plasma_engine_weather - en to it translation catalogue (805 entries)

en: Day
it: Giorno

en: Night
it: Notte

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
en:  then
it:  poi

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
it: Ven

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
it: Lun

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
it: Sab

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
it: Dom

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
it: Gio

[ctx: Short for Today]
en: Today
it: Oggi

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
it: Stasera

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
it: Mar

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
it: Mer

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
it: no

[ctx: Short for tonight]
en: nite
it: notte

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
it: Fonte: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
it: Dati da BBC Weather

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
it: Dati da Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
it: Dati dal Servizio Meteo Nazionale NOAA

en: day
it: giorno

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
it: Traccia

[ctx: visibility]
en: Excellent
it: Eccellente

[ctx: visibility]
en: Good
it: Buona

[ctx: visibility]
en: Moderate
it: Moderata

[ctx: visibility]
en: Poor
it: Scarsa

[ctx: visibility]
en: Very Good
it: Molto buona

[ctx: visibility]
en: Very Poor
it: Molto scarsa

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
it: Rovesci e temporali

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
it: Alcune nuvole

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
it: Alcune nuvole e brezza

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
it: Alcune nuvole e vento

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
it: Alcune nuvole coon foschia

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
it: Sollevamento di polvere

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
it: Sollevamento di sabbia

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
it: Sollevamento di neve

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
it: Sollevamento di neve nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Breezy
it: Brezza

[ctx: weather condition]
en: Clear
it: Sereno

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
it: Sereno e brezza

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
it: Sereno con foschia

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
it: Nuvoloso

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
it: Nuvole in diminuzione

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
it: Precipitazione distante

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
it: Scaccianeve

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
it: Pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
it: Pioviggine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
it: Pioviggine e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
it: Pioviggine e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
it: Pioviggine e neve

[ctx: weather condition]
en: Dust
it: Polvere

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
it: Mulinelli di polvere

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
it: Tempesta di polvere

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
it: Tempesta di polvere nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
it: Mulinelli di polvere o sabbia

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
it: Mulinelli di polvere o sabbia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Fair
it: Bel tempo

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
it: Bel tempo e brezza

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
it: Bel tempo e vento

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
it: Bel tempo con foschia

[ctx: weather condition]
en: Fog
it: Nebbia

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
it: Banco di nebbia vicino alla stazione

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
it: Nebbia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
it: Banchi di nebbia

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
it: Nebbia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
it: Nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
it: Pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
it: Pioviggine congelantesi e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
it: Pioviggine congelantesi e neve

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
it: Pioviggine congelantesi nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
it: Ghiaccio di nebbia

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
it: Ghiaccio di nebbia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
it: Pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
it: Pioggia congelantesi e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
it: Pioggia congelantesi e neve

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
it: Pioggia congelantesi nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
it: Pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
it: Pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
it: Nube ad imbuto

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
it: Nube ad imbuto nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Hail
it: Grandine

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
it: Rovesci di grandine

[ctx: weather condition]
en: Haze
it: Foschia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
it: Sollevamento di neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
it: Scaccianeve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
it: Pioviggine forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
it: Pioviggine forte e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
it: Pioviggine forte e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
it: Pioviggine forte e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
it: Pioviggine forte e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
it: Tempesta di polvere forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
it: Pioviggine congelantesi forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
it: Pioviggine congelantesi forte e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
it: Pioviggine congelantesi forte e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
it: Ghiaccio di nebbia forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
it: Pioggia congelantesi forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
it: Pioggia congelantesi forte e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
it: Pioggia congelantesi forte e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
it: Grandine forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
it: Pioggia gelata forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
it: Pioggia gelata forte e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
it: Pioggia gelata forte e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
it: Misto forte di pioggia e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
it: Rovescio forte di acquaneve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
it: Pioggia forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
it: Pioggia forte e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
it: Pioggia forte e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
it: Pioggia forte e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
it: Pioggia forte e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
it: Pioggia forte e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
it: Acquazzoni forti

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
it: Acquazzoni forti e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
it: Pioggia forte e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
it: Pioggia e neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
it: Acquazzone forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
it: Tempesta di sabbia forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
it: Rovesci forti e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
it: Rovesci forti, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
it: Rovesci forti e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
it: Rovesci forti, neve e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
it: Rovesci forti, neve e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
it: Neve forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
it: Neve forte e sollevamento di neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
it: Neve forte e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
it: Neve forte e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
it: Neve forte e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
it: Neve forte e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
it: Nevischio forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
it: Neve forte e scaccianeve basso

