kio4 - en to ja translation catalogue (1186 entries)

en: 
    The server said: "%1"
ja: 
    サーバの応答: "%1"

en:  (Points to %1)
ja:  (リンク先: %1)

en:  day |  days
ja[0]: 日

en:  days
ja: 日

en:  second |  seconds
ja[0]:  秒

en: %1 (Error %2)
ja: %1 (エラー %2)

en: %1 (hidden)
ja: %1 (非表示)

en: %1 Item | %1 Items
ja[0]: %1 アイテム

en: %1 contacted. Waiting for reply...
ja: %1 にコンタクトしました。応答を待っています...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
ja: ‘%1’ はファイルです。ここにはフォルダを指定してください。

en: %1 is a folder, but a file was expected.
ja: ‘%1’ はフォルダです。ここにはファイルを指定してください。

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
ja: %1: SSL ネゴシエーションに失敗しました

en: %1 is required by the server, but is not available.
ja: %1 がサーバから要求されましたが利用可能ではありません。

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ja: %1 から %2 まで

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ja: %2しようとしていたときに予期しないエラー (%1) が発生しました。

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
ja: %1しようとしていたときにアクセスが拒否されました。

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
ja: %1できません。相手のサーバがファイルまたはフォルダの受け取りを拒否しています。

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
ja: %1できません。リソースがロックされています。

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
ja: %1しようとしていたときにエラーが発生しました (%2)。原因の要約は以下のとおりです。

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ja: %2しようとしていたときに予期しないエラー (%1) が発生しました。

en: &Accept
ja: 受け入れ(&A)

en: &Application
ja: アプリケーション(&A)

en: &Browse...
ja: ブラウズ(&B)...

en: &Charset:
ja: 文字セット(&T):

en: &Copy Here
ja: ここにコピー(&C)

en: &Current Session only
ja: このセッションのみ(&C)

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Do not close when command exits
ja: コマンドの終了時に閉じない(&D)

en: &Execute
ja: 実行(&E)

en: &File type:
ja: ファイルのタイプ(&F):

en: &Filter:
ja: フィルタ(&F):

en: &Forever
ja: 永久(&F)

en: &Keyword delimiter:
ja: キーワード区切り文字(&K):

en: &Link Here
ja: ここにリンク(&L)

en: &Location:
ja: 場所(&L):

en: &Management
ja: 管理(&M)

en: &Move Here
ja: ここに移動(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Only show when using this application (%1)
ja: このアプリケーション (%1) にのみ表示する(&A)

en: &Only these cookies
ja: これらのクッキーのみ(&O)

en: &Only this cookie
ja: このクッキーのみ(&O)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Open folder with %1
ja: フォルダを %1 で開く(&O)

en: &Open with %1
ja: %1 で開く(&O)

en: &Paste Clipboard Contents
ja: クリップボードの内容を貼り付け(&P)

en: &Paste File | &Paste %1 Files
ja[0]: %1 ファイルを貼り付け(&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
ja[0]: %1 個の URL を貼り付け(&P)

en: &Permissions
ja: パーミッション(&P)

en: &Policy
ja: ポリシー(&P)

en: &Reject
ja: 拒否(&R)

en: &Reload List
ja: リストを再読み込み(&Y)

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
ja: "%1" の
    アプリケーション関連付けを保存する(&R)

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
ja: "%1" (%2) の
    アプリケーション関連付けを保存する(&R)

en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: &Server response:
ja: サーバ応答(&S):

en: &Shortcuts:
ja: ショートカット:

en: &Show All Entries
ja: すべてのエントリを表示(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Supported file types:
ja: サポートされているファイルタイプ(&S):

en: &View Mode
ja: 表示モード(&V)

en: &Work path:
ja: 作業パス(&W):

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: (%1, Link to %2)
ja: (%1, %2 へのリンク)

en: (Symbolic Link to %1)
ja: (%1 へのシンボリックリンク)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
ja: (c) 1998-2000,2003 KFM/Konqueror 開発チーム

en: *|All Files
ja: *|すべてのファイル

en: *|All Folders
ja: *|すべてのフォルダ

[ctx: - web short cut (e.g. gg): what it refers to (e.g. Google)]
en: - %1: "%2"
ja: - %1: 「%2」

en: 1 File | %1 Files
ja[0]: %1 ファイル

en: 1 Folder | %1 Folders
ja[0]: %1 フォルダ

en: 1 day %2 | %1 days %2
ja[0]: %1 日 %2

en: 1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
ja[0]: %1 サブフォルダ

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
ja: <b>%2</b> の <b>%1</b>

en: <b>Details of the request</b>:
ja: 要求の詳細:

en: <b>Possible causes</b>:
ja: 考えられる原因:

en: <b>Possible solutions</b>:
ja: 考えられる解決法:

en: <b>Technical reason</b>:
ja: 技術的な理由:

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
ja: <h1>クッキー管理のクイックヘルプ</h1>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
ja: <h1>ネットワーク設定</h1>ここではインターネットとネットワーク接続使用時の KDE プログラムの挙動を設定します。タイムアウトが発生したり、モデム経由でインターネットに接続しているのであれば、これらの設定を調整するのがいいでしょう。

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
ja: <qt><h1>プロキシ</h1><p>プロキシサーバは、あなたのマシンとインターネットの間に介在するマシンで、ウェブページのキャッシングやフィルタリングなどのサービスを提供します。</p><p>キャッシュプロキシサーバは、あなたが訪問したウェブサイトをローカルに保存することで、高速なアクセスを提供します。フィルタプロキシサーバを利用すると、広告やスパムを遮断することができます。</p><p>【注】 両方のサービスを提供するプロキシサーバもあります。</p></qt>

en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>ウェブショートカットの名前を入力します。</p></body></html>

en: <li>Additional information: %1</li>
ja: <li>追加情報: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
ja: <li>日付と時間: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
ja: <li>プロトコル: %1</li>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
ja: <p>チェックサムが一致しません。</p>ダウンロードに失敗している可能性があります。もう一度ファイルのダウンロードを試みてください。<br/>それでも検証に失敗した場合、ファイルの提供元に連絡してください。

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
ja: <p>部分的にアップロードされたファイルをマーク</p><p>このオプションを有効にすると、部分的にアップロードされたファイルには “.part” という拡張子が付きます。この拡張子は転送が完了するとなくなります。</p>

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
ja: <p>SMB, SFTP や他のプロトコルを通して部分的にアップロードされたファイルをマークします。</p><p>このオプションを有効にすると、部分的にアップロードされたファイルには “.part” という拡張子が付きます。この拡張子は転送が完了するとなくなります。</p>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>クッキーのサポートを有効にします。通常はクッキーのサポートを有効にしておいて、必要に応じてカスタマイズするとよいでしょう。</p>
    <p>クッキーのサポートを無効にすると、多くのサイトで自由に閲覧できなくなります。</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
ja: <qt>
    この検索プロバイダの URI を指定します。<br/>検索するテキスト全体は、\{@} または \{0} で指定します。<br/>\{0} では指定された文字列そのものに置き換わりますが、\{@} の場合には、指定された文字列からクエリ変数 (name=value) を取り除くので、ほとんどの場合、\{@} の使用をお勧めします。<br/>また、クエリ内の特定の語を \{1} ... \{n} のようにして指定できる他、\{name} で name=value の形で指定されたクエリ変数の参照も指定できます。<br/>さらに、複数参照 (名前、数字、文字列) も一度にできます ( \{name1, name2, ...."文字列"} のように指定します)。<br/>結果の URI には、指定されたもののうち左から最初に一致した値に置き換えられたものが使われます。<br/>引用符で囲まれた文字列は、その左側の参照リストのいずれにもマッチしなかった場合のデフォルト値として使われます。
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
ja: <qt>
    <p>プロキシサーバを使用しないサイトのアドレスを保存する環境変数名を入力します。例: <tt>NO_PROXY</tt></p>
    <p>代わりに「自動検出」ボタンを使って、この変数の自動検出を試みることもできます。</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
ja: <qt>
    ポリシーを適用するホストあるいはドメインを <code>www.kde.org</code> または <code>.kde.org</code> のように入力してください。
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
ja: <qt>
    個別にクッキーポリシーを指定したサイトのリストです。これらのサイトでは、デフォルトのポリシーを無視して、それぞれのサイトポリシーが適用されます。
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
ja: <qt>
    いわゆるサードパーティのクッキーを拒否します。サードパーティのクッキーとは、あなたが現在見ているサイト以外から送られてくるクッキーです。例えばこのオプションをチェックして www.foobar.com を見ているときは、www.foobar.com からのクッキーのみをあなたの設定に従って処理します。他のサイトからのクッキーは拒否します。これによりサイト運営者があなたのブラウジング情報を集める機会を減らすことができます。
    </qt>

en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
ja: <qt>URL ではなく普通の単語やフレーズだけを入力して検索するときに使用するデフォルトの検索プロバイダを選択します。この機能を無効にする場合は「なし」を選択してください。</qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
ja: <qt>
    <p>プロキシの設定</p>
    <p>プロキシサーバは、あなたのマシンとインターネットの間に介在するマシンで、ウェブページのキャッシングやフィルタリングなどのサービスを提供します。キャッシュプロキシサーバは、あなたが訪問したウェブサイトをローカルに保存することで、高速なアクセスを提供します。フィルタプロキシサーバを利用すると、広告やスパムを遮断することができます。</p>
    <p>インターネット接続にプロキシを使うべきかどうか分からない場合は、インターネットサービスプロバイダのセットアップガイドを参照するか、システム管理者に相談してください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
ja: <qt>
    ここで指定したショートカットは KDE で疑似 URI スキームとして使用できます。例えば、ショートカット “av” は “av:検索語” のように使用します。
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
ja: <qt>
    新しいポリシーを追加するには「新規」ボタンをクリックして、ダイアログボックスに必要な情報を入力してください。既存のポリシーを変更するには「変更」ボタンをクリックし、ダイアログで新しいポリシーを選んでください。「削除」ボタンをクリックすると、選択されたポリシーを削除します。削除した場合、そのドメインに対してはデフォルトのポリシーが適用されます。「すべて削除」はサイト別のポリシーをすべて削除します。
    </qt>

