომ ხედებიდან ერთ-ერთი დახუროთ.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ka: ეს დახურულ ჩანართში დაგაბრუნებთ.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ka: <para>ეს ღილაკია, რომელიც იმ დახმარებას იძახებს, რომელსაც ახლა ხედავთ! დააწკაპუნეთ მასზე, შემდეგ კი ნებისმიერ კომპონენტზე, რომ იკითხოთ, "რა არის ეს?" მის შესახებ. თაგუნას კურსორი გარეგნობას შეიცვლის, თუ ამ ადგილისთვის დახმარება ხელმისაწვდომი არაა.</para><para>არსებობს კიდევ ორი დახმარების მიღების მეთოდი. The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin-ის სახელმძღვანელო</link> და <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE მომხმარებლების ვიკი</link>.</para><para> "რა არის ეს?"-ის დახმარება ყველა ფანჯარას არ აქვს, ასე რომ, მთლად ნუ მიეჩვევით.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ka: ეს ხატულის ზომას გაზრდის.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ka: ეს ხატულის ზომას შეამცირებს.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ka: ეს ხატულის ზომას ნაგულისხმებ ზომაზე დააბრუნებს.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ka: 1 ან მეტი

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ka: 2 ან მეტი

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ka: 3 ან მეტი

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ka: 4 ან მეტი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ka: ნებისმიერი თარიღი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ka: ნებისმიერი რეიტინგი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ka: ნებისმიერი ტიპი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ka: აუდიო ფაილები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
ka: დაპატარავება

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ka: ხელით შეყვანილი ბრძანება

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ka: დოკუმენტები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ka: საქაღალდეები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ka: ყველაზე მაღალი რეიტინგი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ka: გამოსახულებები

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
ka: არაფერი

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ka: ამ თვეში

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ka: ამ კვირაში

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ka: წელს

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ka: დღეს

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ka: ვიდეო

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ka: გუშინ

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ka: ხელით მითითებული ფონტი

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ka: სისტემური ფონტი

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ka: უზარმაზარი

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ka: შეუზღუდავი

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ka: შეუზღუდავი

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ka: Დაღმავალი

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ka: დამალული ადგილების ჩვენება

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ka[0]: %1 ჩანაწერი
ka[1]: %1 ელემენტი

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ka: გაშვება,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ka: აკრძალულია

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ka: წაკითხვა,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ka: ჩაწერა,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ka[0]: მონიშნულია %1 ჩანაწერი
ka[1]: მონიშნულია %1 ჩანაწერი

[ctx: @label]
en: Accessed
ka: ბოლო წვდომა

[ctx: @label]
en: Additional Information
ka: დამატებითი ინფორმაცია

[ctx: @label]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @label]
en: Artist
ka: შემსრულებელი

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ka: თანაფარდობა

[ctx: @label]
en: Audio
ka: აუდიო

[ctx: @label]
en: Author
ka: ავტორი

[ctx: @label]
en: Bitrate
ka: სიჩქარე

[ctx: @label]
en: Comment
ka: შენიშვნა

[ctx: @label]
en: Created
ka: შექმნილია

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ka: გადაღების თარიღი

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ka: წაშლის დრო

[ctx: @label]
en: Document
ka: დოკუმენტი

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ka: გადმოწერის წყარო

[ctx: @label]
en: Duration
ka: ხანგრძლოვობა

[ctx: @label]
en: File Extension
ka: ფაილის გაფართოება

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ka: კადრების სიხშირე

[ctx: @label]
en: Genre
ka: ჟანრი

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
ka: დაჯგუფებული დალაგება

[ctx: @label]
en: Header column widths
ka: თავსართის სვეტის სიგანეები

[ctx: @label]
en: Height
ka: სიმაღლე

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
ka: დამალული ფაილების ჩვენება