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
it: Neve tonda forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
it: Neve forte e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
it: Rovesci nevosi forti

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
it: Rovesci nevosi forti e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
it: Rovesci nevosi forti e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
it: Rovescio nevoso forte

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
it: Temporale forte e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
it: Temporale forte, pioggia e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
it: Temporale forte, pioggia, nebbia e vento

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
it: Temporale forte, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
it: Temporale forte, pioggia e grandine

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
it: Temporale forte, pioggia, grandine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
it: Temporale forte, pioggia, grandine e nebbia o grandine

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
it: Temporale forte, pioggia, grandine e foschia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
it: Temporale forte, pioggia e foschia

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
it: Temporale forte, pioggia, piccola grandine o neve tonda

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
it: Temporale forte e neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
it: Temporale forte con grandine

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
it: Temporale forte con pioggia

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
it: Piccola grandine o neve tonda forte

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
it: Cristalli di ghiaccio

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
it: Pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
it: Pioggia gelata e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
it: Pioggia gelata e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
it: Pioggia gelata nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
it: Nuvole in aumento

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
it: Pioviggine leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
it: Pioviggine leggera e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
it: Pioviggine leggera e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
it: Pioviggine leggera e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
it: Pioviggine leggera e neve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
it: Pioviggine congelantesi leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
it: Pioviggine congelantesi leggera e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
it: Pioviggine congelantesi leggera e neve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
it: Ghiaccio di nebbia leggero

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
it: Pioggia congelantesi leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
it: Pioggia congelantesi leggera e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
it: Pioggia congelantesi leggera e neve

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
it: Pioggia gelata leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
it: Pioggia gelata leggera e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
it: Pioggia gelata leggera e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
it: Pioggia leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
it: Pioggia leggera e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
it: Pioggia leggera e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
it: Pioggia leggera e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
it: Pioggia leggera e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
it: Pioggia leggera e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
it: Acquazzoni leggeri

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
it: Acquazzoni leggeri e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
it: Pioggia leggera e neve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
it: Pioggia leggera e brezza

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
it: Acquazzone leggero

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
it: Rovesci leggeri e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
it: Rovesci leggeri, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
it: Rovesci leggeri e neve

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
it: Rovesci leggeri, neve e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
it: Rovesci leggeri, neve e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
it: Piccola grandine o neve tonda leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
it: Neve leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
it: Neve leggera e sollevamento di neve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
it: Neve leggera, sollevamento di neve e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
it: Neve leggera e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
it: Neve leggera e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
it: Neve leggera e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
it: Neve leggera e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
it: Neve leggera e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
it: Nevischio leggero

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
it: Neve leggera e scaccianeve basso

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
it: Neve tonda leggera

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
it: Neve leggera e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
it: Neve leggera e rovesci

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
it: Neve leggera, rovesci e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
it: Neve leggera, rovesci e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
it: Rovescio nevoso leggero

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
it: Temporale leggero e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
it: Temporale leggero, pioggia e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
it: Temporale leggero, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
it: Temporale leggero, pioggia e grandine

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
it: Temporale leggero, pioggia, grandine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
it: Temporale leggero, pioggia, grandine e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
it: Temporale leggero, pioggia, grandine e foschia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
it: Temporale leggero, pioggia e foschia

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
it: Temporale leggero, pioggia e piccola grandine o neve tonda

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
it: Temporale leggero e neve

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
it: Fulmine visibile

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
it: Scacciapolvere basso

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
it: Scacciasabbia basso

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
it: Scaccianeve basso

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
it: Generalmente sereno

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
it: Generalmente soleggiato

[ctx: weather condition]
en: Mist
it: Bruma

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
it: Pioggia mista a pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
it: Rovescio di acquaneve

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
it: Prevalentemente sereno

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
it: Prevalentemente nuvoloso

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
it: Prevalentemente nuvoloso e brezza

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
it: Prevalentemente nuvoloso e vento

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
it: Prevalentemente nuvoloso e con foschia

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
it: Non pervenuto

[ctx: weather condition]
en: Overcast
it: Coperto

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
it: Coperto e brezza

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
it: Coperto e vento

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
it: Coperto con foschia

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
it: Nebbia parziale

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
it: Nebbia parziale nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
it: Parzialmente nuvoloso

