ksysguard - en to it translation catalogue (206 entries)

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di CPU disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di I/O disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di memoria disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di CPU disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di I/O disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
it: Quantità di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di memoria disponibili, misurata in microsecondi

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
it: Frequenza media attuale fra tutte le CPU

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
it: Frequenza attuale della CPU

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
it: Frequenza massima attuale tra tutte le CPU

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
it: Frequenza minima attuale tra tutte le CPU

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
it: Numero di core delle CPU in tutte le CPU fisiche

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
it: Numero di processi nella coda di esecuzione in media su 1 minuto

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
it: Numero di processi nella coda di esecuzione in media su 15 minuti

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
it: Numero di processi nella coda di esecuzione in media su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
it: Numero di CPU fisiche installate nel sistema

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 1 minuto

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 1 minuto

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 1 minuto

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui tutti i processi sono sospesi in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di CPU disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di I/O disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 1 minuto

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 10 secondi

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
it: Percentuale di tempo in cui almeno un processo è sospeso in attesa di risorse di memoria disponibili, mediato su 5 minuti

[ctx: @info]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title]
en: All
it: Tutto

[ctx: @title]
en: All Disks
it: Tutti i dischi

[ctx: @title]
en: All GPUs
it: Tutte le GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
it: Memoria totale di tutte le GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
it: Uso di tutte le GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
it: Memoria usata da tutte le GPU

[ctx: @title]
en: All Network Devices
it: Tutti i dispositivi di rete

[ctx: @title]
en: Application Memory
it: Memoria delle applicazioni

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
it: Percentuale di memoria dell'applicazione

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
it: Frequenza media della CPU

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
it: Temperatura media della CPU

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
it: Memoria buffer

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
it: Percentuale del buffer di memoria

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
it: Pressione sulla CPU

[ctx: @title]
en: Cache Memory
it: Memoria cache

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
it: Percentuale della cache in memoria

[ctx: @title]
en: Charge
it: Carica

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
it: Percentuale di carica

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
it: Velocità di ricarica

[ctx: @title]
en: Charging Rate
it: Velocità di ricarica

[ctx: @title]
en: Current Capacity
it: Capacità attuale

[ctx: @title]
en: Current Frequency
it: Frequenza attuale

[ctx: @title]
en: Current Temperature
it: Temperatura attuale

[ctx: @title]
en: Design Capacity
it: Capacità di progetto

[ctx: @title]
en: Download Rate
it: Velocità di ricezione

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
it: Memoria fisica libera

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
it: Percentuale di memoria fisica libera

[ctx: @title]
en: Free Space
it: Spazio libero

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
it: Memoria di swap libera

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
it: Percentuale di memoria di swap libera

[ctx: @title]
en: Frequency
it: Frequenza

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
it: Tutti (media su 1 minuto)

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
it: Tutti (media su 10 secondi)

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
it: Tutti (media su 5 minuti)

[ctx: @title]
en: Health
it: Salute

[ctx: @title]
en: Hostname
it: Nome host

[ctx: @title]
en: IO Pressure
it: Pressione sull'I/O

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
it: Indirizzo IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 DNS
it: DNS IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
it: Gateway IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
it: Maschera di sottorete IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
it: IPv4 con lunghezza del prefisso

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
it: Indirizzo IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 DNS
it: DNS IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
it: Gateway IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
it: Maschera di sottorete IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
it: IPv6 con lunghezza del prefisso

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
it: Versione di KDE Frameworks

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
it: Versione di KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Kernel Name
it: Nome del kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
it: Versione e nome del kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Version
it: Versione del kernel

[ctx: @title]
en: Load Averages
it: Carichi medi

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
it: Carico medio (1 minuto)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
it: Carico medio (15 minuti)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
it: Carico medio (5 minuti)

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
it: Frequenza massima della CPU

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
it: Temperatura massima della CPU

[ctx: @title]
en: Memory
it: Memoria

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
it: Frequenza della memoria

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
it: Pressione sulla memoria

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
it: Frequenza minima della CPU

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
it: Temperatura minima della CPU

[ctx: @title]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title]
en: Network Devices
it: Dispositivi di rete

[ctx: @title]
en: Network Name
it: Nome rete

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
it: Numero di CPU

[ctx: @title]
en: Number of Cores
it: Numero di core

[ctx: @title]
en: Operating System
it: Sistema operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
it: Logo del sistema operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Name
it: Nome del sistema operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
it: Nome e versione del sistema operativo

