plasma_engine_weather - en to id translation catalogue (810 entries)

en: Day
id: Siang

en: N/A
id: T/A

en: Night
id: Malam

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
en:  then
id:  kemudian

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
id: Jum

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
id: Sen

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
id: Sab

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
id: Ming

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
id: Kam

[ctx: Short for Today]
en: Today
id: Siang

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
id: Malam

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
id: Sel

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
id: Rab

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
id: ma

[ctx: Short for tonight]
en: nite
id: malam

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
id: Sumber: Deutscher Wetterdienst

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
id: Data dari BBC Weather

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
id: Data dari Environment dan Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
id: Data dari NOAA National Weather Service

en: day
id: siang

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
id: Lacak

[ctx: visibility]
en: Excellent
id: Hebat

[ctx: visibility]
en: Good
id: Baik

[ctx: visibility]
en: Moderate
id: Sedang

[ctx: visibility]
en: Poor
id: Buruk

[ctx: visibility]
en: Very Good
id: Sangat Baik

[ctx: visibility]
en: Very Poor
id: Sangat Buruk

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
id: Hujan Singkat Dan Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
id: Beberapa Awan

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
id: Beberapa Awan dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
id: Beberapa Awan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
id: Beberapa Awan dengan Kabut Tipis

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
id: Debu Bertiup

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
id: Pasir Bertiup

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
id: Salju Berangin

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
id: Salju Berangin di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Breezy
id: Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Clear
id: Cerah

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
id: Cerah dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
id: Cerah dengan Kabut Tipis

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
id: Berawan

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
id: Awan Berkurang

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
id: Curah Hujan Jauh

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
id: Salju Terbawa Angin

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
id: Gerimis

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
id: Gerimis Kabut

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
id: Gerimis Kabut

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
id: Gerimis Butiran Es

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
id: Gerimis Salju

[ctx: weather condition]
en: Dust
id: Debu

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
id: Debu Iblis

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
id: Badai Debu

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
id: Badai Debu di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
id: Pusaran Debu/Pasir

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
id: Pusaran Debu/Pasir di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Fair
id: Menyenangkan

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
id: Menyenangkan dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
id: Menyenangkan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
id: Menyenangkan dengan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Fog
id: Kabut

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
id: Kantong Kabut Dekat Stasiun

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
id: Kabut Berisi Es

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
id: Tempat Kabut

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
id: Kabut di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
id: Kabut

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
id: Hujan Gerimis Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
id: Salju Gerimis Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
id: Gerimis Membeku di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
id: Kabut Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
id: Kabut Membeku di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
id: Hujan Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
id: Hujan Hujan Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
id: Hujan Salju Membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
id: Hujan Membeku di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
id: Gerimis membeku

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
id: Hujan membeku

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
id: Awan Corong

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
id: Awan Corong di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Hail
id: Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
id: Hujan Es Singkat

[ctx: weather condition]
en: Haze
id: Kabut

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
id: Salju Bertiup Kencang

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
id: Salju Terbawa Angin Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
id: Gerimis Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
id: Gerimis Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
id: Gerimis Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
id: Gerimis Butiran Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
id: Gerimis Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
id: Badai Debu Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
id: Hujan Gerimis Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
id: Salju Gerimis Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
id: Kabut Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
id: Hujan Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
id: Hujan Hujan Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
id: Hujan Membeku Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
id: Hujan Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
id: Butiran Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
id: Gerimis Butiran Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
id: Hujan Butiran Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
id: Hujan Lebat Bervariasi dan Gerimis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
id: Hujan Lebat Bervariasi dan Hujan Salju

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
id: Hujan Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
id: Hujan Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
id: Hujan Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
id: Hujan Gerimis Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
id: Hujan Hujan Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
id: Hujan Butiran Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
id: Hujan Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
id: Hujan Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
id: Hujan Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
id: Hujan Lebat dan Salju

