kcmaccess - en to it translation catalogue (164 entries)

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
it: Configura le notifiche...

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
it: Configura le scorciatoie…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
it: Avvia la configurazione del lettore dello schermo Orca...

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
it: Installalo, poi chiudi e riapri questa finestra

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
it: Il lettore dello schermo Orca non è installato

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
it: Affinché un tasto venga accettato, è necessario trattenerlo fino al periodo di tempo impostato. Utile se si digita accidentalmente più di un tasto alla volta o si ha difficoltà a premere il tasto desiderato la prima volta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
it: Ignora le pressioni rapide e ripetute dello stesso tasto. Utile se soffri di tremori alle mani che ti costringono a premere più volte un tasto quando intendi premerlo solo una volta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
it: I tasti modificatori come Ctrl, Maiusc, Alt e il tasto Meta/Super/Windows agiscono come se «rimangano in posizione» e non debbano più essere tenuti premuti quando si digita una scorciatoia da tastiera.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
it: Premendo due volte un tasto modificatore, questo rimarrà attivo finché non sarà premuto nuovamente.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
it: I tasti di blocco sono Bloc Maiusc, Bloc Num e Bloc Scorr.

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
it: Il tasto <shortcut>5</shortcut> del tastierino numerico funziona come un clic del mouse. I tasti <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> e <shortcut>8</shortcut> consentono i movimenti cardinali (giù, sinistra, destra e su). I tasti <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> e <shortcut>9</shortcut> consentono il movimento diagonale.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
it: I gesti di scorrimento per l'ingrandimento sono disponibili solo su Wayland.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
it: Centrato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
it: Mantieni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
it: Proporzionale

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
it: Scala

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
it: Correzione del daltonismo:

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
it: Tieni premuto Maiusc per 8 secondi per abilitare il rallentamento dei tasti

[ctx: @label]
en: Intensity:
it: Intensità:

[ctx: @label]
en: Invert:
it: Inverti:

[ctx: @label]
en: Mode:
it: Modalità:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
it: Premi Maiusc 5 volte per abilitare la permanenza dei tasti

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
it: Tasti modificatori del gesto di scorrimento:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
it: Scuoti il puntatore per trovarlo:

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
it: Ingrandimento:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
it: Utilizza le scorciatoie per attivare/disattivare l'inversione dei colori di visualizzazione e delle finestre

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
it: Scorri durante la pressione dei tasti modificatori per ingrandire

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
it: Utilizza le scorciatoie per controllare l'ingrandimento

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
it: Intensa

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
it: Grande

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
it: Leggera

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
it: Ingrandimento:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
it: Puntatore del mouse:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
it: Inseguimento del mouse:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
it: Ritardo di accelerazione:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
it: Tempo di accelerazione:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
it: Altezza:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
it: Velocità massima:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
it: Accelerazione del puntatore:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
it: Intervallo di ripetizione:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
it: Mostra la griglia dei pixel al livello di zoom:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
it: Larghezza:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
it: Fattore di ingrandimento:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
it: Deuteranopia (verde debole)

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
it: Protanopia (rosso debole)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
it: Tritanopia (blu-giallo)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
it: Scorciatoie di attivazione:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
it: Disabilita la permanenza ed il rallentamento dei tasti dopo:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
it: Abilita il lettore dello schermo

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
it: Abilita l'inseguimento del punto focale

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
it: Abilita il tracciamento del cursore del testo

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
it: Blocca la permanenza dei tasti

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
it: Suona la campanella di sistema quando vengono utilizzati tasti di blocco

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
it: Mostra le notifiche quando si utilizzano tasti modificatori o di blocco

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
it: Permanenza dei tasti:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
it: Usa il tastierino numerico per spostare il cursore:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
it: Risposta:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
it: Ingrandisci la regione

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
it: Schermo intero

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
it: Fa lampeggiare lo schermo

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
it: Inverti i colori dello schermo

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
it: Campanella di sistema

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
it: Zoom e lente d'ingrandimento

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
it: Inverti

en: Activation Shortcuts
it: Scorciatoie di attivazione

en: Ask for Confirmation for a gesture
it: Chiedi conferma per un gesto

en: Audible bell:
it: Campanella udibile:

en: Beep if a bounce key event is rejected
it: Emetti un bip se un evento di pressione ravvicinata è rifiutato

en: Beep on a rejected keypress
it: Bip alla pressione di un tasto rifiutata

en: Beep on a slow keypress
it: Bip al rallentamento dei tasti

en: Beep on a sticky key press
it: Bip alla pressione dei tasti permanenti

en: Beep on an accepted keypress
it: Bip alla pressione di un tasto accettata

en: Blue
it: Blu

en: Bounce Keys
it: Pressione ravvicinata dei tasti

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
it: Abilita

en: Bounce keys:
it: Pressione ravvicinata dei tasti:

en: Button search audio file
it: Pulsante ricerca file audio

en: Color of the Visual Bell
it: Colore della campanella visiva

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
it: Colore

en: Configure Notifications…
it: Configura le notifiche...

