dolphin - en to ja translation catalogue (732 entries)

en:  level deep |  levels deep
ja[0]:  深い準位

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ja: %1 コピー

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ja[0]: %2 をクリップボードにコピー

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ja[0]: %2 の場所をクリップボードにコピー

[ctx: @action]
en: Copy…
ja: コピー...

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ja: フォルダを作成...

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ja[0]: %2 をクリップボードに切り取り

[ctx: @action]
en: Cut…
ja: 切り取り...

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ja[0]: %2 を複製

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ja[0]: %2 をごみ箱に移動

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ja[0]: %2 を永久的な削除

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
ja[0]: %2 の名前を変更

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ja: 削除 (ごみ箱に移動のショートカットを使用)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ja: このリマインダーを無視

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ja: 再度表示しない

[ctx: @action keep short]
en: More
ja: その他

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ja: ネットワークフォルダを追加

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ja: タグを付ける

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
ja: コピーをキャンセル

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
ja: 切り取りをキャンセル

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
ja: 複製をキャンセル

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
ja: 移動をキャンセル

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
ja: 名前の変更をキャンセル

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ja: 新しいサービスをダウンロード...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ja: 選択モードを出る

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ja: Filelight をインストール...

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ja[0]: %1 アイテムを開く

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ja[0]: %1 ターミナルを開く

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ja: 名前を変更して隠す

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ja: ホームの場所を選択

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ja: 現在の場所を使う

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ja: 標準設定の場所を使う

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ja[0]: タグ: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ja: %1 を終了(&Q)

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ja: 選択...

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ja: 終了

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ja: 再び管理者として行動する

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ja: 場所をコピーする

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ja: 場所をコピー...

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ja: 管理者として行動する

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ja: メディアファイルを自動再生

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ja: 列の幅を自動調整する

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ja: 自動スクロール

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ja: 選択をクリア

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる(&T)

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ja: 短縮された日付

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ja: ごみ箱の設定...

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ja: 設定...

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ja: コピー(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ja: 他のビューにコピー

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ja: 他のビューにコピー…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ja: 列の幅をカスタムする

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ja: 切り取り(&T)

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ja: タブを分離

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ja: 最後のタブに行く

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ja: 次のタブに行く

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ja: 前のタブに行く

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ja: 最後のタブ

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ja: ホームディレクトリへの制限

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ja[0]: 場所バー

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ja: 新しいフォルダに移動...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ja: 他のビューに移動

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ja: 他のビューに移動…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ja: 次のタブ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ja: パスを開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ja: パスを新しいタブで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ja: パスを新しいウィンドウで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ja: 新しいタブで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ja: 分割ビューで開く

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ja: 前のタブ

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ja: プロパティ(&E)

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ja: 名前を変更...

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
ja: ファイルとフォルダを選択

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(&H)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ja: ターゲットを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ja: ズームスライダーを表示する

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ja: マウスホバーでアイテムを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ja: 横の余白

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ja: フィルタバーをトグル

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ja: 検索バーをトグル

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ja: 場所に追加

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ja: ファイルタイプを編集(&E)...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ja: 他のビューにコピー

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ja: 選択を反転(&I)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ja: 他のビューに移動

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ja: 貼り付け(&P)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ja: マッチするアイテムを選択...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ja: すべて選択解除

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ja: マッチするアイテムの選択を解除...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる(&T)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ja: 削除...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ja: ここに複製

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ja: ここに複製...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ja: ごみ箱に移動...

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ja: 新しいウィンドウ(&W)

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ja: プロパティ(&E)|/|$[~setProps ~full 'ファイルのプロパティ']

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ja: 閉じたタブを戻す

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ja: ネットワークフォルダ(&N)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ja: アプリケーション(&L)|/|$[~setProps ~full '移動: アプリケーション']

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ja: 自動起動|/|$[~setProps ~full '移動: 自動起動']

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ja: ごみ箱

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ja: 場所を編集

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ja: 場所を置換

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ja: パネルをロック

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ja: パネルのロックを解除

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ja: フォルダを先に表示

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ja: 隠しファイルを後に

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ja: ファイルを比較(&C)

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ja: ターミナルパネルのフォーカスをやめる

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ja: フィルタ...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ja: ファイルを検索...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ja: ターミナルパネルをフォーカスする

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ja: %1 を開く

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ja: ターミナルを開く(&T)

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ja: 優先される検索ツールを開く

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ja: ターミナルを開く(&T)

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
ja: ここでターミナルを開く

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ja: ビューの表示スタイルを調整...

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ja: 場所パネルのフォーカスを解除

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ja: ターミナルパネルのフォーカスを解除

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ja: 場所パネルをフォーカスする

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ja: ズームレベルをリセットする

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ja: 追加情報を表示

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(&H)

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ja: パネルを表示

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ja: グループ化して表示(&G)

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ja: 次でソート

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ja: 停止(&T)

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
ja: コンパクト

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ja[0]: 選択された %1 アイテムに対するアクション

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ja: 現在のビューに対するアクション

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ja: フィルタ

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
ja: 選択

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ja: プレビューを表示

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ja: 左のビューをポップアップする

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ja: 右のビューをポップアップする

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ja: ポップアップする

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ja: 分割

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ja: 隠し場所

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ja: <application>Filelight</application> が正常にインストールされました。

