KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (766 entries)

en:  level deep |  levels deep
hu[0]:  szint mélységig
hu[1]:  szint mélységig

en: &Edit
hu: S&zerkesztés

en: &Go
hu: &Ugrás

en: &View
hu: &Nézet

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
hu: %1 másolása

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
hu: <para>A kiválasztott fájlok és mappák hozzáadásra kerültek a vágólaphoz. A <emphasis>Beillesztés</emphasis> művelettel most már bármely más helyre mozgathatók. Akár más alkalmazásokba is azok megfelelő <emphasis>Beillesztés</emphasis> műveletét használva.</para>

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
hu[0]: %2 másolása a vágólapra
hu[1]: %2 másolása a vágólapra

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
hu[0]: %2 helyének másolása a vágólapra
hu[1]: %2 helyének másolása a vágólapra

[ctx: @action]
en: Copy…
hu: Másolás…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
hu: Új mappa…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
hu[0]: %2 kivágása a vágólapra
hu[1]: %2 kivágása a vágólapra

[ctx: @action]
en: Cut…
hu: Kivágás…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
hu[0]: %2 duplikálása
hu[1]: %2 duplikálása

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
hu[0]: %2 áthelyezése a Kukába
hu[1]: %2 áthelyezése a Kukába

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
hu[0]: %2 végleges törlése
hu[1]: %2 végleges törlése

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
hu[0]: %2 átnevezése
hu[1]: %2 átnevezése

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
hu: Törlés (billentyűparanccsal)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
hu: Beillesztés a vágólapról

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
hu: Emlékeztető eltüntetése

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
hu: Ne emlékeztessen újra

[ctx: @action keep short]
en: More
hu: Több

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
hu: Hálózati mappa hozzáadása

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
hu: Címkék hozzáadása

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
hu: Másolás megszakítása

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
hu: Kivágás megszakítása

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
hu: Duplikálás megszakítása

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
hu: Áthelyezés megszakítása

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
hu: Átnevezés megszakítása

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
hu: Új szolgáltatások letöltése…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
hu: Kiürítés

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
hu: Kilépés a Kiválasztó módból

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
hu: Filelight telepítése…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
hu[0]: %1 elem megnyitása
hu[1]: %1 elem megnyitása

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
hu[0]: %1 terminál megnyitása
hu[1]: %1 terminál megnyitása

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
hu: Átnevezés és rejtés

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
hu: Válasszon saját helyet

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
hu: Az aktuális útvonal használata

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
hu: Alapértelmezett útvonal használata

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
hu[0]: Címke: %2
hu[1]: Címkék: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
hu: A %1 &bezárása

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
hu: Választás…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
hu: Befejezés

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
hu: Rendszergazdaként ismét

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
hu: Hely másolása

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
hu: Hely másolása…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
hu: Rendszergazdaként

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
hu: Médiafájlok automatikus lejátszása

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
hu: Automatikus oszlopszélesség

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
hu: Automatikus görgetés

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
hu: Kijelölés megszüntetése

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
hu: A többi lap bezárása

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
hu: A lap bezárása

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
hu: Sűrített dátum

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
hu: A Kuka beállítása…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
hu: Beállítás…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
hu: Másolás a másik nézetbe

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
hu: Másolás a másik nézetbe…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
hu: Egyéni oszlopszélesség

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
hu: Kivágás

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
hu: Lap leválasztása

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
hu: A Kuka ürítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
hu: Ugrás az utolsó lapra

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
hu: Ugrás a következő lapra

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
hu: Ugrás az előző lapra

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
hu: Ugrás a(z) %1. lapra

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
hu: Utolsó lap

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
hu: Korlátozás a saját mappára

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
hu[0]: Címsáv
hu[1]: Címsávok

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
hu: Áthelyezés új mappába…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
hu: Áthelyezés a másik nézetbe

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
hu: Áthelyezés a másik nézetbe…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a Kukába

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
hu: Új lap

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
hu: Következő lap

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
hu: Útvonal megnyitása

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
hu: Útvonal megnyitása új lapon

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
hu: Útvonal megnyitása új ablakban

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
hu: Megnyitás új lapon

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
hu: Megnyitás új lapokon

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
hu: Megnyitás új ablakban

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
hu: Megnyitás osztott nézetben

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
hu: Előnézet

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
hu: Előző lap

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
hu: Tulajdonságok

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
hu: Átnevezés…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
hu: Mappák és fájlok kiválasztása

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
hu: A rejtett fájlok megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
hu: Cél megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
hu: Nagyítócsúszka megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
hu: Elem megjelenítése rámutatáskor

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
hu: Oldalsó kitöltés

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
hu: Szűrősor ki/be

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
hu: Keresősáv ki/be

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
hu: Hozzáadás a Helyekhez

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
hu: Fájl&típus szerkesztése…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
hu: Másolás a másik nézetbe

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
hu: Kijelölés megfordítása

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
hu: Áthelyezés a másik nézetbe

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
hu: Beillesztés

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
hu: Illeszkedő elemek kijelölése…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
hu: A kijelölések megszüntetése

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
hu: Illeszkedő elemek kijelölésének megszüntetése…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
hu: A lap bezárása

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
hu: Törlés…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
hu: Duplikálás itt

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
hu: Duplikálás itt…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
hu: Áthelyezés a Kukába…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
hu: Ú&j ablak

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
hu: Új lap

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
hu: Tulajdonságok

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
hu: A lap bezárásának visszavonása

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
hu: &Hálózati mappák

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
hu: &Alkalmazások

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
hu: Automatikus indítás

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
hu: Kuka

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
hu: Szerkeszthető hely

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
hu: Cserélési hely

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
hu: Panelek zárolása

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
hu: Panelek feloldása

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
hu: Középső gomb

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
hu: A mappák előre

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
hu: Rejtett fájlok leghátul

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
hu: Fájlok összehasonlítása

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
hu: Fókusz el a terminál panelről

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
hu: Szűrő…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
hu: Fájlkeresés…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
hu: Fókusz a terminál panelre

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
hu: %1 megnyitása

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
hu: &Terminál

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
hu: Előnyben részesített kereső megnyitása

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
hu: Terminál megnyitása

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
hu: Terminál megnyitása itt

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
hu: Nézettulajdonságok módosítása…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
hu: Nagyítás visszaállítása

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
hu: Egyéb jellemzők megjelenítése

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
hu: Rejtett fájlok megjelenítése

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
hu: Panelek megjelenítése

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
hu: Megjelenítés csoportokban

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
hu: Rendezés

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
hu: Leállítás

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
hu: Rövid

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
hu: Részletek

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
hu: Ikonok

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
hu: Beállítások

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
hu[0]: Egy kijelölt elem műveletei
hu[1]: %1 kijelölt elem műveletei

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
hu: Aktuális nézet műveletei

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
hu: Szűrő

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
hu: Kiválasztás

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
hu: Előnézetek megjelenítése

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
hu: Bal oldali nézet új ablakba

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
hu: Jobb oldali nézet új ablakba

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
hu: Új ablakba

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
hu: Osztott nézet

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
hu: Gyűjtő

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
hu: A <application>Filelight</application> sikeresen telepítve.