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> はホームフォルダを持っていません。</qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
ja: <qt><p>このリストはアプリケーションが処理できるファイルの種類を表示します。このリストは「MIME タイプ」で構成されています。</p> 
    <p> MIME (Multipurpose Internet Mail Extension) は、ファイル名の拡張子と、対応する MIME タイプに基づいてデータのタイプを識別するための標準プロトコルです。例えば、‘flower.bmp’ のドット (.) の後にくる “bmp” の部分は、ファイルが image/x-bmp という種類の画像であることを表します。各タイプのファイルを適切なアプリケーションで開くためには、拡張子と MIME タイプを処理できるアプリケーションをシステムに知らせておく必要があります。</p>
    <p>このアプリケーションをこのリストにない MIME タイプと関連付けるには、下の「追加」ボタンをクリックします。このアプリケーションが処理できないファイルタイプがある場合は、「削除」ボタンをクリックしてリストから削除することができます。</p></qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
ja: <qt><center><b>%1</b></center> には既にポリシーが設定されています。新しいものに置き換えますか？</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
ja: <qt><p>システム全体のプロキシ情報の設定に使用されている環境変数の自動検出を試みます。</p><p>以下の一般的な変数名を検索します: <tt>HTTP_PROXY, FTP_PROXY, NO_PROXY</tt></p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
ja: <qt>このボタンをクリックして親フォルダに移動します。<br /><br />例えば現在の場所が ‘file:/home/konqi なら、このボタンをクリックすると ‘file:/home’ に移動します。</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt>プログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt>ファイルタイプ <b>%1</b> を開くプログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt>‘%1’ を開くプログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
ja[0]: <qt>%1個のファイルを開くためのプログラムを選択してください。</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
ja: <qt>ファイルを開くためのプログラムを選択<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
ja: <qt>このエントリを現在のアプリケーション (%1) にのみ表示させるには、このオプションを指定してください。<br /><br />指定がなければ、すべてのアプリケーションで利用可能になります。</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>テンプレートファイル ‘%1’ は存在しません。</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> と呼ばれるユーザは存在しません。</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
ja: <qt>このボタンを使って特定の場所をブックマークに追加することができます。ボタンをクリックするとブックマークメニューが開き、ブックマークを追加、編集、選択することができます。<br /><br />これらのブックマークはファイル選択ダイアログでのみ使用できます。その点を除けば、KDE の他のアプリケーションのブックマークと同じように機能します。</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
ja: <qt><p>ファイルリストに適用するフィルタです。フィルタにマッチしなかったファイル名は表示されません。</p><p>ドロップダウンメニューからプリセットフィルタを選択するか、テキストエリアにカスタムフィルタを直接入力してください。</p><p>* や ? のワイルドカードが使用できます。</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
ja: <qt>場所パネルに表示するアイコンです。<br /><br />他のアイコンに変更するには、ボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
ja: <qt>エントリに関連付けられた場所です。有効な URL なら何でも使用できます。例:<br/><br/>%1<br/><a href="http://www.kde.org">http://www.kde.org</a><br/><a href="ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable">ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable</a><br/><br/>テキスト編集ボックスの横にあるボタンをクリックすると URL をブラウズすることができます。</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
ja: <qt>これはファイル選択ダイアログの設定メニューです。このメニューから以下のようなさまざまなオプションを選択することができます。<ul><li>ファイルのソート基準</li><li>ビューの表示モード (アイコンやリストなど)</li><li>隠しファイルの表示</li><li>場所ナビゲーションパネルの表示</li><li>ファイルのプレビューの表示</li><li>フォルダとファイルの分離</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
ja: <qt>場所パネルに表示するテキストです。<br /><br />説明は 1-2 単語で、このエントリが参照しているものが分かるものにしてください。ラベルを入力しない場合は場所の URL から導出されます。</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>指定されたコマンドは実行できません。ファイルまたはフォルダ ‘%1’ は存在しません。</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
ja: <qt>テキストエリアに入力すると、マッチする候補が提示されるかもしれません。この挙動は、マウスの右ボタンをクリックして「テキスト補完」メニューから他のモードを選択することによって変更できます。</qt>

[ctx: @action:button]
en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

[ctx: @action:button]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
ja: 計算中...

[ctx: @action:button]
en: Change…
ja: 変更...

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

[ctx: @action:button]
en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
ja: %1 で探す

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
ja: 作成...

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
ja: 再試行

[ctx: @action:button show details about a cookie that needs approval. This string gets >> and << appended, to visualize if the dialog expands or compacts!]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
ja: 編集(&E)...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
ja: イジェクト(&E)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
ja: 隠す(&H)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
ja: アンマウント(&R)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
ja: 安全に取り外す(&S)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
ja: アンマウント(&U)

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
ja: エントリを追加...

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ja: より多く

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ja: マウント

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
ja: クリップボードの内容を貼り付け...

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
ja: 1個のファイルを貼り付け

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
ja: 1個のフォルダを貼り付け

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
ja[0]: %1個のアイテムを貼り付け

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
ja: アンマウント中...

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
ja: 安全に取り外し中...

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
ja: アンマウント中...

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
ja: その他のアプリケーション(&O)...

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> を転送できません

[ctx: @info]
en: Could not save properties due to insufficient write access to:<nl/><filename>%1</filename>.
ja: 以下のファイルへの書き込みアクセス権が不足しているため、プロパティを保存できませんでした:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のアイテムをごみ箱に移動しますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
ja: 本当にこのアイテムをごみ箱に移動しますか？<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this %1 item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ja[0]: 本当にこれら%1個のアイテムを完全に削除しますか？<nl/><nl/><emphasis strong='true'>この操作はもとに戻せません</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ja: 本当にこのアイテムを完全に削除しますか？<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>この操作はもとに戻せません。</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ja[0]: 本当にこれら%1個のアイテムを完全に削除しますか<nl/><nl/><emphasis strong='true'>この操作はもとに戻せません</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
ja: ごみ箱からすべてのアイテムを完全に削除しますか？<nl/><nl/><emphasis strong='true'>この操作はもとに戻せません</emphasis>

[ctx: @info]
en: Go back
ja: 戻る

[ctx: @info]
en: Go forward
ja: 進む

[ctx: @info]
en: The command <command>%1</command> could not be found.
ja: コマンド <command>%1</command> が見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
ja: %1 という名前はドット (.) で始まっているため、標準設定では表示されません。

[ctx: @info %1 error name, %2 description]
en: <qt><p><b>%1</b></p><p>%2</p></qt>
ja: <qt><p>%1</p><p>%2</p></qt>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
ja: (未知)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
ja: (不明)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
ja: 未知のサイズ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
ja: <para>ごみ箱が使用するディスク領域を下で指定するサイズに制限するには、このボックスをチェックします。チェックしなければ無制限になります。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
ja: <para>ファイルをごみ箱に残しておく日数を指定します。この日数より古いファイルはすべて自動的に削除されます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
ja: <para>ごみ箱が最大で使用できるディスク領域の量です。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
ja: <para>ごみ箱の最大サイズをディスク領域に対するパーセントで指定します。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
ja: <para>ごみ箱のサイズが制限に達したときは、ここで選択されたファイルから先に削除します。<interface>警告する</interface>を選択した場合は、自動的にファイルを削除せずに警告メッセージを表示します。</para>

[ctx: @item]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: @item]
en: Places
ja: 場所

[ctx: @item]
en: Remote
ja: リモート

[ctx: @item]
en: Removable Devices
ja: リムーバブルデバイス

[ctx: @item]
en: Search For
ja: 検索

[ctx: @item]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
ja: 最近

[ctx: @item:inlistbox No default web search keyword]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
ja: セクションを隠す

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
ja: セクション “%1” を隠す

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
ja: アイコンのサイズ

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
ja: "%1" を新しいタブで開く

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
ja: "%1" を新しいウィンドウで開く

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
ja: その他

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
ja: 自動サイズ変更

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
ja:  [クロスドメインです]

[ctx: @label a description string of how 'accessible' the cookie is (e.g. see exposure string in this file)]
en: Exposure:
ja: 露出:

[ctx: @label cookie has no explicit 'Domain' value specified]
en: Not specified
ja: 指定なし

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
ja: サーバ、ページスクリプト

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
ja: セキュアサーバ、ページスクリプト

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
ja: サーバ

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
ja: セキュアサーバのみ

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
ja: セッションの最後

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
ja[0]: 選択された %1 アイテムの新しい名前:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
ja: アイテム <filename>%1</filename> の新しい名前:

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

[ctx: @title job]
en: Copying
ja: コピー

[ctx: @title job]
en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成

[ctx: @title job]
en: Deleting
ja: 削除

[ctx: @title job]
en: Examining
ja: 検査

[ctx: @title job]
en: Mounting
ja: マウント

[ctx: @title job]
en: Moving
ja: 移動

[ctx: @title job]
en: Renaming
ja: 名前変更

[ctx: @title job]
en: Transferring
ja: 転送

[ctx: @title job]
en: Unmounting
ja: アンマウント

[ctx: @title:column]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @title:column]
en: Group
ja: グループ

[ctx: @title:column]
en: Keywords
ja: キーワード

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @title:column]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: @title:column]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @title:column]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @title:column Name label from web search keyword column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
ja: ターミナル

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
ja: 起動

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
ja: ユーザ

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
ja: アクション(&A)

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
ja: アプリケーションでフォルダを開く(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With...
ja: アプリケーションでフォルダを開く(&O)...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ja: アプリケーションで開く(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
ja: アプリケーションで開く(&O)...

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
ja: ここにコピー

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
ja: コピー

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
ja: ここに移動

[ctx: @title:menu]
en: Move To
ja: 移動

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
ja: ルートフォルダ

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
ja: ブラウズ...

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
ja: チェックサム(&H)

[ctx: @title:tab]
en: Share
ja: 共有

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
ja: 一般(&G)

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
ja: クッキーポリシーを変更

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
ja: 重複ポリシー

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
ja: 新しいクッキーポリシー

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: @title:window]
en: Places
ja: 場所

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
ja: アイテムの名前を変更

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
ja: 複数のアイテムの名前を変更

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
ja: 更新に失敗

en: A file named %1 already exists.
ja: ‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
ja: ファイルまたはフォルダをそれ自身の上にドロップすることはできません

en: A file or folder named %1 already exists.
ja: %1 という名前のファイルまたはフォルダが既に存在します。

en: A folder cannot be moved into itself
ja: フォルダはそれ自身の中に移動できません

en: A folder named %1 already exists.
ja: フォルダ ‘%1’ は既に存在します。

en: A more recent item named '%1' already exists.
ja: ‘%1’ という名前の、より新しいアイテムが既に存在します。

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
ja: あなたのネットワークまたはサーバのネットワークを保護するネットワークファイアウォール (インターネット接続を制限するデバイス) が介入して要求を妨げた可能性があります。

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
ja: プロトコルエラーが発生し、エラーに応じてサーバが接続を切断した可能性があります。

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
ja: プロトコルエラーか互換性エラーが発生した可能性があります。

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
ja: 一つ以上の中間コレクション (フォルダ) が作成されるまで、リソースはその場所に作成できません。

en: A similar file named '%1' already exists.
ja: ‘%1’ という名前の、よく似たファイルが既に存在します。

en: A&dvanced Permissions
ja: 詳細なパーミッション(&D)

en: Above File Name
ja: ファイル名の上

en: Accep&t all cookies
ja: すべてのクッキーを受け入れる(&T)

en: Accept
ja: 許可する

en: Accept &until end of session
ja: セッション終了まで許可

en: Access Denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Access Permissions
ja: アクセス許可

