konsole - en to fr translation catalogue (841 entries)

en:  MB
fr:  Mo

en: %1 is a folder for SSH entries
fr: %1 est un dossier d'entrées « SSH »

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
fr: « %1 » est une adresse URL mal formée. La sortie ne pourra pas être enregistrée.

en: &All Tabs in Current Window
fr: Tous les onglets de l&a fenêtre active

en: &Close Session
fr: Fermer la &session

en: &Configure or Rename Tab...
fr: &Configurer ou renommer l'onglet...

en: &Continue Task
fr: &Continuer la tâche

en: &Default character encoding:
fr: Encodage par défaut des caractères :

en: &Edit...
fr: Modifi&er...

en: &Hangup
fr: &Suspendre

en: &Interrupt Task
fr: &Interrompre la tâche

en: &Kill Task
fr: &Tuer la tâche

en: &Never
fr: &Jamais

en: &New...
fr: &Nouveau...

en: &Paste Location
fr: &Coller l'emplacement

en: &Print Screen...
fr: Im&primer l'écran...

en: &Remove
fr: Supp&rimer

en: &Scale output
fr: Mettre à l'échelle la &sortie

en: &Select All
fr: Tout &sélectionner

en: &Select Tabs...
fr: &Sélectionner les onglets...

en: &Set as Default
fr: &Définir par défaut

en: &Suspend Task
fr: &Suspendre la tâche

en: &Tab title format:
fr: Format du &titre d'un onglet :

en: &Terminal bell mode:
fr: Mode de cloche de &terminal :

en: &Terminate Task
fr: &Terminer la tâche

en: &The whole line
fr: L'intégrali&té de la ligne

en: &Window Color Scheme
fr: Thème de couleurs pour &fenêtres

en: &ZModem Upload...
fr: Chargement de &ZModem...

en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
fr: <b>Attention</b> : ceci a des implications de sécurité puisqu'il permet à des « URL » malveillants d'être affichées comme un autre « URL » ou masquées. Veuillez vous assurer que vous comprenez bien ces implications avant d'activer cette option.

en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les applications qui utilisent KonsolePart partagent les profils.</p><p>Ils ne partagent pas avec Konsole ou d'autres applications :<ul><li>profil par défaut</li><li>afficher dans le menu</li><li>raccourcis</li></ul></p><p>N'hésitez pas à ouvrir un <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">rapport de bogue</a> pour Konsole si vous souhaitez changer la façon dont cela est géré.</body></html>

en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Disposition complexe de texte</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Pour utiliser cette fonctionnalité, veuillez activer l'option <span style=" font-weight:600;">Souris / Divers / Souligner les fichiers</span> dans les paramètres de votre profil</p></body></html>

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
fr: <p>Une tentative de transfert de fichier « ZModem » a été détectée mais aucune application « ZModem » n'a été trouvée sur ce système.</p><p>Vous devriez installer les paquets « rzsz » ou « lrzsz ».</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
fr: <p>Aucune application « ZModem » n'a été trouvée sur ce système.</p><p>Vous devriez installer les paquets « rzsz » ou « lrzsz ».</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
fr: <p>La session actuelle possède déjà un transfert de fichier « ZModem » en cours.</p>

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
fr: <qt>La sortie a été <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Contrôle_de_flux">suspendue</a> par l'utilisation de « Ctrl+S ». Veuillez appuyer sur « <b>Ctrl+Q</b> » pour reprendre.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
fr: Donner le focus au terminal du haut

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
fr: Donner le focus au terminal du bas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
fr: Donner le focus au terminal de gauche

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
fr: Donner le focus au terminal de droite

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
fr: Derniers onglets utilisés

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
fr: Derniers onglets utilisés (ordre inverse)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
fr: Déplacer l'onglet vers la gauche

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
fr: Déplacer l'onglet vers la droite

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
fr: Onglet suivant

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
fr: Paramétrer l'intégration sémantique (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
fr: Passer au dernier onglet

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
fr: Passer à l'onglet %1

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
fr: Basculer entre deux onglets

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
fr: Basculer ou non l'affichage des numéros de ligne

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
fr: Maximiser / Réduire la vue actuelle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
fr: Basculer ou non l'affichage de astuces sémantiques

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
fr: Basculer ou non la vue courante en taille maximale

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
fr: &Annuler

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
fr: Coller &tout

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
fr: Fermer la &fenêtre

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
fr: Fermer l'ongle&t actuel

[ctx: @action:button]
en: Close Program
fr: Fermer un programme

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
fr: Tuer un programme

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
fr: Coller &sans les caractères de contrôle

[ctx: @action:button]
en: Run
fr: Exécuter

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
fr: Afficher toutes les polices

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
en: New...
fr: Nouveau...

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
en: New...
fr: Nouveau...

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
en: Choose...
fr: Choisir...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
fr: &Cloner l'onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
fr: &Configurer ou renommer l'onglet...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
fr: &Détacher l'onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
fr: &Nouvel onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
fr: Détacher l'ongle&t actuel

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
fr: Détacher la vue actuelle

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
fr: Taille identique pour tous les affichages

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
fr: Étendre la vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
fr: Charger une disposition d'onglets...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
fr: Charger un nouvel onglet avec une disposition en 1 x 2 terminaux

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
fr: Charger un nouvel onglet avec une disposition en 2 x 1 terminaux

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
fr: Charger un nouvel onglet avec une disposition en 2 x 2 terminaux

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
fr: Gérer les profils...

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
fr: Nouvelle &fenêtre

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
fr: Enregistrer une disposition d'onglets...

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
fr: Réduire la vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
fr: Scinder la vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
fr: Scinder automatiquement la vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
fr: Scinder automatiquement la vue à partir du prochain onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
fr: Scinder la vue gauche / droite

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
fr: Scinder la vue gauche / droite à partir du prochain onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
fr: Scinder la vue haut / bas

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
fr: Scinder la vue haut / bas à partir du prochaine onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
fr: Maximiser / Réduire la vue actuelle

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
fr: Basculer ou non la vue courante en taille maximale

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
fr: &Aucun

[ctx: @info]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Configuration → Configurer Konsole → Général → Mémoriser la taille de la fenêtre</span> doit être désactivé pour que ces options fonctionnent.</p></body></html>

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
fr: Un profil avec ce même nom « %1 » existe déjà.

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
fr: Permissions insuffisantes pour enregistrer les paramètres dans : <filename>%1</filename>.<nl/>Vous pouvez soit modifier les permissions pour ce fichier, soit définir un nom différent pour enregistrer la configuration dans un nouveau profil.

[ctx: @info]
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
fr: Les combinaisons de touches contrôlent la façon dont les appuis combinés de touches dans la fenêtre de terminal sont convertis en flux de caractères qui sont envoyés au programme en cours dans le terminal. Pour plus d'informations sur la personnalisation des combinaisons de touches, consultez le Manuel de Konsole.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
fr: Le nom du profil était vide. Veuillez définir un nom pour avoir la possibilité d'enregistrer les paramètres.

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
fr: Le nom du profil a dépassé la longueur maximale autorisée (%1).

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
fr: Impossible de charger le modèle <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
fr: Les caractères mis en évidence sont non valables dans les noms de profils : %1.

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
fr: Cette fenêtre contient %1 terminaux ouverts. Voulez-vous vraiment quitter ?