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
id: Hujan Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
id: Badai Pasir Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
id: Hujan Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
id: Hujan Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
id: Salju Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
id: Salju Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
id: Salju Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
id: Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
id: Salju Berangin Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
id: Salju Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
id: Salju Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
id: Salju Gerimis Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
id: Salju Hujan Membeku Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
id: Serpihan Es Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
id: Salju Salju Terbawa Angin Rendah Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
id: Butiran Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
id: Hujan Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
id: Salju Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
id: Salju Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
id: Salju Kabut Singkat Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
id: Hujan Salju Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
id: Hujan Badai Petir Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
id: Badai Petir Hujan Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
id: Badai Petir Hujan Kabut Lebat dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
id: Badai Petir Hujan Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
id: Badai Petir Hujan Hujan Es Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
id: Badai Petir Hujan Hujan Es Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
id: Badai Petir Hujan Hujan Es Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
id: Badai Petir Hujan Hujan Es Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
id: Badai Petir Hujan Kabut Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
id: Badai Petir Hujan Butiran Salju/Hujan Es Kecil Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
id: Salju Badai Petir Lebat

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
id: Badai Petir Lebat dengan Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
id: Badai Petir Lebat dengan Hujan

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
id: Butiran Hujan Es Kecil Lebat

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
id: Kristal Es

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
id: Butiran Es

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
id: Gerimis Butiran Es

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
id: Hujan Butiran Es

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
id: Butiran Es di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
id: Awan Bertambah

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
id: Gerimis Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
id: Kabut Gerimis Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
id: Kabut Gerimis Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
id: Butiran Es Gerimis Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
id: Salju Gerimis Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
id: Hujan Gerimis Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
id: Salju Gerimis Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
id: Kabut Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
id: Hujan Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
id: Hujan Hujan Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
id: Salju Hujan Membeku Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
id: Butiran Es Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
id: Gerimis Butiran Es Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
id: Hujan Butiran Es Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
id: Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
id: Kabut Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
id: Kabut Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
id: Hujan Membeku Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
id: Butiran Es Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
id: Hujan Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
id: Kabut Hujan Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
id: Salju Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
id: Hujan Ringan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
id: Hujan Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
id: Hujan Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
id: Kabut Hujan Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
id: Salju Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
id: Kabut Salju Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
id: Kabut Salju Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
id: Butiran Salju/Hujan Es Kecil Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
id: Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
id: Salju Berangin Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
id: Kabut Salju Berangin Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
id: Gerimis Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
id: Kabut Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
id: Kabut Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
id: Hujan Membeku Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
id: Serpihan Es Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
id: Salju Terbawa Angin Rendah Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
id: Butiran Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
id: Hujan Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
id: Salju Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
id: Kabut Singkat Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
id: Kabut Singkat Salju Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
id: Salju Singkat Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
id: Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
id: Kabut Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
id: Kabut Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
id: Hujan Es Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
id: Kabut Hujan Es Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
id: Kabut Hujan Es Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
id: Kabut Hujan Es Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
id: Kabut Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
id: Butiran Es/Hujan Es Kecil Hujan Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
id: Salju Badai Petir Ringan

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
id: Terlihat Halilintar

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
id: Debu Terbawa Angin Rendah

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
id: Pasir Terbawa Angin Rendah

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
id: Salju Terbawa Angin Rendah

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
id: Secara Umum Cerah

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
id: Secara Umum Cerah

[ctx: weather condition]
en: Mist
id: Kabut

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
id: Campuran Hujan dan Gerimis

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
id: Campuran Hujan dan Salju Singkat

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
id: Sebagian Besar Terang

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
id: Sebagian Besar Berawan

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
id: Sebagian Besar Berawan dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
id: Sebagian Besar Berawan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
id: Sebagian Besar Berawan dengan Kabut

[ctx: weather condition]
en: N/A
id: T/A

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
id: Tak Dilaporkan

[ctx: weather condition]
en: Overcast
id: Berawan

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
id: Berawan dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
id: Berawan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
id: Berawan dengan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
id: Kabut Sebagian

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
id: Kabut Sebagian di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
id: Sebagian Berawan

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
id: Sebagian Berawan dan Banyak Angin

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
id: Sebagian Berawan dan Berangin

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
id: Sebagian Berawan dengan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
id: Tempat Kabut

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
id: Tempat Kabut di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
id: Kabut Dingin Membeku

[ctx: weather condition]
en: Rain
id: Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
id: Kabut Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
id: Kabut Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
id: Hujan Membeku Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
id: Butiran Es Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
id: Hujan Singkat

