PackageKit - en to ja translation catalogue (321 entries)

en: (seconds)
ja: (秒)

en: A correct role is required
ja: 正しいロールが必要です

en: A destination directory and the package names to download are required
ja: ダウンロード先のディレクトリとパッケージ名が必要です

en: A filename is required
ja: ファイル名は必須です

en: A filename to install is required
ja: インストールするファイル名が必要です

en: A licence identifier (eula-id) is required
ja: ライセンス ID (eula-id) が必要です

en: A package name is required
ja: パッケージ名が必要です

en: A package name to install is required
ja: インストールするパッケージ名が必要です

en: A package name to remove is required
ja: 削除するパッケージ名が必要です

en: A package name to resolve is required
ja: 削除するパッケージ名が必要です

en: A package provide string is required
ja: パッケージの提供する文字列が必要です

en: A repo id and autoremove required
ja: リポジトリIDと自動削除が必要です

en: A repo name, parameter and value are required
ja: リポジトリ名と、パラメータ、値が必要です

en: A repository name is required
ja: リポジトリ名が必要です

en: A search term is required
ja: 検索語が必要です

en: A search type is required, e.g. name
ja: 名前のような、検索タイプが必要です

en: A type, key_id and package_id are required
ja: タイプと、キー id、パッケージ id が必要です

en: Accept EULA
ja: EULA を承認

en: Accepting EULA
ja: EULA を受入れ中

en: Affected packages:
ja: 影響するパッケージ:

en: Affected packages: None
ja: 影響するパッケージ: なし

en: Agreement
ja: 同意書

en: Alias to %s
ja: %s へのエイリアス

en: Allow packages to be downgraded during transaction
ja: トランザクション中にパッケージをダウングレードできるようにする

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
ja: トランザクション中にパッケージを再インストールできるようにする

en: Allow untrusted packages to be installed.
ja: 信頼できないパッケージのインストールを許可する。

en: An action, e.g. 'update-packages' is required
ja: 'update-packages' のようなアクションが必要です

en: Application restart required by:
ja: 以下によりアプリケーションの再起動が必要:

en: Authentication is required to accept a EULA
ja: EULA を承認するには認証が必要です

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
ja: ユーザー自身が開始していないタスクをキャンセルするには認証が必要です

en: Authentication is required to change software repository parameters
ja: ソフトウェアリポジトリパラメータの変更には認証が必要です

en: Authentication is required to clear the offline updates message
ja: オフライン更新メッセージを削除するには認証が必要です

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
ja: ソフトウェアの署名に使用されるキーを信頼できるものと見なすには、認証が必要です

en: Authentication is required to downgrade software
ja: ソフトウェアをダウングレードするには認証が必要です

en: Authentication is required to install software
ja: ソフトウェアをインストールするには認証が必要です

en: Authentication is required to install untrusted software
ja: 信頼されていないソフトウェアをインストールするには認証が必要です

en: Authentication is required to refresh the system repositories
ja: システムリポジトリの更新には認証が必要です

en: Authentication is required to reinstall software
ja: ソフトウェアを再インストールするには認証が必要です

en: Authentication is required to remove software
ja: ソフトウェアを削除するには認証が必要です

en: Authentication is required to repair the installed software
ja: インストールされたソフトウェアを復旧するには認証が必要です

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
ja: ソフトウェアのダウンロードに使用するネットワークプロキシを設定するには、認証が必要です

en: Authentication is required to trigger offline updates
ja: オフライン更新を開始するには認証が必要です

en: Authentication is required to update software
ja: ソフトウェアを更新するには認証が必要です

en: Authentication is required to upgrade the operating system
ja: オペレーティングシステムをアップグレードするには認証が必要です