[ctx: @label]
en: Image
ka: გამოსახულება

[ctx: @label]
en: Line Count
ka: ხაზის რაოდენობა

[ctx: @label]
en: Link Destination
ka: ბმულის სამიზნე

[ctx: @label]
en: Modified
ka: შეიცვალა

[ctx: @label]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
ka: ფაილების დალაგების მიმდევრობა

[ctx: @label]
en: Orientation
ka: ორიენტაცია

[ctx: @label]
en: Other
ka: სხვა

[ctx: @label]
en: Owner
ka: მფლობელი

[ctx: @label]
en: Page Count
ka: გვერდის რაოდენობა

[ctx: @label]
en: Path
ka: ბილიკი

[ctx: @label]
en: Permissions
ka: წვდომები

[ctx: @label]
en: Previews shown
ka: გადახედვები ნაჩვენებია

[ctx: @label]
en: Properties last changed
ka: ბოლოს შეცვლილი თვისებები

[ctx: @label]
en: Publisher
ka: გამომცემელი

[ctx: @label]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @label]
en: Release Year
ka: გამოშვების წელი

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
ka: ფაილებისა და საქაღალდეების დალაგებისას საქაღალდეების ჩვენება

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
ka: დამალული ფაილებისა და საქაღალდეების ბოლოს ჩვენება

[ctx: @label]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @label]
en: Sort files by
ka: ფაილების დალაგების წესი

[ctx: @label]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @label]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label]
en: Track
ka: ტრეკი

[ctx: @label]
en: Type
ka: ტიპით

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
ka: გამოიყენეთ {path} მიმდინარე საქაღალდის ბილიკის მისაღებად. მაგ: dolphin {path}

[ctx: @label]
en: User Group
ka: მომხმარებლების ჯგუფი

[ctx: @label]
en: Version
ka: ვერსია

[ctx: @label]
en: Video
ka: ვიდეო

[ctx: @label]
en: View Mode
ka: ხედვის რეჟიმი

[ctx: @label]
en: Visible roles
ka: ხილული როლები

[ctx: @label]
en: Width
ka: სიგანე

[ctx: @label]
en: Word Count
ka: სიტყვების რაოდენობა

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ka: ზომები

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ka: აირჩიეთ საჩვენებელი მონაცემები:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ka: საქაღალდეები:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ka: ინფორმაციის პანელი:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ka: საქაღალდეების გახსნა:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ka: ფანჯარა:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ka: ხატულის ნაგულისხმები ზომა:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ka: ჭდის ფონტი:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ka: ხაზის სიგანე:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ka: მაქსიმალური ხაზები:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ka: მაქსიმალური სიგანე:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ka: ხატულის მინიატურის ზომა:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ka: დახარისხება:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ka: ხედვის რეჟიმი:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
ka: მინიატურების ჩვენება ზომისთვის

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ka: ძებნა…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ka: აირჩიეთ, რომელი სერვისები უნდა გამოჩნდეს კონტექსტურ მენუში:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ka: გაშვებისას ჩვენება:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ka: 'დაკოპირებისა' და 'გადატანის' ბრძანებები

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ka: მედია ფაილების ავტომატური დაკვრა

[ctx: @option:check]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @option:check]
en: Disabled
ka: გამორთულია

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
ka: აღარ გამაფრთხილო ამ რისკების შესახებ

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ka: გაფართოებადი

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ka: არქივების, როგორც საქაღალდის გახსნა

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ka: ჯერ საქაღალდეების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ka: დამალული ფაილების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ka: ჯერ დამალული ფაილების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ka: ჯგუფებში ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ka: ელემენტის ინფორმაციის ჩვენება კურსორის გადატარებისას

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ka: ელემენტის ჩვენება კურსორის გადატარებისას

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ka: გადახედვის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ka: მინიატურების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ka: საქაღალდის მინიატურების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ka: მონიშვნის მაჩვენებლის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ka: გადიდების ცოციის ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
ka: გამოიყენეთ მო&კლე თარიღი. მაგ: '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
ka: გამოიყენეთ გრძე&ლი თარიღი. მაგ: '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ka: ხედის ნაგულისხმებ პარამეტრებად გამოყენება

