plasma-nm - en to he translation catalogue (123 entries)

en: %1 Unlock Required
he: נדרש שחרור %1

en: %1 code:
he: קוד %1:

en: %1 password dialog
he: חלונית סיסמה של %1

en: %1 unlock required
he: נדרש שחרור %1

[ctx: @info:status]
en: VPN settings are missing
he: הגדרות ה־VPN חסרות

[ctx: @info:status 'secrets' means the authentication needed for a VPN]
en: No secrets were requested
he: לא התבקשו סודות

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantConfigFailedReason]
en: Authorization supplicant's configuration failed
he: הגדרת משלים אימות נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantDisconnectReason]
en: Authorization supplicant disconnected
he: משלים אימות נותק

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantFailedReason]
en: Authorization supplicant failed
he: משלים אימות נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantTimeoutReason]
en: Authorization supplicant timed out
he: תם זמן ההמתנה למשלים האימות

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpErrorReason]
en: The auto IP service reported an error
he: שירות ה־IP האוטומטי דיווח על שגיאה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpFailedReason]
en: The auto IP service failed
he: שירות ה־IP האוטומטי נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpStartFailedReason]
en: The auto IP service failed to start
he: הפעלת שירות ה־IP האוטומטי נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to BluetoothFailedReason]
en: The bluetooth connection failed or timed out
he: חיבור הבלוטות׳ נכשל או שהזמן שיש להמתין לו נגמר

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to Br2684Failed]
en: Problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
he: בעיה עם גישור אתרנט על ADSL לפי RFC 2684

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to CarrierReason]
en: The cable was disconnected
he: הכבל נותק

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigExpiredReason]
en: IP configuration expired
he: תוקף הגדרת ה־IP פג

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigFailedReason]
en: The device could not be configured
he: אי אפשר להגדיר את ההתקן

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigUnavailableReason]
en: IP configuration was unavailable
he: הגדרת ה־IP לא הייתה זמינה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConnectionRemovedReason]
en: The connection was removed
he: החיבור הוסר

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DcbFcoeFailed]
en: DCB or FCoE setup failed
he: הקמת גישור חוות שרתים (DCB) או ערוץ סיב דרך אתרנט (FCoE) נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DependencyFailed]
en: A dependency of the connection failed
he: תלות של החיבור נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DeviceRemovedReason]
en: The device was removed
he: ההתקן הוסר

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpErrorReason]
en: A DHCP error occurred
he: אירעה שגיאת DHCP

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpFailedReason]
en: DHCP failed
he: DHCP נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpStartFailedReason]
en: DHCP failed to start
he: הפעלת DHCP נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to FirmwareMissingReason]
en: Device firmware is missing
he: קושחת ההתקן חסרה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmApnSelectFailedReason]
en: The GSM APN could not be selected
he: לא ניתן לבחור את שם נקודת הגישה (APN) של GSM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmNotSearchingReason]
en: The GSM modem is not searching
he: מודם ה־GSM לא מחפש

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmPinCheckFailedReason]
en: The GSM PIN check failed
he: בדיקת הקוד האישי (PIN) של ה־GSM נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationDeniedReason]
en: GSM network registration was denied
he: הרישום לרשת ה־GSM נדחה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationFailedReason]
en: GSM registration failed
he: הרשמה ל־GSM נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationTimeoutReason]
en: GSM network registration timed out
he: זמן ההמתנה לרישום לרשת ה־GSM פג

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimNotInserted]
en: GSM Modem's SIM Card not inserted
he: כרטיס ה־SIM של מודם ה־GSM לא הוכנס

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPinRequired]
en: GSM Modem's SIM Pin required
he: נדרש קוד אישי (PIN) ל־SIM של מודם ה־GSM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPukRequired]
en: GSM Modem's SIM Puk required
he: נדרש קוד שחרור אישי (PUK) ל־SIM של מודם ה־GSM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimWrong]
en: GSM Modem's SIM wrong
he: SIM שגוי במודם ה־GSM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to InfiniBandMode]
en: InfiniBand device does not support connected mode
he: התקן האינפיניבנד לא תומך במצב מחובר