en: Author
ja: 著者

en: Automatically remove unused dependencies
ja: 未使用の依存関係を自動的に削除する

en: Available
ja: 利用可能

en: Blocked
ja: ブロックされています

en: Bug fix
ja: バグ修正

en: Cancel foreign task
ja: 他人のタスクをキャンセル

en: Canceling
ja: キャンセル中

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Category
ja: カテゴリ

en: Change software repository parameters
ja: ソフトウェアリポジトリパラメータの変更

en: Changes
ja: 変更

en: Checking applications in use
ja: 使用中アプリケーションをチェック中

en: Checking libraries in use
ja: 使用中ライブラリをチェック中

en: Checking signatures
ja: 署名をチェック中

en: Cleaned up
ja: クリーンアップ済み

en: Cleaning up
ja: クリーンアップ中

en: Cleaning up packages
ja: パッケージをクリーンアップ中

en: Clear offline update message
ja: オフライン更新メッセージの削除

en: Command failed
ja: コマンド失敗

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Command not found, valid commands are:
ja: コマンドが見つかりません、有効なコマンドは:

en: Committing changes
ja: 変更を適用中

en: Config file was not found.
ja: 設定ファイルが見つかりませんでした。

en: Copying files
ja: ファイル複写中

en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

en: Description
ja: 説明

en: Details about the update:
ja: 更新の詳細:

en: Directory not found
ja: ディレクトリが見つかりません

en: Disable the idle timer
ja: 待機タイマーを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だという確証がない限り、これらのパッケージ群をインストールしないでください。

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だという確証がない限り、このパッケージをインストールしないでください。

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だという確証がない限り、これらのパッケージ群を更新しないでください。

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ja: 安全だという確証がない限り、このパッケージを更新しないでください。

en: Do you accept this agreement?
ja: この同意書を承認しますか?

en: Do you accept this signature?
ja: この署名を承認しますか?

en: Do you want to allow installing of unsigned software?
ja: 署名無しのソフトウェアのインストールを許可しますか?

en: Don't clear environment on startup
ja: 起動時に環境を消去しません

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading details about the software repositories.
ja: ソフトウェアリポジトリに関する詳細をダウンロードします。

en: Downloading file lists
ja: ファイルリストをダウンロード中

en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
ja: ファイル一覧をダウンロード中 (完了まで時間がかかるかもしれません)。

en: Downloading groups
ja: グループをダウンロード中

en: Downloading list of packages
ja: パッケージリストをダウンロード中

en: Downloading lists of changes
ja: 変更のリストをダウンロード中

en: Downloading packages
ja: パッケージをダウンロード中

en: Downloading repository information
ja: リポジトリ情報をダウンロード中

en: Downloading update information
ja: 更新情報をダウンロード中

en: Duration
ja: 期間

en: Enabled
ja: 有効

en: End user licence agreement required
ja: エンドユーザーライセンスに同意が必要です

en: Enhancement
ja: 機能追加

en: Exit after a small delay
ja: 少し遅れて終了

en: Exit after the engine has loaded
ja: エンジンがロードされてから終了

en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
ja: パッケージ名が想定される箇所で、ファイルが入力されました。代わりに 'pkcon install-local %s' を使用してみてください。

en: Failed to contact PackageKit
ja: PackageKit への接続に失敗

en: Failed to get daemon state
ja: デーモンの状態を得るのに失敗しました

en: Failed to get properties
ja: プロパティの取得に失敗しました

en: Failed to get the time since this action was last completed
ja: このアクションは直前に完了したものだったので、時刻を得るのに失敗しました

en: Failed to install packages
ja: パッケージをインストールできません

en: Failed to launch:
ja: 起動に失敗:

en: Failed to load config file: %s
ja: 設定ファイルのロードに失敗しました: %s

en: Failed to load the backend
ja: バックエンドのロードに失敗しました

en: Failed to load the backend: %s
ja: バックエンドのロードに失敗しました: %s

en: Failed to load the config file
ja: 設定ファイルのロードに失敗しました

en: Failed to parse arguments
ja: 引数の解析に失敗しました

en: Failed to parse command line
ja: コマンドラインの解析に失敗しました

en: Failed to resolve auto: %s
ja: 自動解決が失敗しました:: %s

en: Failed to search for file
ja: ファイルの探索に失敗しました

en: Failed to unload the backend
ja: バックエンドのアンロードの失敗しました

en: False
ja: 偽

en: Fatal error
ja: 重大なエラー

en: File already exists: %s
ja: ファイルがすでに存在します: %s

en: Finished
ja: 終了

en: Generating package lists
ja: パッケージリストを生成中

en: Getting categories
ja: 区分の取得中

en: Getting dependencies
ja: 依存関係の取得中

en: Getting details
ja: 詳細の取得中

en: Getting file list
ja: ファイル一覧の取得中

en: Getting information
ja: 情報の取得中

en: Getting packages
ja: パッケージの取得中

en: Getting provides
ja: 提供者の取得中

en: Getting repositories
ja: リポジトリの取得中

en: Getting requires
ja: 要求の取得中

en: Getting system upgrades
ja: システムアップグレードの取得中

en: Getting the list of files failed
ja: ファイルの一覧の取得に失敗しました

en: Getting transactions
ja: トランザクションの取得中

en: Getting update details
ja: 更新の詳細の取得中

en: Getting updates
ja: 更新の取得中

en: Getting upgrades
ja: 更新の取得中

en: Icon
ja: アイコン

en: Important
ja: 重要

en: Install already installed package again
ja: すでにインストール済みのパッケージを再インストール

en: Install older version of installed package
ja: インストール済みパッケージの古いバージョンをインストール

en: Install package
ja: パッケージをインストール

en: Install package '%s' to provide command '%s'?
ja: コマンド %2$s' を提供するためにパッケージ '%1$s' をインストールしますか?

en: Install signed package
ja: 署名付きのパッケージをインストール

en: Install the packages without asking for confirmation
ja: 確認を要求せずにパッケージをインストールする

en: Install untrusted local file
ja: 信頼できないローカルファイルをインストール

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installing
ja: インストール中

en: Installing System Upgrade
ja: システムアップグレードのインストール

en: Installing Updates
ja: 更新をインストール中

en: Installing files
ja: ファイルをインストール中

en: Installing packages
ja: パッケージのインストール中

en: Installing signature
ja: 署名をインストール中

en: Installing system upgrade; this could take a while...
ja: システムアップグレードのインストール; しばらく時間がかかる場合があります...

en: Installing updates
ja: 更新をインストール中

en: Installing updates; this could take a while...
ja: 更新のインストール; しばらく時間がかかる場合があります...

en: Issued
ja: 発行済

en: Key ID
ja: キー ID

en: Key Timestamp
ja: キーのタイムスタンプ

en: Key URL
ja: キーの URL

en: Key fingerprint
ja: キーのフィンガープリント

en: Key user
ja: キーのユーザー

en: Loading cache
ja: キャッシュをロード中

en: Loading list of packages.
ja: パッケージの一覧をロード中。

en: Media change required
ja: メディアの変更が必要です

en: Media label
ja: メディアラベル

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Modifying repository
ja: リポジトリの変更

en: More than one package matches:
ja: 複数のパッケージが一致しています:

en: Name
ja: 名前

en: No files
ja: ファイルなし

en: No packages require updating to newer versions.
ja: 新しいバージョンに更新する必要があるパッケージはありません。

en: No packages were found
ja: 1つもパッケージが見つかりませんでした

en: Normal
ja: 通常

en: Obsoleted
ja: 旧ファイル分類済み

en: Obsoletes
ja: 旧版

en: Obsoleting
ja: 旧ファイル区分中

en: Obsoleting packages
ja: 旧パッケージを区分中

en: Option '%s' is not supported
ja: オプション '%s' はサポートされていません

en: Package
ja: パッケージ

en: Package description
ja: パッケージの説明

en: Package files
ja: パッケージファイル

en: Package not found
ja: パッケージが見つかりません

en: PackageKit Console Interface
ja: PackageKit コンソールインタフェース

en: PackageKit Monitor
ja: PackageKit モニタ

en: PackageKit service
ja: PackageKit サービス

en: Packages providing this file are:
ja: このファイルを提供しているパッケージは:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ja: 使用するパッケージバックエンド、例、ダミー

en: Parent
ja: 親

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Please choose a command to run
ja: 実行するコマンドを選んでください

en: Please choose a package to install
ja: インストールするパッケージを選んでください

en: Please choose the correct package:
ja: 適切なパッケージを選択してください:

en: Please enter a number from 1 to %i:
ja: 1 から %i までの数字を 1 つ入力してください:

en: Please insert the correct media
ja: 適切なメディアを挿入してください

en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ja: 重大なセキュリティ更新がインストールされたので、更新を完了するために再ログインしてください。

en: Please logout and login to complete the update.
ja: 更新を完了するために再ログインしてください。

en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ja: 重大なセキュリティ更新がインストールされたので、更新を完了するためにコンピュータを再起動してください。

en: Please restart the computer to complete the update.
ja: 更新を完了するためにコンピュータを再起動してください。

en: Prepare the transaction by downloading packages only
ja: パッケージをダウンロードのみ実行することにより、トランザクションを準備する

en: Prepared updates:
ja: 準備されたアップデート:

en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ja: アニメーション表示の代わりに、マシンリーダブルな出力を画面に表示する

en: Proceed with changes?
ja: 変更を適用しますか?

en: Querying
ja: クエリ中

en: Real name
ja: 本名

en: Rebooting after installing updates…
ja: 更新をインストールしたので再起動します…

en: Refresh system repositories
ja: システムリポジトリの更新

en: Refresh the cache
ja: キャッシュをリフレッシュ

en: Refresh the cache (forced)
ja: キャッシュをリフレッシュ (強制)

en: Refreshing cache
ja: キャッシュをリフレッシュ中

en: Refreshing software list
ja: ソフトウェアリストをリフレッシュ中

en: Reinstalled
ja: 再インストール済み

en: Reinstalling
ja: 再インストール中

en: Remove package
ja: パッケージを削除

en: Removed
ja: 削除済み

en: Removing
ja: 削除中

en: Removing packages
ja: パッケージを削除中

en: Removing repository
ja: リポジトリの削除

en: Repackaging files
ja: ファイルを再パッケージ中

en: Repair System
ja: システムの復旧

en: Requesting data
ja: データを要求中

en: Resolving
ja: 解除中

en: Resolving dependencies
ja: 依存関係を解決中

en: Restart
ja: 再起動

en: Results:
ja: 結果:

en: Role
ja: ロール

en: Run similar command:
ja: よく似たコマンドを実行:

en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ja: アイドル状態のネットワーク帯域幅とより少ない電力を使用してコマンドを実行する

en: Running
ja: 実行中

en: Running hooks
ja: フックの起動

en: Scanning applications
ja: アプリケーションをスキャン中

en: Search by details
ja: 詳細で検索

en: Search by files
ja: ファイル名で検索

en: Search by names
ja: 名前で検索

en: Searching by details
ja: 詳細で検索中

en: Searching by file
ja: ファイルで検索中

en: Searching by name
ja: 名前で検索中

en: Searching groups
ja: グループ検索中

en: Security
ja: セキュリティ

en: Session restart (security) required:
ja: セッション再起動 (セキュリティ) が必要:

en: Session restart required:
ja: セッションの再起動が必要です:

en: Set network proxy
ja: ネットワークプロキシをセット

en: Set repository options
ja: リポジトリオプションの設定

en: Set the filter, e.g. installed
ja: フィルタを設定する (例: installed)

en: Setting data
ja: データを設定中

en: Show debugging information for all files
ja: すべてのファイルに対してデバッグ情報を表示する

en: Show debugging options
ja: デバッグオプションを表示

en: Show the program version and exit
ja: プログラムのバージョンを表示して終了する

en: Show version and exit
ja: バージョンを表示して終了

en: Shutting down after installing updates…
ja: 更新をインストールしたのでシャットダウンします…

en: Similar command is:
ja: よく似たコマンドは:

en: Similar commands are:
ja: よく似たコマンドは:

en: Software source name
ja: ソフトウェアソース名

en: Software source signature required
ja: ソフトウェアソースの署名が必要です

en: Starting
ja: 開始中

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: 状態

en: Subcommands:
ja: サブコマンド:

en: Succeeded
ja: 成功

en: Suitable packages are:
ja: 適切なパッケージは:

en: Summary
ja: 概要

en: System restart (security) required by:
ja: 以下によりシステム再起動 (セキュリティ) が必要です:

en: System restart required by:
ja: 以下によりシステムの再起動が必要です:

en: System time
ja: システム時刻

en: Testing changes
ja: 変更をテスト中

en: Text
ja: テキスト

en: The agreement was not accepted.
ja: 同意書は承認されませんでした。

en: The correct media was not inserted.
ja: 適切なメディアが挿入されていません。

en: The daemon crashed mid-transaction!
ja: トランザクション中にデーモンがクラッシュしました!

