kate - en to ja translation catalogue (296 entries)

en:  [read only]
ja: [読み取り専用]

en: %1 doesn't exist in a git repo.
ja: %1 は Git リポジトリに存在しません。

en: &All Sessions
ja: すべてのセッション(&A)

en: &Auto hide tabs
ja: タブを自動的に隠す(&A)

en: &Behavior
ja: 挙動

en: &Close Document
ja: 文書を閉じる(&C)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Ignore Changes
ja: 変更を無視(&I)

en: &Limit number of tabs:
ja: タブの数を制限(&L):

en: &Load last used session
ja: 最後に使ったセッションを読み込み(&L)

en: &Manage Sessions...
ja: セッション管理(&M)...

en: &Manually choose a session
ja: 手動でセッションを選択(&M)

en: &Next Tab
ja: 次のタブ(&N)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Open Containing Folder
ja: 保存フォルダを開く(&O)

en: &Other Application...
ja: その他のアプリケーション(&O)...

en: &Plugins Handbook
ja: プラグインハンドブック(&P)

en: &Previous Tab
ja: 前のタブ(&P)

en: &Quick Open
ja: 素早く開く(&Q)

en: &Recent Sessions
ja: 最近のセッション(&R)

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Rename...
ja: 名前変更(&R)...

en: &Save Session
ja: セッションを保存する(&V)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Show close button
ja: 閉じるボタンを表示(&S)

en: &Sidebars
ja: サイドバー(&S)

en: &Start new session
ja: 新しいセッションを開始(&S)

en: &Status Bar Items
ja: ステータスバーのアイテム(&S)

en: &Tabs
ja: タブ(&T)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &View Difference
ja: 差分を表示(&V)

en: &Window Color Scheme
ja: ウィンドウのカラースキーム(&W)

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
ja: <qt><p>文書 “%1” は変更されていますが、保存されていません。</p><p>変更を保存しますか？それとも破棄しますか？</p></qt>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
ja: <qt><p>以下の文書はディスク上で変更されました。</p><p>リストが空になるまで、文書を一つまたは複数選択して、適用するアクションのボタンを押してください。</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
ja: <qt>以下の文書は変更されています。閉じる前に保存しますか？</qt>

[ctx: @action:button]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
ja: すべてのファイルを開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
ja: 名前変更...

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
ja: 診断ビュー

[ctx: @info]
en: Error
ja: エラー

[ctx: @info]
en: Info
ja: 情報

[ctx: @info]
en: Log
ja: ログ

[ctx: @info]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
ja: %1 をコミット

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
ja: ファイルの履歴 - %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
ja: 再帰的にファイルを開く

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: All
ja: すべて

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ja: 貢献してくれたすべての人々と私が言及し忘れてしまった人々

en: Application Startup Behavior
ja: アプリケーション起動時の挙動

en: Application Startup/Shutdown Behavior
ja: アプリケーション起動時/終了時の挙動

en: Behavior
ja: 挙動

en: Behavior Options
ja: 挙動のオプション

en: Bottom Sidebar
ja: 下サイドバー

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
ja: アプリケーションを開くたびにすべてのビューとフレームを復元するには、このオプションを有効にしてください。

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
ja: ブックマークなどの文書設定をセッションを越えて保存するには、このオプションを有効にしてください。再度開いたときに文書が変更されていなければ、設定が復元されます。

en: Cl&ose Current View
ja: 現在のビューを閉じる(&O)

en: Clear Diagnostics Filter
ja: 診断フィルタをクリア

en: Clear Recent Files
ja: 最近のファイルを忘れる

en: Clear all messages
ja: すべてのメッセージをクリア

en: Clos&e All
ja: すべて閉じる(&E)

en: Close
ja: 閉じる

en: Close &All Documents
ja: すべての文書を閉じる(&A)

en: Close Document
ja: 文書を閉じる

en: Close Other &Documents
ja: 他の文書を閉じる(&D)