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
fr[0]: Un processus est en cours d'exécution dans cette fenêtre. Voulez-vous vraiment quitter ?
fr[1]: %1 processus sont en cours d'exécution dans cette fenêtre. Voulez-vous vraiment quitter ?

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
fr: (c) 1997 - 2022, Les développeurs de Konsole

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
fr: Correction de bogues

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
fr: Correction de bogues et améliorations générales

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
fr: Corrections de bogues et augmentation de la vitesse de démarrage

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
fr: Correction de bogues et améliorations majeures

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
fr: Code du projet « kvt »
    Améliorations générales

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
fr: Konsole intégrée
    Améliorations générales

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
fr: Konsole intégrée
    Barre d'outils et noms de session

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
fr: Portage vers FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
fr: Améliorations générales

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
fr: Mainteneur principal, correction de bogues et améliorations générales

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
fr: Remaniement majeur, correction de bogues et améliorations majeures

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
fr: Améliorations marquantes

[ctx: @info:credit]
en: Original author
fr: Auteur originel

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
fr: Mainteneur précédent, portage vers KDE 4

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
fr: Portage SGI

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
fr: Améliorations de la sélection de texte et du modèle

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
fr: Prise en charge de « Solaris » et historique

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
fr: Remerciements aux nombreux autres contributeurs.

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
fr: Effets visuels

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
fr: Arguments passés à la commande

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
fr: Modifier la valeur d'une propriété du profil.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
fr: Commande à exécuter. Cette option prendra en compte tous les arguments suivants. Veuillez donc l'utiliser comme dernière option.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
fr: Créer un nouvel onglet dans une fenêtre existante plutôt que créer une nouvelle fenêtre (L'option « Lancer toutes les fenêtres dans un unique processus » doit être activée).

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
fr: Créer des onglets comme défini dans le fichier fourni pour la configuration des onglets

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
fr: Désactiver les arrières-plans transparents, même si le système les prend en charge.

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
fr: Ne pas fermer automatiquement la session initiale lorsqu'elle se termine.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
fr: Forcer la réutilisation de l'instance existante même si elle casse la fonctionnalité, par exemple, --new-tab. Principalement pour le débogage.

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
fr: Masquer la barre de menus en écrasant la configuration par défaut

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
fr: Masquer la barre des onglets en écrasant la configuration par défaut

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
fr: Lister tous les noms des propriétés du profil, ainsi que leurs types (à utiliser avec « -p »)

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
fr: Lister les profils disponibles

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
fr: Nom du profil à utiliser pour une nouvelle instance de Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
fr: Exécuter dans un processus distinct

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
fr: Définir le dossier initial de travail pour un nouvel onglet ou fenêtre à « dossier »

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
fr: Afficher la barre de menus en écrasant la configuration par défaut

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
fr: Afficher la barre des onglets en écrasant la configuration par défaut

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
fr: Démarrer Konsole en mode plein écran

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
fr: Démarrer Konsole en arrière-plan et l'afficher lorsque la touche « Ctrl+Maj+F12 » (par défaut) est utilisée

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
fr: Utiliser un profil intégré à la place du profil par défaut

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
fr: Fichier « json » de disposition devant être chargé pour utiliser une nouvelle instance de Konsole

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
fr: Avertissement :

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
fr: Terminé

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
fr: L'ajustement n'est que temporaire pour cette session.

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
fr: De par sa nature, un programme de terminal nécessite une police de caractères à largeur fixe (monospace). Une police non monospace pourra provoquer des problèmes d'affichage. Ceci ne devrait être nécessaire que dans des cas très rares.

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
fr: Impossible d'utiliser la transparence de l'arrière-plan car votre bureau ne semble pas gérer ce type de fenêtre.

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
fr: Un profil intégré est toujours disponible.

[ctx: @info:tooltip]
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
fr: Caractères considérés comme faisant partie d'un mot lors d'une sélection par double clic de mots entiers dans le terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
fr: Cliquer pour choisir une couleur douce

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
fr: Cliquer pour choisir la couleur

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
fr: Cliquer pour choisir une couleur intense

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
fr: Fermer le terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
fr: Fermer la barre de recherche

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
fr: Fermer cet onglet

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
fr: Afficher le menu des options

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
fr: Double cliquer pour modifier le raccourci clavier

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a tab name to search for here
fr: Saisissez un nom d'onglet à rechercher ici

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
fr: Saisissez le texte à chercher ici

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
fr: Trouver la prochaine correspondance pour la phrase actuellement recherchée

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
fr: Trouver la précédente correspondance pour la phrase actuellement recherchée

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
fr: Insérer le format du titre distant

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
fr: Insérer le format du titre

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
fr: Maximiser le terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
fr: Déplacer le terminal vers un nouvel onglet

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
fr: Restaurer le terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Search Tabs
fr: Rechercher des onglets

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
fr: Recherchez la phrase actuelle de recherche à partir du bas

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
fr: Recherchez la phrase actuelle de recherche à partir du haut

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
fr: Définit si le texte en correspondance doit être mis en évidence

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
fr: Définit si la recherche doit se faire ou non à partir du bas

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
fr: Définit si la recherche doit se terminer plutôt que de continuer sur la ligne suivante

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
fr: Définit si la recherche doit tenir compte de la casse

[ctx: @info:tooltip]
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
fr: L'éditeur de texte à utiliser pour l'ouverture des « URL » de fichier de texte à une ligne / colonne donnée.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
fr: Lorsque vous utilisez cette option, les données de l'historique seront enregistrées de façon non chiffrée dans des fichiers temporaires. Ceux-ci seront supprimés automatiquement lorsque Konsole sera fermé de manière normale.<nl/>Veuillez utiliser <emphasis>Configuration / Configurer Konsole / Fichiers temporaires</emphasis> pour sélectionner l'emplacement des fichiers temporaires.

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
fr: En utilisant cette option, les données d'historique seront enregistrées en mémoire vive. Si vous choisissez une valeur gigantesque, votre système pourrait se retrouver à court de mémoire et causer de sérieux problèmes.

[ctx: @item]
en: Activate Menu
fr: Activer le menu

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
fr: Inverser la fenêtre d'arrière-plan

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
fr: Modèle de couleurs sans nom

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
fr: Disposition de l'affichage de Konsole (*.json)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
fr: Configuration « SSH »

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
fr: Mettre en valeur toutes les correspondances

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
fr: Correspond à une expression rationnelle

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
fr: Aucun retour à la ligne

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
fr: Chercher en arrière

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
fr: Lecture seule

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
fr: Permettre le suivi de la souris

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
fr: %1 sur %2

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
fr: Numéro

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
fr: Arrière-plan

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
fr: Arrière-plan (doux)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
fr: Arrière-plan (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
fr: Couleur 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
fr: Couleur 1 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
fr: Couleur 1 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
fr: Couleur 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
fr: Couleur 2 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
fr: Couleur 2 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
fr: Couleur 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
fr: Couleur 3 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
fr: Couleur 3 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
fr: Couleur 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
fr: Couleur 4 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
fr: Couleur 4 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
fr: Couleur 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
fr: Couleur 5 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
fr: Couleur 5 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
fr: Couleur 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
fr: Couleur 6 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
fr: Couleur 6 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
fr: Couleur 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
fr: Couleur 7 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
fr: Couleur 7 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
fr: Couleur 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
fr: Couleur 8 (douce)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
fr: Couleur 8 (Intense)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
fr: Premier plan

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
fr: Premier plan (doux)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
fr: Premier plan (Intense)

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
en: Miscellaneous:
fr: Divers :

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: @item:intext Search options]
en: Search:
fr: Chercher :

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
fr: Couleur douce

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
fr: Couleur intense

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
fr: Un problème est survenu durant le chargement de la disposition.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
fr: Un problème est survenu durant l'enregistrement de la disposition.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
fr: Saisissez un libellé descriptif

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
fr: Chercher...