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
id: Kabut Singkat Hujan

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
id: Hujan Singkat di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
id: Hujan Singkat di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
id: Hujan Salju

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
id: Hujan dan Salju

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
id: Hujan Singkat

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
id: Gerimis Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
id: Badai Debu atau Pasir Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
id: Kabut Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
id: Curah Membeku Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
id: Hujan Es Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
id: Hujan Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
id: Hujan dan Salju Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
id: Hujan Singkat Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
id: Salju Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
id: Salju Singkat Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
id: Badai Petir Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
id: Badai Petir dengan Hujan Es Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
id: Badai Petir dengan Hujan Es Lebat Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
id: Badai Petir dengan Hujan Lebat Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
id: Badai Petir dengan Hujan Baru-baru ini

[ctx: weather condition]
en: Sand
id: Pasir

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
id: Badai Pasir

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
id: Badai Pasir di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
id: Badai Pasir atau Debu

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
id: Badai Pasir atau Debu Parah

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
id: Kabut Pekat

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
id: Kabut Pekat di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
id: Hujan Es Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
id: Butiran Es Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
id: Hujan Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
id: Hujan Singkat Kabut

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
id: Hujan Singkat di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
id: Hujan Singkat di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
id: Salju Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
id: Kabut Salju Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
id: Kabut Salju Singkat

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
id: Hujan Singkat di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
id: Hujan Singkat di Area Sekitar Salju

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
id: Butiran Salju/Hujan Es Kecil

[ctx: weather condition]
en: Smoke
id: Asap

[ctx: weather condition]
en: Snow
id: Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
id: Salju Berangin Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
id: Kristal Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
id: Gerimis Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
id: Kabut Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
id: Kabut Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
id: Hujan Membeku Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
id: Serpihan Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
id: Salju Terbawa Angin Rendah Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
id: Hujan Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
id: Salju Singkat

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
id: Kabut Singkat Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
id: Kabut Singkat Salju

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
id: Salju Singkat di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
id: Salju Singkat di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
id: Salju Singkat di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Squalls
id: Angin Kencang

[ctx: weather condition]
en: Sunny
id: Cerah

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
id: Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
id: Kabut Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
id: Hujan Es Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
id: Kabut Hujan Es Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
id: Kabut Badai Petir di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
id: Kabut Badai Petir di Area Sekitar Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
id: Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
id: Kabut Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
id: Kabut Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
id: Hujan Es Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
id: Kabut Hujan Es Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
id: Kabut Hujan Es Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
id: Kabut Hujan Es Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
id: Kabut Hujan Lebat Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
id: Butiran Es Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
id: Badai Petir Hujan Ringan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
id: Badai Petir Hujan Ringan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
id: Badai Petir Hujan Ringan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
id: Badai Petir Hujan Ringan Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
id: Badai Petir Hujan Ringan Kabut Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
id: Badai Petir Hujan Ringan Hujan Es Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
id: Badai Petir Hujan Ringan Hujan Es Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
id: Badai Petir Hujan Ringan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
id: Hujan Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
id: Badai Petir Hujan Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
id: Badai Petir Hujan Es Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
id: Badai Petir Hujan Hujan Es Kecil/Butiran Salju

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
id: Badai Petir Singkat di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
id: Badai Petir Singkat di Area Sekitar Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
id: Badai Petir Hujan Es Kecil/Butiran Salju

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
id: Salju Badai Petir

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
id: Badai Petir di Area Sekitar

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
id: Badai Petir di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
id: Badai Petir di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
id: Badai Petir di Area Sekitar Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
id: Badai Petir di Area Sekitar Hujan Es Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
id: Badai Petir di Area Sekitar Kabut

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
id: Badai Petir dengan Hujan Es

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
id: Badai Petir dengan Hujan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
id: Badai Petir dengan Badai Pasir atau Debu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
id: Badai petir dengan hujan lebat

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
id: Badai petir dengan hujan ringan

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
id: Badai Petir tanpa Curah Hujan

