KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (144 entries)

en: &Cancel
hu: &Mégsem

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @action:button]
en: Collapse
hu: Összecsukás

[ctx: @action:button]
en: Expand
hu: Kibontás

[ctx: @action:button]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button Copy to clipboard]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
hu: Tartalom sz&erkesztése…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
hu: Vonalkód megjeleníté&se…

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
hu: Vágólapnapló tör&lése

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
hu: Művelet végrehajtása saját kezűleg az aktuális vágólapon

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
hu: Következő előzményelem

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
hu: Előző előzményelem

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
hu: Vágólapelemek megjelenítése a kurzorpozíciónál

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
hu: Automatikus felugró műveletmenü

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
hu: A <placeholder>&#37;s</placeholder> a parancsban ki lesz cserélve a vágólap teljes tartalmára. A <placeholder>&#37;0</placeholder> és <placeholder>&#37;9</placeholder> közötti helykitöltők az illesztési mintában szereplő megfelelő szövegekkel lesznek helyettesítve.

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
hu: Egy művelet akkor lép hatályba, ha az <interface>illesztési minta</interface> illeszkedik a vágólap tartalmára. Ha ez megtörténik, a művelet <interface>parancsai</interface> megjelennek a Klipper felugró menüjében; ha ezek közül valamelyiket kiválasztja, a parancs végrehajtásra kerül.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
hu: Törli a kiválasztott <resource>%1</resource> műveletet, és az összes, ahhoz tartozó parancsot?

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
hu: Törli a kijelölt <resource>%1</resource> parancsot?

[ctx: @info]
en: The action popup will not be shown automatically for these windows, even if it is enabled. This is because, for example, a web browser may highlight a URL in the address bar while typing, so the menu would show for every keystroke.<nl/><nl/>If the action menu appears unexpectedly when using a particular application, then add it to this list. <link>How to find the name to enter</link>.
hu: A felugró menü nem jelenik meg automatikusan ezekhez az ablakokhoz, még ha be is van kapcsolva. Ez azért van, mert például egy webböngésző kiemelheti az URL-t a címsávban gépelés közben, így a menü minden egyes billentyűlenyomásra megjelenne.<nl/><nl/>Ha a műveletmenü váratlanul megjelenik egy bizonyos alkalmazás használata során, adja hozzá ehhez a listához. <link>Hogyan található meg a beírandó név</link>.

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
hu: A találathoz tartozó parancs bekerül az automatikus felugró menübe, ha az be van kapcsolva a <interface>Műveletmenü</interface> oldalon. Ha ki van kapcsolva, az automatikus felugró menüben ugyan nem jelenik meg, de a(z) <shortcut>%1</shortcut> billentyűparanccsal aktivált felugró menüben igen.

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
hu: Az illesztési minta egy reguláris kifejezés. További információkért lásd a témához kapcsolódó <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipédia bejegyzést</link>.

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
hu: Ezek a műveletek jelennek meg a felugró menüben, amely a <interface>Műveletmenü</interface> oldalon állítható be.

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
hu: Ha egy <interface>illesztési minta</interface> illeszkedik a vágólap tartalmára, a <interface>parancsai</interface> megjelennek a Klipper felugró menüjében, és végrehajthatóak.

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
hu: Ha egy szöveg illeszkedik a vágólap előzményei között kijelölt vagy kiválasztott műveletmintára, automatikusan megjelenik egy felugró menü az alkalmazható műveletekkel. Ha az automatikus menü itt ki van kapcsolva, vagy nem jelenik meg egy kizárt ablaknél, a(z) <shortcut>%1</shortcut> billentyűparancs használatával  jeleníthető meg.

[ctx: @info:status]
en: An image of the QR code has been copied to clipboard
hu: A QR-kód képe a vágólapra lett másolva

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy QR code image to clipboard
hu: QR-kód kép másolása a vágólapra

[ctx: @info:tooltip]
en: The name that needs to be entered here is the WM_CLASS name of the window to be excluded. To find the WM_CLASS name for a window, in another terminal window enter the command:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>and click on the window that you want to exclude. The first name that it displays after the equal sign is the one that you need to enter.
hu: Az itt megadandó név a kizárandó ablak WM_CLASS neve. Egy ablak WM_CLASS nevének megkereséséhez egy másik terminálban ablakban adja ki a következő parancsot:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>és kattintson a kizárni kívánt ablakra. Az egyenlőségjel után megjelenő első név az, amelyet meg kell adnia.