[ctx: @label:textbox]
en: Profile name
fr: Nom du profil

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
fr: Rechercher...

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
fr: Images prises en charge

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
fr[0]:  ligne
fr[1]:  lignes

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
fr: [Lecture seule]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
fr: [Par défaut]

[ctx: @option:radio Always show the split header]
en: Always
fr: Toujours

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
en: Custom:
fr: Personnalisé :

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
fr: Dossier temporaire du système (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
fr: Dossier du cache de l'utilisateur (%1)

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
en: Hidden
fr: Caché

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
en: Large
fr: Grand

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: @option:radio Never show the split header]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
en: &Left side
fr: Côté &gauche

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
en: Ri&ght side
fr: Côté &droit

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
en: Small
fr: Petit

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
en: When needed
fr: Si nécessaire

[ctx: @title]
en: Confirm Close
fr: Confirmer la fermeture

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
fr: Confirmer le collage

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
fr: Émulateur de terminal

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
fr: Général

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
fr: Mémoire

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
fr: Informations sur le composant

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
fr: Profils

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
fr: Barre d'onglets / Séparateurs

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
fr: Fichiers temporaires

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
fr: Vignettes

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
fr: Raccourci

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:group]
en: Terminal contents
fr: Contenus du terminal :

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
fr: &Signets

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
fr: Ajuster l'historique

[ctx: @title:window]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
fr: Supprimer les configurations « SSH »

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
fr: Modifier le modèle de couleurs

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
fr: Charger une disposition d'onglets

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
fr: Nouveau modèle de couleurs

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
fr: Enregistrer une disposition d'onglets

[ctx: @title:window]
en: Select font
fr: Sélectionner une police

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
fr: Sélectionner l'image du fond d'écran

en: A descriptive name for the profile
fr: Un nom décrivant le profil

en: A duplicate item exists
fr: Un élément dupliqué existe.

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
en: Underline
fr: Souligné

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
fr: Impossible d'enregistrer le modèle de combinaisons de touches car sa description est vide.

en: A name for this ssh entry
fr: Un nom pour cette entrée « sh ».

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
fr: Échec de l'enregistrement de la sortie.
    %1

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
fr: Un programme de cette session ne veut pas être arrêté. Voulez-vous vraiment forcer l'arrêt ?

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
fr: Un programme est actuellement lancé dans cette session. Voulez-vous vraiment la fermer ?

[ctx: A solid rectangular]
en: Block
fr: Bloc

[ctx: A vertical line on the left edge]
en: I-Beam
fr: Barre verticale

en: ASCII characters
fr: Caractères « ASCII »

en: Above terminal area
fr: Au-dessus de l'affichage du terminal

en: Activation:
fr: Activation :

en: Active Terminals:
fr: Terminaux actifs :

en: Activity in '%1' (Session '%2')
fr: Activité de « %1 » (Session « %2 »)

en: Adapt
fr: Ajuster

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a new SSH Entry
fr: Ajouter une nouvelle entrée « SSH »

en: Add new SSH Configuration
fr: Ajouter une nouvelle configuration « SSH »

en: Adjust Scrollback...
fr: Ajuster l'historique...

en: After current &tab
fr: Après l'onglet ac&tuel

en: Align to center:
fr: Aligner au centre :

en: All dialogs will be shown again
fr: Toutes les boîtes de dialogues seront affichées à nouveau

en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
fr: Permettre « Ctrl » + molette de la souris pour modifier la taille du texte

en: Allow blinking text
fr: Autoriser le texte clignotant

en: Allow escape sequences for links
fr: Autoriser les séquences d'échappement pour les liens

en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
fr: Cliquer avec le bouton central sur un onglet pour le fermer

en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
fr: Permettre aux applications de terminaux de gérer les clics et les glisser avec la souris

en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
fr: Autoriser les programmes du terminal à créer des portions de texte clignotantes

en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
fr: Autoriser la suspension de la sortie par un « Ctrl+S »

en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
fr: Permettre aux utilisateurs d'accéder au menu principal par la combinaison de touches « Alt » + Touche

en: Allowed link formats:
fr: Formats de liens autorisés :

en: Alternating background:
fr: Arrière-plan alternatif :

en: Alternating bars:
fr: Barres alternatives :

en: Alwa&ys
fr: &Toujours

en: Always
fr: Toujours

[ctx: Always]
en: A&lways
fr: Tou&jours

[ctx: Always]
en: Always
fr: Toujours

en: Always invert the colors of selected text
fr: Toujours inverser les couleurs du texte sélectionné

en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
fr: Toujours coller les fichiers et les « URL » déposées comme du texte sans proposer les actions comme déplacer, copier et lier.

en: An SSH session must have a profile
fr: Une session SSH doit posséder un profil.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
fr[0]: Voulez-vous vraiment coller %1 caractère ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment coller %1 caractères ?

en: At &the end
fr: À la &fin

en: At least Username or SSHKey must be set
fr: Au moins un nom d'utilisateur ou une clé SSH doit être défini.

en: Auto Save Output As...
fr: Enregistrer automatiquement la sortie sous...

en: Automatically copy selected text into clipboard
fr: Copier automatiquement le texte sélectionné dans le presse-papier

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
fr: Le fichier d'enregistrement automatique a été modifié par un logiciel externe, ce qui empêche d'autres enregistrements automatiques.

en: Background color transparency:
fr: Transparence de la couleur d'arrière-plan :

en: Background image:
fr: Image d'arrière-plan :

en: Backspace
fr: Retour arrière

en: Be&low terminal area
fr: Sous &l'affichage du terminal

en: Bell in '%1' (Session '%2')
fr: Avertissement sonore de « %1 » (Session « %2 »)

en: Bell: will try to emit an audible warning
fr: Cloche : essaie d'émettre un avertissement audible

en: Bi-Directional text rendering
fr: Affichage bi-directionnel du texte

en: Black on Light Yellow
fr: Noir sur jaune clair

en: Black on Random Light
fr: Noir sur couleur claire aléatoire

en: Black on White
fr: Noir sur blanc

en: Blinking:
fr: Clignotement :

en: Blue on Black
fr: Bleu sur noir

en: Blur background
fr: Flouter l'arrière-plan

en: Border
fr: Bordure

[ctx: Border color options]
en: Color:
fr: Couleur :

en: Both
fr: Les deux

en: Brahmic scripts characters
fr: Caractères « brahmi » de script

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
fr: Impossible de lancer une commande « SSH » en dehors de l'application shell (ex : bash, zsh, sh).