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
it: Parzialmente nuvoloso e brezza

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
it: Parzialmente nuvoloso e vento

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
it: Parzialmente nuvoloso con foschia

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
it: Banchi di nebbia

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
it: Banchi di nebbia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
it: Ghiaccio di nebbia irregolare

[ctx: weather condition]
en: Rain
it: Pioggia

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
it: Pioggia e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
it: Pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
it: Pioggia e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
it: Pioggia e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
it: Pioggia e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
it: Acquazzoni

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
it: Acquazzoni e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
it: Acquazzoni nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
it: Acquazzoni nelle vicinanze e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
it: Pioggia e neve

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
it: Pioggia e neve

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
it: Acquazzone

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
it: Pioviggine recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
it: Tempesta di polvere o sabbia recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
it: Nebbia recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
it: Precipitazione congelantesi recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
it: Grandine recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
it: Pioggia recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
it: Pioggia e neve recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
it: Acquazzone recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
it: Neve recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
it: Rovescio nevoso recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
it: Temporale recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
it: Temporale recente con grandine

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
it: Temporale recente con forte grandine

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
it: Temporale recente con forte pioggia

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
it: Temporale recente con pioggia

[ctx: weather condition]
en: Sand
it: Sabbia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
it: Tempesta di sabbia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
it: Tempesta di sabbia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
it: Tempesta di sabbia o polvere

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
it: Tempesta severa di sabbia o polvere

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
it: Nebbia sottile

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
it: Nebbia sottile nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
it: Rovesci e grandine

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
it: Rovesci e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
it: Rovesci e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
it: Rovesci, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
it: Rovesci e pioggia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
it: Rovesci, pioggia nelle vicinanze e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
it: Rovesci e neve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
it: Rovesci, neve e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
it: Rovesci, neve e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
it: Rovesci nelle vicinanze e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
it: Rovesci nelle vicinanze e neve

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
it: Piccola grandine o neve tonda

[ctx: weather condition]
en: Smoke
it: Fumo

[ctx: weather condition]
en: Snow
it: Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
it: Neve e sollevamento di neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
it: Cristalli di neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
it: Neve e pioviggine

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
it: Neve e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
it: Neve e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
it: Neve e pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
it: Neve e pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
it: Nevischio

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
it: Neve e scaccianeve basso

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
it: Neve e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
it: Rovesci nevosi

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
it: Rovesci nevosi e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
it: Rovesci nevosi e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
it: Rovesci nevosi nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
it: Rovesci nevosi nelle vicinanze e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
it: Rovesci nevosi nelle vicinanze e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Squalls
it: Groppi

[ctx: weather condition]
en: Sunny
it: Soleggiato

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
it: Temporale

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
it: Temporale e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
it: Temporale e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
it: Temporale, grandine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
it: Temporale e foschia nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
it: Temporale, foschia nelle vicinanze e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
it: Temporale e pioggia forte

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
it: Temporale, pioggia forte e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
it: Temporale, pioggia forte e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
it: Temporale, pioggia forte e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
it: Temporale, pioggia forte, grandine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
it: Temporale, pioggia forte, grandine e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
it: Temporale, pioggia forte, grandine e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
it: Temporale, pioggia forte e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
it: Temporale e pioggia gelata

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
it: Temporale e pioggia leggera

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
it: Temporale, pioggia leggera e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
it: Temporale, pioggia leggera e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
it: Temporale, pioggia leggera e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
it: Temporale, pioggia leggera, grandine e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
it: Temporale, pioggia leggera, grandine e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
it: Temporale, pioggia leggera, grandine e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
it: Temporale, pioggia leggera e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
it: Temporale e pioggia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
it: Temporale, pioggia e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
it: Temporale, pioggia, grandine e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
it: Temporale, pioggia, piccola grandine o neve tonda

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
it: Temporale e rovesci nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
it: Temporale, rovesci nelle vicinanze e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
it: Temporale e piccola grandine o neve tonda

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
it: Temporale e neve

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
it: Temporale nelle vicinanze

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
it: Temporale nelle vicinanze e nebbia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
it: Temporale nelle vicinanze e nebbia o bruma