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Access denied to %1.
ja: ‘%1’ へのアクセスは拒否されました。

en: Access denied.
    Could not write to %1.
ja: アクセスは拒否されました。
    ‘%1’ に書き込めませんでした。

en: Access to restricted port in POST denied.
ja: 制限されたポートでの POST アクセスが拒否されました

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
ja: 指定したリソース “%1” へのアクセスは拒否されました。

en: Accessed:
ja: アクセス:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
ja: ファイルへのアクセスは %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Ad&vanced Options
ja: 詳細オプション(&V)

en: Add File Type for %1
ja: %1 にファイルタイプを追加

en: Add Places Entry
ja: 場所エントリを追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Advanced Options for %1
ja: %1 の詳細オプション

en: Advanced Permissions
ja: 詳細なパーミッション

en: All &cookies
ja: すべてのクッキー(&C)

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Supported Files
ja: サポートされているすべてのファイル

en: All cookies from this do&main
ja: このドメインからのすべてのクッキー(&M)

en: Allow Expansion in Details View
ja: 詳細表示での展開を許可

en: Already Exists as Folder
ja: フォルダとして既に存在します

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
ja: <strong>%1</strong> との接続が確立されていたのにもかかわらず、接続が通信の予期しないポイントで閉じられました。

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
ja: <qt>サーバに接続はしましたが、指定された時間内 (以下のとおり) に要求に対する応答が返って来ませんでした。<ul><li>接続を確立する際のタイムアウト: %1 秒</li><li>応答を受信する際のタイムアウト: %2 秒</li><li>プロキシサーバに接続する際のタイムアウト: %3 秒</li></ul>これらの設定は KDE システム設定の「ネットワークの設定|接続設定」で変更できます。</qt>

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
ja: 可能性は低いですが、ハードウェアのエラーが発生した恐れもあります。

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
ja: あなたが入力した認証の詳細は正しかったかもしれませんが、サーバが使用している方法が %1 プロトコルを実装している KDE プログラムにサポートされていないため、認証に失敗しました。

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース “%1” のパーミッションを変更できませんでした。

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース “%1” の所有者を変更できませんでした。

en: An attempt to create the requested folder failed.
ja: 要求されたフォルダの作成に失敗しました。

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース “%1” を削除できませんでした。

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
ja: リソース “%1” のリソース名、タイプ、サイズなどの状態情報が得られませんでした。

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
ja: 要求された操作を行うためのログインに失敗しました。

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
ja: 指定されたフォルダ ‘%1’ の削除に失敗しました。

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース “%1” の名前変更に失敗しました。

en: An error occurred while accessing '%1'
ja: “%1” へのアクセス中にエラーが発生しました

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ja: “%1” へのアクセス中にエラーが発生しました。システムからのメッセージ: %2

en: An older item named '%1' already exists.
ja: ‘%1’ という名前の、より古いアイテムが既に存在します。

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
ja: 未知のホストエラーは、要求されたサーバ名 <strong>%1</strong> がインターネット上に見つからなかったことを示します。

en: Appl&y to All
ja: すべてに適用(&Y)

en: Apply Choice To
ja: 適用対象

en: Apply changes to all subfolders and their contents
ja: 変更をすべてのサブフォルダとその内容に適用する

en: Arguments:
ja: 引数:

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ask
ja: 確認する

en: Ask &for confirmation
ja: 確認を求める(&F)

en: At least %1
ja: 少なくとも %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
ja: 少なくとも 1 つのフォルダと 1 つのファイルが選択されました。ファイルは無視して選択されたフォルダの内容を表示します

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
ja: 同じ結果を達成する他の方法を見つけてください。

en: Authentication Dialog
ja: 認証ダイアログ

en: Authentication Failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
ja: 認証に失敗しました: %1 認証はサポートされていません

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
ja: 権限付与に失敗しました、%1 認証はサポートされていません

en: Authorization failed.
ja: 権限付与に失敗しました。

en: Auto D&etect
ja: 自動検出(&E)

en: Automaticall&y accept session cookies
ja: セッションクッキーを自動的に受け入れる(&Y)

en: Automatically select filename e&xtension
ja: ファイル名の拡張子を自動的に選択する(&X)

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
ja: ファイル名の拡張子を自動的に選択する(&X) (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
ja: %1 / %2 (%3% 使用済み)

en: Blocked request.
ja: 要求がブロックされました。

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: C&ancel
ja: キャンセル(&A)

en: C&onnect
ja: 接続(&O)

en: C&ontinue
ja: 続行(&O)

en: C&ontinue Loading
ja: 読み込みを続ける(&O)

en: Calculate
ja: 計算

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
ja: 計算中... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
ja: 表示のみ可能

en: Can Only View Content
ja: 内容の表示のみ可能

en: Can Only View/Read Content
ja: 内容の表示/読み取りのみ可能

en: Can View & Modify
ja: 変更、表示が可能

en: Can View & Modify Content
ja: 内容の変更、表示が可能

en: Can View/Read & Modify/Write
ja: 表示/読み取りおよび変更/書き込みが可能

en: Canada
ja: カナダ

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
ja: %1 プロトコルを初期化できません

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
ja: %1 プロトコルが必要としているプロセスを起動できません

en: Cannot Open Resource For Reading
ja: リソースを読み込みのために開けません

en: Cannot Open Resource For Writing
ja: リソースを書き込みのために開けません

en: Cannot Read From Resource
ja: リソースから読み取れません

en: Cannot Save Cookies
ja: クッキーを保存できません

en: Cannot Write to Resource
ja: リソースに書き込めません

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
ja: %1 から %2 にファイルをコピーできませんでした。(Errno: %3)

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
ja: %1 にシンボリックリンクを作成できませんでした。
    リンク先のファイルシステムがシンボリックリンクをサポートしていません。

en: Cannot open file
ja: ファイルを開けません

en: Certificate chain:
ja: 証明書チェーン:

en: Chan&ge...
ja: 変更(&G)...

en: Change Attribute
ja: 属性を変更

en: Change File Owner
ja: ファイルの所有者を変更

en: Change File Permissions
ja: ファイルのパーミッションを変更

en: Change...
ja: 変更...

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルの属性変更は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルの所有者の変更は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
ja: デバイスにアクセスしているアプリケーションがないか確認して、やり直してください。

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
ja: デバイスの準備ができているか確認してください。リムーバブルドライブにメディアがセットされているか、ポータブルデバイスが接続されていて電源がオンになっているか確認して、やり直してください。

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
ja: 実行するアプリケーションがテキストモードのアプリケーションである場合や、ターミナルエミュレータのウィンドウが提供する情報が必要な場合、このオプションをチェックします。

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
ja: テキストモードのアプリケーションが終了時に重要な情報を提供する場合、このオプションをチェックします。ターミナルエミュレータを閉じずに開いておくと、この情報を取り出すことができます。

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
ja: このオプションを有効にすると、アプリケーションが起動したことが分かりやすくなります。起動フィードバックは、ビジー状態のカーソルとして、またはタスクバー内にビジュアルに表示されます。

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
ja: 別のユーザ ID でこのアプリケーションを実行する場合、このオプションをチェックします。各プロセスには異なるユーザ ID が関連付けられます。ファイルへのアクセスおよびその他の権限は、この ID コードによって決定されます。このオプションを使用するにはユーザのパスワードが必要です。

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
ja: 他のユーザまたはアプリケーションがファイルを使用していないか、ファイルにロックがかかっていないか確認してください。

en: Check your access permissions on this resource.
ja: リソースのアクセス許可を確認してください。

en: Check your network connection status.
ja: ネットワーク接続状況を確認してください。

en: Checksums match.
ja: チェックサムが一致しました

en: Choose Application
ja: アプリケーションを選択

en: Choose Application for %1
ja: %1 を開くアプリケーションを選択

en: Choose a different filename for the destination file.
ja: 異なるファイル名を出力先ファイルに指定してください。

en: Choose an &icon:
ja: アイコンを選択(&I):

en: Choose an alternate filename for the new file.
ja: 新しいファイルに他の名前を付けてください。

en: Choose an alternate name for the new folder.
ja: 新しいフォルダに他の名前を付けてください。

en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
ja: 複数の検索キーワードを分ける区切り文字を選択します。

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
ja: 選択したファイルを開くアプリケーション名を選択

en: City:
ja: 市:

en: Class
ja: クラス

en: Cleanup:
ja: 整理:

en: Click for Location Navigation
ja: クリックしてナビゲーションモードに切り替え

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
ja: ファイル選択ダイアログを開いて必要な実行ファイルを探すには、ここをクリックします。

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
ja: このアプリケーションの起動方法、起動フィードバック、D-Bus オプションを変更する場合や、別のユーザで実行する場合は、ここをクリックします。

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
ja: アプリケーションが処理できるファイルタイプ (MIME タイプ) を追加するには、このボタンをクリックします。

en: Click this button to create a new folder.
ja: 新しいフォルダを作成するには、このボタンをクリックします。

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
ja: このボタンをクリックしてブラウズ履歴の一つ前に戻ります。

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
ja: このボタンをクリックしてブラウズ履歴の一つ先に進みます。

en: Click this button to reload the contents of the current location.
ja: 現在の場所の内容を再読み込みするには、このボタンをクリックします。

en: Click to Edit Location
ja: クリックして場所を編集

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
ja: クリックしてチェックサムをクリップボードにコピー。

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
ja: クリックしてクリップボードからチェックサムを入力欄に貼り付け。

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
ja: 接続の切断は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Co&ntinue
ja: 続行(&N)

[ctx: Colon as keyword delimiter]
en: Colon
ja: コロン

en: Comm&ent:
ja: コメント(&E):

en: Command to execute
ja: 実行するコマンド

en: Common name:
ja: 一般名:

en: Compact View
ja: コンパクト表示

en: Configure Web Shortcuts...
ja: ウェブショートカットを設定...

en: Connect to the Internet directly.
ja: インターネットに直接接続します。

en: Connected to host %1
ja: ホスト %1 に接続しました

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
ja: サーバへの接続が予期せず切断されました

en: Connection to Server Refused
ja: サーバへの接続が拒否されました

en: Connection to host %1 is broken.
ja: ホスト %1 への接続が切断されました。

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
ja: サーバのシステム管理者に連絡を取り助けを求めてください。

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
ja: サーバ管理者に問題を知らせるため連絡を取ってください。