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
ja: <para>Dolphin で管理者権限を使用します:<numberedlist><numbereditem>変更するファイルまたはフォルダに移動します。</numbereditem><numbereditem><interface>Open Menu|More|View</interface> または <interface>Menu Bar|View</interface> で「%1」アクションをアクティブにします。<nl/>デフォルトのショートカット: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>認証後、管理者としてファイルを管理できます。</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
ja: <para>管理者権限を使用しようとしています。管理者として操作すると、このシステム上の任意のファイルまたはフォルダを変更または置換できます。これには、このシステムが機能するために不可欠な項目が含まれます。</para><para>このコンピュータ上の<emphasis>すべてのユーザーのデータを削除</emphasis>し、<emphasis>このインストールを修復不能に破壊</emphasis>することができます。フォルダ名またはファイル名、またはその内容に1文字追加するだけで、システムが<emphasis>起動不能</emphasis>になる可能性があります。</para><para>このシステムを破壊しようとしている場合でも、おそらく別の警告は表示されません。</para><para>続行する前に、<emphasis>ファイルとフォルダをバックアップ</emphasis>することをお勧めします。</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ja: 管理者権限の有効期限が切れています。

[ctx: @info]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる

[ctx: @info]
en: Close left view
ja: 左のビューを閉じる

[ctx: @info]
en: Close right view
ja: 右のビューを閉じる

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ja: コンパクト表示モード

[ctx: @info]
en: Details view mode
ja: 詳細表示モード

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
ja: バージョン管理システムの設定の変更を適用するには、Dolphin を再起動する必要があります。

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
ja: ダブルクリック時の動作

[ctx: @info]
en: Go back
ja: 戻る

[ctx: @info]
en: Go forward
ja: 進む

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ja: アイコン表示モード

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ja: 左のビューを新しいウィンドウに移動する

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ja: 右のビューを新しいウィンドウに移動する

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ja: 新しい Dolphin のウィンドウを開く

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ja: 隠し仮想ディレクトリを分割ビューで開く

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
ja: パネル設定はコンテキストメニューからも利用できます。パネル上でマウスの右ボタンを押して開きます。

[ctx: @info]
en: Restart now?
ja: 今すぐ再起動しますか？

[ctx: @info]
en: Searching…
ja: 検索中...

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ja: ファイルとフォルダのプレビューを表示

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
ja: 検索, 最近使ったファイル, ごみ箱などの一部の特別なビューでは、引き続きカスタム表示スタイルを使用します。

[ctx: @info]
en: Split view
ja: ビューを分割

[ctx: @info]
en: Stop loading
ja: 読み込みを停止

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ja: ホームフォルダの場所が無効か存在しないため、変更を適用できません。

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ja: すべてのフォルダのビューのプロパティが変更されます。続けますか？

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ja: すべてのサブフォルダのビューのプロパティが変更されます。続けますか？

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ja: 現在のフォルダ読み込みを停止します。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ja: 位置をコピーするファイルかフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
ja: コピーするファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ja: コピーするファイルかフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ja: 切り取るファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ja: 複製するファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
ja: 移動するファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ja: ごみ箱に移動するファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ja: 永久的に削除するファイルとフォルダを選択してください。

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ja: 名前を変更するファイルまたはフォルダを選択してください。
    複数のアイテムの名前をまとめて変更できます。

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ja: 管理者として行動します — 注意してください！

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ja: 選択モード

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ja: 管理者として行動

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ja: 開発者

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ja: メンテナ (2012-2014) および開発者

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ja: メンテナ (2014-2018) および開発者

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ja: メンテナ (2018-2021) および開発者

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ja: メンテナ (2021-) および開発者

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ja: メンテナ (2021-) および開発者 (2019-)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ja: メンテナおよび開発者 (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
ja: ホームのパスを入力

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ja: コマンド...

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ja: フォルダの数を数えています: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ja: フォルダ数: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ja: フォルダを読み込んでいます...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ja: ソート中...

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ja: <application>Dolphin</application> では、システムコントロールのファイルを管理するのに <application>%1</application> が必要ですが、インストールされていません。<nl/><application>%1</application> をインストールするには %2 を押し、キャンセルするには %3 を押してください。

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ja: 開く文書

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ja: Dolphin は新しいウィンドウで明示的に開きます。

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ja: Dolphin は分割ビューが有効な状態で起動します。

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ja: Dolphin Daemon の起動 (D-Bus インターフェースの場合のみ必要です。)

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ja: 引数として指定されたファイルとディレクトリが選択されています。

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ja: 0 フォルダ、0 ファイル

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ja[0]: %1 ファイル選択済み

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ja[0]: %1 フォルダ

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ja[0]: %1 フォルダ選択済み

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ja: フォルダを作成しました。

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ja: 削除が完了しました。

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ja: Dolphin はウェブページを表示できません。ウェブブラウザを起動しました

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ja: Filelight をインストールしています...

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ja: 無効なプロトコル

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ja: 無効なプロトコル '%1'

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ja: アイテムは見つかりませんでした。

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ja: Dolphin がサポートしていないプロトコルです。デフォルトのアプリケーションを起動しました

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ja: コピーしました。

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ja: リンクを作成しました。

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ja: ごみ箱に移動しました。

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ja: 移動しました。

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ja: 名前を変更しました。

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ja: 場所 ‘%1’ は無効です。

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ja: 場所が空です。

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ja: ごみ箱への移動が完了しました。

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ja: 未知のエラー。

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ja: バージョン情報を更新しています...

