kcmaccess - en to he translation catalogue (171 entries)

en: %1 min | %1 min
he[0]: דק׳
he[1]: שתי דק׳
he[2]: %1 דק׳
he[3]: %1 דק׳

en: %1 ms | %1 ms
he[0]: מילישנייה
he[1]: שתי מ״ש
he[2]: %1 מ״ש
he[3]: %1 מ״ש

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
he: הגדרת התראות…

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
he: הגדרת קיצורי מקשים…

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
he: הפעלת ההגדרות של קורא המסך Orca…

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
he: נא להתקין אותו, ואז לסגור ולפתוח את החלון הזה מחדש

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
he: קורא המסך Orca לא מותקן

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
he: כדי שמקש יתקבל, יש להחזיק אותו עד משך הזמן שהוגדר. שימושי בעת הקשה על יותר ממקש אחד בו־זמנית או אם יש קושי ללחוץ על המקש המבוקש בפעם הראשונה.

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
he: התעלמות מלחיצות מקשים מהירות וחזרתיות על אותו המקש. שימושי למקרים של רעידות ביד שגורמות ללחיצה על מקש כמה פעמים כאשר הכוונה היא ללחוץ על המקש פעם אחת בלבד.

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
he: מקשי החלפה כגון Ctrl,‏ Shift,‏ Alt ומקש המטא/סופר/Windows מתנהגים כאילו הם „מתקבעים” ולא צריך עוד להחזיק אותם לחוצים בעת הקלדת צירופי מקשים במקלדת.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
he: לחיצה על מקש החלפה פעמיים תשאיר אותו במצב פעיל עד שיילחץ שוב.

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
he: מקשי הנעילה הם Caps Lock,‏ Num Lock ו־Scroll Lock

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
he: מקש לוח המספרים <shortcut>5</shortcut> מתפקד כלחיצה על העכבר. המקשים <shortcut>2</shortcut>,‏ <shortcut>4</shortcut>,‏ <shortcut>6</shortcut> ו־<shortcut>8</shortcut> מאפשרים תנועה כיוונית (למטה, שמאלה, ימינה ולמעלה). המקשים <shortcut>1</shortcut>,‏ <shortcut>3</shortcut>,‏ <shortcut>7</shortcut> ו־<shortcut>9</shortcut> מאפשרים תנועה אנכית.

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
he: מחוות גלילת תקריב זמינות רק ב־Wayland.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
he: ממורכז

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
he: מושבת

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
he: להסתיר

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
he: להשאיר

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
he: יחסי

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
he: דחיפה

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
he: התאמת קנה מידה

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
he: תיקון עיוורון צבעים:

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
he: יש להחזיק את Shift למשך 8 שניות כדי להפעיל מקשים איטיים

[ctx: @label]
en: Intensity:
he: עוצמה:

[ctx: @label]
en: Invert:
he: היפוך:

[ctx: @label]
en: Mode:
he: מצב:

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
he: יש ללחוץ על Shift‏ 5 פעמים כדי להפעיל מקשים דביקים

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
he: מקשי החלפה למחוות גלילה:

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
he: ניעור הסמן לאיתורו:

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
he: הגדלה:

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
he: אפשר להשתמש במקשי הקיצור כדי להפוך את צבעי התצוגה והחלונות

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
he: אפשר לגלול תוך כדי לחיצה על מקשי ההחלפה כדי לשנות את התקריב

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
he: להשתמש במקשי קיצור כדי לשלוט במרחק מהתצוגה

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
he: חזקה

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
he: גדול

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
he: עדינה

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
he: רגיל

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
he: תקריב:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
he: סמן העכבר:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
he: מעקב עכבר:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
he: השהיית האצה:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
he: זמן האצה:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
he: גובה:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
he: מהירות מרבית:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
he: האצת סמן:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
he: משך חזרה:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
he: הצגת רשת פיקסלים ברמת תקריב:

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
he: רוחב:

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
he: מקדם תקריב:

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
he: דיוטרנופיה (ירוק חלש)

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
he: פרוטנופיה (אדום חלש)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
he: טריטנופיה (כחול-צהוב)

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
he: קיצורי דרך להפעלה:

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
he: השבתת מקשים דביקים ואיטיים לאחר:

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
he: הפעלת קורא מסך

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
he: הפעלת מעקב מיקוד

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
he: הפעלת מעקב סמן טקסט

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
he: נעילת המקשים הדביקים

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
he: לצלצל בפעמון המערכת בעת שימוש במקשי נעילה

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
he: הצגת התראות כשנעשה שימוש במקשי החלפה או נעילה

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
he: מקשים דביקים:

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
he: שימוש בלוח המספרים כדי להזיז את הסמן:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
he: משוב:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
he: מושבת

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
he: הגדלת אזור

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
he: מסך מלא

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
he: הבהוב המסך

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
he: היפוך צבעי המסך

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
he: פעמון מערכת

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
he: תקריב וזכוכית מגדלת

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
he: היפוך

en: Activation Shortcuts
he: קיצורי דרך להפעלה

en: Ask for Confirmation for a gesture
he: בקשת אישור למחווה

en: Audible bell:
he: פעמון שמע:

en: Beep if a bounce key event is rejected
he: לצפצף אם אירוע מקש חוזר נדחה

en: Beep on a rejected keypress
he: לצפצף אם לחיצת מקש נדחתה

en: Beep on a slow keypress
he: לצפצף בלחיצת מקש איטית

en: Beep on a sticky key press
he: לצפצף בכל לחיצת מקש דביק

en: Beep on an accepted keypress
he: לצפצף כשלחיצת מקש מתקבלת

en: Blue
he: כחול

en: Bounce Keys
he: מקשים חוזרים

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
he: השהיה:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
he: הפעלה