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
hu: A rendszergazdai felhatalmazás lejárt.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
hu: Nem lehet másolni a másik nézetbe: Nincs kiválasztva egyetlen fájl sem.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
hu: Nem lehet másolni a másik nézetbe: A másik nézet már tartalmazza ezeket az elemeket.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
hu: Nem lehet másolni a másik nézetbe: Nincs jogosultsága írni a célmappába.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
hu: Nem lehet létrehozni új mappát: Nincs jogosultsága elemeket létrehozni ebben a mappában.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
hu: Nem lehet kivágni: Nincs jogosultsága a mappában lévő elemek áthelyezésére.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
hu: Nem lehet törölni: Nincs jogosultsága a mappában lévő elemek törlésére.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
hu: Nem lehet duplikálni itt: Nincs jogosultsága elemeket létrehozni ebben a mappában.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
hu: Nem lehet áthelyezni a másik nézetbe: Nincs kiválasztva egyetlen fájl sem.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
hu: Nem lehet áthelyezni a másik nézetbe: A másik nézet már tartalmazza ezeket az elemeket.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
hu: Nem lehet áthelyezni a másik nézetbe: Nincs jogosultsága elemeket áthelyezni ebbe a mappából.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
hu: Nem lehet áthelyezni a másik nézetbe: Nincs jogosultsága írni a célmappába.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
hu: Nem lehet beilleszteni: A vágólap üres.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
hu: Nem lehet beilleszteni: Nincs jogosultsága írni ebbe a mappába.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
hu: Nem lehet átnevezni: Nincs jogosultsága a mappában lévő elemek átnevezésére.

[ctx: @info]
en: Close Tab
hu: Lap bezárása

[ctx: @info]
en: Close left view
hu: Bal oldali nézet bezárása

[ctx: @info]
en: Close right view
hu: Jobb oldali nézet bezárása

[ctx: @info]
en: Compact view mode
hu: Kompakt nézetmód

[ctx: @info]
en: Details view mode
hu: Részletes nézetmód

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
hu: Újra kell indítania a Dolphint a frissített verziókezelő rendszer beállításainak alkalmazásához.

[ctx: @info]
en: Go back
hu: Vissza

[ctx: @info]
en: Go forward
hu: Előre

[ctx: @info]
en: Icons view mode
hu: Ikonnézetmód

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
hu: A bal oldali nézetet áthelyezi egy új ablakba

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
hu: A jobb oldali nézetet áthelyezi egy új ablakba

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
hu: Új Dolphin ablak nyitása

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
hu: Megnyitja a gyűjtő virtuális mappát egy osztott ablakban

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
hu: A panelbeállítások a  helyi menüben is elérhetők. Nyissa meg azt a jobb egérgomb megnyomásával a panelen.

[ctx: @info]
en: Restart now?
hu: Újraindítja most?

[ctx: @info]
en: Searching…
hu: Keresés…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
hu: Mappák és fájlok előnézetének megjelenítése

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
hu: Néhány speciális nézet, mint például a keresés, a legutóbbi fájlok vagy a kuka továbbra is egy egyéni megjelenítési stílust fog használni.

[ctx: @info]
en: Split view
hu: Osztott nézet

[ctx: @info]
en: Stop loading
hu: A betöltés leállítása

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
hu: A megadott saját mappa érvénytelen, ezért nem lesz beállítva.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
hu: Minden mappa nézeti tulajdonságai meg fognak változni. Biztosan ezt szeretné?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
hu: Az összes almappa nézettulajdonsága meg fog változni. Biztosan folytatja?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
hu: Ezzel leállítja a jelenlegi mappa tartalmának betöltését.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
hu: Válasszon ki egy fájlt vagy mappát, amelynek a helyét másolni szeretné.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
hu: Válassza ki az átmásolandó fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
hu: Válassza ki a másolandó fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
hu: Válassza ki a kivágandó fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
hu: Válassza ki az itt duplikálandó fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
hu: Válassza ki az áthelyezendő fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
hu: Válassza ki a Kukába helyezendő fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
hu: Válassza ki a véglegesen törlendő fájlokat és mappákat.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
hu: Válassza ki az átnevezni kívánt fájlt vagy mappát.
    A tömeges átnevezés csak több elem kiválasztásakor lehetséges.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
hu: Rendszergazdaként tevékenykedik - Legyen óvatos!

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
hu: Kiválasztó mód

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
hu: Kiválasztó mód: kattintson fájlokra vagy mappákra a kiválasztásukhoz vagy a kiválasztás megszüntetéséhez.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
hu: Rendszergazdaként tevékenykedik

[ctx: @info:credit]
en: Developer
hu: Fejlesztő

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
hu: Dokumentáció

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
hu: Karbantartó (2012-2014) és fejlesztő

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
hu: Karbantartó (2012-2018) és fejlesztő

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
hu: Karbantartó (2018-2021) és fejlesztő

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
hu: Karbantartó (2021 óta) és fejlesztő

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
hu: Karbantartó (2021 óta) és fejlesztő (2019 óta)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
hu: Karbantartó és fejlesztő (2006-2012)

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
hu: Parancs…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
hu: A mappák megszámolása: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
hu: Mappa: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
hu: Mappa betöltése…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
hu: Rendezés…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
hu: A <application>Dolphinnak</application> a(z) <application>%1</application> alkalmazásra van szüksége a rendszerfájlok kezeléséhez, de az nincs telepítve.<nl/>Nyomja meg a(z) %2 billentyűparancsot a(z) <application>%1</application> telepítéséhez, vagy a(z) %3 billentyűparancsot a megszakításhoz.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
hu: Megnyitandó dokumentum

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
hu: A Dolphin kifejezetten egy új ablakban fog megnyílni.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
hu: A Dolphin osztott nézettel fog indulni.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
hu: Dolphin démon indítása (csak a DBus interfészhez szükséges).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
hu: A paraméterként megadott fájlok és mappák lesznek kijelölve.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
hu: 0 mappa, 0 fájl

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
hu[0]: 1 fájl
hu[1]: %1 fájl

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
hu[0]: 1 fájl kijelölve
hu[1]: %1 fájl kijelölve

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
hu[0]: 1 mappa
hu[1]: %1 mappa

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
hu[0]: 1 mappa kijelölve
hu[1]: %1 mappa kijelölve

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
hu: A mappa létrejött.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
hu: A törlés sikerült.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
hu: A program nem tud közvetlenül weboldalakat kezelni, ezért elindult egy webböngésző

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
hu: Filelight telepítése…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
hu: Érvénytelen protokoll

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
hu: Érvénytelen protokoll: „%1”

[ctx: @info:status]
en: No items found.
hu: Nem találhatók elemek.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
hu: A Dolphin nem támogatja ezt a protokollt, ezért az alapértelmezett alkalmazás indul el

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
hu: Sikeresen másolva.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
hu: Sikeresen linkelve.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
hu: Sikeresen áthelyezve a Kukába.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
hu: Sikeresen áthelyezve.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
hu: Sikeresen átnevezve.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
hu: A(z) „%1” útvonal érvénytelen.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
hu: Az útvonal üres.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
hu: A kuka művelet befejeződött.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
hu: Verzióinformációk frissítése…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
hu: %1 szabad

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
hu: Rendszergazdai tevékenység befejezése

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
hu: Szűrősor elrejtése

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
hu: Szűrő megtartása mappa váltásakor

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
hu: Kereső bezárása

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
hu: Nézet frissítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
hu: Mappák és fájlok keresése

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
hu: Szűrősáv megjelenítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
hu[0]: Méret: 1 képpont
hu[1]: Méret: %1 képpont

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
hu: A biztonságimentés-fájlok azok a fájlok, amiknek a MIME-típusa application/x-trash, minták: %1