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
hu: Amikor szöveget vagy a képernyő egy területét az egérrel vagy a billentyűzettel kiemeli, az a <emphasis>kijelölés</emphasis>. Beilleszthető a a középső egérgombbal.<nl/><nl/>Ha a kijelölés kifejezetten másolásra kerül <interface>Másolás</interface> vagy <interface>Kivágás</interface> művelet segítségével, akkor az elmentésre kerül a <emphasis>vágólap</emphasis>ra. Beilleszthető a <interface>Beillesztés</interface> művelet segítségével. <nl/><nl/>Az opció bekapcsolásával a kijelölés és a vágólap azonos marad, így bármilyen kijelölés azonnal elérhető bármilyen eszközzel történő beillesztéshez. Ha ki van kapcsolva, akkor a a kijelölés továbbra is elmenthető a vágólap előzményeiben (a beállításoktól függően), de beilleszteni csak az egér középső gombjával lehet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Text edit area
hu: Szövegszerkesztő terület

[ctx: @title:column]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
hu: Mintaillesztés és parancsok

en: Action Menu
hu: Műveletmenü

en: Action Properties
hu: Művelet tulajdonságai

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
hu: Műveletek beállítása

en: Actions Configuration
hu: A műveletek beállítása

en: Add Action...
hu: Művelet hozzáadása…

en: Add Command...
hu: Parancs hozzáadása…

en: Add to Clipboard
hu: Hozzáadás a vágólaphoz

en: All History
hu: Minden előzmény

en: Always ignore images
hu: Mindig mellőzze a képeket

en: Always save in history
hu: Mindig mentse az előzmények közé

en: Append to clipboard
hu: Hozzáfűzés a vágólaphoz

en: Automatic action menu time:
hu: Automatikus műveletmenü időkorlátja:

[ctx: Aztec barcode]
en: Aztec
hu: Azték

en: Change the QR code type
hu: QR-kód típusának módosítása

en: Clear Clipboard History
hu: Vágólapnapló törlése

en: Clear Everything
hu: Minden törlése

en: Clear History
hu: Előzmények törlése

en: Clipboard Popup
hu: Felugró vágólap

en: Clipboard history
hu: Vágólapnapló

en: Clipboard history:
hu: Vágólapnapló:

en: Clipboard is empty
hu: A vágólap üres

en: Command
hu: Parancs

en: Command Properties
hu: Parancs tulajdonságai

en: Command:
hu: Parancs:

en: Confirm Delete Action
hu: Művelettörlés megerősítése

en: Confirm Delete Command
hu: Parancstörlés megerősítése

en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
hu: A kurzorral kijelölt, de a vágólapra nem kifejezetten másolt tartalom nem kerül be a vágólap előzményei közé, és csak a középső egérgombbal illeszthető be.

en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
hu: A kurzorral kijelölt tartalom automatikusan a vágólapra másolódik, így beilleszthető lesz a Beillesztés művelettel vagy középső gombos kattintással.<br/><a href="1">További információk a kijelölésről és a vágólapról.</a>

en: Creating QR code failed
hu: Nem sikerült létrehozni a QR-kódot

en: Data Matrix
hu: Adatmátrix

en: Delete Action
hu: Művelet törlése

en: Delete Command
hu: Parancs törlése…

en: Description
hu: Leírás

en: Description:
hu: Leírás:

en: Display the automatic action popup menu for this time.
hu: Az automatikus műveletmenü megjelenítése ennyi ideig.

en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
hu: Ne engedje a vágólap kiürítését, például alkalmazások kilépésekor.

en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
hu: Ne tároljon képeket a vágólap előzményeiben, még kifejezett másoláskor sem.

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
hu: Biztosan törölni szeretné a vágólap összes előzményét?

en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
hu: Üres bejegyzés egy művelet faeleme változásainak jelzésére

en: Edit Action...
hu: Művelet szerkesztése…

en: Edit Command...
hu: Parancs szerkesztése…

en: Edit contents
hu: Tartalom szerkesztése

en: Enter a description for the action
hu: Adja meg a művelet leírását

en: Enter a description for the command
hu: Adja meg a parancs leírását

en: Enter a pattern to match against the clipboard
hu: Adjon meg egy mintát a vágólapra való illesztéshez

en: Enter the command and arguments
hu: Adja meg a parancsot és az argumentumait

en: Exclude Windows
hu: Ablakok kizárása

en: Exclude Windows...
hu: Ablakok kizárása…

en: For an item chosen from history
hu: Az előzményekből kiválasztott elemhez

[ctx: General Config]
en: General
hu: Általános

en: General Configuration
hu: Általános beállítások

en: History size:
hu: Napló mérete:

en: Icon:
hu: Ikon:

en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
hu: Ha fájlnevet vagy URL-t választanak ki, a műveletmenü tartalmazza a MIME-típust kezelő alkalmazásokat is.