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemAvailable]
en: Modem now ready and available
he: המודם מוכן וזמין כעת

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemBusyReason]
en: The modem is busy
he: המודם עסוק

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialFailedReason]
en: The modem dial failed
he: החיוג במודם נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialTimeoutReason]
en: The modem dial timed out
he: תם זמן ההמתנה לחיוג המודם

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemFailed]
en: Modem failed or no longer available
he: המודם נכשל או שאינו זמין עוד

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemInitFailedReason]
en: The modem could not be initialized
he: לא ניתן להפעיל את המודם

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemManagerUnavailable]
en: ModemManager not running
he: ModemManager לא פעיל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoCarrierReason]
en: The modem shows no carrier
he: המודם לא מציג ספקית

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoDialToneReason]
en: The modem has no dial tone
he: למודם אין צליל חיוג

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNotFoundReason]
en: The modem could not be found
he: המודם לא נמצא

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NewActivation]
en: A new connection activation was enqueued
he: הפעלת חיבור חדשה נוספה לתור

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NoSecretsReason]
en: No secrets were provided
he: לא סופקו סודות

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentChanged]
en: The device's parent changed
he: הורה ההתקן התחלף

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentManagedChanged]
en: The device parent's management changed
he: ניהול הורה ההתקן התחלף

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppDisconnectReason]
en: PPP disconnected
he: PPP נותק

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppFailedReason]
en: PPP failed
he: PPP נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppStartFailedReason]
en: PPP failed to start
he: עליית PPP נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SecondaryConnectionFailed]
en: A secondary connection of the base connection failed
he: חיבור משני לחיבור הבסיס נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedFailedReason]
en: The shared service failed
he: השירות המשותף נכשל

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedStartFailedReason]
en: The shared service failed to start
he: הפעלת השירות המשותף נכשלה

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SimPinIncorrect]
en: The SIM PIN was incorrect
he: הקוד האישי (PIN) של ה־SIM היה שגוי

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SleepingReason]
en: The networking system is now sleeping
he: מערכת ניהול התקשורת ישנה כעת

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to TeamdControlFailed]
en: teamd control failed
he: שליטה ב־teamd נכשלה

en: A timeout occurred while starting the service providing the VPN connection '%1'.
he: אירוע סיום זמן שהוקצב התרחש בזמן התחלת שירות שמספק את חיבור ה־VPN‏ ‚%1’.

en: Authenticate %1
he: אימות של %1

en: Authentication to %1 failed. Wrong password?
he: האימות מול %1 נכשל. סיסמה שגויה?

en: Authentication to the VPN server failed.
he: האימות לשרת ה־VPN נכשל.

en: Connection '%1' activated.
he: החיבור ‚%1’ הופעל.

en: Connection '%1' deactivated.
he: החיבור ‚%1’ הושבת.

en: Corporate PIN
he: PIN ארגוני

en: Corporate PUK
he: PUK ארגוני

en: Enter the password for the Wi-Fi network "%1":
he: נא לספק סיסמה לרשת האלחוטית „%1”:

en: Enter the password for the connection "%1":
he: נא לספק סיסמה לחיבור „%1”:

en: Incorrect password for the Wi-Fi network "%1". Please try again.
he: הסיסמה של הרשת האלחוטית „%1” שגויה. נא לנסות שוב.

en: Incorrect password for the connection "%1". Please try again.
he: סיסמה שגויה לחיבור „%1”. נא לנסות שוב.

en: Limited Connectivity
he: חיבוריות מוגבלת

en: Log in
he: כניסה

en: Necessary secrets for the VPN connection '%1' were not provided.
he: הסודות שנחוצים לחיבור ה־VPN‏ ‚%1’ לא סופקו.