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
it: Temporale nelle vicinanze e grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
it: Temporale nelle vicinanze, grandine e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
it: Temporale nelle vicinanze e foschia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
it: Temporale con grandine

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
it: Temporale con pioggia

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
it: Temporale con tempesta di sabbia o polvere

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
it: Temporale con forti acquazzoni

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
it: Temporale con acquazzoni leggeri

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
it: Temporale senza precipitazione

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
it: Tornado o tromba marina

[ctx: weather condition]
en: Windy
it: Vento

[ctx: weather condition]
en: clear
it: sereno

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
it: intervalli di sereno

[ctx: weather condition]
en: clear sky
it: cielo sereno

[ctx: weather condition]
en: cloudy
it: nuvoloso

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
it: nuvoloso con grandine

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
it: nuvolo con forti nevicate

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
it: nuvoloso con leggere nevicate

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
it: nuvoloso con acquaneve

[ctx: weather condition]
en: drizzle
it: pioviggine

[ctx: weather condition]
en: few clouds
it: poche nuvole

[ctx: weather condition]
en: fog
it: nebbia

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
it: nebbia con gelate

[ctx: weather condition]
en: foggy
it: nebbioso

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
it: pioviggine congelantesi

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
it: pioggia congelantesi

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
it: nuvola grigia

[ctx: weather condition]
en: hail
it: grandine

[ctx: weather condition]
en: hail shower
it: rovescio di grandine

[ctx: weather condition]
en: hail showers
it: rovesci di grandine

[ctx: weather condition]
en: haze
it: foschia

[ctx: weather condition]
en: hazy
it: foschia

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
it: pioviggine forte

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
it: pioviggine congelantesi forte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
it: pioggia forte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
it: acquazzone forte

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
it: acquazzoni forti

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
it: pioggia forte e neve

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
it: rovescio forte

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
it: rovesci forti

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
it: neve forte

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
it: neve forte acquazzoni

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
it: rovescio nevoso forte

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
it: rovesci nevosi forti

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
it: Temporale forte

[ctx: weather condition]
en: light cloud
it: nuvola leggera

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
it: pioviggine leggera

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
it: pioggia congelantesi leggera

[ctx: weather condition]
en: light rain
it: pioggia leggera

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
it: acquazzone leggero

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
it: acquazzoni leggeri

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
it: pioggia leggera e neve

[ctx: weather condition]
en: light shower
it: rovescio leggero

[ctx: weather condition]
en: light showers
it: rovesci leggeri

[ctx: weather condition]
en: light snow
it: neve leggera

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
it: neve leggera acquazzoni

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
it: rovescio nevoso leggero

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
it: rovesci nevosi leggeri

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
it: Temporale leggero

[ctx: weather condition]
en: mist
it: bruma

[ctx: weather condition]
en: misty
it: foschia

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
it: pioggia moderata

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
it: neve moderata

[ctx: weather condition]
en: overcast
it: coperto

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
it: parzialmente nuvoloso

[ctx: weather condition]
en: rain
it: pioggia

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
it: tempesta di sabbia

[ctx: weather condition]
en: showers
it: rovesci

[ctx: weather condition]
en: sleet
it: acquaneve

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
it: rovescio di acquaneve

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
it: rovesci di acquaneve

[ctx: weather condition]
en: snow
it: neve

[ctx: weather condition]
en: snow showers
it: rovesci nevosi

[ctx: weather condition]
en: sunny
it: soleggiato

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
it: intervalli di soleggiato

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
it: nuvola spessa

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
it: temporale

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
it: rovescio temporalesco

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
it: acquazzoni temporaleschi

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
it: tempesta tropicale

[ctx: weather condition]
en: white cloud
it: nuvola bianca

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
it: Alcune nuvole

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
it: Alcune raffiche

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
it: Alcune raffiche miste a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
it: Alcune raffiche o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
it: Alcune raffiche o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
it: Alcuni acquazzoni o raffiche

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
it: Alcuni acquazzoni o raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
it: Alcuni rovesci

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
it: Alcuni rovesci o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
it: Alcuni rovesci o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
it: Alcuni rovesci o temporali

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
it: Alcuni rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
it: Alcuni temporali

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
it: Alcune raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
it: Alcune raffiche umide o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
it: Un misto di sole e nuvole

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
it: Rannuvolantesi

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
it: Schiarentesi

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
it: Tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
it: Sollevamento di polvere

