KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (169 entries)

en: %1 min | %1 min
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
hu: Értesítések beállítása…

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
hu: Gyorsbillentyűk beállítása…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
hu: Az Orca beállításainak betöltése…

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
hu: Kérjük, telepítse, majd zárja be és nyissa meg újra ezt az ablakot

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
hu: Az Orca képernyőolvasó nincs telepítve

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
hu: Egy billentyű elfogadásához lenyomva kell tartani azt a megadott ideig. Hasznos, ha véletlenül egyszerre több billentyűt nyom le, vagy ha véletlenül nehezen nyomja meg a kívánt billentyűt első alkalommal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
hu: Figyelmen kívül hagyja az ugyanazon billentyű gyors, ismételt lenyomását. Hasznos, ha kézremegés miatt többször is megnyom egy billentyűt, amikor csak egyszer akarja megnyomni.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
hu: Az olyan módosító billentyűk, mint a Ctrl, Shift, Alt és a Meta/Super/Windows, úgy működnek, mintha „a helyükön maradnának”, és nem kell többé lenyomva tartani azokat gyorsbillentyű használata közben.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
hu: Egy módosító billentyű kétszeri megnyomásával a billentyű aktív állapotban marad, amíg újra meg nem nyomja azt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
hu: A zárolóbillentyűk a Caps Lock, Num Lock és a Scroll Lock.

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
hu: A számbillentyűzet <shortcut>5</shortcut>-ös billentyűje egérkattintásként működik. A <shortcut>2</shortcut>-es, <shortcut>4</shortcut>-es, <shortcut>6</shortcut>-os és <shortcut>8</shortcut>-as billentyűk lehetővé teszik az egyenes mozgatást (le, balra, jobbra és fel). Az <shortcut>1</shortcut>-es, <shortcut>3</shortcut>-as, <shortcut>7</shortcut>-es és <shortcut>9</shortcut>-es billentyűk az átlós mozgást teszik lehetővé.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
hu: A nagyítási görgetési mozdulatok csak Wayland alatt érhetők el.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
hu: Középre igazítva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
hu: Kikapcsolva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
hu: Elrejtés

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
hu: Megtartás

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
hu: Arányosan

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
hu: Nyomásra

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
hu: Méretezés

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
hu: Színvakság-korrekció:

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
hu: Tartsa lenyomva a Shiftet 8 másodpercig a lassú billentyűk bekapcsolásához

[ctx: @label]
en: Intensity:
hu: Intenzitás:

[ctx: @label]
en: Invert:
hu: Invertálás:

[ctx: @label]
en: Mode:
hu: Mód:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
hu: Nyomja meg ötször a Shiftet a ragadó billentyűk bekapcsolásához

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
hu: Görgetési mozdulat módosítóbillentyűi:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
hu: Kurzor rázása a megtalálásához:

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
hu: Nagyítás:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
hu: Gyorsbillentyűk használata a kijelző- és ablakszínek invertálásának be-/kikapcsolásához

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
hu: Nagyításhoz görgessen a módosító billentyűk lenyomva tartásakor

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
hu: Gyorsbillentyűk használata a nagyítás vezérléséhez

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
hu: Intenzív

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
hu: Enyhe

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
hu: Nagyítás:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
hu: Egérmutató:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
hu: Egérkövetés:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
hu: Gyorsítási késleltetés:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
hu: Gyorsítási idő:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
hu: Magasság:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
hu: Maximális sebesség:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
hu: Mutatógyorsítás:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
hu: Ismétlési időköz:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
hu: Képpontrács megjelenítése nagyítási szinten:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
hu: Szélesség:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
hu: Nagyítási arány:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
hu: Deuteranópia (zöld)

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
hu: Protanópia (vörös)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
hu: Tritanópia (kék-sárga)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
hu: Aktiválási gyorsbillentyűk:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
hu: Ragadós és lassú billentyűk kikapcsolása ennyi inaktivitás után:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
hu: Képernyőolvasó bekapcsolása

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
hu: Fókuszkövetés bekapcsolása

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
hu: Szövegkurzor követés bekapcsolása

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
hu: Ragadó billentyűk zárolása

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
hu: Csengetés zárolóbillentyűk használatakor

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
hu: Értesítés megjelenítése módosító- vagy zárolóbillentyű használatakor

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
hu: Ragadó billentyűk:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
hu: Kurzor mozgatása a számbillentyűzettel:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
hu: Visszajelzés:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
hu: Kikapcsolva

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
hu: Terület felnagyítása

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
hu: Teljes képernyő

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
hu: Képernyő villogtatása

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
hu: Képernyőszínek invertálása

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
hu: Rendszercsengő

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
hu: Nagyítás és felnagyítás