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Add or Edit
fr: Annuler, ajouter ou modifier

en: Cannot delete this folder
fr: Impossible de supprimer ce dossier

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
fr: Aperçu de couleur

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Change &Directory To
fr: Modifier le &dossier vers

en: Change profile on connect/disconnect
fr: Changer de profil à la connexion / déconnexion

en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
fr: Les modifications prendront effet au redémarrage. Si cette option est activée, la consommation de mémoire prise en
     compte par Konsole dépassant la valeur spécifiée conduira le module « systemd-oomd » a fermé les onglets
    contenant le ou les processus(s) nécessitant beaucoup de mémoire. Remarque : activation de cette option
    peut provoquer des ralentissements plus importants lors d'une consommation de mémoire élevée et la définition
     de valeurs excessivement basses pourraient ensuite provoquer la fermeture de Konsole.

en: Choose the background image
fr: Sélectionner l'image d'arrière-plan

en: Choose the initial directory
fr: Sélectionner le dossier initial

en: Clear Scrollback
fr: Effacer l'historique

en: Clear Scrollback and Reset
fr: Effacer l'historique et le réinitialiser

en: Close tab on middle-click
fr: Fermer l'onglet lors d'un clic central

en: Color of scrollbar markers:
fr: Couleur des marqueurs de la barre de défilement :

en: Color of scrollbar search highlighting lines:
fr: Couleur des lignes de surbrillance de la barre de défilement :

en: Color scheme && font
fr: Schéma de couleurs && police

en: Command
fr: Commande

en: Command and arguments: %c
fr: Commande et paramètres : %c

en: Command can not be empty
fr: La commande ne peut être vide.

en: Command:
fr: Commande :

en: Complex Text Layout
fr: Disposition complexe de texte

en: Configure Web Shortcuts...
fr: Configurer les raccourcis Web...

en: Confirm Close
fr: Confirmer la fermeture

en: Confirm Paste
fr: Confirmer le collage

en: Control the position of the tab bar
fr: Contrôler la position de la barre des onglets

en: Control the size of the handle between panels
fr: Contrôler la taille des poignées entre les panneaux

en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
fr: Contrôler la visibilité du bouton « Nouvel onglet » de la barre des onglets

en: Control the visibility of 'Search Tabs' button on the tab bar
fr: Contrôler la visibilité du bouton « Rechercher des onglets » de la barre des onglets

en: Control the visibility of the whole tab bar
fr: Contrôler la visibilité de la totalité de la barre des onglets

en: Control the visual style of the tab bar
fr: Contrôler l'apparence visuelle de la barre des onglets

en: Control where the "Close tab" button will be displayed
fr: Contrôler la position de l'affichage du bouton « Fermer l'onglet »

en: Control where to put the new tab
fr: Contrôler où mettre un nouvel onglet

en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
fr: Contrôler si des fils « cgroup » sont créés pour les onglets de façon individuelle

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Email Address
fr: Copier l'adresse de courrier électronique

en: Copy Input
fr: Copier l'entrée

en: Copy Input To
fr: Copier l'entrée vers

en: Copy Link Address
fr: Copier l'adresse du lien

en: Copy Location
fr: Copier l'emplacement

en: Copy command output
fr: Copier la sortie de la commande

en: Copy except prompts
fr: Copier sauf les invites

en: Copy on select
fr: Copier la sélection

en: Copy options:
fr: Option de copie :

en: Copy text as HTML
fr: Copier le texte en HTML

en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
fr: Copier le texte en HTML (y compris la mise en forme, les polices, couleurs, etc.)

en: Copy user input
fr: Copier l'entrée utilisateur

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
fr: Impossible de trouver « %1 », démarrage de « %2 » à la place. Veuillez vérifier la configuration de votre profil.

en: Could not find an interactive shell to start.
fr: Impossible de trouver un terminal interactif à exécuter.

en: Could not find binary:
fr: Impossible de trouver l'exécutable :

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
fr: Impossible d'obtenir le nom du processus, signifiant qu'il est impossible de demander une connexion.

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
fr: Impossible d'ouvrir l'éditeur de texte spécifié dans les paramètres de profil. 
    Il sera ouvert avec l'éditeur par défaut du système.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
fr: Impossible de démarrer le programme « %1 » avec les arguments « %2 ».

en: Create New Profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Create New Profile...
fr: Créer un nouveau profil...

en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
fr: Créer un nouveau modèle de couleurs utilisant le modèle sélectionné

en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
fr: Créer un nouveau schéma de combinaisons de touches à partir de celles sélectionnées

en: Create a new profile based on the selected profile
fr: Créer un nouveau profil à partir de celui sélectionné

en: Crop
fr: Rogner

en: Current Directory (Long): %D
fr: Dossier actuel (long) : %D

en: Current Directory (Short): %d
fr: Dossier actuel (court) : %d

en: Cursor
fr: Curseur

[ctx: Cursor color options]
en: Color:
fr: Couleur :

en: Cursor:
fr: Curseur :

en: Custom cursor color
fr: Couleur personnalisée du curseur

en: Dark Pastels
fr: Pastels foncés

en: Darken
fr: Assombrir

en: Darkening strength:
fr: Niveau d'assombrissement :

en: Default
fr: Par défaut

en: Default (XFree 4)
fr: Par défaut (XFree 4)

en: Default Profile
fr: Profil par défaut

en: Default for file type
fr: Application par défaut pour ce type de fichier

en: Default profile
fr: Profil par défaut

en: Default profile for new terminal sessions in %1
fr: Profil par défaut pour les nouvelles sessions de terminal dans %1

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Quick Commands Configurations
fr: Supprimer les configurations des commandes rapides

en: Delete folder and all of its contents
fr: Supprimer un dossier et la totalité de son contenu

en: Delete selected SSH entry
fr: Supprimer l'entrée « SSH » sélectionnée

en: Delete selected entry
fr: Supprimer l'entrée sélectionnée

en: Delete the selected color scheme
fr: Supprimer le modèle de couleurs sélectionné

en: Delete the selected key bindings scheme
fr: Supprimer le modèle de combinaisons de touches sélectionné

en: Delete the selected profile
fr: Modifier le profil sélectionné

en: Description:
fr: Description :

en: Deselect All
fr: Tout dé-sélectionner

en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
fr: Détermine le niveau de consommation de mémoire au-dessus duquel la limitation commencera

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
fr: Contrôle de périphérique « Trois / XOFF » : suspend la sortie

en: Disable drag && drop menu for files && URLs
fr: Désactiver le menu glisser-déposer pour les fichiers et les URLs

en: Display Vertical line at column:
fr: Afficher une ligne verticale à la colonne :

en: Do not remember previous output
fr: Ne pas mémoriser la sortie précédente

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
en: &None
fr: Aucu&n

[ctx: Do not show a close button]
en: None
fr: Aucun

en: Don't Change
fr: Ne pas modifier

en: Double click to change the folder name.
fr: Double cliquez pour modifier le nom du dossier.

en: Drag Handle Size:
fr: Taille des poignées de glisser :

en: Draw intense colors in bold font
fr: Afficher les couleurs intenses en gras

en: Edit
fr: Édition

en: Edit Current Profile...
fr: Modifier le profil actuel...

en: Edit Environment
fr: Modifier l'environnement

en: Edit Key Binding List
fr: Modifier la liste de correspondance des touches

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Edit Profile "%1"
fr: Modifier le profil « %1 »

en: Edit selected entry
fr: Modifier l'entrée sélectionnée

en: Edit the list of environment variables and associated values
fr: Modifier la liste des variables d'environnement et leurs valeurs associées

en: Edit the path of the background image
fr: Modifier l'emplacement de l'image d'arrière-plan

en: Edit the selected color scheme
fr: Modifier le modèle de couleurs sélectionné

en: Edit the selected key bindings scheme
fr: Modifier le modèle de combinaisons de touches sélectionné

en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
fr: Modifier le profil sélectionné (Ce bouton est désactivé pour les profils en lecture seule)

en: Edit...
fr: Modifier...