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
ja: システム管理者、テクニカルサポートなど適切なコンピュータサポートシステムに問い合わせてください。

en: Content:
ja: 内容:

en: Cookie Alert
ja: クッキーの警告

en: Cookie Details
ja: クッキーの詳細

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Files
ja: ファイルをコピー

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
ja: 以下の欄にチェックサムをコピー＆ペーストしてください。<br/>通常、チェックサムはこのファイルのダウンロード元のサイトから提供されています。

en: Copying files within %1 is not supported.
ja: %1 中でのファイルのコピーはサポートされていません。

en: Could Not Accept Network Connection
ja: ネットワーク接続を受け付けられませんでした

en: Could Not Alter Permissions of Resource
ja: リソースのパーミッションを変更できませんでした

en: Could Not Bind
ja: バインドできません

en: Could Not Cancel Listing
ja: リスティング (一覧表示) をキャンセルできませんでした

en: Could Not Change Ownership of Resource
ja: リソースの所有者を変更できませんでした

en: Could Not Create Folder
ja: フォルダを作成できませんでした

en: Could Not Create Link
ja: リンクを作成できませんでした

en: Could Not Create Network Connection
ja: ネットワーク接続を作成できませんでした

en: Could Not Create Socket
ja: ソケットを作成できませんでした

en: Could Not Create Symbolic Link
ja: シンボリックリンクを作成できませんでした

en: Could Not Delete Original File
ja: 元のファイルを削除できませんでした

en: Could Not Delete Resource
ja: リソースを削除できませんでした

en: Could Not Delete Temporary File
ja: 一時ファイルを削除できませんでした

en: Could Not Determine Resource Status
ja: リソースの状態を判断できません

en: Could Not Listen
ja: 待ち受けできませんでした

en: Could Not Listen for Network Connections
ja: ネットワーク接続を待ち受けできませんでした

en: Could Not Login: %1
ja: ログインできませんでした: %1

en: Could Not Mount Device
ja: デバイスをマウントできません

en: Could Not Remove Folder
ja: フォルダを削除できませんでした

en: Could Not Rename Original File
ja: 元のファイルの名前を変更できませんでした

en: Could Not Rename Resource
ja: リソースの名前を変更できませんでした

en: Could Not Rename Temporary File
ja: 一時ファイルの名前を変更できませんでした

en: Could Not Resume File Transfer
ja: ファイル転送を再開できませんでした

en: Could Not Stat Resource
ja: リソースの状態が分かりません

en: Could Not Unmount Device
ja: デバイスをアンマウントできません

en: Could not accept %1.
ja: %1 を受け入れられませんでした。

en: Could not access %1.
ja: %1 にアクセスできませんでした。

en: Could not bind %1.
ja: %1 をバインドできませんでした。

en: Could not change ownership for %1.
ja: ‘%1’ の所有者を変更できませんでした。

en: Could not change permissions for
    %1
ja: ‘%1’
    のパーミッションを変更できませんでした

en: Could not change permissions for %1.
ja: ‘%1’ のパーミッションを変更できませんでした。

en: Could not connect to host %1.
ja: ホスト %1 に接続できませんでした。

en: Could not create directory %1
ja: ディレクトリ %1 を作成できませんでした。

en: Could not create socket for accessing %1.
ja: ‘%1’ にアクセスするソケットを作成できませんでした。

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
ja: シンボリックリンク ‘%1’ を作成できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not delete file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を削除できませんでした。

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
ja: 元のファイル ‘%1’ を削除できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
ja: 部分ファイル ‘%1’ を削除できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not download the proxy configuration script
ja: プロキシ設定スクリプトをダウンロードできませんでした

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトをダウンロードできませんでした:
    %1

en: Could not enter folder %1.
ja: フォルダ ‘%1’ に入れませんでした。

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
ja: ‘%1’ から実行ファイルの名前を取り出せませんでした。有効なプログラム名を入力してください。

en: Could not find a usable proxy configuration script
ja: 使用可能なプロキシ設定スクリプトが見つかりませんでした。

en: Could not find any application or handler for %1
ja: %1 を扱うアプリケーションおよびハンドラが見つかりませんでした

en: Could not find program "mount"
ja: プログラム mount が見つかりませんでした

en: Could not find program "umount"
ja: プログラム umount が見つかりませんでした

en: Could not find the program '%1'
ja: プログラム %1 が見つかりませんでした

en: Could not get group id for given group name %1
ja: グループ名 %1 のグループ ID を取得できませんでした

en: Could not get user id for given user name %1
ja: ユーザ名 %1 のユーザ ID を取得できませんでした

en: Could not listen %1.
ja: %1 を待ち受けできませんでした。

en: Could not login to %1.
ja: %1 にログインできませんでした。

en: Could not make folder %1.
ja: フォルダ ‘%1’ を作成できませんでした。

en: Could not modify the ownership of file %1
ja: ファイル ‘%1’ の所有者を変更できませんでした。

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
ja: ファイル <filename>%1</filename> の所有者を変更できませんでした。変更する権限がありません。

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
ja: デバイスをマウントできませんでした。
    エラー:
    %1

en: Could not read %1.
ja: ‘%1’ を読み込めませんでした。

en: Could not read file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を読めませんでした。

en: Could not remove %1, check permissions
ja: %1 を削除できませんでした。パーミッションを確認してください。

en: Could not remove folder %1.
ja: フォルダ ‘%1’ を削除できませんでした。

en: Could not rename file %1.
ja: ファイル ‘%1’ の名前を変更できませんでした。

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
ja: 元のファイル ‘%1’ の名前を変更できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
ja: 部分ファイル ‘%1’ の名前を変更できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not resume file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を再開できませんでした。

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
ja: プロパティを保存できませんでした。ローカルファイルシステム上のエントリのみがサポートされています。

en: Could not start process %1.
ja: プロセス %1 を開始できませんでした。

en: Could not terminate listing %1.
ja: %1 のリスティング (一覧表示) を終了できませんでした。

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
ja: デバイスをアンマウントできませんでした。
    エラー:
    %1

en: Could not write to %1.
ja: ‘%1’ に書き込めませんでした。

en: Could not write to file %1.
ja: ファイル ‘%1’ に書き込めませんでした。

en: Country:
ja: 国:

en: Create Directory
ja: ディレクトリを作成

en: Create Folder
ja: フォルダを作成

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create Symlink
ja: シンボリックリンクを作成

en: Create link to URL
ja: URL へのリンクを作成

en: Create new folder in %1:
ja: %1 に新しいフォルダを作成:

en: Created:
ja: 作成:

en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
ja: フォルダの作成は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
ja: シンボリックリンクの作成は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Current connection is not secured with SSL.
ja: 現在の接続は SSL で保護されていないため安全ではありません。

en: Current connection is secured with SSL.
ja: 現在の接続は SSL により安全です。

en: Cyclic Link Detected
ja: 循環リンクを検出しました

en: Cyclic Link Detected During Copy
ja: コピー中に循環リンクを検出しました

en: D&elete
ja: 削除(&E)

en: D-Bus Communication Error
ja: D-Bus コミュニケーションエラー

en: Data format:
ja: データフォーマット:

en: Date: %1
ja: 日付: %1

en: De&lete
ja: 削除(&L)

en: Default Policy
ja: デフォルトのポリシー

en: Default Web &search keyword:
ja: デフォルトのウェブ検索キーワード(&S):

en: Default for new files in this folder
ja: このフォルダの新しいファイル用のデフォルト

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
ja: *|すべてのファイル

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Default password:
ja: デフォルトのパスワード:

en: Default user name:
ja: デフォルトのユーザ名:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete A&ll
ja: すべて削除(&L)

en: Delete Biggest Files From Trash
ja: 最も大きいファイルを削除する

en: Delete Files
ja: ファイルを削除

en: Delete Oldest Files From Trash
ja: 最も古いファイルを削除する

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Delete files older than
ja: 次より古いファイルを削除する

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
ja: 無限ループを断つようにループの一部を削除して、やり直してください。

en: Delete the current file and try again.
ja: 現在のファイルを削除して、やり直してください。

en: Delete the current folder and try again.
ja: 現在のフォルダを削除して、やり直してください。

en: Deleting
ja: 削除

en: Deleting files from %1 is not supported.
ja: %1 からのファイル削除はサポートされていません。

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Destination
ja: 転送先

en: Detailed Tree View
ja: 詳細なツリー表示

en: Detailed View
ja: 詳細表示

en: Details
ja: 詳細

en: Details View
ja: 詳細表示

en: Details:
ja: 詳細:

en: Detect proxy configuration automatically
ja: プロキシの設定を自動的に検出する

en: Device
ja: デバイス

en: Differences
ja: 差異

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory Permissions: %1
ja: ディレクトリのパーミッション: %1

en: Disable Passive FTP
ja: パッシブ FTP を無効にする

en: Discrete GPU
ja: ディスクリート GPU

en: Disk Full
ja: ディスクがいっぱいです

en: Display SSL &Information
ja: SSL 情報を表示(&I)

en: Do Not Delete
ja: 削除しない

en: Do Not Upload
ja: アップロードしない

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Do not close when command exits
ja: コマンドの終了時に閉じない

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
ja: このファイルをコピーしたり移動したりせずに次のアイテムに進みます

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
ja: このフォルダをコピーしたり移動したりせずに次のアイテムに進みます

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のアイテムをごみ箱に移動しますか？

en: Do you want to retry?
ja: 再試行しますか？

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
ja: 場所が正しく入力されていることをよく確認して、やり直してください。

en: Double-check your proxy settings and try again.
ja: プロキシ設定をもう一度確認して、やり直してください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit ACL Entry
ja: ACL エントリを編集

en: Edit Places Entry
ja: 場所エントリを編集

en: Edit mode
ja: 編集モード

en: Effective
ja: 実効

en: Empty the contents of the trash
ja: ごみ箱を空にする

en: Enable coo&kies
ja: クッキーを有効にする(&K)

en: Enable launch feedback
ja: 起動フィードバックを有効にする

en: Enable passive &mode (PASV)
ja: パッシブモード (PASV) を有効にする(&M)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
ja: このフラグはフォルダへの移動を許可します。

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
ja: このフラグはファイルをプログラムとして実行することを許可します。

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
ja: このオプションを有効にすると、フォルダ内のファイルおよびサブフォルダを削除したり名前を変更したりできるのがフォルダの所有者のみになります。他のユーザができるのは新しいファイルの追加のみで、それには「内容の変更」許可が必要です。

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
ja: ファイルを実行可能にするには、このオプションを有効にします。これはプログラムとスクリプト以外では意味がありません。ファイルを実行するときに必要になります。

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
ja: FTP の「パッシブ」モードを有効にします。これはファイアウォール越しに FTP を使用する場合に必要です。

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Encryption:
ja: 暗号化:

en: End of session
ja: セッション終了

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
ja: フォルダが存在し、空であることを確認して、やり直してください。

en: Ensure that the resource exists, and try again.
ja: リソースがあることを確認して、やり直してください。

en: Enter descriptive label here
ja: ここにラベルの記述を入力

[ctx: Enter folder]
en: Enter
ja: 移動

en: Enter the address for the proxy configuration script.
ja: プロキシ設定スクリプトのアドレスを入力します。

en: Enter the address of the FTP proxy server.
ja: FTP プロキシサーバのアドレスを入力します。

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
ja: HTTP プロキシサーバのアドレスを入力します。

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
ja: HTTPS プロキシサーバのアドレスを入力します。

en: Enter the human-readable name of the search provider here.
ja: 検索プロバイダの名前を入力します。

en: Enter the user name you want to run the application as here.
ja: ここでアプリケーションを実行するユーザ名を入力します。

en: Enter the user name you want to run the application as.
ja: このアプリケーションを実行するユーザ名を入力します。

en: Entry Type
ja: エントリタイプ

en: Environment Variables:
ja: 環境変数:

en: Error. Out of memory.
    %1
ja: エラー。メモリ不足です。
    %1

en: Exceptions:
ja: 例外:

en: Exec
ja: 実行

en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
ja: 予想されるチェックサム (MD5, SHA1, SHA256 か SHA512)...