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
hu: %1 / %2 szabad (%3 foglalt)
    Nyomja meg a lemezterület-használat kezeléséhez.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
hu: <para>Ez kapcsolja be/ki az <emphasis>információs</emphasis> panelt az ablak jobb oldalán.</para><para>A panelen részletes információk jelennek meg az egér alatt lévő vagy a kijelölt elemekről. Egyébként pedig az aktuális mappa információi jelennek meg.<nl/>Egy elem esetén annak előnézete is megjelenik.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
hu: <para>A <emphasis>Kivágás, Másolás</emphasis> és <emphasis>Beillesztés</emphasis> számos alkalmazás között működik, és a leggyakrabban használt parancsok között vannak. Ezért a <emphasis>billentyűparancsaik</emphasis> rögtön egymás mellett helyezkednek el a billentyűzeten: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> és <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
hu: <para>Az aktuálisan megtekintett mappát tartalmazó mappába lép.</para><para>Minden fájl és mappa egy hierarchikus <emphasis>fájlrendszerbe</emphasis> van rendezve. Ennek a hierarchiának a tetején található egy könyvtár, amely a számítógéphez kapcsolódó összes adatot tartalmazza - a <emphasis>gyökérkönyvtár</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
hu: <para>Az alkalmazás csak akkor fogja tudni, mely fájlokkal vagy mappákkal kell dolgoznia, ha azokat először <emphasis>kiválasztja</emphasis>. Nyomja meg ezt a <emphasis>Kiválasztási mód</emphasis> kapcsolásához, amely egy elem egyszeri megnyomásával egyszerűvé teszi a kiválasztást és a kiválasztás megszüntetését.</para><para>Ebben a módban alul egy sávon megjelennek a jelenleg kiválasztott elemekhez elérhető műveletek.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
hu: <para>Ez a <emphasis>Menüsáv</emphasis>. Hozzáférést biztosít a parancsokhoz és konfigurációs lehetőségekhez. Kattintson a bal gombbal bármelyik menüre ezen a sávon a tartalmának megtekintéséhez.</para><para>A menüsor elrejthető a <interface>Beállítások|Menüsáv megjelenítése</interface> jelölőnégyzet törlésével. Ekkor a tartalom nagy része elérhetővé válik a <interface>Menü</interface> gombon keresztül a <emphasis>Eszköztáron</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
hu: <para>Ez a <emphasis>Helyek</emphasis> panel. Lehetővé teszi, hogy a könyvjelzőzött helyekre ugrojon, és hozzáférjen a számítógéphez vagy a hálózathoz csatlakoztatott lemezekhez vagy adathordozókhoz. Tartalmaz olyan részeket is, ahol a nemrég mentett vagy egy bizonyos típusú fájlokat találja.</para><para>Kattintson egy bejegyzésre, ha oda szeretne lépni. Kattintson inkább a jobb egérgombbal, hogy bármelyik bejegyzést új lapon vagy új ablakban nyissa meg.</para><para>Új bejegyzéseket lehet felvenni mappáknak erre a panelre történő húzásával. Bármelyik rész vagy bejegyzés elrejtéséhez kattintson jobb gombbal egy üres helyre ezen a panelen, és válassza a <interface>Rejtett helyek megjelenítése</interface> opciót a megjelenítéshez.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
hu: <para>Ez az <emphasis>Eszköztár</emphasis>. Gyors hozzáférést biztosít a gyakran használt műveletekhez.</para><para>Nagymértékben testreszabható. Minden elem, amit a <interface>Menüben</interface> vagy a <interface>Menüsávon</interface> lát, az eszköztáron is elhelyezhető. Kattintson jobb gombbal, és válassza az <interface>Eszköztárak beállítása…</interface> lehetőséget, vagy keresse meg ezt a műveletet a <interface>menüben</interface>.</para><para>A sáv helye és a gombok stílusa is megváltoztatható a jobb egérgombbal megnyitható menüben. Kattintson a jobb gombbal egy gombra, ha meg akarja jeleníteni vagy el akarja rejteni a szövegét.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
hu: <para>Ez a <emphasis>terminál</emphasis> panel. Úgy viselkedik, mint egy normál terminál, de a mappanézet helyével egyezik, így bármelyik segítségével navigálhat.</para><para>A terminálpanel nem szükséges az alapvető számítógép-használathoz, de hasznos lehet speciális feladatokhoz. Többet megtudhat a terminálokról az önálló terminálalkalmazások (például Konsole) súgójának a használatával.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
hu: <para>Ezzel megnyithatja a <emphasis>terminál</emphasis> alkalmazást a kijelölt elem helyén.</para><para>A terminálokkal kapcsolatos további információkért használja a terminál alkalmazás súgóját.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
hu: <para>Ezzel megnyithatja a <emphasis>terminál</emphasis> alkalmazást a nézett helyen.</para><para>A terminálokkal kapcsolatos további információkért használja a terminál alkalmazás súgóját.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
hu: <para>Ez megnyit egy <emphasis>weboldalt</emphasis>, ahol adományozhat <emphasis>KDE</emphasis> közösségnek az alkalmazáson és sok más projekten végzett munka folytatásához.</para><para>Az adományozás a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a KDE és projektjei hatékony támogatásának. A KDE projektei ingyenesen állnak rendelkezésre, ezért az adományára szükség van ahhoz, hogy fedezni lehessen a szerverek működtetésének, a közreműködők találkozóinak, és egyebeknek a költségeit.</para><para>A <emphasis>KDE e.V.</emphasis> a non-profit szervezet a KDE közösség mögött.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
hu: <para>Ezzel megnyitja a preferált keresőeszközt a nézett helyen.</para><para>Használja a <emphasis>További keresési eszközök</emphasis> menüt a beállításukhoz.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
hu: <para>Ez egy olyan ablakot nyit meg, amelyben megváltoztathatja, hogy mely gombok jelenjenek meg az <emphasis>Eszköztáron</emphasis>.</para><para>Az összes elemet, amit a <interface>Menüben</interface> lát, az eszköztáron is elhelyezheti.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
hu: <para>Ez megnyit egy ablakot, amely felsorolja a <emphasis>gyorsbillentyűket</emphasis>.<nl/>Ott beállíthat olyan billentyűkombinációkat, amelyek egyidejű lenyomása egy műveletet vált ki. Ebben az alkalmazásban az összes parancs kiváltható így.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
hu: <para>Ez megnyit egy ablakot, ami végigvezeti Önt az ebben az alkalmazásban vagy más KDE szoftverben talált hibák bejelentésének folyamatán.</para><para>A minőségi hibajelentéseket nagyra értékeljük. Hogy megtanulja, hogyan készítsen hibajelentést a lehető leghatékonyabb  módon, <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>kattintson ide</link>.</para>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
hu: <para>Ez a panel részletes információkat jelenít meg az egér alatt lévő vagy a kijelölt elemekről. Egyébként pedig az aktuális mappa információi jelennek meg.<nl/>Egy elem esetén annak előnézete is megjelenik.</para><para>Jobb gombbal kattintva állíthatja be, hogy mi és milyen részletességgel szerepeljen itt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
hu: <para>Ez a panel a <emphasis>fájlrendszer</emphasis> mappáit jeleníti meg egy <emphasis>faszerkezetben</emphasis>.</para><para>Kattintson egy mappára, hogy oda ugorjon. Kattintson a mappa bal oldalánál lévő nyílra az almappái megtekintéséhez. Így gyorsan váltogathat a mappák között.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
hu: <para>Ezzel válthat a <emphasis>Menüsáv</emphasis> és egy <interface>%1</interface> gomb között. Mindkettő nagyjából ugyanazokat a műveleteket és beállítási lehetőségeket tartalmazza.</para><para>A Menüsáv több helyet foglal el, de lehetővé teszi az alkalmazások által nyújtott összes művelet gyors és rendezett elérését.</para><para>A(z) %1 gomb egyszerűbb és kisebb, de időigényesebbé teszi a speciális műveletek elindítását.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
hu: <para>Ez kapcsolja be a <emphasis>places</emphasis> panelt az ablak bal oldalán.</para><para>Ez lehetővé teszi, hogy a könyvjelzővel ellátott helyekre lépjen, és a számítógéphez vagy a hálózathoz csatlakoztatott lemezekhez vagy adathordozókhoz való hozzáférést. Tartalmaz olyan részeket is, ahol a nemrég mentett fájlokat vagy egy bizonyos típusú fájlokat találhatja meg.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