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
fr[0]: Modifier le profil « %2 »
fr[1]: Modifier les %1 profils : %2

en: Emoji Font:
fr: Police pour émoticônes :

en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
fr: Activer le défilement sur le tampon de l'écran alternatif

en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
fr: Activer l'affichage bi-directionnel sur les terminaux (valable pour l'arabe, le perse et l'hébreu uniquement)

en: Enable all "Don't Ask Again" messages
fr: Activer tous les messages « Ne plus poser la question »

en: Enable memory monitoring:
fr: Activer la surveillance de la mémoire :

en: Enable menu accelerators
fr: Activer les accélérateurs de menu

en: Enable thumbnails generation
fr: Activer la génération des vignettes

en: Enable word mode text rendering
fr: Activer le rendu de texte en mode « Mot »

en: Enabled
fr: Activé

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
fr: Fin de texte / Interruption : peut fermer le processus actuel

en: End Of Transmission: may exit the current process
fr: Fin de transmission : peut fermer le processus actuel

en: Enlarge Font
fr: Agrandir la police

en: Environment:
fr: Environnement :

en: Error issuing SSH Command
fr: Erreur après lancement d'une commande « SSH »

en: Escape: used for manipulating terminal state
fr: Échap : utiliser pour manipuler l'état du terminal

en: Expand individual tab widths to full window
fr: Augmenter la largeur de chaque tabulation à la largeur de la fenêtre

en: Expand the tab widths
fr: Agrandir la largeur des onglets

en: F&ull screen height
fr: Ha&uteur totale de l'écran

en: Failed to create autosave file at %1.
fr: Impossible de créer un fichier d'enregistrement automatique à %1.

en: Failed to update autosave state on output changes.
fr: Impossible de mettre à jour l'état d'enregistrement automatique pour les modifications de sortie.

en: Fi&xed size:
fr: Taille fi&xe :

en: File
fr: Fichier

en: File Separator/Quit: may abort the current process
fr: Séparateur de fichiers / Quitter : peut interrompre le processus actuel

en: Filter...
fr: Filtrer...

en: Filter:
fr: Filtrer :

en: Flow control
fr: Contrôle du flux

en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
fr: Donner le focus aux terminaux lors du déplacement du pointeur de souris au-dessus

en: Folder
fr: Dossier

en: Font:
fr: Police :

en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
fr: Pour des besoins organisationnels, cette entrée sera à l'intérieur de ce dossier.

en: For scrollback files, use specified folder location
fr: Pour les fichiers d'historique, utiliser l'emplacement spécifié

en: For scrollback files, use system-wide folder location
fr: Pour les fichiers d'historique, utiliser l'emplacement global système

en: For scrollback files, use this folder
fr: Pour les fichiers d'historique, utiliser ce dossier

en: For scrollback files, use user's specific folder location
fr: Pour les fichiers d'historique, utiliser l'emplacement personnalisé de l'utilisateur

en: Form
fr: Formulaire

en: From clipboard
fr: À partir du presse-papiers

en: From mouse position to the end of &line
fr: De la position de la souris à la fin de la &ligne

en: From selection
fr: Depuis la sélection

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Generating Thumbnail
fr: Génération de la vignette

en: Get New...
fr: En obtenir d'autres...

en: Green on Black
fr: Vert sur noir

en: Group
fr: Groupe

en: Half screen heigh&t
fr: Demi-hau&teur d'écran

en: Help
fr: Aide

en: Highlight all matches
fr: Mettre en valeur toutes les correspondances

en: Highlight all search matches
fr: Surligner toutes les correspondances de recherche

en: Highlight the lines coming into view
fr: Mettre en valeur les nouvelles lignes de l'affichage

en: Highlighting:
fr: Mise en évidence :

en: Horizontal Anchor:
fr: Ancrage horizontal :

en: Host: %1
fr: Hôte : %1

en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
fr: Les valeurs de teinte et de saturation des couleurs de premier plan et d'arrière-plan par défaut sont randomisées par défaut. Certains schémas de couleurs peuvent utiliser différents paramètres de randomisation.
    Pour voir un effet, définissez des couleurs avec une valeur de saturation supérieure à 0.

en: I&nitial directory:
fr: Dossier i&nitial :

en: Identifier
fr: Identifiant

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
fr: Si la configuration indique l'utilisation de « SSH », ne spécifiez pas de clé « SSH » ou de nom d'utilisateur.

en: If enabled, profile settings will be ignored
fr: Si activé, la configuration du profile sera ignorée

en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
fr: Si cette option est activée, la clé « SSH » définie ci-dessus n'est pas prise en compte, celle de la configuration de « ~/.ssh/config ».

en: Ignore Bell Events
fr: Ignorer les évènements de la cloche du système

en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
fr: Ignorer les modifications d'attributs au milieu du mot (sinon, les changements d'attribut coupent le mot lors du rendu)

en: Ignore wcwidth of problematic characters
fr: Ignorer « wcwidth » des caractères à problème

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
fr: Importé d'un profil « SSH ».<br/> Certains paramètres sont en lecture seule.

en: Inactive Terminals:
fr: Terminaux inactifs :

en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
fr: Indiquer si la fenêtre est active en atténuant les couleurs

en: Indicate whether the window is active by drawing a border
fr: Indiquer si la fenêtre est active en dessinant une bordure

en: Initial terminal si&ze:
fr: Taille initiale du termina&l :

en: Input:
fr: Entrée :

en: Insert
fr: Insérer

en: Invert
fr: Inverser

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: Items that do not fit in other categories]
en: Miscellaneous:
fr: Divers :

en: Key Combination
fr: Combinaison de touches

en: Key bindings
fr: Combinaisons de touches

en: Key combination to show URL hints:
fr: Combinaison de touches pour afficher les suggestions d'URL :

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
fr: Konsole n'a pas le droit d'écrire ce profil dans %1

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
fr: Konsole ne sait pas comment ouvrir le signet :

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
fr: Konsole a été démarré avant que les effets de bureau soient actifs. Vous devez redémarrer Konsole pour utiliser l'arrière-plan transparent.

en: Left
fr: Gauche

en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
fr: Limiter la sortie enregistrée à un nombre maximal de lignes

en: Line Numbers:
fr: Numéros de lignes :

en: Line numbers
fr: Numéros de lignes

en: Line spacing:
fr: Espacement des lignes :

en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
fr: Les lignes sont toujours considérées de gauche à droite (LTR), plutôt que déterminé par un premier caractère en majuscule.