en: Expires:
ja: 有効期限:

en: Explore in Filelight
ja: Filelight で調査する

en: FIXME: Document this
ja: FIXME: これをドキュメント化してください

en: FTP Options
ja: FTP オプション

en: FTP Proxy:
ja: FTP プロキシ:

en: Failed to open %1
ja: %1 を開けませんでした

en: Failed to open the file.
ja: ファイルを開けませんでした。

en: File
ja: ファイル

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

en: File Changed
ja: ファイルは変更されています

en: File Expected
ja: ファイルが期待されます

en: File System:
ja: ファイルシステム:

en: File is too large to be trashed.
ja: このファイルは大きすぎてごみ箱に移動できません。

en: File not found: %1
ja: ファイルが見つかりませんでした: %1

en: File or Folder Does Not Exist
ja: ファイルまたはフォルダが存在しません

en: File or Folder dropped onto itself
ja: ファイルまたはフォルダがそれ自体にドロップされました

[ctx: File permission]
en: Sticky
ja: スティッキー

en: Filename for clipboard content:
ja: クリップボードの内容のファイル名:

en: Filename for dropped contents:
ja: ドロップされたコンテンツのファイル名:

en: Files and folders selected
ja: ファイルとフォルダが選択されました

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
ja: ファイルとフォルダは存在するディレクトリ、存在するコンテンツにコピーされます。
    ディレクトリの存在するファイルと競合する場合は再び確認が行われます。

en: Folder Already Exists
ja: フォルダは既に存在します

en: Folder Expected
ja: フォルダが期待されます

en: Folder Listing Unavailable
ja: フォルダのリスティング (一覧表示) は利用できません

en: Folder moved into itself
ja: フォルダがそれ自身の中に移動されました

en: Folders First
ja: フォルダを最初に

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
ja: コマンドには以下のプレースホルダを追加できます。プレースホルダはプログラムが実行されるときに実際の値に置き換えられます:
    %f - 単一ファイル名
    %F - ファイルのリスト (一度に複数のローカルファイルを開くことのできるアプリケーションで使用)
    %u - 単一 URL
    %U - URL のリスト
    %d - 開くファイルを含むディレクトリ
    %D - ディレクトリのリスト
    %i - アイコン
    %m - ミニアイコン
    %c - コメント

en: Found a cyclic link in %1.
ja: ‘%1’ に循環リンクが見つかりました。

en: Found a cyclic link while copying %1.
ja: ‘%1’ をコピー中に循環リンクが見つかりました。

en: Fraud Department
ja: 不正対策部門

en: Free Space:
ja: 空き容量:

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
ja: 1) 不要な一時ファイルを削除、2) CD-R などのリムーバブルメディアストレージにファイルを保存する、3) 容量の大きいストレージを導入する、などしてディスク領域を確保してください。

en: Full Trash:
ja: ごみ箱が満杯:

en: Global Options
ja: グローバルオプション

en: Gro&up:
ja: グループ(&U):

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: Group:
ja: グループ:

en: HTTP Proxy:
ja: HTTP プロキシ:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
ja: KDE のごみ箱を操作するヘルパープログラム
    【注意】 ファイルをごみ箱に移動させるには、ktrash を使わずに、kioclient move 'url' trash:/ を使ってください。

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
ja[0]: ここでタイムアウトの時間を指定できます。接続が非常に遅いのであれば、これらの値を調整するのがいいでしょう。最大値は %1 秒です。

en: Hidden Files Last
ja: 隠しファイルを最後に

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
ja: 巨大 (%1x%1)

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: Icon Position
ja: アイコンの位置

en: Icon size: %1 pixels
ja: アイコンサイズ: %1 ピクセル

en: Icons View
ja: アイコン表示

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
ja: フォルダにスティッキーフラグを設定すると、ファイルの削除や名前変更ができるのは所有者と root のみになります。それ以外の場合は、書き込み権限を持つすべてのユーザがファイルの削除や名前変更を行えます。

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
ja: 実行ファイルにこのフラグを設定すると、グループの権限で実行されます。

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
ja: 実行ファイルにこのフラグを設定すると、所有者の権限で実行されます。

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
ja: このフラグを設定すると、このフォルダのグループがすべての新しいファイルに対して設定されます。

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
ja: このフラグを設定すると、フォルダの所有者がフォルダに新しく追加されたファイルの所有者になります。

en: If you do not trust this program, click Cancel
ja: このプログラムを信頼しない場合は「キャンセル」をクリックしてください

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
ja: サーバソフトウェアの作者が分かる場合は、直接バグレポートを送ってください。

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
ja: アプリケーションが処理できないファイルタイプ (MIME タイプ) を削除する場合は、上のリストで MIME タイプを選択してこのボタンをクリックします。

en: Improperly Formatted URL
ja: 不適切なフォーマットの URL

en: Information
ja: 情報

en: Information Lookup Failure
ja: 情報の参照に失敗

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
ja: 内部エラー
    https://bugs.kde.org にバグレポートを送ってください
    %1

en: Internal Error in Server
ja: サーバの内部エラー

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
ja: コピーまはた移動の内部エラー、起きてはならない

en: Internal error in server
    %1
ja: サーバの内部エラー
    %1

en: Invalid URL: %1
ja: 不正な形式の URL: %1

en: Invalid checksum.
ja: 不正なチェックサム

en: Is &executable
ja: 実行可能(&E)

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
ja[0]: %1 アイテム

en: KDE SSL Information
ja: KDE SSL 情報

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ja: KDE はプロトコル内でプロトコルを通して通信することができます。この要求は、プロトコルをそのように使用することを指定していますが、このプロトコルはそのような動作はできません。これは珍しいことで、プログラミングの間違いを示している可能性があります。

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ja: KDE はプロトコル内でプロトコルを通して通信することができます。指定されたプロトコルはそのような状況でのみ使用されるものですが、これはそのような状況のいずれにも当てはまりません。これは珍しいことで、プログラミングの間違いを示している可能性があります。

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
ja: すべてのタグ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
ja: デスクトップ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
ja: ダウンロード

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
ja: 今日更新

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
ja: 昨日更新

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
ja: 音楽

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
ja: 画像

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
ja: 最近使用したファイル

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
ja: 最近使用した場所

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
ja: ごみ箱

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
ja: ビデオ

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
ja: KIO Exec - リモートのファイルを開く、変更を監視する、アップロードを求める

en: Keep It
ja: 保持する

en: Known Applications
ja: 既知のアプリケーション

en: L&abel:
ja: ラベル(&A):

en: Lakeridge Meadows
ja: レイクリッジメドゥ

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
ja: 大 (%1x%1)

en: Launching %1
ja: %1 を起動中

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
ja: %1 を起動中

en: Limit to
ja: 制限する

en: Link
ja: リンク

en: Link to Device
ja: デバイスへのリンク

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
ja: フォルダのリスティング (一覧表示) は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Location:
ja: 場所:

en: Login OK
ja: ログイン OK

en: MD5 digest:
ja: MD5 ダイジェスト:

en: Malformed URL
    %1
ja: URL の形式が不正です
    %1

en: Malformed URL %1
ja: 不正な形式の URL %1

en: Malformed URL %1.
ja: 不正な形式の URL %1

en: Manually enter proxy server configuration information.
ja: 手動でプロキシサーバの設定情報を入力します。

en: Mark &partially uploaded files
ja: 部分的にアップロードされたファイルをマーク(&P)

en: Mark partially uploaded files
ja: 部分的にアップロードされたファイルをマーク

en: Mask
ja: マスク

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
ja: 中 (%1x%1)

en: Menu
ja: メニュー

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
ja: メッセージ送信:
    ログインユーザ名= %1、パスワード= [表示しません]
    
    サーバの応答:
    %2

en: Mimetype
ja: MIME タイプ

en: Modified:
ja: 更新日:

en: Modify Web Shortcut
ja: ウェブショートカットを変更する

en: More than one file provided
ja: 複数のファイルが選択されました

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
ja: このダイアログは複数のフォルダを扱えないため、選択されたフォルダのどのフォルダに移動すればよいのか判断できません。内容を表示するフォルダを 1 つだけ選択してください。

en: More than one folder provided
ja: 複数のフォルダが選択されました

en: Mount
ja: マウント

en: Mounted From:
ja: マウント元:

en: Mounted On:
ja: マウントポイント:

en: Mountpoint
ja: マウントポイント

en: Move Items
ja: アイテムを移動

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Moving
ja: 移動

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
ja: 複数ファイルの取得は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Name
ja: 名前

en: Name for new link:
ja: 新しいリンクの名前:

en: Name:
ja: 名前:

en: Named group
ja: 名前付きグループ

en: Named user
ja: 名前付きユーザ

en: Navigate
ja: ナビゲート

en: Network
ja: ネットワーク

en: New Filename: %1
ja: 新しいファイル名: %1

en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

en: New Permissions: %1
ja: 新しいパーミッション: %1

en: New Web Shortcut
ja: 新しいウェブショートカット

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
ja: 次(&N) >>

en: Next to File Name
ja: ファイル名の横

en: No Access
ja: アクセス不可

en: No Content
ja: 内容なし

en: No Exec field in %1
ja: %1 に実行フィールドがありません

en: No Proxy
ja: プロキシなし

en: No favicon found for %1
ja: %1 用のファビコンが見つかりませんでした

en: No host specified.
ja: ホストが指定されていません。

en: No hostname specified.
ja: ホスト名が指定されていません。

en: No mail client found
ja: メールクライアントが見つかりませんでした

en: No media in device for %1
ja: %1 用のデバイスにメディアがありません

en: No preferred search providers were found.
ja: 優先検索プロバイダがありません

en: No search providers were found.
ja: 検索プロバイダがありません。

en: No terminal emulator found
ja: ターミナルエミュレータが見つかりませんでした

en: Nothing to Delete
ja: 削除するものがありません

en: Nothing to Trash
ja: ごみ箱に移動するものがありません

en: O&thers:
ja: その他(&T):

en: O&wner:
ja: 所有者(&W):

en: Only acce&pt cookies from originating server
ja: 元のサーバからのクッキーのみ受け入れる(&U)

en: Only executables on local file systems are supported.
ja: ローカルファイルシステム上の実行ファイルのみがサポートされています。

en: Only folders can be added to the Places panel.
ja: 場所パネルにはフォルダのみが追加できます。

en: Only own&er can rename and delete folder content
ja: フォルダの内容を削除したり名前を変更できるのは所有者のみ(&E)

en: Only the owner can change permissions.
ja: パーミッションを変更できるのは所有者のみです。

en: Open
ja: 開く

en: Open &with %1
ja: %1 で開く(&W)

en: Open Containing Folder
ja: 保存フォルダを開く

en: Open Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open With
ja: アプリケーションで開く

en: Open With:
ja: アプリケーションで開く:

en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開きます

en: Opening connection to host %1
ja: ホスト %1 への接続を開始しています

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
ja: 接続の確立は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Opening files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルを開くことは %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Options
ja: オプション

en: Organization:
ja: 組織:

en: Organizational unit:
ja: 組織単位:

en: Others
ja: その他

en: Otherwise, the request would have succeeded.
ja: そうでなければ要求は成功していたでしょう。

en: Out of Memory
ja: メモリ不足

en: Overwrite File?
ja: 上書きしますか？

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
ja: 古いファイルを上書き(&O)