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ka: ერთზე მეტი ჩანართის მქონე ფანჯრის დახურვისას

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ka: ერთზე მეტ საქაღალდის ერთდროული გახსნა

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ka: ბევრი ტერმინალის ერთდროული გახსნა

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
ka: ადმინისტრატორზე გადართვა

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ka: ტერმინალის პანელში გაშვებული პროგრამის მქონე ფანჯრების დახურვისას

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ka: ფაილების და საქაღალდეების წაშლა

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ka: სანაგვე ყუთის დაცარიელება

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ka: ფაილების გადაადგილება ნაგვის ურნაში

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ka: ერთი Dolphin-ის ფანჯრის დატოვება. ახალი ფანჯრები ჩანართებში გაიხსნება

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ka: დაყოფილი ხედვის რეჟიმში დაწყება

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ka: მდებარეობის ზოლის ჩასწორებადობა

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ka: სათაურის ზოლში სრული ბილიკის ჩვენება

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ka: მდებარეობის ზოლში სრული ბილიკის ჩვენება

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ka: ფილტრის ზოლის ჩვენება

[ctx: @option:radio]
en: Full width
ka: სრული სიგანე

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ka: თითოეული საქაღალდისთვის ცალ-ცალკე სტილის დამახსოვრება

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ka: საწყისი მდებარეობის ჩვენება გაშვებისას

[ctx: @option:radio]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ka: საერთო ჩვენების სტილის გამოყენება ყველა საქაღალდისთვის

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ka: ყველა საქაღალდე

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ka: მიმდინარე საქაღალდე

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ka: მიმდინარე საქაღალდე და ქვესაქაღალდეები

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ka: საქაღალდეების, ჩანართებისა და ფანჯრების მდგომარეობა ბოლო გახსნის შემდეგ

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ka: მწკრივში ნებისმიერ ადგილას დაწკაპუნებით

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ka: ხატულაზე ან სახელზე დაწკაპუნებით

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ka: <para>დაყენეთ დამატებითი პროგრამები დისკის გამოყენების სტატისტიკის სანახავად<nl/> და იპოვეთ დიდი ფაილები და საქაღალდეები.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
ka: ფაილების მმართველი

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ka: გაათავისუფლეთ ადგილი დისკზე

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ka: შედეგების გამოთხოვნა '%1'-დან

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ka: დამატებითი ინფორმაცია

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ka: გადატარება:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ka: Dolphin-ში კითხვა, როცა:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ka: ყველა KDE-ის აპლიკაციაში კითხვა, როცა:

[ctx: @title:group]
en: Background:
ka: ფონი:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ka: დათვალიერება:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ka: კონტექსტური მენიუ

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ka: თარიღის სტილი:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ka: ჩვენების სტილი:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ka: საქაღალდის ზომა:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ka: ლოკალური საცავი:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ka: სხვადასხვა:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
ka: ფაილები და საქაღალდეების გახსნა:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ka: ახალი ჩანართების გახსნა:

[ctx: @title:group]
en: Others
ka: სხვები

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ka: წვდომების სტილი:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ka: დაშორებული საცავი:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ka: მინიატურების ჩვენება ხედში რისთვის:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ka: დახარისხების რეჟიმი:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ka: ხედის გაყოფა:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
ka: სტატუსის ზოლი:

[ctx: @title:group]
en: Trash
ka: ნაგავი

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ka: მომხარებლის უკუკავშირი

[ctx: @title:group]
en: View
ka: ხედი

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ka: გამშვები ფაილის გახსნისას:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ka: ამ თვის დასაწყისში

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ka: 1 კვირის წინ

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ka: სამი კვირის წინ

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ka: დღეს

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ka: ორი კვირის წინ

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ka: გუშინ

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ka: 'ამ თვის დასაწყისში' თთთთ, წწწწ