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
it: Sollevamento di sabbia

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
it: Sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
it: Vento forte

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
it: Brezza

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
it: Possibilità di pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
it: Possibilità di raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
it: Possibilità di pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
it: Possibilità di pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
it: Possibilità di pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
it: Possibilità di acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
it: Possibilità di pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
it: Possibilità di pioggia o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
it: Possibilità di pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
it: Possibilità di rovesci e temporali

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
it: Possibilità di neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
it: Possibilità di rovesci nevosi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
it: Possibilità di neve o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
it: Possibilità di temporali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
it: Possibilità di pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
it: Possibilità di pioviggine mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
it: Possibilità di pioviggine mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
it: Possibilità di pioviggine o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
it: Possibilità di raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
it: Possibilità di raffiche a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
it: Possibilità di raffiche miste a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
it: Possibilità di raffiche o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
it: Possibilità di raffiche o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
it: Possibilità di raffiche o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
it: Possibilità di pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
it: Possibilità di pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
it: Possibilità di pioggia congelantesi mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
it: Possibilità di pioggia congelantesi o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
it: Possibilità di pioggia congelantesi o neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
it: Possibilità di neve leggera

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
it: Possibilità di neve leggera e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
it: Possibilità di neve leggera mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
it: Possibilità di neve leggera mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
it: Possibilità di neve leggera mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
it: Possibilità di neve leggera o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
it: Possibilità di neve leggera o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
it: Possibilità di neve leggera o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
it: Possibilità di neve leggera bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
it: Possibilità di pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
it: Possibilità di pioggia a tratti forte

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
it: Possibilità di pioggia mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
it: Possibilità di pioggia o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
it: Possibilità di pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
it: Possibilità di pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
it: Possibilità di acquazzoni o raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
it: Possibilità di acquazzoni o raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
it: Possibilità di temporali severi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
it: Possibilità di rovesci

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
it: Possibilità di rovesci a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
it: Possibilità di rovesci a tratti forti o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
it: Possibilità di rovesci a tratti forti o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
it: Possibilità di rovesci o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
it: Possibilità di rovesci o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
it: Possibilità di rovesci o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
it: Possibilità di neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
it: Possibilità di neve e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
it: Possibilità di neve mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
it: Possibilità di neve mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
it: Possibilità di neve mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
it: Possibilità di neve o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
it: Possibilità di groppi di neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
it: Possibilità di rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
it: Possibilità di temporali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
it: Possibilità di temporali e possibile grandine

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
it: Possibilità di raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
it: Possibilità di raffiche umide a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
it: Possibilità di raffiche umide o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
it: Possibilità di neve bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
it: Possibilità di neve bagnata mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
it: Possibilità di neve bagnata o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Clear
it: Sereno

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
it: Schiarita

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
it: Schiarita tarda

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
it: Nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
it: Nuvoloso a tratti

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
it: Nuvoloso con periodi soleggiati

[ctx: weather forecast]
en: Cold
it: Freddo

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
it: Nuvole in diminuzione

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
it: Nebbia densa

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
it: Pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
it: Probabile pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
it: Pioviggine mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
it: Pioviggine mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
it: Pioviggine o pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
it: Pioviggine o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
it: Raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
it: Probabili raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
it: Raffiche a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
it: Raffiche a tratti forti o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
it: Raffiche miste a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
it: Raffiche o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
it: Raffiche o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
it: Raffiche o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Fog
it: Nebbia

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
it: Nebbia in formazione

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
it: Nebbia in dispersione

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
it: Banchi di nebbia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
it: Pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
it: Probabile pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
it: Ghiaccio di nebbia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
it: Pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
it: Probabile pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
it: Spruzzi congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
it: Pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
it: Pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
it: Pioggia congelantesi mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
it: Pioggia congelantesi mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
it: Pioggia congelantesi mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
it: Pioggia congelantesi o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
it: Pioggia congelantesi o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
it: Pioggia congelantesi o neve

[ctx: weather forecast]
en: Frost
it: Brina

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
it: Schiarita graduale

[ctx: weather forecast]
en: Haze
it: Foschia

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
it: Pioggia forte

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
it: Neve forte

[ctx: weather forecast]
en: Hot
it: Caldo

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
it: Cristalli di ghiaccio

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
it: Nebbia ghiacciata

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
it: Nebbia ghiacciata

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
it: Nebbia ghiacciata in formazione