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner (Default)
ja: 所有者 (デフォルト)

en: Ownership
ja: 所有者

en: Owning Group
ja: 所有グループ

en: Parent Folder
ja: 親フォルダ

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
ja[0]: %1 ビット鍵

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
ja[0]: %1 ビット使用

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Path:
ja: パス:

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
ja: 場所パネルに追加できませんでした: %1

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
ja: サポートされていない認証方法を KDE チームに知らせるために <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> へバグを報告してください。

en: Points to:
ja: リンク先:

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy:
ja: ポリシー:

en: Port:
ja: ポート:

en: Pro&xy connect:
ja: プロキシ接続(&X):

en: Program:
ja: プログラム:

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties for %1
ja: %1 のプロパティ

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
ja[0]: 選択された %1 アイテムのプロパティ

en: Protocol %1 does not support action %2.
ja: %1 プロトコルは %2 の動作をサポートしていません。

en: Protocol %1 is not a Filesystem
ja: %1 プロトコルはファイルシステムではありません

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルではありません

en: Protocol is a Filter Protocol
ja: プロトコルはフィルタプロトコルです

en: Proxy Authentication Failed.
ja: プロキシ認証に失敗しました。

en: Proxy:
ja: プロキシ:

en: Quebec
ja: ケベック

en: Re&ject all cookies
ja: すべてのクッキーを拒否する(&J)

en: Read
ja: 読み取り

en: Refresh
ja: 更新

en: Reject
ja: 拒否する

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remote Files Not Accepted
ja: リモートファイルは指定できません

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
ja: リモート URL %1
    には --tempfiles オプションでは使用できません

en: Remote files not accepted
ja: リモートファイルは扱えません

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Directory
ja: ディレクトリを削除

en: Remove File
ja: ファイルを削除

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename:
ja: 名前変更:

en: Renaming
ja: 名前変更

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
ja: %1 中でのファイルの名前変更、移動はサポートされていません。

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: すべて置換

en: Request Aborted
ja: 要求は中止されました

en: Request Aborted By User
ja: ユーザにより要求は中止されました

en: Restore a trashed file to its original location
ja: ごみ箱のファイルを元の場所に戻す

en: Retrieving %1 from %2...
ja: %2 から %1 を受信中...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
ja: %1 からのデータの取得はサポートされていません。

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
ja: %1 からの MIME タイプ情報の取得はサポートされていません。

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry Authentication
ja: 認証を再試行

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
ja: 再び要求を行い、認証情報が正しく入力されているか確認してください。

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
ja: 転送再開を試みずに要求を再試行してください。

en: Retry the request.
ja: 要求を再実行

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
ja: ファイルの属性を変更するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
ja: 名前変更を完了するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
ja: コピーを完了するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
ja: 削除を完了するには管理者権限が必要です。このような操作はシステムに害を与える可能性があります。続行しますか？

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
ja: 移動を完了するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
ja: データの転送を完了するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
ja: シンボリックリンクを作成するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
ja: このフォルダを作成するには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Run as a different user
ja: 別のユーザで実行する

en: Run in &terminal
ja: ターミナルで実行する(&T)

en: Run in terminal
ja: ターミナルで実行する

en: Run using dedicated graphics card
ja: グラフィックボードを使用して実行する

en: SHA1 digest:
ja: SHA1 ダイジェスト:

en: SOCKS Proxy:
ja: SOCKS プロキシ:

en: SSL Proxy:
ja: SSL プロキシ:

en: SSL version:
ja: SSL バージョン:

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Search
ja: 検索

en: Search F&ilters
ja: 検索フィルタ(&I)

en: Search for '%1' with
ja: '%1' を検索

en: Search interactively for domains
ja: ドメインを対話的に検索

en: Search interactively for domains and hosts
ja: ドメインやホストを対話的に検索

en: Search...
ja: 検索...

en: Secure:
ja: 安全性:

en: Security Information
ja: セキュリティ情報

en: See or modify the cookie information
ja: クッキー情報を表示、編集

en: Select one or more file types to add:
ja: 追加するファイルタイプを選択 (複数可):

en: Select the character set that will be used to encode your search query
ja: 検索語のエンコードに使用する文字セットを選択します。

en: Select the character set that will be used to encode your search query.
ja: 検索語のエンコードに使用する文字セットを選択してください。

en: Sending data to %1
ja: %1 にデータを送信中

en: Sending login information
ja: ログイン情報を送信しています

en: Serial number:
ja: シリアル番号:

en: Server Authentication
ja: サーバ認証

en: Server co&nnect:
ja: サーバ接続(&N):

en: Server processing request, please wait...
ja: サーバは要求を処理しています、しばらくお待ちください...

en: Sets the working directory for your application.
ja: あなたのアプリケーションの作業ディレクトリを設定

en: Setting ACL for %1
ja: %1 に ACL を設定

en: Short View
ja: 簡易表示

en: Shortcut &URL:
ja: ショートカット URL(&U):

en: Shortcut &name:
ja: ショートカット名(&N):

en: Show
    Entries
ja: 項目の
    表示

en: Show Bookmarks Button
ja: ブックマークボタンを表示

en: Show Full Path
ja: フルパスを表示

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show Places Panel
ja: 場所パネルを表示

en: Show Preview
ja: プレビューを表示

en: Show Preview Panel
ja: プレビューパネルを表示

en: Show a Warning
ja: 警告を表示

en: Show details of the next cookie
ja: 次のクッキーの詳細を表示

en: Show the &value of the environment variables
ja: 環境変数の値を表示する(&E)

en: Site
ja: サイト

en: Site Policy
ja: サイトポリシー

en: Site name:
ja: サイト名:

en: Site:
ja: サイト:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Size: %1
ja: サイズ: %1

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip All
ja: すべてスキップ

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
ja: 小 (%1x%1)

en: Soc&ket read:
ja: ソケット読み込み(&K):

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
ja: この文書は部分的に SSL で暗号化されますが、主要部分はされません。

en: Sorry
ja: できません

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ja: 古いものを最初に

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ja: 小さいものを最初に

en: Sort by Date
ja: 日付でソート

en: Sort by Name
ja: 名前でソート

en: Sort by Size
ja: サイズでソート

en: Sort by Type
ja: 種類でソート

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ja: 大きいものを最初に

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ja: 新しいものを最初に

en: Sorting
ja: ソート

en: Source
ja: 転送元

en: Source and Destination Files Identical
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルです

[ctx: Space as keyword delimiter]
en: Space
ja: スペース

en: Special
ja: 特殊

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ja: 特殊なフラグ。フラグの厳密な意味は右のカラムを参照してください。

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ja: 特殊なフラグ。フォルダ全体に有効、フラグの厳密な意味は右のカラムを参照してください。

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
ja: 所有者、グループのメンバーのいずれでもないユーザに許可するアクションを指定します。

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
ja: グループのメンバーに許可するアクションを指定します。

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
ja: 所有者に許可するアクションを指定します。

en: State:
ja: 連邦・州:

en: Stop
ja: 停止

en: Suggest New &Name
ja: 新しい名前を提案(&N)

en: Suggested file name for the downloaded file
ja: ダウンロードしたファイルの推奨ファイル名

en: Target: %1
ja: ターゲット: %1

en: Terminal options
ja: ターミナルオプション

en: Terminal options:
ja: ターミナルオプション:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は特定のリソースを参照していませんでした。

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は指定したリソース <strong>%1%2</strong> にアクセスする有効な機構を参照していませんでした。

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は正しくフォーマットされていませんでした。通常のフォーマットは以下のとおりです:<blockquote><strong>プロトコル://ユーザ名:パスワード@www.example.org:port/フォルダ/ファイル名.拡張子?query=値</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
ja: 読み取りフラグはファイルの内容表示を許可します。

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
ja: ショートカット URL は検索のための \{...} プレースホルダを含んでいません。
    したがって、常に同じページに行きます。

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
ja: ファイルのスティッキーフラグは Linux 上では無視されますが、使用されるシステムもあります。

en: The URL %1
    is malformed
ja: URL %1 
    は不正なフォーマットです

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
ja: 書き込みフラグはファイルの内容変更を許可します。

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
ja: 発行者

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
ja: いいえ。エラーがありました:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
ja: はい

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
ja: 「貼り付け」を使ってからクリップボードが変更されたため、選択されたデータフォーマットは適用できなくなりました。貼り付けるものをもう一度コピーしてください。

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル
    %1
    はタイプが FSDevice ですが、Dev=... という行がありません。

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル
    %1
    はタイプがリンクですが、URL=... という行がありません。

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル ‘%1’ には Type=... という行がありません。

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
ja: タイプ
    %1
    というデスクトップエントリは不明です

en: The desktop is offline
ja: デスクトップはオフラインです

en: The destination is <b>bigger by %1</b>
ja: 転送先は<b>%1 大きいです</b>。

en: The destination is <b>smaller by %1</b>
ja: 転送先は<b>%1 小さいです</b>。

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
ja: 転送先

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
ja: ターゲットのリソースには、このメソッドを実行した後にリソースの状態を保存するのに十分なスペースがありません。

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
ja: デバイス “%1” はディスクではないのでイジェクトできません。

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
ja: デバイスが他のアプリケーションまたはユーザによって使用されている (ビジー) 可能性があります。ブラウザのウィンドウでその場所を開いているだけでもその場所は使用中になります。

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
ja: デバイスの準備ができていないようです。リムーバブルメディアデバイスにメディアが入っていない (例: CD ドライブに CD-ROM が入っていない)、あるいは周辺機器/ポータブルデバイスが正しく接続されていない、ということが考えられます。

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
ja: フォルダ ‘%1’ が存在しないため、このアイテムを元の場所に戻せません。元のフォルダを作成してもう一度この操作を実行するか、アイテムを別の場所へドラッグして復元してください。

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
ja: ファイル
    %1
    は変更されています。
    変更をアップロードしますか？

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。上書きしますか？

en: The file "%1" could not be found
ja: ファイル ‘%1’ が見つかりませんでした

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
ja: ファイル %1
    は変更されています。変更をアップロードしますか？

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
ja: ファイル ‘%1’ は ‘%2’ からコピーされたものですが、その後 %3 に変更されているようです。
    コピー操作を元に戻すと、ファイルは削除され、すべての変更が失われます。
    本当に ‘%4’ を削除してもよろしいですか？

