dolphin - en to gl translation catalogue (835 entries)

en:  level deep |  levels deep
gl[0]:  nivel de profundidade
gl[1]:  niveis de profundidade

en: &Edit
gl: &Editar

en: &Go
gl: &Ir a

en: &View
gl: &Vista

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
gl: %1 copia

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
gl: <para>Os ficheiros e cartafoles seleccionados engadíronse ao portapapeis. Agora a acción de <emphasis>pegar</emphasis> pode usarse para transferilos do portapapeis a calquera localización. Poden incluso transferirse a outras aplicacións usando as súas correspondentes accións de <emphasis>pegar</emphasis>.</para>

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
gl[0]: %1 estrela e media
gl[1]: %1 estrelas e media

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
gl[0]: %1 estrela
gl[1]: %1 estrelas

[ctx: @action]
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
gl[0]: Copiar %2 no portapapeis
gl[1]: Copiar %2 no portapapeis

[ctx: @action]
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
gl[0]: Copiar a localización de %2 no portapapeis
gl[1]: Copiar a localización de %2 no portapapeis

[ctx: @action]
en: Copy…
gl: Copiar…

[ctx: @action]
en: Create File…
gl: Crear un ficheiro…

[ctx: @action]
en: Create Folder…
gl: Crear un cartafol…

[ctx: @action]
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
gl[0]: Cortar %2 ao portapapeis
gl[1]: Cortar %2 ao portapapeis

[ctx: @action]
en: Cut…
gl: Cortar…

[ctx: @action]
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
gl[0]: Duplicar %2
gl[1]: Duplicar %2

[ctx: @action]
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
gl[0]: Botar %2 no lixo
gl[1]: Botar %2 no lixo

[ctx: @action]
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
gl[0]: Eliminar permanentemente %2
gl[1]: Eliminar permanentemente %2

[ctx: @action]
en: Rename %2 | Rename %2
gl[0]: Renomear %2
gl[1]: Renomear %2

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
gl: Eliminar (co atallo para o Lixo)

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
gl: Pegar do portapapeis

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
gl: Descartar a lembranza

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
gl: Non volver lembrar

[ctx: @action keep short]
en: More
gl: Máis

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
gl: Engadir un cartafol en rede

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
gl: Engadir etiquetas

[ctx: @action:button]
en: Cancel
gl: Cancelar

[ctx: @action:button]
en: Cancel Copying
gl: Cancelar a copia

[ctx: @action:button]
en: Cancel Cutting
gl: Cancelar o corte

[ctx: @action:button]
en: Cancel Duplicating
gl: Cancelar a duplicación

[ctx: @action:button]
en: Cancel Moving
gl: Cancelar o movemento

[ctx: @action:button]
en: Cancel Renaming
gl: Cancelar o renomeamento

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
gl: Descargar novos servizos…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
gl: Baleirar o lixo

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
gl: Saír do modo de selección

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
gl: Entendo e acepto os riscos

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
gl: Instalar Filelight…

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
gl[0]: Abrir %1 elemento
gl[1]: Abrir %1 elementos

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
gl[0]: Abrir %1 terminal
gl[1]: Abrir %1 terminais

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
gl: Renomear e agochar

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
gl: Seleccionar a localización persoal

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
gl: Usar a localización actual

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
gl: Usar a localización predeterminada

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
gl[0]: Etiqueta: %2
gl[1]: Etiquetas: %2

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
gl: &Saír de %1

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
gl: Escoller…

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
gl: Rematar

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
gl: Actuar co rol de administración de novo

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
gl: Copiar a localización

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
gl: Copiar a localización…

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
gl: Actuar co rol de administración

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
gl: Reproducir automaticamente os ficheiros multimedia

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
gl: Anchuras de columna automáticas

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
gl: Desprazamento automático

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
gl: Baleirar a selección

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
gl: Pechar as outras lapelas

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
gl: Pechar a lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
gl: Data condensada

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
gl: Configurar o lixo…

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
gl: Configurar…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
gl: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
gl: Copiar na outra vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
gl: Copiar na outra vista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
gl: Anchura de columna personalizadas

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
gl: Cortar

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
gl: Eliminar

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
gl: Desprender a lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
gl: Baleirar o lixo

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
gl: Ir á última lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
gl: Ir á seguinte lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
gl: Ir á lapela anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
gl: Ir á lapela %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
gl: Última lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
gl: Limitar ao cartafol persoal

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
gl[0]: Barra de localización
gl[1]: Barras de localización

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
gl: Mover a un novo cartafol…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
gl: Move á outra vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
gl: Move á outra vista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
gl: Botar no lixo

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
gl: Nova lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
gl: Seguinte lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
gl: Abrir a ruta

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
gl: Abrir a ruta nunha lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
gl: Abrir a ruta nunha xanela

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
gl: Abrir nunha lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
gl: Abrir en lapelas

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
gl: Abrir nunha xanela

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
gl: Abrir nunha vista dividida

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
gl: Previsualizar

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
gl: Lapela anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
gl: Propiedades

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
gl: Renomear a lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
gl: Renomear…

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Files and Folders
gl: Seleccionar ficheiros e cartafoles

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
gl: Amosar os ficheiros agochados

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
gl: Amosar o destino

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
gl: Amosar o control esvaradío de ampliación

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
gl: Amosar o elemento ao cubrir

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
gl: Recheo lateral

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
gl: Conmutar a barra de filtro

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
gl: Conmutar a barra de busca

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
gl: Engadir a Lugares

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
gl: Pechar a vista esquerda

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
gl: Pechar a vista dereita

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
gl: &Editar o tipo do ficheiro…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
gl: Copiar na outra vista

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
gl: Inverter a selección

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
gl: Move á outra vista

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
gl: Pegar

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
gl: Seleccionar os elementos coincidentes…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
gl: Anular a selección de todo

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
gl: Anular a selección dos elementos coincidentes…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
gl: Pechar a lapela

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
gl: Eliminar…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
gl: Duplicar aquí

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
gl: Duplicar aquí…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
gl: Botar no lixo…

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
gl: Nova &xanela

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
gl: Nova lapela

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
gl: Propiedades

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
gl: Desfacer o peche de lapela

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
gl: Cartafoles en &rede

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
gl: Ap&licacións

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
gl: Inicio automático

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
gl: Lixo

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
gl: Localización editábel

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
gl: Substituír a localización

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
gl: Bloquear os paneis

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
gl: Desbloquear os paneis

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
gl[0]: Restaurar na localización orixinal
gl[1]: Restaurar nas localizacións orixinais

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
gl: Clic central

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
gl: Primeiro os cartafoles

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
gl: Ficheiros agochados ao final

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
gl: Comparar os ficheiros

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
gl: Desenfocar o panel de terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
gl: Filtrar…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
gl: Atopar un ficheiro…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
gl: Enfocar o panel de terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
gl: Abrir %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
gl: Abrir unha &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
gl: Abrir a ferramenta de busca preferida

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
gl: Abrir unha terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal Here
gl: Abrir un terminal aquí

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
gl: Axustar o estilo visual da vista…

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
gl: Desenfocar o panel de lugares

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
gl: Desenfocar o panel de terminal

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
gl: Panel de lugares de enfoque

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
gl: Restablecer o nivel de zoom

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
gl: Amosar información adicional

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
gl: Amosar os ficheiros agochados

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
gl: Amosar os paneis

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
gl: Amosar en grupos

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
gl: Ordenar segundo

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
gl: Deter

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
gl: Compacta

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
gl: Detalles

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
gl: Iconas

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
gl: Configurar

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
gl: Ampliación

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
gl[0]: Accións para un elementos seleccionado
gl[1]: Accións para %1 elementos seleccionados

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
gl: Accións para a vista actual

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
gl: Cambiar o modo de visualización

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
gl: Filtrar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
gl: Buscar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select
gl: Seleccionar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
gl: Amosar as vistas previas

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
gl: Pechar

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
gl: Pechar

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
gl: Separar a vista esquerda

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
gl: Separar a vista dereita

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
gl: Separar

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
gl: Dividir

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
gl: Reserva

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
gl: Instalouse <application>Filelight</application>.