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ka: '1 კვირის წინ' (თთთთ, წწწწ)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ka: '3 კვირის წინ' (თთთთ, წწწ)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ka: '2 კვირის წინ' (თთთთ, წწწ)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ka: 'გუშინ' (თთთთ, წწწწ)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd]
en: dddd
ka: დდდდ

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
ka: დდდდ (თთთთ, წწწწ)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ka: მომხმარებელი: %1 | ჯგუფი: %2 | სხვები: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ka: ინტერფეისი

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ka: დიდი

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ka: საქაღალდეები

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
ka: თთთთ, წწწწ

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ka: &სანიშნეები

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ka: Dolphin -ის ხელსაწყოების პანელი

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
ka: მდებარეობის ზოლი

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ka: მონიშნული

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ka: ახლის შექმნა

[ctx: @title:tab]
en: Compact
ka: დაპატარავება

[ctx: @title:tab]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ka: ქცევა

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ka: დადასტურებები

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ka: საქაღალდეები && ჩანართები

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ka: საერთო

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ka: პანელები

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ka: გადახედვები

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ka: სტატუსის && მდებარეობის ზოლები

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ka: შემცველობის ჩვენება

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ka: ხედის თვისებების გადატარება

[ctx: @title:window]
en: Configure
ka: მორგება

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ka: დასტური

[ctx: @title:window]
en: Folders
ka: საქაღალდეები

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ka: როგორ ხდება ადმინისტრირება

[ctx: @title:window]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @title:window]
en: Places
ka: ადგილები

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
ka: ადმინისტრატორის პრივილეგიების რისკები

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ka: ჩვენების სტილის ნახვა

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
ka: ტერმინალი

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
ka: ჩანართის სახელის გადარქმევა

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ka: ჩატვირთვის შეჩერება

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ka: მონაცემების ფორმატი პარამეტრებში შეგიძლიათ, აირჩიოთ.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
ka: წვდომის ფორმატი შეგიძლიათ მორგების ფანჯარაში შეცვალოთ. შესაძლო ვარიანტებია სიმბოლური, რიცხვითი (რვაობითი) ან კომბინირებული ფორმატები

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ka: დასატრიგერებელი ქმედება ხედის ფონზე ორმაგი წკაპისას

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ka: შეიყვანეთ თქვენი ბრძანება, რომელიც ხედის ფონზე ორმაგი წკაპისას გაეშვება

en: Actions for %1
ka: ქმედებები %1-სთვის

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ka: ფაილის სახელის დასაწყისში წერტილის დასმა მას ხედიდან დამალავს.
    მაინც გნებავთ გადაარქვათ მას სახელი?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ka: საქაღალდის სახელის დასაწყისში წერტილის დასმა მას ხედიდან დამალავს.
    მაინც გნებავთ გადაარქვათ მას სახელი?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ka: ასევე დაიმალება application/x-trash MIMEtype-ის მქონე ფაილები

en: Always ask
ka: ყოველთვის კითხვა

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ka[0]: მართლა გნებავთ 1 ელემენტის გახსნა?
ka[1]: მართლა გნებავთ %1 ელემენტის გახსნა?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ka[0]: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახსნათ 1 ტერმინალის ფანჯარა?
ka[1]: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახსნათ %1 ტერმინალის ფანჯარა?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ka: დადასტურების კითხვა, როცა დააპირებთ დახუროთ ფანჯარა პროგრამით, რომელიც ტერმინალის პანელშია გაშვებული.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ka: კითხვა ერთზე მეტი ჩანართის მქონე ფანჯრის დახურვის მცდელობისას.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ka: დადასტურების კითხვა ბევრი საქაღალდის ერთდროული გახნისას.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ka: დადასტურების კითხვა ბევრი ტერმინალის ერთდროული გახნისას.