en: Confirm access to the Keyboard
it: Conferma l'accesso alla tastiera

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
it: Correzione del daltonismo

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
it: Impossibile impostare gsettings per Orca: «%1» non riuscito

en: Customize system bell
it: Personalizza la campanella di sistema

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
it: Suono personalizzato:

en: Delay for the key press
it: Ritardo per la pressione del tasto

en: Delay for the mouse movement
it: Ritardo per il movimento del mouse

en: Delay for timeout
it: Ritardo per il timeout

en: Disable when two keys are held down
it: Disabilita quando si tengono premuti due tasti

en: Display a confirmation dialog
it: Visualizza una finestra di conferma

en: Duration of the Visual Bell
it: Durata della campanella visiva

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
it: Durata:

en: Enable Screen Reader
it: Abilita il lettore dello schermo

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
it: Abilita

en: Error: Could not launch "orca --setup"
it: Errore: impossibile eseguire "orca --setup"

en: Green
it: Verde

en: Invert the system colors on the bell
it: Inverti i colori di sistema sulla campanella

en: Lock the sticky keys
it: Blocca la permanenza dei tasti

en: Magnification
it: Ingrandimento

en: Maximum Velocity
it: Velocità massima

en: Mouse Key Curve
it: Curva tasto del mouse

en: Move Down
it: Sposta in basso

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move Mouse to Center
it: Sposta il mouse al centro

en: Move Mouse to Focus
it: Sposta il mouse sul fuoco

en: Move Right
it: Sposta a destra

en: Move Up
it: Sposta in alto

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
it: File audio ogg, oga, e wav (*.ogg *.oga *.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
it: Notifica quando viene premuto un modificatore della tastiera

en: Please choose an audio file
it: Scegli un file audio

en: Purple
it: Viola

en: Red
it: Rosso

en: Repetition interval for the mouse movement
it: Intervallo di ripetizione per il movimento del mouse

en: Ring system bell when modifier keys are used
it: Suona la campanella di sistema quando vengono utilizzati i tasti modificatori

en: Ring system bell when rejected
it: Suona la campanella di sistema se rifiutato

en: Ring system bell:
it: Suona la campanella di sistema:

en: Ring the system bell
it: Suona la campanella di sistema

en: Search audio file for the system bell
it: Cerca file audio per la campanella di sistema

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
it: Scuoti il puntatore

en: Show a notification
it: Mostra una notifica

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
it: Ritardo:

en: Slow keys:
it: Rallentamento dei tasti:

en: Sound file for the Bell
it: File audio per la campanella

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
it: Tasti modificatori

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
it: Filtri tastiera

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
it: Navigazione con mouse

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
it: Lettore dello schermo

en: Time to hit maximum velocity
it: Tempo per raggiungere la massima velocità

en: Toggle Invert Effect
it: Attiva/disattiva effetto inversione

en: Toggle Invert Effect on Window
it: Attiva/disattiva effetto inversione sulla finestra

en: Toggle keys beep
it: Commuta il bip dei tasti

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
it: Disattiva la permanenza dei tasti quando due tasti sono premuti contemporaneamente

en: Use Gestures
it: Usa i gesti

en: Use System Bell
it: Usa campanella di sistema

en: Use a beep for access
it: Usa un bip per l'accesso

en: Use a delay for bouncing
it: Usa un ritardo per la pressione ravvicinata

en: Use a timeout delay
it: Usa un ritardo di timeout

en: Use a visual bell instead of a sound
it: Usa una campanella visivo invece di un suono

en: Use keys to control the mouse
it: Usa i tasti per controllare il mouse

en: Use slow keypresses
it: Usa il rallentamento dei tasti

en: Use sticky Keys
it: Usa la permanenza dei tasti

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
it: quando viene &accettato un tasto qualsiasi

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
it: quando viene &premuto un tasto qualsiasi

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
it: quando viene &rifiutato un tasto qualsiasi

en: Visual bell:
it: Campanella visiva:

en: When a shortcut is used:
it: Quando una scorciatoia è utilizzata:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
it: Se la correzione del daltonismo è abilitata

en: Whether Shake Cursor is enabled
it: Se Scuoti il puntatore è abilitata

en: Whether the Invert effect is enabled
it: Se l'effetto Inverti è abilitato

en: Whether the Magnifier effect is enabled
it: Se l'effetto Lente d'ingrandimento è abilitato

en: Whether the Zoom effect is enabled
it: Se l'effetto Ingrandimento è abilitato