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ja: %1 空き

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ja: 管理者としての行動を終了する

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ja: フィルタバーを隠す

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ja: フォルダを変更したときにフィルタを維持する

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ja: 場所パネルへのキーボードフォーカスを移動します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ja: 検索を停止

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ja: ビューを更新

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ja: ファイルとフォルダの検索

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ja: フィルタバーを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ja[0]: サイズ: %1 ピクセル

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ja: バックアップ ファイルは MIME タイプが application/x-trash、パターンが次のファイルです:%1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ja: %2 中 %1 空き (%3% 使用済み)
    押すとディスクの使用量を管理します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ja: <para>これはウィンドウの右側にある<emphasis>情報</emphasis>パネルを切り替えます。</para><para>パネルには、マウスが置かれているアイテムまたは選択されたアイテムに関する詳細な情報が表示されます。それ以外の場合は、現在表示されているフォルダに関する情報が表示されます。<nl/>個々のアイテムについては、そのコンテンツのプレビューが提供されます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ja: <para><emphasis>コピー、ペースト、切り取り</emphasis>は多くのアプリケーションで動作し、よく使われるコマンドの1つです。そのため、<emphasis>キーボードショートカット</emphasis>はキーボード上で目立つように隣り合って配置されています。<shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut>, <shortcut>Ctrl+V</shortcut></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ja: <para>現在表示されているものを含むフォルダーに移動します。</para><para>すべてのファイルやフォルダは、階層型の<emphasis>ファイルシステム</emphasis>で構成されています。この階層の一番上には、このコンピュータに接続されているすべてのデータを含む<emphasis>ルートディレクトリ</emphasis>と呼ばれるディレクトリがあります。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ja: <para>これが<emphasis>メニューバー</emphasis>です。コマンドや設定オプションへのアクセスを提供します。このバーのメニューを左クリックすると、その内容が表示されます。</para><para><interface>設定→メニューバーを表示</interface>のチェックを外すと、メニューバーを隠すことができます。そうすると、<emphasis>ツールバー</emphasis>の<interface>メニュー</interface>ボタンからほとんどの内容を利用できるようになります。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ja: <para>これが<emphasis>場所</emphasis>パネルです。ブックマークした場所に行ったり、コンピュータやネットワークに接続されたディスクやメディアにアクセスしたりすることができます。また、最近保存したファイルや特定の種類のファイルを探すセクションもあります。</para><para>エントリをクリックすると、そこに移動します。マウスの右ボタンでクリックすると、すべてのエントリが新しいタブまたは新しいウィンドウで表示されます。</para><para>このパネルにフォルダをドラッグして新しいエントリを追加することができます。セクションやエントリを右クリックすると、それを隠すことができます。このパネル上の何もない場所を右クリックして<interface>隠し場所を表示</interface>を選択すると、再び表示されます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ja: <para>これが<emphasis>ツールバー</emphasis>です。よく使う操作に素早くアクセスできます。</para><para>高度なカスタマイズが可能です。<interface>メニュー</interface>や<interface>メニュー</interface>バーに表示されている項目は、すべてツールバーに配置することができます。ツールバーを右クリックして<interface>ツールバーの設定</interface>を選択するか、<interface>メニュー</interface>でこの操作を見つけてください。</para><para>ツールバーの位置やボタンのスタイルは、右クリックメニューで変更することができます。ボタンのテキストを表示/非表示にしたい場合は、ボタンを右クリックしてください。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ja: <para>この<emphasis>ページ</emphasis>を開くと、<emphasis>KDE</emphasis> コミュニティによるこのアプリケーションやその他多くのプロジェクトへの継続的な取り組みを支援するために、寄付を行うことができます。</para><para>寄付は、KDE とそのプロジェクトを効率的にサポートするための最も簡単で迅速な方法です。KDE プロジェクトは無料で提供されているため、あなたの寄付は、サーバやコントリビューターのミーティングなど、お金を必要とするものをカバーするために必要です。</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> は、KDE コミュニティを支える非営利団体です。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ja: <para>表示されている場所の優先検索ツールが表示されます。</para><para><emphasis>その他の検索ツール</emphasis>メニューを使用して設定します。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ja: <para><emphasis>ツールバー</emphasis>に表示するボタンを変更できるウィンドウを表示します。</para><para><interface>メニュー</interface>に表示されているすべての項目は、ツールバーにも表示できます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ja: <para><emphasis>キーボードショートカット</emphasis>の一覧を表示するウィンドウを表示します。<nl/>キーの組み合わせを設定して特定のアクションを実行することができます。このアプリケーションのコマンドはすべてこの方法で起動することができます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ja: <para>このアプリケーションやその他の KDE ソフトウェアのエラーや不具合を報告するための案内ウィンドウを開きます。</para><para>質の高いバグレポートをお願いします。可能な限り効果的なバグレポートを作成する方法については、<link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>こちら</link>をご覧ください。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ja: <para>このパネルには、マウスが置かれているアイテムまたは選択されたアイテムに関する詳細情報が表示されます。それ以外の場合は、現在表示されているフォルダに関する情報が表示されます。<nl/>個々のアイテムについては、その内容のプレビューが提供されます。</para><para>右クリックして、ここで表示される詳細とその表示方法を設定できます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ja: <para>このパネルでは<emphasis>ファイルシステム</emphasis>のフォルダが<emphasis>ツリー表示</emphasis>されています。</para><para>フォルダをクリックすると、そのフォルダに移動します。フォルダの左にある矢印をクリックすると、そのサブフォルダが表示されます。これにより、任意のフォルダを素早く切り替えることができます。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ja: <para>ウィンドウ左側にある<emphasis>場所</emphasis>パネルが切り替わります。</para><para>このパネルでは、ブックマークした場所に行ったり、コンピュータやネットワークに接続されたディスクやメディアにアクセスすることができます。また、最近保存したファイルや特定の種類のファイルを探すセクションもあります。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ja: <para>このようなパネルの表示・非表示を切り替えるには<interface>メニュー | パネル</interface>もしくは<interface>表示 | パネル</interface>を選択します。</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
ja: ビューが分割されている場合、フォーカスされているビューを新しいウィンドウにポップアップする。