en: Auto-Play media files
ka: მედია ფაილების ავტომატური დაკვრა

en: Automatic scrolling
ka: ავტომატური გადახვევა

en: Browse through archives
ka: არქივებში ძებნა

en: C&lose Current Tab
ka: მიმდინარე ჩანართის &ახურვა

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ka: აირჩიეთ ბუნებრივი, რეგისტრზე-დამოკიდებული ან რეგისტრზე-დამოუკიდებელი მიმდევრობა ელემენტების დასალაგებლად

en: Choose what to see on each file or folder:
ka: აირჩიეთ, რა გნებავთ დაინახოთ თითოეულ ფაილზე ან საქაღალდეზე:

en: Close the view in focus when turning off split view
ka: დაყოფის ხედის გათიშვისას ფოკუსის მქონე ხედის დახურვა

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ka: მიმდინარე მდებარეობა შეიცვალა, <filename>%1</filename> ხელმისაწვდომი აღარაა.

en: Custom Action
ka: მორგებული ქმედება

en: Date display format
ka: თარიღის ჩვენების ფორმატი

en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ka: აყენებს ფაილის ხატულების ზომას.

en: Disk Usage Statistics - all devices
ka: დისკის გამოყენების სტატისტიკა - ყველა მოწყობილობა

en: Disk Usage Statistics - current device
ka: დისკის გამოყენების სტატისტიკა - მიმდინარე მოწყობილობა

en: Disk Usage Statistics - current folder
ka: დისკის გამოყენების სტატისტიკა - მიმდინარე საქაღალდე

en: Do not ask again
ka: აღარ მკითხო

en: Do not show any directory size
ka: საქაღალდის ზომა ნაჩვენები არ იქნება

en: Empties Trash to create free space
ka: ნაგვის გასუფთავება მეტი ადგილის მისაღებად

en: Empty Recently Closed Tabs
ka: ახლახანს დახურული ჩანართების გასუფთავება

en: Enabled plugins
ka: ჩართული ფლაგინები

en: Enlarge Small Previews
ka: პატარა მინიატურების გადიდება

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ka: შეიყვანეთ სერვერის URL (მაგ: smb://[ip address])

en: Expandable folders
ka: გაშლადი საქაღალდეები

en: Filter…
ka: ფილტრი…

en: Folder is empty
ka: საქაღალდე ცარიელია

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ka: შეიცვალა თუა რა გაშვების პარამეტრები (შიდა პარამეტრი. არ ჩანს ინტერფეისში)

en: Hidden files shown
ka: დამალული ფაილების ჩვენება

en: Hide this File?
ka: დავმალო ეს ფაილი?

en: Hide this Folder?
ka: დავმალო ეს საქაღალდე?

en: Highlight entire row
ka: მთელი მწკრივის გამოკვეთა

en: Home URL
ka: საწყისი URL

en: How we display the size of directories
ka: როგორ ვაჩვენებთ საქაღალდის ზომებს

en: Icon size
ka: ხატულების ზომა

en: Install Konsole
ka: დააააყენეთ Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
ka: Dolphin-ის კონფიგურაციის შიდა ვერსია. ძირითადად გამოიყენება დასადგენად, განახლდა თუ არა Dolphin-ის ვერსია. თუ კი, მოხდება კონფიგურაციის მიგრაცია/წაშლა/შეცვლა... ა.შ

en: Left side padding
ka: მარცხენა მხრის შევსება

en: Limit folders panel to home directory if inside home
ka: საქაღალდეების პანელის შეზღუდვა საწყის საქაღალდეზე, თუ ამ საქაღალდეში იმყოფებით

en: Loading canceled
ka: ჩატვირთვა გაუქმდა

en: Loading…
ka: იტვირთება…

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Location bar:
ka: მდებარეობის ზოლი:

en: Lock the layout of the panels
ka: პანელების განლაგების დაბლოკვა

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ka: ტექსტის სიგანის ინდექსის მაქსიმუმი (0 ნიშნავს შეუზღუდავს)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ka: მაქსიმალური ტექსტის ხაზები (0 ნიშნავს უსაზღვროს)