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close all open documents.
ja: すべての文書を閉じます。

en: Close other open documents.
ja: 開いている他の文書を閉じます。

en: Close the current document.
ja: 現在の文書を閉じます。

en: Close the currently active split view
ja: 現在アクティブな分割ビューを閉じます

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます。

en: Closing Aborted
ja: 終了中止

en: Collapse All
ja: すべて折りたたむ

en: Compare
ja: 比較

en: Compare with Active Document
ja: アクティブな文書と比較

en: Compare with Active Document Using
ja: アクティブな文書と比較:

en: Configure
ja: 設定

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
ja: このアプリケーションのキーボードショートカットの割り当てを設定します。

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
ja: このアプリケーションや編集コンポーネントのさまざまな特性を設定します。

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
ja: ツールバーに表示する項目を設定します。

en: Configure...
ja: 設定...

en: Copy &Location
ja: 場所をコピー(&L)

en: Copy Location
ja: 場所をコピー

en: Copy all text to clipboard
ja: すべてのテキストをクリップボードにコピー

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Core Developer
ja: コア開発者

en: Could not save the document 
    '%1'
ja: 文書を保存できませんでした
    “%1”

en: Create a new document
ja: 新しい文書を作成します

en: Create a new window.
ja: 新しいウィンドウを作成します。

en: Created
ja: 作成されました

en: Current Project
ja: 現在のプロジェクト

en: D&etach Document
ja: 文書を分離(&E)

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
ja: 保存しようとしたデータを書き出すことができませんでした。どうしますか？

en: Delete
ja: 削除

en: Delete file
ja: ファイルを削除

en: Delete unused meta-information after:
ja: 指定日数後に利用されなかったメタ情報を削除:

en: Deleted
ja: 削除されました

en: Deleted file %1
ja: 削除されたファイル %1

en: Description
ja: 説明

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
ja: Kate のマスコット 'Kate the Cyber Woodpecker' のデザイナー

en: Developer
ja: 開発者

en: Diagnostics
ja: 診断

en: Diagnostics View
ja: 診断ビュー

en: Do you really want to delete file "%1"?
ja: 本当にファイル "%1" を削除しますか？

en: Documents
ja: 文書

en: Documents Modified on Disk
ja: ディスク上で変更された文書

en: Documents to open.
ja: 開く文書です。

en: Don't ask again
ja: 次回から確認しない

en: Duplicate...
ja: 重複...

en: Error
ja: エラー

en: Error Creating Diff
ja: 差分計算中にエラー

en: Errors
ja: エラー

en: Expand All
ja: すべて展開

en: File "%1" could not be deleted.
ja: ファイル "%1" を削除できませんでした。

en: File "%1" could not be moved to "%2"
ja: ファイル "%1" を "%2" に移動できませんでした。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Filter Sessions
ja: セッションをフィルタ

en: Focus %1
ja: %1をフォーカス

en: Focus Navigation Bar
ja: ナビゲーションバーをフォーカス

en: Focus Toolview
ja: ツールビューをフォーカス

en: Focus the next tab.
ja: 次のタブをフォーカスします。

en: Focus the previous tab.
ja: 前のタブをフォーカスします。

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
ja: フォルダはプロジェクトプラグインが有効なときのみ開けます

en: Former Core Developer
ja: 以前のコア開発者

en: Get involved
ja: 参加する

en: Go to Next Location
ja: 次の位置に移動

en: Go to Previous Location
ja: 前の位置に移動

en: Hamburger Menu Toolbar
ja: ハンバーガーメニューバー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
ja: 利用可能な Kate のプラグインの一覧です。チェックマークが付いているものはロード済みで、Kate の次回起動時にもロードされます。

en: Hide All Tool Views
ja: すべてのツールビューを隠す

en: Hide Button
ja: ボタンを隠す

en: Hide menu bar
ja: メニューバーを隠す

en: Highlighting for Ferite
ja: Ferite の構文強調表示

en: Highlighting for ILERPG
ja: ILERPG の構文強調表示

en: Highlighting for LaTeX
ja: LaTeX の構文強調表示

en: Highlighting for Makefiles, Python
ja: Makefiles と Python の構文強調表示

en: Highlighting for Python
ja: Python の構文強調表示

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ja: RPM スペックファイル、Perl、Diff の構文強調表示

en: Highlighting for SQL
ja: SQL の構文強調表示

en: Highlighting for Scheme
ja: Scheme の構文強調表示

en: Highlighting for VHDL
ja: VHDL の構文強調表示

en: Include &window configuration
ja: ウィンドウの設定を含める(&W)