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
gl: <para>Crear <emphasis>vistas previas</emphasis> de cartafoles remotos require moitos recursos de rede.</para><para>Desactive isto se examinar cartafoles remotos en Dolphin é lento ou se está usando unha conexión medida.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
gl: <para>Usar permisos de administración en Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navegue ao ficheiro ou cartafol que quere cambiar.</numbereditem><numbereditem>Active a acción «%1» en <interface>Menú de abrir|Máis|Ver</interface> ou <interface>Barra de menú|Vista</interface>.<nl/>Atallo predeterminado: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>Unha vez teña a autorización, pode xestionar ficheiros con permisos de administración.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
gl: <para>Está a piques de usar privilexios de administración. Ao actuar co rol de administración pode cambiar ou substituír calquera ficheiro ou cartafol do sistema, incluídos elementos que resultan indispensábeis para o correcto funcionamento do sistema.</para><para>Pode <emphasis>eliminar os datos de todas as persoas usuarias</emphasis> que haxa no computador, e <emphasis>romper a instalación sen posibilidade de reparación.</emphasis> Un cambio mínimo como engadir unha letra ao nome dun cartafol ou ficheiro pode <emphasis>impedir iniciar o sistema.</emphasis></para><para>O máis probábel é que non reciba outro aviso como este antes de romper o sistema.</para><para>Antes de proceder, considere <emphasis>salvagardar os seus ficheiros e cartafoles</emphasis>.</para>

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
gl: <title>Modo de selección</title><para>Seleccionar ficheiros ou cartafoles para xestionalos ou manipulalos.<list><item>Preme un ficheiro ou cartafol para seleccionalo.</item><item>Preme un ficheiro ou cartafol seleccionado para retiralo da selección.</item><item>Premer unha zona baleira <emphasis>non</emphasis> anula a selección.</item><item>Os rectángulos de selección (que se crean arrastrando desde unha zona baleira) inverten o estado de selección dos elementos contidos.</item><item>Mover coas <shortcut>teclas de frecha</shortcut> <emphasis>non</emphasis> cambia a selección.</item><item>Premer <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> ou <shortcut>%3</shortcut> conmuta a selección.</item></list></para><para>Os botóns de acción dispoñíbeis cambian en función da selección actual.</para>

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
gl: A autorización de administración caducou.

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
gl: Requírese autorización para abrir este cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
gl: Non é posíbel copiar na outra vista: non seleccionou ficheiros.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
gl: Non é posíbel copar na outra vista: a outra vista xa contén estes elementos.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
gl: Non se pode copiar na outra vista: non ten permiso para escribir no cartafol de destino.

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
gl: Non é posíbel crear un novo ficheiro: non ten permiso para crear elementos neste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
gl: Non é posíbel crear un novo cartafol: non ten permiso para crear elementos neste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
gl: Non é posíbel cortar: non ten permiso para mover elementos deste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
gl: Non é posíbel eliminar: non ten permiso para eliminar elementos deste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
gl: Non é posíbel duplicar aquí: non ten permiso para crear elementos neste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
gl: Non é posíbel mover á outra vista: non seleccionou ficheiros.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
gl: Non é posíbel mover á outra vista: a outra vista xa contén estes elementos.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
gl: Non é posíbel mover á outra vista: non ten permiso para mover elementos deste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
gl: Non se pode mover á outra vista: non ten permiso para escribir no cartafol de destino.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
gl: Non é posíbel pegar: o portapapeis está baleiro.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
gl: Non é posíbel pegar: non ten permiso para escribir neste cartafol.

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
gl: Non é posíbel renomear: non ten permisos para renomear os elementos deste cartafol.

[ctx: @info]
en: Close Tab
gl: Pechar a lapela

[ctx: @info]
en: Close left view
gl: Pechar a vista esquerda

[ctx: @info]
en: Close right view
gl: Pechar a vista dereita

[ctx: @info]
en: Compact view mode
gl: Modo de vista compacta

[ctx: @info]
en: Details view mode
gl: Modo da vista de detalles

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
gl: Hai que reiniciar Dolphin para aplicar as opcións actualizadas dos sistemas de control de versión.

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
gl: Dolphin engadirá metadatos do sistema de ficheiros aos cartafoles para os que cambie as propiedades de visualización. Se non é posíbel, no seu lugar crearase un ficheiro agochado «.directory».

[ctx: @info]
en: Double-click triggers
gl: Ao facer clic duplo

[ctx: @info]
en: Go back
gl: Retroceder

[ctx: @info]
en: Go forward
gl: Avanzar

[ctx: @info]
en: Icons view mode
gl: Modo de vista en iconas

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
gl: Mover a vista esquerda a unha nova xanela.

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
gl: Mover a vista dereita a unha nova xanela.

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
gl: Abrir unha nova xanela de Dolphin

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
gl: Abre o cartafol virtual de reserva nunha xanela dividida

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
gl: A configuración do panel tamén está dispoñíbel no menú contextual. Para abrilo prema o botón dereito do rato sobre o panel.

[ctx: @info]
en: Restart now?
gl: Reiniciar agora?

[ctx: @info]
en: Searching…
gl: Buscando…

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
gl: Amosar a vista previa dos ficheiros e dos cartafoles

[ctx: @info]
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
gl: Algunhas vistas especiais, como as de busca, de ficheiros recentes ou do lixo, continuarán utilizando un estilo visual de seu.

[ctx: @info]
en: Split view
gl: Vista partida

[ctx: @info]
en: Stop loading
gl: Parar de cargar

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
gl: A localización do cartafol persoal é incorrecta ou non existe, polo que non se aplicará.

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
gl: Cambiáronse as propiedades de visualización de todos os cartafoles. Quere continuar?

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
gl: Cambiáronse as propiedades de visualización de todos os sub-cartafoles. Quere continuar?

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
gl: Isto detén a carga do contido do cartafol actual.

[ctx: @info]
en: hidden
gl: agochada

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
gl: A instalación rematou sen informar de que se completase. (%1)

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
gl: %1 na localización %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
gl: nunha disposición de grade na localización %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
gl: nunha disposición de grade en modo de selección na localización %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
gl: na localización %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
gl: no modo de selección na localización %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
gl[0]: %1 elemento seleccionado nunha disposición de grade na localización %2
gl[1]: %1 elementos seleccionados nunha disposición de grade na localización %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
gl[0]: %1 elemento seleccionado nunha disposición de grade en modo de selección na localización %2
gl[1]: %1 elementos seleccionados nunha disposición de grade en modo de selección na localización %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
gl[0]: %1 elemento seleccionado na localización %2
gl[1]: %1 elementos seleccionados na localización %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
gl[0]: %1 elemento seleccionado no modo de selección na localización %2
gl[1]: %1 elementos seleccionados no modo de selección na localización %2

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
gl: , ligazón a %1 en %2

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
gl: Seleccionar un ficheiro ou cartafol para copiar a súa localización.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied over.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para copiar á outra vista.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para copiar.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para cortar.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para duplicar aquí.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved over.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para mover á outra vista.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para botar no lixo.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
gl: Seleccionar os ficheiros e cartafoles para eliminar permanentemente.

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
gl: Seleccione o ficheiro ou cartafol para renomear.
    Pódense renomear varios elementos á vez.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
gl: Ollo! Está actuando co rol de administración.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
gl: Modo de selección

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
gl: Modo de selección: preme ficheiros e cartafoles para seleccionalos ou retiralos da selección.

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
gl: Actuando co rol de administración

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2025 The Dolphin Developers
gl: © 2006-2025 O grupo de desenvolvemento de Dolphin.

[ctx: @info:credit]
en: Developer
gl: Desenvolvemento.

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
gl: Documentación.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
gl: Mantemento (2012-2014) e desenvolvemento.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
gl: Mantemento (2018-2014) e desenvolvemento.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
gl: Mantemento (2018-2021) e desenvolvemento.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
gl: Mantemento (desde 2021) e desenvolvemento.

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
gl: Mantemento (desde 2021) e desenvolvemento (desde 2019).

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
gl: Mantemento e desenvolvemento (2006-2012).

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter home location path
gl: Insira a ruta da localización persoal.

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
gl: Orde…

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
gl: Estanse a contar os cartafoles: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
gl: Cartafoles: %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
gl: Cargando o cartafol…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
gl: Ordenando…

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
gl: <application>Dolphin</application> necesita <application>%1</application> para xestionar ficheiros do sistema, pero non está instalado.<nl/>Prema %2 para instalar <application>%1</application> ou %3 para cancelar.

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
gl: Documento para abrir

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
gl: Dolphin abrirá unha nova xanela de forma explícita.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
gl: Dolphin iniciarase cunha vista partida.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
gl: Preparar Dolphin para tarefas de administración.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
gl: Iniciar o servizo de Dolphin (só é necesario para usar a interface DBus).