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
id: Lorong Air/Tornado

[ctx: weather condition]
en: Windy
id: Berangin

[ctx: weather condition]
en: clear
id: cerah

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
id: interval cerah

[ctx: weather condition]
en: clear sky
id: langit cerah

[ctx: weather condition]
en: cloudy
id: berawan

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
id: berawan dengan hujan es

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
id: berawan dengan salju lebat

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
id: berawan dengan salju ringan

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
id: berawan dengan es tipis

[ctx: weather condition]
en: drizzle
id: gerimis

[ctx: weather condition]
en: few clouds
id: beberapa awan

[ctx: weather condition]
en: fog
id: kabut

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
id: kabut dengan pembekuan

[ctx: weather condition]
en: foggy
id: berkabut

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
id: gerimis membeku

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
id: hujan membeku

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
id: awan mendung

[ctx: weather condition]
en: hail
id: hujan es

[ctx: weather condition]
en: hail shower
id: hujan es singkat

[ctx: weather condition]
en: hail showers
id: hujan es singkat

[ctx: weather condition]
en: haze
id: kabut

[ctx: weather condition]
en: hazy
id: kabut tipis

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
id: gerimis Lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
id: gerimis membeku lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
id: hujan lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
id: hujan singkat lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
id: hujan singkat lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
id: hujan salju lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
id: hujan lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
id: hujan lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
id: salju lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
id: hujan salju singkat lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
id: salju singkat lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
id: salju singkat lebat

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
id: hujan badai petir lebat

[ctx: weather condition]
en: light cloud
id: awan ringan

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
id: gerimis ringan

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
id: hujan membeku ringan

[ctx: weather condition]
en: light rain
id: hujan ringan

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
id: hujan intensitas ringan

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
id: hujan intensitas ringan

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
id: hujan salju ringan

[ctx: weather condition]
en: light shower
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather condition]
en: light showers
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather condition]
en: light snow
id: salju ringan

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
id: hujan salju singkat ringan

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
id: salju singkat ringan

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
id: salju singkat ringan

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
id: hujan badai petir ringan

[ctx: weather condition]
en: mist
id: kabut

[ctx: weather condition]
en: misty
id: berkabut

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
id: hujan sedang

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
id: salju sedang

[ctx: weather condition]
en: n/a
id: t/a

[ctx: weather condition]
en: na
id: ta

[ctx: weather condition]
en: overcast
id: berawan

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
id: berawan sebagian

[ctx: weather condition]
en: rain
id: hujan

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
id: badai pasir

[ctx: weather condition]
en: showers
id: hujan singkat

[ctx: weather condition]
en: sleet
id: es tipis

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
id: hujan es tipis singkat

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
id: hujan es tipis singkat

[ctx: weather condition]
en: snow
id: salju

[ctx: weather condition]
en: snow showers
id: salju singkat

[ctx: weather condition]
en: sunny
id: cerah

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
id: interval cerah

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
id: awan tebal

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
id: badai petir

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
id: hujan petir singkat

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
id: hujan petir singkat

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
id: badai tropis

[ctx: weather condition]
en: white cloud
id: awan putih

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
id: Beberapa awan

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
id: Beberapa salju

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
id: Beberapa salju bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
id: Beberapa salju atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
id: Beberapa salju atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
id: Beberapa hujan singkat atau salju

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
id: Beberapa hujan singkat atau salju basah

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
id: Beberapa hujan

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
id: Beberapa hujan atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
id: Beberapa hujan atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
id: Beberapa hujan atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
id: Beberapa hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
id: Beberapa badai petir

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
id: Beberapa salju basah

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
id: Beberapa salju basah atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
id: Campuran cerah dan berawan

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
id: Menjadi Berawan

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
id: Menjadi Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
id: Badai Salju

