kcmkwinrules - en to he translation catalogue (152 entries)

en: %1 selected | %1 selected
he[0]: נבחר %1
he[1]: נבחרו שניים
he[2]: נבחרו %1
he[3]: נבחרו %1

[ctx: (x, y) coordinates separator in size/position]
en: x
he: ×

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
he: יש ללחוץ על <interface>הוספת חדש…</interface> כדי להוסיף כאלה

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
he: יש ללחוץ על הכפתור <interface>הוספת מאפיין…</interface> להלן כדי להוסיף מאפייני חלון שיושפעו מהכלל

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
he: יישום זה לא מספק מחלקה לחלון, לכן KWin לא יכול להשתמש בה לביצוע התאמה והחלת כללים כלשהם. כדי להחיל כל מיני כללים עליו, כדאי לנסות לתפוס מאפיינים אחרים כמו כותרת החלון במקום.<nl/><nl/>נא לשקול לדווח על זה כתקלה למפתחי היישום.

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
he: לא נותרו מאפיינים להוספה

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
he: אין מאפיינים שעונים על „%1”

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
he: שולט האם החלון מופיע ברשימת החלונות ב־<shortcut>Alt+Tab</shortcut>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
he: שולט האם החלון מופיע במנהל המשימות.

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
he: שולט האם החלון מופיע במנהל שולחנות העבודה הווירטואליים.

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
he: KWin מנסה למנוע מחלונות שנפתחו ללא פעולה ישירה של המשתמש מלהגביה את עצמם ולגנוב את המיקוד בזמן שהמשתמש מתפעל חלון אחר.<nl/><nl/>הנה מה שיקרה לחלון שנפתח ללא פעולה ישירה בכל רמה של מניעת גנבת מיקוד:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>ללא:</emphasis> החלון יוגבה ויקבל מיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>נמוכה:</emphasis> מניעת גנבה תחול, אך במקרים ש־KWin מחשיב כלתי חד משמעיים, החלון יוגבה ויקבל מיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>רגילה:</emphasis> מניעת גנבת מיקוד תחול, אך במקרים ש־KWin מחשיב כבלתי חד משמעיים, החלון <emphasis>לא</emphasis> יוגבה ויקבל מיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>גבוהה:</emphasis> החלון יוגבה ויקבל מיקוד אם הוא שייך לאותו היישום כמו החלונות המיקוד עליהם כרגע.</item><item><emphasis strong='true'>קיצונית:</emphasis> החלון לעולם לא יוגבה או יקבל מיקוד.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
he: חלק מהחלונות יכולים להגדיר לעצמם את הגודל והמקום, תוך דריסת העדפות מנהל החלונות.<nl/><nl/>מצב זה משפיע על ה<interface>גודל</interface> ועל ה<interface>מיקום</interface> אך לא על המצבים <interface>מוגדל</interface> או <interface>מסך מלא</interface>.<nl/><nl/>נא לשים לב שאפשר להשתמש במיקום כדי למפות ל<interface>מסך</interface> אחר

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
he: חלק מהיישומים כגון נגני וידאו או מסופים יכולים לבקש מ־KWin להגביל אותם ליחס אורך רוחב מסוים או לגדול רק בערכים שגדולים מממדים של תו אחד. יש להשתמש במאפיין הזה כדי להתעלם ממגבלות כאלה ולאפשר לשנות את גודל החלונות האלו לגדלים שרירותיים.<nl/><nl/>יכול להועיל לחלונות שלא ממש מכסים את המסך כשהם מוגדלים.

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
he: מאפיין זה שולט בהגנת המיקוד של החלון שפעיל כרגע. הוא משמש לדריסת מניעת גנבת המיקוד שחלה על חלונות חדשים שנפתחים ללא פעולה ישירה מצדך.<nl/><nl/>הנה מה שקורה לחלונות חדשים שנפתחים ללא פעולה ישירה מצדך בכל רמה של הגנת מיקוד בזמן שלחלון שחל עליו המאפיין הזה נמצא במיקוד:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>ללא</emphasis>: חלונות חדשים שנתפתחים תמיד מעבירים אליהם את המיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>נמוכה:</emphasis> מניעת גנבת מיקוד תחול על החלון החדש שנפתח אך במקרים ש־KWin מחשיב כבלתי חד משמעיים, החלון יוגבה ויקבל מיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>רגילה:</emphasis> מניעת גנבת מיקוד תחול על החלון החדש שנפתח אך במקרים ש־KWin מחשיב כבלתי חד משמעיים, החלון <emphasis>לא</emphasis> יוגבה ויקבל מיקוד.</item><item><emphasis strong='true'>גבוהה:</emphasis> חלונות חדשים שנפתחים יגביהו את עצמם ויקבלו מיקוד רק אם הם שייכים לאותו היישום כמו החלון שהמיקוד עליו כרגע.</item><item><emphasis strong='true'>קיצונית:</emphasis> חלונות חדשים שנפתחים לעולם לא יגביהו את עצמם ולא יקבלו מיקוד.</item></list>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
he: יש להשתמש במאפיין זה כדי למנוע מקיצורי מקשים כלליים לעבוד תוך כדי שיש מיקוד על החלון. יכול להועיל ליישומים כמו הדמיות או מכונות וירטואליות שמטפלים באותם מקשי הקיצור בעצמם.<nl/><nl/>נא לשים לב שלא תהיה לך אפשרות לעבור לחלונות אחרים עם <shortcut>Alt+Tab</shortcut> או להשתמש בקיצורי מקשים כלליים כמו <shortcut>Alt+רווח</shortcut> כדי להפעיל את KRunner.