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
gl: Selecciónanse os ficheiros e cartafoles que se pasen como argumentos.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
gl: Non se recomenda executar <application>Dolphin</application> con <command>sudo</command>. Mellor use <icode>%1</icode>.

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
gl: Non foi posíbel instalar <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>Probe a instalar <application>%1</application> manualmente.

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
gl: Non foi posíbel atopar o paquete %1.

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
gl: 0 cartafoles, 0 ficheiros.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
gl[0]: 1 ficheiro
gl[1]: %1 ficheiros

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
gl[0]: 1 ficheiro seleccionado.
gl[1]: %1 ficheiros seleccionados.

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
gl[0]: 1 cartafol
gl[1]: %1 cartafoles

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
gl[0]: 1 cartafol seleccionado.
gl[1]: %1 cartafoles seleccionados.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
gl: Creouse o cartafol.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
gl: Completouse a operación de eliminado.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
gl: Dolphin non admite páxinas web, polo que se iniciou o navegador web.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
gl: Instalando Filelight…

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
gl: Este protocolo é incorrecto.

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
gl: O protocolo «%1» é incorrecto.

[ctx: @info:status]
en: No items found.
gl: Non se atopou ningún elemento.

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
gl: O protocolo non está entre os admitidos por Dolphin, polo que se iniciou a aplicación predeterminada.

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
gl: Copiouse.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
gl: Ligouse.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
gl: Botouse no lixo.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
gl: Moveuse.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
gl: Renomeouse.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
gl: A localización «%1» é incorrecta.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
gl: A localización está baleira.

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
gl: Completouse a operación do lixo.

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
gl: Produciuse un erro descoñecido.

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
gl: Actualizando a información da versión…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
gl: %1 libres.

[ctx: @info:status files (size)]
en: %1 (%2)
gl: %1 (%2).

[ctx: @info:status folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
gl: %1, %2 (%3).

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
gl: Deixar de actuar co rol de administración.

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
gl: Agochar a barra de filtro.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
gl: Manter o filtro ao cambiar de cartafol.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
gl: Mover o enfoque do teclado ao panel de lugares e fóra del.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
gl: Mover o enfoque do teclado ao panel do terminal e fóra del.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
gl: Deixar de buscar.

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
gl: Actualizar a vista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
gl: Buscar ficheiros e cartafoles.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
gl: Amosar a barra de filtro.

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
gl[0]: Tamaño: 1 píxel.
gl[1]: Tamaño: %1 píxeles.

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
gl: Os ficheiros de salvagarda son os que teñen o tipo MIME application/x-trash. Padróns: %1.

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
gl: %1 de %2 libres (%3% usado).
    Prema para xestionar o uso de espazo de disco.

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
gl: Vostede non pode escribir neste cartafol.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
gl: <para>Isto conmuta o panel de <emphasis>información</emphasis> á dereita da xanela.</para><para>O panel fornece información detallada sobre os elementos sobre os que ten o cursor ou sobre os elementos seleccionados. Senón infórmao sobre o cartafol actual.<nl/>No caso de elementos individuais amósase unha vista previa do seu contido.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
gl: <para><emphasis>Cortar, Copiar</emphasis> e <emphasis>Pegar</emphasis> funcionan entre moitas aplicacións e están entre as ordes máis usadas. É por iso que os seus <emphasis>atallos de teclado</emphasis> están situados os uns canda os outros no teclado: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> e <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
gl: <para>Ir ao cartafol que contén o actual.</para><para>Todos os ficheiros e cartafoles organízanse nun <emphasis>sistema de ficheiros</emphasis> xerárquico. Na parte superior desta xerarquía hai un cartafol que contén todos os datos conectados con este computador: o <emphasis>cartafol raíz</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
gl: <para>Esta aplicación sabe sobre que ficheiros e cartafoles actual se primeiro os <emphasis>selecciona</emphasis>. Prema isto para conmutar o <emphasis>modo de selección</emphasis>, que permite seleccionar elementos e retiralos da selección preméndoos unha vez.</para><para>Neste modo, unha barra de acceso rápido na parte inferior amosa as accións dispoñíbeis para os elementos seleccionados.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
gl: <para>Esta é a <emphasis>barra de menú</emphasis>. Fornece acceso a ordes e opcións de configuración. Faga clic esquerdo en calquera dos menús da barra para ver o seu contido.</para><para>A barra de menú pode agocharse desmarcando <interface>Configuración|Amosar a barra de menú</interface>. Entón a maior parte do seu contido pasa a estar dispoñíbel mediante un botón de <interface>menú</interface> na <emphasis>barra de ferramentas</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
gl: <para>Isto é o panel de <emphasis>lugares</emphasis>. Permite ir a localizacións que marcou e acceder a discos ou medios conectados ao computador ou á rede. Tamén contén seccións para atopar ficheiros gardados recentemente ou ficheiros dun certo tipo.</para><para>Prema unha entrada para ir a ela. Prema co botón dereito do rato para abrir calquera entrada nunha nova lapela ou nunha nova xanela.</para><para>Pode engadir novas entradas arrastrando cartafoles ata o panel. Faga clic dereito en calquera sección ou entrada para agochala. Faga clic dereito nun espazo baleiro do panel para seleccionar <interface>Amosar os lugares agochados</interface> para amosalos de novo.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
gl: <para>Esta é a <emphasis>barra de ferramentas</emphasis>. Permite acceder rapidamente a accións habituais.</para><para>Pode personalizarse en gran medida. Todos os elementos que ve no <interface>menú</interface> ou na <interface>barra de menú</interface> poden colocarse na barra de ferramentas. Só ten que facer clic dereito nela e seleccionar <interface>Configurar as barras de ferramentas…</interface> ou atopar a acción no <interface>menú</interface>.</para><para>Tamén pode cambiar a localización da barra e o estilo dos seus botóns no menú contextual. Faga clic dereito nun botón se quere amosar ou agochar o seu texto.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
gl: <para>Isto é o panel de <emphasis>terminal</emphasis>. Compórtase como un terminal normal pero estará sempre onde a vista de cartafol, así que pode navegar con calquera.</para><para>O panel de terminal non é necesario para o uso básico dun computador pero pode resultar útil para tarefas avanzadas. Para aprender máis sobre terminais use as funcionalidades de axuda dunha aplicación de terminal independente como Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
gl: <para>Isto abre aplicacións de <emphasis>terminal</emphasis> para as localizacións dos elementos seleccionados.</para><para>Para máis información sobre terminais, use as funcionalidades de axuda da aplicación de terminal.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
gl: <para>Isto abre unha aplicación de <emphasis>terminal</emphasis> para a localización actual.</para><para>Para aprender máis sobre terminais use as funcionalidades de axuda da aplicación de terminal.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
gl: <para>Isto abre unha <emphasis>páxina web</emphasis> onde pode doar para apoiar o traballo continuado nesta aplicación e en moitos outros proxectos da comunidade <emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Doar é a forma máis fácil e rápida de apoiar a KDE e aos seus proxectos de maneira eficiente. Os proxectos de KDE están dispoñíbeis de maneira gratuíta así que dependemos de doazóns para cubrir cousas que requiren cartos como servidores, reunións de colaboradores, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> é a organización sen ánimo de lucro tras a comunidade KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
gl: <para>Isto abre a ferramenta de busca preferida para a localización vista.</para><para>Use o menú <emphasis>Máis ferramentas de busca</emphasis> para configurala.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
gl: <para>Isto abre unha xanela na que pode cambiar os botóns que aparecen na <emphasis>barra de ferramentas</emphasis>.</para><para>Todos os elementos que ve no <interface>menú</interface> poden colocarse tamén na barra de ferramentas.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
gl: <para>Isto abre unha xanela que lista os <emphasis>atallos de teclado</emphasis>.<nl/>Nela pode configurar combinacións de teclas para disparar unha acción ao premelas simultaneamente. Todas as ordes desta aplicación poden dispararse así.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
gl: <para>Isto abre unha xanela que lle asistirá para informar de erros ou defectos nesta aplicación ou noutro programa de KDE.</para><para>Agradécense moito os informes de erro de boa calidade. <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>Prema aquí</link> para aprender a facer os seus informes de fallo o máis efectivos posíbel.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
gl: <para>Este panel fornece información detallada sobre os elementos sobre os que ten o cursor ou sobre os elementos seleccionados. Senón infórmao sobre o cartafol actual.<nl/>No caso de elementos individuais amósase unha vista previa do seu contido.</para><para>Pode configurar que detalles e como desde aquí facendo clic dereito.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
gl: <para>Este panel amosa os cartafoles do <emphasis>sistema de ficheiros</emphasis> nunha <emphasis>vista en árbore</emphasis>.</para><para>Prema un cartafol para ir aquí. Prema a frecha á esquerda dun cartafol para ver os seus subcartafoles. Isto permite cambiar rapidamente entre calquera cartafol.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
gl: <para>Isto alterna entre ter unha <emphasis>barra de menú</emphasis> e ter un botón <interface>%1</interface>. Ambas conteñen basicamente as mesmas accións e opcións de configuración.</para><para>A barra de menú ocupa máis espazo pero permite acceso rápido e organizado a todas as accións que ofrece a aplicación.</para><para>O botón %1 é máis sinxelo e pequeno, polo que realizar accións avanzadas leva máis tempo.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
gl: <para>Isto conmuta o panel de <emphasis>lugares</emphasis> da esquerda da xanela.</para><para>Isto permítelle ir a localizacións que marcou e acceder a discos ou medios conectados ao computador ou á rede. Tamén contén seccións para atopar os ficheiros gardados recentemente ou ficheiros de certo tipo.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
gl: <para>Isto conmuta o panel de <emphasis>terminal</emphasis> da parte inferior da xanela.<nl/>A localización do terminal coincidirá sempre coa vista de cartafol, así que pode navegar con calquera.</para><para>O panel de terminal non é necesario para o uso básico dun computador pero pode resultar útil para tarefas avanzadas. Para aprender máis sobre terminais use as funcionalidades de axuda dunha aplicación de terminal independente como Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
gl: <para>Para amosar ou agochar paneis como este vaia a <interface>Menú|Paneis</interface> ou <interface>Vista|Paneis</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
gl: <para>Cando se activa esta opción os ficheiros e cartafoles <emphasis>agochados</emphasis> vólvense visíbeis. Amosaranse translúcidos.</para><para>Os elementos agochados só se diferencias dos normais en que o seu nome empeza cun punto («.»). Normalmente as persoas usuarias non necesitan acceder a eles, que é polo que están agochados.</para> <para>Tamén poden agocharse elementos listando os seus nomes nun ficheiro de texto chamado «.hidden». Os ficheiros co tipo MIME «application/x-trash», como os ficheiros de salvagarda, tamén poden agocharse activando a opción correspondente en «Configurar Dolphin → Vista → Xeral».</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
gl: Vaia ao seu <filename>cartafol persoal</filename>.<nl/>Cada conta de persoa usuaria ten un <filename>cartafol persoal</filename> de seu que contén os seus ficheiros persoais, así como cartafoles agochados cos datos e ficheiros de configuración das súas aplicacións.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
gl: Se dividiu a vista, isto separará a vista co foco nunha nova xanela.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The last time these properties were changed by the user.
gl: A última vez que a persoa usuaria cambiou estas propiedades.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
gl: Isto engade o cartafol seleccionado ao panel de lugares.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
gl: Isto pecha a lapela actual. Se non quedan máis lapelas a xanela pecharase.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
gl: Isto elimina permanentemente os elementos da selección. Non é posíbel recuperalos de ningunha forma habitual.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
gl: Isto amosa todos os lugares do panel de lugares que están agochados. Aparecerán translúcidos e permitiranlle desmarques a súa propiedade «Agochar».