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
ja: これらのプロパティがユーザによって最後に変更された日時です。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ja: これにより選択したフォルダが場所パネルに追加されます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ja: 現在表示されているタブを閉じます。タブが残っていない場合は、代わりにウィンドウ全体が閉じます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ja: これは場所パネルで非表示になっているすべての場所を表示します。これらの場所は半透明で表示され、「非表示」プロパティのチェックを外すことができます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ja: ファイルやフォルダーを最初の文字でグループ化します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ja: 現在の場所に新しい<emphasis>タブ</emphasis>が開きます。<nl/>タブを使用すると、このウィンドウ内の複数の場所とビューをすばやく切り替えることができます。タブ間で項目をドラッグアンドドロップできます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ja: 現在の場所を示す、このウィンドウと同様の新しいウィンドウが開きます。<nl/>ウィンドウ間でアイテムをドラッグアンドドロップできます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ja: フォルダビューのすべてのプロパティを調整できるウィンドウを開く。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ja: このウィンドウを開くと、このアプリケーションのバージョン、ライセンス、使用しているライブラリ、メンテナについての情報が表示されます。使用されているライブラリやメンテナについての情報が表示されます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ja: このアプリケーションの様々な設定を変更するウィンドウを表示します。それぞれの設定についての説明は、<interface>ヘルプ→Dolphin Handbook</interface>の <emphasis>Dolphin の設定</emphasis> の章を参照してください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ja: <emphasis>KDE</emphasis> に関する情報のウィンドウが開きます。この無料ソフトウェアの背後にいるのは KDE コミュニティの人々です。<nl/>このアプリケーションの使用は気に入っているものの、KDE ​​については知らない場合や、かわいいドラゴンを見たい場合はぜひご覧ください！

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ja: このオプションはビューのスタイルをコントロールします。現在サポートされている値は、アイコン (0), 詳細 (1), カラム (2) 表示です。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
ja: このオプションは、ビューのプロパティの使用バージョンを定義します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ja: このオプションは、どの属性 (名前、サイズ、日付など) に基づいてソートするかを定義します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ja: 現在の場所にあるすべてのファイルとフォルダを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ja: パネルの<emphasis>ロック</emphasis>状態と<emphasis>アンロック</emphasis>状態を切り替えます。<nl/>ロックされていないパネルはウィンドウの反対側にドラッグして閉じるボタン があります。<nl/>ロックされたパネルはよりきれいに埋め込まれます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ja: 場所の編集に切り替わり、場所が選択され、別の場所をすばやく入力できるようになります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ja: <emphasis>場所バー</emphasis>が編集可能に切り替わり、行きたい場所を直接入力できるようになります。<nl/>場所の右側をクリックして編集を切り替えたり、編集した場所を確認し元に戻したりすることもできます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ja: ウィンドウの左側に表示される<emphasis>フォルダ</emphasis>パネルを切り替えます。<nl/><nl/> <emphasis>ファイルシステム</emphasis>のフォルダが<emphasis>ツリー表示</emphasis>されます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ja: この機能を有効にすると、アイコンが実際のファイルやフォルダの内容に基づいて表示されます。<nl/>例えば、画像のアイコンは画像を縮小したものになります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ja: このオプションを有効にすると、名前がドット (.) で始まる隠しファイルがファイルビューに表示されます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ja: このオプションを有効にすると、ファイルの内容がアイコンとして表示されます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ja: このオプションを有効にすると、ソート結果がカテゴリごとにまとめられます。

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ja: このアプリケーションが使用する言語を変更することができます。<nl/>希望する言語でテキストが利用できない場合に使用される第二言語を設定することもできます。

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ja: <para>フォルダやファイルのアイコンを中心とした表示モードに切り替わります。このモードでは、フォルダとファイルの区別や、特徴的な<emphasis>ファイルタイプ</emphasis>のアイテムの検出が容易になります。</para><para>このモードは、<interface>プレビュー</interface>オプションが有効になっている場合、写真を閲覧するのに便利です。</para>

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ja: 現在選択されているアイテムが<emphasis>クリップボード</emphasis>にコピーされます。<nl/>その後、<emphasis>ペースト</emphasis>を使用してクリップボードから新しい場所にアイテムをコピーします。

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ja: 最初に選択したアイテムのパスがクリップボードにコピーされます。

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ja: 現在の選択範囲のアイテムを<emphasis>クリップボード</emphasis>をコピーします。<nl/>その後、<emphasis>ペースト</emphasis>を使用して新しい場所にクリップボードからコピーします。アイテムは最初の場所からは削除されます。

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
ja: <para>ファイルやフォルダーを探すのに役立ちます。下部のボタンで<emphasis>検索語</emphasis>を入力し、検索設定を行います。<list><item>ファイル名/コンテンツ: 探しているアイテムのファイル名や内容に、検索キーワードが含まれているか。<nl/>イメージ、音声ファイル、ビデオのコンテンツは検索されません。</item><item>ここから/どこでも: このフォルダとそのサブフォルダ、またはすべての場所で検索しますか？</item><item>その他のオプション: これをクリックすると、メディアタイプ、アクセスタイム、レーティングで検索できます。</item><item>その他の検索ツール: アイテムを探すための他の手段をインストールします。</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ja: 以前に表示したフォルダーに戻ります。

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ja: これは <interface>Go|Back</interface> アクションを元に戻します。