hu: <para>Ez kapcsolja be a <emphasis>terminál</emphasis> panelt a az ablak alján.<nl/>A terminálban lévő hely mindig megegyezik a mappanézetével, így bármelyik segítségével navigálhat.</para><para>A terminálpanel nem szükséges az alapvető számítógép-használathoz, de hasznos lehet speciális feladatokhoz. Többet megtudhat a terminálokról az önálló terminálalkalmazások (például Konsole) súgójának a használatával.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
hu: <para>A panelek megjelenítését vagy elrejtését a <interface>Menü|Panelek</interface> vagy a <interface>Nézet|Panelek</interface> menüben találja.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
hu: <para>Ha ez be van kapcsolva, a <emphasis>rejtett</emphasis> fájlok és mappák láthatóak, félig áttetszően jelennek meg.</para><para>A rejtett elemek csak abban különböznek a többitől, hogy a nevük ponttal kezdődik. A felhasználóknak általában nem szükséges hozzájuk férniük, ezért rejtettek.</para><para>Az elemek úgy is elrejthetők, hogy a nevük szerepel egy „.hidden” nevű szövegfájlban. Az „application/x-trash” MIME-típusú fájlok, mint például a biztonságimentés-fájlok, szintén elrejthetők a beállítás engedélyezésével a Dolphin beállításai > Nézet > Általános fülön.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
hu: A <filename>Saját mappájába</filename> ugrik.<nl/>Minden felhasználói fiókhoz tartozik egy <filename>Saját mappa</filename>, amely a személyes fájljait tartalmazza, valamint rejtett mappákat az alkalmazások adatainak és konfigurációs fájljainak.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
hu: Ha a nézet fel lett osztva, akkor a fókuszban lévő nézet egy új ablakba ugrik ki.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
hu: A tulajdonságoknak a módosítási ideje a felhasználó által.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
hu: Ezzel hozzáadhatja a kijelölt mappát a Helyek panelhez.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
hu: Ezzel bezárhatja a jelenleg nézett lapot. Ha nincs több lap, az egész ablakot zárja be.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
hu: Ez véglegesen törli az aktuális kijelölés elemeit. Azok nem állíthatók vissza normál módszerekkel.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
hu: Ez megjeleníti a helyek panelen az összes elrejtett helyet. Ezek félig átlátszóak lesznek és lehetővé teszik a „Rejtett tulajdonságukat megszüntetését.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
hu: Ez az első betűjük szerint csoportosítja a fájlokat és mappákat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
hu: Ez áthelyez az aktuális kijelölés elemeit a <filename>Kukába</filename>.<nl/>A kuka egy átmeneti tároló, ahonnan később az elemek törölhetők, ha több helyre van szükség.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
hu: Ezzel megnyit egy új <emphasis>Lapot</emphasis> a jelenlegi hellyel.<nl/>A lapok lehetővé teszik a gyors váltást több hely és nézet között az ablakon belül. Az elemeket ide-oda húzogathatja a lapok között.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
hu: Ezzel megnyit egy, a jelenlegivel megegyező ablakot a jelenlegi hellyel.<nl/>Az elemeket ide-oda húzhatja az ablakok között.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
hu: Ezze megnyit egy ablakot, ahol az összes mappamegjelenítési tulajdonság beállítható.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
hu: Ez megnyit egy ablakot, amely tájékoztatja Önt a verzióról, a licencről, a használt függvénykönyvtárakról és az alkalmazás karbantartóiról.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
hu: Ez megnyit egy ablakot, ahol beállítások sokaságát változtathatja meg. A különböző beállítások magyarázatát lásd <emphasis>A Dolphin beállítása</emphasis> fejezetben a <interface>Súgó|A Dolphin kézikönyve</interface> kiválasztása után.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
hu: Ez megnyit egy ablakot a <emphasis>KDE</emphasis>-ről szóló információkkal. A KDE közösség áll e szabad szoftver mögött.<nl/>Ha szereti használni ezt az alkalmazást, de nem tud a KDE-ről, vagy szeretne látni egy aranyos sárkányt, vessen rá egy pillantást!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
hu: Ezzel megnyitja a <emphasis>Szűrősort</emphasis> az ablak alján.<nl/> Ott szöveget írhat be az éppen megjelenített fájlok és mappák szűréséhez. Csak azok maradnak meg a nézetben, amiknek a neve tartalmazza a beírt szöveget.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
hu: Ez az opció határozza meg a nézet stílusát. Választható értékek: ikonok (0), részletek (1) és oszlop (2) nézetek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
hu: Ez a beállítás határozza meg a nézettulajdonságok verzióját.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
hu: Ez az opció határozza meg, hogy melyik jellemző (szöveg, méret, dátum stb.) szerint történjen a rendezés.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
hu: Ez átnevezi a jelenlegi kijelölés elemeit.<nl/>Több elem egyszerre átnevezése azt eredményezi, hogy a nevük csak egy számban fog eltérni.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
hu: Ezzel kijelöli az összes fájlt és mappát a jelenlegi helyen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
hu: Ezzel <emphasis>zárolhatja</emphasis> vagy <emphasis>oldhatja fel</emphasis> a paneleket.<nl/>A nem zárolt panelek az ablak másik oldalára húzhatók, és van bezárás gombjuk.<nl/>A zárolt panelek sokkal jobban beágyazódnak.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
hu: Ez átvált a hely szerkesztésére és kijelöli azt, így gyorsan megadhat egy másik helyet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
hu: Ezzel kapcsolhatja be a <emphasis>Címsáv</emphasis> szerkeszthetőségét, így közvetlenül begépelheti a helyet, ahová ugrani szeretne.<nl/>A helytől jobbra kattintva is átválthat szerkesztésre, majd vissza a szerkesztett hely megerősítésével.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
hu: Ezzel kapcsolhatja be/ki a <emphasis>mappák</emphasis> panelt az ablak bal oldalán.<nl/><nl/>Az a <emphasis>fájlrendszer</emphasis> mappáit jeleníti meg egy <emphasis>faszerkezetben</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
hu: Ez visszavonja a fájlok vagy mappák legutolsó változtatását.<nl/>Ilyen változtatás például a <interface>létrehozás</interface>, <interface>átnevezés</interface> és az <interface>áthelyezés</interface> egy másik helyre, vagy a <filename>Kukába</filename>.<nl/>A nem visszavonható változtatások megerősítést kérnek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
hu: Ha ez be van kapcsolva, az ikonok az aktuális fájl vagy mappa tartalmát tükrözik.<nl/>Például a képek ikonjai a kép kicsinyített változatai lesznek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
hu: Ha ez az opció be van jelölve, akkor a rejtett fájlok (amelyek neve ponttal kezdődik) meg fognak jelenni a fájlnézetben.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
hu: Ha ez be van jelölve, akkor a fájltartalom gyorsnézete fog megjelenni ikonként.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
hu: Ha ez be van jelölve, akkor rendezéskor a fájlok a csoportok szerint lesznek rendezve.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
hu: Ezzel megváltoztathatja az alkalmazás által használt nyelvet.<nl/>Másodlagos nyelveket is beállíthat, amelyeket akkor fog használni, ha a szövegek nem állnak rendelkezésre az Ön által preferált nyelven.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
hu: <para>Ez egy kompakt nézetmódra vált, amely a mappákat és fájlokat listázza oszlopokban, az ikonok melletti nevekkel.</para><para>Ez segít áttekintést adni a sok elemet tartalmazó mappákban.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
hu: A fókuszban lévő nézetből a másik nézetbe másolja a kijelölt elemeket. (Csak osztott nézet módban érhető el.)