en: Ignore
hu: Kihagyás

en: Ignore the selection
hu: Kijelölés mellőzése

en: Immediately on selection
hu: Kiválasztáskor azonnal

en: Include MIME actions
hu: MIME-műveletek felvétele

en: Include in automatic popup
hu: Hozzáadás az automatikus felugró menühöz

en: Invoke action
hu: Művelet végrehajtása

en: Keep Starred Items
hu: Csillaggal jelölt elemek megtartása

en: Keep the selection and clipboard the same
hu: A kijelölés és a vágólap egyezzen meg

en: Klipper version
hu: Klipper verzió

en: Match pattern:
hu: Illesztési minta:

en: Mobile Barcode
hu: Mobil vonalkód

en: Never save in history
hu: Soha nem mentse az előzmények közé

en: No actions for WM_CLASS
hu: Nincsenek műveletek a WM_CLASS-hoz

en: No matches
hu: Nincs találat

[ctx: No timeout]
en: None
hu: Nincs

en: Non-text selection:
hu: Nem szöveges kijelölés:

[ctx: Number of entries]
en: %v entry | %v entries
hu[0]: %v bejegyzés
hu[1]: %v bejegyzés

en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
hu: Csak a szövegkijelölések tárolódjanak az előzményekben, képek vagy más adatok ne.

en: Only when explicitly copied
hu: Csak kifejezetten másoláskor

en: Options:
hu: Opciók:

en: Output
hu: Kimenet

en: Output from command:
hu: A parancs kimenete:

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
hu: Műveletmenü

en: Prevent the clipboard from being cleared
hu: A vágólap törlésének megelőzése

en: QR Code
hu: QR-kód

en: Remove Star
hu: Csillag eltávolítása

en: Remove Starred Item
hu: Csillagozott elem eltávolítása

en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
hu: Üres helyek eltávolítása a kijelölt szöveg elejéről és végéről művelet végrehajtása előtt. Például URL-cím másolásakor ez segít abban, hogy a böngésző megfelelően értelmezze azt. A vágólapra mentett szöveget nem érinti.

en: Remove from history
hu: Eltávolítás az előzményekből

en: Replace Clipboard
hu: Vágólap cseréje

en: Replace current clipboard
hu: Jelenlegi vágólaptartalom cseréje

en: Reset the icon to the default for the command
hu: A parancs alapértelmezett ikonjának visszaállítása

en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
hu: A vágólap előzményeinek megőrzése, hogy a következő bejelentkezéskor is elérhetőek legyenek.

en: Return to Clipboard
hu: Vissza a vágólapra

en: Save history across desktop sessions
hu: Előzmények mentése az asztali munkamenetek között

en: Selection and Clipboard:
hu: Kijelölés és vágólap:

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
hu: Billentyűparancsok

en: Shortcuts Configuration
hu: A billentyűparancsok beállítása

en: Show QR code
hu: QR-kód megjelenítése

en: Show action popup menu:
hu: Műveletmenü megjelenítése:

en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
hu: Az alkalmazandó műveletek felugró menüjének megjelenítése, amint a kiválasztás megtörtént.

en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
hu: Az alkalmazandó műveletek felugró menüjének megjelenítése, ha egy bejegyzés kiválasztása került az előzményekből.

en: Star
hu: Csillagozás

en: Starred Only
hu: Csak a csillagosak

en: Text selection only
hu: Csak szövegkijelölés

en: Text selection:
hu: Szövegkijelölés:

en: The clipboard history contains starred items. Clear them too?
hu: A vágólap előzményei között vannak csillaggal jelölt elemek. Ezeket is törölni szeretné?

en: The clipboard history will store up to this many items.
hu: A vágólap előzményei legfeljebb ennyi elemet tárolnak.

en: There is not enough space to display the QR code. Try resizing this applet.
hu: Nincs elég hely a QR-kód megjelenítéséhez. Próbálja meg átméretezni a kisalkalmazást.

en: This item is starred. Do you really want to remove it from history?
hu: Ez az elem csillaggal jelölt. Biztosan el szeretné távolítani az előzményekből?

en: Trim whitespace from selection
hu: Üres helyek eltávolítása a kiválasztásból

[ctx: Unit of time]
en: %v second | %v seconds
hu[0]: %v másodperc
hu[1]: %v másodperc

en: Use graphical regexp editor
hu: Grafikus reguláriskifejezés-szerkesztő használata

en: What happens to the standard output of the command executed.
hu: Mi történik a végrehajtott parancs standard kimenetével.

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
hu: A nem szöveges kijelölés (például képek) mentésre kerüljön-e a vágólap előzményeibe.

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
hu: A szövegkijelölés mentésre kerüljön-e a vágólap előzményeibe.

en: current
hu: jelenlegi

en: down
hu: le

en: up
hu: fel