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
ja: ファイルは他のユーザまたはアプリケーションが使用中です (ロックされています)。

en: The file or folder %1 does not exist.
ja: ファイルまたはフォルダ ‘%1’ は存在しません。

en: The files are different.
ja: これらのファイルには差異があります。

en: The files are identical.
ja: これらのファイルは同一です。

en: The files seem identical.
ja: これらのファイルは同一のようです。

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
ja: シンボリックリンク "%1" を作成できませんでした。
    リンク先のファイルシステム (%2) がシンボリックリンクをサポートしていません。

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
ja: 以下のショートカットは既に割り当てられています。別のものを選んでください。
    %1

en: The location where the folder was to be created may not exist.
ja: フォルダが作成されるべき場所が存在しないようです。

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
ja: この文書の主要部分は SSL で暗号化されますが、いくつかの部分はされません。

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
ja: 入力された %1 は存在しないようです。おそらく入力ミスでしょう。

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
ja: ネットワーク接続が正しく設定されていないか、ネットワークインターフェースが有効になっていないのかもしれません。

en: The new file name is empty.
ja: 新しいファイル名が入力されていません。

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルのため操作を完了できませんでした。

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ja: ピアの SSL 証明書チェーンが壊れているようです。

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
ja: %1 プロトコルのプロセスが突然落ちました。

en: The program "%1" could not be launched.
ja: プログラム "%1" を起動できませんでした。

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するサーバ上のプログラムが内部エラーを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムを開始もしくは発見できませんでした。一般的には、技術的理由によるものです。

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが実行に必要なメモリを確保できませんでした。

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが内部エラーを報告しました。

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが未知のタイプの割り込みを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが未知のエラーを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが突然終了しました。

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
ja: このプロトコルとの互換性を提供するプログラムが最近の KDE のアップデートで更新されなかったのかもしれません。そのためにプログラムが現在のバージョンと非互換となり、起動しなくなった可能性があります。

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
ja: %1 プロトコルはフォルダサービスを実装していません。

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルではありません。

en: The protocol %1 is not supported.
ja: %1 プロトコルはサポートされていません。

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルです。

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルは現在インストールされている KDE ではサポートされていません。

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
ja: プロトコルかサーバが再開をサポートしていないかもしれません。

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトが無効です:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトがエラーを返しました:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
ja: 主体者

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
ja: リモートホストが SSL 証明書を送信してきません。
    ホストの同定が発行されなかったため中止します。

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
ja: 要求されたのはファイルでしたが、代わりにフォルダ ‘%1’ が見つかりました。

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
ja: 要求されたのはフォルダでしたが、代わりにファイル ‘%1’ が見つかりました。

en: The request was not completed because it was aborted.
ja: 要求は中止されたので完了できませんでした。

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
ja: 要求されたアクションは <strong>%1</strong> プロトコルを実装している KDE プログラムではサポートされていません。

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ja: <html>要求されたデバイスを初期化 (マウント) できませんでした。報告されたエラーは以下のとおりです: %1</html>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ja: <html>要求されたデバイスを終了 (アンマウント) できませんでした。報告されたエラーは以下のとおりです: %1</html>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
ja: ディスク領域が足りないため、要求されたファイル ‘%1’ に書き込めませんでした。

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
ja: 要求されたファイルは同じファイル名が既に存在するため作成できませんでした。

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
ja: 要求されたフォルダは同じフォルダ名が既に存在するため作成できませんでした。

en: The requested lock could not be granted. %1
ja: 要求されたロックは承諾されませんでした。%1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
ja: 要求された操作は一時ファイル ‘%1’ の作成を必要としますが、作成できませんでした。

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ja: 要求された操作はダウンロード中の新しいファイルを保存するための一時ファイルの作成を必要としましたが、一時ファイル ‘%1’ を削除できませんでした。

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ja: 要求された操作は元のファイルの削除を必要としますが (たいていはファイルの移動操作の最後で)、元のファイル ‘%1’ を削除できませんでした。

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
ja: 要求された操作は元のファイル ‘%1’ の名前変更を必要としますが、名前を変更できませんでした。

en: The requested protocol may not be supported.
ja: 要求されたプロトコルはサポートされていないかもしれません。

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
ja: 要求されたシンボリックリンク ‘%1’ を作成できませんでした。

en: The resource cannot be deleted.
ja: このリソースは削除できません。

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
ja: サーバ <strong>%1</strong> はこのコンピュータからの接続を拒否しました。

en: The server does not support the WebDAV protocol.
ja: サーバは WebDAV プロトコルをサポートしていません。

en: The server does not support the request type of the body.
ja: サーバはこのタイプの body の要求をサポートしていません。

en: The server failed the authenticity check (%1).
ja: サーバは信頼性テストに合格しませんでした (%1)。

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
ja: サーバは他の要求に答えるのに忙しくて、応答できませんでした。

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
ja: サーバは現在インターネットに接続していますが、要求を受け付けるように設定されていない可能性があります。

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
ja: サーバは現在インターネットに接続していますが、要求されたサービス (%1) を実行していない可能性があります。

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
ja: ショートカット「%1」は既に「%2」に割り当てられています。別のものを選んでください。

en: The source and destination are the same file.
    %1
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルです。
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
ja: 転送元

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
ja: 指定されたファイルまたはフォルダ ‘%1’ は存在しません。

en: The specified folder does not exist or was not readable.
ja: 指定されたフォルダは存在しないか読み込めませんでした。

en: The specified folder may not be empty.
ja: 指定したフォルダは空ではないようです。

en: The specified folder may not exist.
ja: 指定したフォルダは存在しないようです。

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
ja: 指定された要求はファイル ‘%1’ のある地点からの転送の再開でしたが、可能ではありませんでした。

en: The specified resource may not exist.
ja: 指定したリソースは存在しないようです。

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
ja: 指定されたリソースは存在しないかアクセスできないようです。

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
ja: 一時ファイルと思われる
    %1
    は変更されています。
    本当に削除しますか？

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
ja: このコンピュータでサポートされている %1 プロトコルのバージョンはサーバのものと互換性がない可能性があります。

en: There are no special actions available for protocol %1.
ja: プロトコル %1 に特有な動作はありません

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
ja: サーバとこのコンピュータの接続のどこかの地点に問題が発生した可能性があります。

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ja: ネットワーク設定 (特にプロキシのホスト名) に問題があったのかもしれません。しかし、最近インターネットに問題なく接続できていたのであれば、その可能性は低いです。

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ja: ネットワークの設定に問題があったのかもしれません。しかし、最近正常にインターネットに接続できていたのなら、その可能性は低いです。

en: There may have been a problem with your network connection.
ja: ネットワーク接続に問題が発生した可能性があります。

en: These files use advanced permissions.
ja: これらのファイルは詳細なパーミッションを使用します。

en: These settings apply to network browsing only.
ja: これらの設定はネットワーク参照にのみ適用されます。

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
ja: 新しい名前 #

en: This action was prevented by another error.
ja: このアクションは他のエラーによって妨害されました。

en: This action will overwrite the destination.
ja: この操作は転送先を上書きします。

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
ja: この操作は ‘%1’ をそれ自体で上書きしてしまいます。
    新しいファイル名を入力してください:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
ja: このエラーは KDE プログラムに強く依存します。追加情報が KDE の入力/出力アーキテクチャよりも詳細な情報を提供してくれます。

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
ja[0]: これらのファイルはすべてリンクなのでパーミッションはありません。

en: This file is already in the trash bin.
ja: このファイルは既にごみ箱にあります。

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
ja[0]: これらのファイルは詳細なパーミッションを使用します。

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
ja: このフラグは、ファイルの追加、名前変更、削除を許可します。削除および名前変更はスティッキーフラグを使って制限することができます。

en: This flag allows viewing the content of the folder.
ja: このフラグはフォルダの内容表示を許可します。

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
ja[0]: これらのフォルダは詳細なパーミッションを使用します。

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
ja: これは、必要なネットワーク通信デバイス (ソケット) が作成できなかった、という技術的エラーによるものです。

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
ja: これは、ネットワーク通信に必要なデバイス (ソケット) がネットワーク接続を待ち受けるように確立されなかった、という技術的エラーです。

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
ja: これは、ネットワーク接続を受け付ける際にエラーが発生した、という技術的エラーです。

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ja: これはおそらくプログラムのバグによるものです。以下の詳細なバグレポートを送信していただけると幸いです。

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ja: これはおそらくサーバプログラムのバグによるものです。以下の詳細なバグレポートを送信していただけると幸いです。

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
ja: 開くファイルのリストです。スペースで区切って複数のファイル名を指定することができます。

en: This is the name of the file to open.
ja: 開くファイルの名前です。

en: This is the name to save the file as.
ja: 保存するファイルに付ける名前です。

en: This may be an error on the server side.
ja: これはサーバ側のエラーかもしれません。

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
ja: これは、フォルダの内容の特定を必要とする要求が行われ、このプロトコルをサポートする KDE プログラムがその処理を行えなかったということです。

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
ja: これは、リソース “%1” は開けたもののリソースの内容の読み取り中にエラーが発生した、ということです。

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
ja: これは、リソース “%1” は開けたもののリソースへの書き込み中にエラーが発生した、ということです。

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
ja: これは要求したフォルダ ‘%1’ への移動 (フォルダを開くこと) が拒否されたということです。

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
ja: これはファイル ‘%1’ への書き込みが拒否されたということです。

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
ja: これは、読み込みアクセス許可が得られなかったので要求されたファイルまたはフォルダ ‘%1’ の内容を取得できなかった、ということです。

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
ja: これは、書き込みアクセス許可が得られなかったので要求どおりにファイル ‘%1’ に書き込めなかった、ということです。

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
ja: <qt>このオプションは拡張子を付けてファイルを保存するときに役立ちます。<ol><li>保存するファイルタイプを変更すると「%1」テキストエリアに指定された拡張子がすべて更新されます。</li><li>「保存」をクリックしたときに「%2」テキストエリアに拡張子が指定されていなければ、%3 がファイル名の末尾に付きます (同じファイル名が存在しない場合)。この拡張子は選択した保存ファイルタイプによって決まります。<br /><br />ファイル名に自動的に拡張子が付かないようにするには、このオプションを無効にするか、ファイル名の末尾にピリオド (.) を付けてください (ピリオドは自動的に削除されます)。</li></ol>このオプションを利用するとファイルが管理しやすくなるので、よく分からなければ有効にしておきましょう。</qt>

en: Timeout Error
ja: タイムアウトエラー

en: Timeout Values
ja: タイムアウト時間

en: Timeout on server
    %1
ja: サーバのタイムアウト
    %1

en: Transfer data
ja: データを転送

en: Trash
ja: ごみ箱

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
ja: URL をローカルファイルとして扱い、後で削除する

en: Tree View
ja: ツリー表示

en: Trusted:
ja: 信頼された:

en: Try again, either now or at a later time.
ja: 今か後でやり直してください。

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
ja: 先に現在のファイルを移動して、やり直してください。