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
hu: <para>Ez egy listanézet módra vált, amely a mappákra és fájlokra összpontosít.</para><para>Az oszlopfejlécben lévő részletekre kattintva rendezheti az elemeket. elemeket. elemek rendezéséhez. Kattintson újra a másik irányba történő rendezéshez. Annak kiválasztásához, hogy mely részletek jelenjenek meg, kattintson a fejlécre az egér jobb gombjával.</para><para>Egy mappa tartalmát az aktuális hely elhagyása nélkül is megtekintheti, ha bal gombbal kattint a mappától balra eső területre. Így megtekintheti több mappa tartalmát is megtekintheti ugyanabban a listában.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
hu: <para>Ezzel olyan nézetmódra vált, amely a mappák és fájlok ikonjaira összpontosít. Ez az üzemmód megkönnyíti a mappák és a fájlok megkülönböztetését, valamint a jellegzetes<emphasis>fájltípusokkal</emphasis> rendelkező elemek felismerését.</para><para>Ez az üzemmód praktikus a képek böngészéséhez, ha az <interface>Előnézet</interface> opció engedélyezve van.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
hu: A fókuszban lévő nézetből a másik nézetbe helyezi át a kijelölt elemeket. (Csak osztott nézet módban érhető el.)

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
hu: <para>Ez az <emphasis>Állapotsáv</emphasis>. Három elemet tartalmaz alapértelmezés szerint (balról jobbra):<list><item>Egy <emphasis>szövegmező</emphasis>, amely a kiválasztott elemek méretét jeleníti meg. Ha csak egy elem van kijelölve, akkor a a név és a típus is megjelenik.</item><item>Egy <emphasis>nagyító csúszka</emphasis>, amely lehetővé teszi az ikonok méretének beállítását a nézetben.</item><item><emphasis>Helyjellemzők</emphasis> az aktuális tárolóeszköz tulajdonságairól.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
hu: Ezzel a <emphasis>vágólapra</emphasis> másolja a kijelölt elemeket<nl/>Ezután használja a <emphasis>Beillesztés</emphasis> műveletet a vágólapról az új helyre másolásukhoz.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
hu: Ez a vágólapra másolja az első kijelölt elem elérési útját.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
hu: Ezzel a <emphasis>vágólapra</emphasis> másolja a kijelölt elemeket.<nl/>Ezután használja a <emphasis>Beillesztés</emphasis> műveletet a vágólapról az új helyre másolásukhoz. Az elemek törlődnek az eredeti helyükről.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
hu: <para>Ez segít Önnek fájlok és mappák keresésében egy <emphasis>keresősáv</emphasis> megnyitásával. Ott megadhat keresőkifejezéseket és beállításokat a keresett elemek megtalálásához.</para><para>Használja ezt a súgót a keresősávon, így vethet rá egy pillantást, miközben részletezzük a beállításokat.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
hu: <para>Ez segít a fájlok és mappák keresésében. Adjon meg egy <emphasis>keresőkifejezést</emphasis>, és adja meg a keresési beállításokat a lent található gombokkal:<list><item>Fájlnév/tartalom: A keresett elem tartalmazza a keresési kifejezéseket a fájlnevén vagy a tartalmán belül?<nl/>A képek, hangfájlok és videók tartalma nem kerül keresésre.</item><item>Innen/Mindenhol: Ebben a mappában és annak almappáiban szeretne keresni, vagy mindenhol?</item><item>További lehetőségek: Erre kattintva kereshet médiatípusok szerint, hozzáférési idő vagy értékelés alapján.</item><item>További keresőeszközök: Telepítsen más eszközöket a egy elem megtalálására.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
hu: Vissza az előző mappába.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
hu: Visszavonja az <interface>Előre|Vissza</interface> műveletet.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
hu: <para>Ez megnyitja az alkalmazás kézikönyvét, amely részletes magyarázatot ad a <emphasis>Dolphon</emphasis> minden részéhez.</para><para>Ha részletesebb bevezetést szeretne a <emphasis>Dolphin</emphasis> különböző funkcióiról, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>kattintson ide</link>. Ez megnyitja a KDE UserBase Wiki dedikált oldalát.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
hu: Ezzel kijelöli az összes <emphasis>nem</emphasis> kijelölt elemet a jelenleg kijelöltek helyett.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
hu: <para>Az alább megjelenített fájlok és mappák helyét írja le.</para><para>Az aktuálisan megtekintett mappa neve a legvégén olvasható. jobb oldalon. Ettől balra az azt tartalmazó mappa neve látható. A egész sor az <emphasis>útvonal</emphasis> az aktuális helyhez, mert a mappák követése balról jobbra haladva ide vezet.</para><para>Ez az interaktív elérési útvonal sokkal hatékonyabb, mint azt várnánk. További információkért a címsáv alapvető és speciális funkcióiról <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>kattintson ide</link>. Ez megnyitja a kézikönyv erre a célra szolgáló oldalát.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
hu: <para>Itt láthatja azokat a <emphasis>mappákat</emphasis> és <emphasis>fájlokat</emphasis>, amelyek a <interface>Címsávon</interface> lévő helyen találhatók. Ez a terület az alkalmazás központi része, ahol navigálhat a használni kívánt fájlokhoz.</para><para>Részletes és általános bevezetést kaphat ehhez az alkalmazáshoz <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>ide kattintva</link>. Ez a megnyit egy bevezető cikket a <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>-ben.</para><para>A <emphasis>nézet</emphasis> összes funkció jának rövid magyarázatáért <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>kattintson ide</link>. Ez megnyitja a <emphasis>Kézikönyv</emphasis> egy oldalát, amely az alapokat tárgyalja.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
hu: Ezzel a <emphasis>vágólapról</emphasis> a jelenleg nézett mappába másolja az elemeket.<nl/>Ha az elemek a <emphasis>Kivágás</emphasis> művelettel kerültek a vágólapra, törlődnek a régi helyükről.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
hu: Ez az aktuálisan kiválasztott elemek tulajdonságainak teljes listáját mutatja egy új ablakban.<nl/>Ha semmi sincs kijelölve, az ablak a az aktuálisan megtekintett mappa tulajdonságait mutatja.<nl/>Speciális beállítások konfigurálhatók, mint például az olvasási és írási jogosultságok kezelése.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
hu: Bezárja ezt az ablakot.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
hu: <para>Ezzel frissítheti a mappanézetet.</para><para>Ha a mappa tartalma megváltozott, a frissítés újra átvizsgálja a mappát és megjeleníti az itt található fájlok és mappák frissített nézetét.</para><para>Ha a nézet osztott, csak a fókuszban lévő nézetet frissíti.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
hu: <para>Ez egy második nézetet jelenít meg az aktuális nézettel párhuzamosan, így egyszerre két mappa tartalmát láthatja, és könnyedén mozgathatja az elemeket a két mappa között.</para><para>A nem „fókuszban” lévő nézet elhalványodik.</para>Kattintson erre a gombra újból az egyik nézet bezárásához.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
hu: Ezzel visszatér az előzőleg bezárt lapra.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
hu: <para>Ez a gomb hívja elő a súgó funkciót, amelyet épp használ. Kattintson rá, majd kattintson az alkalmazás bármely komponensére a „Mi ez?” kérdés feltételéhez. Az egérkurzor megváltozik, ha nem érhető el súgó egy ponthoz.</para><para>Két egyéb módon is kaphat segítséget: A <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin kézikönyvében</link> és a <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wikiben</link>.</para><para>A „Mi ez?” súgó a legtöbb más ablakban hiányzik, ezért ne szokjon hozzá túlságosan.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
hu: Ez növeli az ikonméretet.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
hu: Csökkenti az ikonméretet.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
hu: Visszaállítja az alapértelmezett ikonméretet.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
hu: Egy vagy több

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
hu: Kettő vagy több

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
hu: Három vagy több

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
hu: Négy vagy több

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
hu: Bármely dátum

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
hu: Bármely értékelés

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
hu: Bármely típus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
hu: Hangfájlok

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
hu: Kompakt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
hu: Egyéni parancs

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
hu: Részletek

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
hu: Dokumentumok

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
hu: Mappák

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
hu: Legjobbra értékeltek

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
hu: Ikonok

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
hu: Képek

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
hu: Semmi

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
hu: Ebben a hónapban

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
hu: Ezen a héten

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
hu: Ebben az évben

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
hu: Ma

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
hu: Videók

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
hu: Tegnap

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
hu: Egyedi betűtípus

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
hu: Alap betűtípus

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
hu: Hatalmas

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
hu: Korlátlan

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
hu: Korlátlan

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
hu: Növekvő

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
hu: Rejtett helyek megjelenítése