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
id: Debu Bertiup

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
id: Pasir Bertiup

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
id: Salju Berangin

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
id: Angin Kencang

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
id: Banyak Angin

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
id: Berpeluang Gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
id: Berpeluang Salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
id: Berpeluang Gerimis Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
id: Berpeluang Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
id: Berpeluang Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
id: Berpeluang Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
id: Berpeluang Hujan/Membeku Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
id: Berpeluang Hujan/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
id: Berpeluang Hujan/Salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
id: Berpeluang Hujan Singkat Dan Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
id: Berpeluang Salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
id: Berpeluang Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
id: Berpeluang Salju/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
id: Berpeluang Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
id: Berpeluang gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
id: Berpeluang gerimis bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
id: Berpeluang gerimis bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
id: Berpeluang gerimis atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
id: Berpeluang salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
id: Berpeluang besar salju dalam waktu dekat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
id: Berpeluang salju bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
id: Berpeluang salju atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
id: Berpeluang salju atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
id: Berpeluang salju atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
id: Berpeluang gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
id: Berpeluang hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
id: Berpeluang hujan membeku bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
id: Berpeluang hujan membeku atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
id: Berpeluang hujan membeku atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
id: Berpeluang salju ringan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
id: Berpeluang salju ringan dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
id: Berpeluang salju ringan bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
id: Berpeluang salju ringan bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
id: Berpeluang salju ringan bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
id: Berpeluang salju ringan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
id: Berpeluang salju ringan atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
id: Berpeluang salju ringan atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
id: Berpeluang salju basah ringan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
id: Berpeluang hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
id: Berpeluang besar hujan dalam waktu dekat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
id: Berpeluang hujan bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
id: Berpeluang hujan atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
id: Berpeluang hujan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
id: Berpeluang hujan atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
id: Berpeluang hujan singkat atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
id: Berpeluang hujan singkat atau salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
id: Berpeluang badai petir yang parah

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
id: Berpeluang hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
id: Berpeluang besar hujan singkat dalam waktu dekat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
id: Berpeluang besar hujan singkat atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
id: Berpeluang besar hujan singkat atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
id: Berpeluang hujan singkat atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
id: Berpeluang hujan singkat atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
id: Berpeluang hujan singkat atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
id: Berpeluang salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
id: Berpeluang salju dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
id: Berpeluang salju bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
id: Berpeluang salju bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
id: Berpeluang salju bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
id: Berpeluang salju atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
id: Berpeluang salju berangin kencang

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
id: Berpeluang hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
id: Berpeluang badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
id: Berpeluang badai petir dan kemungkinan hujan es

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
id: Berpeluang salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
id: Berpeluang besar salju basah dalam waktu dekat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
id: Berpeluang salju basah atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
id: Berpeluang salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
id: Berpeluang salju basah bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
id: Berpeluang salju basah atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Clear
id: Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
id: Menjadi Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
id: Terang Telat

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
id: Berawan

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
id: Periode berawan

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
id: Berawan dengan periode cerah

[ctx: weather forecast]
en: Cold
id: Dingin

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
id: Awan Berkurang

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
id: Kabut Tebal

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
id: Gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
id: Sepertinya Gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
id: Gerimis bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
id: Gerimis bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
id: Gerimis atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
id: Gerimis atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
id: Salju

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
id: Sepertinya Salju

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
id: Salju dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
id: Salju atau hujan singkat dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
id: Salju bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
id: Salju atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
id: Salju atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
id: Salju atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Fog
id: Kabut

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
id: Kabut terbentuk

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
id: Kabut menghilang

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
id: Tempat kabut

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
id: Gerimis Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
id: Sepertinya Gerimis Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
id: Kabut Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
id: Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
id: Sepertinya Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
id: Gerimis Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
id: Gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
id: Hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
id: Hujan membeku bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
id: Hujan membeku bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
id: Hujan membeku bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
id: Hujan membeku atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
id: Hujan membeku atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
id: Hujan membeku atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Frost
id: Kabut

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
id: Berangsur Terang

[ctx: weather forecast]
en: Haze
id: Kabut

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
id: Hujan Lebat

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
id: Salju Lebat

[ctx: weather forecast]
en: Hot
id: Panas

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
id: Kristal Es

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
id: Kabut Es

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
id: Kabut es

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
id: Kabut es terbentuk

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
id: Kabut es menghilang

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
id: Butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
id: Butiran es bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
id: Butiran es bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
id: Butiran es atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
id: Butiran es atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
id: Awan Bertambah