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ja: <para>このアプリケーションについてのハンドブックを開きます。ハンドブックは <emphasis>Dolphin</emphasis> のすべての部分についての説明を提供します。</para><para><emphasis>Dolphin</emphasis> の様々な機能をより詳しく理解したい場合は、<link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>ここをクリック</link>してください。KDE UserBase Wiki 内の専用ページが開きます。</para>

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ja: <para>下に表示されているファイルやフォルダーの場所を説明しています。</para><para>現在表示されているフォルダーの名前は一番右に表示されています。</para><para>その左には、それを含むフォルダの名前が表示されています。これらのフォルダを左から右にたどっていくとここにたどり着くので、この行全体を「現在地への<emphasis>パス</emphasis> 」と呼びます。このインタラクティブなパスは、予想以上に強力です。場所バーの基本的な機能と高度な機能については、<link url='help:/dolphin/location-bar.html'>ここをクリック</link> してください。ハンドブックの専用ページが表示されます。</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ja: <para>ここでは、上記の<interface>場所バー</interface>で説明した場所にある<emphasis>フォルダ</emphasis>や<emphasis>ファイル</emphasis>が表示されます。このエリアは、このアプリケーションの中心となる部分で、使用したいファイルにナビゲートします。</para><para>このアプリケーションの精巧で一般的な紹介については、<link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>ここを参照してください</link>。これは、<emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis> の紹介記事を開きます。</para><para>この<emphasis>ビュー</emphasis>のすべての機能についての簡単な説明は<link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>こちら</link> を参照してください。基本的なことをカバーするハンドブックのページが開きます。</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ja: <emphasis>クリップボード</emphasis>から現在表示されているフォルダにアイテムがコピーされます。<nl/><emphasis>切り取り</emphasis>を使用してコピーを行った場合、前の場所からはコピーしたアイテムは削除されます。

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ja: 現在選択されているアイテムのプロパティの完全なリストを新しいウィンドウに表示します。<nl/>何も選択されていない場合は、代わりに現在表示されているフォルダに関するウィンドウが表示されます。<nl/>読み取り権限や書き込み権限の管理など、高度なオプションを設定することができます。

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ja: このウィンドウを閉じます。

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ja: これによって前に閉じたタブに戻ります。

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ja: <para>このボタンであなたが今使用しているヘルプ機能を呼び出せます。まずボタンをクリックして、このアプリケーションを構成する要素をクリックするとその部分についての「これは何？」情報を見ることができます。ヘルプ情報がない部分ではマウスカーソルの見た目が変わります。</para><para>ヘルプを利用するには他に2つの方法があります。<link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> と <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link> です。</para><para>他の多くのウィンドウでは、「これは何？」というヘルプはありませんので、これに慣れすぎないようにしてください。</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ja: アイコンのサイズを大きくする

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ja: アイコンのサイズを小さくする

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ja: アイコンのサイズをデフォルトに戻す

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ja: 1 以上

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ja: 2 以上

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ja: 3 以上

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ja: 4 以上

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ja: すべての日付

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ja: すべての評価

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ja: すべての種類

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ja: 音声ファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
ja: コンパクト

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ja: カスタムコマンド

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ja: 文書

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ja: フォルダ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ja: 最高

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
ja: 画像

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
ja: なし

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ja: 今月

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ja: 今週

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ja: 今年

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ja: 今日

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
ja: 動画

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ja: 昨日

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ja: カスタムフォント

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ja: システムフォント

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ja: 最大

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ja: 大

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ja: 中

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ja: 小

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ja: 長く

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ja: 普通

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ja: 短く

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ja: 隠し場所を表示

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ja[0]: %1 アイテム

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ja: 実行、

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ja: 禁止

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ja: 読み取り、

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ja: 書き込み、

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ja[0]: %1 アイテム選択済み

[ctx: @label]
en: Accessed
ja: アクセス日

[ctx: @label]
en: Additional Information
ja: 追加情報

[ctx: @label]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: @label]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

[ctx: @label]
en: Audio
ja: 音声

[ctx: @label]
en: Author
ja: 作者

[ctx: @label]
en: Bitrate
ja: ビットレート

[ctx: @label]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @label]
en: Created
ja: 作成日

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ja: 撮影日

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ja: 削除日時

[ctx: @label]
en: Document
ja: 文書

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ja: ダウンロード元

[ctx: @label]
en: Duration
ja: 長さ

[ctx: @label]
en: File Extension
ja: ファイル拡張子

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ja: フレームレート

[ctx: @label]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
ja: グループごとのソート

[ctx: @label]
en: Header column widths
ja: ヘッダのカラムの幅

[ctx: @label]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
ja: 隠しファイルを表示

[ctx: @label]
en: Image
ja: 画像

[ctx: @label]
en: Line Count
ja: 行数

[ctx: @label]
en: Link Destination
ja: リンク先

[ctx: @label]
en: Modified
ja: 更新日

[ctx: @label]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
ja: ファイルをソートする順序

[ctx: @label]
en: Orientation
ja: 方向

[ctx: @label]
en: Other
ja: その他

[ctx: @label]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @label]
en: Page Count
ja: ページ数

[ctx: @label]
en: Path
ja: パス

[ctx: @label]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: @label]
en: Previews shown
ja: プレビューを表示

[ctx: @label]
en: Properties last changed
ja: プロパティの最終変更日時

[ctx: @label]
en: Publisher
ja: 出版者

[ctx: @label]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @label]
en: Release Year
ja: リリース年

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
ja: ファイルとフォルダをソートする際にフォルダを先に表示する

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
ja: 隠しファイルと隠しフォルダを後に表示

[ctx: @label]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @label]
en: Sort files by
ja: ファイルを次でソート