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
hu[0]: %1 elem
hu[1]: %1 elem

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
hu: Futtatás,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
hu: Tiltott

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
hu: Olvasás,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
hu: Írás,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
hu[0]: %1 elem kijelölve
hu[1]: %1 elem kijelölve

[ctx: @label]
en: Accessed
hu: Hozzáférés

[ctx: @label]
en: Additional Information
hu: Egyéb jellemzők

[ctx: @label]
en: Artist
hu: Előadó

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
hu: Méretarány

[ctx: @label]
en: Audio
hu: Hang

[ctx: @label]
en: Author
hu: Szerző

[ctx: @label]
en: Bitrate
hu: Bitsebesség

[ctx: @label]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: @label]
en: Created
hu: Létrehozva

[ctx: @label]
en: Date Photographed
hu: Fényképezés dátuma

[ctx: @label]
en: Deletion Time
hu: Törlési idő

[ctx: @label]
en: Document
hu: Dokumentum

[ctx: @label]
en: Downloaded From
hu: Letöltve innen

[ctx: @label]
en: Duration
hu: Időtartam

[ctx: @label]
en: File Extension
hu: Fájlkiterjesztés

[ctx: @label]
en: Frame Rate
hu: Képkockaszám

[ctx: @label]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
hu: Csoportosított rendezés

[ctx: @label]
en: Header column widths
hu: Fejlécoszlop-szélesség

[ctx: @label]
en: Height
hu: Magasság

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
hu: Rejtett fájlok megjelenítése

[ctx: @label]
en: Image
hu: Kép

[ctx: @label]
en: Line Count
hu: Sorok száma

[ctx: @label]
en: Link Destination
hu: Hivatkozás célja

[ctx: @label]
en: Modified
hu: Módosítás

[ctx: @label]
en: Name
hu: Név

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
hu: A fájlok rendezési sorrendje

[ctx: @label]
en: Orientation
hu: Tájolás

[ctx: @label]
en: Other
hu: Egyéb

[ctx: @label]
en: Owner
hu: Tulajdonos

[ctx: @label]
en: Page Count
hu: Oldalszám

[ctx: @label]
en: Path
hu: Útvonal

[ctx: @label]
en: Permissions
hu: Jogosultságok

[ctx: @label]
en: Previews shown
hu: Előnézetek megjelenítése

[ctx: @label]
en: Properties last changed
hu: A jellemzők utolsó módosítása

[ctx: @label]
en: Publisher
hu: Kiadó

[ctx: @label]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: @label]
en: Release Year
hu: Kiadás éve

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
hu: Rendezéskor a mappák kerüljenek előre

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
hu: Rejtett fájlok és mappák megjelenítése leghátul

[ctx: @label]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @label]
en: Sort files by
hu: Rendezési sorrend:

[ctx: @label]
en: Tags
hu: Címkék

[ctx: @label]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @label]
en: Track
hu: Szám

[ctx: @label]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @label]
en: User Group
hu: Felhasználócsoport

[ctx: @label]
en: Version
hu: Verzió

[ctx: @label]
en: Video
hu: Videó

[ctx: @label]
en: View Mode
hu: Nézetmód

[ctx: @label]
en: Visible roles
hu: Látható szerepkörök

[ctx: @label]
en: Width
hu: Szélesség

[ctx: @label]
en: Word Count
hu: Szavak száma

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
hu: Méretek

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
hu: A megjelenítendő adatok kiválasztása:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
hu: Mappák:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
hu: Információs panel:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
hu: Mappák megnyitása:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
hu: Ablak:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
hu: Alapértelmezett ikonméret:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
hu: Címke betűtípus:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
hu: Címkeszélesség:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
hu: Maximális sorszám:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
hu: Maximális szélesség:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
hu: Előnézet ikonmérete:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
hu: Rendezés:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
hu: Nézetmód:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
hu: Keresés…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
hu: A helyi menüben megjelenítendő szolgáltatások kiválasztása:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
hu: Megjelenítés induláskor:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
hu: „Másolás” és „Áthelyezés” parancs

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
hu: Médiafájlok automatikus lejátszása

[ctx: @option:check]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @option:check]
en: Expandable
hu: Kibontható

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
hu: A tömörített fájlok megnyitása mappa formátumban történjen

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
hu: A mappák előre

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
hu: A rejtett fájlok megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
hu: Rejtett fájlok megjelenítése leghátul

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
hu: Csoportosítás

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
hu: Elem információinak megjelenítése rámutatáskor

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
hu: Elem megjelenítése rámutatáskor

[ctx: @option:check]
en: Show preview
hu: Gyorsnézet megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Show previews
hu: Előnézetek megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
hu: Mappák előnézetének megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
hu: Kijelölő kapcsoló

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
hu: Nagyítócsúszka

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
hu: &Rövid dátum használata, például „%1”

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
hu: &Hosszú dátum használata, például „%1”

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
hu: Beállítás alapértelmezett nézetbeállításként

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
hu: Több lapot tartalmazó ablakok bezárása

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
hu: Több mappa egyidejű megnyitásakor

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
hu: Több terminál egyidejű megnyitásakor

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
hu: Ablak bezárása a terminál panelben futó alkalmazással

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
hu: Fájl vagy mappa törlésekor

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
hu: A Kuka ürítésekor

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
hu: Fájl vagy mappa kukába helyezésekor

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
hu: Egyetlen Dolphin ablak megtartása, új mappák megnyitása lapokon

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
hu: Indítás osztott nézetben

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
hu: A címsáv legyen szerkeszthető

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
hu: A teljes elérési út jelenjen meg a címsávban

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
hu: A teljes elérési út jelenjen meg a helysávban

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
hu: Szűrősáv megjelenítése

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
hu: Megjelenítési stílus megjegyzése minden mappához

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
hu: Egységes megjelenítési stílus használata minden mappában

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
hu: Minden mappa

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
hu: Aktuális mappa

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
hu: Aktuális mappa és almappák

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
hu: Mappák, lapok és ablak állapota a legutóbbi alkalomból

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
hu: A soron bárhová kattintva

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
hu: Ikonra vagy névre kattintással

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
hu: <para>Telepítsen további szoftvereket a lemezhasználati statisztikák<nl/> megtekintéséhez és a nagy fájlok és mappák azonosításához.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
hu: Fájlkezelő

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
hu: Lemezterület felszabadítása

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
hu: Keresési eredmények - „%1”

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
hu: Egyéb jellemzők

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
hu: Alkalmazás erre::

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
hu: Megerősítés kérése Dolphinban ekkor:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
hu: Megerősítés kérése minden KDE alkalmazásban, amikor:

[ctx: @title:group]
en: Background:
hu: Háttér:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
hu: Böngészés:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
hu: Helyi menü

[ctx: @title:group]
en: Date style:
hu: Dátumformátum:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
hu: Megjelenítési stílus:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
hu: Mappaméret:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
hu: Helyi tároló:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
hu: Egyéb:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
hu: Fájlok és mappák megnyitása:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
hu: Megnyitás új lapokon:

[ctx: @title:group]
en: Others
hu: Egyéb

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
hu: Jogosultságok formátuma:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
hu: Előnézet megjelenítése a következőkhöz:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
hu: Rendezési mód:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
hu: Osztott nézet:

[ctx: @title:group]
en: Trash
hu: Kuka

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
hu: Felhasználói visszajelzés

[ctx: @title:group]
en: View
hu: Nézet

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
hu: Végrehajtható fájl megnyitásakor:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
hu: Korábban ebben a hónapban