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
gl: Isto agrupa os ficheiros e cartafoles pola súa primeira letra.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
gl: Isto bota os elementos da selección actual no <filename>lixo</filename>.<nl/>O lixo é un lugar de almacenamento temporal do que se poden eliminar elementos máis tarde se fai falla espazo en disco.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
gl: Isto abre unha nova <emphasis>lapela</emphasis> coa localización actual.<nl/>As lapelas permítenlle cambiar rapidamente entre varias localizacións e vistas dentro desta xanela. Pode arrastrar e soltar elementos entre lapelas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
gl: Isto abre unha nova xanela como esta coa localización actual.<nl/>Pode arrastrar e soltar elementos entre xanelas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
gl: Isto abre unha xanela na que todas as propiedades de vista dos cartafoles poden axustarse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
gl: Isto abre unha xanela que lle informa sobre a versión, a licenza, as bibliotecas usadas e as persoas mantedoras da aplicación.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
gl: Isto abre unha xanela onde pode cambiar moitas opcións desta aplicación. Para unha explicación das distintas opcións consulte o capítulo <emphasis>Configurar Dolphin</emphasis> en <interface>Axuda|Manual de Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
gl: Isto abre unha xanela con información sobre <emphasis>KDE</emphasis>. A comunidade KDE son as persoas detrás deste programa libre.<nl/>Se lle gusta usar esta aplicación pero non sabe nada de KDE ou quere ver un dragón adorábel bote unha ollada!

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
gl: Isto abre a <emphasis>barra de filtro</emphasis> na parte inferior da xanela.<nl/>Nela pode escribir texto para filtrar os ficheiros e cartafoles que se están a amosar. Só os que conteñan o texto no nome seguirán á vista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
gl: Esta opción controla o estilo da vista. Os valores admitidos inclúen a vista de iconas (0), detalles (1) e columnas (2).

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines the used version of the view properties.
gl: Esta opción define a versión usada das propiedades da vista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
gl: Esta opción define que atributos (texto, tamaño, data etc) usar como criterios da ordenación.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
gl: Isto cambia de nome os elementos da selección actual.<nl/>Renomear varios elementos dunha vez supón que os seus novos nomes só cambien nun número.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
gl: Isto selecciona todos os ficheiros e cartafoles da localización actual.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
gl: Isto cambia entre ter os paneis <emphasis>bloqueados</emphasis> e <emphasis>desbloqueados</emphasis>.<nl/>Os paneis desbloqueados poden arrastrarse ao outro lado da xanela e teñen un botón de pechar.<nl/>Os paneis bloqueados incrústanse máis limpamente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
gl: Isto cambia a editar a localización e a selecciona para que poida escribir rapidamente unha localización distinta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
gl: Isto conmuta a <emphasis>barra de localización</emphasis> para permitir editala para poder vostede escribir directamente a localización á que quere ir.<nl/>Tamén pode cambiar á edición premendo á dereita da localización e volver confirmando a localización editada.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
gl: Isto conmuta o panel de <emphasis>cartafoles</emphasis> da esquerda da xanela.<nl/><nl/>Amosa os cartafoles do <emphasis>sistema de ficheiros</emphasis> nunha <emphasis>vista en árbore</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
gl: Isto desfai o último cambio que fixo en ficheiros e cartafoles.<nl/>Este tipo de cambios inclúe <interface>crear</interface>, <interface>renomear</interface> e <interface>mover</interface> a unha localización distinta ou ao <filename>lixo</filename>. <nl/>Para os cambios que non se poden desfacer solicitaráselle confirmación previa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
gl: Cando se activa esta opción, as iconas baséanse nos contidos reais dos ficheiros e cartafoles.<nl/>Por exemplo, as iconas das imaxes vólvense versións en miniatura das imaxes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
gl: Se activa esta opción os ficheiros agochados, como aqueles que comezan cun «.», aparecerán na vista de ficheiros.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
gl: Se activa esta opción, amósase unha vista previa do contido do ficheiro como unha icona.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
gl: Se activa esta opción os elementos ordenados hanse agrupar segundo a categoría.

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
gl: Con isto pode cambiar o idioma que usa a aplicación.<nl/>Pode mesmo definir idiomas secundarios para usar cando un texto non estea dispoñíbel no seu idioma preferido.

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
gl: <para>Isto cambia a un modo de vista compacta que lista os cartafoles e ficheiros en columnas cos nomes canda as iconas.</para><para>Isto axuda a amosarlle unha vista xeral dos cartafoles que teñan moitos elementos.</para>

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
gl: Isto copia os elementos seleccionados da vista que ten o foco á outra vista. Só está dispoñíbel no modo de vista dividida.