en: Linux Colors
fr: Couleurs Linux

en: Linux console
fr: Console Linux

en: Local Host: %h
fr: Hôte local : %h

en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Make the cursor blink regularly
fr: Faire clignoter le curseur régulièrement

en: Manage profile
fr: Gérer un profil

en: Margins:
fr: Marges :

en: Match current character
fr: Correspondance du caractère actuel

en: Match using regular expressions
fr: Correspondance utilisant les expressions rationnelles

en: Memory limit:
fr: Limite de mémoire :

en: Middle-click pastes:
fr: Action du clic du bouton du central :

en: Missing Folder
fr: Dossier manquant

en: Missing Hostname
fr: Nom d'hôte manquant

en: Missing Name
fr: Nom manquant

en: Monitor for &Activity
fr: Surveiller l'&activité

en: Monitor for &Prompt
fr: Surveiller l'apparition du &prompt

en: Monitor for &Silence
fr: &Surveiller l'inactivité

en: Monitor for Process Finishing
fr: Surveiller la clôture du processus

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse click in input line moves cursor
fr: Un clic de souris dans la ligne de saisie déplace le curseur

en: Mouse hover plus
fr: Survol avec la souris plus

en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
fr: La molette de la souris émulera l'utilisation des touches haut et bas dans les programmes utilisant un tampon sur un écran alternatif (par exemple less)

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
fr: Intégré

en: Never
fr: Jamais

[ctx: Never]
en: &Never
fr: &Jamais

[ctx: Never]
en: Never
fr: Jamais

en: New Key Binding List
fr: Nouvelle liste de correspondance des touches

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
fr: Profil %1

en: Next Profile
fr: Profil suivant

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
fr: Aucune conversion de clavier disponible. Les informations nécessaires pour convertir des appuis de touches en caractères pour envoi au terminal sont manquantes.

en: No plugins available
fr: Aucun module externe disponible

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
fr: Aucune commande rapide trouvée. Vous pouvez en ajouter une avec le menu Modules externes / Commandes rapides.

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
fr: Aucune configuration « SSH » enregistrée n'a été trouvée. Vous pouvez en ajouter une avec le menu Modules externes / Gestionnaire « SSH ».

en: No wrap
fr: Aucun retour à la ligne

en: NoFlip
fr: Aucun basculement

en: NoScaling
fr: Aucun dimensionnement

en: Normal tab title format
fr: Format du titre d'un onglet normal

en: Notifications:
fr: Notifications :

en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
fr: Numéroter les informations URL en sens inverse, en commençant par le bas

en: Number of lines of output to remember
fr: Nombre de lignes de la sortie à mémoriser

en: On &the tab bar
fr: Sur la barre d'ongle&ts

en: On ea&ch tab
fr: Sur &chaque onglet

en: One environment variable per line
fr: Une variable d'environnement par ligne

en: One-Shot Monitors
fr: Surveillances ponctuelles

en: Open Current Folder With
fr: Ouvrir le dossier courant avec

en: Open File Manager
fr: Ouvrir le gestionnaire de fichiers

en: Open Link
fr: Ouvrir le lien

en: Open files/links by direct click
fr: Ouvrir des fichiers et des liens directement avec un clic

en: Output
fr: Sortie

en: Output Options
fr: Options de sortie

en: Output:
fr: Sortie :

en: Override wcwidth
fr: Contourner « wcwidth »

en: Paste Selection
fr: Coller la sélection

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
fr: Veuillez corriger tous les avertissements de tenter de lancer ce script.

en: Plugins
fr: Modules externes

en: Plugins - Quick Commands
fr: Modules externes - Commandes rapides

en: Plugins - SSH Manager
fr: Modules externes - Gestionnaire « SSH »

en: Position:
fr: Position :

en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
fr: Un appui sur « Ctrl » + molette de la souris permettra d'augmenter / diminuer la taille du texte.

en: Preview Colors on hover
fr: Afficher un aperçu des couleurs au survol

en: Previous Profile
fr: Profil précédent

en: Print Shell
fr: Imprimer le terminal

en: Printer &friendly mode (black text, no background)
fr: Mode &compatible de l'impression (texte en noir, pas de fond)

en: Process and window:
fr: Processus et fenêtre :

en: Profile
fr: Profil

en: Program '%1' crashed.
fr: Le programme « %1 » s'est terminée d'une manière inattendue.

en: Program '%1' exited with status %2.
fr: Le programme « %1 » s'est terminé avec l'état « %2 ».

en: Program Name: %n
fr: Nom du programme : %n

en: Put new tabs:
fr: Mettre les nouveaux onglets :

en: Quick Commands
fr: Commandes rapides

en: Randomly adjust colors for each session
fr: Ajuster les couleurs de manière aléatoire pour chaque session

en: Red error background:
fr: Arrière-plan rouge d'erreurs :

en: Red error bars:
fr: Barres rouges d'erreurs :

en: Red on Black
fr: Rouge sur noir

en: Reflow Lines:
fr: Reformater les lignes :

en: Reflow lines when terminal resizes
fr: Reformater les lignes quand le terminal change de taille

en: Remember all output produced by the terminal
fr: Conserver toute la sortie générée par le terminal

en: Remember window size
fr: Mémoriser la taille de la fenêtre

en: Remote Host (Long): %H
fr: Hôte distant (long) : %H

en: Remote Host (Short): %h
fr: Hôte distant (court) : %h

en: Remote tab title format:
fr: Format d'un titre d'onglet distant :

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove window titlebar and frame
fr: Enlever la barre de titre et les bordures

en: Rename
fr: Renommer

en: Render words of ASCII characters together
fr: Effectuer un rendu de mots incluant aussi des caractères « ASCII »

en: Render words of Brahmic scripts characters together
fr: Effectuer un rendu de mots incluant aussi des caractères brahmaniques de script

en: Require Ctrl key for drag && drop
fr: Utiliser la touche « Ctrl » pour un glisser-déposer

en: Reset Font Size
fr: Réinitialiser la taille de la police

en: Reset the selected color scheme settings to the default values
fr: Revenir aux valeurs par défaut pour les paramètres de couleur.

en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
fr: Réinitialiser le modèle de combinaisons de touches sélectionné aux valeurs par défaut

en: Reverse URL hint numbering
fr: Inverser la numérotation des informations URL

en: Run
fr: Lancer

en: Run all Konsole windows in a single process
fr: Exécuter toutes les fenêtres Konsole dans un processus unique

en: S&crollback
fr: &Historique

en: SSH Config
fr: Configuration « SSH »

en: SSH Entries
fr: Entrées « SSH »

en: SSH Hostname
fr: Nom d'hôte SSH

en: SSH Key
fr: Clé SSH

en: SSH Manager
fr: Gestionnaire de clés SSH

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Output &As...
fr: Enregistrer l&a sortie sous...

en: Save Output From %1
fr: Enregistrer la sortie de %1

en: Save ZModem Download to...
fr: Enregistrer le téléchargement de ZModem à...

