plasma-nm - en to hi translation catalogue (121 entries)

en: %1 Unlock Required
hi: %1 अनलॉक आवश्यक

en: %1 code:
hi: %1 कोड:

en: %1 password dialog
hi: %1 पासवर्ड संवाद

en: %1 unlock required
hi: %1 अनलॉक आवश्यक

[ctx: @info:status]
en: VPN settings are missing
hi: VPN सेटिंग्स गायब हैं

[ctx: @info:status 'secrets' means the authentication needed for a VPN]
en: No secrets were requested
hi: किसी रहस्य का अनुरोध नहीं किया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantConfigFailedReason]
en: Authorization supplicant's configuration failed
hi: प्राधिकरण प्रार्थी का कॉन्फ़िगरेशन विफल हुआ

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantDisconnectReason]
en: Authorization supplicant disconnected
hi: प्राधिकरण प्रार्थी का कनेक्शन काट दिया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantFailedReason]
en: Authorization supplicant failed
hi: प्राधिकरण प्रार्थी असफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantTimeoutReason]
en: Authorization supplicant timed out
hi: प्राधिकरण अनुरोधकर्ता का समय समाप्त हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpErrorReason]
en: The auto IP service reported an error
hi: ऑटो आईपी सेवा ने एक त्रुटि की सूचना दी

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpFailedReason]
en: The auto IP service failed
hi: ऑटो आईपी सेवा विफल हो गई

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpStartFailedReason]
en: The auto IP service failed to start
hi: ऑटो आईपी सेवा शुरू करने में विफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to BluetoothFailedReason]
en: The bluetooth connection failed or timed out
hi: ब्लूटूथ कनेक्शन विफल हो गया या समय समाप्त हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to Br2684Failed]
en: Problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
hi: RFC 2684 ईथरनेट ओवर ADSL ब्रिज में समस्या

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to CarrierReason]
en: The cable was disconnected
hi: केबल काट दिया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigExpiredReason]
en: IP configuration expired
hi: IP कॉन्फ़िगरेशन समाप्त हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigFailedReason]
en: The device could not be configured
hi: डिवाइस को कॉन्फ़िगर नहीं किया जा सका

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigUnavailableReason]
en: IP configuration was unavailable
hi: IP कॉन्फ़िगरेशन अनुपलब्ध था

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConnectionRemovedReason]
en: The connection was removed
hi: कनेक्शन हटा दिया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DcbFcoeFailed]
en: DCB or FCoE setup failed
hi: DCB या FCoE सेटअप विफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DependencyFailed]
en: A dependency of the connection failed
hi: कनेक्शन की निर्भरता विफल हो गई

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DeviceRemovedReason]
en: The device was removed
hi: डिवाइस हटा दिया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpErrorReason]
en: A DHCP error occurred
hi: DHCP त्रुटि घटित हुई

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpFailedReason]
en: DHCP failed
hi: DHCP विफल हुआ

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpStartFailedReason]
en: DHCP failed to start
hi: DHCP प्रारंभ करने में विफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to FirmwareMissingReason]
en: Device firmware is missing
hi: डिवाइस फ़र्मवेयर गायब है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmApnSelectFailedReason]
en: The GSM APN could not be selected
hi: GSM APN का चयन नहीं किया जा सका

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmNotSearchingReason]
en: The GSM modem is not searching
hi: GSM मॉडेम खोज नहीं रहा है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmPinCheckFailedReason]
en: The GSM PIN check failed
hi: जीएसएम पिन जाँच विफल हुई

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationDeniedReason]
en: GSM network registration was denied
hi: जीएसएम नेटवर्क पंजीकरण अस्वीकार कर दिया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationFailedReason]
en: GSM registration failed
hi: जीएसएम पंजीकरण विफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationTimeoutReason]
en: GSM network registration timed out
hi: जीएसएम नेटवर्क पंजीकरण का समय समाप्त हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimNotInserted]
en: GSM Modem's SIM Card not inserted
hi: जीएसएम मॉडेम का सिम कार्ड नहीं डाला गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPinRequired]
en: GSM Modem's SIM Pin required
hi: GSM मॉडेम का सिम पिन आवश्यक

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPukRequired]
en: GSM Modem's SIM Puk required
hi: जीएसएम मॉडेम का सिम पुक आवश्यक