[ctx: @title]
en: Operating System URL
it: URL del sistema operativo

[ctx: @title]
en: Operating System Version
it: Versione del sistema operativo

[ctx: @title]
en: Percentage Free
it: Percentuale libero

[ctx: @title]
en: Percentage Used
it: Percentuale usato

[ctx: @title]
en: Physical Memory
it: Memoria fisica

[ctx: @title]
en: Power
it: Potenza

[ctx: @title]
en: Pressure
it: Pressione

[ctx: @title]
en: Qt Version
it: Versione di Qt

[ctx: @title]
en: Read Rate
it: Velocità di lettura

[ctx: @title]
en: Signal Strength
it: Potenza del segnale

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
it: Alcuni (media su 1 minuto)

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
it: Alcuni (media su 10 secondi)

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
it: Alcuni (media su 5 minuti)

[ctx: @title]
en: Swap Memory
it: Memoria di swap

[ctx: @title]
en: System
it: Sistema

[ctx: @title]
en: System Usage
it: Usato dal sistema

[ctx: @title]
en: Temperature
it: Temperatura

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
it: Ricevuti totali

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
it: Tempo totale di tutti bloccati

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
it: Memoria fisica totale

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
it: Tempo totale di alcuni bloccati

[ctx: @title]
en: Total Space
it: Spazio totale

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
it: Memoria di swap totale

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
it: Inviati totali

[ctx: @title]
en: Total Usage
it: Uso totale

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
it: Memoria video totale

[ctx: @title]
en: Upload Rate
it: Velocità di invio

[ctx: @title]
en: Uptime
it: Tempo in attività

[ctx: @title]
en: Usage
it: Uso

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
it: Memoria fisica usata

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
it: Percentuale di memoria fisica usata

[ctx: @title]
en: Used Space
it: Spazio usato

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
it: Memoria di swap usata

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
it: Percentuale di memoria di swap usata

[ctx: @title]
en: User Usage
it: Usato dall'utente

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
it: Memoria video usata

[ctx: @title]
en: Video Usage
it: Uso video

[ctx: @title]
en: Wait Usage
it: Usato in attesa

[ctx: @title]
en: Window System
it: Sistema di finestre

[ctx: @title]
en: Write Rate
it: Velocità di scrittura

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
it: SO

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
it: Totale

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
it: Uso

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
it: Usata

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
it: Libero

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
it: Lettura

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
it: Totale

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
it: Usato

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
it: Scrittura

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
it: Ricezione

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
it: Ricevuti

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
it: Inviati

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
it: Totale

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
it: Invio

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
it: Usata

[ctx: @title Short of IPv4 DNS]
en: IPv4 DNS
it: DNS IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
it: Gateway IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
it: Maschera di sottorete IPv4

[ctx: @title Short of IPv6 DNS]
en: IPv6 DNS
it: DNS IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
it: Gateway IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
it: Maschera di sottorete IPv6

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
it: Segnale

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
it: Carico medio (1 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
it: Carico medio (15 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
it: Carico medio (5 min)

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
it: Sistema %1

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
it: Utente %1

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
it: In attesa %1

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
it: Applicazione

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
it: Frequenza media

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
it: Temperatura media

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
it: Libera

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
it: Libero

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
it: Frequenza max

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
it: Temperatura max

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
it: Frequenza min

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
it: Temperatura min

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
it: Sistema

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
it: Totale

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
it: Totale

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
it: Uso

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
it: Usata

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
it: Usato

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
it: Utente

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
it: In attesa

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
it: Libero

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
it: Usato

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
it: CPU

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
it: Core

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
it: La quantità di energia che la batteria è stata progettata per immagazzinare

en: Amount of energy that the battery can currently hold
it: La quantità di energia che la batteria può immagazzinare al momento

en: Amount of energy that the battery is currently holding
it: La quantità di energia che la batteria sta immagazzinando al momento

en: Amount of memory used for caching disk blocks
it: Quantità di memoria usata per la cache dei blocchi del disco

en: CPUs
it: CPU

en: Disks
it: Dischi

en: Hardware Sensors
it: Sensori hardware

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
it: La percentuale della capacità attuale che la batteria sta immagazzinando al momento

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
it: La percentuale di capacità di progetto che la batteria può immagazzinare

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
it: La potenza con cui la batteria viene caricata (positiva) oppure scaricata (negativa)