[ctx: @label]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @label]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @label]
en: Track
ja: トラック

[ctx: @label]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label]
en: User Group
ja: ユーザグループ

[ctx: @label]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: @label]
en: Video
ja: 動画

[ctx: @label]
en: View Mode
ja: 表示モード

[ctx: @label]
en: Visible roles
ja: 役割を表示

[ctx: @label]
en: Width
ja: 幅

[ctx: @label]
en: Word Count
ja: 単語数

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ja: 面積

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ja: 表示するデータを選択します:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ja: フォルダ:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ja: 情報パネル:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ja: フォルダを開く:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ja: ウィンドウ:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ja: 標準のアイコンサイズ:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ja: ラベルフォント:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ja: ラベルの幅:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ja: 最大表示行数:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ja: 最大幅:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ja: プレビューのアイコンサイズ:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ja: ソート:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ja: 表示モード:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
ja: 次のプレビューを表示

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ja: 検索...

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ja: コンテキストメニューに表示するサービスを選択します:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ja: 起動時の表示:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ja: 「コピー先」と「移動先」を表示する

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ja: メディアファイルを自動再生

[ctx: @option:check]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ja: 展開可能にする

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ja: アーカイブをフォルダとして開く

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ja: フォルダを先に表示する

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ja: 隠しファイルを後に表示する

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ja: グループ化して表示する

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ja: マウスホバーでアイテムを表示

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ja: マウスホバーでアイテムを表示

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ja: プレビューを表示する

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ja: プレビューを表示

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ja: フォルダのプレビューを表示

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ja: 選択マーカーを表示

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ja: ズームスライダーを表示する

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ja: デフォルトの表示設定として使用

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ja: 複数のタブを含むウィンドウを閉じる

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ja: 多数のフォルダを開く

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ja: 多数のターミナルを開く

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ja: ターミナルパネルでプログラムを実行中にウィンドウを閉じる

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ja: ファイル/フォルダを削除

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ja: ファイル/フォルダをごみ箱に移動

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ja: 新しいフォルダをタブで開き、ウィンドウを1つに保つ

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ja: 分割ビューモードで開始

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ja: 編集可能な場所バーを表示する

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ja: タイトルバーにフルパスを表示する

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ja: 場所バーにフルパスを表示する

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ja: フィルタバーを表示

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ja: フォルダごとにビューの表示スタイルを保存する

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ja: 起動時にホームの場所を表示する

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ja: すべてのフォルダに共通の表示スタイルを使う

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ja: すべてのフォルダ

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ja: 現在のフォルダ

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ja: 現在のフォルダとサブフォルダ

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ja: 前回のフォルダ、タブ、ウィンドウの状態

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ja: 列のどこかをクリック

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ja: アイコンか名前をクリック

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ja: <para>ディスク使用状況の統計を表示し、大きなファイルやフォルダを識別するための追加ソフトウェアをインストールします。</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ja: ディスクスペースを解放

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ja: '%1' からのクエリの結果

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ja: 追加情報

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ja: 適用する:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ja: Dolphin で確認を求める動作:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ja: すべての KDE アプリケーションで確認を求める動作:

[ctx: @title:group]
en: Background:
ja: バックグラウンド:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ja: ブラウズ:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ja: コンテキストメニュー

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ja: 日付形式:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ja: 表示スタイル:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ja: フォルダサイズ:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ja: ローカルストレージ:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ja: その他:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
ja: ファイルとフォルダの開き方:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ja: 新しいタブで開く:

[ctx: @title:group]
en: Others
ja: その他

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ja: パーミッションの表示形式:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ja: リモートストレージ:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ja: ビューにプレビューを表示するファイル:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ja: ソートモード:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ja: ビューを分割:

[ctx: @title:group]
en: Trash
ja: ごみ箱

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ja: ユーザフィードバック

[ctx: @title:group]
en: View
ja: 表示

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ja: 実行ファイルを開く場合の動作:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ja: 今月

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ja: 1 週間前

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ja: 3 週間前

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ja: 今日

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ja: 2 週間前

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ja: 昨日

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ja: 'つい先ほど' MMMM, yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ja: '1 週間前' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ja: '3 週間前' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ja: '2 週間前' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ja: '昨日' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ja: ユーザ: %1 | グループ: %2 | その他: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ja: 大

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ja: フォルダ

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ja: 中

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ja: 小

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
ja: MMMM、yyyy年

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
ja: Dolphin ツールバー

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
ja: 場所バー

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: @title:menu]
en: Selection
ja: 選択

[ctx: @title:menu]
en: Tools
ja: ツール(&T)

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ja: 新規作成(&C)

[ctx: @title:tab]
en: Compact
ja: コンパクト

[ctx: @title:tab]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ja: 動作

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ja: 確認

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ja: フォルダとタブ

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ja: パネル

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ja: プレビュー

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ja: ステータスバーと場所バー

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ja: 表示

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ja: ビューのプロパティを適用中

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ja: 確認

[ctx: @title:window]
en: Folders
ja: フォルダ|/|$[~setProps ~full 'フォルダパネルを表示']

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ja: 管理方法

[ctx: @title:window]
en: Information
ja: 情報|/|$[~setProps ~full '情報パネルを表示']

[ctx: @title:window]
en: Places
ja: 場所|/|$[~setProps ~full '場所パネルを表示']

[ctx: @title:window]
en: Select
ja: 選択

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ja: 選択解除

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ja: 表示スタイル

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
ja: ターミナル|/|$[~setProps ~full 'ターミナルを表示']