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
en: &Unlimited
fr: &Illimité

en: Scroll Page Up/Down:
fr: Monter/descendre d'une page :

en: Scroll the page the full height of window
fr: Faire défiler la page d'un hauteur complète de la fenêtre

en: Scroll the page the half height of window
fr: Faire défiler la page d'une demi-hauteur de la fenêtre

en: Scrollback file location:
fr: Emplacement des fichiers d'historique :

en: Scrollback:
fr: Historique :

en: Scrollbar position:
fr: Position de la barre de défilement :

en: Scrolling
fr: Barre de défilement

en: Search backwards
fr: Chercher en arrière

en: Search for '%1' with
fr: Rechercher « %1 » avec

en: Search highlighting line opacity:
fr: Opacité de la ligne de surbrillance de la recherche :

en: Search is case sensitive
fr: La recherche tient compte de la casse

en: Search stops instead of wrapping
fr: La recherche se termine plutôt que de continuer sur la ligne suivante.

en: Select &Line
fr: Sélectionner la &ligne

en: Select &Mode
fr: Sélectionnez un &mode

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Files for ZModem Upload
fr: Sélectionner les fichiers pour le chargement de « ZModem »

en: Select Initial Directory
fr: Sélectionner le dossier initial

en: Select the color used to draw the border
fr: Sélectionner la couleur utilisée pour dessiner la bordure

en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
fr: Sélectionner la couleur utilisée pour dessiner le caractère sous le curseur

en: Select the color used to draw the cursor
fr: Sélectionner la couleur utilisée pour dessiner le curseur

en: Select the icon displayed on tabs using this profile
fr: Sélectionner l'icône affichée dans les onglets utilisant ce profil

en: Selected text will require control key plus click to drag.
fr: Le texte sélectionné utilisera la touche « Ctrl » plus un clic pour effectuer un glisser.

en: Semantic Integration
fr: Interaction sémantique

en: Semantic hints
fr: Astuces sémantiques

en: Semantic hints:
fr: Astuces sémantiques :

en: Send Email To...
fr: Envoyer un courrier électronique à...

en: Send Signal
fr: Envoyer un signal

en: Session Number: %#
fr: Numéro de session :  % #

en: Session Toolbar
fr: Barre d'outils de session

en: Set &Encoding
fr: Définir l'&encodage

en: Set interval between autosaves:
fr: Définir l'intervalle entre enregistrements automatiques :

en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
fr: Définit la couleur du curseur pour correspondre au caractère qu'il surligne.

en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
fr: Définir le profil sélectionné comme profil par défaut des nouvelles sessions de terminal

en: Sets the width of the thumbnail
fr: Définit la largeur de la vignette

en: Sets whether matching text should be highlighted
fr: Définit si le texte en correspondance doit être surligné

en: Sets whether search should start from the bottom
fr: Définit si la recherche doit se faire ou non à partir du bas

en: Sets whether search should stop instead of wrapping
fr: Définit si la recherche doit se terminer plutôt que de continuer sur la ligne suivante

en: Sets whether the search is case sensitive
fr: Définit si la recherche doit tenir compte de la casse

en: Settings
fr: Configuration

en: Shape:
fr: Forme :

en: Shell Errors
fr: Erreurs du shell

en: Shift
fr: Majuscule

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Shortcut for peeking the primary screen:
fr: Raccourci pour identifier l'écran primaire :

en: Shortcut:
fr: Raccourci :

en: Show 'New Tab' button
fr: Afficher le bouton « Nouvel onglet »

en: Show Close Tab button:
fr: Afficher le bouton « Fermer l'onglet » :

en: Show Header:
fr: Afficher l'en-tête :

en: Show Quick Access
fr: Afficher un accès rapide

en: Show Quick Access for SSH Actions
fr: Afficher un accès rapide pour les actions « SSH »

en: Show Quick Commands
fr: Afficher les commandes rapides

en: Show SSH Manager
fr: Afficher le gestionnaire de clés SSH

en: Show Search Tabs button:
fr: Afficher le bouton « Rechercher des onglets » :

en: Show entries that don't match the filter
fr: Afficher les entrées ne correspondant pas au filtre

en: Show hint for terminal size after resizing
fr: Afficher les conseils de taille de terminal après un redimensionnement

en: Show session
fr: Afficher une session

en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
fr: Afficher la taille du terminal en lignes et en colonnes au centre de la fenêtre après un redimensionnement

en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
fr: Afficher la barre de défilement sur le côté gauche de la fenêtre de terminal

en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
fr: Afficher la barre de défilement sur le côté droit de la fenêtre de terminal

en: Show window title on the titlebar
fr: Afficher le titre de la fenêtre dans la barre de titre

en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
fr: Afficher le titre de la fenêtre défini par la séquence d'échappement dans la barre de titre

en: Show:
fr: Afficher :

en: Shrink Font
fr: Réduire la police

en: Silence in '%1' (Session '%2')
fr: Silence de « %1 » (Session « %2 »)

en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
fr: Taille de chaque marqueur (En pourcentage de la longueur de la barre de défilement) :

en: Size:
fr: Taille :

en: Size: %1 x %2
fr: Taille : %1 x %2

en: Smooth fonts
fr: Polices lissées

en: Solaris console
fr: Console Solaris

en: Solarized
fr: Solarisé

en: Solarized Light
fr: Lumière solarisée

en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
fr: Certaines applications de terminaux prennent en charge la souris. Elles peuvent ainsi la mettre en œuvre par défaut. Elles peuvent également activer / désactiver la souris pendant l'exécution.

en: Split View
fr: Scinder la vue

en: Split View Left-Right
fr: Scinder la vue gauche / droite

en: Split View Top-Bottom
fr: Scinder la vue haut / bas

en: Splits
fr: Séparateurs

en: Start in same directory as current session
fr: Démarrer dans le même dossier que la session actuelle

en: Stop Auto Save
fr: Arrêter l'enregistrement automatique

en: Stopping autosave due to switching of screens.
fr: Arrêt de l'enregistrement automatique en raison du changement d'écrans.

en: Stretch
fr: Étirer

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
fr: Substituer /Suspendre : peut suspendre le processus actuel

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
fr[0]:  colonne
fr[1]:  colonnes

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
fr[0]:  ligne
fr[1]:  lignes

en: Switch Profile
fr: Changer de profil

en: System Bell
fr: Cloche du système

en: System Notifications
fr: Notifications du système

en: Tab Co&lor:
fr: Cou&leur de l'onglet :

en: Tab Monitoring
fr: Surveillance des onglets

en: Tab Properties
fr: Propriétés de l'onglet

en: Tab Titles
fr: Titres des onglets

en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
fr: Format du titre d'un onglet sur lequel est exécuté une commande distante (c'est-à-dire, une connexion à une autre machine au travers de SSH)

en: Table characters BiDi mode override
fr: Annulation du mode « BiDi » de caractères de table

en: Tabs
fr: Onglets

en: Text Editor Command:
fr: Commande pour l'éditeur de texte :

en: Text Editor Custom Command
fr: Commande pour la personnalisation de l'éditeur de texte

en: Text interaction
fr: Interaction de texte

en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
fr: Le texte reconnu comme un ficher sera souligné lors d'un survol par le pointeur de la souris.

en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
fr: Le texte reconnu comme un fichier, un lien ou une adresse de courrier électronique peut être ouvert directement par un clic de souris.

en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
fr: Le texte reconnu comme un lien ou une adresse de courrier électronique sera souligné lors d'un survol par le pointeur de la souris.

en: Text:
fr: Texte :

en: The .css file to use for the tab bar style
fr: Le fichier .css à utiliser pour le style de la barre des onglets

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
fr: Les méthodes « sendText / runCommand » de « D-Bus » viennent juste d'être utilisées. Il y a des soucis de sécurité à autoriser ces méthodes à être publiques. Si vous le souhaitez, ces méthodes peuvent être changées pour un usage interne seulement en recompilant Konsole. <p>Cet avertissement ne sera affiché qu'une seule fois pour cette instance de Konsole.</p>

en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
fr: Commande à exécuter lorsque que de nouvelles sessions de terminal sont créées avec ce profil

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
fr: Le format est, par exemple, « editorExec PATH : LINE : COLUMN »
    