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
hu: Invertálás

en: Activation Shortcuts
hu: Aktiválási gyorsbillentyűk

en: Ask for Confirmation for a gesture
hu: Megerősítés kérése kézmozdulatkor

en: Audible bell:
hu: Hallható csengő:

en: Beep if a bounce key event is rejected
hu: Hangjelzés visszaugró billentyű elutasításakor

en: Beep on a rejected keypress
hu: Hangjelzés elutasított billentyű nyomásakor

en: Beep on a slow keypress
hu: Hangjelzés lassú billentyű nyomásakor

en: Beep on a sticky key press
hu: Hangjelzés ragadó billentyű lenyomásakor

en: Beep on an accepted keypress
hu: Hangjelzés elfogadott billentyű nyomásakor

en: Blue
hu: Kék

en: Bounce Keys
hu: Visszaugró billentyűk

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
hu: Késleltetés:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: Bounce keys:
hu: Visszaugró billentyűk:

en: Button search audio file
hu: Hangfájl keresése

en: Color of the Visual Bell
hu: A vizuális csengő színe

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
hu: Szín

en: Configure Notifications…
hu: Értesítések beállítása…

en: Confirm access to the Keyboard
hu: Hozzáférés megerősítése a billentyűzethez

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
hu: Színvakság-korrekció

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
hu: Nem lehet beállítani a gsettings-et az Orcához: a(z) „%1” sikertelen

en: Customize system bell
hu: A rendszercsengő testreszabása

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
hu: Egyéni hang:

en: Delay for the key press
hu: A billentyűnyomás késleltetése

en: Delay for the mouse movement
hu: Egérmozgás késleltetése

en: Delay for timeout
hu: Késleltetés időkorlátja

en: Disable when two keys are held down
hu: Kikapcsolás, ha két billentyű van lenyomva tartva

en: Display a confirmation dialog
hu: Megerősítéskérő ablak megjelenítése

en: Duration of the Visual Bell
hu: A vizuális csengő időtartama

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Enable Screen Reader
hu: Képernyőolvasó bekapcsolása

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: Error: Could not launch "orca --setup"
hu: Hiba: nem lehet futtatni az „orca --setup” parancsot

en: Green
hu: Zöld

en: Invert the system colors on the bell
hu: Rendszerszínek invertálása csengetéskor

en: Lock the sticky keys
hu: A ragadó billentyűk zárolása

en: Magnification
hu: Felnagyítás

en: Maximum Velocity
hu: Maximális sebesség

en: Mouse Key Curve
hu: Egérbillentyű-görbe

en: Move Down
hu: Le

en: Move Left
hu: Balra

en: Move Mouse to Center
hu: Egér mozgatása középre

en: Move Mouse to Focus
hu: Egér mozgatása a fókuszra

en: Move Right
hu: Jobbra

en: Move Up
hu: Fel

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
hu: Hangfájlok (*.ogg *.oga *.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
hu: Értesítés módosítóbillentyű lenyomásakor

en: Please choose an audio file
hu: Válasszon ki egy hangfájlt

en: Purple
hu: Lila

en: Red
hu: Vörös

en: Repetition interval for the mouse movement
hu: Egérmozgatás ismétlési időköze

en: Ring system bell when modifier keys are used
hu: Csengetés módosítóbillentyűk használatakor

en: Ring system bell when rejected
hu: Csengetés visszautasításkor

en: Ring system bell:
hu: A rendszercsengő megszólaltatása:

en: Ring the system bell
hu: Rendszercsengő megszólaltatása

en: Search audio file for the system bell
hu: Hangfájl keresése a rendszercsengőhöz

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
hu: Kurzor rázása

en: Show a notification
hu: Értesítés megjelenítése

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
hu: Késleltetés:

en: Slow keys:
hu: Lassú billentyűk:

en: Sound file for the Bell
hu: Hangfájl a csengőhöz

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
hu: Módosítóbillentyűk

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
hu: Billentyűzetszűrők

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
hu: Egeres navigáció

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
hu: Képernyőolvasó

en: Time to hit maximum velocity
hu: Maximális sebesség eléréséhez szükséges idő

en: Toggle Invert Effect
hu: Invertálás ki-be

en: Toggle Invert Effect on Window
hu: Invertálás az ablakon ki-be

en: Toggle keys beep
hu: Billentyűhang be/ki

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
hu: A ragadós billentyűk kikapcsolása két billentyű együttes lenyomásakor

en: Use Gestures
hu: Kézmozdulatok használata

en: Use System Bell
hu: A rendszercsengő használata

en: Use a beep for access
hu: Hangjelzés hozzáféréskor

en: Use a delay for bouncing
hu: Késleltetés a visszaugráshoz

en: Use a timeout delay
hu: Időtúllépési késleltetés

en: Use a visual bell instead of a sound
hu: Vizuális csengő használata hang helyett

en: Use keys to control the mouse
hu: Billentyűk használata az egér vezérléséhez

en: Use slow keypresses
hu: Lassú billentyűk használata

en: Use sticky Keys
hu: Ragadó billentyűk használata

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
hu: Billentyű &elfogadásakor

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
hu: Billentyű megny&omásakor

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
hu: Billentyű &visszautasításakor

en: Visual bell:
hu: Vizuális csengő:

en: When a shortcut is used:
hu: Gyorsbillentyű használatakor:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
hu: A Színtévesztés-korrekció be van-e kapcsolva

en: Whether Shake Cursor is enabled
hu: A Kurzor rázása be van-e kapcsolva

en: Whether the Invert effect is enabled
hu: Az Invertálás effektus be van-e kapcsolva

en: Whether the Magnifier effect is enabled
hu: A Felnagyítás effektus be van-e kapcsolva

en: Whether the Zoom effect is enabled
hu: A Nagyítás effektus be van-e kapcsolva

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
hu[0]: perc
hu[1]: perc

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
hu[0]: %1 képpont
hu[1]: %1 képpont

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
hu: képpont