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
it: Nebbia ghiacciata in dispersione

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
it: Pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
it: Pioggia gelata mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
it: Pioggia gelata mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
it: Pioggia gelata o congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
it: Pioggia gelata o neve

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
it: Nuvole in aumento

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
it: Nuvolosità in aumento

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
it: Nuvole in aumento

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
it: Neve leggera

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
it: Neve leggera e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
it: Neve leggera, tormenta e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
it: Neve leggera e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
it: Neve leggera mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
it: Neve leggera mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
it: Neve leggera mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
it: Neve leggera mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
it: Neve leggera o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
it: Neve leggera o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
it: Neve leggera o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
it: Neve leggera o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
it: Neve leggera bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
it: Neve leggera bagnata o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
it: Groppi di neve locali

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
it: Generalmente nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
it: Generalmente soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
it: Prevalentemente sereno

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
it: Prevalentemente nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
it: Prevalentemente soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
it: Quasi tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
it: Coperto

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
it: Parzialmente nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
it: Parzialmente soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
it: Parzialmente nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
it: Periodi di pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
it: Periodi di pioviggine mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
it: Periodi di pioviggine mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
it: Periodi di pioviggine o pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
it: Periodi di pioviggine o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
it: Periodi di pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
it: Periodi di pioviggine congelantesi o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
it: Periodi di pioviggine congelantesi o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
it: Periodi di pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
it: Periodi di pioggia congelantesi mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
it: Periodi di pioggia congelantesi mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
it: Periodi di pioggia congelantesi mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
it: Periodi di pioggia congelantesi o gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
it: Periodi di pioggia congelantesi o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
it: Periodi di pioggia congelantesi o neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
it: Periodi di pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
it: Periodi di pioggia gelata mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
it: Periodi di pioggia gelata mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
it: Periodi di pioggia gelata o congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
it: Periodi di pioggia gelata o neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
it: Periodi di neve leggera

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
it: Periodi di neve leggera e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
it: Periodi di neve leggera, tormenta e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
it: Periodi di neve leggera e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
it: Periodi di neve leggera mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
it: Periodi di neve leggera mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
it: Periodi di neve leggera mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
it: Periodi di neve leggera mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
it: Periodi di neve leggera o pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
it: Periodi di neve leggera o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
it: Periodi di neve leggera o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
it: Periodi di neve leggera o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
it: Periodi di neve leggera bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
it: Periodi di neve leggera bagnata mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
it: Periodi di neve leggera bagnata o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
it: Periodi di pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
it: Periodi di pioggia mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
it: Periodi di pioggia mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
it: Periodi di pioggia o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
it: Periodi di pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
it: Periodi di pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
it: Periodi di pioggia o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
it: Periodi di pioggia o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
it: Periodi di neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
it: Periodi di neve e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
it: Periodi di neve, tormenta e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
it: Periodi di neve e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
it: Periodi di neve mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
it: Periodi di neve mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
it: Periodi di neve mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
it: Periodi di neve mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
it: Periodi di neve o pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
it: Periodi di neve o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
it: Periodi di neve o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
it: Periodi di neve o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
it: Periodi di neve bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
it: Periodi di bagnata mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
it: Periodi di neve bagnata o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Rain
it: Pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
it: Probabile pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
it: Acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
it: Probabili acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
it: Pioggia a tratti forte

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
it: Pioggia a tratti forte mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
it: Pioggia a tratti forte mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
it: Pioggia a tratti forte o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
it: Pioggia a tratti forte o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
it: Pioggia a tratti forte o neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
it: Pioggia a tratti forte o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
it: Pioggia a tratti forte o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
it: Pioggia mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
it: Pioggia mista a neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
it: Pioggia o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
it: Pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
it: Pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
it: Pioggia o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
it: Pioggia o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
it: Acquazzoni o raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
it: Acquazzoni o raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
it: Pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
it: Probabile pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
it: Pioggia o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
it: Probabile pioggia o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
it: Pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
it: Probabile pioggia o neve

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
it: Temporali severi

[ctx: weather forecast]
en: Showers
it: Rovesci

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
it: Probabili rovesci e temporali