    Le paramètre « PATH » sera remplacé par l'emplacement du fichier de texte.
    Le paramètre « LINE » sera remplacé par le numéro de ligne.
    Le paramètre optionnel « COLUMN » sera remplacé par le numéro de colonne.
    Remarque : vous devriez remplacer « PATH : LINE : COLUMN » par la syntaxe
    courante prise en charge par l'éditeur que vous voulez utiliser, par exemple :
    gedit +LINE : COLUMN PATH
    
    Si les paramètres « PATH » ou « LINE » sont absents dans la commande, ce paramétrage
    sera ignoré et le fichier sera ouvert avec l'éditeur de texte
    par défaut.

en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
fr: Les formats des liens possibles comme « http:// », « https:// » et « file:// ».

en: The hostname of the server
fr: Le nom d'hôte du serveur

en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
fr: Le dossier initial de travail pour les nouvelles sessions de terminal utilisant ce profil

en: The name of this entry on the list
fr: Le nom de cette entrée dans la liste.

en: The number of pixels between two lines
fr: Le nombre de pixels entre deux lignes

en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
fr: Le port du serveur 22 est celui par défaut pour les connexions « ssh ».

en: The private key
fr: La clé privée

en: The private key to be used for this connection
fr: La clé privée à utiliser pour cette connexion.

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
fr: Le processus « %1 » s'est terminé dans la session « %2 »

en: The profile to be active when the ssh session starts
fr: Le profil devant être actif quand la session « ssh » démarre.

en: The program '%1' in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
fr: Le programme « %1 » de cette session ne veut pas être arrêté. Voulez-vous vraiment forcer l'arrêt ?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
fr: Le programme « %1 » est actuellement lancé dans cette session. Voulez-vous vraiment la fermer ?

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
fr: Le prompt du shell est affiché dans la session « %1 ».

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
fr: Le texte que vous essayez de coller contient des caractères de contrôle cachés. Voulez-vous les filtrer ?

en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
fr: Le seuil exprimé en secondes pour la détection par Konsole d'un silence

en: The username for the connection
fr: Le nom d'utilisateur pour la connexion

en: The window size will be saved upon exiting Konsole
fr: La taille de la fenêtre sera enregistrée à la fermeture de Konsole

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
fr: Il y a plusieurs erreurs dans ce script. Voulez-vous vraiment le lancer ?

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
fr: Ce modèle de couleurs possède un arrière-plan transparent qui ne semble pas être géré par votre bureau.

en: This terminal is read-only.
fr: Ce terminal est en lecture seule.

en: Threshold for continuous silence:
fr: Seuil du silence continu :

en: Thumbnail Width
fr: Largeur de la vignette

en: Tile
fr: Tuile

en: Title
fr: Titre

en: Title can not be empty or blank
fr: Le titre ne peut être vide ou blanc.

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
en: Test Area
fr: Zone de test

en: To the &right of terminal area
fr: Vers la d&roite de la zone du terminal

en: To the left of terminal area
fr: Vers la gauche de la zone du terminal

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Top
fr: Haut

en: Treat table drawing characters as strong LTR.
fr: Traiter les caractères de dessin de la table comme une LTR fort.

en: Trim leading spaces
fr: Éliminer les espaces superflus au début

en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
fr: Éliminer les espaces superflus au début du texte sélectionné, utile dans certains cas

en: Trim trailing spaces
fr: Éliminer les espaces superflus

en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
fr: Éliminer les espaces superflus dans le texte sélectionné, utile dans certains cas

en: Triple-click selects:
fr: Sélection par triple clic :

en: Underline files
fr: Souligner les fichiers

en: Underline links
fr: Souligner les liens

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

en: Up/Down Arrows emulation
fr: Émulation des flèches vers le haut et vers le bas

en: Update
fr: Mise à jour

en: Use Alt to display a thumbnail
fr: Utiliser la touche « ALT » pour afficher une vignette

en: Use Ctrl to display a thumbnail
fr: Utiliser la touche « CTRL » pour afficher une vignette

en: Use Shift to display a thumbnail
fr: Utiliser la touche « Maj » pour afficher une vignette

en: Use a custom, fixed color for the cursor
fr: Utiliser une couleur définie et personnalisée du curseur

en: Use a user-defined .css file for the tab bar
fr: Utiliser un fichier .css personnalisé pour la barre des onglets

en: Use current window size on next startup
fr: Utiliser la taille de la fenêtre actuelle au prochain démarrage

en: Use line characters contained in font
fr: Utiliser les caractères de lignes contenus dans la police

en: Use the same attributes for whole word
fr: Utiliser les mêmes attributs que le mot entier

en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
fr: Utiliser la police sélectionnée pour les caractères de ligne plutôt que le code intégré

en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
fr: Utiliser la police sélectionnée pour les caractères Braille Unicode plutôt que le code intégré

en: Use unicode Braille characters contained in font
fr: Utiliser les caractères Braille Unicode contenus dans la police

en: Use user-defined stylesheet:
fr: Utiliser un style personnalisé :

en: Use ~/.ssh/config for key
fr: Utilisez « ~/.ssh/config » comme clé

en: User Name: %u
fr: Nom d'utilisateur : %u

en: User Name@ (if given): %U
fr: Nom d'utilisateur@ (si renseigné) : %U

en: User Signal &1
fr: Signal de l'utilisateur &1

en: User Signal &2
fr: Signal de l'utilisateur &2

en: User's Bourne prompt sigil: %B
fr: Sigle d'invite Bourne de l'utilisateur : %B

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Vertical Anchor:
fr: Ancrage vertical :

en: View
fr: Affichage

en: Visual Bell
fr: Cloche visuelle

en: Wallpaper flip:
fr: Basculement du fond d'écran :

en: Wallpaper scaling:
fr: Dimensionnement du fond d'écran :

en: Wallpaper transparency:
fr: Transparence du fond d'écran :

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Warnings (*)
fr: Avertissements (*)

en: Web Search
fr: Recherche Web

en: When launching Konsole re-use existing process if possible
fr: En démarrant Konsole, réutiliser le processus existant si possible

en: When needed
fr: Si nécessaire

en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
fr: Lors du passage de la souris au-dessus d'une couleur hexadécimale, elle sera affichée dans un cadre à côté du pointeur de souris.

[ctx: When showing URL hints]
en: When &URL hints show
fr: Lorsque les conseils d'&URL s'affichent

[ctx: When showing URL hints]
en: When URL hints show
fr: Lorsque les indications d'URL affichent

en: White on Black
fr: Blanc sur noir

en: Window Title Set by Shell: %w
fr: Titre de la fenêtre défini par le terminal : %w

en: Window:
fr: Fenêtre :

en: Word characters:
fr: Caractères de mots :

en: Word mode
fr: Mode « Mot »

en: You are about to delete %1, are you sure?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer %1. Voulez-vous vraiment le supprimer ?

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le dossier %1,
    avec plusieurs configurations « SSH ». Voulez-vous vraiment le supprimer ?

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le groupe %1, 
    avec plusieurs configurations. Voulez-vous vraiment le supprimer ?

en: You can't delete an automatically added entry.
fr: Vous ne pouvez supprimer une entrée ajoutée automatiquement.

en: Your username
fr: Votre nom d'utilisateur

en: ZModem Progress
fr: Progression de « ZMODEM »

en: force LTR line direction
fr: Forcer la direction de ligne de gauche à droite (LTR)

[ctx: key on keyboard]
en: Meta
fr: Méta

[ctx: key on keyboard]
en: Shift
fr: Majuscule