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
hu: Egy héttel ezelőtt

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
hu: Három héttel ezelőtt

[ctx: @title:group Date]
en: Today
hu: Ma

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
hu: Két héttel ezelőtt

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
hu: Tegnap

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
hu: 'Korábban ekkor:' yyyy MMMM

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
hu: 'Egy héttel ezelőtt' (yyyy MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
hu: 'Három héttel ezelőtt' (yyyy MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
hu: 'Két héttel ezelőtt' (yyyy MMMM)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
hu: 'Tegnap' (yyyy MMMM)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
hu: dddd (yyyy MMMM)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
hu: Felhasználó: %1 | Csoport: %2 | Egyéb: %3

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
hu: Felület

[ctx: @title:group Size]
en: Big
hu: Nagy

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
hu: Mappák

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @title:group Size]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
hu: yyyy MMMM

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
hu: &Könyvjelzők

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
hu: Dolphin eszköztár

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
hu: Címsáv:

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

[ctx: @title:menu]
en: Selection
hu: Kijelölés

[ctx: @title:menu]
en: Tools
hu: Eszközök

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
hu: Új

[ctx: @title:tab]
en: Compact
hu: Kompakt

[ctx: @title:tab]
en: Details
hu: Részletek

[ctx: @title:tab]
en: Icons
hu: Ikonok

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
hu: Működés

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
hu: Megerősítés

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
hu: Mappák és lapok

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
hu: Általános

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
hu: Panelek

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
hu: Előnézetek

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
hu: Állapot- és címsáv

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
hu: Tartalommegjelenítés

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
hu: Nézeti tulajdonságok alkalmazása

[ctx: @title:window]
en: Configure
hu: Beállítások

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
hu: Megerősítés

[ctx: @title:window]
en: Folders
hu: Mappák

[ctx: @title:window]
en: Information
hu: Jellemzők

[ctx: @title:window]
en: Places
hu: Helyek

[ctx: @title:window]
en: Select
hu: Kijelölés

[ctx: @title:window]
en: Unselect
hu: Kijelölés törlése

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
hu: Nézettulajdonság stílusa

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
hu: Terminál

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
hu: A betöltés leállítása

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
hu: A dátumformátum a beállításokban választható ki.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
hu: A jogosultságformátum a beállításokban módosítható. A lehetőségek a Szimbolikus, Numerikus (oktális) vagy a Kombinált formátum

en: Actions for %1
hu: „%1” műveletei

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
hu: Ha a fájl nevének elejére egy pontot tesz, az elrejti a fájlt a nézetből.
    Még mindig át akarja nevezni?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
hu: Ha a mappa nevének elejére egy pontot tesz, az elrejti a mappát a nézetből.
    Még mindig át akarja nevezni?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
hu: Az application/x-trash MIME-típusú fájlok elrejtése

en: Always ask
hu: Rákérdezés mindig

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
hu[0]: Biztosan meg szeretne nyitni 1 elemet?
hu[1]: Biztosan meg szeretne nyitni %1 elemet?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
hu[0]: Biztosan meg szeretne nyitni 1 terminálablakot?
hu[1]: Biztosan meg szeretne nyitni %1 terminálablakot?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
hu: Megerősítés kérése, ha egy program még mindig fut a Terminál panelben.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
hu: Legyen bezárási megerősítést kérő ablak, ha több lap van megnyitva.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
hu: Kérjen megerősítést több mappa egyidejű megnyitásakor.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
hu: Kérjen megerősítést több terminál egyidejű megnyitásakor.

en: Auto-Play media files
hu: Médiafájlok automatikus lejátszása

en: Automatic scrolling
hu: Automatikus görgetés

en: Browse through archives
hu: Böngészés az archívumok között

en: C&lose Current Tab
hu: A lap &bezárása

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
hu: Válasszon a természetes, kis- és nagybetűérzékeny vagy kis- és nagybetűre nem érzékeny rendezés között

en: Choose what to see on each file or folder:
hu: Fájlok vagy mappák mellett megjelenítendő adatok:

en: Close the view in focus when turning off split view
hu: Fókuszban lévő nézet bezárása az osztott nézet kikapcsolásakor

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
hu: A jelenlegi hely megváltozott, a(z) <filename>%1</filename> már nem hozzáférhető többé.

en: Date display format
hu: Dátumformátum

en: Default
hu: Alapértelmezés

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
hu: Beállítja a fájlikonok méretét.

en: Disk Usage Statistics - all devices
hu: Lemezhasználati statisztikák - minden eszköz

en: Disk Usage Statistics - current device
hu: Lemezhasználati statisztikák - jelenlegi eszköz

en: Disk Usage Statistics - current folder
hu: Lemezhasználati statisztikák - jelenlegi mappa

en: Do not ask again
hu: Ne kérdezzen rá többször

en: Do not show any directory size
hu: Ne jelenítsen meg semmilyen könyvtárméretet

en: Empties Trash to create free space
hu: Kuka kiürítése szabad hely nyeréséhez

en: Empty Recently Closed Tabs
hu: Nemrég bezárt lapok listájának törlése

en: Enabled plugins
hu: Bővítmények engedélyezése

en: Enlarge Small Previews
hu: Kis előnézetek nagyítása

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
hu: Adja meg a kiszolgáló URL-címét (például smb://[IP-cím])

en: Expandable folders
hu: Kibontható mappák

en: Filter…
hu: Szűrő…

en: Folder is empty
hu: A mappa üres

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
hu: Módosítva lettek-e az indulási beállítások? (A felhasználói felületen nem megjelenő belső beállítás.)

en: Hidden files shown
hu: Rejtett fájlok megjelenítése

en: Hide this File?
hu: Elrejti ezt a fájlt?

en: Hide this Folder?
hu: Elrejti ezt a mappát?

en: Highlight entire row
hu: Teljes sor kiemelése

en: Home URL
hu: Saját mappa

en: How we display the size of directories
hu: Hogyan jelenjen meg a könyvtárak mérete

en: Icon size
hu: Ikonméret

en: Install Konsole
hu: A Konsole telepítése

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
hu: A Dolphin belső konfigurációjának verziója, főleg annak meghatározására szolgál, hogy a Dolphin frissített verziója fut-e, hogy a konfigurációs bejegyzéseket át lehessen migrálni, amelyek eltávolítottak/átneveztek …stb.

en: Limit folders panel to home directory if inside home
hu: A mappák panel korlátozása a saját könyvtárra, ha a saját mappán belül van

en: Loading canceled
hu: Betöltés megszakítva

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Location
hu: Hely

en: Location bar:
hu: Címsáv:

en: Lock the layout of the panels
hu: A panelek elrendezésének zárolása

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
hu: Maximális szövegszélesség-index (0 = korlátlan)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
hu: Maximális szövegsor-szám(0 = korlátlan)

en: New tab will be open after last one
hu: Az új lap az utolsó után nyílik meg

en: New windows:
hu: Új ablakok:

en: No Apple devices found
hu: Nem találhatók Apple eszközök

en: No Bluetooth devices found
hu: Nem találhatók Bluetooth eszközök

en: No MTP-compatible devices found
hu: Nem találhatók MTP kompatibilis eszközök

en: No files tagged with "%1"
hu: Nincsenek „%1” címkéjű fájlok

en: No items matching the filter
hu: Nincsenek találatok a szűrőre

en: No items matching the search
hu: Nincsenek találatok a keresésre

en: No recently used items
hu: Nincsenek nemrég használt elemek

en: No relevant network resources found
hu: Nem található releváns hálózati erőforrás

en: No shared folders found
hu: Nem találhatók megosztott mappák

en: No tags
hu: Nincsenek címkék

en: Open %1
hu: %1 megnyitása

en: Open in application
hu: Megnyitás alkalmazással

en: Permissions style format
hu: Jogosultságok stílusformátuma

en: Place two views side by side
hu: Két nézet egymás mellé helyezése

en: Position of columns
hu: Oszlopok pozíciója

en: Preview size
hu: Előnézet mérete

en: Previews shown
hu: Előnézetek megjelenítése

en: Recently Closed Tabs
hu: Nemrég bezárt lapok

en: Recursive directory size limit
hu: Rekurzív mappa méretkorlát

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Remember open folders and tabs
hu: Nyitott mappák és lapok megjegyzése

en: Rename single items inline
hu: Egyedi elemek átnevezése helyben

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
hu: Több elem átnevezése mindig egy párbeszédablakban történik.