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Invalid hash
ja: 無効なハッシュ

en: KWrite - Text Editor
ja: Kwrite - テキストエディタ

en: KWrite Author
ja: KWrite 作者

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ja: KWrite「元に戻す」履歴、Kspell 統合

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ja: XML の構文強調表示

en: KWrite port to KParts
ja: KWrite の KParts への移植

en: Kate - Advanced Text Editor
ja: Kate - 高機能なテキストエディタ

en: Keep &meta-information past sessions
ja: 過去のセッションのメタ情報を保持する(&M)

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Location
ja: 場所

en: Log
ja: ログ

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Make the next split view the active one.
ja: 次の分割ビューをアクティブにします。

en: Make the previous split view the active one.
ja: 前の分割ビューをアクティブにします。

en: Manage Sessions
ja: セッション管理

en: Manage Sessions...
ja: セッションを管理...

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
ja: 新しいセッション(&N)

en: Modified
ja: 変更されました

en: Move Splitter Down
ja: スプリッタを下へ移動

en: Move Splitter Left
ja: スプリッタを左へ移動

en: Move Splitter Right
ja: スプリッタを右へ移動

en: Move Splitter Up
ja: スプリッタを上へ移動

en: Move To
ja: 移動先

en: Name
ja: 名前

en: Navigate to this column.
ja: この列に移動します。

en: Navigate to this line.
ja: この行に移動します。

en: Navigation Bar
ja: ナビゲーションバー

en: Never
ja: しない

en: New File
ja: 新しいファイル

en: New Session
ja: 新しいセッション

en: New file %1
ja: 新しいファイル %1

en: New file name
ja: 新しいファイル名

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
ja: Kate を終了中に新しいファイルが開かれました。終了を中止しました。

en: Next Item
ja: 次のアイテム

en: Next Split View
ja: 次の分割ビュー

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: No recent documents
ja: 最近の文書はありません

en: No recent documents or projects
ja: 最近の文書やプロジェクトはありません

en: No saved sessions
ja: 保存されたセッションはありません

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Open Folder...
ja: フォルダを開く...

en: Open Selected Files...
ja: 選択したファイルを開く...

en: Open W&ith
ja: アプリケーションで開く(&I)

en: Open an existing document for editing
ja: 既存の文書を編集のために開きます

en: Open as Template
ja: テンプレートとして開く

en: Open each document in its own window
ja: それぞれの文書を一つのウィンドウで開く

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
ja: 現在の文書をそのファイルタイプ用に登録されている他のアプリケーションを使って開きます。あるいは開くアプリケーションを選択することもできます。

en: Opening Large File
ja: 大きなファイルを開いています

en: Output
ja: 出力

en: PHP Keyword/Datatype list
ja: PHP キーワード/データ型リスト

en: Patches and more
ja: パッチ、その他

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャ

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Previous Item
ja: 前のアイテム

en: Previous Split View
ja: 前の分割ビュー

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Python Plugin Developer
ja: Python プラグイン開発者

en: QA and Scripting
ja: QA とスクリプト

en: Quick Fix
ja: 素早く修復

en: Read handbook
ja: ハンドブックを読む

en: Read the contents of stdin.
ja: 標準入力の内容を読み込みます。

en: Recent Documents
ja: 最近の文書

en: Recent Documents and Projects
ja: 最近の文書とプロジェクト

en: Recent Files
ja: 最近のファイル

en: Reload all open documents.
ja: 開いているすべての文書を再読み込みします。

en: Rename file
ja: ファイル名を変更

en: Reopening files from the last session...
ja: 最後のセッションのファイルを再読み込み中...

en: Restore
ja: 復元

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save As (%1)
ja: 名前を付けて保存 (%1)

en: Save Documents
ja: 文書を保存

en: Save Session &As...
ja: セッションに名前を付けて保存(&A)...