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
he: להנגיש את החלון בכל הפעילויות

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
he: להנגיש את החלון בכל שולחנות העבודה

en: Above
he: מעל

en: Accept focus
he: קבלת מיקוד

en: Active opacity
he: שקיפות בפעילות

en: Activities
he: פעילויות

en: Adaptive sync
he: סנכרון מסתגל

en: Add New…
he: הוספת חדש…

en: Add Property...
he: הוספת מאפיין…

en: Add property to the rule
he: הוספת מאפיין לכלל

en: After %1 second | After %1 seconds
he[0]: לאחר שנייה
he[1]: לאחר שתי שניות
he[2]: לאחר %1 שניות
he[3]: לאחר %1 שניות

en: All activities
he: כל הפעילויות

en: All desktops
he: בכל שולחנות העבודה

en: All selected
he: כולם נבחרו

en: All window types
he: כל סוגי החלונות

en: Allow tearing
he: לאפשר חיתוך

en: Appearance & Fixes
he: מראה ותיקונים

en: Application settings for %1
he: הגדרות יישום עבור %1

en: Apply initially
he: החלה בהתחלה

en: Apply now
he: החלה כעת

en: Arrangement & Access
he: סידור וגישה

en: Below
he: מתחת

en: Block compositing
he: חסימת ניהול חלונאי

en: Cancel Export
he: ביטול ייצוא

en: Centered
he: ממורכז

en: Closeable
he: ניתן לסגירה

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
he: שולט האם החלון ימוקד בלחיצה.

en: Copy of %1
he: עותק של %1

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
he: לא ניתן לזהות את מאפייני החלון. החלון הזה לא מנוהל על ידי KWin.

en: Critical notification
he: התראה מכרעת

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Delete
he: מחיקה

en: Description
he: תיאור

en: Desktop
he: שולחן עבודה

en: Desktop file name
he: שם קובץ Desktop

en: Detect Window Properties
he: זיהוי מאפייני חלון

en: Dialog window
he: חלונית

en: Do not affect
he: לא משפיע

en: Dock (panel)
he: לוח עגינה (פאנל)

en: Duplicate
he: שכפול

en: Edit
he: עריכה

en: Exact match
he: התאמה מדויקת

en: Export Rules
he: ייצוא כללים

en: Export…
he: ייצוא…

en: Extreme
he: הכי גבוהה

en: Focus protection
he: הגנת מיקוד

en: Focus stealing prevention
he: מניעת גנבת מיקוד

en: Force
he: אכיפה

en: Force temporarily
he: אכיפה זמנית

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: High
he: גבוהה

en: Ignore global shortcuts
he: מניעת קיצורים מקיפים

en: Ignore requested geometry
he: התעלמות מהגודל המבוקש

en: Import Rules
he: ייבוא כללים

en: Import…
he: ייבוא…

en: In top-left corner
he: בפינה השמאלית העליונה

en: Inactive opacity
he: שקיפות בהעדר פעילות

en: Initial placement
he: הצבה ראשונית

en: Instantly
he: מיידית

en: KWin Rules (*.kwinrule)
he: כללי KWin‏ (‎*.kwinrule)

en: Keep above other windows
he: להגביה מעל לחלונות אחרים

en: Keep below other windows
he: להנמיך מתחת לחלונות אחרים

en: Layer
he: שכבה

en: Low
he: נמוכה

en: Machine (hostname)
he: מכונה (שם מארח)