en: The filter specified was invalid
ja: 指定されたフィルタは無効です

en: The following packages are untrusted:
ja: 以下のパッケージは信頼できません:

en: The following packages have to be downgraded:
ja: 以下のパッケージはダウングレードされるべきものです:

en: The following packages have to be installed:
ja: 以下のパッケージはインストールされるべきものです:

en: The following packages have to be obsoleted:
ja: 次のパッケージは廃止する必要があります:

en: The following packages have to be reinstalled:
ja: 以下のパッケージは再インストールされるべきものです:

en: The following packages have to be removed:
ja: 以下のパッケージは削除されるべきものです:

en: The following packages have to be updated:
ja: 以下のパッケージは更新されるべきものです:

en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
ja: メタデータ・キャッシュの最大保存期間 (秒) です。キャッシュのみを使用する場合は -1、キャッシュをリロードする場合は 1 を使用します。

en: The package providing this file is:
ja: このファイルを提供しているパッケージは:

en: The proxy could not be set
ja: プロキシを設定できませんでした。

en: The selected packages may already be installed.
ja: 選択したパッケージはすでにインストールされている可能性があります。

en: The signature was not accepted.
ja: 署名は承認されませんでした。

en: The software is not from a trusted source.
ja: ソフトウェアは信頼できるソースのものではありません。

en: The transaction did not proceed.
ja: トランザクションは実行されませんでした。

en: The transaction failed
ja: トランザクションが失敗しました

en: The unsigned software will not be installed.
ja: 署名無しのソフトウェアはインストールされません。

en: There are no packages to update.
ja: 更新が必要なパッケージはありません。

en: There are no updates available at this time.
ja: 現時点では利用可能な更新はありません。

en: There are no upgrades available at this time.
ja: 現時点では利用可能なアップグレードはありません。

en: This tool could not find all the packages: %s
ja: このツールでは全パッケージを見つけられません: %s

en: This tool could not find any available package.
ja: 利用可能なパッケージを見つけることができませんでした。

en: This tool could not find any available package: %s
ja: このツールでは取り扱えるパッケージを見つけられません: %s

en: This tool could not find the installed package: %s
ja: このツールではインストールされたパッケージを見つけられません: %s

en: This tool could not find the package: %s
ja: このツールではパッケージを見つけられません: %s

en: Time since
ja: からの時間

en: Transaction
ja: トランザクション

en: Trigger offline updates
ja: オフライン更新の開始

en: Trivial
ja: 些細な

en: True
ja: 真

en: Trust a key used for signing software
ja: ソフトウェアの署名に使用されるキーを信頼する

en: Type
ja: 形式

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Unknown role type
ja: 不明なロールタイプ

en: Unknown state
ja: 不明な状態

en: Update software
ja: ソフトウェアを更新

en: Update text
ja: 更新テキスト

en: Updated
ja: 更新済

en: Updates
ja: 更新

en: Updating
ja: 更新中

en: Updating packages
ja: パッケージを更新中

en: Updating running applications
ja: 実行アプリケーションの更新中

en: Upgrade System
ja: システムをアップグレード

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User aborted selection
ja: ユーザーが選択を中断しました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Vendor
ja: 供給元

en: Waiting for authentication
ja: 認証を待ち受け中

en: Waiting for package manager lock
ja: パッケージマネージャのロックを待ち受け中

en: Waiting for package manager lock.
ja: パッケージマネージャのロックを待っています。

en: Waiting in queue
ja: キューで待機中

en: You need to specify a list file to create
ja: 作成する一覧ファイルを指定する必要があります。

en: command not found
ja: コマンドが見つかりませんでした