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
it: Rovesci a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
it: Rovesci a tratti forti o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
it: Rovesci a tratti forti o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
it: Rovesci o pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
it: Rovesci o rovesci temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
it: Rovesci o temporali

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
it: Acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
it: Lieve possibilità di pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
it: Lieve possibilità di raffiche

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
it: Lieve possibilità di pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
it: Lieve possibilità di pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
it: Lieve possibilità di pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
it: Lieve possibilità di acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
it: Lieve possibilità di pioggia o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
it: Lieve possibilità di pioggia o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
it: Lieve possibilità di pioggia o di neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
it: Lieve possibilità di rovesci e temporali

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
it: Lieve possibilità di neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
it: Lieve possibilità di rovesci nevosi

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
it: Lieve possibilità di neve o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
it: Lieve possibilità di temporali

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
it: Fumo

[ctx: weather forecast]
en: Snow
it: Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
it: Probabile neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
it: Rovesci nevosi

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
it: Probabili rovesci nevosi

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
it: Neve e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
it: Neve, tormenta e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
it: Neve e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
it: Neve a tratti forte

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
it: Neve a tratti forte e tormenta

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
it: Neve a tratti forte e sollevamento di neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
it: Neve a tratti forte mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
it: Neve a tratti forte mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
it: Neve a tratti forte mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
it: Neve a tratti forte mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
it: Neve a tratti forte o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
it: Neve a tratti forte o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
it: Neve a tratti forte o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
it: Neve mista a pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
it: Neve mista a pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
it: Neve mista a pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
it: Neve mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
it: Neve o pioviggine congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
it: Neve o pioggia congelantesi

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
it: Neve o pioggia gelata

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
it: Neve o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
it: Groppi di neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
it: Neve o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
it: Probabile neve o acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
it: Soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
it: Soleggiato con periodi nuvolosi

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
it: Temporali

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
it: Probabili temporali

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
it: Temporali e possibile grandine

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
it: Cenere vulcanica

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
it: Tromba marina

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
it: Raffiche umide

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
it: Raffiche umide a tratti forti

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
it: Raffiche umide a tratti forti o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
it: Raffiche umide o acquazzoni

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
it: Neve bagnata

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
it: Neve bagnata a tratti forte

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
it: Neve bagnata a tratti forte mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
it: Neve bagnata mista a pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
it: Neve bagnata o pioggia

[ctx: weather forecast]
en: Windy
it: Vento

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
it: Misto invernale

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
it: Probabile misto invernale

[ctx: weather forecast]
en: clear
it: sereno

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
it: intervalli di sereno

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
it: cielo sereno

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
it: nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
it: nuvoloso con grandine

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
it: nuvoloso con neve forte

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
it: nuvoloso con neve leggera

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
it: nuvoloso con acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
it: pioviggine

[ctx: weather forecast]
en: fog
it: nebbia

[ctx: weather forecast]
en: foggy
it: nebbioso

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
it: nuvola grigia

[ctx: weather forecast]
en: hail
it: grandine

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
it: rovescio di grandine

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
it: rovesci di grandine

[ctx: weather forecast]
en: hazy
it: foschia

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
it: pioggia forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
it: acquazzone forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
it: acquazzoni forti

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
it: rovescio forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
it: rovesci forti

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
it: neve forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
it: rovescio nevoso forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
it: rovesci nevosi forti

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
it: nuvola leggera

[ctx: weather forecast]
en: light rain
it: pioggia leggera

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
it: acquazzone leggero

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
it: acquazzoni leggeri

[ctx: weather forecast]
en: light shower
it: rovescio leggero

[ctx: weather forecast]
en: light showers
it: rovesci leggeri

[ctx: weather forecast]
en: light snow
it: neve leggera

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
it: rovescio nevoso leggero

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
it: rovesci nevosi leggeri

[ctx: weather forecast]
en: mist
it: bruma

[ctx: weather forecast]
en: misty
it: bruma

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
it: parzialmente nuvoloso

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
it: tempesta di sabbia

[ctx: weather forecast]
en: sleet
it: acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
it: rovescio di acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
it: rovesci di acquaneve

[ctx: weather forecast]
en: sunny
it: soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
it: intervalli di soleggiato

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
it: nuvola spessa

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
it: temporale

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
it: rovescio temporalesco

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
it: acquazzoni temporaleschi

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
it: tempesta tropicale

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
it: nuvole bianche