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
ka:  მიბ

en: New tab name:
ka: ახალი ჩანართის სახელი:

en: New tab will be open after last one
ka: ახალი ჩანართის ბოლო ჩანართის შემდეგ გაიხსნება

en: New windows:
ka: ახალი ფანჯრები:

en: No Apple devices found
ka: Apple -ის მოწყობილობები ვერ ვიპოვე

en: No Bluetooth devices found
ka: ბლუთუზის მოწყობილობები ვერ ვიპოვე

en: No MTP-compatible devices found
ka: MTP-სთან თავსებადი მოწყობილობები ვერ ვიპოვე

en: No files tagged with "%1"
ka: ფაილები ჭდით "%1" აღმოჩენილი არაა

en: No items matching the filter
ka: ფილტრს ელემენტები არ ემთხვევა

en: No items matching the search
ka: ძებნას ელემენტები არ ემთხვევა

en: No recently used items
ka: ახლახანს გამოყენებული ფაილებსი გარეშე

en: No relevant network resources found
ka: შესაბამისი ქსელური რესურსები ვერ ვიპოვე

en: No shared folders found
ka: გაზიარებული ფაილები ვერ ვიპოვე

en: No tags
ka: ჭდეების გარეშე

en: Open %1
ka: %1-ის გახსნა

en: Open in application
ka: აპლიკაციაში გახსნა

en: Permissions style format
ka: წვდომის სტილის ფორმატი

en: Place two views side by side
ka: ორი ხედის გვერდიგვერდ ჩვენება

en: Position of columns
ka: სვეტების მდებარეობა

en: Preview size
ka: მინიატურის ზომა

en: Previews shown
ka: გადახედვები ნაჩვენებია

en: Recently Closed Tabs
ka: ახლახანს დახურული ჩანართები

en: Recursive directory size limit
ka: რეკურსიული საქაღალდის ზომის ლიმიტი

en: Reload
ka: თავიდან ჩატვირთვა

en: Remember open folders and tabs
ka: ღია საქაღალდეებისა და ჩანართების დამახსოვრება

en: Rename single items inline
ka: ერთი ელემენტის სახელის ხაზშივე გადარქმევა

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ka: ერთზე მეტი ელემენტის სახელის გადარქმევა, ყოველთვის, დიალოგური ფანჯრით ხდება.

en: Right side padding
ka: მარჯვენა მხრის შევსება

en: Run script
ka: სკრიპტის გაშვება

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ka: Dolphin-ის root მომხმარებლით გაშვება შეიძლება საშიში იყოს. ფრთხილად.

en: Search
ka: ძებნა

en: Search for %1
ka: %1-ის მოძებნა

en: Search for %1 in %2
ka: "%1"-ის "%2"-ში მოძებნა

en: Search…
ka: ძებნა…

en: Select Action
ka: აირჩიეთ ქმედება

en: Select Remote Charset
ka: აირჩიეთ დაშორებული კოდირება

en: Select all items matching this pattern:
ka: ყველა ელემენტის, რომლებიც ამ შაბლონს ემთხვევა, მონიშვნა:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ka: უნდა გაიხსნას თუ არა გარედან გამოძახებული საქაღალდე Dolphin-ის არსებული გაშვებული ასლის ახალ ჩანართში

en: Should the URL be editable for the user
ka: უნდა იყოს თუ არა ბმული ჩასწორებადი მომხმარებლის მიერ

en: Should the filter bar be shown
ka: ნაჩვენები იქნება ფილტრის პანელი, თუ არა

en: Should the full path be shown in the title bar
ka: უნდა ყოს თუ არა სრული ბილიკი ნაჩვენები სათაურის ზოლში

en: Should the full path be shown inside the location bar
ka: უნდა იყოს თუ არა მდებარეობის ზოლში ნაჩვენები სრული ბილიკი

en: Should the view properties be used for all folders
ka: უნდა იყოს ხედის თვისებები გამოყენებული ყველა საქაღალდისთვის, თუ არა

en: Show &Terminal Panel
ka: &ტერმინალის პანელის ჩვენება

en: Show 'Add to Places' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'ადგილებში დამატების' ჩვენება.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'მდებარეობის კოპირების' ჩვენება.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ka: კონტექსტურ მენიუში 'კოპირებისა' და 'გადატანის' ჩვენება