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
id: Awan bertambah

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
id: Awan bertambah

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
id: Salju ringan

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
id: Salju ringan dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
id: Salju ringan dan badai salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
id: Salju ringan dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
id: Salju ringan bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
id: Salju ringan bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
id: Salju ringan bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
id: Salju ringan bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
id: Salju ringan atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
id: Salju ringan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
id: Salju ringan atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
id: Salju ringan atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
id: Salju basah ringan

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
id: Salju basah ringan atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
id: Salju berangin kencang lokal

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
id: Secara umum berawan

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
id: Secara umum cerah

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
id: Sebagian Besar Terang

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
id: Sebagian Besar Berawan

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
id: Sebagian Besar Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
id: Hampir badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
id: Berawan

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
id: Sebagian Berawan

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
id: Sebagian Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
id: Sebagian berawan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
id: Periode gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
id: Periode gerimis bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
id: Periode gerimis bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
id: Periode gerimis atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
id: Periode gerimis atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
id: Periode gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
id: Periode gerimis membeku atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
id: Periode gerimis membeku atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
id: Periode hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
id: Periode hujan membeku bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
id: Periode hujan membeku bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
id: Periode hujan membeku bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
id: Periode hujan membeku atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
id: Periode hujan membeku atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
id: Periode hujan membeku atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
id: Periode butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
id: Periode butiran es bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
id: Periode butiran es bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
id: Periode butiran es atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
id: Periode butiran es atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
id: Periode salju ringan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
id: Periode salju ringan dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
id: Periode salju ringan dan badai salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
id: Periode salju ringan dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
id: Periode salju ringan bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
id: Periode salju ringan bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
id: Periode salju ringan bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
id: Periode salju ringan bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
id: Periode salju ringan atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
id: Periode salju ringan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
id: Periode salju ringan atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
id: Periode salju ringan atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
id: Periode salju basah ringan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
id: Periode salju basah ringan bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
id: Periode salju basah ringan atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
id: Periode hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
id: Periode hujan bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
id: Periode hujan bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
id: Periode hujan atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
id: Periode hujan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
id: Periode hujan atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
id: Periode hujan atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
id: Periode hujan atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
id: Periode salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
id: Periode salju dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
id: Periode salju dan badai salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
id: Periode salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
id: Periode salju bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
id: Periode salju bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
id: Periode salju bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
id: Periode salju bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
id: Periode salju atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
id: Periode salju atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
id: Periode salju atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
id: Periode salju atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
id: Periode salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
id: Periode salju basah bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
id: Periode salju basah atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Rain
id: Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
id: Sepertinya Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
id: Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
id: Sepertinya Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
id: Hujan dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
id: Hujan dalam waktu dekat besar bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
id: Hujan dalam waktu dekat besar bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
id: Hujan dalam waktu dekat besar atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
id: Hujan dalam waktu dekat besar atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
id: Hujan dalam waktu dekat besar atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
id: Hujan dalam waktu dekat besar atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
id: Hujan dalam waktu dekat besar atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
id: Hujan bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
id: Hujan bercampur dengan salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
id: Hujan atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
id: Hujan atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
id: Hujan atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
id: Hujan atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
id: Hujan atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
id: Hujan singkat atau salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
id: Hujan singkat atau salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
id: Hujan/Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
id: Sepertinya Hujan/Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
id: Hujan/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
id: Sepertinya Hujan/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
id: Hujan/Salju

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
id: Sepertinya Hujan/Salju

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
id: Badai Petir Parah

[ctx: weather forecast]
en: Showers
id: Hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
id: Sepertinya Hujan Singkat Dan Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
id: Hujan singkat dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
id: Hujan singkat dalam waktu dekat besar atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
id: Hujan singkat dalam waktu dekat besar atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
id: Hujan singkat atau gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
id: Hujan singkat atau hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
id: Hujan singkat atau badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
id: Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
id: Sedikit Berpeluang Gerimis

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
id: Sedikit Berpeluang Salju