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
gl: <para>Isto cambia a un modo de vista de lista que se centra nos detalles dos cartafoles e dos ficheiros.</para><para>Prema un detalle na cabeceira dunha columna para ordenar os elementos segundo el. Prémao de novo para inverter a orde. Prema a cabeceira co botón dereito do rato para seleccionar que detalles se amosan.</para><para>Pode ver o contido dun cartafol sen saír da localización actual premendo a zona á súa esquerda. Así pode ver o contido de varios cartafoles desde a mesma lista.</para>

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
gl: <para>Isto cambia a un modo de vista que se centra nas iconas dos cartafoles e ficheiros. Este modo facilita distinguir cartafoles de ficheiros e detectar elementos con <emphasis>tipos de ficheiro</emphasis> distintivos.</para><para>Este modo é útil para examinar imaxes cando se activa a opción de <interface>Vista previa</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
gl: Isto move os elementos seleccionados da vista que ten o foco á outra vista. Só está dispoñíbel no modo de vista dividida.

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
gl: <para>Esta é a <emphasis>barra de estado</emphasis>. Contén tres elementos de maneira predeterminada (de esquerda a dereita):<list><item>Un <emphasis>campo de texto</emphasis> que amosa o tamaño dos elementos seleccionados. Se só se selecciona un elemento tamén se amosan o nome e o tipo.</item><item>Un <emphasis>control esvaradío de zoom</emphasis> que permite axustar o tamaño das iconas da vista.</item><item><emphasis>Información de espazo</emphasis> sobre o dispositivo de almacenamento actual.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
gl: Isto itera polos modos de visualización.

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
gl: Isto copia os elementos da selección actual no <emphasis>portapapeis</emphasis><nl/>Use a acción <emphasis>Pegar</emphasis> despois para copialos do portapapeis a unha nova localización.

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
gl: Isto copiará a ruta do primeiro elemento seleccionado no portapapeis.

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
gl: Isto copia os elementos da selección actual no <emphasis>portapapeis</emphasis>.<nl/>Use a acción <emphasis>Pegar</emphasis> despois para copialos do portapapeis a unha nova localización. Os elementos retiraranse da súa localización orixinal.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para><para>Use this help again on the search bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
gl: <para>Isto axúdalle a atopar ficheiros e cartafoles abrindo unha <emphasis>barra de busca</emphasis>. Nela pode escribir termos de busca e indicar opcións para atopar os elementos que busca.</para><para>Use de novo esta axuda na barra de busca para podermos botarlle unha ollada mentres se explican as opcións.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
gl: <para>Isto axuda a atopar ficheiros e cartafoles. Escriba un <emphasis>termo de busca</emphasis> e indique as opcións de busca cos botóns da parte inferior:<list><item>Nome de ficheiro ou contido: Ten o elemento que busca estes termos de busca no seu nome de ficheiro ou no seu contido?<nl/>Non se buscará no contido de imaxes, ficheiros de son e vídeos.</item><item>Desde aquí ou en calquera parte: Quere buscar neste cartafol e nos seus sub-cartafoles ou en calquera parte?</item><item>Máis opcións: Prema isto para buscar por tipo de recurso, hora de acceso ou puntuación.</item><item>Máis ferramentas de busca: instale outras formas de atopar un elemento.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
gl: Volver ao cartafol visto anteriormente.

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
gl: Isto desfai unha acción de <interface>Ir|Atrás</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
gl: <para>Isto abre o manual desta aplicación. Fornece explicacións de cada parte de <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Se quere instrucións máis detalladas das distintas funcionalidades de <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>prema aquí</link>. Abrirá a páxina correspondente do wiki de uso de KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
gl: Isto selecciona todos os elementos que <emphasis>non</emphasis> ten seleccionados.

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
gl: <para>Isto describe a localización dos ficheiros e cartafoles que se amosan abaixo.</para><para>O nome do cartafol que está a ver pode lerse á dereita de todo. Á súa esquerda está o nome do cartafol que o contén. A liña enteira coñécese como a <emphasis>ruta</emphasis> da localización actual porque seguir estes cartafoles de esquerda a dereita leva aquí.</para><para>Esta ruta  interactiva é máis potente do que poida parecer. <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>Prema aquí</link> para aprender máis sobre as funcionalidades básicas e avanzadas da barra de lugar. Isto abrirá a páxina corresponde do manual.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
gl: <para>Aquí pode ver os <emphasis>cartafoles</emphasis> e <emphasis>ficheiros</emphasis> da localización descrita na <interface>barra de localización</interface> de enriba. Esta zona é a parte central desta aplicación, onde vai ata os ficheiros que quere usar.</para><para>Para unha introdución detallada e xeral a esta aplicación <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>prema aquí</link>. Isto abrirá un artigo introdutorio do <emphasis>wiki de uso de KDE</emphasis>.</para><para>Para breves explicacións de todas as funcionalidades desta <emphasis>vista</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>prema aquí</link>. Isto abrirá unha páxina do <emphasis>manual</emphasis> que explica o básico.</para>

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
gl: Isto copia os elementos do <emphasis>portapapeis</emphasis> ao cartafol actual.<nl/>Se os elementos se engadiron ao portapapeis mediante a acción <emphasis>Cortar</emphasis> retíranse das súas localizacións anteriores.

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
gl: Isto amosa a lista completa de propiedades dos elementos seleccionados nunha nova xanela.<nl/>Se non se selecciona nada a xanela amosará o cartafol actual no seu lugar.<nl/>Pode configurar opcións avanzadas nela como xestionar permisos de lectura e de escritura.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
gl: Isto pecha a xanela.

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
gl: <para>Isto actualiza a vista de cartafol.</para><para>Se o contido do cartafol cambiou, actualizalo examinará de novo o cartafol e amosará unha vista actualizada dos ficheiros e cartafoles que contén.</para><para>Se a vista está dividida, isto actualiza a que ten o foco.</para>

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
gl: <para>Isto presenta unha segunda vista ao lado da actual, para que poida ver o contido de dous cartafoles ao mesmo tempo e mover facilmente elementos entre eles.</para><para>A vista que non teña o foco estará escurecida.</para>Prema este botón de novo para pechar unha das vistas.

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
gl: Con isto volve á última lapela pechada.

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
gl: <para>Este é o botón que invoca a funcionalidade de axuda que está a usar agora mesmo! Prémao, e a continuación prema calquera compoñente desta aplicación para preguntar «Que é isto?» sobre ese compoñente. O cursor do rato cambiará de aparencia se para un punto non existe axuda.</para><para>Hai outras dúas formas de obter axuda: o <link url='help:/dolphin/index.html'>manual de Dolphin</link> e o <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>wiki de uso de KDE</link>.</para><para>A axuda «Que é isto?» falta na meirande parte do resto de xanelas así que non se afaga moito a isto.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
gl: Isto aumenta o tamaño das iconas.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
gl: Isto reduce o tamaño das iconas.

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
gl: Isto restabelece o tamaño de iconas predeterminado.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
gl: 1 ou máis

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
gl: 2 ou máis

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
gl: 3 ou máis

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
gl: 4 ou máis

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
gl: Calquera data

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
gl: Calquera cualificación

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
gl: Calquera tipo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
gl: Ficheiros de son

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
gl: Compacta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
gl: Orde personalizada

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
gl: Detalles

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
gl: Documentos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
gl: Cartafoles

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
gl: A cualificación máis alta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
gl: Iconas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
gl: Imaxes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nothing
gl: Nada

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
gl: Este mes

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
gl: Esta semana

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
gl: Este ano

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
gl: Hoxe

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
gl: Vídeos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
gl: Onte

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
gl: Fonte personalizada

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
gl: Fonte do sistema

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
gl: Enorme

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
gl: Grande

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
gl: Mediana

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
gl: Pequena

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
gl: Sen límite

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
gl: Grande

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
gl: Mediana

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
gl: Pequena

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
gl: Sen límite

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
gl: Ascendente

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
gl: Descendente

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
gl: Amosar os lugares agochados

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
gl[0]: %1 elemento
gl[1]: %1 elementos

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
gl: Executar,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
gl: Prohibido

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
gl: Ler,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
gl: Escribir,

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
gl[0]: Escolleu %1 elemento
gl[1]: Escolleu %1 elementos