en: Bounce keys:
he: מקשים חוזרים:

en: Button search audio file
he: כפתור לחיפוש קובץ שמע

en: Color of the Visual Bell
he: צבע הפעמון החזותי

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
he: צבע

en: Configure Notifications…
he: הגדרת התראות…

en: Confirm access to the Keyboard
he: אישור גישה למקלדת

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
he: תיקון עיוורון צבעים

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
he: לא ניתן להגדיר gsettings ל־Orca‏: „%1” נכשל

en: Customize system bell
he: התאמת פעמון המערכת

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
he: צליל משלך:

en: Delay for the key press
he: השהיה ללחיצת המקש

en: Delay for the mouse movement
he: השהיה לתזוזת העכבר

en: Delay for timeout
he: השהיה לתום־זמן

en: Disable when two keys are held down
he: להשבית בעת החזקה של שני מקשים

en: Display a confirmation dialog
he: הצגת חלונית אישור

en: Duration of the Visual Bell
he: משך הפעמון החזותי

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
he: משך:

en: Enable Screen Reader
he: הפעלת קורא מסך

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
he: הפעלה

en: Error: Could not launch "orca --setup"
he: שגיאה: לא ניתן להפעיל את „orca --setup”

en: Green
he: ירוק

en: Invert the system colors on the bell
he: היפוך צבעי המערכת עם הפעמון

en: Lock the sticky keys
he: נעילת המקשים הדביקים

en: Magnification
he: הגדלה

en: Maximum Velocity
he: מהירות מרבית

en: Mouse Key Curve
he: עקומת מקש עכבר

en: Move Down
he: הורדה למטה

en: Move Left
he: העברה שמאלה

en: Move Mouse to Center
he: העברת העכבר למרכז

en: Move Mouse to Focus
he: העברת העכבר למיקוד

en: Move Right
he: העברה ימינה

en: Move Up
he: העלאה למעלה

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
he: קובצי שמע מהסוגים ogg,‏ oga ו־wav (‎*.ogg ‏‎*.wav)

en: Notify when a keyboard modifier is pressed
he: להציג התראה כאשר מקש החלפה נלחץ במקלדת

en: Please choose an audio file
he: נא לבחור קובץ שמע

en: Purple
he: סגול

en: Red
he: אדום

en: Repetition interval for the mouse movement
he: הפרש חזרות לתזוזת העכבר

en: Ring system bell when modifier keys are used
he: לצלצל בפעמון המערכת בעת שימוש במקשי החלפה

en: Ring system bell when rejected
he: לצלצל בפעמון המערכת בעת דחיית מקש

en: Ring system bell:
he: צלצול בפעמון המערכת:

en: Ring the system bell
he: צלצול בפעמון המערכת

en: Search audio file for the system bell
he: חיפוש קובץ שמע לפעמון המערכת

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
he: ניעור סמן

en: Show a notification
he: הצגת התראה

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
he: השהיה:

en: Slow keys:
he: מקשים איטיים:

en: Sound file for the Bell
he: קובץ שמע לפעמון

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
he: מקשי החלפה

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
he: מסנני מקלדת

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
he: ניווט עכבר

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
he: קורא מסך

en: Time to hit maximum velocity
he: זמן להגעה למהירות המרבית

en: Toggle Invert Effect
he: החלפת מצב אפקט היפוך צבע

en: Toggle Invert Effect on Window
he: החלפת מצב אפקט היפוך צבע על חלון

en: Toggle keys beep
he: החלפת מצב צפצוף מקשים

en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
he: לכבות מקשים דביקים כאשר שני מקשים נלחצים בו־זמנית

en: Use Gestures
he: שימוש במחוות

en: Use System Bell
he: להשתמש בפעמון המערכת

en: Use a beep for access
he: להשתמש בצפצוף לגישה

en: Use a delay for bouncing
he: להשתמש בהשהיה להחזרה

en: Use a timeout delay
he: להשתמש בהשהיית תום־זמן

en: Use a visual bell instead of a sound
he: להשתמש בפעמון חזותי במקום בצליל

en: Use keys to control the mouse
he: שימוש במקשים לשליטה בעכבר

en: Use slow keypresses
he: להשתמש במקשים איטיים

en: Use sticky Keys
he: להשתמש במקשים דביקים

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
he: כאשר מקש מ&תקבל

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
he: כאשר מקש נ&לחץ

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
he: כאשר מקש נ&דחה

en: Visual bell:
he: פעמון חזותי:

en: When a shortcut is used:
he: בעת שימוש במקש קיצור:

en: Whether Colorblindness Correction is enabled
he: האם תיקון עיוורון צבעים פעיל

en: Whether Shake Cursor is enabled
he: האם ניעור סמן פעיל

en: Whether the Invert effect is enabled
he: האם אפקט ההיפוך פעיל

en: Whether the Magnifier effect is enabled
he: האם אפקט זכוכית המגדלת פעיל

en: Whether the Zoom effect is enabled
he: האם אפקט התקריב פעיל

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
he[0]: מ״ש
he[1]: מ״ש
he[2]: מ״ש
he[3]: מ״ש

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
he[0]: דק׳
he[1]: דק׳
he[2]: דק׳
he[3]: דק׳

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
he[0]: פיקסל
he[1]: שני פיקסלים
he[2]: %1 פיקסלים
he[3]: %1 פיקסלים

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
he: פיקסלים