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'სხვა გაყოფილ ხედზე გადატანის ' ჩვენება.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'აქ დუბლირების' ჩვენება.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'სხვა გაყოფილ ხედზე გადატანის' ჩვენება.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'გაყოფილ ხედში გახსნის' ჩვენება.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'ტერმინალის გახსნის' ჩვენება.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'ახალ ჩანართში გახსნა' და 'ახალ ჩანართებში გახსნა'-ის ჩვენება.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'ახალ ფანჯარაში გახსნის' ჩვენება.

en: Show 'Sort By' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'დალაგების' ჩვენება.

en: Show 'View Mode' in context menu.
ka: კონტექსტურ მენიუში 'ხედის რეჟიმის' ჩვენება.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
ka: როცა ამოჭრა ან კოპირება არჩევის რეჟიმის ქვედა პანელით მოხდება, მისი ადვილად ჩასმის პანელის გამოჩენა.

en: Show item information on hover
ka: ელემენტის ინფორმაციის ჩვენება კურსორის გადატარებისას

en: Show item on hover
ka: ელემენტის ჩვენება კურსორის გადატარებისას

en: Show selection toggle
ka: მონიშვნის გადართვის ჩვენება

en: Show the content count
ka: შემცველობის რაოდენობის ჩვენება

en: Show the content size
ka: შემცველობის ზომის ჩვენება

en: Show zoom slider in the statusbar
ka: გადიდების ცოციის ჩვენება სტატუსის ზოლში

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ka: ადგილების პანელის ხატულების ზომა (-1 ნიშნავს "ავტომატურს")

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ka: ჯერ უმდაბლესი

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ka: ჯერ ძველები

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ka: ჯერ პატარები

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ka: Დაღმავალი

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ka: ჯერ უმაღლესი

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ka: ჯერ დიდები

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ka: ჯერ ახლები

en: Statusbar
ka: სტატუსის ზოლი

en: Stop
ka: შეჩერება

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ka: ტერმინალის ჩვენება შეუძლებელია, რადგან Konsole დაყენებული არაა. დააყენეთ ის და გახსენით პანელი თავიდან.

en: Text completion mode of the URL Navigator
ka: ბმულის ნავიგატორის ტექსტის დასრულების რეჟიმი

en: Text width index
ka: ტექსტის სიგანის ინდექსი

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ka[0]: 1 ჩანაწერი
ka[1]: %1 ჩანაწერი

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ka[0]: ერთი ფაილი
ka[1]: %1 ფაილი

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ka: "%1", "%2", "%3", "%4" და "%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ka[0]: ერთი საქაღალდე
ka[1]: %1 საქაღალდე

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ka: "%1", "%2", "%3" და "%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ka[0]: 1 მონიშნული ჩანაწერი
ka[1]: %1 მონიშნული ჩანაწერი

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ka[0]: 1 მონიშნული ფაილი
ka[1]: %1 მონიშნული ფაილი

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ka[0]: 1 მონიშნული საქაღალდე
ka[1]: %1 მონიშნული საქაღალდე

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ka: "%1", "%2" და "%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ka: "%1" და "%2"

en: The Trash was emptied.
ka: ნაგვის ყუთი დაცარიელდა.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ka: ტერმინალის პანელში ჯერ კიდევ გაშვებულია პროგრამა '%1'. დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ?