[ctx: @label]
en: Accessed
gl: Accedido

[ctx: @label]
en: Additional Information
gl: Información adicional

[ctx: @label]
en: Album
gl: Álbum

[ctx: @label]
en: Artist
gl: Artista

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
gl: Proporcións

[ctx: @label]
en: Audio
gl: Son

[ctx: @label]
en: Author
gl: Persoa autora

[ctx: @label]
en: Bitrate
gl: Taxa de bits

[ctx: @label]
en: Comment
gl: Comentario

[ctx: @label]
en: Created
gl: Creado

[ctx: @label]
en: Date Photographed
gl: Data da fotografía

[ctx: @label]
en: Deletion Time
gl: Hora de eliminación

[ctx: @label]
en: Document
gl: Documento

[ctx: @label]
en: Downloaded From
gl: Descargado de

[ctx: @label]
en: Duration
gl: Duración

[ctx: @label]
en: File Extension
gl: Extensión de ficheiro

[ctx: @label]
en: Frame Rate
gl: Taxa de fotogramas

[ctx: @label]
en: Genre
gl: Xénero

[ctx: @label]
en: Grouped Sorting
gl: Ordenación agrupada

[ctx: @label]
en: Header column widths
gl: Anchuras das cabeceiras das columnas

[ctx: @label]
en: Height
gl: Altura

[ctx: @label]
en: Hidden files shown
gl: Amósanse os ficheiros agochados

[ctx: @label]
en: Image
gl: Imaxe

[ctx: @label]
en: Line Count
gl: Número de liñas

[ctx: @label]
en: Link Destination
gl: Destino da ligazón

[ctx: @label]
en: Modified
gl: Modificado

[ctx: @label]
en: Name
gl: Nome

[ctx: @label]
en: Order in which to sort files
gl: Orde para organizar os ficheiros

[ctx: @label]
en: Orientation
gl: Orientación

[ctx: @label]
en: Other
gl: Outro

[ctx: @label]
en: Owner
gl: Dono

[ctx: @label]
en: Page Count
gl: Número de páxinas

[ctx: @label]
en: Path
gl: Ruta

[ctx: @label]
en: Permissions
gl: Permisos

[ctx: @label]
en: Previews shown
gl: Amósanse as vistas previas

[ctx: @label]
en: Properties last changed
gl: Último cambio das propiedades

[ctx: @label]
en: Publisher
gl: Editor

[ctx: @label]
en: Rating
gl: Cualificación

[ctx: @label]
en: Release Year
gl: Ano de publicación

[ctx: @label]
en: Show folders first when sorting files and folders
gl: Amosar primeiro os cartafoles cando se ordenen ficheiros e cartafoles.

[ctx: @label]
en: Show hidden files and folders last
gl: Amosar os ficheiros e cartafoles agochados ao final

[ctx: @label]
en: Size
gl: Tamaño

[ctx: @label]
en: Sort files by
gl: Organizar os ficheiros segundo

[ctx: @label]
en: Tags
gl: Etiquetas

[ctx: @label]
en: Title
gl: Título

[ctx: @label]
en: Track
gl: Pista

[ctx: @label]
en: Type
gl: Tipo

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
gl: Use {path} para obter a ruta do cartafol actual. Por exemplo: «dolphin {path}».

[ctx: @label]
en: User Group
gl: Grupo de persoas usuarias

[ctx: @label]
en: Version
gl: Versión

[ctx: @label]
en: Video
gl: Vídeo

[ctx: @label]
en: View Mode
gl: Modo da vista

[ctx: @label]
en: Visible roles
gl: Papeis visíbeis

[ctx: @label]
en: Width
gl: Anchura

[ctx: @label]
en: Word Count
gl: Cantidade de palabras

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
gl: Dimensións

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
gl: Escolla os datos que quere ver:

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
gl: Cartafoles:

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
gl: Panel de información:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
gl: Apertura de cartafoles:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
gl: Xanela:

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
gl: Tamaño de icona predeterminado:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
gl: Fonte das etiquetas:

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
gl: Anchura das etiquetas:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
gl: Número máximo de liñas:

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
gl: Anchura máxima:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
gl: Vista previa do tamaño de icona:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
gl: Ordenación:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
gl: Modo da vista:

[ctx: @label:spinbox]
en: Show previews for
gl: Amosar as vistas previas de

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
gl: Buscar…

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
gl: Escolla os servizos que quere ver no menú contextual:

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
gl: Amosar no inicio:

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
gl: Ordes «Copiar en» e «Mover a».

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
gl: Reproducir automaticamente os ficheiros multimedia.

[ctx: @option:check]
en: Delete
gl: Eliminar.

[ctx: @option:check]
en: Disabled
gl: Desactivada

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
gl: Non volver avisarme dos riscos.

[ctx: @option:check]
en: Expandable
gl: Expansíbeis.

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
gl: Abrir os arquivos como cartafoles.

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
gl: Amosar primeiro os cartafoles.

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
gl: Amosar os ficheiros agochados.

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
gl: Amosar os ficheiros agochados ao final.

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
gl: Amosar en grupos.

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
gl: Amosar información do elemento ao cubrilo.

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
gl: Amosar o elemento ao cubrir.

[ctx: @option:check]
en: Show preview
gl: Amosar a vista previa.

[ctx: @option:check]
en: Show previews
gl: Amosar as vistas previas.

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
gl: Amosar a vista previa dos cartafoles

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
gl: Amosar o marcador de selección.

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
gl: Amosar o control esvaradío de ampliación.

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
gl: Usar unha data &curta, p. ex. «%1».

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
gl: Usar unha data &longa, p. ex. «%1».

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
gl: Usar como configuración predeterminada de vista.

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
gl: Ao pechar xanelas con varias lapelas.

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
gl: Apertura de moitos cartafoles de golpe

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
gl: Apertura de moitos terminais de golpe

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
gl: Cambiando ao rol de administración

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
gl: Pechar xanelas cun programa executándose no panel de terminal.

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
gl: Se eliminen ficheiros ou cartafoles.

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
gl: Baleirar o lixo.

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
gl: Se boten ficheiros ou cartafoles no lixo.

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
gl: Usar unha única xanela de Dolphin, e abrir os novos cartafoles en lapelas.

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
gl: Iniciar no modo de vista partida.

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
gl: Facer a barra de localización editábel.

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
gl: Amosar a ruta completa na barra do título.

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
gl: Amosar a ruta completa na barra de localización.

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
gl: Amosar a barra de filtro.

[ctx: @option:radio]
en: Full width
gl: Anchura total

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
gl: Lembrar o estilo visual de cada cartafol.

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
gl: Amosar a localización persoal no inicio.

[ctx: @option:radio]
en: Small
gl: Pequeno

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
gl: Usar o mesmo estilo visual para todos os cartafoles.

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
gl: A todos os cartafoles.

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
gl: Ao cartafol actual.

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
gl: O cartafol actual e os subcartafoles.

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
gl: Os cartafoles, as lapelas e o estado da xanela da última vez.

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
gl: Premendo en calquera parte da fila.

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
gl: Premendo na icona ou no nome.

[ctx: @title]
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
gl: <para>Instalar soporte lóxico adicional para ver estatísticas de uso de disco<nl/> e identificar ficheiros e cartafoles grandes.</para>

[ctx: @title]
en: File Manager
gl: Xestor de ficheiros

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
gl: Liberar espazo en disco

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
gl: Resultados da consulta de «%1»

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
gl: Información adicional

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
gl: Aplicar a:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
gl: Pedir confirmación en Dolphin cando:

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
gl: Pedir confirmación en todas as aplicacións de KDE cando:

[ctx: @title:group]
en: Background:
gl: Fondo:

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
gl: Navegación:

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
gl: Menú contextual

[ctx: @title:group]
en: Date style:
gl: Estilo de data:

[ctx: @title:group]
en: Display style:
gl: Estilo visual:

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
gl: Tamaño do cartafol:

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
gl: Almacenamento local:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
gl: Outras opcións:

[ctx: @title:group]
en: Open files and folders:
gl: Abrir ficheiros e cartafoles:

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
gl: Abrir novas lapelas:

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
gl: Estilo dos permisos:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
gl: Almacenamento remoto:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
gl: Amosar vistas previas na vista de:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
gl: Método de ordenación:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
gl: Vista partida:

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
gl: Barra de estado:

[ctx: @title:group]
en: Trash
gl: Lixo

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
gl: Comentarios

[ctx: @title:group]
en: View
gl: Vista

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
gl: Ao abrir un ficheiro executábel:

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
gl: Antes neste mes

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
gl: Hai unha semana

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
gl: Hai tres semanas

[ctx: @title:group Date]
en: Today
gl: Hoxe

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
gl: Hai dúas semanas

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
gl: Onte

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
gl: 'Anteriormente en' MMMM 'de' yyyy