en: Save all open, modified documents to disk.
ja: 開いている変更されたすべての文書を保存します。

en: Saved Sessions
ja: 保存されたセッション

en: Se&lect All
ja: すべて選択(&L)

en: Search...
ja: 検索...

en: Sess&ions
ja: セッション(&I)

en: Session
ja: セッション

en: Session Chooser
ja: セッションを選択

en: Session Elements
ja: セッション要素

en: Session Management
ja: セッション管理

en: Session Name
ja: セッション名

en: Session Renaming
ja: セッション名の変更

en: Session name:
ja: セッション名:

en: Set encoding for the file to open.
ja: 開くファイルのエンコーディングを設定します。

en: Sho&w Path in Titlebar
ja: パスをタイトルバーに表示(&W)

en: Show %1
ja: %1を表示

en: Show %1 Button
ja: %1ボタンを表示

en: Show &Tabs
ja: タブを表示(&T)

en: Show Navigation Bar
ja: ナビゲーションバーを表示

en: Show Side&bars
ja: サイドバーを表示(&B)

en: Show the complete document path in the window caption
ja: ウィンドウのタイトルバーに文書のフルパスを表示します

en: Show the welcome page
ja: ようこそページを表示

en: Show welcome page for new window
ja: 新しいウィンドウでようこそページを表示

en: Show welcome view for new windows
ja: 新しいウィンドウでようこそビューを表示

en: Sidebar Buttons
ja: サイドバーのボタン

en: Specify a name for this session
ja: このセッションの名前を指定

en: Specify a new name for session: %1
ja: セッションの新しい名前を指定: %1

en: Split &Horizontal
ja: 上下に分割(&H)

en: Split Ve&rtical
ja: 左右に分割(&R)

en: Split View
ja: ビューを分割

en: Split the currently active view horizontally into two views.
ja: 現在アクティブなビューを上下二つのビューに分割します。

en: Split the currently active view vertically into two views.
ja: 現在アクティブなビューを左右二つのビューに分割します。

en: Start Kate with a given session.
ja: 指定されたセッションで Kate を起動します。

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
ja: 新しい匿名セッションで Kate を起動します。('-n' を指定します。)

en: Starting Up
ja: 起動時

en: Status on Disk
ja: ディスク上の状態

en: Testing, ...
ja: テスト...

en: The Editing Commands
ja: 編集コマンド

en: The cool buffersystem
ja: 優れたバッファシステム

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
ja: diff コマンドの起動に失敗しました。git がインストールされていて、あなたの PATH に存在することを確認してください。

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
ja: 文書 “%1” は変更されています。変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。通常のファイルではなく、フォルダです。

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
ja: セッション名を “%1” に変更できませんでした。"%2" への書き込みに失敗しました。

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
ja: (しない)

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
ja: 指定された名前のセッションは既に存在します: %1
    他の名前を付けてください。

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
ja: 最近開いたファイルのリストを表示します。ここから簡単にそれらを開くことができます。

en: This shows help files for various available plugins.
ja: 利用可能なさまざまなプラグインのヘルプファイルを表示します。

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
ja: 現在の文書以外のすべての文書を閉じます。続行してもよろしいですか？

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
ja: 開いているすべての文書を閉じます。続行してもよろしいですか？

en: To save a session, you must specify a name.
ja: セッションを保存するためには、名前を指定しなければなりません。

en: Tool &Views
ja: ツールビュー(&V)

en: Toolview Manager
ja: ツールビューマネージャ

en: Top Sidebar
ja: 上サイドバー

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
ja: ビューのステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: User Feedback
ja: ユーザフィードバック

en: Very nice help
ja: 素晴らしいヘルプ

en: Visit homepage
ja: ホームページを開く

en: Warning
ja: 警告

en: Warnings
ja: 警告

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome Page
ja: ようこそページ

en: Welcome to %1
ja: %1 へようこそ

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ja: 保存されていない変更があります。変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

en: column
ja: 列

en: encoding
ja: エンコーディング

en: line
ja: 行

en: session
ja: セッション