en: Timestamp since when the view properties are valid
ka: დროის შტამპი, რამდენი დრო გავიდა, რაც ხედის თვისებები სწორია

en: Trash Emptied
ka: ნაგვის ყუთი დაცარიელდა

en: Trash is empty
ka: ურნა ცარიელია

en: Unselect all items matching this pattern:
ka: ყველა ელემენტზე, რომლებიც ამ შაბლონს ემთხვევა, მონიშვნის მოხსნა:

en: Use auto-expanding folders for all view types
ka: ავტოგაშლადი საქაღალდეების გამოყენება ყველა ხედის ტიპისთვის

en: Use system font
ka: სისტემური ფონტის გამოყენება

en: Use tab for switching between right and left view
ka: მარჯვენა და მარცხენა ხედებს შორის გადასართავად tab ღილაკის გამოყენება

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ka: გადიდება:

en: View options:
ka: ხედის მორგება:

en: Warning
ka: ყურადღება

en: What
ka: რა

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
ka: როცა გამორთულია, დაიხურება მეორე ხედი. დახურვის ხატულა ყოველთვის გამოხატავს, რომელი (მარცხენა თუ მარჯვენა) ხედი დაიხურება.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ka: ამ ფანჯარაში ერთზე მეტი ჩანართია ღია. დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ka: გაქვთ შეუნახავი ცვლილებები.გნებავთ ამ ცვლილებების გადატარება, თუ მოვაცილო ისინი?

en: Zoom
ka: გადიდება

en: Zoom To Default
ka: ნაგულისხმებ მნიშვნელობაზე გადიდება

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
ka: მონიშვნის რეჟიმი გამორთულია

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
ka: მონიშვნის რეჟიმი ჩართულია

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
ka: მდებარეობის ხედი

[ctx: action:button]
en: Content
ka: შემცველობა

[ctx: action:button]
en: Filename
ka: ფაილის სახელი

[ctx: action:button]
en: From Here
ka: აქედან

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ka: აქედან (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
ka: ძებნის '%1'-ზე და მის ქვესაქაღალდეებზე შეზღუდვა

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ka: შეინახეთ ეს ძებნა, რომ მომავალში იოლად მიაგნოთ

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
ka: თქვენს საწყის საქაღალდეში მოძებნა

[ctx: action:button]
en: Your files
ka: თქვენი ფაილები

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ka: Dolphin-ის ქვეპარამეტრები.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ka: ხელმისაწვდომი ქსელური გაზიარებების რაოდენობა

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ka: ნებისმიერი ზომის ფაილები

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ka: ფაილის გარეშე

en: if true we use short relative dates, if not short dates
ka: თუ ჭეშმარიტია, ვიყენებ ფარდობით, თუ არა, მოკლე თარიღებს

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ka: ადგილები

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ka: დამალული ფაილების დამალვისას მარქაფის ფაილებიც დაიმალება

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ka: გადათრევისას საქაღალდეების გახსნა

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ka: ერთი ელემენტის სახელის ხაზშივე გადარქმევა

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ka: დაყოფის ხედის გათიშვა ფოკუსის მქონე ხედს დახურავს

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ka: ხედებს შორის Tab ღილაკით გადართვა

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ka: მიმდინარე ჩანართის შემდეგ

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ka: ანბანური, რეგისტრზე დამოუკიდებელი

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ka: ანბანური, რეგისტრზე დამოკიდებული

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ka: ჩანართების ზოლის ბოლოში

[ctx: option:radio]
en: Natural
ka: ნატურალური

[ctx: option:radio]
en: Show no size
ka: ზომა ნაჩვენები არ იქნება

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ka: ელემენტების რაოდენობის ჩვენება

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
ka: შემცველობის ზომის ჩვენება. მაქს

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ka: კომბინირებული (მაგ: 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ka: აბსოლუტური (მაგ: "%1")

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ka: ფარდობითი (მაგ: "%1")

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ka: რიცხვითი (რვაობითი) (მაგ: '755')

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ka: სიმბოლური (მაგ: 'drwxr-xr-x')

en: pause
ka: შეჩერება

en: play
ka: დაკვრა

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ka: %2-დან %1 (%3 დაკავებულია)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ka: ფაილები, რომლებიც ნაკლებია