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ja: 読み込みを停止

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ja: 日付の表示形式は設定で選択できます。

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ja: ビューの背景をダブルクリックしたときに実行されるアクション

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ja: ビューの背景をダブルクリックしたときに実行するカスタムコマンドを入力

en: Actions for %1
ja: %1 に対するアクション

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ja: ファイル名の最初にドットを追加すると、ファイルはビューから非表示になります。
    本当に名前を変更しますか？

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ja: フォルダ名の最初にドットを追加すると、フォルダはビューから非表示になります。
    本当に名前を変更しますか？

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ja: application/x-trash MIME タイプのファイルも隠す

en: Always ask
ja: 常に確認する

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ja[0]: 本当に %1 のアイテムを開きますか？

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ja[0]: 本当に %1 のターミナルウィンドウを開きますか？

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ja: ターミナルパネルでまだ実行中のプログラムがあるウィンドウを閉じるときは確認を求める。

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ja: 複数のタブを含むウィンドウを閉じるときに確認を求める。

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ja: 一度に複数のフォルダを開くときに確認を求める。

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ja: 一度に複数のターミナルを開くときに確認を求める。

en: Auto-Play media files
ja: メディアファイルを自動再生

en: Automatic scrolling
ja: 自動スクロール

en: Browse through archives
ja: アーカイブの中をブラウズする

en: C&lose Current Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&L)

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ja: アイテムのソート順を「自然」「大文字と小文字を区別」「小文字を区別しない」から選択する

en: Choose what to see on each file or folder:
ja: 各ファイル/フォルダに表示する内容を選択:

en: Close the view in focus when turning off split view
ja: 分割ビューをオフにしたらフォーカスされているビューを閉じる

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ja: 場所が変更されたため、<filename>%1</filename> にアクセスできなくなりました。

en: Custom Action
ja: カスタムアクション

en: Date display format
ja: 日付表示形式

en: Default
ja: デフォルト

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ja: ファイルアイコンの大きさを設定する。

en: Disk Usage Statistics - all devices
ja: ディスク使用率の統計 - すべてのデバイス

en: Disk Usage Statistics - current device
ja: ディスク使用率の統計 - 現在のデバイス

en: Disk Usage Statistics - current folder
ja: ディスク使用率の統計 - 現在のフォルダ

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Empties Trash to create free space
ja: ごみ箱を空にして空き領域を確保する

en: Empty Recently Closed Tabs
ja: 最近閉じたタブを空にする

en: Enabled plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Enlarge Small Previews
ja: 小さなプレビューを拡大する

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ja: サーバの URL を入力 (例: smb://[ip address])

en: Expandable folders
ja: フォルダをツリー状に展開できるようにする

en: Filter…
ja: フィルタ...

en: Folder is empty
ja: フォルダは空です

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ja: 起動時の設定が変更されていないか (UI に表示されない内部設定)

en: Hidden files shown
ja: 隠しファイルを表示

en: Hide this File?
ja: このファイルを非表示にしますか？

en: Hide this Folder?
ja: このフォルダを非表示にしますか？

en: Highlight entire row
ja: 列全体を強調表示

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Install Konsole
ja: Konsole をインストールする

en: Limit folders panel to home directory if inside home
ja: ホームディレクトリの内側にある場合、フォルダパネルをホームディレクトリに限定

en: Loading canceled
ja: 読み込みがキャンセルされました

en: Loading…
ja: 読み込んでいます...

en: Location
ja: 場所

en: Location bar:
ja: 場所バー:

en: Lock the layout of the panels
ja: パネルの配置をロック

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ja: 最大テキスト幅のインデックス (0: 無制限)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ja: 最大テキストライン数 (0: 無制限)

en: New tab will be open after last one
ja: 最後のタブの後に新しいタブを開く

en: New windows:
ja: 新しいウィンドウ:

en: No Apple devices found
ja: Apple デバイスが見つかりません

en: No Bluetooth devices found
ja: Bluetooth デバイスが見つかりません

en: No MTP-compatible devices found
ja: MTP 対応デバイスが見つかりません

en: No files tagged with "%1"
ja: タグ "%1" がついたファイルはありません

en: No items matching the filter
ja: フィルタにマッチするアイテムはありません

en: No items matching the search
ja: 検索にマッチするアイテムはありません

en: No recently used items
ja: 最近使用されたアイテムはありません

en: No relevant network resources found
ja: 関連するネットワークリソースが見つかりません

en: No shared folders found
ja: 共有フォルダが見つかりません

en: No tags
ja: タグなし

en: Open %1
ja: %1 を開く

en: Open in application
ja: アプリケーションで開く

en: Permissions style format
ja: パーミッションのフォーマット

en: Position of columns
ja: カラムの位置

en: Preview size
ja: プレビューのサイズ

en: Previews shown
ja: プレビューを表示

en: Recently Closed Tabs
ja: 最近閉じたタブ

en: Recursive directory size limit
ja: 再帰的なディレクトリサイズ制限

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remember open folders and tabs
ja: 開かれたフォルダとタブを記憶する

en: Rename single items inline
ja: シングルアイテムの名前をインラインで変更する

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ja: 複数のアイテムの名前を変更する場合は、常にダイアログウィンドウで行います。

en: Run script
ja: スクリプトを実行

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ja: Dolphin を root で実行することは危険です。お気を付けください。

en: Search
ja: 検索

en: Search for %1
ja: %1 を検索

en: Search for %1 in %2
ja: %2 で %1 を検索

en: Search…
ja: 検索...