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimWrong]
en: GSM Modem's SIM wrong
hi: जीएसएम मॉडम का सिम ग़लत है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to InfiniBandMode]
en: InfiniBand device does not support connected mode
hi: InfiniBand डिवाइस कनेक्टेड मोड का समर्थन नहीं करता है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemAvailable]
en: Modem now ready and available
hi: मॉडेम अब तैयार और उपलब्ध है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemBusyReason]
en: The modem is busy
hi: मॉडेम व्यस्त है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialFailedReason]
en: The modem dial failed
hi: मॉडेम डायल विफल हुआ

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialTimeoutReason]
en: The modem dial timed out
hi: मॉडेम डायल का समय समाप्त हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemFailed]
en: Modem failed or no longer available
hi: मॉडेम विफल हो गया है या अब उपलब्ध नहीं है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemInitFailedReason]
en: The modem could not be initialized
hi: मॉडेम आरंभ नहीं किया जा सका

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemManagerUnavailable]
en: ModemManager not running
hi: मोडेममैनेजर नहीं चल रहा है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoCarrierReason]
en: The modem shows no carrier
hi: मॉडेम कोई वाहक नहीं दिखाता है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoDialToneReason]
en: The modem has no dial tone
hi: मॉडेम में कोई डायल टोन नहीं है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNotFoundReason]
en: The modem could not be found
hi: मॉडेम नहीं मिल सका

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NewActivation]
en: A new connection activation was enqueued
hi: एक नया कनेक्शन सक्रियण कतारबद्ध किया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NoSecretsReason]
en: No secrets were provided
hi: कोई रहस्य नहीं बताया गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentChanged]
en: The device's parent changed
hi: डिवाइस का पैरेंट बदल गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentManagedChanged]
en: The device parent's management changed
hi: डिवाइस पैरेंट का प्रबंधन बदल गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppDisconnectReason]
en: PPP disconnected
hi: पीपीपी डिस्कनेक्ट

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppFailedReason]
en: PPP failed
hi: पीपीपी विफल

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppStartFailedReason]
en: PPP failed to start
hi: पीपीपी शुरू नहीं हो सका

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SecondaryConnectionFailed]
en: A secondary connection of the base connection failed
hi: आधार कनेक्शन का द्वितीयक कनेक्शन विफल हो गया

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedFailedReason]
en: The shared service failed
hi: साझा सेवा विफल हुई

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedStartFailedReason]
en: The shared service failed to start
hi: साझा सेवा प्रारंभ करने में विफल रही

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SimPinIncorrect]
en: The SIM PIN was incorrect
hi: सिम पिन ग़लत था

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SleepingReason]
en: The networking system is now sleeping
hi: नेटवर्किंग सिस्टम अब सो रहा है

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to TeamdControlFailed]
en: teamd control failed
hi: टीमड नियंत्रण विफल

en: A timeout occurred while starting the service providing the VPN connection '%1'.
hi: VPN कनेक्शन '%1' प्रदान करने वाली सेवा प्रारंभ करते समय समय समाप्त हो गया।

en: Authenticate %1
hi: %1 प्रमाणित करें

en: Authentication to %1 failed. Wrong password?
hi: %1 का प्रमाणीकरण विफल हुआ. पासवर्ड ग़लत है?

en: Authentication to the VPN server failed.
hi: VPN सर्वर का प्रमाणीकरण विफल हुआ.

en: Connection '%1' activated.
hi: कनेक्शन '%1' सक्रिय.

en: Connection '%1' deactivated.
hi: कनेक्शन '%1' निष्क्रिय.

en: Corporate PIN
hi: कॉर्पोरेट पिन

en: Corporate PUK
hi: कॉर्पोरेट पीयूके

en: Enter the password for the connection "%1":
hi: कनेक्शन "%1" के लिए पासवर्ड दर्ज करें:

en: Incorrect password for the connection "%1". Please try again.
hi: कनेक्शन "%1" के लिए पासवर्ड ग़लत है। कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Limited Connectivity
hi: सीमित कनेक्टिविटी

en: Log in
hi: लॉग इन करें

en: Necessary secrets for the VPN connection '%1' were not provided.
hi: VPN कनेक्शन '%1' के लिए आवश्यक गोपनीय जानकारी उपलब्ध नहीं कराई गई।

en: Network PIN
hi: नेटवर्क पिन

en: Network PUK
hi: नेटवर्क पीयूके

en: Network Subset PIN
hi: नेटवर्क सबसेट पिन

en: Network Subset PUK
hi: नेटवर्क सबसेट PUK

en: Network authentication
hi: नेटवर्क प्रमाणीकरण

en: New PIN code:
hi: नया पिन कोड:

en: No Network Connection
hi: कोई नेटवर्क कनेक्शन नहीं है

en: Only 'dun' and 'nap' services are supported.
hi: केवल 'डन' और 'नैप' सेवाएं ही समर्थित हैं।

en: PH-FSIM PIN
hi: पीएच-एफएसआईएम पिन

en: PH-FSIM PUK
hi: पीएच-एफएसआईएम पीयूके

en: PIN
hi: नत्थी करना

en: PIN code too short. It should be at least 4 digits.
hi: पिन कोड बहुत छोटा है। यह कम से कम 4 अंकों का होना चाहिए।

en: PUK code too short. It should be 8 digits.
hi: PUK कोड बहुत छोटा है। यह 8 अंकों का होना चाहिए।

en: PUK code:
hi: पीयूके कोड:

en: Password dialog
hi: पासवर्ड संवाद

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Provide the secrets for the VPN connection "%1":
hi: VPN कनेक्शन "%1" के लिए गुप्त जानकारी प्रदान करें:

en: Re-enter PIN code:
hi: पिन कोड पुनः दर्ज करें:

en: Re-enter new PIN code:
hi: नया पिन कोड पुनः दर्ज करें:

en: SIM PIN
hi: सिम पिन

en: SIM PIN unlock required
hi: सिम पिन अनलॉक आवश्यक

en: SIM PIN2
hi: सिम पिन2

en: SIM PUK
hi: सिम नॉक

en: SIM PUK2
hi: सिम PUK2

en: Service provider PIN
hi: सेवा प्रदाता पिन

en: Service provider PUK
hi: सेवा प्रदाता PUK

en: Show PIN code
hi: पिन कोड दिखाएं

en: Show PIN/PUK code
hi: पिन/पीयूके कोड दिखाएं

en: Starting the service providing the VPN connection '%1' failed.
hi: VPN कनेक्शन '%1' प्रदान करने वाली सेवा प्रारंभ करने में विफलता।

[ctx: Text in GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: Error unlocking modem: %1
hi: मॉडेम अनलॉक करते समय त्रुटि: %1

en: The IP config of the VPN connection '%1', was invalid.
hi: VPN कनेक्शन '%1' का IP कॉन्फ़िगरेशन अमान्य था.

en: The connection attempt to the VPN service timed out.
hi: VPN सेवा से कनेक्शन का प्रयास समय समाप्त हो गया।

en: The connection was deleted.
hi: कनेक्शन हटा दिया गया.

en: The mobile broadband device '%1' requires a %2 code before it can be used.
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड डिवाइस '%1' को उपयोग करने से पहले %2 कोड की आवश्यकता होती है।

en: The mobile broadband device '%1' requires a SIM PIN code before it can be used.
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड डिवाइस '%1' को उपयोग करने से पहले सिम पिन कोड की आवश्यकता होती है।

en: The service providing the VPN connection '%1' was stopped.
hi: VPN कनेक्शन '%1' प्रदान करने वाली सेवा बंद कर दी गई।

en: The two PIN codes do not match
hi: दोनों पिन कोड मेल नहीं खाते

en: This device appears to be connected to a network but is unable to reach the Internet.
hi: ऐसा प्रतीत होता है कि यह डिवाइस नेटवर्क से कनेक्ट है, लेकिन इंटरनेट तक पहुंचने में असमर्थ है।

[ctx: Title for GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: PIN/PUK unlock error
hi: पिन/पीयूके अनलॉक त्रुटि

en: Unknown Error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: VPN connection '%1' activated.
hi: VPN कनेक्शन '%1' सक्रिय.

en: VPN connection '%1' deactivated.
hi: VPN कनेक्शन '%1' निष्क्रिय.

en: VPN connection '%1' failed to activate.
hi: VPN कनेक्शन '%1' सक्रिय करने में विफल.

en: VPN connection '%1' was deactivated because the device it was using was disconnected.
hi: VPN कनेक्शन '%1' निष्क्रिय कर दिया गया क्योंकि जिस डिवाइस का वह उपयोग कर रहा था वह डिस्कनेक्ट हो गया था।

en: VPN secrets (%1) dialog
hi: VPN गुप्त जानकारी (%1) संवाद

en: You are no longer connected to a network.
hi: अब आप किसी नेटवर्क से कनेक्ट नहीं हैं.

en: You need to log into this network
hi: आपको इस नेटवर्क में लॉग इन करना होगा