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
ja: 先に現在のフォルダを移動して、やり直してください。

en: Type
ja: タイプ

en: Type any comment you think is useful here.
ja: ここには、役に立つと思われるコメントを入力します。

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
ja: ここには、用途に応じてこのアプリケーションの説明を入力します。例えば、ダイヤルアップ用アプリケーション (KPPP) なら「ダイヤルアップツール」というふうに。

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
ja: このアプリケーションに付ける名前を入力します。アプリケーションはこの名前でアプリケーションメニューおよびパネル内に表示されます。

en: Type:
ja: タイプ:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ja: 一般に、Unix 環境はファイルまたはフォルダを異なる名前/場所にリンクすることができます。要求されたコピーの処理中に、KDE は無限ループに陥るリンクまたはリンク列を検出しました。ファイルが (おそらくさまざまなところを巡って) それ自身にリンクしています。

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ja: 一般に、Unix 環境はファイルまたはフォルダを異なる名前/場所にリンクすることができます。KDE は無限ループに陥るリンクまたはリンク列を検出しました。ファイルが (おそらくさまざまなところを巡って) それ自身にリンクしています。

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
ja: マスク

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
ja: 名前付きユーザ

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
ja: その他

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
ja: 所有グループ

en: URL Does Not Refer to a Resource.
ja: URL がリソースを参照していません。

en: URL Resource Invalid
ja: URL リソースが無効です。

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
ja: 'command' に使用する URL またはローカルファイル

en: Unable to Create KIO Worker
ja: KIO Worker を作成できません

en: Unable to Enter Folder
ja: フォルダに移動できません

en: Unable to Initialize Input/Output Device
ja: 入力/出力デバイスを初期化できません

en: Unable to Launch Process
ja: プロセスを開始できません

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
ja: 入力/出力デバイスを終了できませんでした

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
ja: クッキーハンドラサービスと通信できません。
    すべての変更はサービスを再起動するまで反映されません。

en: Unable to create KIO worker. %1
ja: KIO worker を作成できません: %1

en: Unable to create KIO worker: %1
ja: KIO worker を作成できません: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
ja: 指定されたすべてのクッキーを削除できません。

en: Unable to delete cookies as requested.
ja: 指定されたクッキーを削除できません。

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
ja: サービス “%1” を実行可能にできません。実行を中止します。
    %2。

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
ja: コンピュータに保存されているクッキーについての情報を取得できません。

en: Und&o
ja: 元に戻す(&O)

en: Und&o: Batch Rename
ja: 元に戻す: 一括名前変更(&O)

en: Und&o: Copy
ja: 元に戻す: コピー(&O)

en: Und&o: Create File
ja: 元に戻す: ファイルを作成(&O)

en: Und&o: Create Folder
ja: 元に戻す: フォルダを作成(&O)

en: Und&o: Create Folder(s)
ja: 元に戻す: フォルダを作成(&O)

en: Und&o: Link
ja: 元に戻す: リンク(&O)

en: Und&o: Move
ja: 元に戻す: 移動(&O)

en: Und&o: Rename
ja: 元に戻す: 名前変更(&O)

en: Und&o: Trash
ja: 元に戻す: ごみ箱に移動(&O)

en: Undo Changes
ja: 変更を元に戻す

en: Undo File Copy Confirmation
ja: 確認 - コピー操作を元に戻す

en: Undocumented Error
ja: ドキュメント化されていないエラー

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
ja: この操作を元に戻すには管理者権限が必要です。続行しますか？

en: Unexpected Program Termination
ja: 予期しないプログラムの終了

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
ja: 所有者

en: Unknown Action
ja: 未知のアクション

en: Unknown Authorization method.
ja: 未知の認証方法です。

en: Unknown Error
ja: 未知のエラー

en: Unknown HTTP verb.
ja: 未知の HTTP メソッド

en: Unknown Host
ja: 未知のホスト

en: Unknown Interruption
ja: 未知の割り込み

en: Unknown Proxy Host
ja: 未知のプロキシホスト

en: Unknown error
    %1
ja: 未知のエラー
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
ja: 未知のエラーコード %1
    %2
    https://bugs.kde.org に詳細なバグレポートを送ってください。

en: Unknown host %1
ja: 未知のホスト %1

en: Unknown interrupt
    %1
ja: 未知の割り込み
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
ja: 未知のプロトコル %1

en: Unknown proxy host
    %1
ja: 未知のプロキシホスト
    %1

en: Unknown size
ja: 未知のサイズ

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Unsupported Action: %1
ja: サポートされていないアクション: %1

en: Unsupported Protocol %1
ja: サポートされていないプロトコル %1

en: Unsupported URL scheme
ja: サポートされていない URL スキーム

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
ja: ソフトウェアを最新版にアップデートしてください。あなたのディストリビューションがソフトウェアのアップデートツールを用意しているはずです。

en: Updating System Configuration
ja: システムの設定を更新中

en: Updating system configuration.
ja: システムの設定を更新しています。

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザ

en: User canceled action
    %1
ja: ユーザがアクションをキャンセルしました
    %1

en: User:
ja: ユーザ:

en: User:
ja: ユーザ:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
ja: %1 でのサブ URL の使用はサポートされていません。

en: Validity period:
ja: 有効期間:

en: Value:
ja: 値:

en: Varying (No Change)
ja: 多種 (変更なし)

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
ja: 警告

en: Web Search Keywords
ja: ウェブ検索キーワード

[ctx: Web page address]
en: Address:
ja: アドレス:

en: What do you wish to do with this file?
ja: このファイルに対してどのような操作を行ないますか？

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
ja: FTP 接続がパッシブの場合、通常の FTP 接続とは反対にクライアントがサーバに接続するので、ファイアウォールが接続をブロックすることがありません。古い FTP サーバによっては、パッシブ FTP をサポートしていないものもあります。

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
ja: 他のすべてが失敗するようなら、バグレポートを送信することをご検討ください。送信されたレポートは、KDE チームまたはサードパーティソフトウェアのメンテナが品質改善を行う上で非常に重要となります。サードパーティ提供のソフトウェアの場合は、直接サードパーティへ問い合わせてください。これ以外は、まず <a href="https://bugs.kde.org/">KDE のバグ報告ウェブサイト (英語)</a> で同じバグがないか確認してください。なければ、上記の詳細をメモに取り、この詳細をバグレポートに入れてください。また、役に立つと思われる詳細もできるだけバグレポートに含めてください。

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
ja: これをチェックすると、現在のジョブに関して、次に起こる競合に対しボタンが押されたことになります。

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
ja: これをチェックすると、現在のジョブに関して、次に起こるフォルダ競合に対しボタンが押されたことになります。
    スキップを押さない限りは、ディレクトリの存在するファイルと競合が起こった場合、確認が行われます。

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
ja: ファイルをアップロードしている間の拡張子は “*.part” です。完全にアップロードされると、本来の名前になります。

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
ja: 指定したプロキシホスト <strong>%1</strong> から情報を得ようとしたところ、未知のホストエラーが出ました。未知のホストエラーは、要求された名前がインターネット上に見つからなかったことを意味します。

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
ja: この証明書を今後は確認なしで永久に受け入れますか？

en: Write
ja: 書き込み

en: Write
    Entries
ja: 項目の
    書き込み

en: Write Access Denied
ja: 書き込みアクセスは拒否されました

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
ja: 書き込み(&W)

en: Writing to %1 is not supported.
ja: %1 への書き込みはサポートされていません。

en: Yes
ja: はい

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
ja: セキュアモードに移行しようとしています。
    特に指定がない限り、すべての交信は暗号化して行われます。
    転送中のあなたのデータは、第三者からは読み取りにくくなります。

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
ja: セキュアモードを終了しようとしています。交信は暗号化されなくなります。
    転送中のあなたのデータは、第三者に見られる可能性があります。

en: You are not authorized to execute this file.
ja: このファイルを実行する権限がありません。

en: You are not authorized to select an application to open this file.
ja: あなたにはこのファイルを開くアプリケーションを選択する権限がありません。

en: You can only select local files
ja: ローカルファイルしか選択できません

en: You can only select local files.
ja: ローカルファイルのみ選択できます。

en: You can only select one file
ja: 1 つのファイルしか選択できません

en: You did not select a file to delete.
ja: 削除するファイルが選択されていません。

en: You did not select a file to trash.
ja: ごみ箱に移動するファイルが選択されていません。

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
ja: %1 プロトコルへのアクセス権限がありません。

en: You do not have permission to create that folder.
ja: あなたにはそのフォルダを作成する権限がありません。

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
ja: 変更を反映するには、KDE を再起動する必要があります。

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
ja: 変更を反映するには、実行中のアプリケーションを再起動する必要があります。

en: You may have encountered a bug in the program.
ja: プログラムのバグに遭遇されたのかもしれません。

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
ja: 間違った認証情報を提供したか、全く提供しなかったということが考えられます。

en: You may not have permissions to accept the connection.
ja: あなたには接続を受け付ける権限が与えられていないようです。

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
ja: あなたにはデバイスを初期化 (マウント) する権限がありません。通常 UNIX システムでは、デバイスを初期化するには管理者権限が必要です。

en: You may not have permissions to read from the resource.
ja: あなたにはこのリソースの読み取り権限がないようです。

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
ja: あなたにはファイルを読み込む、またはフォルダを開く権限がないようです。

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
ja: あなたにはデバイスを終了 (アンマウント) させる権限がありません。通常 UNIX システムでは、デバイスを終了処理させるには管理者権限が必要です。

en: You may not have permissions to write to the resource.
ja: あなたにはこのリソースへの書き込み権限がないようです。

en: You may perform a search on the Internet for a software plugin (called a "KIO worker") which supports this protocol. Places to search include <a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org</a>.
ja: インターネットでこのプロトコルをサポートするソフトウェアプラグイン ("KIO worker" と呼ばれています) を検索することもできます。<a href="https://store.kde.org/">https://store.kde.org</a> などのサイトを訪れてみてください。

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
ja: サイトにアクセスするためには、下のプロキシサーバに対するユーザ名とパスワードが必要です。

en: You need to supply a username and a password to access this site.
ja: このサイトにアクセスするためにはユーザ名とパスワードが必要です。

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
ja: あなたのアクセス権限はこのリソースで要求している操作を行うには不十分です。

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
ja: あなたのアカウントには指定したリソースへのアクセス権限が与えられていないようです。

en: [padlock]
ja: [パッドロック]

en: a suitable extension
ja: 適切な拡張子

en: not supported
ja: サポートされていません

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
ja: これは以下のプログラムを開始します:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダをコピー

[ctx: request type]
en: create the requested folder
ja: 要求されたフォルダを作成

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダを削除

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダをロック

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダを移動

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
ja: サーバの機能を問い合わせ

[ctx: request type]
en: retrieve property values
ja: プロパティの値を取得

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダの内容を取得

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
ja: 指定されたフォルダでレポートを実行

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
ja: 指定されたフォルダで検索

[ctx: request type]
en: set property values
ja: プロパティの値をセット

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダのロックを解除

[ctx: request type]
en: upload %1
ja: %1 をアップロード

en: the extension <b>%1</b>
ja: 拡張子 <b>%1</b>