en: Select Action
ja: アクションを選択

en: Select Remote Charset
ja: リモートの文字セットを選択

en: Select all items matching this pattern:
ja: このパターンにマッチするすべてのアイテムを選択:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ja: 外部から呼び出されたフォルダを既存の Dolphin インスタンスの新しいタブで開く

en: Should the URL be editable for the user
ja: URL はユーザが編集可能

en: Should the filter bar be shown
ja: フィルタバーを表示する

en: Should the full path be shown in the title bar
ja: タイトルバーにフルパスを表示する

en: Should the full path be shown inside the location bar
ja: 場所バーにフルパスを表示する

en: Should the view properties be used for all folders
ja: ビューのプロパティをすべてのフォルダに使う

en: Show &Terminal Panel
ja: ターミナルパネルを表示(&T)

en: Show 'Add to Places' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「場所に追加」を表示します。

en: Show 'Copy Location' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「場所をコピー」を表示します。

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ja: コンテキストメニューに「コピー先」と「移動先」を表示する

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「他の分割ビューにコピー」を表示します。

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「ここに複製」を表示します。

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「他の分割ビューに移動」を表示します。

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「分割ビューで開く」を表示します。

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「ターミナルを開く」を表示します。

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「新しいタブで開く」を表示します。

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「新しいウィンドウで開く」を表示します。

en: Show 'Sort By' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「次でソート」を表示します。

en: Show 'View Mode' in context menu.
ja: コンテキストメニューに「表示モード」を表示します。

en: Show item information on hover
ja: マウスホバーでアイテム情報を表示する

en: Show item on hover
ja: マウスホバーでアイテムを表示

en: Show selection toggle
ja: 選択/選択解除アイコンを表示する

en: Show the content count
ja: コンテンツ数を表示

en: Show the content size
ja: コンテンツのサイズを表示

en: Show zoom slider in the statusbar
ja: ステータスバーにズームスライダーを表示する

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ja: 場所パネルのアイコンサイズ (-1 の場合は自動)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ja: 低いものを先に

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ja: 古いものを先に

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ja: 小さいものを先に

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ja: 高いものを先に

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ja: 大きいものを先に

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ja: 新しいものを先に

en: Stop
ja: 停止

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ja: Konsole がインストールされていないため、ターミナルが表示されません。インストールしてから、パネルを開き直してください。

en: Text completion mode of the URL Navigator
ja: URL ナビゲータのテキスト補完モード

en: Text width index
ja: テキスト幅のインデックス

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ja[0]: %1 アイテム

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ja[0]: %1 ファイル

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ja: "%1"、"%2"、"%3"、"%4" と "%5"

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ja[0]: %1 フォルダ

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ja: "%1"、"%2"、"%3" と "%4"

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ja[0]: %1 個の選択されたアイテム

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ja[0]: %1 個の選択されたファイル

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ja[0]: %1 個の選択されたフォルダ

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ja: "%1"、"%2" と "%3"

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ja: "%1" と "%2"

en: The Trash was emptied.
ja: ごみ箱が空になりました。

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ja: プログラム'%1'が現在ターミナルパネルで実行中です。本当に終了しますか？

en: Timestamp since when the view properties are valid
ja: ビューのプロパティがいつから有効かを表すタイムスタンプ

en: Trash Emptied
ja: ごみ箱は空です

en: Trash is empty
ja: ごみ箱は空です

en: Unselect all items matching this pattern:
ja: このパターンにマッチするすべてのアイテムの選択を解除:

en: Use auto-expanding folders for all view types
ja: すべての表示モードでフォルダを自動的に展開する

en: Use system font
ja: システムフォントを使う

en: Use tab for switching between right and left view
ja: 左右のビューを切り替えるのにタブを使用する

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ja: ズーム:

en: View options:
ja: 表示オプション:

en: Warning
ja: 警告

en: What
ja: 対象

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ja: このウィンドウで複数のタブを開いています。本当に終了しますか？

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ja: 保存されていない変更があります。変更を適用しますか、それとも破棄しますか？

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom To Default
ja: デフォルトまでズーム

[ctx: action:button]
en: Content
ja: 内容

[ctx: action:button]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: action:button]
en: From Here
ja: ここから

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ja: ここから (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
ja: 検索対象を '%1' とそのサブフォルダに限定

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ja: 検索結果を保存しておくことで、次回からすぐにアクセスできます

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
ja: ホームディレクトリの検索

[ctx: action:button]
en: Your files
ja: ホームから

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ja: Dolphin の設定のサブセット。

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ja: 利用可能な共有ネットワーク数

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ja: すべてのサイズのファイル

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ja: ファイルなし

en: if true we use short relative dates, if not short dates
ja: 真の場合は短い相対日付を使用し、そうでない場合は短い日付を使用します

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ja: 場所

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ja: 設定(&I)

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ja: 隠しファイルを非表示にしている間はバックアップファイルも非表示

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ja: ドラッグ操作中にフォルダを開く

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ja: シングルアイテムの名前をインラインで変更

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ja: 分割ビューをオフにしたらフォーカスしているビューを閉じる

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ja: Tab キーでビューを切り替える

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ja: 現在のタブの後

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ja: アルファベット順,大文字と小文字を区別しない

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ja: アルファベット順,大文字と小文字を区別する

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ja: タブバーの最後

[ctx: option:radio]
en: Natural
ja: 自然

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ja: アイテム数を表示

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ja: 複合 (例: 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ja: 絶対値 (例: '%1')

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ja: 相対値 (例: '%1')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ja: オクタル (例: '755')

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ja: シンボリック (例: 'drwxr-xr-x')

en: pause
ja: 一時停止

en: play
ja: 再生

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ja: %2 中 %1 空き (%3% 使用済み)

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ja: 次のサイズ以下のファイル