en: Run script
hu: Szkript futtatása

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
hu: A Dolphin futtatása root felhasználóként veszélyes lehet. Legyen óvatos!

en: Search
hu: Keresés

en: Search for %1
hu: A(z) %1 keresése

en: Search for %1 in %2
hu: %1 keresése itt: %2

en: Search…
hu: Keresés…

en: Select Remote Charset
hu: Távoli karakterkészlet

en: Select all items matching this pattern:
hu: A mintára illeszkedő elemek kijelölése:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
hu: Külsőleg meghívott mappa új lapon nyíljon-e meg egy meglévő Dolphin példányban

en: Should the URL be editable for the user
hu: Az URL szerkeszthető legyen

en: Should the filter bar be shown
hu: Legyen-e szűrősáv

en: Should the full path be shown in the title bar
hu: A teljes elérési út jelenjen meg a címsávban

en: Should the full path be shown inside the location bar
hu: A teljes elérési út jelenjen meg a helysávban

en: Should the view properties be used for all folders
hu: Minden mappára érvényesek legyenek a nézeti tulajdonságok

en: Show &Terminal Panel
hu: &Terminál panel megjelenítése

en: Show 'Add to Places' in context menu.
hu: A „Hozzáadás a Helyekhez” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
hu: A „Hely másolása” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
hu: „Másolás” és „Áthelyezés” parancs a felbukkanó menüben

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
hu: A „Másolás a másik osztott nézetbe” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
hu: A „Duplikálás itt” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
hu: Az „Áthelyezés a másik osztott nézetbe” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
hu: A „Megnyitás osztott nézetben” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
hu: A „Terminál megnyitása” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
hu: A „Megnyitás új lapon” és a „Megnyitás új lapokon” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
hu: A „Megnyitás új ablakban” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'Sort By' in context menu.
hu: A „Rendezés” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show 'View Mode' in context menu.
hu: A „Nézetmód” megjelenítése a helyi menüben.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
hu: Sáv megjelenítése az egyszerű beillesztéshez, miután a kivágás vagy másolás a kiválasztó mód alsó sávjának használatával megtörtént.

en: Show item information on hover
hu: Elem információinak megjelenítése rámutatáskor

en: Show item on hover
hu: Elem megjelenítése rámutatáskor

en: Show selection toggle
hu: Kijelölő kapcsoló

en: Show the content count
hu: Tartalom darabszámának megjelenítése

en: Show the content size
hu: Tartalom méretének megjelenítése

en: Show zoom slider in the statusbar
hu: Nagyítócsúszka az állapotsávon

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
hu: Ikonok mérete a Helyek panelen (-1 jelenti az „automatikust”)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
hu: Növekvő

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
hu: Legalacsonyabb előre

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
hu: Legrégebbi előre

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
hu: Legkisebb előre

[ctx: Sort descending]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
hu: Legmagasabb előre

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
hu: Legnagyobb előre

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
hu: Legújabb előre

en: Stop
hu: Leállítás

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
hu: A terminál nem jeleníthető meg, mivel a Konsole nincs telepítve. Telepítse, és nyissa meg újra a panelt.

en: Text completion mode of the URL Navigator
hu: Szövegkiegészítési mód az URL-navigátorban

en: Text width index
hu: Szövegszélesség-index:

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
hu: „%1”

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
hu[0]: 1 elem
hu[1]: %1 elem

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
hu[0]: 1 fájl
hu[1]: %1 fájl

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
hu: „%1”, „%2”, „%3”, „%4” and „%5”

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
hu[0]: 1 mappa
hu[1]: %1 mappa

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
hu: „%1”, „%2”, „%3” és „%4”

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
hu[0]: 1 kiválasztott elem
hu[1]: %1 kiválasztott elem

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
hu[0]: 1 kiválasztott fájl
hu[1]: %1 kiválasztott fájl

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
hu[0]: 1 kiválasztott mappa
hu[1]: %1 kiválasztott mappa

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
hu: „%1”, „%2” és „%3”

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
hu: „%1” és „%2”

en: The Trash was emptied.
hu: A Kuka kiürült.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
hu: A(z) „%1” program még mindig fut a Terminál panelen. Biztosan ki szeretne lépni?

en: Timestamp since when the view properties are valid
hu: A nézeti tulajdonságok érvényességének kezdődátuma

en: Trash Emptied
hu: Kuka kiürítve

en: Trash is empty
hu: A Kuka üres.

en: Unselect all items matching this pattern:
hu: A mintára illeszkedő elemek kijelölésének törlése:

en: Use auto-expanding folders for all view types
hu: Automatikusan kibomló mappák minden nézettípusnál

en: Use system font
hu: Az alap betűtípus használata

en: Use tab for switching between right and left view
hu: A TAB használata a jobb és bal oldali nézet közötti váltásra

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
hu: Nagyítás:

en: View options:
hu: Nézetbeállítások:

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: What
hu: Mit

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
hu: Ha nincs bejelölve, az ellentétes nézet záródik be. A Bezárás ikon mindig azt jelzi, melyik nézet (bal vagy jobb) lesz bezárva.

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
hu: Több lap is meg van nyitva, biztosan ki szeretne lépni?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
hu: Nem mentett változtatásai vannak. Szeretné alkalmazni a változtatásokat, vagy eldobja azokat?

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom To Default
hu: Alapértelmezett nagyítás

[ctx: action:button]
en: Content
hu: Tartalom

[ctx: action:button]
en: Filename
hu: Fájlnév

[ctx: action:button]
en: From Here
hu: Innen

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
hu: Innen (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
hu: Keresés korlátozása erre, és almappáira: „%1”

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
hu: Keresés mentése a jövőbeli gyors hozzáférés érdekében

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
hu: Keresés a saját mappájában

[ctx: action:button]
en: Your files
hu: A fájljai közül

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
hu: A Dolphin beállításainak egy része.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
hu: Az elérhető hálózati megosztások száma

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
hu: nincs fájl

en: if true we use short relative dates, if not short dates
hu: ha igaz, rövid relatív dátumok jelennek meg, ha nem, rövid dátumok

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
hu: Helyek

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
hu: Biztonságimásolat-fájlok elrejtése a rejtett fájlok elrejtésekor

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
hu: Nyitott mappák húzás közben

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
hu: Egyedi elemek átnevezése helyben

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
hu: Az osztott nézet kikapcsolása zárja be a fókuszban lévő nézetet

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
hu: Váltás a nézetek között a Tab billentyűvel

[ctx: option:radio]
en: After current tab
hu: A jelenlegi lap után

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
hu: ABC-sorrend, kis- és nagybetűre nem érzékeny

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
hu: ABC-sorrend, kis- és nagybetű érzékeny

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
hu: A lapsáv végén

[ctx: option:radio]
en: Natural
hu: Természetes

[ctx: option:radio]
en: Show no size
hu: Ne jelenítsen meg méretet

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
hu: Elemek számának megjelenítése

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
hu: A tartalom méretének megjelenítése,

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
hu: Kombinált (pl. „drwxr-xr-x (755)”)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
hu: Abszolút (pl.: „%1”)

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
hu: Relatív (pl.: „%1”)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
hu: Numerikus (oktális) (pl. „755”)

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
hu: Szimbolikus (pl. „drwxr-xr-x”)

en: pause
hu: Szünet

en: play
hu: lejátszás

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
hu: %2/%1 szabad (%3% foglalt)