en: Network PIN
he: PIN לרשת

en: Network PUK
he: PUK לרשת

en: Network Subset PIN
he: PIN של תת רשת

en: Network Subset PUK
he: PUK של תת רשת

en: Network authentication
he: אימות לרשת

en: New PIN code:
he: קוד אישי (PIN) חדש:

en: No Network Connection
he: אין חיבור לרשת

en: Only 'dun' and 'nap' services are supported.
he: יש תמיכה רק בהתקני ‚dun’ ו־‚nap’.

en: PH-FSIM PIN
he: PIN של PH-FSIM

en: PH-FSIM PUK
he: PUK של PH-FSIM

en: PIN
he: קוד אישי (PIN)

en: PIN code too short. It should be at least 4 digits.
he: הקוד האישי קצר מדי. הוא אמור להיות באורך 4 ספרות לפחות.

en: PUK code too short. It should be 8 digits.
he: קוד ה־PUK קצר מדי. אורכו אמור להיות 8 ספרות.

en: PUK code:
he: קוד שחרור אישי (PUK):

en: Password dialog
he: חלונית סיסמה

en: Password:
he: סיסמה:

en: Provide the secrets for the VPN connection "%1":
he: אספקת הסודות לחיבור ה־VPN‏ „%1”:

en: Re-enter PIN code:
he: נא למלא את הקוד האישי (PIN) מחדש:

en: Re-enter new PIN code:
he: מילוי הקוד האישי (PIN) החדש:

en: SIM PIN
he: PIN של SIM

en: SIM PIN unlock required
he: נדרש שחרור קוד אישי (PIN) ל־SIM

en: SIM PIN2
he: PIN2 של SIM

en: SIM PUK
he: PUK של SIM

en: SIM PUK2
he: PUK2 של SIM

en: Service provider PIN
he: PIN לספק השירות

en: Service provider PUK
he: PUK לספק השירות

en: Show PIN code
he: הצגת קוד אישי (PIN)

en: Show PIN/PUK code
he: הצגת קוד PIN/PUK

en: Starting the service providing the VPN connection '%1' failed.
he: הפעלת השירות שמספק את חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ נכשלה.

[ctx: Text in GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: Error unlocking modem: %1
he: שגיאה בשחרור מודם: %1

en: The IP config of the VPN connection '%1', was invalid.
he: הגדרת ה־IP של חיבור ה־VPN‏ ‚%1’, הייתה שגויה.

en: The connection attempt to the VPN service timed out.
he: הזמן שהוקצב ניסיון החיבור לשירות ה־VPN נגמר.

en: The connection was deleted.
he: החיבור נמחק.

en: The mobile broadband device '%1' requires a %2 code before it can be used.
he: התקן הפס הרחב הנייד ‚%1’ דורש קוד %2 לפני שניתן יהיה להשתמש בו.

en: The mobile broadband device '%1' requires a SIM PIN code before it can be used.
he: התקן הפס הרחב הנייד ‚%1’ דורש קוד אישי (PIN) של ה־SIM לפני שניתן יהיה להשתמש בו.

en: The service providing the VPN connection '%1' was stopped.
he: השירות שמספק את חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ נעצר.

en: The two PIN codes do not match
he: שני הקודים האישיים לא תואמים

en: This device appears to be connected to a network but is unable to reach the Internet.
he: נראה שההתקן הזה מחובר לרשת אך לא מצליח להגיע לאינטרנט.

[ctx: Title for GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: PIN/PUK unlock error
he: שגיאת שחרור קוד אישי/קוד שחרור אישי (PIN/PUK)

en: Unknown Error
he: שגיאה לא ידועה

en: VPN connection '%1' activated.
he: חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ הופעל.

en: VPN connection '%1' deactivated.
he: חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ הושבת.

en: VPN connection '%1' failed to activate.
he: הפעלת חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ נכשלה.

en: VPN connection '%1' was deactivated because the device it was using was disconnected.
he: חיבור ה־VPN‏ ‚%1’ הושבת כיוון שההתקן בו הוא השתמש נותק.

en: VPN secrets (%1) dialog
he: חלונית סודות VPN‏ (%1)

en: You are no longer connected to a network.
he: אין לך יותר חיבור לרשת.

en: You need to log into this network
he: יש להיכנס לרשת הזאת