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
id: Sedikit Berpeluang Gerimis Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
id: Sedikit Berpeluang Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
id: Berpeluang Kecil Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
id: Sedikit Berpeluang Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
id: Sedikit Berpeluang Hujan/Hujan Membeku

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
id: Sedikit Berpeluang Hujan/Campur Salju

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
id: Sedikit Berpeluang Hujan/Salju

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
id: Berpeluang Kecil Hujan Singkat Dan Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
id: Berpeluang Kecil Salju

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
id: Berpeluang Kecil Hujan Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
id: Sedikit Berpeluang Salju/Campur Hujan

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
id: Berpeluang Kecil Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
id: Asap

[ctx: weather forecast]
en: Snow
id: Salju

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
id: Sepertinya Salju

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
id: Salju Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
id: Sepertinya Salju Singkat

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
id: Salju dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
id: Salju dan badai salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
id: Salju dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
id: Salju dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
id: Salju dalam waktu dekat besar dan badai salju

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
id: Salju dalam waktu dekat besar dan salju berangin

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
id: Salju dalam waktu dekat besar dan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
id: Salju dalam waktu dekat besar bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
id: Salju dalam waktu dekat besar bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
id: Salju dalam waktu dekat besar bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
id: Salju dalam waktu dekat besar atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
id: Salju dalam waktu dekat besar atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
id: Salju dalam waktu dekat besar atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
id: Salju bercampur dengan gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
id: Salju bercampur dengan hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
id: Salju bercampur dengan butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
id: Salju bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
id: Salju atau gerimis membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
id: Salju atau hujan membeku

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
id: Salju atau butiran es

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
id: Salju atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
id: Salju berangin kencang

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
id: Salju/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
id: Sepertinya Salju/Es Tipis

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
id: Cerah

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
id: Cerah dengan periode berawan

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
id: Badai petir

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
id: Sepertinya Badai Petir

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
id: Badai petir dan kemungkinan hujan es

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
id: Abu Vulkanik

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
id: Lorong Air

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
id: Salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
id: Salju basah dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
id: Salju basah dalam waktu dekat besar atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
id: Salju basah atau hujan singkat

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
id: Salju basah

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
id: Salju basah dalam waktu dekat besar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
id: Salju basah dalam waktu dekat besar bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
id: Salju basah bercampur dengan hujan

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
id: Salju basah atau hujan

[ctx: weather forecast]
en: Windy
id: Berangin

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
id: Bercampur Angin

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
id: Kemungkinan Bercampur Angin

[ctx: weather forecast]
en: clear
id: cerah

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
id: interval cerah

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
id: langit cerah

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
id: berawan

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
id: berawan dengan hujan es

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
id: berawan dengan salju lebat

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
id: berawan dengan salju ringan

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
id: berawan dengan es tipis

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
id: gerimis

[ctx: weather forecast]
en: fog
id: kabut

[ctx: weather forecast]
en: foggy
id: berkabut

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
id: awan mendung

[ctx: weather forecast]
en: hail
id: hujan es

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
id: hujan es singkat

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
id: hujan es singkat

[ctx: weather forecast]
en: hazy
id: kabut tipis

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
id: hujan lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
id: hujan singkat lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
id: hujan singkat lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
id: hujan lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
id: hujan lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
id: salju lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
id: salju singkat lebat

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
id: salju singkat lebat

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
id: awan ringan

[ctx: weather forecast]
en: light rain
id: hujan ringan

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: light shower
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: light showers
id: hujan singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: light snow
id: salju ringan

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
id: salju singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
id: salju singkat ringan

[ctx: weather forecast]
en: mist
id: kabut

[ctx: weather forecast]
en: misty
id: berkabut

[ctx: weather forecast]
en: na
id: ta

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
id: berawan sebagian

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
id: badai pasir

[ctx: weather forecast]
en: sleet
id: es tipis

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
id: hujan es tipis singkat

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
id: hujan es tipis singkat

[ctx: weather forecast]
en: sunny
id: cerah

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
id: interval cerah

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
id: awan tebal

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
id: badai petir

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
id: hujan petir

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
id: hujan badai

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
id: badai tropis

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
id: awan putih