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
gl: 'Hai unha semana' (MMMM 'de' yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
gl: 'Hai tres semanas' (MMMM 'de' yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
gl: 'Hai dúas semanas' (MMMM 'de' yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
gl: 'Onte' (MMMM 'de' yyyy)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
gl: dddd (MMMM de yyyy)

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
gl: Usuaria: %1 | Grupo: %2 | Outros: %3

[ctx: @title:group Groups that start with a digit]
en: 0 - 9
gl: 0-9

[ctx: @title:group Size]
en: Big
gl: Grande

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
gl: Cartafoles

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
gl: Medio

[ctx: @title:group Size]
en: Small
gl: Pequeno

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
gl: MMMM de yyyy

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
gl: &Marcadores

[ctx: @title:menu]
en: Dolphin Toolbar
gl: Barra de ferramentas de Dolphin

[ctx: @title:menu]
en: Location Bar
gl: Barra de localización

[ctx: @title:menu]
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

[ctx: @title:menu]
en: Selection
gl: Selección

[ctx: @title:menu]
en: Tools
gl: Utilidades

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
gl: Crear novo

[ctx: @title:tab]
en: Compact
gl: Compacta

[ctx: @title:tab]
en: Details
gl: Detalles

[ctx: @title:tab]
en: Icons
gl: Iconas

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
gl: Comportamento

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
gl: Confirmacións

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
gl: Cartafoles e lapelas

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
gl: Xeral

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
gl: Paneis

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
gl: Vistas previas

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
gl: Barras de estado e de localización

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
gl: Visualización de contido

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
gl: Estanse a aplicar as propiedades da vista

[ctx: @title:window]
en: Configure
gl: Configurar

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
gl: Confirmación

[ctx: @title:window]
en: Folders
gl: Cartafoles

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
gl: Como administrar

[ctx: @title:window]
en: Information
gl: Información

[ctx: @title:window]
en: Places
gl: Lugares

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
gl: Riscos de actuar co rol de administración

[ctx: @title:window]
en: Select
gl: Seleccionar

[ctx: @title:window]
en: Unselect
gl: Anular a selección

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
gl: Estilo visual da vista

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
gl: Renomear a lapela

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
gl: Deixar de cargar.

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
gl: O formato de data pode seleccionarse na configuración.

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
gl: O formato dos permisos pode cambiarse na configuración. As opcións son os formatos «simbólico», «numérico (octal)», e «combinado».

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
gl: Acción ao facer clic duplo no fondo da vista.

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
gl: Insira unha orde personalizada para executar ao facer clic duplo no fondo da vista.

en: Actions for %1
gl: Accións para %1

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
gl: Engadir un punto ao comezo do nome do ficheiro o agochará da vista.
    Quere renomealo aínda así?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
gl: Engadir un punto ao comezo do nome do cartafol o agochará da vista.
    Quere renomealo aínda así?

en: Also hide files with application/x-trash mimetype
gl: Agochar tamén os ficheiros co tipo MIME application/x-trash.

en: Always ask
gl: Preguntar sempre

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
gl[0]: Seguro que quere abrir un elemento?
gl[1]: Seguro que quere abrir %1 elementos?

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
gl[0]: Seguro que quere abrir 1 xanela de terminal?
gl[1]: Seguro que quere abrir %1 xanelas de terminal?

en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
gl: Pedir confirmación cando se peche unha xanela cun programa que aínda está a executarse no panel de terminal.

en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
gl: Pedir confirmación cando se peche unha xanela con varias lapelas.

en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
gl: Pedir confirmación ao abrir moitos cartafoles de golpe.

en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
gl: Pedir confirmación ao abrir moitos terminais de golpe.

en: Auto-Play media files
gl: Reproducir automaticamente os ficheiros multimedia

en: Automatic scrolling
gl: Desprazamento automático

en: Browse through archives
gl: Navegar polo interior dos arquivos

en: C&lose Current Tab
gl: Pechar a lapela actua&l

en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
gl: Escolla a orde dos elementos (natural, distinguindo as maiúsculas ou ignorando as maiúsculas).

en: Choose what to see on each file or folder:
gl: Seleccione o que quere ver en cada ficheiro ou cartafol:

en: Close the view in focus when turning off split view
gl: Pechar a vista co foco ao desactivar a vista dividida.

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
gl: A localización actual cambiou, xa non se pode acceder a <filename>%1</filename>.

en: Custom Action
gl: Acción personalizada

en: Date display format
gl: Formato de visualización da data

en: Default
gl: Predeterminado

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
gl: Define o tamaño das iconas dos ficheiros.

en: Disk Usage Statistics - all devices
gl: Estatísticas de uso do disco — todos os dispositivos

en: Disk Usage Statistics - current device
gl: Estatísticas de uso do disco — dispositivo actual

en: Disk Usage Statistics - current folder
gl: Estatísticas de uso do disco — cartafol actual

en: Do not ask again
gl: Non preguntar de novo

en: Do not show any directory size
gl: Non amosar o tamaño dos cartafoles

en: Empties Trash to create free space
gl: Baleira o lixo para liberar espazo

en: Empty Recently Closed Tabs
gl: Baleirar as lapelas pechadas recentemente

en: Enabled plugins
gl: Complementos activados

en: Enlarge Small Previews
gl: Aumentar as vistas previas pequenas

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
gl: Introduza o URL do servidor (p. ex. smb://[enderezo IP])

en: Expandable folders
gl: Cartafoles expansíbeis

en: Filter…
gl: Filtrar…

en: Folder is empty
gl: O cartafol está baleiro

en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
gl: Indica se se modificou a configuración de inicio (parámetro interno non amosado na UI)

en: Hidden files shown
gl: Amósanse os ficheiros agochados

en: Hide this File?
gl: Agochar o ficheiro?

en: Hide this Folder?
gl: Agochar o cartafol?

en: Highlight entire row
gl: Realzar toda a fila

en: Home URL
gl: URL de inicio

en: How we display the size of directories
gl: Como se amosa o tamaño dos cartafoles.

en: Icon size
gl: Tamaño das iconas

en: Install Konsole
gl: Instalar Konsole

en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
gl: Versión de Dolphin de configuración interna, que se usa principalmente para determinar se se está a executar unha versión actualizada de Dolphin, para migrar as entradas de configuración que se eliminaron ou se renomearon, etc.

en: Left side padding
gl: Recheo lateral esquerdo

en: Limit folders panel to home directory if inside home
gl: Limitar o panel dos cartafoles ao cartafol persoal cando se estea dentro del.

en: Loading canceled
gl: Cancelouse a carga

en: Loading…
gl: Cargando…

en: Location
gl: Localización

en: Location bar:
gl: Barra de localización:

en: Lock the layout of the panels
gl: Trancar a disposición dos paneis

en: Maximum text width index (0 means unlimited)
gl: Índice de anchura máxima do texto (0 significa sen límite)

en: Maximum textlines (0 means unlimited)
gl: Cantidade máxima de liñas de texto (0 significa sen límite)

en: New tab name:
gl: Nome da nova lapela:

en: New tab will be open after last one
gl: A nova lapela ábrese despois da última

en: New windows:
gl: Novas xanelas:

en: No Apple devices found
gl: Non se atoparon dispositivos de Apple

en: No Bluetooth devices found
gl: Non se atoparon dispositivos Bluetooth

en: No MTP-compatible devices found
gl: Non se atoparon dispositivos compatíbeis con MTP

en: No files tagged with "%1"
gl: Non hai ficheiros etiquetados con «%1»

en: No items matching the filter
gl: Ningún elemento coincide co filtro.

en: No items matching the search
gl: Ningún elemento coincide coa busca.

en: No recently used items
gl: Non hai elementos usados recentemente

en: No relevant network resources found
gl: Non se atoparon recursos de rede relevantes

en: No shared folders found
gl: Non se atoparon cartafoles compartidos

en: No tags
gl: Sen etiquetas

en: Open %1
gl: Abrir %1

en: Open in application
gl: Abrir na aplicación

en: Permissions style format
gl: Formato de estilo dos permisos

en: Place two views side by side
gl: Colocar dúas vista, lado a lado

en: Position of columns
gl: Posición das columnas

en: Preview size
gl: Tamaño da vista previa

en: Previews shown
gl: Amósanse as vistas previas

en: Recently Closed Tabs
gl: Lapelas pechadas recentemente

en: Recursive directory size limit
gl: Límite de tamaño recursivo de cartafol

en: Reload
gl: Cargar de novo

en: Remember open folders and tabs
gl: Lembrar os cartafoles e lapelas que se abriron

en: Rename single items inline
gl: Renomear os elementos individuais in situ.