en: Match whole window class
he: התאמת מחלקת חלון במלואה

en: Maximized
he: מוגדל

en: Maximized horizontally
he: מוגדל אופקית

en: Maximized vertically
he: מוגדל אנכית

en: Maximum Size
he: גודל מרבי

en: Minimal overlapping
he: חפיפה מזערית

en: Minimized
he: ממוזער

en: Minimum Size
he: גודל מזערי

en: New window settings
he: הגדרות חלון חדש

en: No
he: לא

en: No placement
he: ללא הצבה

en: No rules for specific windows are currently set
he: אין כללים שחלים על חלונות מסוימים כרגע

en: No titlebar and frame
he: ללא מסגרת ושורת כותרת

en: No window properties changed
he: אין מאפייני חלון שנערכו

en: None
he: ללא

en: None selected
he: לא נבחר כלום

en: Normal
he: רגילה

en: Normal window
he: חלון רגיל

en: Notification
he: התראה

en: Obey geometry restrictions
he: אכיפת הגבלות גודל ומקום

en: On main window
he: בחלון הראש

en: On-screen display
he: תצוגה על המסך

en: Overlay
he: שכבת על

en: Popup
he: חלונית צפה

en: Position
he: מקום

en: Random
he: אקראי

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
he: היכולת לקרוא עלולה להיפגע כשערכי האטימות נמוכים במיוחד. ב־0% החלון יהפוך בלתי נראה.

en: Regular expression
he: ביטוי רגולרי

en: Remember
he: לזכור

en: Save Rules
he: שמירת כללים

en: Screen
he: מסך

en: Select All
he: בחירה בהכול

en: Select File
he: בחירת קובץ

en: Select the rules to export
he: נא לבחור כללים לייצוא

en: Settings for %1
he: הגדרות עבור %1

en: Shaded
he: מואפל

en: Shortcut
he: קיצור דרך

en: Size
he: גודל

en: Size & Position
he: גודל ומקום

en: Skip pager
he: לא יופיע בדפדפן המשימות

en: Skip switcher
he: לא יופיע במחליף החלונות

en: Skip taskbar
he: לא יופיע בשורת המשימות

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
he: חלק מהיישומים מגדירים לעצמם גודל לאחר ההפעלה תוך דריסת הגדרות הגודל והמיקום ההתחלתיים שלך. כדי לקבע את הערכים האלו, יש לנעול את המאפיין „%1” לערך „Yes” (כן).

en: Splash screen
he: מסך פתיח

en: Standalone menubar
he: תפריט עצמאי

en: Substring match
he: התאמת תת־מחרוזת

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
he: ערך מאפיין החלון לא ייזכר ועם כל יצירת חלון יחול הערך האחרון שזכור.

en: The window property will be always forced to the given value.
he: מאפיין החלון תמיד יינעל לערך הנתון.

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
he: מאפיין החלון יינעל לערך הנתון עד שיוסתר
    (פעולה זו תימחק לאחר הסתרת החלון).

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
he: מאפיין החלון יוגדר לערך הנתון בלבד לאחר יצירת החלון.
    שינויים נוספים לא יושפעו.

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
he: מאפיין החלון יוגדר לערך הנתון בלבד מייד ולא יושפע מאוחר יותר.
    (הפעולה הזאת תימחק לאחר מכן).

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
he: מאפיין החלון לא יושפע ולכן ייעשה שימוש במטפל ברירת המחדל.
    ציון הערך הזה יחסום החלה של הגדרות חלון כלליות יותר.

en: Titlebar color scheme
he: סכמת צבעי שורת הכותרת

en: Toolbar
he: סרגל כלים

en: Torn-off menu
he: תפריט צף

en: Under mouse
he: מתחת לעכבר

en: Unimportant
he: לא חשוב

en: Unmanaged window
he: חלון לא מנוהל

en: Unselect All
he: ביטול בחירה

en: Utility window
he: חלון עזר

en: Virtual desktop
he: שולחן עבודה וירטואלי

en: Virtual desktops
he: שולחנות עבודה וירטואליים

en: Whole window class
he: מחלקת חלון במלואה

en: Window class (application)
he: מחלקת החלון (יישום)

en: Window class not available
he: מחלקת החלון לא זמינה

en: Window matching
he: התאמת חלונות

en: Window role
he: תפקיד החלון

en: Window settings for %1
he: הגדרות חלון עבור %1

en: Window title
he: כותרת החלון

en: Window types
he: סוגי חלונות

en: Yes
he: כן

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
he: ציינת שמחלקת החלון אינה חשובה.
    משמעות הדבר היא שההגדרות יחולו על חלונות מכל היישומים. כדי ליצור הגדרה כללית באמת, מומלץ לפחות להגביל את סוגי החלונות כדי להימנע מסוגי חלונות מיוחדים.