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
gl: Renomear varios elementos sempre se fai cunha xanela de diálogo.

en: Right side padding
gl: Recheo lateral dereito

en: Run script
gl: Executar o guión

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
gl: Executar Dolphin como root pode ser perigoso. Teña coidado.

en: Search
gl: Buscar

en: Search for %1
gl: Buscar %1

en: Search for %1 in %2
gl: Buscar %1 en %2

en: Search…
gl: Buscar…

en: Select Action
gl: Seleccionar a acción

en: Select Remote Charset
gl: Escoller o conxunto de caracteres remoto

en: Select all items matching this pattern:
gl: Seleccionar todos os elementos que coincidan con este padrón:

en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
gl: Debería un cartafol chamado externamente abrirse nunha nova lapela dunha instancia existente de Dolphin.

en: Should the URL be editable for the user
gl: Indica se o URL debería ser editábel pola persoa usuaria

en: Should the filter bar be shown
gl: Indica se debe amosarse a barra de filtro

en: Should the full path be shown in the title bar
gl: Indica se debe amosarse a ruta completa na barra de título

en: Should the full path be shown inside the location bar
gl: Indica se debe amosarse a ruta completa na barra de localización

en: Should the view properties be used for all folders
gl: Indica se as propiedades da vista deberían usarse en todos os cartafoles

en: Show &Terminal Panel
gl: Amosar o panel do &terminal

en: Show 'Add to Places' in context menu.
gl: Amosar «Engadir aos lugares» no menú contextual.

en: Show 'Copy Location' in context menu.
gl: Amosar «Copiar a localización» no menú contextual.

en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
gl: Amosar as ordes «Copiar en» e «Mover a» no menú contextual

en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
gl: Amosar «Copiar na outra vista dividida» no menú contextual.

en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
gl: Amosar «Duplicar aquí» no menú contextual.

en: Show 'Move to other split view' in context menu.
gl: Amosar «Mover á outra vista dividida» no menú contextual.

en: Show 'Open In Split View' in context menu.
gl: Amosar «Abrir nunha vista dividida» no menú contextual.

en: Show 'Open Terminal' in context menu.
gl: Amosar «Abrir o terminal» no menú contextual.

en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
gl: Amosar «Abrir nunha lapela» e «Abrir en lapelas» no menú contextual.

en: Show 'Open in New Window' in context menu.
gl: Amosar «Abrir nunha xanela» no menú contextual.

en: Show 'Sort By' in context menu.
gl: Amosar «Ordenar por» no menú contextual.

en: Show 'View Mode' in context menu.
gl: Amosar «Modo de vista» no menú contextual.

en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
gl: Amosar unha barra para pegar facilmente despois de cortar ou copiar usando a barra inferior do modo de selección.

en: Show item information on hover
gl: Amosar información do elemento ao cubrilo.

en: Show item on hover
gl: Amosar o elemento ao cubrir

en: Show selection toggle
gl: Amosar o conmutador da selección

en: Show the content count
gl: Amosar a cantidade contida

en: Show the content size
gl: Amosar o tamaño do contido

en: Show zoom slider in the statusbar
gl: Amosar o control esvaradío de ampliación na barra de estado

en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
gl: O tamaño das iconas no panel de lugares (-1 significa «automático»)

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
gl: Ascendente

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
gl: De máis baixa a máis alta

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
gl: De vello a novo

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
gl: De pequeno a grande

[ctx: Sort descending]
en: Descending
gl: Descendente

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
gl: De máis alta a máis baixa

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
gl: De grande a pequeno

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
gl: De novo a vello

en: Statusbar
gl: Barra de estado

en: Stop
gl: Deter

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
gl: O terminal non pode amosarse porque Konsole non está instalado. Instáleo e volva abrir o panel.

en: Text completion mode of the URL Navigator
gl: Modo de completado do texto do navegador de URL

en: Text width index
gl: Índice da anchura do texto

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
gl: «%1»

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
gl[0]: Un elemento
gl[1]: %1 elementos

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
gl[0]: Un ficheiro
gl[1]: %1 ficheiros

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
gl: «%1», «%2», «%3», «%4» e «%5»

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
gl[0]: Un cartafol
gl[1]: %1 cartafoles

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
gl: «%1», «%2», «%3» e «%4»

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
gl[0]: Un elemento seleccionado
gl[1]: %1 elementos seleccionados

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
gl[0]: Un ficheiro seleccionado
gl[1]: %1 ficheiros seleccionados

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
gl[0]: Un cartafol seleccionado
gl[1]: %1 cartafoles seleccionados

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
gl: «%1», «%2» e «%3»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
gl: «%1» e «%2»

en: The Trash was emptied.
gl: Baleirouse o lixo.

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
gl: O programa «%1» aínda está a executarse no panel de terminal. Seguro que quere saír?

en: Timestamp since when the view properties are valid
gl: Marca de tempo desde a que son correctas as propiedades da vista

en: Trash Emptied
gl: Baleirouse o lixo

en: Trash is empty
gl: O lixo está baleiro

en: Unselect all items matching this pattern:
gl: Anular a selección de todos os elementos que coincidan con este padrón:

en: Use auto-expanding folders for all view types
gl: Usar cartafoles que se expanden automaticamente para todos os tipos de vista

en: Use system font
gl: Usar a fonte do sistema

en: Use tab for switching between right and left view
gl: Usar Tab para alternar entre as vistas esquerda e dereita

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
gl: Ampliación:

en: View options:
gl: Opcións de vista:

en: Warning
gl: Aviso

en: What
gl: Que

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
gl: Se se desmarca, pecharase a outra vista. A icona de pechar indica a vista que se pechará (esquerda ou dereita).

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
gl: Ten varias lapelas abertas nesta xanela, seguro que quere saír?

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
gl: Ten cambios sen gardar. Quere aplicar os cambios ou descartalos?

en: Zoom
gl: Ampliación

en: Zoom To Default
gl: Zoom predeterminado

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
gl: Desactivouse o modo de selección

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
gl: Activouse o modo de selección

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
en: Location View
gl: Vista da localización

[ctx: action:button]
en: Content
gl: Contido

[ctx: action:button]
en: Filename
gl: Nome do ficheiro

[ctx: action:button]
en: From Here
gl: Desde aquí

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
gl: Desde aquí (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
gl: Limitar a busca a «%1» e os seus cartafoles subordinados

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
gl: Gardar a busca para acceder a ela rapidamente no futuro.

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
gl: Buscar no cartafol persoal

[ctx: action:button]
en: Your files
gl: Ficheiros persoais

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
gl: Un subconxunto da configuración de Dolphin.

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
gl: Número de comparticións de rede dispoñíbeis

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
gl: ficheiros de calquera tamaño

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
gl: ningún ficheiro

en: if true we use short relative dates, if not short dates
gl: Se se activa úsanse data curtas relativas, senón úsanse datas curtas.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
gl: Lugares

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
gl: Configuración

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
gl: Agochar tamén ficheiros de salvagarda ao agochar os ficheiros agochados.

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
gl: Abrir os cartafoles durante as operacións de arrastre.

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
gl: Renomear os elementos individuais in situ.

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
gl: Desactivar a vista dividida pecha a vista co foco.

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
gl: Cambiar entre vistas coa tecla Tab.

[ctx: option:radio]
en: After current tab
gl: Tras a lapela actual.

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
gl: Alfabética, ignorando as maiúsculas.

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
gl: Alfabética, distinguindo as maiúsculas.

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
gl: Ao final da barra de separadores.

[ctx: option:radio]
en: Natural
gl: Natural.

[ctx: option:radio]
en: Show no size
gl: Non amosar o tamaño.

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
gl: Amosar o número de elementos.

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
gl: Amosar o tamaño do contido ata

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
gl: Combinado (p. ex. «drwxr-xr-x (755)»).

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
gl: Absoluta (p. ex. «%1»).

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
gl: Relativa (p. ex. «%1»).

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
gl: Numérico (octal) (p. ex. «755»).

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
gl: Simbólico (p. ex. «drwxr-xr-x»).

en: pause
gl: pór en pausa

en: play
gl: reproducir

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
gl: %1 de %2 libres (%3% usado).

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
gl: ficheiros de menos de
